Paradise Coast International - Elite Events

Age Group Results

September 14, 2014


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing LLC


TRIATHLON Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 45-49 50-54 55-59 60-64
TRIATHLON Women: Top Finishers 0-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 65-69
TRIATHLON RELAY Men:
TRIATHLON RELAY Women:
Clydesdale Triathlon Men:
Clydesdale Triathlon Women: 40-99
Athena Triathlon Men:
Athena Triathlon Women: 40-99

TRIATHLON

Top

Male Overall Winners


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       1  Colin Goldsmith            30   37    1     33:35.6    1     58:25.0    1     43:47.2   2:15:47.9    

Top

Female Overall Winners


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       2  Julia Wreski               40   43    1     26:56.1    1   1:03:30.9    1     46:56.9   2:17:23.9    

Top

Male Masters Winners


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       4  Erik Mogelvang             24   40    1     36:44.5    1     59:32.9    1     49:17.9   2:25:35.4    

Top

Female Masters Winners


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      12  Terrie Hoops               35   45    1     38:51.1    1   1:11:19.6    1     53:20.4   2:43:31.2    

Top

Male Grand Masters Winners


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      15  Paul Allard                49   63    1     37:48.3    1   1:11:11.7    1     56:33.0   2:45:33.0    

Top

Female Grand Masters Winners


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      25  Kelley Waltrip             21   52    1     37:08.2    1   1:12:30.0    1   1:12:06.3   3:01:44.5    

Top

Female 19 and under


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      34  Claire Suero               11   18    1     54:31.7    1   1:30:24.9    1   1:01:44.9   3:26:41.6    

Top

Male 20 to 24


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       7  Tyler Bishop               57   22    1     34:55.5    1   1:07:37.4    1     49:30.7   2:32:03.7    

Top

Male 25 to 29


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       3  Michael Veloz              65   26    1     35:14.3    1   1:00:39.9    1     46:52.5   2:22:46.7    

Top

Female 25 to 29


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      27  Alanna Scaccia              7   25    1     40:57.2    1   1:21:49.9    1   1:00:15.5   3:03:02.7    

Top

Male 30 to 34


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       8  Michael Krisher            13   32    3     36:27.9    2   1:05:54.6    1     53:46.9   2:36:09.5    

Top

Female 30 to 34


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      20  Meg Nolte                  47   31    1     34:52.0    2   1:19:11.0    1   1:04:17.7   2:58:20.7    

     2      28  Kristen Seymour            31   34    2     35:58.4    1   1:18:56.2    2   1:09:01.7   3:03:56.5    

     3      37  Tina Ekblad                41   32    3     38:48.4    3   1:38:26.8    3   1:18:08.9   3:35:24.2    

Top

Male 35 to 39


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       6  Stale Veipe                68   39    3     42:13.8                     7   1:49:32.9   2:31:46.7    

     2      11  Stan Chrzanowski            2   39    2     38:50.9    1   1:04:50.6    1     55:16.3   2:38:57.9    

     3      18  Daniel Sigg                67   36    4     44:15.7    3   1:10:34.5    2     55:45.5   2:50:35.8    

     4      22  Hugh Esterle               58   35    1     37:35.7    4   1:11:29.2    4   1:10:55.1   3:00:00.1    

     5      26  Jamie Booth                37   35    6     46:16.0    2   1:08:39.5    3   1:07:31.5   3:02:27.1    

     6      33  Graham Fox                 51   38    5     44:29.3    5   1:13:09.1    5   1:28:36.3   3:26:14.8    

     7      41  Jack Lytle                 59   38    7   1:06:22.7    6   1:37:53.5    6   1:30:25.3   4:14:41.6    

Top

Female 35 to 39


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       9  Angela Blanch              53   37    1     39:14.1    1   1:04:58.1    1     52:17.2   2:36:29.5    

     2      40  Sandy Estrada              75   39    2     52:50.4    2   1:36:06.6    2   1:11:42.0   3:40:39.1    

Top

Female 40 to 44


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      38  Tammy Gomes                61   44    1     50:55.5    1   1:30:09.8    1   1:15:31.7   3:36:37.1    

Top

Male 45 to 49


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       5  Michael D'Onofrio          12   45    2     35:28.1    1   1:04:21.2    1     49:57.8   2:29:47.1    

     2      10  James Scanlon              27   46    1     34:22.2    3   1:10:05.2    3     53:24.3   2:37:51.8    

     3      14  David Wiley                33   49    4     42:08.8    2   1:07:57.3    4     54:26.0   2:44:32.2    

     4      19  Scott Vaughn               19   48    3     38:26.5    5   1:19:44.3    2     52:33.9   2:50:44.7    

     5      24  Darren Dawson              55   46    5     43:17.9    4   1:12:05.5    5   1:05:06.8   3:00:30.3    

Top

Female 45 to 49


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      13  Michelle Guercio-Winter    20   47    1     36:04.7    1   1:13:11.4    1     54:55.5   2:44:11.7    

     2      29  Patricia Daulton           15   47    2     43:41.6    2   1:13:26.5    2   1:08:17.3   3:05:25.5    

Top

Male 50 to 54


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      21  Francesco Puig             25   50    3     41:47.2    2   1:11:18.7    1   1:05:24.1   2:58:30.1    

     2      23  David Howell               28   54    2     41:06.5    1   1:11:16.6    2   1:07:59.2   3:00:22.5    

     3      31  Eric Reed                   5   50    1     37:05.6    3   1:11:30.5    3   1:20:38.5   3:09:14.7    

Top

Female 50 to 54


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      35  Anna Reschar                6   52    1     50:19.0    1   1:31:14.0    1   1:07:22.6   3:28:55.6    

Top

Male 55 to 59


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      17  Robert Defrancesco         63   59    1     40:37.7    1   1:14:23.1    1     52:07.3   2:47:08.2    

     2      30  Peter Bloom                14   57    2     45:03.7    2   1:17:55.9    2   1:02:36.2   3:05:35.9    

     3      36  Keith Monk                 66   57    3     56:17.6    4   1:29:01.4    3   1:09:33.6   3:34:52.7    

     4      39  David Hoops                36   56    4   1:01:12.2    3   1:23:06.2    4   1:12:43.0   3:37:01.5    

Top

Male 60 to 64


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      16  Steven Balk                18   61    1     46:12.2    1   1:11:47.2    1     49:02.7   2:47:02.2    

Top

Female 65 to 69


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      32  Nancy Marino                4   67    1     47:34.1    1   1:17:31.9    1   1:06:59.8   3:12:05.9    

Clydesdale Triathlon

Top

Female 40 and Over


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       1  Kerry Edwards              54   44    2     47:22.1    1   1:11:17.2    1     53:16.8   2:51:56.2    

     2       2  Sheila Snyder              43   55    1     35:44.1    2   1:20:16.8    2   1:04:47.3   3:00:48.4    

Athena Triathlon

Top

Female 40 and Over


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       1  Deanna Krautner            17   46    1     41:20.8    1   1:13:25.4    1   1:00:22.1   2:55:08.4    

     2       2  Lois Polesky-Rizzo         34   60    2     51:30.7    2   1:15:14.7    2   1:05:59.5   3:12:45.1