The Great Mother's Day Race 5K - Sarasota

5k

Age Group Results

May 04, 2014


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing LLC


Men: Top Finishers 0-15 16-24 25-33 34-42 43-53 54-62 63-99
Women: Top Finishers 0-15 16-24 25-33 34-42 43-53 54-62 63-99

Top

Male Overall Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Brendan Firlie                    Sarasota  FL          224   14        1        19:54.5     19:54.5      6:25/M

Top

Female Overall Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Nickole Sciortino                 Palmetto  FL          169   33        5        21:18.2     21:18.2      6:52/M

Top

Male 15 and Under


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Amond Mixon                                             232   14        2        20:12.8     20:12.8      6:31/M

       2    Cole Firlie                       Sarasota  FL          223   10        4        20:58.4     20:59.2      6:46/M

       3    Kaeden Beliveau                   Bradenton  FL          15   13       12        22:45.7     22:45.7      7:20/M

       4    ISAIAH Mercado                    Naples  FL            142   15       13        23:44.8     23:49.9      7:41/M

       5    Liam Custer                       Sarasota  FL          225   11       25        25:54.4     25:55.7      8:22/M

       6    Chris Dixon                       Bradenton  FL          46   14       62        30:55.0     31:06.8     10:02/M

       7    Joseph Mcpartland                 Venice  FL            138    9       64        30:56.6     31:17.7     10:05/M

       8    Patrick Mcpartland                Venice  FL            139   12       67        31:17.4     31:17.4     10:05/M

       9    Peter Sammons                     Venice  FL            164   10       76        32:06.5     32:06.5     10:21/M

      10    Anthony Stabile                   Venice  FL            179    8      103        36:57.9     37:14.2     12:01/M

      11    NICHOLAS JENSEN                   Naples  FL             93    6      122        41:04.4     41:32.4     13:24/M

      12    Aidan Lefler                      Ann Arbor  MI         121   11      123        41:04.5     41:04.5     13:15/M

      13    Tyler Anderson                    North Port  FL          3    8      150        48:26.3     48:38.7     15:41/M

      14    Joseph Vorbeck                    Palmetto  FL          193   14      170        57:18.5     57:18.5     18:29/M

Top

Female 15 and Under


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Darielle Costa                    North Port  FL         39   15        6        21:21.8     21:21.8      6:53/M

       2    Jade Firlle                                             235    8       38        28:14.3     28:21.7      9:09/M

       3    Abigail Hite                      Bradenton  FL          79    7       84        33:12.2     33:12.7     10:43/M

       4    Rose Mcpartland                   Venice  FL            140    8       92        35:40.8     36:00.3     11:37/M

       5    Elena Lugo                        Sarasota  FL          130    8      119        39:58.6     39:59.0     12:54/M

       6    Allyson Weissert                  North Port  FL        199   10      120        40:17.2     40:19.6     13:00/M

       7    Skylar Chojnacki                  Sarasota  FL           33    8      128        42:29.6     42:29.6     13:42/M

       8    alexis Huhe                                             234    4      133        43:00.0     43:24.8     14:00/M

       9    Lucy Sammons                      Venice  FL            165   15      137        44:04.8     44:04.8     14:13/M

      10    Sela Lefler                       Ann Arbor  MI         120    9      138        44:11.7     47:36.2     15:21/M

      11    Alena Kozul                       Lakeland  FL          114    8      140        44:55.3     45:14.8     14:35/M

      12    Iva Kozul                         Lakeland  FL          115    8      142        44:58.6     45:17.7     14:36/M

      13    Elana Burrell                     Saint Petersburg  F    25    9      144        45:09.0     45:30.3     14:41/M

      14    Britton Deleacaes                 North Fort Myers  F    43    8      157        51:32.0     52:01.8     16:47/M

      15    Eryn Vient                        North Fort Myers  F   191   13      159        51:34.5     52:02.2     16:47/M

      16    Kiersten Mulkey                   Sarasota  FL          146   11      168        54:59.1     54:59.1     17:44/M

      17    Nadia Lugo                        Sarasota  FL          131   11      169        55:01.3     55:01.3     17:45/M

      18    Julia Vorbeck                     Palmetto  FL          195    8      172        57:26.7     57:26.7     18:32/M

      19    Jessica Vorbeck                   Palmetto  FL          196   12      173        57:35.9     57:35.9     18:35/M

Top

Male 16 to 24


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Michael Portanyi                  Sarasota  FL          156   24        9        22:28.8     22:31.0      7:16/M

       2    Quinn Thomas                      Bradenton  FL         181   17       21        25:19.5     25:29.6      8:13/M

       3    Steven Loer                       Sarasota  FL          126   24       41        28:22.4     28:31.2      9:12/M

       4    Christopher Allemang              Lakeland  FL            1   20       42        28:23.4     28:34.1      9:13/M

       5    Jonah Arfons                      Sarasota  FL            7   17       61        30:54.8     30:57.8      9:59/M

       6    Bailey Sparbel                    Bradenton  FL         177   16       91        35:36.8     35:53.8     11:35/M

Top

Female 16 to 24


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Jackie Dorociak                   Sarasota  FL           50   23       40        28:22.0     28:31.0      9:12/M

       2    Melissa Coleman                   Saint Petersburg  F    37   24      101        36:40.5     36:49.8     11:53/M

       3    Amber Flagel                      North Port  FL         62   22      107        37:16.6     37:20.5     12:03/M

       4    Jessica Erb                       Sarasota  FL           56   23      154        50:47.4     51:06.2     16:29/M

       5    Lindsey OHara                     Sarasota  FL          149   17      166        54:41.7     55:00.5     17:45/M

Top

Male 25 to 33


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Eric Sizler                       Bradenton  FL         174   32       10        22:32.1     22:32.9      7:16/M

       2    Steven Harris                     Sarasota  FL           73   32       96        35:51.0     36:11.1     11:40/M

       3    Christopher Burn                  North Port  FL         23   26       99        36:10.1     36:13.3     11:41/M

Top

Female 25 to 33


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Brecca Crawford                                         233   33        8        22:14.6     22:17.2      7:11/M

       2    Amanda Danielle Van Dover         Sun City Center  FL   216   27       27        26:19.3     26:27.9      8:32/M

       3    Amber Menard                      Sarasota  FL          141   31       29        26:35.5     26:43.9      8:37/M

       4    PRISCILLA JENSEN                  Naples  FL             94   32       50        29:34.5     29:39.0      9:34/M

       5    Rianne Lozeman                                          128   27       52        29:37.4     29:49.2      9:37/M

       6    Brittni Frederiksen               Denver  CO             65   28       56        30:14.0     30:21.3      9:47/M

       7    Elizabeth Chase                   Lakeland  FL           31   30       57        30:16.6     30:30.8      9:50/M

       8    rachael price                     Marinette  WI         159   27       58        30:18.2     30:28.4      9:50/M

       9    Esther Hartman                                           74   29       66        31:10.8     31:23.9     10:07/M

      10    Bianca Fullwood                   Sarasota  FL           66   27       68        31:21.0     31:21.0     10:07/M

      11    Rachel Knipfer                    Longboat Key  FL      110   30       69        31:21.0     31:21.0     10:07/M

      12    Jessia Metzger                    Plant City  FL        212   25       72        31:45.0     31:45.0     10:15/M

      13    Jessica Olan                      Jacksonville  FL      151   28       80        32:49.5     33:00.2     10:39/M

      14    elle dodard                       Tampa  FL              49   29       86        34:26.1     34:31.4     11:08/M

      15    Lyndsey Misiewicz                 Parrish  FL           143   29      108        37:20.1     37:21.7     12:03/M

      16    Alyssa Allen                      Bettendorf  IA          2   27      110        37:32.0     37:52.7     12:13/M

      17    Brooke Dykstra                    Venice  FL             52   33      112        38:11.1     38:15.9     12:20/M

      18    Ashley Thompson                   Sarasota  FL          183   27      113        38:57.6     39:07.3     12:37/M

      19    Amanda Baker                      Bradenton  FL           8   32      115        39:37.6     39:53.7     12:52/M

      20    Tera Walk                         Porterfield  WI       197   30      125        41:13.4     41:23.5     13:21/M

      21    Lisa Dahlquist                    Sarasota  FL           40   32      129        42:40.9     42:57.3     13:51/M

      22    Tracy Hutter                      Bradenton  FL          89   32      132        42:59.3     43:24.3     14:00/M

      23    Brenda Balogh                     Riverview  FL           9   29      136        43:25.9     43:57.2     14:11/M

Top

Male 34 to 42


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Stephen Beehan                                           12   35        3        20:17.8     20:23.5      6:35/M

       2    Michael Pehanich                  Tampa  FL             153   35       24        25:52.3     26:24.2      8:31/M

       3    Adam Shoffner                     Morgantown  PA        171   34       31        26:53.1     27:25.3      8:51/M

       4    Jason Deardorff                   Norristown  PA         42   35       74        31:51.3     32:22.5     10:26/M

       5    Eric Pressman                     Sarasota  FL          158   39       90        35:00.6     35:08.0     11:20/M

       6    Jeremy JENSEN                     Naples  FL             92   36      126        41:14.5     41:43.3     13:27/M

       7    Michael Antonawich                Riverview  FL           6   38      127        42:18.3     42:41.5     13:46/M

Top

Female 34 to 42


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Nazach Rodriguez                  Land O Lakes  FL      160   37       17        25:01.1     25:03.9      8:05/M

       2    Amy Sarkissian                    Bradenton  FL         125   38       19        25:17.9     25:25.7      8:12/M

       3    Phaylinh Wells                    Seminole  FL          201   35       23        25:45.2     25:52.1      8:21/M

       4    Andrea Faria                                             58   36       32        27:00.8     27:05.1      8:44/M

       5    Kate oksov-pressman               Sarasota  FL          150   38       33        27:20.2     27:26.9      8:51/M

       6    Amy Rylott                        Bradenton  FL         220   42       44        28:39.4     28:43.8      9:16/M

       7    Carolyn Hale                      Sarasota  FL           72   35       46        28:55.4     29:02.9      9:22/M

       8    Melissa Dunbar                    North Port  FL         51   34       53        29:50.2     30:03.0      9:42/M

       9    Elen Robinson                                           237   38       65        31:02.0     31:02.0     10:01/M

      10    Christina Gargagliano             Apollo Beach  FL       67   39       78        32:25.2     32:33.3     10:30/M

      11    Grettel Wentling                  Jacksonville  FL      203   42       82        32:50.2     33:00.2     10:39/M

      12    Wendi Capaviella                  Englewood  FL          29   42       87        34:27.2     34:31.4     11:08/M

      13    Antonia Vilella                   Bradenton  FL         192   41       88        34:29.5     34:43.0     11:12/M

      14    Jenna Mcpartland                  Venice  FL            137   38       95        35:47.8     36:07.6     11:39/M

      15    Diane Van Deilen                  Saint Petersburg  F   222   42       97        36:08.2     36:19.3     11:43/M

      16    Diana Lovett                      Riverview  FL         127   38      124        41:05.0     41:36.2     13:25/M

      17    Keri Kellam                       Riverview  FL         100   37      130        42:47.1     43:18.2     13:58/M

      18    Jennifer Jensen                   Bradenton  FL          95   42      131        42:52.1     43:14.3     13:57/M

      19    Michelle Tranten                  Apollo Beach  FL      186   34      134        43:08.3     43:32.3     14:03/M

      20    Marilyn Anderson                  North Port  FL          4   34      151        48:26.6     48:39.1     15:42/M

      21    Alicia Karen                      Saint Petersburg  F    99   36      155        51:15.0     51:15.0     16:32/M

      22    Megan Vient                       North Fort Myers  F   190   35      160        51:53.4     52:20.0     16:53/M

      23    Suzan Sammons                     Venice  FL            166   42      161        51:54.7     52:17.5     16:52/M

      24    Jill Wolfe                        Sarasota  FL          206   42      174      1:16:18.3   1:16:18.3     24:37/M

Top

Male 43 to 53


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Thomas Brode                      Sarasota  FL           22   45        7        21:49.1     21:49.9      7:02/M

       2    Rich chojnacki                    Sarasota  FL           34   46       11        22:32.8     22:35.3      7:17/M

       3    Jeffrey Schaffer                  Lansdale  PA          168   53       14        24:05.6     24:11.6      7:48/M

       4    Robert Hoffman                    Sarasota  FL           80   50       16        24:56.4     25:02.7      8:05/M

       5    Lance Palmer                      Amsterdam  NY         152   45       18        25:12.3     25:12.3      8:08/M

       6    David Flagel                      North Port  FLORIDA    60   52       20        25:17.9     25:21.2      8:11/M

       7    Chris Fleeman                     North Port  FL         63   46       39        28:21.1     28:22.6      9:09/M

       8    Erik Hartman                                             76   52       49        29:29.9     29:41.2      9:35/M

       9    Mark Beliveau                     Bradenton  FL          16   44       63        30:56.2     30:57.5      9:59/M

      10    Scott Bartels                     North Port  FL         10   43       79        32:25.8     32:46.1     10:34/M

      11    Jack Dixon                        Bradenton  FL          47   46      106        37:03.0     37:17.5     12:02/M

      12    Paul Moeller                      Hartford  WI          144   53      146        45:22.4     45:22.4     14:38/M

      13    John Rutherford                   Brooksville  FL       163   43      148        46:10.1     46:24.8     14:58/M

      14    Chris Vorbeck                     Palmetto  FL          194   46      171        57:26.1     57:26.1     18:32/M

Top

Female 43 to 53


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Karen Boone                       Sarasota  FL          218   49       22        25:36.8     25:39.0      8:16/M

       2    Denise Costa                      North Port  FL         38   50       28        26:29.8     26:30.5      8:33/M

       3    Patti Stanley                     Bradenton  FL         180   49       30        26:40.8     26:45.8      8:38/M

       4    Sandra Boyle                      Bradenton  FL          20   47       34        27:26.5     27:28.7      8:52/M

       5    Christine Beliveau                Bradenton  FL          14   47       47        28:59.0     28:59.8      9:21/M

       6    Carla Hartman                                            75   49       51        29:36.3     29:49.1      9:37/M

       7    LISA IUSCO                        Sarasota  FL           90   43       59        30:28.4     30:32.3      9:51/M

       8    Suzanne Toole                     Myrtle Beach  SC      185   50       70        31:21.7     31:30.3     10:10/M

       9    Sheri Bates                       Lake Placid  FL        11   53       71        31:24.3     31:32.4     10:10/M

      10    Toni Tripi                        Venice  FL            187   47       73        31:50.0     32:05.2     10:21/M

      11    Sarah Andres                      Jacksonville  FL        5   46       81        32:49.6     33:00.0     10:39/M

      12    leann mccue                       Sarasota  FL          135   49       83        33:09.3     33:14.9     10:43/M

      13    Natascha Thomas                   Bradenton  FL         182   50       85        33:59.7     34:08.9     11:01/M

      14    Trisha Sparbel                    Bradenton  FL         178   45       93        35:41.0     35:57.9     11:36/M

      15    Genny Caltagirone                 Briarcliff Manor  N    28   44       94        35:43.2     36:17.2     11:42/M

      16    Susan Flagel                      North Port  FL         61   45       98        36:09.7     36:14.1     11:41/M

      17    Joyce E. Behringer                Tampa  FL              13   47      102        36:48.1     37:02.6     11:57/M

      18    Christy Coirin                    Venice  FL             35   44      104        36:57.9     37:14.1     12:01/M

      19    Connie Dixon                      Bradenton  FL          45   46      105        37:02.9     37:17.6     12:02/M

      20    Robin Nemanick                    Saint Petersburg  F   147   46      118        39:55.5     40:13.2     12:58/M

      21    Dollie Weissert                   North Port  FL        200   45      121        40:17.6     40:19.1     13:00/M

      22    Sarah Kozul                       Lakeland  FL          113   43      141        44:56.1     45:14.9     14:35/M

      23    Michelle Burrell                  Saint Petersburg  F    24   43      145        45:09.6     45:30.3     14:41/M

      24    Wendy Rutherford                  Brooksville  FL       162   44      147        46:09.9     46:24.8     14:58/M

      25    Lillian Erb                       Sarasota  FL           55   47      153        50:46.3     51:04.1     16:28/M

      26    Tracy Winter-Deleacaes            North Fort Myers  F   205   44      158        51:33.3     52:02.2     16:47/M

      27    Lori Lang                         Bradenton  FL         117   53      163        53:34.9     53:41.7     17:19/M

      28    Jean OHara                        Sarasota  FL          148   51      167        54:42.0     55:00.2     17:45/M

Top

Male 54 to 62


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    David Caldwell                                           26   62       35        27:35.7     27:41.2      8:56/M

       2    Kong Wells                        Seminole  FL          202   60       36        27:53.0     28:00.1      9:02/M

       3    Joseph Tripi                      Venice  FL            188   56       48        29:26.6     29:42.2      9:35/M

       4    Andy Yehl                         Valrico  FL           209   58       55        30:02.4     30:15.6      9:45/M

       5    Peter Solazzo                     Sarasota  FL          176   54       75        32:06.1     32:14.3     10:24/M

       6    Rich Eiler                        Brentwood  TN          53   57       89        34:46.7     34:55.4     11:16/M

       7    Vinko Kozul                       Lakeland  FL          112   54      143        45:03.9     45:23.6     14:38/M

Top

Female 54 to 62


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Marsha Grizwin                    Issaquah  WA           70   54       26        26:02.6     26:13.8      8:27/M

       2    Judi Knowles                                            231   56       37        28:09.9     28:13.5      9:06/M

       3    Donna Thompson                    Sarasota  FL          184   55       43        28:35.5     28:45.9      9:16/M

       4    Laurel Eiler                      Brentwood  TN          54   56       45        28:50.8     28:58.5      9:21/M

       5    Peggy Dlugozima                   Saint Petersburg  F    48   55       54        29:51.6     30:00.0      9:41/M

       6    Cathi Skuba                       Sarasota  FL          221   59       60        30:29.0     30:29.0      9:50/M

       7    Teri Lambert                      Charleston  WV        116   54       77        32:22.7     32:27.5     10:28/M

       8    Lynne Coleman                     Madeira Beach  FL      36   56      100        36:40.1     36:49.7     11:53/M

       9    Sue Kelly                         Grayslake  IL         101   56      109        37:31.3     37:52.6     12:13/M

      10    Deb Yehl                          Valrico  FL           208   58      111        37:59.5     38:13.5     12:20/M

      11    Rita Caldwell                                            27   62      116        39:48.5     39:55.1     12:53/M

      12    Terri Jordan                      The Villages  FL       98   57      135        43:08.3     43:32.6     14:03/M

      13    Noemi Lucena-Henderson            Largo  FL             129   60      156        51:17.0     51:17.0     16:33/M

      14    Dee Arch                          Bradenton  FL         215   62      164        53:46.8     54:00.6     17:25/M

Top

Male 63 and Over


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Larry Jamieson                    Sarasota  FL           91   65       15        24:17.2     24:19.1      7:51/M

       2    John Lockwood                     Sarasota  FL          124   71      117        39:52.0     39:59.1     12:54/M

       3    Bruce Koch                        Vida  OR              111   75      139        44:31.1     45:04.6     14:32/M

       4    ERNEST WOLLIN                     Sarasota  FL          207   83      149        46:46.5     47:22.5     15:17/M

       5    Mike Arch                         Bradenton  FL         213   63      162        52:31.1     52:46.0     17:01/M

Top

Female 63 and Over


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    JOAN DALE                         APOLLO BEACH  FL       44   66      114        38:58.2     39:04.3     12:36/M

       2    Madonna Pettit                    Bradenton  FL         154   67      152        50:16.0     50:16.0     16:13/M

       3    Mary Scavelli                     Bradenton  FL         214   65      165        53:50.7     54:03.0     17:26/M