Remember the Fallen 5K

5K

Age Group Results

September 12, 2015


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing


Men: Top Finishers 1- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 80-99
Women: Top Finishers 1- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 80-99

Top

Male Overall Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Ryan Bausback                     Sarasota  FL          134   17        1        17:36.9     17:37.9      5:41/M

Top

Female Overall Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Manuela Lyons                     Fort Myers  FL        630   43       17        20:36.8     20:37.8      6:39/M

Top

Male Masters Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Ricardo Lomas                     Venice  FL            348   49        2        17:48.0     17:49.0      5:45/M

Top

Female Masters Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Julie Berling                     Venice  FL            138   48       22        21:54.3     21:56.0      7:05/M

Top

Male Grand Masters Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Mark Stueve                       Englewood  FL         521   59       11        19:45.9     19:46.9      6:23/M

Top

Female Grand Masters Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    O Fuentes                         Cape Coral  FL        249   52       47        24:14.5     24:16.8      7:50/M

Top

Male Senior Grand Masters Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Gary Romesser                     Bradenton  FL         459   64       14        20:13.2     20:14.2      6:32/M

Top

Female Senior Grand Masters Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Joyce Adams                       Venice  FL            104   61       75        25:49.6     25:52.6      8:21/M

Top

Male Veterans Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Paul Couzelis                     Sarasota  FL          631   72       41        23:53.9     23:55.7      7:43/M

Top

Female Veterans Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Mary Bonetz                       Port Charlotte  FL    143   71      158        29:10.4     29:25.3      9:29/M

Top

Male Youth Overall Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Connor Wozniak                    Sarasota  FL          584   14        6        19:16.7     19:17.7      6:13/M

Top

Female Youth Overall Winners


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Micah Barnes                      Punta Gorda  FL       613   13      110        27:05.7     27:22.2      8:50/M

Top

Male 8 and Under


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Eli Thomas                                              740    8      262        34:24.5     34:39.7     11:11/M

       2    Jackson McLeod                    Bradenton  FL         616    7      281        35:20.6     35:54.8     11:35/M

       3    Jack Coffee                       Port Charlotte  FL    182    7      410        43:08.0     43:39.3     14:05/M

       4    Christopher Worley Jr.            Port Charlotte  FL    581    6      417        43:53.5     44:55.1     14:29/M

       5    David Dubrule                     Venice  FL            722    8      425        44:02.5     45:13.5     14:35/M

       6    Aaron Morales                     Port Charlotte  FL    397    6      476        44:51.1     45:53.2     14:48/M

       7    Rowan Triola                      North Port  FL        542    6      546        54:53.4     55:25.8     17:53/M

       8    Jacob Triola                      North Port  FL        539    5      547        54:55.7     55:28.9     17:54/M

       9    Kelen Teague                                            795    7      549        55:27.0     58:22.2     18:50/M

Top

Female 8 and Under


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Abbie Willis                      Punta Gorda  FL       574    8      233        32:55.6     33:07.2     10:41/M

       2    Brooke Keane                      North Port  FL        313    8      383        41:25.5     41:59.9     13:33/M

       3    Selina Zdrojowy                                         746    8      390        41:53.6     42:41.3     13:46/M

       4    Katherine Triola                  North Port  FL        540    8      409        43:06.1     43:39.0     14:05/M

Top

Male 9 to 10


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Evan Vanbuskirk                   Venice  FL            550    9       53        24:39.7     24:47.7      8:00/M

       2    Couper Carpenter                  Port Charlotte  FL    168    9       69        25:28.0     25:29.0      8:13/M

       3    Bradley Henson                                          767    9      120        27:41.5     28:01.5      9:02/M

       4    Camden Wozniak                    Sarasota  FL          582   10      128        27:58.7     28:13.4      9:06/M

       5    Brendan Flavin                    Port Charlotte  FL    237   10      161        29:27.6     29:28.6      9:30/M

       6    Nicholas Hussey                   North Port  FL        296    9      365        40:08.9     40:09.9     12:57/M

       7    Kole Schaefer                     Venice  FL            479   10      423        44:01.2     45:11.7     14:35/M

Top

Female 9 to 10


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Emma Sineath                      North Port  FL        702   10      335        37:59.2     38:39.4     12:28/M

       2    Madeline Lewis                    North Port  FL        646   10      348        38:52.3     39:30.6     12:45/M

       3    Ansley Ryan                       North Port  FL        469    9      370        40:27.9     41:06.2     13:15/M

       4    Delaney Thull                                           776   10      450        44:07.1     44:36.1     14:23/M

       5    Zoey Drachler                     North Port  FL        634    9      544        54:51.9     55:35.6     17:56/M

Top

Male 11 to 12


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Vaughn Phillps                                          775   12       63        25:16.5     25:22.6      8:11/M

       2    Austin Duffey                     North Port  FL        219   12       66        25:22.4     25:23.4      8:11/M

       3    Jalen Brown                       North Port  FL        151   12      132        28:17.8     28:39.6      9:15/M

       4    Cole Cawthorne                    North Port  FL        717   11      193        30:58.6     30:59.6     10:00/M

       5    Dylan Youels                                            751   11      229        32:34.9     32:35.9     10:31/M

       6    Nathan Stuart                     Bradenton  FL         520   12      234        32:55.8     33:44.5     10:53/M

       7    Russ Franklin                                           733   12      260        34:15.5     34:18.0     11:04/M

       8    Tommy Koor                        Punta Gorda  FL       637   12      304        36:31.9     36:58.4     11:55/M

       9    Austin Jrilow                                           749   11      331        37:52.9     38:04.9     12:17/M

      10    Marcus Wladyka                    Venice  FL            578   11      333        37:55.8     38:01.5     12:16/M

      11    Luke Lawton                       Venice  FL            339   11      427        44:03.0     45:15.3     14:36/M

      12    Andrew Clark                      Venice  FL            178   11      428        44:03.2     45:10.7     14:34/M

      13    Damien King                       Venice  FL            320   11      429        44:04.6     45:15.9     14:36/M

      14    Anthony Miliano                   Venice  FL            386   11      431        44:04.9     45:13.0     14:35/M

      15    Young Marines                                           764   11      433        44:05.1     45:14.2     14:35/M

      16    Douglas Schapley                  Venice  FL            481   11      435        44:05.5     45:13.7     14:35/M

      17    James Harper                      Venice  FL            627   12      439        44:06.0     45:13.2     14:35/M

      18    Ethan Morandi                     North Port  FL        398   12      441        44:06.2     45:20.1     14:37/M

      19    Preston Yealy                     Venice  FL            610   12      446        44:06.8     45:14.5     14:35/M

      20    Gabe Ryan                         Venice  FL            470   11      451        44:07.2     45:18.8     14:37/M

      21    Domenic Franks                    Venice  FL            614   11      452        44:07.3     45:11.6     14:35/M

      22    Thomas Lamprecht                  Venice  FL            333   12      453        44:07.5     45:16.3     14:36/M

      23    Joshua Cunningham                 Venice  FL            203   12      457        44:08.3     45:17.6     14:36/M

      24    Brandon Kotti                     Venice  FL            704   12      460        44:09.1     45:14.3     14:35/M

      25    Jay Lasalle                       Venice  FL            336   12      461        44:09.5     45:16.4     14:36/M

      26    Napat Sammacheep                  Venice  FL            475   11      466        44:11.6     45:18.5     14:37/M

      27    Grant Knauer                      North Port  FL        323   11      467        44:11.8     45:19.1     14:37/M

      28    Tj Dineen                         Venice  FL            640   11      505        48:11.1     49:20.2     15:55/M

      29    Riley Mott                        Venice  FL            403   11      509        48:59.0     49:16.5     15:54/M

Top

Female 11 to 12


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Tyler (girl) Briggs               North Port  FL        148   12      126        27:52.1     27:58.2      9:01/M

