Don Bishop Invite

October 08, 2016


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing

Overall Finish List - Girls

5K




 O'all   Adj

 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       



    1      1   6468  Bailey Hertenstein    Riverview HS                            17:52.5  5:46/M        

    2      2    401  MICAELA TOREES        KING                                    18:30.8  5:58/M        

    3      3    419  Elayna Goodman        Sarasota Riverview                      19:07.8  6:10/M        

    4  (< 5)   1463  Olivia Rovin          Shorecrest Prep                         19:31.3  6:18/M        

    5      4    716  Emma McLaughlin       Tampa Bay HEAT                          19:44.5  6:22/M        

    6      5   6437  Cassie Highsmith      Plant City HS                           19:45.6  6:22/M        

    7      6    338  Mercedes Mendoza      Freedom (Tampa)                         19:55.5  6:25/M        

    8      7   6384  Marcella Benner       Newsome HS                              19:56.6  6:26/M        

    9      8    717  Mia Kennedy           Tampa Bay HEAT                          20:27.8  6:36/M        

   10      9   6438  Hannah Stowe          Plant City HS                           20:36.6  6:39/M        

   11     10   6393  Maria Somrah          Newsome HS                              20:42.9  6:41/M        

   12     11    402  aspen cunningham      KING                                    20:43.8  6:41/M        

   13     12    337  Morgan Kugel          Freedom (Tampa)                         20:45.4  6:42/M        

   14  (< 5)    311  Morgan Graff          Academy of the Holy Names               20:45.8  6:42/M        

   15     13   6408  Kathryn Forsyth       Newsome HS                              20:49.4  6:43/M        

   16     14   6394  Juliana Tragakis      Newsome HS                              20:50.1  6:43/M        

   17     15    416  Terra Ehrhart         Sarasota Riverview                      20:54.2  6:45/M        

   18     16    420  Emily Kracht          Sarasota Riverview                      20:58.4  6:46/M        

   19     17   1187  Rahyza Garcia         Sickles HS                              21:16.2  6:52/M        

   20  (< 5)   1466  Isabelle Saunders     Shorecrest Prep                         21:20.1  6:53/M        

   21     18    414  Sydnee Berman         Sarasota Riverview                      21:33.2  6:57/M        

   22     19   6482  Adrianna Hagel        Riverview HS                            21:35.6  6:58/M        

   23     20   1244  Taylor Johnson        Strawberry Crest HS                     21:40.9  6:59/M        

   24     21    421  Olivia Kracht         Sarasota Riverview                      21:45.1  7:01/M        

   25  (< 5)    308  Lindsay Calka         Academy of the Holy Names               21:47.5  7:02/M        

   26     22    422  Paige Routh           Sarasota Riverview                      21:50.1  7:03/M        

   27     23   6405  Hannah Hoffman        Newsome HS                              21:56.6  7:05/M        

   28     24    415  Sheelagh Dunn         Sarasota Riverview                      21:59.7  7:05/M        

   29  (< 5)    310  Elizabeth Dolan       Academy of the Holy Names               22:07.5  7:08/M        

   30     25   1496  Holly Rager           Sickles HS                              22:09.8  7:09/M        

   31     26   1189  Brooke Johnson        Sickles HS                              22:15.4  7:11/M        

   32     27    718  Rachel Knazavich      Tampa Bay HEAT                          22:18.7  7:12/M        

   33     28   1498  Angela Warycha        Sickles HS                              22:23.8  7:13/M        

   34     29   6411  Kaitlyn Hankard       Newsome HS                              22:25.7  7:14/M        

   35     30    404  kayla McLymont        KING                                    22:46.2  7:21/M        

   36     31    390  Ansley Rogale         Gaither High School                     22:51.8  7:22/M        

   37     32    715  Kara Kennedy          Tampa Bay HEAT                          22:52.2  7:23/M        

   38     33    257  Emily Casale          Tampa Catholic HS                       22:52.2  7:23/M        

   39     34    386  Sienna Gutierrez      Gaither High School                     23:04.5  7:26/M        

   40     35   1186  Mai-Li Estorga        Sickles HS                              23:05.7  7:27/M        

   41  (< 5)    309  Saragail Flynn        Academy of the Holy Names               23:08.3  7:28/M        

   42     36    750  Olivia Ramsey         Tampa Catholic HS                       23:11.5  7:29/M        

   43     37   6354  Loreine Marrero       Mulberry HS                             23:12.1  7:29/M        

   44  (< 5)   6116  Kayla Skelton         Alonso HS                               23:17.0  7:31/M        

   45     38    339  Ashley Leon           Freedom (Tampa)                         23:29.1  7:35/M        

   46  (< 5)   6118  Amanda Leftwich       Alonso HS                               23:35.4  7:36/M        

   47     39   6440  Olivia Oquendo        Plant City HS                           23:37.2  7:37/M        

   48     40   1240  Celi Guzman           Strawberry Crest HS                     23:39.2  7:38/M        

   49     41    340  Melissa Millington    Freedom (Tampa)                         23:43.4  7:39/M        

   50     42   6443  Hannah Manley         Plant City HS                           23:47.6  7:40/M        

   51  (< 5)   1435  Sigrith Ortega        Sarasota HS                             23:51.8  7:42/M        

   52     43   6441  Haley Frangioni       Plant City HS                           23:53.9  7:42/M        

   53     44    719  Amber Turner          Tampa Bay HEAT                          23:57.8  7:44/M        

   54     45    405  angela McIver         KING                                    23:58.9  7:44/M        

   55     46    403  mahree medero         KING                                    24:01.3  7:45/M        

   56     47   1199  Leslie Molina         Sickles HS                              24:05.1  7:46/M        

   57     48   1242  Yovela Debesay        Strawberry Crest HS                     24:07.4  7:47/M        

   58     49   6164  Jessica Trlak         Brandon HS                              24:12.5  7:48/M        

   59     50   6472  Lindsay McClellan     Riverview HS                            24:14.3  7:49/M        

   60  (< 5)   6256  Megan Kullman         Keswick Christian                       24:18.8  7:50/M        

   61     51   1188  Olivia Halden         Sickles HS                              24:19.1  7:51/M        

   62     52   1241  Autumn Thompson       Strawberry Crest HS                     24:25.6  7:53/M        

   63     53    387  Brianna Luna          Gaither High School                     24:25.7  7:53/M        

   64     54    389  Andrea Rogale         Gaither High School                     24:31.4  7:55/M        

   65  (< 5)   1467  Julia Legakis         Shorecrest Prep                         24:33.8  7:55/M        

   66  (< 5)   1434  Keara Escobedo        Sarasota HS                             24:35.3  7:56/M        

   67     55    348  Hunter Gaias          Freedom (Tampa)                         24:40.3  7:57/M        

   68     56   1243  Savanna Downing       Strawberry Crest HS                     24:51.4  8:01/M        

   69     57   6157  Rebekah Ochoa         Brandon HS                              24:56.1  8:03/M        

   70  (< 5)   6196  Olivia Dibble         East Bay HS                             25:06.4  8:06/M        

   71     58   6297  Carlyn Farnell        Lennard HS                              25:06.7  8:06/M        

   72     59   6439  Ximena Castillo       Plant City HS                           25:20.9  8:10/M        

   73  (< 5)   6315  Gabriella Robles      Leto HS                                 25:22.5  8:11/M        

   74     60    341  Lillian Rickert       Freedom (Tampa)                         25:25.3  8:12/M        

   75     61    393  Isabel Vazquez        Gaither High School                     25:27.4  8:13/M        

   76  (< 5)   6194  Sara Hostelly         East Bay HS                             25:30.5  8:14/M        

   77     62   6165  Katharine Boyle       Brandon HS                              25:42.4  8:17/M        

   78     63   6467  Lauren Zerby          Riverview HS                            25:49.5  8:20/M        

   79  (< 5)   6119  Julia Melendez        Alonso HS                               25:57.4  8:22/M        

   80     64   6161  Michelle Goodson      Brandon HS                              25:58.4  8:23/M        

   81     65    406  chloe collado         KING                                    26:18.3  8:29/M        

   82  (< 5)   6239  Sydney Cabana         Hillsborough HS                         26:23.1  8:31/M        

   83     66   6357  Jennifer Alonso       Mulberry HS                             26:25.2  8:31/M        

   84  (< 5)   1465  Reilly Kropf          Shorecrest Prep                         26:34.7  8:34/M        

   85     67   6351  Lizbet Sanchez        Mulberry HS                             26:49.6  8:39/M        

   86     68   1246  Savannah White        Strawberry Crest HS                     26:51.5  8:40/M        

   87     69    343  Miranda Berlin        Freedom (Tampa)                         26:56.3  8:41/M        

   88     70   6162  Gita Golberg          Brandon HS                              27:13.8  8:47/M        

   89  (< 5)   6327  Sofia Starkey         Middleton HS                            27:13.8  8:47/M        

   90  (< 5)   6195  Brianna Beals         East Bay HS                             27:14.1  8:47/M        

   91     71   6163  Reva Goldberg         Brandon HS                              27:15.9  8:47/M        

   92  (< 5)   6141  Allison Maulfair      Armwood HS                              27:32.9  8:53/M        

   93     72   6481  Jizelle Ramirez       Riverview HS                            27:33.6  8:53/M        

   94     73   1247  Raegan Reeder         Strawberry Crest HS                     27:38.8  8:55/M        

   95     74    720  Cassie Kennedy        Tampa Bay HEAT                          27:46.3  8:57/M        

   96     75   6466  Kristie Hepburn       Riverview HS                            27:54.5  9:00/M        

   97     76    388  Gabrielle Marshall    Gaither High School                     27:55.2  9:00/M        

   98     77    748  Jenna Bold            Tampa Catholic HS                       27:56.0  9:01/M        

   99  (< 5)   6237  Danielle Lail         Hillsborough HS                         28:07.5  9:04/M        

  100     78    252  Maria Mendoza         Tampa Catholic HS                       28:17.2  9:07/M        



 O'all   Adj

 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       



  101     79    258  Gabrielle Meyers      Tampa Catholic HS                       28:25.8  9:10/M        

  102     80   6442  Yarely Trejo          Plant City HS                           28:26.1  9:10/M        

  103  (< 5)   6193  Sydney Hostelly       East Bay HS                             28:46.7  9:17/M        

  104  (< 5)   6120  Christina Marshall    Alonso HS                               28:48.4  9:17/M        

  105     81   6299  Erica Greenwood       Lennard HS                              29:41.7  9:35/M        

  106     82   6158  Randi Rau             Brandon HS                              29:44.1  9:35/M        

  107     83    383  Kasey Biller          Gaither High School                     29:56.8  9:39/M        

  108     84    256  Claudia McDermott     Tampa Catholic HS                       30:01.0  9:41/M        

  109     85   6356  Patricia Acevedo      Mulberry HS                             30:11.0  9:44/M        

  110     86   6296  Rebecca Council       Lennard HS                              31:05.0 10:02/M        

  111  (< 5)   6140  Alexandra Creevan     Armwood HS                              31:05.1 10:02/M        

  112     87   6295  Jaiden Chavez         Lennard HS                              31:09.7 10:03/M        

  113     88   6355  Brianna Barber        Mulberry HS                             31:12.8 10:04/M        

  114     89    254  Johnna Downing        Tampa Catholic HS                       31:15.4 10:05/M        

  115  (> 7)    255  Brianna Garcia        Tampa Catholic HS                       31:42.6 10:14/M        

  116  (< 5)    399  Stephanie Becker      Seffner Christian                       32:18.8 10:25/M        

  117  (< 5)   1211  Destiny Mart          Spoto HS                                33:04.5 10:40/M        

  118  (< 5)   6312  Graciela Nino         Leto HS                                 33:08.2 10:41/M        

  119  (< 5)   1213  Hannah Goebel         Spoto HS                                33:08.2 10:41/M        

  120  (< 5)    398  Brennah Lopez-Cepero  Seffner Christian                       34:19.5 11:04/M        

  121     90   6300  Olivia Kasper         Lennard HS                              34:37.4 11:10/M        

  122  (< 5)   6240  Riley Karekos         Hillsborough HS                         35:29.1 11:27/M        

  123     91   6298  Augusta Simmons       Lennard HS                              36:53.1 11:54/M        

  124  (< 5)   6313  Stephanie Dominguez   Leto HS                                 36:54.2 11:54/M        

  125  (< 5)   6314  Yaleimie Pagan        Leto HS                                 38:28.8 12:25/M        

  126  (< 5)   1433  Jessica Cisneros      Sarasota HS                             39:43.5 12:49/M        

  127  (< 5)   6238  Caroline Hearne       Hillsborough HS                         39:44.7 12:49/M        

Team Summary Report - Girls

5K




                                          Top  5             ------- Finishers -------

 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        



    1 Newsome HS                             67               7  10  13  14  23  29             

        Top  5 Times: 20:51.1



    2 Sarasota Riverview                     73               3  15  16  18  21  22  24         

        Top  5 Times: 20:51.7



    3 Tampa Bay HEAT                        115               4   8  27  32  44  74             

        Top  5 Times: 21:52.2



    4 Sickles HS                            131              17  25  26  28  35  47  51         

        Top  5 Times: 22:14.2



    5 KING                                  134               2  11  30  45  46  65             

        Top  5 Times: 22:00.2



    6 Plant City HS                         138               5   9  39  42  43  59  80         

        Top  5 Times: 22:20.2



    7 Freedom (Tampa)                       152               6  12  38  41  55  60  69         

        Top  5 Times: 22:30.8



    8 Riverview HS                          205               1  19  50  63  72  75             

        Top  5 Times: 23:25.1



    9 Strawberry Crest HS                   216              20  40  48  52  56  68  73         

        Top  5 Times: 23:44.9



   10 Gaither High School                   233              31  34  53  54  61  76  83         

        Top  5 Times: 24:04.2



   11 Brandon HS                            302              49  57  62  64  70  71  82         

        Top  5 Times: 25:36.6



   12 Tampa Catholic HS                     303              33  36  77  78  79  84  89         

        Top  5 Times: 26:08.5



   13 Mulberry HS                           343              37  66  67  85  88                 

        Top  5 Times: 27:34.1



   14 Lennard HS                            402              58  81  86  87  90  91             

        Top  5 Times: 30:20.1



 Inc. Alonso HS                            4 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Armwood HS                           2 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. East Bay HS                          4 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Hillsborough HS                      4 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Keswick Christian                    1 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Leto HS                              4 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Middleton HS                         1 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Sarasota HS                          3 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Shorecrest Prep                      4 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Spoto HS                             2 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Academy of the Holy Names            4 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Seffner Christian                    2 finishers                                          

        Top  5 Times: