The Tampa Bay Whiskey Run

5K

Age Group Results

October 15, 2016


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing


Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top

Male Overall Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Coleman Inglima                   Clearwater  FL         71   14        1        19:53.2      6:25/M

Top

Female Overall Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Dawn Sterns                       Palm Harbor  FL        58   45        3        24:03.4      7:45/M

Top

Female 15 to 19


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Kayla Hopkins                     Tampa, FL  FL         223   15       80        43:28.8     14:01/M

Top

Male 20 to 24


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Alex Rotz                                               322   24       47        34:54.5     11:15/M

       2    Petros Koutro-Panagos                                   318   21       95        54:44.4     17:39/M

       3    Marc Geneux                                             317   24       96        54:53.2     17:42/M

Top

Female 20 to 24


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Sarah Sarber                      tampa  FL             113   23       18        28:19.9      9:08/M

       2    Colleen Conlon                    Clearwater  FL         91   23       46        34:53.5     11:15/M

       3    Maggie Keenan                     Valp  IN              234   23       51        36:15.3     11:42/M

Top

Male 25 to 29


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Stephen Weber                     Kissimmee  FL         140   27       13        27:12.8      8:46/M

       2    Travis Schuldt                    spring hill  FL       300   28       25        30:56.7      9:59/M

       3    Shaun Mellnick                    Tampa  FL             232   29       28        31:02.7     10:01/M

       4    Michael Garland                   Saint petersburg  F    99   29       35        32:13.1     10:24/M

       5    Samer Sansil                      Wesley Chapel  FL     304   29       48        35:39.0     11:30/M

Top

Female 25 to 29


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Courtnie Gilmour                  Tampa  FL             280   29        5        24:45.4      7:59/M

       2    Brittany Vega                     Holiday  FL           243   26        7        25:22.8      8:11/M

       3    Katherine Amoedo                                        315   27       20        28:59.4      9:21/M

       4    Brittany Bahner                   Saint petersburg  F    98   28       29        31:23.3     10:07/M

       5    Nicole Weber                      Kissimmee  FL         263   29       56        36:57.5     11:55/M

       6    Ashley Sellers                    Tampa  FL             108   29       57        37:10.3     11:59/M

       7    Victoria Schuldt                  Dade city  FL         301   26       74        42:24.8     13:41/M

       8    Lauren Valdes                     Odessa  FL            299   25       98      1:01:23.8     19:48/M

Top

Male 30 to 34


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Jim Oswald                        Columbus  OH          285   31        2        20:03.0      6:28/M

       2    George Champigny                  Orlando  FL           244   32       11        26:14.2      8:28/M

       3    Riley Hitchcock                   Tampa  FL             302   32       16        27:48.6      8:58/M

Top

Female 30 to 34


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Kathleen Escobio                  Tampa  FL             231   32       27        31:01.1     10:00/M

       2    Chrissy Borntrager                Tampa  FL             288   30       30        31:25.9     10:08/M

       3    Kelcey Ogrodny                    Palm Harbor  FL       240   34       40        34:01.5     10:58/M

       4    Michelle Allen                    st petersburg  FL     141   33       67        40:02.0     12:55/M

       5    Lindsey Catellier                 Brownsburg  IN        296   32       77        42:54.2     13:50/M

       6    Danielle Doner                    Jacksonville  FL      222   34       85        46:51.0     15:07/M

       7    Dana Levarn                       Palm Harbor  FL       236   34       99      1:01:57.8     19:59/M

Top

Male 35 to 39


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Jason Catellier                   Brownsburg  IN        312   36       70        40:51.4     13:11/M

       2    Kevin Hann                        Palm Harbor  FL       259   36      100      1:01:58.3     19:59/M

Top

Female 35 to 39


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Sara Phillips                     Palm Harbor  FL       277   39       19        28:22.4      9:09/M

       2    Maria Cortes                      Oldsmar  FL           276   36       54        36:54.8     11:54/M

       3    Angela Ritchea                    Lakeland  FL          237   36       86        46:54.9     15:08/M

Top

Male 40 to 44


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Erik Carlson                      tampa  FL             303   41        4        24:14.8      7:49/M

       2    brock boyd                        FORT LAUDERDALE  FL   286   42        8        25:33.5      8:15/M

       3    Dan Inglima                       Clearwater  FL         72   42        9        25:35.7      8:15/M

       4    Rob Edmund                        Tampa  FL             215   43       32        31:45.6     10:15/M

       5    Neil Sharp                        Weeki Wachee  FL      295   43       50        35:58.7     11:36/M

       6    James Hurst                       Parkersburg  WV       238   42       87        46:54.9     15:08/M

Top

Female 40 to 44


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Kiera Chemotti                    Seminole  FL          260   41       17        27:55.3      9:00/M

       2    Cam Hill                          Apollo Beach  FL      262   41       43        34:27.3     11:07/M

       3    Suzette Dampier                   Dunedin  FL           292   40       45        34:49.2     11:14/M

       4    Channon Dougherty                 Dunedin  FL           275   40       55        36:57.1     11:55/M

       5    Tina Karagiannis                  Tampa  FL             228   43       59        37:35.6     12:07/M

       6    Danielle Williams                 Riverview  FL         242   41       61        37:55.5     12:14/M

       7    Kelli Crofton                     Tampa  FL             201   41       69        40:34.2     13:05/M

       8    Donna Thomas                      Parrish  FL           136   43       75        42:25.1     13:41/M

       9    Erin Broderick                    Tarpon Springs  FL    250   44       94        54:09.1     17:28/M

Top

Male 45 to 49


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Eric Miller                       Lithia  FL            251   46       12        26:16.7      8:28/M

