Don Bishop Invite

October 08, 2016


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing

Overall Finish List - Boys

5K




 O'all   Adj

 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       



    1  (< 5)    304  Haftom Fliegelman     Durant                                  16:12.8  5:14/M        

    2  (< 5)    444  Cooper Labrant        Indian Rocks Christian                  16:25.3  5:18/M        

    3      1    441  Triston Vaira         Newsome HS                              16:28.8  5:19/M        

    4      2    272  John Robbins          Tampa Jesuit HS                         16:33.0  5:20/M        

    5      3    431  Alex Bugielski        Newsome HS                              16:46.5  5:25/M        

    6      4   6425  Noah Booz             Plant City HS                           16:49.0  5:25/M        

    7      5    363  Alejandro Michel      Freedom (Tampa)                         16:51.2  5:26/M        

    8      6    439  Chris Pinedo          Newsome HS                              16:53.8  5:27/M        

    9  (< 5)    394  Paul McKenzie         Seffner Christian                       17:06.5  5:31/M        

   10      7   6423  Luke Whitmore         Plant City HS                           17:12.6  5:33/M        

   11      8   1219  Justin Garcia         Strawberry Crest HS                     17:18.5  5:35/M        

   12      9   6429  Wyatt Kroeger         Plant City HS                           17:19.0  5:35/M        

   13  (< 5)    443  Fernando Palacios     Bell Creek                              17:22.7  5:36/M        

   14     10    440  Seth Stanley          Newsome HS                              17:22.9  5:36/M        

   15     11    436  Michael Fuller        Newsome HS                              17:26.8  5:37/M        

   16     12    269  Rhett Broz            Tampa Jesuit HS                         17:27.4  5:38/M        

   17  (< 5)    303  Joshua Martin         Durant                                  17:35.1  5:40/M        

   18     13   1473  Nathir Fator          Sickles HS                              17:39.5  5:42/M        

   19     14    435  Maxwell Forsyth       Newsome HS                              17:44.7  5:43/M        

   20     15   6207  Jamie Miller          George M. Steinbrenner HS               17:44.9  5:43/M        

   21  (< 5)    395  John McKenzie         Seffner Christian                       17:48.4  5:45/M        

   22     16    425  Graye Carreira        Sarasota Riverview                      17:49.4  5:45/M        

   23     17   6136  Jake Turner           Armwood HS                              17:52.3  5:46/M        

   24     18    354  Noah Baughman         Freedom (Tampa)                         17:54.5  5:46/M        

   25     19   1249  Chandler Rhodes       Tampa Bay HEAT                          17:57.8  5:47/M        

   26     20    362  Kevin Jefferis        Freedom (Tampa)                         18:01.7  5:49/M        

   27     21    293  Parker Maddox         Tampa Jesuit HS                         18:06.7  5:50/M        

   28     22   1436  Kyle Herdegen         Shorecrest Prep                         18:07.2  5:51/M        

   29     23   6248  Derek Oare            Keswick Christian                       18:07.7  5:51/M        

   30     24   6216  Dylan Pugnet          George M. Steinbrenner HS               18:08.2  5:51/M        

   31     25    433  Cody Caskey           Newsome HS                              18:10.5  5:52/M        

   32     26   6427  Jorge Cardona         Plant City HS                           18:11.2  5:52/M        

   33     27    428  Samuel Kellogg        Sarasota Riverview                      18:13.0  5:53/M        

   34     28   6289  Esteban Gonzalez      Lennard HS                              18:13.9  5:53/M        

   35     29   6206  David Pugnet          George M. Steinbrenner HS               18:16.7  5:54/M        

   36     30   6146  Jacob Williams        Brandon HS                              18:19.5  5:55/M        

   37     31   6201  Nick Martz            George M. Steinbrenner HS               18:20.4  5:55/M        

   38     32   1476  Nathan Collins        Sickles HS                              18:24.6  5:56/M        

   39     33    724  Josue Reyes           Tampa Bay Tech HS                       18:28.3  5:57/M        

   40     34   6133  Jacob Kudela          Armwood HS                              18:30.0  5:58/M        

   41     35   6100  Evan Pierson          Alonso HS                               18:31.9  5:58/M        

   42     36    407  anthony Dace          KING                                    18:37.2  6:00/M        

