The Great Father's Day Race 5k - Sarasota

5k

Age Group Results

June 08, 2014


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing LLC


Men: Top Finishers 0-15 16-24 25-33 34-42 43-53 54-62 63-99
Women: Top Finishers 0-15 16-24 25-33 34-42 43-53 54-62 63-99

Top

Male Overall Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Aaron Cook                        Fishers  IN            46   15        1        18:05.5     18:05.5      5:50/M

Top

Female Overall Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Kristi Moore                      Austin  TX            167   34        8        21:53.1     21:53.1      7:04/M

Top

Male 15 and Under


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Tanner Toler                      Bradenton  FL         280   12       29        25:57.3     26:01.5      8:24/M

       2    Dylan Crider                      Lake Saint Louis  M    52   10       36        27:11.8     27:48.1      8:58/M

       3    Michael Salazar                   Parrish  FL           201   10       93        34:26.3     34:31.6     11:08/M

       4    Drayton Dolan                     North Port  FL         69   10      122        38:38.6     38:45.6     12:30/M

       5    Michael Mendez                    Kissimmee  FL         158   13      124        38:39.1     39:24.0     12:43/M

       6    Simon Yochum                      Sarasota  FL          271    8      126        38:50.7     38:59.7     12:35/M

       7    Simon Peterson                    Mount Vernon  OH      186    8      136        40:37.1     40:59.0     13:13/M

       8    Chris Dixon                       Bradenton  FL          63   14      144        40:52.6     41:13.0     13:18/M

       9    Troy Ashby                        Sarasota  FL            8    8      147        41:45.2     41:54.1     13:31/M

      10    Matthew Mendez                    Kissimmee  FL         159   13      151        43:41.1     44:26.4     14:20/M

      11    Jagger Lomen                      Kissimmee  FL         140   10      163        44:45.1     45:28.2     14:40/M

      12    Marco Satira                      Parrish  FL           205    9      169        45:20.8     45:38.9     14:43/M

      13    Collin McKinley                   Bradenton  FL         155   11      172        45:31.7     45:46.0     14:46/M

      14    Cole Bowen                        Sarasota  FL           29    6      178        45:45.7     46:18.8     14:56/M

Top

Female 15 and Under


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Daisy Sprenger                    Kaneohe  HI           222   13       60        30:02.5     30:21.2      9:47/M

       2    Kara Ashby                        Sarasota  FL            7   10       83        33:28.0     33:37.3     10:51/M

       3    Erin Hanson                       Ruskin  FL            100   15       87        33:49.7     33:58.3     10:57/M

       4    Veronica Martinez                 Ruskin  FL            147   14       88        33:50.1     33:58.3     10:57/M

       5    Claire Stubsten                   Atlanta  GA           232   14      109        37:05.5     37:25.3     12:04/M

       6    Katie Horn                        Atlanta  GA           107   15      110        37:06.2     37:25.9     12:04/M

       7    Eva Erhardt                       Tampa  FL              77   12      128        39:01.0     39:22.1     12:42/M

       8    Ally Weissert                     North Port  FL        254   10      153        43:41.9     43:45.1     14:07/M

       9    Kayla Martin                      Bradenton  FL         146   10      166        45:15.0     45:32.7     14:41/M

      10    Laura Mei Skulan                  Union  KY             217   11      194        50:17.4     50:32.8     16:18/M

      11    Maya Lane                         Sarasota  FL          128   10      198        52:01.2     52:39.1     16:59/M

      12    Alex Lane                         Sarasota  FL          127   12      199        52:02.4     52:38.9     16:59/M

      13    Jessica Fincham                   Marietta  GA          276   13      203        55:32.6     55:55.3     18:02/M

      14    Caroline Fincham                  Marietta  GA          277   10      204        55:33.1     55:56.2     18:03/M

      15    Haley Bowen                       Sarasota  FL           28    8      208        55:40.6     56:12.6     18:08/M

Top

Male 16 to 24


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Wyatt Stark                       Fort Scott  KS        223   18        4        20:12.1     20:13.6      6:31/M

       2    Johnathan Stark                   Fort Scott  KS        226   18       49        29:01.0     29:01.0      9:22/M

       3    Charlie Caruso                    Tampa  FL              36   22      149        42:43.6     43:08.7     13:55/M

       4    Jp League                         Mishawaka  IN         131   23      186        48:18.0     48:53.1     15:46/M

Top

Female 16 to 24


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Lauren Lumley                     Sarasota  FL          143   21       10        22:01.3     22:01.8      7:06/M

       2    Piper Misse                       Olathe  KS            164   16       13        22:16.0     22:17.4      7:11/M

       3    Trisha Lampi                      Bradenton  FL         124   23       21        23:57.8     24:16.3      7:50/M

       4    Jen Curtus                        Buffalo  NY           304   24       32        26:42.7     26:43.9      8:37/M

       5    Gabriela Watters                  Plant City  FL        251   21       39        27:33.5     27:46.2      8:57/M

       6    Amanda Rigney                     Bradenton  FL         193   23      182        46:40.0     46:51.8     15:07/M

       7    Lena Skulan                       Union  KY             216   17      192        49:39.6     49:56.2     16:06/M

       8    Alexandra Phillips                Saint Petersburg  F   189   18      197        51:41.9     51:41.9     16:40/M

       9    Sara Royal                        Lake Wales  FL        196   24      210        55:47.7     56:29.3     18:13/M

Top

Male 25 to 33


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Arthur Richardson                 Bradenton  FL         192   28        2        18:45.8     18:46.8      6:03/M

       2    Manu Chicoine                     Nokomis  FL            40   28       11        22:04.9     22:28.5      7:15/M

       3    Eric Sizler                       Bradenton  FL         213   32       18        23:16.3     23:34.6      7:36/M

       4    Nathan Smith                      Erlanger  KY          219   33       19        23:21.5     23:29.1      7:35/M

       5    Josh Long                         Sarasota  FL          142   27       50        29:07.9     29:17.8      9:27/M

       6    Jeremy Skoog                      Sarasota  FL          214   30       52        29:13.3     29:29.4      9:31/M

       7    Kevin McCarthy                    Sarasota  FL          151   31       76        31:47.6     32:17.5     10:25/M

       8    John Bisignano                    Bushnell  FL           18   30      158        44:18.1     44:31.3     14:22/M

Top

Female 25 to 33


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Amanda Ortiz                                            181   29       17        23:11.8     23:14.2      7:30/M

       2    Quinha McBride                    Fort Collins  CO      303   29       22        24:08.9     24:10.1      7:48/M

       3    Autumn Holecek                    Sarasota  FL          106   27       53        29:13.9     29:30.0      9:31/M

       4    Carolyn Drinkard                  Saint Petersburg  F    74   33       58        29:55.5     30:06.9      9:43/M

       5    Elizabeth Chase                   Lakeland  FL           38   30       64        30:25.5     30:52.3      9:57/M

       6    Jackie Long                       Sarasota  FL          141   26       67        30:36.6     30:46.6      9:55/M

       7    Priscilla Jensen                  Naples  FL            112   32       72        31:05.3     31:12.0     10:04/M

       8    Elizabeth Chicoine                Nokomis  FL            39   27       81        33:05.0     33:29.1     10:48/M

       9    Meggan McCarthy                   Sarasota  FL          150   28       90        34:03.7     34:33.7     11:09/M

      10    Gabriela Zapata                   Brandon  FL           278   26       96        34:45.7     35:09.1     11:20/M

      11    Cara Melvin                       Baton Rouge  LA       156   31      103        35:51.0     36:04.1     11:38/M

      12    Melanie Sakas                     Bradenton  FL         199   28      105        36:14.1     36:40.3     11:50/M

      13    Megan Martin                      Miami  FL             145   31      107        36:25.4     36:44.6     11:51/M

      14    Carrie Haug                       Clearwater  FL        103   31      118        38:06.8     38:32.3     12:26/M

      15    Idali Caraballo                   North Port  FL         35   30      129        39:32.9     39:52.3     12:52/M

      16    Chandra Garand                                           93   27      139        40:43.0     40:48.0     13:10/M

      17    Summer Bisignano                  Bushnell  FL           19   29      159        44:18.9     44:31.4     14:22/M

      18    Sarah Keirstead                   Bradenton  FL         115   25      161        44:32.1     44:34.6     14:23/M

      19    Erica Derreberry                  Bradenton  FL          58   29      162        44:36.3     44:38.9     14:24/M

      20    Cara Lane                         Sarasota  FL          129   29      200        52:11.1     52:51.1     17:03/M

Top

Male 34 to 42


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Stephen Ashby                     Sarasota  FL            6   40       12        22:08.2     22:16.3      7:11/M

       2    Brian Hastings                    Oswego  IL            101   37       16        23:09.1     23:25.2      7:33/M

       3    Tamas Benkovics                   Sarasota  FL           17   42       25        24:52.3     24:57.7      8:03/M

       4    Jeremy Jensen                     Naples  FL            111   37       30        26:05.4     26:15.1      8:28/M

       5    Matt Moore                        Austin  TX            168   35       35        27:10.0     27:27.0      8:51/M

       6    Mark Crider                       Lake Saint Louis  M    51   38       37        27:12.6     27:48.4      8:58/M

       7    Fabio Pereira                     Sarasota  FL          184   35       38        27:16.2     27:27.5      8:51/M

       8    Nicholas Phillips                 Saint Petersburg  F   188   41       48        28:58.9     29:07.7      9:24/M

       9    Scott King                        North Port  FL        117   37       68        30:40.1     30:59.0     10:00/M

      10    Keith Gough                       Indianapolis  IN       95   42       73        31:05.3     31:32.3     10:10/M

      11    Rodrigo Paredes                   Brandon  FL           182   36       78        32:30.7     32:55.2     10:37/M

      12    Eric Pressman                     Sarasota  FL          190   39       85        33:39.6     33:46.0     10:54/M

      13    Russ Desermia                     Bradenton  FL          59   37      115        37:39.3     38:07.9     12:18/M

      14    Mark Dolan                        North Port  FL         68   37      121        38:37.9     38:45.5     12:30/M

      15    Kevin Peterson                    Mount Vernon  OH      185   37      137        40:37.6     40:59.7     13:13/M

      16    Rob Blankenship                   Sarasota  FL           22   37      140        40:43.3     40:56.2     13:12/M

      17    David Lomen                       Kissimmee  FL         139   38      141        40:44.9     41:28.1     13:23/M

      18    Chris Tompkins                    Seminole  FL          239   35      190        49:21.8     49:53.8     16:05/M

      19    Andrew Silbaugh                   Bradenton  FL         210   37      226      1:05:32.5   1:06:22.1     21:25/M

Top

Female 34 to 42


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Jill Napolitano                   Bradenton  FL         173   35       26        24:55.4     25:07.2      8:06/M

       2    Amy Sarkissian                    Bradenton  FL         202   38       31        26:36.9     26:40.6      8:36/M

       3    Megan Nisberg                     Nokomis  FL           175   38       33        26:45.3     26:55.7      8:41/M

       4    Kate Oksov-Pressman               Sarasota  FL          180   38       44        28:10.8     28:15.8      9:07/M

       5    Amber Phillips                    Saint Petersburg  F   187   41       62        30:08.5     30:17.4      9:46/M

       6    Ellem Robinson                    Ellenton  FL          306   37       66        30:36.3     31:00.9     10:00/M

       7    Melissa Dunbar                    North Port  FL         75   34       79        32:39.4     33:02.8     10:39/M

       8    Missy Toler                       Bradenton  FL         279   39      108        36:29.6     36:44.3     11:51/M

       9    Abby Chiovaro                     Palmetto  FL           41   35      117        38:06.5     38:32.5     12:26/M

      10    Kim Yochum                        Sarasota  FL          270   39      130        39:34.2     39:43.3     12:49/M

      11    Tina Sommers                      Sarasota  FL          272   37      146        41:44.6     42:24.3     13:41/M

      12    Amy Hastings                      Oswego  IL            102   34      150        43:23.2     43:55.7     14:10/M

      13    Kristin Desermia                  Bradenton  FL          60   39      160        44:28.2     44:57.1     14:30/M

      14    Shelby Lomen                      Kissimmee  FL         138   40      164        44:46.2     45:29.2     14:40/M

      15    Susan Ashby                       Sarasota  FL            9   40      165        44:46.6     44:56.0     14:30/M

      16    Kara Dirosa                       Tampa  FL              61   38      167        45:17.3     45:51.0     14:47/M

      17    Cristin Stark                     Fort Scott  KS        224   41      176        45:33.4     45:48.9     14:46/M

      18    Rachel Gough                      Indianapolis  IN       96   42      188        49:01.4     49:29.5     15:58/M

      19    Katie Pepin                       Sarasota  FL          183   34      193        49:47.3     50:14.6     16:12/M

      20    Kristi Bowen                      Sarasota  FL           27   40      207        55:37.0     56:09.0     18:07/M

      21    Mindy Kidwell                     Camby  IN             116   34      215      1:00:03.2   1:00:51.5     19:38/M

      22    Heather Keller                    Camby  IN             307   42      218      1:01:44.4   1:02:32.9     20:10/M

      23    Heather Summers Keller            Camby  IN             235   42      220      1:03:29.8   1:04:17.5     20:44/M

      24    Sheba Matheu                      Sarasota  FL          148   41      223      1:05:09.0   1:05:20.6     21:05/M

Top

Male 43 to 53


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Shanon Winkelman                  Sarasota  FL          264   44        3        18:53.4     18:54.4      6:06/M

       2    Mark McDevitt                     Sarasota  FL          152   52        5        21:31.6     21:35.7      6:58/M

       3    Thomas Brode                      Sarasota  FL           34   45        6        21:41.9     21:43.4      7:00/M

       4    Chad Belcher                      Rotonda West  FL       16   43        7        21:47.2     21:48.7      7:02/M

       5    John Davidson                     Cape Coral  FL         57   47        9        21:54.7     21:58.4      7:05/M

       6    Arturo Guzman                     Sarasota  FL           99   51       14        22:30.8     22:30.8      7:15/M

       7    Troy Seidl                        Bradenton  FL         208   44       15        22:36.3     22:36.9      7:17/M

       8    David Cook                        Sarasota  FL           47   44       20        23:45.5     24:02.9      7:45/M

       9    Robert Hoffman                    Sarasota  FL          105   50       23        24:14.6     24:24.2      7:52/M

      10    Mikko Manner                      Poughkeepsie  NY      144   48       24        24:21.3     24:34.2      7:55/M

      11    Andrew Yochum                     Sarasota  FL          269   43       28        25:51.9     25:59.4      8:23/M

      12    Alan Nisberg                      Nokomis  FL           176   47       34        26:45.4     26:55.6      8:41/M

      13    Chip Stubsten                     Atlanta  GA           233   50       40        27:45.7     28:05.7      9:04/M

      14    Charles Cogswell                  Bradenton  FL          44   46       45        28:14.0     28:32.2      9:12/M

      15    Andrew Sprenger                   Kaneohe  HI           221   48       61        30:03.2     30:21.9      9:47/M

      16    Daniel Skulan                     Union  KY             215   50       63        30:14.5     30:32.0      9:51/M

      17    David Ogden                       Valrico  FL           179   52       70        30:46.0     31:08.5     10:03/M

      18    Kevin Oatman                      Sarasota  FL          177   44       71        31:03.9     31:13.1     10:04/M

      19    Scott Bartels                     North Port  FL         12   43       82        33:19.0     33:44.4     10:53/M

      20    Richard Aranibar                  Bradenton  FL           3   49       98        35:02.3     35:05.5     11:19/M

      21    Jt Tompkins                       Tampa  FL             242   45      101        35:35.6     36:09.3     11:40/M

      22    Diego Salazar                     Parrish  FL           200   44      114        37:30.7     37:37.1     12:08/M

      23    Donald Barto                      North Port  FL         14   52      116        38:06.4     38:22.6     12:23/M

      24    Abraham Mendez                    Kissimmee  FL         160   47      123        38:38.6     39:24.1     12:43/M

      25    Greg Misse                        Olathe  KS            166   46      132        40:10.5     40:20.8     13:01/M

      26    Zane Knight                       Lincolnton  NC        119   49      134        40:26.3     41:01.7     13:14/M

      27    Jack Dixon                        Bradenton  FL          62   46      142        40:51.4     41:12.7     13:17/M

      28    David Weissert                    North Port  FL        253   50      152        43:41.1     43:45.3     14:07/M

      29    Anthony Satira                    Miami  FL             203   47      170        45:21.4     45:39.3     14:44/M

      30    Brian McKinley                    Bradenton  FL         154   43      173        45:31.9     45:46.0     14:46/M

      31    Kevin Stark                       Fort Scott  KS        225   44      175        45:32.7     45:48.5     14:46/M

      32    Eric Bowen                        Sarasota  FL           30   44      177        45:45.2     46:18.7     14:56/M

      33    Dale Griffen                      Seminole  FL           97   47      191        49:22.6     49:53.7     16:05/M

      34    John Lane                         Sarasota  FL          126   44      201        52:12.0     52:50.7     17:03/M

      35    Mike Fincham                      Marietta  GA          274   46      206        55:34.7     55:57.3     18:03/M

      36    Federico Matheu                   Sarasota  FL          149   49      224      1:05:09.0   1:05:20.2     21:05/M

Top

Female 43 to 53


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Debora Fabiana                    Bradenton  FL         301   52       43        27:57.6     28:03.4      9:03/M

       2    Sandra Boyle                      Bradenton  FL          32   47       46        28:23.4     28:24.9      9:10/M

       3    Dollie Weissert                   North Port  FL        252   45       54        29:20.4     29:24.0      9:29/M

       4    Rhonda Stout                      Pataskala  OH         229   53       56        29:47.3     30:07.3      9:43/M

       5    Tammy Wyman                       Sarasota  FL          268   51       75        31:41.2     31:44.7     10:14/M

       6    Toni Tripi                        Venice  FL            243   47       84        33:33.9     33:42.3     10:52/M

       7    Lee White                         Youngstown  OH        263   51       86        33:41.3     34:01.8     10:58/M

       8    Donna Knight                      Lincolnton  NC        118   49       89        33:50.8     34:25.3     11:06/M

       9    Bonny Case                        Tampa  FL              37   46       91        34:16.8     34:34.2     11:09/M

      10    Deanna Merryman                   Shadyside  OH         161   48       92        34:17.2     34:34.5     11:09/M

      11    Jennifer Barto                    North Port  FL         13   44       94        34:36.8     34:51.8     11:15/M

      12    Cathy Stubsten                    Atlanta  GA           231   49       95        34:40.4     35:01.0     11:18/M

      13    Carmen Misse                      Olathe  KS            165   47       99        35:10.8     35:22.9     11:25/M

      14    Annette Gustin                    Venice  FL             98   51      102        35:38.1     35:59.7     11:36/M

      15    Natascha Thomas                   Bradenton  FL         237   50      104        36:05.7     36:33.0     11:47/M

      16    Lillian Ryan                      Venice  FL            198   50      111        37:11.7     37:16.3     12:01/M

      17    Kelli Anderson                    Sarasota  FL            1   50      119        38:11.0     38:22.0     12:23/M

      18    Cathy Erhardt                     Tampa  FL              76   50      120        38:34.4     39:26.9     12:43/M

      19    Teresa Mendez                     Kissimmee  FL         157   52      125        38:42.1     39:24.2     12:43/M

      20    Kelly Cline                       Rotonda West  FL       43   51      127        38:56.7     39:21.6     12:42/M

      21    Joyce E. Behringer                Tampa  FL              15   47      131        39:51.2     40:14.3     12:59/M

      22    Michelle Blankenship              Sarasota  FL           20   46      138        40:40.9     40:56.2     13:12/M

      23    Connie Dixon                      Bradenton  FL          66   46      143        40:52.3     41:12.9     13:17/M

      24    Robin Nemanick                    Saint Petersburg  F   174   46      145        41:44.3     42:13.9     13:37/M

      25    Joanie Rogers                     North Port  FL        194   46      157        44:14.1     44:43.8     14:25/M

      26    Kim McKinley                      Bradenton  FL         153   43      174        45:32.2     45:46.3     14:46/M

      27    Cindy Zimmerman                   Sarasota  FL          281   52      195        50:29.4     50:33.4     16:18/M

      28    Karen Fincham                     Marietta  GA          275   44      205        55:34.7     55:57.1     18:03/M

      29    Diana Weydig                      Bradenton  FL         258   51      213        56:17.7     57:03.0     18:24/M

      30    Susie Morris                      Sarasota  FL          170   46      217      1:00:38.3   1:01:09.9     19:44/M

      31    Mindy Summers                     Camby  IN             234   44      221      1:04:22.0   1:04:22.0     20:46/M

      32    Karolyn Silbaugh                  Bradenton  FL         209   46      225      1:05:19.1   1:06:09.1     21:20/M

Top

Male 54 to 62


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Matt Bogdovitz                    Charlotte  NC          24   56       42        27:47.4     27:53.8      9:00/M

       2    John League                       Williamsport  MD      130   59       47        28:35.3     29:00.1      9:21/M

       3    Billy Tampsett                    Englewood  FL         236   60       51        29:09.7     29:09.7      9:24/M

       4    Marvin Stout                      Pataskala  OH         228   55       55        29:47.3     30:06.8      9:43/M

       5    Joseph Tripi                      Venice  FL            244   56       59        29:57.5     30:05.8      9:42/M

       6    Tom Knisely                       Sarasota  FL          121   61       65        30:36.3     30:44.1      9:55/M

       7    Chuck Metras                      Bradenton  FL         162   54       69        30:40.2     31:01.8     10:00/M

       8    Bob White                         Youngstown  OH        261   54       74        31:06.2     31:25.8     10:08/M

       9    Mark Flannagan                    Sarasota  FL           82   61       80        32:46.6     32:49.2     10:35/M

      10    Paul Farrar                       Bonita Springs  FL     81   58       97        34:51.3     34:56.1     11:16/M

      11    John Watters                      Plant City  FL        250   56      135        40:35.9     40:52.6     13:11/M

      12    Paul Ryan                         Cape Coral  FL        197   58      156        44:12.7     44:18.9     14:17/M

      13    Michael Silbaugh                  Bradenton  FL         212   62      168        45:20.2     46:11.1     14:54/M

      14    Don Farmer                        Bradenton  FL          80   56      181        46:39.5     46:51.9     15:07/M

      15    Michael Flatt                     Bradenton  FL          83   59      184        47:34.5     47:47.0     15:25/M

      16    Bill Knowles                      Bradenton  FL         122   60      187        48:37.7     49:04.1     15:50/M

      17    Arthur Balliett                   Lake Wales  FL         10   57      209        55:47.5     56:29.0     18:13/M

      18    Walt Weydig                       Bradenton  FL         259   54      211        56:13.5     57:02.7     18:24/M

Top

Female 54 to 62


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Annie Bogdovitz                   Charlotte  NC          25   57       41        27:46.4     27:53.4      9:00/M

       2    Judi Knowles                      Bradenton  FL         123   56       57        29:51.6     29:55.6      9:39/M

       3    Dana Skulan                       Union  KY             218   54      100        35:26.7     36:00.6     11:37/M

       4    Bonita Fyala                      Sarasota  FL           91   58      112        37:14.0     37:27.6     12:05/M

       5    Beverly Z. Bowen                  Osprey  FL             26   61      154        43:47.1     43:53.8     14:09/M

       6    Kathy Blankenship                 Sarasota  FL           21   61      180        46:01.5     46:16.0     14:55/M

       7    Karen Fuller                      Sarasota  FL           88   56      183        47:20.8     47:39.9     15:22/M

       8    April Dowler                      Williamsport  MD       73   58      185        48:17.7     48:52.7     15:46/M

       9    Dee Arch                          Bradenton  FL           5   62      214        56:32.7     56:58.9     18:23/M

      10    Tico Williamson                   Sarasota  FL          302   57      222      1:04:45.0   1:05:26.5     21:06/M

Top

Male 63 and Over


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Larry Jamieson                    Sarasota  FL          109   65       27        25:02.5     25:04.9      8:05/M

       2    Keith Cline                       Rotonda West  FL       42   64       77        31:52.5     32:15.6     10:24/M

       3    Dallas Tompkins                   Apollo Beach  FL      240   66      106        36:15.5     36:46.8     11:52/M

       4    Charles Warnan                    North Port  FL        248   71      113        37:17.7     37:24.3     12:04/M

       5    Mark Moore                        Lapeer  MI            169   63      133        40:13.3     40:41.4     13:07/M

       6    William Welch                     Sarasota  FL          255   76      148        42:18.0     42:19.9     13:39/M

       7    John Schnackenberg                Osprey  FL            207   74      155        43:47.3     43:53.7     14:09/M

       8    Gerry Donovan                     Arcadia  FL            72   67      171        45:28.1     45:44.8     14:45/M

       9    David Blankenship                 Sarasota  FL           23   65      179        46:01.3     46:15.9     14:55/M

      10    Ernest Wollin                     Sarasota  FL          265   83      196        51:18.3     51:54.3     16:45/M

      11    Mike Arch                         Bradenton  FL           4   63      202        53:22.3     53:48.0     17:21/M

Top

Female 63 and Over


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Judith Tompkins                   Apollo Beach  FL      241   64      189        49:20.5     49:52.7     16:05/M

       2    Mary Scavelli                     Bradenton  FL         206   65      212        56:15.5     56:40.8     18:17/M

       3    Brenda Watkins                    Camby  IN             249   63      216      1:00:03.4   1:00:52.4     19:38/M

       4    Mary Silbaugh                     Bradenton  FL         211   63      219      1:01:48.0   1:02:38.7     20:12/M