The Tampa Bay Whiskey Run

10K

Age Group Results

October 15, 2016


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing


Men: Top Finishers 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Top

Male Overall Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Nguyen Nguyen                     Olathe  KS            117   41        1        45:30.5      7:20/M

Top

Female Overall Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Abeba Salter-Woods                Tampa  FL             247   40        3        46:36.1      7:31/M

Top

Male 15 to 19


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Daniel Chapman                    Tampa  FL             173   19       40        59:59.6      9:40/M

Top

Female 20 to 24


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Sarah Mauri                       Frederick  MD         169   24       91      1:15:14.2     12:08/M

       2    Cerci Smith                       Ranson  WV            170   23       92      1:15:14.5     12:08/M

Top

Male 25 to 29


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Joseph Pardo                      Gainesville  FL       107   28       13        48:48.8      7:52/M

       2    Tim Coleman                       Tampa  FL             157   28       26        53:55.0      8:42/M

       3    Ryan Grainer                      Dunedin  FL           139   26       32        57:28.2      9:16/M

Top

Female 25 to 29


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Kelly Dean                        Palm Harbor  FL        75   25       31        55:31.5      8:57/M

       2    Kristen Richards                  Gibsonton  FL          55   29       41      1:00:18.5      9:44/M

       3    NICOLE DEHNEL                                           176   27       47      1:01:54.0      9:59/M

       4    Sarah Reynolds                    Tampa  FL             114   26       57      1:02:31.9     10:05/M

       5    kristina rudes                    rochester hills  MI   130   28       82      1:11:58.0     11:36/M

       6    Mallory Maslar                    Largo  FL             281   28      101      1:20:57.5     13:03/M

       7    Chelsea Bergen                    Tampa  FL             137   27      109      1:25:38.1     13:49/M

       8    Niamh OToole                      Naples  FL            138   28      110      1:25:38.5     13:49/M

       9    Stephanie Rote                    TAMPA  FL              79   29      123      1:50:37.3     17:50/M

Top

Male 30 to 34


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Tom Leechin                       Tampa  FL              68   33        8        47:51.9      7:43/M

       2    Scott Cohen                       Gainesville  FL       105   31       20        52:44.4      8:30/M

       3    Edmund Arellano                   Tampa  FL             101   32       21        52:45.2      8:30/M

       4    Cengiz Dokumaci                   St. Petersburg  FL    106   33       37        58:43.8      9:28/M

       5    Jeremy Palubin                    Clearwater  FL         97   34       63      1:02:59.8     10:10/M

       6    Jonathan Sellers                  Tampa  FL             109   32       79      1:10:58.1     11:27/M

Top

Female 30 to 34


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Amy Smith                         Olathe  KS            116   32       15        49:53.4      8:03/M

       2    Katherine Sorrentino              Riverview  FL         103   32       19        52:31.9      8:28/M

       3    Ashlee Borcan                     Clearwater  FL         54   33       30        55:13.2      8:54/M

       4    Deanna Hattaway Heim              Parrish  FL           135   34       66      1:03:33.8     10:15/M

       5    Taniya Fuentes                    Wimauma  FL           165   31       73      1:06:50.2     10:47/M

       6    Dana Levarn                       Palm Harbor  FL       118   34       77      1:08:16.0     11:01/M

       7    elizabeth mellenthin              riverview  FL         129   34       83      1:12:05.8     11:38/M

       8    Lyna Ellrodt                      Brandon  FL            69   31       97      1:19:56.3     12:54/M

Top

Male 35 to 39


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Todd Mortenson                                          311   37       12        48:37.4      7:50/M

       2    Dana D'Alessandro                 Navarre  FL           134   38       25        53:36.8      8:39/M

       3    Matt Serricchio                   Tampa  FL             110   38       46      1:01:37.2      9:56/M

       4    Jeffrey Allen                     St Petersburg  FL     145   38      121      1:46:54.5     17:15/M

Top

Female 35 to 39


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Aminah Meho                       Panama City  FL       128   36        5        46:58.3      7:35/M

       2    Lisa Skelton                      Palm Harbor  FL        73   37       14        49:51.0      8:02/M

       3    Rene Espinosa                     tampa  FL              67   36       16        51:23.4      8:17/M

       4    Cindy Horrocks                    Clearwater  FL         83   39       17        52:16.1      8:26/M

       5    April D'Alessandro                Navarre  FL           133   36       27        54:21.2      8:46/M

       6    Emily Lindley                     Tampa  FL             158   37       39        59:33.3      9:36/M

       7    Jennifer Lockler                  Tampa  FL              39   39       75      1:07:39.3     10:55/M

       8    Anna Jacobs                       Winter Haven  FL      166   36       90      1:14:42.8     12:03/M

       9    Kimberly Thomas                   Fort Myers  FL         77   35       96      1:15:46.2     12:13/M

      10    Amy Arnold                        Tampa  FL              80   37      122      1:50:37.0     17:50/M

Top

Male 40 to 44


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    John Doyle                        Clearwater  FL         46   42        9        48:32.4      7:50/M

       2    Jeff McGinn                       Clearwater  FL         48   41       22        52:55.2      8:32/M

       3    Jason Stewart                     Tampa  FL             142   42       33        57:32.4      9:17/M

       4    Bradley Thomas                    Riverview  FL         160   43       51      1:02:04.3     10:01/M

       5    Eric Harvey                       Hudson  FL             87   41       55      1:02:18.8     10:03/M

       6    GRAHAM FOX                                              323   40       85      1:12:14.0     11:39/M

       7    Joseph Graham                     Saint Petersburg  F    47   40       86      1:12:14.3     11:39/M

       8    Herman Gleicher                   Port Charlotte  FL    159   42       89      1:14:21.7     12:00/M

       9    Matthew Dillahunty                St Petersburg  FL     163   41      114      1:32:00.7     14:50/M

Top

Female 40 to 44


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Colleen Maguire                   Dunedin  FL            66   43       23        53:19.9      8:36/M

       2    morgan domson                     oldsmar  FL           156   43       35        58:13.9      9:23/M

       3    Tiffany Valby                     Oldsmar  FL           153   43       36        58:14.6      9:24/M

       4    Tanyo Beckland                                          316   44       44      1:01:21.0      9:54/M

       5    Jacqueline Parrington             Tampa  FL             104   42       49      1:01:54.9      9:59/M

       6    Sandra Morrison                   tampa  FL              56   44       52      1:02:06.4     10:01/M

       7    Janice Harvey                     Hudson  FL             86   44       56      1:02:20.6     10:03/M

       8    Angela Belfiore                   Lutz  FL               59   40       78      1:10:23.8     11:21/M

       9    Cyndee Austria                    Clearwater  FL         49   41       80      1:11:12.0     11:29/M

      10    Kelly Daniels                     Land O Lakes  FL       35   41       84      1:12:09.5     11:38/M

      11    Trina Archer                      Valrico  FL           146   41       94      1:15:18.4     12:09/M

      12    Kristina Mcgillivray              Ruskin  FL             92   44       98      1:20:07.2     12:55/M

      13    Sonja Craparo                     Tampa  FL              53   44      102      1:21:01.2     13:04/M

      14    Theresa Bonnell                   St Petersburg  FL     161   41      115      1:32:01.4     14:50/M

Top

Male 45 to 49


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Joe Mattiacci                     Tampa  FL              32   46        2        45:32.3      7:21/M

       2    Brian Engle                                             321   48       10        48:34.1      7:50/M

       3    Dan Genna                         Tarpon Springs  FL    122   47       11        48:35.8      7:50/M

       4    Brian Daly                        Tampa  FL              52   46       38        58:45.3      9:29/M

       5    Michael Jung                      Lithia  FL            126   48       42      1:00:20.9      9:44/M

       6    Jason Maintzer                    Clearwater  FL         65   45       45      1:01:28.4      9:55/M

       7    John Chapman                      Tampa  FL             171   49       48      1:01:54.4      9:59/M

       8    Tom Hilbert                       Palm Harobr  FL       131   46       60      1:02:47.5     10:08/M

       9    Latour Lafferty                   Valrico  FL           174   49       88      1:13:14.8     11:49/M

Top

Female 45 to 49


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Kathi Gaston                      Parrish  FL            94   46       61      1:02:52.9     10:08/M

       2    Paulette Cocco                    NORMAL  IL            127   47       76      1:08:08.5     10:59/M

       3    Renee Starling                    St. Pete  FL           63   49       81      1:11:28.1     11:32/M

       4    Susan Chapman                     Tampa  FL             172   48       87      1:12:33.8     11:42/M

       5    Tia Pettygrue                     Tampa  FL              15   48      100      1:20:42.2     13:01/M

       6    Jenny Dalton                      St. Johns  FL         120   49      106      1:25:26.0     13:47/M

       7    Denise Wolven                     palm harbor  FL        19   49      118      1:37:09.9     15:40/M

       8    Sharon Pedersen                   Palm Harbor  FL        88   48      120      1:40:21.5     16:11/M

Top

Male 50 to 54


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Tom Dhans                         Brooksville  FL        31   52        6        47:04.6      7:35/M

       2    Scott Dietsch                     Trinity  FL           125   54       24        53:26.4      8:37/M

       3    Bill Moore                        Tampa  FL              34   50       28        54:52.7      8:51/M

       4    James Massie                      CLEARWATER  FL         50   52       64      1:03:01.6     10:10/M

       5    Steven Prevatt                    Ruskin  FL            164   50       71      1:06:01.2     10:39/M

       6    Bo Archer                         Valrico  FL           147   51       95      1:15:19.4     12:09/M

Top

Female 50 to 54


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Patti Shawber                     Fort Myers Beach  F    76   50       68      1:04:31.6     10:24/M

       2    Evelyn Luke                       Palm Harbor  FL        95   51       70      1:05:49.2     10:37/M

       3    Rachel Gates                      St Augustine  FL      119   53      107      1:25:27.6     13:47/M

       4    Lisa Griffin                      Clearwater  FL         60   51      116      1:33:35.3     15:06/M

       5    Billie Ellenwood                  Valrico  FL            26   51      117      1:36:55.6     15:38/M

       6    Kimberly Kelly-Clark              Lakeland  FL          154   52      119      1:37:46.0     15:46/M

Top

Male 55 to 59


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Jack Stevison                     Palm Harbor  FL       200   55        4        46:37.0      7:31/M

       2    Robert Perallon                   tampa  FL             112   55       18        52:26.3      8:27/M

       3    Tom Steinmetz                     Indianapolis  IN       37   58       34        57:37.9      9:18/M

       4    Douglas Mortellaro                Lutz  FL              168   57       43      1:00:56.1      9:50/M

       5    Scott McNeil                      Vineland  ON          150   57       54      1:02:18.1     10:03/M

       6    Paul Hough                        Tampa  FL              70   58       58      1:02:34.9     10:05/M

       7    Mike Newton                       Safety Harbor  FL     121   55       69      1:05:25.8     10:33/M

       8    Lowell Bloodworth                 Belleair  FL          111   57       93      1:15:14.9     12:08/M

       9    Steven Riddle                     Orlando  FL            44   57      103      1:22:53.1     13:22/M

      10    Jim LaMar                         Valrico  FL            41   58      111      1:26:19.4     13:55/M

      11    Jeff Henley-Tannehill             Clearwater  FL         38   55      112      1:26:48.8     14:00/M

      12    Jim Henley-Tannehill              Clearwater  FL         36   55      124      1:58:45.1     19:09/M

Top

Female 55 to 59


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Kathleen Chitester                Tampa  FL              90   58       29        54:54.8      8:51/M

       2    Debi Surrett                      Indian Rocks Beach    144   57       59      1:02:42.5     10:07/M

       3    Patricia McNeil                   Vineland  ON          151   55       72      1:06:09.1     10:40/M

       4    Carol Dates                       St. Petersburg  FL     17   57       99      1:20:41.5     13:01/M

       5    Marileta Bloodworth               Belleair  FL           82   56      108      1:25:29.2     13:47/M

       6    Joy Ellis                         Groveland  FL         319   55      113      1:29:37.9     14:27/M

Top

Male 60 to 64


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Edward Malone                     Tampa  FL             308   60       50      1:02:03.7     10:00/M

Top

Female 60 to 64


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Mary Campbell                     St. Petersburg  FL    152   60       65      1:03:28.1     10:14/M

       2    Mary Anne Malone                  Tampa  FL             175   60       67      1:04:23.9     10:23/M

       3    Caroline Conlon                   Clearwater  FL        143   61      104      1:23:04.1     13:24/M

       4    Liesel Muth                       Riverview  FL          51   61      105      1:24:19.5     13:36/M

Top

Male 65 to 69


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Dennis Kroskey                    the villages  FL      123   66        7        47:41.1      7:41/M

       2    Richard Fulgieri                  Bethpage  NY          148   68       53      1:02:07.3     10:01/M

       3    Jim Wannamaker                    Palm Harbor  FL        57   68       62      1:02:53.9     10:09/M

       4    Mike Dunlap                       PALM HARBOR  FL       155   67       74      1:07:01.1     10:49/M