Doggie Bones 5k 10k

5k

Age Group Results

March 19, 2017


Results By ENDURANCE SPORTS TIMING ENDURANCE SPORTS TIMING


Men: Top Finishers 0- 9 10-15 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 0- 9 10-15 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Top

Female Overall Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Heather Butcher                   Heathrow  FL          551   44        3        23:13.1

Top

Male Overall Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Corey Peyerk                      Bradenton  FL         599   33        1        20:25.0

Top

Female Master Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Janet Parkinson                                         382   65       12        31:35.0

Top

Male Master Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Robert Stanton                                          387   54        4        26:26.9

Top

Female Grand Masters Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Maggie Miller                     Bradenton  FL         497   62       13        31:37.1

Top

Male Grand Masters Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Al Lyman                                                638   57        5        26:38.6

Top

Female Senior Grand Masters Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Maureen Stanton                                         386   62       38        37:44.4

Top

Male Senior Grand Masters Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    George Igartua                                          381   66       67        45:20.5

Top

Female Veteran Grand Master Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Susan McGregor                                          392   75       87        56:41.5

Top

Male Veteran Grand Master Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Martin Rosen                                            598   72       69        45:31.8

Top

Female 9 and Under


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Alexis Hutter                                           563    7       14        32:16.6

       2    Lily Dougherty                                          483    9       79        51:15.2

Top

Male 9 and Under


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Lucas Begala                                            641   9         9        30:45.0

       2    Ryan Begala                       Sarasota  FL          640    6       21        33:39.6

Top

Female 10 to 15


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Autumn Wildgrube                                        487   11       42        39:03.3

       2    Lee Lyday                                               585   10       46        39:35.0

       3    Kaitlyn Harper                                          589   11       85        55:01.6

Top

Male 10 to 15


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Brendan Roper                                           556   11        2        23:05.3

       2    Peter Fugleberg                                         582   12        8        30:42.4

       3    Alex Smith                                              586   14       19        33:14.3

Top

Female 20 to 29


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Calla Gorman                                            494   26       48        39:46.4

       2    Megan Wessel                                            565   24       55        40:58.9

       3    Muffy Lavens                                            396   27       66        45:16.9

       4    Alaina Diglio                                           471   28       82        54:21.7

       5    Hannah Scovill                                          478   28       97      1:18:25.2

Top

Male 20 to 29


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Dan Fernandes                     Ellenton  FL          570   26       30        35:37.8

       2    Travis Robert                                           358   26       32        35:44.5

Top

Female 30 to 39


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Erin Womack                                             500   30       11        31:10.9

       2    Tracy Hutter                      Bradenton  FL         562   35       22        33:40.5

       3    Olha Lyashchynska                                       583   30       36        37:37.2

       4    Lindsay Hawker                                          581   35       51        40:22.5

       5    Amie Brewer                                             490   30       52        40:41.4

       6    Maria Farabee                                           580   33       56        41:01.6

       7    Mariryan Heschmeyer               North Port  FL        560   39       62        43:23.8

       8    Blerina Bruns                                           496   34       63        43:45.3

       9    Ashley Taylor                                           481   33       65        45:14.7

      10    Natalie Dougherty                                       482   38       78        51:15.1

      11    Pamela Gaiten                                           642   34       81        52:41.2

      12    Theresa Dwulit                                          549   33       92      1:01:15.6

      13    Andrea Jackson                                          550   33       93      1:01:15.9

      14    Emma Kate Silvestri                                     475   32       98      1:18:25.3

      15    Corinne Brown                                           587   30      100      1:28:43.6

Top

Male 30 to 39


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Adam Johnson                                            492   32       10        30:58.4

       2    Robert Lees                                             472   32       35        36:38.5

       3    Jason Raymond                     BRADENTON  FL         395   38       60        43:16.0

       4    Robert Gaitens                                          557   36       80        52:41.0

       5    Perry Bunch Jr.                                         579   30       91        59:30.5

Top

Female 40 to 49


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Jennifer Massaro Koon                                   488   41       24        34:06.9

       2    Ana Baishanski                                          600   41       25        34:18.0

       3    Christina Rumancik                                      539   41       27        34:52.0

       4    Pam Wolf                                                553   46       34        36:35.8

       5    Diane Bartoszek                                         590   49       37        37:39.3

       6    MICHELE KRAUSE                                          493   49       43        39:22.6

       7    Theresa Young                                           584   49       45        39:34.8

       8    Carol Binion                      Sarasota  FL          555   46       47        39:43.4

       9    Teresa Temple                     North Port  FL        473   47       59        42:58.8

      10    Laurie Myers                                            399   49       68        45:30.5

      11    Maureen Bassler                                         573   45       75        50:02.1

      12    AJ Gomez                                                477   45       76        50:08.8

      13    Karen Ovadia                      Sarasota  FL          369   43       95      1:03:48.2

Top

Male 40 to 49


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Todd Gay                                                552   49        6        29:51.2

       2    David Begala                      Sarasota  FL          639   46        7        29:52.7

       3    Todd Koon                                               489   41       16        32:40.7

       4    Kelly Meyers                      Sarasota  FL          572   45       18        33:10.0

       5    Michael Brown                     Sarasota  FL          541   49       28        35:30.2

       6    Edward Tamberino                                        548   47       41        39:01.0

       7    Steve Lieberman                                         574   48       50        40:19.3

       8    Gabriel Clough                                          379   40       83        54:22.9

       9    Mark Lytle                        Sarasota  FL          368   45       96      1:03:48.3

Top

Female 50 to 59


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Tracy Vagrin                                            538   56       20        33:17.6

       2    Linda Gavette                                           568   57       23        33:49.7

       3    Nancy Morris                                            485   55       26        34:41.8

       4    Karen Connolly-Lane                                     540   54       29        35:37.8

       5    Tina Williams                                           389   56       40        38:24.5

       6    Kimberly Koch                                           486   50       49        39:59.3

       7    Kathie Brady                                            566   50       53        40:44.9

       8    Maureen O'Keefe                                         393   59       54        40:55.6

       9    Diane Davis                                             561   57       61        43:23.5

      10    Dawn Allen                                              480   58       64        44:11.1

      11    Kitty Grinnell                                          390   58       70        46:18.7

      12    Theresa Collins                                         491   58       72        48:17.7

      13    Sally Werner                                            578   57       74        49:10.3

      14    Barbara Deneau                                          569   52       84        54:48.0

      15    Wendy Brooke                                            484   53       88        57:32.4

      16    Kristin Griese                                          591   52       90        57:36.4

      17    Marge Lees                                              391   59       94      1:03:14.6

Top

Male 50 to 59


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Patrick Harper                                          588   54       15        32:27.3

       2    Hank Walker                                             543   52       17        32:44.1

       3    Jim Chappo                        North Port  FL        595   59       31        35:43.7

       4    Gary Heckman                                            558   57       33        36:20.3

       5    Ed Griese                                               592   54       89        57:36.1

Top

Female 60 to 69


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    Sandra Barrett                                          400   64       39        37:58.5

       2    Laurie Tinnell                                          495   60       44        39:23.1

       3    Paula Delaney                                           385   66       57        41:12.8

       4    Susan Tamberino                                         547   60       58        42:27.9

       5    Darlene Igartua                   Sarasota  FL          380   62       73        48:23.5

       6    Jill Gallant                                            383   68       86        55:56.0

Top

Male 60 to 69


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  

       1    John Muncey                       Sarasota  FL          361   69       71        47:37.5

       2    Kevin Donnelly                                          394   60       77        50:30.8

       3    Russell Scovill                   Sarasota  FL          479   65       99      1:18:25.5