Best Damn Race - Safety Harbor 2016

5k

February 06, 2016


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing


Men: Top Finishers 0-11 12-14 15-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: Top Finishers 0-11 12-14 15-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

Top

Male Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Luke Beevor                       Wimauma  FL          5264   31        1        15:15.1     15:15.1      4:55/M
       2    Matthew Farrell                   Tampa  FL            5027   35        2        17:20.4     17:20.4      5:35/M
       3    Tri Thornhill                     Winter Haven  FL     4880   47        3        17:32.4     17:32.4      5:39/M
Top

Female Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Amy Armstrong                     Evergreen  CO        5026   39        6        19:13.5     19:13.5      6:12/M
       2    Susan Cooke                       Odessa  FL           6036   57       12        19:41.4     19:41.4      6:21/M
       3    Kay Neely                         Tampa  FL            4638   39       13        19:47.9     19:47.9      6:23/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Charles Schauer                   Treasure Island  FL  4787   41        7        19:14.3     19:15.3      6:12/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Lisa Kothe                        Clearwater  FL       4458   55       24        21:30.4     21:30.4      6:56/M
Top

Male Grand Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Bruce Metts                       Wesley Chapel  FL    4587   50       19        21:01.6     21:01.6      6:47/M
Top

Female Grand Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kathleen Crowley                  Holiday  FL          5239   56       40        22:46.6     22:46.6      7:21/M
Top

Male 11 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Dexter Lowry                      Valrico  FL          4514   10       90        24:49.4     24:58.9      8:00/M
       2    Jd Valdes                         Tampa  FL            5181   10      114        25:39.0     26:02.0      8:16/M
       3    Justin Scott                      Tampa  FL            5092    8      182        27:24.8     27:30.0      8:50/M
       4    Corbin Williams                   Tampa  FL            4956    8      274        29:37.1     30:25.2      9:33/M
       5    Brady Clark                       Lake Mary  FL        5023    8      309        30:25.0     32:21.7      9:49/M
       6    Caiden Alofs                      Plant City  FL       4020    8      516        33:57.3     34:10.7     10:57/M
       7    Aidan Morin                       Clearwater  FL       5072    8      729        39:02.0     40:02.0     12:35/M
       8    Henry Towns                       Gainesville  FL      4885    7      831        41:28.1     42:00.3     13:23/M
       9    Jonathan Wilcox II                Zephyrhills  FL      4953    5      986        45:48.2     46:31.2     14:46/M
      10    Tori Thompson                     Saint Petersburg  F  5095   10     1133        52:36.9     53:45.5     16:58/M
      11    James J Ryder                     Saint Petersburg  F  5248    8     1188        56:53.0     58:08.8     18:21/M
Top

Female 11 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Catalina Dinamarca                Saint Petersburg  F  5134   11      531        34:12.9     35:51.8     11:02/M
       2    Caralise Maloy                    Tampa  FL            4536   10      850        41:54.3     43:30.2     13:31/M
       3    Ellie Williams                    Tampa  FL            4958   10     1046        47:49.4     48:38.1     15:25/M
       4    Stephanie Matyka                  Spring Hill  FL      4560    0     1048        48:03.5     49:26.2     15:30/M
       5    Hannah Cofield                    Clearwater  FL       5086    9     1050        48:05.4     49:14.8     15:31/M
       6    Brooke Fagan                      New Port Richey  FL  4236    9     1124        52:07.6     52:49.6     16:49/M
Top

Male 12 to 14

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Ethan Beaman                      Largo  FL            4050   14       37        22:39.3     22:44.4      7:18/M
       2    Jacob Muscianese                  Land O Lakes  FL     5164   13      319        30:32.4     30:45.2      9:51/M
       3    Christian Zampino                 Clearwater  FL       4986   12      371        31:27.5     32:33.5     10:09/M
       4    Jake Neumeyer                     Safety Harbor  FL    5267   13      578        35:14.9     37:10.4     11:22/M
       5    Caleb Williams                    Palm Harbor  FL      5013   14      724        38:57.8     40:37.5     12:34/M
       6    Alex Hutchings                    Valrico  FL          4394   14      907        43:18.7     43:41.4     13:58/M
       7    Nick Thompson                     Saint Petersburg  F  5094   13     1135        52:37.4     53:46.0     16:58/M
Top

Female 12 to 14

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Layne Mazur                       Trinity  FL          5112   13       97        25:00.1     26:09.0      8:04/M
       2    Courtney Gornik                   Largo  FL            4306   14      453        32:54.7     33:24.6     10:37/M
       3    Caitlin Katz                      Palm Harbor  FL      4432   14      508        33:53.9     34:21.1     10:56/M
       4    Annslee Maloy                     Tampa  FL            4535   12      529        34:11.8     35:51.4     11:02/M
       5    Hannah Ulsager                    Savage  MN           4908   13      630        36:34.3     38:18.3     11:48/M
       6    Ella Brentzel                     Safety Harbor  FL    4094   13      631        36:34.3     38:18.9     11:48/M
       7    Pia Dinamarca                     Saint Petersburg  F  5133   12      857        41:59.3     43:38.0     13:33/M
       8    Sara Ostebo                       Safety Harbor  FL    4675   14     1087        50:05.3     51:38.8     16:09/M
       9    Amanda Gilmore                    Dunedin  FL          5168   12     1209      1:01:18.8   1:01:50.8     19:46/M
      10    Lauren Vickery                    Safety Harbor  FL    5156   14     1217      1:06:08.9   1:10:48.4     21:20/M
Top

Male 15 to 17

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Adam Rosenblum                    Odessa  FL           4766   15       38        22:39.8     22:39.8      7:18/M
       2    Jonathan Williams                 Orlando  FL          6241   15       67        24:04.2     24:05.9      7:46/M
       3    David Craig                       Palm Harbor  FL      4157   15      100        25:06.8     25:44.1      8:06/M
       4    Hunter Vanderwest                 Tampa  FL            6225   15      108        25:27.4     25:33.2      8:13/M
       5    Jakob Salgato                     Tampa  FL            4775   16      241        28:59.1     29:05.3      9:21/M
       6    Connor Vanderwest                 Tampa  FL            6224   15      248        29:06.5     29:12.4      9:23/M
Top

Female 15 to 17

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Lauren Manganiello                Palm Harbor  FL      4538   17       98        25:01.3     25:13.4      8:04/M
       2    Sydney McKenzie                   Largo  FL            4579   17      116        25:41.6     25:46.5      8:17/M
       3    Maleia Scott                      Valrico  FL          4797   16      330        30:43.5     31:27.6      9:55/M
       4    Reagan Cosper                     Palm Harbor  FL      4148   17      356        31:14.4     31:27.0     10:05/M
       5    Megan Binette                     Tampa  FL            4064   16      620        36:13.3     37:44.5     11:41/M
       6    Brooke Everson                    New Port Richey  FL  6058   16      843        41:42.2     42:46.5     13:27/M
       7    Jabreea Johnson                   Tampa  FL            4410   16      929        43:59.8     45:24.1     14:11/M
       8    Bryn Thomas                       Safety Harbor  FL    5179   15     1086        50:05.2     51:38.9     16:09/M
       9    Mackenna Shiver                   New Port Richey  FL  4809   15     1089        50:10.3     51:50.2     16:11/M
      10    Haley Limbaugh                    Clearwater  FL       5255   17     1098        50:48.5     51:18.7     16:23/M
      11    Veronica Gordon                   Largo  FL            4304   15     1189        56:55.7     58:07.4     18:22/M
Top

Male 18 to 24

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Cameron Francis                   Safety Harbor  FL    4268   21        4        18:59.6     19:08.2      6:07/M
       2    John Finnerty                     Gainesville  FL      4252   18      122        25:52.2     27:01.7      8:21/M
       3    Regalado Aspuria                  Tampa  FL            6008   24      129        26:05.9     26:11.2      8:25/M
       4    John Vacca                        Saint Petersburg  F  4911   23      459        32:59.7     33:32.9     10:38/M
       5    Scottie Dannelly                  Tampa  FL            6043   21      616        36:08.4     37:09.9     11:39/M
       6    Cuinn Crawford                    Clearwater  FL       4160   18      661        37:07.8     37:15.6     11:58/M
       7    Christopher Goehring              Sarasota  FL         4299   19      848        41:51.5     42:25.0     13:30/M
       8    Jamicheal Harris                  Clearwater  FL       4346   23     1053        48:23.0     49:24.3     15:36/M
Top

