Don Bishop Invite

October 08, 2016


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing

Overall Finish List - Boys

5K




 O'all   Adj

 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       



    1      1    437  Hunter McAdams        Newsome HS                              18:34.3  5:59/M        

    2      2    434  Dustin Fletcher       Newsome HS                              18:35.4  6:00/M        

    3      3   6486  Matthew Hunter        Robinson HS                             18:38.7  6:01/M        

    4      4    438  Ben Marshe            Newsome HS                              18:45.8  6:03/M        

    5      5    432  Zachary Cale          Newsome HS                              18:49.6  6:04/M        

    6      6   6371  Joshua Bernard        Newsome HS                              18:56.7  6:06/M        

    7      7   6381  Daniel Barron         Newsome HS                              19:04.9  6:09/M        

    8      8   6212  Gabe Lara             George M. Steinbrenner HS               19:05.2  6:09/M        

    9      9   6202  Joey Menendez         George M. Steinbrenner HS               19:11.8  6:11/M        

   10     10   6361  David Brickhaus       Newsome HS                              19:13.7  6:12/M        

   11     11   6204  Daniel Cerreta        George M. Steinbrenner HS               19:18.7  6:14/M        

   12  (> 7)   6370  Dominic Acosta        Newsome HS                              19:19.6  6:14/M        

   13  (> 7)   6382  Cyrus Mendez          Newsome HS                              19:21.1  6:15/M        

   14  (> 7)   6375  Owen Guido            Newsome HS                              19:23.4  6:15/M        

   15     12    279  Greg Bolling          Tampa Jesuit HS                         19:28.0  6:17/M        

   16     13    288  Kevin Sierra          Tampa Jesuit HS                         19:30.3  6:17/M        

   17     14    335  Cesar Candelaria      Jefferson                               19:34.4  6:19/M        

   18     15    291  Patrick Kruger        Tampa Jesuit HS                         19:43.9  6:22/M        

   19  (> 7)   6363  Noah Bouton           Newsome HS                              19:45.7  6:22/M        

   20     16   6490  Philip Grandoff       Robinson HS                             19:56.3  6:26/M        

   21     17   6488  Richard Bennett       Robinson HS                             19:57.3  6:26/M        

   22     18   6200  Ian Guincho           George M. Steinbrenner HS               20:01.7  6:27/M        

   23     19   6218  Ben Whitmer           George M. Steinbrenner HS               20:02.7  6:28/M        

   24     20   1222  Michael Baldwin       Strawberry Crest HS                     20:04.7  6:28/M        

   25     21    264  Michael Delano        Tampa Jesuit HS                         20:05.2  6:29/M        

   26  (> 7)   6380  Will Power            Newsome HS                              20:05.7  6:29/M        

   27  (> 7)   6374  Zachary Gailey        Newsome HS                              20:12.4  6:31/M        

   28     22   6433  Joe Merrin            Plant City HS                           20:15.9  6:32/M        

   29     23   6485  Alex Palaganas        Robinson HS                             20:16.0  6:32/M        

   30  (> 7)   6369  Ryan Sharpe           Newsome HS                              20:16.4  6:32/M        

   31     24    359  Baily Easterberg      Freedom (Tampa)                         20:18.6  6:33/M        

   32     25    355  Andre Benitez         Freedom (Tampa)                         20:22.8  6:34/M        

   33     26    295  Alonso Parker         Tampa Jesuit HS                         20:24.0  6:35/M        

   34     27   6210  Lincoln Frey`         George M. Steinbrenner HS               20:24.2  6:35/M        

   35     28   6220  Joele Chang           George M. Steinbrenner HS               20:25.2  6:35/M        

   36     29   6428  Christian Graves      Plant City HS                           20:27.3  6:36/M        

   37  (> 7)   6199  Trevor Campbell       George M. Steinbrenner HS               20:28.9  6:36/M        

   38     30    287  Andrew Hanna          Tampa Jesuit HS                         20:29.5  6:36/M        

   39     31    286  Chris Ciganeck        Tampa Jesuit HS                         20:32.9  6:37/M        

   40     32    361  Parker Hertenstein    Freedom (Tampa)                         20:36.5  6:39/M        

   41     33    366  Kristopher Ribecky    Freedom (Tampa)                         20:36.5  6:39/M        

   42     34   6435  Tyler Carter          Plant City HS                           20:41.8  6:40/M        

   43     35   6487  Bronson Ford          Robinson HS                             20:43.1  6:41/M        

   44  (> 7)    277  Phoenix Cardillo      Tampa Jesuit HS                         20:45.2  6:42/M        

   45  (> 7)   6372  McKay Bradshaw        Newsome HS                              20:45.9  6:42/M        

   46  (> 7)   6366  William Hottenstein   Newsome HS                              20:47.9  6:42/M        

   47  (> 7)   6203  Michael Keith         George M. Steinbrenner HS               20:50.8  6:43/M        

   48  (> 7)    290  Nick Teller           Tampa Jesuit HS                         20:51.9  6:44/M        

   49  (> 7)   6217  Chip Watford          George M. Steinbrenner HS               20:54.7  6:45/M        

   50     36   1230  Alejandro Bueno Jr.   Strawberry Crest HS                     21:01.3  6:47/M        

   51     37   6430  Zaben Bennett         Plant City HS                           21:02.4  6:47/M        

   52  (< 5)   6102  Andy Huizinga         Alonso HS                               21:13.8  6:51/M        

   53  (> 7)    280  Tyler Dunnagan        Tampa Jesuit HS                         21:22.8  6:54/M        

   54  (> 7)   6377  Jonathan Kanarek      Newsome HS                              21:24.3  6:54/M        

   55     38    365  Taylor Reich          Freedom (Tampa)                         21:24.9  6:54/M        

   56  (> 7)    284  Ryan Price            Tampa Jesuit HS                         21:29.1  6:56/M        

   57     39    712  Eliseo DeJesus        Tampa Bay HEAT                          21:31.2  6:56/M        

   58  (> 7)   6378  Hunter Odom           Newsome HS                              21:39.0  6:59/M        

   59  (< 5)   6109  Joao Figueiredo       Alonso HS                               21:45.1  7:01/M        

   60  (> 7)   6383  Hunter Albrandt       Newsome HS                              21:55.8  7:04/M        

   61  (< 5)   6450  Andrew Lang           Riverview HS                            21:57.5  7:05/M        

   62  (> 7)   6224  Benny Diaz            George M. Steinbrenner HS               21:59.7  7:05/M        

   63     40   1479  Austin Murphy         Sickles HS                              22:01.9  7:06/M        

   64  (> 7)   6364  Spencer Caceres       Newsome HS                              22:21.6  7:13/M        

   65  (> 7)    301  Michael McClelland    Tampa Jesuit HS                         22:23.0  7:13/M        

   66     41   1226  Jacob Chytil          Strawberry Crest HS                     22:33.1  7:16/M        

   67     42   1488  Colin Boni            Sickles HS                              22:35.6  7:17/M        

   68  (> 7)    294  Jack Prieto           Tampa Jesuit HS                         22:35.9  7:17/M        

   69     43   6152  Devlon Lewis          Brandon HS                              22:42.2  7:19/M        

   70     44    319  Jalen Ray             Jefferson                               22:43.7  7:20/M        

   71  (> 7)   6376  James Higgins         Newsome HS                              22:44.5  7:20/M        

   72  (> 7)   6215  Jeremy Ocasio         George M. Steinbrenner HS               22:45.7  7:20/M        

   73  (> 7)   6367  Tyler Schnelker       Newsome HS                              22:47.1  7:21/M        

   74  (> 7)    283  Jason Barry           Tampa Jesuit HS                         22:47.6  7:21/M        

   75  (> 7)   6365  Jeremy Frye           Newsome HS                              22:49.3  7:22/M        

   76  (> 7)   6209  Ethan Cole            George M. Steinbrenner HS               22:50.4  7:22/M        

   77  (> 7)   6223  Trevor Bates          George M. Steinbrenner HS               22:51.6  7:22/M        

   78  (> 7)    298  Luke McConnie         Tampa Jesuit HS                         22:54.5  7:23/M        

   79  (< 5)   6457  John Hoang            Riverview HS                            22:56.9  7:24/M        

   80     45   1491  Andrew Lightbody      Sickles HS                              22:58.5  7:25/M        

   81  (< 5)    374  Erasmo Guerra         Gaither High School                     23:07.0  7:27/M        

   82  (> 7)   6222  Rama Jonnalagadda     George M. Steinbrenner HS               23:07.5  7:27/M        

   83  (> 7)   6213  Michael Martz         George M. Steinbrenner HS               23:08.6  7:28/M        

   84     46    360  Ethan Fuhrmeister     Freedom (Tampa)                         23:14.0  7:30/M        

   85     47   1223  Sheamus Cooper        Strawberry Crest HS                     23:18.9  7:31/M        

   86  (> 7)    278  Philip Plazewski      Tampa Jesuit HS                         23:24.9  7:33/M        

   87     48   1220  Zach Quessenberry     Strawberry Crest HS                     23:30.1  7:35/M        

   88  (> 7)    292  Ben Heston            Tampa Jesuit HS                         23:31.4  7:35/M        

   89     49   1217  Noah Hensley          Strawberry Crest HS                     23:40.0  7:38/M        

   90     50   6434  Tyler Donegan         Plant City HS                           23:41.8  7:38/M        

   91  (> 7)   6379  Luke Patten           Newsome HS                              23:52.8  7:42/M        

   92     51   1235  Sam Birchmeier        Strawberry Crest HS                     23:56.7  7:43/M        

   93     52   1460  Cam Lerner            Shorecrest Prep                         24:14.7  7:49/M        

   94     53   1493  Mikael Roman          Sickles HS                              24:21.1  7:51/M        

   95  (< 5)   6461  Thomas Ikner          Riverview HS                            24:23.3  7:52/M        

