The Tampa Bay Whiskey Run

Half Marathon

Overall Finish List

October 14, 2017


Results By Endurance Sports Timing
                                                                                                  Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend                Time        Time        Pace  
      1    Matt Evans                        Boston  MA             37    31   M             1:28:44.7   1:28:47.1      6:46/M
      2    Cole Derosa                                             492    45   M             1:29:29.8   1:29:32.2      6:50/M
      3    Mitsuo Nakamura                   TAMPA  FL              61    36   M             1:39:12.3   1:39:14.2      7:34/M
      4    Kevin Webb                        Tampa  FL             107    50   M             1:41:13.8   1:46:43.7      7:44/M
      5    Jacqueline Tubbs                  Harker Heights  TX    101    49   F             1:41:21.0   1:48:56.5      7:44/M
      6    Marc Braga                        TAMPA  FL              47    34   M             1:45:42.8   1:47:49.9      8:04/M
      7    noel tenenbaum,md                 Clearwater  FL        124    56   M             1:48:18.5   1:48:27.0      8:16/M
      8    Leigh Underwood                   Gallatin  TX          104    50   F             1:49:26.6   1:57:01.0      8:21/M
      9    Jessica Doss                      Windermere  FL         34    31   F             1:49:43.2   1:51:47.1      8:23/M
     10    Nicholas Pastrana                 Clearwater  FL         11    25   M             1:53:13.9   2:08:51.0      8:39/M
     11    Reid Fisher                       NEW BRAUNFELS  TX      73    39   M             1:54:11.8   1:54:13.7      8:43/M
     12    Katie Bowyer                      Hagerstown  MD        183    36   F             1:54:44.3   1:54:47.0      8:45/M
     13    Michael Yapp                      Miramar  FL           125    57   M             1:55:05.6   2:00:33.4      8:47/M
     14    Jody Miller                       Lutz  FL              103    49   M             1:55:20.3   1:57:30.7      8:48/M
     15    William Chatterton                Tampa  FL              32    30   M             1:56:52.5   1:58:56.4      8:55/M
     16    Kiley Thompson                    Orlando  FL            14    26   F             1:56:57.1   1:57:00.5      8:56/M
     17    Jason Timm                        Davie  FL              43    32   M             1:57:32.7   1:59:40.8      8:58/M
     18    Ilma Calite                       Tampa  FL              26    29   F             1:58:23.1   1:58:32.0      9:02/M
     19    Ashley Boyum                      Tampa  FL              53    36   F             1:58:53.4   2:02:30.9      9:05/M
     20    Chris Swauger                     Odessa  FL             38    31   M             2:01:26.0   2:03:30.0      9:16/M
     21    Caleb Eames                                             480    40   M             2:01:58.6   2:02:07.0      9:19/M
     22    Karin Avila                       Tampa  FL              88    45   F             2:03:17.4   2:08:46.2      9:25/M
     23    joseph pullin                     Amherst  OH            87    44   M             2:04:24.3   2:09:55.7      9:30/M
     24    Mark Brkljacic                    Tampa  FL              92    46   F             2:04:59.5   2:10:35.7      9:32/M
     25    Kimberley Jordan                  Tampa  FL             111    52   F             2:06:00.6   2:13:27.7      9:37/M
     26    Jesica Taylor                     RIVERVIEW  FL          22    28   F             2:10:00.8   2:10:05.7      9:55/M
     27    Spencer Perry                     Tampa  FL              20    27   M             2:10:11.0   2:10:20.5      9:56/M
     28    Austin Perry                      Tampa  FL              12    26   F             2:10:12.7   2:10:19.9      9:56/M
     29    James Callari                     Smyrna  GA             76    41   M             2:11:44.7   2:17:19.3     10:03/M
     30    James Shaw                        Safety Harbor  FL      75    40   M             2:11:52.7   2:15:27.7     10:04/M
     31    Travis Bergen                     Dunedin  FL            19    27   M             2:12:37.6   2:12:41.3     10:07/M
     32    Samantha Allee                    ODESSA  FL             51    35   F             2:12:43.8   2:16:18.0     10:08/M
     33    akitsugu mizuochi                 ????????  ???         105    50   M             2:12:44.3   2:12:50.6     10:08/M
     34    Robert Bialas                     Valrico  FL           109    51   M             2:12:46.2   2:20:18.2     10:08/M
     35    Chris Brown                       Lithia  FL             58    36   M             2:13:08.3   2:15:19.7     10:10/M
     36    Nate Stober                       TAMPA  FL              42    32   M             2:14:24.5   2:16:32.9     10:16/M
     37    Brianna Morris                    TAMPA  FL              18    27   F             2:16:19.7   2:16:23.5     10:24/M
     38    Rick Tudor                        Tupelo  MS            117    53   M             2:16:35.3   2:22:06.7     10:26/M
     39    Cyndi Cole                        TAMPA  FL              83    44   F             2:17:12.0   2:22:44.9     10:28/M
     40    Curtis Floyd                                            482    30   M             2:17:21.5   2:24:50.0     10:29/M
     41    Melissa Floyd                                           483    29   F             2:17:21.7   2:24:50.3     10:29/M
     42    Sandi Iotte                       Little Chute  WI      119    54   F             2:18:22.1   2:25:56.5     10:34/M
     43    Douglas Law                       MacDill Air Force B    95    46   M             2:18:22.6   2:23:52.1     10:34/M
     44    Kristie Murphy                    Bernardsville  NJ      35    31   F             2:18:46.5   2:20:57.4     10:36/M
     45    Elisabeth Gallea                  Lutz  FL                6    25   F             2:19:14.0   2:19:19.8     10:38/M
     46    Julie Leasure                     Palm Harbor  FL        65    37   F             2:20:39.0   2:24:15.5     10:44/M
     47    JOSEPH HAYMORE                    LUTZ  FL               66    37   M             2:22:15.1   2:25:51.0     10:52/M
     48    Kim Livengood                     Sarasota  FL          100    48   F             2:23:08.4   2:28:39.3     10:56/M
     49    Paula Martin                      Sarasota  FL          114    53   F             2:23:17.1   2:28:48.0     10:56/M
     50    RJ Jundt                          Denver  CO             30    29   M             2:23:54.3   2:26:03.2     10:59/M
     51    Aimee Stang                       DENVER  CO             31    30   F             2:23:54.3   2:26:03.2     10:59/M
     52    Danielle DePeralta                TAMPA  FL              55    36   F             2:24:14.6   2:26:21.9     11:01/M
     53    Kendra Shatto                     Saint Charles  MO      28    29   F             2:25:09.0   2:27:13.8     11:05/M
     54    Shannon Wooliver                  TAMPA  FL              16    26   F             2:25:33.6   2:25:42.0     11:07/M
     55    Marcella Holland                                        494    43   F             2:26:01.7   2:31:34.1     11:09/M
     56    Danielle Lynch                    Atlanta  GA            68    38   F             2:26:43.7   2:30:31.8     11:12/M
     57    Brandi Stober                     Elkhart  IN            46    34   F             2:26:54.8   2:29:03.3     11:13/M
     58    Emily Buker                       Wesley Chapel  FL       3    23   F             2:27:19.9   2:27:26.2     11:15/M
     59    Tambrey Hoehl                     Clearwater  FL        113    53   F             2:27:26.0   2:34:53.4     11:15/M
     60    Tami Brown                        Sanford  FL            67    38   F             2:27:31.4   2:31:06.7     11:16/M
     61    Arielle Shashaty                  TAMPA  FL               8    25   F             2:27:32.4   2:29:37.8     11:16/M
     62    Randall Woods                     TAMPA  FL              50    34   M             2:27:32.8   2:29:37.6     11:16/M
     63    COLLEEN MAXCY                     Tampa  FL              74    40   F             2:28:14.6   2:31:51.0     11:19/M
     64    Lauren Chatterton                 Lutz  FL               27    29   F             2:28:43.1   2:30:49.3     11:21/M
     65    John Murphy                       Bernardsville  NJ      49    34   M             2:30:59.3   2:33:10.0     11:32/M
     66    Jonathan Barclay                  Wesley Chapel  FL      29    29   M             2:32:18.2   2:34:22.0     11:38/M
     67    Naoki Hasegawa                    Tampa  FL              85    44   M             2:32:35.2   2:32:41.0     11:39/M
     68    Summer Socha                      Winter Park  FL         5    24   F             2:33:19.2   2:33:22.4     11:42/M
     69    Matt Vandaele                                           495    34   M             2:34:23.6   2:36:32.7     11:47/M
     70    Candice Castillo                  Hagerstown  MD        142    26   F             2:34:36.0   2:34:41.0     11:48/M
     71    Daniel Lagunas                    Humble  TX             78    42   M             2:35:17.8   2:40:46.2     11:51/M
     72    Lierin-Alexi Reinhard             Tampa  FL              13    26   F             2:36:20.6   2:36:27.7     11:56/M
     73    Michael Novy                      TRINITY  FL            96    46   M             2:36:21.0   2:41:53.1     11:56/M
     74    Ronell Fuller                     Largo  FL              10    25   M             2:36:54.9   2:36:57.9     11:59/M
     75    Karen Williams                    Tampa  FL             108    51   F             2:37:13.4   2:44:40.7     12:00/M
     76    Stephany Curchy                   Tampa  FL              71    39   F             2:37:32.2   2:41:14.7     12:02/M
     77    Geoff Rogers                                            490    47   M             2:38:02.7   2:45:32.0     12:04/M
     78    Lori Guerra                       Tampa  FL              77    42   F             2:38:38.2   2:44:07.6     12:07/M
     79    Paul Connolly                     Boynton Beach  FL      91    45   M             2:40:21.4   2:45:49.7     12:14/M
     80    Kevin Hrim                        Hobe Sound  FL        122    55   M             2:44:29.3   2:51:58.4     12:33/M
     81    Thuan Vuu                         Orlando  FL            62    36   M             2:45:13.5   2:47:19.9     12:37/M
     82    Gregory Byer                      TAMPA  FL              17    26   M             2:46:20.5   2:46:27.3     12:42/M
     83    Ross Carrel                       Tampa  FL              59    36   M             2:46:26.6   2:50:06.7     12:42/M
     84    Shaina Smith                      Tampa  FL              21    28   F             2:48:21.8   2:48:28.2     12:51/M
     85    Dawson Smith                      Tampa  FL              25    28   M             2:48:22.0   2:48:28.2     12:51/M
     86    Diane Marks                       Dunedin  FL           123    56   F             2:49:02.9   2:56:29.1     12:54/M
     87    Nubia Gil                         Clearwater  FL         90    45   F             2:51:31.9   2:51:41.0     13:06/M
     88    Ashley Policastri                 Tampa  FL              36    31   F             2:52:12.5   2:54:19.9     13:09/M
     89    Jenna Finn                        LAKE WORTH  FL         39    32   F             2:52:13.2   2:54:20.3     13:09/M
     90    Ken Lee                           Gibsonton  FL         116    53   M             2:53:59.0   3:01:29.7     13:17/M
     91    Dawn Peters                       Wesley Chapel  FL     115    53   F             2:54:54.2   3:02:22.3     13:21/M
     92    Teri Russell                      Lutz  FL               93    46   F             2:54:54.6   3:02:22.5     13:21/M
     93    Lis Heckmann                      Sun City Center  FL   130    78   F             2:55:53.1   3:03:24.5     13:26/M
     94    Maddie Micheau                    Tampa  FL               7    25   F             2:56:14.0   2:56:18.8     13:27/M
     95    Lexi Micheau                      Tampa  FL               4    23   F             2:56:35.8   2:56:39.7     13:29/M
     96    Unknown Partic. 481                                     481     0   M             3:02:16.9   3:09:45.1     13:55/M
     97    Mary Bober                        Riverview  FL          63    37   F             3:04:52.9   3:08:29.8     14:07/M
     98    Tim Moreino                       Orlando  FL            48    34   M             3:08:24.9   3:10:31.1     14:23/M
     99    Sonia Harrell                     Clearwater  FL         64    37   F             3:09:11.9   3:12:50.3     14:26/M
    100    Laura Miller                      parrish  FL           126    59   F             3:12:04.4   3:19:30.8     14:40/M

                                                                                                  Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend                Time        Time        Pace  
    101    Unknown Partic. 500                                     500     0   M             3:15:17.3   3:30:55.1     14:54/M
    102    James Lohaus                      Bay Pines  FL         102    49   M             3:20:39.2   3:28:09.0     15:19/M
    103    sundy gulu                        dublin  OH            128    60   F             3:21:09.6   3:28:43.0     15:21/M
    104    George Gulu                       Dublin  OH            127    59   M             3:21:09.7   3:28:42.8     15:21/M
    105    Nicole Stuart                     TAMPA  FL              72    39   F             3:42:36.8   3:46:17.0     17:00/M
    106    Robert Gledhill                   Tampa  FL             110    51   M             3:54:47.9   3:58:29.0     17:55/M
    107    Leigh Gledhill                    Tampa  FL             118    54   F             3:54:48.1   3:58:29.0     17:55/M