Female 18 to 24

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Lauren Eberhart                   St Petersburg  FL    4222   23       58        23:37.8     23:44.4      7:37/M
       2    Samantha Howard                   Saint Petersburg  F  6088   24       92        24:53.0     25:01.5      8:02/M
       3    Maddy Horne                       Dunedin  FL          4386   22      105        25:19.9     25:30.6      8:10/M
       4    Alexis Sutton                     St. Petersburg  FL   4864   20      120        25:49.8     26:17.2      8:20/M
       5    Valerie Ingold                    New Port Richey  FL  5117   24      126        26:01.1     26:05.5      8:24/M
       6    Savannah Akins                    Dunedin  FL          5071   21      166        27:03.5     28:50.1      8:44/M
       7    Victoria Pearce                   Port Richey  FL      4695   22      171        27:08.7     27:14.3      8:45/M
       8    Luana Ravo                        Gainesville  FL      4734   18      205        28:08.7     29:18.3      9:05/M
       9    Charlotte Reneau                  Largo  FL            4989   22      286        29:54.5     30:52.6      9:39/M
      10    Alexis Rosenberger                Saint Petersburg  F  5002   24      304        30:20.9     30:38.6      9:47/M
      11    Helen Marte                       Tampa  FL            5160   22      410        32:11.5     32:47.4     10:23/M
      12    Morgan Tuazon                     Saint Petersburg  F  4895   20      418        32:17.5     32:47.9     10:25/M
      13    Alison Everett                    Palm Harbor  FL      5059   20      421        32:19.4     33:01.4     10:25/M
      14    Rachel Rovegno                    Saint Petersburg  F  4769   23      460        33:00.5     33:33.5     10:39/M
      15    Bekah Ondejko                     Oldsmar  FL          5268   22      474        33:12.9     34:34.4     10:43/M
      16    Dania Reeber                      Lutz  FL             4739   24      493        33:39.2     36:07.9     10:51/M
      17    Amelia Lee                        Tampa  FL            4493   23      511        33:55.2     34:39.4     10:56/M
      18    Heather Slayton                   Palm Harbor  FL      4819   22      573        35:11.2     35:46.2     11:21/M
      19    Dulce Jimenez                     Clearwater  FL       4405   22      655        37:03.2     38:31.7     11:57/M
      20    Taylor Goldsborough               Land O Lakes  FL     5214   22      657        37:05.0     37:51.1     11:58/M
      21    Hannah Everett                    Palm Harbor  FL      4232   22      670        37:20.7     38:05.4     12:03/M
      22    Shannon Finnerty                  Gainesville  FL      4253   20      674        37:27.7     38:38.3     12:05/M
      23    Marlo Shiver                      New Port Richey  FL  4810   18      747        39:19.5     40:58.7     12:41/M
      24    Amanda Kosmalski                  Palm Harbor  FL      4457   22      799        40:26.9     42:22.0     13:03/M
      25    Kristen Johnson                   Land O Lakes  FL     4412   24      858        42:01.4     44:00.7     13:33/M
      26    Jaime Everett                     Palm Harbor  FL      4233   20      887        42:44.5     43:28.5     13:47/M
      27    Keisha Moloughney                 Tampa  FL            5216   20      913        43:23.9     44:44.5     14:00/M
      28    Bethaney Criswell                 Tampa  FL            4164   21      947        44:49.6     45:07.7     14:27/M
      29    Lauren Wallingford                Largo  FL            4930   20     1001        46:17.7     48:35.9     14:56/M
      30    Sarah Goldsmith                   Tampa  FL            4301   24     1014        46:45.2     47:49.9     15:05/M
      31    Candice Griego                    Bradenton  FL        4326   23     1025        47:05.3     48:34.2     15:11/M
      32    Kaylee Huey                       New Port Richey  FL  5176   20     1034        47:28.5     48:54.7     15:19/M
      33    Shelly Demeglio                   Saint Petersburg  F  4191   23     1049        48:03.9     49:26.7     15:30/M
      34    Rachel Sorice                     Pinellas Park  FL    5057   24     1123        52:04.0     52:31.4     16:48/M
      35    Kayleigh Crowell                  Lakeland  FL         4168   22     1158        54:15.3     55:42.3     17:30/M
      36    Kim Numann                        Palm Harbor  FL      4654   21     1165        54:46.0     56:39.1     17:40/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Christopher Verkuilen             Clearwater  FL       5099   29       20        21:01.9     21:08.5      6:47/M
       2    Armando Feijoo                    Clearwater  FL       6059   26       23        21:27.5     21:28.3      6:55/M
       3    Wesley Mazac                      Tampa  FL            4562   27       43        22:54.0     23:01.2      7:23/M
       4    Dominie Dwyer                     Orlando  FL          4218   27       49        23:04.5     23:08.3      7:26/M
       5    Justin Martin                     Tampa  FL            5030   27       81        24:23.3     24:26.3      7:52/M
       6    James Ashworth                    Tampa  FL            4036   28      103        25:18.5     25:27.3      8:10/M
       7    Xavier Zambrano                   Lake Mary  FL        6247   26      148        26:37.2     26:37.2      8:35/M
       8    Tyler Martins                     Palm Harbor  FL      4551   25      151        26:40.3     26:52.2      8:36/M
       9    Christopher Gillotte              Zephyrhills  FL      6076   28      162        26:55.2     27:22.1      8:41/M
      10    Troy Rucarean                     Tampa  FL            4770   25      169        27:08.1     27:23.2      8:45/M
      11    Mathew Slater                     Saint Petersburg  F  5078   29      184        27:30.7     27:50.1      8:52/M
      12    Steve Joy                         Clearwater  FL       4425   27      207        28:08.8     31:41.6      9:05/M
      13    Sean Sukys                        Fort Myers  FL       6211   25      387        31:40.4     31:49.7     10:13/M
      14    Jack Schabert                     Tampa  FL            4786   27      413        32:13.0     32:40.1     10:24/M
      15    Matt Quevedo                      Tampa  FL            4723   28      420        32:18.5     32:46.4     10:25/M
      16    Scott Noonan                      Tampa  FL            5132   29      422        32:20.0     32:49.7     10:26/M
      17    Garry Brandt                      Clearwater  FL       4089   27      444        32:43.7     34:29.7     10:33/M
      18    Joseph McBrayer                   Lakeland  FL         4563   28      794        40:16.8     40:37.9     12:59/M
      19    Tomas Rio                         Palm Harbor  FL      5243   26      881        42:34.3     44:35.0     13:44/M
      20    Justin Strout                     Clearwater  FL       5235   27      973        45:32.1     46:36.8     14:41/M
      21    Brandon Miller                    Spring Hill  FL      6140   29      976        45:35.1     46:51.7     14:42/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Lisa Barnes                       Tampa  FL            4047   29       42        22:52.2     22:54.9      7:23/M
       2    Christina Noonan                  Tampa  FL            5131   28       54        23:17.6     23:31.7      7:31/M
       3    Rebecca Hesterberg                Tampa  FL            4364   25       71        24:07.8     24:15.5      7:47/M
       4    Melissa Frazho                    Dunedin  FL          4272   29       73        24:11.9     24:38.4      7:48/M
       5    Maria Anastasion                  New Port Richey  FL  5044   25      144        26:30.9     26:53.3      8:33/M
       6    Amy Schultz                       Safety Harbor  FL    4792   28      150        26:39.3     26:46.8      8:36/M
       7    Sara Marr                         Riverview  FL        6122   27      201        28:07.3     28:23.5      9:04/M
       8    Roseanne McIntosh                 Tampa  FL            6128   29      209        28:11.7     28:37.8      9:05/M
       9    Bernadette Boac                   Trinity  FL          4073   29      210        28:12.3     28:38.0      9:06/M
      10    Whitney Richard                   Largo  FL            4747   29      234        28:51.2     29:08.4      9:18/M
      11    Shauna McBride                    Clearwater  FL       6127   25      251        29:09.5     31:26.4      9:24/M
      12    Staisy Kibart                     Tampa  FL            6104   28      281        29:45.2     29:54.7      9:36/M
      13    Ashley Mason                      Tampa  FL            4555   27      291        29:56.2     30:17.8      9:39/M
      14    Amanda Shelley                    Seminole  FL         4806   28      298        30:11.9     30:28.3      9:44/M
      15    Pam Tolbert                       Clearwater  FL       4882   29      302        30:20.8     30:39.2      9:47/M
      16    Chanel Buntin                     Oldsmar  FL          4991   29      333        30:44.8     32:06.4      9:55/M
      17    Lindsey Melendez                  Clearwater  FL       6133   29      338        30:46.4     30:46.4      9:55/M
      18    Stacey Johnston                   Clearwater  FL       4416   28      351        31:05.2     32:26.0     10:02/M
      19    Amanda Wheat                      Palm Harbor  FL      4945   28      355        31:13.2     32:03.1     10:04/M
      20    Ashley Hood                       Gainesville  FL      4381   29      359        31:17.9     31:34.2     10:05/M
      21    Suzanna Bonafede                  Clearwater  FL       4081   28      363        31:19.3     33:13.8     10:06/M
      22    Amanda Berg                       Riverview  FL        5136   27      379        31:33.9     31:50.5     10:11/M
      23    Brittany Jam                      Land O Lakes  FL     5182   28      404        32:05.1     33:00.8     10:21/M
      24    Erica Kielty                      Hudson  FL           4445   27      463        33:02.4     33:23.4     10:39/M
      25    Lauren Deleon                     Tampa  FL            6046   28      465        33:05.9     35:54.1     10:40/M
      26    Megan Rhodaback                   Tampa  FL            6176   27      468        33:07.6     33:35.5     10:41/M
      27    Ginny Stewart                     Saint Petersburg  F  6207   28      473        33:12.9     34:43.3     10:43/M
      28    Kali Lansing                      New Port Richey  FL  4483   27      483        33:24.5     34:49.8     10:46/M
      29    Melanie Young                     Riverview  FL        4983   29      498        33:43.0     34:02.5     10:53/M
      30    Keshia Esteras                    Tampa  FL            4231   28      505        33:51.2     34:46.7     10:55/M
      31    Amy Dombrowski                    Trinity  FL          5061   27      512        33:55.6     35:20.0     10:56/M
      32    Rachel Landon                     Palm Harbor  FL      4479   26      527        34:11.1     36:11.2     11:02/M
      33    Brittany Gray                     New Port Richey  FL  4316   27      528        34:11.2     36:12.0     11:02/M
      34    Courtney Crain                    Palm Harbor  FL      4158   29      562        34:59.3     35:42.2     11:17/M
      35    Krystina Gillispie                Clearwater  FL       4292   26      564        35:02.1     35:02.1     11:18/M
      36    Jacquelyn Stockwell               New Port Richey  FL  4848   26      593        35:39.5     37:33.4     11:30/M
