SAY NO TO DRUGS

5K

Age Group Results

December 19, 2015


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing


Men: Top Finishers 0- 0 1- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: Top Finishers 0- 0 1- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

Top

Male OVERALL Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Luke Peterson                     Treasure Island  FL   539   17        1        17:04.7     17:04.7      5:30/M

       2    Raymond Friedman                  Odessa  FL              3   40        2        17:51.1     17:51.1      5:45/M

       3    ZACH TRADOR                                            1241   18        3        17:59.1     17:59.1      5:48/M

Top

Female OVERALL Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Christa Stephens                  St. Petersburg  FL      1   31       12        19:29.6     19:29.6      6:17/M

       2    Savannah Dearden                  Saint Petersburg  F    12   22       19        20:16.6     20:16.9      6:32/M

       3    Brooke Baumann                    St Petersburg  FL    1018   25       22        20:29.5     24:19.9      6:36/M

Top

Male No Age Provided


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    JAY CHANCELLOR                                            5    0       11        19:16.5     19:16.5      6:13/M

       2    Craig Chalmers                    Glasgow  XX           188    0       54        22:43.5     22:44.4      7:20/M

       3    JOE XIQUES                                             1247    0      231        28:41.0     31:12.1      9:15/M

       4    GEORGE BRISTON                                         1248    0      264        29:33.3     30:23.9      9:32/M

       5    HARRY GOLDSBURG                                        1244    0      407        33:11.9     34:03.4     10:42/M

       6    Robert Atkinson                                        1297    0      440        33:57.1     35:17.0     10:57/M

       7    Chikt Tone                                             1300    0      450        34:13.0     37:03.3     11:02/M

       8    LARRY SMART                       Tampa  FL              53    0      489        35:12.6     35:12.6     11:21/M

       9    John Ward                                              1282    0      726        41:34.6     43:18.0     13:25/M

Top

Female No Age Provided


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    MIKAELA WILLIAMS                                       1283    0      167        26:47.3     27:20.6      8:38/M

       2    Emma Kamhi                                             1269    0      175        26:51.2     29:11.0      8:40/M

       3    Slavka Botomly                                          953    0      243        28:59.9     29:42.2      9:21/M

       4    VIVIAN BRIMM                                           1326    0      524        36:05.0     36:47.4     11:38/M

       5    Stacia Hammond                    Brandon  FL          1138    0      854        47:30.7     47:45.0     15:19/M

Top

Male 8 and Under


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Marco Teves                       Marbella  XX          668    7       55        22:43.5     22:45.6      7:20/M

       2    Cooper Chesser                    Odessa  FL            196    8      110        25:02.9     25:07.4      8:05/M

       3    Lucas Zarlenga                    Land O Lakes  FL      740    8      260        29:29.1     30:21.0      9:31/M

       4    Aidan Garrity                     Land O Lakes  FL      862    8      273        29:49.1     30:16.1      9:37/M

       5    Nathaniel Browett                 Largo  FL             165    6      295        30:10.3     33:05.5      9:44/M

       6    Colin Felscher                    Tampa  FL             273    8      410        33:17.9     33:57.8     10:44/M

       7    Caleb Timmons                     Riverview  FL         673    7      412        33:19.1     36:49.1     10:45/M

       8    Max Felscher                      Tampa  FL             272    5      559        36:43.2     37:23.0     11:51/M

       9    Jonathan Walls                    Hudson  FL            701   8       582        37:12.7     38:55.2     12:00/M

      10    Merrick Therien                   Sebastian  FL        1059    6      698        40:22.8     43:29.8     13:01/M

      11    Ryan Tirrell                      Valrico  FL          1114    7      762        43:03.2     45:43.3     13:53/M

      12    John Vest                         Clearwater  FL        923    7      816        45:49.3     48:05.2     14:47/M

      13    Braiden Cowell                    Zephyrhills  FL       208    7      866        48:18.2     48:38.7     15:35/M

      14    Aiden Smith                       Tampa  FL             629    5      893        50:04.3     53:01.8     16:09/M

      15    Nathan Smith                      Tampa  FL             628    6      895        50:06.0     53:03.0     16:10/M

      16    Chaz Hall                         Largo  FL            1176    5      922        51:36.4     53:44.5     16:39/M

      17    Elijah Liebl                      New Port Richey  FL   424    1      927        51:48.7     53:07.2     16:43/M

      18    Juan Ignacio Castaneda            Guatemala  XX         183    6      963        54:25.8     55:09.3     17:33/M

      19    Blake Messacar                    Tampa  FL             465    8      973        55:52.2     56:50.6     18:01/M

      20    Landon Barbas                     Tampa  FL             121    5     1024      1:01:29.7   1:04:39.4     19:50/M

Top

Female 8 and Under


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Mathilda Jansson                  Safety Harbor  FL     781    7      369        32:16.7     33:08.4     10:25/M

       2    Ainsley Meyers                    Tarpon Springs  FL    469    7      456        34:20.1     36:01.9     11:05/M

       3    Emily Gardner                     Clearwater  FL        288    8      612        37:42.0     38:10.7     12:10/M

       4    Lucy Haura                        Tampa  FL             339    8      683        39:26.9     40:14.0     12:43/M

       5    Sarah Wilke                       Pinellas Park  FL     720    8      771        43:38.2     46:45.0     14:05/M

       6    Martina Kopczynski                Clearwater  FL        401    6      772        43:38.5     44:52.4     14:05/M

       7    Kayden Pedraza                    Tampa  FL             534    8      786        44:34.5     47:29.2     14:23/M

       8    Nivrithi Sangaraju                Tampa  FL             595    6      791        44:47.2     47:46.7     14:27/M

       9    Danielle Morgan                   Tampa  FL             491    8      896        50:06.7     53:04.1     16:10/M

      10    Arlea Wissman                     Riverview  FL         821    2      915        51:19.7     54:16.4     16:33/M

      11    Lexi Cruz                         Wesley Chapel  FL     214    8      978        56:07.2     59:16.1     18:06/M

      12    Bella Hernandez                   Wesley Chapel  FL     776    8      979        56:08.5     59:17.2     18:06/M

Top

Male 9 to 10


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Dylan Nolan                       Odessa  FL           1101   10       16        20:05.9     20:05.9      6:29/M

       2    August Schmidt                    Kanata  XX           1205   10       93        24:37.0     24:39.6      7:56/M

       3    Lane Beale                        Largo  FL            1019    9      174        26:50.6     26:55.8      8:39/M

       4    Wyatt Depace                      Clearwater  FL        232   10      213        28:06.9     29:10.4      9:04/M

       5    Dylan Eichen                      Tampa  FL            1084   10      463        34:28.5     35:50.0     11:07/M

       6    Davis Morrell                     Tampa  FL             498   10      473        34:43.2     35:23.9     11:12/M

       7    Blake Parham                      St Petersburg  FL     526    9      476        34:47.9     35:10.3     11:13/M

       8    Daniel Harrington Jr.             Holiday  FL           334   10      569        36:57.7     38:30.1     11:55/M

       9    Jack Seiden                       Tampa  FL            1107   10      589        37:20.8     39:02.1     12:03/M

      10    London Burge                      Seminole  FL         1156    9      592        37:21.5     38:03.0     12:03/M

      11    Keyen Webb                        Riverview  FL         711    9      690        39:40.6     42:49.0     12:48/M

      12    Nicolas Kopczynski                Clearwater  FL        399    9      729        41:36.0     42:46.9     13:25/M

      13    Mathew Scott                      Tampa  FL             610   10      757        42:51.9     45:31.7     13:49/M

      14    Tony Corsini                      Clearwater  FL        756   10      868        48:21.7     48:50.9     15:36/M

      15    Evan Hall                         Largo  FL            1177   10      921        51:31.0     53:38.6     16:37/M

      16    Alex Cruz                         Wesley Chapel  FL     213   10      976        56:05.0     59:15.8     18:05/M

      17    Gabriel Dowd                      Largo  FL            1082   10     1038      1:02:55.6   1:03:30.6     20:18/M

Top

Female 9 to 10


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Mackenzie Reiman                  5416 55th Ave N  FL   565   10      270        29:46.2     30:18.8      9:36/M

       2    Alex Pope                         St. Petersburg  FL    550    9      351        31:32.9     31:41.3     10:10/M

       3    Alexis Browett                    Largo  FL             166    9      364        32:06.2     35:00.8     10:21/M

       4    Kyla Meyers                       Tarpon Springs  FL    468    9      447        34:09.8     35:52.4     11:01/M

       5    Talina Calvert                    Riverview  FL         172    9      534        36:21.3     39:51.6     11:44/M

       6    Allana Jewett                     Holiday  FL           376    9      542        36:30.6     39:42.0     11:46/M

       7    Eva Risinger                      Trinity  FL          1124   10      642        38:27.0     39:58.6     12:24/M

       8    Kalin Gilbert                     Clearwater  FL        297    9      658        38:50.0     39:30.8     12:32/M

       9    BRIA ROSE                                              1309   10      736        41:45.6     44:06.7     13:28/M

      10    Gianna Valentin                   Tampa  FL             919   10      832        46:30.1     48:58.7     15:00/M

      11    Veronika Grant                    St Petersburg  FL     310    9      883        49:13.7     49:25.3     15:53/M

      12    Angela Le                         Clearwater  FL       1143   10      943        52:58.3     55:08.6     17:05/M

      13    Rachel Power                      Largo  FL             902    9      987        56:50.9     59:09.7     18:20/M

Top

Male 11 to 12


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Mateo Luna                        Largo  FL             793   11       31        21:18.5     21:19.3      6:52/M

       2    ETHAN HURD                                             1264   11       32        21:20.7     21:21.6      6:53/M

       3    Cj Villanueva                     Land O' Lakes  FL     925   12      126        25:32.2     27:03.1      8:14/M

       4    Andrew Meyers                     Largo  FL            1097   12      219        28:20.3     28:20.5      9:08/M

       5    Connor Dugan                      St. Petersburg  FL    243   11      235        28:46.4     31:42.9      9:17/M

       6    Jason Fisher                      Banner Stone Ct  FL   277   12      384        32:37.2     34:48.3     10:31/M

       7    Jaxson Morrell                    Tampa  FL             497   12      415        33:20.7     34:00.5     10:45/M

       8    Alejandro Hernandez               St.petersburg  FL     348   11      496        35:31.6     36:21.7     11:27/M

       9    Nathan Jewett                     Holiday  FL           375   11      501        35:34.4     38:45.1     11:28/M

      10    Brandon Stillman                  Holiday  FL           645   12      548        36:32.5     39:43.7     11:47/M

      11    Jacob Cooke                       St. Petersburg  FL    848   11      573        37:04.0     38:37.5     11:57/M

      12    Matthew Zarlenga                  Land O Lakes  FL      739   12      596        37:25.0     38:18.2     12:04/M

      13    RONNIE WRIGHT                                          1268   12      623        37:53.3     40:12.6     12:13/M

      14    QUAID BRONKHORST                                       1280   11      624        37:56.2     39:39.3     12:14/M

      15    Christian Zampino                 Clearwater  FL       1219   11      668        38:58.0     41:34.3     12:34/M

      16    Justin Le                         Clearwater  FL        789   11      689        39:38.9     41:44.6     12:47/M

      17    Vincent Dono                                           1266   12      735        41:44.6     43:51.2     13:28/M

      18    Nicholas Varner                   Clearwater  FL        685   11      748        42:24.2     44:38.6     13:41/M

      19    Noah Muller                       Palm Harbor  FL       502   12      778        43:51.3     45:43.5     14:09/M

      20    Aaron Pope                        St. Petersburg  FL    549   11      811        45:21.9     45:33.4     14:38/M

      21    Ross Panado                       Largo  FL            1102   12      839        46:51.5     46:51.5     15:07/M

      22    Jordan Le                         Clearwater  FL        787   11      944        52:59.1     55:09.4     17:05/M

      23    Elijah Jenkins                    Seminole  FL          371   11      992        57:32.5     58:13.0     18:34/M

Top

Female 11 to 12


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Claire Sedgewick                  Kingston  ON          911   12      108        25:01.2     25:52.6      8:04/M

       2    Nina Beidl                        Treasure Island  FL   132   11      124        25:31.6     25:46.7      8:14/M

       3    Paula Teves                       Marbella  XX          669   11      266        29:38.3     30:06.6      9:34/M

       4    Adriana Stapleton                 Saint Petersburg  F  1210   11      271        29:46.2     30:18.8      9:36/M

       5    Annaliese Rexroad                 Largo  FL             568   11      296        30:10.4     30:10.4      9:44/M

       6    Anastasiia Zorenko                Largo  FL            1221   12      396        32:58.9     34:35.2     10:38/M

       7    Alyssa Nguyen                     Clearwater  FL       1144   11      443        34:00.1     36:02.9     10:58/M

       8    Lex Hyder                         Winter Haven  FL      362   11      492        35:23.3     35:37.1     11:25/M

       9    Courtney Kaelin                   Trinity  FL           387   12      510        35:46.7     36:32.8     11:32/M

      10    Sue Tozer                         Clearwater  FL        677   11      613        37:42.0     38:10.7     12:10/M

      11    Salina Som                        Clearwater  FL       1145   11      620        37:52.3     39:54.5     12:13/M

      12    Taylor Harpley                    Holiday  FL           330   12      640        38:21.4     40:52.3     12:22/M

      13    Mimi Le                           Clearwater  FL        932   11      671        39:00.2     41:05.4     12:35/M

      14    Hannah Burchfield                 Winter Haven  FL      168   11      711        41:02.8     41:17.1     13:14/M

      15    Santanna Groeller                 Wesley Chapel  FL    5250   11      739        41:52.2     45:08.5     13:30/M

      16    Rheanna Diego                     St Pete  FL          1075   11      767        43:15.1     44:49.4     13:57/M

      17    Emma Beatty                       Dunedin  FL           130   12      862        48:12.2     48:49.9     15:33/M

      18    Mackenzie Lozano                  St Pete  FL           433   11      881        49:03.0     49:30.9     15:49/M

      19    Julia Le                          Clearwater  FL        788   11      988        56:51.4     59:09.5     18:20/M

      20    Sophia Dispirito                    FL                 1123   12     1027      1:01:38.9   1:06:04.1     19:53/M

Top

Male 13 to 14


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    John Sirabella Jr                 Largo  FL            1109   13       41        22:07.0     22:07.0      7:08/M