       2    Grace Thomas                                            737   11      208        31:37.4     31:52.1     10:17/M

       3    Isabella Carpenter                Port Charlotte  FL    169   12      219        32:11.6     32:25.6     10:27/M

       4    Lily Sikorski                     Bradenton  FL         496   12      221        32:14.9     32:26.9     10:28/M

       5    Sophia Carpenter                  Port Charlotte  FL    171   11      346        38:37.7     39:17.1     12:40/M

       6    Allyson Weissert                                        782   12      373        40:34.9     40:49.6     13:10/M

       7    Madelynn Reich                    Port Charlotte  FL    445   11      376        40:38.8     41:20.0     13:20/M

       8    Mariah Malinowski                 Venice  FL            360   12      434        44:05.5     45:15.7     14:36/M

       9    Gina Scolaro                      Venice  FL            487   12      438        44:05.9     45:11.1     14:35/M

      10    Young Marines                                           762   11      458        44:08.4     45:14.3     14:35/M

      11    Quinn Dubre                       Venice  FL            724   12      462        44:09.6     45:16.2     14:36/M

      12    Yasemeen Tugmen                   Punta Gorda  FL       543   11      495        47:42.6     47:59.6     15:29/M

Top

Male 13 to 14


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Sean Mullin                       Punta Gorda  FL       709   14       90        26:25.2     26:57.8      8:42/M

       2    Noah Lawton                       Venice  FL            340   14      127        27:56.4     28:56.9      9:20/M

       3    Anthony Wrenz                                           769   13      228        32:28.7     33:01.2     10:39/M

       4    Nicholas Gilliam                  Sarasota  FL          264   14      355        39:30.0     40:17.1     13:00/M

       5    Landen Latchford                  North Port  FL        338   13      421        43:58.0     45:09.5     14:34/M

       6    Nicholas Rosario                  Venice  FL            773   13      426        44:02.9     45:12.5     14:35/M

       7    Talon Antolak                     Venice  FL            119   13      436        44:05.8     45:17.1     14:36/M

       8    Adrian Hernandez                  Venice  FL            284   13      445        44:06.6     45:11.0     14:35/M

       9    Zack McLaughlin                   Venice  FL            376   13      447        44:06.8     45:12.5     14:35/M

      10    Karson Bartanowicz                Venice  FL            129   14      454        44:07.6     45:12.7     14:35/M

      11    Nathan Gilliam                    Sarasota  FL          263   14      489        46:50.8     48:06.0     15:31/M

      12    Jordan Peters                     North Port  FL        619   13      493        47:37.1     48:19.9     15:35/M

      13    Nate Wright                       Rotonda West  FL      588   13      521        50:44.3     51:35.2     16:38/M

      14    Carter Thomas                                           738   14      539        53:33.1     53:53.4     17:23/M

Top

Female 13 to 14


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Carolina Titus                    Sarasota  FL          534   13      249        33:36.2     33:42.5     10:52/M

       2    Claudia Ahrens                    Punta Gorda  FL       108   13      253        33:49.0     34:39.9     11:11/M

       3    Justeen Peret                                           765   14      288        35:50.8     36:24.1     11:45/M

       4    Sarah Gerega                      Cape Coral  FL        255   13      325        37:39.0     38:05.1     12:17/M

       5    Logan Hunter                      Pt Charlotte  FL      293   13      412        43:17.8     43:52.7     14:09/M

       6    Thanasorn Sammacheep              Venice  FL            476   13      430        44:04.7     45:16.8     14:36/M

       7    Alyssa Vanblarcom                 Venice  FL            548   13      443        44:06.5     45:11.3     14:35/M

       8    Sierra Reel                       Venice  FL            439   13      448        44:07.0     45:10.8     14:34/M

       9    Amber Phillips                    Venice  FL            720   13      455        44:07.8     45:16.3     14:36/M

      10    Sophie Shepherd                   Venice  FL            493   13      463        44:10.8     45:17.2     14:36/M

      11    Kaylee Whaley                     Venice  FL            623   13      465        44:11.6     45:17.2     14:36/M

      12    Chloe Lear                        Venice  FL            341   13      478        45:05.2     45:09.5     14:34/M

      13    Hannah Runk                       North Fort Myers  F   463   14      481        45:11.5     45:40.6     14:44/M

Top

Male 15 to 19


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Matthew Kirchman                  Sarasota  FL          600   19        9        19:30.2     19:31.2      6:18/M

       2    Thomas Halflants                  Sarasota  FL          274   15       16        20:33.5     20:34.5      6:38/M

       3    Justin Thomas                                           739   15       33        23:19.8     23:24.7      7:33/M

       4    Kyle Garoutte                     Punta Gorda  FL       605   16       35        23:23.8     23:26.3      7:34/M

       5    Giovanni Marrerr                                        595   18      145        28:41.4     28:42.4      9:15/M

       6    Alex Vischulis                                          594   15      181        30:21.0     31:21.2     10:07/M

       7    Cory Krajic                       North Port  FL        327   19      395        42:11.3     42:20.7     13:39/M

Top

Female 15 to 19


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Courtney May                      North Port  FL        601   18      104        26:59.6     27:00.6      8:43/M

       2    Ayesha Anklesaria                 Bonita Springs  FL    721   19      157        29:17.2     29:23.1      9:29/M

       3    Brianna Heider                    Northport  FL         711   16      296        36:17.1     37:16.6     12:01/M

       4    Mya Hesby                         Punta Gorda  FL       286   15      320        37:22.4     37:59.2     12:15/M

       5    Miranda Flohr                     North Port  FL        618   17      494        47:39.9     48:21.6     15:36/M

       6    Morgan Flohr                      North Port  FL        620   19      506        48:19.9     49:03.0     15:49/M

Top

Male 20 to 24


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Brandon Burke                                           766   20       28        22:33.3     22:35.1      7:17/M

       2    Joel Urbina                       Lehigh Acres  FL      650   23       83        26:13.7     26:24.6      8:31/M

       3    Christopher Jackson               Englewood  FL         643   22      225        32:21.7     32:52.6     10:36/M

       4    Muhammed Shehadah                 Englewood  FL         716   23      350        38:57.4     39:51.7     12:51/M

       5    Ryan Lavender                                           593   22      574        59:57.2   1:00:06.3     19:23/M

Top

Female 20 to 24


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Kaity Corzilius`                  Placida  FL           193   20      153        29:10.0     29:52.7      9:38/M

       2    Ashlee Johnson                    Placida  FL           304   21      244        33:06.8     33:49.3     10:55/M

       3    Jennifer Greene                                         756   20      396        42:13.4     42:37.2     13:45/M

       4    Kelsey Barnwell                   Sarasota  FL          128   23      420        43:55.9     44:05.5     14:13/M

Top

Male 25 to 29


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Gregory Bazzo                     Pt. Charlotte  FL     136   29       67        25:25.0     25:40.8      8:17/M

       2    Anwar Allen                       North Port  FL        109   26       72        25:45.4     26:21.7      8:30/M

       3    Daniel Russell                    Live Oak  FL          466   27       74        25:49.6     26:07.5      8:25/M

       4    Keith Bush                        North Port  FL        161   28       76        25:55.4     26:29.2      8:33/M

       5    James Keller                      North Port  FL        317   26      115        27:27.4     27:44.1      8:57/M

       6    Chris Clark                       North Port  FL        179   28      186        30:37.3     31:13.3     10:04/M

       7    Philip Castellano                 Venice  FL            174   29      248        33:33.1     33:42.9     10:52/M

       8    Andrew Ahrens                     Punta Gorda  FL       106   25      252        33:47.9     34:40.0     11:11/M

       9    Abe Spahn                         Englewood  FL         506   26      258        33:57.9     34:28.4     11:07/M

      10    Justin Lindsey                    North Port  FL        346   29      360        39:54.4     40:30.6     13:04/M

      11    John Reeves                       North Port  FL        440   26      407        42:58.8     43:53.3     14:09/M

      12    Jean Pedraza                                            744   29      504        48:10.1     49:17.8     15:54/M

Top

Female 25 to 29


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Tiffany Anderson                  Sarasota  FL          115   27       40        23:37.2     23:38.2      7:37/M

       2    Megan Guarente                    Englewood  FL         272   27       45        24:08.5     24:15.0      7:49/M

       3    Andrea Stone                      Via Veneto  FL        514   25       51        24:30.2     24:31.2      7:55/M

       4    Lauren Nguyen                     United States  FL     641   27       62        25:14.5     25:15.5      8:09/M

       5    Beth Crites                       North Port  FL        197   29       98        26:35.3     27:00.1      8:43/M

       6    Chessie Bazzo                     Pt. Charlotte  FL     135   29      108        27:04.9     27:20.4      8:49/M

       7    Melissa Crosby                    North Port  FL        202   26      112        27:17.6     27:22.8      8:50/M

       8    Amber Donahue                     Port Charlotte  FL    214   29      118        27:37.5     27:54.9      9:00/M

       9    Stephanie Scott                   Sarasota  FL          490   26      122        27:46.5     28:59.6      9:21/M

      10    Stephanie Robinson                North Port  FL        454   29      135        28:21.4     28:34.3      9:13/M

      11    Alexis Humphrey                   Venice  FL            292   25      136        28:24.5     28:54.1      9:19/M

      12    Alexander Scarsella                                     742   29      142        28:35.9     28:52.9      9:19/M

      13    Amanda Gauthier                   englewood  FL         777   27      154        29:12.0     29:30.4      9:31/M

      14    Maureen Hogan                     Sarasota  FL          287   29      155        29:12.2     29:57.2      9:40/M

      15    Laura Whittington                 North Port  FL        649   27      212        31:48.1     32:46.5     10:34/M

      16    Tiffany Del Sasso                 Port Charlotte  FL    648   26      216        32:02.8     32:46.6     10:34/M

      17    Christina Donaheu                                       735   27      230        32:38.9     33:09.4     10:42/M

      18    Kristen Moore                     North Port  FL        611   27      239        33:02.7     33:31.5     10:49/M

      19    Carissa Tomer                     Nokomis  FL           536   29      278        35:08.5     35:33.2     11:28/M

      20    Angela Rasmussen                  Venice  FL            436   25      279        35:12.0     35:36.7     11:29/M

      21    Kristina Kelch                    North Port  FL        316   29      292        36:05.2     36:07.7     11:39/M

      22    Sabrina Freeman                   Sarasota  FL          246   25      298        36:23.8     36:33.0     11:47/M

      23    Nichole Anger                     Venice  FL            118   29      308        36:35.9     36:45.1     11:51/M

      24    Tara Correia                      Port Charlotte  FL    192   29      311        36:38.0     37:19.5     12:02/M

      25    Holli Fleming                     Port Charlotte  FL    238   28      322        37:27.5     37:27.5     12:05/M

      26    Gretchen Cronce                   Port Charlotte  FL    199   29      329        37:52.3     38:23.3     12:23/M

      27    Lindsey Beausoleii                                      591   27      343        38:31.2     39:01.6     12:35/M

      28    Leah Miller                       Cape Coral  FL        388   27      352        39:02.4     39:41.3     12:48/M

      29    Kate Sachkar                      North Port  FL        474   27      369        40:27.0     41:28.4     13:23/M

      30    Michelle Tipp                     North Port  FL        533   29      379        40:48.6     41:24.3     13:21/M

      31    Erika Schlabach                                         730   26      381        41:05.3     41:51.7     13:30/M

      32    Kandece Goings                    North port  FL        783   29      386        41:38.4     41:56.5     13:32/M

      33    Louisa McCutcheon                 Venice  FL            373   29      449        44:07.0     45:22.1     14:38/M

      34    April Pedraza                                           743   27      503        48:09.6     49:17.3     15:54/M

      35    Kathryn Reeves                    North Port  FL        441   25      543        54:43.5     55:36.3     17:56/M

      36    Ashley Russell                    Live Oak  FL          464   27      552        55:59.8     56:44.8     18:18/M

Top

Male 30 to 34


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Daniel Scrafford                  Manhasset  NY         713   34        3        18:23.3     18:24.3      5:56/M

       2    Dan Moser                         Osprey  FL            402   32       54        24:40.4     24:42.2      7:58/M

       3    Timothy Wenzel                    North Port  FL        568   33       56        24:43.7     24:47.3      8:00/M

       4    Matt Maurer                       North Port  FL        370   32       78        26:05.9     26:22.5      8:30/M

       5    Justin Bumgarner                  North Port  FL        154   32       87        26:18.7     26:57.0      8:42/M

       6    Kaylen Robinson                   North Port  FL        453   30      131        28:12.6     28:52.9      9:19/M

       7    Chris Crites                      North Port  FL        198   34      146        28:45.4     29:11.1      9:25/M

       8    Michael Laden                     Port Charlotte  FL    332   33      162        29:27.9     30:07.3      9:43/M

       9    Jacob Mayfield                                          785   31      171        29:48.6     29:59.1      9:40/M

      10    Robert Decarolis                  Bradenton  FL         208   33      247        33:25.7     34:13.9     11:02/M

      11    Casey Kelch                       North Port  FL        315   31      272        34:50.1     34:50.1     11:14/M

      12    Jason Willis                      Venice  FL            575   34      323        37:29.1     37:39.9     12:09/M

      13    Jason Farrier                     Bradenton  FL         230   30      394        42:08.7     42:59.1     13:52/M

      14    Camron McCutcheon                 Venice  FL            372   30      418        43:54.4     45:09.6     14:34/M

      15    Jimmy Drachler                    North Port  FL        633   33      545        54:53.1     55:35.7     17:56/M

      16    James Nunez                       Fort Myers  FL        412   33      551        55:30.6     58:25.6     18:51/M

      17    Marty Johnson                     Punta Gorda  FL       306   34      573        59:05.7     59:34.9     19:13/M

Top

Female 30 to 34


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Kristin Engelson                  Port Charlotte  FL    227   34       20        21:54.3     21:55.3      7:04/M

       2    Astrid Gilbert                    North Port  FL        258   32       32        23:17.4     23:21.9      7:32/M

       3    Kendra Moody                                            728   31       89        26:21.8     26:28.0      8:32/M

       4    Laurel Taylor                     Nokomis  FL           528   34       94        26:31.3     27:05.9      8:44/M

       5    Valerie Rowe                      Port Charlotte  FL    462   33       96        26:33.1     26:45.2      8:38/M

       6    Adelle Bethel                                           772   32       99        26:37.1     27:02.3      8:43/M

       7    Katie Maurer                      North Port  FL        369   32      138        28:29.8     28:46.8      9:17/M

       8    Aleta Stadel                      Arcadia  FL           508   30      141        28:35.8     28:53.9      9:19/M

       9    Drew Grissell                     Sarasota  FL          270   33      149        28:53.9     29:09.6      9:24/M

      10    Rachel Birkett                    North Port  FL        141   31      164        29:32.7     30:10.8      9:44/M

      11    Kendra Howard                     North Port  FL        291   32      169        29:45.5     30:01.4      9:41/M

      12    Heidi Maddox                      Port Charlotte  FL    358   34      174        29:54.9     30:15.1      9:45/M

      13    Gayle Mault                       Port Charlotte  FL    367   32      201        31:19.6     31:36.5     10:12/M

      14    Mollie Taaffe McLaughlin          St. Petersburg  FL    525   32      211        31:44.1     31:50.5     10:16/M

      15    Carly Pizzurro                    Punta Gorda  FL       428   34      220        32:13.4     32:40.1     10:32/M

      16    Melissa Andreae                   Punta Gorda  FL       117   34      224        32:20.3     32:43.5     10:33/M

      17    Sarah Willis                      Venice  FL            576   31      264        34:25.0     34:35.8     11:09/M

      18    Iylin Flock                       North Port  FL        239   32      268        34:38.9     35:30.9     11:27/M

      19    Kathryn Peto                      North Port  FL        424   32      271        34:48.6     35:32.5     11:28/M

      20    Kelly McLeod                      Bradenton  FL         615   34      282        35:20.9     35:54.5     11:35/M

      21    Amanda Kerrick                                          747   31      285        35:44.3     36:29.3     11:46/M

      22    Janet Melanson                    Punta Gorda  FL       380   33      289        35:50.9     36:23.9     11:44/M

      23    Laura Ebel                        North Port  FL        222   31      291        36:05.0     36:07.5     11:39/M

      24    Alicia Ackels                     North Port  FL        102   31      293        36:12.6     36:57.7     11:55/M

      25    Holly Welker                                            761   34      302        36:30.2     36:57.0     11:55/M

      26    Jamie Dixon                       Sarasota  FL          213   32      306        36:33.6     36:43.5     11:51/M

      27    Ashley Reagan                                           780   30      313        36:41.7     37:04.9     11:57/M

      28    Sarah Guerin                                            797   33      328        37:46.8     38:17.0     12:21/M

      29    Kelly Walker                      North Port  FL        592   34      342        38:31.0     39:01.3     12:35/M

      30    Concepcion Rodriguez              North Port  FL        455   32      351        39:01.2     39:02.2     12:35/M

      31    Rebecca Allese                    Port Charlotte  FL    110   32      358        39:47.1     41:01.9     13:14/M

      32    Teresa Mings                      North Port  FL        390   32      359        39:47.3     41:02.1     13:14/M

      33    Lauren Wahlgren                   Port Charlotte  FL    562   32      378        40:44.7     41:15.2     13:18/M

      34    Allison Hagge                     Venice  FL            273   33      380        40:58.6     41:15.7     13:18/M

      35    Stephanie Kerlice                                       754   31      384        41:31.6     41:53.4     13:31/M

      36    Jacquline Zdrojowy                                      745   33      391        41:54.2     42:41.8     13:46/M

      37    Amy Mills                         North Port  FL        389   32      393        42:02.3     42:08.3     13:35/M

      38    April Knoll                       Venice  FL            324   33      464        44:10.9     45:16.1     14:36/M

      39    Kelli Polito                      Port Charlotte  FL    430   33      477        44:56.2     45:58.1     14:50/M

      40    Jennifer Davis                    Oneco  FL             207   34      541        53:45.2     54:26.7     17:34/M

      41    Beth Mann                         North Port  FL        361   32      556        56:21.2     57:17.5     18:29/M

      42    Nicole Bouchard                   Port Charlotte  FL    144   32      558        56:22.8     57:24.1     18:31/M

      43    Kristy Sandrock                   Arcadia  FL           714   30      559        56:40.0     57:43.8     18:37/M

      44    Kimmi Van Der Veen                North Port  FL        545   33      561        56:48.3     56:48.3     18:19/M

Top

Male 35 to 39


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Todd Clements                     Palm Beach Gardens    622   39        4        18:54.2     18:55.2      6:06/M

       2    Robert Ashodian                   Sarasota  FL          124   37       12        19:50.6     19:51.6      6:24/M

       3    Larry P Glinsky                   North Port  FL        265   37       24        22:04.5     22:08.7      7:08/M

       4    Brian Rowe                        Port Charlotte  FL    461   35       61        24:58.0     25:24.0      8:12/M

       5    Matthew Labree                    Punta Gorda  FL       330   39      121        27:46.0     27:58.9      9:01/M

       6    Scott King                        North Port  FL        321   38      147        28:50.5     29:27.4      9:30/M

       7    Jarrett Moore                     Punta Gorda  FL       396   37      151        29:03.6     29:17.8      9:27/M

       8    Jason Messier                     North Port  FL        383   36      165        29:34.4     29:50.3      9:37/M

       9    William Whittington               North Port  FL        701   35      173        29:53.1     30:51.2      9:57/M

      10    Lucien Willette                                         651   38      180        30:20.9     30:31.2      9:51/M

      11    Sergio Stephens                   North Port  FL        632   37      185        30:32.4     39:10.2     12:38/M

      12    Shu Owens                                               787   37      195        31:02.1     31:03.1     10:01/M

      13    William Smith                                           758   36      235        32:57.0     33:39.5     10:51/M

      14    David Burton                      Riverview  FL         160   36      261        34:19.1     34:32.6     11:08/M

      15    Steve Mullin                      Punta Gorda  FL       710   39      295        36:16.3     37:17.0     12:02/M

      16    Billy Kiddy                       North Port  FL        319   39      314        36:48.5     37:34.1     12:07/M

      17    Adam Inlow                        North Port  FL        298   37      330        37:52.8     38:05.6     12:17/M

      18    Brad Johnson                      Bradenton  FL         305   37      356        39:41.8     40:31.3     13:04/M

      19    Josh Taylor                       Nokomis  FL           527   37      377        40:41.1     41:14.2     13:18/M

      20    Brian Triola                      North Port  FL        538   39      411        43:17.7     43:52.9     14:09/M

      21    Phillip Mockler                   Venice  FL            393   35      497        48:03.8     49:20.2     15:55/M

      22    Shannon Thomas                    North Port  FL        718   39      537        53:32.1     53:53.3     17:23/M

Top

Female 35 to 39


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Jessica Oldfather                 Venice  FL            414   37       29        22:36.4     22:39.0      7:18/M

       2    Nicole Gaspar                     Woodridge  IL         254   38       57        24:45.5     24:50.5      8:01/M

       3    Laura Corbett                     Fort Myers  FL        191   35       68        25:26.9     25:54.0      8:21/M

       4    Michelle Calaway                  Venice  FL            166   35       73        25:46.0     25:53.3      8:21/M

       5    Maria Caruso                                            750   37       93        26:31.1     26:38.0      8:35/M

       6    Jamie Ramos                       North Port  FL        433   37       97        26:34.5     26:35.5      8:35/M

       7    Martha Gowans                     Punta Gorda  FL       268   37      111        27:14.4     27:30.9      8:52/M

       8    Sherry Labree                     Punta Gorda  FL       331   38      123        27:47.0     27:58.8      9:01/M

       9    Heather Henson                    Venice  FL            768   39      134        28:21.1     28:40.8      9:15/M

      10    Heather Ball                      Punta Gorda  FL       126   39      187        30:38.7     31:14.5     10:05/M

      11    Chrissy Tabor                     North Port  FL        526   39      188        30:39.6     31:15.8     10:05/M

      12    Jodi Grantham                     Punta Gorda  FL       604   35      204        31:27.7     32:12.9     10:23/M

      13    Mandy Lorenz                      North Port  FL        349   35      227        32:28.4     33:01.0     10:39/M

      14    Alna Promseemai                   Port Charlotte  FL    431   38      245        33:14.8     33:28.3     10:48/M

      15    Stephanie Dye                     Punta Gorda  FL       603   38      274        34:58.4     35:43.9     11:31/M

      16    Renelyn Whitney                   North Port  FL        569   38      283        35:21.5     36:05.9     11:38/M

      17    Mia Snetsinger                    Rotonda West  FL      503   37      297        36:22.2     36:52.0     11:54/M

      18    Brooke Ricciardi                  Lehigh Acres  FL      705   36      317        37:11.4     38:29.9     12:25/M

      19    Juliet Schebilski                 North Port  FL        484   38      338        38:10.9     38:38.2     12:28/M

      20    Heather Ryan                      North Port  FL        471   38      349        38:55.5     39:32.8     12:45/M

      21    Rebecca Reich                     Port Charlotte  FL    446   38      375        40:38.6     41:19.7     13:20/M

      22    Melissa Lockhart                  Punta Gorda  FL       347   39      408        43:01.9     43:45.8     14:07/M

      23    Evelyn Vidaud                     Port Charlotte  FL    557   37      416        43:53.4     44:54.7     14:29/M

      24    Mandy Stillman                    Sarasota  FL          512   35      419        43:55.7     44:05.8     14:13/M

      25    Nancy Resinies                                          752   37      473        44:38.8     45:00.0     14:31/M

      26    Lynn Gamble                       Ft. Myers  FL         251   38      480        45:08.9     46:11.4     14:54/M

      27    Mandy Franklin                                          732   39      486        46:42.2     47:25.0     15:18/M

      28    Michelle Naudascher               North Port  FL        617   38      496        47:47.1     48:28.0     15:38/M

      29    Angela Vanbuskirk                 Venice  FL            549   39      511        49:21.4     49:32.4     15:59/M

      30    Carrie Holvey                     North Port  FL        290   37      513        49:44.4     52:29.8     16:56/M

      31    Lori Wagner-Ryan                  Port Charlotte  FL    561   37      514        49:44.8     52:29.2     16:56/M

      32    Tara Peters                       Venice  FL            423   39      533        52:55.3     53:33.0     17:16/M

      33    Shannon Thomas                                          736   37      538        53:32.6     53:53.0     17:23/M

      34    Olga Triola                       North Port  FL        541   36      548        54:55.9     55:28.8     17:54/M

      35    Amanda Fritz                      Port Charlotte  FL    247   36      555        56:20.6     57:19.5     18:29/M

      36    Heather Polito                    Port Charlotte  FL    429   35      560        56:41.2     57:44.4     18:37/M

      37    Shannon Mullin                    Punta Gorda  FL       708   37      562        56:49.0     57:48.8     18:39/M

Top

Male 40 to 44


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Todd Carpenter                    Port Charlotte  FL    172   41        5        19:05.7     19:06.7      6:10/M

       2    Brian Ward                        Venice  FL            565   43        7        19:22.6     19:23.6      6:15/M

       3    Michael Manoly                    Venice  FL            362   44        8        19:30.2     19:31.2      6:18/M

       4    Chad Belcher                      Sarasota  FL          727   44       19        21:53.0     21:55.6      7:04/M

       5    John Libonati                     Rotonda West  FL      344   42       27        22:25.7     22:28.6      7:15/M

       6    Lee Wallace                       North Port  FL        564   41       34        23:20.8     23:25.0      7:33/M

       7    John Briggs                       North Port  FL        146   44       46        24:13.9     24:20.5      7:51/M

       8    Eric Sineath                      North Port  FL        501   42       86        26:14.6     26:54.4      8:41/M

       9    Christopher Harrington            Venice  FL            278   43       88        26:19.0     26:36.6      8:35/M

      10    Kevin Schapley                    Venice  FL            482   42       91        26:28.6     26:49.1      8:39/M

      11    John Willis III                   Punta Gorda  FL       577   41      103        26:59.5     27:13.0      8:47/M

      12    Darryl Dubre                      Venice  FL            726   44      114        27:25.5     27:47.7      8:58/M

      13    Marcel Gonnelli                   North Port  FL        703   44      166        29:41.7     30:25.3      9:49/M

      14    Jonathan Lewis                    North Port  FL        645   42      182        30:24.1     31:02.5     10:01/M

      15    Jeff Koor                         Punta Gorda  FL       636   44      197        31:07.4     31:32.2     10:10/M

      16    Dennis Wright                     Rotonda West  FL      587   41      210        31:43.0     32:33.6     10:30/M

      17    Walter Stawarski                                        791   44      290        35:54.0     36:48.0     11:52/M

      18    Matt McElroy                      Port Charlotte  FL    374   44      307        36:34.8     36:47.8     11:52/M

      19    George Stuart                     Bradenton  FL         519   44      319        37:15.6     38:02.8     12:16/M

      20    Ben Tipp                          North Port  FL        532   41      324        37:33.9     38:09.0     12:18/M

      21    Mike Hansen                       North Port  FL        277   41      361        39:54.6     40:02.8     12:55/M

      22    Michael Coss                      North Port  FL        194   43      368        40:20.5     40:55.0     13:12/M

      23    Andrew Mitchell                   Port Charlotte  FL    392   40      402        42:30.2     43:29.5     14:02/M

      24    Evan Defilippis                   Tampa  FL             209   42      403        42:31.3     43:29.6     14:02/M

      25    Lenny Mills                                             731   43      414        43:32.7     44:15.5     14:16/M

      26    Kurt Schaefer                     Venice  FL            480   43      422        43:59.6     45:12.5     14:35/M

      27    James Morandi                     North Port  FL        399   44      437        44:05.9     45:15.7     14:36/M

      28    Michael Dubrule                   Venice  FL            217   44      442        44:06.5     45:14.1     14:35/M

      29    Keith Raney                       North Port  FL        434   40      475        44:50.7     45:40.6     14:44/M

      30    Jose Rodriguez                    North Port  FL        456   40      526        52:07.3     53:00.0     17:06/M

      31    Ken Teague                        punta gorda  FL       798   43      550        55:29.5     58:24.2     18:50/M

      32    John Scolaro                      Venice  FL            489   42      578      1:00:30.1   1:00:58.2     19:40/M

Top

Female 40 to 44


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Sally Libonati                    Rotonda West  FL      345   40       36        23:30.5     23:33.2      7:36/M

       2    Karen Burdsall                    Port Charlotte  FL    626   44       77        26:01.1     26:13.9      8:27/M

       3    Therese Holmberg                  Sarasota  FL          289   44       79        26:08.4     26:15.8      8:28/M

       4    Monica Silva                      North Port  FL        499   43      101        26:49.4     26:50.4      8:39/M

       5    Indira Casa                       Punta Gorda  FL       173   43      124        27:47.8     27:59.1      9:02/M

       6    Suzen Dubre                       Venice  FL            725   43      137        28:29.0     28:51.6      9:18/M

       7    Lisa Briggs                       North Port  FL        147   43      152        29:08.5     29:20.3      9:28/M

       8    Lori Rivers                       North Port  FL        452   43      156        29:14.5     29:23.2      9:29/M

       9    Tonia Cunningham                  Punta Gorda  FL       204   43      176        30:03.3     30:15.3      9:45/M

      10    Viclci Larson                                           784   44      189        30:45.1     31:37.7     10:12/M

      11    Maristela Jones                   North Port  FL        309   42      196        31:05.6     31:23.6     10:07/M

      12    Jamie Lovern                      North Port  FL        352   44      206        31:33.6     32:20.0     10:26/M

      13    Terri Schapley                    Venice  FL            483   40      213        31:51.5     32:12.9     10:23/M

      14    Rebecca Bialy                     Punta Gorda  FL       139   40      215        32:01.3     32:19.3     10:25/M

      15    Bridget Hesby                     Punta Gorda  FL       285   43      236        32:59.6     33:36.3     10:50/M

      16    Cheryl Coley                      Sarasota  FL          185   43      238        33:02.5     33:42.2     10:52/M

      17    Ileane Stowe                      Venice  FL            517   41      254        33:53.3     34:10.1     11:01/M

      18    Heidi Inlow                       North Port  FL        299   40      255        33:56.5     34:09.5     11:01/M

      19    Lisa Ryan                         Port Charlotte  FL    473   44      275        34:58.7     35:08.3     11:20/M

      20    Bonnie McMahon                    North Port  FL        377   42      276        35:01.1     35:25.1     11:25/M

      21    Sherri McLaughlin                 Venice  FL            375   44      286        35:47.0     36:50.2     11:53/M

      22    Kelly Louttit                     Punta Gorda  FL       351   44      301        36:28.8     37:14.0     12:01/M

      23    Sara Voorhees                     Punta Gorda  FL       559   41      303        36:30.7     36:59.5     11:56/M

      24    Jenny Koor                        Punta Gorda  FL       635   42      305        36:32.6     36:59.2     11:56/M

      25    Cheryl Campbell                   Punta Gorda  FL       799   42      309        36:37.5     37:19.2     12:02/M

      26    Susan Gordon                      Bradenton  FL         267   42      326        37:39.8     38:37.7     12:27/M

      27    Carla Sargent                     Port Charlotte  FL    477   41      339        38:17.1     38:30.7     12:25/M

      28    Lisa Mason                        North Fort Myers  F   366   42      353        39:02.9     39:31.9     12:45/M

      29    Clare Jorge                       North Port  FL        310   40      366        40:12.5     40:30.3     13:04/M

      30    Anna Duffey                       North Port  FL        218   41      367        40:19.6     40:56.6     13:12/M

      31    Janet Keane                       North Port  FL        314   42      385        41:37.9     42:12.0     13:37/M

      32    Kimberly Hussey                   North Port  FL        295   40      387        41:39.6     42:03.4     13:34/M

      33    Michelle Field                    Sarasota  FL          234   44      389        41:45.5     42:39.6     13:45/M

      34    Tiffany Clary                     Punta Gorda  FL       180   42      399        42:21.3     43:07.4     13:55/M

      35    Jessica Dahl                      Pt Charlotte  FL      206   41      400        42:23.1     42:57.5     13:51/M

      36    Shelby Otway                      North Port  FL        415   43      406        42:46.8     43:35.6     14:04/M

      37    Stacey Piedmont-Coffee            Port Charlotte  FL    426   41      413        43:21.7     43:52.0     14:09/M

      38    Belinda Brandafino                Venice  FL            145   43      459        44:08.7     45:20.3     14:37/M

      39    Valerie Raney                     North Port  FL        435   42      474        44:49.2     45:40.0     14:44/M

      40    Jennifer Rogers                   Port Charlotte  FL    457   43      484        45:37.8     46:15.6     14:55/M

      41    Jennifer Gallagher                Sarasota  FL          250   44      492        47:17.3     48:12.3     15:33/M

      42    Jenn Dineen                       Venice  FL            639   44      502        48:09.5     49:27.7     15:57/M

      43    Yvette Wentworth                                        655   44      517        50:19.5     50:56.7     16:26/M

      44    Dawn Biggs                        Warner Robins  GA     140   41      518        50:20.2     50:47.9     16:23/M

      45    Amber Wright                      Rotonda West  FL      586   44      523        51:34.2     52:25.4     16:55/M

      46    Jennifer Ardinger                 North Port  FL        121   40      531        52:37.6     53:30.8     17:15/M

      47    Shawn MacChia                     Port Charlotte  FL    357   44      536        53:28.3     54:22.7     17:32/M

      48    Suzanne Terech                    North Port  FL        529   41      557        56:22.0     57:17.6     18:29/M

      49    Stacy Heider                      Northport  FL         712   40      563        56:49.2     57:48.8     18:39/M

      50    Pam Wilcox                        Port Charlotte  FL    572   40      572        58:09.3     59:07.0     19:04/M

      51    Heidi Scolaro                     Venice  FL            488   44      579      1:00:30.7   1:00:58.3     19:40/M

Top

Male 45 to 49


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Guillermo Caceda                  North Port  FL        165   45       10        19:33.3     19:34.3      6:19/M

       2    Froylan Miron                     Bradenton  FL         391   48       13        19:52.8     19:53.8      6:25/M

       3    Marc Renick                       Nokomis  FL           449   46       18        21:13.6     21:14.6      6:51/M

       4    Tim Steger                        North Port  FL        706   47       30        22:50.7     22:53.6      7:23/M

       5    David Cook                        North Port  FL        190   45       31        23:12.2     23:44.1      7:39/M

       6    Michael Meinert                   Sarasotasarasota  F   379   45       37        23:33.6     23:54.2      7:43/M

       7    Todd Vanbuskirk                   Venice  FL            551   45       38        23:33.7     23:41.0      7:38/M

       8    Michael Wentworth                 Bonita Springs  FL    654   48       43        23:57.8     23:59.8      7:44/M

       9    Bill Hoag                         Sarasota  FL          628   49       64        25:20.2     25:27.0      8:13/M

      10    Michael Regnier                   Sarasota  FL          442   47       65        25:21.1     25:28.6      8:13/M

      11    Joao Almeida                      North Port  FL        112   47       95        26:32.2     26:44.8      8:37/M

      12    Derrick Wozniak                   Sarasota  FL          585   45      163        29:30.2     29:48.4      9:37/M

      13    Tim Losito                                              786   45      168        29:43.8     30:13.1      9:45/M

      14    Kelvin Brown                      North Port  FL        153   49      237        33:02.3     33:24.5     10:46/M

      15    William Rennie                    Port Charlotte  FL    451   46      256        33:56.9     34:07.4     11:00/M

      16    Al Nelson                                               760   48      269        34:43.7     35:22.7     11:25/M

      17    John Ambrose                      Cape Coral  FL        113   48      321        37:24.1     38:09.8     12:18/M

      18    Brian Russell                     North Port  FL        465   49      340        38:18.2     38:57.1     12:34/M

      19    Michael McHelllam                                       759   45      347        38:50.9     39:09.7     12:38/M

      20    Pete MacChia                      Port Charlotte  FL    356   46      364        40:06.8     40:14.9     12:59/M

      21    Stephen Lorenz                    North Port  FL        350   47      404        42:40.4     43:13.3     13:56/M

      22    Paul Cignarale                    North Portn  FL       177   47      405        42:46.7     43:35.5     14:04/M

      23    Norm Boisvert                     North Port  FL        142   49      471        44:20.1     44:55.4     14:29/M

      24    Peter Lear                        Venice  FL            342   45      479        45:05.4     45:09.4     14:34/M

      25    Jim Wilcox                        Port Charlotte  FL    571   46      571        58:08.7     59:07.5     19:04/M

      26    Scott Titus                       Sarasota  FL          535   45      580      1:23:29.7   1:23:39.1     26:59/M

Top

Female 45 to 49


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Eva Caceda                        North Port  FL        164   46       44        24:06.9     24:07.9      7:47/M

       2    Lori Reckley                      Marco Island  FL      437   49       81        26:11.6     26:12.6      8:27/M

       3    Karen Wiegandt                    Sarasota  FL          612   45       84        26:13.9     26:40.3      8:36/M

       4    Betty Staugler                    Punta Gorda  FL       510   49       85        26:14.0     26:22.1      8:30/M

       5    Julie Ryan                        North Port  FL        472   46       92        26:29.5     26:33.6      8:34/M

       6    Irene Almeida                     North Port  FL        111   49      100        26:40.6     26:52.9      8:40/M

       7    Cindi Wozniak                     Sarasota  FL          583   45      116        27:30.5     27:45.7      8:57/M

       8    Melody Burt                       Punta Gorda  FL       159   49      130        28:04.1     28:15.5      9:07/M

       9    Denise Mueller-Barker             Punta Gorda  FL       404   49      139        28:30.6     28:44.8      9:16/M

      10    Kellie Ackernecht                 Venice  FL            103   48      150        28:55.6     29:00.2      9:21/M

      11    Karin Jacobs                      Punta Gorda  FL       301   45      159        29:26.0     29:37.8      9:33/M

      12    Jane Molaro                       Sarasota  FL          394   46      190        30:45.9     31:13.1     10:04/M

      13    Dawn Brown                        North Port  FL        150   46      194        30:59.0     31:18.8     10:06/M

      14    Wendy Rose                        Venice  FL            460   48      203        31:22.5     31:27.7     10:09/M

      15    Pamela Pagley                     North Port  FL        416   49      205        31:32.6     32:11.4     10:23/M

      16    Sheila Valentino                  North Port  FL        789   45      217        32:07.8     32:24.6     10:27/M

      17    Kaye Bennett                      Punta Gorda  FL       137   48      223        32:19.3     32:33.6     10:30/M

      18    Michele Galluppi                  Port Charlotte  FL    602   49      250        33:42.8     34:10.9     11:01/M

      19    Merly Rennie                      Port Charlotte  FL    450   45      257        33:57.7     34:07.6     11:00/M

      20    Maureen Ambrose                   Cape Coral  FL        114   47      263        34:24.6     34:52.1     11:15/M

      21    Lori Sikorski                     Bradenton  FL         497   48      267        34:31.7     34:47.7     11:13/M

      22    Angela Ellis                                            800   49      332        37:55.6     38:01.4     12:16/M

      23    Kathy Oconnell                    Englewood  FL         413   47      341        38:20.5     38:51.8     12:32/M

      24    Kim Crosby                        North Port  FL        201   49      371        40:27.9     41:15.9     13:18/M

      25    Dollie Weissert                   North Port  FL        781   46      372        40:34.7     40:49.1     13:10/M

      26    Jennifer Barto                    North Port  FL        131   45      415        43:35.5     44:00.6     14:12/M

      27    Shelley Morandi                   North Port  FL        400   45      440        44:06.0     45:19.7     14:37/M

      28    Deb Dubrule                       Venice  FL            621   46      456        44:08.2     45:20.2     14:37/M

      29    Joanna Thull                                            778   47      468        44:12.3     44:41.7     14:25/M

      30    Joy Burroughs                     Venice  FL            158   45      469        44:12.9     45:08.7     14:34/M

      31    Paula Butler                      Punta Gorda  FL       707   48      487        46:45.4     47:32.4     15:20/M

      32    Michelle Snyder                   North Port  FL        504   47      488        46:49.6     47:34.2     15:21/M

      33    Julie Latchford                   North Port  FL        337   46      499        48:07.6     49:20.3     15:55/M

      34    Cami Magnapera                    North Port  FL        359   48      508        48:51.1     49:44.2     16:03/M

      35    Beth Ahrens                       Punta Gorda  FL       107   47      512        49:33.7     50:13.2     16:12/M

      36    Michelle Teague                   punta gorda  FL       796   46      516        50:19.0     51:36.7     16:39/M

      37    Michele Sherbet                   Land O Lakes  FL      495   49      522        51:29.1     51:40.7     16:40/M

      38    Katrina Romano                    North Port  FL        458   49      529        52:28.5     53:18.4     17:12/M

      39    Kathy Cash                                              792   46      540        53:38.6     54:32.8     17:35/M

      40    Cheryl Greiner                    North Port  FL        269   45      576      1:00:11.7   1:01:33.3     19:51/M

Top

Male 50 to 54


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Jeff Ealey                        Sarasota  FL          220   53       15        20:24.7     20:25.7      6:35/M

       2    Kenneth Varner                    Port Charlotte  FL    552   53       21        21:55.0     21:56.0      7:05/M

       3    George Silva                      North Port  FL        498   54       23        22:03.4     22:04.4      7:07/M

       4    Stephen Crane                     Sarasota  FL          195   52       25        22:21.6     22:22.6      7:13/M

       5    Quentin Gordon                    Port Charlotte  FL    101   54       26        22:24.9     22:28.7      7:15/M

       6    Alan Davis                                              790   54       39        23:33.9     23:38.9      7:37/M

       7    Scott Kook                        Alva  FL              325   51       60        24:53.6     25:05.9      8:05/M

       8    Matthew Zaleznik                                        678   53       71        25:34.9     25:39.4      8:16/M

       9    Jeff Kasson                       North Port  FL        312   54       80        26:10.2     26:17.4      8:29/M

      10    Kevin Burckley                    Port Charlotte  FL    156   52      102        26:55.6     27:03.5      8:44/M

      11    Scott Hanlon                                            276   50      117        27:37.2     27:44.4      8:57/M

      12    Don Montgomery                    Cape Coral  FL        395   52      140        28:34.7     28:45.5      9:16/M

      13    Terry Doughty                     Nokomis  FL           215   54      143        28:36.8     28:55.1      9:20/M

      14    Thomas Henning                    North Port  FL        283   54      148        28:53.2     29:01.3      9:22/M

      15    Ben Muster                                              770   50      231        32:41.6     33:01.7     10:39/M

      16    Kreg Sterns                       Sarasota  FL          511   50      240        33:02.7     33:43.4     10:53/M

      17    Steven Whitehead                                        771   50      299        36:25.1     36:44.8     11:51/M

      18    Charles Reagan                                          779   51      312        36:41.3     37:04.4     11:57/M

      19    Michael Fox                       North Port  FL        242   51      337        38:07.3     38:47.8     12:31/M

      20    Donald Barto                      North Port  FL        130   53      345        38:32.4     38:54.8     12:33/M

      21    Clint Sherbet                     Land O Lakes  FL      494   50      363        39:59.8     40:11.2     12:58/M

      22    Kris Kaczynski                    Port Charlotte  FL    607   51      510        49:11.7     49:59.4     16:07/M

Top

Female 50 to 54


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Marion Conklin                    Venice  FL            189   53       55        24:42.2     24:44.9      7:59/M

       2    Jennifer Kaczynski                Port Charlotte  FL    606   52      105        27:00.2     27:45.0      8:57/M

       3    Carlene Zeches                    Punta Gorda  FL       590   52      133        28:20.3     28:39.6      9:15/M

       4    Penny Luana                       North Port  FL        354   53      167        29:43.6     30:03.0      9:42/M

       5    Roxanne Gillen                    Port Charlotte  FL    260   52      172        29:51.6     30:04.3      9:42/M

       6    Barbara Grube                     North Port  FL        271   51      200        31:17.6     31:42.3     10:14/M

       7    Valerie Eaky                                            763   54      232        32:44.5     33:13.1     10:43/M

       8    Kimmy Collister                   Sarasota  FL          187   50      241        33:03.6     33:43.6     10:53/M

       9    Jackie Messmer                    Sarasora  FL          384   51      242        33:03.6     33:43.7     10:53/M

      10    Yulinar Sproat                    Englewood  FL         507   53      246        33:23.1     33:49.1     10:55/M

      11    Teresa Passalargua                                      753   54      270        34:48.0     35:09.8     11:20/M

      12    Sari Klein                        Punta Gorda  FL       322   54      277        35:04.6     35:52.6     11:34/M

      13    Tracy Calvert                     Venice  FL            167   51      284        35:38.8     36:36.2     11:48/M

      14    Debra Walker                      Punta Gorda  FL       563   53      310        36:37.8     37:19.3     12:02/M

      15    Lisa Hawkins                      Venice  FL            282   53      327        37:40.1     38:37.9     12:27/M

      16    Tina Elkins                       Englewood  FL         225   50      336        38:05.8     38:30.3     12:25/M

      17    Katherine Suppa                   Sarasota  FL          523   52      392        42:01.3     43:14.6     13:57/M

      18    Sandra Asbridge                   Venice  FL            123   51      398        42:18.6     43:05.3     13:54/M

      19    Donna Burckley                    Port Charlotte  FL    155   52      470        44:19.2     44:50.6     14:28/M

      20    Stacey Fox                        North Port  FL        243   51      482        45:28.2     46:10.5     14:54/M

      21    Therese Reid                      Cape Coral  FL        447   54      491        47:08.9     47:47.2     15:25/M

      22    Angie Gilliam                     Sarasota  FL          261   50      524        51:37.2     52:54.1     17:04/M

      23    Debi Lantzer                      North Port  FL        334   54      528        52:27.7     53:18.5     17:12/M

      24    Jane Harry                        North Port  FL        280   53      534        52:58.6     53:48.8     17:21/M

      25    Kathy Forsyth                                           734   54      535        52:58.9     53:49.7     17:22/M

      26    Alicia Miller                     North Port  FL        387   51      568        58:03.1     59:05.1     19:04/M

Top

Male 55 to 59


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Louis Colon                       Port Charlotte  FL    188   56       42        23:57.3     24:21.6      7:51/M

       2    Gary Ettinger                     Punta Gorda  FL       229   57       58        24:50.1     24:51.1      8:01/M

       3    Jim Paterson                      Lakewood Ranch  FL    417   57       59        24:50.6     24:56.5      8:03/M

       4    Dennis Walsh                      Alpharetta  GA        624   59      107        27:03.0     27:10.6      8:46/M

       5    Robert Lepley                     North Port  FL        343   59      129        28:03.0     28:16.2      9:07/M

       6    Peter Schoedel                    North Port  FL        485   57      209        31:41.1     32:02.8     10:20/M

       7    Mike Pelfrey                      North Port  FL        419   58      214        31:57.9     32:35.0     10:31/M

       8    Edward Gillen                     Port Charlotte  FL    259   58      222        32:18.8     32:42.2     10:33/M

       9    Keith McMahon                     North Port  FL        378   58      273        34:55.2     35:19.6     11:24/M

      10    Erik Crosby                       North Port  FL        200   56      318        37:14.7     38:02.6     12:16/M

      11    Garry Forrester                                         653   58      344        38:32.0     38:54.3     12:33/M

      12    Carl Reich                        North Port  FL        443   56      382        41:16.0     41:25.6     13:22/M

      13    Bill Taaffe                       North Port  FL        524   58      397        42:13.6     42:19.9     13:39/M

      14    James Hawkins                     Venice  FL            281   57      485        46:41.6     47:39.6     15:22/M

      15    Larry Shelton                     Port Charlotte  FL    492   57      500        48:08.8     48:34.5     15:40/M

      16    Rick Newkirk                                            729   59      532        52:53.0     53:32.9     17:16/M

      17    Luis Valcarcel                                          656   57      553        56:15.3     56:38.1     18:16/M

      18    Michael Rodrigue                                        755   56      564        57:10.8     57:59.2     18:42/M

Top

Female 55 to 59


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Sylvia Velez-De Jesus             North Port  FL        555   58      202        31:19.8     31:20.8     10:06/M

       2    Patti Wargo                       Port Charlotte  FL    566   58      207        31:34.6     31:54.2     10:17/M

       3    Rhonda Schoedel                   North Port  FL        486   58      218        32:07.8     32:28.9     10:28/M

       4    Doris Fox                         Punta Gorda  FL       241   58      243        33:04.2     33:23.2     10:46/M

       5    Donna Whitehead                   North Port  FL        741   56      287        35:47.5     36:23.7     11:44/M

       6    Nancy Adrian                      Venice  FL            105   58      294        36:15.6     36:32.0     11:47/M

       7    Terry Weiss                       Alva  FL              567   57      354        39:29.3     39:42.6     12:48/M

       8    Hilda Valcarcel                                         657   59      401        42:26.2     42:47.3     13:48/M

       9    April McCutcheon                  Venice  FL            371   59      424        44:02.0     45:15.5     14:36/M

      10    Susan Maas-Lyon                   Venice  FL            355   56      432        44:05.0     45:17.9     14:36/M

      11    Carla Walsh                       Alpharetta  GA        625   59      498        48:05.3     48:30.5     15:39/M

      12    Kimberly Mault                    Port Charlotte  FL    368   56      542        53:59.5     54:54.7     17:43/M

      13    Mona Ery-Baisch                   Port Charlotte  FL    228   58      567        58:03.0     59:05.3     19:04/M

      14    Rhonda Diffauer                                         793   59      575      1:00:06.7   1:01:28.0     19:50/M

      15    Cheryl Cook                                             794   57      577      1:00:12.0   1:01:34.0     19:52/M

Top

Male 60 to 64


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Dave Luana                        North Port  FL        353   60       48        24:17.8     24:21.3      7:51/M

       2    Randy Peachey                     North Port  FL        418   60       70        25:34.6     25:54.1      8:21/M

       3    Charles Mayer                     Rotonda West  FL      644   60      106        27:02.8     27:56.6      9:01/M

       4    Paul Butche                       Port Charlotte  FL    163   60      198        31:11.4     31:26.8     10:08/M

       5    Robert Marciano                   Venice  FL            363   63      265        34:28.1     34:54.7     11:15/M

       6    Frank Wagner                      North Port  FL        560   61      266        34:30.9     35:17.8     11:23/M

       7    Dennis Elkins                     Venice  FL            223   63      334        37:58.9     38:30.2     12:25/M

       8    Roger Whitney                     North Port  FL        570   61      566        57:35.1     58:21.4     18:49/M

Top

Female 60 to 64


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Brigitte Divito                   North Port  FL        211   60      109        27:05.1     27:07.3      8:45/M

       2    Nancy Flanagan                    Sarasota  FL          235   63      113        27:20.1     27:34.3      8:54/M

       3    Chris Butche                      Port Charlotte  FL    162   60      170        29:48.5     30:03.5      9:42/M

       4    Mj Bellino                        Punta Gorda  FL       719   61      175        29:57.9     30:14.8      9:45/M

       5    Rosalie Marino-Soehner            Clarence Center  NY   364   63      183        30:24.7     30:44.4      9:55/M

       6    Betsie Van Vyven                  Sarasota  FL          547   60      199        31:16.8     31:20.3     10:06/M

       7    Dee Stout                         Port Charlotte  FL    516   62      226        32:25.1     32:52.9     10:36/M

       8    Betsy Forrester                   Naples  FL            652   60      300        36:28.7     36:50.1     11:53/M

       9    Pam Detko                         Venice  FL            210   64      315        36:50.8     37:20.6     12:03/M

      10    Randi Colligan                    North Port  FL        186   60      316        37:00.7     37:39.5     12:09/M

      11    Deborah Reich                     Port Charlotte  FL    444   60      374        40:37.6     41:19.3     13:20/M

      12    Pat Woodley                       Venice  FL            580   60      388        41:40.0     42:14.6     13:37/M

      13    Patricia Aubin                    North Port  FL        125   61      472        44:26.5     45:04.3     14:32/M

      14    Beverly Gaspar                    North Port  FL        252   63      483        45:32.8     46:43.1     15:04/M

      15    Diane Ariola                      Venice  FL            122   61      490        46:53.5     47:45.4     15:24/M

      16    Jody Shelton                      Port Charlotte  FL    491   60      501        48:08.8     48:34.7     15:40/M

      17    Gail Fazzina                      North Port  FL        231   61      527        52:27.6     53:00.1     17:06/M

      18    Nancy Fritz                       Port Charlotte  FL    248   62      554        56:20.1     57:18.7     18:29/M

      19    Christine Lasalle                 Venice  FL            335   63      565        57:30.5     58:43.5     18:56/M

      20    Karen Ball                        Venice  FL            127   62      569        58:07.6     58:42.6     18:56/M

      21    Mary Stoltzner                    Venice  FL            513   64      570        58:07.9     58:43.2     18:56/M

Top

Male 65 to 69


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Wayne Lewis                       Doylestown  PA        629   66       50        24:25.0     24:26.0      7:53/M

       2    Keith Clihe                                             757   65      119        27:39.8     27:58.3      9:01/M

       3    Vann Johnson                      Port Charlotte  FL    307   67      125        27:51.3     28:08.5      9:05/M

       4    Ed Crann                          Punta Gorda  FL       196   67      160        29:26.2     29:41.1      9:35/M

       5    Bob Geyer                         Port Charlotte  FL    256   68      184        30:24.8     30:48.4      9:56/M

       6    Frank Nist                        Venice  FL            410   68      192        30:55.8     30:55.8      9:58/M

       7    Ron Elkins                        Englewood  FL         224   68      251        33:47.8     34:11.1     11:02/M

       8    Bruce Gaspar                      North Port  FL        253   67      515        49:58.2     51:07.7     16:29/M

Top

Female 65 to 69


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Buteena Pfeffer                   Venice  FL            425   67       82        26:13.2     26:17.2      8:29/M

       2    Sherry Storms                     Sarasota  FL          515   66      144        28:40.3     28:44.2      9:16/M

       3    Linda Kennedy                     Englewood  FL         318   66      191        30:46.0     31:01.9     10:00/M

       4    Joanne Stratos                    Punta Gorda  FL       518   66      259        34:14.2     34:42.6     11:12/M

       5    Alison Drevlow                    Port Charlotte  FL    216   66      507        48:36.0     49:35.7     16:00/M

       6    Jan Carpenter                     Venice  FL            170   66      519        50:29.0     51:40.1     16:40/M

       7    Carol Geyer                       Port Charlotte  FL    257   68      520        50:42.5     51:24.3     16:35/M

Top

Male 70 to 74


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Frank Nicolosi                    Port Charlotte  FL    406   74       49        24:21.6     24:22.6      7:52/M

       2    Ed Morgan                         North Port  FL        401   71       52        24:34.2     24:37.6      7:56/M

       3    Garry Soehner                     Clarence Center  NY   505   70      178        30:19.7     30:38.6      9:53/M

       4    Donald Fialka                     Venice  FL            233   74      179        30:20.7     30:43.9      9:55/M

       5    Dave Pierce                       Venice  FL            427   72      280        35:19.3     35:42.9     11:31/M

       6    Ed Wolfe                          Sarasota  FL          579   71      444        44:06.5     45:18.3     14:37/M

Top

Female 70 to 74


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Josephine Nicolosi                Port Charlotte  FL    407   70      177        30:08.6     30:22.7      9:48/M

       2    Suzan Eisenberg                   Estero  FL            723   71      357        39:45.0     40:06.7     12:56/M

       3    Maria Archbold                    North Port  FL        120   71      530        52:32.0     52:59.7     17:05/M

Top

Male 80 and Over


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Kent Wiley                        Sarasota  FL          573   83      362        39:59.6     40:52.5     13:11/M

Top

Female 80 and Over


                                                                                               Chip         Gun  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  

       1    Bege Remlinger                    Punta Gorda  FL       448   82      525        52:02.1     52:41.4     17:00/M