Miles for Moffitt 5k

Age Group Results

May 14, 2016


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing


Men: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Top

Male Overall Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Austin Richmond                   Babson Park  FL      5024   30        1        15:27.5     15:27.5      4:58/M

       2    Michael Kelly                     Tampa  FL            4629   25        2        18:05.3     18:05.3      5:49/M

       3    Jay Chancellor                    Lutz  FL             2300   44        3        18:47.8     18:47.8      6:02/M

Top

Female Overall Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Sara Petrick                      Tampa  FL             120   29       13        20:10.9     20:10.9      6:30/M

       2    Jennifer McDonald                 Tampa  FL            5057   27       27        21:43.6     21:43.6      6:59/M

       3    Natalie Sargent Clark                                  5129   33       28        21:49.1     21:49.1      7:01/M

Top

Male Masters Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Bryan Wentz                       Hudson  FL           4024   44        9        19:41.3     19:41.3      6:20/M

       2    Jason Gryglewicz                  Odessa  FL           2754   41       12        19:52.1     19:52.1      6:23/M

       3    Doug Rohrer                       Tampa  FL            3621   53       15        20:41.5     20:41.5      6:39/M

Top

Female Masters Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Nina Stokes                       Valrico  FL          3842   46       50        23:11.5     23:11.5      7:27/M

       2    Danielle Thornton                 Tampa  FL            5128   43       91        24:24.4     24:41.3      7:51/M

       3    Dawn Martin                       Sarasota  FL         5088   42       92        24:39.7     24:46.0      7:56/M

Top

Male Grand Masters Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Brian Lambert                     Tampa  FL            3041   57       30        22:03.8     22:06.9      7:05/M

       2    Wayne Gonsalves                   Odessa  FL           2694   54       38        22:46.6     22:46.8      7:19/M

       3    Adam Becker                       Tampa  FL              17   50       70        24:05.4     24:05.4      7:46/M

Top

Female Grand Masters Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Char Sibiga                       Winter Garden  FL    3744   58       93        24:47.3     24:47.3      7:58/M

       2    JANICE MORGAN                     TAMPA  FL            4851   59      110        24:40.5     25:14.0      7:56/M

       3    Rae Ann Lentz                     Tampa  FL            4974   54      214        27:28.9     27:39.2      8:50/M

Top

Male Senior Grand Masters Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Don Carson                        Tampa  FL            2276   61       76        24:20.0     24:20.2      7:49/M

       2    Thor Nalsen                       Tampa  FL            4648   61      107        25:04.0     25:09.9      8:04/M

       3    Jeff Crum                         Tampa  FL            2382   60      116        24:52.6     25:25.7      8:00/M

Top

Female Senior Grand Masters Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Diane Swainston                   Belleair Bluffs  FL  3880   60      301        29:03.3     29:11.5      9:20/M

       2    Jackie Okun                       Valrico  FL          3397   61      305        28:38.6     29:14.2      9:12/M

       3    Patti Kuchaj                      Brandon  FL          3034   65      355        29:49.9     29:50.6      9:35/M

Top

Male Survivor Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Jerry Mallams                     Tampa  FL            3152   42       14        20:14.2     20:14.2      6:30/M

       2    Albert Bezilla                    Sarasota  FL         2129   69       80        24:29.0     24:29.0      7:52/M

       3    Eric Ebuen                        Tampa  FL            2522   43       84        24:30.6     25:04.8      7:53/M

Top

Female Survivor Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Stephanie Bergen                  Tampa  FL            4710   49      112        25:16.8     25:17.2      8:07/M

       2    Kathleen Benzel                   Riverview  FL        2122   56      161        26:32.6     26:32.6      8:32/M

       3    Tammy Miller                      Riverview  FL        3291   45      348        29:44.6     30:52.2      9:34/M

Top

Male No Age Provided


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Milagros Salas                    Lutz  FL             5090    0     1429        45:53.8     46:38.1     14:45/M

Top

Male 9 and Under


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Charles Clark                     TAMPA  FL            2322    9      244        28:12.6     29:57.7      9:04/M

       2    Garrett Pitzer                    Citrus Springs  FL   5155    8      264        28:32.8     28:38.1      9:10/M

       3    Nicolas Cubas                     Tampa  FL            2387    9      290        29:05.5     32:33.6      9:21/M

       4    Spencer More                      tampa  FL            3318    9      314        29:22.9     34:19.0      9:27/M

       5    Landon Holschauer                 Valrico  FL          2858    8      455        30:51.7     30:59.6      9:55/M

       6    Dean Slator                       St Petersburg  FL    3763    8      722        34:25.2     36:10.4     11:04/M

       7    Benjamin Rieger                   Brandon  FL          3587    9      873        36:28.3     36:36.2     11:44/M

       8    Lev Bergen                        Tampa  FL            4709    8      874        36:28.4     36:28.4     11:44/M

       9    Tyler Klebowski                   Plant city  FL       3010    8      879        36:31.0     39:15.6     11:45/M

      10    Marco Tini                        Tampa  FL            4434    8      914        37:03.3     40:49.8     11:55/M

      11    Kyle Brian Alderman               Land O Lakes  FL     4967    9      929        37:11.4     42:44.0     11:57/M

      12    Colin Shea                        Tampa  FL            3725    7      977        37:49.1     41:33.7     12:10/M

      13    Marco PENTON                      Tampa  FL            4863    7     1001        38:11.7     38:17.9     12:17/M

      14    Brady Simmons                     Tampa  FL            4673    8     1063        39:09.7     39:09.7     12:35/M

      15    Mark Meister                      Tampa  FL            4523    8     1105        39:57.8     46:13.8     12:51/M

      16    Will Meister                      Tampa  FL            4524    9     1112        40:02.1     46:14.3     12:52/M

      17    Roberto Castillero                TAMPA  FL            4304    8     1140        40:29.7     40:42.9     13:01/M

      18    Ryan Packett                      tampa  FL            3430    7     1178        41:16.6     42:19.1     13:16/M

      19    Jaxon Aldridge                    Plant City  FL       4702    9     1566        48:41.9     52:38.5     15:39/M

      20    Max Mccolloch                     Temple Terrace  FL   3222    9     1569        48:43.0     52:39.0     15:40/M

      21    Sean Preston                      Plant City  FL       4658    7     1577        48:50.3     50:03.1     15:42/M

      22    Brendan May                       Wesley Chapel  FL    3210    7     1583        48:58.9     53:19.3     15:45/M

      23    Gavin Drukteinis                  tampa  FL            2497    7     1598        49:11.8     51:44.1     15:49/M

      24    Jackson Chemnitz                  Trinity  FL          2306    6     1638        49:56.4     54:31.8     16:03/M

      25    Braiden Cowell                    Zephyrhills  FL      5040    8     1695        51:03.4     53:04.0     16:25/M

      26    Lorenzo Farraro                   Valrico  FL          4588    9     1845        53:42.4     58:16.5     17:16/M

      27    Elijah Alvarez                    Tampa  FL            4449    7     1888        54:14.5     59:43.6     17:26/M

      28    Ethan Cunha                       Riverview  FL        4717    6     1960        55:30.1     56:23.5     17:51/M

      29    Henry Martin                      Tampa  FL            3177    6     2155        58:33.0   1:01:52.1     18:50/M

      30    Brogan Coates                     Riverview  FL        4471    8     2231        59:40.7   1:02:23.7     19:11/M

      31    Liam Walders                      Tampa  FL            3973    9     2242        59:45.3   1:04:10.1     19:13/M

      32    Colton Jackson                    Plant City  FL       2905    8     2314      1:00:54.5   1:01:57.7     19:35/M

      33    Caleb Pellizze                    Tampa  FL            3467    8     2400      1:02:07.7   1:07:59.2     19:58/M

      34    Cayden Weaver                     Bradenton  FL        4004    7     2559      1:06:30.4   1:11:14.4     21:23/M

      35    Zachery Bartalis                  St Pete  FL          2100    7     2594      1:07:55.5   1:11:12.6     21:50/M

      36    William Bartalis                  St Pete  FL          2099    1     2655      1:10:27.1   1:13:51.4     22:39/M

      37    Joshua Thompson                   Palm Harbor  FL      4289    7     2710      1:13:08.2   1:18:16.0     23:31/M

Top

Female 9 and Under


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Ariana Brown                      Valrico  FL          2182    9      173        26:56.1     26:56.1      8:40/M

       2    Ella Vanderwest                   Tampa  FL            4996    8      903        36:57.6     41:14.9     11:53/M

       3    Melia Chao                        Lutz  FL             4798    9     1054        39:06.1     41:15.7     12:34/M

       4    Jude Whittlesey                   Tampa  FL            4042    9     1280        43:00.3     48:38.7     13:50/M

       5    Kendall Barnes                    Tampa  FL            2094    6     1332        44:10.1     44:59.2     14:12/M

       6    Lydia Wickerham                   Lilburn  GA          4047    8     1367        44:47.5     48:05.9     14:24/M

       7    Colby Coffin                      TRINITY  FL          4167    9     1395        45:23.1     46:57.5     14:36/M

       8    Izzy Benoit                       St. Petersburg  FL   2119    9     1436        45:57.2     51:46.1     14:46/M

       9    Marley Mekelburg                  Tampa  FL            4845    8     1442        46:05.4     46:54.0     14:49/M

      10    Brooke Ura                        Valrico  FL          3944    9     1571        48:46.2     49:31.4     15:41/M

      11    Matilda Flanagan                  tampa  FL            2595    7     1597        49:10.2     51:42.9     15:49/M

      12    Erin Brownlee                     Dover  FL            4320    8     1666        50:27.0     51:27.2     16:13/M

      13    Emma Benoit                       St. Petersburg  FL   2118    5     1700        51:12.9     57:01.9     16:28/M

      14    Danica Castle                     CLEARWATER  FL       4156    9     1821        53:15.3     55:40.1     17:07/M

      15    Cacee O'Neill                     Plant City  FL       3403    7     1835        53:33.4     54:36.9     17:13/M

      16    Madeline Allman                   Tampa  FL            5096    6     1861        53:56.2   1:00:16.1     17:21/M

      17    Juliana Alvarez                   Tampa  FL            4451    3     1889        54:14.6     59:43.9     17:26/M

      18    Disha Abburi                      Land O Lakes  FL     2002    7     1926        54:49.9     56:48.4     17:38/M

      19    Liv Holmstrom                     Tampa  FL            4615    9     2010        56:30.4   1:02:12.2     18:10/M

      20    Kiran Mahajan                     Tampa  FL            3143    9     2040        56:57.7   1:00:30.6     18:19/M

      21    Allison Asaro                     Lutz  FL             4185    9     2065        57:14.4   1:00:01.6     18:24/M

      22    Chloe Meyers                      Lakeland  FL         4937    8     2111        57:48.5   1:02:51.9     18:35/M

      23    Addison Howell                    Land O' Lakes  FL    4504    8     2217        59:35.4   1:05:56.7     19:10/M

      24    Kaylee Thompson                   Wesley Chapel  FL    3914    6     2235        59:41.6   1:02:27.6     19:11/M

      25    Samantha Otero                    Tampa  FL            5028    9     2307      1:00:41.5   1:00:41.5     19:31/M

      26    Genevieve Meister                 Tampa  FL            4522    4     2379      1:01:54.5   1:08:27.2     19:54/M

      27    Allison Martin                    Tampa  FL            3172    8     2479      1:03:11.3   1:06:30.7     20:19/M

      28    Nyemi Rojas                       Tampa  FL            3624    7     2592      1:07:47.9   1:11:56.6     21:48/M

      29    Sabrina Rossi                     Tarpon Springs  FL   3639    9     2669      1:11:01.7   1:14:35.1     22:50/M

      30    Juliana Palmer                    Palm Harbor  FL      3442    9     2679      1:11:21.3   1:14:58.2     22:57/M

      31    Keelin Dailey                     Land O' Lakes  FL    2404    6     2695      1:12:17.9   1:17:25.3     23:15/M

      32    Mackenzie Thompson                Palm Harbor  FL      4290    7     2697      1:12:20.4   1:17:24.3     23:15/M

      33    Ella Lawrence                     Tampa  FL            3057    9     2702      1:12:41.4   1:19:24.5     23:22/M

Top

Male 10 to 14


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Dylan Nolan                       Odessa  FL           5014   10        4        19:05.6     19:05.6      6:08/M

       2    Dhineth Ranatunga                 wesley chapel  FL    4660   14       19        21:00.2     21:22.2      6:45/M

       3    Jaime Herrera                     Wimauma  FL          2825   13       42        22:53.5     23:02.2      7:21/M

       4    Benjamen Bergen                   Tampa  FL            4707   13       46        22:57.7     22:57.7      7:23/M

       5    Alex Jose                         Wimauma  FL          2954   14       48        23:04.2     23:11.9      7:25/M

       6    Oscar Olguin                      Wimauma  FL          3398   13       77        24:23.2     24:30.9      7:50/M

       7    Sam Fernandez                     Tampa  FL            2570   10       86        24:31.5     28:17.5      7:53/M

       8    Christian Manno                   Tampa  FL            4738   10      100        24:57.8     25:48.3      8:01/M

       9    Carlos Reyes                      Wimauma  FL          3576   14      111        25:14.5     25:24.1      8:07/M

      10    Adrian Vasquez                    Wimauma  FL          3955   14      141        26:04.7     26:12.8      8:23/M

      11    Zaul Arellano                     Wimauma  FL          2061   13      156        26:22.4     26:31.1      8:29/M

      12    Eric Rabil                        tampa  FL            3542   14      176        26:58.9     28:06.8      8:40/M

      13    Justin Scott                      Wesley Chapel  FL    3694   14      181        27:09.7     30:03.1      8:44/M

      14    Davis Lebsack                     Land O Lakes  FL     3072   12      192        27:18.0     27:37.2      8:47/M

      15    Ryan Lebsack                      Land O Lakes  FL     3074   12      193        27:21.5     27:41.3      8:48/M

      16    Elijah Law                        Tampa FL  FL         4514   10      229        27:56.2     28:46.9      8:59/M

      17    Diego Cubas                       Tampa  FL            2386   11      297        29:07.8     32:38.0      9:22/M

      18    Grady Maguire                     Tampa  FL            4966   14      312        29:20.7     31:09.0      9:26/M

      19    Jackson Perkins                   Tampa  FL            4954   13      315        29:23.7     31:12.4      9:27/M

      20    Jose Morales                      Wimauma  FL          3314   13      329        29:35.3     29:44.0      9:31/M

      21    Kelan Mekelburg                   Tampa  FL            4844   10      432        30:39.9     31:29.1      9:51/M

      22    Zachary Heiferman                 Tampa  FL            2814   10      444        30:47.2     31:25.3      9:54/M

      23    Edgar Murillo                     Wimauma  FL          3345   11      480        31:09.4     31:13.0     10:01/M

      24    Steven Ballash                    Tampa  FL            2088   12      486        31:12.8     31:27.4     10:02/M

      25    Armando Hernandez                 Wimauma  FL          2822   11      490        31:15.2     31:19.1     10:03/M

      26    Hunter Loew                       wesley chapel  FL    4385   12      540        31:59.0     32:59.6     10:17/M

      27    Matthew Amendola                  Naples  FL           2038   10      552        32:02.9     32:18.6     10:18/M

      28    Joshua Amendola                   Naples  FL           2037   13      557        32:05.1     32:20.9     10:19/M

      29    Sean Hyer Jr                      Tampa  FL            4921   11      561        32:07.9     35:38.8     10:20/M

      30    Drew Carter                       St Pete  FL          2278   11      571        32:13.5     33:44.3     10:22/M

      31    Gabriel Vega                      Land O Lakes  FL     3959   14      585        32:21.0     33:05.7     10:24/M

      32    Jesus Gonzaga                     Wimauma  FL          2695   14      602        32:39.0     32:48.1     10:30/M

      33    Colin Kroeger                     Clearwater  FL       4834   13      639        33:22.5     34:20.4     10:44/M

      34    Sebastian Navarrete               Tampa  FL            4650   10      644        33:25.0     36:53.1     10:45/M

      35    Aizaya Maggio                     Tampa  FL            3137   13      649        33:26.6     34:08.7     10:45/M

      36    Owen Reed                         Tampa  FL            3560   14      674        33:50.4     35:27.5     10:53/M

      37    Preston Jones                     Tampa  FL            2946   10      755        34:50.7     36:49.7     11:12/M

      38    Brant Summers                     Tampa  FL            3866   10      768        34:59.5     39:42.2     11:15/M

      39    Jack Earnest                      Tampa  FL            2518   10      796        35:21.1     40:03.6     11:22/M

      40    Cole Summers                      Tampa  FL            3868   11      801        35:23.4     40:05.3     11:23/M

      41    Layne Kennedy                     Plant City  FL       2989   11      848        36:05.8     36:54.8     11:36/M

      42    Cameron Daniels                   St. Petersburg  FL   2412   11      869        36:25.4     37:06.7     11:43/M

      43    Peter Koltis                      Weston  FL           3021   13      875        36:28.8     40:57.4     11:44/M

      44    Pablo Saldana                     Wimauma  FL          3665   13     1040        38:52.9     39:01.8     12:30/M

      45    Eusebio Antonio                   Wimauma  FL          2055   13     1094        39:45.8     39:52.5     12:47/M

      46    Brian Taylor                      Tampa  FL            3896   14     1102        39:56.6     45:22.7     12:50/M

      47    Jeremy Bishop                     Lithia  FL           2135   13     1224        42:08.3     42:21.9     13:33/M

      48    Joseph Antonaccio                 Apollo Beach  FL     4782   14     1254        42:31.6     44:22.4     13:40/M

      49    Cody Williams                     Spring Hill  FL      5068   14     1272        42:51.2     43:28.2     13:47/M

      50    Neftali Gomez                     Wimauma  FL          2692   12     1281        43:01.5     43:09.6     13:50/M

      51    Joshua Gruenbaum                  Brandon  FL          4198   10     1296        43:27.4     47:46.0     13:58/M

      52    Aedan Gregory                     Lithia  FL           4817   10     1298        43:28.3     45:09.0     13:59/M

      53    Drew Wartenberg                   Tampa  FL            3993   12     1307        43:45.6     45:51.5     14:04/M

      54    Dominic Dicesare                  Lakeland  FL         2467   11     1336        44:11.9     46:55.2     14:12/M

      55    Ryan Iversen                      Tampa  FL            2902   14     1356        44:30.3     47:55.9     14:19/M

      56    Caleb Fletcher                    Lakeland  FL         4594   10     1493        47:07.1     48:12.9     15:09/M

      57    Aidan Ragan                       tampa  FL            3547   12     1520        47:39.7     50:40.5     15:19/M

      58    Trevor Langston                   Plant City  FL       4379   14     1562        48:35.4     52:40.5     15:37/M

      59    August Stukenborg                 Tampa  FL            3852   11     1661        50:23.1     52:55.8     16:12/M

      60    Martin Haas                       Riverview  FL        2769   12     1689        50:55.1     51:39.0     16:22/M

      61    Aiden Allen                       Wesley Chapel  FL    2024   11     1761        52:17.6     57:12.6     16:49/M

      62    Diego Farraro                     Valrico  FL          4587   11     1795        52:57.7     57:32.3     17:02/M

      63    Leif Holmstrom                    Tampa  FL            4614   12     1876        54:10.8     59:52.4     17:25/M

      64    Michael Ross                      Lakeland  FL         3636   13     2142        58:15.8     58:46.4     18:44/M

      65    Connor McQuire                    Tampa  FL            4843   14     2284      1:00:20.0   1:04:51.0     19:24/M

Top

Female 10 to 14


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Mia Bulso                         Apollo Beach  FL     5140   14      187        27:13.4     27:13.4      8:45/M

       2    Ciera Chavez                      Tampa  FL            2303   12      195        27:22.2     28:06.5      8:48/M

       3    Rylan Mitchell                    Tampa  FL            4242   10      278        28:50.3     30:00.7      9:16/M

       4    Layne Mazur                       Trinity  FL          5046   13      354        29:50.4     31:13.1      9:36/M

       5    Sayuri Ranatunga                  wesley chapel  FL    4661   10      358        29:52.5     30:14.4      9:36/M

       6    Casey Sutton                      Thonotosassa  FL     3875   12      365        29:58.5     30:16.2      9:38/M

       7    Hannah Goserud                    Land o lakes  FL     2715   12      504        31:28.7     36:20.1     10:07/M

       8    Lauren Jones                      Tampa  FL            2943   14      709        34:14.8     36:14.9     11:00/M

       9    Emma Chong                        Riverview  FL        2314   13      764        34:56.2     36:21.3     11:14/M

      10    Aliyah Bergen                     Tampa  FL            4706   11      820        35:40.6     35:40.6     11:28/M

      11    Carson Hall                       Lakeland  FL         2775   10      855        36:14.5     40:30.6     11:39/M

      12    Sonia Buenaventura                Tampa  FL            4324   14      864        36:20.2     40:36.8     11:41/M

      13    Karina Turbiville-Melendez        Tampa  FL            3936   12      940        37:20.6     38:30.6     12:00/M

      14    Savannah Horseman                 Wesley Chapel  FL    4923   13     1046        38:58.6     39:54.6     12:32/M

      15    Judith Jose                       Wimauma  FL          2955   12     1047        38:59.1     39:09.2     12:32/M

      16    Samantha Stokes                   Valrico  FL          3844   13     1101        39:55.0     40:22.4     12:50/M

      17    Jenna Krovich                     Tampa  FL            3029   13     1133        40:27.2     44:37.7     13:00/M

      18    Reagan Brownlee                   Dover  FL            2197   11     1193        41:35.3     44:01.3     13:22/M

      19    Mallory Houston                   Plant City  FL       2875   11     1195        41:35.5     44:02.0     13:22/M

      20    Ava Rivera                        Tampa  FL            3595   10     1269        42:46.3     43:29.0     13:45/M

      21    Jessica Pizano                    Wimauma  FL          3506   13     1297        43:28.0     43:37.9     13:59/M

      22    Jessica Chao                      Lutz  FL             4796   10     1376        44:59.2     47:09.7     14:28/M

      23    Hailey Carter                     St Pete  FL          2279   13     1379        45:07.5     46:38.7     14:30/M

      24    Ava Prieto                        Tampa  FL            3530   11     1392        45:21.9     50:24.3     14:35/M

      25    Brianna Terry                     Hudson  FL           5209   14     1410        45:35.1     46:03.5     14:39/M

      26    Lea Hernandez Bower               Sarasota  FL         4613   10     1433        45:56.4     48:57.2     14:46/M

      27    Genesis Martinez                  Winter park  FL      4390   10     1478        46:51.7     47:55.0     15:04/M

      28    Cameron Bradley                   Plant City  FL       4461   10     1572        48:46.3     49:31.5     15:41/M

      29    Payton Aldridge                   Plant City  FL       4704   11     1573        48:46.8     49:31.7     15:41/M

      30    Ana Mata                          Tampa  FL            3199   11     1592        49:06.9     52:36.0     15:47/M

      31    Laina Sutton                      Thonotosassa  FL     3877   10     1613        49:25.4     50:12.7     15:53/M

      32    Maddie Scott                      Tampa  FL            3697   12     1633        49:53.5     52:55.4     16:02/M

      33    Riley McKay                       Tampa  FL            4842   14     1644        50:01.3     51:09.5     16:05/M

      34    Elisabeth Caceres                 Tampa  FL            2234   12     1653        50:13.6     53:13.9     16:09/M

      35    Sophia Lindin                     Tampa  FL            3102   12     1654        50:13.6     53:13.8     16:09/M

      36    Kate Alderman                     Land O Lakes  FL     4968   11     1660        50:19.9     55:52.6     16:11/M

      37    Allie Coletti                     Plant City  FL       2347   10     1682        50:40.9     51:27.0     16:17/M

      38    Dorothy Stukenborg                Tampa  FL            3854   13     1701        51:13.5     53:46.5     16:28/M

      39    Sara Vivero                       Tampa  FL            3965   14     1830        53:23.6     55:27.6     17:10/M

      40    Alexis Hopper                     Land O Lakes  FL     2862   10     1884        54:13.3     57:36.9     17:26/M

      41    Haylee Hiltunen                   Brandon  FL          2840   12     2049        57:06.9     57:08.6     18:22/M

      42    Maddy Huff                        Land O Lakes  FL     5071   13     2117        57:52.6   1:03:13.7     18:36/M

      43    Grace Huff                        Land O Lakes  FL     5073   13     2121        57:54.7   1:03:17.0     18:37/M

      44    Aniya Fleming                     Land O Lakes  FL     2597   13     2135        58:10.5   1:01:40.4     18:42/M

      45    Emma Huff                         Land O Lakes  FL     5070   13     2144        58:17.0   1:03:39.0     18:44/M

      46    Juliana Lindin                    Tampa  FL            3101   10     2169        58:45.5   1:01:45.8     18:53/M

      47    Breanna Walker                    Trinity  FL          4693   14     2202        59:15.6   1:03:28.7     19:03/M

      48    Carroll-Ann Krovich               Trinity  FL          3028   14     2204        59:16.0   1:03:28.5     19:03/M

      49    Aubrie Coates                     Riverview  FL        4470   10     2233        59:41.1   1:02:24.4     19:11/M

      50    Emma Wickerham                    Lilburn  GA          4045   10     2272      1:00:14.2   1:03:54.3     19:22/M

      51    April Coates                      Riverview  FL        4469   12     2352      1:01:31.9   1:04:15.2     19:47/M

      52    Dayna Schreiber                   Tampa  FL            3684   11     2561      1:06:35.2   1:11:01.5     21:25/M

      53    Alexa Heiferman                   Tampa  FL            2812   12     2562      1:06:35.7   1:11:01.7     21:25/M

      54    Meera Shevade                     Tampa  FL            3738   10     2703      1:12:41.6   1:19:24.6     23:22/M

Top

Male 15 to 19


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Matthew Thibeau                   Lutz  FL             4431   16        5        19:23.9     19:23.9      6:14/M

       2    Joseph Pineda                     Wesley Chapel  FL    5117   15        7        19:38.0     19:39.3      6:19/M

       3    Armand Mixon                      riverview  FL        3300   16       21        21:15.8     21:15.8      6:50/M

       4    Leonel Ochoa                      Tampa  FL            5050   17       22        21:18.5     21:18.5      6:51/M

       5    Alexsandro Garcia                 Wimauma  FL          2643   15       23        21:21.6     21:29.0      6:52/M

       6    Ahmed H Khan                      Tampa  FL            5051   16       35        22:31.7     22:31.7      7:14/M

       7    Josiah Pineda                     Wesley Chapel  FL    5118   15       36        22:38.4     22:39.7      7:17/M

       8    Kyle Blaser                       Lakeland  FL         2148   19       78        24:23.9     24:33.9      7:50/M

       9    Francisco Pineda                  Wesley Chapel  FL    5115   18      122        25:36.2     25:49.7      8:14/M

      10    Michael Bishop                    APOLLO BEACH  FL     4200   18      174        26:57.3     27:27.6      8:40/M

      11    Michael Divietro                  Sebring  FL          2478   19      194        27:21.6     28:29.3      8:48/M

      12    Jacob Jackson                     Plant City  FL       2906   15      208        27:32.0     28:20.9      8:51/M

      13    Dylan Clark                       Riverview  FL        2324   15      252        28:19.1     28:25.6      9:06/M

      14    Auston Mondello                   Plant City  FL       3306   18      279        28:50.4     28:50.4      9:16/M

      15    Dominick Cacciatore               Tampa  FL            2231   17      309        29:18.7     29:36.2      9:25/M

      16    Cameron Lee                       Dade City  FL        4633   16      318        29:25.2     29:25.2      9:28/M

      17    Erik Taylor                       Tampa  FL            3897   16      418        30:27.9     35:47.2      9:47/M

      18    Michael Debi                      Riverview  FL        4268   19      440        30:45.4     31:16.0      9:53/M

      19    Sean Mcdonald                     Lithia  FL           4645   18      543        32:00.4     32:38.8     10:17/M

      20    Shane Jones                       Polk City  FL        2949   19      730        34:34.8     34:52.7     11:07/M

      21    Seth Stone                        Bradenton  FL        4559   15      766        34:56.6     35:46.4     11:14/M

      22    Collin May                        Wesley Chapel  FL    3211   16      843        36:04.0     40:25.4     11:36/M

      23    Nick Martin                       Valrico  FL          3179   18     1043        38:57.0     41:28.0     12:31/M

      24    Lucas Cacciatore                  Tampa  FL            2232   16     1052        39:03.3     39:19.5     12:33/M

      25    Peyton Pritchard                  Lutz  FL             5074   18     1074        39:23.1     44:25.4     12:40/M

      26    Tommy Wartenberg                  Tampa  FL            3995   15     1335        44:11.1     46:16.5     14:12/M

      27    Troy Causey                       Tampa  FL            4161   19     1525        47:44.6     50:36.6     15:21/M

      28    Roberto Gonzalez                  Pinellas Park  FL    2704   15     1538        47:55.9     50:26.6     15:24/M

      29    Miguel Nava                       Wimauma  FL          3364   15     1542        48:00.9     48:09.2     15:26/M

      30    Karson Farber                     Mount Dora  FL       2560   17     1568        48:42.7     53:02.1     15:40/M

      31    Alec Galante                      Tampa  FL            2631   16     1838        53:36.8     58:31.3     17:14/M

      32    De'Shawn Graham                   Mulberry  FL         2724   18     1994        56:16.9   1:01:14.8     18:06/M

      33    Kevin Wisniewski                  Oldsmar  FL          4084   16     2002        56:23.8     59:18.1     18:08/M

      34    Michael Reese                     Palm Harbor  FL      3564   16     2007        56:26.4     59:19.8     18:09/M

      35    Christian Raeuchle                Tampa  FL            4270   16     2039        56:55.4   1:00:42.4     18:18/M

      36    Brett Pfeiffer                    Land O' Lakes  FL    4865   17     2072        57:20.4   1:02:04.0     18:26/M

      37    Bryce Pfeiffer                    Land O' Lakes  FL    4866   18     2074        57:21.8   1:02:06.3     18:26/M

      38    Roman Dicesare                    Lakeland  FL         2470   15     2147        58:18.5   1:01:03.2     18:45/M

      39    Sam Neal                          Lutz  FL             3365   16     2153        58:32.3   1:02:40.7     18:49/M

      40    Alex Caceres                      Tampa  FL            2233   15     2283      1:00:18.9   1:04:50.4     19:23/M

      41    Jacob Ingram                      Riverview  FL        2895   19     2386      1:01:56.5   1:04:42.2     19:55/M

      42    Angelo Gherini                    Tampa  FL            2673   17     2418      1:02:16.8   1:05:48.5     20:01/M

      43    Nathan Huynh                      Saint Petersburg  F  2886   17     2428      1:02:22.6   1:05:46.3     20:03/M

      44    Houston Sharp                     Bradenton  FL        5125   16     2660      1:10:40.0   1:17:04.8     22:43/M

      45    Jake Baker                        Lutz  FL             2081   16     2736      1:15:43.6   1:18:58.7     24:21/M

      46    Lg Reed                           Lutz  FL             3559   15     2741      1:15:47.3   1:19:02.7     24:22/M

Top

Female 15 to 19


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Zoe Haeck                         APOLLO BEACH  FL     4607   18      140        26:04.6     26:34.9      8:23/M

       2    Allie Haeck                       APOLLO BEACH  FL     4605   18      154        26:21.9     26:52.1      8:28/M

       3    Cate Small                        Tampa  FL            3766   15      206        27:30.3     27:51.0      8:51/M

       4    Heather Mazer                     bradenton  FL        5201   19      238        28:06.5     28:15.4      9:02/M

       5    Jenna Bold                        Tampa  FL            2154   15      242        28:09.7     28:11.7      9:03/M

       6    Jessica Nelson                    Hudson  FL           5195   18      477        31:04.8     31:12.1      9:59/M

       7    Emily Flaherty                    Land O Lakes  FL     2593   15      483        31:11.1     31:30.3     10:02/M

       8    Charli Young                      Thonotosassa  FL     4104   15      487        31:13.7     31:31.5     10:02/M

       9    Kaitlyn Dunne                     Plant City  FL       2510   16      582        32:19.9     33:17.5     10:23/M

      10    Sarah Hall                        Lakeland  FL         4999   18      694        34:04.2     34:46.1     10:57/M

      11    Jordan Roosa                      Trinity  FL          4975   18      800        35:22.3     36:41.3     11:22/M

      12    Jailexi Diaz                      Palm Bay  FL         5122   17      867        36:24.0     37:07.7     11:42/M

      13    Maddison Langston                 Plant City  FL       4376   17      907        37:00.3     41:02.3     11:54/M

      14    Megan POLLENZ                     Tampa  FL            4750   19      975        37:48.6     41:25.7     12:09/M

      15    Bradey Barquin                    Lakeland  FL         5001   16     1017        38:25.4     39:01.2     12:21/M

      16    Geena-Maria van Dijk              Brandon  FL          4891   19     1034        38:49.4     42:08.8     12:29/M

      17    Veronica Puma                     Lakeland  FL          124   18     1050        39:01.9     40:11.7     12:35/M

      18    Allie Nelson                      Hudson  FL           3368   16     1113        40:04.3     40:12.0     12:53/M

      19    Renee Zhang                       Tampa  FL            4119   17     1191        41:33.5     44:54.7     13:22/M

      20    Nicole Sturm                      Lake Mary  FL        3856   19     1194        41:35.3     44:17.3     13:22/M

      21    Madi Goserud                      Land o lakes  FL     2716   15     1347        44:22.9     49:15.3     14:16/M

      22    Madison Harvey                    Hudson  FL             61   16     1384        45:11.1     46:42.7     14:35/M

      23    Sawyer Carlton                    Brandon  FL          2269   18     1402        45:31.0     47:00.8     14:38/M

      24    Kaycie Elgart                     CLEARWATER  FL       4181   19     1495        47:07.7     48:17.2     15:09/M

      25    Anne-Sophie Zeltner               Riverview  FL        4116   16     1541        47:58.8     49:23.4     15:25/M

      26    Mary Thomas                       Tampa  FL            3910   16     1553        48:16.4     50:57.3     15:31/M

      27    Emma Duffey                       tampa  FL              47   17     1556        48:27.4     52:06.6     15:38/M

      28    Sammie Scott                      Tampa  FL            3698   17     1642        49:58.2     53:00.0     16:04/M

      29    Katie Scott                       Tampa  FL            3695   19     1643        49:58.6     53:00.3     16:04/M

      30    Audrey Anello                     Tampa  FL            4454   16     1647        50:07.4     53:06.8     16:07/M

      31    Diamond Archie                    Riverview  FL        4943   19     1667        50:27.2     54:46.8     16:13/M

      32    Ashley Allen                      Wesley Chapel  FL    2026   17     1758        52:16.5     57:11.4     16:48/M

      33    Crystal Diaz                      Wesley Chapel  FL    2461   18     1760        52:16.7     57:12.2     16:48/M

      34    Mirvashi Mahajan                  Tampa  FL            4924   15     1781        52:44.8     56:17.3     16:57/M

      35    Bailey Barquin                    Lakeland  FL         5000   18     1819        53:15.0     53:51.1     17:07/M

      36    Gabrielle Vivero                  Tampa  FL            3964   18     1832        53:24.0     55:27.9     17:10/M

      37    Olivia Galante                    tampa  FL            2633   18     1843        53:40.3     58:35.4     17:15/M

      38    Caitlyn Fletcher                  Plant City  FL       2599   16     1856        53:51.8     54:57.0     17:19/M

      39    Julia More                        tampa  FL            3315   16     1874        54:06.5     59:02.5     17:24/M

      40    Erin Castellana                   Tampa  FL            2285   18     1947        55:13.8     55:18.0     17:45/M

      41    Danielle Eisinger                 Mulberry  FL         2537   19     1991        56:16.2   1:01:14.0     18:06/M

      42    Julia Koltis                      Weston  FL           3020   15     2045        57:00.7   1:01:40.4     18:20/M

      43    Naomi Diaz                        Tampa  FL            2464   18     2077        57:24.2   1:00:29.0     18:27/M

      44    Kasey McKay                       Tampa  FL            4839   16     2085        57:35.2   1:01:48.2     18:31/M

      45    Keegan McKay                      Tampa  FL            4840   19     2087        57:35.5   1:01:47.9     18:31/M

      46    Mckenzie Geiger                   Palm Harbor  FL      2660   17     2124        57:57.5   1:01:06.2     18:38/M

      47    Kara Mostowski                    Tampa  FL            4245   16     2137        58:11.3   1:02:58.3     18:43/M

      48    Victoria Epley                    Winter springs  FL   4723   18     2196        59:13.5   1:03:30.0     19:02/M

      49    Olivia Mixa                       St. Petersburg  FL   4850   17     2220        59:37.5   1:01:24.4     19:10/M

      50    Alexa Trout                       Wesley Chapel  FL    4565   19     2238        59:42.4   1:02:12.4     19:12/M

      51    Jessica Gonzalez                  Land O Lakes  FL     4815   16     2323      1:00:59.9   1:06:30.0     19:37/M

      52    Danielle Willis                   Plant City  FL       4072   19     2358      1:01:36.9   1:04:03.5     19:48/M

      53    Callie Lambert                    Tampa  FL            3042   16     2405      1:02:14.0   1:05:46.4     20:01/M

      54    Bire Demick                       Tampa  FL            4292   16     2484      1:03:20.2   1:07:50.4     20:22/M

      55    Elena Guzman                      Tampa  FL            2766   16     2485      1:03:20.4   1:07:50.8     20:22/M

      56    Kalyn Terry                       Port Richey  FL      4563   18     2536      1:05:10.2   1:07:48.8     20:57/M

      57    Samantha Thomas                   Bradenton  FL        3911   19     2576      1:07:12.7   1:12:20.3     21:36/M

      58    Gillian Sulma                     Riverview  FL        3862   17     2602      1:08:03.9   1:11:59.9     21:53/M

      59    Brooke Wood                       Land O Lakes  FL     4932   19     2623      1:09:08.0   1:15:48.7     22:14/M

Top

Male 20 to 24


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Cory King                         Palm Harbor  FL      4370   24        6        19:27.0     21:18.2      6:15/M

       2    Trevor Ricketts                   Tampa  FL            3584   23       61        23:41.4     24:35.9      7:37/M

       3    Edward Palmer Jr                  Dunedin  FL          5066   24       74        24:10.5     27:34.9      7:46/M

       4    Anthony Rioles                    Tampa  FL            3589   24       79        24:27.7     25:11.2      7:52/M

       5    Evan Causey                       Tampa  FL            4160   23       88        24:37.0     24:52.0      7:55/M

       6    Tj Patrick                        Trinity  FL          3460   24      108        25:10.7     25:10.7      8:06/M

       7    Samuel Ward                       Tampa  FL            3986   24      149        26:18.5     26:35.2      8:27/M

       8    Tyler Banks                       Wimauma  FL          4925   24      155        26:22.3     26:49.1      8:29/M

       9    Grant Price                       Winter Haven  FL     3525   22      165        26:37.0     28:16.5      8:34/M

      10    Craig Meyer                       Gulfport  FL         4398   23      186        27:13.3     27:37.6      8:45/M

      11    Andrew Mandel                     Tampa  FL            5059   21      215        27:39.2     28:14.9      8:53/M

      12    Michael Mcdonald                  Lithia  FL           4644   20      298        29:08.2     29:46.5      9:22/M

      13    Jean Gaibort                      Madeira Beach  FL    2628   23      325        29:31.3     29:44.0      9:29/M

      14    Daniel Bystry-Wells               Port Orange  FL      4466   21      347        29:44.6     29:57.0      9:34/M

      15    Sean Little                       Tampa  FL            4225   21      381        30:06.7     33:04.6      9:41/M

      16    Norge Hernandez                   Tampa  FL            4821   23      423        30:31.6     33:27.1      9:49/M

      17    Osvaldo Cabello                   bradenton  FL        2229   22      427        30:37.1     37:53.2      9:51/M

      18    Dakota Cash                       Saint Petersburg  F  2282   23      492        31:18.0     31:35.7     10:04/M

      19    George Pappas                     St Petersburg  FL    5124   24      494        31:18.5     31:41.9     10:04/M

      20    Jesus Rodriguez                   Lutz  FL             4909   22      533        31:53.6     34:48.8     10:15/M

      21    Zachery Brodil                    Sarasota  FL         4712   24      548        32:02.5     32:42.5     10:18/M

      22    Javier Pinilla-Baquero            Tampa  FL            4264   21      578        32:19.1     34:14.3     10:23/M

      23    Alejandro Pinilla-Baquero         Tampa  FL            4263   24      579        32:19.1     34:14.5     10:23/M

      24    Jelani Ottley                     Tampa  FL            4257   21      668        33:45.6     33:46.4     10:51/M

      25    Theron Walsh                      Tampa  FL            3980   22      707        34:13.7     34:59.6     11:00/M

      26    Robert Camp                       Tampa  FL            2249   22      711        34:16.3     35:59.9     11:01/M

      27    Fernid Carlos                     BRADENTON  FL        2266   21      932        37:15.4     44:36.8     11:59/M

      28    Antonio Carlos                    BRADENTON  FL        2265   24      936        37:17.4     44:35.3     11:59/M

      29    Jake Crandall                     Tampa  FL            4803   24      968        37:39.0     42:52.4     12:06/M

      30    Owen Cote                         Tampa  FL            4946   23     1005        38:17.6     44:23.8     12:19/M

      31    Anthony Maggio                    Tampa  FL            3139   21     1053        39:05.2     39:48.2     12:34/M

      32    Brian Holloway                    Lutz  FL             2852   21     1057        39:07.2     39:33.6     12:35/M

      33    Kevin Rodriguez                   Tampa  FL            3613   21     1162        40:56.9     43:53.0     13:10/M

      34    Kyle Catabay                      Lutz  FL             2293   23     1208        41:51.2     47:18.8     13:27/M

      35    Joseph Reis                       Bohemia  NY          3568   23     1424        45:50.7     49:50.4     14:44/M

      36    Kaleb Dees                        Rierview  FL         2437   21     1530        47:51.5     52:50.8     15:23/M

      37    David Gonzalez                    Tampa  FL            2699   24     1547        48:04.7     52:42.6     15:27/M

      38    Geovany Rodriguez                 BRADENTON  FL        3611   23     1780        52:39.9     53:13.6     16:56/M

      39    Joel Mueller                      Tampa  FL            4527   24     1842        53:38.2     56:14.9     17:15/M

      40    Andre Vitor Caselani              Tampa  FL            5182   24     1864        54:00.3   1:06:18.4     17:22/M

      41    Spencer Mathis                    Plant City  FL         96   21     1867        54:03.0     59:27.4     17:26/M

      42    Eduar Fernandez                   Tampa  FL            2567   21     1987        56:10.7     59:15.1     18:04/M

      43    Cory Knoop                        Pinellas Park  FL    4833   21     2047        57:04.9   1:00:25.3     18:21/M

      44    William Price                     Winter Haven  FL     3527   24     2194        59:11.2   1:01:48.7     19:02/M

      45    Tony Graham                       Tampa  FL            4496   20     2230        59:40.5   1:04:20.4     19:11/M

      46    Andrew Galvez                     Tampa  FL            4600   21     2267      1:00:10.4   1:05:50.1     19:21/M

      47    Nick Mastromarino                 Palm Harbor  FL      3198   23     2339      1:01:10.2   1:05:10.9     19:40/M

      48    Rick Spenik                       St Petersburg  FL    3804   24     2524      1:04:52.9   1:08:05.8     20:51/M

      49    Kenneth Coffman                   Port Richey  FL      5208   22     2535      1:05:09.6   1:07:47.7     20:57/M

      50    Sam Gregoire                      Frederick  MD        2740   20     2575      1:07:09.5   1:12:17.2     21:35/M

      51    Marshall Weaver                   Bradenton  FL        4006   21     2578      1:07:14.2   1:12:20.4     21:37/M

      52    Benjamin Wood                     Land O Lakes  FL     4931   20     2626      1:09:09.5   1:15:49.0     22:14/M

      53    Wesley Wood                       Land O Lakes  FL     4930   22     2627      1:09:12.4   1:15:52.0     22:15/M

      54    John Hornbeck                     Port St. Lucie  FL   2868   20     2734      1:15:42.3   1:18:57.7     24:20/M

      55    Hayden Baker                      Lutz  FL             4312   22     2735      1:15:43.3   1:18:58.4     24:21/M

Top

Female 20 to 24


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Caitlyn Stockton                  Temple Terrace  FL   3840   23      148        26:18.4     26:35.2      8:27/M

       2    Rachel Bozich                     Saint Petersburg  F    23   24      151        26:21.3     26:26.7      8:30/M

       3    Ali Sibiga                        Winter Garden  FL    3743   23      179        27:03.4     27:32.2      8:42/M

       4    Lauren Eberhart                   st petersburg  FL    4337   24      196        27:23.1     27:57.8      8:48/M

       5    Allie Murray                      Tampa  FL            3348   22      217        27:42.5     29:21.4      8:54/M

       6    Brianna Scott                     Tampa  FL            3693   23      221        27:47.8     32:07.1      8:56/M

       7    Morgan Mills                      Tampa  FL            3294   24      246        28:13.7     32:35.8      9:04/M

       8    Alexa Davies                      Madeira Beach  FL    2419   22      255        28:26.1     28:38.3      9:09/M

       9    Laura Kallmann                    Tampa  FL            2966   22      258        28:28.1     30:13.4      9:09/M

      10    Alexandra Stahl                   Tampa  FL            4761   24      285        28:58.2     30:13.9      9:19/M

      11    Jennifer Antonik                  Saint Petersburg  F  2054   24      296        29:07.6     29:50.3      9:22/M

      12    Nicole Cardoso                    Tampa  FL              29   22      308        29:18.6     29:36.6      9:27/M

      13    Meagan Cherry                     Lutz  FL             2309   24      333        29:36.7     30:02.4      9:31/M

      14    Vanessa Jimenez                   Bartow  FL           2923   23      335        29:37.1     31:09.2      9:31/M

      15    Amanda Nette                      St. Petersburg  FL   3374   24      395        30:15.6     30:58.7      9:44/M

      16    Shamery Fernandez                 Tampa  FL            2571   24      398        30:17.2     31:45.0      9:44/M

      17    Chelsea Schmidt                   Tampa  FL            3681   24      402        30:19.5     33:38.4      9:45/M

      18    Elizabeth Marince                 TAMPA  FL            3166   21      405        30:20.4     31:49.6      9:45/M

      19    Brittany Moulder                  Brandon  FL          3331   20      436        30:41.8     30:41.8      9:52/M

      20    Dylan Lawrence                    Riverview  FL        5039   24      470        31:01.2     31:56.5      9:58/M

      21    Marissa Chase                     Sarasota  FL         4163   23      473        31:04.0     35:44.3      9:59/M

      22    Morgan Liber                      St. Petersburg  FL   3092   23      491        31:15.4     31:38.8     10:03/M

      23    Lorin Blomberg                    Tampa  FL            2149   24      562        32:09.1     33:07.0     10:20/M

      24    Sarah Buchanan                    Riverview  FL        4321   23      583        32:20.4     33:36.6     10:24/M

      25    Mercedes Rodriguez                Tampa  FL            3615   21      596        32:30.1     36:51.7     10:27/M

      26    Erin Krockta                      Tarpon Springs  FL     84   24      637        33:20.2     34:07.6     10:45/M

      27    Marisa Fiumefreddo                Tampa  FL            4813   24      655        33:34.3     33:54.5     10:48/M

      28    Marisa Newman                     lutz  FL             4529   24      659        33:37.7     34:16.6     10:49/M

      29    Michelle Pleas                    Brandon  FL          3509   23      676        33:51.3     34:34.7     10:53/M

      30    Morgan Baruth                     Tampa  FL            4143   24      760        34:53.2     37:14.0     11:13/M

      31    Chelsea Gresham                   Tampa  FL            2742   24      762        34:54.9     36:31.2     11:13/M

      32    Ashley Worsham                    St. Petersburg  FL   4093   23      786        35:14.0     36:23.4     11:20/M

      33    Kaelynn Chambliss                 Tampa  FL            2297   20      836        35:56.0     36:59.3     11:33/M

      34    Shannon Browne                    Tampa  FL            2193   24      868        36:24.6     41:14.0     11:42/M

      35    Sara Willis                       Valrico  FL           151   21      918        37:05.0     38:38.0     11:58/M

      36    Whitney Alboszta                  Spring Hill  FL      2017   22      946        37:23.6     37:49.8     12:01/M

      37    Kaitlyn Little                    Tampa  FL            4221   21      952        37:27.9     38:47.5     12:03/M

      38    Alycia Gardner                    Tampa  FL            2649   23     1003        38:15.0     39:16.8     12:18/M

      39    Rose Torres                       Tampa  FL            4763   21     1028        38:39.7     38:42.3     12:26/M

      40    Monique Gyant                     Tampa  FL            4359   20     1055        39:06.3     39:33.6     12:34/M

      41    Adriana Vairo                     New port Richey  FL  4764   22     1076        39:24.3     40:04.9     12:40/M

      42    Brittany Randall                  Tampa  FL            4271   23     1123        40:16.5     40:24.0     12:57/M

      43    Mallory Nelson                    Valrico  FL           109   23     1136        40:28.3     42:42.3     13:03/M

      44    Magda Spires                      Tampa  FL            2532   23     1139        40:29.7     43:48.5     13:01/M

      45    Michelle Gordon                   Tampa  FL            2710   24     1150        40:42.9     41:39.3     13:05/M

      46    Kelsey Broyles                    Lutz  FL             2198   24     1183        41:19.8     43:11.2     13:17/M

      47    Ariel Cohen                       Lutz  FL             2344   24     1207        41:51.0     47:18.8     13:27/M

      48    Lisa Frank                        Portland  OR         2617   24     1229        42:11.6     45:55.6     13:34/M

      49    Cheyenne Riley                    St Petersburg  FL     196   24     1265        42:41.2     46:17.5     13:46/M

      50    Rachael Mandel                    Wesley Chapel  FL    3157   21     1275        42:53.9     43:26.0     13:47/M

      51    Sheridan Mandel                   Wesley chapel  FL    3158   20     1282        43:01.8     43:34.4     13:50/M

      52    Melissa Ramirez                   Land O Lakes  FL     4938   24     1300        43:33.4     43:33.4     14:00/M

      53    Hannah Webster                    Tampa  FL            5053   24     1310        43:47.2     45:17.0     14:05/M

      54    Hollie Shepherd                   Longwood  FL         3732   21     1320        43:59.6     46:44.4     14:09/M

      55    Aleah Maggio                      Tampa  FL            3138   20     1325        44:06.0     44:48.4     14:11/M

      56    Shannon Horn                      Melbourne  FL        4822   22     1363        44:43.9     49:54.6     14:23/M

      57    Sydney Gates                      tampa  FL            4349   23     1380        45:07.6     45:48.8     14:30/M

      58    Joseanett Diaz                    Tampa  FL            4807   20     1413        45:35.9     45:40.5     14:39/M

      59    Brittany Irvine                   Lakeland  FL           75   24     1418        45:41.4     48:23.1     14:44/M

      60    Emily Boyce                       Tampa  FL            2167   24     1464        46:38.5     49:08.2     15:00/M

      61    Nichole Switalski                 Tampa  FL            4286   20     1480        46:52.3     52:25.7     15:04/M

      62    Jesika Moore                      Oldsmar  FL          3312   20     1485        46:57.4     49:11.5     15:06/M

      63    Lexi Albert                       Wesley Chapel  FL    2016   23     1517        47:34.2     49:17.1     15:18/M

      64    Caitlin Malone                    Riverview  FL        3154   22     1527        47:45.7     51:14.0     15:21/M

      65    Melissa Smetzer                   Clearwater  FL       3767   20     1543        48:01.0     51:06.4     15:26/M

      66    Cierra knoop                      Pinellas Park  FL    4832   23     1549        48:11.0     51:30.5     15:30/M

      67    Natalie Remsen                    Tampa  FL            3570   23     1609        49:19.4     52:13.3     15:51/M

      68    Meghan Mchugh                     Tampa  FL            3239   24     1611        49:21.9     52:14.9     15:52/M

      69    Corina Purrazzo                   Sarasota  FL         3537   24     1635        49:54.3     55:00.0     16:03/M

      70    Lauren Bryant                                          5103   24     1636        49:54.6     55:00.3     16:03/M

      71    Stephanie Hunter                  Riverview  FL        4365   24     1683        50:43.2     52:00.0     16:18/M

      72    Brittany Jones                    Riverview  FL        4368   22     1684        50:44.2     51:59.6     16:19/M

      73    Kelsey van Dijk                   Brandon  FL          4892   20     1686        50:49.6     51:12.6     16:20/M

      74    Gabrielle Griner                  Brooksville  FL      2749   21     1691        50:58.7     54:09.8     16:23/M

      75    Chelsie Blackwell                 Clearwater  FL       2144   23     1698        51:09.9     52:17.7     16:27/M

      76    Jessica Liles                     Tampa  FL            3094   24     1734        51:50.0     53:41.0     16:40/M

      77    Tori Davis                        Riverivew  FL        2431   24     1738        51:58.8     53:27.4     16:43/M

      78    Jenna Pearson                     Tampa  FL            4261   22     1762        52:17.7     55:06.2     16:49/M

      79    Chelsea Clawson                   Brandon  FL          4166   24     1764        52:18.3     55:03.0     16:49/M

      80    Marwa Hijazi                      Tampa  FL            2835   24     1817        53:13.0     55:34.6     17:07/M

      81    Emily Rawlings                    Tampa  FL            3555   24     1865        54:01.6     56:55.4     17:22/M

      82    Sarah Pennington                  dade city  FL        3471   23     1957        55:28.4     59:23.7     17:50/M

      83    Sabrina Castaneda                 Tampa  FL            2284   23     1958        55:29.3     55:29.9     17:50/M

      84    Susan Deng                        Tampa  FL            2454   24     2067        57:15.3   1:03:27.3     18:25/M

      85    Chessa Rodarmer                   Tampa  FL            3609   22     2127        57:59.9   1:00:38.7     18:39/M

      86    Breanna Wright                    Tampa  FL            4095   24     2129        58:01.9   1:00:53.9     18:39/M

      87    Samantha Cabrera                  Tampa  FL            2230   23     2173        58:48.3   1:01:37.3     18:54/M

      88    Abigail Epley                     Winter springs  FL   4722   21     2197        59:13.7   1:03:29.9     19:02/M

      89    Anna Mixa                         St. Petersburg  FL   4848   20     2223        59:38.0   1:01:24.7     19:10/M

      90    Elizabeth Mixa                    St. Petersburg  FL   4849   23     2227        59:39.0   1:01:24.6     19:11/M

      91    Maria Cardona                     wesley chapel  FL    4328   23     2239        59:43.1   1:02:12.4     19:12/M

      92    Kaitlin Hershey                   Valrico  FL          2828   24     2271      1:00:13.5   1:06:39.4     19:22/M

      93    Izabell Balash                    Tampa  FL            4194   24     2309      1:00:43.9   1:06:24.8     19:31/M

      94    Emily Drobes                      Lutz  FL             4293   20     2329      1:01:05.0   1:05:02.8     19:38/M

      95    Clara Brandon                     Lutz  FL             2170   20     2333      1:01:06.4   1:05:03.1     19:39/M

      96    Amelia Cubbage                    Tampa  FL            2388   24     2341      1:01:10.8   1:05:21.7     19:40/M

      97    Angela Mastromarino               Palm Harbor  FL      3196   20     2344      1:01:11.7   1:05:11.8     19:40/M

      98    Neena Pacholke                    Tampa  FL            4532   20     2347      1:01:16.3   1:02:42.2     19:42/M

      99    Gabby Hampton                     New Port Richey  FL  4819   20     2506      1:04:28.8   1:10:42.4     20:44/M

     100    Alexa Weaver                      Bradenton  FL        4003   22     2569      1:06:43.6   1:11:28.2     21:27/M

     101    Taylor Massey                     Riverview  FL        3195   24     2584      1:07:29.9   1:14:10.5     21:42/M

     102    Lindsey Danner                    Tampa  FL            2416   20     2586      1:07:34.0   1:08:40.5     21:44/M

     103    Courtney Silcott                  Land O Lakes  FL     4933   23     2624      1:09:08.1   1:15:48.6     22:14/M

     104    Kristie Woolley                   Land O Lakes  FL     5127   24     2634      1:09:40.8   1:20:50.7     22:24/M

     105    Lyndsey Dowling                   Zephyrhills  FL      2493   23     2635      1:09:41.0   1:14:09.7     22:24/M

     106    Amber Gilbert                     Tampa  FL            2677   24     2644      1:10:04.3   1:15:05.1     22:32/M

Top

Male 25 to 29


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Shuaib Winters                    Tampa  FL            4081   26       10        19:44.3     19:44.3      6:21/M

       2    Andrew Winner                     Tampa  FL            4080   26       16        20:44.0     20:44.0      6:40/M

       3    Jeff Edelman                      Wesley Chapel  FL    2531   28       29        22:06.6     22:13.7      7:06/M

       4    Nick Gimbrone                     Tampa  FL            2680   25       43        22:55.4     23:17.5      7:22/M

       5    Kerven Germain                    Tampa  FL            5089   27       44        22:55.7     23:10.1      7:22/M

       6    Leon Hurtado                      Valrico  FL           203   28       47        23:03.7     23:03.7      7:26/M

       7    Nic Santacruz                     Wesley Chapel  FL     135   26       62        23:42.9     23:48.4      7:39/M

       8    Jordon Andrews                    Tampa  FL            2048   27       66        23:56.5     24:00.3      7:42/M

       9    Corey Gathers                     Brandon  FL          2655   27       68        23:59.0     24:32.2      7:43/M

      10    Christopher Boyd                  South Boston  MA     4460   26       71        24:08.5     25:07.2      7:46/M

      11    Tyler Cuffe                       Tampa  FL            2390   27       73        24:10.4     25:07.9      7:46/M

      12    Ivan Dimitrov                     Tampa  FL            4335   29       96        24:50.0     25:31.1      7:59/M

      13    Daniel Harden                                          5061   29      115        25:22.0     29:33.5      8:09/M

      14    Emre Arslan                       Tampa  FL            2067   27      120        25:31.0     27:01.3      8:12/M

      15    Marc Seide                        Tampa  FL            3705   26      132        25:58.6     26:04.6      8:21/M

      16    Eugene Cistaro                    Odessa  FL           4237   25      169        26:46.2     27:44.9      8:36/M

      17    Zhengyang Cui                     Tampa  FL            2391   26      170        26:48.4     28:09.7      8:37/M

      18    Jason Stiger                      Winter Garden  FL    3839   29      178        27:03.1     27:31.9      8:42/M

      19    Shaun Mellnick                    Tampa  FL            4847   29      188        27:14.2     27:31.3      8:45/M

      20    Matt Skonicki                     St. Petersburg  FL   3762   28      191        27:17.9     27:54.1      8:46/M

      21    Enrique D'Elint                   Tampa  FL            4279   27      197        27:24.3     27:48.0      8:49/M

      22    Alfredo Esparza Jr.               TAMPA  FL            2549   26      209        27:32.7     32:10.2      8:51/M

      23    Cheston Vanalstyne                Temple Terrace  FL   3951   27      213        27:36.3     31:24.4      8:52/M

      24    Eric Churchill                    Brooksville  FL      2318   28      237        28:05.2     28:31.4      9:02/M

      25    Gregory Shear                     St. Petersburg  FL   3728   29      240        28:06.6     29:26.0      9:02/M

      26    Michael Howroyd                   Wesley chaple  FL    4505   26      262        28:29.2     28:43.1      9:10/M

      27    Oscar Ortiz                       Tampa  FL            3420   26      303        29:12.8     29:28.8      9:23/M

      28    Antonio Cotton                    Tampa  FL            2367   29      311        29:20.1     29:53.6      9:26/M

      29    Scott Cleary                      Riverview  FL        2329   25      345        29:42.1     31:27.6      9:33/M

      30    Ryan Elliott                      Tampa  FL            4721   27      374        30:02.1     34:25.0      9:39/M

      31    James Morey                       Lakeland  FL         3319   26      377        30:03.8     33:51.6      9:40/M

      32    Andrew Kanaris                    Clearwater  FL       2970   28      379        30:05.8     30:25.2      9:40/M

      33    Christopher Johnson               Tampa  FL            2928   28      386        30:10.4     33:52.3      9:42/M

      34    Eric DeCampos                     Clearwater  FL       4804   26      419        30:28.1     34:48.4      9:48/M

      35    Eric Blakey                       Tampa  FL            2146   27      508        31:34.5     35:55.7     10:09/M

      36    Kyle Pendergrass                  Tampa  FL            5084   29      515        31:42.2     35:47.7     10:12/M

      37    Ryan Fleming                      Tampa  FL            4814   26      517        31:43.6     32:08.3     10:12/M

      38    Justin Bowman                     Tampa  FL            4789   28      519        31:43.9     32:08.3     10:12/M

      39    Alan Pineda                       Tampa  FL             123   25      535        31:55.7     33:44.8     10:18/M

      40    Marcus Motes                      Tampa  FL            3330   27      554        32:03.8     33:01.1     10:18/M

      41    Eric Nickolaison                  Tampa  FL            3378   29      570        32:12.5     37:21.9     10:21/M

      42    Stephen Sutton                    St. Petersburg  FL   4283   26      572        32:16.2     32:49.2     10:23/M

      43    Rick Shere                        St Petersburg  FL    3736   28      573        32:17.4     33:49.6     10:23/M

      44    James Lawes                       Tampa  FL            3054   26      632        33:15.4     37:38.4     10:41/M

      45    Sonny Juarez                      Wimauma  FL          2961   28      645        33:25.0     33:33.6     10:45/M

      46    Javier Ortiz                      St. Petersburg  FL   4531   26      670        33:48.7     34:14.9     10:52/M

      47    Chris Thompson                    Tampa  FL            3913   25      765        34:56.2     36:32.5     11:14/M

      48    Erik Montee                       Wesley Chapel  FL    4402   26      793        35:20.3     35:37.1     11:22/M

      49    Tyler Wade                        Tampa  FL            3969   27      807        35:27.4     37:14.9     11:24/M

      50    Dustin Miller                     Tampa  FL            4647   28      810        35:29.1     39:38.0     11:25/M

      51    Tadd Govedich                     Spring Hill  FL      4947   25      913        37:03.3     37:29.7     11:55/M

      52    Crispyn Coller                                         5060   25      958        37:34.6     41:45.0     12:05/M

      53    Kyle Lockhart                     Tampa  FL            5012   26      974        37:48.1     38:13.7     12:09/M

      54    Max Holloway                      Lutz  FL             2854   26     1011        38:21.9     38:50.0     12:20/M

      55    David Delgado                     Wesley Chapel  FL    2447   26     1019        38:27.3     38:56.5     12:22/M

      56    Bijan Farid                       Riverview  FL        2562   29     1026        38:38.3     40:13.7     12:25/M

      57    Jared Massey                      Riverview  FL        3192   28     1030        38:46.4     40:37.6     12:28/M

      58    Christian Fuller                  Valrico  FL            51   25     1134        40:27.4     42:42.3     13:03/M

      59    Brent Kuenzi                      Tampa  FL            4374   26     1198        41:40.2     43:27.8     13:24/M

      60    Adon Valdes                       Tampa  FL            3947   28     1199        41:41.2     42:12.4     13:24/M

      61    Joshua Winegar                    Temple Terrace  FL   4079   29     1248        42:23.1     46:05.3     13:38/M

      62    Marcus Cruz                       Tampa  FL            2383   29     1286        43:07.2     48:04.4     13:52/M

      63    Reldys Romero                     Palm Harbor  FL      4988   26     1324        44:05.0     48:45.7     14:10/M

      64    Will Peters                       Tampa  FL            3489   27     1405        45:32.1     49:58.6     14:38/M

      65    Michael Bullock                   Lutz  FL             2212   28     1412        45:35.4     46:04.0     14:39/M

      66    Alexander Dojcinovski             Holiday  FL          2485   25     1468        46:40.9     47:35.6     15:00/M

      67    Andre Daley                       Orlando  FL          2405   27     1605        49:16.8     54:40.2     15:50/M

      68    John Shea                         Clearwater  FL       3726   27     1616        49:28.1     52:46.7     15:54/M

      69    Michael Archambault               Tampa  FL            5178   29     1622        49:38.2     49:38.2     15:58/M

      70    Trent Davis                       Riverivew  FL          42   28     1739        51:59.2     53:27.9     16:46/M

      71    Greg Wioncek                      Tampa  FL            4900   29     1825        53:16.9     59:20.0     17:08/M

      72    Gordon Jacobs                     Tampa  FL            2908   28     1879        54:11.4     58:01.2     17:25/M

      73    Max Timko                         Tampa  FL            4687   26     1901        54:25.4     58:07.9     17:30/M

      74    Anthony Jacob                     Montverde  FL        4622   27     1936        55:01.1     55:01.1     17:41/M

      75    Joshua Lovely                     bradenton  FL        4388   28     1988        56:11.2     59:12.0     18:04/M

      76    Dozie Emechebe                    Tampa  FL            2541   28     2003        56:24.0     59:21.6     18:08/M

      77    Garrett Garcia                    Tampa  FL            4955   28     2023        56:36.2   1:00:50.4     18:12/M

      78    Cody Grooms                       Palm Harbor  FL      2751   28     2125        57:57.6   1:01:05.9     18:38/M

      79    Kevin Marrow                      St. Petersburg  FL   4517   28     2136        58:11.3   1:04:08.9     18:43/M

      80    Christopher Long                  Lakeland  FL         4227   29     2163        58:39.8     58:39.8     18:52/M

      81    Ryan Murphy                       Ruskin  FL           4951   27     2176        58:58.3     59:16.3     18:58/M

      82    Robert DeMar                      Lutz  FL             5065   28     2199        59:14.0   1:05:47.4     19:03/M

      83    Kevin Cozzolino                   Tampa  FL            4253   27     2308      1:00:42.1   1:06:25.7     19:31/M

      84    Nicole Munger                     Brandon  FL          4249   26     2396      1:02:02.4   1:08:02.1     19:57/M

      85    Alec Turnage                      St. Petersburg  FL   3937   29     2470      1:02:53.9   1:06:23.0     20:13/M

      86    Anthony Iannelli Jr.              Tampa  FL            2892   26     2539      1:05:16.5   1:10:33.8     20:59/M

      87    Ryan Weaver                       Brandon  FL          4007   26     2579      1:07:25.0   1:12:16.7     21:41/M

      88    Alex Duncan                       Valrico  FL          2507   26     2581      1:07:29.0   1:14:08.8     21:42/M

      89    Joey Terrano                      chicago  IL           143   26     2610      1:08:27.9   1:14:29.7     22:05/M

      90    Stephen Wood                      Land O Lakes  FL     4928   26     2622      1:09:07.9   1:15:48.6     22:13/M

      91    Jeremy Rodgers                    Estero  FL           4666   29     2691      1:11:42.1   1:14:45.4     23:03/M

      92    Matt Bumpus                       Lakeland  FL         2213   29     2705      1:12:50.7   1:20:38.0     23:25/M

Top

Female 25 to 29


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Melanie Wong                      Land o lakes  FL     4700   27       40        22:50.5     22:50.5      7:21/M

       2    Casey Meigel                      Tampa  FL            3253   26       54        23:17.8     24:40.8      7:29/M

       3    Anna Mcintosh                     Odessa  FL             99   26       82        24:29.7     24:42.2      7:54/M

       4    Marcie Cassano                    Tampa  FL            5076   28      105        25:09.5     25:21.8      8:05/M

       5    Lu Qian                           Lutz  FL             3539   26      121        25:31.5     26:06.6      8:12/M

       6    Michelle Phillips                 Wesley Chapel  FL    4656   25      123        25:38.6     25:38.6      8:15/M

       7    Rachel Satterwhite                Tampa  FL            3675   25      134        25:59.6     26:13.8      8:21/M

       8    Dana Orlando                      Trinity  FL           115   25      159        26:27.3     26:38.4      8:32/M

       9    Cortney Keller                    Tampa  FL            2981   29      160        26:32.2     28:22.9      8:32/M

      10    Mary Osbach                       Tampa  FL             116   29      182        27:11.8     27:25.4      8:46/M

      11    Caitlin Michalak                  Westchase  FL        3275   29      232        27:59.0     29:36.7      9:00/M

      12    Jane Adams                        Tampa  FL            2009   27      250        28:17.5     29:54.9      9:06/M

      13    Jazmin Perry                      Tampa  FL            3484   25      251        28:19.1     29:54.5      9:06/M

      14    Ileana Andujar                    Cocoa  FL            4453   27      254        28:23.8     29:59.3      9:08/M

      15    Alexandra Jones                   Tampa  FL            2940   27      256        28:26.6     29:02.2      9:09/M

      16    Dana Ketcher                      Lutz  FL             4210   29      292        29:05.9     29:39.4      9:21/M

      17    Kim Couts                         Sarasota  FL         2371   27      293        29:06.5     29:49.5      9:21/M

      18    Brenna Gonzalez                   Lithia  FL           2698   29      344        29:42.1     30:49.7      9:33/M

      19    Anne Weidner                      St. Petersbug  FL    4013   25      360        29:54.5     30:27.8      9:37/M

      20    Samantha Churchill                Brooksville  FL      2319   27      370        30:00.9     30:26.4      9:39/M

      21    Monica Johnson                    Tampa  FL            2935   27      388        30:11.0     33:52.3      9:42/M

      22    Roseanne Mcintosh                 Tampa  FL             100   29      403        30:19.6     30:19.6      9:47/M

      23    Rachael Miller                    Tampa  FL            3290   29      407        30:20.9     30:36.7      9:45/M

      24    Amber Martin                      Clearwater  FL       4742   27      416        30:27.5     33:52.4      9:47/M

      25    Malaney Hupp                      Tampa  FL            4366   26      433        30:40.1     34:01.4      9:52/M

      26    Mya Russi                         Riverview  FL        3655   27      434        30:41.0     31:00.4      9:52/M

      27    Viktoriya Ladanova                Tampa  FL            3038   28      435        30:41.3     35:30.9      9:52/M

      28    Monica Holsteen                   Dunedin  FL          2859   28      439        30:44.6     31:31.0      9:53/M

      29    Jessica Palmer                    Tampa  FL            3441   29      459        30:52.4     31:40.7      9:55/M

      30    Kristen Lefan                     Auburdale  FL        3082   27      471        31:02.2     31:14.8      9:59/M

      31    Jessica Chase                     Sarasota  FL         4162   28      475        31:04.7     35:44.1      9:59/M

      32    Ali Edelman                       Wesley Chapel  FL    2530   28      478        31:07.4     32:05.7     10:00/M

      33    Bernadette Boac                   Trinity  FL          4906   29      513        31:39.0     32:04.8     10:11/M

      34    Lauren Andrews                    Tampa  FL            2050   28      522        31:49.6     31:54.3     10:14/M

      35    Beth Weiner                       Tampa  FL            4015   27      523        31:49.9     32:05.8     10:14/M

      36    Demetria Bayt                     Tampa  FL            5199   26      524        31:51.2     33:11.9     10:14/M

      37    Paula Barca                       Tampa  FL            2091   27      527        31:52.6     33:39.4     10:15/M

      38    Daniela Garcia                    Tampa  FL            2644   26      546        32:02.0     34:45.8     10:18/M

      39    Christina Unkel                   Sarasota  FL         4889   29      580        32:19.4     36:37.7     10:23/M

      40    Meredith Keppel                   Land O' Lakes  FL    2992   27      589        32:24.1     36:24.7     10:25/M

      41    Analiese Fernandez                Palm Harbor  FL      2566   26      590        32:24.8     32:56.0     10:25/M

      42    Kaitlyn Johnson                   Tampa  FL            2931   28      606        32:41.6     36:38.4     10:31/M

      43    Jessica Mine                      Zephyrhills  FL      4400   25      620        33:01.7     37:57.7     10:37/M

      44    Stephanie Carroccetto             Palm Harbor  FL      2273   28      641        33:24.5     34:12.5     10:44/M

      45    Kiahhn' Jackson                   Brandon  FL            76   26      660        33:37.9     38:30.9     10:51/M

      46    Jen Perkins                       Tampa  FL            3480   27      675        33:51.1     34:53.7     10:53/M

      47    Courtney Britt                    Tampa  FL            4908   28      688        33:59.1     34:08.0     10:56/M

      48    Amy Dalton                        Tampa  FL            2406   25      691        34:01.9     34:45.4     10:56/M

      49    Jennifer Schaffer                 St. Petersburg  FL   4549   26      700        34:08.5     34:34.7     10:59/M

      50    Sherry Rodriguez                  Gainesville  FL      3617   27      706        34:13.6     34:21.9     11:00/M

      51    Claire Odioso                     Kennesaw  GA         3394   26      712        34:16.9     39:01.0     11:01/M

      52    Katelynn Simon                    Lakeland  FL         5077   25      729        34:34.8     36:07.3     11:07/M

      53    Emilee Cabatana                   Wesley Chapel  FL    2228   25      737        34:39.9     36:23.2     11:08/M

      54    Jenna Panchuk                     Wesley Chapel  FL    4859   29      738        34:40.0     38:16.8     11:09/M

      55    Brianne Bogedain                  34639  FL            4711   29      790        35:18.0     36:24.0     11:21/M

      56    Jenna Wiles                       Tampa  FL            4058   29      797        35:21.2     39:42.6     11:22/M

      57    Kamira Maharaj                    Tampa  FL            3145   26      806        35:26.8     37:14.8     11:24/M

      58    Katelyn Miller                    Punta Gorda  FL      3286   26      816        35:36.8     37:45.3     11:27/M

      59    Paige Mcvey                       Wesley Chapel  FL    3247   26      819        35:39.5     39:39.4     11:28/M

      60    Chelsea Webster                   TAMPA  FL            4010   26      827        35:48.4     37:22.6     11:31/M

      61    Lydia Cherry                      TAMPA  FL            2308   26      829        35:50.1     37:20.4     11:31/M

      62    Noemi Picco                       Tampa  FL            4919   28      844        36:04.2     36:44.2     11:36/M

      63    Tina Humphreys                    Temple Terrace  FL   2881   28      856        36:14.7     40:55.9     11:39/M

      64    Crystal Page                      Riverview  FL        3435   27      860        36:17.5     39:47.9     11:40/M

      65    Rebecca Gonzalez                  Temple Terrace  FL   2703   28      866        36:21.2     40:02.9     11:41/M

      66    Sarah Skonicki                    Brandon  FL           140   27      889        36:43.5     37:20.4     11:51/M

      67    Victoria Holloway                 Lutz  FL             2855   28      891        36:44.9     37:13.2     11:49/M

      68    Joanna Jones                      lutz  FL             4209   29      905        36:58.4     37:57.1     11:53/M

      69    Nichole Alboszta                  Spring Hill  FL      4948   25      915        37:03.7     37:29.6     11:55/M

      70    Leomaris Tebo                     Ruskin  FL           4562   27      928        37:10.6     42:15.1     11:57/M

      71    Alexandra Navarrete               Tampa  FL            4649   27      931        37:15.2     40:43.5     11:59/M

      72    Jenna Martin                      Tampa  FL            4518   28      934        37:17.0     38:54.6     11:59/M

      73    Katie Frank                       Tampa  FL            2616   25      942        37:22.3     37:36.6     12:01/M

      74    Heather Hokanson                  Tampa  FL            2847   29      959        37:34.6     39:23.0     12:05/M

      75    Ashley Norton                     Ruskin  FL           4405   26      964        37:35.6     38:47.4     12:05/M

      76    Kelly Gajewski                    St. Petersburg  FL   2629   26      981        37:52.6     38:35.4     12:11/M

      77    Sarah Mead                        Tampa  FL            5160   27      987        37:54.8     41:11.9     12:11/M

      78    Ophelia Clarke                    Tampa  FL            2327   29      990        37:58.6     38:47.9     12:12/M

      79    Claire Odioso                     Kennesaw  GA         5173   26      994        38:08.3     43:05.3     12:16/M

      80    Kasey Jones                                            5116   26     1007        38:20.1     38:48.1     12:20/M

      81    Nicole Scroggins                  Riverview  FL        3701   27     1024        38:34.7     40:14.9     12:24/M

      82    Laura Lenhart                     Tampa  FL            4382   29     1069        39:18.4     39:58.2     12:38/M

      83    Melissa Martinez                  Tampa  FL            3185   27     1080        39:27.8     41:15.8     12:41/M

      84    Elizabeth Fuentes                 Tampa  FL            4597   26     1082        39:31.1     41:50.0     12:42/M

      85    Christina Dingus                  Pt. Richey  FL       2475   28     1084        39:32.6     42:34.0     12:43/M

      86    Megan Nickolaison                 Tampa  FL            3380   27     1097        39:52.9     45:02.3     12:49/M

      87    Latesha Oliver                    New Market  AL       3399   26     1107        39:58.4     40:29.7     12:51/M

      88    Chelsea Burns                     PUNTA GORDA  FL      4326   26     1108        40:01.1     41:09.3     12:52/M

      89    Sasha Abreu                       Tampa  FL            2003   27     1135        40:28.1     40:45.1     13:01/M

      90    Kori Roberts                      Tampa  FL            3606   29     1138        40:29.5     42:12.1     13:01/M

      91    Wendi Kirwin                      Sarasota  FL         4630   29     1148        40:41.9     43:42.7     13:05/M

      92    Lama Alhasan                      Tampa  FL            2023   28     1149        40:42.3     41:38.7     13:05/M

      93    Eric Ortiz                        Tampa  FL            3414   28     1154        40:49.8     43:45.8     13:07/M

      94    Lisa Cunningham                   PLANT CITY  FL       2397   29     1176        41:13.3     42:18.4     13:15/M

      95    Rebecca Sultan                    Tampa  FL            3864   29     1180        41:18.9     42:50.2     13:17/M

      96    Marci Duckro                      Sarasota  FL         4176   26     1210        41:52.7     44:37.3     13:28/M

      97    Arianna Pineiro                   Tampa  FL            3499   25     1227        42:10.7     45:55.8     13:34/M

      98    Jessica Metzger                   Plant City  FL       5078   27     1236        42:16.3     43:49.7     13:35/M

      99    Brynne Ortiz                      Tampa  FL            3412   26     1251        42:29.7     45:25.7     13:40/M

     100    Sarah Sweeney                     Tampa  FL            4684   29     1271        42:50.1     46:24.6     13:46/M

     101    Emily Regan                       Saint Petersburg  F  4751   28     1284        43:03.7     49:09.0     13:51/M

     102    Rachel Winters                    Tampa  FL            4443   25     1285        43:07.1     47:53.3     13:52/M

     103    Rachel Cruz                       Tampa  FL            2384   29     1288        43:10.5     48:07.4     13:53/M

     104    Kristi Mckenzie                   Land o lakes  FL     3241   29     1290        43:13.0     46:34.7     13:54/M

     105    Liz Swiger                        Winter Haven  FL     4685   29     1302        43:34.5     44:46.4     14:01/M

     106    Melissa Lee                       Tampa  FL            3079   27     1383        45:09.6     45:31.0     14:31/M

     107    Stephanie Demars                  Apollo beach  FL     4806   27     1386        45:16.0     45:26.5     14:33/M

     108    Natalie Person                    Riverview  FL        4409   28     1400        45:27.2     48:48.8     14:37/M

     109    Kailee Gritu                      Lutz  FL             2750   29     1404        45:31.3     49:58.7     14:38/M

     110    Lauren Bingham                    Wesley Chapel  FL    2132   27     1408        45:34.4     47:41.2     14:39/M

     111    Stephanie Fair                    Tampa  FL            4341   29     1409        45:35.0     47:41.4     14:39/M

     112    Amanda Puccinelli                 Largo  FL            3535   26     1435        45:57.2     48:46.2     14:46/M

     113    Johanna Camargo                   Tampa  FL            2246   26     1445        46:10.0     48:17.7     14:51/M

     114    Shannique Palmer                  Tampa  FL            3445   27     1450        46:17.9     50:28.1     14:53/M

     115    Kimberly Ward                     Holiday  FL          3985   27     1469        46:41.1     47:35.5     15:01/M

     116    Tiffany Fabelo                    Riverview  FL        4184   25     1471        46:44.0     49:04.3     15:02/M

     117    Tiftin Land                       Plant City  FL       3045   27     1497        47:11.9     52:43.0     15:10/M

     118    Jennifer Romero                   Palmetto  FL         4753   25     1505        47:19.5     48:44.6     15:13/M

     119    Margaret Kennedy                  Tampa  FL            2990   29     1507        47:20.6     52:27.7     15:13/M

     120    Bridget Killebrew                 Land O Lakes  FL     2998   29     1539        47:55.9     50:56.0     15:24/M

     121    Jessica Holland                   Lakeland  FL           68   29     1544        48:02.2     52:08.7     15:30/M

     122    Cigi Shea                         Clearwater  FL       3724   26     1584        48:59.0     52:16.2     15:45/M

     123    Angela Chils                      LAKELAND  FL         2312   28     1590        49:06.5     50:41.4     15:47/M

     124    Yanisha Fontanez                  Tampa  FL            2607   28     1603        49:16.6     54:40.3     15:50/M

     125    Lane Dowdell                      Tampa  FL              46   27     1649        50:08.5     54:24.4     16:10/M

     126    Ashley Campbell                   Valrico  FL          2250   28     1707        51:18.9     52:03.1     16:30/M

     127    Lindsay Hunter                    Riverview  FL        4364   25     1717        51:35.5     51:35.5     16:35/M

     128    Erin Bean                         Wesley Chapel  FL    2106   26     1720        51:40.6     54:03.5     16:37/M

     129    Bethany Carroll                   Tampa  FL            4153   27     1759        52:16.5     55:01.8     16:48/M

     130    Suzannah Fischer                  Lutz  FL             4345   25     1763        52:18.0     55:03.3     16:49/M

     131    Amanda Farquharson                Brandon  FL          4343   28     1809        53:06.0     57:40.0     17:04/M

     132    Sari Graham                       St. Petersburg  FL   4354   29     1810        53:08.0     58:28.4     17:05/M

     133    Jennifer Budai                    Tampa  FL            4793   27     1827        53:18.7     59:21.8     17:08/M

     134    Shawnticia Braddy                 Tampa  FL            4207   27     1833        53:24.3     57:57.5     17:10/M

     135    Sarah Sponaugle                   Tampa  FL            3808   28     1834        53:32.3     59:25.5     17:13/M

     136    Stephanie Vinson                  Tampa  FL            4690   29     1850        53:45.3     57:34.5     17:17/M

     137    Latasha White                     Tampa  FL            4037   25     1866        54:02.7     56:55.9     17:22/M

     138    Alex Talsma                       St Pete Beach  FL    5202   27     1868        54:03.1     56:55.4     17:23/M

     139    Jordan Whiting                    Tampa  FL            4897   27     1882        54:12.3     57:51.2     17:26/M

     140    Angela Lucas                      Tampa  FL            4636   27     1900        54:24.7     58:07.2     17:30/M

     141    Morgan Lathrop                    Tampa  FL            4836   27     1904        54:27.8     54:41.1     17:30/M

     142    Michelle Kohn                     Bradenton  FL        3017   28     1913        54:41.9     57:42.8     17:35/M

     143    Kaitlyn Lovely                    Bradenton  FL        3123   26     1916        54:43.1     57:43.0     17:36/M

     144    Krystal Rice                      Lutz  FL             3581   29     1922        54:49.2     55:48.1     17:38/M

     145    Alexandra Albizu                  Clermont  FL         4145   27     1937        55:01.1     55:01.1     17:41/M

     146    Kathryn Bostick                   St Petersburg  FL    2164   29     1939        55:02.3     59:45.2     17:42/M

     147    Jaimee Alvarez                    Tampa  FL            2031   28     1940        55:02.4     59:46.7     17:42/M

     148    Kelly Morgan                      Tampa  FL            3321   28     1943        55:09.0     57:16.3     17:44/M

     149    Erin Morgan                       Tampa  FL            3320   25     1944        55:09.1     57:16.4     17:44/M

     150    Kristen Emrich                    Tampa  FL            4811   28     1961        55:31.8   1:02:04.8     17:51/M

     151    Samantha Young                    Valrico  FL          4444   26     1990        56:12.3   1:01:49.3     18:04/M

     152    Rachel Syngo                      Fort Myers  FL       3886   28     1998        56:19.2     59:08.9     18:06/M

     153    Isoken Odia                       Tampa  FL            5170   28     2004        56:24.2     59:22.0     18:08/M

     154    Amanda Parent                     Brandon  FL          3450   26     2013        56:31.4     59:54.3     18:10/M

     155    Lucy Garcia                       Tampa  FL            4956   28     2017        56:34.5   1:00:47.3     18:11/M

     156    Sara Massey                       Lithia  FL           3194   29     2031        56:43.2   1:02:59.3     18:14/M

     157    Theresa Hutchins                  Brandon  FL          4986   29     2043        56:59.6   1:01:26.9     18:19/M

     158    Landee Fielland                   Temple Terrace  FL   2577   25     2050        57:07.3     59:26.2     18:22/M

     159    Sara Palmer                       Tampa  FL            3444   27     2063        57:13.7   1:00:37.2     18:24/M

     160    Ashley Ulbrik                     Seffner  FL          4296   27     2076        57:22.9     57:30.3     18:27/M

     161    Chantal Jones                     Tampa  FL            4625   27     2101        57:45.7   1:02:26.5     18:34/M

     162    Liz Dunn                          Tampa  FL            4294   27     2102        57:45.8   1:02:27.5     18:34/M

     163    Jennifer Trudeau                  Land O Lakes  FL     3934   28     2104        57:47.0     59:14.1     18:35/M

     164    Stephanie Swinson                 Tampa  FL            4284   28     2105        57:47.4     59:14.1     18:35/M

     165    Riana Conigliaro                  Tampa  FL            4715   27     2106        57:47.5     59:14.9     18:35/M

     166    Makenzie Hayward                  Tampa  FL            4202   26     2116        57:50.6   1:01:30.5     18:36/M

     167    Lauren Grooms                     Palm Harbor  FL      2752   25     2123        57:56.8   1:01:04.8     18:38/M

     168    Brittany Marrow                   St. Petersburg  FL   4516   28     2141        58:12.8   1:04:11.5     18:43/M

     169    Megan Long                        Lakeland  FL         4228   28     2162        58:39.5     58:39.5     18:52/M

     170    Meredith Wilson                   Tampa  FL            4076   26     2170        58:46.4   1:02:15.7     18:54/M

     171    Chloe Demar                       Lutz  FL             2451   27     2177        58:58.9   1:05:31.7     18:58/M

     172    Emily Price                       Winter Haven  FL     4994   28     2195        59:11.6   1:01:48.9     19:02/M

     173    April Sun                         Tampa  FL            3870   28     2206        59:18.6   1:03:30.5     19:04/M

     174    Taylor Fisher                     Tampa  FL            2589   25     2210        59:24.9   1:04:25.2     19:06/M

     175    Heather Dodd                      Tampa  FL            2483   25     2216        59:33.4   1:03:44.5     19:09/M

     176    Jessica Carrier                   Safety Harbor  FL    2272   27     2245        59:46.3   1:02:50.8     19:13/M

     177    Beth Olmeda                       Tampa  FL            3401   26     2298      1:00:32.3   1:04:21.1     19:28/M

     178    Jessica Ferraro                   Tampa  FL            2574   27     2332      1:01:06.4   1:06:35.6     19:39/M

     179    Katie Malley                      Palm Harbor  FL      4837   29     2345      1:01:14.2   1:02:41.1     19:41/M

     180    Brooke Dosal                      Odessa  FL           2492   26     2350      1:01:29.3   1:04:15.1     19:46/M

     181    Lauren Traynham                   Seffner  FL          3927   25     2390      1:01:57.1   1:08:29.5     19:55/M

     182    April Lopez                       St Pete  FL          3116   29     2394      1:02:01.1   1:04:54.2     19:56/M

     183    Alicia Wilbanks                   Lakeland  FL         4055   29     2399      1:02:05.8   1:05:30.5     19:58/M

     184    Ashley Davis                      Valrico  FL          4475   27     2420      1:02:18.2   1:08:49.4     20:02/M

     185    Lashana Brown                     Bradenton  FL        2187   29     2435      1:02:28.5   1:05:31.8     20:05/M

     186    Holly Dean                        Wesley chapel  FL    4267   29     2456      1:02:47.9   1:06:31.1     20:11/M

     187    Rachel Swearingen                 St. Petersburg  FL   3883   29     2464      1:02:53.3   1:06:23.0     20:13/M

     188    Johanna Turley                    Spring Hill  FL      4688   29     2466      1:02:53.5   1:09:27.0     20:13/M

     189    Katelyn Dubaniewicz               Pinellas Park  FL    2502   25     2486      1:03:22.8   1:07:54.5     20:23/M

     190    Barbara Kleckner                  Pinellas Park  FL    4949   27     2492      1:03:45.3   1:06:39.1     20:30/M

     191    Kristin Spenik                    St Petersburg  FL    3803   29     2523      1:04:51.7   1:08:04.1     20:51/M

     192    Gabriela Iannelli                 Tampa  FL            2890   26     2540      1:05:20.1   1:10:33.1     21:00/M

     193    Jamie Brown                       Odessa  FL           2185   28     2544      1:05:37.6   1:05:37.6     21:06/M

     194    Sara Martini                      Bradenton  FL        4234   26     2551      1:05:54.2   1:11:42.5     21:11/M

     195    Sydney Mason                      Lithia  FL           3191   25     2566      1:06:38.9   1:11:22.3     21:26/M

     196    Jaimie Kilgore                    Valrico  FL          2997   26     2580      1:07:28.8   1:14:09.7     21:42/M

     197    Megan Murphy                      Riverview  FL        3347   27     2604      1:08:08.3   1:14:27.8     21:54/M

     198    Emily Karcz                       chicago  IL          2976   26     2611      1:08:29.2   1:14:29.9     22:01/M

     199    Brittany Wood                     Land O Lakes  FL     4929   27     2625      1:09:09.1   1:15:48.8     22:14/M

     200    Kristi Kirby                      Tampa  FL            3007   29     2640      1:09:48.6   1:15:09.6     22:27/M

     201    Mariah Campbell                                        5176   26     2643      1:09:58.7   1:15:05.0     22:30/M

     202    Candace Harbour                   Estero  FL           2787   25     2692      1:11:44.1   1:14:45.2     23:04/M

     203    Justine Gonzalez                  Riverview  FL        4727   29     2704      1:12:43.2   1:20:37.4     23:23/M

     204    Shannon Bumpus                    Lakeland  FL         2214   28     2707      1:12:53.7   1:20:38.6     23:26/M

     205    Shelby Husted                     Lakeland  FL         5023   28     2719      1:14:24.1   1:20:30.3     23:55/M

     206    Lauren Fernandez                  Tampa  FL            2569   28     2739      1:15:45.8   1:15:57.8     24:21/M

     207    Kara Dickson                      Tampa  FL            5087   25     2743      1:15:47.4   1:16:00.7     24:22/M

Top

Male 30 to 34


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Casey Smith                       Odessa  FL           3769   31        8        19:40.7     19:41.4      6:19/M

       2    Ryan Patrick                      Tampa  FL            3459   30       25        21:41.9     21:41.9      6:58/M

       3    Paul Crawford                     Tampa  FL              38   33       31        22:09.8     22:09.8      7:09/M

       4    William Webster                   TAMPA  FL            4012   31       51        23:12.6     24:41.5      7:28/M

       5    Jonathan Williams                 TAmpa  FL            4064   30       57        23:26.6     23:35.0      7:32/M

       6    Jeremy Neidig                     Dunedin  FL           192   33       69        24:01.5     24:01.5      7:45/M

       7    John-Robert Maguire               Tampa  FL            3140   33       90        24:41.1     24:45.8      7:56/M

       8    Carlos Palacios                   Miami  FL            3439   34       94        24:47.4     25:05.6      7:58/M

       9    Brent Waluzak                     Riverview  FL        4766   30      101        25:05.5     25:18.3      8:04/M

      10    Jason Lockard                     Lakeland  FL         3110   34      119        25:30.5     26:02.6      8:12/M

      11    Brian Dimaculangan                Clearwater  FL       5130   31      124        25:40.1     28:30.2      8:15/M

      12    Neal Hargis                       Tampa  FL            4911   31      127        25:50.8     27:36.8      8:18/M

      13    Miguel Monche                     Clearwater  FL        105   31      137        26:02.7     26:02.7      8:24/M

      14    Ryan Van Hall                     Tampa  FL            4439   30      139        26:04.0     28:07.7      8:23/M

      15    Brad Warholak                     Tampa  FL            3989   31      153        26:21.8     27:52.8      8:28/M

      16    Chris Unpingco                    Tampa  FL            3943   31      163        26:34.7     26:55.1      8:33/M

      17    Michael Rolnicki                  Tampa  FL             130   32      180        27:09.0     27:28.2      8:45/M

      18    Brian Gadbois                     Tampa  FL            2627   31      199        27:25.5     28:15.9      8:49/M

      19    Marco Echeverry                   tampa  FL            2524   30      201        27:26.1     28:15.9      8:49/M

      20    Steven Gunawan                    Tampa  FL            4357   31      216        27:40.2     30:33.1      8:54/M

      21    Garrett Castor                    Wesley Chapel  FL    4795   30      234        28:01.1     29:16.3      9:01/M

      22    Danny Nguyen                      Tampa  FL            4856   31      239        28:06.5     28:43.6      9:02/M

      23    Michael Maguire                   Tampa  FL            4984   30      249        28:17.0     28:35.7      9:06/M

      24    John Lorenz                       Tampa  FL              89   31      272        28:47.3     28:49.8      9:17/M

      25    Ernesto Gonzalez                  Lithia  FL           2700   31      375        30:02.6     31:10.2      9:39/M

      26    Evan Davis                        Valrico  FL          4476   30      384        30:08.3     30:13.1      9:41/M

      27    Sean Liston                       St. Petersburg  FL   3105   31      397        30:16.5     31:43.3      9:44/M

      28    Anthony Augustine                 Tampa  FL            2071   30      399        30:17.8     31:44.8      9:44/M

      29    Blake Edwards                     Babson Park  FL      2534   33      415        30:27.1     30:58.5      9:47/M

      30    Javier Pagan Pagan                Ruskin  FL           3434   33      424        30:34.3     35:38.0      9:50/M

      31    Christopher Acevedo               Oldsmar  FL          4140   31      431        30:39.7     34:32.4      9:51/M

      32    Marcus Leehan                     Windermere  FL       3081   30      448        30:48.5     31:19.2      9:54/M

      33    Will Chase                        Sarasota  FL         4164   30      476        31:04.8     35:43.9      9:59/M

      34    Alaen Dijon                       Tampa  FL            2473   33      481        31:09.6     31:35.5     10:01/M

      35    Jonathan Narvaez                  Tarpon Springs  FL    108   30      497        31:21.8     32:06.8     10:07/M

      36    Sam Hensley                       St Petersburg  FL    2821   30      505        31:29.4     31:41.4     10:07/M

      37    Luis Ortiz                        valrico  FL          3418   34      525        31:51.5     35:33.2     10:14/M

      38    Robert Sipko                      Tampa  FL            4881   32      553        32:03.2     32:53.4     10:18/M

      39    Michael Messina                   Tampa  FL            4397   32      556        32:05.0     33:06.7     10:19/M

      40    Patrick Beck                      Tampa  FL            2112   31      558        32:05.7     36:27.9     10:19/M

      41    Timothy Bentley                   Tampa  FL            2121   30      559        32:06.8     33:52.0     10:19/M

      42    Drew Greenfield                   Tampa  FL            4195   31      574        32:18.1     35:41.9     10:23/M

      43    Robert Webster                    TAMPA  FL            4011   33      591        32:26.3     34:00.8     10:26/M

      44    Zakee Bailey                      Tampa  FL            4141   30      592        32:26.5     37:02.2     10:26/M

      45    Miguel Ortiz                      Tampa  FL            3419   30      692        34:02.1     34:43.4     10:57/M

      46    Jose Hilario Martinez             Riverview  FL          66   30      696        34:06.2     34:06.2     11:00/M

      47    Scott Waluzak                     Lithia  FL           3983   34      697        34:07.9     36:00.9     10:58/M

      48    Andrew Vives                      Tampa  FL            3966   30      702        34:12.5     34:13.5     11:00/M

      49    David Ernst                       Tampa  FL              48   33      716        34:19.9     34:36.3     11:04/M

      50    Jeff Wilder                       Tampa  FL            4057   32      758        34:52.5     38:37.4     11:13/M

      51    Fabrice Joanis                    oldsmar  FL          2924   33      778        35:07.7     35:07.7     11:17/M

      52    Sam Vafadar                       Tampa  FL            3946   31      781        35:13.6     36:51.8     11:19/M

      53    Sean Thompson                     Bradenton  FL        3916   32      782        35:13.6     37:17.4     11:19/M

      54    Joel Lawson                       Tampa  FL            3065   33      812        35:32.8     39:47.4     11:26/M

      55    Bruno Arriola                     Clearwater  FL       2064   31      834        35:54.7     40:54.7     11:33/M

      56    Kevin Weeks                       Apopka  FL           4572   34      842        36:03.9     36:50.3     11:35/M

      57    Flor Colon                        tampa  FL            2353   33      881        36:33.8     39:46.4     11:45/M

      58    Steven Smail                      Seffner  FL          3764   30      883        36:34.9     40:05.0     11:45/M

      59    Kyle Myers                        Tampa  FL            4854   31      886        36:36.7     40:38.8     11:46/M

      60    Brian Hess                        Tampa  FL            4500   32      890        36:44.5     40:09.2     11:49/M

      61    Jason Ortiz                       Tampa  FL            3417   31      908        37:00.5     39:57.0     11:54/M

      62    Wayne Phillips                    Lutz  FL             4657   34      910        37:01.5     38:23.1     11:54/M

      63    Robbie Brown                      Odessa  FL           2190   33      916        37:04.7     37:34.4     11:55/M

      64    Chris Condon                      Wesley chapel  FL    2354   32      922        37:06.2     38:43.8     11:56/M

      65    Craig Kincheloe                   Tampa  FL            5006   34      927        37:10.0     39:53.4     11:57/M

      66    Dan Herrold                       LABELLE  FL          2827   31      939        37:20.6     40:34.0     12:00/M

      67    Jesse Rosenow                     Tampa  FL            4875   31      973        37:47.9     38:13.6     12:09/M

      68    Jeremiah Flockhart                Kennesaw  GA         2602   30      995        38:08.5     43:05.3     12:16/M

      69    Trevor Gatt                       Tampa  FL            4602   30     1032        38:48.0     41:54.5     12:29/M

      70    Robert Fitzpatrick                Tampa  FL            5119   33     1083        39:32.4     43:06.0     12:43/M

      71    Christopher Estel                 Wesley Chapel  FL    2550   31     1090        39:43.2     41:31.5     12:46/M

      72    William Ordonez                   Tampa  FL            3407   33     1093        39:44.9     43:13.9     12:47/M

      73    Steven Prichard                   Myakka city  FL      3529   33     1127        40:20.4     44:40.9     12:58/M

      74    Evan Rosenthal                    Tampa  FL            3633   34     1151        40:44.3     42:10.6     13:06/M

      75    Michael Carraway                  Apt 5203  FL         4467   30     1223        42:07.8     42:15.2     13:33/M

      76    Gianni Antonaccio                 Tampa  FL            4780   30     1255        42:31.8     44:23.2     13:40/M

      77    Vu Nguyen                         Orlando  FL           112   33     1259        42:33.5     43:42.4     13:44/M

      78    Kevin Whitlock                    Tampa  FL            4299   32     1279        42:55.3     46:35.5     13:48/M

      79    Kevin James                       Tampa  FL            4826   31     1308        43:46.5     47:25.8     14:04/M

      80    Coulter Wickerham                 Lilburn  GA          4044   32     1362        44:40.6     47:59.0     14:22/M

      81    Lan Tran                          Tampa  FL            3926   30     1389        45:18.6     45:41.2     14:34/M

      82    Prisciliano Delgado               Plant City  FL       4719   30     1416        45:39.5     47:32.5     14:41/M

      83    Walt Bower                        Sarasota  FL         4204   31     1432        45:55.8     48:57.1     14:46/M

      84    James Nesbitt                     Tarpon Springs  FL   5159   32     1446        46:10.2     48:18.0     14:51/M

      85    Benito Calzada                    Tampa  FL            2244   33     1453        46:30.3     48:25.4     14:57/M

      86    Christopher Casale                Tampa  FL            4154   34     1467        46:39.4     48:28.1     15:00/M

      87    Luis Castro                       Tampa  FL            2292   32     1504        47:19.3     52:26.7     15:13/M

      88    Chris Klecic                      Valrico  FL          5069   32     1567        48:42.4     52:46.2     15:40/M

      89    Anthony Preston                   Plant City  FL       3521   34     1574        48:48.0     50:00.9     15:41/M

      90    Matt Trespalacios                 Tampa  FL            4888   32     1580        48:57.0     49:52.8     15:44/M

      91    Syve-Roy Grant                    Tampa  FL            2728   31     1681        50:39.2     54:48.8     16:17/M

      92    Joshua Pesch                      Valrico  FL          3486   34     1715        51:32.5     57:35.7     16:34/M

      93    Tony Brannan                      Austin  TX           2173   32     1814        53:09.5     58:30.0     17:05/M

      94    Jeff Durso                        Dunedin  FL          2515   31     1826        53:17.2     59:22.6     17:08/M

      95    Anthony Emrich                    Tampa  FL            4810   31     1883        54:12.9   1:00:45.5     17:26/M

      96    Aaron Dahl                        Valrico  FL          2400   30     1911        54:41.3   1:00:22.3     17:35/M

      97    Kenneth Miller                    Hudson  FL           3287   32     1946        55:12.7     58:19.4     17:45/M

      98    Kyle Kalwary                      Tampa  FL            2967   32     1967        55:38.8   1:02:09.6     17:53/M

      99    Preethum Prithviraj               Tampa  FL            4413   33     1982        56:05.4   1:01:10.6     18:02/M

     100    Bertrand Parent                   Brandon  FL          4860   30     2011        56:31.1     59:53.7     18:10/M

     101    Bill Law                          Tampa  FL            4380   32     2126        57:59.0     58:12.1     18:39/M

     102    Billy Buckles                     Plant City  FL       2205   32     2174        58:50.3     58:50.3     18:55/M

     103    Mitch Obert                       Tampa  FL            4530   34     2244        59:46.2   1:02:50.8     19:13/M

     104    Scooby Stearns                    Dover  FL            3829   30     2270      1:00:13.3   1:06:39.2     19:22/M

     105    Brandon Eckaus                    Riverview  FL        2525   30     2290      1:00:25.6   1:04:35.2     19:26/M

     106    Justin Lawson                     Atlanta  GA          3066   34     2299      1:00:32.4   1:04:47.6     19:28/M

     107    Justin Okeeffe                    Wesley Chapel  FL    3395   32     2300      1:00:34.3   1:04:39.6     19:28/M

     108    Andres Delgado                    Tampa  FL            2446   30     2415      1:02:16.2   1:05:47.3     20:01/M

     109    Juan Salazar                      Tampa  FL            3664   33     2419      1:02:17.2   1:05:46.9     20:02/M

     110    Brendan Mackesay                                       5109   31     2450      1:02:39.4   1:07:07.9     20:09/M

     111    Matt Sehner                       St Petersburg  FL    3704   31     2527      1:04:59.1   1:08:15.6     20:54/M

     112    John Brennan                      Palm Harbor  FL      5033   33     2573      1:06:53.9   1:13:05.8     21:30/M

     113    Christopher Campbell              Tampa  FL            2254   31     2618      1:08:47.2   1:12:05.7     22:07/M

     114    Zach Kirby                        Tampa  FL            3008   33     2641      1:09:49.3   1:15:09.6     22:27/M

     115    David Bartalis                    St Pete  FL          2098   34     2656      1:10:29.3   1:13:53.2     22:40/M

     116    Brad Melton                       Tampa  FL            3261   31     2717      1:14:23.3   1:20:29.7     23:55/M

Top

Female 30 to 34


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Megan Meister                     tampa  FL            3255   33       56        23:24.8     23:24.8      7:31/M

       2    Astrid Gilbert                    North Port  FL         52   33       85        24:30.7     24:37.1      7:54/M

       3    Lindsay Roland                    Tampa  FL            3626   32       97        24:54.1     25:06.4      8:00/M

       4    Stacy Synowiec                    Tampa  FL            3887   30      152        26:21.6     27:52.8      8:28/M

       5    Amanda Beauchaine                 Ruskin  FL           2109   32      162        26:34.0     26:37.2      8:33/M

       6    Maija Reblin                      tampa  FL             127   34      172        26:53.4     27:10.6      8:40/M

       7    Megan Estel                       Wesley Chapel  FL      49   30      205        27:30.2     27:50.2      8:52/M

       8    Cynthia Eckert                    Wimauma  FL          2526   30      222        27:49.2     27:55.4      8:57/M

       9    Samantha Brown                    Tampa  FL            2191   31      228        27:55.0     29:14.5      8:59/M

      10    Amanda Santos                     Bradenton  FL        3673   34      231        27:57.3     28:27.9      8:59/M

      11    Corinne Herlihy                   Tampa  FL            4981   34      253        28:19.2     33:11.4      9:06/M

      12    Sarah Hess                        Seminole  FL          189   34      267        28:37.3     29:36.0      9:14/M

      13    Chrissy Mamone                    Saint Petersburg  F  3156   31      268        28:37.3     30:09.3      9:12/M

      14    Erika Lorenz                      Tampa  FL              88   30      273        28:47.8     28:49.7      9:17/M

      15    Lindsey Juarez                    st petersburg  FL    2960   30      274        28:47.9     33:04.7      9:15/M

      16    Carrie Metcalf                    Parrish  FL          3270   31      288        29:00.0     29:31.0      9:19/M

      17    Stephanie Smith                   Clearwater  FL       4422   31      294        29:06.9     34:13.9      9:21/M

      18    Allison Freeman                   Tampa  FL            2619   31      327        29:32.8     30:13.7      9:30/M

      19    Jennifer Blaisdell                Tampa  FL              21   32      346        29:43.3     29:43.3      9:35/M

      20    Ekaterina Mcclanahan              wesley chapel  FL    4394   32      352        29:48.0     31:06.3      9:35/M

      21    Melissa Gant                      Tampa  FL            5045   34      366        29:58.8     34:23.6      9:38/M

      22    Jackelyn Waluzak                  Lithia  FL           3982   34      369        29:59.8     31:52.4      9:38/M

      23    Melissa Abreu Toyens              Ruskin  FL           2004   32      425        30:34.7     35:38.3      9:50/M

      24    Leigh Lilla                       Clearwater  FL       3095   32      429        30:39.0     31:24.8      9:51/M

      25    Cindy Schofield-Villalba          Tampa  FL            5149   34      437        30:42.8     30:58.3      9:52/M

      26    Nicole Meyerson                   Tampa  FL            3274   32      445        30:47.6     34:33.3      9:54/M

      27    Liza Geist                        Apollo Beach  FL     4963   33      447        30:48.0     32:01.8      9:54/M

      28    Pamela Reiersen                   Tampa  FL            3566   30      460        30:52.6     32:04.9      9:55/M

      29    Megan Cobb                        Plant City  FL       2341   32      462        30:53.3     31:39.2      9:56/M

      30    Anita Mamone                      St. Petersburg  FL   3155   33      468        30:58.7     32:34.5      9:57/M

      31    Jen Cassio                        Trinity  FL          2283   30      474        31:04.0     32:22.0      9:59/M

      32    Michelle Lockard                  Lakeland  FL         3111   32      507        31:33.1     32:04.7     10:09/M

      33    Annie Warner                      Plant City  FL       3990   31      511        31:36.1     32:04.6     10:10/M

      34    Leah Grieger                      Lakeland  FL         2744   34      536        31:57.6     32:50.9     10:16/M

      35    Melissa Ho                        Tampa  FL            4360   32      539        31:59.0     32:10.6     10:17/M

      36    Christina Johnson                 Parrish  FL          2927   33      560        32:06.9     33:36.5     10:19/M

      37    Jillian Santiago                  New Port Richey  FL  4672   34      566        32:10.9     36:29.5     10:21/M

      38    Jennifer Lanier                   Tampa  FL            4218   33      595        32:29.2     36:59.5     10:27/M

      39    Alyssa Bates                      Wesley Chapel  FL    2102   31      621        33:03.8     34:41.1     10:38/M

      40    Erin Fowler                       Tampa  FL            2612   32      626        33:09.9     33:27.5     10:40/M

      41    Leah Dunne                        Tarpon Springs  FL   2511   32      634        33:15.6     37:37.9     10:41/M

      42    Tasha Blaisdell                   Tampa  FL              22   33      635        33:16.6     33:16.6     10:44/M

      43    Cristina Llorens                  Delray Beach  FL     4226   34      656        33:35.6     38:17.3     10:48/M

      44    Jennifer Sobieski                 Tampa  FL            3793   34      667        33:45.2     34:20.4     10:51/M

      45    Patricia Candamo                  Tampa  FL            2258   34      701        34:12.0     34:51.8     11:00/M

      46    Sandhya Matthias                  Tampa  FL            3206   33      703        34:12.6     34:44.4     11:00/M

      47    Rebecca Mcleod                    Tampa  FL            3243   30      728        34:33.4     36:12.5     11:07/M

      48    Kim Shelton                       Hudson  FL            174   30      732        34:35.2     35:47.1     11:09/M

      49    Christy Candreva                  Hernando Beach  FL   2259   30      740        34:42.1     38:58.8     11:09/M

      50    Carly Harris                      Tampa  FL            2794   34      747        34:44.9     38:30.3     11:10/M

      51    Ivana Kajtezovic                  Tampa  FL            2965   32      749        34:46.7     38:58.1     11:11/M

      52    Amber Meurer                      Lakeland  FL         3271   32      752        34:48.5     35:01.4     11:11/M

      53    Alicia Elliott                    Tampa  FL            2539   34      759        34:53.1     37:14.2     11:13/M

      54    Beth Galambos                     Tampa  FL            2630   34      772        35:04.7     38:49.5     11:17/M

      55    Norma Jean Carlile                Inverness  FL        2264   30      780        35:10.1     35:49.7     11:18/M

      56    Nicci Tomlin-Baker                Wesley Chapel  FL    3925   33      784        35:13.7     36:16.3     11:19/M

      57    Margaret Milam                    Tampa  FL            5203   34      787        35:14.4     39:16.6     11:20/M

      58    Lauren Scott                      Largo  FL            4420   33      788        35:15.3     40:17.1     11:20/M

      59    Amy Wallington                    Saint Petersburg  F  4765   33      803        35:23.7     40:49.3     11:23/M

      60    Shelby Buyi                       Riverview  FL        2226   32      809        35:29.1     36:14.3     11:25/M

      61    Emily Wright                      Gibsonton  FL         152   30      811        35:31.6     36:02.6     11:27/M

      62    Nichole Gumiela                   brandon  FL          2760   31      813        35:33.0     37:03.4     11:26/M

      63    Megan Hisey                       Riverview  FL        2843   33      821        35:43.7     36:10.9     11:29/M

      64    Abby Jones                        Ocala  FL            2939   31      833        35:54.5     36:23.5     11:33/M

      65    Melissa Bogner                    Tampa  FL            2153   32      846        36:05.2     36:51.0     11:36/M

      66    Janelle Brown                     Tampa  FL            4791   30      857        36:14.8     40:55.8     11:39/M

      67    Ashley Mcgee                      St. Petersburg  FL   4239   32      858        36:15.6     38:44.2     11:39/M

      68    Kristin Spence                    Tampa  FL            4556   30      877        36:30.5     38:08.4     11:44/M

      69    Samantha Klebowski                Plant city  FL       3009   32      888        36:42.9     39:27.4     11:48/M

      70    Kymberly Simms                    Plant City  FL       3752   34      943        37:22.5     38:07.8     12:01/M

      71    Jennifer Parrish                  Riverview  FL        3456   31      962        37:34.9     38:12.3     12:05/M

      72    Kerrie Cleveland                  Valrico  FL          2336   32      972        37:45.9     42:27.7     12:08/M

      73    Jeanne Odermatt                   clearwater  FL       3393   32      991        38:01.8     38:08.4     12:13/M

      74    Laura Tanner                      Tampa  FL            3892   33     1009        38:21.0     43:39.3     12:20/M

      75    Annie Shipherd                    Tampa  FL            3741   31     1010        38:21.2     43:39.4     12:20/M

      76    Shuka Farid                       Riverview  FL        2563   30     1027        38:38.6     40:13.6     12:25/M

      77    Natalie Kasper                    Orlando  FL          2978   30     1035        38:49.6     42:41.5     12:29/M

      78    Raengel Solis                     Tampa  FL            4883   31     1065        39:14.1     39:18.9     12:37/M

      79    Brandi Emory                      Brandon  FL          2542   34     1075        39:23.5     40:10.6     12:40/M

      80    Erin Jahnke                       apollo beach  FL     4732   32     1118        40:07.8     41:31.3     12:54/M

      81    Amy Chen                          Dunbay  FL            200   32     1121        40:13.9     40:40.8     12:58/M

      82    Molly Prichard                    Myakka city  FL      3528   31     1128        40:20.9     44:41.3     12:58/M

      83    Monica Gallegos                   Englewood  CO        4191   33     1142        40:31.4     43:27.3     13:02/M

      84    Erica Burris                      Plant City  FL       2219   32     1155        40:49.8     41:54.5     13:07/M

      85    Jasmine Cutler                    Tampa  FL            4255   31     1156        40:50.3     42:59.0     13:08/M

      86    Jamie Kaplan                      Tampa  FL            2974   31     1197        41:39.5     45:24.1     13:24/M

      87    Cheryl Funches                    Tampa  FL            4347   33     1213        41:53.6     45:17.1     13:28/M

      88    Sarah Luke                        Land o Lakes  FL     3125   30     1221        42:05.5     45:45.1     13:32/M

      89    Stephanie Carraway                Tampa  FL            2271   32     1222        42:07.8     42:15.1     13:33/M

      90    Tiffany Sanchez                   Tampa  FL            4548   34     1225        42:08.7     43:45.8     13:33/M

      91    Deborah Ferreira                  Tampa  FL            4812   34     1257        42:32.3     44:23.1     13:41/M

      92    Alyssa Purdy                      Tampa  FL            4871   32     1266        42:41.7     45:09.7     13:43/M

      93    Suzanne Shamblin                  Tampa  FL            5038   33     1277        42:54.4     43:49.8     13:48/M

      94    Ashley Albertson                  Lutz  FL             5037   30     1278        42:54.5     43:49.9     13:48/M

      95    Stephanie Porcella                Tampa  FL            3517   31     1301        43:34.2     49:19.0     14:01/M

      96    Kimberly Camille                  Brandon  FL          2248   34     1311        43:47.4     49:56.7     14:05/M

      97    Ana Gonzalez                      Tampa  FL            5047   33     1313        43:52.1     49:15.9     14:06/M

      98    Jacqueline Opiola                 Tampa  FL            3405   34     1314        43:52.1     49:16.3     14:06/M

      99    Leona Lewin                       Wesley Chapel  FL    3088   31     1323        44:03.0     45:46.6     14:10/M

     100    Jacqueline Wesolow                tampa  FL            4573   31     1326        44:06.7     49:55.2     14:11/M

     101    Blessing Ekanem                   TAMPA  FL            4583   34     1346        44:19.4     45:43.2     14:15/M

     102    Taryn Hewett                      Brandon  FL          2833   30     1378        45:03.6     46:39.7     14:29/M

     103    Stephanie Jones                   St Petersburg  FL    2951   32     1381        45:08.2     46:40.0     14:31/M

     104    Courtney Jones                    St Pete  FL          2942   34     1382        45:09.1     46:39.8     14:31/M

     105    Leah Coffin                       TRINITY  FL          4168   32     1396        45:23.6     46:57.7     14:36/M

     106    Carolina Cifuentes                Lutz  FL             2321   32     1398        45:26.6     48:14.7     14:37/M

     107    Amanda Weinberg                   Seminole  FL         4014   34     1414        45:37.2     50:40.0     14:40/M

     108    Suneeta Chundi                    land O Lakes  FL     2317   34     1439        46:02.2     46:51.0     14:48/M

     109    Allana Fernandez                  Tampa  FL            4589   30     1461        46:37.3     52:29.2     14:59/M

     110    Michelle Casale                   Tampa  FL            4155   34     1463        46:37.9     48:27.0     14:59/M

     111    Vilma Rodriguez                   Palmetto  FL         4752   33     1503        47:19.0     48:44.4     15:13/M

     112    Karen White                       Palmetto  FL         4767   34     1506        47:20.1     48:45.6     15:13/M

     113    Jackie Ortiz                      Tampa  FL            3416   33     1528        47:46.0     51:08.2     15:22/M

     114    Fralia Rosario                    Brandon  FL           159   34     1564        48:41.3     53:57.9     15:42/M

     115    Diana Preston                     Plant City  FL       3522   33     1576        48:49.6     50:02.7     15:42/M

     116    Stephanie Heveron                 St. Petersburg  FL   2831   30     1606        49:17.2     50:04.5     15:51/M

     117    Jen Brody                         Riverview  FL        2178   31     1627        49:49.1     55:50.1     16:01/M

     118    Joanne Petrella                   St. Petersburg  FL   3492   32     1630        49:50.6     51:18.2     16:01/M

     119    Victoria D Roberts                Clearwater  FL       5083   33     1639        49:56.9     52:19.8     16:03/M

     120    Gopi Prithviraj                   Tampa  FL            4412   32     1648        50:08.2     55:12.2     16:07/M

     121    Lindsay Roth                      SARASOTA  FL         3641   30     1651        50:10.1     52:33.2     16:08/M

     122    Gretchen Danielski                Gibsonton  FL        2414   34     1669        50:27.6     53:56.2     16:13/M

     123    Lina Palacio                      Land O Lakes  FL     3438   33     1694        51:03.0     51:08.0     16:25/M

     124    Amanda Simpson                    Seffner  FL          3754   34     1696        51:07.5     55:39.8     16:26/M

     125    Swagata Majumdar                  Lutz  FL             3148   34     1697        51:08.2     56:21.1     16:26/M

     126    Johanna Ciaramella                Tampa  FL            2320   32     1702        51:13.9     54:05.2     16:28/M

     127    Kimberly Simon                    Brandon  FL          3753   33     1725        51:43.6     56:10.7     16:38/M

     128    Jodi Turco                        Lithia  FL           4295   32     1731        51:48.4     54:31.4     16:39/M

     129    Joan Williams-Kargakos            Plant City  FL       4899   31     1771        52:32.3     57:49.9     16:54/M

     130    Rebecca Layton                    Tampa  FL            3068   32     1782        52:45.3     58:10.3     16:58/M

     131    Ashley Young                      Tampa  FL            4103   32     1783        52:46.2     58:10.7     16:58/M

     132    Zoe Gallina                       Tampa  FL            2641   32     1785        52:46.8     58:07.6     16:58/M

     133    Annette Messina                   Tampa  FL            4396   31     1792        52:55.6     58:20.0     17:01/M

     134    Ginny Pearce                      Tampa  FL            4861   31     1794        52:57.6     58:18.4     17:02/M

     135    Katie Owen                        Tampa  FL            3425   30     1801        53:01.5     56:50.9     17:03/M

     136    Daphne Edwards                    Tampa  FL            4960   32     1806        53:02.6     56:52.0     17:03/M

     137    Mabel Ames                        Apollo Beach  FL     2042   34     1811        53:08.5     55:41.8     17:05/M

     138    Christina Brannan                 Austin  TX           2172   32     1813        53:08.7     58:29.2     17:05/M

     139    Brittany Durso                    Dunedin  FL          2514   30     1820        53:15.2     59:21.5     17:07/M

     140    Jonelle English                   Tampa  FL            4182   33     1822        53:15.5     55:34.4     17:07/M

     141    Stacy Aspinall                    Tampa  FL            4193   30     1831        53:23.6     57:56.6     17:10/M

     142    Joan Pares                        odessa  FL           3453   33     1855        53:50.9     56:42.6     17:19/M

     143    Stephanie Dahl                    Valrico  FL          2401   30     1910        54:41.0   1:00:22.2     17:35/M

     144    Christina Flores                  Safety Harbor  FL    2603   34     1919        54:45.8   1:01:44.8     17:36/M

     145    Jennifer Miller                   Hudson  FL           3282   31     1945        55:11.9     58:18.7     17:45/M

     146    Kelley Woodley                    Valrico  FL          4089   31     1954        55:24.2     59:04.3     17:49/M

     147    Valerie Cunha                     Riverview  FL        4718   32     1959        55:29.8     56:23.0     17:50/M

     148    Danielle Finney                   Tampa  FL            2583   34     1964        55:37.7   1:02:09.3     17:53/M

     149    Amanda Love                       Bushnell  FL         3121   34     1969        55:40.8   1:02:04.9     17:54/M

     150    Amber Criswell                    wesley chapel  FL    4332   30     1989        56:12.1   1:01:49.3     18:04/M

     151    Chelsea Ruller                    Tampa  FL            3648   31     2005        56:24.8   1:00:34.2     18:08/M

     152    Brandi Hobby                      Plant city  FL       2845   31     2030        56:42.8   1:03:00.0     18:14/M

     153    Nicole Hutchins                   Tampa  FL            4987   31     2044        56:59.8   1:01:26.9     18:19/M

     154    Emily Monahan                     Sarasota  FL         3304   31     2056        57:11.5   1:00:13.7     18:23/M

     155    Alexandra Achille                 Tampa  FL            2005   31     2068        57:15.4   1:03:27.4     18:25/M

     156    Annabel Glynos                    Tampa  FL            2684   33     2086        57:35.3   1:01:16.8     18:31/M

     157    Sara Kambic                       Tampa  FL            4735   30     2098        57:44.6   1:00:39.9     18:34/M

     158    Amy Myers                         Lakeland  FL         3350   32     2109        57:47.7   1:02:53.0     18:35/M

     159    Melissa Buehlman                  Tampa  FL            2207   32     2112        57:48.8   1:01:33.9     18:35/M

     160    Andrea Bowman                     Tampa  FL            2166   32     2145        58:17.2   1:00:26.3     18:44/M

     161    Brandy Polkinghorn                Pinellas Park  FL    3514   32     2149        58:21.6     58:21.6     18:46/M

     162    Megan Law                         Tampa  FL            4381   30     2159        58:35.0     58:51.1     18:50/M

     163    Jennifer Lawson                   Tampa  FL            3063   31     2198        59:14.0   1:03:29.7     19:03/M

     164    Shirley Ramirez                   Clearwater  FL       4872   33     2208        59:22.8   1:01:55.0     19:05/M

     165    Bridgette Cooley                  Wesley Chapel  FL    2360   31     2215        59:33.4   1:04:35.9     19:09/M

     166    Kristi Ahmad                      Riverview  FL        2011   30     2232        59:40.9   1:02:25.8     19:11/M

     167    Lori Thompson                     Wesley chapel  FL    3915   33     2234        59:41.6   1:02:27.7     19:11/M

     168    Rebecca Smith                     Odessa  FL           3782   30     2237        59:42.0   1:05:40.8     19:12/M

     169    Missy Smith                       Odessa  FL           3780   33     2240        59:43.4   1:05:43.2     19:12/M

     170    Iisha Guess                       dade city  FL        2756   33     2259      1:00:02.4   1:03:57.0     19:18/M

     171    Tonya Guess                       dade city  FL        2757   32     2260      1:00:02.4   1:03:57.3     19:18/M

     172    Noelle Munroe                     dade city  FL        3342   30     2262      1:00:03.7   1:03:57.4     19:19/M

     173    Leeann Lawrence                   Tampa  FL            3059   30     2294      1:00:31.2   1:04:22.1     19:28/M

     174    Krishna Namana                    Tampa  FL            3363   34     2302      1:00:37.1   1:00:37.1     19:29/M

     175    Christina Campbell                Lithia  FL           2253   32     2320      1:00:58.8   1:05:06.7     19:36/M

     176    Tara Laub                         St Petersburg  FL    3053   31     2324      1:01:01.2   1:06:29.1     19:37/M

     177    Christine Vinci                   Houston  TX          4689   31     2331      1:01:06.0   1:05:03.0     19:39/M

     178    Tafara Smith                      Brandon  FL          4555   33     2335      1:01:08.8   1:04:00.3     19:39/M

     179    Kiawana Russel                    Tampa  FL            4542   32     2336      1:01:08.8   1:04:00.4     19:39/M

     180    Melissa Collazo                   Tampa  FL            2349   30     2340      1:01:10.3   1:05:21.7     19:40/M

     181    Maria Coates                      Riverview  FL        2340   34     2351      1:01:30.3   1:04:15.2     19:46/M

     182    Amber Bartee                      New Port Richey  FL  4995   33     2353      1:01:33.7   1:03:49.7     19:47/M

     183    Tiffany Yip                       Wesley Chapel  FL    4901   31     2355      1:01:35.6   1:07:10.0     19:48/M

     184    Jacqueline Root                   LUTZ  FL             3630   30     2368      1:01:41.7   1:07:07.0     19:50/M

     185    Nicole Tillett                    Bartow  FL           4564   34     2369      1:01:42.0   1:06:14.5     19:50/M

     186    Vanessa Bergin                    Tampa  FL            5004   33     2382      1:01:55.0   1:08:29.0     19:55/M

     187    Heather Baldwin                   Dade City  FL        2086   30     2389      1:01:57.1   1:03:16.8     19:55/M

     188    Leah Craig                        Pinellas park  FL    2375   31     2393      1:01:59.7   1:04:53.6     19:56/M

     189    Allison Wiley                     Lutz  FL             4768   34     2395      1:02:01.3   1:05:32.4     19:56/M

     190    Camille Gomez                     Tampa  FL            5272   30     2448      1:02:38.8   1:07:06.5     20:08/M

     191    Yaritza Rodriguez                 Tampa  FL            3618   33     2482      1:03:13.6   1:06:09.0     20:20/M

     192    Amanda Padovano                   Spring Hill  FL      3431   33     2493      1:03:46.0   1:07:59.3     20:30/M

     193    Jessica Gruenbaum                 Brandon  FL          4197   32     2495      1:04:11.4   1:08:28.6     20:38/M

     194    Beatriz Velazquez                 Wimauma  FL          3960   32     2501      1:04:24.1   1:05:15.1     20:42/M

     195    Alexandria Egozcue                Brandon  FL          4338   34     2513      1:04:29.6   1:10:42.9     20:44/M

     196    Rosa Rodriguez                    Wimauma  FL          3616   34     2515      1:04:30.5   1:05:24.7     20:44/M

     197    Kimberly O'Keeffe                 Wesley Chapel  FL    3396   33     2518      1:04:40.1   1:04:40.1     20:48/M

     198    Leidy Isenalumhe                  Lutz  FL             5080   32     2521      1:04:44.5   1:05:30.0     20:49/M

     199    Magali Van Den Bergh              Tampa  FL            4438   31     2522      1:04:44.9   1:05:29.9     20:49/M

     200    Cheryl Sehner                     St Petersburg  FL    3703   31     2529      1:04:59.9   1:08:15.4     20:54/M

     201    Jamie Hurst                       Dunedin  FL          5009   32     2564      1:06:36.3   1:12:03.5     21:25/M

     202    Meredith Denson                   tampa  FL            2455   30     2590      1:07:46.4   1:11:54.8     21:47/M

     203    Christine Pierce Campbell         Tampa  FL            3497   34     2620      1:08:48.8   1:12:06.2     22:07/M

     204    Jessica Davis                     Land O Lakes  FL     2427   32     2642      1:09:49.6   1:15:11.1     22:27/M

     205    Gina Ertsgaard                    Tampa  FL            4183   31     2646      1:10:05.4   1:15:55.9     22:32/M

     206    Tara Woodman                      Parrish  FL          4091   34     2648      1:10:08.2   1:16:00.6     22:33/M

     207    Kendell Kuestner                  St Pete  FL          3035   34     2659      1:10:36.9   1:13:51.6     22:42/M

     208    Larissa Beck                      Tampa  FL            2111   32     2661      1:10:42.6   1:15:05.6     22:44/M

     209    Kristin Bass                                           5131   32     2686      1:11:29.4   1:14:30.7     22:59/M

     210    Andrea Davis                      Tampa  FL            2421   32     2706      1:12:51.6   1:20:38.2     23:25/M

     211    Krissy Dyer                       New port richey  FL  4484   33     2708      1:13:07.3   1:18:16.6     23:31/M

     212    Jazmin Calzada                    Tampa  FL            2245   32     2716      1:14:22.9   1:16:06.8     23:55/M

     213    Emily Gulley                      Lakeland  FL         2759   31     2718      1:14:24.1   1:20:30.5     23:55/M

     214    Brandy Melton                     Tampa  FL            3262   31     2722      1:14:26.0   1:20:32.7     23:56/M

     215    Jennifer Terentino                Box Elder  SD        5017   34     2733      1:15:37.1   1:20:52.3     24:19/M

     216    Beatrice Olivier                  Tampa  FL            3400   33     2740      1:15:46.4   1:15:59.6     24:22/M

     217    Frances Vasquez                   Miami  FL            3956   32     2742      1:15:47.3   1:16:00.2     24:22/M

     218    Aubrey Benjamin                   Riverview  FL        2114   34     2753      1:17:19.4   1:19:45.2     24:52/M

Top

Male 35 to 39


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Donald Geist Jr                   Apollo Beach  FL     4964   36       11        19:49.7     19:49.7      6:22/M

       2    Brett Lawrie                      Tampa  FL             176   35       20        21:01.1     21:01.1      6:47/M

       3    Ryan Smith                        Odessa  FL           3783   36       24        21:37.8     21:38.7      6:57/M

       4    Michael Mann                      Lakeland  FL           92   37       26        21:42.7     21:42.7      7:00/M

       5    Ted Unkel                         Sarasota  FL         4890   38       33        22:30.8     23:03.0      7:14/M

       6    Robert Newton                     Tampa  FL            4252   36       37        22:46.2     22:46.3      7:19/M

       7    Josh Loew                         wesley chapel  FL    4386   37       41        22:51.1     22:53.5      7:21/M

       8    Zach Squires                      Riverivew  FL        3810   35       52        23:13.9     23:16.6      7:28/M

       9    Joshua Gohman                     Tarpon Springs  FL     54   38       59        23:40.1     23:40.1      7:38/M

      10    Ryan Dejong                       TAMPA  FL            2442   36       72        24:09.7     25:07.5      7:46/M

      11    Harstan Krieger                   Tampa  FL            3027   35       75        24:18.9     24:53.0      7:49/M

      12    Matthew Martin                    Tampa  FL            3178   38       83        24:30.1     24:30.5      7:53/M

      13    Andrew Burkhart                   St. Petersburg  FL   4150   37       87        24:35.4     25:34.3      7:54/M

      14    Richard marchman                  apollo beach  FL     4741   35      117        25:27.2     25:39.2      8:11/M

      15    Tyler Sutterby                    Lithia  FL           3874   37      129        25:52.0     26:28.8      8:19/M

      16    Brad Firesheets                   Tampa  FL            2586   35      131        25:57.2     25:57.2      8:21/M

      17    Nicolas Otero                     Tampa  FL            3421   38      138        26:03.4     26:05.9      8:23/M

      18    Daniel Dollar                     Saint Petersburg  F    44   35      212        27:36.0     27:49.5      8:54/M

      19    Bryant Brantley                   BRANDON  FL            25   38      220        27:46.1     27:46.1      8:57/M

      20    Barry Lawrance                    Lutz  FL             3056   36      241        28:09.5     28:33.5      9:03/M

      21    Jason Runkles                     Dunedin  FL          3650   35      280        28:51.1     29:10.8      9:17/M

      22    Florian Geier                     tampa  FL            2659   36      281        28:54.0     29:53.5      9:18/M

      23    Bryan Grieger                     Lakeland  FL         2743   39      283        28:56.3     29:49.7      9:18/M

      24    Rahul Agarwal                     Tampa  FL            4776   36      295        29:07.4     30:28.5      9:22/M

      25    Cornelius Mays                    Riverview  FL        4640   37      337        29:37.8     29:37.8      9:31/M

      26    John Honeycutt                    Tampa  FL            4205   36      351        29:48.0     34:18.0      9:35/M

      27    Roger Pearce                      Tampa  FL            4862   37      380        30:05.8     34:44.1      9:40/M

      28    Norman Daerda Jr                  Land O Lakes  FL     4474   35      396        30:15.7     33:38.9      9:44/M

      29    Gregory Palmer Jr                 Tampa  FL            3446   38      400        30:19.0     31:06.3      9:45/M

      30    Christian Gerbick                 Tampa  FL            5210   39      401        30:19.2     30:44.2      9:45/M

      31    Mark Hall                         Apopka  FL           4729   37      426        30:36.2     31:21.5      9:50/M

      32    Eddie Pabon                       Tampa  FL            3428   37      441        30:45.8     31:43.4      9:53/M

      33    Ryan Diedrich                     Bradenton  FL        5044   35      461        30:52.8     31:26.2      9:55/M

      34    Derick Sheffler                   Seffner  FL          3730   35      466        30:56.4     31:24.2      9:57/M

      35    Casey Newman                      st petersburg  FL     110   35      479        31:08.7     31:40.1     10:03/M

      36    David White Ii                    tampa  FL            4038   39      493        31:18.1     34:47.4     10:04/M

      37    Matthew Hilton                    Tampa  FL            2839   36      499        31:24.4     35:12.0     10:06/M

      38    Fai Fai Ho                        Port Richey  FL      2844   36      506        31:31.2     33:32.9     10:08/M

      39    Joe Carroll                       Palm Harbor  FL      2274   37      518        31:43.7     33:13.8     10:12/M

      40    Lamar Washington                  Riverview  FL        5171   39      555        32:04.0     32:28.5     10:19/M

      41    Nicolas Aquilizan                 Wesley Chapel  FL    2059   36      567        32:11.0     32:31.2     10:21/M

      42    Ryan Jarnagin                     Tampa  FL            2915   35      576        32:18.6     33:46.9     10:23/M

      43    Tim Kubal                         Tampa  FL            4510   35      584        32:20.7     33:47.9     10:24/M

      44    Kevin Pope                        Dover  FL            4868   36      618        32:58.2     34:03.5     10:36/M

      45    Rolando Arroyo                    Denver  CO           2065   37      624        33:06.6     34:06.6     10:39/M

      46    Jess Robinson                     Valrico  FL          3608   35      653        33:32.9     39:22.2     10:47/M

      47    Danny Rivers                      Tampa  FL            3599   37      658        33:37.6     34:20.6     10:49/M

      48    Joshua Candamo                    Tampa  FL            2257   38      687        33:58.5     34:37.7     10:55/M

      49    Melinda Turner                    Tampa  FL            3940   39      699        34:08.5     35:52.9     10:59/M

      50    Geoff Hewett                      Brandon  FL          2832   35      741        34:42.2     36:18.3     11:09/M

      51    Jonathan Tennis                   Tampa  FL            3902   38      750        34:47.3     38:58.5     11:11/M

      52    Ahmed Reyes                       St Pete  FL          3575   36      767        34:59.0     36:30.1     11:15/M

      53    Daniel Chemnitz                   Trinity  FL          2305   36      769        34:59.8     39:29.1     11:15/M

      54    Jonathan Ford                     Inverness  FL        2609   35      779        35:09.7     35:49.5     11:18/M

      55    Mark Kazmierski                   Lakeland  FL         4627   35      802        35:23.5     38:43.1     11:23/M

      56    Dave Williams                     Lutz  FL             4063   39      815        35:36.2     39:11.1     11:27/M

      57    Keith Munson                      Parrish  FL          3344   38      817        35:38.9     39:19.8     11:27/M

      58    John Barnes                       Lutz  FL             4457   36      824        35:45.4     38:02.1     11:30/M

      59    Manny Maysonet                    Riverview  FL        3215   37      825        35:48.0     36:53.5     11:31/M

      60    Amar Nayegandhi                   Clearwater  FL       5002   39      832        35:54.1     37:32.0     11:33/M

      61    Joseph Gallina                    tampa  FL            2640   36      839        36:01.3     38:58.2     11:35/M

      62    Paul Cotterell                    Valrico  FL          2366   39      850        36:08.3     36:10.8     11:37/M

      63    Jarett Rieger                     Brandon  FL          3588   39      871        36:27.9     36:36.2     11:43/M

      64    Tom Martin                        Tampa  FL            3182   37      937        37:18.1     38:07.7     12:00/M

      65    Chuck Maniatis Jr                 Deltona  FL          4232   36      970        37:43.7     41:35.4     12:08/M

      66    James Cannon                      Tampa  FL            2261   37     1036        38:51.5     40:28.3     12:30/M

      67    Carlos Quinones                   Odessa  FL           4985   36     1051        39:02.0     40:01.2     12:33/M

      68    Tyried Rivers                     Brandon  FL          3600   36     1071        39:20.8     40:07.7     12:39/M

      69    Deivys Huerta                     Land o Lakes  FL     2878   38     1088        39:40.7     40:02.2     12:45/M

      70    Jeremy Burris                     Plant City  FL       2220   39     1096        39:48.9     40:53.5     12:48/M

      71    Subodh Kerkar                     Lutz  FL             2993   38     1124        40:17.7     45:30.3     12:57/M

      72    Kiran Chintalapati                Wesley Chapel  FL    2313   35     1125        40:17.8     41:01.3     12:57/M

      73    Stephen Schweigart                Sarasota  FL         3692   37     1129        40:21.1     44:40.6     12:58/M

      74    Dawud Abdullah                    Tampa  FL            4133   39     1161        40:56.0     44:52.0     13:10/M

      75    Greg Strokotter                   clearwater  FL       3851   36     1179        41:16.8     41:36.9     13:16/M

      76    Jayme Valenti                     Tampa  FL            3949   37     1240        42:18.4     42:23.5     13:36/M

      77    Bryan Juan                        Apollo Beach  FL     4626   35     1245        42:18.6     42:23.7     13:36/M

      78    Mike Mead                         Ruskin  FL           3249   35     1249        42:27.5     47:35.4     13:39/M

      79    Gabriel Mead                      Ruskin  FL           3248   39     1250        42:27.6     47:35.7     13:39/M

      80    Pavan Paiavula                    TAMPA  FL            3436   36     1258        42:32.5     47:26.7     13:41/M

      81    Jeff Gallegos                     Englewood  CO        4190   39     1264        42:40.5     45:35.6     13:43/M

      82    Mike Payne                        Lakeland  FL         4651   38     1291        43:13.3     47:31.3     13:54/M

      83    Hemang Shah                       Riverview  FL        3718   37     1315        43:52.8     44:39.1     14:06/M

      84    Raghavendra Jayaram               Tampa  FL            2916   36     1322        44:02.5     47:19.1     14:10/M

      85    Mario Mendola                     Riverview  FL        4395   35     1399        45:27.2     48:48.6     14:37/M

      86    Casey Bauer                       Lutz  FL               15   39     1460        46:37.0     48:48.1     15:02/M

      87    Matthew Lilla                     Clearwater  FL       3096   36     1484        46:57.0     47:44.4     15:06/M

      88    Viet Ho                           Tampa  FL            4361   38     1523        47:42.6     48:55.5     15:20/M

      89    Ross Myers                        Riverview  FL        3355   36     1663        50:24.8     55:25.9     16:12/M

      90    Jason Hyslop                      Tampa  FL              74   37     1679        50:35.0     55:29.4     16:19/M

      91    Terry Baird                       Tampa  FL            2076   35     1752        52:08.5     53:46.1     16:46/M

      92    Luis Echeverry                    tampa  FL            2523   36     1790        52:49.5     58:43.5     16:59/M

      93    Ben Scharf                        tampa  FL            4550   38     1804        53:01.8     54:27.0     17:03/M

      94    Michael Cappelluti                Tampa  FL            2262   37     1815        53:09.7     54:27.9     17:05/M

      95    Jason Swilley                                          5101   39     1880        54:11.5   1:00:46.5     17:25/M

      96    Rob Ekle                          Land O Lakes  FL     4297   36     1881        54:11.9   1:01:33.0     17:25/M

      97    Rafael Alvarez                    Tampa  FL            4452   37     1890        54:14.8     59:43.9     17:26/M

      98    Eric Meister                      Tampa  FL            5003   35     1903        54:26.6   1:00:42.9     17:30/M

      99    Deepak Abburi                     Land O Lakes  FL     2001   35     1924        54:49.5     56:48.0     17:38/M

     100    Jeff Howell                       Sarasota  FL         4619   39     1956        55:26.3     59:12.4     17:49/M

     101    John Bissell                      Hopkins  MN          5135   39     1981        56:05.3     59:09.5     18:02/M

     102    Mark Signor                       Tampa  FL            5204   37     2091        57:38.7   1:02:30.4     18:32/M

     103    James Buehlman                    Tampa  FL            2206   36     2114        57:49.1   1:01:34.4     18:35/M

     104    Micheal Lee                       Wesley Chapel  FL    3080   37     2178        58:59.2   1:00:17.4     18:58/M

     105    Jeffrey Cooley                    Wesley Chapel  FL    2361   36     2214        59:32.9   1:04:34.7     19:09/M

     106    Tom Cummings                      Tampa  FL            2393   35     2257      1:00:01.3   1:05:00.0     19:18/M

     107    Dan Zenick                        Raleigh  NC          4117   37     2265      1:00:05.5   1:04:58.8     19:19/M

     108    Luke Wiley                        Lutz  FL             4769   36     2380      1:01:54.6   1:05:25.5     19:54/M

     109    Wayne Pfaffly                     Wesley chapel  FL    4654   39     2462      1:02:52.7   1:06:36.9     20:13/M

     110    Andrew Wayman                     Valrico  FL          4001   35     2467      1:02:53.6   1:06:37.5     20:13/M

     111    Anthony Padovano                  Spring Hill  FL      3432   37     2490      1:03:44.5   1:07:57.3     20:30/M

     112    Chase Egozcue                     Brandon  FL          4339   37     2505      1:04:28.0   1:10:41.9     20:44/M

     113    Keith Frey                        Oldsmar  FL          2621   37     2511      1:04:29.3   1:10:42.2     20:44/M

     114    Bobby Beamer                      Pinellas Park  FL    2105   35     2530      1:05:00.1   1:08:14.5     20:54/M

     115    Joby Moore                        Land O Lakes  FL     4953   39     2601      1:08:03.6   1:13:49.6     21:53/M

     116    Daniel Woolley                    Land O Lakes  FL     5126   35     2638      1:09:45.1   1:20:50.2     22:26/M

     117    Corey Davis                       Land O Lakes  FL     2424   35     2639      1:09:48.3   1:15:11.0     22:27/M

     118    John Woodman                      Parrish  FL          4090   36     2645      1:10:05.2   1:15:55.8     22:32/M

     119    Andrew Ertsgaard                  Tampa  FL            4724   37     2647      1:10:05.4   1:15:56.0     22:32/M

     120    Anthony Terentino                 Box Elder  SD        5016   39     2732      1:15:36.6   1:20:49.8     24:19/M

Top

Female 35 to 39


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Hayley Sutterby                   Lithia  FL           3873   35       32        22:18.5     22:55.9      7:10/M

       2    Erin Authier                      Dunedin  FL          2072   35       45        22:56.8     23:02.6      7:22/M

       3    Lisa Roosa                        Trinity  FL          3629   37       49        23:10.7     23:10.7      7:27/M

       4    Sherry Labree                     Punta Gorda  FL       156   39       65        23:55.1     24:01.7      7:43/M

       5    Melissa Koliha                    Tampa  FL              83   36       89        24:40.1     24:40.1      7:57/M

       6    Tiffany Reynolds                  Tampa  FL            5015   39      114        25:18.9     25:26.4      8:08/M

       7    Kate Wentzel                      Clearwater  FL       5027   39      136        26:01.3     26:13.4      8:22/M

       8    Elizabeth Riefler                 Tampa  FL            3586   39      158        26:24.3     26:26.7      8:29/M

       9    Kelly Markey                      Tampa  FL            3167   38      185        27:12.6     28:23.5      8:45/M

      10    Angela Vern                       Lakeland  FL         3962   39      198        27:24.3     27:35.2      8:49/M

      11    Amanda Johnson                    Tampa  FL            2925   37      200        27:25.9     28:01.2      8:49/M

      12    Jessica Rosado                    land o lake  FL      3632   39      227        27:52.5     27:52.5      8:58/M

      13    Julie Rathwell                    Land O Lakes  FL     3553   39      230        27:56.3     28:13.7      8:59/M

      14    Jill Cox                          Riverview  FL        2374   39      245        28:12.9     28:43.7      9:04/M

      15    Nidia Ross                        Holiday  FL          3637   38      259        28:28.6     28:42.7      9:09/M

      16    Kristi Owens                      Palm Bay  FL          117   38      263        28:29.2     28:58.2      9:11/M

      17    Meghan Pitzer                     Citrus Springs  FL   5154   35      277        28:50.2     28:55.1      9:16/M

      18    Susan Avon                        Trinity  FL            10   37      284        28:56.5     29:17.2      9:20/M

      19    Varsha Wilson                     Apollo Beach  FL     4077   36      302        29:12.8     29:14.5      9:23/M

      20    Susan Langford                    Tampa  FL            3049   38      320        29:25.6     30:17.6      9:28/M

      21    Joanne Law                        Tampa FL  FL         4515   35      326        29:32.1     30:23.3      9:30/M

      22    Renee Chang                       Tampa  FL              32   35      334        29:36.7     30:15.1      9:33/M

      23    Poonam Makati                     Tampa  FL              91   36      359        29:52.8     30:03.5      9:38/M

      24    Jill Bourdeau                     LOL  FL              4316   35      363        29:55.4     29:57.5      9:37/M

      25    Katie Powell                      Tampa  FL            3519   35      387        30:10.6     31:58.7      9:42/M

      26    Faith Bishop                      Lithia  FL           2134   39      406        30:20.5     30:37.3      9:45/M

      27    Nahomi Kenny                      Dover  FL              78   39      409        30:21.6     30:37.8      9:47/M

      28    Jessica Spinner                   Tampa  FL            3806   38      421        30:30.1     30:49.7      9:48/M

      29    Lisa Ownby                        Tampa  FL            3427   39      430        30:39.2     31:57.7      9:51/M

      30    Widalys Martinez                  Tampa  FL            4979   35      443        30:46.8     30:46.8      9:54/M

      31    Leah Crist                        Tampa  FL            2377   35      449        30:49.6     35:51.2      9:55/M

      32    Marisol Garcia                    Tampa  FL            4348   37      451        30:50.3     31:29.2      9:55/M

      33    Joy Paquette                      Riverview  FL        3449   37      467        30:57.0     31:24.2      9:57/M

      34    Raygan Sessums                    Wesley Chapel  FL    3712   38      489        31:14.8     31:48.0     10:03/M

      35    Nikki Schmitt                     Tampa  FL            5079   35      495        31:21.2     31:53.7     10:05/M

      36    Jennifer Anderson                 Lutz  FL             4310   39      500        31:25.1     35:12.2     10:06/M

      37    Wendy Vera                        Tampa  FL            4569   38      509        31:34.6     34:53.4     10:09/M

      38    Morgan Kelso                      Lakeland  FL         4509   36      516        31:42.6     32:24.7     10:12/M

      39    Robin Galley                      Tampa  FL            2637   39      526        31:51.8     32:31.6     10:14/M

      40    Patricia Casson                   Plant City  FL       4445   38      530        31:53.0     32:21.0     10:15/M

      41    Jacalin Russo                     Wesley Chapel  FL    3656   39      532        31:53.4     33:47.3     10:15/M

      42    Jensen West                       Tampa  FL            4027   36      547        32:02.1     33:29.4     10:18/M

      43    Abby Griffith                     tampa  FL            4818   36      549        32:02.5     33:29.3     10:18/M

      44    Christina Ow                      Clearwater  FL       3424   36      603        32:39.1     37:25.4     10:30/M

      45    Anne Mcmullen                     Land O Lakes  FL     3246   36      611        32:45.4     33:22.2     10:32/M

      46    Sarita Patel                      Tampa  FL             202   37      612        32:47.0     34:23.2     10:35/M

      47    Crystal Harrington                Saint Petersburg  F  2792   35      613        32:47.8     34:16.6     10:32/M

      48    Shelby Gatewood                   North Fort Myers  F  2654   38      617        32:57.9     35:05.8     10:36/M

      49    Delilah Flores-Rivera             Wesley Chapel  FL    2604   36      643        33:25.0     34:13.0     10:45/M

      50    Tunvi Perez                       Tampa  FL            3478   35      652        33:30.3     33:31.4     10:46/M

      51    Gwen Sites                        Schuylkill Haven  P  3757   38      672        33:49.6     34:17.3     10:52/M

      52    Misty McCall                      Tampa  FL            4746   35      681        33:55.6     34:36.1     10:54/M

      53    Sami Nallamshetty                 Tampa  FL            3362   37      689        34:00.7     34:59.3     10:56/M

      54    Marla Grimm                       Mount Dora  FL         56   38      708        34:14.5     38:33.2     11:03/M

      55    Jessica Chong                     Riverview  FL        2315   39      714        34:18.1     35:43.4     11:02/M

      56    Dana Pucin                        Cape Coral  FL        180   36      717        34:20.1     35:53.6     11:05/M

      57    Crisy Roland                      Houston  TX          3625   37      745        34:44.8     36:19.8     11:10/M

      58    Dana Goulet                       PUNTA GORDA  FL      2720   39      757        34:52.3     35:18.1     11:13/M

      59    Alessia Jackson                   Dover  FL            4825   35      771        35:02.4     35:26.0     11:16/M

      60    Heather Clute                     Port Richey  FL      2339   37      789        35:18.0     35:20.9     11:21/M

      61    Melissa Stone                     Tampa  FL            4281   38      805        35:26.4     35:26.4     11:24/M

      62    Amy marchman                      apollo beach  FL     4740   35      808        35:28.8     36:52.2     11:24/M

      63    Tabitha Stone                     Bradenton  FL        4560   38      818        35:39.1     36:29.4     11:28/M

      64    Adda Ramos                        Tampa  FL            3549   37      849        36:07.3     48:02.8     11:37/M

      65    Holly Scala                       Land O Lakes  FL     3678   37      863        36:18.9     38:20.6     11:40/M

      66    Alison Heisler                    Plant City  FL       2816   37      878        36:31.0     36:49.3     11:45/M

      67    Jenny Miller                      Tampa  FL            3283   39      887        36:42.5     38:11.0     11:48/M

      68    Julia Rogers                      Wesley Chapel  FL    3619   35      892        36:45.3     38:14.2     11:49/M

      69    Carla Alvarez                     tampa  FL            4136   35      893        36:45.7     41:24.8     11:49/M

      70    Alisha Hyslop                     Tampa  FL            4775   36      899        36:53.3     39:22.7     11:52/M

      71    Natanya Russell                   Tampa  FL            3653   36      901        36:56.8     37:28.8     11:53/M

      72    Jamie Alderman                    Land O Lakes  FL     2018   39      919        37:05.5     42:44.5     11:55/M

      73    Courtney Garth                    Tampa  FL            2651   36      923        37:07.7     42:09.2     11:56/M

      74    Denise Tini                       Tampa  FL            4433   39      925        37:08.5     40:55.1     11:56/M

      75    Maria Musolino                    Tampa  FL            4250   36      926        37:08.8     40:55.6     11:56/M

      76    Heather Alvarez                   Tampa  FL            4450   38      944        37:23.0     42:47.3     12:01/M

      77    Maria Melendez                    Tampa  FL            3259   37      950        37:25.5     38:35.7     12:02/M

      78    Jennifer Duff                     Odessa  FL           2503   35      956        37:31.5     37:56.4     12:04/M

      79    Kendra Conlon                     Apollo Beach  FL     2356   38      961        37:34.8     37:56.9     12:05/M

      80    Lang Patierno                     Land O Lakes  FL     4969   39      963        37:35.3     43:15.1     12:05/M

      81    valerie huynh                     tampa  FL            4823   35      965        37:37.6     39:43.8     12:06/M

      82    Elizabeth Sagatys                 Tampa  FL            3663   38      969        37:39.1     38:17.6     12:06/M

      83    Brooke Reitz                      Tampa  FL            4272   38      976        37:49.0     39:07.9     12:10/M

      84    ZABRINA PENTON                    Tampa  FL            4864   38     1000        38:11.6     38:17.5     12:17/M

      85    Ivanna Gonzalez Ferreyra          Tampa  FL            2705   35     1008        38:20.7     41:11.6     12:20/M

      86    Kristin Greco                     Tampa  FL            2731   38     1012        38:23.3     40:24.8     12:21/M

      87    Alicia Spivey                     Mulberry  FL         3807   38     1033        38:48.2     40:22.5     12:29/M

      88    Danica Lindstrom                  Windermere  FL       3103   35     1064        39:12.1     39:42.2     12:36/M

      89    Vani Simmons                      Tampa  FL            4674   39     1066        39:15.2     39:15.2     12:37/M

      90    Kerry Stanko                      Lakeland  FL         3818   39     1092        39:44.8     41:16.2     12:47/M

      91    Jessica Wilson                    Oldsmar  FL          5025   37     1106        39:58.2     45:39.8     12:51/M

      92    Amanda Jennings                   Riverview  FL        2917   35     1115        40:05.5     41:30.0     12:53/M

      93    Brandy Chemnitz                   Trinity  FL          2304   35     1117        40:05.8     44:38.4     12:53/M

      94    Abby Schweigart                   Sarasota  FL         3690   37     1130        40:22.3     44:40.8     12:59/M

      95    Stephanie Johnston                Oldsmar  FL          4989   39     1182        41:19.6     45:38.2     13:17/M

      96    Kristen Coulouras                 Palm Harbor  FL      4331   36     1187        41:26.5     45:07.6     13:19/M

      97    Ashley Packett                    Tampa  FL            3429   36     1189        41:31.1     42:33.5     13:21/M

      98    Mackenzie Ott                     Tampa  FL            3422   38     1201        41:46.6     42:50.8     13:26/M

      99    Meghan Chambliss                  Tampa  FL            2299   38     1202        41:46.7     42:50.3     13:26/M

     100    Ana Huerta                        Land o Lakes  FL     2877   35     1233        42:14.0     42:35.9     13:35/M

     101    Jessica Valenti                   Tampa  FL            3950   39     1237        42:18.1     42:23.2     13:36/M

     102    Nicole Walters                    Apollo Beach  FL     4695   35     1238        42:18.3     42:23.4     13:36/M

     103    Sabrina Juan                      clearwater  FL       4508   35     1243        42:18.4     42:23.5     13:36/M

     104    Kristi Payne                      Lakeland  FL         4408   39     1292        43:18.5     47:36.4     13:55/M

     105    Dana Spears                       Tampa  FL            5183   37     1294        43:20.2     48:31.2     13:56/M

     106    Tracee Ivins                      Land O Lakes  FL     4208   36     1295        43:22.6     43:52.3     13:57/M

     107    Janelle Morales                   Tampa  FL            3313   37     1316        43:53.5     49:16.9     14:07/M

     108    Megan Gerbick                     Tampa  FL            2668   38     1319        43:58.6     45:36.9     14:08/M

     109    Meridith Holes                    N Ft Myers  FL       5153   35     1321        44:00.6     46:07.6     14:09/M

     110    Kristin Barnes                    Tampa  FL            2095   38     1330        44:09.3     44:58.2     14:12/M

     111    Jeannie Morris                    Saint Petersburg  F  3326   37     1334        44:11.0     46:42.4     14:12/M

     112    Carisa Fisher                     Clearwater  FL       2587   35     1339        44:14.3     48:46.4     14:13/M

     113    Jen Lally                         Sarasota  FL         3040   37     1341        44:15.9     47:21.6     14:14/M

     114    Pinki Shah                        Riverview  FL        3719   36     1345        44:18.9     45:05.4     14:15/M

     115    Kimberly Newton                   tampa  FL            4251   36     1353        44:29.0     45:08.5     14:18/M

     116    Ebony Grigsby                     Tampa  FL            2747   35     1355        44:29.3     45:52.7     14:18/M

     117    Heather Honer                     Valrico  FL          2861   35     1357        44:33.7     45:21.9     14:19/M

     118    Carrie Prieto                     Tampa  FL            3531   39     1393        45:22.1     50:24.2     14:35/M

     119    Lisa Lambropoulos                 Land O Lakes  FL     3044   36     1425        45:52.4     47:15.5     14:45/M

     120    Audra Benoit                      St. Petersburg  FL   2117   38     1437        45:59.3     51:47.3     14:47/M

     121    Lori Kirchoff                     Tampa  FL            4372   37     1449        46:14.8     48:38.7     14:52/M

     122    Nicole Bauer                      Lutz  FL               16   38     1462        46:37.4     48:48.1     15:02/M

     123    Janine Cox                        Tampa  FL            2373   39     1473        46:44.8     50:55.4     15:02/M

     124    Jennifer Lee                      Dade City  FL        4634   37     1477        46:50.0     46:50.0     15:04/M

     125    Xiomara Maysonet                  Riverview  FL        3216   37     1479        46:51.8     47:55.1     15:04/M

     126    Itzier Meneses                    Tampa  FL            3266   38     1481        46:53.2     49:42.1     15:05/M

     127    Carolina Blanton                  Tampa  FL            5142   39     1491        47:06.1     49:30.4     15:09/M

     128    Crystal Fletcher                  Lakeland  FL         2600   35     1492        47:06.2     48:11.9     15:09/M

     129    Shannon Clancy                    Clearwater  FL       4165   37     1508        47:21.7     48:01.0     15:14/M

     130    Jennifer Martinez                 Gibsonton  FL        3184   39     1509        47:23.6     48:33.2     15:14/M

     131    Heidi Biringer                    Lutz  FL             2133   36     1522        47:42.3     52:27.1     15:20/M

     132    Holly Graziadio                   Oldsmar  FL          4816   39     1551        48:14.2     49:28.4     15:31/M

     133    Kimmone Mitchell                  Ruskin  FL           3299   35     1557        48:28.7     49:52.9     15:35/M

     134    Raiza Iciarte                     Tampa  FL            4824   36     1561        48:33.8     48:39.0     15:37/M

     135    Christa Campbell                  North Fort Myers  F  2252   39     1579        48:53.2     51:01.7     15:43/M

     136    Jennifer Drukteinis               tampa  FL            2498   37     1593        49:08.3     51:40.7     15:48/M

     137    Megan Flanagan                    tampa  FL            2596   37     1596        49:10.0     51:42.6     15:49/M

     138    Marisela Hernandez-Munoz          Tampa  FL            2824   39     1612        49:22.2     52:51.6     15:52/M

     139    Jennifer Danyluk                  Seminole  FL         2417   35     1617        49:31.8     52:23.5     15:55/M

     140    Christy Hernandez                 Trinity  FL          2823   36     1619        49:33.2     52:33.8     15:56/M

     141    Damarys Cuebas                    Riverview  FL        2389   35     1621        49:36.6     53:33.0     15:57/M

     142    Anna Myers                        Riverview  FL        3351   36     1665        50:25.5     55:27.0     16:13/M

     143    Christina Monette                 Land o lakes  FL     3308   35     1675        50:32.4     51:30.6     16:15/M

     144    Whitney Vogt                      Land O Lakes  FL     4692   39     1688        50:54.0     56:29.9     16:22/M

     145    Melissa Haas                      Riverview  FL        2770   39     1708        51:20.1     52:03.9     16:30/M

     146    Marsha Pesch                      Valrico  FL          3487   39     1716        51:35.4     57:38.5     16:35/M

     147    Kelli Kincheloe                   Tampa  FL            5007   35     1732        51:49.4     54:32.0     16:40/M

     148    Ashley Manetta                    N Ft Myers  FL       5152   37     1747        52:06.4     54:56.7     16:45/M

     149    Sarah Aldridge                    Plant City  FL       2021   36     1768        52:26.3     56:28.5     16:52/M

     150    Stephanie Pope                    Dover  FL            4869   35     1769        52:26.5     56:28.8     16:52/M

     151    Yurit Diaz                        valrico  FL          2466   37     1779        52:39.5     53:07.5     16:56/M

     152    Marcelite Miller                  Tampa  FL            3288   36     1786        52:46.8     58:10.9     16:58/M

     153    Jaimie Mickey                     St. Petersburg  FL   4240   36     1837        53:33.8     59:10.8     17:13/M

     154    Rachael Andrews                   Lithia  FL           4137   35     1872        54:04.8     57:22.1     17:23/M

     155    Farrah Fishman                    Bradenton  FL        2590   39     1891        54:15.7     55:37.2     17:27/M

     156    Stephanie Nickerson               Dade City  FL        4749   38     1896        54:22.3     57:30.6     17:29/M

     157    Wendy Wilson                      Valrico  FL          4772   38     1908        54:37.9     54:38.8     17:34/M

     158    Janice Hirzel                     Melborne  FL         2842   35     1917        54:45.0     57:47.0     17:36/M

     159    Sasmitha Nahako                   Land O Lakes  FL     3360   36     1925        54:49.6     56:47.9     17:38/M

     160    Khynetia Holloway                 Riverview  FL        2853   35     1933        54:55.9     55:23.7     17:39/M

     161    Denise Howell                     Sarasota  FL         4618   35     1955        55:26.2     59:12.8     17:49/M

     162    Crista Francis                    Lakeland  FL         2614   35     1966        55:38.8     57:44.5     17:53/M

     163    Melissa Meister                   new port richey  FL  3256   36     2001        56:23.0   1:00:34.0     18:08/M

     164    Maria Balasis                     Tampa  FL            2084   39     2006        56:25.2   1:00:34.5     18:08/M

     165    Tiffany Tucker-Rojas              Brandon  FL          3935   35     2016        56:32.4     56:49.8     18:11/M

     166    Bonnie Hyde                       Brandon  FL          5064   38     2024        56:36.9   1:00:08.6     18:12/M

     167    Rebecca Sangrey                   Strasburg  PA        3670   37     2036        56:52.9     58:04.7     18:17/M

     168    Krista Lebron                     Valrico  FL          3071   38     2038        56:53.4     58:05.3     18:17/M

     169    Vibha Shevade                     Tampa  FL            3739   38     2055        57:10.3   1:02:34.8     18:23/M

     170    Dayna Coffman                     Lutz  FL             2343   37     2064        57:14.1   1:00:01.2     18:24/M

     171    Jennifer Sheffler                 Seffner  FL          3731   35     2073        57:20.8   1:00:41.4     18:26/M

     172    Carrie Tauscher                   LARGO  FL            3895   35     2089        57:37.8   1:01:44.3     18:32/M

     173    Yvette Giuffre                    Largo  FL            4494   37     2090        57:38.1   1:01:44.5     18:32/M

     174    Kristin Thurston                  Tampa  FL            3922   35     2093        57:39.0   1:02:30.5     18:32/M

     175    Denise Senior                     Tampa  FL            3708   39     2099        57:44.7   1:01:28.5     18:34/M

     176    Rose Renusch                      Riverview  FL        3572   38     2103        57:46.8   1:02:41.3     18:34/M

     177    Nece Roach                        Tampa  FL            3604   37     2118        57:52.6   1:01:33.2     18:36/M

     178    Kristen Whitlock                  Tampa  FL            4040   36     2133        58:06.3   1:01:47.9     18:41/M

     179    Wendy Martin                      Tampa  FL            3183   39     2158        58:34.4   1:01:53.6     18:50/M

     180    Tonya Gunn                        Tampa  FL            2762   35     2167        58:43.2   1:02:19.8     18:53/M

     181    Vonetta Fleming                   Land O Lakes  FL     2598   38     2168        58:45.4   1:02:15.5     18:53/M

     182    Danielle Bruneau                  tampa  FL            4212   35     2188        59:08.2   1:04:47.2     19:01/M

     183    Michelle Bruneau                  Tampa  FL            4213   35     2190        59:09.3   1:04:48.4     19:01/M

     184    Jecenia Gonzalez                  Pinellas Park  FL    2702   35     2207        59:22.1   1:01:54.7     19:05/M

     185    Sara Nivison                      Land O Lakes  FL     3383   39     2212        59:29.3   1:06:01.2     19:08/M

     186    Stephanie Avakian                 Gibsonton  FL        4784   38     2218        59:36.7   1:01:48.4     19:10/M

     187    Heather Walders                   Tampa  FL            3972   39     2243        59:46.0   1:04:10.1     19:13/M

     188    Candice Coletti                   Plant City  FL       2348   37     2255      1:00:01.0   1:04:07.0     19:18/M

     189    Kelly Lioce Cummings              Tampa  FL            3104   37     2256      1:00:01.3   1:05:00.3     19:18/M

     190    Lauren Wickerham                  Lilburn  GA          4046   35     2273      1:00:15.2   1:03:53.9     19:22/M

     191    Cheryl Thole                      Tampa  FL            3907   38     2274      1:00:16.5   1:04:56.0     19:23/M

     192    Jeana Zenick                      Raleigh  NC          4118   37     2277      1:00:17.4   1:04:55.9     19:23/M

     193    Tiffany Spies                     Tampa  FL            3805   38     2279      1:00:17.7   1:04:56.5     19:23/M

     194    Julie Miller                      Tampa  FL            3285   36     2295      1:00:31.2   1:04:22.2     19:28/M

     195    Laci O'Neill                      Plant City  FL       3404   35     2315      1:00:55.9   1:01:58.5     19:35/M

     196    Esther Mathew                     Tampa  FL            3201   36     2317      1:00:57.2   1:05:50.7     19:36/M

     197    Elizabeth Meister                 Tampa  FL            4521   37     2328      1:01:03.8   1:07:21.5     19:38/M

     198    Natalie Root                      Dunedin  FL          5013   35     2360      1:01:38.3   1:07:08.9     19:49/M

     199    Jovanna Macaluso                  Tampa  FL            3130   36     2365      1:01:40.6   1:01:45.0     19:50/M

     200    Kathleen Horvath                  Riverview  FL        2870   35     2381      1:01:54.8   1:07:33.0     19:54/M

     201    Amanda Luby Luby                  Dade City  FL        3124   37     2387      1:01:56.5   1:03:16.6     19:55/M

     202    Patricia Orta                                           183   37     2406      1:02:14.2   1:06:56.8     20:05/M

     203    Casilda Saenz                     Tampa  FL            3661   38     2414      1:02:16.0   1:05:47.0     20:01/M

     204    Lacy Empkey                       Tampa  FL            4980   35     2422      1:02:20.5   1:07:14.6     20:03/M

     205    Kathryn Orta                      Tampa  FL            3408   37     2425      1:02:21.2   1:06:57.9     20:03/M

     206    Jessica Aikman                    Saint Petersburg  F  2012   36     2429      1:02:22.7   1:05:45.7     20:03/M

     207    Jenny Sanchez                     Pinellas Park  FL    3669   38     2458      1:02:50.9   1:05:20.8     20:12/M

     208    Shannon Wayman                    Valrico  FL          4002   36     2459      1:02:51.0   1:06:34.2     20:13/M

     209    Kristen Roady                     tampa  FL            4664   35     2461      1:02:52.5   1:08:35.5     20:13/M

     210    Michelle Howell                   Land O Lakes  FL     4730   39     2463      1:02:53.0   1:09:26.4     20:13/M

     211    Carla Calderon                    LAND O LAKES  FL     2241   38     2481      1:03:12.8   1:06:08.8     20:19/M

     212    Bonnie Brown                      Tampa  FL            2183   36     2496      1:04:20.3   1:06:42.6     20:41/M

     213    Erin McQuaig                                           5271   37     2531      1:05:02.0   1:11:36.9     20:55/M

     214    Atiya Jackson                     Tampa  FL            4944   35     2533      1:05:07.6   1:10:27.8     20:56/M

     215    Atiya Jackson                     tampa  FL            2903   35     2534      1:05:07.7   1:10:28.2     20:56/M

     216    Domarys Rojas                     Tampa  FL            3623   37     2568      1:06:43.1   1:10:52.7     21:27/M

     217    Megan Brennan                     Palm Harbor  FL      5032   36     2570      1:06:52.3   1:13:03.0     21:30/M

     218    Marysue Hebeisen                  Riverview  FL        2805   36     2588      1:07:38.1   1:13:36.2     21:45/M

     219    Melanee Moulder                   Dade City  FL        3332   39     2593      1:07:54.9   1:09:10.2     21:50/M

     220    Susan Ekle                        Land O Lakes  FL     4298   38     2598      1:08:01.6   1:13:51.7     21:52/M

     221    Heather Moore                     Land o lakes  FL     3311   37     2603      1:08:04.2   1:13:49.5     21:53/M

     222    Cary Sanchez                      Tampa  FL            5158   37     2650      1:10:13.8   1:18:09.4     22:35/M

     223    Beth Whitaker                     Tampa  FL            4034   37     2664      1:10:55.9   1:14:50.8     22:48/M

     224    Madeline Velez                    Riverview  FL        3961   39     2676      1:11:19.8   1:14:25.8     22:56/M

     225    Vanessa Josey                     Wimauma  FL          2957   35     2682      1:11:23.5   1:13:22.3     22:57/M

     226    Miranda Lewis                     Valrico  FL          3090   35     2693      1:12:10.9   1:18:30.7     23:12/M

     227    Melanie Staples                   Lakeland  FL         3825   36     2696      1:12:19.3   1:18:39.5     23:15/M

     228    Jennifer Stanley                  Riverview  FL        3822   37     2698      1:12:21.3   1:18:38.4     23:16/M

     229    Dawn Dailey                       Land O' Lakes  FL    2403   35     2701      1:12:35.2   1:17:42.2     23:20/M

     230    Erin Thompson                     Palm harbor  FL      4432   35     2709      1:13:08.2   1:18:16.5     23:31/M

     231    Jessica Sullivan                  St Petersburg  FL    4429   38     2712      1:14:18.7   1:20:28.6     23:53/M

     232    Jaclyn Melton                     Tampa  FL            3263   35     2713      1:14:19.1   1:20:30.5     23:54/M

     233    Amy George                        Tampa  FL            2666   35     2720      1:14:25.2   1:20:32.7     23:56/M

     234    Mary Reeber                       Tamp at  FL          4662   39     2721      1:14:25.7   1:20:32.9     23:56/M

     235    Nicole Harper                     RIVERVIEW  FL        2790   39     2726      1:14:49.0   1:22:47.1     24:03/M

Top

Male 40 to 44


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Pedro Tapia                       Tampa  FL            3894   43       17        20:48.2     20:48.2      6:41/M

       2    Carlos Seymour                    VALRICO  FL          3715   42       18        20:51.5     20:51.7      6:42/M

       3    Jeff Alicea                       Tampa  FL            4306   41       34        22:31.5     22:31.5      7:14/M

       4    Whit Council                      Ruskin  FL           5021   43       58        23:34.3     23:40.0      7:35/M

       5    Jojo Young                        Tampa  FL            4105   44       98        24:54.7     25:07.7      8:00/M

       6    Sean Jerome                       Temple Terrace  FL   4506   42      103        25:08.8     25:08.8      8:05/M

       7    Michael Weber                     Brandon  FL          4009   41      109        25:12.1     26:07.4      8:06/M

       8    Chad Dombroski                    Tampa  FL            4907   44      135        26:01.0     26:18.9      8:22/M

       9    Matthew Wey                       Tampa  FL            5113   42      142        26:07.1     26:20.3      8:24/M

      10    Paul Kaman                        Riverview  FL          77   40      143        26:15.6     26:37.8      8:28/M

      11    Tony Jones                        Tampa  FL            2952   43      144        26:16.8     28:16.3      8:27/M

      12    Mike Newton                       St Pete  FL           111   43      171        26:53.0     28:03.9      8:40/M

      13    Jay Lebsack                       Land O Lakes  FL     3073   40      203        27:27.1     27:46.9      8:50/M

      14    Daminda Ranatunga                 wesley chapel  FL    4538   43      211        27:33.5     27:55.0      8:52/M

      15    Jeff Srsic                        Tampa  FL            3813   40      226        27:52.0     28:41.6      8:58/M

      16    Jeff Russell                      Tampa  FL             132   43      248        28:16.9     28:28.5      9:07/M

      17    Osvaldo Ruiz                      Tampa  FL            3647   41      265        28:33.7     28:49.3      9:11/M

      18    John Mitchell                     Tampa  FL            4241   41      276        28:49.3     29:59.4      9:16/M

      19    Ryan Sessums                      Wesley Chapel  FL    3713   40      304        29:13.8     29:47.1      9:24/M

      20    John Galligan                     Clearwater  FL       4976   42      313        29:20.9     30:00.2      9:26/M

      21    James Johnson                     Tampa  FL            2930   44      342        29:40.5     30:16.1      9:32/M

      22    Michael Lessinger                 Tampa  FL            3084   42      343        29:41.7     31:33.9      9:33/M

      23    Jaime Bigelow                     Tampa  FL            5019   40      383        30:07.4     34:26.1      9:41/M

      24    Michael Sheppard                  Tampa  FL            3735   44      413        30:26.1     30:56.0      9:47/M

      25    Sean Rogers                       Tampa  FL            4668   42      442        30:46.6     32:14.6      9:54/M

      26    Jerry Holschauer                  Valrico  FL          2857   40      458        30:52.0     30:59.6      9:55/M

      27    Anthony Jacks                     Riverview  FL        4934   41      472        31:03.9     34:56.4      9:59/M

      28    Christopher Grady                 Tampa  FL            2723   42      520        31:47.5     31:49.5     10:13/M

      29    Sean Hyer                         Tampa  FL            4922   44      551        32:02.9     35:33.9     10:18/M

      30    Scott Irwin                       Riverview  FL        4621   44      607        32:41.9     33:11.1     10:31/M

      31    Bryan Shaw                        Brandon  FL          3723   40      616        32:55.1     33:22.7     10:35/M

      32    Jay Rivera                        Wesley Chapel  FL    3596   42      646        33:25.3     34:13.3     10:45/M

      33    Joe Kordick                       BRADENTON  FL        3024   42      690        34:01.2     34:58.1     10:56/M

      34    Bradley Foster                    APOLLO BEACH  FL     2611   44      705        34:13.6     34:32.0     11:00/M

      35    Scott Bradley                     Palm Harbor  FL      2169   44      733        34:35.3     35:47.3     11:07/M

      36    Todd Loomis                       Tampa  FL            3114   43      736        34:37.0     36:26.9     11:08/M

      37    Ryan Harris                       Tampa  FL            2796   40      742        34:42.6     38:29.6     11:09/M

      38    Andy Cox                          Houston  TX          2372   43      744        34:44.6     36:19.9     11:10/M

      39    Robert Young                      Tampa  FL            4107   40      777        35:07.6     36:48.9     11:17/M

      40    Jim Snow                          Land O Lakes  FL     3792   44      785        35:13.7     35:37.3     11:19/M

      41    Brian Parker                      Tampa  FL            3455   44      798        35:21.2     35:58.7     11:22/M

      42    Lemont Chambliss                  Tampa  FL            2298   43      835        35:54.7     36:58.7     11:33/M

      43    Matthew Gilmore                   Lakeland  FL           53   44      847        36:05.4     36:05.4     11:38/M

      44    Mark Schreiner                    Palm Harbor  FL      5150   43      885        36:35.7     37:48.2     11:46/M

      45    Mike Vance                        Tampa  FL            3952   40      912        37:03.2     37:54.8     11:55/M

      46    Mark Mathis                       Plant City  FL       3203   43      945        37:23.3     42:47.1     12:01/M

      47    Robert Spillman                   Tampa  FL            4884   40      982        37:52.9     39:57.8     12:11/M

      48    Brandon Vasapolle                 Riverview  FL        5036   41      996        38:09.3     39:48.4     12:16/M

      49    Jimmy Aldridge                    Plant City  FL       4703   41     1018        38:26.0     39:30.9     12:21/M

      50    David Grimm                       Mount Dora  FL         55   42     1023        38:33.1     38:33.1     12:26/M

      51    Kang Chao                         Lutz  FL             4797   43     1058        39:07.5     41:17.1     12:35/M

      52    Wilfredo Concepcion               Lutz  FL               37   43     1079        39:27.2     42:27.8     12:44/M

      53    Kelly Stanko                      Lakeland  FL         3817   42     1091        39:44.5     41:15.9     12:47/M

      54    Kelly Moseley                     Wesley Chapel  FL    3329   44     1173        41:08.3     44:05.3     13:14/M

      55    John Patierno                     Land O Lakes  FL     4970   40     1175        41:12.1     46:52.6     13:15/M

      56    Kevin Houston                     Plant City  FL       2874   42     1203        41:46.9     44:13.5     13:26/M

      57    Paul Ura                          Valrico  FL          3945   44     1215        41:54.0     46:00.5     13:28/M

      58    David Collins                     Seminole  FL         2350   44     1228        42:11.4     42:18.6     13:34/M

      59    Srikanth Dharmavaram              Tampa  FL            2460   44     1293        43:19.2     46:35.5     13:56/M

      60    Juan Diaz Rodriguez               Palm Bay  FL         4174   44     1343        44:18.1     45:03.8     14:15/M

      61    Anthony Bimonte                   Tampa  FL             199   40     1358        44:34.2     46:15.9     14:23/M

      62    Raymond Roof                      Wesley Chapel  FL    5062   44     1360        44:36.2     45:13.0     14:20/M

      63    Jorge Martinez                    Winter park  FL      4391   40     1377        45:00.3     46:04.6     14:28/M

      64    Luis Lee                          Dade City  FL        4635   40     1391        45:21.5     45:21.5     14:35/M

      65    Chris Josey                       Wimauma  FL          2956   42     1394        45:23.0     47:21.6     14:36/M

      66    Benjamin Tanyag                   Winter Haven  FL     3893   44     1427        45:53.5     47:19.9     14:45/M

      67    Mike Mekelburg                    Tampa  FL            4846   41     1440        46:04.3     46:52.9     14:49/M

      68    Ryan Clarke                       Lutz  FL             2328   41     1500        47:17.3     52:02.2     15:12/M

      69    Jeffrey May                       Wesley Chapel  FL    3212   40     1581        48:58.5     53:19.6     15:45/M

      70    Jerrett Swing                     Valrico  FL          5106   43     1589        49:02.8     55:11.1     15:46/M

      71    Chris Huff                        Land O Lakes  FL     5072   43     1685        50:46.8     56:54.4     16:19/M

      72    Joe Benoit                        St. Petersburg  FL   2120   41     1699        51:11.6     57:00.4     16:27/M

      73    Aaron Vogt                        Land O Lakes  FL     4691   40     1742        52:01.2     56:54.0     16:44/M

      74    Steve Clark                       TAMPA  FL            2326   42     1743        52:01.8     53:46.9     16:44/M

      75    Tom Thomas                        Tampa  FL            3912   41     1750        52:07.0     54:47.7     16:45/M

      76    Denesh Kariabettan                Tampa  FL            2977   40     1753        52:08.6     55:26.1     16:46/M

      77    Justin Hopper                     Land O Lakes  FL     2863   41     1877        54:10.9     57:35.6     17:25/M

      78    Melvin Mccolloch                  Temple Terrace  FL   3223   42     1962        55:32.0     58:57.8     17:51/M

      79    David Francis                     lakeland  FL         2615   41     1965        55:37.9     57:44.5     17:53/M

      80    Brandon Maldonado                 Wesley Chapel  FL    3149   42     1976        55:55.8   1:00:52.4     17:59/M

      81    Angel Farraro                     Valrico  FL          4586   40     1985        56:08.4   1:00:43.0     18:03/M

      82    Will Ziegler                      Plant city  FL       4123   41     2019        56:34.8     59:12.6     18:11/M

      83    Brad Thrift                       Riverview  FL        3919   43     2057        57:11.9   1:01:26.4     18:23/M

      84    John Nucas                        Lutz  FL             5174   44     2083        57:33.5     59:32.3     18:30/M

      85    Patrick Ryan                      Odessa  FL           4547   41     2092        57:39.0   1:01:30.8     18:32/M

      86    Tommy Carrozza                    Tampa  FL            2275   40     2100        57:45.1   1:01:28.6     18:34/M

      87    Kevin Graves                      Tampa  FL            4604   43     2189        59:08.7   1:04:49.1     19:01/M

      88    Robert Valdez                     Tampa  FL            3948   44     2254      1:00:00.6   1:04:59.0     19:18/M

      89    Seth Hoffman                      Riverview  FL        2846   43     2261      1:00:03.6   1:04:58.9     19:19/M

      90    John Mathew                       Tampa  FL            3202   42     2321      1:00:59.2   1:05:51.7     19:37/M

      91    Mark Butteriss                    Saint Petersburg  F  2225   42     2349      1:01:28.7   1:07:02.4     19:46/M

      92    Scott Macaluso                    Tampa  FL            3131   40     2364      1:01:40.6   1:01:45.2     19:50/M

      93    Keith Ingram                      Wesley Chapel  FL    4731   42     2374      1:01:50.8   1:04:34.8     19:53/M

      94    Richard Andrew Nare               Bradenton  FL        4993   43     2403      1:02:11.8   1:07:45.8     20:00/M

      95    Jay Rivenburg                     Tampa  FL            3593   40     2417      1:02:16.8   1:05:36.2     20:01/M

      96    Ramon De La Rosa                  Lakeland  FL         4478   44     2512      1:04:29.5   1:10:15.0     20:44/M

      97    Aaron Hebeisen                    Riverview  FL        4992   43     2587      1:07:35.8   1:13:34.5     21:44/M

      98    Nate Whitaker                     Tampa  FL            4036   42     2665      1:10:56.2   1:14:50.3     22:48/M

      99    Lowell Smith                      Tampa  FL            3777   44     2699      1:12:21.7   1:17:27.8     23:16/M

Top

Female 40 to 44


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Keely Seymour                     VALRICO  FL          3716   40      102        25:07.9     25:08.8      8:05/M

       2    Nicole Williams                   Lutz  FL             4066   41      104        25:09.3     25:30.1      8:05/M

       3    Alison Jimenez                    Tampa  FL            5114   40      150        26:20.3     26:20.3      8:28/M

       4    Julie Goddard                     Tampa  FL            2686   42      166        26:37.7     26:53.8      8:34/M

       5    Brigid Merenda                    Tampa  FL             103   40      177        27:01.9     27:10.8      8:43/M

       6    Jaclyn Divine                     Tampa  FL            2481   44      190        27:17.4     28:01.6      8:46/M

       7    Rima Sanka                        pinellas park  FL     134   40      247        28:16.3     28:26.7      9:07/M

       8    Carol Haeck                       Apollo Beach  FL     2771   43      257        28:26.9     28:57.3      9:09/M

       9    Margarita Brown                   Valrico  FL          2188   40      269        28:37.8     29:17.2      9:12/M

      10    Mandy Manno                       Tampa  FL            4739   40      282        28:56.2     29:47.2      9:18/M

      11    Cathy Martin                      Plant City  FL       3174   40      286        28:58.9     29:56.0      9:19/M

      12    Heather Genusa                    Tampa  FL            4926   42      328        29:33.1     29:59.6      9:30/M

      13    Michelle Leclaire                 Tampa  FL              85   40      336        29:37.5     29:37.5      9:33/M

      14    Joette Bonin                      Tampa  FL            4788   41      350        29:46.9     30:27.0      9:34/M

      15    Jennifer Putnam                   Riverview  FL        4269   42      367        29:59.6     30:25.0      9:38/M

      16    Wendy Sternberg                   Lake Worth  FL        163   42      376        30:02.7     31:07.6      9:41/M

      17    Susan Leuthold                    Odessa  FL             87   43      389        30:11.4     31:10.5      9:44/M

      18    Karie Barquin                     Lakeland  FL         2097   43      390        30:12.9     30:24.7      9:43/M

      19    Kristi Bulso                      Apollo Beach  FL     5141   41      411        30:23.9     30:23.9      9:46/M

      20    Julie Hurst                       Tampa  FL            2883   40      428        30:39.0     32:13.3      9:51/M

      21    Stephanie Tannenbaum              Tampa  FL            3890   41      452        30:50.5     31:28.7      9:55/M

      22    Marcia Hollman                    Lithia  FL           2851   43      457        30:52.0     32:44.6      9:55/M

      23    Amy Stanley                       Land O Lakes  FL     3819   41      464        30:56.0     31:33.1      9:57/M

      24    Treena Becker                     Tampa  FL              18   44      465        30:56.2     32:26.5      9:59/M

      25    Brenda Wiggs                      Lakeland  FL         4054   41      510        31:35.3     31:56.0     10:09/M

      26    Robin Rogers                      Land O Lakes  FL     3620   44      512        31:36.3     32:12.8     10:10/M

      27    Sheri Marshall                    Wesley Chapel  FL    4233   42      544        32:01.2     32:26.6     10:18/M

      28    Lisa Logan                        SEMINOLE  FL         3112   42      597        32:30.5     32:51.7     10:27/M

      29    Jennifer Dimillo                  Tampa  FL            2474   41      601        32:37.7     36:45.5     10:29/M

      30    Mary Etheridge                    Clearwater  FL       2553   43      619        33:00.3     33:50.9     10:37/M

      31    Trish Trout                       Wesley Chapel  FL    3933   41      636        33:18.1     33:26.4     10:42/M

      32    Claudia Restrepo                  Tampa  FL            3573   44      647        33:26.0     38:43.7     10:45/M

      33    Victoria Antoinette               bradenton  FL        2053   43      651        33:29.7     39:04.2     10:46/M

      34    Cynthia Levesque                  Tampa  FL            3086   42      677        33:51.6     35:18.7     10:53/M

      35    Vanessa Alicea                    Tampa  FL            4307   42      682        33:55.6     34:36.2     10:54/M

      36    Michelle Mauro                    Lutz  FL              169   44      718        34:23.3     34:48.2     11:05/M

      37    Jennifer Wiley                    Tampa  FL            4059   43      727        34:32.4     35:38.8     11:06/M

      38    Stephanie Williams                Spring Hill  FL      4069   41      735        34:36.3     35:13.4     11:08/M

      39    Pebbles Pangrazio                 Ruskin  FL           3448   41      763        34:56.0     35:42.9     11:14/M

      40    Dawn Snow                         Land O Lakes  FL     3791   44      783        35:13.6     35:37.2     11:19/M

      41    Barbara Diaz                      Palm Bay  FL         4173   42      791        35:20.0     36:01.6     11:22/M

      42    Bobbi Harman                      Lakeland  FL         4201   40      854        36:14.4     40:30.5     11:39/M

      43    Aparna Asher                      Clearwater  FL       2068   41      859        36:16.1     37:54.3     11:40/M

      44    Natalie Garcia                    Lakeland  FL         2647   42      872        36:28.0     40:40.1     11:44/M

      45    Kris Bennett                      Temple Terrace  FL   2116   41      882        36:34.8     41:12.1     11:45/M

      46    Jade Schuler                      Tampa  FL            3689   40      920        37:05.5     37:27.9     11:55/M

      47    Anne Mosher                       Tampa  FL            4244   42      924        37:08.5     40:55.5     11:56/M

      48    Peggy Whiting                     Tampa  FL             166   44      938        37:19.4     37:41.0     12:02/M

      49    Patricia Vanderwest               Tampa  FL            4997   43      941        37:21.6     41:38.9     12:01/M

      50    Amy Mathis                        Plant City  FL         95   40      947        37:23.9     42:47.2     12:04/M

      51    Jana Cunningham                   Tampa  FL            2395   44      951        37:25.6     37:54.0     12:02/M

      52    Mingbih Hsu                       Tampa  FL              71   43      978        37:49.9     39:16.2     12:12/M

      53    Jeni Wiseman                      Wesley Chapel  FL    4082   42      992        38:02.3     39:45.4     12:14/M

      54    Janice Harvey                     Hudson  FL             60   43      993        38:08.1     39:41.4     12:18/M

      55    Sheri Andrews                     Seffner  FL          2051   42     1042        38:56.6     41:33.9     12:31/M

      56    Thea Moore                        Wesley chapel  FL     173   42     1045        38:57.7     43:12.8     12:34/M

      57    Andrea Sauvageot                  Pinellas Park  FL    3676   44     1048        39:00.0     39:42.4     12:32/M

      58    Becky Gordon                      tampa  FL            2708   44     1070        39:20.8     40:48.1     12:39/M

      59    Betty Ballester                   Apopka  FL             13   41     1087        39:38.1     40:14.4     12:47/M

      60    Melissa Myers                     Tampa  FL            4855   41     1122        40:15.4     44:17.4     12:57/M

      61    Ann Kapsa                         Tampa  FL            2975   42     1131        40:24.0     41:50.1     12:59/M

      62    Stephanie Detringo                ruskin  FL           2458   44     1141        40:30.7     41:47.9     13:01/M

      63    Ava Lester                        Tampa  FL              86   44     1146        40:39.7     41:11.4     13:07/M

      64    Yolanda Lemons                    Tampa  FL            5008   44     1152        40:44.6     44:09.2     13:06/M

      65    Shanon Meads                      Temple Terrace  FL   3250   41     1157        40:53.3     42:25.4     13:09/M

      66    Deborah Nagorka                   Tampa  FL            3358   44     1167        41:01.9     43:36.8     13:11/M

      67    Dina Mellor                       Tampa  FL            3260   44     1200        41:44.9     42:35.6     13:25/M

      68    Danielle Williams                 Riverview  FL        4982   41     1211        41:52.7     43:04.1     13:28/M

      69    Gianna Rendina-Gobioff            Tampa  FL             128   42     1217        41:55.9     43:35.5     13:31/M

      70    Mary Beth Foss                    Bradenton  FL        4346   43     1218        41:59.0     42:31.5     13:30/M

      71    Darla Brooks                      land o lakes  FL     2180   42     1230        42:12.0     48:21.7     13:34/M

      72    Aurora Ortiz                      Gibsonton  FL        3411   40     1234        42:14.8     43:25.4     13:35/M

      73    Marina Machiste                   Tampa  FL            3133   44     1235        42:16.2     43:27.2     13:35/M

      74    Denise Bushee                     Riverview  FL        4465   43     1267        42:41.9     45:09.8     13:43/M

      75    Marie Aquino                      Clearwater  FL       2060   42     1305        43:41.0     45:47.9     14:03/M

      76    Mary Gonsalves                    Brandon  FL          2693   44     1309        43:46.6     46:01.4     14:04/M

      77    Lynn Gill                         New Port Richey  FL  4493   40     1349        44:23.8     46:10.5     14:16/M

      78    Kerri Rivera                      Tampa  FL            3597   41     1354        44:29.2     45:11.5     14:18/M

      79    Viviana Mahon                     Wesley Chapel  FL    3146   40     1372        44:57.2     47:45.3     14:27/M

      80    Melissa Ebanks                    Tampa  FL            2521   43     1401        45:29.7     46:01.5     14:37/M

      81    Veronica Alfaro                   Tampa  FL            4447   40     1411        45:35.1     47:41.4     14:39/M

      82    Wendy Turpin                      Mulberry  FL         4566   43     1417        45:40.0     47:14.9     14:41/M

      83    Maria Collins                     Seminole  FL         2351   44     1419        45:42.2     45:50.1     14:42/M

      84    Marcia Davidson                   Tampa  FL              41   43     1423        45:49.8     46:16.9     14:47/M

      85    Danielle Mazur                    Trinity  FL          4838   40     1444        46:09.1     47:34.8     14:50/M

      86    Amanda Goodman                    Tampa  FL            2706   42     1454        46:30.4     48:02.6     14:57/M

      87    Krissy Frantz                     Tampa  FL            4596   44     1457        46:35.4     48:52.4     14:59/M

      88    Amy Adams                         Oldsmar  FL          2007   43     1486        46:58.7     49:12.9     15:06/M

      89    Talish De Hoyos                   Tampa  FL            2433   40     1502        47:18.2     48:29.8     15:13/M

      90    Angela Farber                     St Petersburg  FL    5035   42     1518        47:34.4     49:13.5     15:18/M

      91    Susan Bourassa                    Spring Hill  FL      4459   43     1521        47:41.4     52:07.4     15:20/M

      92    Jennifer Arntz                    New Port Richey  FL  2062   40     1554        48:18.8     51:09.4     15:32/M

      93    Carla Correll                     Riverview  FL        2364   42     1560        48:30.2     50:42.0     15:36/M

      94    Kelly Elkins                      New Port Richey  FL  2538   40     1563        48:40.5     52:29.4     15:39/M

      95    Andrea Cook                       N Ft myers  FL       4330   44     1575        48:48.2     50:55.2     15:41/M

      96    Melanie Langston                  Plant City  FL       4377   43     1641        49:58.2     54:00.6     16:04/M

      97    Lisa Reins                        Tampa  FL            3567   42     1655        50:14.1     54:41.0     16:09/M

      98    Faith Alexander                   Tampa  FL            2022   43     1656        50:15.6     54:41.5     16:09/M

      99    Christine Zublionis               Tampa  FL            4130   41     1659        50:18.7     51:11.2     16:10/M

     100    Carmen Brownlee                   Plant City  FL       2196   41     1664        50:25.1     51:25.1     16:13/M

     101    Yvonne Gorham                     Apollo Beach  FL     2712   40     1703        51:15.4     51:37.7     16:29/M

     102    Jessica Maldonado                 Wesley Chapel  FL    3151   42     1706        51:18.3     56:15.1     16:30/M

     103    Jessica Kortright                 Tampa  FL            5082   44     1709        51:20.3     53:20.4     16:30/M

     104    Shari Pilon-Thomas                Tampa  FL            3498   43     1748        52:06.8     54:47.4     16:45/M

     105    Joy Kohs                          Palm Harbor  FL      3018   40     1749        52:06.9     55:13.9     16:45/M

     106    Elaine Alessandri                 Lutz  FL             5048   44     1770        52:30.9     55:20.9     16:53/M

     107    Carrina Stephens                  Tampa  FL            3833   43     1773        52:33.0     56:12.3     16:54/M

     108    Tracy Peterson                    Odessa  FL           3491   42     1787        52:47.6     57:10.1     16:58/M

     109    Stacey Cronin                     Dunedin  FL          4254   40     1824        53:16.3     59:20.6     17:08/M

     110    Liliana Carbo                     Tampa  FL            4713   40     1836        53:33.5     59:10.7     17:13/M

     111    Janice Archilla                   Valrico  FL          4169   42     1847        53:44.2     58:18.1     17:17/M

     112    Ericka Walker                     Gibsonton  FL        3974   41     1854        53:50.1     56:41.7     17:19/M

     113    Seleste Lunsford                  TAMPA  FL            3127   43     1862        53:57.1     57:10.9     17:21/M

     114    Heather Hay                       Lithia  FL           2801   42     1871        54:04.7     57:22.3     17:23/M

     115    Mayra Vasquez                     Tampa  FL            3957   41     1878        54:11.1     58:01.0     17:25/M

     116    Harmony Gates                     Brandon  FL          2653   41     1906        54:37.8     54:39.2     17:34/M

     117    Marcie Bissell                                         5132   42     1915        54:42.7     57:42.5     17:35/M

     118    Yvonne Mccolloch                  Temple Terrace  FL   3224   41     1950        55:18.3     58:44.6     17:47/M

     119    Christine Allen                   Wesley Chapel  FL    2027   44     1973        55:49.0   1:00:43.4     17:57/M

     120    Jennifer Ames                     Wesley Chapel  FL    2040   42     1997        56:18.7   1:00:42.5     18:06/M

     121    Leah Divincenzo                   Rio Rancho  NM       2479   42     2008        56:27.0   1:02:14.6     18:09/M

     122    Christine Elam                    Spring Hill  FL      4179   40     2029        56:40.3   1:00:43.4     18:13/M

     123    Stefanie Hopper                   Land O Lakes  FL     2864   43     2037        56:53.4   1:00:17.0     18:17/M

     124    Carrie Thrift                     Riverview  FL        3920   42     2059        57:12.6   1:01:26.5     18:24/M

     125    Alicia Starke                     Tampa  FL            3826   44     2079        57:26.8     57:35.0     18:28/M

     126    Kim Eloufir                       Lutz  FL             5175   44     2082        57:32.4     59:31.0     18:30/M

     127    Peggy Jacks                       Riverview  FL        4935   40     2084        57:34.4   1:01:28.7     18:31/M

     128    Melissa Pedersen                  Land O Lakes  FL     3466   44     2107        57:47.5   1:02:41.2     18:35/M

     129    Yolanda Selders                   Valrico  FL          3706   44     2130        58:01.9   1:00:53.7     18:39/M

     130    Katie Dicesare                    Lakeland  FL         2469   44     2146        58:18.3   1:01:02.6     18:45/M

     131    Jennifer Lindin                   Tampa  FL            3100   44     2150        58:29.7   1:01:45.4     18:48/M

     132    Cindy Lawler                      Tampa  FL            3055   43     2166        58:42.2   1:02:19.5     18:52/M

     133    Kim Howard                        Seffner  FL          4503   44     2175        58:56.1   1:03:07.2     18:57/M

     134    Kristi Farber                     Mount Dora  FL       2561   40     2180        59:00.5   1:03:19.7     18:58/M

     135    Sandra Parent                     Bradenton  FL        3452   42     2203        59:15.8   1:02:21.4     19:03/M

     136    Heather Houston                   Plant City  FL       2873   41     2247        59:50.3   1:01:59.1     19:14/M

     137    Dana Heiferman                    Tampa  FL            2813   42     2288      1:00:22.1   1:04:47.3     19:25/M

     138    Ericka Elder                      Tampa  FL            5029   44     2305      1:00:40.2   1:00:40.2     19:30/M

     139    Ladonna Kennedy                   Plant City  FL       2988   43     2316      1:00:56.7   1:01:59.0     19:36/M

     140    Jennifer Perez                    Wesley chapel  FL    3473   42     2326      1:01:02.4   1:05:10.2     19:37/M

     141    Lisa Bahr                         Clearwater  FL       4311   43     2330      1:01:05.8   1:04:27.5     19:38/M

     142    Kesha King                        Tampa  FL              80   41     2354      1:01:35.5   1:01:35.5     19:52/M

     143    Patricia Gutierrez                Tampa  FL            2764   42     2372      1:01:47.2   1:02:02.3     19:52/M

     144    Kier Rivenburg                    Tampa  FL            3594   43     2413      1:02:16.0   1:05:35.1     20:01/M

     145    Erika Siemiet                     Odessa  FL           4553   42     2416      1:02:16.5   1:05:36.0     20:01/M

     146    Belinda Jewell                    Tampa  FL            2921   43     2439      1:02:31.7   1:06:16.4     20:06/M

     147    Jerrie Pellizze                   Tampa  FL            3468   44     2441      1:02:32.3   1:08:24.6     20:06/M

     148    Heather Dorsten                   Tampa  FL            2491   43     2445      1:02:37.7   1:05:37.6     20:08/M

     149    Geo Estronza                      Tampa  FL            2552   41     2452      1:02:41.0   1:02:53.1     20:09/M

     150    Suzanne Salmon                    Mckibbon Hospitalit  3666   42     2497      1:04:21.3   1:06:42.6     20:41/M

     151    Sandra Bass                       ruskin  FL           2101   42     2503      1:04:25.3   1:05:20.2     20:43/M

     152    Dawn Delarosa                     Lakeland  FL         4479   40     2504      1:04:27.2   1:10:14.6     20:43/M

     153    Cheryl Abbey                      Plant City  FL       2000   41     2525      1:04:56.8   1:11:35.5     20:53/M

     154    Vixen Wilson-Thomas               st. petersburg  FL   4078   44     2546      1:05:45.6   1:07:52.0     21:08/M

     155    Katina Burks                      Tampa  FL            2217   42     2547      1:05:45.9   1:07:52.0     21:08/M

     156    Stacey Parker                     Bradenton  FL        4258   42     2550      1:05:51.4   1:11:39.7     21:10/M

     157    Michelle Pletscher                Bradenton  FL        3512   40     2567      1:06:39.0   1:11:37.6     21:26/M

     158    Angela Agey                       Gibsonton  FL        5145   40     2585      1:07:32.5   1:09:23.9     21:43/M

     159    Indira Maurer                     Wesley Chapel  FL    3207   41     2591      1:07:46.7   1:12:35.6     21:47/M

     160    Kendra Booth                      Tampa  FL            2159   41     2616      1:08:46.7   1:14:00.7     22:07/M

     161    Cristina Jaramillo                Tampa  FL            4827   43     2629      1:09:13.1   1:14:16.9     22:15/M

     162    Tiffany Branson                   Dade City  FL        2174   44     2630      1:09:14.9   1:09:14.9     22:16/M

     163    melody Schopper                   Lithia  FL           4755   43     2670      1:11:06.6   1:11:29.6     22:52/M

     164    Heather Kersting                  Riverview  FL        4831   44     2677      1:11:20.2   1:13:17.3     22:56/M

     165    Danielle Rossi                    Tarpon Springs  FL   3638   42     2681      1:11:22.2   1:14:59.5     22:57/M

     166    Karen Garcia                      Tampa  FL            2646   40     2684      1:11:27.6   1:13:55.4     22:58/M

     167    Melissa Smith                     Tampa  FL            3779   44     2700      1:12:33.6   1:17:39.9     23:20/M

     168    Harshani Lawrence                 Tampa  FL            3058   40     2711      1:14:07.5   1:20:51.5     23:50/M

     169    Andrea Chen                       Wesley Chapel  FL    2307   40     2744      1:15:47.6   1:15:59.2     24:22/M

Top

Male 45 to 49


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Mike Colitz                       Tampa  FL            5148   47       39        22:49.8     22:54.3      7:20/M

       2    Eric Haeck                        APOLLO BEACH  FL     4606   46       53        23:15.0     23:44.7      7:29/M

       3    Javier Llanos                     Land O' Lakes  FL    4383   46       55        23:23.1     23:32.4      7:31/M

       4    Howard Bergen                     Tampa  FL            4708   47       60        23:41.3     24:02.8      7:37/M

       5    Robert Heinz                      Land O'Lakes  FL       64   48       63        23:49.1     23:49.1      7:41/M

       6    Trong Pham                        LUTZ  FL             4655   49       64        23:53.8     24:10.0      7:41/M

       7    Todd Kinney                       Wesley Chapel  FL    5055   49       99        24:56.9     24:57.4      8:01/M

       8    Jason Carey                       Tampa  FL            4152   46      126        25:49.5     27:28.7      8:18/M

       9    Jason Brocke                      Odessa  FL           2177   47      146        26:17.4     26:20.9      8:27/M

      10    Nick Amendola                     Naples  FL           2039   46      219        27:44.5     27:59.9      8:55/M

      11    Jaime Campuzano                   Tampa  FL            2256   45      266        28:35.1     28:46.3      9:11/M

      12    Kevin Bishop                      Lithia  FL           2136   45      275        28:48.9     29:04.2      9:16/M

      13    Collie Clark                      Oviedo  FL           2323   45      287        28:59.4     29:03.7      9:19/M

      14    Robert Gerbus                     Valrico  FL          2669   45      300        29:09.1     30:17.6      9:22/M

      15    Joseph Fisher                     Tampa  FL            2588   46      306        29:16.0     29:19.7      9:25/M

      16    James Janicki                     Lutz  FL             2913   49      322        29:26.8     29:47.2      9:28/M

      17    Andre Vera                        Valrico  FL          5067   48      324        29:30.2     29:46.6      9:29/M

      18    Brant Wensloff                    Riverview  FL        4696   46      349        29:45.4     30:19.5      9:34/M

      19    Carlos Cubas                      Tampa  FL            2385   46      368        29:59.8     33:30.2      9:38/M

      20    Kevin Womack                      Tampa  FL            4085   47      372        30:01.4     30:43.0      9:39/M

      21    Ken Martin                        Valrico  FL            94   47      378        30:04.7     30:04.7      9:42/M

      22    Chris Squitieri                   Safety Harbor  FL    3811   49      393        30:14.3     31:51.3      9:43/M

      23    Kevin Daly                        Lithia  FL           2409   49      394        30:14.8     30:59.7      9:43/M

      24    William Geary                     Tampa  FL            5196   46      410        30:22.6     33:11.6      9:46/M

      25    Greg Yeomans                      Tarpon Springs  FL   4101   49      412        30:24.3     31:15.4      9:46/M

      26    William Whiting                   Tampa  FL             185   45      446        30:47.8     31:09.4      9:56/M

      27    Mark Gordon                       tampa  FL            2709   46      453        30:50.6     32:15.9      9:55/M

      28    Daniel Snead                      Lithia  FL           4759   48      482        31:10.1     31:52.9     10:01/M

      29    David Monforton                   Brandon  FL           106   48      485        31:11.7     31:52.5     10:04/M

      30    Douglas Goserud                   Land o lakes  FL     2714   48      503        31:28.2     36:20.0     10:07/M

      31    Brian Lidey                       Riverview  FL        3093   46      534        31:55.4     35:38.1     10:16/M

      32    Greg Baier                        Tampa  FL            4785   47      565        32:10.9     34:15.3     10:21/M

      33    Rodger Stokes                     Valrico  FL          3843   49      593        32:27.0     32:54.5     10:26/M

      34    Gerald Skapyak                    Valrico  FL          4278   48      608        32:42.4     32:42.4     10:31/M

      35    Nicholas Lawrence                 Tampa  FL            3060   45      628        33:10.9     34:51.9     10:40/M

      36    Dennis Brownlee                   Plant City  FL       4319   45      631        33:15.4     34:12.8     10:41/M

      37    Michael Dolski                    Lithia  FL           2487   46      642        33:24.6     35:11.4     10:44/M

      38    B Wayne Walker                    Tampa  FL             149   49      657        33:37.5     33:50.4     10:51/M

      39    Brenton Limoncelli                Tampa  FL            3097   46      666        33:45.1     35:19.1     10:51/M

      40    Philip Wartenberg                 Tampa  FL            3994   46      671        33:49.0     35:54.2     10:52/M

      41    Alan Veach                        valrico  FL          3958   48      710        34:14.8     35:11.6     11:00/M

      42    Roger Pena                        Tampa  FL            3469   45      713        34:18.0     48:59.7     11:02/M

      43    Allen D'Agata                     Tampa  FL            2398   45      823        35:44.3     37:12.5     11:29/M

      44    David Wilson                      Winter Haven  FL     4075   45      826        35:48.3     37:47.4     11:31/M

      45    Steven Rothwell                   Tampa  FL            3642   49      841        36:03.9     36:37.6     11:35/M

      46    Lee Snell                         Plant City  FL       3789   46      845        36:04.9     36:56.7     11:36/M

      47    Bryan Turner                      Tampa  FL            3938   47      853        36:12.2     37:56.5     11:38/M

      48    Nam Tran                          Thonotosassa  FL     5147   49      902        36:57.0     38:04.4     11:53/M

      49    Alexander Anderson                Tampa  FL            4914   46      954        37:29.5     38:59.2     12:03/M

      50    Van Phrasavath                    Tampa  FL            3495   46      955        37:31.3     41:42.1     12:04/M

      51    Jeff Taylor                       Tampa  FL            3898   48      984        37:54.5     43:21.5     12:11/M

      52    Robbie Marsade                    St. Petersburg  FL   3171   48      999        38:11.4     42:10.7     12:17/M

      53    Rob Gorham                        Apollo Beach  FL     2711   47     1014        38:24.4     38:47.2     12:21/M

      54    Todd Johnson                      clearwater  FL       5193   45     1016        38:25.2     39:23.1     12:21/M

      55    Maximo Estevez                    Seffner  FL          2551   46     1025        38:37.6     41:14.3     12:25/M

      56    Ty Sauvageot                      Pinellas Park  FL    3677   45     1038        38:52.1     39:34.4     12:30/M

      57    Sarah Trimpe                      Apollo Beach  FL     3931   47     1049        39:00.9     41:00.5     12:32/M

      58    Stacy Rose                        Brandon  FL          4913   48     1089        39:41.4     41:08.2     12:46/M

      59    Gabriel Vivero                    Tampa  FL            4945   46     1120        40:13.5     42:16.9     12:56/M

      60    Reginald Hayes                                         5205   48     1144        40:31.5     41:15.5     13:02/M

      61    Gary Reuther                      Temple Terrace  FL   3574   46     1158        40:53.4     42:25.4     13:09/M

      62    Jeffrey Williams                  Tampa  FL             150   49     1166        41:01.0     44:45.7     13:14/M

      63    Scott Nagorka                     Tampa  FL            3359   49     1168        41:02.0     43:36.9     13:12/M

      64    Xiaohui Zhang                     Tampa  FL            4120   46     1188        41:30.9     44:52.4     13:21/M

      65    Chuck Martoglio                   tampa  FL            3188   48     1204        41:47.8     44:19.3     13:26/M

      66    Michael Manzi                     Trinity  FL          3165   46     1206        41:49.8     41:52.1     13:27/M

      67    Yerman Salazar                    Tampa  FL            4876   46     1209        41:51.3     41:55.4     13:27/M

      68    Suren Ajjarapu                    Lakeland  FL         2013   45     1220        42:04.4     42:52.5     13:32/M

      69    Thomas Fisher                     Tampa  FL            4593   47     1268        42:45.7     46:05.7     13:45/M

      70    Shawn Gregory                     Lithia  FL            178   45     1303        43:35.8     45:16.5     14:04/M

      71    Thomas Dicesare                   Lakeland  FL         2471   45     1337        44:12.2     46:55.3     14:13/M

      72    Rick Bissen                       Lutz  FL             2138   49     1350        44:27.5     49:17.8     14:18/M

      73    Rory Oconnor                      Oldsmar  FL          5134   49     1366        44:46.6     47:07.6     14:24/M

      74    Scott Garth                       Tampa  FL            2652   46     1369        44:52.4     49:54.1     14:26/M

      75    Brian Abington                    Brandon  FL          4135   48     1370        44:53.1     45:01.5     14:26/M

      76    Alex Retter                       Apollo Beach  FL     4873   48     1387        45:17.0     45:26.8     14:34/M

      77    Craig Blanton                     Tampa  FL            5143   48     1490        47:06.1     49:29.8     15:09/M

      78    Perry Reed                        Tampa  FL            3561   48     1513        47:28.8     52:13.9     15:16/M

      79    Pablo Caceres                     Tampa  FL            2236   49     1529        47:50.6     51:05.7     15:23/M

      80    Chuck Graziadio                   Oldsmar  FL          4355   45     1552        48:15.5     49:28.6     15:31/M

      81    Mike Fisher                       Apollo Beach  FL     4592   46     1559        48:30.1     50:41.9     15:36/M

      82    Rodger Landers                    Odessa  FL           3046   49     1582        48:58.5     51:29.8     15:45/M

      83    Mark Lee                          Brandon  FL          3078   48     1595        49:08.6     52:48.2     15:48/M

      84    Darin Farber                      Mount Dora  FL       2558   45     1599        49:12.2     53:32.0     15:49/M

      85    James Sutton                      Thonotosassa  FL     3876   45     1614        49:26.1     50:12.8     15:54/M

      86    Randy Hassen                      Tampa  FL            4610   45     1626        49:45.8     52:04.7     16:00/M

      87    Donald Hanna                      Lutz  FL             2784   47     1631        49:52.5     50:49.0     16:02/M

      88    Michael Langston                  Plant City  FL       4378   46     1637        49:56.1     54:00.0     16:03/M

      89    Ryan Nelson                       Sarasota  FL         3372   45     1650        50:09.2     52:32.0     16:08/M

      90    Lee Gower                         dade city  FL        2722   46     1693        51:01.4     57:30.6     16:24/M

      91    Jay Kandell                       Tampa  FL            2971   48     1712        51:23.9     53:26.5     16:31/M

      92    Harold Medina                     Plant City  FL       3251   48     1776        52:37.5     54:50.6     16:55/M

      93    Trent Hinds                       Plant City  FL       2841   46     1777        52:38.6     54:51.3     16:55/M

      94    Gerald Smith                      St Petersburg  FL    3773   48     1797        52:59.6     54:06.9     17:02/M

      95    Steve Castle                      CLEARWATER  FL       4158   45     1823        53:16.1     55:40.2     17:08/M

      96    Scott Mcgougan                    TAMPA  FL            3235   46     1863        53:58.1     57:11.6     17:21/M

      97    David Deilkesd                    ST PETERSBURG  FL    2441   49     1929        54:52.2     57:28.3     17:39/M

      98    Nick Divincenzo                   New Port Richey  FL  2480   45     2009        56:27.3   1:02:13.6     18:09/M

      99    Marcus Elam                       Spring Hill  FL      4180   48     2028        56:39.4   1:00:42.4     18:13/M

     100    Nupam Mahajan                     Tampa  FL            3144   47     2041        56:57.8   1:00:30.5     18:19/M

     101    Stephen Asaro                     Lutz  FL             4186   45     2060        57:12.6     59:59.9     18:24/M

     102    Bjorn Holmstrom                   Tampa  FL              70   45     2061        57:12.8   1:02:50.5     18:27/M

     103    Rudy Peralta                      Tampa  FL            4262   46     2069        57:16.1   1:01:00.7     18:25/M

     104    Thomas Allen                      Wesley Chapel  FL    2028   47     2088        57:36.6   1:02:31.1     18:31/M

     105    John Clark                        Palm Harbor  FL      4243   47     2097        57:42.1   1:01:56.8     18:33/M

     106    Anthony Roach                     Tampa  FL            3601   45     2119        57:52.9   1:01:33.3     18:36/M

     107    Robert Geiger                     Palm Harbor  FL      2661   49     2122        57:55.9   1:01:05.8     18:37/M

     108    David Barden                      Valrico  FL          4142   49     2221        59:37.7   1:01:49.8     19:10/M

     109    Jason Wentworth                   Fleming Island  FL   4022   49     2236        59:41.8   1:05:41.1     19:11/M

     110    Julio Castro                      Tampa  FL            2291   49     2258      1:00:02.2   1:02:02.5     19:18/M

     111    Brady Cooper                      Odessa  FL           4801   46     2268      1:00:10.5   1:05:43.2     19:21/M

     112    Edward Carbone                    Tampa  FL            2263   46     2366      1:01:41.2   1:07:06.9     19:50/M

     113    Kenny Lambert                     Tampa  FL            3043   48     2404      1:02:13.5   1:05:46.1     20:00/M

     114    Peter Gherini                     Tampa  FL            2675   47     2412      1:02:15.9   1:05:47.6     20:01/M

     115    Brian Springer                    Tampa  FL            3809   47     2447      1:02:38.6   1:05:38.4     20:08/M

     116    Christopher Carothers             plant city  FL       2270   45     2454      1:02:44.8   1:07:55.7     20:10/M

     117    Mike Elliott                      Tampa  FL            2540   45     2475      1:03:08.9   1:06:50.6     20:18/M

     118    Wayne Lewis                       Tampa  FL            3091   48     2509      1:04:29.2   1:07:12.9     20:44/M

     119    Roy Sulma                         Riverview  FL        3863   49     2599      1:08:02.5   1:11:59.1     21:53/M

     120    James Lewis                       Valrico  FL          3089   45     2673      1:11:09.8   1:17:31.6     22:53/M

     121    Heriberto Bernard                 Wesley Chapel  FL    2126   46     2680      1:11:21.4   1:14:28.5     22:57/M

Top

Female 45 to 49


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Ninon Sutton                      Thonotosassa  FL     3878   45      113        25:16.9     25:23.8      8:07/M

       2    Angie Hollowell                   Winter Haven  FL     4502   45      189        27:16.0     27:16.1      8:46/M

       3    Kristin Bold                      Tampa  FL            2155   45      225        27:51.8     27:53.8      8:57/M

       4    Michelle Nguyen                   Land O Lakes  FL      193   45      233        28:00.2     28:09.0      9:02/M

       5    Natalie DiFranco                  Lake Worth  FL        195   47      235        28:01.8     29:06.6      9:02/M

       6    Carol Sterling                    Clearwater  FL       3835   49      243        28:11.3     28:33.7      9:04/M

       7    Melinda Snead                     Lithia  FL           4760   49      270        28:38.8     29:21.2      9:12/M

       8    Kerry Harrison                    Tampa  FL            5005   45      271        28:41.4     32:33.5      9:13/M

       9    Suzy Jackson                      Tampa  FL             155   49      310        29:20.0     29:25.3      9:28/M

      10    Katie Pell                        Tampa  FL            4653   46      319        29:25.4     30:17.8      9:28/M

      11    Tina Perkins                      Tampa  FL            3481   46      332        29:36.3     31:23.8      9:31/M

      12    Lori Amaden                       Brandon  FL          4779   47      338        29:38.0     32:11.7      9:32/M

      13    Kim Christine                     Tampa  FL              33   46      340        29:38.4     30:15.3      9:34/M

      14    Lindsey Forsythe                  St. Petersburg  FL   4725   46      341        29:39.3     29:40.2      9:32/M

      15    Susan Cajigal                     Valrico  FL          2240   46      357        29:52.2     31:00.0      9:36/M

      16    Susan Kiniry                      tampa  FL            3004   49      362        29:54.8     30:22.2      9:37/M

      17    Stephanie Clark                   Riverview  FL        2325   46      408        30:21.1     30:27.7      9:46/M

      18    Denise Remington                  St.Petersburg  FL    4663   47      414        30:26.7     31:23.9      9:47/M

      19    Nicole Fanarjian                  Tampa  FL              50   47      417        30:27.7     31:05.2      9:49/M

      20    Lisa Wheat                        Lithia  FL           4032   46      456        30:51.8     32:44.5      9:55/M

      21    Christina Pereyra                 Tampa  FL             119   47      463        30:54.5     31:05.6      9:58/M

      22    Kandy Spangler                    Lakeland  FL         3798   46      469        31:01.0     32:05.2      9:58/M

      23    Karen Wildermuth                  Palm Harbor  FL       188   49      488        31:14.3     31:28.3     10:05/M

      24    Susan Searls                      Mallory Circle  FL   4880   48      528        31:52.7     32:19.2     10:15/M

      25    Kathleen Ballash                  Tampa  FL            2087   46      563        32:09.4     32:23.9     10:20/M

      26    Josephine Baltar                  Tampa  FL            4786   49      594        32:27.5     33:08.8     10:26/M

      27    Terri Skapyak                     Valrico  FL          3758   48      605        32:39.8     32:42.6     10:30/M

      28    Inga Schmitzer                    Tampa  FL            4879   46      648        33:26.4     38:06.3     10:45/M

      29    Renee Starling                    St. Petersburg  FL   3828   49      654        33:33.1     33:47.7     10:47/M

      30    Theresa Macdonald                 Palm Harbor  FL      4637   46      661        33:38.0     38:03.6     10:49/M

      31    Michele Maningas                  Apollo Beach  FL     3160   45      663        33:40.8     35:22.4     10:50/M

      32    Tracy Squitieri                   Safety Harbor  FL    3812   48      669        33:45.8     37:18.9     10:51/M

      33    Gail Huff                         Tampa  FL            4206   49      673        33:49.8     37:20.5     10:52/M

      34    Mylene Craig                      Dunedin  FL          4473   46      679        33:53.4     35:05.4     10:54/M

      35    Heather Trojan                    Lakeland  FL         4436   47      680        33:55.0     34:59.9     10:54/M

      36    Julie Tippett                     Tampa  FL            4435   49      695        34:05.4     35:12.6     10:58/M

      37    Michele Stillwell                 Tampa  FL            4885   47      704        34:13.6     36:21.0     11:00/M

      38    Andrea Medler                     Tampa  FL            5098   46      731        34:35.0     39:30.2     11:07/M

      39    Kandi Marlowe                     Tampa  FL            3169   45      751        34:47.6     35:38.9     11:11/M

      40    Wendy J Buheit                    Clearwater  FL        211   47      753        34:50.1     35:58.7     11:14/M

      41    Elizabeth Donaldson               Trinity  FL          2490   49      754        34:50.3     36:15.2     11:12/M

      42    Patsy Pagan                       APOLLO BEACH  FL     3433   46      761        34:53.6     35:16.0     11:13/M

      43    Amy D'Agata                       Tampa  FL            2399   45      822        35:44.2     37:12.1     11:29/M

      44    Karin Starkweather                Spring Hill  FL      3827   47      861        36:18.0     38:20.8     11:40/M

      45    Elizabeth Ponce                   tampa  FL            3516   45      876        36:29.0     38:18.7     11:44/M

      46    Dawn Hollnagel                    Tampa  FL              69   45      880        36:32.1     36:52.2     11:47/M

      47    Marianne Kelly                    Wesley Chapel  FL    4628   45      898        36:52.8     38:06.6     11:51/M

      48    Analynn Young                     Tampa  FL            4102   46      904        36:57.6     38:39.0     11:53/M

      49    Christine Sterling                Saint Petersburg  F  4680   47      909        37:00.6     38:31.0     11:54/M

      50    Kim Ross                          Lakeland  FL         3635   47      921        37:05.6     37:48.9     11:55/M

      51    Lisa Kress                        Port Charlotte  FL    190   48      930        37:13.9     37:39.2     12:00/M

      52    Michelle Leonhardt                Tampa  FL            3083   47      933        37:16.6     38:06.3     11:59/M

      53    Elizabeth Healy                   Kennesaw  GA         2802   49      953        37:29.1     40:48.1     12:03/M

      54    Sabina Kelly                      WOODBRIDGE  VA       2985   48      986        37:54.7     39:08.4     12:11/M

      55    Nicole Marsade                    St. Petersburg  FL   3170   45      997        38:10.2     42:09.8     12:16/M

      56    Ed Earnest                        Tampa  FL            2517   46     1029        38:46.4     43:30.7     12:28/M

      57    Marlies Sarrett                   Land O Lakes  FL     3674   47     1059        39:08.4     43:43.0     12:35/M

      58    Robin Rogers                      Tampa  FL            5043   48     1068        39:16.1     39:16.1     12:38/M

      59    Bernadette Shields                tampa  FL            3740   46     1073        39:22.1     40:08.1     12:39/M

      60    Jodi Kroeger                      Clearwater  FL       4835   45     1077        39:25.3     40:20.9     12:40/M

      61    Ellen Mizio                       Tampa  FL            3301   47     1078        39:26.1     40:20.3     12:41/M

      62    Karen Medlin                      Dade City  FL        3252   48     1085        39:32.9     41:27.5     12:43/M

      63    Diana Lee                         Sun City Center  FL  3077   49     1086        39:34.2     41:29.2     12:43/M

      64    Christie Gold                     Wesley Chapel  FL    4192   49     1095        39:47.7     41:55.7     12:48/M

      65    Laura Taylor                      Tampa  FL            3899   45     1104        39:57.4     45:24.8     12:51/M

      66    Mali Ranatunga                    wesley chapel  FL    4539   45     1109        40:01.3     40:24.0     12:52/M

      67    Wendy Kiral                       St. Petersburg  FL   3006   49     1119        40:08.3     44:56.8     12:54/M

      68    Jennifer Vivero                   Tampa  FL             148   47     1126        40:18.3     42:17.1     13:00/M

      69    Bridgette Summers                 Tampa  FL            3867   45     1137        40:29.4     45:11.0     13:01/M

      70    Linda Archie                      Riverview  FL        4942   49     1147        40:41.5     45:00.5     13:05/M

      71    Robyn Antonaccio                  Apollo Beach  FL     4783   46     1153        40:47.0     42:42.0     13:07/M

      72    Julie Watson                      Winter Park  FL      3998   45     1164        40:59.3     45:04.7     13:11/M

      73    Cathie Gharing                    Tampa  FL            2672   45     1186        41:24.4     41:39.2     13:19/M

      74    Oneida Lugo                       Tampa  FL             197   46     1192        41:34.3     43:59.2     13:25/M

      75    Lori Allen                        Lakeland  FL         4998   47     1196        41:36.9     42:19.6     13:23/M

      76    Annie Clouse                      Bradenton  FL        2337   49     1219        41:59.2     42:31.3     13:30/M

      77    Violet Taylor-Lewis               Brandon  FL          4686   46     1262        42:38.9     44:30.7     13:43/M

      78    Ramey Beye-Brewer                 Tampa  FL            4787   48     1263        42:40.4     45:27.4     13:43/M

      79    Karisa Mcelroy                    St. Petersburg  FL   4646   49     1273        42:51.7     43:15.2     13:47/M

      80    Cathy Goepfert                    Dunedin  FL          2689   49     1276        42:54.2     45:31.7     13:48/M

      81    Veronica Hedgecock                Palm Harbor  FL      4820   48     1318        43:58.4     44:21.5     14:08/M

      82    Charlene Whittlesey               Tampa  FL            4041   47     1329        44:08.7     49:56.7     14:11/M

      83    Marilyn Triassi                   Trinity  FL          3930   49     1331        44:09.7     45:36.0     14:12/M

      84    Renee Martoglio                   Tampa  FL            3189   49     1333        44:11.0     46:42.2     14:12/M

      85    Dawn Bissen                       Lutz  FL             2137   46     1351        44:27.6     49:18.1     14:18/M

      86    Kathy Asony                       Tampa  FL            4138   48     1371        44:55.1     46:14.7     14:27/M

      87    Julienne Thibeau                  Lutz  FL             5123   47     1373        44:57.9     45:09.2     14:27/M

      88    Yanna Galante                     Tampa  FL            2634   47     1430        45:55.0     51:13.1     14:46/M

      89    Mercedes Robaina                  Tampa  FL            3605   47     1441        46:05.1     50:25.4     14:49/M

      90    Tina Hardy                        Rierview  FL         2789   47     1466        46:39.0     51:38.1     15:00/M

      91    Tajuana Guy                       valrco  FL           2765   48     1472        46:44.4     48:09.0     15:02/M

      92    Bonnie Martin                     Valrico  FL          3173   45     1475        46:45.3     49:16.2     15:02/M

      93    Dea Heffernan                     WESLEY CHAPEL  FL    2810   46     1476        46:46.6     48:40.4     15:02/M

      94    Michelle Hawthorne                Dover  FL            2800   48     1488        47:04.6     52:35.4     15:08/M

      95    Shannon O'Donnell                 Tampa  FL             113   49     1489        47:05.8     47:05.8     15:11/M

      96    Tammy Simpson                     Plant City  FL       3755   48     1498        47:12.8     52:43.0     15:11/M

      97    Kristina Stewrt                   Clearwater  FL       4762   46     1510        47:23.9     48:13.6     15:14/M

      98    Belgin Cagliergin                 tampa  FL            2237   45     1514        47:32.8     48:52.8     15:17/M

      99    Sheila Ward                       Wesley Chapel  FL    3987   46     1515        47:32.9     49:16.0     15:17/M

     100    Ronda Chastain                    Alva  FL             2302   47     1524        47:42.6     50:32.2     15:20/M

     101    Michelle Caceres                  Tampa  FL            2235   45     1526        47:45.5     51:01.8     15:21/M

     102    Linda Rodriguez                   Largo  FL            3614   49     1532        47:52.1     49:35.5     15:23/M

     103    Deborah Hedrick                   Bartow  FL           2809   48     1565        48:41.8     50:16.0     15:39/M

     104    Michelle May                      Wesley Chapel  FL    3213   45     1591        49:06.9     53:27.5     15:47/M

     105    Julie Bishop                      Apollo Beach  FL     5111   49     1607        49:17.8     50:35.0     15:51/M

     106    Melanie Davis                     Auburndale  FL       2429   49     1640        49:57.6     54:32.9     16:04/M

     107    Nikki Earnest                     Tampa  FL            2519   45     1652        50:12.2     54:55.4     16:08/M

     108    Leslee Mccall                     Tampa  FL            3219   49     1662        50:23.5     53:17.0     16:12/M

     109    Charity Stukenborg                Tampa  FL            3853   45     1672        50:29.4     53:01.3     16:14/M

     110    Donnetta Horseman                 Wesley Chapel  FL    2869   45     1674        50:31.6     51:29.9     16:15/M

     111    Kristen Westbrook                 Brandon  FL          4030   46     1676        50:34.2     52:56.9     16:16/M

     112    Lori West                         St. Petersburg  FL   4028   47     1704        51:16.7     53:21.3     16:29/M

     113    Melissa Kandell                   Tampa  FL            2972   49     1711        51:23.7     53:26.4     16:31/M

     114    Bonny Wilming                     Tampa  FL            4302   45     1722        51:40.9     54:35.3     16:37/M

     115    Joy Warren                        Brandon  FL          3992   49     1728        51:45.2     57:15.9     16:38/M

     116    Natalie Doig                      St. Petersburg  FL   2484   48     1729        51:45.8     52:30.1     16:38/M

     117    Deanna Lohn                       SPRING HILL  FL      3113   45     1733        51:49.6     52:23.2     16:40/M

     118    Angela Ireland                    Fort Myers  FL       2899   47     1745        52:06.2     54:56.8     16:45/M

     119    Melissa Mallozzi                  Plant City  FL       3153   45     1789        52:48.7     54:56.1     16:59/M

     120    Paula Smith                       St Petersburg  FL    3781   49     1802        53:01.5     54:08.2     17:03/M

     121    Dana Jackson                      Trinity  FL          5086   46     1812        53:08.6     54:23.4     17:05/M

     122    Josephine Ames                    Tampa  FL            2041   49     1818        53:14.9     54:21.9     17:07/M

     123    Margo Williams                    Bradenton  FL        4065   48     1875        54:08.5     56:11.8     17:24/M

     124    Tanja Bryant                      Tampa  FL            2201   49     1886        54:14.0     54:31.3     17:26/M

     125    Sandy Ritchie                     Wesley Chapel  FL    3592   45     1893        54:21.4     57:29.4     17:29/M

     126    Fern Rabil                        tampa  FL            3543   49     1895        54:22.0     57:29.6     17:29/M

     127    Dawn Sutorus                      Plant City  FL       3872   45     1914        54:42.1     57:00.7     17:35/M

     128    Ann Wilson                        Winter Haven  FL     4074   46     1918        54:45.2     56:45.0     17:36/M

     129    Laurie Sturm                      Lake Mary  FL        3855   49     1928        54:51.1     57:36.4     17:38/M

     130    Suzanne Asony                     Tampa  FL            4139   46     1948        55:14.8     58:12.7     17:46/M

     131    Tamara Chao                       Lutz  FL             4799   47     1972        55:46.0     57:56.6     17:56/M

     132    Beth Kinsey                       Odessa  FL           3005   45     1978        56:02.7     56:08.6     18:01/M

     133    KImetta Ortiz                     Spring Hill  FL      4858   45     1986        56:10.3     58:28.5     18:04/M

     134    Kyymara Rose Scott                Wesley Chapel  FL    3696   45     1993        56:16.9   1:00:40.7     18:06/M

     135    Kim Semeniuk                      Tampa  FL            3707   46     1999        56:20.8     58:37.0     18:07/M

     136    Kelly Flynn                       Tampa  FL            4595   46     2000        56:21.3     58:37.2     18:07/M

     137    Charmaine Lee                     Brandon  FL          3076   47     2015        56:32.2     56:49.4     18:11/M

     138    Amiee Ziegler                     Plant city  FL       4122   46     2020        56:35.7     59:12.4     18:12/M

     139    Jeanette Fernandez                Tampa  FL            2568   49     2032        56:43.3     58:05.5     18:14/M

     140    Kiran Mahajan                     Tampa  FL            3142   47     2033        56:46.9   1:00:31.2     18:15/M

     141    Anne Gallacher                    Land O Lakes  FL     2635   46     2034        56:49.5   1:01:25.6     18:16/M

     142    Tonya Borock                      Odessa  FL            171   47     2054        57:09.6     59:09.2     18:26/M

     143    Liz More                          tampa  FL            3316   46     2070        57:19.1   1:02:37.0     18:26/M

     144    Tiffanie Geiger                   Palm Harbor  FL      2662   47     2120        57:54.7   1:01:04.6     18:37/M

     145    Roselle Cronan                    Tampa  FL            4171   45     2132        58:04.6   1:02:51.2     18:40/M

     146    Sheila Interrante                 Lutz  FL             2898   46     2152        58:31.6   1:02:40.2     18:49/M

     147    Pam Frost                         Lutz  FL             5102   49     2154        58:32.4   1:02:40.7     18:49/M

     148    Jenni Castle                      CLEARWATER  FL       4157   45     2160        58:35.3   1:01:00.1     18:50/M

     149    Dona Gray                         Tampa  FL            2729   48     2179        58:59.4   1:05:31.4     18:58/M

     150    Amy Rice                          Tampa  FL            4414   45     2182        59:01.7     59:38.4     18:59/M

     151    Jackie Reyes-Diaz                 Tampa  FL            3577   47     2183        59:02.2   1:03:04.5     18:59/M

     152    Anne Juola                        Bradenton  FL        2963   45     2251        59:53.2   1:01:46.4     19:15/M

     153    Sandy Bradley                     Plant City  FL       4147   45     2252        59:54.9   1:04:01.6     19:16/M

     154    Jenifer Bishop                    Plant City  FL       4199   46     2263      1:00:04.4   1:05:44.0     19:19/M

     155    Aurienta Griffin                  RUSKIN  FL           2745   47     2264      1:00:05.1   1:00:32.0     19:19/M

     156    Flora Galvez                      Tampa  FL            4601   48     2266      1:00:09.9   1:05:49.3     19:20/M

     157    Kerry Cooper                      Odessa  FL           4802   47     2269      1:00:11.8   1:05:44.1     19:21/M

     158    Claribel Arias                    Winter Haven  FL     4177   47     2289      1:00:24.0   1:01:23.3     19:25/M

     159    Adriana Rojas                     Tampa  FL            3622   46     2293      1:00:30.2   1:04:44.0     19:27/M

     160    Paige Kerzner                     Tampa  FL            2994   47     2310      1:00:45.9   1:05:09.5     19:32/M

     161    Amber Norris                      Lithia  FL           3387   47     2311      1:00:50.2   1:03:24.2     19:34/M

     162    Karen Jackson                     Plant City  FL       2907   45     2318      1:00:57.2   1:01:58.6     19:36/M

     163    Phyllis Dolin                     Dade City  FL        2486   47     2337      1:01:09.5   1:06:38.3     19:40/M

     164    Theresa Painter                   Largo  FL            3437   49     2370      1:01:45.5   1:02:29.8     19:51/M

     165    Adrienne Castillero               TAMPA  FL            2288   47     2375      1:01:52.5   1:02:08.8     19:54/M

     166    Sheila Mccray                     Tampa  FL            3225   49     2385      1:01:56.3   1:03:16.1     19:55/M

     167    Laurie Englehart                  TAMPA  FL            2546   45     2402      1:02:10.2   1:06:14.0     19:59/M

     168    Pam Parry                         New Port Richey  FL  5181   49     2407      1:02:14.3   1:07:19.0     20:01/M

     169    Christine Simonelli               Wesley Chapel  FL    5180   46     2408      1:02:14.8   1:07:19.4     20:01/M

     170    Stacey Wideman                    Plant City  FL       4051   48     2409      1:02:15.4   1:04:56.4     20:01/M

     171    Michelle Mondello                 Plant City  FL       3307   48     2411      1:02:15.8   1:04:56.1     20:01/M

     172    Beth Gemunder                     Odessa  FL           2665   46     2432      1:02:23.7   1:06:49.1     20:04/M

     173    Joy Milner                        Tampa  FL            3295   45     2440      1:02:32.2   1:08:24.9     20:06/M

     174    Karen Lockwood                    Wesley Chapel  FL    4384   49     2457      1:02:49.6   1:03:42.7     20:12/M

     175    Connie Ryan                       Tampa  FL            3658   48     2487      1:03:22.9   1:07:54.4     20:23/M

     176    Shana Blount                      Dade City  FL        2151   46     2488      1:03:28.7   1:03:48.1     20:24/M

     177    Heather Fuja                      Largo  FL            2623   45     2494      1:04:01.5   1:07:01.2     20:35/M

     178    Christy Maldonado                 Lutz  FL             3150   46     2537      1:05:14.3   1:10:11.4     20:59/M

     179    Laura Nading                      Bradenton  FL        3356   47     2565      1:06:37.7   1:11:37.7     21:25/M

     180    Michelle Stone                    RIVERVIEW  FL        3848   45     2574      1:06:57.2   1:08:50.9     21:32/M

     181    Jana Danner                       Tampa  FL            2415   47     2595      1:07:55.6   1:09:02.4     21:50/M

     182    Joyce Obedzinski                  Valrico  FL          3390   49     2596      1:07:58.7   1:07:58.7     21:51/M

     183    Brenda Sulma                      Riverivew  FL        3861   47     2600      1:08:02.6   1:11:59.8     21:53/M

     184    Linda Dowers                      Lakeland  FL          168   48     2608      1:08:11.1   1:12:10.7     22:00/M

     185    Sachi Deschenes                   TAMPA  FL            4334   47     2628      1:09:13.1   1:14:16.7     22:15/M

     186    Diane Beasley                     Tampa  FL            2108   47     2631      1:09:30.5   1:14:00.5     22:21/M

     187    Cathy Donahue                     Land O Lakes  FL     2489   46     2633      1:09:36.6   1:14:07.5     22:23/M

     188    Stephanie Ross                    Holly Hill  FL       4417   48     2636      1:09:42.3   1:12:52.2     22:25/M

     189    Joann Caria                       Valrico  FL          4917   46     2658      1:10:30.8   1:14:05.6     22:40/M

     190    Marie Palmer                      Palm Harbor  FL      3443   48     2666      1:10:58.9   1:14:35.3     22:49/M

     191    Shirley Wilchynski                beverly hills  FL    4056   46     2672      1:11:09.5   1:16:43.7     22:53/M

     192    Elga Bernard                      Wesley Chapel  FL    2125   45     2678      1:11:20.8   1:14:27.4     22:56/M

     193    Lea Heyer                         Lithia  FL           5022   47     2715      1:14:21.8   1:20:33.2     23:54/M

     194    Christine Reed                    Lutz  FL             3558   49     2749      1:15:52.9   1:19:08.7     24:24/M

     195    Vanessa Nelson                    Tampa  FL            5105   46     2751      1:17:18.5   1:19:45.8     24:51/M

Top

Male 50 to 54


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    James Malloy                      Tampa  FL            4638   53       67        23:57.7     24:10.9      7:42/M

       2    Mike Newell                       Dunedin  FL          4941   53       81        24:29.6     24:41.0      7:52/M

       3    Eber Rendon                       Tampa  FL            3571   53       95        24:47.5     25:02.5      7:58/M

       4    Mark Haggett                      Wimauma  FL          2772   50      128        25:50.8     25:59.0      8:18/M

       5    Clarence Daniel                   Tampa  FL              39   54      133        25:58.9     26:00.1      8:23/M

       6    Chip Bauder                       Tampa  FL            4965   50      145        26:17.0     34:57.9      8:27/M

       7    Jose Ochoa-Bayona                 Tampa  FL            5049   51      147        26:17.9     26:17.9      8:27/M

       8    Randall Lott                      Tampa  FL              90   53      157        26:22.7     26:33.7      8:30/M

       9    Dave Devore                       Tampa  FL            2459   50      168        26:43.1     30:01.3      8:35/M

      10    Anthony Olvey                     Tampa  FL             114   51      175        26:58.5     27:07.4      8:42/M

      11    Bret Skonicki                     Largo  FL            3759   52      202        27:26.7     28:03.1      8:49/M

      12    Mark Janiszewski                  TAMPA  FL            2914   53      218        27:43.3     28:40.1      8:55/M

      13    Daniel Arnholz                    Land O Lakes  FL     4178   53      223        27:50.6     28:20.4      8:57/M

      14    James Weir                        Riverview  FL        4016   51      236        28:04.2     28:36.2      9:01/M

      15    Steve Hall                        Tampa  FL            2779   52      261        28:29.0     33:17.5      9:10/M

      16    Jorgen Rostrup                    Tampa  FL            4669   50      291        29:05.8     29:24.0      9:21/M

      17    John Pitcairn                     Tampa  FL            3502   52      307        29:16.6     29:39.2      9:25/M

      18    Walter Dobek                      Riverview  FL        4175   51      321        29:25.9     29:56.2      9:28/M

      19    Kurt Ott                          St Petersburg  FL    5133   52      330        29:35.7     30:11.7      9:31/M

      20    Eric Davidson                     Lutz  FL               40   50      331        29:36.3     30:02.3      9:33/M

      21    John Mclaughlin                   Tampa  FL            3242   51      339        29:38.0     34:24.6      9:32/M

      22    Thom Spangler                     Lakeland  FL         3799   50      361        29:54.7     31:00.7      9:37/M

      23    Stan Hannibal                     odessa  FL           2785   53      514        31:41.3     33:19.7     10:11/M

      24    Philip Russo                      Wesley Chapel  FL    3657   53      531        31:53.3     33:47.1     10:15/M

      25    Fred Sigman                       Riverview  MD        3748   50      545        32:01.8     32:36.2     10:18/M

      26    John Chamberlain                  Tierra Verde  FL     2296   52      550        32:02.6     36:52.2     10:18/M

      27    Peter Kanetsky                    Tampa  FL            2973   50      568        32:11.7     32:47.8     10:21/M

      28    Javier Pinilla-Ibarz              Tampa  FL            4265   53      577        32:18.9     34:14.7     10:23/M

      29    Eddie Kortright Jr                Tampa  FL            5081   52      638        33:22.1     33:42.6     10:44/M

      30    Larry Davis                       Auburndale  FL       2428   50      640        33:22.8     37:52.0     10:44/M

      31    Perwaiz Rahim                     Lakeland  FL         3548   52      683        33:56.7     34:54.0     10:55/M

      32    Robert Booth                      Tampa  FL            2160   54      686        33:57.8     34:10.0     10:55/M

      33    Jim Kress                         Port Charlotte  FL    191   54      715        34:19.2     34:19.2     11:04/M

      34    Chris Aiello                      Tampa  FL            4777   52      756        34:52.2     35:09.5     11:13/M

      35    Brendan Ellis                     Lakeland  FL         4584   50      794        35:20.9     39:25.4     11:22/M

      36    Randy Wingham                     Venice  FL           4576   53      804        35:25.0     35:54.7     11:23/M

      37    Edwin Delgado                     Wesley Chapel  FL    2448   53      814        35:35.2     35:35.2     11:26/M

      38    steven prevatt                    Ruskin  FL           4870   50      830        35:50.6     35:50.6     11:31/M

      39    John Roosen                       Tampa  FL            4983   52      851        36:08.8     37:17.3     11:37/M

      40    George Buffington                 Palm Harbor  FL      2209   53      894        36:46.3     37:05.4     11:49/M

      41    Nigel Duffett                     Clearwater  FL       2504   54      935        37:17.4     38:52.0     11:59/M

      42    Brent Small                       Tampa  FL            3765   50      980        37:50.3     38:20.7     12:10/M

      43    Lace Mobley                                            5197   50      998        38:11.1     41:47.6     12:17/M

      44    Tim Stanley                       Bradenton  FL        3823   52     1006        38:17.7     40:38.3     12:19/M

      45    Ed Summers                        Tampa  FL            3869   50     1015        38:24.7     43:06.8     12:21/M

      46    Dave Muffs                        Oldsmar  FL          3336   51     1044        38:57.1     41:12.2     12:31/M

      47    Richard Pollock                   Tampa  FL            3515   54     1072        39:21.7     43:07.5     12:39/M

      48    Steven Scott                      Wesley Chapel  FL    3700   50     1159        40:54.0     43:51.0     13:09/M

      49    Dale Smith                        Tampa  FL            3771   53     1163        40:57.5     42:19.4     13:10/M

      50    Bruce Brownlee                    Tampa  FL            2195   50     1177        41:13.4     41:58.0     13:15/M

      51    Mark Adams                        Oldsmar  FL          2010   50     1212        41:53.4     44:10.4     13:28/M

      52    Sean Kelley                       Tampa  FL            2983   53     1214        41:53.8     42:10.3     13:28/M

      53    Gary Mandrigues                   Land o Lakes  FL     3159   53     1242        42:18.4     42:52.0     13:36/M

      54    Jerry Stwan                       Plant City  FL       4427   50     1253        42:30.7     46:25.9     13:40/M

      55    Troy Brown                        palmetto  FL         2192   53     1368        44:51.5     44:56.3     14:25/M

      56    Chris Rogers                      Tarpon Springs  FL   5056   54     1375        44:59.0     47:01.1     14:28/M

      57    Ricardo Minaya                    Tampa  FL             198   52     1415        45:39.0     46:12.9     14:44/M

      58    William Aikens                    Tampa  FL             194   52     1420        45:43.1     51:19.5     14:45/M

      59    Frank Galante                     tampa  FL            2632   52     1434        45:56.5     51:12.5     14:46/M

      60    Antonio Demanuel                  Tampa  FL            2450   53     1443        46:05.5     50:25.9     14:49/M

      61    Glen Ottley                       Tampa  FL            4256   54     1451        46:20.1     49:55.6     14:54/M

      62    James Hendon                      SEMINOLE  FL         2818   51     1452        46:21.6     46:42.6     14:54/M

      63    Tod Stutzman                      New port richey  FL  3857   53     1470        46:41.4     46:55.7     15:01/M

      64    Paul Spaziano                     lakeland  FL         3801   52     1512        47:28.7     49:14.8     15:16/M

      65    Serhat Cagliergin                 tampa  FL            2238   53     1519        47:34.8     48:54.6     15:18/M

      66    Erick Bertram                     Brandon  FL          2128   51     1531        47:52.0     49:35.1     15:23/M

      67    David Gott                        Tampa  FL            4495   51     1615        49:27.8     54:26.3     15:54/M

      68    John Healy                        Tampa  FL            2803   52     1618        49:32.7     53:14.1     15:56/M

      69    Allan Harris                      Melbourne  FL        2793   54     1623        49:38.9     51:15.4     15:58/M

      70    Jeffrey Antonaccio                Apollo Beach  FL     4781   51     1625        49:45.2     52:03.8     16:00/M

      71    Eric Mudge                        Tampa  FL            4247   52     1670        50:27.9     53:24.5     16:13/M

      72    Keith Westbrook                   Brandon  FL          4029   50     1677        50:34.2     52:56.7     16:16/M

      73    Scott Wilming                     Tampa  FL            4303   51     1723        51:41.3     54:35.3     16:37/M

      74    Dwight Hardy                      Rierview  FL         2788   50     1730        51:46.4     56:46.0     16:39/M

      75    Mike Norton                       Ruskin  FL           4406   51     1798        53:00.0     56:32.2     17:03/M

      76    Richard Cross                     Saint Petersburg  F  2380   53     1841        53:38.1     53:57.8     17:15/M

      77    Ron James                         Apollo Beach  FL     4623   53     1849        53:44.9     57:33.7     17:17/M

      78    Jerry Miller                      Riverview  FL        3284   54     1921        54:46.3     57:25.1     17:37/M

      79    Bob Mcmahon                       Tampa  FL            3244   52     1938        55:01.6     57:03.2     17:41/M

      80    Scott Little                      Tampa  FL            4224   51     1942        55:04.0     58:02.6     17:42/M

      81    Gregory Stewart                   Tampa  FL            3837   53     1949        55:15.9     59:17.6     17:46/M

      82    Robert Beckmann                   Palmetto  FL         5063   51     2022        56:36.2   1:00:08.0     18:12/M

      83    Scott Knowlson                    Tampa  FL            3014   52     2035        56:51.9     59:05.6     18:17/M

      84    Jerry Eddy                        Palm Harbor  FL      2527   53     2062        57:13.2   1:00:48.8     18:24/M

      85    Sean More                         tampa  FL            3317   50     2071        57:19.2   1:02:37.4     18:26/M

      86    Todd Pfeiffer                     Land O' Lakes  FL    4867   50     2078        57:25.8   1:02:09.3     18:28/M

      87    David Perrot                      Lutz  FL             3483   54     2128        58:01.2   1:00:41.2     18:39/M

      88    Joe Dicesare                      lakeland  FL         2468   54     2143        58:16.0     58:46.7     18:44/M

      89    Brett Price                       Winter Haven  FL     3523   54     2191        59:09.7   1:01:47.5     19:01/M

      90    James Parent                      Bradenton  FL        3451   53     2423      1:02:20.6   1:05:26.4     20:03/M

      91    Scott Thurston                    Wolfeboro  NH        4991   54     2426      1:02:21.7   1:07:13.4     20:03/M

      92    Lester Godwin Iii                 Bradenton  FL        2688   52     2433      1:02:25.0   1:05:31.4     20:04/M

      93    Mark Whitaker                     Spring Hill  FL      4698   51     2474      1:03:07.3   1:09:26.6     20:18/M

      94    Patrick Campbell                  Marco Island  FL     2255   54     2526      1:04:57.1   1:08:10.0     20:53/M

      95    Scott Fiorillo                    LaPlata  MD          2585   50     2552      1:06:00.2   1:10:50.9     21:13/M

      96    Scott Weaver                      Bradenton  FL        4008   53     2557      1:06:18.2   1:11:27.0     21:19/M

      97    David Caldevilla                  Tampa  FL            4151   53     2607      1:08:10.7   1:12:09.9     21:55/M

      98    Ronnie Ross                       Holly Hill  FL       4416   50     2637      1:09:42.4   1:12:52.2     22:25/M

      99    Kevin Huff                        Madeira Beach  FL    5120   53     2652      1:10:16.1   1:16:04.9     22:36/M

     100    Kevin Obrien                      dunnellon  FL        3391   53     2689      1:11:36.5   1:17:11.5     23:01/M

     101    Gary Himert                       Riverview  FL        4501   54     2728      1:15:02.7   1:20:03.5     24:08/M

     102    Pierre Mathurin                   Tampa  FL            4393   54     2729      1:15:14.7   1:20:10.6     24:11/M

Top

Female 50 to 54


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Mayumi Pierce                     Jacksonville  FL      122   52      210        27:32.9     28:18.7      8:53/M

       2    Anna Shaw                         Clearwater  FL       4277   50      317        29:25.1     34:29.0      9:28/M

       3    Candi Lawrence                    Zephyrhills  FL      5041   53      373        30:01.5     30:06.8      9:39/M

       4    Denise Hamilton                   Winter Haven  FL     5169   54      392        30:13.5     30:24.6      9:43/M

       5    Belkys Nunez                      Riverview  FL        5138   51      484        31:11.3     31:11.3     10:02/M

       6    Paige Prave                       Brandon  FL          3520   51      496        31:21.2     31:29.7     10:05/M

       7    Brenda Connolly                   Tampa  FL            2357   51      502        31:25.2     32:01.0     10:06/M

       8    Terri Contento                    Lutz  FL             5139   51      542        31:59.5     32:05.5     10:17/M

       9    Joanna Anderson                   Riverview  FL        2044   54      569        32:12.4     32:38.9     10:21/M

      10    Sidney Jones                      Naples  FL           2950   52      581        32:19.7     33:12.5     10:23/M

      11    Teresa Wortman                    Temple Terrace  FL    170   52      599        32:32.3     33:56.1     10:30/M

      12    Rasa Hamilton                     Valrico  FL          4497   53      600        32:32.4     33:56.8     10:28/M

      13    Cristi Bakewell                   St. Pete.  FL        2082   50      604        32:39.2     35:36.2     10:30/M

      14    Sherri Cherry                     Lutz  FL             2310   54      609        32:42.6     33:08.2     10:31/M

      15    Stacy Wiles                       Land O Lakes  FL     5099   54      627        33:10.7     33:51.4     10:40/M

      16    Deborah Szarko                    WESLEY CHAPEL  FL    5207   53      629        33:14.7     34:20.2     10:41/M

      17    Jill Bucholtz                     Tampa  FL             187   54      650        33:28.3     34:39.6     10:48/M

      18    Mary Margaret Hull                Lutz  FL             4363   50      665        33:43.1     38:34.3     10:50/M

      19    Lirian Minaya                     Tampa  FL             104   50      684        33:57.4     34:04.6     10:57/M

      20    Dana Rose                         Brandon  FL          4912   50      719        34:24.5     35:00.1     11:04/M

      21    Connie Goserud                    Land o lakes  FL     2713   51      743        34:43.3     39:35.6     11:10/M

      22    Carol Ross                        Land O Lakes  FL     3634   51      770        35:00.5     38:48.5     11:15/M

      23    Nancy Erickson                    Tampa  FL            2547   50      773        35:05.5     35:33.8     11:17/M

      24    Tracy Peck                        Lakeland  FL         4652   54      774        35:05.5     35:25.0     11:17/M

      25    Julie Phillips                    Winter Haven  FL     4535   53      775        35:06.1     35:24.9     11:17/M

      26    Tamara Brown                      Land O Lakes  FL       28   51      862        36:18.0     36:31.8     11:43/M

      27    Carolyn Mourey                    St.Petersburg  FL    3333   53      897        36:52.0     37:06.5     11:51/M

      28    Denise Jones                      Tampa  FL            4369   50      948        37:24.6     37:55.6     12:02/M

      29    Trina Swartz                      Wesley Chapel  FL    5206   50      957        37:31.9     41:52.9     12:04/M

      30    Barbara Boyett                                         5144   53      967        37:39.0     39:14.5     12:06/M

      31    Christine Stanley                 Bradenton  FL        3820   52     1004        38:17.4     40:38.1     12:19/M

      32    Angela Mchenry                    Tampa  FL            3238   53     1022        38:33.0     39:59.6     12:24/M

      33    Dayna Rosado                      Sun City Center  FL  3631   52     1081        39:30.5     40:37.1     12:42/M

      34    Amy Burns                         PUNTA GORDA  FL      4325   54     1111        40:02.0     41:09.3     12:52/M

      35    Denise Goldberger                 Tampa  FL            2690   51     1114        40:04.6     41:10.7     12:53/M

      36    Julie Black                       Tampa  FL            2141   54     1145        40:38.5     44:25.5     13:04/M

      37    Laurie Nicholson                  St. Petersburg  FL   3377   50     1160        40:55.2     42:33.5     13:09/M

      38    Dixie Strickland                  Townsend  GA         3850   54     1172        41:08.0     45:25.9     13:14/M

      39    Veronica Floyd                    Tampa  FL            2605   50     1181        41:19.2     43:56.5     13:17/M

      40    Kim Vogt                          Tampa  FL            3967   51     1205        41:48.9     46:34.8     13:26/M

      41    Barrie Buenaventura               Tampa  FL            4322   50     1216        41:55.2     46:11.3     13:29/M

      42    Erma Whitaker                     TAMPA  FL            4035   50     1232        42:13.6     44:50.1     13:34/M

      43    Shellmay Goto                     Valrico  FL          2718   54     1246        42:19.3     43:27.5     13:36/M

      44    Sherrie Stwan                     Plant City  FL       4428   52     1252        42:30.3     46:26.2     13:40/M

      45    Teresa Rider                      O BRIEN  FL          3585   54     1256        42:32.1     44:26.7     13:41/M

      46    Sandy Knight                      Lutz  FL             3013   53     1359        44:34.9     49:10.5     14:20/M

      47    Margo Smith                       Tampa  FL            4882   51     1397        45:24.2     47:12.7     14:36/M

      48    Regina Carlton                    Brandon  FL          2268   54     1403        45:31.3     47:01.0     14:38/M

      49    Alison Hay                        Brandon  FL            63   52     1421        45:43.7     46:48.6     14:45/M

      50    Asha Patel                        Tampa  FL            4259   52     1426        45:53.4     48:09.5     14:45/M

      51    Barbara Downes                    Lutz  FL             5091   53     1428        45:53.6     46:37.4     14:45/M

      52    Annie Martelle                    Riverview  FL          93   53     1431        45:55.2     45:55.2     14:49/M

      53    Denise Troutman                   Tampa  FL            4437   53     1465        46:39.0     48:42.3     15:00/M

      54    Lisa Stephens-Haskins             Tampa  FL            3834   50     1487        47:04.6     48:00.7     15:08/M

      55    Linda Homer                       Tampa  FL            5189   53     1494        47:07.1     48:10.3     15:09/M

      56    Elaine Adams                      Tampa  FL            2008   54     1501        47:17.8     48:27.4     15:12/M

      57    Maria Del C. Mulero               Zephyrhills  FL      3338   53     1545        48:02.4     51:38.7     15:27/M

      58    Deborah Harris                    Melbourne  FL        2795   53     1624        49:39.4     51:14.2     15:58/M

      59    Kimberly Kelley                   Riverview  FL        2982   53     1629        49:50.1     55:51.5     16:01/M

      60    Gabriella Neff                    Tampa  FL            3366   53     1632        49:53.2     50:49.7     16:02/M

      61    Nancy Anello                      Tampa  FL            4456   54     1646        50:04.8     53:04.3     16:06/M

      62    Mary Warram                       Tampa  FL            3991   52     1657        50:17.1     54:42.7     16:10/M

      63    Michelle Mudge                    Tampa  FL            4248   51     1668        50:27.6     53:24.3     16:13/M

      64    Veronica Nemeth                   Tampa  FL            3373   50     1678        50:34.6     54:20.9     16:16/M

      65    Maria Lawson                      Melbourne  FL        3067   52     1680        50:35.6     52:10.4     16:16/M

      66    Sheryl Weir                       Riverview  FL        4017   52     1692        51:01.3     53:47.7     16:24/M

      67    Veronica O'Connor                 Clearwater  FL       3392   53     1705        51:17.6     52:25.5     16:29/M

      68    Anne Costello                     Tampa  FL            4716   53     1727        51:44.4     55:21.2     16:38/M

      69    Debbie Cermak                     Lutz  FL             2294   53     1751        52:07.6     54:45.7     16:45/M

      70    Jackie Phillips                   Wesley Chapel  FL    3494   53     1766        52:23.2     54:17.6     16:51/M

      71    Kathy Zhao                        Tampa  FL            4121   50     1784        52:46.6     54:08.9     16:58/M

      72    Angela Davis                      Plant City  FL       2422   50     1788        52:47.9     54:56.6     16:58/M

      73    Angela Norton                     Ruskin  FL           4404   51     1799        53:00.2     56:32.4     17:03/M

      74    Tina Sturdevant                   Tampa  FL            4426   51     1853        53:48.7     56:52.0     17:18/M

      75    Angie Thomas                      Tampa  FL            3908   51     1858        53:53.5     59:58.2     17:20/M

      76    Laura Werner                      Tampa  FL            4025   50     1894        54:22.0     57:30.4     17:29/M

      77    Nancy Pluchino                    Wesley Chapel  FL    3513   53     1899        54:23.9     57:31.5     17:29/M

      78    Mickey Niehoff                    Tampa  FL            3381   52     1909        54:39.4     56:42.6     17:34/M

      79    Charlene Cummins                  Lighthouse Point  F  2394   54     1912        54:41.5   1:00:22.3     17:35/M

      80    Tracey Shepherd                   Longwood  FL         3733   52     1931        54:54.0     57:39.4     17:39/M

      81    Lisa Deilkes                      ST PETERSBURG  FL    2440   50     1932        54:54.0     57:28.9     17:39/M

      82    Ellen Reese                       Palm Harbor  FL      3563   54     1934        54:56.7     57:49.4     17:40/M

      83    Lynne Little                      Tampa  FL            4222   50     1941        55:03.0     58:01.9     17:42/M

      84    Karen Poritz                      Temple Terrace  FL   3518   53     1952        55:21.2     56:13.6     17:48/M

      85    Karin Julien                      Land O Lakes  FL     2962   50     1953        55:21.3   1:00:11.5     17:48/M

      86    Elizabeth Geis                    Tampa  FL            2663   54     1968        55:40.4   1:02:05.0     17:54/M

      87    Carla Miller                      fort myers  FL       3281   53     1992        56:16.8     59:07.7     18:06/M

      88    Jennifer Yarnall                  Tampa  FL            4100   51     2012        56:31.4   1:00:20.6     18:10/M

      89    Tammie Hebert                     Lithia  FL           2808   53     2027        56:38.6     59:13.3     18:13/M

      90    Amy Lundy                         St. Petersburgh  FL  3126   52     2053        57:09.5     59:08.9     18:23/M

      91    Betty Koltis                      Weston  FL           3019   50     2080        57:27.9   1:02:07.0     18:28/M

      92    Kristen McKay                     Tampa  FL            4841   50     2096        57:40.3   1:01:53.0     18:33/M

      93    Deb Mateo                         Tampa  FL            4236   53     2113        57:49.1     59:15.8     18:35/M

      94    Cheryl Perrot                     Lutz  FL             3482   51     2131        58:02.9   1:00:42.7     18:40/M

      95    Beth Guskay                       Lakeland  FL         2763   52     2134        58:06.3   1:03:09.6     18:41/M

      96    Tracy Serdynski Stites            Odessa  FL           3709   53     2139        58:12.3   1:02:58.2     18:43/M

      97    Nancy Mccall                      Tampa  FL            3220   53     2148        58:21.3   1:00:59.0     18:46/M

      98    Pamela Little-Appleton            Riverview  FL        3106   54     2165        58:41.4   1:01:32.2     18:52/M

      99    Brenda Mcdonald                   Lithia  FL           4641   52     2172        58:46.6   1:00:45.0     18:54/M

     100    Dora Arroyo-Alvarez               Land O Lakes  FL     2066   53     2186        59:02.8   1:03:06.0     18:59/M

     101    Lori Rafaelli                     New Port Richey  FL  4537   54     2187        59:05.0   1:04:48.1     19:00/M

     102    Debra Godwin                      Bradenton  FL        2687   53     2200        59:14.3   1:02:21.1     19:03/M

     103    Margit Crowell                    Spring Hill  FL      2381   54     2205        59:18.2   1:02:30.7     19:04/M

     104    Martha Sanz                       Temple Terrace  FL   4275   51     2219        59:37.3   1:01:48.9     19:10/M

     105    Kathi Barden                      Valrico  FL          2092   50     2222        59:37.7   1:01:50.4     19:10/M

     106    Pamela Edwards                    Tampa  FL            5172   53     2226        59:38.4   1:05:36.3     19:10/M

     107    Martha Golby                      Tampa  FL            4350   50     2249        59:50.8     59:50.8     19:14/M

     108    Kathy Mcguire                     Bradenton  FL        3236   50     2250        59:53.1   1:01:46.4     19:15/M

     109    Joan Pleis                        Apollo Beach  FL     3510   51     2275      1:00:17.2   1:05:01.9     19:23/M

     110    Virginia Lopez                    Tampa  FL            3117   50     2281      1:00:18.0   1:02:31.7     19:23/M

     111    Amy Williams                      Tampa  FL            4300   50     2285      1:00:21.1   1:05:08.4     19:24/M

     112    Nancy Mostowski                   Tampa  FL            4246   51     2287      1:00:21.2   1:05:08.3     19:24/M

     113    Rhonda Olvis                      Tampa  FL            3402   51     2292      1:00:29.2   1:03:16.1     19:27/M

     114    Leslie Santiago                   Tampa  FL            3672   50     2296      1:00:31.6   1:04:21.9     19:28/M

     115    Cindy Laub                        St Petersburg  FL    3052   50     2325      1:01:01.8   1:06:28.5     19:37/M

     116    Kari Clark                        Brandon  FL          4962   52     2327      1:01:03.4   1:07:33.3     19:38/M

     117    Blasina Negron Gonzalez           Land O Lakes  FL     3367   52     2342      1:01:10.9   1:06:41.0     19:40/M

     118    Jennifer Boll                     St. Petersburg  FL   2156   53     2348      1:01:28.4   1:07:01.9     19:46/M

     119    Sandi Willis                      Plant City  FL       4073   50     2357      1:01:36.5   1:04:03.0     19:48/M

     120    Karen Styers                      Clearwater  FL       3858   54     2371      1:01:45.6   1:02:29.6     19:51/M

     121    Maria Veve                        Tampa  FL             146   51     2398      1:02:04.7   1:02:04.7     20:01/M

     122    Judy Wagner                       Plant City  FL       3970   52     2410      1:02:15.6   1:04:56.1     20:01/M

     123    Barbara Thurston                  Wolfeboro  NH        3921   53     2421      1:02:19.9   1:07:13.3     20:02/M

     124    Tammy Washburn                    tampa  FL            3996   52     2427      1:02:22.0   1:06:48.2     20:03/M

     125    Pattie Schreiber                  Tampa  FL            3685   50     2430      1:02:22.8   1:06:47.9     20:03/M

     126    Barbara Opperman                  Tampa  FL            3406   54     2438      1:02:31.0   1:06:05.3     20:06/M

     127    Dianna Baker                      Wimauma  FL          2078   50     2442      1:02:33.2   1:06:46.9     20:07/M

     128    Charlotte Castillo                Tampa  FL            2289   52     2453      1:02:43.1   1:02:53.3     20:10/M

     129    Nilda Quintana                    St. Pete  FL         4659   51     2483      1:03:18.9   1:07:00.3     20:21/M

     130    Anne Bidelman                     Lutz  FL             2130   53     2508      1:04:28.9   1:06:58.6     20:44/M

     131    Sandra Furr                       Lutz  FL             5058   50     2516      1:04:37.9   1:10:16.8     20:47/M

     132    Karen Pazda Burns                 Tampa  FL            3465   52     2532      1:05:02.9   1:11:34.8     20:55/M

     133    Maria Iannelli                    Melbourne  FL        2891   54     2538      1:05:15.8   1:10:32.8     20:59/M

     134    Tonya Martini                     Bradenton  FL        4235   52     2549      1:05:47.4   1:11:35.9     21:09/M

     135    April Tatro                       Lutz  FL             5104   50     2554      1:06:10.9   1:10:59.1     21:17/M

     136    Alyce Gregoire                    Frederick  MD        2739   50     2558      1:06:24.3   1:11:14.9     21:21/M

     137    Marie Fiorillo                    LaPlata  MD          2584   50     2563      1:06:36.2   1:11:27.3     21:25/M

     138    Lori Nickolaison                  Spring Hill  FL      3379   52     2572      1:06:53.7   1:13:01.9     21:30/M

     139    Kathryn Weaver                    Bradenton  FL        4005   53     2577      1:07:13.3   1:12:19.5     21:37/M

     140    Debby Duncan                      Valrico  FL          2509   52     2582      1:07:29.2   1:14:09.6     21:42/M

     141    Lisa Passi                        Wesley Chapel  FL    4534   54     2613      1:08:43.0   1:14:47.2     22:06/M

     142    Sherry Zimmermann                 Tampa  FL            4127   51     2654      1:10:26.1   1:14:02.1     22:39/M

     143    jennifer watson                   Brandon  FL          4895   54     2671      1:11:06.6   1:11:29.5     22:52/M

     144    Dawn Ballard                      Saint Petersburg  F  4705   50     2688      1:11:35.3   1:14:21.8     23:01/M

     145    Mary Ellen Fletcher               Riverview  FL        4489   54     2727      1:14:52.8   1:19:53.8     24:04/M

     146    Karen Fallon                      Tampa  FL            2557   51     2731      1:15:20.7   1:15:51.6     24:13/M

Top

Male 55 to 59


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Steven Appel                      Wesley Chapel  FL    2058   57      106        25:09.7     25:09.7      8:05/M

       2    Ruben Perez                       Lutz  FL              162   59      118        25:28.6     25:28.6      8:13/M

       3    Jorge Beltran                     Largo  FL              19   59      125        25:49.3     25:49.3      8:20/M

       4    John Myers                        Jacksonville  FL     3354   58      130        25:53.2     25:58.6      8:19/M

       5    George Trujillo                   Tampa  FL             165   57      164        26:34.9     26:35.0      8:34/M

       6    Douglas Mortellaro                Lutz  FL             3327   56      167        26:41.2     26:51.2      8:35/M

       7    Eric Harmon                       Tampa  FL            5093   58      183        27:12.3     27:47.3      8:45/M

       8    Lou Buenaventura                  Tampa  FL            4323   57      260        28:28.7     32:44.4      9:09/M

       9    Kevin Anello                      Tampa  FL            4455   56      316        29:23.8     30:14.3      9:27/M

      10    Steve Smith                       Odessa  FL           3786   56      420        30:30.0     30:57.0      9:48/M

      11    Ruben Watson                      Valrico  FL           175   55      422        30:30.6     30:45.9      9:50/M

      12    Paul Hammond                      Zephyrhills  FL      2783   56      438        30:44.1     32:01.4      9:53/M

      13    John Heine                        New Port Richey  FL  2815   56      450        30:49.9     31:23.4      9:55/M

      14    Michael Searls                    Mallory Circle  FL    182   59      529        31:52.7     32:19.3     10:17/M

      15    Cary Wisner                       tampa  FL            4083   58      615        32:50.2     34:40.1     10:33/M

      16    Rob Macaulay                      Tampa  FL            4389   55      633        33:15.5     34:10.9     10:41/M

      17    Neil Mazkour                      Parrish  FL           179   56      698        34:08.5     34:08.5     11:01/M

      18    Peter Forsyth                     Tampa  FL            2610   58      723        34:26.5     37:10.9     11:04/M

      19    Steve Meyer                       Gulfport  FL         4973   58      746        34:44.9     35:10.3     11:10/M

      20    Gary Briggs                       Tampa  FL            2176   59      906        36:59.5     39:19.3     11:54/M

      21    Mark Solovitch                    Ridge Manor  FL      4423   57      911        37:02.0     37:56.0     11:54/M

      22    Russell Haupert                   Tampa  FL              62   55      979        37:50.0     39:16.0     12:12/M

      23    Mike Wyatt                        Polk City  FL        4099   58      988        37:56.2     42:25.5     12:12/M

      24    Andrew Messina                    tampa  FL            3268   56     1002        38:14.8     40:12.3     12:18/M

      25    Max Massey                        Dover  FL            3193   55     1031        38:46.8     40:37.8     12:28/M

      26    Joseph Ruocco                     Clearwater Beach  F  3651   56     1041        38:53.2     40:04.0     12:30/M

      27    Chester Scott                     Bradenton  FL         136   56     1100        39:54.0     41:42.8     12:52/M

      28    Lloyd Goldstein                   Tampa  FL            4351   59     1143        40:31.4     43:06.4     13:02/M

      29    Kerry Haskins                     Tampa  FL            2799   56     1165        40:59.8     41:55.7     13:11/M

      30    Terry Silberger                   Land O Lakes  FL      137   59     1171        41:07.3     46:50.0     13:16/M

      31    Joseph Szarko                     WESLEY CHAPEL  FL     142   55     1226        42:09.1     45:53.8     13:36/M

      32    Henry Juan                        clearwater  FL       4507   57     1241        42:18.4     42:23.7     13:36/M

      33    David King                        Palmetto  FL         3002   55     1247        42:20.3     43:13.1     13:37/M

      34    Anthony Gregorio                  Tampa  FL            4356   55     1260        42:35.2     45:38.5     13:42/M

      35    Rohan Fernando                    Oldsmar  FL          2572   56     1327        44:08.2     48:48.8     14:11/M

      36    Craig Carlton                     Brandon  FL          2267   55     1406        45:33.5     47:18.5     14:39/M

      37    Gary Houghtalin                   tampa  FL            4617   55     1511        47:26.2     53:18.5     15:15/M

      38    Gary Swindell                     Valrico  FL          3884   57     1534        47:53.9     50:26.3     15:24/M

      39    Edwin Vega                        Land O Lakes  FL      145   59     1537        47:55.6     50:20.7     15:27/M

      40    Matt Mcdonald                     Bartow  FL           4643   55     1546        48:03.4     49:53.7     15:27/M

      41    Edwin Ortiz                       Land O Lakes  FL     3413   59     1558        48:29.2     50:44.8     15:35/M

      42    Jerry Sergent                     Lakeland  FL         3710   59     1578        48:50.4     49:44.9     15:42/M

      43    James Ziemann                     Tampa  FL            4124   56     1628        49:49.6     52:22.5     16:01/M

      44    Jong Park                         Tampa  FL            3454   59     1634        49:53.9     55:09.8     16:02/M

      45    Rudy Racine                       Valrico  FL          3546   55     1714        51:30.5     51:30.5     16:34/M

      46    Sue Pingel                        Tampa  FL            3500   56     1718        51:35.7     55:40.5     16:35/M

      47    Orlando Quesada                   Wesley Chapel  FL    3540   57     1774        52:33.3     56:12.6     16:54/M

      48    Darryl Smith                      Valrico  FL          3772   55     1807        53:03.3     55:41.7     17:03/M

      49    Jerry Lawson                      Melbourne  FL        3064   55     1846        53:43.2     55:19.3     17:16/M

      50    Bill Thomas                       Tampa  FL            3909   55     1857        53:53.3     59:58.2     17:20/M

      51    David Thomas                      Plant City  FL       4287   56     1902        54:26.3     54:26.3     17:30/M

      52    Stephen Goto                      Valrico  FL          2719   55     1920        54:46.3     57:25.0     17:37/M

      53    Ken Knoop                         Pinellas Park  FL    4631   55     1935        54:58.6     58:18.8     17:40/M

      54    Robert Johnson                    Wesley Chapel  FL    4734   58     1971        55:45.4   1:02:04.2     17:56/M

      55    Kurt Wickiser                     Wesley Chapel  FL    4048   58     1995        56:17.0   1:00:41.7     18:06/M

      56    Richard Russi                     Sanford  FL          4274   58     2025        56:37.0     56:58.4     18:12/M

      57    Michael Hebert                    Lithia  FL           2807   58     2042        56:59.2     59:35.6     18:19/M

      58    Wayne Brantley                    Riverview  FL        4318   55     2051        57:07.5     59:56.7     18:22/M

      59    Lewis Maddix                      Riverview  FL        3135   58     2052        57:09.4     57:51.5     18:23/M

      60    David Causey                      Tampa  FL            4159   58     2095        57:40.2   1:00:35.7     18:33/M

      61    John Rovi                         Riverview  FL        3645   55     2164        58:41.2   1:01:32.2     18:52/M

      62    Craig Mcdonald                    Lithia  FL           4642   58     2171        58:46.6   1:00:44.8     18:54/M

      63    Bill Blake                        tampa  FL            2145   59     2192        59:10.3   1:03:01.8     19:01/M

      64    Axel Griner                       Brooksville  FL      2748   59     2253        59:57.6   1:03:08.3     19:17/M

      65    Lawrence Pleis                    Apollo Beach  FL     3511   55     2278      1:00:17.5   1:05:03.0     19:23/M

      66    Michael Griffin                   RUSKIN  FL           2746   55     2286      1:00:21.1   1:00:45.7     19:24/M

      67    Harry Lawson                      Valrico  FL          3062   58     2297      1:00:32.3   1:04:48.4     19:28/M

      68    Jianmin Huang                     Tampa  FL            5107   57     2304      1:00:40.2   1:01:29.9     19:30/M

      69    Thomas Brandon                    Lutz  FL             2171   56     2334      1:01:07.0   1:05:03.7     19:39/M

      70    Rick Howroyd II                   Lutz  FL             4959   55     2346      1:01:14.4   1:02:41.2     19:41/M

      71    Izell King                        Riverview  FL        3003   59     2455      1:02:44.9   1:07:56.0     20:10/M

      72    Mark Skonicki                     Apollo Beach  FL     3761   56     2468      1:02:53.7   1:06:56.2     20:13/M

      73    Bill Lathem                       Tampa  FL            4512   59     2502      1:04:25.2   1:04:42.5     20:43/M

      74    Patrick Sullivan                  Wimauma  FL          3860   59     2510      1:04:29.2   1:06:58.9     20:44/M

      75    Robert Beland                     Tampa  FL            4910   58     2519      1:04:41.9   1:08:59.3     20:48/M

      76    Andy Spenik                       St Petersburg  FL    3802   57     2528      1:04:59.7   1:08:14.4     20:54/M

      77    Danny Duncan                      Valrico  FL          2508   55     2583      1:07:29.3   1:14:09.1     21:42/M

      78    Joe Terrano                       solon  OH            3904   57     2612      1:08:42.3   1:14:47.2     22:05/M

      79    Tony Terentino                    Tampa  FL            5018   55     2617      1:08:46.9   1:14:00.9     22:07/M

      80    Kevin Bakewell                    Clearwater  FL       2083   58     2662      1:10:51.3   1:16:02.9     22:47/M

      81    Michael White                     tampa  FL            4574   59     2674      1:11:14.3   1:14:19.0     22:54/M

      82    Bradford Horn                     Melbourne  FL        2865   59     2690      1:11:37.9   1:17:13.2     23:02/M

      83    Daniel Mcdonough                  zephyrhills  FL      3233   55     2725      1:14:49.0   1:14:49.0     24:03/M

Top

Female 55 to 59


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Anne Azzoli                       Land O Lakes  FL     2074   58      207        27:30.6     27:50.2      8:51/M

       2    Monica Drouillard                 Winter Park  FL      2496   59      299        29:08.7     29:18.4      9:22/M

       3    Kaaron Benson                     Tampa  FL              20   57      356        29:52.0     29:52.5      9:38/M

       4    Yvette Fox                        Tampa  FL            4726   57      391        30:13.1     30:13.1      9:43/M

       5    Mary Raimondo                     Lawrenceville  GA    5161   57      454        30:51.3     31:37.9      9:55/M

       6    Anna Giuliano                     Tampa  FL            2682   56      501        31:25.2     32:01.0     10:06/M

       7    Vickie Patterson                  Odessa  FL           3462   59      586        32:22.4     34:10.4     10:24/M

       8    Ruth Jones                        Tampa  FL            2947   56      587        32:22.8     32:59.5     10:24/M

       9    Heike Dukes                       Brandon  FL          2505   55      588        32:23.5     33:20.9     10:25/M

      10    Leslie Godwin                     Tampa  FL            4603   58      614        32:49.1     33:13.4     10:33/M

      11    Judy Ranney                       Tampa  FL            3551   58      625        33:07.9     34:27.8     10:39/M

      12    Cynthia Guzner                    Tampa  FL            4358   55      630        33:15.3     34:11.5     10:41/M

      13    Laurie Meyer                      Gulfport  FL         4399   57      664        33:42.4     34:07.2     10:50/M

      14    Kathy Smith                       Tampa  FL            4757   57      721        34:25.0     35:13.9     11:04/M

      15    Colleen Hall                      Plant City  FL       4446   59      724        34:26.7     35:06.3     11:04/M

      16    Debi Wickman                      Tampa  FL            4049   55      726        34:32.1     37:43.4     11:06/M

      17    Deborah Byer                      Tampa  FL            2227   56      734        34:36.0     39:30.6     11:08/M

      18    Lynne Ruocco                      Clearwater Beach  F  3652   55      739        34:40.8     35:51.4     11:09/M

      19    Barb Gervase                      Odessa  FL           2671   55      792        35:20.2     39:42.3     11:22/M

      20    Penny Varner                      Tampa  FL             160   56      799        35:22.0     36:32.3     11:25/M

      21    Sabrina Wachter                   Palm Harbor  FL      3968   55      828        35:49.9     36:49.1     11:31/M

      22    Peggy Dlugozima                   St. Petersburg  FL   2482   57      838        35:58.5     36:26.6     11:34/M

      23    Elaine Stuart                     Dunedin  FL          5011   57      840        36:01.4     41:28.9     11:35/M

      24    Tina Noble                        Clearwater  FL       3386   59      884        36:35.0     37:10.7     11:46/M

      25    Lisa Higgins                      Clearwater  FL       2834   58      896        36:47.9     37:07.2     11:50/M

      26    Imelda Singer                     Land o lakes  FL     3756   56      966        37:38.9     39:14.2     12:06/M

      27    Meg Moskovitz                     Tampa  FL            4747   57      971        37:45.5     39:52.8     12:08/M

      28    Shelia Bereszniewicz              WOODSTOCK  GA        2124   55     1013        38:23.7     42:40.1     12:21/M

      29    Kim Rankin                        apollo beach  FL     3550   55     1020        38:29.7     39:18.6     12:22/M

      30    Debbie Burnett                    Valrico  FL          2218   58     1021        38:32.9     39:18.4     12:23/M

      31    Cindy Jennings                    Tampa  FL            2918   59     1039        38:52.5     38:52.5     12:30/M

      32    Kim Brown                         Sun City Center  FL  3659   56     1056        39:06.3     41:39.7     12:34/M

      33    Joann Runk                        TAMPA  FL            3649   57     1116        40:05.6     41:36.8     12:53/M

      34    Miriam Mendez                     Apollo Beach  FL     3264   59     1169        41:05.0     42:18.3     13:13/M

      35    Wanda Goodson                     Valrico  FL           177   57     1170        41:06.5     45:34.1     13:15/M

      36    Carol Richardson                  Tampa  FL            3582   59     1174        41:11.4     44:35.2     13:15/M

      37    Gail Piazza                       Plant City  FL       3496   56     1184        41:20.3     42:00.6     13:17/M

      38    Ivonne Ortiz                      Land O Lakes  FL     3415   56     1190        41:32.6     43:47.8     13:21/M

      39    Dawn Altman                       Parrish  FL          2030   56     1231        42:12.2     44:49.3     13:34/M

      40    Julie Buss                        Tampa  FL            4215   58     1244        42:18.5     42:23.5     13:36/M

      41    Molly Koshy                       Tampa  FL            3025   58     1287        43:08.2     47:55.2     13:52/M

      42    Laura Kmetz                       Tampa  FL            3012   56     1299        43:28.5     48:10.9     13:59/M

      43    Suzanne Trout                     LAND O LAKES  FL     3932   59     1312        43:52.0     48:43.5     14:06/M

      44    Karen Zwolek                      Temple Terrace  FL   5187   59     1338        44:13.2     47:02.8     14:13/M

      45    Jo Wyatt                          Polk City  FL        4098   57     1340        44:15.2     48:47.5     14:14/M

      46    Susan Williams                    Seffner  FL          4070   59     1348        44:23.7     45:51.8     14:16/M

      47    Patty Del Villar                  Tampa  FL            2443   55     1352        44:28.2     47:53.3     14:18/M

      48    Isabel Nelson                     Tampa  FL            4403   58     1374        44:58.7     46:32.9     14:28/M

      49    Pamela Gant                       Brooksville  FL      4492   56     1447        46:10.2     50:56.7     14:51/M

      50    Michelle Hyacinthe                Wesley Chapel  FL    2889   55     1456        46:34.8     46:50.8     14:58/M

      51    Jessie Glover                     Tampa  FL            2683   58     1474        46:45.1     49:10.0     15:02/M

      52    Wendi Linton                      Riverview  FL        4971   55     1483        46:55.6     47:28.0     15:05/M

      53    Sandra Capps                      Land O Lakes  FL     4915   57     1516        47:34.1     49:33.9     15:18/M

      54    Mary Swindell                     Valrico  FL          3885   58     1535        47:54.1     50:26.3     15:24/M

      55    Cindy Chytil                      Seffner  FL          4800   56     1548        48:06.0     50:05.7     15:28/M

      56    Stacy Landers                     Odessa  FL           3047   57     1585        48:59.1     51:30.1     15:45/M

      57    Barbara Willingham                LARGO  FL            4071   57     1600        49:14.2     49:14.2     15:50/M

      58    Kim Cooke                         Largo  FL            5092   58     1602        49:14.9     49:14.9     15:50/M

      59    Leslie Heveron                    St. Petersburg  FL   2829   55     1604        49:16.8     50:04.6     15:50/M

      60    Diana Coker                       Apollo Beach  FL     5112   59     1610        49:19.6     50:36.6     15:51/M

      61    Pat Crowder                       Tampa  FL            4172   57     1620        49:36.2     52:32.1     15:57/M

      62    Eileen Engel                      Pinellas Park  FL    2545   55     1671        50:28.7     52:58.0     16:14/M

      63    Asha Kharod                       Tampa  FL            2996   58     1673        50:30.8     53:00.0     16:14/M

      64    Susan Tannenbaum                  Tampa  FL            3891   58     1687        50:50.6     50:50.6     16:21/M

      65    Stephanie Thornton                Safety Harbor  FL    3918   57     1710        51:23.6     54:28.9     16:31/M

      66    Janet Mann                        DeBary  FL           3162   57     1721        51:40.8     51:49.6     16:37/M

      67    Lynn Mjelde Turco                 Brandon  FL          3302   57     1726        51:44.1     54:31.3     16:38/M

      68    Catherine Davis                   Palm Harbor  FL      2423   59     1754        52:11.6     53:59.5     16:47/M

      69    Cheryl Force                      Charlotte  NC        2608   57     1755        52:12.6     57:02.2     16:47/M

      70    Debra Whitworth                   Tampa  FL            4043   58     1757        52:14.7     56:18.2     16:48/M

      71    Maria Diaz                        valrico  FL          2463   58     1778        52:38.9     53:07.4     16:55/M

      72    Linda Schubel                     Tampa  FL            3686   56     1800        53:01.2     57:53.4     17:03/M

      73    Betzaids Matos                    Tampa  FL            3204   57     1803        53:01.8     56:58.6     17:03/M

      74    Alethea Smith                     Valrico  FL          3768   59     1805        53:02.5     55:40.8     17:03/M

      75    Carmen Santiago                   Wesley Chapel  FL    3671   59     1816        53:09.7     55:12.4     17:05/M

      76    Linda Mueller                     Tampa  FL            4528   57     1839        53:36.9     56:13.4     17:14/M

      77    Peggie Sherry                     Tampa  FL            3737   59     1844        53:41.3     57:46.0     17:16/M

      78    Stephanie Azmoudeh                Tampa  FL            2073   56     1860        53:54.9     56:57.1     17:20/M

      79    Debbie Peterson                   Lutz  FL             3490   57     1870        54:03.3     58:41.9     17:23/M

      80    Carole Johnston                   Punta gorda  FL      4828   59     1887        54:14.0     57:50.8     17:26/M

      81    Karen Cannavo                     Apollo Beach  FL     2260   57     1892        54:19.4     58:47.5     17:28/M

      82    Terry Mcguirk                     Wesley Chapel  FL    3237   57     1898        54:22.6     57:27.8     17:29/M

      83    Barbara Miller                    Tampa  FL            3280   58     1905        54:35.7     57:34.1     17:33/M

      84    Mary-Ellen Smith                  Spring Hill  FL      3778   58     1923        54:49.4   1:00:41.7     17:38/M

      85    Judy Fernandes                    Tampa  FL            4344   55     1927        54:50.7     58:26.6     17:38/M

      86    Amy Johnson                       Tampa  FL            2926   55     1963        55:36.0     55:42.8     17:53/M

      87    Patty Mew                         Tampa  FL            3272   58     2014        56:32.2   1:00:21.2     18:11/M

      88    Sheryl Teague                     Tampa  FL            4958   59     2018        56:34.7   1:00:47.7     18:11/M

      89    Cheryl Zambroski                  Tampa  FL             154   59     2046        57:04.2     59:08.3     18:25/M

      90    Leslie Eddy                       Ocala  FL            2529   56     2066        57:14.7   1:00:48.0     18:24/M

      91    Maria Easdale                     Belle Glade  FL      2520   59     2075        57:22.3   1:02:07.8     18:27/M

      92    Sharon Pope-Thomas                THONOTOSASSA  FL     4410   56     2108        57:47.6   1:01:54.1     18:35/M

      93    Debbie Davis                      buford  GA           2425   59     2151        58:30.7   1:04:41.7     18:49/M

      94    Kim Murphy                        Tampa  FL            4853   59     2181        59:00.6     59:17.5     18:58/M

      95    Darinka Milasinovic               Tampa  FL            4525   58     2184        59:02.3   1:03:04.9     18:59/M

      96    Ginny Lindberg                    BRANDON  FL          3098   58     2185        59:02.5   1:05:14.1     18:59/M

      97    Debbie Price                      Winter Haven  FL     3524   56     2193        59:10.4   1:01:47.5     19:01/M

      98    Debbie Lawson                     Valrico  FL          3061   58     2201        59:15.1   1:03:29.7     19:03/M

      99    Cynthia Washington                Tampa  FL            4936   57     2209        59:24.6     59:24.6     19:06/M

     100    Diane Wiesner                     Tampa  FL            4053   56     2213        59:29.4   1:00:11.0     19:08/M

     101    Mary Carroll                      St. Petersburg  FL   4794   59     2224        59:38.2   1:01:24.6     19:10/M

     102    Kathleen Marx                     Tampa  FL            4392   56     2248        59:50.6     59:50.6     19:14/M

     103    Jody Dulmes                       Clearwater  FL       2506   58     2303      1:00:37.2   1:04:08.2     19:29/M

     104    Ling Zhang                        Tampa  FL            5108   55     2306      1:00:40.5   1:01:30.2     19:30/M

     105    Ivette Fonseca                    Land O Lakes  FL     2606   57     2338      1:01:09.8   1:06:40.6     19:40/M

     106    Donna Mastromarino                Palm Harbor  FL      3197   56     2343      1:01:11.3   1:05:12.0     19:40/M

     107    Kimberly Reynods                  VALRICO  FL          4874   55     2356      1:01:36.5   1:07:12.7     19:48/M

     108    Miriam Moya                       Tampa  FL            3334   55     2376      1:01:54.2   1:03:15.6     19:54/M

     109    Cindy Musto                       Tampa  FL            3349   57     2401      1:02:10.1   1:06:13.8     19:59/M

     110    Teresa Creamer                    Tampa  FL            2376   57     2431      1:02:23.5   1:05:45.9     20:04/M

     111    Kathleen Whetzel                  Tampa  FL            4697   56     2460      1:02:52.4   1:08:35.8     20:13/M

     112    Barbara Davis                     Tampa  FL            4950   57     2465      1:02:53.3   1:05:43.0     20:13/M

     113    Karen Skonicki                    Apollo beach  FL     3760   55     2471      1:02:55.1   1:06:57.4     20:14/M

     114    Radah Sheah                       Saint petersbhrg  F  3727   58     2491      1:03:45.0   1:06:37.9     20:30/M

     115    Lorie Steinmetz                   Lutz  FL             3830   58     2517      1:04:38.3   1:10:16.6     20:47/M

     116    Tracy Nading                      Bradenton  FL        3357   59     2543      1:05:35.8   1:10:35.2     21:05/M

     117    Julie Cameron                     Tampa  FL            2247   57     2553      1:06:10.4   1:10:58.9     21:17/M

     118    Sara Watson                       Lutz  FL             3999   56     2555      1:06:11.3   1:10:58.8     21:17/M

     119    Cindy Terrano                     tampa  FL            3903   57     2614      1:08:43.8   1:14:47.6     22:06/M

     120    Carolyn Fay                       Safety Harbor  FL    4488   57     2615      1:08:43.8   1:14:48.4     22:06/M

     121    Velda Dowling                     Zephyrhills  FL      2494   56     2632      1:09:31.3   1:14:00.7     22:21/M

     122    Louanne Sparr                     Tampa  FL            3800   56     2649      1:10:11.5   1:18:08.3     22:34/M

     123    Kathy Huff                        Madeira Beach  FL    5121   55     2651      1:10:16.0   1:16:02.5     22:36/M

     124    Lydia Massias                     Tampa  FL            4916   55     2657      1:10:30.3   1:14:05.6     22:40/M

     125    Janis Smith                       Tampa  FL            3774   59     2667      1:10:59.1   1:16:43.6     22:49/M

     126    Liz Walter                        Tampa  FL            3981   57     2668      1:11:01.3   1:14:52.4     22:50/M

     127    Leslie Horn                       Melbourne  FL        2866   57     2683      1:11:26.8   1:16:36.8     22:58/M

     128    Mary Mayer                        Tampa  FL            3214   56     2685      1:11:29.3   1:13:57.3     22:59/M

     129    Gloria Davis                      Valrico  FL          2426   56     2687      1:11:30.9   1:13:59.2     22:59/M

     130    Pamela Robertson                  Brandon  FL          3607   56     2694      1:12:15.8   1:18:36.6     23:14/M

     131    Eileen Mcdonough                  zephyrhills  FL      3234   56     2724      1:14:48.9   1:14:48.9     24:03/M

     132    Peggy Rogers                      Tampa  FL            5110   56     2730      1:15:18.7   1:20:10.7     24:13/M

     133    Karen Cain                        Tampa  FL            2239   56     2745      1:15:50.2   1:16:00.9     24:23/M

     134    Brenda Green                      Tampa  FL            2733   58     2746      1:15:50.4   1:16:01.7     24:23/M

     135    Colette Hornbeck                  Port St. Lucie  FL   2867   56     2747      1:15:51.9   1:19:08.8     24:23/M

Top

Male 60 to 64


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    John Farber                       St Petersburg  FL    5034   60      184        27:12.5     27:36.0      8:45/M

       2    Joseph Smith                      Odessa  FL           3776   64      224        27:50.9     28:19.5      8:57/M

       3    Richard Cavalieri                 Tampa  FL            4229   64      323        29:29.0     30:18.8      9:29/M

       4    Gennaro Fardella                  Tampa  FL            5157   64      353        29:48.9     29:48.9      9:35/M

       5    Dan Munson                        Tampa  FL            3343   61      364        29:58.4     30:33.5      9:38/M

       6    Terry Gruchow                     Oldsmar  FL            57   60      371        30:00.9     30:00.9      9:41/M

       7    Ben Ward                          TAMPA  FL            3984   61      382        30:07.1     31:41.1      9:41/M

       8    Richard Zwolek                    Temple Terrace  FL   5186   61      404        30:20.2     33:09.5      9:45/M

       9    Richard Goldberger                Tampa  FL            2691   62      521        31:49.1     32:18.2     10:14/M

      10    Fernando Gonzales                 Tampa  FL            2696   64      538        31:58.4     32:08.2     10:17/M

      11    Kenneth Bowers                    Gibsonton  FL        4920   62      776        35:06.2     35:16.6     11:17/M

      12    David Gerth                       Lutz  FL             2670   61      831        35:51.3     37:35.7     11:32/M

      13    Barry Karpay                      Tampa  FL            4736   62      870        36:26.6     36:46.8     11:43/M

      14    Daniel Diggins                    Holmes Beach  FL     2472   64      960        37:34.7     38:12.4     12:05/M

      15    Robert Jennings                   Apollo Beach  FL     2919   60     1037        38:52.0     38:52.0     12:30/M

      16    Duncan Mcdonald                   Palm Harbor  FL      3229   61     1062        39:09.6     40:42.7     12:35/M

      17    Domenico Coppola                  Tampa  FL            2363   62     1098        39:53.0     40:29.3     12:49/M

      18    Frank Walsh                       Apollo Beach  FL     3977   62     1099        39:53.4     45:02.4     12:49/M

      19    Willie Maddox                     Tampa  FL            3136   61     1274        42:53.2     43:07.0     13:47/M

      20    James Lindberg                    BRANDON  FL          3099   63     1304        43:41.0     49:50.9     14:03/M

      21    Joe Martin                        Largo  FL            4743   62     1342        44:17.4     45:28.2     14:14/M

      22    Patrick Wenrick                   Temple Terrace  FL   4896   62     1365        44:44.6     46:41.2     14:23/M

      23    Joe Canales                       Tampa  FL            4216   62     1458        46:36.7     52:28.7     14:59/M

      24    Randy Russi                       Sanford  FL          4671   61     1645        50:01.7     50:22.5     16:05/M

      25    Terry Bean                        Clarion  PA          2107   62     1719        51:40.4     54:03.3     16:37/M

      26    Mark Spear                        Tampa  FL            4424   64     1735        51:55.9     52:03.4     16:42/M

      27    Steven Dutch                      Valrico  FL          4809   64     1744        52:02.8     54:50.1     16:44/M

      28    Larry Roy                         Tampa  FL            3646   64     1746        52:06.3     54:45.0     16:45/M

      29    Bruce Wiener                      Wesley Chapel  FL    4052   60     1767        52:23.4     54:17.6     16:51/M

      30    William Bryson                    Wesley Chapel  FL    2204   61     1775        52:33.4     52:57.1     16:54/M

      31    Dave Mueller                      Tampa  FL            4526   60     1840        53:37.2     56:13.4     17:14/M

      32    Jose Alvarez                      BELLE GLADE  FL      2032   61     1848        53:44.8     58:12.7     17:17/M

      33    Vince Huebsch                     Lutz  FL             2876   64     1869        54:03.2     58:41.8     17:23/M

      34    Ricardo Rodriguez                 Brandon  FL           129   63     1885        54:13.9     54:13.9     17:29/M

      35    Joe Teague                        Tampa  FL            4957   62     2021        56:35.7   1:00:50.2     18:12/M

      36    Scott Meister                     TAMPA  FL            5097   60     2225        59:38.2   1:06:06.1     19:10/M

      37    Brian Bereszniewicz               WOODSTOCK  GA        2123   62     2276      1:00:17.3   1:04:57.4     19:23/M

      38    Ted Dees                          Palm Harbor  FL      4276   61     2361      1:01:38.3   1:07:08.3     19:49/M

      39    Michael Ambrose                   Tarpon Springs  FL   2035   64     2362      1:01:38.5   1:07:07.4     19:49/M

      40    Mark Pizzo                        Tampa  FL            3507   63     2436      1:02:29.0   1:06:35.0     20:05/M

      41    Robert Perez                      Tampa  FL            3477   64     2437      1:02:29.4   1:06:35.1     20:05/M

      42    Steve Mishler                     LITHIA  FL           3297   60     2545      1:05:42.3   1:10:50.8     21:08/M

      43    John Stuart                       Dunedin  FL          5010   60     2560      1:06:34.4   1:12:04.4     21:24/M

      44    John Zimmermann                   Tampa  FL            4126   60     2653      1:10:24.4   1:14:02.2     22:38/M

      45    Mike Gellatly                     riverview  FL        2664   60     2737      1:15:44.7   1:18:39.3     24:21/M

Top

Female 60 to 64


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Jean Schweigart                   sARASOTA  FL         3691   64      204        27:29.6     36:04.7      8:50/M

       2    Hope Dye Myers                    Thonotosassa  FL     5031   60      537        31:58.4     32:04.4     10:17/M

       3    Lynnette Gonzales                 Tampa  FL            2697   60      622        33:04.7     33:14.4     10:38/M

       4    Patricia Carson                   Tampa  FL            2277   64      662        33:39.3     33:40.1     10:49/M

       5    Gail Demeter                      Tampa  FL            2452   63      678        33:53.0     34:27.9     10:54/M

       6    Ann Fox                           Temple terrace  FL   4189   60      685        33:57.7     37:45.9     10:55/M

       7    Lynne Baron                       Tampa  FL            2096   60      693        34:03.8     34:38.5     10:57/M

       8    Kimberley May                     tampa  FL              97   61      748        34:45.3     34:52.0     11:13/M

       9    Joanne Goddard                    Tampa  FL            2685   62      865        36:21.1     37:54.1     11:41/M

      10    Dorothy Flair                     Lithia  FL           2594   64      900        36:55.2     37:43.8     11:52/M

      11    Patricia Diaz                     Crystal Beach  FL    2465   64      949        37:25.2     42:35.3     12:02/M

      12    Diana Kasun                       Indiana  PA          2979   63      985        37:54.6     39:32.8     12:11/M

      13    Kathy Looney                      Lutz  FL             3115   63      989        37:56.9     38:38.9     12:12/M

      14    Kay Vanderleest                   St.Petersburg  FL    3953   61     1060        39:08.8     39:58.1     12:35/M

      15    Beth Williams                     Port Charlotte  FL   4301   61     1110        40:01.8     41:09.5     12:52/M

      16    Debbie Turner                     St. Petersburg  FL   3939   61     1270        42:48.3     46:45.1     13:46/M

      17    Fern Rhinesmith                   Wesley Chapel  FL    3578   63     1283        43:02.1     45:12.0     13:50/M

      18    Vicki Peters                      Lutz  FL             2948   62     1289        43:10.8     48:06.7     13:53/M

      19    Hilary Roach                        FL                 3603   63     1317        43:58.0     45:58.6     14:08/M

      20    Beverly Woodward                  Wesley Chapel  FL    4774   60     1328        44:08.4     49:05.6     14:11/M

      21    Laureen Doloresco                 Temple Terrace  FL   5085   63     1422        45:46.7     46:50.9     14:43/M

      22    Scott Lee                         Lakeland  FL         4737   60     1438        46:01.5     49:16.4     14:48/M

      23    Geneveive Ferrell                 Tampa  FL            4591   60     1459        46:37.0     51:33.3     14:59/M

      24    Denise Holly                      Tampa  FL            2856   61     1540        47:56.3     50:56.8     15:25/M

      25    Teresa Bowman                     Tampa  FL            4317   60     1550        48:12.2     50:20.4     15:30/M

      26    Elise Bingham                     Wesley Chapel  FL    2131   60     1570        48:44.5     50:51.9     15:40/M

      27    Melissa Young                     Riverview  FL        4106   60     1586        49:01.3     49:02.0     15:46/M

      28    Elizabeth Berry                   Valrico  FL          2127   61     1587        49:01.9     52:15.9     15:46/M

      29    Rita Black                        San Antonio  FL      2143   64     1588        49:02.0     49:02.3     15:46/M

      30    Myra Peters                       Tarpon Springs  FL   3488   62     1601        49:14.7     49:14.7     15:50/M

      31    Frances George                    Pinellas Park  FL    2667   64     1608        49:19.4     49:19.4     15:51/M

      32    Sheryl Castellana                 Lakeland  FL         4714   60     1658        50:18.5     53:33.3     16:10/M

      33    Dee Nelson                        Valrico  FL          3370   61     1740        51:59.7     54:13.6     16:43/M

      34    Rachel Dutch                      Valrico  FL          4808   64     1741        52:00.9     54:49.4     16:43/M

      35    Cloie Williams                    Valrico  FL          4898   62     1772        52:32.5     57:50.7     16:54/M

      36    Maria Atez                        Tampa  FL            2069   63     1808        53:04.8     55:38.2     17:04/M

      37    Diana Rao                         Tampa  FL            3552   63     1828        53:23.0     56:25.6     17:10/M

      38    Jean Switalski                    Tampa  FL            4285   60     1851        53:47.2     59:20.6     17:18/M

      39    Stacy Hendry                      Tampa  FL            2819   62     1873        54:05.8     58:00.3     17:23/M

      40    Diane Johnson                     Wesley Chapel  FL    4733   61     1970        55:44.7   1:02:03.9     17:55/M

      41    Barbie Booth                      TAMPA  FL            4314   64     1974        55:50.6   1:00:46.0     17:57/M

      42    Vickie Epperson                   TAMPA  FL            4340   62     1975        55:51.8   1:00:47.2     17:57/M

      43    Nancy Price                       Tampa  FL            3526   62     1979        56:03.5   1:00:39.1     18:01/M

      44    Maria Rodriguez                                        5137   63     1983        56:07.3     59:10.2     18:03/M

      45    Kathy Tedder                      Starke  FL           5156   61     1996        56:18.6     59:06.9     18:06/M

      46    Stacey Neuman                     Clearwater  FL       3375   60     2026        56:37.4     56:44.9     18:12/M

      47    Elsa Maddix                       Riverview  FL        3134   60     2048        57:06.3     57:49.9     18:22/M

      48    Lorrie Monahan                    Sarasota  FL         3305   62     2058        57:11.9   1:00:13.7     18:23/M

      49    Kathy Irwin                       Brandon  FL          2900   64     2081        57:31.2     57:32.9     18:30/M

      50    Daryl Lanier                      Tampa  FL            3050   60     2094        57:39.8   1:02:33.5     18:32/M

      51    Brenda Whitlock                   Tampa  FL            4039   61     2110        57:48.3   1:01:29.1     18:35/M

      52    Farida Gonzalez                   Tampa  FL            2701   60     2115        57:49.9   1:00:44.9     18:35/M

      53    Donna Lathem                      Tampa  FL            4513   62     2161        58:36.7     58:53.2     18:51/M

      54    Barbara Walsh                     Apollo Beach  FL     3976   61     2228        59:39.7   1:05:13.0     19:11/M

      55    Marcia Mcdade                     Belleview  FL        3226   60     2282      1:00:18.5   1:02:31.3     19:23/M

      56    Jody Critelli                     Tampa  FL            2378   62     2291      1:00:29.0   1:03:16.5     19:27/M

      57    Patricia Walker                   Clearwater  FL       4694   60     2301      1:00:34.4   1:04:07.9     19:28/M

      58    Sherrie Kubis                     BROOKSVILLE  FL      3033   60     2312      1:00:53.1   1:04:04.9     19:35/M

      59    Rose Ambrose                      Tarpon Springs  FL   2036   63     2359      1:01:38.1   1:07:07.5     19:49/M

      60    Janet Dees                        Palm Harbor  FL      4273   60     2363      1:01:39.1   1:07:08.2     19:49/M

      61    Robin Owen                        Tampa  FL            3426   60     2378      1:01:54.5   1:05:32.5     19:54/M

      62    Kathy Zoumberos                   tampa  FL            4128   64     2383      1:01:55.7   1:06:10.1     19:55/M

      63    Kathy Jordan                      Tampa  FL            2953   63     2388      1:01:57.0   1:06:11.1     19:55/M

      64    Susan Pizzo                       Tampa  FL            3508   63     2434      1:02:28.3   1:06:34.7     20:05/M

      65    Tana Harper                       Lutz  FL             2791   64     2444      1:02:36.4   1:08:12.4     20:08/M

      66    Sylvia Fletcher                   Homeland  FL         2601   64     2446      1:02:38.4   1:08:12.7     20:08/M

      67    Mary Lau                          Clearwater  FL       3051   63     2449      1:02:38.9   1:08:13.6     20:08/M

      68    Lillian Clemens                   Tampa  FL            4329   63     2451      1:02:39.7   1:06:15.8     20:09/M

      69    Darlene Hunt                      Tampa  FL            2882   60     2469      1:02:53.9   1:05:24.6     20:13/M

      70    Ann Nakaguchi                     Clearwater  FL       3361   61     2473      1:03:03.3   1:06:29.2     20:16/M

      71    Deborah Ames                      Tampa  FL            5054   63     2498      1:04:21.5   1:06:43.0     20:41/M

      72    Maria Velazquez                   Wimauma  FL          4568   64     2499      1:04:23.4   1:05:18.8     20:42/M

      73    Michelle Sullivan                 Wimauma  FL          3859   60     2500      1:04:23.7   1:06:53.6     20:42/M

      74    Linda Frey                        Oldsmar  FL          2622   61     2507      1:04:28.8   1:10:42.5     20:44/M

      75    Harriet Morris                    Milledgeville  GA    3325   64     2520      1:04:43.4   1:10:16.8     20:49/M

      76    Jean Mishler                      Lithia  FL           3296   61     2548      1:05:46.1   1:10:51.4     21:09/M

      77    Marcia Sussman                    Redington Shores  F  3871   62     2556      1:06:12.5   1:10:58.8     21:17/M

      78    Doris Brennan                     Spring hill  FL      4148   63     2571      1:06:52.7   1:13:05.8     21:30/M

      79    Mercedes Ruiz                     Wesley Chapel  FL    4670   62     2589      1:07:45.6   1:12:34.9     21:47/M

      80    Kathy Brammer                     Eaton Park  FL         24   61     2597      1:08:01.3   1:08:01.3     21:56/M

      81    Cheryl Murphy                     Riverview  FL        3346   63     2605      1:08:09.0   1:14:27.8     21:55/M

      82    Marlise Bushman                   Floral City  FL      2222   60     2663      1:10:51.5   1:16:03.1     22:47/M

      83    Pamela Labadie                    Lutz  FL             4375   60     2714      1:14:21.4   1:20:32.4     23:54/M

      84    Debi Boni                         Tampa  FL            2157   64     2750      1:16:42.4   1:18:28.7     24:40/M

      85    Barbara Lynn                      Wesley Chapel  FL    3128   61     2752      1:17:18.5   1:19:44.8     24:51/M

Top

Male 65 to 69


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Robert Boyd                       Quincy  MA           4146   65      289        29:05.2     29:36.7      9:21/M

       2    John Mueller                      Tampa  FL            4852   69      541        31:59.3     32:13.5     10:17/M

       3    Steven Boyd                       Wesley Chapel  FL    2168   66      564        32:09.5     32:44.0     10:20/M

       4    Norman Decicco                    Spring Hill  FL      4333   68      575        32:18.3     34:05.8     10:23/M

       5    Richard Depauw                    Lithia  FL           2456   67      598        32:31.3     33:18.6     10:27/M

       6    Harold Laclair Jr                 Lake Wales  FL       3037   68      720        34:25.0     34:42.6     11:04/M

       7    Tommy Mckeon                      Tampa  FL             101   67      852        36:10.1     36:30.5     11:40/M

       8    Robert Ferretti                   Tampa  FL            2575   66      895        36:47.6     38:17.5     11:50/M

       9    Robert Reed                       Largo  FL            3562   68      917        37:04.9     38:05.9     11:55/M

      10    Robert Mckenna                    largo  FL            3240   69     1067        39:15.4     40:51.2     12:37/M

      11    Mike Brown                        Sun City Center  FL  2189   67     1132        40:26.6     43:00.1     13:00/M

      12    Bobby De Diego                    Tampa  FL            2432   68     1344        44:18.4     44:22.4     14:15/M

      13    Steve Sibiga                      Winter Garden  FL    3745   67     1361        44:36.8     45:08.2     14:20/M

      14    Gerald Wennlund                   Tampa  FL            4021   66     1385        45:11.5     45:56.5     14:32/M

      15    Gavin Roach                         FL                 3602   65     1390        45:20.6     47:22.1     14:35/M

      16    Henry Dupree                      Tampa  FL            4336   69     1455        46:32.5     48:50.2     14:58/M

      17    John Hildebrandt                  Clearwater  FL       2837   68     1499        47:16.4     50:07.0     15:12/M

      18    John Eddy                         Ocala  FL            2528   66     1930        54:53.4     58:26.5     17:39/M

      19    Laz Rodriguez                                          5136   65     1984        56:07.4     59:10.3     18:03/M

      20    Gerald Sciortino                  Lutz  FL             4756   68     2156        58:33.3   1:01:09.8     18:50/M

      21    Francisco Sanchez                 Pinellas Park  FL    3668   69     2211        59:29.2   1:02:00.0     19:08/M

      22    Burton Ingram                     Tampa  FL            2894   66     2373      1:01:49.2   1:04:34.4     19:53/M

      23    John Moraites                     Tampa  FL            4990   65     2377      1:01:54.4   1:07:32.4     19:54/M

      24    Stavros Zoumberos                 odessa  FL           4129   68     2384      1:01:56.2   1:06:11.5     19:55/M

      25    Sam Moore                         Lakeland  FL         4952   67     2392      1:01:58.8   1:07:46.5     19:55/M

      26    Dennis Obedzinski                 Valrico  FL          3389   69     2397      1:02:02.5   1:08:02.6     19:57/M

      27    Rudy Orta                                               184   68     2424      1:02:21.0   1:06:58.0     20:07/M

      28    O. Raymond Martin                 Sun City Center  FL  3180   66     2476      1:03:10.0   1:06:30.9     20:19/M

      29    Donald Romano                     Gibsonton  FL        3627   67     2738      1:15:44.9   1:18:37.7     24:21/M

Top

Female 65 to 69


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Sharon Shanahan                   Tampa  FL            3720   66      725        34:27.1     34:46.8     11:05/M

       2    Bonnie Conley                     Gulfport  FL         4972   65      795        35:21.1     35:45.7     11:22/M

       3    Nancy Womack                      Tampa  FL            4086   68      983        37:53.3     42:58.1     12:11/M

       4    Judy Wichterman                   Tampa  FL            4442   65     1103        39:57.3     41:06.3     12:51/M

       5    Fran Sola                         Palm Harbor  FL      3794   69     1185        41:21.8     41:44.8     13:18/M

       6    Sheila Dediego                    Tampa  FL            2436   66     1239        42:18.4     42:23.5     13:36/M

       7    Linda Laclair                     Lake Wales  FL       3036   68     1388        45:17.0     47:46.9     14:34/M

       8    Carol Hildebrandt                 Clearwater  FL       2836   66     1555        48:19.4     51:10.2     15:32/M

       9    Diane Cary                        Palm Harbor  FL      2280   67     1690        50:58.2     53:43.1     16:23/M

      10    Deborah Snelling                  Riverview  FL        4675   65     1713        51:27.7     53:53.1     16:33/M

      11    Debbie Huff                       Tampa  FL            4620   67     1724        51:41.3     56:30.3     16:37/M

      12    Shaheen Uddin                     TAMPA  FL            3942   69     1737        51:57.5     52:25.9     16:42/M

      13    Jean Sciortino                    Lutz  FL             4419   67     1791        52:54.8     55:31.4     17:01/M

      14    Janice Provenzano                 tampa  FL            3533   66     1796        52:58.1     57:38.9     17:02/M

      15    Christine Gil                     Fl  FL               2676   67     1829        53:23.1     56:25.9     17:10/M

      16    Sharon Padley                     Tampa  FL            4533   66     1859        53:53.8     56:57.0     17:20/M

      17    Nikki Smith                       Wesley Chapel  FL    4758   69     1897        54:22.4     57:27.8     17:29/M

      18    Ceci Laduca                       Tampa  FL            3039   68     1951        55:21.1     58:50.3     17:48/M

      19    Marilyn Kirchoff                  Bradenton  FL        4373   67     1977        55:59.1     58:24.9     18:00/M

      20    Patricia Croake-Mitcham           Seffner  FL          2379   68     2138        58:12.0   1:02:10.4     18:43/M

      21    Linda Chichester                  TARPON SPRINGS  FL   2311   65     2157        58:34.2     59:54.9     18:50/M

      22    Mary Gineris                      Harrisonburg  VA     2681   66     2229        59:39.9   1:05:12.9     19:11/M

      23    Sharon Smith                      Odessa  FL           3784   65     2241        59:45.1   1:05:45.5     19:13/M

      24    Buffy Martoglio                   Lutz  FL             3187   68     2280      1:00:17.8   1:02:31.5     19:23/M

      25    Kathleen Meyer                    Tampa  FL            4961   65     2313      1:00:54.2   1:07:33.1     19:35/M

      26    Sandy Dzwonczyk                   Tampa  FL            2516   69     2319      1:00:58.3   1:01:08.7     19:36/M

      27    Barbara Ingram                    Tampa  FL            2893   68     2391      1:01:58.3   1:04:42.2     19:55/M

      28    Dezora Martin                     Sun City Center  FL  3176   68     2478      1:03:11.0   1:06:31.0     20:19/M

      29    Alma De La Rosa                   Lakeland  FL         4477   68     2514      1:04:29.9   1:10:15.3     20:44/M

      30    Susan Hebeisen                    Ft. Myers Beach  FL  2806   69     2606      1:08:10.0   1:14:09.8     21:55/M

      31    Charlene Campbell                 Tampa  FL            2251   66     2619      1:08:48.5   1:12:06.1     22:07/M

      32    Gayle Andrews                     Ocala  FL            2047   65     2675      1:11:14.6   1:14:19.5     22:54/M

      33    Ruth Williams                     Gibsonton  FL        4067   65     2723      1:14:39.3   1:17:32.4     24:00/M

Top

Male 70 to 74


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Silky Sullivan                    seminole  FL         4282   72      385        30:08.4     30:08.4      9:41/M

       2    Dennis Diecidue                   Tampa  FL            4480   72      610        32:44.7     33:04.9     10:32/M

       3    Johnny Read                       Plant City  FL       3556   70      837        35:58.1     36:41.8     11:34/M

       4    Arledio Martins                   TAMPA  FL            3186   71     1061        39:09.5     40:32.6     12:35/M

       5    Jerry Sremba                      Venice  FL           4557   74     1306        43:45.1     44:15.9     14:04/M

       6    Raymond Black                     San Antonio  FL      2142   73     1364        44:44.2     44:44.2     14:23/M

       7    Ken Kirchoff                      Bradenton  FL        4371   70     1448        46:14.4     48:39.0     14:52/M

       8    Chung Lee                         Tampa  FL            4219   72     1536        47:55.0     50:50.6     15:24/M

       9    Ben Hill, Iii                     Tampa  FL            2838   74     1756        52:14.5     56:18.1     16:48/M

      10    Ned Fishman                       Bradenton  FL        2591   71     1765        52:21.2     53:42.3     16:50/M

      11    Thomas Mitcham                    Seffner  FL          3298   71     2140        58:12.4   1:02:11.0     18:43/M

      12    Jerry Wickman                     Tampa  FL            4050   74     2246        59:49.3   1:03:03.4     19:14/M

      13    Don Fuller                        Tampa  FL            2624   70     2443      1:02:33.3   1:06:46.8     20:07/M

      14    Nicholas Stahl                    Cardiff  CA          3815   70     2477      1:03:10.7   1:06:32.4     20:19/M

      15    Douglas Hebeisen                  Ft. Myers Beach  FL  2804   70     2609      1:08:14.0   1:14:13.8     21:56/M

Top

Female 70 to 74


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Millie Hamilton                   Redington Beach  FL  2781   72      498        31:24.0     31:45.1     10:06/M

       2    Kay Calhoun                       Brandon  FL          2242   72     1594        49:08.5     52:48.7     15:48/M

       3    Vera Mullaney                     Tampa  FL            3339   72     1793        52:57.4     54:04.4     17:02/M

       4    Georgia Bavol                     Tampa  FL            4313   73     1852        53:48.0     56:51.7     17:18/M

       5    Evelyn Neill                      Brandon  FL          4748   73     1907        54:37.9     54:39.5     17:34/M

       6    Sonia Castellana                  Tampa  FL            5191   73     2367      1:01:41.7   1:01:45.3     19:50/M

       7    Mary Janda                        Clearwater  FL       2911   70     2472      1:03:02.5   1:06:28.6     20:16/M

       8    Ann Stahl                         Cardiff  CA          3814   73     2480      1:03:11.6   1:06:32.8     20:19/M

       9    Bobbie Blount                     Dade City  FL        2150   70     2489      1:03:29.5   1:03:48.3     20:25/M

      10    Susie Bradley                     Land O Lakes  FL     4462   71     2541      1:05:25.2   1:06:00.7     21:02/M

      11    Rachel Brashear                   Lutz  FL             4463   72     2542      1:05:25.3   1:06:00.5     21:02/M

Top

Male 75 and Over


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Ilhan Bilgutay                    clearwater  FL        167   78      623        33:05.2     33:29.6     10:40/M

       2    William Welch                     Sarasota  FL         4020   78     1407        45:34.1     45:35.7     14:39/M

       3    Raymond Zuknick                   Sarasota  FL         4582   76     1496        47:08.0     48:00.7     15:09/M

       4    Hugh Balboni                      Safety Harbor  FL    2085   78     1533        47:52.6     50:56.7     15:23/M

       5    Firoz Uddin                       TAMPA  FL            3941   77     1736        51:57.0     52:26.5     16:42/M

       6    Luke Stokes                       Valrico  FL          3841   85     1980        56:04.6     56:31.4     18:02/M

       7    Alex Mathew                       Tampa  FL            3200   80     2322      1:00:59.6   1:05:50.2     19:37/M

       8    John Cloutier                     Tampa  FL            2338   79     2748      1:15:52.7   1:19:08.2     24:24/M

Top

Female 75 and Over


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Mary Jane Zuknick                 Sarasota  FL         4581   75     1261        42:35.9     43:23.7     13:42/M

       2    Wendy Long                        Tampa  FL            4387   92     1482        46:55.5     49:53.4     15:05/M

       3    Shirley Schubel                   Tampa  FL            3687   81     2621      1:09:02.5   1:13:58.9     22:12/M