       2    Deven McCue                       Clearwater  FL        451   14       63        23:20.9     23:26.7      7:32/M

       3    Aiden Berry                       Tarpon Springs  FL   1153   14      425        33:29.5     35:48.9     10:48/M

       4    Josã© Pablo Castaneda             Guatemala  XX         181   13      435        33:47.1     33:51.6     10:54/M

       5    Duncan Riordon                    Clearwater  FL        809   13      446        34:09.0     35:14.3     11:01/M

       6    Bryant Webb                       Riverview  FL         712   13      487        35:07.2     38:16.8     11:20/M

       7    Mitcheoo Sutorius                                      1317   14      614        37:44.1     39:12.7     12:10/M

       8    Phillip Basha                     Palm Harbor  FL       748   13      664        38:56.6     40:50.0     12:34/M

       9    Xavier Hammond                    Brandon  FL           323   13      909        50:34.6     50:48.7     16:19/M

Top

Female 13 to 14


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Claire Young                      Winter Haven  FL      824   14       83        24:05.8     24:13.4      7:46/M

       2    Grace Michalk                     Tampa  FL             471   14      185        27:11.0     27:19.4      8:46/M

       3    Eryn Murphy                       Clearwater  FL        800   13      274        29:50.9     31:02.3      9:37/M

       4    Phoebe Teo                        Wesley Chapel  FL     666   13      348        31:28.5     34:25.2     10:09/M

       5    Lily McKeral-Gould                Dunedin  FL           795   14      375        32:23.6     35:13.3     10:27/M

       6    Maureen Smith                     Clearwater  FL        627   14      506        35:42.7     37:12.6     11:31/M

       7    Eden Rogers                       Sycamore  PA          584   14      576        37:06.2     38:22.4     11:58/M

       8    Kaja Blount                       Orlando  FL           143   13      577        37:06.2     37:53.5     11:58/M

       9    Hannah Lim                        Morton Grove  IL      427   14      591        37:21.2     37:54.7     12:03/M

      10    Amilya Abusaid                    Land O' Lakes  FL     436   13      760        42:58.9     44:26.6     13:52/M

      11    Jaeden Waschbusch                 Riverview  FL         705   14      796        45:01.3     46:31.6     14:31/M

      12    Madilyn Abusaid                   Land O' Lakes  FL     833   14      855        47:45.6     49:14.0     15:24/M

      13    Natalie File                      North Port  FL        275   14      937        52:39.4     55:39.0     16:59/M

      14    Helen Price                       Palm Harbor  FL      1127   13     1025      1:01:36.0   1:06:01.9     19:52/M

Top

Male 15 to 19


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Shaun Reid                        Palm Harbor  FL      1305   19        4        18:03.6     18:03.6      5:49/M

       2    MUSAAB TARIQ                                           1298   18        5        18:04.5     18:04.5      5:50/M

       3    Mason Young                       Palm Harbor  FL       825   17        7        18:14.2     18:14.2      5:53/M

       4    Michael Rivera                    Tampa  FL            1055   16        8        18:41.7     18:41.7      6:02/M

       5    Andre Rampergas                   Haines City  FL      1052   16       10        19:05.1     19:05.1      6:09/M

       6    Parker Lewis                      Largo  FL            1240   17       13        19:48.9     19:48.9      6:23/M

       7    Calvin Rogers                     Sycamore  PA          583   16       21        20:25.1     20:25.1      6:35/M

       8    Will Urbance                      Valrico  FL          1117   17       23        20:32.4     20:35.9      6:37/M

       9    Nick Posyton                                            999   18       50        22:31.8     22:44.1      7:16/M

      10    Cameron Palas                     Apollo Beach  FL     1048   16       61        23:12.1     23:24.5      7:29/M

      11    ABHI PATEL                                             1231   18      106        24:57.1     25:06.9      8:03/M

      12    Michael Lim                       Morton Grove  IL      428   16      170        26:48.3     27:21.1      8:39/M

      13    Matt Caron                        Crystal Beach  FL     179   18      220        28:22.0     28:27.7      9:09/M

      14    Connor Back                       Tampa  FL             838   19      236        28:46.5     31:03.6      9:17/M

      15    Noah Gatti                        New Port Richey  FL   770   15      269        29:45.2     32:30.8      9:36/M

      16    JURREL BAPTISTE                                        1236   18      280        30:00.1     31:24.7      9:41/M

      17    Michael Donovan                   Oldsmar  FL           238   18      281        30:00.8     32:54.3      9:41/M

      18    Matthew Pirt                      Tamp  FL             1194   17      329        30:59.5     31:34.8     10:00/M

      19    ADAM SOLLIS                                            1259   15      448        34:11.4     34:46.1     11:02/M

      20    Ethan Teo                         Wesley Chapel  FL     665   15      461        34:26.1     37:15.9     11:06/M

      21    Shrey Patel                       Tampa  FL            1050   17      552        36:36.7     39:01.8     11:48/M

      22    Tyler Hartman                     Pinellas Park  FL    5271   18      556        36:39.8     38:27.7     11:49/M

      23    David Orense                      Palm Harbor  FL       898   17      618        37:48.5     38:29.7     12:12/M

      24    Tj Basha                          Palm Harbor  FL       749   16      663        38:56.5     40:50.5     12:34/M

      25    Justin Nunamaker                  Redington Beach  FL  1290   16      745        42:12.6     43:48.7     13:37/M

      26    Carter Hankin                     Clearwater  FL       1031   17      877        48:37.1     49:34.3     15:41/M

Top

Female 15 to 19


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Anna Hamilton                     Clearwater  FL        775   17       73        23:51.2     24:06.7      7:42/M

       2    Zoe Keown                         Winter Haven  FL     1037   16       78        24:01.5     24:08.7      7:45/M

       3    Sammi Corsini                     Clearwater  FL        755   17       98        24:45.5     25:11.9      7:59/M

       4    Chase Dill                        Port Richey  FL      1024   16      190        27:16.5     29:09.4      8:48/M

       5    Melinda MacKlem                   New Port Richey  FL   439   17      214        28:06.9     29:19.9      9:04/M

       6    Hadiya Williams                   Haines City  FL      1062   16      247        29:06.9     29:14.8      9:23/M

       7    Cecilia Gonzalez                  Haines City  FL       771   17      251        29:13.2     29:21.1      9:25/M

       8    Elie Ronnestad                    Tampa  FL             590   19      290        30:07.6     30:53.0      9:43/M

       9    Laura Chalmers                    Glasgow  XX           189   17      325        30:53.8     31:55.1      9:58/M

      10    Molly Dawkins                     St. Petersburg  FL    220   18      386        32:39.1     35:17.9     10:32/M

      11    Trish Hawley                                            970   19      394        32:56.0     34:12.0     10:37/M

      12    Karmin Mara                                             989   18      417        33:22.7     34:04.5     10:46/M

      13    Juli Hernandez                    Winter Haven  FL     1179   16      431        33:41.6     34:26.4     10:52/M

      14    Danielle Dehn                     Largo  FL             224   18      460        34:25.9     36:01.0     11:06/M

      15    Natalia Salomon                   Tampa  FL            1255   16      481        34:52.5     35:30.4     11:15/M

      16    Lara Beidl                        Treasure Island  FL   131   16      505        35:38.7     36:09.7     11:30/M

      17    Julie Sofia                                            1006   18      515        35:52.2     38:05.9     11:34/M

      18    Frances Whidden                   Orlando  FL           819   19      603        37:34.8     38:34.2     12:07/M

      19    Jessica Moore                     Tampa  FL             798   19      607        37:35.3     38:34.5     12:07/M

      20    Gillian Olortegui                 New Port Richey  FL   897   15      627        37:59.0     39:56.3     12:15/M

      21    Angelina De Stefano               Palm Harbor  FL       221   15      657        38:49.5     39:27.6     12:31/M

      22    Allison Kaelin                    Trinity  FL          1234   15      674        39:06.3     39:52.5     12:37/M

      23    Megan Jones                       Palm Harbor  FL       384   15      678        39:13.2     40:27.1     12:39/M

      24    Kimberly Franczyk                 Largo  FL             856   16      704        40:43.8     42:17.5     13:08/M

      25    Cinzia Burge                      Seminole  FL         1155   15      747        42:23.2     43:05.4     13:40/M

      26    Emily Ringer                      Lutz  FL              575   18      840        46:54.0     47:51.4     15:08/M

      27    Emily Moore                       Belleair Bluffs  FL   484   17      845        46:58.8     49:22.0     15:09/M

      28    Jessi Corsini                     Clearwater  FL        754   15      870        48:25.7     48:51.9     15:37/M

      29    Zoe Herstich                      Belleair Bluffs  FL   349   15      920        51:28.8     53:51.5     16:36/M

      30    WALIYA FRANK                                           1323   16      932        52:16.5     53:59.3     16:52/M

      31    Taylor Barnes                     St. Petersburg  FL    124   18      949        53:18.7     56:05.5     17:12/M

      32    Veronica Gordon                   Largo  FL             307   15     1012      1:00:51.8   1:03:07.4     19:38/M

Top

Male 20 to 24


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Matt Holm                                               972   23       24        20:36.6     20:37.1      6:39/M

       2    Juan Rivera                       Clearwater  FL        577   20       34        21:35.8     21:38.8      6:58/M

       3    Stephen Peters                                          996   22       39        21:47.3     21:52.7      7:02/M

       4    Richard Allard                    Saint Petersburg  F  1149   24       48        22:28.8     22:32.0      7:15/M

       5    Alessio Fananga                                         960   22       60        22:57.7     22:58.5      7:24/M

       6    Colin Lane                        Odessa  FL            411   21      184        27:10.9     28:45.6      8:46/M

       7    Diony Guzman                      Pinellas Park  FL    1175   24      205        27:55.1     29:32.8      9:00/M

       8    David Lugo                                              988   21      221        28:23.3     30:48.1      9:09/M

       9    Cody Goldstein                                          964   24      222        28:24.7     29:36.2      9:10/M

      10    JONATHAN SULBARIN                                      1265   24      233        28:45.1     29:20.4      9:16/M

      11    Kyle Vuksich                      Tampa  FL             697   24      239        28:51.8     29:10.2      9:18/M

      12    David Delgado                     Wesley Chapel  FL     227   20      374        32:23.1     33:19.5     10:27/M

      13    Parker Lane                       Chicago  IL           414   23      468        34:36.4     34:54.3     11:10/M

      14    Kenny Sofia                                            1007   20      511        35:48.1     38:17.9     11:33/M

      15    Alex Wiser                        Clearwater  FL        730   21      543        36:30.6     39:00.0     11:46/M

      16    Kurt Atkinson-Baker                                     946   24      579        37:08.8     40:23.6     11:59/M

      17    PATRICK FORNEY                                         1253   24      622        37:53.0     39:21.4     12:13/M

      18    Stevie Kirk                       Clearwater  FL        392   21      632        38:06.2     39:40.7     12:17/M

      19    Rudy Genao                        Tampa  FL            1172   23      637        38:13.8     38:50.6     12:20/M

      20    Collin Feinberg                   St. Petersburg  FL    854   22      714        41:13.3     43:32.5     13:18/M

      21    Adam Guthrie                      New Port Richey  FL   317   24      880        48:59.8     51:25.6     15:48/M

      22    Alex Power                        Largo  FL            1051   20      991        56:56.2     59:14.6     18:22/M

      23    Jorge Rivera                      Saint Petersburg  F   810   21     1001        58:59.8     59:31.2     19:02/M

      24    Bryan Stokes                      Treasure Island  FL  1211   24     1011      1:00:28.2   1:03:10.8     19:30/M

Top

Female 20 to 24


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Laura Peterson                    Treasure Island  FL   538   21       69        23:35.3     23:38.4      7:36/M

       2    Alexia Kinderman                                        980   24      117        25:16.7     26:26.2      8:09/M

       3    Rebecca Posyton                                        1000   22      134        25:43.1     25:56.0      8:18/M

       4    Megan Cox                         Largo  FL            1130   24      139        25:52.3     26:38.1      8:21/M

       5    Molly Short                       Tampa  FL             620   21      186        27:11.1     28:45.7      8:46/M

       6    Jeanine Morocco                   Holiday  FL           495   23      191        27:16.8     27:30.3      8:48/M

       7    Cierra Connick                    Tampa  FL             204   21      227        28:35.6     28:51.8      9:13/M

       8    Miranda Moye                      Trinity  FL          1100   21      241        28:55.5     30:10.6      9:20/M

       9    Nicole Onofreo                    Tampa  FL             805   22      265        29:34.2     29:58.0      9:32/M

      10    Katrina Kryzaniak                 Tampa  FL            1038   23      287        30:06.7     31:31.3      9:43/M

      11    Monika Kis                                              983   24      310        30:31.5     31:24.5      9:51/M

      12    Alexis Romano                     Trinity  FL           588   20      319        30:41.0     32:02.5      9:54/M

      13    Ester Mollmann                                          991   23      365        32:08.2     33:48.4     10:22/M

      14    Hannah Dawkins                    St. Petersburg  FL    219   20      388        32:42.5     35:20.9     10:33/M

      15    Summer Cawley                     Fernandina Beach  F   185   21      442        33:57.6     34:11.2     10:57/M

      16    Alison Everett                    Palm Harbor  FL       265   20      467        34:35.6     37:14.3     11:09/M

      17    Whitney Mack                      Valrico  FL           437   24      471        34:37.4     36:10.4     11:10/M

      18    LEANNA MAZZITELL                                       1226   23      475        34:46.8     37:15.0     11:13/M

      19    Cori Williams                     New Port Richey  FL  1119   21      539        36:24.1     37:48.6     11:45/M

      20    Hailey Jones                      Clearwater  FL        383   21      544        36:31.0     39:00.3     11:47/M

      21    HALEY GRAVES                                           1278   21      553        36:37.9     36:54.6     11:49/M

      22    Olivia Gerth                      Lutz  FL              295   22      561        36:44.0     39:02.2     11:51/M

      23    NICOLE BRAMLET                                         1276   20      597        37:27.5     38:09.6     12:05/M

      24    Chelene Harris                    Tampa  FL            1064   24      639        38:20.6     40:41.3     12:22/M

      25    Michelle Moore                    Belleair Bluffs  FL   486   22      721        41:24.1     43:36.5     13:21/M

      26    Loretta Moore                     Belleair Bluffs  FL   485   21      722        41:24.2     43:36.5     13:21/M

      27    Katelin Colen                     Palm Harbor  FL       202   24      780        43:55.0     45:48.6     14:10/M

      28    Kaycee Colen                      Largo  FL             203   24      781        43:55.3     45:49.4     14:10/M

      29    Bethaney Cruswell                 Tampa  FL             211   21      826        46:20.6     47:23.5     14:57/M

      30    Samantha Rochelle                 Tampa  FL             581   20      846        46:58.8     48:59.4     15:09/M

      31    Jaime Everett                     Palm Harbor  FL       267   20      859        47:57.9     50:38.3     15:28/M

      32    Hannah Everett                    Palm Harbor  FL       266   22      860        47:58.4     50:38.2     15:28/M

      33    Marqui Wilcher                    St. Petersburg  FL   1216   24      953        53:46.0     54:30.3     17:21/M

      34    Jessica Jenkins                   Holiday  FL           936   22      958        54:07.5     57:03.4     17:27/M

      35    Sydney Blume                      Pinellas Park  FL    5740   20      959        54:09.4     54:41.0     17:28/M

      36    Ashley Swan                       Venice  FL           1058   23     1020      1:00:59.3   1:00:59.3     19:40/M

      37    Maryah Joseph                     Venice  FL           1035   22     1029      1:01:39.2   1:01:39.2     19:53/M

      38    Michele Perez                     Seminole  FL          535   24     1032      1:02:22.3   1:05:35.8     20:07/M

Top

Male 25 to 29


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Franseco Botter                                         954   26       14        19:49.2     19:49.8      6:24/M