   96  (> 7)   6373  Cody Deming           Newsome HS                              24:26.6  7:53/M        

   97     54    326  Javonte Solomon       Jefferson                               24:30.9  7:54/M        

   98     55   6147  Luis Garcia           Brandon HS                              24:49.2  8:00/M        

   99     56   1446  Sebastian Hasbun      Shorecrest Prep                         24:54.8  8:02/M        

  100     57   6426  Chris Glorioso        Plant City HS                           24:58.7  8:03/M        



 O'all   Adj

 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       



  101     58    713  Logan Franks          Tampa Bay HEAT                          25:01.8  8:04/M        

  102     59   1484  Parker Shell          Sickles HS                              25:11.3  8:07/M        

  103     60    708  Caleb Brown           Tampa Bay HEAT                          25:21.1  8:11/M        

  104     61    329  Isiah Walls           Jefferson                               25:24.0  8:12/M        

  105     62   1454  Benjamin Neuhoff      Shorecrest Prep                         25:29.9  8:13/M        

  106     63   6148  Gavin Spurgeon        Brandon HS                              25:34.1  8:15/M        

  107  (> 7)    299  Pete Barausky         Tampa Jesuit HS                         25:44.3  8:18/M        

  108     64   1451  Rylan Richardson      Shorecrest Prep                         26:03.8  8:24/M        

  109  (> 7)    282  Alex Kennedy          Tampa Jesuit HS                         26:04.0  8:25/M        

  110     65   1250  Zardon Roger          Tampa Bay HEAT                          26:13.4  8:27/M        

  111  (< 5)   6190  Tyler Paree           East Bay HS                             26:18.6  8:29/M        

  112     66   1483  Isaac Hernandez       Sickles HS                              26:45.5  8:38/M        

  113  (< 5)   6456  Joseph Woodworth      Riverview HS                            26:47.2  8:38/M        

  114     67    318  Jay Davis             Jefferson                               26:47.5  8:38/M        

  115  (> 7)   6221  Jacob Lightbody       George M. Steinbrenner HS               27:02.6  8:43/M        

  116     68   1448  Keaton Ryan           Shorecrest Prep                         27:10.1  8:46/M        

  117     69   1453  Caden Ryan            Shorecrest Prep                         27:10.3  8:46/M        

  118  (> 7)   1224  Nicholas Schnelker    Strawberry Crest HS                     27:30.7  8:52/M        

  119  (> 7)   1236  Dean Mitseas          Strawberry Crest HS                     27:35.5  8:54/M        

  120     70   6156  Andrew Empeno         Brandon HS                              27:36.1  8:54/M        

  121     71    357  Paul Catalano         Freedom (Tampa)                         27:43.7  8:56/M        

  122     72   1444  Zach Carmack          Shorecrest Prep                         28:44.9  9:16/M        

  123     73   6151  Nicolas Stoppelmoor   Brandon HS                              29:07.3  9:24/M        

  124  (< 5)   6107  Liam Duncan           Alonso HS                               29:16.3  9:26/M        

  125  (> 7)   1225  Matthew Harvester     Strawberry Crest HS                     29:38.7  9:34/M        

  126     74   1495  Antonio Villao        Sickles HS                              29:55.7  9:39/M        

  127  (> 7)   1232  Rorden Cook           Strawberry Crest HS                     31:19.4 10:06/M        

  128     75    714  Will Holland          Tampa Bay HEAT                          36:59.3 11:56/M        

Team Summary Report - Boys

5K




                                          Top  5             ------- Finishers -------

 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        



    1 Newsome HS                             18               1   2   4   5   6   7  10         

        Top  5 Times: 18:44.3



    2 George M. Steinbrenner HS              65               8   9  11  18  19  27  28         

        Top  5 Times: 19:32.0



    3 Tampa Jesuit HS                        87              12  13  15  21  26  30  31         

        Top  5 Times: 19:50.3



    4 Robinson HS                            94               3  16  17  23  35                 

        Top  5 Times: 19:54.3



    5 Freedom (Tampa)                       152              24  25  32  33  38  46  71         

        Top  5 Times: 20:39.9



    6 Plant City HS                         172              22  29  34  37  50  57             

        Top  5 Times: 21:13.8



    7 Strawberry Crest HS                   192              20  36  41  47  48  49  51         

        Top  5 Times: 22:05.6



    8 Sickles HS                            239              40  42  45  53  59  66  74         

        Top  5 Times: 23:25.7



    9 Jefferson                             240              14  44  54  61  67                 

        Top  5 Times: 23:48.1



   10 Tampa Bay HEAT                        297              39  58  60  65  75                 

        Top  5 Times: 27:01.4



   11 Shorecrest Prep                       302              52  56  62  64  68  69  72         

        Top  5 Times: 25:34.6



   12 Brandon HS                            304              43  55  63  70  73                 

        Top  5 Times: 25:57.8



 Inc. Alonso HS                            3 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. East Bay HS                          1 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Riverview HS                         4 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Gaither High School                  1 finishers                                          

        Top  5 Times: