SW FLORIDA CROSS COUNTRY INVITE

September 25, 2014


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing LLC

Overall Finish List - Boys




 O'all   Adj

 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       



    1      1     74  Marshall Dillon       Charlotte HS                            16:41.6  5:23/M        

    2      2    244  Dillion Vallette      Estero HS                               16:53.1  5:27/M        

    3      3    488  Urias Velasquez       Immokalee HS                            16:59.0  5:29/M        

    4      4    489  Alejandro Ruiz        Immokalee HS                            17:17.3  5:35/M        

    5      5     69  Jonathan Wentworth    Charlotte HS                            17:27.8  5:38/M        

    6      6    249  Arye Beck             Estero HS                               17:31.4  5:39/M        

    7      7    476  Anthony Milana        Ida S. Baker HS                         17:34.1  5:40/M        

    8      8    444  Jack Matute           Gulf Coast HS                           17:46.9  5:44/M        

    9      9    512  Justin Reyes          LaBelle HS                              17:49.4  5:45/M        

   10     10    518  Enrique Jimenez       LaBelle HS                              17:54.3  5:46/M        

   11     11    516  Omar Figueroa         LaBelle HS                              17:55.7  5:47/M        

   12     12     72  Christopher Daniele   Charlotte HS                            17:55.9  5:47/M        

   13     13    315  Sam Hordinski         Fort Myers HS                           18:05.8  5:50/M        

   14     14    309  Colton Hardee         Fort Myers HS                           18:07.2  5:51/M        

   15     15    206  Ty'relle Powell       Dunbar HS                               18:12.2  5:52/M        

   16     16     81  Kyle Shirley          Charlotte HS                            18:13.1  5:53/M        

   17     17      4  Chad Husted           Barron Collier HS                       18:14.4  5:53/M        

   18     18    245  Jacob Dorn            Estero HS                               18:16.4  5:54/M        

   19     19    307  Jason Burns           Fort Myers HS                           18:18.9  5:54/M        

   20     20    650  Daniel Eagan          South Fort Myers HS                     18:19.3  5:55/M        

   21     21    328  Andrew Turner         Fort Myers HS                           18:23.0  5:56/M        

   22     22      1  Tanner Fulcher        Barron Collier HS                       18:25.1  5:56/M        

   23     23    445  John Amaya            Gulf Coast HS                           18:26.3  5:57/M        

   24     24    493  Erasmo Cortes         Immokalee HS                            18:26.5  5:57/M        

   25     25    563  Christopher Davis     Naples HS                               18:30.8  5:58/M        

   26     26    514  Brendan Hererra       LaBelle HS                              18:32.0  5:59/M        

   27     27    248  Delfino Reyes         Estero HS                               18:32.6  5:59/M        

   28     28    411  Alejandro Servin      Golden Gate HS                          18:32.7  5:59/M        

   29     29    337  Ethan Janey           Fort Myers HS                           18:33.0  5:59/M        

   30     30    515  Eduard Benitez-rangel LaBelle HS                              18:34.7  5:59/M        

   31     31    495  Andonet Thermidor     Immokalee HS                            18:35.1  6:00/M        

   32     32    517  Dalton Hyser          LaBelle HS                              18:36.9  6:00/M        

   33     33     21  Johnny Janiak         Bishop Verot HS                         18:41.8  6:02/M        

   34     34    573  Colin Williams        Naples HS                               18:43.2  6:02/M        

   35     35      9  Dylan Murphy          Barron Collier HS                       18:46.9  6:03/M        

   36     36    447  Anthony Bordanaro     Gulf Coast HS                           18:47.5  6:04/M        

   37     37     84  Jonathan Heitman      Charlotte HS                            18:50.0  6:05/M        

   38     38    631  Blake Burchett        Seacrest Country Day School             18:58.3  6:07/M        

   39     39    318  Gareth McHugh         Fort Myers HS                           19:00.8  6:08/M        

   40     40    252  Matt Ellard           Estero HS                               19:03.2  6:09/M        

   41     41    136  Hunter Puzak          Community School of Naples              19:04.9  6:09/M        

   42     42    304  Kirk Williams         Fort Myers HS                           19:06.0  6:10/M        

   43     43    480  Jacob Trujillo        Ida S. Baker HS                         19:09.9  6:11/M        

   44     44    665  Evan Williams         Southwest Florida Christian Acad        19:10.3  6:11/M        

   45     45    654  Evelio Perez          South Fort Myers HS                     19:14.8  6:12/M        

   46  (> 7)    342  Keaton McKenzie       Fort Myers HS                           19:15.1  6:13/M        

   47     46      3  Matthew Santangelo    Barron Collier HS                       19:17.7  6:13/M        

   48     47     25  Tommy Arcentales      Bishop Verot HS                         19:19.0  6:14/M        

   49     48     19  Matt Signorelli       Bishop Verot HS                         19:19.7  6:14/M        

   50     49    207  Trevor McDaniels      Dunbar HS                               19:19.9  6:14/M        

   51     50    210  Marquise Outlaw       Dunbar HS                               19:20.1  6:14/M        

   52     51    494  Mackenson Yrelus      Immokalee HS                            19:20.6  6:14/M        

   53     52    474  Leo Espina            Ida S. Baker HS                         19:23.0  6:15/M        

   54     53    651  Stanley Lajeune       South Fort Myers HS                     19:25.0  6:16/M        

   55     54    553  Zoltan Hepp           Naples HS                               19:25.1  6:16/M        

   56     55    571  Bryce Rutila          Naples HS                               19:25.5  6:16/M        

   57     56    390  Carter Luna           Gateway Charter HS                      19:28.6  6:17/M        

   58     57    547  MacDonald Petite-Fort Naples HS                               19:31.1  6:18/M        

   59     58     76  Christian Lombardi    Charlotte HS                            19:31.5  6:18/M        

   60     59      5  David Rolon           Barron Collier HS                       19:33.6  6:18/M        

   61     60    267  Brandon Kohlmeier     Evangelical Christian School            19:37.3  6:20/M        

   62     61      2  Sam Allen             Barron Collier HS                       19:45.0  6:22/M        

   63     62    513  Isaac Reyes           LaBelle HS                              19:45.0  6:22/M        

   64     63    492  Javier Camargo        Immokalee HS                            19:46.7  6:23/M        

   65     64    614  Dylan Reichenbacher   Oasis HS                                19:47.0  6:23/M        

   66     65    138  Eli Lauber            Community School of Naples              19:48.5  6:23/M        

   67     66    479  Andre Casique         Ida S. Baker HS                         19:48.5  6:23/M        

   68     67    412  Jason St. Paul        Golden Gate HS                          19:50.1  6:24/M        

   69     68    528  Yovani Tomas-Cabrera  Lehigh HS                               19:51.0  6:24/M        

   70     69    637  Peter Charles         Seacrest Country Day School             19:51.2  6:24/M        

   71     70    554  Alex Mossman          Naples HS                               19:57.2  6:26/M        

   72     71     75  Chauncey Graham       Charlotte HS                            19:59.9  6:27/M        

   73  (< 5)    195  Agustine Diodati      Donahue Academy of Ave Maria            20:02.7  6:28/M        

   74     72    410  Arnulfo Santoyo       Golden Gate HS                          20:03.1  6:28/M        

   75     73    208  Tyrone Calloway       Dunbar HS                               20:09.8  6:30/M        

   76     74    140  Zach Barry            Community School of Naples              20:10.7  6:30/M        

   77     75    135  Bradley Price         Community School of Naples              20:10.9  6:30/M        

   78     76    276  Chance Kirchner       Evangelical Christian School            20:11.1  6:31/M        

   79     77    225  Gustavo Sandbual      East Lee County HS                      20:19.0  6:33/M        

   80     78     18  Tyler Marshall        Bishop Verot HS                         20:20.1  6:34/M        

   81  (< 5)    112  Edilberto Vazquez     Clewiston HS                            20:25.1  6:35/M        

   82     79     31  Griffin Reitz         Bishop Verot HS                         20:26.4  6:35/M        

   83     80    413  Bartolo Gonzalez      Golden Gate HS                          20:26.9  6:35/M        

   84     81    266  Lunsford William      Evangelical Christian School            20:29.2  6:36/M        

   85     82    619  Ryan Adams            Palmetto Ridge HS                       20:30.9  6:37/M        

   86     83     55  Chapin Leatherwood    Canterbury School (Fort Myers)          20:31.5  6:37/M        

   87     84    179  Reese Novella         Cypress Lake HS                         20:32.6  6:37/M        