       2    Jean Zulauf                                            1315   29       29        21:00.0     21:03.4      6:46/M

       3    Micheal Andrews                   San Antonio  FL       112   26       33        21:27.4     21:27.8      6:55/M

       4    Matthew Eicholtz                  Tampa  FL             258   28       35        21:36.1     21:47.6      6:58/M

       5    Hector Velez                      Tampa  FL             687   27       45        22:19.7     22:38.1      7:12/M

       6    Nicholas Milbx                                         1316   27       46        22:19.7     22:28.8      7:12/M

       7    Yury Nevpokeyev                                         993   28       47        22:23.8     22:25.2      7:13/M

       8    Richard Goforth                   St Petersburg  FL    1174   25       67        23:33.0     23:36.1      7:36/M

       9    Miguel Mendoza                    Dad  FL               464   27       71        23:38.2     23:38.5      7:37/M

      10    Balazs Kis                                              982   25       81        24:03.8     24:57.2      7:45/M

      11    Phylipe Rodrigues                 St. Petersburg  FL    582   28       84        24:12.4     25:50.4      7:48/M

      12    Jon Bivens                                              951   28       89        24:23.9     24:42.5      7:52/M

      13    Juan Underbakke                   Tampa  FL            1072   27       95        24:40.9     24:49.9      7:57/M

      14    Jake Hawley                                             969   28      102        24:48.6     26:05.5      8:00/M

      15    Dave Laird                        New Port Richey  FL  1184   25      103        24:49.8     25:12.9      8:00/M

      16    Michael Goltz                     Clearwater  FL        304   25      120        25:20.7     27:19.0      8:10/M

      17    John Posyton                                            998   27      135        25:45.0     25:58.1      8:18/M

      18    Saul Marin                        Tampa  FL            1096   27      144        26:08.4     26:12.9      8:26/M

      19    Nicholas Baird                    Clearwater  FL        745   27      159        26:28.8     31:16.1      8:32/M

      20    Isaac Evans                       Tampa  FL            1238   25      180        27:01.9     27:22.2      8:43/M

      21    Benjamin Foster                   St Petersburg  FL    1027   26      203        27:53.4     31:43.9      9:00/M

      22    Adam Stark                        Valrico  FL           640   26      299        30:14.8     31:46.7      9:45/M

      23    Tom Cassidy                       St. Petersburg  FL    828   27      306        30:19.6     31:25.0      9:47/M

      24    Federico Bioncolini                                     949   25      327        30:57.5     33:26.8      9:59/M

      25    Joel Magdovitz                    Tampa  FL             884   29      465        34:31.4     34:57.5     11:08/M

      26    Awab Nasr                         Tampa  FL            1073   27      498        35:33.1     35:42.1     11:28/M

      27    Steve Valtin                      Clearwater  FL        817   26      502        35:35.0     36:43.1     11:29/M

      28    James Fredericks                  Tampa  FL             767   28      541        36:28.8     38:41.2     11:46/M

      29    David Seidule                                          1003   29      594        37:22.7     39:36.4     12:03/M

      30    Jeffrey Traum                     New Port Richey  FL   678   28      604        37:34.8     39:13.1     12:07/M

      31    Vincent Butrymowicz               Tampa  FL             169   26      685        39:28.2     42:46.7     12:44/M

      32    Brodie McPeters                   Tampa  FL             796   25      825        46:18.3     47:23.3     14:56/M

      33    Mike Jones                        Seminole  FL          385   25      858        47:51.8     50:29.3     15:26/M

      34    Tyler Koch                        Seminole  FL          395   25     1039      1:03:30.4   1:06:22.7     20:29/M

Top

Female 25 to 29


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Hayley Beck                       Oldsmar  FL           327   26       68        23:33.2     23:33.8      7:36/M

       2    Anne Caroline Valtin              Clearwater  FL        920   28       72        23:41.7     23:51.8      7:38/M

       3    Micaela Galosky                   Temple Terrace  FL    861   26      132        25:39.9     27:19.1      8:16/M

       4    Shayna Adams                      Jacksonville Beach   1147   27      138        25:49.1     26:44.3      8:20/M

       5    Susan Juss                                              979   29      199        27:50.9     28:31.9      8:59/M

       6    Svetlana Ostrokaya                                      995   29      206        27:58.2     28:19.5      9:01/M

       7    Hadley Kirk                                             981   29      228        28:36.0     29:37.4      9:14/M

       8    Corina Froese                     Dunedin,united Stat   858   29      230        28:37.2     28:47.3      9:14/M

       9    Dharma Castillo                   Tampa  FL             184   26      237        28:47.8     29:05.8      9:17/M

      10    Carly Lipsitz                                           985   28      252        29:14.9     29:43.8      9:26/M

      11    Heather York                      St Pete  FL           736   27      324        30:50.6     32:41.8      9:57/M

      12    William Wissman                   Riverview  FL         822   27      328        30:59.3     33:09.2     10:00/M

      13    Janice Gularte                                          966   28      333        31:01.8     31:31.9     10:00/M

      14    Katie Lamarsh                     Wood River  IL        410   27      341        31:19.9     31:37.4     10:06/M

      15    Danielle Arthur                   Tampa  FL             117   25      361        32:00.1     33:11.6     10:19/M

      16    Melissa Enders                    Athens  MI           1085   28      373        32:22.4     33:10.0     10:26/M

      17    Tiffany Timmons                   Riverview  FL         672   28      413        33:19.4     36:49.0     10:45/M

      18    Suzanne Lafranzo                  Tampa  FL             408   28      462        34:26.6     36:37.7     11:06/M

      19    Erica Posyton                                           997   26      484        35:04.7     37:17.8     11:19/M

      20    SHAELYNN MARTENS                                       1227   26      545        36:31.7     38:59.2     11:47/M

      21    April Bivens                                            950   26      571        37:00.1     39:27.2     11:56/M

      22    Sarah McCallister                 Palm Harbor  FL       885   26      602        37:32.7     38:50.5     12:06/M

      23    Chrissie Arnold                                         944   29      617        37:48.1     40:17.7     12:12/M

      24    Prescott Collewijn                                      955   25      634        38:10.0     39:09.9     12:19/M

      25    Melissa Lorenzo                   Tampa  FL             792   26      636        38:10.8     40:59.1     12:19/M

      26    Julia Dunn                        Clearwater  FL        245   25      646        38:31.6     40:05.8     12:25/M

      27    Brittany Ealy                     Tampa  FL             249   27      656        38:46.9     39:11.7     12:30/M

      28    Diedra Hery                       St. Petersburg  FL   1180   25      670        38:59.5     41:55.7     12:35/M

      29    Lauren Bishop                     Apt 210  FL           139   29      676        39:09.7     41:33.1     12:38/M

      30    Veronique Amiel                                         943   29      686        39:30.6     41:59.1     12:45/M

      31    Leah Miller                       Cape Coral  FL       1318   27      691        39:47.4     42:42.7     12:50/M

      32    Erin McCloskey                    Clearwater  FL        448   29      695        39:56.6     42:31.6     12:53/M

      33    Melanie Solone                    Pinellas Park  FL     813   29      705        40:47.7     44:05.6     13:09/M

      34    Beverly Aganon                    Clearwater  FL        103   26      706        40:47.7     44:05.6     13:09/M

      35    Andrea Reid                       St Pete  FL           564   29      712        41:04.9     43:59.7     13:15/M

      36    Jaclyn Wagner                     Riverview  FL         698   27      720        41:23.2     43:13.7     13:21/M

      37    Lydia Zimmerman-Crumbaugh         St. Petersburg  FL    741   27      764        43:04.3     44:25.2     13:54/M

      38    Holley Mitchell                   Tavares  FL           480   28      769        43:20.5     46:32.0     13:59/M

      39    Undrecia Pedraza                  Tampa  FL             533   28      788        44:35.2     47:29.7     14:23/M

      40    Caroline Gaytan                   Clearwater  FL        292   26      853        47:27.2     50:33.9     15:18/M

      41    Tiffanie Moore                    Clearwater  FL        488   25      892        49:58.0     51:40.3     16:07/M

      42    Andasha McNair                    St. Petersburg  FL    888   25      914        51:19.3     52:03.0     16:33/M

      43    Anne Wissman                      Riverview  FL         820   27      916        51:22.3     54:18.6     16:34/M

      44    Amanda Hill                       Clearwater  FL        351   26      929        51:50.0     51:50.0     16:43/M

      45    Julijana Trajkovska               Tarpon Springs  FL   1116   27      938        52:48.3     53:22.2     17:02/M

      46    Shanna Hunter                     Clearwater  FL       1088   26      939        52:48.3     53:22.2     17:02/M

      47    Alexandra Holman                  Palm Harbor           935   28      957        54:06.7     57:03.9     17:27/M

      48    Melissa Campbell                  New Port Richey  FL   175   28      986        56:45.2     58:37.8     18:18/M

      49    Jaimie Morris                     Seminole  FL         1046   29      999        58:04.7     58:38.9     18:44/M

      50    Brandi Flowers                    Treasure Island  FL  1169   28     1007        59:44.5   1:02:27.1     19:16/M

      51    Ashley Joy                        Palm Harbor  FL      1128   26     1041      1:05:09.5   1:09:33.7     21:01/M

      52    Emily Sedlock                     Treasure Island  FL  1207   25     1043      1:05:50.3   1:08:32.3     21:14/M

      53    Brittany Chobey                   Treasure Island  FL  1159   27     1044      1:05:52.0   1:08:32.3     21:15/M

Top

Male 30 to 34


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    ADAN CLAUSSEN                                          1229   34       15        19:55.8     19:56.0      6:25/M

       2    Jeff Donchess                     Tampa  FL             851   34       17        20:06.1     20:08.3      6:29/M

       3    Abrom Douglas III                 St. Petersburg  FL    241   32       38        21:45.7     21:45.7      7:01/M

       4    MOSES HENSLEY                                          1239   31       42        22:17.4     22:19.2      7:11/M

       5    JAMES RANKIN                      Tampa  FL            1263   34       43        22:18.8     22:22.6      7:12/M

       6    Adam Summeralls                   Winter Haven  FL      653   33       56        22:43.7     22:51.7      7:20/M

       7    Sebastian Egloff                                        958   31       58        22:48.3     23:03.6      7:21/M

       8    Raul Medina                       Tampa  FL             458   34       59        22:53.9     22:53.9      7:23/M

       9    George Booth                                            952   30       66        23:28.8     23:36.3      7:34/M

      10    John Templeton Jr.                Clearwater  FL       1214   32       92        24:36.3     26:34.0      7:56/M

      11    Friderikas Lukosiunas             Saint Petersburg  F  1094   30      100        24:48.4     26:23.8      8:00/M

      12    Scott Mathlesom                                        1301   31      101        24:48.4     27:39.8      8:00/M

      13    Pavel Ermolaev                                          959   30      104        24:50.3     24:59.3      8:01/M

      14    TARIQ ABDULLAH                                         1262   34      128        25:36.3     27:25.2      8:15/M

      15    Marc Pugh                         Tampa  FL             903   34      131        25:39.3     25:44.0      8:16/M

      16    Charles Richardson                Tampa  FL             572   33      153        26:19.7     26:27.3      8:29/M

      17    Daniel Harrington                 Holiday  FL           332   31      155        26:20.1     27:52.4      8:30/M

      18    Buster Larkins                    Clearwater  FL       1091   32      156        26:20.9     29:08.1      8:30/M

      19    LUKE TSCHUPP                                           1224   30      161        26:37.4     29:57.6      8:35/M

      20    Alon Bickles                                            948   33      165        26:46.5     28:03.7      8:38/M

      21    Camilo Gallardo                   Dunedin  FL           287   33      181        27:06.2     28:01.6      8:45/M

      22    Jonathan Bell                     Clearwater  FL       1250   31      195        27:31.0     28:05.5      8:53/M

      23    Jeffrey Harrington                Tarpon Springs  FL    333   33      215        28:08.3     29:40.0      9:05/M

      24    Peter Dapont                      Clearwater  FL        217   34      216        28:10.2     28:43.1      9:05/M

      25    Shaun Earley                      South Windsor  CT     250   33      248        29:07.9     30:55.2      9:24/M

      26    Steven Garger                     Tampa  FL             290   30      257        29:27.6     29:31.7      9:30/M

      27    Angelo Mejia                      Tampa  FL             462   34      294        30:09.8     33:08.2      9:44/M

      28    Josue Torres                      Clearwater  FL        816   30      298        30:12.4     31:23.1      9:45/M

      29    Ravi Nalamothu                    Tampa  FL             895   32      352        31:35.3     32:41.5     10:11/M

      30    Daniel Muriel                     Tampa  FL            1189   32      354        31:37.4     32:14.4     10:12/M

      31    Sean Tanner                                            1010   31      358        31:53.7     33:16.8     10:17/M

      32    Milan Petrovic                    Clearwater  FL         18   32      399        33:01.7     36:01.9     10:39/M

      33    CHRIS ACEVEDO                                          1232   31      430        33:39.1     34:24.8     10:51/M

      34    Phillip Calvert                   Riverview  FL         844   32      533        36:20.4     39:51.0     11:43/M

      35    Marcel Juss                                             978   32      570        36:58.6     37:40.0     11:55/M

      36    David Gonzalez                                          965   32      578        37:06.8     40:23.7     11:58/M

      37    Sammy Roman                       Tampa  FL            1105   31      687        39:35.8     41:14.9     12:46/M

      38    Justin Ratynski                   Largo  FL             560   33      692        39:47.5     39:47.5     12:50/M

      39    Joshua Cutchens                   Zephyrhills  FL       758   30      699        40:37.3     40:59.8     13:06/M

      40    Brian Reekstin                    Oldsmar  FL          1053   30      701        40:41.6     43:51.8     13:07/M

      41    Ben Weber                                              1013   30      759        42:56.7     44:23.9     13:51/M

      42    Jared Kadyk                       Treasure Island  FL  1183   34      907        50:19.4     52:56.9     16:14/M

      43    Phil Peters                       Treasure Island  FL  1192   32      912        51:04.2     53:43.2     16:28/M

      44    David Eno                         Palm Harbor  FL      1025   31      941        52:57.4     56:05.2     17:05/M

      45    Joseph Collias                    Palm Harbor  FL      1078   34      951        53:36.7     53:36.7     17:17/M

Top

Female 30 to 34


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Annie Geary                       Orlando  FL           865   33       64        23:22.0     23:35.7      7:32/M

       2    Stephanie Carmack                 Saint Petersburg  F   178   33       79        24:02.9     24:07.4      7:45/M

       3    Liza Geist                        Apollo Beach  FL     1028   33      109        25:02.8     25:04.3      8:05/M

       4    NICOLE WONG                                            1230   32      143        26:05.7     26:34.1      8:25/M

       5    Ashley Zulauf                                          1015   33      183        27:10.0     28:21.2      8:46/M

       6    Tana Monroe                       Grand Prairie  TX    1188   30      238        28:49.9     30:09.9      9:18/M

       7    Roxanne Tanner                                         1009   31      253        29:15.5     30:40.2      9:26/M

       8    Annie Ermanis                     St. Pete Beach  FL    262   32      254        29:18.9     31:10.1      9:27/M

       9    Jessica Ford                                            961   31      262        29:32.2     29:47.1      9:32/M

      10    Angela Naranjo                    Tampa  FL            1190   33      275        29:52.3     29:54.1      9:38/M

      11    Constance Natteal                 Crystal River  FL     831   33      289        30:07.0     31:55.4      9:43/M

      12    Vivien Henderson                  Palmetto  FL          344   34      291        30:08.3     30:14.2      9:43/M

      13    Tina Gaffney                      Largo  FL             832   33      300        30:15.5     30:52.2      9:45/M

      14    Anne Marie Chadwell               Valrico  FL           186   34      307        30:22.0     30:56.3      9:48/M

      15    Saskia Murphy                     Clearwater  FL        801   32      314        30:37.0     31:47.3      9:53/M

      16    Ivette Diaz                       Tampa  FL             233   32      316        30:38.8     30:43.6      9:53/M

      17    Natalie Regalado                  Clearwater  FL        808   31      337        31:10.8     35:58.0     10:03/M

      18    Jessica Bell                      Clearwater  FL       1249   31      346        31:27.1     32:36.3     10:09/M

      19    Jazmin Soloman                    Clearwater  FL        633   30      357        31:46.8     33:39.1     10:15/M

      20    JESSICA CONTRERAS                                      1320   32      372        32:22.2     33:13.0     10:26/M

      21    Jami Johansen                     Tarpon Springs  FL    377   32      378        32:25.6     32:41.0     10:27/M

      22    Yeshenia Nieves                   New Port Richey  FL   506   34      379        32:26.2     32:40.9     10:28/M

      23    Jessica Benitez                   St. Petersburg  FL    751   34      404        33:06.3     33:33.2     10:41/M

      24    Amity Quinones                    Tampa  FL             553   32      405        33:11.8     34:03.2     10:42/M

      25    Cassandra Hastings                Bradenton  FL         337   31      406        33:11.9     33:30.4     10:42/M

      26    JANINE Godwin                                          1225   32      416        33:22.2     36:42.1     10:46/M

      27    Christina O'Neil                  Clearwater  FL        516   32      418        33:25.0     36:46.2     10:47/M

      28    Audrey McLendon                   Palm Harbor  FL      1242   33      444        34:03.7     34:11.4     10:59/M

      29    Kristina Hanson                   Clearwater  FL        868   33      458        34:23.6     36:15.3     11:05/M

      30    Brandy Sanns                      Clearwater  FL        596   31      472        34:42.7     36:56.1     11:12/M

      31    Olga Zapata                       Brandon  FL           930   34      478        34:49.6     37:30.9     11:14/M

      32    Stephanie Cochran                 Clearwater  FL        753   30      479        34:51.7     35:56.1     11:15/M

      33    Sigrun Johnson                                          977   31      491        35:23.2     36:29.9     11:25/M

      34    Rachel Walker                     St. Petersburg  FL    699   31      495        35:27.8     35:28.5     11:26/M

      35    Sara Magnie                       Clearwater  FL        794   33      500        35:34.4     36:42.8     11:28/M

      36    Maureen Smith                     Clearwater  FL        626   31      507        35:42.9     37:12.4     11:31/M

      37    Erin Branzell                     St. Petersburg  FL    160   30      514        35:51.5     37:21.6     11:34/M

      38    Nikki Garger                      Tampa  FL             289   30      521        36:00.3     38:12.5     11:37/M

      39    Linae O'Reilly                    Tampa  FL             517   34      526        36:08.4     38:33.8     11:39/M

      40    Michele Lino                      Seminole  FL         1093   33      528        36:13.4     38:13.7     11:41/M

      41    Yashika Wall                      Ruskin  FL            700   34      549        36:34.3     37:41.7     11:48/M

      42    Liza Klinstiver                   Largo  FL             393   33      572        37:01.1     37:09.5     11:56/M

      43    Elle Dodard                       Temple Terrace  FL   5156   31      598        37:29.1     39:06.8     12:05/M

      44    Kristen Childers                  Tampa  FL            1158   31      609        37:35.6     40:12.4     12:07/M

      45    Melissa Traum                     New Port Richey  FL   679   31      644        38:27.5     40:06.1     12:24/M

      46    Jenna Risinger                    Trinity  FL          1125   32      648        38:37.1     40:08.5     12:27/M

      47    Alexia Pierce                     Flint  MI             544   32      652        38:43.4     41:30.8     12:29/M

      48    Labriska Gordon                   Tampa  FL             772   33      654        38:45.6     39:26.9     12:30/M

      49    Angel Hollingsworth                                     971   33      673        39:02.7     41:33.7     12:35/M

      50    Brandie Miklus                    Tampa  FL             891   34      688        39:35.8     42:54.5     12:46/M

      51    Julie Miller                      Riverview  FL         475   30      694        39:50.8     42:58.9     12:51/M

      52    Neresa Clarke                     Clearwater  FL       1067   32      710        40:59.0     43:09.9     13:13/M

      53    Page Lane                         Dunedin  FL           413   33      730        41:36.5     42:30.1     13:25/M

      54    Amy Fisher                        Holiday  FL           276   33      740        41:52.5     44:05.3     13:30/M

      55    Tyffany Hillman                   Clearwater  FL        869   32      752        42:37.9     45:08.8     13:45/M

      56    Natalie Weber                                          1014   34      758        42:56.2     44:23.5     13:51/M

      57    Delfina Kopczynski                Clearwater  FL        397   33      774        43:40.6     44:54.4     14:05/M

      58    Tina Silagyi                      Clearwater  FL        621   33      812        45:22.3     51:49.9     14:38/M

      59    Molly Mentges                     Treasure Island  FL    17   34      829        46:28.6     50:21.4     14:59/M

      60    Destiny Fuegel                    Clearwater  FL       1170   34      833        46:33.2     49:28.4     15:01/M

      61    Robin Delancey                    Tampa  FL             225   33      835        46:40.2     49:02.2     15:03/M

      62    Melissa Allen                     Clearwater  FL        109   33      849        47:19.0     50:01.1     15:16/M

      63    Kimberly Wisilinski               St Pete  FL           731   31      885        49:21.2     49:49.1     15:55/M

      64    Lisa Hunter                       Pinellas Park  FL    5762   32      936        52:38.7     55:43.4     16:59/M

      65    Stephanie Eno                     Palm Harbor  FL      1026   33      940        52:57.2     56:05.3     17:05/M

      66    Heather Garland                   Port Richey  FL       291   31      955        53:56.0     55:55.2     17:24/M

      67    Yoselyn Cruz                      Wesley Chapel  FL     212   31      994        57:36.8   1:00:47.1     18:35/M

      68    Ashley Ward-Singleton             St. Petersburg  FL    703   31      997        57:50.6   1:00:36.9     18:39/M

      69    Brie Jones                        Palm Harbor  FL       876   34     1014      1:00:55.4   1:03:13.2     19:39/M

      70    Shanita Barbas                    Tampa  FL             120   30     1023      1:01:29.4   1:04:38.8     19:50/M

      71    Krystal Kruger                    Venice  FL            403   31     1026      1:01:38.5   1:01:38.5     19:53/M

      72    Kristi Principato                 Riverview  FL         552   32     1028      1:01:39.1   1:01:39.1     19:53/M

      73    Deborah Warfield                  Valrico  FL           929   33     1034      1:02:54.1   1:03:53.7     20:17/M

      74    Victoria Lilly                    Tampa  FL             425   32     1036      1:02:55.2   1:03:54.0     20:18/M

      75    Heather Lebel                     Largo  FL            1092   33     1037      1:02:55.4   1:03:30.1     20:18/M

      76    Laura Fine                        Palm Harbor  FL      1129   30     1042      1:05:09.7   1:09:33.4     21:01/M

Top

Male 35 to 39


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Lee Stephens                      Saint Petersburg  F     2   35        6        18:06.8     18:06.8      5:50/M

       2    Don Geist Jr.                     Apollo Beach  FL     1029   36        9        18:57.8     18:59.4      6:07/M

       3    Mark Stutzman                     Tampa  FL             648   37       25        20:39.8     20:40.5      6:40/M

       4    Andrew Degenhardt                                      1004   35       51        22:36.5     24:26.9      7:17/M

       5    Christian Gutierrez               Pinellas Park  FL     319   37       76        23:57.3     27:14.6      7:44/M

       6    Rashid Nazirov                                          992   35       80        24:03.1     24:05.0      7:45/M

       7    Daniel Chesser                    Odessa  FL            194   39      111        25:04.1     25:08.4      8:05/M

       8    Nathan Jayne                                              6   37      119        25:20.4     26:21.7      8:10/M

       9    DENNIS RUDICH                                          1330   36      130        25:38.5     25:52.0      8:16/M

      10    Clay Womack                       Dade City  FL        1217   36      140        25:56.3     26:03.0      8:22/M

      11    DAVAN MILFORD                                          1260   39      147        26:11.3     26:17.7      8:27/M

      12    Tim Shaver                        Palm Harbor  FL       616   37      172        26:49.2     28:07.0      8:39/M

      13    Shawn Beale                       Largo  FL            1020   36      176        26:52.7     26:57.5      8:40/M

      14    Scott Peterson                    New Port Richey  FL   540   39      192        27:23.6     29:37.1      8:50/M

      15    Shahid Williams                   St. Petersburg  FL    723   38      208        27:58.9     28:05.1      9:01/M

      16    Jeff Morrow                       St. Petersburg  FL   1287   39      211        28:04.7     29:55.4      9:03/M

      17    Adam Bentley                      St Petersburg  FL     135   35      312        30:35.5     34:01.4      9:52/M

      18    Timothy Metevier                  Clearwater  FL        466   38      323        30:48.2     31:18.0      9:56/M

      19    Nicolas Aquilizan                 Wesley Chapel  FL     837   36      338        31:11.4     31:40.2     10:04/M

      20    Cyrus Villanueva                  Land O' Lakes  FL     926   38      342        31:19.9     32:50.8     10:06/M

      21    Andreas Janssom                   Safety Harbor  FL     780   35      367        32:16.2     33:08.7     10:25/M

      22    Michael Perkins                   Palm Harbor  FL       536   38      382        32:30.4     32:47.3     10:29/M

      23    Keith Morgan                      Tampa  FL             489   36      383        32:32.5     35:05.6     10:30/M

      24    Chris Henderson                   Tampa  FL             343   37      387        32:40.3     35:15.0     10:32/M

      25    Matthew Smith                     Tampa  FL             915   35      409        33:17.2     36:19.1     10:44/M

      26    James Deegan                      Palmerston North, N   760   36      432        33:44.8     33:44.8     10:53/M

      27    Tomasz Kopczynski                 Clearwater  FL        398   38      437        33:51.1     35:02.8     10:55/M

      28    Jimmy Walby                       Clearwater  FL       1061   38      439        33:55.3     34:52.4     10:56/M

      29    Rodrigo Paredes                   Brandon  FL           899   38      474        34:44.1     37:30.5     11:12/M

      30    Charles Jewett                    Holiday  FL           374   35      547        36:32.3     39:43.4     11:47/M

      31    Dan Osawe                                               994   39      626        37:59.0     39:39.5     12:15/M

      32    Solleevon Johnson                 Tampa  FL             381   38      628        37:59.7     39:23.0     12:15/M

      33    Joseph Zampino                    Clearwater  FL       1220   39      669        38:58.2     41:34.2     12:34/M

      34    Jabari Hampton                    Tampa  FL             324   35      723        41:24.9     43:51.0     13:21/M

      35    CHRIS KELSO                                            1246   37      753        42:42.9     44:47.8     13:46/M

      36    Devin McCloskey                   Clearwater  FL        447   37      784        44:11.5     46:46.4     14:15/M

      37    Shannon Haney                     Tampa  FL             328   39      785        44:22.1     45:01.9     14:19/M

      38    Gabe Digennaro                    Clearwater  FL        762   35      793        44:59.7     46:27.2     14:31/M

      39    Josh Cosby                        Riverview  FL        1079   36      802        45:09.4     48:34.9     14:34/M

      40    Joshua Jesulaitis                 New Port Richey  FL   373   35      804        45:12.0     47:07.6     14:35/M

      41    Sean Ingber                       St. Petersburg  FL    779   37      821        46:12.4     48:32.6     14:54/M

      42    Alexander Lopez                   Seffner  FL           431   37      838        46:48.3     52:41.0     15:06/M

      43    Kevin Padgett                     Tampa  FL             520   39      984        56:44.0     57:11.2     18:18/M

      44    Travis Poekert                    Treasure Island  FL  1195   37     1019      1:00:58.5   1:03:41.9     19:40/M

Top

Female 35 to 39


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Edit Klocker                                            984   36       70        23:36.2     23:36.6      7:37/M

