Stepping up 4 Kids

5K

Age Group Results

March 01, 2014


Results By Endurance Sports Timing , Inc. Endurance Sports Timing


Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Top

Male Overall Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Louis Rapaport                                         1199   51        1        18:38.8      6:01/M

       2    Matthew Frederick                                       659   29        2        18:40.3      6:01/M

       3    Cameron Leclair                                        3822   16        5        20:48.0      6:43/M

Top

Female Overall Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Julie Murphy                                            447   21        3        19:35.0      6:19/M

       2    Julie Blum                                              621   34        4        19:35.2      6:19/M

       3    Amy Keener                                              686   37        8        23:09.5      7:28/M

Top

Male No Age Provided


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    William Adams                                           602    0       43        31:17.6     10:05/M

       2    Justin Gaeta                                            660    0       57        32:22.8     10:26/M

Top

Female No Age Provided


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Brooke O'Hair                                           453    0       98        35:57.6     11:36/M

       2    Ashley Kilgo                                            687    0      113        37:35.0     12:07/M

       3    Maria Auxier                                            607    0      161        46:30.5     15:00/M

Top

Male 10 and Under


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    John Mcintosh                                          3852   10       53        32:06.2     10:21/M

       2    Bryten Glass                                            665    7      176        50:04.4     16:09/M

Top

Female 10 and Under


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Kayleigh Loch                                           290    8       44        31:17.9     10:05/M

       2    Jordin Macdonald                                       3836    7      123        39:13.7     12:39/M

       3    Madeleine Link                                          255   10      155        44:40.6     14:25/M

       4    Jillian Richarz                                        3957   10      164        46:46.0     15:05/M

       5    Emily Morgan                                            443    9      168        47:59.6     15:29/M

       6    Leslie Morgan                                           444    9      169        48:03.9     15:30/M

Top

Male 11 to 14


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Gavin Warner                                           3992   12       11        23:38.4      7:37/M

       2    Ian Leclair                                            3833   14       17        26:24.0      8:31/M

       3    Andrew Bechtel                                          611   13      173        49:19.5     15:55/M

       4    Austin Hillin                                          3902   12      195      1:00:24.9     19:29/M

Top

Female 11 to 14


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Lizzy Rifenburg                                        3830   13       28        28:28.2      9:11/M

       2    Tiffani Byun                                            631   12       50        31:54.6     10:17/M

       3    Kristi Byun                                             630   14       51        31:54.9     10:17/M

       4    Mina Link                                               275   13       84        34:50.0     11:14/M

       5    Kayla Knight                                            691   13       85        34:50.3     11:14/M

       6    Kourtney Maddox                                        3914   11       86        35:03.0     11:18/M

       7    Hanna Gade                                             3831   13       93        35:28.7     11:26/M

       8    Delaney Madro                                          3987   13       94        35:29.0     11:27/M

       9    Sydney Connell                                         3986   13       95        35:30.3     11:27/M

      10    Jourdan Rapaport                                       1198   12      133        40:20.4     13:01/M

      11    Barbara Hall                                            669   14      134        40:21.4     13:01/M

      12    Skylar Schrader                                        1359   11      163        46:45.6     15:05/M

      13    Jenna DeMott                                            643   14      174        49:25.8     15:56/M

Top

Male 15 to 19


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    William Bechtel                                         614   16       30        28:54.7      9:19/M

       2    Herbert Maddox                                         3912   15       34        30:17.6      9:46/M

       3    Kevin Byun                                              629   16       66        33:19.8     10:45/M

       4    Mitch Yancar                                           3951   16      132        40:00.2     12:54/M

       5    dylan shyttle                                          1896   19      135        40:31.4     13:04/M

       6    jack murray                                             450   17      136        40:31.9     13:04/M

       7    Ryan Rath                                              1200   16      187        54:12.8     17:29/M

Top

Female 15 to 19


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Anna Hamilton                                           671   15       12        23:39.0      7:38/M

       2    aubrey murray                                           448   18       18        26:25.2      8:31/M

       3    Vanessa Rearden                                        1352   15       22        28:05.3      9:04/M

       4    Kaydee Bonilla                                          622   15       23        28:06.1      9:04/M

       5    Cassidy Slockett                                       1917   16       37        30:34.5      9:52/M

       6    Audrey Igou                                             681   17       38        30:43.8      9:55/M

       7    Caralyn Fote                                            656   16       40        30:50.0      9:57/M

       8    Ashley Dessingue                                       3960   19       45        31:18.2     10:06/M

       9    Rebecca Wasson                                         1977   17       68        33:22.8     10:46/M

      10    Sam Redett                                             1353   17       69        33:22.8     10:46/M

      11    Amanda Idinge                                           680   17       70        33:34.2     10:50/M

      12    Aja Depass                                              644   18       71        33:34.7     10:50/M

      13    Brandy Shea                                            1360   17      104        37:04.7     11:57/M

      14    Bryanna Angood-Hardy                                    605   17      106        37:05.1     11:58/M

      15    Amanda Berry                                            618   16      131        40:00.2     12:54/M

      16    Kierra Richey                                          1354   15      149        43:02.1     13:53/M

      17    Mia Radovanovic                                        1196   16      150        43:08.7     13:55/M

      18    Carolyn Im                                              683   16      151        43:08.7     13:55/M

      19    Kaitlyn Sutton                                         1955   19      175        49:31.3     15:58/M

      20    Savannah Brierley                                       627   15      179        50:14.8     16:12/M

      21    Tyler Veatch                                           1969   16      188        54:13.4     17:29/M

Top

Male 20 to 29


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    James Schultz                                          3917   29        6        20:48.5      6:43/M

       2    Hunter Chatters                                        3995   29        7        22:30.4      7:15/M

       3    Kyle Eisenhauer                                        3918   29       14        24:58.8      8:03/M

       4    Micah Badana                                            608   24       26        28:23.8      9:09/M

       5    Joshua Mann                                             348   23       31        29:18.9      9:27/M

       6    Justin Larson                                           698   25       52        32:00.4     10:19/M

       7    Taylor Cooper                                           633   22       54        32:06.5     10:21/M

       8    Casey Krajza                                           3843   26       62        32:55.3     10:37/M

       9    Luis Juarez                                             343   28       75        33:53.9     10:56/M

      10    Micheal Dziekiewicz                                     991   22       96        35:34.0     11:28/M

      11    Brian Dyar                                              994   29      111        37:28.7     12:05/M

      12    Michael McGee                                           407   28      114        37:35.4     12:07/M

      13    Charles LiVecchi                                        278   23      120        38:26.8     12:24/M

      14    Brandon Hilton                                          676   24      144        41:07.1     13:16/M

Top

Female 20 to 29


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Feliesha Mann                                           347   22       48        31:32.6     10:10/M

       2    Casey McGauran                                          989   24       49        31:37.4     10:12/M

       3    Olivia Igou                                             682   20       58        32:23.0     10:27/M

       4    Kelly Lewandowski                                       230   28       59        32:30.0     10:29/M

       5    Theresa Newbill                                        3846   26       63        32:57.5     10:38/M

       6    Erin Martin                                             350   23       74        33:53.1     10:56/M

       7    Jaime Barnes                                            609   24       80        34:10.9     11:01/M

       8    Angela McCune                                           401   23       81        34:13.8     11:02/M

       9    Shelley Arrangton                                       995   27       91        35:21.1     11:24/M

      10    Andie Dodd                                              646   24      102        36:41.7     11:50/M

      11    Brittany Frederick                                      658   29      110        37:21.4     12:03/M

      12    Lindsey Grobe                                          3920   26      112        37:34.5     12:07/M

      13    Cassandra Putnum                                       1195   26      117        38:17.6     12:21/M

      14    Jolaine Pedalino                                        459   27      118        38:18.1     12:21/M

      15    Lana De Bastos                                          641   20      124        39:15.8     12:40/M

      16    Brandy Davidson                                         636   28      129        39:48.4     12:50/M

      17    Shaunese Lee                                            700   27      130        39:48.5     12:50/M

      18    Rebecca Escobar                                         651   29      138        40:36.3     13:06/M

      19    Courtney Dyar                                           992   20      139        40:41.4     13:07/M

      20    Danielle Dyar                                           647   27      140        40:42.4     13:08/M

      21    Katie Wuebbels                                         3950   28      142        40:50.0     13:10/M

      22    Holly Hilton                                            677   25      162        46:41.3     15:04/M

      23    Kimberly Bell                     Palm Harbor  FL       615   25      172        48:24.1     15:37/M

      24    Ashliegh Sarabia                                       3858   27      182        51:06.5     16:29/M

Top

Male 30 to 39


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Joe Eisenhauer                                         3842   30       10        23:28.9      7:34/M

       2    Juan Uribe                        Saint Petersburg  F  3840   31       13        23:53.2      7:42/M

       3    Benjamin Giddings                                       663   36       15        25:16.3      8:09/M

       4    Chad Gold                                              3906   39       29        28:46.8      9:17/M

       5    Brian Palmer                                           3954   35       32        29:30.3      9:31/M

       6    Denis Pilipovic                                        1191   33       35        30:24.9      9:48/M

       7    Jason clement                                           988   36       39        30:49.7      9:56/M

       8    Mark Atalla                                             606   31       47        31:23.1     10:07/M

       9    Heder Ramirez                                           345   31       76        33:54.2     10:56/M

      10    Jacob Sarabia                                           997   30       92        35:21.5     11:24/M

      11    Matthew Grain                                           998   31      181        51:05.3     16:29/M

Top

Female 30 to 39


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Dijana Struthers                                       1938   39       21        28:03.0      9:03/M

       2    Mila Golubobic                                         3821   37       24        28:16.6      9:07/M

       3    Tia Vandeputte                                         3828   31       27        28:28.0      9:11/M

       4    Nicole Castanheira                                      632   34       61        32:51.1     10:36/M

       5    Greta Black                                             620   38       64        33:04.5     10:40/M

       6    Christain rigaz                                        3956   36       67        33:22.8     10:46/M

       7    Adrien Hess                                             675   35       72        33:50.4     10:55/M

       8    Jill-Anne Fowler                                        657   39       83        34:24.1     11:06/M

       9    Lora Vineberg                                          3849   33       89        35:15.7     11:22/M

      10    Heather Leon                                            134   39      103        36:51.2     11:53/M

      11    jacquelyn evans                                         652   33      125        39:31.5     12:45/M

      12    Beth Sikes                                             1913   36      126        39:31.5     12:45/M

      13    Julie Gibbons                                           662   32      127        39:35.7     12:46/M

      14    Jasmina Kuljanac                                        695   31      137        40:33.8     13:05/M

      15    Janie Knight                                            690   38      156        44:41.4     14:25/M

      16    Charis DeBusk                                           642   31      160        46:30.0     15:00/M

      17    Carly Schrader                                         3981   36      166        46:48.5     15:06/M

      18    Shannon McGauran                                       3996   30      167        47:49.1     15:25/M

      19    Jessica Larson                                          697   30      171        48:09.0     15:32/M

      20    Danielle Brahm                                          623   31      200      1:05:26.9     21:06/M

Top

Male 40 to 49


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Victor Randolph                                        1197   46       33        29:42.3      9:35/M

       2    Keith Loch                                              341   44       56        32:21.7     10:26/M

       3    Enoch Ahquin                                            604   46       60        32:47.7     10:35/M

       4    Dallas Bechtel                                          613   46       65        33:14.6     10:43/M

       5    Steve Struthers                                        1943   47      101        36:37.2     11:49/M

       6    George Hios                                             678   47      192        55:57.1     18:03/M

       7    Gary Grosskopf                                          667   48      197      1:01:48.3     19:56/M

Top

Female 40 to 49


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Jennifer Parkinson                                      457   40       20        28:00.8      9:02/M

       2    Christy Smith                     Seminole  FL         1921   43       42        31:06.1     10:02/M

       3    Heather Veatch                                         1966   45       46        31:19.8     10:06/M

       4    Laura Davis                       Clearwater  FL        639   44       55        32:15.0     10:24/M

       5    Kathi Bentley                                           617   47       77        34:09.0     11:01/M

       6    Brooke Baul                                             610   45       78        34:09.9     11:01/M

       7    Anne Gamache                                            661   47       82        34:14.7     11:03/M

       8    Lourdes Pickart                                        1010   48       88        35:08.6     11:20/M

       9    Lisa Beck                                              3993   48       90        35:16.6     11:23/M

      10    Sandra Ehrsam                                           648   44       97        35:57.6     11:36/M

      11    Amy Sorg                                               1932   41       99        36:11.1     11:40/M

      12    charlotte giordano                                      664   40      105        37:04.9     11:57/M

      13    Tracey Schefano                                        1357   40      109        37:17.6     12:02/M

      14    Noella Ponce                                           3983   45      115        37:36.9     12:08/M

      15    Erica Plazibat                                         1194   41      121        39:11.4     12:38/M

      16    Joy Fisher                                              653   41      122        39:13.0     12:39/M

      17    Kim Kirchoffer                                          688   44      145        41:22.1     13:21/M

      18    Juliana Stolz                     Largo  FL             986   47      146        41:23.3     13:21/M

      19    Lori Kowzan                                             694   43      147        42:39.8     13:45/M

      20    Tina Spagnola                                          1934   48      148        42:41.2     13:46/M

      21    BillieJo Berry                                          619   45      154        44:24.5     14:19/M

      22    Carol AhQuin                                            603   46      157        45:00.4     14:31/M

      23    Nevein Naronz                                          3848   45      159        45:42.6     14:45/M

      24    Melissa Richarz                                        3959   42      165        46:48.5     15:06/M

      25    Barbara Bechtel                                         612   44      177        50:05.3     16:09/M

      26    Merlina Glass                                           666   41      178        50:14.1     16:12/M

      27    Jennifer Brant                                         3909   46      185        53:06.9     17:08/M

      28    Nancy Perkins                                           460   45      186        53:08.5     17:08/M

      29    dina hensley                                            674   45      189        54:24.5     17:33/M

      30    Annie Hillin                                           3903   44      196      1:00:26.6     19:30/M

Top

Male 50 to 59


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Tom Marrah                                              349   55       16        26:06.0      8:25/M

       2    Pean Pedalino                                          3984   59      119        38:18.3     12:21/M

       3    Mark Maghusan                                          3825   53      143        41:05.7     13:15/M

Top

Female 50 to 59


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Amy John                                                685   50        9        23:15.1      7:30/M

       2    Lena Vidalis                                           3834   50       19        27:08.6      8:45/M

       3    Nora Magnuson                                           344   53       41        31:00.1     10:00/M

       4    Patricia Lucas-Schoonover                               342   57       73        33:52.2     10:55/M

       5    Karen King                                             3837   51       79        34:10.6     11:01/M

       6    Mary Uribe                                             3855   55      107        37:15.2     12:01/M

       7    Susan Rivelli                                          1355   59      108        37:15.6     12:01/M

       8    Susan DePass                                            645   53      116        37:37.9     12:08/M

       9    Susan Bell                                              616   55      128        39:37.0     12:47/M

      10    Elizabeth Sopko                                        1926   51      141        40:49.9     13:10/M

      11    Donna Hall                        Leesburg              670   50      152        44:00.5     14:12/M

      12    Valarie Jiles                     St Petersburg  FL     684   52      153        44:14.7     14:16/M

      13    Rhonda Paradis                                         3851   51      158        45:00.5     14:31/M

      14    Pamela Larson                                           699   55      170        48:08.2     15:32/M

      15    Vanessa Craig                                           634   54      180        50:43.8     16:22/M

      16    Crystal Guillory                                       3908   50      183        52:31.7     16:56/M

      17    Margaret Morris                                         445   52      184        53:00.6     17:06/M

      18    Kathleen Hios                                           679   54      190        55:51.5     18:01/M

      19    Pam Grosskopf                                           668   52      198      1:05:20.9     21:05/M

Top

Male 60 and Over


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    David Elder                                             649   65       25        28:17.2      9:07/M

       2    Chet Krupczyk                                          3857   71      100        36:37.0     11:49/M

Top

Female 60 and Over


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Linda Siesel                                           1899   60       36        30:33.5      9:51/M

       2    Jan Headley                                            3845   62       87        35:07.3     11:20/M

       3    Jackie Krupczyk                                        3860   71      191        55:52.5     18:01/M

       4    Sharon Ganner                                          3998   64      193        57:24.3     18:31/M

       5    Nancy Joseph                                           3999   61      194        57:25.0     18:31/M

       6    Melissa Brahm                                           625   64      199      1:05:23.9     21:05/M