   88     85      7  Chris Myers           Barron Collier HS                       20:34.0  6:38/M        

   89     86    274  Justin Rivera         Evangelical Christian School            20:35.7  6:38/M        

   90     87     49  Griffin East          Canterbury School (Fort Myers)          20:37.1  6:39/M        

   91  (< 5)    109  Jose Rios             Clewiston HS                            20:38.8  6:39/M        

   92     88    436  Preston Olinger       Gulf Coast HS                           20:39.9  6:40/M        

   93     89    275  Christopher Rivera    Evangelical Christian School            20:41.0  6:40/M        

   94     90    211  Thomas Antonides      Dunbar HS                               20:45.3  6:42/M        

   95     91    421  Miguel Lopez          Golden Gate HS                          20:46.2  6:42/M        

   96     92    177  Cameron Rudland       Cypress Lake HS                         20:52.6  6:44/M        

   97     93    617  Eddie Larsen          Palmetto Ridge HS                       20:55.6  6:45/M        

   98     94    664  David Sievert         Southwest Florida Christian Acad        20:58.3  6:46/M        

   99     95    397  Rudy Campbell         Gateway Charter HS                      20:58.8  6:46/M        

  100  (> 7)      8  Ian Leonard           Barron Collier HS                       20:59.0  6:46/M        



 O'all   Adj

 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       



  101     96    391  Sebastian Cocco       Gateway Charter HS                      20:59.8  6:46/M        

  102     97    269  Ian Olney             Evangelical Christian School            21:01.1  6:47/M        

  103     98    477  Brandon Glenfield     Ida S. Baker HS                         21:01.1  6:47/M        

  104     99    134  Zach Rochette         Community School of Naples              21:03.1  6:47/M        

  105    100    437  Ben Klassen           Gulf Coast HS                           21:19.8  6:53/M        

  106    101    608  Nick Pope             Oasis HS                                21:25.4  6:55/M        

  107    102    407  Ricardo Colas         Golden Gate HS                          21:29.0  6:56/M        

  108    103    392  Jesus Rodriguez       Gateway Charter HS                      21:29.5  6:56/M        

  109    104    142  Max Bleh              Community School of Naples              21:37.8  6:58/M        

  110    105    209  Harrison Auguste      Dunbar HS                               21:43.3  7:00/M        

  111    106    657  Wesley Brunell        South Fort Myers HS                     21:43.5  7:00/M        

  112    107    491  Mauricio Trejo        Immokalee HS                            21:44.1  7:01/M        

  113    108    253  Dean Gamblin          Estero HS                               21:44.3  7:01/M        

  114    109    475  Jordan Hatch          Ida S. Baker HS                         21:45.0  7:01/M        

  115    110    247  Jordan Paredes        Estero HS                               21:48.8  7:02/M        

  116    111    175  Brandon Higdon        Cypress Lake HS                         21:50.3  7:03/M        

  117  (< 5)    117  Elgar Zuniga          Clewiston HS                            21:58.6  7:05/M        

  118    112     46  Kyle Tan-Kyi          Canterbury School (Fort Myers)          22:02.5  7:06/M        

  119    113    620  Oasis Diaz            Palmetto Ridge HS                       22:06.5  7:08/M        

  120    114    141  Mitchell Verhelle     Community School of Naples              22:10.4  7:09/M        

  121    115     22  Matt Thompson         Bishop Verot HS                         22:10.7  7:09/M        

  122    116    618  Zach Bevis            Palmetto Ridge HS                       22:12.4  7:10/M        

  123    117    672  Patrick Pereira       Southwest Florida Christian Acad        22:17.6  7:11/M        

  124    118    417  Tommy Chavez          Golden Gate HS                          22:18.4  7:12/M        

  125    119    609  Scott Dauphinais      Oasis HS                                22:27.7  7:15/M        

  126  (< 5)    197  Erik Cervantes        Donahue Academy of Ave Maria            22:38.7  7:18/M        

  127    120    394  Nate Kolb             Gateway Charter HS                      22:40.2  7:19/M        

  128    121    396  Kaleb Konieczki       Gateway Charter HS                      22:52.0  7:23/M        

  129    122    442  Noah Bailey           Gulf Coast HS                           22:53.9  7:23/M        

  130  (> 7)    250  Justin Nesbitt        Estero HS                               22:56.0  7:24/M        

  131    123    668  Conner Buck           Southwest Florida Christian Acad        22:59.3  7:25/M        

  132    124    526  Darren Valdez         Lehigh HS                               23:02.8  7:26/M        

  133    125    220  Max Camille           East Lee County HS                      23:03.5  7:26/M        

  134    126     27  Noah Biel             Bishop Verot HS                         23:07.2  7:27/M        

  135    127    213  Jose Estrada          Dunbar HS                               23:11.3  7:29/M        

  136  (< 5)    193  Thomas Smith          Donahue Academy of Ave Maria            23:12.9  7:29/M        

  137    128    632  Justin Merrell        Seacrest Country Day School             23:15.0  7:30/M        

  138    129    527  Oscar Ramirez         Lehigh HS                               23:17.1  7:31/M        

  139  (> 7)     26  Colin Maw             Bishop Verot HS                         23:21.4  7:32/M        

  140  (< 5)    534  Cole Stretton         Marco Island Academy Charter HS         23:21.6  7:32/M        

  141    130    669  Ethan Tank            Southwest Florida Christian Acad        23:40.3  7:38/M        

  142    131    180  Joseph Gorrell        Cypress Lake HS                         23:44.3  7:39/M        

  143    132    622  John Delasmet III     Palmetto Ridge HS                       23:44.7  7:39/M        

  144    133    531  Omar Muniz            Lehigh HS                               23:45.3  7:40/M        

  145    134    655  Blake McGuire         South Fort Myers HS                     23:53.1  7:42/M        

  146    135    667  Caleb Isenhour        Southwest Florida Christian Acad        23:57.0  7:44/M        

  147    136    656  Michael McCurry       South Fort Myers HS                     23:59.2  7:44/M        

  148    137    226  Anthony Mitchell      East Lee County HS                      24:20.7  7:51/M        

  149  (> 7)    137  John Raskauskas       Community School of Naples              24:20.8  7:51/M        

  150    138    228  Tyler Bateman         East Lee County HS                      24:26.0  7:53/M        

  151    139    638  Jacob Hartman         Seacrest Country Day School             24:33.7  7:55/M        

  152    140     52  Shawn Foor            Canterbury School (Fort Myers)          24:35.3  7:56/M        

  153  (< 5)    111  Javier Del Rosario    Clewiston HS                            24:37.4  7:56/M        

  154  (< 5)    537  Anton Mertens         Marco Island Academy Charter HS         24:42.3  7:58/M        

  155  (< 5)    194  Cj Smith              Donahue Academy of Ave Maria            24:43.3  7:58/M        

  156    141    671  Luke Magsig           Southwest Florida Christian Acad        24:53.7  8:02/M        

  157    142    221  Conner Blais          East Lee County HS                      25:05.5  8:05/M        

  158    143    478  Jon Hildalgo          Ida S. Baker HS                         25:13.7  8:08/M        

  159    144    610  Ian Milaski           Oasis HS                                25:18.4  8:10/M        

  160    145    448  Jake Spooner          Gulf Coast HS                           25:39.8  8:16/M        

  161  (> 7)    481  Jon Sauer             Ida S. Baker HS                         26:16.2  8:28/M        

  162    146     48  Jt McGee              Canterbury School (Fort Myers)          26:16.4  8:28/M        

  163    147    621  Ryan Hughes           Palmetto Ridge HS                       26:23.2  8:31/M        

  164    148     50  Michael Burton        Canterbury School (Fort Myers)          26:37.3  8:35/M        

  165  (> 7)    670  Nathaniel Riley       Southwest Florida Christian Acad        26:53.2  8:40/M        

  166    149    224  Jacob Yzaguirre       East Lee County HS                      27:06.0  8:45/M        

  167    150    612  Kevin Newton          Oasis HS                                27:06.2  8:45/M        

  168    151    532  Chris Hood            Lehigh HS                               27:24.4  8:50/M        

  169    152    636  Coleson Weir          Seacrest Country Day School             28:10.8  9:05/M        

  170    153    616  Sam Baranowski        Oasis HS                                28:10.8  9:05/M        

  171    154    633  Elliot Totten         Seacrest Country Day School             28:12.3  9:06/M        

  172    155    635  Benjamin Loos         Seacrest Country Day School             29:15.7  9:26/M        

  173    156    178  Jacob Garcia          Cypress Lake HS                         29:21.6  9:28/M        

  174    157     51  Bohan Sun             Canterbury School (Fort Myers)          30:30.0  9:50/M        

  175  (< 5)    533  Peter Servente        Marco Island Academy Charter HS         31:14.5 10:05/M        

  176  (> 7)    666  Ryan Walrod           Southwest Florida Christian Acad        31:36.0 10:12/M        

   DQ     DQ    171  Kirill Kuznetsov      Community School of Naples                                     

Team Summary Report - Boys




                                          Top  5             ------- Finishers -------

 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        



    1 Charlotte HS                           71               1   5  12  16  37  58  71         

        Top  5 Times: 17:49.7

        Average Time: 17:49.7



    2 LaBelle HS                             86               9  10  11  26  30  32  62         

        Top  5 Times: 18:09.2

        Average Time: 18:09.2



    3 Estero HS                              93               2   6  18  27  40 108 110         

        Top  5 Times: 18:03.3

        Average Time: 18:03.3



    4 Fort Myers HS                          96              13  14  19  21  29  39  42         

        Top  5 Times: 18:17.6

        Average Time: 18:17.6



    5 Immokalee HS                          113               3   4  24  31  51  63 107         

        Top  5 Times: 18:07.7

        Average Time: 18:07.7



    6 Barron Collier HS                     179              17  22  35  46  59  61  85         

        Top  5 Times: 18:51.5

        Average Time: 18:51.5



    7 Naples HS                             225              25  34  54  55  57  70             

        Top  5 Times: 19:07.1

        Average Time: 19:07.1



    8 Gulf Coast HS                         255               8  23  36  88 100 122 145         

        Top  5 Times: 19:24.1

        Average Time: 19:24.1



    9 Ida S. Baker HS                       266               7  43  52  66  98 109 143         

        Top  5 Times: 19:23.3

        Average Time: 19:23.3



   10 Dunbar HS                             277              15  49  50  73  90 105 127         

        Top  5 Times: 19:33.5

        Average Time: 19:33.5



   11 Bishop Verot HS                       285              33  47  48  78  79 115 126         

        Top  5 Times: 19:37.4

        Average Time: 19:37.4



   12 Golden Gate HS                        338              28  67  72  80  91 102 118         

        Top  5 Times: 19:55.8

        Average Time: 19:55.8



   13 Community School of Naples            354              41  65  74  75  99 104 114         

        Top  5 Times: 20:03.6

        Average Time: 20:03.6



   14 South Fort Myers HS                   358              20  45  53 106 134 136             

        Top  5 Times: 20:31.1

        Average Time: 20:31.1



   15 Evangelical Christian School          392              60  76  81  86  89  97             

        Top  5 Times: 20:18.9

        Average Time: 20:18.9



   16 Gateway Charter HS                    470              56  95  96 103 120 121             

        Top  5 Times: 21:07.4

        Average Time: 21:07.4



   17 Southwest Florida Christian Acad      508              44  94 117 123 130 135 141         

        Top  5 Times: 21:49.2

        Average Time: 21:49.2



   18 Seacrest Country Day School           526              38  69 128 139 152 154 155         

        Top  5 Times: 22:57.8

        Average Time: 22:57.8



   19 Palmetto Ridge HS                     536              82  93 113 116 132 147             

        Top  5 Times: 21:54.0

        Average Time: 21:54.0



   20 Canterbury School (Fort Myers)        568              83  87 112 140 146 148 157         

        Top  5 Times: 22:48.6

        Average Time: 22:48.6



   21 Cypress Lake HS                       574              84  92 111 131 156                 

        Top  5 Times: 23:16.3

        Average Time: 23:16.3



   22 Oasis HS                              578              64 101 119 144 150 153             

        Top  5 Times: 23:13.0

        Average Time: 23:13.0



   23 Lehigh HS                             605              68 124 129 133 151                 

        Top  5 Times: 23:28.1

        Average Time: 23:28.1



   24 East Lee County HS                    619              77 125 137 138 142 149             

        Top  5 Times: 23:26.9

        Average Time: 23:26.9



 Inc. Clewiston HS                         4 finishers                                          

        Top  5 Times: 

        Average Time: 



 Inc. Donahue Academy of Ave Maria         4 finishers                                          

        Top  5 Times: 

        Average Time: 



 Inc. Marco Island Academy Charter HS      3 finishers                                          

        Top  5 Times: 

        Average Time: