The Great Mother's Day Race 5K - Tampa

5k

Age Group Results

May 11, 2014


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing LLC


Men: Top Finishers 0-15 16-24 25-33 34-42 43-53 54-62 63-99
Women: Top Finishers 0-15 16-24 25-33 34-42 43-53 54-62 63-99

Top

Male Overall Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Chris McCaffrey                   Jacksonville  FL      380   27        1        17:32.7     17:32.7      5:39/M

Top

Female Overall Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Kiera Delaurier                   Clearwater  FL        148   33        4        19:21.6     19:21.6      6:15/M

Top

Male 15 and Under


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Trevor Haire                      Lutz  FL              247   12        9        22:21.3     22:21.7      7:13/M

       2    Edgar Couture                     Tampa  FL             121   12       15        23:24.1     23:24.1      7:33/M

       3    Adam Fernandez                    Tampa  FL             190   13       19        24:12.9     25:26.8      8:12/M

       4    Tomas Varon                       Brandon  FL           609   12       20        24:56.9     24:58.6      8:03/M

       5    Dawson Baker                      Lutz  FL               37   14       29        25:54.4     25:56.8      8:22/M

       6    Chandler Couture                  Tampa  FL             120   12       31        26:05.9     26:05.9      8:25/M

       7    Sam Adebonojo                     Tampa  FL               8    9       40        27:08.0     27:11.3      8:46/M

       8    Hunter Waters                     New Port Richey  FL   703    8       44        27:29.9     27:32.0      8:53/M

       9    Lucas Fernandez                   Tampa  FL             189   11       54        28:12.1     29:23.8      9:29/M

      10    Wyatt Bedke                       Tampa  FL              54    9       69        29:45.7     29:58.5      9:40/M

      11    Mario Bohorquez                   Saint Petersburg  F    63   11       70        29:47.7     30:00.8      9:41/M

      12    Mikael Roman                      Tampa  FL             510   14       77        30:05.8     30:29.6      9:50/M

      13    Jorge (George) Tello              Tampa  FL             584   11       86        30:23.6     30:25.2      9:49/M

      14    Drew Miller                       Seminole  FL          408   10      135        32:32.1     32:59.7     10:38/M

      15    Greyson Storey                    Tampa  FL             566   14      148        33:15.1     34:57.3     11:16/M

      16    Colin Baker                       Lutz  FL               36    9      157        34:01.3     34:25.2     11:06/M

      17    Jimmy Harkness                    Tampa  FL             257    8      163        34:21.4     34:44.5     11:12/M

      18    Calvin Turner                     Land O Lakes  FL      809   10      165        34:24.0     34:24.0     11:06/M

      19    Kyle Layton                       Lutz  FL              334    8      168        34:30.5     34:53.7     11:15/M

      20    Kyle Martino                      Valrico  FL           371   13      169        34:35.6     35:04.4     11:19/M

      21    Riley Owen                        Tampa  FL             449    8      179        35:07.3     35:22.7     11:25/M

      22    Logan Harris                      Plant City  FL        264   11      189        35:54.8     35:54.8     11:35/M

      23    Owen Delaney                      Tampa  FL             146   12      232        37:42.5     39:17.5     12:40/M

      24    Nathan Moeller                    Saint Petersburg  F   418   12      238        38:00.3     38:16.4     12:21/M

      25    Alex Carter                       Tampa  FL             681   11      258        39:17.6     40:11.1     12:58/M

      26    Harrison Klein                    Lutz  FL              322   12      266        39:53.1     40:00.3     12:54/M

      27    Jack Burden                       Riverview  FL          76    8      271        40:12.6     40:14.9     12:59/M

      28    Erick Zayas                       Tampa  FL             648    8      272        40:14.6     40:51.4     13:11/M

      29    Jayson Dragustine                 Clearwater  FL        156    8      287        41:00.7     41:13.5     13:18/M

      30    Tristan Figueroa                  Port Richey  FL       197   10      330        44:35.8     45:38.4     14:43/M

      31    Connor Armatrout                  Land O Lakes  FL       26   10      334        44:41.5     45:33.2     14:42/M

      32    Preston Taylor                    Holiday  FL           582   14      355        46:23.6     47:14.0     15:14/M

      33    Ethan Haskedakes                  New Port Richey  FL   269    9      358        46:24.4     47:14.0     15:14/M

      34    Jagger Lomen                      Kissimmee  FL         358   10      385        47:54.9     50:08.6     16:10/M

      35    Connor Armatout                   Land O Lakes  FL      824   10      387        47:58.8     48:56.7     15:47/M

      36    Logan Ridge                       Tampa  FL             491    9      396        48:30.1     48:39.5     15:42/M

      37    Branden Kassis                    Riverview  FL         310    9      399        48:49.4     50:27.5     16:16/M

      38    Lucas Kassis                      Riverview  FL         309    9      400        48:50.6     50:28.0     16:17/M

      39    Logan Hintz                       Pinellas Park  FL     281   10      415        49:40.9     50:14.5     16:12/M

      40    Albie Thomas                      Valrico  FL           590   10      417        49:43.1     50:56.3     16:26/M

      41    Caleb Harvey                      Hudson  FL            265   10      424        50:06.8     50:48.0     16:23/M

      42    Justin Hill                       Fort Myers  FL        278    9      433        51:11.2     52:34.6     16:57/M

      43    Povey Ridge                       Tampa  FL             489    9      436        51:16.9     51:26.7     16:35/M

      44    Logan Melton                                            801   10      448        52:40.0     53:05.8     17:07/M

      45    Jacob Howell                      Gibsonton  FL         296   11      514        59:02.0     59:37.0     19:14/M

      46    Ethan Busche                      Largo  FL              82   10      522      1:00:10.1   1:01:46.2     19:55/M

Top

Female 15 and Under


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Caroline MacKenzie                Fort Myers  FL        362   12        6        21:29.3     21:29.3      6:56/M

       2    Eva Erhardt                       Tampa  FL             175   12       33        26:27.5     28:18.0      9:08/M

       3    Natale Hall                       Odessa  FL            250   14       34        26:35.7     26:55.8      8:41/M

       4    Meadow Millett                    New Port Richey  FL   692   11       36        26:37.1     26:39.6      8:36/M

       5    Ginny Miller                      Lutz  FL              412   15       49        27:54.4     28:08.8      9:05/M

       6    Hailey Ruelo                      Wesley Chapel  FL     518   12       59        28:49.6     29:56.1      9:39/M

       7    Ashley Ruelo                      Wesley Chapel  FL     519   14       67        29:18.6     30:25.0      9:49/M

       8    Iliana Rodriguez                  Land O Lakes  FL      500   11      104        31:06.7     31:11.2     10:04/M

       9    Brianna Layton                    Lutz  FL              331   12      114        31:35.4     31:58.9     10:19/M

      10    Madison Harvey                    Hudson  FL            268   14      122        32:03.6     32:45.1     10:34/M

      11    Ryleigh Butz                      Valrico  FL            84    8      129        32:13.6     32:25.5     10:27/M

      12    Caitie Hall                       Odessa  FL            253   13      138        32:55.3     33:14.8     10:43/M

      13    Isela Suarez                      Tampa  FL             575   10      141        33:01.3     33:10.0     10:42/M

      14    Belize McAlmont                   Tampa  FL             378    9      159        34:15.1     34:17.7     11:04/M

      15    Lilly Sinclair                    Tampa  FL             542    9      185        35:30.7     35:49.7     11:33/M

      16    Kaitlyn Arko                      Lutz  FL               21   12      195        36:01.3     36:09.4     11:40/M

      17    Norah Fennelly                    Lutz  FL              186   14      204        36:37.2     37:44.3     12:10/M

      18    Ashley Miller                     Lutz  FL              407    7      205        36:39.4     36:54.3     11:54/M

      19    Eva Morello                       Tampa  FL             421    9      209        36:52.7     37:11.9     12:00/M

      20    Amanda Arnone                     Tampa  FL              29   15      216        37:06.1     37:15.7     12:01/M

      21    Grace Szarko                      Wesley Chapel  FL     687   14      221        37:31.7     37:42.2     12:10/M

      22    Hannah Hurd                       Tampa  FL             690   10      222        37:35.2     39:12.4     12:39/M

      23    Nicole Hall                       Odessa  FL            252   10      276        40:17.6     40:39.2     13:07/M

      24    Isabella Encomienda               Land O Lakes  FL      171   13      278        40:19.1     40:20.7     13:01/M

      25    Martina Encomienda                Land O Lakes  FL      170   11      280        40:28.6     40:29.7     13:04/M

      26    Danica Muroff                     Tampa  FL             436    8      288        41:13.2     41:47.8     13:29/M

      27    Brooke Wilson                     Valrico  FL           631    8      302        42:26.5     42:38.2     13:45/M

      28    Jillian Dowden                    Tampa  FL             154   14      314        43:36.5     43:56.5     14:10/M

      29    Sophie Klein                      Lutz  FL              323   14      315        43:41.0     44:00.3     14:12/M

      30    Cari Flanagan                     Tampa  FL             200    2      318        43:53.0     45:59.4     14:50/M

      31    Heather Miller                    Seminole  FL          413    7      323        44:04.4     45:35.9     14:42/M

      32    Savanah Wyatt                     Plant City  FL        637   13      338        45:09.4     45:41.3     14:44/M

      33    Veronika Grant                    Saint Petersburg  F   239    8      347        45:24.8     46:03.5     14:51/M

      34    Gabrielle Daisley                 Tampa  FL             133   13      348        45:33.3     45:44.4     14:45/M

      35    Kari Stephens                     Tampa  FL             560   13      352        45:51.8     45:58.6     14:50/M

      36    Trinity Yeloushan                 Odessa  FL            641   12      353        45:51.9     45:58.6     14:50/M

      37    Genevieve Young                   Tampa  FL             643    9      365        46:55.2     47:07.2     15:12/M

      38    Emma Bell                         Palm Harbor  FL        58   11      368        47:02.6     47:21.5     15:16/M

      39    Madison Carney                    Riverview  FL          88    9      372        47:26.2     47:55.5     15:27/M

      40    Alyssa Correa                     Wesley Chapel  FL     118    9      374        47:29.5     50:20.9     16:14/M

      41    Anna Bartolomeo                   Lithia  FL             48    9      375        47:29.8     47:58.6     15:28/M

      42    Diana Crujac                      Port Richey  FL       805   12      397        48:39.6     49:34.1     15:59/M

      43    Laura Thapaliya                   New Port Richey  FL   585    8      398        48:40.5     49:34.1     15:59/M

      44    Kara Armatrout                    Land O Lakes  FL       27   15      407        49:22.7     50:20.4     16:14/M

      45    Biff Erhardt                      Tampa  FL             174   10      409        49:34.9     51:26.0     16:35/M

      46    Alexis Storer                     Zephyrhills  FL       565    6      419        49:55.2     52:10.8     16:50/M

      47    Priscilla Figueroa                Port Richey  FL       198   12      426        50:17.5     51:21.0     16:34/M

      48    Abigail Busche                    Largo  FL              81    8      438        51:37.1     53:12.3     17:10/M

      49    Anita Crujac                      Port Richey  FL       804   14      455        53:15.2     54:10.1     17:28/M

      50    Katelyn Strickland                Plant City  FL        571    9      465        54:10.8     54:28.9     17:34/M

      51    Kaylie Harkness                   Tampa  FL             258   11      468        54:22.4     54:53.2     17:42/M

      52    Anastasia Bruzzichesi             Tampa  FL              72   10      469        54:22.6     54:53.0     17:42/M

      53    Hunter Morrison                   Brandon  FL           427   12      473        54:43.3     56:13.7     18:08/M

      54    Halen Morrison                    Brandon  FL           426   14      476        54:43.8     56:13.9     18:08/M

      55    RILYNN POSEY                      Spring Hill  FL       469   10      501        56:36.6     57:11.3     18:27/M

      56    Soledad Allen                     Tampa  FL              13    9      519        59:39.8   1:00:01.5     19:22/M

Top

Male 16 to 24


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Juan carlos Cruz de armas         Tampa  FL             126   24        2        17:43.0     17:43.0      5:43/M

       2    Loc Pham                          Tampa  FL             459   20        8        21:41.2     21:43.3      7:00/M

       3    Gabriel Urgiles                   Tampa  FL             601   21      140        33:00.8     33:02.6     10:39/M

       4    Thomas Rogienski                  New Port Richey  FL   506   18      201        36:17.7     36:40.4     11:50/M

       5    Conor Fennelly                    Lutz  FL              683   16      203        36:32.0     37:43.2     12:10/M

       6    Nick Glassford                    Spring Hill  FL       231   16      256        39:15.8     40:12.5     12:58/M

       7    Cameron Davis                     Tampa  FL             137   16      283        40:48.9     41:26.0     13:22/M

       8    Charlie Caruso                    Tampa  FL              94   22      310        43:18.7     45:10.3     14:34/M

       9    Justin Malone                     Valrico  FL           365   23      517        59:36.0   1:00:04.7     19:23/M

Top

Female 16 to 24


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Marissa Yovetich                  Tampa  FL             646   21        5        20:49.2     20:49.2      6:43/M

       2    Erica Csunyo                      Clearwater  FL        128   20       38        26:52.9     26:53.4      8:40/M

       3    Susan Rouse                       Odessa  FL            515   22       73        29:53.9     33:31.8     10:49/M

       4    Katrina Kryzaniak                 Tampa  FL             702   21       82        30:14.0     31:08.9     10:03/M

       5    Stephanie Potter                  New Port Richey  FL   472   23       92        30:38.4     31:04.2     10:01/M

       6    Lacey Poston                      Dade City  FL         470   21      105        31:09.3     32:44.9     10:34/M

       7    Kali Vasalofsky                   Seminole  FL          682   21      174        34:50.3     35:17.9     11:23/M

       8    Tamara Veal                       Tampa  FL             680   18      182        35:22.7     36:15.3     11:42/M

       9    Hannah Szarko                     Wesley Chapel  FL     688   16      215        36:59.3     37:05.7     11:58/M

      10    Kelsie McDonnell                  Lutz  FL              385   19      226        37:37.1     38:22.0     12:23/M

      11    Corina Pettijohn                  Zephyrhills  FL       104   24      227        37:37.8     38:42.3     12:29/M

      12    Alexandra Phillips                Saint Petersburg  F   461   18      230        37:39.8     38:00.4     12:15/M

      13    Elizabeth Critchlow               Saint Petersburg  F   124   19      234        37:45.9     39:13.8     12:39/M

      14    Megan Dionian                     Bradenton  FL         152   24      267        39:58.5     39:58.5     12:54/M

      15    Jessica Chonko                    Webster  FL           103   23      306        42:55.9     43:53.5     14:09/M

      16    Abby Sims                         Tampa  FL             661   23      312        43:28.4     44:31.1     14:22/M

      17    Brittaney Smith                   Pinellas Park  FL     550   22      340        45:11.7     45:11.7     14:35/M

      18    Hannah Cook                       Dade City  FL         697   18      349        45:39.7     47:14.9     15:14/M

      19    Allison Tracy                     Oldsmar  FL           596   24      366        46:56.6     48:15.8     15:34/M

      20    Alyssa White                      Saint Petersburg  F   627   22      367        47:01.3     47:51.3     15:26/M

      21    Allison Bartolomeo                Lithia  FL             49   16      377        47:30.1     47:58.4     15:28/M

      22    Kyla Santiago                     Port Richey  FL       525   20      391        48:13.8     49:16.6     15:54/M

      23    Brittany Cornwell                 Port Richey  FL       116   24      414        49:38.2     51:28.2     16:36/M

      24    Anabel Ottersbach                 Saint Petersburg  F   447   23      425        50:12.2     50:12.2     16:12/M

      25    Samantha Levy                     Myakka City  FL       349   18      442        52:05.7     52:54.7     17:04/M

      26    Eden Storey                       Tampa  FL             568   17      446        52:22.9     54:05.9     17:27/M

      27    Brandi Mullen                     Tampa  FL             431   24      480        55:11.6     56:36.4     18:15/M

      28    Alexis Harmon                     Tampa  FL             261   20      483        55:14.1     56:37.1     18:16/M

      29    Kaitlyn Garrett                   Tampa  FL             225   20      487        55:40.2     56:44.1     18:18/M

      30    Melissa Bond                      Sun City Center  FL    64   21      527      1:00:57.2   1:02:30.4     20:10/M

      31    Brianna Barnes                    Tampa  FL              44   21      528      1:00:57.4   1:01:17.9     19:46/M

      32    Alyssa Malloy                     Tampa  FL             363   23      537      1:03:06.9   1:05:15.5     21:03/M

      33    Rachel Wilde                      Tampa  FL             630   17      544      1:07:09.0   1:07:09.0     21:40/M

Top

Male 25 to 33


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Michael Rivera                    Tampa  FL             495   26        3        17:57.5     17:57.5      5:47/M

       2    Joe Stiles                        Port Richey  FL       562   31       12        23:03.4     23:06.9      7:27/M

       3    Blake Thompson                    Racine  WI            592   33       17        23:51.4     24:34.8      7:55/M

       4    Rusty Squirrel                    New Port Richey  FL   685   27       21        24:57.8     25:01.3      8:04/M

       5    David Vinciguerra                 Saint Petersburg  F   707   27       25        25:08.4     25:47.5      8:19/M

       6    Matthew Popejoy                   Tampa  FL             466   33       48        27:53.0     29:00.9      9:21/M

       7    Jason Potter                      New Port Richey  FL   471   26       98        30:51.8     31:16.8     10:05/M

       8    Joshuah Morris                    Saint Petersburg  F   424   25      106        31:11.8     31:26.6     10:08/M

       9    Angelo Metallo                    Riverview  FL         403   28      115        31:35.5     33:42.2     10:52/M

      10    Justin Shive                      Riverview  FL         533   32      133        32:21.2     32:36.4     10:31/M

      11    Fernando del Cid                  Valrico  FL           144   31      146        33:14.1     34:01.7     10:58/M

      12    Jorge Arteaga                     Riverview  FL          32   26      150        33:20.1     33:33.6     10:49/M

      13    Jeremy Neiman                     Tampa  FL             439   33      176        34:57.5     35:58.6     11:36/M

      14    Joel Morton                       Tampa  FL             430   28      293        41:49.7     43:18.1     13:58/M

      15    Marc Braga                        Tampa  FL             706   31      300        42:23.8     42:23.8     13:40/M

      16    Esteban Mariné                    Ruskin  FL            367   29      322        44:02.6     44:08.3     14:14/M

      17    Sean Barry                        Tampa  FL             666   28      351        45:43.6     46:34.4     15:01/M

      18    Jerad Brown                       Land O Lakes  FL       71   32      359        46:26.5     47:18.9     15:15/M

      19    James Nelson                      Tampa  FL             663   31      481        55:13.3     56:25.9     18:12/M

      20    Chris Remmell                     Riverview  FL         485   33      495        55:53.6     59:48.6     19:17/M

      21    Christopher Hubert                Wesley Chapel  FL     297   29      532      1:02:32.6   1:04:46.5     20:54/M

      22    Pasquale Decunto                  Pinellas Park  FL     143   26      541      1:04:00.9   1:04:00.9     20:39/M

      23    Derick Sheffler                   Seffner  FL           530   33      543      1:06:55.7   1:08:13.9     22:00/M

Top

Female 25 to 33


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Allison DeCort                    Tampa  FL             141   32        7        21:40.9     21:44.3      7:01/M

       2    Megan Meister                     Tampa  FL             399   31       14        23:10.0     23:10.0      7:28/M

       3    Cystal Walls                      Land O Lakes  FL      810   33       18        24:00.6     24:01.9      7:45/M

       4    Tyler Michelle Webber             New Port Richey  FL   691   31       22        24:58.8     25:01.4      8:04/M

       5    Debbie Ricketts                   Tampa  FL             488   32       43        27:27.6     27:32.1      8:53/M

       6    Magen Noblit                      Saint Petersburg  F   442   28       53        28:08.6     28:10.1      9:05/M

       7    Heather Krzeminski                Lutz  FL              325   26       72        29:51.1     30:04.9      9:42/M

       8    Kara Voorhees Reynolds            Tampa  FL             487   27       80        30:11.1     30:24.7      9:48/M

       9    Vanessa Alfonso                   Land O Lakes  FL       11   33       83        30:17.2     30:43.8      9:55/M

      10    Christine Booth                   Wesley Chapel  FL      65   28       94        30:40.2     30:40.2      9:54/M

      11    Noelle Petuch                     Tampa  FL             458   29      101        31:00.0     34:45.3     11:13/M

      12    Kristi Montone                    Palm Harbor  FL       420   26      107        31:12.1     31:26.7     10:08/M

      13    Alexandria Ayres                  Riverview  FL          35   26      112        31:34.9     33:42.7     10:52/M

      14    Alysin Ayan                       Valrico  FL            34   33      117        31:46.9     32:18.5     10:25/M

      15    Kimberly Martino                  Valrico  FL           372   33      124        32:07.6     32:36.0     10:31/M

      16    Samantha Lalani                   Saint Petersburg  F   328   26      127        32:11.7     32:36.1     10:31/M

      17    Sarah Barnett                     Lutz  FL               46   25      130        32:17.4     32:30.9     10:29/M

      18    Fairicy Del Cid                   Valrico  FL           145   28      147        33:14.6     34:02.6     10:59/M

      19    Angela Bedoya                     Riverview  FL          55   26      149        33:16.5     34:10.9     11:01/M

      20    Nadine Mortensen                  Tampa  FL             658   28      154        33:38.6     33:49.9     10:55/M

      21    Star Dyal                         Tampa  FL             163   30      161        34:18.9     35:48.1     11:33/M

      22    Marni Harkness                    Tampa  FL             256   33      162        34:20.1     34:49.6     11:14/M

      23    Stephanie Andersen                Racine  WI             18   33      164        34:22.2     35:05.5     11:19/M

      24    Kristina Layton                   Lutz  FL              332   33      167        34:30.2     34:53.6     11:15/M

      25    Julie Sow                         Land O Lakes  FL      552   32      170        34:38.1     36:42.6     11:50/M

      26    Kristen Riley                     Tampa  FL             492   31      180        35:08.3     35:23.5     11:25/M

      27    Jessica Ferraro                   Tampa  FL             193   25      186        35:43.4     36:27.6     11:45/M

      28    Mari Cruz                         Tampa  FL             815   29      188        35:53.9     36:16.8     11:42/M

      29    Beatrice LeViner                  Seffner  FL           345   33      191        35:58.8     36:25.3     11:45/M

      30    Crystal Jimenez                   Riverview  FL         303   27      193        36:00.3     36:32.0     11:47/M

      31    Amy White                         Saint Petersburg  F   628   33      208        36:44.2     36:50.2     11:53/M

      32    Paulina Tam                       Tampa  FL             579   33      212        36:58.2     38:00.2     12:15/M

      33    Summer Popejoy                    Tampa  FL             467   33      213        36:58.8     38:00.1     12:15/M

      34    Nicole Hignett                    Tampa  FL             277   29      223        37:36.1     39:04.9     12:36/M

      35    Tiffany Chonko                    Orlando  FL           102   28      236        37:59.9     39:04.1     12:36/M

      36    BRITTANI ZSIDO                    Saint Petersburg  F   651   27      240        38:01.2     39:31.0     12:45/M

      37    Erin O'Brien                      Saint Petersburg  F   444   31      246        38:25.8     40:36.5     13:06/M

      38    Marie Acree                       Tampa  FL               6   31      252        39:04.9     39:22.0     12:42/M

      39    Melissa O'Donnell Hall            Tampa  FL             445   33      269        40:04.9     42:05.7     13:35/M

      40    Jennifer Ramos                    Tampa  FL             478   32      273        40:15.2     40:51.6     13:11/M

      41    Samantha Streppone                Tampa  FL             569   32      274        40:15.7     41:31.3     13:24/M

      42    Anja Faehse                       Brandon  FL           179   32      275        40:16.2     41:31.1     13:24/M

      43    Heather Morton                    Tampa  FL             429   29      281        40:30.0     41:57.7     13:32/M

      44    Emily Dragustine                  Clearwater  FL        155   27      286        41:00.3     41:13.4     13:18/M

      45    Kelly Luksich                     Brandon  FL           361   28      297        42:18.6     42:48.4     13:48/M

      46    Erin Braga                        Tampa  FL             705   27      299        42:21.3     42:21.3     13:40/M

      47    Shannon Shive                     Riverview  FL         534   32      307        42:56.6     44:39.2     14:24/M

      48    tara flanagan                     Tampa  FL             201   33      317        43:51.2     45:58.9     14:50/M

      49    Heather Martin                    Trinity  FL           369   31      320        43:57.8     45:51.0     14:47/M

      50    Holly Johnson                     Sarasota  FL          304   25      328        44:17.9     46:06.9     14:52/M

      51    Colette Smith                     Riverview  FL         547   32      332        44:39.7     45:35.8     14:42/M

      52    Torrie Horne                      Pinellas Park  FL     286   28      339        45:11.6     45:11.6     14:35/M

      53    Katie Leach                       Spring Hill  FL       335   31      341        45:12.2     45:23.4     14:38/M

      54    Talia Ronca                       Ocala  FL             511   32      344        45:17.5     47:24.2     15:17/M

      55    ivana mihljevic                   Tampa  FL             405   30      379        47:31.7     49:01.1     15:49/M

      56    Jennifer Madigan                  Dade City  FL         655   32      405        49:15.1     49:54.3     16:06/M

      57    Ashley Alvarez                    Tampa  FL              17   31      421        49:57.4     51:16.0     16:32/M

      58    Yeirelisse Marine                 Ruskin  FL            366   27      430        50:52.2     50:57.5     16:26/M

      59    Kelly McEntyre                    Riverview  FL         386   30      432        51:02.0     51:15.7     16:32/M

      60    Terra Virgin                      Tampa  FL             613   29      435        51:13.0     52:18.2     16:52/M

      61    Heather Bunce                     Largo  FL              75   31      437        51:36.0     53:11.8     17:09/M

      62    Ashley Morgan                     Odessa  FL            423   28      440        51:43.9     52:56.2     17:05/M

      63    Meredith King                     Lutz  FL              659   32      441        51:44.7     52:56.4     17:05/M

      64    Nesly Stahl                       Wesley Chapel  FL     557   25      457        53:17.4     55:17.6     17:50/M

      65    Jerrica Fawbush                   Tampa  FL             183   30      463        54:02.0     54:13.8     17:29/M

      66    Hope Barile                       Riverview  FL          43   30      464        54:08.9     54:36.2     17:37/M

      67    Jacklynn McMillen                 Tampa  FL             394   25      482        55:13.4     56:38.1     18:16/M

      68    Jennifer Hanes                    Orlando  FL           674   30      489        55:41.2     57:17.7     18:29/M

      69    Kelly Remmell                     Riverview  FL         484   29      496        55:55.7     59:49.2     19:18/M

      70    ASHLEY POSEY                      Spring Hill  FL       468   31      500        56:36.6     57:11.0     18:27/M

      71    Cassie DuBay                      Dallas  TX            157   27      502        57:02.9     57:58.7     18:42/M

      72    Nichole Galloway                  Kissimmee  FL         216   31      506        57:33.8     58:29.8     18:52/M

      73    Amy Adams                         Orlando  FL             7   29      520      1:00:08.0   1:00:08.0     19:24/M

      74    Amy Thomey                        Largo  FL             591   30      521      1:00:09.9   1:01:46.1     19:55/M

      75    Christine Gordian                 Wesley Chapel  FL     236   30      533      1:02:33.3   1:04:47.3     20:54/M

      76    Amanda Levine                     Saint Petersburg  F   344   30      536      1:02:58.4   1:05:52.3     21:15/M

      77    Amy Chonko                        Winter Park  FL       105   25      542      1:05:01.4   1:06:11.5     21:21/M

      78    Jennifer Sheffler                 Seffner  FL           531   33      545      1:07:51.5   1:09:14.2     22:20/M

      79    MARTINA ABROGENA                  Gibsonton  FL           2   30      548      1:08:13.5   1:09:47.4     22:31/M

      80    farahlyn Howard                   Gainesville  FL       291   33      554      1:11:00.2   1:11:00.2     22:54/M

      81    Jullianna Kelly                   Tampa  FL             313   28      563      1:15:15.8   1:16:34.4     24:42/M

Top

Male 34 to 42


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    William Layton                    Lutz  FL              333   35       11        22:36.0     22:38.7      7:18/M

       2    Paul Nelson                       Tampa  FL             440   40       16        23:39.7     23:44.1      7:39/M

       3    Tim Valdes                        Tampa  FL             604   42       28        25:52.0     25:57.4      8:22/M

       4    David Rapkin                      Tampa  FL             480   35       47        27:36.2     27:51.5      8:59/M

       5    Mark Gongora                      Brandon  FL           235   38       57        28:41.9     29:18.0      9:27/M

       6    Carmelo Roman                     Tampa  FL             509   39       75        30:00.2     30:23.9      9:48/M

       7    Nicholas Phillips                 Saint Petersburg  F   462   41       88        30:24.7     30:44.5      9:55/M

       8    Charles Anglin                    Apollo Beach  FL       19   37      166        34:26.7     34:57.5     11:16/M

       9    Hiran Hernandez                   Tampa  FL             274   42      175        34:56.8     35:56.3     11:35/M

      10    Abraham Chavez                    Tampa  FL             667   36      198        36:09.4     38:21.3     12:22/M

      11    Ray White                         Saint Petersburg  F   625   34      207        36:44.2     36:50.0     11:53/M

      12    Scott Matejka                     Tampa  FL             374   34      231        37:41.2     38:16.1     12:21/M

      13    Robert Haught                     Parkersburg  WV       819   34      235        37:48.1     37:48.1     12:12/M

      14    Dimitri Goddard                   Brandon  FL           234   35      245        38:14.4     40:03.9     12:55/M

      15    Michael Lamarca                   Apollo Beach  FL      329   42      254        39:14.0     40:17.9     13:00/M

      16    Daniel Thomas                     Valrico  FL           587   42      321        44:02.1     45:55.8     14:49/M

      17    Eric Harvey                       Hudson  FL            267   38      423        50:05.5     50:47.9     16:23/M

      18    Mike Muroff                       Tampa  FL             437   40      444        52:14.6     52:49.4     17:02/M

      19    Robert Strickland                 Plant City  FL        570   39      466        54:14.2     54:33.1     17:36/M

      20    Chris Hanes                       Ocala  FL             254   35      490        55:42.8     57:18.7     18:29/M

      21    William Henry                     Oldsmar  FL           273   34      499        56:33.4     57:30.3     18:33/M

      22    Christopher Taylor                Clearwater  FL        580   38      508        58:35.5   1:00:06.0     19:23/M

      23    Shawn Howell                      Gibsonton  FL         294   42      513        58:57.6     59:33.0     19:13/M

      24    Troy White                        Tampa  FL             629   42      534      1:02:39.3   1:03:51.7     20:36/M

      25    Mike Fortney                      Brandon  FL           207   38      552      1:10:55.8   1:12:46.1     23:28/M

Top

Female 34 to 42


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Katasha Cornwell                  Dade City  FL         800   37       10        22:22.5     22:24.2      7:14/M

       2    Rachel Diny                       Tampa  FL             814   38       13        23:07.7     23:07.7      7:27/M

       3    Heather Strickland                Plant City  FL        572   39       27        25:38.2     25:41.4      8:17/M

       4    Corinne Conte                     Tampa  FL             115   37       30        25:59.2     26:04.5      8:25/M

       5    Kelly Ginel                       Tampa  FL             229   40       32        26:18.9     26:23.8      8:31/M

       6    Phire White                       Tampa  FL             626   35       35        26:36.2     26:39.8      8:36/M

       7    Melissa West                      Dade City  FL         622   36       37        26:40.0     26:40.0      8:36/M

       8    Dianan McGinty                    Valrico  FL           401   39       42        27:16.8     27:33.0      8:53/M

       9    Christine Valdes                  Tampa  FL             603   38       45        27:30.6     27:35.8      8:54/M

      10    Marisol Garcia                    Tampa  FL             221   35       51        28:02.3     28:08.4      9:05/M

      11    Christina Latterell               Tampa  FL             330   35       52        28:05.2     28:42.2      9:15/M

      12    Shannon Woodsby                   Kissimmee  FL         635   36       55        28:16.1     28:54.0      9:19/M

      13    Alston Wallace                    Tampa  FL             618   36       58        28:43.0     29:18.3      9:27/M

      14    Mari Lewis                        Tampa  FL             352   39       61        28:52.7     28:59.6      9:21/M

      15    Cassandra Schletz                 Pinellas Park  FL     527   36       63        29:03.1     29:03.1      9:22/M

      16    Laura Gruver                      Tampa  FL             240   34       65        29:07.3     29:20.5      9:28/M

      17    Gloria Quinones                   Saint Petersburg  F   477   37       74        29:56.2     30:08.5      9:43/M

      18    Charisse Medina                   Tampa  FL             397   34       76        30:01.3     30:13.6      9:45/M

      19    Mary Glassman                     Wesley Chapel  FL     233   36       78        30:09.6     30:28.2      9:50/M

      20    Amber Phillips                    Saint Petersburg  F   460   41       85        30:23.2     30:44.0      9:55/M

      21    Erin Ellis                        Dover  FL             823   38       93        30:38.7     31:29.1     10:09/M

      22    Maria Trice                       Brandon  FL           597   41       99        30:57.9     31:00.7     10:00/M

      23    Kelley Carter                     Land O Lakes  FL       93   37      102        31:05.0     31:12.3     10:04/M

      24    Elaine McGinnis                   Tampa  FL             390   35      108        31:14.4     31:35.9     10:11/M

      25    Monique Rodriguez                 Land O Lakes  FL      501   38      109        31:14.6     31:18.9     10:06/M

      26    Aimee Sheppard                    Seminole  FL          532   37      111        31:30.6     31:34.5     10:11/M

      27    ANHKAY PIZANO                     Tampa  FL             464   37      116        31:43.0     31:46.3     10:15/M

      28    Adele Thomas                      Valrico  FL           589   36      118        31:50.4     33:43.0     10:53/M

      29    Angela Duncan                     Saint Petersburg  F   158   35      121        32:00.3     32:09.7     10:22/M

      30    Charlyn Austria-Marasco           Gibsonton  FL         704   37      123        32:04.9     32:27.6     10:28/M

      31    Dolly Chippett                                          101   41      125        32:09.2     33:28.8     10:48/M

      32    Tathiana Bastos                   Saint Petersburg  F    53   34      126        32:10.8     32:35.6     10:31/M

      33    Melissa Butz                      Valrico  FL            83   36      128        32:12.9     32:24.6     10:27/M

      34    Yaniree Roman                     Tampa  FL             508   35      131        32:19.2     32:43.8     10:33/M

      35    Janice Harvey                     Hudson  FL            266   41      132        32:19.5     33:01.2     10:39/M

      36    Mellissa Yeloushan                Odesa  FL             640   36      134        32:30.8     32:37.8     10:31/M

      37    Katerina Ferrera                  Tampa  FL             194   34      142        33:03.0     35:04.8     11:19/M

      38    Mariah Foster                     Gibsonton  FL         211   34      145        33:12.2     33:20.6     10:45/M

      39    Courtney King                     Valrico  FL           316   34      156        33:58.1     37:35.7     12:07/M

      40    Dawn Baker                        Lutz  FL               38   36      158        34:08.7     34:32.5     11:08/M

      41    mayette leuzze                    Tampa  FL             339   38      160        34:15.5     34:56.6     11:16/M

      42    Joanna McPherson                  Brandon  FL           396   37      172        34:44.0     35:27.9     11:26/M

      43    Sandra Lockett                    Tampa  FL             678   40      183        35:22.8     36:15.6     11:42/M

      44    Scottie Basham                    Lithia  FL             51   40      184        35:24.1     35:50.3     11:34/M

      45    Courtney Thomas                   Spring Hill  FL       588   36      187        35:52.7     36:52.9     11:54/M

      46    Julie Chavez                      Tampa  FL             668   34      199        36:10.6     38:21.3     12:22/M

      47    Christine Rogienski               New Port Richey  FL   507   41      200        36:15.4     36:38.3     11:49/M

      48    Shawntel Rumer                    Apollo Beach  FL      523   38      202        36:17.9     37:21.0     12:03/M

      49    Alison Morello                    Tampa  FL             422   39      210        36:54.0     37:13.2     12:00/M

      50    amanda harlan                     Saint Petersburg  F   259   37      237        38:00.0     38:15.8     12:20/M

      51    DaNaque Leagan                    Land O Lakes  FL      336   35      242        38:05.3     39:26.8     12:43/M

      52    Taina Garcia                      Brandon  FL           220   41      244        38:12.5     40:04.0     12:55/M

      53    Malisa Arledge                    Tampa  FL              23   39      247        38:35.9     39:01.1     12:35/M

      54    Mary Swingle                      Seminole  FL          578   34      248        38:37.9     39:22.9     12:42/M

      55    Anne Bianchino                    Lakeland  FL          701   37      251        39:01.7     39:42.8     12:48/M

      56    Alicia Carter                     Tallahassee  FL       679   42      259        39:23.5     40:17.3     13:00/M

      57    Brenda Beebe                      Pinellas Park  FL      56   36      260        39:34.8     40:36.9     13:06/M

      58    Hillary Rosenberg                 Tampa  FL             512   41      261        39:39.4     41:19.9     13:20/M

      59    Tracey Petuch                     Tampa  FL             457   35      264        39:47.9     43:33.5     14:03/M

      60    Leya Thompson                     Land O Lakes  FL      593   38      265        39:52.5     40:45.1     13:09/M

      61    Mechilco Young                    Riverview  FL         644   40      268        40:01.4     40:32.8     13:05/M

      62    April McGrath                     Largo  FL             392   40      282        40:34.6     40:55.4     13:12/M

      63    Kalani Jenkins                    Tampa  FL             302   36      284        40:51.4     41:27.5     13:22/M

      64    Melissa Sinclair                  Tampa  FL             543   41      285        41:00.2     41:20.2     13:20/M

      65    Jessica Muroff                    Tampa  FL             435   37      290        41:20.9     41:55.2     13:31/M

      66    Crissy Delaney                    Tampa  FL             147   42      294        41:52.4     43:27.4     14:01/M

      67    Bridget Wilson                    Valrico  FL           632   36      301        42:25.8     42:38.3     13:45/M

      68    Jessica Bruzzichesi               Tampa  FL              73   39      303        42:30.6     43:00.7     13:52/M

      69    Sherri Anglin                     Apollo Beach  FL       20   38      304        42:39.2     43:09.9     13:55/M

      70    Sandy Ward                        Lutz  FL              619   41      305        42:43.6     43:26.0     14:01/M

      71    Shannon Clancy                    Brandon  FL           811   35      308        42:58.7     43:30.4     14:02/M

      72    Tiffany Martin                    Cary  NC              370   39      309        43:13.1     44:34.4     14:23/M

      73    Tanja Cuervo                      Brooksville  FL       130   41      333        44:41.4     44:58.9     14:30/M

      74    Marie Carson                      Tampa  FL              92   35      337        44:50.7     45:59.6     14:50/M

      75    Nicole Johnson                    Seffner  FL           305   38      345        45:19.1     46:10.2     14:54/M

      76    Rasa Grant                        Saint Petersburg  F   238   41      346        45:24.8     46:03.3     14:51/M

      77    Angela Taylor                     Holiday  FL           581   35      356        46:24.0     47:14.1     15:14/M

      78    Amy Haskedakes                    New Port Richey  FL   270   37      357        46:24.3     47:13.8     15:14/M

      79    Mary Lee Bly                      Plant City  FL         62   41      360        46:35.0     48:13.5     15:33/M

      80    Shelley Bell                      Palm Harbor  FL        59   35      369        47:03.0     47:21.7     15:16/M

      81    Leanne Carney                     Riverview  FL          87   39      373        47:26.3     47:55.8     15:27/M

      82    Cheryl Bartolomeo                 Lithia  FL             47   41      376        47:30.1     47:58.6     15:28/M

      83    Luz Charry                        Wesley Chapel  FL     100   38      378        47:31.2     50:21.8     16:15/M

      84    BELINDA ACOSTA                    Wesley Chapel  FL       5   38      380        47:31.8     50:22.4     16:15/M

      85    DENISE ACOSTA                     Wesley Chapel  FL       3   35      381        47:32.0     50:21.3     16:15/M

      86    Geena Silvia                      Land O Lakes  FL      539   39      384        47:54.5     49:11.1     15:52/M

      87    Shelby Lomen                      Kissimmee  FL         357   40      386        47:55.0     50:08.7     16:10/M

      88    Lynn Shorey                       Clearwater  FL        537   37      388        47:59.8     48:58.3     15:48/M

      89    Donna Corpuz                      Tampa  FL             117   40      390        48:13.3     49:16.8     15:54/M

      90    Naomi Kassis                      Riverview  FL         311   34      401        48:51.9     50:29.5     16:17/M

      91    Tiffany Liu                       Riverview  FL         356   39      406        49:18.4     51:17.7     16:33/M

      92    Joy Hintz                         Pinellas Park  FL     280   42      416        49:41.8     50:15.1     16:13/M

      93    Christine Alejandro               Tampa  FL               9   41      418        49:53.7     51:53.3     16:44/M

      94    Maribell Figueroa                 Port Richey  FL       196   38      427        50:17.6     51:20.9     16:34/M

      95    Dawn Heinrichs                    Valrico  FL           272   35      428        50:23.5     52:22.4     16:54/M

      96    Luisa Almanzar                    Valrico  FL            14   42      429        50:24.5     52:22.5     16:54/M

      97    Stephanie Hill                    Lutz  FL              279   34      434        51:12.0     52:35.8     16:58/M

      98    Wendy Melton                      VALRICO  FL           400   42      449        52:40.6     53:06.4     17:08/M

      99    Denise Howell                     Gibsonton  FL         295   35      450        52:55.5     53:30.3     17:15/M

     100    Anna Moldova                      Wesley Chapel  FL     419   42      456        53:16.5     55:16.7     17:50/M

     101    Carmen Burrell                    Wesley Chapel  FL      80   41      458        53:17.6     55:17.9     17:50/M

     102    Lisa McArthur                     Wesley Chapel  FL     379   42      459        53:17.6     55:17.8     17:50/M

     103    Julie Raven                       Saint Petersburg  F   482   35      460        53:20.6     55:32.3     17:55/M

     104    Kristina Ellis                    Holiday  FL           167   41      461        53:35.3     55:19.3     17:51/M

     105    Heather Millio                    Saline  MI            414   41      462        54:01.4     55:45.1     17:59/M

     106    Heather Strideland                Plant City  FL        813   39      467        54:14.9     54:33.4     17:36/M

     107    Lee Paz                           Tampa  FL             454   42      470        54:25.5     55:58.5     18:03/M

     108    Stephanie Geyfman                 Riverview  FL         228   42      471        54:25.6     55:58.4     18:03/M

     109    Jennifer Morrison                 Brandon  FL           428   40      475        54:43.6     56:13.7     18:08/M

     110    Rasima Crujac                     Port Richey  FL       802   38      477        54:47.9     55:46.0     17:59/M

     111    Rachel Rapkin                     Tampa  FL             481   34      479        54:56.3     55:57.3     18:03/M

     112    Diane Barnes-Reynolds             Tampa  FL              45   41      492        55:48.5     57:06.3     18:25/M

     113    Cindy Wyatt                       Plant City  FL        638   41      503        57:09.0     57:41.3     18:36/M

     114    Christy Volckman                  Saint Petersburg  F   614   36      504        57:25.8     58:47.0     18:58/M

     115    Alicia Herndon                    Zephyrhills  FL       275   34      507        57:41.7     59:58.5     19:21/M

     116    Jennifer Taylor                   Clearwater  FL        583   37      512        58:51.2   1:00:23.4     19:29/M

     117    Carmen Scalise                    Tampa  FL             526   39      515        59:12.6     59:50.2     19:18/M

     118    Tish Ziemblicki                   Riverview  FL         650   38      523      1:00:12.0   1:01:52.1     19:57/M

     119    Elizabeth Casale                  Tampa  FL              95   38      525      1:00:57.0   1:01:17.3     19:46/M

     120    Melissa Mulvaney                  Tampa  FL             433   35      529      1:01:50.2   1:03:04.9     20:21/M

     121    Jennifer Holt                     Oviedo  FL            285   34      546      1:07:51.7   1:09:14.1     22:20/M

     122    Nancy Thapaliya                   New Port Richey  FL   586   41      549      1:08:21.3   1:09:19.0     22:22/M

     123    Debra Huskey                      Tampa  FL             298   34      562      1:14:07.7   1:15:18.0     24:17/M

Top

Male 43 to 53


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Steve Couture                     Tampa  FL             119   44       41        27:12.7     27:18.8      8:48/M

       2    Joseph Szarko                     Wesley Chapel  FL     684   53       79        30:10.7     30:21.4      9:47/M

       3    Chris Guay                        Tampa  FL             243   44       87        30:24.3     30:48.8      9:56/M

       4    Carlos Fernandez                  Tampa  FL             188   48       89        30:26.5     31:37.8     10:12/M

       5    Ford Smith                        Tampa  FL             545   53       91        30:32.2     30:48.9      9:56/M

       6    Chris Kersey                      Valrico  FL           315   47       97        30:47.9     30:57.9      9:59/M

       7    Scott Budaj                       Tampa  FL              74   50      103        31:05.6     31:13.0     10:04/M

       8    Edwin Elson                       Tampa  FL             168   44      113        31:35.3     32:11.6     10:23/M

       9    Paul Fasano                       Saint Petersburg  F   182   49      143        33:06.4     34:47.9     11:13/M

      10    Jason Fields                      Tampa  FL             195   44      177        34:58.6     35:58.1     11:36/M

      11    Brian Frank                       Riverview  FL         213   53      255        39:14.1     39:45.0     12:49/M

      12    Ty Maxey                          Tampa  FL             376   50      270        40:08.0     41:08.1     13:16/M

      13    Dave Hall                         Odessa  FL            251   49      277        40:18.7     40:40.4     13:07/M

      14    Ken Wyatt                         Plant City  FL        639   51      343        45:17.4     45:49.8     14:47/M

      15    Dan Armatrout                     Land O Lakes  FL       25   45      413        49:36.8     50:34.5     16:19/M

      16    Christopher Harmon                Tampa  FL             262   51      510        58:40.6   1:00:02.8     19:22/M

      17    Rob Holecheck                     Largo  FL             283   44      555      1:11:03.6   1:11:53.1     23:11/M

Top

Female 43 to 53


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Karen Dempsey                     Tampa  FL             149   44       23        25:03.7     25:10.0      8:07/M

       2    Karen O'Donnell                   Tampa  FL             812   49       46        27:35.9     27:39.0      8:55/M

       3    Gloria Hall                       Odessa  FL            249   52       50        28:02.1     28:23.4      9:09/M

       4    Robin Harris                      Tampa  FL             263   43       60        28:50.9     28:57.5      9:20/M

       5    Julia Wenniger                    Tampa  FL             621   46       62        28:55.3     28:59.2      9:21/M

       6    Julie Newnum-Meyer                Lakeland  FL          441   48       64        29:04.2     29:12.8      9:25/M

       7    Teresa Mendez                     Kissimmee  FL         402   52       66        29:12.7     29:49.5      9:37/M

       8    rebecca dowden                    Tampa  FL             153   49       68        29:35.9     29:56.6      9:39/M

       9    Kathy Krzeminski                  Lutz  FL              326   53       71        29:50.8     30:04.7      9:42/M

      10    Yvonne Santiago                   Tampa  FL             524   47       84        30:17.7     30:35.1      9:52/M

      11    Malena Smith                      Tampa  FL             816   50       90        30:31.9     30:48.8      9:56/M

      12    Nicole Fanarjian                  Tampa  FL             181   45       95        30:45.3     30:58.7      9:59/M

      13    Bonny Stephens                    Tampa  FL             561   51       96        30:46.1     30:53.2      9:58/M

      14    Tamela Guay                       Tampa  FL             242   52      100        30:58.3     31:23.1     10:07/M

      15    Gay Quinones                      Brandon  FL           476   45      110        31:18.8     31:27.0     10:09/M

      16    Lorraine Marrero                  Tampa  FL             368   45      119        31:57.6     32:46.2     10:34/M

      17    Deborah Szarko                    Wesley Chapel  FL     686   51      120        31:59.1     32:08.3     10:22/M

      18    Julie Murray                      Tampa  FL             438   44      136        32:49.4     33:03.6     10:40/M

      19    Sharon Haire                      Lutz  FL              248   43      137        32:51.3     32:51.6     10:36/M

      20    Lisa Pages                        Tampa  FL             451   45      151        33:25.2     33:38.5     10:51/M

      21    Judy Davidson                     Euclid  OH            134   49      152        33:26.0     33:47.2     10:54/M

      22    stacey shook                      Tampa  FL             535   45      153        33:31.5     33:56.4     10:57/M

      23    Giovana Feliciano                 Land O Lakes  FL      185   47      171        34:42.4     36:13.9     11:41/M

      24    Pamela Lempicki                   Saint Petersburg  F   338   43      173        34:44.4     34:52.1     11:15/M

      25    Diana Smillova                    Saint Petersburg  F   544   44      190        35:54.9     36:08.1     11:39/M

      26    Milagros Matos                    Land O Lakes  FL      375   53      192        35:59.8     36:32.1     11:47/M

      27    Terry Christ                      Plant City  FL        107   51      194        36:00.9     36:02.8     11:37/M

      28    Cheryl Arko                       Lutz  FL               22   43      196        36:02.3     36:10.4     11:40/M

      29    Iris Rouse                        Tampa  FL             514   43      197        36:06.8     39:45.2     12:49/M

      30    Beth Miller                       Lutz  FL              803   43      206        36:42.4     36:57.9     11:55/M

      31    Sherrie Newman                    Tampa  FL             693   51      214        36:59.1     38:23.5     12:23/M

      32    Nancy Falkenstein                 Saint Petersburg  F   708   51      217        37:09.4     37:48.5     12:12/M

      33    JANIS HEYEN                       Orlando  FL           276   46      218        37:15.8     37:37.8     12:08/M

      34    Siobhan Fennelly                  Lutz  FL              187   48      219        37:20.9     38:32.3     12:26/M

      35    Christy Smith                     Seminole  FL          546   43      224        37:36.7     39:08.2     12:37/M

      36    Elizabeth Hurd                    Tampa  FL             689   45      225        37:36.8     39:14.5     12:39/M

      37    Jamie McDonnell                   Lutz  FL              384   44      228        37:37.8     38:21.8     12:22/M

      38    Wanda Reyes                       Amarillo  TX          486   50      239        38:01.1     38:06.0     12:17/M

      39    Cheryl Poage                      Brandon  FL           465   51      241        38:01.5     39:30.8     12:45/M

      40    Heidi Abdallah                    Lutz  FL              698   50      243        38:10.5     38:58.8     12:34/M

      41    Susan Dionian                     Bradenton  FL         151   51      249        38:42.6     39:57.9     12:53/M

      42    Nicole Ruelo                      Wesley Chapel  FL     517   43      250        38:54.9     40:00.8     12:54/M

      43    Beth Miller                       Lutz  FL              406   43      253        39:11.6     39:38.4     12:47/M

      44    Julie Glassford                   Spring Hill  FL       230   43      257        39:16.2     40:12.7     12:58/M

      45    Muriel Haynes                     Saint Petersburg  F   271   47      262        39:40.3     40:19.3     13:00/M

      46    Barbara Murley                                          434   48      263        39:44.6     41:04.2     13:15/M

      47    Kim Encomienda                    Land O Lakes  FL      172   43      279        40:26.9     40:28.0     13:03/M

      48    Karla Davis                       Wesley Chapel  FL     656   45      289        41:20.1     41:36.4     13:25/M

      49    Doreen Keane                      Tampa  FL             312   48      292        41:47.6     42:14.7     13:37/M

      50    Traci Charlton                    Palm Harbor  FL        99   47      295        42:02.5     42:51.9     13:49/M

      51    Karen McEntyre                    Riverview  FL         387   49      316        43:51.2     44:05.7     14:13/M

      52    Hope Rising                       Tampa  FL             494   49      319        43:55.5     44:35.2     14:23/M

      53    Cathy Miller                      Seminole  FL          409   44      324        44:06.4     45:37.4     14:43/M

      54    Pam Fleming                       Land O Lakes  FL      202   45      325        44:07.2     45:33.1     14:42/M

      55    Robin Behrend                     Port Richey  FL        57   49      326        44:17.8     46:06.7     14:52/M

      56    Christine Acosta                  Tampa  FL               4   51      327        44:17.9     44:28.6     14:21/M

      57    Christina Burden                  Riverview  FL          77   43      336        44:45.7     45:29.2     14:40/M

      58    Anne Wesley                       Tampa  FL             665   53      350        45:43.4     46:34.4     15:01/M

      59    Sherri Wright                     Tampa  FL             673   44      361        46:35.1     48:13.4     15:33/M

      60    Leslie Young                      Tampa  FL             645   48      364        46:55.2     47:06.9     15:12/M

      61    Dawn Guillory                     Port Charlotte  FL    244   49      383        47:52.1     48:02.5     15:30/M

      62    Margaret Ridge                    Tampa  FL             490   46      393        48:28.5     48:39.6     15:42/M

      63    Patricia Gardner                  Riverview  FL         222   49      394        48:29.8     49:00.7     15:48/M

      64    Barbara Barton                                           50   51      395        48:30.1     49:00.1     15:48/M

      65    Connie Rosete                     Tampa  FL             513   45      408        49:23.6     49:43.4     16:02/M

      66    Cathy Erhardt                     Tampa  FL             176   50      410        49:35.1     51:26.7     16:35/M

      67    Kim Armatrout                     Land O Lakes  FL       24   43      411        49:35.4     50:34.2     16:19/M

      68    Allison Levy                      Myakka City  FL       348   44      443        52:06.0     52:54.8     17:04/M

      69    Teresa McGee                      Brandon  FL           389   43      445        52:21.7     54:11.6     17:29/M

      70    Lisa Storey                       Tampa  FL             567   47      447        52:34.0     54:17.1     17:31/M

      71    Cheryl Gardner                    Valrico  FL           223   53      451        52:56.9     53:38.7     17:18/M

      72    Joan Warner                       Clearwater  FL        620   50      491        55:48.3     57:05.9     18:25/M

      73    Sandra Dawson                     Brandon  FL           139   53      505        57:33.6     58:29.6     18:52/M

      74    Valerie Harmon                    Tampa  FL             260   51      509        58:38.9   1:00:03.1     19:22/M

      75    Lorrie Mullen                     Zephyrhills  FL       432   47      511        58:47.4   1:00:12.9     19:25/M

      76    Janice Karakatsanis               Saint Petersburg  F   308   43      516        59:13.2     59:50.3     19:18/M

      77    susan malone                      Valrico  FL           364   49      518        59:36.0   1:00:04.6     19:23/M

      78    Trisha Masters                    Brandon  FL           373   51      524      1:00:12.3   1:01:52.1     19:57/M

      79    Monica McNeilBond                 Sun City Center  FL   395   52      526      1:00:57.1   1:02:30.5     20:10/M

      80    Gerri Spidle                      Tampa  FL             820   43      530      1:02:23.0   1:02:54.7     20:17/M

      81    Esperanza Gordian                 Wesley Chapel  FL     237   53      531      1:02:32.4   1:04:45.5     20:53/M

      82    Tina Garside                      Tampa  FL             227   48      535      1:02:39.3   1:03:51.1     20:36/M

      83    Karen Roberts                     Largo  FL             826   50      538      1:03:08.4   1:05:15.8     21:03/M

      84    Sharon Hagen                      New Berlin  WI        246   51      556      1:11:15.4   1:12:03.6     23:15/M

      85    Debbie Holecheck                  Largo  FL             284   46      559      1:11:16.2   1:12:03.1     23:15/M

Top

Male 54 to 62


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    John Noel                         Land O Lakes  FL      825   59       24        25:05.4     25:13.2      8:08/M

       2    Patrick McKeefery                 Saint Petersburg  F   393   61      139        33:00.5     33:09.6     10:42/M

       3    John Critchlow                    Saint Petersburg  F   123   55      181        35:14.6     36:41.5     11:50/M

       4    Luis D. Lebrón                    Amarillo  TX          337   57      402        49:02.0     49:07.0     15:51/M

       5    Paul Lewis                        Tampa  FL             351   62      404        49:11.7     49:19.9     15:55/M

       6    Luis Padilla                      Brandon  FL           450   56      452        52:59.7     54:48.9     17:41/M

       7    Dale Rodgers                      Sarasota  FL          498   55      560      1:13:47.6   1:14:58.0     24:11/M

Top

Female 54 to 62


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Pat FOX                           Odessa  FL            212   57       26        25:15.3     25:16.5      8:09/M

       2    Debra Colombo                     Lindenhurst  NY       114   57       39        27:02.5     27:39.8      8:55/M

       3    LINDA YORE                        Odessa  FL            642   62       56        28:28.1     28:44.7      9:16/M

       4    Marlene Csunyo                    Clearwater  FL        127   60       81        30:11.7     30:12.7      9:45/M

       5    Lauren Tobin                      Tampa  FL             594   54      144        33:06.7     33:49.5     10:55/M

       6    Gerri Spidle                      Tampa  FL             555   62      155        33:46.6     33:49.4     10:55/M

       7    Karen Smuz                        Holiday  FL           551   61      211        36:57.0     37:11.3     12:00/M

       8    Mandy Mills                       Seminole  FL          415   61      220        37:28.0     37:51.2     12:13/M

       9    Beth Wacker                       Port Charlotte  FL    821   54      229        37:39.7     38:59.6     12:35/M

      10    Victoria Critchlow                Saint Petersburg  F   125   59      233        37:45.6     39:13.8     12:39/M

      11    Christy Maxey                     Mesa  AZ              377   54      291        41:43.0     42:43.3     13:47/M

      12    Donna Jackson                     Apollo Beach  FL      300   59      298        42:18.8     42:48.5     13:48/M

      13    Kam Sims                          Tampa  FL             662   57      311        43:27.7     44:30.7     14:21/M

      14    Kimberly Lewis                    Tampa  FL             350   56      313        43:29.8     43:37.3     14:04/M

      15    robin haan                        New Port Richey  FL   245   60      329        44:20.8     45:20.2     14:37/M

      16    Connie Lowe                       Plant City  FL        359   54      331        44:38.6     45:20.0     14:37/M

      17    Lee La Rosa                       Belleair Beach  FL    327   57      342        45:14.2     45:15.2     14:36/M

      18    Kelly Storer                      Zephyrhills  FL       564   55      363        46:48.4     49:05.8     15:50/M

      19    Zee Mitchell                      Tampa  FL             416   60      382        47:32.5     49:01.7     15:49/M

      20    Pam Yuhanick                      Columbiana  OH        647   55      389        48:05.8     49:57.9     16:07/M

      21    Pattie Glassford                  Spring Hill  FL       232   62      403        49:09.9     50:05.9     16:09/M

      22    Sharon Simonetti                  Largo  FL             541   57      412        49:35.5     50:13.3     16:12/M

      23    Julia Alvarez                     Tampa  FL              16   58      420        49:56.8     51:16.0     16:32/M

      24    Jan Luck                          Riverview  FL         360   55      431        50:54.3     51:12.6     16:31/M

      25    Kathy Burkhardt                   Plant City  FL         79   55      453        53:13.2     54:36.5     17:37/M

      26    Teresa Galligan                   Valrico  FL           214   58      472        54:42.9     55:10.7     17:48/M

      27    Jan Cohen                         Tampa  FL             113   59      478        54:55.9     55:57.4     18:03/M

      28    Sena Nelson                       Tampa  FL             664   58      484        55:25.2     56:27.2     18:13/M

      29    Noreen Garrett                    Tampa  FL             226   56      485        55:39.6     56:43.8     18:18/M

      30    Mary Hanes                        Tampa  FL             255   58      488        55:41.1     57:17.7     18:29/M

      31    sandy schweitzer                  Tampa  FL             529   62      539      1:03:18.2   1:04:27.8     20:47/M

      32    Tammy Baslaugh                    Valrico  FL            52   55      550      1:09:40.1   1:13:46.9     23:48/M

      33    Wendy Carmo                       Riverview  FL          86   57      551      1:09:41.4   1:13:46.5     23:48/M

      34    Susie Holecheck                   Largo  FL             282   59      558      1:11:16.0   1:12:03.3     23:15/M

      35    Beverly Rodgers                   Sarasota  FL          499   54      561      1:14:07.1   1:15:17.0     24:17/M

Top

Male 63 and Over


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Tim Bridge                        Valrico  FL            67   63      371        47:06.1     48:32.0     15:39/M

       2    Bruce Erhardt                     Tampa  FL             177   65      392        48:14.3     50:06.5     16:10/M

       3    Glen McDonnell                    Lutz  FL              382   65      422        49:57.7     50:43.5     16:22/M

       4    Mike Galligan                     Valrico  FL           215   63      474        54:43.5     55:11.9     17:48/M

       5    Wayne Garrett                     Tampa  FL             224   63      486        55:40.1     56:43.9     18:18/M

       6    Tom Flyod                         Tampa  FL             822   66      540      1:03:22.7   1:04:32.1     20:49/M

Top

Female 63 and Over


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Deirdre Bristol                   Brandon  FL            69   63      178        34:58.9     35:20.1     11:24/M

       2    Pam Bureau                        The Villages  FL       78   64      296        42:14.7     42:47.1     13:48/M

       3    Brigitte Cuervo                   Tampa  FL             129   67      335        44:41.8     44:59.3     14:31/M

       4    Christil Pinkerton                Tampa  FL             463   64      354        45:57.5     47:05.4     15:11/M

       5    Maria Nunez                       Tampa  FL             443   69      362        46:40.1     46:58.3     15:09/M

       6    Yvonne Bridge                     Valrico  FL            68   63      370        47:05.2     48:31.6     15:39/M

       7    Barbara Morgan                    Odessa  FL            660   68      439        51:43.8     52:56.7     17:05/M

       8    Patricia Raven                    Hayward  WI           483   63      454        53:13.9     55:25.9     17:53/M

       9    Linda McFarland                                         388   63      493        55:50.4     56:00.8     18:04/M

      10    Sunny Miller                      Lutz  FL              410   65      494        55:50.8     56:01.3     18:04/M

      11    Danielle Cardarelli               Plant City  FL         85   69      497        56:16.7     56:45.7     18:18/M

      12    MaryAnn Christ                    Plant City  FL        108   72      498        56:17.4     56:45.5     18:18/M

      13    VIRGINIA ABROGENA                 Tampa  FL               1   65      547      1:08:12.0   1:09:47.0     22:31/M

      14    Kathy Fortney                     Brandon  FL           208   66      553      1:10:56.3   1:12:46.3     23:28/M

      15    Judy Wacha                        Seminole  FL          617   71      557      1:11:15.7   1:12:04.6     23:15/M