       2    Michael Butler                    Hudson  FL            221   48       34        32:03.7     10:20/M

Top

Female 45 to 49


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Jill French                       Tampa  FL              42   45       14        27:37.5      8:55/M

       2    Cindy Cook                        Tampa  FL             204   45       15        27:37.7      8:55/M

       3    Lissa Buck                        Wimauma  FL           261   47       38        33:28.8     10:48/M

       4    Jennifer Ditro                    Dunedin  FL           290   45       41        34:03.2     10:59/M

       5    Vanessa Hom                       BRandon  FL           273   46       52        36:15.9     11:42/M

       6    Noelle Krol                       Tarpon Springs  FL     43   45       58        37:30.1     12:06/M

       7    Michelle Menghini-davis           Tampa  FL             229   47       60        37:35.8     12:07/M

       8    Patricia White                    ST PETERSBURG  FL     233   46       63        38:18.0     12:21/M

       9    Susan Budd                        Lutz  FL              241   49       68        40:02.6     12:55/M

      10    Rachel Smith                      St Petersburg  FL     239   47       78        43:13.5     13:56/M

      11    Donna Palso                       Land O Lakes  FL      267   49       82        44:10.8     14:15/M

      12    Brandi Miliziano                  Clearwater  FL        226   48       83        44:26.7     14:20/M

      13    Rhonda Crandall                   Largo  FL             283   49       91        51:12.6     16:31/M

      14    Sandra Farmer                     Brandon  FL           305   46      102      1:09:57.0     22:34/M

Top

Male 50 to 54


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Mark Cotter                       Tampa  FL             289   51        6        24:45.6      7:59/M

       2    Harold Simpson                    leesburg  FL          282   52       10        26:06.5      8:25/M

       3    John Miliziano                    Clearwater  FL        227   50       22        29:48.3      9:37/M

       4    Bobby Faison                      Tarpon Springs  FL    211   53       49        35:55.8     11:35/M

       5    Jeff Hourigan                     St. Petersburg  FL    270   52      101      1:03:00.3     20:19/M

Top

Female 50 to 54


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Annette Weintraub                 Lutz  FL              217   51       44        34:29.5     11:07/M

       2    Lisa Faison                       Tarpon Springs  FL    219   52       53        36:35.5     11:48/M

       3    Carolyn Mourey                    St.Petersburg  FL     214   53       64        38:28.9     12:25/M

       4    Valarie Jiles                     St Petersburg  FL     294   54       76        42:45.5     13:47/M

       5    Susan Sullivan                    Dunedin  FL           256   51       79        43:25.4     14:00/M

       6    Carol Jones                       Tampa  FL             255   54       90        50:27.0     16:16/M

       7    Robin Falone                      Seminole  FL          284   51       92        51:13.1     16:31/M

       8    Ruby Valdes                       Odessa  FL            298   53       97      1:01:23.4     19:48/M

Top

Male 55 to 59


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Dennis Larocque                   Methuen  MA           249   59       23        29:51.4      9:38/M

       2    David Smith                       New Port Richey  FL   252   55       37        33:10.3     10:42/M

       3    Gustavo Rosales                   FT. Lauderdale  FL    287   57       42        34:24.2     11:06/M

Top

Female 55 to 59


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Karalyn Slomiany                  Valrico  FL           258   57       26        30:57.8      9:59/M

       2    Tracy Gleghorn                    Oldsmar  FL           203   58       33        31:54.8     10:17/M

       3    za Johnson                        Ozona  FL             274   56       36        32:27.1     10:28/M

       4    Lori Kull                         Parrish  FL           257   59       66        39:19.4     12:41/M

       5    Jan Luck                          Riverview  FL         209   58       88        47:05.2     15:11/M

Top

Male 60 to 64


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Joe Kerkes                        Lutz  FL              218   60       21        29:37.4      9:33/M

       2    Michael Barnett                   Land O Lakes  FL      202   63       81        43:53.5     14:09/M

Top

Female 60 to 64


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Lisa Hughes                       Dunedin  FL           205   61       24        30:37.2      9:53/M

       2    Diane Spicer                      Tampa  FL             248   64       39        33:59.8     10:58/M

       3    Bo Bray                           Valrico  FL           306   61       65        39:13.4     12:39/M

       4    Linda Allan                       Seminole  FL          245   61       72        41:28.7     13:23/M

       5    Pat O'connor                                            320   60       73        41:51.6     13:30/M

       6    Wendy Weiss                       Dunedin  FL           253   60       84        45:51.5     14:47/M

       7    Lorelei Petersen                  Dunedin  FL           254   62       89        49:18.8     15:54/M

       8    Wanda Arnold                      Clearwater  FL        213   62       93        54:01.4     17:25/M

Top

Male 65 to 69


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Fred Richards                     Brockport  NY         235   69       62        38:01.3     12:16/M

       2    Manuel Menendez                   Tampa  FL             246   69       71        41:27.0     13:22/M

Top

Female 65 to 69


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Stephanie Bessette                Dunedin  FL           278   69       31        31:41.0     10:13/M