   43     37   6422  John Chamberlain      Plant City HS                           18:38.3  6:01/M        

   44     38    408  nicholas cancio       KING                                    18:49.5  6:04/M        

   45     39   6445  Jeremy Stultz         Riverview HS                            18:51.3  6:05/M        

   46     40    410  Ian lanskey           KING                                    18:53.7  6:05/M        

   47     41   1486  Sebastian Santa       Sickles HS                              18:55.2  6:06/M        

   48     42   6211  Ryan Gorman           George M. Steinbrenner HS               18:55.4  6:06/M        

   49     43   1478  Thomas Mayer          Sickles HS                              19:00.6  6:08/M        

   50     44    722  Timothy Lambeth       Tampa Bay HEAT                          19:01.6  6:08/M        

   51     45   6431  Omero Perez           Plant City HS                           19:03.1  6:09/M        

   52     46    296  Sean Doherty          Tampa Jesuit HS                         19:04.4  6:09/M        

   53     47    356  Samuel Burson         Freedom (Tampa)                         19:04.6  6:09/M        

   54     48   1221  Dylan Rodgers         Strawberry Crest HS                     19:07.9  6:10/M        

   55     49   6208  Garrett Young         George M. Steinbrenner HS               19:08.2  6:10/M        

   56  (< 5)   1203  Evan Williams         Spoto HS                                19:10.6  6:11/M        

   57     50   1480  Adam Rosenblum        Sickles HS                              19:12.5  6:12/M        

   58     51    325  Austin Lozada         Jefferson                               19:13.7  6:12/M        

   59     52   6424  Jordan Waters         Plant City HS                           19:14.3  6:12/M        

   60     53    297  Oliver Petrillo       Tampa Jesuit HS                         19:15.1  6:13/M        

   61     54    358  Austin Channels       Freedom (Tampa)                         19:16.5  6:13/M        

   62     55   6337  Juan Vazquez          Mulberry HS                             19:22.7  6:15/M        

   63     56    375  Christopher Korloch   Gaither High School                     19:26.9  6:16/M        

   64     57   6290  Clayton Keene         Lennard HS                              19:30.9  6:17/M        

   65     58    268  Austin Echenique      Tampa Jesuit HS                         19:32.1  6:18/M        

   66     59   6341  Isai De Jesus         Mulberry HS                             19:33.5  6:18/M        

   67     60    273  Aaron Williams        Tampa Jesuit HS                         19:34.7  6:19/M        

   68     61   6113  Ronnie Ryan           Alonso HS                               19:35.1  6:19/M        

   69     62    426  Carlos Escalante      Sarasota Riverview                      19:39.7  6:20/M        

   70     63   1216  Riley Kiefer          Strawberry Crest HS                     19:39.7  6:20/M        

   71     64   1248  Talin Beach           Tampa Bay HEAT                          19:41.5  6:21/M        

   72     65    320  Tykeem McCord         Jefferson                               19:43.7  6:22/M        

   73     66    430  Mateo Schmeits        Sarasota Riverview                      19:43.9  6:22/M        

   74  (< 5)    305  Alex Andino           Durant                                  19:43.9  6:22/M        

   75     67    429  Grant Palmer          Sarasota Riverview                      19:44.3  6:22/M        

   76     68   1227  Logan Dicerb          Strawberry Crest HS                     19:45.6  6:22/M        

   77  (< 5)   6320  Collyn Lindley        Middleton HS                            19:46.8  6:23/M        

   78     69   6498  John Lachance-Perez   Sarasota HS                             19:50.8  6:24/M        

   79     70   1218  Daniel Guerra         Strawberry Crest HS                     19:51.6  6:24/M        

   80     71    412  anirudh sathish       KING                                    19:52.0  6:25/M        

   81     72    368  William Rojka         Freedom (Tampa)                         19:52.3  6:25/M        

   82     73   6205  John Bailey           George M. Steinbrenner HS               19:52.9  6:25/M        

   83  (< 5)    396  Leo Vierra            Seffner Christian                       19:54.0  6:25/M        

   84     74   6499  Hunter Renner         Sarasota HS                             19:56.6  6:26/M        

   85     75    367  Colten Rodgers        Freedom (Tampa)                         19:59.6  6:27/M        

   86     76   1474  Chris Cabral          Sickles HS                              20:00.5  6:27/M        

   87     77   6098  James Sanchez         Alonso HS                               20:05.3  6:29/M        

   88     78   6150  Paul Thorton          Brandon HS                              20:16.0  6:32/M        

   89     79   6447  Trenton Rush          Riverview HS                            20:21.5  6:34/M        

   90     80   6103  Nick Habyril          Alonso HS                               20:21.6  6:34/M        

   91     81   6247  Keegan Cullen         Keswick Christian                       20:21.7  6:34/M        

   92     82   1231  Josh Abraham          Strawberry Crest HS                     20:25.1  6:35/M        

   93     83   1489  Chase Grant           Sickles HS                              20:31.0  6:37/M        

   94     84    424  Lucas Caragiullo      Sarasota Riverview                      20:35.3  6:38/M        

   95     85    706  Josiah Sainsbury      Tampa Bay HEAT                          20:36.5  6:39/M        

   96     86    371  Seely Bevan           Gaither High School                     20:36.8  6:39/M        

   97     87   1234  Rudra Tejiram         Strawberry Crest HS                     20:39.4  6:40/M        

   98     88    409  lucas cancio          KING                                    20:41.4  6:40/M        

   99     89    711  Will Janes            Tampa Bay HEAT                          20:45.0  6:42/M        

  100  (< 5)   6324  Josef Cruz            Middleton HS                            20:47.1  6:42/M        



 O'all   Adj

 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       



  101     90   6496  Ryan Guendjoian       Sarasota HS                             20:50.3  6:43/M        

  102     91    379  Christopher Richards  Gaither High School                     20:50.7  6:43/M        

  103     92    710  Ricky Bernaldo        Tampa Bay HEAT                          20:51.4  6:44/M        

  104     93   6495  Dylan Fetterly        Sarasota HS                             20:53.7  6:44/M        

  105     94    324  Omar Martinez-Lopez   Jefferson                               20:55.3  6:45/M        

  106     95   6145  Kevin Bishop          Brandon HS                              20:56.1  6:45/M        

  107     96   1461  Jimmy Woodrow         Shorecrest Prep                         20:56.3  6:45/M        

  108     97   6497  Gabe Dunn             Sarasota HS                             20:58.8  6:46/M        

  109     98    709  Gregory Palmer        Tampa Bay HEAT                          20:59.2  6:46/M        

  110     99   6227  Jacob Thorton         Hillsborough HS                         21:01.9  6:47/M        

  111  (< 5)    747  Jairus Gonzales       Tampa Catholic HS                       21:05.9  6:48/M        

  112    100   6135  David Rodriguez       Armwood HS                              21:13.5  6:51/M        

  113    101   6153  Brandon Yarleque      Brandon HS                              21:15.4  6:51/M        

  114    102   6348  Tyree Johnson         Mulberry HS                             21:15.5  6:51/M        

  115    103   6144  Steven Keckler        Brandon HS                              21:17.1  6:52/M        

  116    104   6331  Roberto Salgado       Mulberry HS                             21:18.1  6:52/M        

  117    105    331  Jalen Washington      Jefferson                               21:19.1  6:53/M        

  118    106   6306  Justin Mehling        Leto HS                                 21:20.0  6:53/M        

  119    107   1431  John Hukleberry       Sarasota HS                             21:35.6  6:58/M        

  120    108   6231  Hussain Jhaveri       Hillsborough HS                         21:35.8  6:58/M        

  121    109   1430  Samuel Williamson     Sarasota HS                             21:37.2  6:58/M        

  122    110   6307  Javed Bugia           Leto HS                                 21:38.1  6:59/M        

  123    111    376  Henry Maldonado       Gaither High School                     21:40.1  6:59/M        

  124    112   6335  Demetrius Rasmussen   Mulberry HS                             21:44.8  7:01/M        

  125  (> 7)   6494  Devin Beede           Sarasota HS                             21:46.9  7:01/M        

  126    113   6110  Evan Ponssa           Alonso HS                               21:48.1  7:02/M        

  127    114   1452  Gregory Glasscock     Shorecrest Prep                         21:48.5  7:02/M        

  128    115   6186  Gavin Baugher         East Bay HS                             21:57.0  7:05/M        

  129    116    373  Tyler Coklin          Gaither High School                     21:57.0  7:05/M        

  130    117   6460  Jonas Ramirez         Riverview HS                            22:05.7  7:07/M        

  131    118   6336  Alejandro Delgado     Mulberry HS                             22:15.5  7:11/M        

  132    119   6191  Brenner Tomas         East Bay HS                             22:18.4  7:12/M        

  133    120   6292  Adrien Cagle          Lennard HS                              22:18.4  7:12/M        

  134    121   6154  Gerardo Aponte        Brandon HS                              22:26.1  7:14/M        

  135  (< 5)    744  Ajay Kokeram          Tampa Catholic HS                       22:27.3  7:15/M        

  136    122   6143  Jacob Gomez           Brandon HS                              22:28.4  7:15/M        

  137    123   6449  Evan Waring           Riverview HS                            22:30.9  7:15/M        

  138    124   6232  Zachary Evans         Hillsborough HS                         22:31.2  7:16/M        

  139    125   6446  Sean Sanchez          Riverview HS                            22:35.0  7:17/M        

  140    126   6097  Emanuel Fuller        Alonso HS                               22:43.0  7:20/M        

  141  (< 5)   6325  Shamar Smith          Middleton HS                            22:47.5  7:21/M        

  142    127    381  Joshua Rojas          Gaither High School                     22:53.4  7:23/M        

  143    128    315  Altorian Salary       Jefferson                               22:53.4  7:23/M        

  144    129   6291  Dylan Radley          Lennard HS                              22:59.5  7:25/M        

  145    130   6095  William Santeiro      Alonso HS                               23:05.6  7:27/M        

  146    131    380  Felix Rodriquez       Gaither High School                     23:07.6  7:27/M        

  147    132   6451  Alejandro Bou-Colon   Riverview HS                            23:15.3  7:30/M        

  148    133    723  Carlos Segoviano      Tampa Bay Tech HS                       23:16.2  7:30/M        

  149    134   6304  Kelvin Amalbert       Leto HS                                 23:34.5  7:36/M        

  150    135   6452  Steven Kelley         Riverview HS                            23:37.0  7:37/M        

  151    136   6349  Alexander Juarez      Mulberry HS                             23:38.9  7:37/M        

  152    137   6234  Phillip Netolicky     Hillsborough HS                         23:47.4  7:40/M        

  153  (< 5)   1205  Tony Sanchez          Spoto HS                                23:53.2  7:42/M        

  154    138   6134  Nicholas Maulfair     Armwood HS                              24:08.0  7:47/M        

  155  (< 5)    746  Lance DiBacco         Tampa Catholic HS                       24:15.5  7:49/M        

  156    139   6294  Michael Hackett       Lennard HS                              24:22.1  7:52/M        

  157    140    729  Rafael Rosales        Tampa Bay Tech HS                       24:27.4  7:53/M        

  158  (> 7)   6342  Neftali De Jesus      Mulberry HS                             24:28.7  7:54/M        

  159    141   6188  Reginald Estime       East Bay HS                             24:31.1  7:55/M        

  160    142   6226  Jacob Nieto           Hillsborough HS                         24:32.4  7:55/M        

  161    143   6189  Justin Jaikaran       East Bay HS                             24:34.1  7:55/M        

  162    144    730  Renzo Murillo         Tampa Bay Tech HS                       24:39.2  7:57/M        

  163    145   6252  Andrew Yeater         Keswick Christian                       24:39.8  7:57/M        

  164    146   6192  Jerome Pettway        East Bay HS                             24:47.2  8:00/M        

  165    147   6250  Michael Galloway      Keswick Christian                       24:47.4  8:00/M        

  166    148   1445  Noah Saylor           Shorecrest Prep                         24:52.5  8:01/M        

  167    149    728  Daniel Gonzalez       Tampa Bay Tech HS                       24:55.4  8:02/M        

  168    150   6137  Emmanuel Santos       Armwood HS                              25:11.8  8:07/M        

  169    151    317  Dante Davion          Jefferson                               25:16.7  8:09/M        

  170    152    322  Timothy Green         Jefferson                               25:17.5  8:09/M        

  171  (> 7)   6500  Austin Rozelle        Sarasota HS                             25:29.0  8:13/M        

  172    153   6303  Joseph Cermack        Leto HS                                 25:38.6  8:16/M        

  173  (< 5)   1206  Nick Prause           Spoto HS                                26:01.9  8:24/M        

  174    154   1437  Carter Vivio          Shorecrest Prep                         26:04.8  8:25/M        

  175  (< 5)    397  Brant Wenger          Seffner Christian                       26:09.6  8:26/M        

  176    155   6253  Phillip Lind          Keswick Christian                       27:05.4  8:44/M        

  177  (< 5)   6323  Connor Sleeper        Middleton HS                            27:15.5  8:47/M        

  178    156   1440  Thomas McMullen       Shorecrest Prep                         27:43.3  8:56/M        

  179    157   6254  Gabriel Cobourne      Keswick Christian                       28:10.3  9:05/M        

  180    158   6138  Devin Nadglowski      Armwood HS                              29:04.1  9:23/M        

  181  (> 7)   6347  Joshua Haggard        Mulberry HS                             29:05.5  9:23/M        

  182  (< 5)    742  Joey Bell             Tampa Catholic HS                       29:37.3  9:33/M        

  183    159   6302  Giovanny Giron        Leto HS                                 29:43.4  9:35/M        

  184    160   6309  Julian Falber         Leto HS                                 30:04.8  9:42/M        

  185    161   6255  Shepherd Teel         Keswick Christian                       30:42.3  9:54/M        

Team Summary Report - Boys

5K




                                          Top  5             ------- Finishers -------

 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        



    1 Newsome HS                             31               1   3   6  10  11  14  25         

        Top  5 Times: 16:59.8



    2 Plant City HS                          83               4   7   9  26  37  45  52         

        Top  5 Times: 17:38.0



    3 Tampa Jesuit HS                       134               2  12  21  46  53  58  60         

        Top  5 Times: 18:05.3



    4 George M. Steinbrenner HS             141              15  24  29  31  42  49  73         

        Top  5 Times: 18:17.1



    5 Freedom (Tampa)                       144               5  18  20  47  54  72  75         

        Top  5 Times: 18:13.7



    6 Sickles HS                            179              13  32  41  43  50  76  83         

        Top  5 Times: 18:38.5



    7 Sarasota Riverview                    238              16  27  62  66  67  84             

        Top  5 Times: 19:02.0



    8 Strawberry Crest HS                   257               8  48  63  68  70  82  87         

        Top  5 Times: 19:08.6



    9 KING                                  273              36  38  40  71  88                 

        Top  5 Times: 19:22.8



   10 Tampa Bay HEAT                        301              19  44  64  85  89  92  98         

        Top  5 Times: 19:36.5



   11 Alonso HS                             366              35  61  77  80 113 126 130         

        Top  5 Times: 20:04.4



   12 Brandon HS                            407              30  78  95 101 103 121 122         

        Top  5 Times: 20:24.8



   13 Sarasota HS                           423              69  74  90  93  97 107 109         

        Top  5 Times: 20:30.1



   14 Mulberry HS                           432              55  59 102 104 112 118 136         

        Top  5 Times: 20:38.9



   15 Armwood HS                            439              17  34 100 138 150 158             

        Top  5 Times: 21:23.1



   16 Jefferson                             443              51  65  94 105 128 151 152         

        Top  5 Times: 20:49.0



   17 Gaither High School                   460              56  86  91 111 116 127 131         

        Top  5 Times: 20:54.3



   18 Lennard HS                            473              28  57 120 129 139                 

        Top  5 Times: 21:29.0



   19 Riverview HS                          483              39  79 117 123 125 132 135         

        Top  5 Times: 21:16.9



   20 Shorecrest Prep                       534              22  96 114 148 154 156             

        Top  5 Times: 22:21.8



   21 Keswick Christian                     551              23  81 145 147 155 157 161         

        Top  5 Times: 23:00.4



   22 Tampa Bay Tech HS                     599              33 133 140 144 149                 

        Top  5 Times: 23:09.3



   23 Hillsborough HS                       610              99 108 124 137 142                 

        Top  5 Times: 22:41.7



   24 Leto HS                               662             106 110 134 153 159 160             

        Top  5 Times: 24:22.9



   25 East Bay HS                           664             115 119 141 143 146                 

        Top  5 Times: 23:37.6



 Inc. Middleton HS                         4 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Spoto HS                             3 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Tampa Catholic HS                    4 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Durant                               3 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Seffner Christian                    4 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Indian Rocks Christian               1 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Bell Creek                           1 finishers                                          

        Top  5 Times: