Bucco Luppo 5K

5K

Age Group Results

September 26, 2014


Results By Endurance Sports Timing , llc. Endurance Sports Timing


Men: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top

Male Overall Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Charley Elsey                     North Port  FL        214   34        1        17:23.9      5:36/M

Top

Female Overall Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Jessica Irvin                     North Port  FL        271   25       10        21:37.8      6:58/M

Top

Male Masters Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Guillermo Caceda                  North Port  FL        166   44        5        20:25.3      6:35/M

Top

Female Masters Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Eva Caceda                        North Port  FL        167   45       15        22:09.3      7:09/M

Top

Male Grand Masters Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Ken Haberkorn                     Fort Myers  FL        494   50        6        20:36.1      6:39/M

Top

Female Grand Masters Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Mary Quinn                        Bradenton  FL         383   58       16        22:22.4      7:13/M

Top

Male Senior Grand Masters Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Joerg Behrens                     Lemon Springs  NC     132   60       41        24:32.9      7:55/M

Top

Female Senior Grand Masters Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    M.J. Bellino                      Punta Gorda  FL       137   60       92        28:17.7      9:07/M

Top

Female Veterans Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    June Suller                       Punta Gorda  FL       434   72      213        36:09.5     11:40/M

Top

Male 9 and Under


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Brendan Flavin                    Port Charlotte  FL    225    9      145        31:59.1     10:19/M

       2    Vincent Federici                                        497    9      146        32:04.3     10:21/M

       3    Zach Simmons                      Port Charlotte  FL    414    8      148        32:12.0     10:23/M

       4    Torrin Johnson                    Port Charlotte  FL    276    9      166        32:50.1     10:35/M

       5    Cal Hengel                        Port Charlotte  FL    255    9      207        36:02.0     11:37/M

       6    Aidan Flavin                      Port Charlotte  FL    224    8      217        36:27.8     11:45/M

       7    Michael Claus                                           528    8      254        41:01.5     13:14/M

       8    Kevin Ryan                        North Port  FL        398    5      258        41:34.0     13:25/M

       9    Cash Pennell                      Venice  FL            367    6      282        45:27.9     14:40/M

      10    Collum Pennell                    Venice  FL            366    8      284        45:29.7     14:40/M

Top

Female 9 and Under


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Hope Hrovat                       Venice  FL            264    7      205        35:59.6     11:36/M

       2    Ansley Ryan                       North Port  FL        403    8      295        47:34.8     15:21/M

       3    Nora Schwartz                     North Port  FL        410    6      302        49:01.5     15:49/M

       4    Sophia Schwartz                   North Port  FL        409    9      304        49:04.0     15:50/M

Top

Male 10 to 14


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Cruise Heyden                                           520   14       17        22:27.7      7:15/M

       2    Cutter Rebol                                            515   13       25        23:30.2      7:35/M

       3    Carlo Diseo                                             514   13       54        25:44.2      8:18/M

       4    Jacob Manomat                     Punta Gorda  FL       323   10       88        27:50.0      8:59/M

       5    Cole Kirscher                                           525   11       89        27:52.5      8:59/M

       6    Andrew Beauplan                   Fort Myers  FL        127   13       94        28:25.5      9:10/M

       7    Marcus Beauplan                   Fort Myers  FL        129   11       98        28:41.8      9:15/M

       8    Tommy Koor                        Punta Gorda  FL       300   11      129        30:23.5      9:48/M

       9    John Perez                        Port Charlotte  FL    371   13      137        31:21.9     10:07/M

      10    Jonah Katz                                              489   11      141        31:39.8     10:13/M

      11    Helmut Carter                     Rotonda West  FL      175   14      224        37:09.3     11:59/M

      12    Chase Barto                       North Port  FL        120   12      252        40:44.5     13:08/M

      13    Abagael Burns                     Arcadia  FL           161   12      309        52:59.8     17:05/M

      14    Brandon Manomat                   Punta Gorda  FL       322   13      315        56:56.1     18:22/M

Top

Female 10 to 14


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Brittney Smith                    Punta Gorda  FL       419   14       36        24:12.9      7:48/M

       2    Megan McGivern                    Port Charlotte  FL    332   13       59        26:13.2      8:27/M

       3    Isabella Park                                           499   13      136        31:09.7     10:03/M

       4    Madison Hodges                                          498   14      154        32:25.7     10:27/M

       5    Mackenzie Mihalakis               Punta Gorda  FL       340   10      196        35:47.2     11:33/M

       6    Hope Cahusac                      Punta Gorda  FL       169   14      201        35:57.7     11:36/M

       7    Ailissay Mensing                  North Port  FL        267   10      214        36:16.1     11:42/M

       8    Hailey Johnson                    Port Charlotte  FL    278   13      215        36:16.3     11:42/M

       9    Amanda Cahusac                    Punta Gorda  FL       168   14      230        37:37.7     12:08/M

      10    Megan Keating                                           511   12      232        38:12.6     12:19/M

      11    Cassie Collins                    Port Charlotte  FL    189   13      233        38:14.3     12:20/M

      12    Vada Carter                       Rotonda West  FL      177   11      237        38:39.4     12:28/M

Top

Male 15 to 19


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Oliver Stone                      North Port  FL        428   15       40        24:25.6      7:53/M

       2    Todd Park                                               500   15       60        26:13.4      8:27/M

       3    Eligio Perez                      Port Charlotte  FL    370   15       64        26:27.4      8:32/M

       4    Nick Coppola                      north port  FL        516   15      112        29:25.5      9:29/M

       5    Hernan Arellano                   Arcadia  FL           103   16      171        33:02.6     10:39/M

       6    Brendan Threm                     Port Charlotte  FL    451   16      262        41:50.4     13:30/M

       7    Jake Nackley-Bugoni                                     352   18      274        44:33.7     14:22/M

Top

Female 15 to 19


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Katelyn O'Brien                   North Port  FL        358   18       70        26:47.7      8:38/M

       2    Courtney May                                            492   17       81        27:34.0      8:54/M

       3    Morgan Brown                      Punta Gorda  FL       158   15      106        29:11.1      9:25/M

       4    Tyra Drouillard                   Punta Gorda  FL       208   15      117        29:40.0      9:34/M

       5    Becca Parnell                     Punta Gorda  FL       365   15      119        29:41.4      9:35/M

       6    Brianna Tetzlaff                  Venice  FL            445   19      165        32:47.7     10:35/M

       7    Emily Tomas                       North Port  FL        452   19      238        38:58.6     12:34/M

       8    Molly Stone                       North Port  FL        430   18      241        39:04.0     12:36/M

       9    Kristin Knowlton                  Punta Gorda  FL       298   16      275        44:34.4     14:23/M

Top

Male 20 to 24


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Kevin Dolle                                             207   24       53        25:42.5      8:17/M

       2    Derek Somers                      Valparaiso  IN        421   23       85        27:41.4      8:56/M

Top

Female 20 to 24


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Kaitlyn Helms                     Port Charlotte  FL    254   20       95        28:26.4      9:10/M

       2    Amber Flagel                                            483   22      225        37:15.5     12:01/M

       3    Katie Kai                         Punta Gorda  FL       284   20      246        39:30.7     12:45/M

       4    Jenni Hazeltine                   Port Charlotte  FL    251   24      292        46:52.9     15:07/M

Top

Male 25 to 29


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Vincent Zaleski                   Fort Myers  FL        480   26        4        20:17.2      6:33/M

       2    Sean Pham                         Ft. Meyers  FLORIDA   376   29        9        21:31.5      6:56/M

       3    Sterling Gould                                          495   29      195        35:46.0     11:32/M

       4    Dougus Ainuant                                          526   25      314        53:38.8     17:18/M

Top

Female 25 to 29


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Ashley Hoffman                    Cape Coral  FL        521   29       31        23:59.3      7:44/M

       2    Breanna Eyster                    Port Charlotte  FL    217   29       72        26:50.3      8:39/M

       3    Alisa Denny                       Runnells  IA          206   25       84        27:41.2      8:56/M

       4    Maria Menacho                     Fort Myers  FL        335   27      110        29:24.2      9:29/M

       5    Nataly Barajas                    Arcadia  FL           116   29      162        32:39.7     10:32/M

       6    Gwendolyn Day                     Port Charlotte  FL    203   28      231        38:05.3     12:17/M

       7    Dora Bolanos                                            529   29      253        40:45.6     13:09/M

       8    Blake Bettis                      Port Charlotte  FL    143   27      255        41:01.6     13:14/M

       9    Amber Haller                      Englewood  FL         243   28      257        41:14.3     13:18/M

      10    Jasmine Rehak                     North Port  FL        386   26      278        44:50.1     14:28/M

      11    Amanda Airhart                                          527   25      312        53:38.1     17:18/M

      12    Jennifer Swartz                   Port Charlotte  FL    437   29      313        53:38.2     17:18/M

Top

Male 30 to 34


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    John Kraus                        Fort Myers  FL        303   31       14        21:55.5      7:04/M

       2    Nathan Boock                      North Port  FL        151   33       35        24:12.5      7:48/M

       3    Brian Rowe                        Port Charlotte  FL    395   34       37        24:18.6      7:50/M

       4    Matt Maurer                       North Port  FL        327   31      122        29:59.3      9:40/M

       5    Jeff Porcaro                      Punta Gorda  FL       378   32      157        32:31.2     10:29/M

       6    Ronny Bellois                     Wimauma  FL           138   33      160        32:34.3     10:30/M

       7    Brandon Knarr                     North Port  FL        293   34      191        35:29.3     11:27/M

       8    Michael Manomat                   Punta Gorda  FL       321   33      294        47:07.9     15:12/M

Top

Female 30 to 34


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Astrid Gilbert                    North Port  FL        236   31       28        23:47.4      7:40/M

       2    Nicole Bazinet                      FL                  124   34       30        23:55.0      7:43/M

       3    Kim Bobenmoyer                    North Port  FL        149   34       52        25:37.3      8:16/M

       4    Tara Cinicollo                    Port Charlotte  FL    181   33       56        26:02.9      8:24/M

       5    Nicole Nappi                      North Port  FL        353   31       68        26:46.3      8:38/M

       6    Katie Heck                        Port Charlotte  FL    253   32       73        26:55.4      8:41/M

       7    Callie Thompson                   North Port  FL        450   32       74        26:55.5      8:41/M

       8    Amy Nash                          North Port  FL        354   30       87        27:49.9      8:58/M

       9    Kristen Manomat                   Punta Gorda  FL       324   30       91        28:12.9      9:06/M

      10    Marilyne Beaudin                                        126   30      104        29:04.6      9:23/M

      11    Valerie Rowe                      Port Charlotte  FL    396   33      107        29:11.7      9:25/M

      12    Jodi Grantham                     punta gorda  FL       490   34      114        29:36.1      9:33/M

      13    Nicole Hunt                                             501   30      115        29:38.8      9:34/M

      14    Katie Maurer                      North Port  FL        328   31      123        29:59.5      9:40/M

      15    Greta Backstrom                   North Port  FL        108   32      133        30:36.1      9:52/M

      16    Rachel Clancy                     North Port  FL        182   30      147        32:10.1     10:23/M

      17    Desirae Young Nilson              North port  FL        479   30      150        32:19.9     10:25/M

      18    Katie Dunwiddle                   Naples  FL            211   30      167        32:57.0     10:38/M

      19    Lauren Wahlgren                   Port Charlotte  FL    463   31      168        32:57.3     10:38/M

      20    Gaby Bonville                     Arcadia  FL           150   34      173        33:14.0     10:43/M

      21    Sharon Berhow                     North Port  FL        140   33      180        33:52.0     10:55/M

      22    Jessica Knarr                     North Port  FL        294   33      190        35:29.0     11:27/M

      23    Amy Mills                         North Port  FL        343   31      200        35:57.0     11:36/M

      24    Priscilla Arellano                Arcadia  FL           104   34      256        41:06.3     13:15/M

      25    Amanda Kraus                      Fort Myers  FL        304   31      261        41:44.4     13:28/M

      26    Jessica Hotchkiss                                       496   33      293        46:54.2     15:08/M

      27    Megan Ackling                     North Port  FL        100   32      297        48:20.0     15:35/M

      28    Christine Schott                  North Port  FL        407   30      298        48:21.0     15:36/M

      29    Kelly Walker                      North Port  FL        465   33      299        48:21.1     15:36/M

      30    Ama Burns                         Arcadia  FL           163   32      310        53:00.6     17:06/M

      31    Emily Morris                      Arcadia  FL           346   34      311        53:36.9     17:17/M

Top

Male 35 to 39


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Wisnick Beauplan                  Fort Myers  FL        128   39        2        18:30.3      5:58/M

       2    Gregory Admut                                           504   36        3        19:14.9      6:12/M

       3    Avelino Cancel                    Lehigh Acres  FL      172   37       45        24:41.1      7:58/M

       4    Greg Listar                       Fort Myers  FL        316   39       50        25:26.4      8:12/M

       5    Brent Thompson                    North Port  FL        448   35       67        26:42.8      8:37/M

       6    Dennis Wallace                    Punta Gorda  FL       466   39       96        28:27.8      9:11/M

       7    Yan Laliberte                                           308   38      100        28:48.0      9:17/M

       8    Javier Quiles                                           518   38      135        30:52.8      9:57/M

       9    Brian Bates                       North Port  FL        123   35      142        31:51.4     10:16/M

      10    Daniel Taulbee                    Port Charlotte  FL    439   39      161        32:36.4     10:31/M

      11    Nick Hrovat                       Venice  FL            263   36      204        35:58.8     11:36/M

      12    Gregory Hengel                    Port Charlotte  FL    256   37      206        36:01.1     11:37/M

      13    Shawn Singeisen                   Venice  FL            416   38      220        36:40.4     11:50/M

      14    Chris Pounds                      North Port  FL        379   35      223        37:02.7     11:57/M

      15    Andrew Austin                     Venice  FL            106   35      229        37:29.8     12:05/M

      16    Chad Niles                        North Port  FL        357   38      240        39:01.1     12:35/M

      17    Rob Blankenship                   Sarasota  FL          144   37      243        39:28.8     12:44/M

      18    Adam Pennell                      Venice  FL            368   35      283        45:28.8     14:40/M

      19    Eric Schwartz                     North Port  FL        408   35      303        49:02.4     15:49/M

Top

Female 35 to 39


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Sally Vannuland                   Englewood  FL         459   39       21        22:44.1      7:20/M

       2    Jess Karney                       Fort Myers  FL        286   35       26        23:31.1      7:35/M

       3    Rose Sosa                                               519   37       33        24:00.7      7:45/M

       4    Heather Caballero                 North Port  FL        165   35       55        25:46.6      8:19/M

       5    Martha Gowans                     Lake Suzy  FL         241   36       66        26:41.4      8:36/M

       6    Kristi Gerathy                    North Port  FL        234   39       77        27:23.0      8:50/M

       7    Kerry Mccaffrey                   North Port  FL        329   37       78        27:24.1      8:50/M

       8    kristina burch                    Englewood  FL         160   37       83        27:36.3      8:54/M

       9    Joanna Davis                                            502   37      105        29:11.0      9:25/M

      10    Jessica Barnett                   Cape Coral  FL        117   37      116        29:39.4      9:34/M

      11    Paula Hernandez                   Venice  FL            257   37      121        29:49.5      9:37/M

      12    Sheilah Thomas                    North Port  FL        447   37      132        30:35.7      9:52/M

      13    Kim Hussey                        North Port  FL        270   39      139        31:33.9     10:11/M

      14    Stephanie Dye                     punta gorda  FL       491   37      155        32:30.5     10:29/M

      15    Wendy Crawford                    Port Charlotte  FL    199   38      163        32:41.5     10:33/M

      16    Kathleen Cooper                   Punta Gorda  FL       194   39      176        33:38.6     10:51/M

      17    carla little                      Punta Gorda  FL       317   37      179        33:50.8     10:55/M

      18    Amber Bellois                     Wimauma  FL           139   36      182        34:22.0     11:05/M

      19    Stefanie Johnson                  Port Charlotte  FL    277   39      197        35:49.9     11:33/M

      20    Shelley Beauchemin                Englewood  FL         125   39      236        38:38.2     12:28/M

      21    Bryn Austin                       Venice  FL            107   35      264        41:58.3     13:32/M

      22    Katie Wallace                     Punta Gorda  FL       467   35      266        42:15.8     13:38/M

      23    Aimee Dunn                        Port Charlotte  FL    210   36      281        45:14.9     14:35/M

      24    Heather Ryan                      North Port  FL        402   37      296        47:35.1     15:21/M

      25    Sarah Carter                      Rotonda West  FL      176   38      301        48:54.4     15:46/M

      26    Cheryl Groves                                           523   35      307        50:36.5     16:19/M

      27    Beth Moulton                      North Port  FL        347   39      308        51:13.8     16:31/M

Top

Male 40 to 44


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Chad Belcher                      Rotonda West  FL      133   43        8        21:14.8      6:51/M

       2    Chris Beers                                             512   43       13        21:53.7      7:04/M

       3    John Libonati                     Englewood  FL         314   41       19        22:32.5      7:16/M

       4    Daniel Kirscher                                         524   41       22        22:50.0      7:22/M

       5    Todd Rebul                                              513   40       24        23:29.8      7:35/M

       6    Josť f Rivera                     Cape Coral  FL        392   44       34        24:12.3      7:48/M

       7    Ronnie Pressley                   Punta Gorda  FL       380   44       44        24:39.5      7:57/M

       8    John Heck                         Port Charlotte  FL    252   41      108        29:21.1      9:28/M

       9    Tim Mcgivern                      Port Charlotte  FL    330   44      113        29:31.2      9:31/M

      10    Jeff Koor                         Punta Gorda  FL       301   43      130        30:23.8      9:48/M

      11    Todd Levesque                     Punta Gorda  FL       313   43      153        32:25.6     10:27/M

      12    Ken Teague                        punta gorda  FL       442   42      189        35:23.4     11:25/M

      13    John Ryan                         North Port  FL        399   42      259        41:34.8     13:25/M

Top

Female 40 to 44


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Jenna O'Horan                     Sarasota  FL          359   43       39        24:22.8      7:52/M

       2    bernadette gural                  Port Charlotte  FL    242   44       62        26:17.9      8:29/M

       3    Jayne Burns                       Port Charlotte  FL    162   41       63        26:21.9      8:30/M

       4    Indira Gomez Tugmen               Punta Gorda  FL       240   42       69        26:46.8      8:38/M

       5    Monica Silva                      North Port  FL        413   42       71        26:48.0      8:39/M

       6    Jenny Koor                        Punta Gorda  FL       302   41       82        27:34.3      8:54/M

       7    Jennifer Thomas                   North Port  FL        446   44       90        28:00.2      9:02/M

       8    Nancy McGivern                    Port Charlotte  FL    333   43      101        28:50.5      9:18/M

       9    Cheryl Campbell                   Punta Gorda  FL       171   41      111        29:25.2      9:29/M

      10    Laura Kemble                      North Port  FL        288   42      144        31:58.8     10:19/M

      11    Lisa Ryan                         Port Charlotte  FL    401   43      149        32:16.1     10:25/M

      12    Sherri Taulbee                    port charlotte  FL    440   41      164        32:46.2     10:34/M

      13    Terri Williams                    Punta Gorda  FL       474   42      177        33:49.7     10:55/M

      14    Kristina Williams                 Arcadia  FL           473   41      183        34:27.0     11:07/M

      15    Erin Hume                         Port Charlotte  FL    266   43      188        35:17.1     11:23/M

      16    Jennifer Smith                    Hudson  FL            418   44      192        35:39.4     11:30/M

      17    Sheila Valentino                  North Port  FL        457   44      193        35:40.4     11:30/M

      18    Deana Robbins                     Punta Gorda  FL       393   40      202        35:58.3     11:36/M

      19    Tammie Karalfa                    Port Charlotte  FL    285   41      212        36:09.5     11:40/M

      20    Tara Stack                                              422   42      239        38:59.9     12:35/M

      21    Jennifer Barto                    North Port  FL        122   44      251        40:43.9     13:08/M

      22    Lisa Singeisen                    Venice  FL            417   44      263        41:58.1     13:32/M

      23    Pamela Bugenski                   Port Charlotte  FL    159   43      279        45:10.6     14:34/M

      24    Shani Prine                       North Port  FL        382   43      289        46:49.9     15:06/M

Top

Male 45 to 49


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Pat Vasquez                       Port Charlotte  FL    460   49       18        22:31.8      7:16/M

       2    Jim Coppola                                             517   48       47        24:44.4      7:59/M

       3    Andy Ger,amm                                            505   47       51        25:35.9      8:15/M

       4    Jeffrey Mertes                    Port Charlotte  FL    336   46       58        26:12.9      8:27/M

       5    Edgar Mena                        Fort Myers  FL        334   46       65        26:31.6      8:33/M

       6    Kreg Sterns                       Sarasota  FL          426   49       76        27:14.8      8:47/M

       7    Bernard Muster                    Port Charlotte  FL    349   49       97        28:37.0      9:14/M

       8    Chris Banting                     Englewood  FL         113   48      128        30:19.6      9:47/M

       9    Larry Stafford                    Punta Gorda  FL       423   49      131        30:34.5      9:52/M

      10    John Stone                        North Port  FL        429   46      187        35:09.7     11:20/M

      11    Brian Duff                                              503   48      221        37:00.4     11:56/M

      12    Bret Bobenmoyer                   North Port  FL        148   48      227        37:20.5     12:03/M

      13    Curt Brawn                        Sarasota  FL          153   49      242        39:28.1     12:44/M

      14    Brian Russell                     North Port  FL        397   48      250        40:37.9     13:06/M

      15    Brian Simmons                     Port Charlotte  FL    415   47      268        42:46.7     13:48/M

      16    Dan Prine                         North Port  FL        381   45      290        46:50.3     15:06/M

Top

Female 45 to 49


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Gina Ferlise                      Sarasota  FL          220   45       20        22:38.4      7:18/M

       2    Christine Murno                   Port Charlotte  FL    348   45       29        23:49.7      7:41/M

       3    Sandy Aughenbaugh                 North Port  FL        105   49       46        24:42.8      7:58/M

       4    Tina Sujana                       Fort Myers  FL        433   49       49        24:59.1      8:04/M

       5    Betty Staugler                    Punta Gorda  FL       425   48       61        26:15.6      8:28/M

       6    Calie Flores                                            509   45       75        26:59.5      8:42/M

       7    Linda Sigmon                      Port Charlotte  FL    411   45       79        27:27.2      8:51/M

       8    Susan Flores                      Punta Gorda  FL       226   45       80        27:33.7      8:53/M

       9    Anne Marie Coleman                Fort Ogden  FL        185   45      102        28:57.0      9:20/M

      10    Toni Tripi                        Venice  FL            454   47      124        30:03.1      9:42/M

      11    Charlene Johnson                  Placida  FL           279   48      126        30:11.2      9:44/M

      12    Julie Ryan                        North Port  FL        400   45      151        32:20.1     10:26/M

      13    Elizabeth Moneymaker              Sarasota  FL          344   45      156        32:30.7     10:29/M

      14    Christine Lowe                    Punta Gorda  FL       319   45      158        32:32.5     10:30/M

      15    Kimmy Collister                   Sarasota  FL          190   49      159        32:32.8     10:30/M

      16    Michele Galluppi                  Port Charlotte  FL    232   48      169        32:58.7     10:38/M

      17    Pam Pagley                        North Port  FL        361   48      178        33:50.4     10:55/M

      18    Josephine Keating                 Punta Gorda  FL       287   45      198        35:50.6     11:34/M

      19    Colleen Mertes                    Port Charlotte  FL    337   46      208        36:05.4     11:38/M

      20    Michelle Teague                   punta gorda  FL       443   45      209        36:08.0     11:39/M

      21    Candy Duff                        Englewood  FL         209   48      222        37:01.0     11:56/M

      22    Susan Flagel                      North Port  FL        482   45      226        37:16.1     12:01/M

      23    LeeAnn Muster                     Port Charlotte  FL    350   48      234        38:33.8     12:26/M

      24    Michelle Blankenship              Sarasota  FL          146   46      235        38:34.4     12:26/M

      25    Janice Belcher                    Rotonda West  FL      134   45      247        39:39.7     12:47/M

      26    Lisa Figueroa                     Venice  FL            222   47      265        42:04.2     13:34/M

      27    Ann Banting                       Englewood  FL         114   46      269        43:39.6     14:05/M

      28    Lori Andrukiewicz                 Punta Gorda  FL       101   46      272        43:58.5     14:11/M

      29    Barbara Owens                     Port Charlotte  FL    360   47      277        44:47.6     14:27/M

      30    Tina Mihalakis                    Punta Gorda  FL       339   45      285        46:01.5     14:51/M

      31    Amy Summers                       Punta Gorda  FL       435   45      286        46:15.9     14:55/M

      32    Dawn Fellows                      Lehigh Acres  FL      219   47      291        46:52.2     15:07/M

Top

Male 50 to 54


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    George Silva                      North Port  FL        412   53       11        21:40.0      6:59/M

       2    Scott Schantz                     venice  FL            406   50       12        21:41.8      7:00/M

       3    David Flagel                      North Port  FL        481   52       27        23:32.7      7:35/M

       4    Charlie Reagan                    Cape Coral  FL        522   50       32        23:59.3      7:44/M

       5    Dave Herzog                       Port Charlotte  FL    258   53       43        24:36.0      7:56/M

       6    Donald Barto                      North Port  FL        121   52      216        36:20.3     11:43/M

       7    Mike Fox                                                508   50      218        36:30.9     11:46/M

       8    Mike Kai                          Punta Gorda  FL       283   52      245        39:30.5     12:45/M

       9    Phil Knowlton                     Punta Gorda  FL       296   54      276        44:45.9     14:26/M

      10    Jim Bartek                        Port Charlotte  FL    119   51      280        45:10.9     14:34/M

Top

Female 50 to 54


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Traci Myers                       Punta Gorda  FL       351   51       86        27:48.0      8:58/M

       2    Debra Walker                      Punta Gorda  FL       464   52      103        29:01.6      9:22/M

       3    Joanne Bairos                     Placida  FL           109   50      125        30:11.1      9:44/M

       4    Susan Coldiron                    Punta Gorda  FL       184   53      143        31:58.7     10:19/M

       5    Connie Collins                    Port Charlotte  FL    188   50      170        33:01.2     10:39/M

       6    Jackie Messmer                    Sarasota  FL          338   50      172        33:09.5     10:42/M

       7    Emma Mileham                      Sarasota  FL          341   52      174        33:19.7     10:45/M

       8    Kathy Herzog                      Port Charlotte  FL    259   50      175        33:31.8     10:49/M

       9    Cheryl Stone                      North Port  FL        431   53      186        35:09.4     11:20/M

      10    Katherine Brown                   North Port  FL        157   51      199        35:53.2     11:35/M

      11    janette knowlton                  Punta Gorda  FL       297   54      211        36:09.4     11:40/M

      12    Stacey Fox                        North Port  FL        507   50      219        36:31.1     11:47/M

      13    Sherry Best-Kai                   Punta Gorda  FL       142   52      244        39:30.3     12:45/M

      14    Donna Cahusac                     Punta Gorda  FL       170   52      305        49:39.6     16:01/M

      15    Elizabeth Requena                 Punta Gorda  FL       390   51      306        49:40.8     16:01/M

Top

Male 55 to 59


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Russ Chamard                      North Port  FL        180   56        7        20:53.1      6:44/M

       2    Louis Colon                       Port Charlotte  FL    191   55       23        22:59.6      7:25/M

       3    Carey Roy                                               506   56       38        24:22.3      7:52/M

       4    Charlie Coury                     North Port  FL        198   57       42        24:35.4      7:56/M

       5    William Wiley                     Englewood  FL         472   59       57        26:10.9      8:26/M

       6    Joseph Tripi                      Venice  FL            453   57       99        28:46.6      9:17/M

       7    Tracy Hussey                      North Port  FL        269   57      140        31:34.0     10:11/M

       8    Geroge Flores                                           510   59      185        35:09.1     11:20/M

Top

Female 55 to 59


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Sylvia Velez-dejesus              North Port  FL        462   57      120        29:43.9      9:35/M

       2    Doris Fox                         Punta Gorda  FL       228   57      152        32:21.5     10:26/M

       3    Patti Wargo                       Port Charlotte  FL    469   57      181        34:09.8     11:01/M

       4    Donna whitehead                   Venice  FL            470   55      184        34:58.9     11:17/M

       5    Randi Colligan                    North Port  FL        187   59      194        35:40.6     11:30/M

       6    Elizabeth Forrester               Naples  FL            227   59      203        35:58.7     11:36/M

       7    Felicia Jovias                    Punta Gorda  FL       282   57      260        41:39.3     13:26/M

       8    Hilda Valcarcel                                         493   58      267        42:19.5     13:39/M

       9    Sue Paquin                        Arcadia  FL           364   57      270        43:45.1     14:07/M

      10    Donna Farmer                      Englewood  FL         218   59      273        44:32.5     14:22/M

      11    Lisa Baker                        Placida  FL           110   59      300        48:46.6     15:44/M

Top

Male 60 to 64


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Chuck Johnson                     Rotonda West  FL      275   64       48        24:47.5      8:00/M

       2    Robert Marciano                   Venice  FL            325   62      134        30:38.9      9:53/M

       3    Fred Del Lago                     Saint Petersburg  F   204   62      228        37:21.2     12:03/M

Top

Female 60 to 64


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Dee Stout                         Port Charlotte  FL    432   61      109        29:22.1      9:28/M

       2    Lucy Linet                        Port Charlotte  FL    315   60      118        29:40.6      9:34/M

       3    Judith Goike                      Arcadia  FL           237   61      138        31:26.5     10:08/M

       4    Janet Wilcox                      Punta Gorda  FL       471   63      210        36:09.4     11:40/M

       5    Linda Hughes                      Punta Gorda  FL       265   64      248        39:51.7     12:51/M

       6    William Colligan                  North Port  FL        186   62      271        43:46.7     14:07/M

       7    Kathy Blankenship                 Sarasota  FL          145   62      288        46:40.8     15:03/M

Top

Male 65 to 69


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Guy Emerich                       Punta Gorda  FL       215   69       93        28:23.2      9:09/M

       2    David Blankenship                 Sarasota  FL          147   65      287        46:40.2     15:03/M

Top

Female 65 to 69


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Linda Kennedy                     Englrwood  FL         289   65      127        30:12.6      9:45/M

       2    Terri Janssen                     Venice  FL            274   67      316        58:43.3     18:56/M

Top

Female 70 to 74


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Suzan Eisenberg                   Estero  FL            213   70      249        39:58.8     12:54/M

       2    Regina Kinney                     Venice  FL            291   70      317        58:46.6     18:57/M