Paradise Coast International - Elite Events

Age Group Results

September 14, 2014


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing LLC


DUATHLON Men: Top Finishers 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69
DUATHLON Women: Top Finishers 35-39 40-44 50-54
DUATHLON RELAY Men: 0-99
DUATHLON RELAY Women:
Clydesdale Duathlon Men: 0-39
Clydesdale Duathlon Women:
Athena Duathlon Men:
Athena Duathlon Women:

DUATHLON

Top

Male Overall Winners


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       1  Bob Brown                  69   56    1     21:12.9    1     59:47.0    1     48:40.3   2:09:40.3    

Top

Female Overall Winners


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       5  Florence Swaim             74   56    1     22:48.6    1   1:10:59.9    1     51:54.3   2:25:42.8    

Top

Male Masters Winners


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       2  Rob Regan                  98   41    1     23:06.9    1   1:01:59.0    1     46:49.6   2:11:55.5    

Top

Female Masters Winners


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       9  Jamie Perko-Mcpartland     71   42    1     23:32.9    1   1:11:19.3    1     56:30.3   2:31:22.6    

Top

Male Grand Masters Winners


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       4  Ken Haberkorn              23   50    1     21:56.7    1   1:08:48.2    1     49:08.3   2:19:53.3    

Top

Female Grand Masters Winners


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      19  Lori Bassel                 3   52    1     28:40.0    1   1:08:45.2    1   1:15:49.9   2:53:15.2    

Top

Male 35 to 39


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       8  Jason Freedman             26   38    2     25:39.5    1   1:14:07.3    1     51:29.4   2:31:16.3    

     2      20  William Gaston             52   37    1     22:52.1    2   1:14:09.8    2   1:16:22.2   2:53:24.1    

Top

Female 35 to 39


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      22  Jennifer Picheco           64   36    1     25:50.7    1   1:20:55.8    1   1:11:37.7   2:58:24.4    

Top

Male 40 to 44


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       3  John Beagle                39   42    1     21:15.2    1   1:01:54.2    1     53:59.3   2:17:08.8    

     2       7  Camilo Crespo               1   40    2     24:35.1    2   1:06:01.3    3     59:40.1   2:30:16.6    

     3      12  Rene Ramirez               73   40    3     25:41.3    3   1:12:13.9    2     56:46.4   2:34:41.8    

Top

Female 40 to 44


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      11  Fara Singer                 8   44    2     24:53.9    2   1:15:08.1    1     53:32.1   2:33:34.1    

     2      14  Michele Dawson             56   44    1     24:43.4    1   1:12:14.1    2   1:01:39.7   2:38:37.4    

     3      24  Ceil Beagle                38   42    3     29:14.5    3   1:21:41.9    3   1:11:47.1   3:02:43.7    

Top

Male 45 to 49


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      10  James Nici                 10   46    1     24:54.2    2   1:15:35.8    1     53:03.9   2:33:34.0    

     2      13  Jeffrey Arciere            44   45    3     25:48.9    1   1:07:58.8    2   1:01:13.1   2:35:00.9    

     3      16  Richard Robenolt            9   45    2     25:08.8    3   1:18:02.9    3   1:06:53.5   2:50:05.3    

Top

Male 50 to 54


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       6  Terry Millard              70   53    1     25:29.5    1   1:09:50.3    1     52:54.2   2:28:14.1    

     2      15  Jorge Lopez                42   54    2     25:44.3    2   1:13:52.5    2   1:00:22.2   2:39:59.0    

Top

Female 50 to 54


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      23  Ahed Mcdaniel              50   53    1     28:19.2    1   1:21:54.1    1   1:08:18.5   2:58:31.9    

Top

Male 55 to 59


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      17  Stephen Dorcy              46   56    1     27:17.5    1   1:15:12.4    2   1:07:41.5   2:50:11.5    

     2      18  Denny Grimes               45   59    2     28:29.0    2   1:19:36.3    1   1:04:42.4   2:52:47.7    

Top

Male 65 to 69


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1      21  Tom Crane                  48   66    1     27:33.7    1   1:23:03.8    1   1:05:02.7   2:55:40.4    

     2      25  R Kennedy                  60   66    2     35:25.8    2   1:29:55.2    2   1:21:17.8   3:26:38.9    

     3      26  Phillip Jones              32   69    3     47:10.8    3   1:30:17.9    3   1:35:21.3   3:52:50.1    

DUATHLON RELAY

Top

Male 0-99


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       1  Fit2Run Relay              22    0    1     19:07.4    1     55:02.3    1     46:41.9   2:00:51.6    

Clydesdale Duathlon

Top

Male 39 and Under


         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  

  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  

     1       1  Scott Howard               62   34    1     30:45.1    1   1:13:02.5    1   1:19:27.3   3:03:15.0