Walk Like Madd

5k

Age Group Results

September 29, 2018


Results By Endurance Sports Timing LLC


Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top

Male Overall Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Mark Amato                                              505   42        1        18:18.5      5:54/M

Top

Female Overall Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Kaitlin Darrow                                          555   19       15        22:59.7      7:25/M

Top

Male 14 and Under


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Fabian Betancourt                                       518   14        4        19:36.2      6:19/M

       2    Morigene Samjrur                                        860   14       12        22:14.0      7:10/M

       3    Garret Riner                                            667   11       35        26:29.6      8:33/M

       4    Landen Riner                                            668   14       37        26:36.7      8:35/M

       5    Richie Bernice                                          517   13       53        28:36.1      9:14/M

       6    Jordan Green                                            592   12       77        30:34.2      9:52/M

       7    Caleb DeMeyere                                          556   11       79        30:36.6      9:52/M

       8    Carsen Riner                                            985   10       92        32:48.7     10:35/M

       9    Owen Fillak                                             577   14       96        34:17.0     11:04/M

      10    Zayden Evans                                            570   10       97        34:32.2     11:08/M

      11    Russell Boss                                            525    7      107        35:32.6     11:28/M

      12    Zac Welton                                              721   6       112        36:33.7     11:47/M

      13    LUCA SIGG                                               694    7      156        44:23.8     14:19/M

      14    Domenic Neroni                                          649    8      157        44:27.6     14:20/M

      15    Oliver Downing                                          567    7      178        48:56.5     15:47/M

      16    CAYDEN BILLUPS                                          520   10      195        57:08.6     18:26/M

      17    Cayden Robledo                                          673   10      196        57:09.6     18:26/M

Top

Female 14 and Under


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Rhealyn Anderson                                        507    8       50        28:25.8      9:10/M

       2    KENDALL LINTON                                          627   11       99        34:53.4     11:15/M

       3    Kendra Kinley                                           954   14      120        37:31.2     12:06/M

       4    deetya gogineni                                         587   10      165        45:52.5     14:48/M

       5    HAYLEE BURGESS                                          531   14      169        47:01.8     15:10/M

       6    Amanda Downing                                          564    9      177        48:54.6     15:46/M

       7    Mykayla Sarmiento                                       682    7      197        57:19.5     18:29/M

       8    Kaia Robledo                                            674   12      202      1:02:52.0     20:17/M

Top

Male 15 to 19


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Benjamin Mekelski                                       637   17        2        18:35.4      6:00/M

       2    Owen Garton                                             586   16        3        18:45.9      6:03/M

       3    Peter Joseph                                            613   19        8        21:56.1      7:05/M

       4    Joshua Adorno                                           501   15       21        24:32.7      7:55/M

       5    Lionel Crespo                                           986   17      151        43:49.3     14:08/M

Top

Female 15 to 19


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Dieanna Simpson                                         676   16       20        23:50.5      7:41/M

       2    Emily Hooper                                            602   16       58        29:09.6      9:24/M

       3    alyssa jeffery                                          609   15       63        29:31.4      9:31/M

       4    Sofia Solomon                                           700   17       81        30:51.7      9:57/M

       5    Kaitlyn Rispoli                                         669   17       93        32:51.7     10:36/M

       6    Jessica Routte                                          680   19      124        37:57.0     12:15/M

       7    Lily Sigg                                               693   16      160        45:13.8     14:35/M

Top

Male 20 to 29


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Collin Newton                                           652   22        5        21:29.5      6:56/M

       2    Robert Allyn                                            504   29        9        22:04.0      7:07/M

       3    Kevin Padula                                            658   26       27        25:47.8      8:19/M

       4    Steven Stanfield                                        702   22       28        26:06.9      8:25/M

       5    Timothy Stiling                                         704   28       51        28:34.3      9:13/M

       6    Chase Lunsford                                          732   21       62        29:30.2      9:31/M

       7    Christopher Lopez-Burnside                              630   26       98        34:37.0     11:10/M

       8    andrew toney                                            706   29      126        38:02.5     12:16/M

       9    Tyler Woodby                                            726   24      163        45:19.8     14:37/M

      10    Henrry Gomez                                            590   27      203      1:03:17.5     20:25/M

Top

Female 20 to 29


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Amanda Buxton                                           534   28       23        24:56.2      8:03/M

       2    Robin Vazquez                                           715   28       25        25:29.9      8:13/M

       3    Christina Kennedy                                       617   27       30        26:18.0      8:29/M

       4    Candis Derow                                            558   25       40        27:05.0      8:44/M

       5    Sarah Lisik                                             628   24       42        27:27.7      8:51/M

       6    Renee DeRoy                                             559   23       48        28:00.4      9:02/M

       7    Yelena Sereda                                           689   26       54        28:36.9      9:14/M

       8    Melinda Lee                                             624   25       55        28:41.2      9:15/M

       9    Roxanne Miniuk                    Fort Myers  FL        645   27       76        30:34.0      9:52/M

      10    Staci Wahlman                                           718   29       85        31:13.0     10:04/M

      11    Loren Reinstrom                                         665   24       94        32:55.2     10:37/M

      12    Diana Ouellette                                         656   29      109        35:51.5     11:34/M

      13    Jessica Milliken                                        643   29      129        39:12.9     12:39/M

      14    jessica Williams                                        731   23      144        41:21.7     13:20/M

      15    Jennah Liskin                                           629   29      149        43:01.2     13:53/M

      16    Melanie Maldonado                                       634   22      159        44:41.8     14:25/M

      17    Stefanie Young                                          729   28      186        51:34.5     16:38/M

      18    Sarah Harris                                            598   27      200        58:14.9     18:47/M

Top

Male 30 to 39


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Christopher Smith                                       698   37        6        21:45.1      7:01/M

       2    Cedric Mcbride                                          635   38       17        23:19.0      7:31/M

       3    Gregg Wimperis                                          722   32       18        23:20.7      7:32/M

       4    Michelson Fleurant                                      579   34       47        27:54.7      9:00/M

       5    Daniel Costa                                            549   33       68        30:10.7      9:44/M

       6    Mike Fillak                                             576   33       69        30:11.0      9:44/M

       7    Johnny Ortega                                           655   32       89        32:26.3     10:28/M

       8    Justin Myers                                            648   32      100        35:04.7     11:19/M

       9    Jeff Lambert                                            620   39      101        35:20.8     11:24/M

      10    Scott LeMaster                                          625   36      116        37:12.0     12:00/M

      11    Ike Alama-Francis                                       503   33      117        37:12.1     12:00/M

      12    Alex Botello                                            526   30      189        53:16.7     17:11/M

Top

Female 30 to 39


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Lori Favre                                              575   31       22        24:40.4      7:57/M

       2    Andrea Smith                      Riverview  FL         957   34       26        25:34.6      8:15/M

       3    Jamie Weglarz                                           719   34       31        26:18.9      8:29/M

       4    Anastasija Pak-Galvin                                   730   39       39        26:56.2      8:41/M

       5    Danielle Felton                                         960   31       44        27:45.8      8:57/M

       6    Lauren Horton                                           603   31       49        28:15.2      9:07/M

       7    Lindsay Scott                                           687   30       52        28:35.7      9:13/M

       8    Jesica Riner                                            995   36       59        29:14.5      9:26/M

       9    Aubrey Crespo                                           553   37       64        29:40.7      9:34/M

      10    Lacey Uhrich                                            712   35       66        29:48.2      9:37/M

      11    Amber Donahue                                           562   37       74        30:23.4      9:48/M

      12    Jere Le Lambert                                         621   34      102        35:21.2     11:24/M

      13    Brittany Burnidge                                       533   34      103        35:22.0     11:25/M

      14    Heather Anderson                                        506   32      104        35:23.6     11:25/M

      15    Jessica Boss                                            524   39      110        36:03.5     11:38/M

      16    Kacie Robinson                                          672   38      115        37:09.9     11:59/M

      17    BOBBI HENSEY                                            600   35      125        37:57.0     12:15/M

      18    Christopher Luciani                                     631   32      130        39:13.3     12:39/M

      19    Jean Crenshaw                                           552   38      143        41:01.7     13:14/M

      20    MONICA ARENAS                                           510   34      148        42:37.3     13:45/M

      21    ASHLEY BURGES                                           530   32      167        46:50.7     15:06/M

      22    Alicia Sarge                                            681   36      172        47:30.7     15:19/M

      23    Kristi Neroni                                           650   37      174        48:42.3     15:43/M

      24    karunasree gogineni                                     588   37      179        49:34.8     15:59/M

      25    Michelle Luciani                                        632   31      192        54:43.3     17:39/M

      26    Evelyn Roberts                                          671   36      199        58:14.0     18:47/M

Top

Male 40 to 49


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    David Rodriguez                                        1000   47       14        22:44.4      7:20/M

       2    Wayne DeMeyere                                          557   40       16        23:07.7      7:27/M

       3    Julius Cintron                                          543   44       33        26:19.9      8:29/M

       4    Samuel Gonzalez                                         591   41       34        26:22.9      8:30/M

       5    Jeffrey Kasper                    Fort Myers Beach  F   953   45       45        27:46.4      8:57/M

       6    Jeffery Bernice                                         516   47       70        30:14.5      9:45/M

       7    Greg Bueno                                              529   46       75        30:33.6      9:51/M

       8    John Schultz                                            686   48       83        31:08.7     10:03/M

       9    Darrel Kehne                                            616   49       84        31:12.2     10:04/M

      10    Tim Cornelius                                           548   49      106        35:30.2     11:27/M

      11    Harold Turner                                           711   47      113        37:01.9     11:56/M

      12    Tom Faasse                                              573   42      153        44:07.9     14:14/M

      13    Bradley Gangl                                           585   47      155        44:14.2     14:16/M

      14    Jonathan Sigg                                           692   46      166        46:37.0     15:02/M

      15    Dana Coston                                             550   43      190        54:25.0     17:33/M

Top

Female 40 to 49


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Trisha Tryka                                            709   47       24        25:11.6      8:07/M

       2    Amber Bell                                              515   43       29        26:11.9      8:27/M

       3    Elisabeth Stevens                                       703   49       32        26:19.5      8:29/M

       4    Megan Marquardt                                         979   48       56        28:42.2      9:15/M

       5    Angela Trewartha                                        707   46       61        29:23.4      9:29/M

       6    Kelley Hammond                                          595   41       72        30:20.8      9:47/M

       7    Jenifer Brooks                                          528   42       73        30:23.2      9:48/M

       8    Lyzza Archipov                    North Fort Myers  F   509   43       78        30:36.6      9:52/M

       9    Angela Melvin                                           638   42       80        30:47.0      9:56/M

      10    Shannon Peckham                                         660   49       82        31:01.8     10:00/M

      11    Anna Maria Lazzizzera                                   623   44       86        31:18.3     10:06/M

      12    Yadi Perez-Luna                                         661   48       87        31:33.9     10:11/M

      13    Delilah Edwards                   Cape Coral  FL        569   41       91        32:40.1     10:32/M

      14    Maria Cartagena                                         537   45       95        33:39.3     10:51/M

      15    Nicol Annis                                             508   42      108        35:47.4     11:33/M

      16    Ellen Kulesa                                            618   40      111        36:11.8     11:40/M

      17    Tresann Hall                                            594   49      118        37:15.0     12:01/M

      18    Paula Weit                                              720   47      127        39:05.4     12:36/M

      19    Amy Phillips                                            662   46      135        39:56.2     12:53/M

      20    Megan Owens                                             657   48      136        40:00.5     12:54/M

      21    Sallie Aguirre                                          502   46      140        40:22.0     13:01/M

      22    Candace Harmon                                          597   45      142        40:59.9     13:13/M

      23    Angie Tibble                                            705   41      146        41:52.2     13:30/M

      24    Pam Nuedling                                            654   48      150        43:01.2     13:53/M

      25    Kathi Jenkins                                           611   48      152        43:59.4     14:11/M

      26    Wendy Faasse                                            574   40      154        44:08.1     14:14/M

      27    April Sigg                                              691   45      158        44:32.5     14:22/M

      28    Claudia Rands                                           664   46      162        45:18.5     14:37/M

      29    Tracy Somora                                            701   45      168        47:01.4     15:10/M

      30    Yuliya Digregorio                                       560   40      170        47:01.8     15:10/M

      31    Amanda Downing                                          565   42      176        48:54.0     15:46/M

      32    Aimee Roles-Coston                                      678   43      191        54:25.5     17:33/M

      33    Sonia Colon                                             545   47      205      1:14:49.8     24:08/M

Top

Male 50 to 59


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Jeff Paulson                                            659   59       10        22:05.8      7:07/M

       2    Mario Johnson                                           612   56       13        22:34.5      7:17/M

       3    Daryl Dancer                                            554   55       41        27:15.7      8:47/M

       4    Brian Pingry                                            663   57       60        29:15.3      9:26/M

       5    brian fundingsland                                      581   55       88        31:41.6     10:13/M

       6    Randy Evenden                                           572   55      123        37:53.5     12:13/M

       7    David Trewartha                                         708   55      131        39:13.7     12:39/M

       8    David Newlan                                            651   51      139        40:14.4     12:59/M

       9    DAGO CASTRO                                             538   51      147        42:36.9     13:45/M

      10    John Jacke                                              958   52      180        50:46.2     16:23/M

      11    John Madden                                             633   52      183        50:53.8     16:25/M

      12    Brad Downing                                            566   51      187        51:37.5     16:39/M

      13    Gerardo Pino                                            959   59      201        59:39.0     19:15/M

Top

Female 50 to 59


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Susan Valentia                                          713   58       38        26:48.7      8:39/M

       2    Linda Caruso                                            977   54       43        27:33.2      8:53/M

       3    Norma Childs                      Fort Myers  FL        542   52       46        27:53.1      9:00/M

       4    Donna Miliano                                           641   56       65        29:44.0      9:35/M

       5    Wendy Eades                                             568   52       67        29:59.0      9:40/M

       6    Lori Combs                                              546   50      105        35:25.5     11:25/M

       7    Lisa Barnes                                             513   51      114        37:05.2     11:58/M

       8    Lena Morimanno                                          647   50      119        37:20.0     12:03/M

       9    Martha LaForest                                         619   54      122        37:51.1     12:13/M

      10    Nancy Rispoli                                           670   51      128        39:10.0     12:38/M

      11    Barb Evenden                                            571   51      133        39:40.3     12:48/M

      12    maryann Windey                                          723   55      134        39:50.6     12:51/M

      13    Robin Rogers                                            677   51      138        40:13.4     12:58/M

      14    Emma Winfield                                           724   53      145        41:40.2     13:26/M

      15    Karen Monos                                             646   50      171        47:26.4     15:18/M

      16    Gail Noren                                              653   53      173        48:07.0     15:31/M

      17    Lou Minea                                               644   59      175        48:47.3     15:44/M

      18    Dawn Borges                                             956   53      181        50:46.2     16:23/M

      19    Elizabeth Yanis                                         727   57      182        50:51.3     16:24/M

      20    Sherry Young                                            728   51      184        51:10.6     16:30/M

      21    Wendy Cobb                                              544   59      188        51:48.0     16:43/M

      22    Peggysue Baker                                          955   56      193        54:53.3     17:42/M

      23    Pamela Gunning                                          593   56      204      1:04:39.1     20:51/M

Top

Male 60 to 69


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Gary Romesser                                           679   67        7        21:50.2      7:03/M

       2    Frank Vecchione                                         716   62       11        22:07.0      7:08/M

       3    Jeffrey Wingenroth                                      725   63       19        23:25.8      7:33/M

       4    joseph byer                                             535   64       36        26:31.6      8:33/M

       5    Chris Miliano                                           640   60       90        32:33.4     10:30/M

Top

Female 60 to 69


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Mary Rine                                               952   61       57        28:44.6      9:16/M

       2    Francine Golden                                         589   61       71        30:15.1      9:45/M

       3    Feli Lauffer                                            622   62      137        40:08.3     12:57/M

Top

Male 70 and Over


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Donald Moore                                            951   80      121        37:49.5     12:12/M

       2    Tony Bellino                                            825   70      132        39:25.1     12:43/M

       3    Ed Crann                                                551   72      161        45:17.1     14:36/M

Top

Female 70 and Over


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Mary Tracy Sigman                                       695   70      141        40:43.3     13:08/M

       2    Darcy Seferoglou                                        688   75      164        45:31.5     14:41/M

       3    Renee Ceno                                              540   71      185        51:16.8     16:32/M

       4    Daniella Monrot                                         982   99      194        55:13.6     17:49/M

       5    Mary Bartoshuk                                          514   70      198        58:09.8     18:45/M