       2    Alison Jimenez                    Tampa  FL            1089   39      107        24:57.3     25:20.6      8:03/M

       3    Christie McMullen                 Clearwater  FL       1042   39      115        25:11.2     25:19.0      8:07/M

       4    Susan Popa                        Palm Harbor  FL      1104   36      141        25:59.6     26:23.0      8:23/M

       5    Tiffany Reynolds                  Tampa  FL             571   39      162        26:42.1     27:07.8      8:37/M

       6    Tamalyn Sobey                     Winter Haven  FL      632   35      168        26:47.6     27:07.3      8:38/M

       7    Shelly Deegan                     Hokowhitu, Palmerst  1286   36      178        26:59.2     29:51.1      8:42/M

       8    Tanja Cranton                                           956   35      218        28:15.7     30:44.2      9:07/M

       9    Beth Trice                        Clearwater  FL       5618   38      256        29:26.4     31:36.6      9:30/M

      10    Kimberly McIntyre                 St. Petersburg  FL    887   39      311        30:34.3     34:00.1      9:52/M

      11    Shirley Rincon                    Tampa  FL            1245   35      321        30:44.3     31:47.1      9:55/M

      12    Aimee Breaux                      Seminole  FL          162   38      322        30:45.2     30:53.3      9:55/M

      13    Jacqueline Artis                  Gibsonton  FL        1150   35      331        31:00.4     32:02.5     10:00/M

      14    Sarah Blackman                    Clearwater  FL       1139   37      355        31:41.3     32:24.7     10:13/M

      15    Alissa Savetz                     Clearwater  FL       1057   38      356        31:45.1     32:24.0     10:15/M

      16    Jennifer Hardman                  Largo  FL             329   37      376        32:23.6     34:49.7     10:27/M

      17    Sarah Boyle                       Largo  FL             842   39      389        32:44.2     33:00.0     10:34/M

      18    Lisa Boatright                    Wesley Chapel  FL     144   38      390        32:47.8     35:12.0     10:35/M

      19    Holly Graziadia                   Oldsmar  FL          1142   39      393        32:54.6     34:42.4     10:37/M

      20    Laura Zarlenga                    Land O Lakes  FL      738   38      414        33:19.7     34:12.0     10:45/M

      21    AMY PUTNAY                                             1314   38      423        33:28.6     36:46.8     10:48/M

      22    Minak Patek                                            1271   35      436        33:50.9     34:03.3     10:55/M

      23    Megan Meyers                      Tarpon Springs  FL    467   39      455        34:19.9     36:01.7     11:04/M

      24    Kelly Parish                      Palm Harbor  FL      1136   35      466        34:33.3     35:22.1     11:09/M

      25    Erika Gist                        St. Petersburg  FL    300   39      494        35:26.7     35:33.5     11:26/M

      26    Torsha Freeman                    Tampa  FL             857   37      499        35:33.5     36:38.3     11:28/M

      27    Colleen Solomon                   New Port Richey  FL     4   35      503        35:35.3     35:59.1     11:29/M

      28    Jennifer Hernandez                St.petersburg  FL     346   35      551        36:36.3     37:25.4     11:48/M

      29    Ericka Scheid                     Orlando  FL           603   39      565        36:50.1     37:37.4     11:53/M

      30    Julie Swigon                      Tampa  FL             655   35      580        37:10.3     38:02.3     11:59/M

      31    Erin Harvey                       Clearwater  FL        336   39      600        37:29.5     40:04.5     12:05/M

      32    Amy Brudnyak                      Tampa  FL            5067   38      606        37:34.9     40:11.8     12:07/M

      33    Christine Sakaniwa                Tampa  FL            5538   38      608        37:35.5     40:12.4     12:07/M

      34    Amber Bellois                     Wimauma  FL           750   38      638        38:16.5     40:16.6     12:21/M

      35    Ramina Benjamin                   Tamp  FL              611   38      641        38:23.3     40:44.4     12:23/M

      36    Stephanie Doehleman               Largo  FL             764   36      660        38:55.8     40:18.3     12:33/M

      37    Peggy Dupee                       Clearwater  FL        852   39      728        41:35.2     43:40.9     13:25/M

      38    Latoya Hampton                    Tampa  FL             325   35      749        42:35.3     45:01.4     13:44/M

      39    Shanelle Webb                     Riverview  FL         710   35      761        43:02.0     46:11.3     13:53/M

      40    Jennie Donahay                    Clearwater  FL       1165   35      766        43:05.7     46:11.4     13:54/M

      41    Kellie Digennaro                  Clearwater  FL        763   37      794        45:00.2     46:28.0     14:31/M

      42    Leeann Dugan                      Pinellas Park  FL     242   35      795        45:00.6     47:57.9     14:31/M

      43    Amanda Jesulaitis                 New Port Richey  FL   372   35      803        45:11.6     47:07.4     14:35/M

      44    Anna Marie                        Clearwater  FL       1095   36      817        45:50.1     49:07.7     14:47/M

      45    Luz Charry                        Wesley Chapel  FL     192   39      819        46:05.2     48:39.7     14:52/M

      46    Denise Acosta                     Wesley Chapel  FL     101   37      830        46:29.1     49:10.7     15:00/M

      47    Jessica Martinez                  Tampa  FL             442   38      831        46:29.9     48:58.7     15:00/M

      48    Ivonne Hernandez                  Tampa Fl  FL          345   38      842        46:54.9     48:14.9     15:08/M

      49    Danielle Hammad                   Vero Beach  FL        320   35      847        47:11.3     50:12.7     15:13/M

      50    Carrie Tauscher                   Largo  FL             659   35      851        47:23.7     49:31.0     15:17/M

      51    Jessica Santizo                   Guatemala  XX         602   38      869        48:23.8     49:06.4     15:36/M

      52    Lisa Gaye Morgan                  Tampa  FL             490   36      894        50:04.4     53:02.1     16:09/M

      53    Jennifer Holt                     Winter Springs  FL    353   36      925        51:43.3     53:14.2     16:41/M

      54    Jessica Barbour                   Largo  FL             122   36      931        52:10.1     52:10.1     16:50/M

      55    Christy Volckman                  St Petersburg  FL     818   38      954        53:53.1     55:59.6     17:23/M

      56    Rebecca Schulte                   Tampa  FL             604   37      960        54:11.2     56:50.3     17:29/M

      57    Kadie Swaney                      Largo  FL             654   37      980        56:38.9     58:43.7     18:16/M

      58    Cynthia Hernandez                 Wesley Chapel  FL     777   37      983        56:42.3     59:54.0     18:17/M

      59    Tammy Sedey                       Tampa  FL             613   39     1005        59:13.5   1:02:35.8     19:06/M

      60    Yvette Giuffre                    Largo  FL             301   37     1013      1:00:53.7   1:03:09.0     19:38/M

      61    DAYNETTA DAMMAL                                        1291   37     1015      1:00:55.7   1:03:43.0     19:39/M

      62    Shelley Johnson                   Clearwater  FL        875   36     1022      1:01:10.2   1:02:25.8     19:44/M

Top

Male 40 to 44


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    DAVID BECK                                             1258   44       27        20:58.0     21:00.3      6:46/M

       2    SEAN BAILEY                                            1273   43       30        21:08.0     21:09.4      6:49/M

       3    TIMOTHY BOURDEAU                  LOL  FL              1304   40       40        22:06.7     23:01.8      7:08/M

       4    Roger Castaneda                   Guatemala  XX         182   41       74        23:52.3     23:57.2      7:42/M

       5    Jason McMullen                    Clearwater  FL       1043   42       94        24:40.6     24:48.0      7:57/M

       6    Kevin Edwards                     Tampa  FL             255   43       97        24:44.4     25:37.6      7:59/M

       7    Fargham Butt                      Wesley Chapel  FL     170   43      105        24:54.9     25:03.0      8:02/M

       8    Marc Beidl                        Treasure Island  FL  1274   44      125        25:32.0     25:47.1      8:14/M

       9    Juan Amezaga                      Clearwater  FL        111   41      152        26:19.4     26:23.4      8:29/M

      10    Jason Rogers                      Sycamore  PA          585   40      166        26:46.6     28:46.1      8:38/M

      11    Clayton Francis                   Clearwater  FL        281   43      202        27:52.9     28:51.2      8:59/M

      12    Garry Blackman                    Clearwater  FL       1140   41      210        28:02.5     28:45.8      9:03/M

      13    Lawrence Norwood                  Land O Lakes  FL      508   43      246        29:06.8     30:15.4      9:23/M

      14    Karun Mehta                       Toronto  XX           460   42      268        29:42.1     31:13.5      9:35/M

      15    Steven Zebrowski                  St Petersburg  FL     931   40      276        29:55.5     30:09.1      9:39/M

      16    Jeff Rimar                        Pinellas Park  FL     908   42      293        30:08.3     31:13.4      9:43/M

      17    Nick Popa                         Palm Harbor  FL      1196   40      301        30:16.2     30:40.3      9:46/M

      18    Scott Smylie                      Valrico  FL           631   40      315        30:38.8     31:31.8      9:53/M

      19    Mohit Kakkar                      Montreal  XX          388   42      320        30:43.1     32:15.9      9:55/M

      20    Christopher Wright                New Port Richey  FL   735   42      336        31:07.8     33:05.2     10:02/M

      21    Chris Tillman                     Lutz  FL             1113   42      400        33:03.2     33:14.9     10:40/M

      22    Jon Graebner                      Clearwater  FL        866   44      445        34:05.9     34:58.1     11:00/M

      23    Raymond Howell                    Tampa  FL             359   44      522        36:01.4     38:51.9     11:37/M

      24    Oscar Alvarez                     Tampa  FL            1017   41      734        41:44.5     45:23.2     13:28/M

      25    Mark Scott                        Tampa  FL             608   42      754        42:49.3     45:29.4     13:49/M

      26    Scott Scribner                    Tampa  FL             612   44      756        42:50.1     45:25.0     13:49/M

      27    William Tirrell                   Valrico  FL          1115   40      763        43:04.1     45:44.0     13:54/M

      28    Christopher Wilke                 Pinellas Park  FL     719   40      765        43:05.0     46:11.8     13:54/M

      29    Eduardo Olortegui                 New Port Richey  FL   896   42      806        45:14.0     47:11.4     14:35/M

      30    Johhny Franczyk                   Seminole  FL          855   40      891        49:54.1     51:30.2     16:06/M

      31    Pedro Adorno                      Winter Springs  FL    102   42      924        51:42.3     53:13.4     16:41/M

Top

Female 40 to 44


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Deborah Edwards                   Tampa  FL             254   44       36        21:44.8     21:51.0      7:01/M

       2    Kerri Dienhart                    Saint Petersburg  F  1081   40       44        22:19.3     22:21.4      7:12/M

       3    Michelle Pope                     St. Petersburg  FL    548   41      116        25:12.9     25:20.9      8:08/M

       4    Kellie Hawl                                            1294   43      146        26:11.1     27:48.9      8:27/M

       5    Karen Pfister                     Tampa  FL             900   40      160        26:37.3     27:05.6      8:35/M

       6    Kim Risch                         Dade City  FL        1201   43      200        27:51.9     27:58.2      8:59/M

       7    Glenda Depace                     Clearwater  FL        231   40      204        27:54.1     28:57.4      9:00/M

       8    Rebecca Chesser                   Odessa  FL            195   42      226        28:32.0     28:45.8      9:12/M

       9    Jennifer Laxton                   Saint Petersburg  F   881   40      244        29:01.8     29:14.5      9:22/M

      10    Maria Maestro                     Marbella  XX          440   40      267        29:38.4     30:06.6      9:34/M

      11    Jelena Lugli                                            987   40      297        30:11.4     31:35.6      9:44/M

      12    Dena Dahlquist                    Safety Harbor  FL    1133   40      353        31:36.7     32:41.2     10:12/M

      13    Virginia Marquez                  Clearwater  FL        441   44      366        32:11.2     35:00.0     10:23/M

      14    Nubia Gil                         Clearwater  FL       1030   43      391        32:48.1     33:13.3     10:35/M

      15    Jennifer Deeb                     Tampa  FL             223   41      402        33:04.8     33:43.3     10:40/M

      16    Kate Rowbotham                    Kingston  ON          910   40      403        33:04.9     33:56.7     10:40/M

      17    Marybeth McGaha                   Land O Lakes  FL      452   41      421        33:27.4     33:40.2     10:47/M

      18    Sandra Vigil                      Tampa  FL             691   43      434        33:45.3     35:14.9     10:53/M

      19    Jacqueline Francis                Trinity  FL           282   44      441        33:57.3     36:52.6     10:57/M

      20    Marie Delegro                     Brooksville  FL       226   41      453        34:18.2     34:39.5     11:04/M

      21    Lisa Moy                          Tampa  FL             501   41      457        34:23.4     35:53.5     11:05/M

      22    Cibeles Salomon                   Tampa  FL            1254   42      483        35:02.2     35:40.4     11:18/M

      23    ANIQUE HERMON                                          1237   44      486        35:06.8     36:31.2     11:19/M

      24    Maria Zale                        Riverview  FL         826   42      488        35:08.5     35:32.5     11:20/M

      25    Cheryl Wood                       New Port Richey  FL   823   41      490        35:18.5     36:49.1     11:23/M

      26    Teresa Hayner                     Tampa  FL             341   44      517        35:56.3     39:00.0     11:35/M

      27    Alyse Chatelain                   Palm Harbor  FL       193   41      525        36:05.2     37:17.8     11:38/M

      28    Angie Berry                       Tarpon Springs  FL   1154   41      532        36:20.0     38:40.6     11:43/M

      29    Debbie Layton-Cote                Largo  FL             419   43      535        36:21.6     38:31.1     11:44/M

      30    Lisa McAlees                      Tampa  FL             445   42      560        36:43.3     37:23.0     11:51/M

      31    Noelle Krol                       Tarpon Springs  FL   1308   44      562        36:47.4     37:36.0     11:52/M

      32    Jennifer Stracick                 Saint Petersburg  F   646   42      581        37:10.7     38:02.7     11:59/M

      33    Nicole Huau                       St Petersburg  FL    1285   41      583        37:13.8     39:04.8     12:00/M

      34    Gina Di Santo                     Seminole  FL         1161   43      587        37:20.2     38:01.7     12:03/M

      35    Melissa Montgomery                Trinity  FL           893   43      595        37:23.8     40:19.9     12:04/M

      36    Stefanie Hinson                   Pinellas Park  FL    1134   41      619        37:49.3     40:14.9     12:12/M

      37    Lena Skakavac                     Clearwater  FL        623   41      631        38:05.0     38:24.8     12:17/M

      38    Stephanie Mifsud Galanakis        Tampa  FL            1098   41      653        38:44.9     40:26.1     12:30/M

      39    Elaine Miller                     Clearwater  FL       1099   43      659        38:50.6     40:59.8     12:32/M

      40    Shelana Reed                      Seminole  FL          807   41      661        38:56.0     40:18.4     12:34/M

      41    Bridget Bowers Dunn               Seminole  FL          150   41      667        38:57.0     41:00.1     12:34/M

      42    Sandra Morrison                   Tampa  FL             500   43      677        39:12.9     40:24.6     12:39/M

      43    Fawn Le                           Clearwater  FL        786   44      693        39:50.1     41:57.1     12:51/M

      44    Rhonda Dunn                       Seminole  FL          246   44      696        40:10.2     42:13.1     12:57/M

      45    Martha Nichols                    Seminole  FL          505   40      715        41:15.9     43:18.2     13:18/M

      46    Ilusion Ernst                     Clearwater  FL        263   41      717        41:19.7     44:31.3     13:20/M

      47    Cary Shaw                         Dunedin  FL           617   43      725        41:30.0     43:26.9     13:23/M

      48    BROOKE ROSE                                            1310   40      738        41:48.3     44:09.1     13:29/M

      49    Ginger Edwards                    New Port Richey  FL  1083   41      742        42:02.2     44:55.2     13:34/M

      50    Chastity Wilke                    Pinellas Park  FL     718   43      773        43:39.4     46:45.6     14:05/M

      51    Kim Harris                        Valrico  FL          1034   44      776        43:49.0     44:58.8     14:08/M

      52    Eve Gervais                       Valrico  FL           296   41      777        43:50.8     45:30.8     14:08/M

      53    Michelle Durban                   Safety Harbor  FL     247   41      790        44:46.1     46:21.5     14:26/M

      54    LISA MCDOWELL                                          1303   42      792        44:56.2     47:23.8     14:30/M

      55    Ginger Dodds                      Largo  FL             237   41      805        45:13.1     46:47.7     14:35/M

      56    Melissa Allen                     Clearwater  FL        108   42      823        46:16.9     48:44.3     14:55/M

      57    Chara Avery                       Brookville  FL        118   41      824        46:17.1     48:44.4     14:56/M

      58    Raquel Hernandez                  Oldsmar  FL           347   40      841        46:54.7     48:15.0     15:08/M

      59    Ladonna Rochelle                  Tampa  FL             580   44      843        46:58.6     48:59.6     15:09/M

      60    Tessa Tetlow Gaudin               Lakeland  FL          667   42      861        48:06.1     50:15.9     15:31/M

      61    Amy Beatty                        Dunedin  FL           129   44      863        48:13.1     48:50.9     15:33/M

      62    Marcy Hampton                     Zephyrhills  FL       326   43      867        48:20.6     48:41.4     15:35/M

      63    Rasa Grant                        St Petersburg  FL     309   43      884        49:13.9     49:26.1     15:53/M

      64    Belinda Acosta                    Wesley Chapel  FL     100   40      888        49:37.8     52:20.5     16:00/M

      65    Myrna Molina                      St Petersburg  FL     892   43      906        50:17.8     57:03.4     16:13/M

      66    Patty Radice                      Tampa  FL             904   42      911        50:57.4     52:57.2     16:26/M

      67    Heather O'Neill                   Dunedin  FL           879   41      913        51:07.1     51:07.1     16:29/M

      68    Jarnae Pope                       Seminole  FL         1137   40      918        51:26.1     57:16.9     16:35/M

      69    Rosetta Hall                      Largo  FL            1178   43      928        51:49.8     53:57.1     16:43/M

      70    Melissa Hammond                   South Glens Falls     321   44      945        53:00.6     55:00.9     17:06/M

      71    Lisa Taylor                       Clearwater  FL        661   41      966        54:43.9     55:51.8     17:39/M

      72    Angela Blanton                    Clearwater  FL        841   42      970        55:19.9     58:01.3     17:51/M

      73    Laurie File                       North Port  FL        274   44      977        56:06.5     59:04.6     18:06/M

      74    Angela Padgett                    Tampa  FL             519   41      985        56:44.8     57:11.3     18:18/M

      75    Tabitha Morris                    Clearwater  FL        894   42     1000        58:05.5     58:41.2     18:44/M

      76    Dana Novak                        Safety Harbor  FL     509   41     1004        59:13.0   1:02:34.8     19:06/M

      77    Kim Gage                          Treasure Island  FL  1171   40     1006        59:43.3   1:02:33.1     19:16/M

      78    Josephine Angel                   New Port Richey  FL   113   40     1031      1:01:57.5   1:03:43.8     19:59/M

Top

Male 45 to 49


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Ed Mench                          Bradenton  FL         890   49       26        20:52.4     21:07.0      6:44/M

       2    Fabian Montealegre                Clearwater  FL        482   49       28        20:59.9     21:08.5      6:46/M

       3    Edgar Teves                       Marbella  ES          917   46       53        22:42.6     22:45.4      7:19/M

       4    Bill Cosper                       Palm Harbor  FL       207   48       62        23:12.2     23:13.1      7:29/M

       5    Daniel Talbot                     Ozona  FL             658   48       75        23:52.5     24:36.1      7:42/M

       6    Michael Payette                   Tampa  FL             532   47       86        24:19.3     24:29.6      7:51/M

       7    Jim Bonenfant                     Dunedin  FL           147   46       90        24:33.8     24:53.1      7:55/M

       8    Steve Banales                     Tampa  FL             839   48       96        24:41.9     24:59.0      7:58/M

       9    Thomas Schmidt                    Kanata  XX           1206   46      122        25:27.0     25:29.6      8:13/M

      10    Evers Febres                      Clearwater  FL        271   46      123        25:28.8     25:54.8      8:13/M

      11    Joe Tumminia                      Odessa  FL            681   49      133        25:43.1     25:59.4      8:18/M

      12    Carlos Miranda                    Olando  FL            797   45      136        25:47.3     26:55.6      8:19/M

      13    Tony Randall                      Largo  IL             558   48      171        26:49.2     29:48.2      8:39/M

      14    Devin Garrity                     Land O Lakes  FL      863   46      179        27:00.5     27:28.1      8:43/M

      15    Alan Teo                          Wesley Chapel  FL     664   47      194        27:27.7     30:29.9      8:51/M

      16    Keith Humphrey                    St Petersburg  FL     360   45      209        28:02.4     28:29.9      9:03/M

      17    Paul Lipsitz                                            986   46      224        28:28.9     29:03.2      9:11/M

      18    Robert Troutman                   Safety Harbor  FL     680   45      234        28:46.3     30:01.7      9:17/M

      19    Marco Victorino                   Clearwater  FL        689   49      249        29:08.7     31:49.6      9:24/M

      20    Thomas Rogers                     South Kingstown  RI   587   47      334        31:02.1     31:45.6     10:01/M

      21    Chris Neilson                     St Petersburg  FL     504   47      335        31:03.4     31:30.5     10:01/M

      22    Robert Meister                    Clearwater  FL        461   47      368        32:16.6     33:59.3     10:25/M

      23    Donald Mitchell                   Tampa  FL             479   46      371        32:21.9     32:59.0     10:26/M

      24    Paul Elmore                       Clearwater  FL       1146   49      380        32:28.4     32:58.2     10:28/M

      25    Steve Powers                      Tampa  FL             806   48      401        33:04.6     34:04.7     10:40/M

      26    Bryan Morrell                     Tampa  FL             496   49      411        33:18.6     33:59.1     10:45/M

      27    Pete Amedure                      Lutz  FL             1076   49      520        35:58.6     37:24.4     11:36/M

      28    Todd Seiden                       Tampa  FL            1108   45      590        37:21.1     39:02.3     12:03/M

      29    Andrew Basha                      Palm Harbor  FL       746   47      666        38:56.7     40:50.4     12:34/M

      30    Eric Haura                        Tampa  FL             338   47      684        39:27.4     40:14.9     12:44/M

      31    Jervy Villegas                    Tampa  FL             693   47      702        40:42.0     41:44.9     13:08/M

      32    Darren Ross                       Largo  FL             593   48      708        40:51.2     43:05.0     13:11/M

      33    Jimmy Nunamaker                   Redington Beach  FL  1289   47      746        42:12.9     43:48.7     13:37/M

      34    Donald Crotty                     Palm Harbor  FL       209   46      782        44:00.6     45:54.8     14:12/M

      35    Ruben Cruz                        Pinellas Park  FL     757   46      797        45:01.7     46:22.5     14:31/M

      36    Kevin Hourigan                    Clearwater Beach  F   872   48      799        45:02.4     47:22.0     14:32/M

      37    Jim Waschbusch                    Riverview  FL         706   45      807        45:15.2     46:45.1     14:36/M

      38    Thomas Chamberlain                St Petersburg  FL     190   49      820        46:06.9     46:30.3     14:52/M

      39    Chito Santiago                    Largo  FL             600   45      836        46:47.3     47:18.3     15:05/M

      40    Sean Black                        St Petersburg  FL     840   47      865        48:16.8     48:58.4     15:34/M

      41    David Shank                       St Petersburg  FL     912   47      905        50:17.6     57:02.9     16:13/M

      42    Jonathan Sneen                    Tampa  FL            5578   46      947        53:05.2     55:54.2     17:07/M

      43    Mairika Miller                                         1319   48      965        54:43.8     57:42.6     17:39/M

      44    Robert Workman                    Tampa  FL             734   48      974        56:02.6     58:26.9     18:05/M

      45    David Lehr                        Tampa  FL             883   49     1008        59:55.9   1:02:29.0     19:20/M

      46    Wade Henry                        Clearwater  FL       1087   45     1018      1:00:57.1   1:03:58.8     19:40/M

Top

Female 45 to 49


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Agnieszka Hunter                  Seminole  FL          361   45      113        25:09.8     25:16.2      8:07/M

       2    Kelley Hewett                     Dunedin  FL           350   48      129        25:37.0     25:56.2      8:16/M

       3    Jennifer Shipherd                 Tampa  FL             619   45      158        26:25.6     28:11.1      8:31/M

       4    Myra James                        Largo  FL             367   49      217        28:12.7     28:18.0      9:06/M

       5    Evangelina Dispirito              Palm Harbor  FL      5155   47      242        28:58.0     29:21.9      9:21/M

       6    Wendy Rexroad                     Largo  FL             567   45      259        29:28.6     30:09.4      9:30/M

       7    April Chonsky                     St Petersburg  FL     197   49      263        29:32.6     30:17.0      9:32/M

       8    Michelle Garrity                  Land O Lakes  FL      864   49      282        30:01.5     30:28.4      9:41/M

       9    Laura Rosales                     Largo  FL             909   45      284        30:03.7     30:03.7      9:42/M

      10    Diane Lane                        Tampa  FL            5346   46      343        31:20.0     31:37.6     10:06/M

      11    Michelle Browett                  Largo  FL             164   46      381        32:28.4     35:24.4     10:28/M

      12    Cheri Gray                        Largo  FL            1284   45      419        33:25.3     35:56.9     10:47/M

      13    Kathy MacKlem                     New Port Richey  FL   438   46      426        33:30.4     34:43.5     10:48/M

      14    JULI MOULTON                                           1281   45      427        33:35.9     35:18.8     10:50/M

      15    Pam McLeod                        St Petersburg  FL     455   47      428        33:36.8     36:02.9     10:50/M

      16    Susan Jones                       Palm Harbor  FL       386   46      459        34:25.0     35:39.7     11:06/M

      17    Shelly Rogers                     Sycamore  PA          586   48      464        34:31.0     35:46.6     11:08/M

      18    Cathy Miller                      Seminole  FL          472   46      536        36:21.6     38:31.1     11:44/M

      19    Kathleen Cambria                  Safety Harbor  FL     173   47      563        36:49.0     39:15.2     11:53/M

      20    Jill McNickle                     Wesley Chapel  FL     456   47      588        37:20.6     39:44.8     12:03/M

      21    Christy Peck                      Clearwater  FL       1132   46      610        37:41.2     40:34.0     12:09/M

      22    Myelene Galido                    Palm Harbor  FL       859   46      625        37:56.6     38:37.4     12:14/M

      23    Kathleen Bourne                   Clearwater  FL        149   49      650        38:41.0     40:16.7     12:29/M

      24    Lily Basha                        Palm Harbor  FL       747   45      665        38:56.6     40:49.8     12:34/M

      25    Callie Chua                       Wesley Chapel  FL     199   46      680        39:14.9     42:24.0     12:39/M

      26    Anita Martin                      Safety Harbor  FL    1228   47      681        39:19.0     41:27.3     12:41/M

      27    Kelly Webb                        Dunedin  FL           709   46      727        41:34.9     43:41.0     13:25/M

      28    Rupa Nunamaker                    Redington Beach  FL   511   46      744        42:12.3     43:48.6     13:37/M

      29    Vanessa Hom                       Brandon  FL           870   45      755        42:49.3     45:42.7     13:49/M

      30    Melinda Verner                    Brooksville  FL       688   47      770        43:20.8     46:32.5     13:59/M

      31    MELISSA LOSTRAUGLIO                                    1243   46      775        43:48.9     44:21.4     14:08/M

      32    Tammie Hourigan                   Clearwater Beach  F   873   49      798        45:02.3     47:21.6     14:32/M

      33    Karen Carroll                     Holiday  FL           180   45      809        45:15.4     46:56.0     14:36/M

      34    Joanne Waschbusch                 Riverview  FL         707   45      810        45:17.1     46:47.4     14:36/M

      35    Martha Lipke                      Seminole  FL          430   45      822        46:12.6     48:32.6     14:54/M

      36    Michelle Scott                    Tampa  FL             609   45      828        46:27.6     49:10.5     14:59/M

      37    Kelli Maynor                      Land O Lakes  FL      444   45      834        46:38.3     49:03.0     15:03/M

      38    Marit Santiago                    Largo  FL             601   45      837        46:48.0     47:18.2     15:06/M

      39    Karilyn Youngman                  Clearwater  FL        737   47      850        47:19.9     48:34.3     15:16/M

      40    Tiffani McBride                   Tampa  FL             446   45      874        48:31.4     49:52.2     15:39/M

      41    Tasha Sullivan                    Safety Harbor  FL     652   48      887        49:37.4     52:21.2     16:00/M

      42    Elaine Endicott                   Dunedin  FL           260   49      903        50:12.7     53:01.2     16:12/M

      43    LISA ULSCO                                             1307   45      910        50:42.9     52:28.5     16:21/M

      44    Cassandra Arroyo                  Clearwater  FL        116   45      933        52:20.2     54:17.2     16:53/M

      45    Patty Workman                     Tampa  FL             733   49      975        56:03.4     58:26.9     18:05/M

      46    Janet Biscardi                    Holiday  FL           138   45      982        56:41.2     59:14.8     18:17/M

      47    Leighann Bennett                  Valrico  FL           133   45      990        56:54.5     58:59.8     18:21/M

      48    Wanda Torres                      Wesley Chapel  FL     676   47      993        57:35.0   1:00:46.9     18:35/M

      49    Sabrina Williams                  Tampa  FL             722   48      998        57:59.9     59:20.7     18:42/M

      50    Melanie Smith                     Clearwater  FL       1110   49     1010      1:00:15.7   1:00:55.0     19:26/M

Top

Male 50 to 54


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Tom Johnson                       Indian Rocks Beach    382   53       85        24:17.5     26:02.7      7:50/M

       2    Tom Dolecki                                            1223   51       88        24:21.8     24:38.3      7:51/M

       3    Kirk Horn                         Lutz  FL              356   50      142        26:02.9     26:15.3      8:24/M

       4    Wayne Lord                        Tampa  FL            1222   50      148        26:15.0     26:52.5      8:28/M

       5    Eugene Lim                        Morton Grove  IL      426   52      177        26:54.7     27:27.3      8:41/M

       6    Jeffrey Sicard                    Indian Rocks Beach    914   54      182        27:07.5     27:53.3      8:45/M

       7    Ronald Grozenski                  Tampa  FL             316   52      187        27:12.7     27:24.1      8:46/M

       8    James Morocco                     Holiday  FL           494   51      188        27:15.2     27:28.8      8:47/M

       9    Martin McLean                     Clearwater  FL        939   54      261        29:31.8     32:08.6      9:31/M

      10    Rolando Genao                     Tampa  FL            1173   50      292        30:08.3     30:45.1      9:43/M

      11    Edwin Delgado                     Wesley Chapel  FL     228   53      318        30:40.9     31:36.4      9:54/M

      12    Igor Bubis                        Clearwater  FL        843   54      330        31:00.1     31:17.1     10:00/M

      13    David Ogden                       Valrico  FL           513   53      347        31:27.2     34:13.3     10:09/M

      14    Charles Bracey                    Clearwater  FL        152   52      362        32:03.2     33:47.9     10:20/M

      15    Scott McGaha                      Land O Lakes  FL      453   51      420        33:27.3     33:40.1     10:47/M

      16    Cang Le                           Clearwater  FL        785   53      482        34:56.2     37:03.3     11:16/M

      17    Edward Campbell                   New Port Richey  FL   174   54      538        36:23.4     38:15.0     11:44/M

      18    Mark Williams                     New Port Richey  FL  1120   53      540        36:24.2     37:48.4     11:45/M

      19    John Guthrie                      New Port Richey  FL   318   53      564        36:49.3     39:15.5     11:53/M

      20    Charles Freeman                   St. Petersburg  FL    284   54      574        37:04.7     38:38.4     11:57/M

      21    Rick Stephenson                   Orillia  NH          1111   53      643        38:27.2     38:48.7     12:24/M

      22    David Pierce                      Flint  MI             545   51      655        38:45.9     41:33.2     12:30/M

      23    Bernard Hyden                     Tampa  FL             874   53      672        39:02.6     39:41.9     12:35/M

      24    Mitul Patel                       Tampa  FL            1049   51      709        40:58.4     43:22.9     13:13/M

      25    Thomas Ernst                      Clearwater  FL        264   52      718        41:20.2     44:31.3     13:20/M

      26    Raymond Hensley                                        1292   54      741        41:56.3     42:58.5     13:32/M

      27    Istvan Diego                      Saint Petersburg  F  1074   50      768        43:15.2     44:49.3     13:57/M

      28    Cindy Muller                      Palm Harbor  FL       799   52      779        43:51.8     45:43.4     14:09/M

      29    Jay Kuck                          Tampa  FL             404   54      800        45:03.4     46:22.7     14:32/M

      30    Tod Stutzman                      New Port Richey  FL   649   52      808        45:15.4     46:56.0     14:36/M

      31    John Vest                         Clearwater  FL        924   50      818        45:53.6     48:09.2     14:48/M

      32    Brian Sullivan                    Safety Harbor  FL     650   51      856        47:48.9     50:37.2     15:25/M

      33    Scott Parker                      Dunedin  FL           527   50      902        50:12.4     53:00.6     16:12/M

Top

Female 50 to 54


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Mary Jean Eggert                  Clearwater  FL        765   51       99        24:45.8     25:12.0      7:59/M

       2    Kattie Horn                       Lutz  FL              355   51      137        25:48.8     26:00.5      8:19/M

       3    Theresa Winterhalter              Clearwater  FL       1141   51      145        26:08.8     27:10.7      8:26/M

       4    Tina Rosato                       Palm Harbor  FL       592   54      157        26:22.0     26:29.0      8:30/M

       5    Dianne Albina                     Lutz  FL              104   50      197        27:46.3     27:47.5      8:57/M

       6    Julia Harris                      Safety Harbor  FL     335   52      212        28:06.4     28:30.6      9:04/M

       7    Patricia Stark                    Novi  MI              641   54      250        29:13.0     30:45.9      9:25/M

       8    Alison Chalmers                   Glasgow  XX           187   53      258        29:27.7     30:28.9      9:30/M

       9    Kim Bradley                       Palm Harbor  FL       154   53      272        29:46.5     31:09.4      9:36/M

      10    Sue Dipetrillo                    Tampa  FL            1163   51      285        30:04.4     31:18.0      9:42/M

      11    Cubitt Goodliffe                  Dunedin  FL           306   50      305        30:19.6     32:17.0      9:47/M

      12    Candice Lawrence                  Zephyrhills  FL       418   52      309        30:29.4     30:49.7      9:50/M

      13    Kim Braley                        Dunedin  FL           157   54      359        31:56.6     32:51.5     10:18/M

      14    Beth Ugarte                       Tampa  FL             682   50      377        32:24.5     33:24.3     10:27/M

      15    DEBBIE JOYCE                                           1277   50      422        33:27.9     33:44.2     10:47/M

      16    Patty Schweinsberg                New Port Richey  FL   607   54      449        34:12.6     35:24.5     11:02/M

      17    Robin Hoshino                     Palm Harbor  FL       357   54      469        34:36.9     36:29.0     11:10/M

      18    Regina McGill                     Palm Harbor  FL       938   54      480        34:51.7     36:05.3     11:15/M

      19    Cheryl Lee                        Tarpon Springs  FL    422   50      485        35:06.5     36:44.9     11:19/M

      20    Barbara Morin                     Clearwater  FL        492   54      518        35:57.0     38:47.4     11:36/M

      21    Sara Minnifield                   Tampa  FL             478   52      527        36:09.2     38:06.6     11:40/M

      22    Mary Larussa                      Palm Harbor  FL       417   51      537        36:22.9     37:21.9     11:44/M

      23    Luz Lewis                         Orlando  FL           423   50      546        36:32.1     37:08.3     11:47/M

      24    Lynda Roszel                      Tampa  FL             889   54      557        36:40.0     38:11.6     11:50/M

      25    Mary Blitz                        Clearwater  FL        141   54      558        36:40.2     38:11.7     11:50/M

      26    Ellie Freeman                     St. Petersburg  FL    285   53      575        37:05.6     38:39.0     11:58/M

      27    Wanda Delgado                     Pinellas Park  FL     229   50      585        37:18.6     39:00.0     12:02/M

      28    Teresa Lim                        Morton Grove  IL      429   52      593        37:21.5     37:55.0     12:03/M

      29    Sarah Donovan                     Oldsmar  FL           239   53      611        37:41.4     40:34.1     12:09/M

      30    Vicki Franklin                    Largo  FL             829   54      621        37:52.6     38:54.4     12:13/M

      31    Nancy McCormick                   Seminole  FL          450   53      675        39:08.4     40:00.0     12:37/M

      32    Jan Cornelius                     Tampa  FL             206   52      697        40:19.8     43:27.6     13:00/M

      33    Sheri Gebe                        Clearwater  FL        293   53      703        40:43.7     42:39.0     13:08/M

      34    Lorelei Keif                      Clearwater  FL        783   52      731        41:38.1     42:43.9     13:26/M

      35    Diana Van Buren Peterson          Tampa  FL             684   52      737        41:47.4     45:26.0     13:29/M

      36    Maryann Mattioli                  Crystal Beach  FL     443   50      827        46:24.7     47:56.7     14:58/M

      37    Valeria Braga                     Vero Beach  FL        156   53      848        47:12.2     50:12.7     15:14/M

      38    Dorcas Jameson                    Tampa  FL             368   50      871        48:26.1     49:47.7     15:37/M

      39    Sandra Volpe                      Largo  FL             928   54      879        48:50.1     50:22.5     15:45/M

      40    Brenda Hankin                     Largo  FL             867   53      886        49:31.1     50:28.8     15:58/M

      41    Eunice Oliver                     Saint Petersburg  F   514   54      897        50:06.8     52:39.8     16:10/M

      42    Shannon Jackson                   Dunedin  FL           365   50      899        50:08.8     53:00.0     16:10/M

      43    Wendy Ranlett                     Clearwater  FL        559   50      900        50:08.8     52:59.9     16:10/M

      44    Cathy Gray                        Clarkston  MI         311   50      904        50:17.3     51:25.9     16:13/M

      45    Pam Clark                         Seminole  FL          201   51      908        50:20.0     53:26.3     16:14/M

      46    Patti Moore                       Belleair Bluffs  FL   487   53      919        51:28.7     53:51.3     16:36/M

      47    Gigi Stephansen                   New Port Richey  FL   644   54      926        51:48.6     53:08.5     16:43/M

      48    Darren Seidler                    Palm Harbor  FL       614   54      934        52:30.2     54:41.0     16:56/M

      49    Kimberly Kelly                    Lakeland  FL          784   51      942        52:57.6     53:44.0     17:05/M

      50    Monica Bond                       Ruskin  FL            146   54      950        53:34.1     55:35.5     17:17/M

      51    Jaime Santeramo                   Tampa  FL             597   50      964        54:32.8     57:06.0     17:35/M

      52    Val Tavanese                      Safety Harbor  FL     660   50      967        54:45.1     55:51.9     17:40/M

      53    Lourdes Vales                     St Petersburg  FL     683   51      968        55:00.5     57:01.1     17:45/M

      54    Colleen Burke Burke               Clearwater  FL       1022   54      969        55:16.7     57:58.9     17:50/M

      55    Debby Kelley                      Clearwater  FL        878   50      971        55:20.1     58:01.6     17:51/M

      56    Lori Santeramo                    Tampa  FL             598   51      972        55:38.0     58:11.1     17:57/M

      57    Annette Decato                    Palm Harbor  FL       222   54      981        56:40.7     59:14.9     18:17/M

      58    Aimee Pickup                      Plant City  FL        543   53      989        56:54.0     58:59.8     18:21/M

      59    Tari Doucet                       New Port Richey  FL   240   50     1030      1:01:57.2   1:03:43.5     19:59/M

      60    Robin Waugh                       Brandon  FL           708   52     1045      1:16:42.4   1:18:13.6     24:45/M

      61    Billie Ellenwood                  Valrico  FL           259   50     1046      1:25:47.1   1:25:47.1     27:40/M

Top

Male 55 to 59


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    BOBBY DESANTIS                                           20   55       20        20:22.9     20:22.9      6:34/M

       2    Grant Baldwin                                          1302   55       49        22:30.3     25:21.6      7:15/M

       3    Warren Lee                        Lutz  FL              791   55       52        22:37.6     22:39.1      7:18/M

       4    Peter Stefaniak                   Milwaukee  WI         643   58       57        22:46.0     22:50.1      7:21/M

       5    Francisco Pablos                  St Pete  FL           937   55       65        23:28.5     23:29.5      7:34/M

       6    Gary MacDonald                    Halifax  FL           435   58       77        23:59.1     24:13.0      7:44/M

       7    Vladamir Astanin                                        945   58      118        25:20.3     25:22.6      8:10/M

       8    Mark Eicholtz                     Tampa  FL             257   57      121        25:20.9     25:31.9      8:10/M

       9    Jiri Novak                        Largo  FL             510   55      151        26:19.1     26:21.7      8:29/M

      10    Don Mehan                         Saint Petersburg  F   459   59      163        26:44.1     26:55.0      8:37/M

      11    David Preston                     Indian Shores  FL     551   58      173        26:49.7     28:48.6      8:39/M

      12    John Theios                       Napa  CA             1215   58      189        27:16.2     27:42.6      8:48/M

      13    Peter Nunes                       Clearwater  FL        804   57      193        27:23.9     27:39.2      8:50/M

      14    Zhdan Sorokin                                          1008   57      196        27:33.4     27:33.4      8:53/M

      15    RANDALL FOSTER                                         1252   56      201        27:52.8     31:44.6      8:59/M

      16    DOUG KERR                                              1327   57      225        28:31.9     31:30.2      9:12/M

      17    Jim Thompson                      Tampa  FL             670   55      232        28:42.9     29:12.4      9:15/M

      18    Ernest Hogue                      Odessa  FL            352   56      245        29:05.4     29:22.3      9:23/M

      19    Phil Le Zotte                     Odessa  FL            420   56      255        29:25.8     31:02.9      9:29/M

      20    raymond hensley                                        1306   58      277        29:57.7     30:07.4      9:40/M

      21    Rich Ronnestad                    Tampa  FL             591   56      288        30:06.9     30:52.8      9:43/M

      22    Hank Gatti                        New Port Richey  FL   769   55      302        30:18.6     33:03.7      9:46/M

      23    Mark Romano                       Trinity  FL           589   55      317        30:40.1     32:02.6      9:54/M

      24    Bobby Desantis                                         1272   55      429        33:38.9     33:51.4     10:51/M

      25    FERNANDO CONTRERAS                                     1322   58      493        35:23.9     36:10.9     11:25/M

      26    Dale Schweinsberg                 New Port Richey  FL   606   56      567        36:52.4     40:43.4     11:54/M

      27    Ariel Quintella                   Odeaas  FL            555   57      630        38:02.3     40:48.0     12:16/M

      28    Mark Morin                        Clearwater  FL        493   58      635        38:10.1     41:00.6     12:19/M

      29    Mark Everett                      Palm Harbor  FL       269   59      649        38:39.4     41:21.8     12:28/M

      30    Charles Bourne                    Clearwater  FL        148   55      651        38:41.1     40:17.0     12:29/M

      31    Peter Harrison                                         1321   59      700        40:38.1     42:49.7     13:06/M

      32    Alberto Bird                      Clearwater  FL       5882   58      733        41:42.7     43:20.5     13:27/M

      33    Kyle Everett                      Palm Harbor  FL       268   55      814        45:44.9     48:29.0     14:45/M

      34    Kevin Grondahl                    St. Petersburg  FL    774   55      995        57:43.3   1:00:27.5     18:37/M

      35    Nick Capitano                     Treasure Island  FL  1157   55     1040      1:04:36.2   1:05:34.4     20:50/M

Top

Female 55 to 59


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Deb Robinson                      St. Petersburg  FL    579   57      112        25:07.7     25:14.4      8:06/M

       2    Jean Spinner                      Clearwater  FL       1328   59      223        28:25.1     30:08.0      9:10/M

       3    Annette Montford                  Tampa  FL             483   55      286        30:06.1     32:27.9      9:43/M

       4    Carol Gonzalez                    Clearwater  FL        305   59      313        30:36.2     31:48.9      9:52/M

       5    Deborah Byer                      Tampa  FL             171   55      332        31:01.4     33:03.2     10:00/M

       6    Kathleen Nunes                    Clearwater  FL        803   58      398        33:01.3     33:28.0     10:39/M

       7    Karalyn Slomiany                  Valrico  FL           812   56      424        33:29.3     36:22.6     10:48/M

       8    Karen Enright Lamb                Safety Harbor  FL     261   59      451        34:14.6     35:26.5     11:03/M

       9    Barbara Stanton                   Brooksville  FL       639   56      452        34:14.9     34:36.0     11:03/M

      10    Nancy Dickman                     Palm Harbor  FL       850   59      512        35:49.1     37:01.2     11:33/M

      11    Sandy Everett                     Palm Harbor  FL       270   56      513        35:50.3     38:31.3     11:34/M

      12    Doris Bracey                      Clearwater  FL        153   56      554        36:38.2     38:21.4     11:49/M

      13    Karen Randall                     Largo  FL             556   56      584        37:15.0     40:14.1     12:01/M

      14    Phyllis Johnson                   Spring Hill  FL       380   58      599        37:29.1     40:10.8     12:05/M

      15    CAROL DAHES                                            1288   56      615        37:45.4     39:45.2     12:11/M

      16    Anita Teel                        Jay  OK               662   56      616        37:47.3     38:56.3     12:11/M

      17    Joyce Dimmer                      New Port Richey  FL   235   55      629        38:01.2     39:15.2     12:16/M

      18    Jan Luck                          Riverview  FL         434   57      679        39:14.0     41:42.8     12:39/M

      19    Mary Campbell                     St. Petersburg  FL    846   59      716        41:17.5     43:36.4     13:19/M

      20    Patricia Patterson                New Port Richey  FL   530   59      719        41:22.4     42:44.2     13:21/M

      21    Theresa Reid                                           1267   55      732        41:42.1     43:51.4     13:27/M

      22    Lois Huyghue                      St.Petersburg  FL    1235   56      787        44:35.0     45:47.8     14:23/M

      23    Lisa Pablos                       Saint Petersburg  F   518   56      872        48:27.4     50:50.8     15:38/M

      24    Laura Jean Flowers                Valrico  FL           279   57      873        48:31.0     49:52.3     15:39/M

      25    Donna Reimer                      Palm Harbor  FL       566   57      898        50:06.8     52:58.3     16:10/M

      26    Bonnie Grondahl                   St. Petersburg  FL    773   57      948        53:17.1     56:02.6     17:11/M

      27    Carolyn Davis                     Ruskin  FL            759   56      952        53:41.5     55:43.0     17:19/M

      28    Sarah Ward                        St. Petersburg  FL    702   59      996        57:49.5   1:00:36.9     18:39/M

      29    Maria Negron                      Saint Petersburg  F   802   59     1002        59:02.0     59:34.1     19:03/M

Top

Male 60 to 64


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    jose VASQUEZ                                           1233   61       37        21:44.9     21:44.9      7:01/M

       2    Al Kohn                           Palm Harbor  FL      1121   64       87        24:20.8     24:28.2      7:51/M

       3    Steven Grande                     Saint Petersburg  F   308   61      150        26:18.1     26:37.8      8:29/M

       4    Dennis Chaplin                    Clearwater  FL        191   60      164        26:45.0     26:50.4      8:38/M

       5    JOHN COOPER                                            1256   62      169        26:48.0     27:09.3      8:39/M

       6    Rory Whipple                      Tampa  FL             714   62      207        27:58.3     31:54.2      9:01/M

       7    Richard Reynolds                  Clearwater  FL        907   60      229        28:37.0     28:46.8      9:14/M

       8    Dan Capozzelli                    Clearwater  FL        176   61      326        30:54.8     31:34.4      9:58/M

       9    David Galosky                     Laurel  MD            860   61      344        31:24.6     33:03.5     10:08/M

      10    Bruce Greenlees                   Safety Harbor  FL     313   62      363        32:04.1     32:46.9     10:21/M

      11    Ward Houfek                       Tampa  FL            1063   64      370        32:18.6     34:01.0     10:25/M

      12    Bill Whitley                      Palm Harbor  FL       940   61      395        32:56.7     33:43.3     10:37/M

      13    Richard Honer                     Winter Haven  FL      871   62      433        33:44.8     34:30.2     10:53/M

      14    Rickey Kendall                    Varlico  FL          1036   61      438        33:51.3     34:03.3     10:55/M

      15    JAMES BEYMER                                           1261   62      470        34:37.0     35:54.5     11:10/M

      16    Paul Rodeghero                                          941   62      508        35:44.9     38:24.2     11:32/M

      17    James Nosewicz                    Seminole  AL         1257   62      509        35:45.2     38:09.2     11:32/M

      18    Michael Gallo                     Lutz  FL              768   63      530        36:15.5     36:45.6     11:42/M

      19    Steve Miller                      Apollo Beach  FL      476   63      586        37:19.4     38:51.9     12:02/M

      20    David Gerth                       Lutz  FL              294   60      645        38:29.7     40:48.2     12:25/M

      21    David Wilson Sr.                  Brandon  FL           728   61      750        42:37.1     43:02.8     13:45/M

      22    Brian Andrus                      Clearwater  FL        835   61      844        46:58.6     47:35.4     15:09/M

      23    Brooks McCormick                  Seminole  FL          449   61      876        48:36.0     49:28.5     15:41/M

      24    DAN MCCLENATHAN                                          70   64      889        49:45.6     49:46.8     16:03/M

      25    David Hernandez                   Saint Petersburg  F   778   60     1003        59:02.5     59:33.8     19:03/M

Top

Female 60 to 64


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Karen Alexeev                     Saint Petersburg  F   105   63      149        26:18.0     26:24.6      8:29/M

       2    Josephine McFarlane               Saint Petersburg  F  1185   63      154        26:20.1     26:25.3      8:30/M

       3    Tracey Vuksich                    Tampa  FL            1060   60      303        30:19.2     30:40.1      9:47/M

       4    Sandra Franklin                   Tampa  FL            1066   63      308        30:27.8     30:33.6      9:49/M

       5    Molly Johnson                     Safety Harbor  FL     378   63      345        31:27.0     32:56.4     10:09/M

       6    Mary Hanlon                       St. Petersburg  FL   1032   61      349        31:32.2     31:41.3     10:10/M

       7    Marion Dilegge                    Largo  FL            1162   60      408        33:15.0     33:57.9     10:44/M

       8    Diane Spicer                      Tampa  FL             636   63      454        34:19.2     36:04.8     11:04/M

       9    Patti Timoney                     Dunedin  FL           674   60      477        34:49.2     37:42.2     11:14/M

      10    Margaret Greenlees                Belleair  FL          314   60      523        36:03.0     36:49.9     11:38/M

      11    Terri Stanley                     New Port Richey  FL   814   63      531        36:17.2     37:43.6     11:42/M

      12    Linda Allan                       Seminole  FL         1016   60      566        36:52.0     38:39.3     11:54/M

      13    Bo Bray                           Valrico  FL           752   60      605        37:34.8     40:28.2     12:07/M

      14    Mandy Mills                       Apt 401  FL           477   63      633        38:08.9     39:30.0     12:18/M

      15    Beate Eates                       Pinellas Park  FL     251   63      647        38:37.0     40:21.2     12:27/M

      16    Donna Pascoe                      St Petersburg  FL     528   64      662        38:56.2     39:17.3     12:34/M

      17    Sue Rivelli                       Palm Harbor  FL       576   61      682        39:25.7     40:40.6     12:43/M

      18    Patti Wilson                      Brandon  FL           724   60      751        42:37.7     43:03.2     13:45/M

      19    Marcelle Timmons                  Palm Harbor  FL       671   60      783        44:00.9     45:09.9     14:12/M

      20    Gay Hazlewood                     Holiday  FL           342   64      789        44:44.5     46:25.5     14:26/M

      21    Claudia Miller                    Apollo Beach  FL      474   63      813        45:34.5     47:06.7     14:42/M

      22    Donna Andrus                      Clearwater  FL        836   61      864        48:16.3     48:53.7     15:34/M

      23    Betty Silva                       Largo  FL            5565   61      890        49:48.1     50:19.7     16:04/M

      24    Donna Kelly                       Hampton  NY           390   64      917        51:22.4     53:23.3     16:34/M

      25    Karen MacFarland                  Tampa  FL             578   61      930        52:00.0     54:32.2     16:46/M

      26    Barbara Renshaw                   Seminole  FL          906   63      961        54:12.8     57:04.5     17:29/M

      27    Cathy Schultz                     Palm Harbor  FL       605   60      962        54:16.0     57:06.6     17:30/M

      28    Cindy Henry                       London, Ontario  XX  1086   64     1016      1:00:56.8   1:03:59.0     19:39/M

      29    Tricia Karran                     Palm Harbor  FL       877   61     1017      1:00:56.9   1:03:14.2     19:39/M

      30    Ada Ward-Timmons                  St. Petersburg  FL    704   61     1021      1:01:00.1   1:03:47.3     19:41/M

Top

Male 65 to 69


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    VINCENT CAFFERTY                  Winter Garden  FL      19   65       82        24:04.2     24:10.5      7:46/M

       2    Raymond Bell                      Hudson  FL           1251   68       91        24:36.0     24:43.6      7:56/M

       3    Robin Patterson                   New Port Richey  FL   531   65      114        25:10.8     26:36.2      8:07/M

       4    Vern Demmons                      Largo  FL             230   69      127        25:34.9     25:47.3      8:15/M

       5    ROBERT GUIGNON                                         1270   65      283        30:02.9     30:04.3      9:41/M

       6    Alec Davidson                     Largo  FL            1329   66      340        31:18.2     32:22.4     10:06/M

       7    Mike Dunlap                       Palm Harbor  FL       244   66      350        31:32.8     32:17.9     10:10/M

       8    Bob Kirby                         Brandon  FL           880   68      360        31:59.6     33:45.9     10:19/M

       9    Jim Ferrell                       Dayton  OH            766   69      385        32:37.9     33:20.9     10:31/M

      10    Frank Eates                       Pinellas Park  FL     252   65      516        35:53.7     37:37.5     11:35/M

      11    Manuel Menendez                   Tampa  FL            1044   68      724        41:27.6     43:14.9     13:22/M

      12    Robert McKenna                    Largo  FL             454   69      852        47:26.2     49:31.4     15:18/M

      13    Douglas Norcross                  Belleair Bluffs  FL   507   67      878        48:47.1     50:40.1     15:44/M

      14    William Price                     Palm Harbor  FL      1126   69      882        49:09.4     52:42.2     15:51/M

      15    Monty Seidler                     Palm Harbor  FL       615   65      935        52:32.7     54:41.0     16:57/M

Top

Female 65 to 69


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Ellen Kohn                        Palm Harbor  FL       396   65      198        27:48.6     27:53.8      8:58/M

       2    Evelyn Arenella                   Tarpon Springs  FL    115   67      240        28:53.0     29:23.7      9:19/M

       3    Susan Palukaitis                  Lutz  FL              525   65      278        29:58.0     30:30.1      9:40/M

       4    Ingrid Davidson                   Largo  FL             218   66      279        29:58.1     31:02.4      9:40/M

       5    Mona Petrou                       St Petersburg  FL     541   67      497        35:32.5     37:56.6     11:28/M

       6    Carole Torreano                   Largo  FL             675   67      555        36:39.0     38:18.3     11:49/M

       7    Maria Vigil-Kennedy               Hudson  FL            692   67      568        36:53.9     38:20.6     11:54/M

       8    Chris Williams                    Spring Hill  FL       721   65      707        40:48.6     43:52.8     13:10/M

       9    Judy Lee                          Pinellas Park  FL     790   68      875        48:31.6     49:05.7     15:39/M

      10    Bess Kennedy                      Seminole  FL          391   67      946        53:02.6     55:03.2     17:06/M

      11    Cynthia Harrington                Largo  FL            1033   67      956        54:04.8     54:52.2     17:26/M

      12    Missy Astarita                    Clearwater  FL       1077   65     1033      1:02:37.4   1:03:14.4     20:12/M

Top

Male 70 to 74


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Spud Brazee                       Lutz  FL              161   73      304        30:19.4     30:51.6      9:47/M

       2    Steve Berg                        Palm Harbor  FL       136   70      339        31:14.3     31:55.0     10:05/M

       3    Andrew Goddard                    N. Redington Beach    302   71      397        33:01.0     35:35.0     10:39/M

       4    Richard Lebeau                    Largo  FL             421   72      529        36:13.8     37:52.9     11:41/M

       5    James Bilbrey                     Odessa  FL            137   70      550        36:35.4     38:27.9     11:48/M

       6    Paul Stees                        Saint Petersburg  F   642   70      713        41:05.1     42:37.6     13:15/M

       7    Steven Vogel                      Clearwater  FL        695   70      815        45:47.2     46:47.5     14:46/M

Top

Female 70 to 74


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Kathleen Hoover                   Palm Harbor  MI       354   72      519        35:58.2     36:29.1     11:36/M

       2    Janice Ridenour                   Largo  FL             573   72      601        37:31.5     39:35.6     12:06/M

       3    Maureen Hourigan                  Oldsmar  FL           358   73      801        45:04.0     47:21.9     14:32/M

       4    Maura Braga                       Vero Beach  FL        155   73      901        50:10.4     53:12.0     16:11/M

       5    Maria Nunez                       Tampa  FL             512   70      923        51:37.9     53:06.0     16:39/M

Top

Male 75 to 79


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    NED MURTHAUGH                                          1296   77      392        32:51.1     32:55.1     10:36/M

Top

Female 75 to 79


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Barbara Lehr                      Tampa  FL             882   77     1009        59:56.9   1:02:29.3     19:20/M

Top

Male 80 and Over


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    VASILLIY BOGAMOLOV                                     1331   99       18        20:06.4     20:14.8      6:29/M

       2    Willis Ridenour                   Largo  FL             574   81      504        35:37.0     37:38.3     11:29/M

       3    Ted Vazquez                       Dunedin  FL           922   80      743        42:08.7     43:42.1     13:35/M

       4    Larry Yost                        Sunset Bchfl          933   85      857        47:50.6     48:14.4     15:26/M

Top

Female 80 and Over


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Jackie Yost                       Sunset Bch  FL        934   87     1035      1:02:55.0   1:03:19.0     20:18/M