      37    Kayla Dejessa                     Clearwater  FL       4187   25      600        35:46.7     37:12.2     11:32/M
      38    Kylie Olson                       Tampa  FL            4668   27      621        36:13.8     36:30.5     11:41/M
      39    Danielle Derosa                   Brooksville  FL      4194   28      648        36:58.1     37:13.8     11:55/M
      40    Carolyn Seppey                    Tampa  FL            4801   29      652        37:00.3     37:26.2     11:56/M
      41    Marcia Martinez                   Saint Petersburg  F  4548   26      656        37:04.0     38:31.6     11:57/M
      42    Paige Merritt                     Trinity  FL          4585   26      658        37:06.5     37:46.9     11:58/M
      43    Merisa Sehic                      Tampa  FL            5031   26      665        37:14.9     37:38.5     12:01/M
      44    Tara Duerst                       Saint Petersburg  F  6051   25      672        37:25.4     38:45.6     12:04/M
      45    Keren Dwyer                       Orlando  FL          4219   27      686        37:46.9     38:22.1     12:11/M
      46    Kristin Lariviere                 Silver Spring  MD    6109   29      705        38:24.6     39:00.9     12:23/M
      47    Stephanie Morphyades              Tarpon Springs  FL   5262   26      706        38:25.4     40:26.2     12:24/M
      48    Danielle Arthur                   Tampa  FL            4034   25      708        38:29.4     39:43.4     12:25/M
      49    Danielle Nowosiadlo               Ocala  FL            4653   25      711        38:31.2     39:14.5     12:25/M
      50    Megan Jones                       Ocala  FL            4421   29      712        38:31.4     39:14.8     12:25/M
      51    Erin Anderson                     Riverview  FL        4026   28      715        38:36.2     39:55.9     12:27/M
      52    Marissa Grodman                   Saint Petersburg  F  5076   25      739        39:10.4     39:30.1     12:38/M
      53    Ashley Hutchinson                 Plant City  FL       4396   27      751        39:24.7     40:20.1     12:43/M
      54    Kat Gandeza                       Saint Petersburg  F  5165   29      774        39:45.5     40:36.6     12:49/M
      55    Ashli Diviney                     Clearwater  FL       4204   26      788        40:01.1     41:00.3     12:55/M
      56    Jaclyn Wagner                     Riverview  FL        6230   27      804        40:36.1     41:51.6     13:06/M
      57    Melissa Martinez                  Tampa  FL            4549   27      806        40:38.1     40:55.6     13:06/M
      58    Kamira Maharaj                    Tampa  FL            4531   26      808        40:39.2     40:56.7     13:07/M
      59    Diedra Hery                       St. Petersburg  FL   6084   25      852        41:56.4     43:08.3     13:32/M
      60    Casey Rio                         Palm Harbor  FL      5242   26      893        42:59.4     45:00.4     13:52/M
      61    Lauren Bishop                     St. Pete Beach  FL   6021   29      895        43:00.5     43:13.9     13:52/M
      62    Katherine Turner                  Riverview  FL        4901   29      902        43:12.3     44:07.1     13:56/M
      63    Emily Zuckerman                   Tampa  FL            6249   27      978        45:37.6     46:55.9     14:43/M
      64    Sarah Lawson                      Clearwater  FL       5234   29      985        45:45.6     46:50.1     14:45/M
      65    Jessica Rios                      North Arlington  NJ  5129   27     1015        46:52.9     47:35.1     15:07/M
      66    Entela Hoxha                      Clearwater  FL       5211   27     1017        46:54.9     51:45.2     15:08/M
      67    Brittany Sindelar                 Spring Hill  FL      4816   29     1044        47:44.9     48:12.0     15:24/M
      68    Amanda Sanderson                  Lutz  FL             4781   28     1051        48:08.4     48:35.2     15:32/M
      69    Denise Kaplan                     Holiday  FL          4431   27     1065        48:59.5     48:59.5     15:48/M
      70    Evelyn Risole                     St. Petersburg  FL   6178   29     1092        50:13.6     51:06.5     16:12/M
      71    Ashley Pitman                     New Port Richey  FL  4709   27     1137        52:44.4     53:26.1     17:01/M
      72    Kayla Howell                      Seminole  FL         4389   25     1162        54:21.0     57:28.8     17:32/M
      73    Ashley Pruneau                    New Port Richey  FL  5016   27     1170        55:21.9     57:13.4     17:51/M
      74    Lindsey Schutze                   Oldsmar  FL          4794   29     1176        56:16.4     58:00.0     18:09/M
      75    Ashlie Lynn                       Palm Harbor  FL      5025   29     1177        56:17.3     57:04.6     18:09/M
      76    Paula Matyka                      Spring Hill  FL      4559   27     1181        56:20.1     57:07.3     18:10/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Zachary Kessler                   Tampa  FL            6103   31        8        19:16.0     19:16.0      6:13/M
       2    Paul Lefebvre                     Wesley Chapel  FL    4494   32       10        19:34.0     19:35.1      6:19/M
       3    Matt Shanklin                     Saint Petersburg  F  4803   34       11        19:37.0     19:37.0      6:20/M
       4    Gabriele Planzo                   Palm Harbor  FL      4710   33       35        22:18.8     22:29.6      7:12/M
       5    Patrick Redmond                   Saint Petersburg  F  4737   34       36        22:22.2     22:25.4      7:13/M
       6    Jordan Baptiste                   Clearwater  FL       5263   34       52        23:15.3     23:21.7      7:30/M
       7    Danny Olda                        Clearwater  FL       5244   33       65        24:02.7     24:12.0      7:45/M
       8    Carl Vervisch                     Oldsmar  FL          5073   33       68        24:04.4     24:15.1      7:46/M
       9    Gregory Hartney                   Palm Harbor  FL      4348   30       76        24:15.4     24:26.2      7:49/M
      10    Jeremy Bagenstose                 Oldsmar  FL          5104   34       94        24:56.2     25:21.9      8:03/M
      11    Mathew Lynch                      Washington  DC       6119   31       96        24:56.3     25:21.5      8:03/M
      12    Vince Barnes                      Tampa  FL            4048   30      101        25:13.6     25:15.8      8:08/M
      13    Patrick Mitton                    Safety Harbor  FL    4605   31      110        25:32.8     25:49.7      8:14/M
      14    Jace Bostrom                      Dunedin  FL          5033   34      115        25:40.3     25:48.9      8:17/M
      15    James Noble                       Safety Harbor  FL    4650   32      131        26:06.7     27:46.6      8:25/M
      16    Steve Chenard                     Holiday  FL          5058   32      138        26:24.2     27:29.8      8:31/M
      17    Chris Lagasse                     Oldsmar  FL          4473   30      152        26:42.0     26:53.5      8:37/M
      18    Cj Richardson                     Tampa  FL            4748   34      176        27:14.5     27:18.3      8:47/M
      19    Brant Fensin                      Safety Harbor  FL    6061   33      186        27:31.5     28:37.3      8:53/M
      20    Jeremy Tharp                      Tampa  FL            6213   32      221        28:35.3     29:00.3      9:13/M
      21    Joseph Clement                    Oldsmar  FL          5019   31      224        28:37.7     29:55.8      9:14/M
      22    Steven Garger                     Tampa  FL            6073   31      243        29:01.3     29:04.6      9:22/M
      23    Rafal Kadaj                       Palm Harbor  FL      5102   33      249        29:07.3     30:13.6      9:24/M
      24    Matthew Fetterman                 Tampa  FL            5130   33      256        29:19.4     30:01.4      9:27/M
      25    Steve Guy                         Dunedin  FL          4331   30      273        29:34.9     30:02.1      9:32/M
      26    Adam Willett                      Clearwater  FL       5018   31      283        29:54.5     30:52.9      9:39/M
      27    Kenny Nguyen                      St. Petersburg  FL   4645   33      311        30:27.3     31:14.8      9:49/M
      28    Ryan Wadas                        Tampa  FL            4924   32      353        31:08.8     31:35.3     10:03/M
      29    Thomas Leechin                    Tampa  FL            6112   32      369        31:27.0     31:30.0     10:09/M
      30    Vincent Risole                    St. Petersburg  FL   6179   31      370        31:27.3     32:20.2     10:09/M
      31    Ryan Smith                        Largo  FL            4832   31      372        31:28.8     33:12.0     10:09/M
      32    Blake Curran                      Safety Harbor  FL    4173   33      382        31:36.3     32:34.6     10:12/M
      33    Milan Petrovic                    Clearwater  FL       5007   32      399        32:00.0     33:08.5     10:19/M
      34    Devin Vinson                      Tarpon Springs  FL   4919   30      416        32:16.9     34:14.9     10:25/M
      35    Jeremy Coleman                    Safety Harbor  FL    6034   32      419        32:18.2     32:28.2     10:25/M
      36    David Spivey                      Spring Hill  FL      5109   33      437        32:34.9     33:37.2     10:30/M
      37    Nicholas Tufano                   Saint Petersburg  F  5113   30      471        33:09.6     34:18.1     10:42/M
      38    Kelvin Mack                       Dunedin  FL          4526   30      491        33:36.9     34:21.4     10:50/M
      39    Josh McCarthy                     Tampa  FL            5047   33      515        33:56.3     35:18.9     10:57/M
      40    Ryan Ferry                        Clearwater  FL       4248   31      646        36:56.6     37:55.2     11:55/M
      41    Joe Pennino                       Clearwater  FL       6164   34      649        36:59.0     38:42.7     11:56/M
      42    Thomas Irizarry                   Saint Petersburg  F  4398   30      654        37:02.5     37:18.8     11:57/M
      43    Daniel Bodaack                    Odessa  FL           4077   34      667        37:17.3     38:29.9     12:02/M
      44    James Williams                    Mountain View  CA    6240   34      684        37:45.8     39:08.3     12:11/M
      45    Rick Albritton                    Tampa  FL            6005   34      694        38:09.8     38:58.7     12:18/M
      46    Levi Wild                         Tampa  FL            4955   31      728        39:01.7     40:25.0     12:35/M
      47    Nathan Cocco                      Largo  FL            4136   33      825        41:10.6     41:54.8     13:17/M
      48    Roger Smith                       Palm Harbor  FL      4831   32      885        42:40.8     43:23.9     13:46/M
      49    Brian Jannings                    Palm Harbor  FL      5218   33      914        43:24.7     44:44.7     14:00/M
      50    Mike Lee                          Palm Harbor  FL      6111   30     1071        49:14.8     50:23.2     15:53/M
      51    Christoph Schutze                 Oldsmar  FL          6186   33     1178        56:17.5     58:00.3     18:09/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Andrea Cassidy                    Tampa  FL            4120   33       16        20:35.2     20:35.2      6:38/M
       2    Rachel Kroupa                     Palm Harbor  FL      4462   30       17        20:44.8     22:02.2      6:41/M
       3    Erica Rios                        Tampa  FL            5127   32       63        23:54.2     23:55.9      7:43/M
       4    Leeann Elliott                    Lutz  FL             4225   33       78        24:17.5     24:20.9      7:50/M
       5    Larissa Bostrom                   Dunedin  FL          5032   30       79        24:19.7     24:27.8      7:51/M
       6    Kendall Lynch                     Washington  DC       6118   30       95        24:56.2     25:21.5      8:03/M
       7    Melanie McInnis                   Tampa  FL            4575   34      104        25:18.6     25:20.1      8:10/M
       8    Alison Vinson                     Tarpon Springs  FL   4918   30      111        25:35.4     27:32.7      8:15/M
       9    Bonnie Kelly                      Saint Petersburg  F  5169   34      112        25:36.4     25:46.7      8:15/M
      10    Kari Stirling                     Tampa  FL            6209   34      125        25:58.7     26:07.5      8:23/M
      11    Amy Yucuis                        Palm Harbor  FL      4985   33      139        26:24.4     27:47.7      8:31/M
      12    Danielle Tyler                    St Pete  FL          5203   32      174        27:11.1     27:22.1      8:46/M
      13    Kristen Bradley                   Palm Harbor  FL      5145   32      198        28:00.4     28:16.8      9:02/M
      14    Jennier Fieldson                  Tampa  FL            4249   34      200        28:04.4     29:00.7      9:03/M
      15    April Mazac                       Tampa  FL            4561   33      213        28:19.8     28:28.4      9:08/M
      16    Jessica Spivey                    Spring Hill  FL      5108   30      226        28:40.7     29:42.8      9:15/M
      17    Ashley Reavis                     New Port Richey  FL  4736   31      253        29:13.4     31:01.5      9:25/M
      18    Michelle White                    Valrico  FL          5177   33      265        29:28.9     30:31.2      9:30/M
      19    Heather Davis                     New Port Richey  FL  5223   32      275        29:39.8     30:44.4      9:34/M
      20    Megan Wadas                       Tampa  FL            4923   31      279        29:44.5     30:10.0      9:35/M
      21    Allison Freeman                   Tampa  FL            6067   31      296        30:06.9     31:33.1      9:43/M
      22    Pamela Smith                      Lakeland  FL         6198   30      308        30:24.7     30:42.7      9:48/M
      23    Brittan Collett                   Tampa  FL            6035   34      328        30:41.2     31:51.0      9:54/M
      24    Jackie Melton                     Tampa  FL            4584   34      358        31:17.5     32:21.2     10:05/M
      25    Stephanie Smith                   Largo  FL            4833   31      361        31:19.2     33:01.8     10:06/M
      26    Kathryn Samala                    New Port Richey  FL  4776   30      374        31:29.8     32:39.4     10:09/M
      27    Marialuisa Curran                 Safety Harbor  FL    4176   31      384        31:36.6     32:35.0     10:12/M
      28    Lucy Mies                         Treasure Island  FL  4595   33      386        31:39.2     32:54.4     10:13/M
      29    Kimberly Moore                    Tampa  FL            4612   32      394        31:48.1     32:02.5     10:15/M
      30    Julie Miller                      Riverview  FL        4600   30      415        32:16.2     32:30.2     10:25/M
      31    Meaghan Leto                      Tampa  FL            4443   34      425        32:22.9     32:35.9     10:26/M
      32    Katie Mical                       Safety Harbor  FL    4592   31      428        32:25.5     34:04.9     10:27/M
      33    Jamie Mandell                     Alameda  CA          5198   34      433        32:32.2     34:26.2     10:30/M
      34    Christina Mullikin                Palm Harbor  FL      4628   30      436        32:34.6     34:25.3     10:30/M
      35    Anne Lucas                        Safety Harbor  FL    5157   30      438        32:35.2     32:51.3     10:31/M
      36    Laura Zinn                        New Port Richey  FL  5090   33      443        32:43.6     34:36.2     10:33/M
      37    Laura Maggs                       New Port Richey  FL  4256   33      446        32:46.4     34:42.0     10:34/M
      38    Angie Farrell                     Riverview  FL        4243   33      457        32:58.2     34:44.2     10:38/M
      39    Mara Paaga                        Clearwater  FL       5178   33      469        33:08.2     34:26.0     10:41/M
      40    Deanne Powell                     Land O Lakes  FL     4717   32      472        33:11.3     34:13.4     10:42/M
      41    Melenie Fratilla                  Land O' Lakes  FL    4271   32      482        33:23.8     34:50.5     10:46/M
      42    Brenda Lopez                      Zephyrhills  FL      5124   34      487        33:26.5     35:11.5     10:47/M
      43    Shanna Quinn                      New Port Richey  FL  4727   34      494        33:40.0     34:00.9     10:52/M
      44    Jessica Vacca                     Trinity  FL          4910   32      501        33:46.7     34:03.5     10:54/M
      45    Ashley McCarthy                   Tampa  FL            5046   30      514        33:55.9     35:18.8     10:56/M
      46    Nikki Davis                       Tampa  FL            5106   33      526        34:08.5     34:35.3     11:01/M
      47    Casey Craig                       Tampa  FL            4156   32      539        34:27.3     35:36.8     11:07/M
      48    Tasha Gentes                      Fort Lauderdale  FL  5206   32      540        34:32.5     36:32.7     11:08/M
      49    Dayna Dennington                  Clearwater  FL       4193   33      551        34:44.3     35:54.8     11:12/M
      50    Stacy Narron                      Largo  FL            5009   30      552        34:45.1     35:50.4     11:13/M
      51    Megan Olsen                       Clearwater  FL       4667   32      554        34:49.3     35:05.4     11:14/M
      52    Lauren Vonderau                   Palm Harbor  FL      4921   32      556        34:53.8     35:09.9     11:15/M
      53    Alyssa Keyser                     Hudson  FL           4444   30      563        35:00.7     36:34.5     11:17/M
      54    Hope Robinson                     Orlando  FL          6180   33      566        35:02.3     36:35.0     11:18/M
      55    Lisa Belair                       Valrico  FL          6015   33      579        35:15.8     36:39.5     11:22/M
      56    Charline Ruiz                     Tampa  FL            4771   34      601        35:46.9     37:11.9     11:32/M
      57    Sandra Sosa-Carlin                Tampa  FL            4838   32      611        36:01.7     36:57.5     11:37/M
      58    Jessica Richardson                Greeneville  TN      6177   32      617        36:08.4     37:54.1     11:39/M
      59    Jamie Cowens                      Pinellas Park  FL    4154   32      619        36:10.8     36:58.7     11:40/M
      60    Brie Fisher                       Orlando  FL          6062   30      633        36:34.8     37:21.1     11:48/M
      61    Roxanne Gilmore                   Valrico  FL          4294   30      636        36:43.9     37:38.8     11:51/M
      62    Brittany Digrande                 Dunedin  FL          5054   30      639        36:47.6     38:41.4     11:52/M
      63    Meredith Pennino                  Clearwater  FL       6165   34      647        36:57.4     38:41.2     11:55/M
      64    Kara Deleon                       New Port Richey  FL  4189   33      660        37:07.7     38:04.9     11:58/M
      65    Debra Lord                        Inverness  FL        4513   34      683        37:44.8     39:02.3     12:10/M
      66    Jessica Johnston                  Lakeland  FL         4415   31      687        37:49.2     38:19.5     12:12/M
      67    Kelly Clark                       Lake Mary  FL        5024   33      702        38:19.8     40:22.6     12:22/M
      68    Kara Leuz                         Clearwater  FL       5137   34      714        38:34.9     39:54.0     12:26/M
      69    Krystal Feliciano                 Tampa  FL            6060   33      716        38:39.7     39:08.1     12:28/M
      70    Julie Carmichael                  Wesley Chapel  FL    6028   34      722        38:51.1     39:23.5     12:32/M
      71    Katie Lebovitz                    Winter Park  FL      6110   34      726        39:01.5     40:34.5     12:35/M
      72    Leah Wild                         Tampa  FL            4954   31      727        39:01.6     40:25.1     12:35/M
      73    Rachel Braukman                   Tampa  FL            4090   32      742        39:13.4     39:54.6     12:39/M
      74    Amanda Ware                       Saint Petersburg  F  4937   33      744        39:17.3     39:51.3     12:40/M
      75    Jennifer Solano                   Seffner  FL          6201   33      761        39:35.2     40:51.3     12:46/M
      76    Ali Corbino                       Safety Harbor  FL    4145   32      768        39:38.0     41:27.3     12:47/M
      77    Kristina Sampson                  Hudson  FL           4778   33      776        39:47.3     40:43.9     12:50/M
      78    Kristin Tormey                    Palm Harbor  FL      5101   31      777        39:51.1     40:57.9     12:51/M
      79    Nikki Garger                      Tampa  FL            6072   30      800        40:28.2     40:47.5     13:03/M
      80    Kelsey Clement                    Oldsmar  FL          5020   34      811        40:47.4     42:05.8     13:09/M
      81    Jennifer Green                    Gulfport  FL         4323   33      834        41:29.1     41:48.0     13:23/M
      82    Shara Bailey                      Dunedin  FL          4040   33      836        41:30.0     42:15.2     13:23/M
      83    Phyllis Lubin                     Safety Harbor  FL    6115   33      849        41:53.5     42:20.2     13:31/M
      84    Lisa Nesmith                      Dunedin  FL          4639   33      872        42:26.1     43:12.0     13:41/M
      85    Jennifer Ragan                    Safety Harbor  FL    4729   34      877        42:33.1     44:25.4     13:44/M
      86    Regorah Kokoris                   Dunedin  FL          4456   33      880        42:33.7     44:26.5     13:44/M
      87    Dana Becker                       Dunedin  FL          4052   34      915        43:26.6     43:58.8     14:01/M
      88    Chanda Johnson                    Tampa  FL            4406   33      930        44:02.9     45:28.3     14:12/M
      89    Melissa Bretz                     Lutz  FL             4095   32      936        44:18.4     46:14.2     14:17/M
      90    Laura Millns                      Tampa  FL            4601   32      937        44:21.8     46:10.2     14:18/M
      91    Jacquelyne Rios                   Brandon  FL          4752   34      950        44:54.1     45:59.9     14:29/M
      92    Jessica Henry                     Sarasota  FL         4357   30      960        45:05.1     45:39.3     14:33/M
      93    Amanda Moyer                      Tampa  FL            4624   34      965        45:22.4     47:13.7     14:38/M
      94    Sarah Van Blaricum                Tampa  FL            6222   32      967        45:23.6     47:08.9     14:38/M
      95    Alicia Elliott                    Seffner  FL          6054   33      968        45:24.0     47:09.0     14:39/M
      96    Julie Wilcox                      Zephyrhills  FL      4952   34      987        45:48.5     46:31.3     14:46/M
      97    Kimberly Western                  Tampa  FL            6237   33      990        45:56.5     46:59.8     14:49/M
      98    Heather Garland                   Port Richey  FL      4282   31     1026        47:06.8     47:35.8     15:12/M
      99    Danielle Underkoffler             Palm Harbor  FL      6219   34     1039        47:37.1     48:18.1     15:22/M
     100    Shannon Ulrich                    Oldsmar  FL          4907   33     1041        47:43.8     49:13.1     15:24/M
     101    Christina Merwin                  Largo  FL            5087   33     1072        49:15.8     50:15.8     15:53/M
     102    Jennifer Gross                    Palm Harbor  FL      5219   33     1074        49:20.6     50:53.7     15:55/M
     103    Misty Smith                       Tampa  FL            6197   34     1076        49:34.4     51:19.7     15:59/M
     104    Andria Novak                      Highland  IN         6157   32     1090        50:10.5     51:42.4     16:11/M
     105    Jessica Saric                     Dunedin  FL          4784   31     1099        50:48.9     50:48.9     16:23/M
     106    Ji Kim                            Tampa  FL            4447   32     1130        52:25.0     52:25.0     16:55/M
     107    Midori Kimura                     Palm Harbor  FL      4449   31     1136        52:38.9     54:34.0     16:59/M
     108    Sarah Meaher                      Champions Gate  FL   6131   32     1138        52:46.8     54:06.1     17:01/M
     109    Bernadette Lewis                  Safety Harbor  FL    5138   33     1161        54:19.2     55:38.0     17:31/M
     110    Pamala Cox                        Tampa  FL            4155   34     1163        54:25.1     55:30.8     17:33/M
     111    Amanda Reshamwala                 New Port Richey  FL  4743   31     1171        55:22.2     57:13.7     17:52/M
     112    Jennifer Gray                     Safety Harbor  FL    4318   33     1195        57:26.2     57:26.2     18:32/M
     113    Melissa Albritton                 Tampa  FL            6004   30     1213      1:02:01.6   1:02:50.1     20:00/M
     114    Nicole Falk                       Dunedin  FL          5249   33     1221      1:08:34.2   1:08:34.2     22:07/M
     115    Lisa Nastasi                      Tampa  FL            5162   32     1225      1:10:21.1   1:12:57.2     22:42/M
     116    Michelle Valdes                   Tampa  FL            5256   34     1227      1:10:24.3   1:13:00.2     22:43/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Nate Leighton                     Tampa  FL            4498   35        5        19:10.4     19:10.4      6:11/M
       2    Joe Pistillo                      Oldsmar  FL          4708   38       27        21:49.4     21:52.6      7:02/M
       3    Edward Gries                      Sarasota  FL         4327   39       32        22:10.6     22:16.6      7:09/M
       4    Kevin Enderle                     Safety Harbor  FL    4226   38       55        23:18.9     23:21.2      7:31/M
       5    Michael Fieldson                  Tampa  FL            4250   39       64        23:59.6     24:02.4      7:44/M
       6    Dan Stillman                      Winter Garden  FL    6208   36       70        24:07.7     24:23.1      7:47/M
       7    Karl Fuchs                        Safety Harbor  FL    6068   35       74        24:13.9     24:24.0      7:49/M
       8    Ed MacKay                         Palm Harbor  FL      4528   36       82        24:24.1     24:28.5      7:52/M
       9    Patrick Kelley                    Safety Harbor  FL    4439   35       84        24:27.8     24:43.9      7:53/M
      10    Brian Rhatigan                    Oldsmar  FL          4745   39       85        24:28.4     24:36.6      7:54/M
      11    Dan Winter                        Clearwater  FL       5150   39      102        25:17.8     25:24.7      8:09/M
      12    Florian Geier                     Tampa  FL            4285   36      130        26:06.4     26:12.2      8:25/M
      13    Joey Vumbaco                      Holiday  FL          4922   37      134        26:22.6     27:29.0      8:30/M
      14    Steven Tillman                    Groveland  FL        5085   39      141        26:25.3     26:33.7      8:31/M
      15    Daniel Perez                      Tampa  FL            6167   37      146        26:36.4     26:39.2      8:35/M
      16    Paul Ferguson                     Dunedin  FL          4246   39      164        26:57.7     27:04.1      8:42/M
      17    Tim Koplin                        Lakeland  FL         6107   35      192        27:42.3     27:53.8      8:56/M
      18    Nicolas Aquilizan                 Wesley Chapel  FL    4031   36      195        27:54.6     27:59.6      9:00/M
      19    Jason Vacca                       Trinity  FL          4909   37      202        28:07.8     28:24.2      9:04/M
      20    Matt Kubilus                      Lutz  FL             4463   36      206        28:08.8     28:19.4      9:05/M
      21    Court Corbino                     Safety Harbor  FL    5088   37      208        28:09.7     29:59.6      9:05/M
      22    Mike Walker                       Riverview  FL        4927   37      220        28:35.2     30:01.5      9:13/M
      23    Lewis Jones                       Odessa  FL           6250   39      230        28:46.2     29:00.4      9:17/M
      24    Billy Kruthers                    Tampa  FL            6108   38      235        28:51.7     34:46.6      9:18/M
      25    Arron Solano                      Seffner  FL          6200   36      252        29:09.7     30:25.3      9:24/M
      26    Tim Lowry                         Valrico  FL          4515   39      276        29:42.6     29:52.7      9:35/M
      27    John Higgins                      Safety Harbor  FL    6085   36      300        30:16.5     30:43.8      9:46/M
      28    Chris Wulf                        Safety Harbor  FL    4975   36      310        30:25.4     31:47.5      9:49/M
      29    Michael Robinson                  Orlando  FL          6181   37      354        31:11.7     32:47.0     10:04/M
      30    Joseph Zampino                    Clearwater  FL       4987   39      357        31:15.3     32:20.8     10:05/M
      31    Nick Tsotsos                      Dunedin  FL          4893   36      368        31:26.9     32:57.4     10:08/M
      32    Thomas Layco                      Chicago  IL          4489   39      449        32:52.4     33:02.5     10:36/M
      33    Bill Roose                        Zephyrhills  FL      5123   35      486        33:26.3     35:11.7     10:47/M
      34    Anthony Wellman                   Tampa  FL            5039   35      542        34:33.3     34:56.2     11:09/M
      35    Wilberto Rosario Jr               Largo  FL            5049   37      644        36:51.1     38:26.2     11:53/M
      36    Greg Long                         Sarasota  FL         4509   38      676        37:34.1     38:47.0     12:07/M
      37    Steven Ponall                     Clearwater  FL       4712   37      678        37:36.9     38:02.0     12:08/M
      38    Kevin Boguski                     Newtonville  MA      5060   38      701        38:18.3     39:48.3     12:21/M
      39    Alex Breitmaier                   Palm Harbor  FL      4091   36      783        39:53.8     40:16.0     12:52/M
      40    Brian Callahan                    Winter Garden  FL    4107   37      869        42:23.7     43:12.4     13:40/M
      41    Allen Hutchings                   Valrico  FL          4395   36      899        43:07.4     43:29.7     13:55/M
      42    Ernie Smith                       Lithia  FL           4827   35      909        43:21.9     44:35.2     13:59/M
      43    Richard Moyer                     Tampa  FL            4625   35      966        45:22.9     47:13.7     14:38/M
      44    Frank Tsang                       St. Petersburg  FL   4892   39      970        45:25.9     46:57.1     14:39/M
      45    Stuart Brown                      Oldsmar  FL          4096   36     1009        46:29.8     47:33.0     15:00/M
      46    Max Parker                        Tampa  FL            4683   37     1131        52:33.7     52:53.7     16:57/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Rene Espinosa                     Tampa  FL            6057   35       59        23:40.8     23:43.5      7:38/M
       2    Sara Aguila                       Orlando  FL          5034   35       60        23:41.4     23:45.9      7:38/M
       3    Chrissy Arrington                 Lutz  FL             4033   37       75        24:14.7     24:17.1      7:49/M
       4    Tiffany Reynolds                  Tampa  FL            4744   39       80        24:20.3     24:26.6      7:51/M
       5    Joann Hawkins                     Tampa  FL            4349   37      124        25:57.7     26:08.7      8:22/M
       6    Andrea Roman                      Tampa  FL            5231   35      140        26:24.5     26:51.2      8:31/M
       7    Genny Adams                       Clearwater  FL       4013   39      142        26:26.0     27:22.6      8:32/M
       8    Crystal Clisby                    Palm Harbor  FL      4132   37      165        27:03.4     27:09.5      8:44/M
       9    Natalie Wiseman                   Safety Harbor  FL    4964   39      187        27:31.6     27:42.8      8:53/M
      10    Becky Cromwell                    Saint Augustine  FL  4165   37      190        27:41.4     28:04.1      8:56/M
      11    Tara Katt                         Tampa  FL            6099   37      196        27:58.7     28:24.7      9:01/M
      12    Marie Ferrito                     Tampa  FL            4247   36      203        28:07.9     29:03.0      9:04/M
      13    Heather Marion                    Saint Petersburg  F  4541   37      223        28:37.5     29:12.2      9:14/M
      14    Nicole Doerner                    Oldsmar  FL          4209   36      236        28:53.0     29:59.2      9:19/M
      15    Luisa Lara                        Riverview  FL        4484   38      238        28:57.1     30:21.3      9:20/M
      16    Andrea Faria                      Land Olakes  FL      4240   38      254        29:15.8     30:35.9      9:26/M
      17    Morgan Sanchez                    Parrish  FL          4779   38      255        29:16.2     30:31.6      9:26/M
      18    Tania Corujo                      Tampa  FL            4147   38      271        29:32.9     30:51.1      9:32/M
      19    Christine Coppola                 Seminole  FL         5017   38      290        29:55.8     31:09.7      9:39/M
      20    Paulina Meek                      Trinity  FL          6132   35      326        30:36.9     32:04.6      9:52/M
      21    Natalie Martinez                  Tampa  FL            6123   37      329        30:41.5     31:51.1      9:54/M
      22    Rosemary Woolever                 Safety Harbor  FL    4969   37      331        30:43.8     30:54.2      9:55/M
      23    Stacy Leigh                       Clearwater  FL       4497   37      332        30:44.3     31:57.1      9:55/M
      24    Mariam Fagan                      New Port Richey  FL  4237   36      337        30:46.0     31:26.0      9:55/M
      25    Heather Anderlik                  Clearwater  FL       4023   38      344        30:58.1     31:22.9      9:59/M
      26    Rachel Vitale                     Land O Lakes  FL     6228   37      362        31:19.3     31:29.7     10:06/M
      27    Aimee Sheppard                    Seminole  FL         4807   39      366        31:24.7     31:48.5     10:08/M
      28    Catalina Bair                     Tampa  FL            4042   37      388        31:44.2     32:42.0     10:14/M
      29    Yaritza Hogg                      Saint Petersburg  F  5118   37      400        32:01.8     33:08.0     10:20/M
      30    Amanda Wynne                      Tampa  FL            6246   39      407        32:08.5     32:23.7     10:22/M
      31    Kathleen Nightlinger              Tampa  FL            6155   37      408        32:08.7     32:23.9     10:22/M
      32    Azalia Miranda                    Riverview  FL        4602   35      414        32:13.4     33:31.2     10:24/M
      33    Cheryl Kloehn                     Tampa  FL            5042   39      417        32:17.4     33:30.6     10:25/M
      34    Elizabeth Roosevelt               Clearwater  FL       4763   36      432        32:30.7     32:43.5     10:29/M
      35    Marisa Honig                      Tampa  FL            4380   35      434        32:32.8     32:46.2     10:30/M
      36    Annalisa Baez                     Trinity  FL          6010   38      445        32:46.1     34:13.0     10:34/M
      37    Julie Miller                      Safety Harbor  FL    4599   37      448        32:48.3     34:15.6     10:35/M
      38    Meredith Ward                     Land O Lakes  FL     6233   37      456        32:57.8     33:59.8     10:38/M
      39    Tori Baker                        Wesley Chapel  FL    6012   35      458        32:58.6     34:00.0     10:38/M
      40    Jamie Hudson                      St. Petersburg  FL   4390   36      462        33:01.6     33:27.6     10:39/M
      41    Amy Seban                         Hubertus  WI         6190   39      477        33:18.4     33:56.4     10:45/M
      42    Erica Hilla                       Hubertus  WI         6086   37      478        33:19.1     33:56.6     10:45/M
      43    Stephanie Doehleman               Largo  FL            4208   37      485        33:25.4     33:35.3     10:47/M
      44    Mary Reeber                       Tampa  FL            4740   39      492        33:39.0     36:07.7     10:51/M
      45    Kristen Truett                    Oldsmar  FL          5103   35      500        33:46.0     34:11.9     10:54/M
      46    Amber Penhollow Ferguson          Dunedin  FL          4700   36      530        34:12.2     34:27.4     11:02/M
      47    Meredith Taylor                   Clearwater  FL       4874   35      534        34:18.8     35:30.5     11:04/M
      48    Candance Martin                   Dunedin  FL          4545   39      543        34:33.6     35:02.8     11:09/M
      49    Raiza Calderon                    Riverview  FL        4106   38      545        34:36.2     35:54.0     11:10/M
      50    Laura Joseph                      Tampa  FL            4424   35      559        34:55.7     35:15.5     11:16/M
      51    Kari Santiago                     Clearwater  FL       4783   36      589        35:32.4     35:46.2     11:28/M
      52    Kristin Steffen                   Palmetto  FL         6204   37      590        35:32.4     36:32.9     11:28/M
      53    Mindi Williams                    Tampa  FL            6242   38      610        36:00.2     36:49.3     11:37/M
      54    Rosangela Rivera                  Fairfield  NJ        5128   35      622        36:14.2     36:56.1     11:41/M
      55    Melissa Rominski                  St. Petersburg  FL   4762   37      626        36:24.1     37:56.2     11:45/M
      56    Tham Le                           Dunedin  FL          4491   39      635        36:38.5     37:28.6     11:49/M
      57    Ruth Orta                         Odessa  FL           4671   37      643        36:50.5     37:35.0     11:53/M
      58    Colleen Solomon                   New Port Richey  FL  6202   35      681        37:42.9     38:46.0     12:10/M
      59    Kellie Simpson                    Largo  FL            4813   36      685        37:46.3     38:18.5     12:11/M
      60    Liz Winter                        Clearwater  FL       4963   36      689        37:53.7     38:17.0     12:13/M
      61    Margaret Kus                      Tampa  FL            4466   38      703        38:21.2     39:25.0     12:22/M
      62    Jennifer Price                    Tarpon Springs  FL   4719   38      704        38:21.8     39:26.2     12:22/M
      63    Amy Ward                          Dunedin  FL          4935   39      710        38:31.1     39:54.8     12:25/M
      64    Summyr Dravis                     Tampa  FL            6050   35      721        38:51.0     39:23.3     12:32/M
      65    Jaime Thompson                    Sorrento  FL         6215   39      725        39:01.1     40:35.0     12:35/M
      66    Shannon Temming                   Clearwater  FL       4876   38      731        39:03.6     40:15.0     12:36/M
      67    Kasandra Marriott                 St Petersburg  FL    4544   38      741        39:11.6     40:08.4     12:38/M
      68    Adelyne Folkers                   Seminole  FL         4264   38      749        39:23.5     39:53.1     12:42/M
      69    Denise Daney                      Lithia  FL           4178   38      750        39:24.5     39:36.8     12:43/M
      70    Jennifer Burtt                    St Petersburg  FL    5197   35      765        39:37.1     41:32.3     12:47/M
      71    Shanelle Webb                     Riverview  FL        4941   35      771        39:41.1     40:19.3     12:48/M
      72    Linsy Breitmaier                  Palm Harbor  FL      4092   36      781        39:53.3     40:16.0     12:52/M
      73    Marissa Tufariello                Palm Harbor  FL      4896   35      797        40:26.4     42:18.5     13:03/M
      74    Daynetta Dammak                   Saint Petersburg  F  5209   37      798        40:26.5     41:08.0     13:03/M
      75    Amy Black                         Logan  OH            4067   39      807        40:38.3     41:03.6     13:06/M
      76    Carrie Tauscher                   Largo  FL            4871   35      830        41:28.0     42:37.3     13:23/M
      77    Angelica Rodriguez                Land O Lakes  FL     4758   37      838        41:34.4     42:13.3     13:25/M
      78    Kristy Begerow                    Clearwater Beach  F  4056   36      839        41:38.1     42:53.8     13:26/M
      79    Jennifer Mistur                   Maitland  FL         4603   35      842        41:41.6     43:45.1     13:27/M
      80    Trina Theodorovich                Clearwater  FL       4878   39      844        41:42.5     43:46.1     13:27/M
      81    Teresa Giraldez                   Largo  FL            4295   37      845        41:46.2     42:53.3     13:28/M
      82    Michelle Maloy                    Saint Petersburg  F  4537   38      856        41:58.8     43:38.3     13:32/M
      83    Suong Chau                        New Port Richey  FL  4123   38      889        42:45.7     43:43.0     13:47/M
      84    Lindsay Cheshire                  Tampa  FL            4124   35      891        42:47.1     43:27.8     13:48/M
      85    Amy Almonte                       Riverview  FL        4018   37      900        43:11.0     44:06.3     13:56/M
      86    Hollistar Jones                   Tarpon Springs  FL   5120   38      911        43:23.3     45:20.5     14:00/M
      87    Lisa MacDonald                    Palm Harbor  FL      5217   39      912        43:23.8     44:44.7     14:00/M
      88    Samantha Rosario                  Largo  FL            5050   36      917        43:28.7     45:02.8     14:01/M
      89    Kathy Rutkowski                   Palm Harbor  FL      5237   38      923        43:42.7     44:16.4     14:06/M
      90    Christina Gray                    Largo  FL            4317   35      924        43:44.7     44:02.3     14:06/M
      91    Sarah Simmons                     Parrish  FL          5190   39      955        44:59.3     46:08.8     14:31/M
      92    Aimee Jopling                     Saint Petersburg  F  5110   37      956        45:00.7     45:51.3     14:31/M
      93    Stephanie Pawlowicz               Safety Harbor  FL    5232   35      971        45:29.7     46:20.7     14:40/M
      94    Michelle Wulf                     Safety Harbor  FL    4976   37      997        46:12.7     47:36.4     14:54/M
      95    Monica Fowler                     Palm Harbor  FL      6066   35     1004        46:20.6     47:25.1     14:57/M
      96    April Betzing                     Trinity  FL          6019   35     1005        46:20.6     47:49.4     14:57/M
      97    Rachel Watt                       Tarpon Springs  FL   4997   38     1021        47:02.5     48:41.8     15:10/M
      98    Simone Counts                     Palm Harbor  FL      6040   36     1056        48:33.7     49:35.0     15:40/M
      99    Melissa Voights                   New Port Richey  FL  6229   36     1059        48:38.4     49:42.9     15:41/M
     100    Shawna Katz                       Oldsmar  FL          4434   37     1061        48:53.6     48:53.6     15:46/M
     101    April Schirmer                    Tampa  FL            6185   38     1069        49:09.5     51:07.7     15:51/M
     102    Christina Kadinger                Saint Cloud  FL      6098   37     1085        50:04.6     51:04.2     16:09/M
     103    Reina Naylor                      Tampa  FL            4636   36     1106        50:58.9     51:56.7     16:26/M
     104    Jennifer Davis                    Oneco  FL            4182   35     1140        52:59.4     53:43.4     17:05/M
     105    Lottie Williams                   Wesley Chapel  FL    4960   39     1160        54:17.9     56:05.7     17:31/M
     106    Anne Bradnick                     Palm Harbor  FL      4086   39     1166        54:47.4     56:39.0     17:40/M
     107    Jasmine Roberts                   Lutz  FL             4757   38     1174        55:49.5     56:54.6     18:00/M
     108    Virginia Zimmer                   Safety Harbor  FL    5158   35     1185        56:35.0     57:24.3     18:15/M
     109    Yvette Giuffre                    Largo  FL            4296   37     1190        56:57.0     58:08.6     18:22/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Keith W Harcombe                  Tampa  FL            4342   43       15        20:19.0     20:33.7      6:33/M
       2    Michael Culligan                  Dunedin  FL          4170   41       28        21:59.4     22:01.0      7:05/M
       3    Craig Comperatore                 Tampa  FL            4142   41       31        22:09.9     22:13.5      7:09/M
       4    Stacey Smith                      Tampa  FL            4996   42       33        22:14.4     22:14.4      7:10/M
       5    Jason Tregler                     Seffner  FL          6217   42       39        22:44.7     22:48.6      7:20/M
       6    Tim Valdes                        Tampa  FL            6221   44       48        23:03.3     23:26.4      7:26/M
       7    Charles Ellis                     Clearwater  FL       5153   41       56        23:19.4     23:36.1      7:31/M
       8    Fausto Diaz                       Tampa  FL            4198   40       62        23:52.5     25:13.5      7:42/M
       9    Rafael Dipiazza                   Brandon  FL          4202   42       89        24:44.5     25:46.9      7:59/M
      10    Daniel Orta                       Odessa  FL           4670   40      109        25:31.6     26:28.4      8:14/M
      11    Kumar Annamraju                   Tampa  FL            4030   42      123        25:57.1     26:04.1      8:22/M
      12    Jeff Crawford                     Oldsmar  FL          4161   43      136        26:23.0     26:29.8      8:31/M
      13    Bruce Clisby                      Palm Harbor  FL      4131   42      160        26:53.6     26:59.4      8:40/M
      14    Norven Charles                    Tampa  FL            5114   43      170        27:08.3     27:17.4      8:45/M
      15    Tim Torkilsen                     Lutz  FL             4884   41      173        27:10.6     28:52.1      8:46/M
      16    Zachary Holmes                    Tampa  FL            4378   41      183        27:26.5     27:34.6      8:51/M
      17    Ron Klemm                         Pinellas Park  FL    5082   44      194        27:47.0     28:12.3      8:58/M
      18    Matthew Runestad                  Land O Lakes  FL     4773   43      215        28:22.2     28:22.2      9:09/M
      19    Kelly Meyers                      Sarasota  FL         4591   44      250        29:07.6     29:33.9      9:24/M
      20    Greg Holcombe                     Tampa  FL            4377   44      262        29:26.8     29:32.6      9:30/M
      21    Gary Scevola                      Palm Harbor  FL      6184   41      277        29:43.1     30:37.9      9:35/M
      22    Matthew Cox                       Oldsmar  FL          6041   42      280        29:45.0     29:54.5      9:36/M
      23    Benjamin Glossop                  Safety Harbor  FL    6077   43      282        29:45.6     30:37.9      9:36/M
      24    Clark Rhoades                     La Salle  MI         4746   44      294        30:06.1     30:21.9      9:43/M
      25    Jason Fontana                     Tampa  FL            6063   42      321        30:33.0     31:06.7      9:51/M
      26    Dave Harris                       Tampa  FL            6081   40      323        30:34.5     30:44.3      9:52/M
      27    Joe Terrana                       Saint Petersburg  F  5143   42      360        31:18.8     33:02.5     10:06/M
      28    Chris Tillman                     Lutz  FL             6216   42      393        31:47.6     32:09.1     10:15/M
      29    Sebastian Kinzer                  Tampa  FL            4451   41      397        31:55.7     32:09.8     10:18/M
      30    Lance Funair                      Palm Harbor  FL      4277   43      398        31:56.3     33:19.1     10:18/M
      31    Jim Perz                          Palm Harbor  FL      5173   44      440        32:35.8     33:15.5     10:31/M
      32    Larry Strauss                     Tampa  FL            4852   43      475        33:17.9     35:14.1     10:44/M
      33    Tyrone Montgomery                 New Port Richeyrini  4609   41      496        33:42.6     34:13.7     10:52/M
      34    Eric Moore                        Aiken  SC            6144   41      497        33:43.0     35:00.8     10:53/M
      35    Cecil Riddle                      Clearwater  FL       5080   44      568        35:03.0     35:18.9     11:18/M
      36    Frank Creamer                     Tampa  FL            4163   41      596        35:40.0     37:34.3     11:30/M
      37    Joseph Gorecki                    Safety Harbor  FL    5207   43      608        35:58.9     37:22.1     11:36/M
      38    Terence Ware                      Saint Petersburg  F  4938   43      745        39:17.8     39:51.4     12:40/M
      39    Kayle Shoop                       Clearwater  FL       6193   43      867        42:20.4     43:29.4     13:39/M
      40    Carlos Weld                       Riverview  FL        6235   41      940        44:25.0     46:13.7     14:20/M
      41    Gary Shaw                         Dunedin  FL          4805   44      999        46:14.3     47:26.6     14:55/M
      42    Scott Huey                        New Port Richey  FL  5175   44     1035        47:29.5     48:54.7     15:19/M
      43    Brian McRae                       Tampa  FL            5226   41     1104        50:57.3     52:23.8     16:26/M
      44    Doug Gillespie                    Safety Harbor  FL    4290   43     1200        58:08.9   1:00:15.7     18:45/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Christine Valdes                  Tampa  FL            6220   40       41        22:48.9     22:51.3      7:21/M
       2    Michele Turner                    Tampa  FL            4902   44       45        22:57.0     22:59.6      7:24/M
       3    Amy Allen                         Tampa  FL            4015   42       77        24:15.4     24:19.5      7:49/M
       4    Susan Debuhr                      Dunedin  FL          4185   41       99        25:01.6     25:03.3      8:04/M
       5    Georgia Malpartida                Palm Harbor  FL      6121   44      107        25:27.3     25:55.8      8:13/M
       6    Nancy Smith                       St. Petersburg  FL   4829   44      147        26:37.1     26:51.7      8:35/M
       7    Angela Meyers                     Sarasota  FL         6139   42      168        27:05.8     27:31.8      8:44/M
       8    Amber Phillips                    Seminole  FL         4705   43      188        27:33.2     28:37.8      8:53/M
       9    Gina Canopari                     Palm Harbor  FL      4109   43      197        27:59.6     28:11.5      9:02/M
      10    Patti Senoski                     Wesley Chapel  FL    6192   41      199        28:01.0     28:08.1      9:02/M
      11    Celeste Juan                      Tampa  FL            4426   42      216        28:22.2     28:30.4      9:09/M
      12    Angelique Golay                   Tarpon Springs  FL   4300   41      225        28:38.3     28:50.4      9:14/M
      13    Milenes Walters                   Tampa  FL            4931   44      233        28:50.6     29:04.1      9:18/M
      14    Sara Anderson                     New Port Richey  FL  6006   41      242        29:00.8     29:11.1      9:21/M
      15    Amy Passarella                    Spring Hill  FL      6161   40      245        29:02.3     30:41.6      9:22/M
      16    Sandra Morrison                   Tampa  FL            4619   43      260        29:24.7     29:31.4      9:29/M
      17    Dawn Fitzgerald                   New Port Richey  FL  5183   44      263        29:27.0     29:53.6      9:30/M
      18    Jennifer Tuazon                   Saint Petersburg  F  6218   42      278        29:43.3     30:13.2      9:35/M
      19    Melissa Montgomery                New Port Richeyrini  4608   43      287        29:54.8     30:25.4      9:39/M
      20    Michele Pomrink                   Tampa  FL            6170   40      297        30:08.2     30:44.8      9:43/M
      21    Tiffany Manoly                    Safety Harbor  FL    4539   43      303        30:20.9     30:42.8      9:47/M
      22    Patricia Scott                    Clearwater  FL       6189   44      307        30:23.6     31:08.7      9:48/M
      23    Jacqueline Francis                New Port Richey  FL  4269   44      313        30:28.7     30:59.9      9:50/M
      24    Larissa Maloney                   Inverness  FL        6120   44      318        30:31.9     32:19.1      9:51/M
      25    Kristin Muscianese                Land O Lakes  FL     5163   42      324        30:34.7     30:47.3      9:52/M
      26    Cindy Cook                        Tampa  FL            5074   44      335        30:45.7     31:04.1      9:55/M
      27    Sharon Fitzpatrick                New Port Richey  FL  4258   43      348        31:03.4     31:49.8     10:01/M
      28    Sandra Vigil                      Tampa  FL            4915   43      349        31:04.5     31:33.1     10:01/M
      29    Lisa Moy                          Tampa  FL            4623   41      365        31:24.3     31:53.5     10:08/M
      30    Donna Corpuz                      Temple Terrace  FL   6038   41      373        31:29.3     33:21.8     10:09/M
      31    Karla Linsley                     Tampatampa  FL       5252   42      380        31:35.1     31:47.2     10:11/M
      32    Mary McGaha                       Land O Lakes  FL     4573   41      390        31:46.2     35:48.1     10:15/M
      33    Carol Lynn Roman                  Clearwater  FL       4760   42      392        31:47.1     32:40.6     10:15/M
      34    Tara Blocker                      Grand Island  FL     5142   44      411        32:11.9     32:25.9     10:23/M
      35    Jennifer Munro                    Lutz  FL             5041   42      412        32:12.9     33:26.0     10:23/M
      36    Robin Secco                       Tampa  FL            6191   40      426        32:23.6     32:52.1     10:27/M
      37    Rachel Mita                       Clearwater  FL       4604   42      431        32:30.0     34:22.0     10:29/M
      38    Allison Perz                      Palm Harbor  FL      5141   44      442        32:38.4     33:17.5     10:32/M
      39    Debra Aalberg                     Tampa  FL            4011   44      461        33:01.0     33:21.0     10:39/M
      40    Heather Moon                      Lutz  FL             6143   43      480        33:23.2     33:27.1     10:46/M
      41    Sherry Woodruff                   Brooksville  FL      4968   42      522        34:06.6     34:56.6     11:00/M
      42    Marni Dedrick                     Pinellas Park  FL    5003   44      548        34:36.8     36:12.8     11:10/M
      43    Amy Baker                         Palm Harbor  FL      4043   44      549        34:37.0     36:19.9     11:10/M
      44    Kristin Powell                    Citrus Springs  FL   6172   40      550        34:42.8     36:30.3     11:12/M
      45    Pamela Smith                      Tampa  FL            4830   44      555        34:50.6     35:34.2     11:14/M
      46    Shelly Spoeth                     Decatur  GA          6203   41      561        34:58.0     35:00.9     11:17/M
      47    Christine Cassara                 St. Petersbug  FL    6030   42      565        35:02.3     35:26.5     11:18/M
      48    Victoria Jacobs                   Valrico  FL          6092   44      567        35:02.7     36:51.8     11:18/M
      49    Alli Bell                         North Fort Myers  F  6017   41      571        35:08.5     35:45.9     11:20/M
      50    Jen Neumeyer                      Safety Harbor  FL    6152   41      577        35:14.8     37:10.4     11:22/M
      51    Karen Szuba                       Summerfield  FL      5063   41      581        35:26.5     36:23.1     11:26/M
      52    Jeanne Fuller                     St. Louis Park  MN   6069   42      592        35:38.4     35:42.0     11:30/M
      53    Shannon Morgan                    Dunedin  FL          4616   41      612        36:02.8     37:27.9     11:37/M
      54    Bridget Dunn                      Seminole  FL         4216   41      613        36:03.3     37:41.1     11:38/M
      55    Julie Woodruff                    Valrico  FL          6245   41      618        36:09.7     36:25.1     11:40/M
      56    Lisa Nawrozki                     Clearwater  FL       5005   44      624        36:22.4     36:31.6     11:44/M
      57    Deborah Pearce                    Port Richey  FL      4693   43      625        36:22.9     36:44.7     11:44/M
      58    Elaine Miller                     Clearwater  FL       4598   43      629        36:31.7     36:55.5     11:47/M
      59    Meghan Justice                    Palm Harbor  FL      5079   41      642        36:50.2     37:05.8     11:53/M
      60    Pamela Long                       Sarasota  FL         4510   40      659        37:07.0     38:19.2     11:58/M
      61    Patricia Vanderwest               Tampa  FL            6226   43      662        37:09.4     37:56.5     11:59/M
      62    Angela Neale                      Tampa  FL            4637   41      663        37:10.7     39:09.2     11:59/M
      63    Pamela Patrick                    Spring Hill  FL      6162   42      677        37:35.3     38:52.9     12:07/M
      64    Ellie Wagner                      Tampa  FL            4925   41      679        37:39.0     38:13.3     12:09/M
      65    Melissa Allen                     Clearwater  FL       4017   42      690        37:54.6     38:53.1     12:14/M
      66    Christina Nichols                 The Villages  FL     5064   43      692        38:04.1     38:59.4     12:17/M
      67    Melonie Thomas                    Clermont  FL         5001   42      699        38:16.6     39:05.6     12:21/M
      68    Debbie Layton-Cote                Largo  FL            4490   43      709        38:30.9     38:54.8     12:25/M
      69    Kelly Reeb                        Tampa  FL            4738   41      717        38:39.9     40:38.6     12:28/M
      70    Wendy Horne                       Dunedin  FL          4387   44      719        38:47.0     39:57.5     12:31/M
      71    Caroline Palso                    Land O Lakes  FL     4680   40      720        38:50.3     39:36.9     12:32/M
      72    Erika Bee                         Palm Harbor  FL      4053   44      733        39:04.9     41:05.2     12:36/M
      73    Rossana Acosta                    Land O Lakes  FL     5067   42      737        39:09.1     39:28.2     12:38/M
      74    Jennifer Hernandez                Tampa  FL            4363   44      754        39:29.6     40:37.4     12:44/M
      75    Melanie Nieman                    Lutz  FL             4649   40      760        39:34.2     40:45.1     12:46/M
      76    Melissa Wellman                   Tampa  FL            5037   40      763        39:35.7     39:58.6     12:46/M
      77    Becky Sheehan                     Saint Petersburg  F  5171   40      775        39:46.1     40:37.6     12:50/M
      78    Colleen Gorecki                   Safety Harbor  FL    5208   41      778        39:51.5     41:14.4     12:51/M
      79    Jonnette Bolejack                 Largo  FL            5122   43      779        39:52.4     40:35.9     12:52/M
      80    Kelly Moseley                     Land O Lakes  FL     4621   43      784        39:57.4     40:14.7     12:53/M
      81    Terri Nuyianes                    Clearwater  FL       4657   44      785        39:58.0     41:01.6     12:54/M
      82    Rhonda Dunn                       Seminole  FL         4217   44      792        40:06.9     41:44.8     12:56/M
      83    Bethany Berghoffer                Palm Harbor  FL      4061   40      796        40:25.9     42:18.4     13:02/M
      84    Maria Pebworth                    Land O Lakes  FL     4696   41      802        40:30.8     41:50.6     13:04/M
      85    Lisa Packer                       Williamsport  OH     4677   40      805        40:37.6     41:03.3     13:06/M
      86    Martha Nichols                    Seminole  FL         4647   40      809        40:44.0     42:21.2     13:08/M
      87    Deanna Duzen                      Clearwater  FL       5212   41      815        40:52.0     42:09.3     13:11/M
      88    Kelly Barnash                     Clearwater  FL       4046   41      816        40:52.6     42:09.3     13:11/M
      89    Tyrill Towns                      Gainesville  FL      4886   41      829        41:27.8     41:59.5     13:22/M
      90    Kristine Hann                     Safety Harbor  FL    5043   44      860        42:06.7     42:56.7     13:35/M
      91    Jennifer Reinhart                 Clearwater  FL       6175   42      870        42:24.2     45:12.4     13:41/M
      92    Kendra Velilla                    Tampa  FL            6227   40      873        42:26.7     43:23.1     13:41/M
      93    Kristina Craft                    Winter Haven  FL     6042   44      879        42:33.2     44:11.4     13:44/M
      94    Kenya Brathwaite                  Seminole  FL         4995   41      882        42:34.3     43:12.4     13:44/M
      95    Vi Tsotsos                        Dunedin  FL          4894   42      886        42:42.4     44:13.2     13:46/M
      96    Deb Sprouse                       Plant City  FL       4843   42      906        43:18.3     45:17.5     13:58/M
      97    Danielle Mazur                    Trinity  FL          5111   40      908        43:19.6     43:19.6     13:58/M
      98    Vicky Hopper                      St Petersburg  FL    4385   40      916        43:28.3     45:04.8     14:01/M
      99    April Farnum                      Pinellas Park  FL    4242   40      918        43:28.7     44:15.0     14:01/M
     100    Peggy Neal                        Safety Harbor  FL    6149   40      922        43:37.8     44:08.9     14:04/M
     101    Nanci Cernak                      Clearwater  FL       6031   44      941        44:25.5     45:28.9     14:20/M
     102    Stephanie Mont                    Lutz  FL             4607   41      946        44:41.3     45:04.2     14:25/M
     103    Pam Supple                        Cape Coral  FL       4863   44      953        44:56.1     46:15.6     14:30/M
     104    Dawn Stolz                        Hudson  FL           4849   42      962        45:15.8     46:45.9     14:36/M
     105    Suzanne Binette                   Tampa  FL            4065   41      963        45:16.1     46:57.3     14:36/M
     106    Hollie-Anne Berger                Palm Harbor  FL      4060   41      975        45:34.2     45:44.0     14:42/M
     107    Nicole Hennagir                   Tampa  FL            4356   41      984        45:45.3     47:17.2     14:45/M
     108    Amy Block                         Pinellas Park  FL    4071   42      991        45:56.8     47:33.4     14:49/M
     109    Brenda Bennett                    Clearwater  FL       4058   44      996        46:11.8     47:35.8     14:54/M
     110    Cary Shaw                         Dunedin  FL          4804   43      998        46:13.6     47:26.6     14:55/M
     111    Robin Dunivant                    La Salle  MI         4215   42     1006        46:23.0     46:38.9     14:58/M
     112    Michelle King                     Wesley Chapel  FL    4450   40     1007        46:25.1     46:48.3     14:58/M
     113    Nicole Sprague                    Palm Harbor  FL      4842   41     1008        46:26.0     47:20.7     14:59/M
     114    Tessa Tetlow Gaudin               Lakeland  FL         4877   42     1012        46:40.3     47:34.7     15:03/M
     115    Nicole Dickman                    Palm Harbor  FL      6048   42     1029        47:17.9     48:57.7     15:15/M
     116    Natalie Thompson                  Longwood  FL         4879   42     1030        47:18.6     49:00.2     15:15/M
     117    Kara Huey                         New Port Richey  FL  5174   43     1036        47:29.8     48:55.1     15:19/M
     118    Jennifer Cofield                  Clearwater  FL       5147   42     1052        48:08.6     49:17.6     15:32/M
     119    Tara Funair                       Palm Harbor  FL      6070   42     1057        48:34.2     49:59.1     15:40/M
     120    Melanie Calloway                  Riverview  FL        5045   43     1058        48:37.1     49:31.1     15:41/M
     121    Ramona Masi                       Dunedin  FL          4553   44     1063        48:55.3     49:56.2     15:47/M
     122    Amy Cartisano                     Palm Harbor  FL      4114   41     1073        49:16.7     49:56.1     15:54/M
     123    Kristen Shiver                    New Port Richey  FL  4808   41     1088        50:08.9     51:49.1     16:10/M
     124    Cheryl Elshaer                    Trinity  FL          6055   41     1093        50:14.6     51:43.5     16:12/M
     125    Heather Mosher                    Clearwater  FL       4622   43     1096        50:32.4     52:29.7     16:18/M
     126    Angela Blanton                    Clearwater  FL       5254   42     1102        50:52.0     51:20.4     16:25/M
     127    Jane Juran                        Safety Harbor  FL    4428   42     1113        51:25.8     51:49.3     16:35/M
     128    Wendy La Rosa                     Land O Lakes  FL     4467   41     1116        51:36.5     52:52.1     16:39/M
     129    Kristie Kennington-Otto           Lutz  FL             6102   41     1146        53:32.6     54:09.4     17:16/M
     130    Kristen Smuder                    Land O Lakes  FL     5205   42     1147        53:42.7     54:38.2     17:19/M
     131    Deanna Randall                    Dunedin  FL          4731   40     1155        54:04.2     55:19.1     17:26/M
     132    Kimberly Munzner                  Kathleen  FL         6147   41     1159        54:15.4     55:43.3     17:30/M
     133    Leeann Smith                      Tampa  FL            4828   40     1167        54:57.9     56:03.6     17:44/M
     134    Meredith Jewell                   New Port Richey  FL  6095   41     1173        55:46.8     57:27.8     17:59/M
     135    Gyan Hardman                      Worthington  MN      4990   40     1182        56:26.5     57:38.0     18:12/M
     136    Amanda Gillespie                  Safety Harbor  FL    4289   42     1201        58:09.4   1:00:16.0     18:45/M
     137    Lorena McCollister                Ocala  FL            4568   43     1205      1:00:22.3   1:02:09.9     19:28/M
     138    Jenny Basile                      Tampa  FL            6014   40     1220      1:07:43.0   1:09:53.0     21:51/M
     139    Chrysteile Murphy                 Safety Harbor  FL    5266   42     1226      1:10:23.8   1:13:00.1     22:42/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Alan Graff                        Tampa  FL            4309   47        9        19:17.0     19:17.0      6:13/M
       2    Derek McKnight                    Tampa  FL            4580   48       14        19:59.6     20:17.0      6:27/M
       3    Brian McManus                     St. Petersburg  FL   6130   48       18        20:59.9     21:01.2      6:46/M
       4    Scott Green                       Tampa  FL            4324   45       26        21:45.4     21:53.0      7:01/M
       5    Marc Droste                       Oldsmar  FL          4213   48       29        22:06.1     22:08.3      7:08/M
       6    Michael Payette                   Tampa  FL            4689   47       34        22:17.8     22:19.7      7:11/M
       7    Dow Johnson                       Clearwater  FL       4408   47       44        22:56.7     22:59.6      7:24/M
       8    Jim Bonenfant                     Dunedin  FL          4082   46       47        23:02.6     23:14.2      7:26/M
       9    Bill Cosper                       Palm Harbor  FL      6039   48       61        23:47.2     23:58.7      7:40/M
      10    Adrian Jarvis                     Tampa  FL            6094   49       86        24:30.6     24:48.2      7:54/M
      11    Ron Dillard                       Tampa  FL            4201   48      118        25:45.5     25:52.3      8:18/M
      12    John Wilder                       Port Richey  FL      6239   48      121        25:51.7     25:53.2      8:20/M
      13    Mike Ragan                        Tampa  FL            5040   47      127        26:03.8     26:26.2      8:24/M
      14    Jim Valdes                        Tampa  FL            5167   48      135        26:22.9     26:46.2      8:30/M
      15    Terry Leftwich                    Wesley Chapel  FL    4496   47      137        26:23.8     26:31.4      8:31/M
      16    Joe Pearce                        Port Richey  FL      4694   49      177        27:14.9     27:20.5      8:47/M
      17    John Gulla                        Oldsmar  FL          4329   49      193        27:43.5     27:54.0      8:56/M
      18    Robert Troutman                   Safety Harbor  FL    4891   45      204        28:08.6     28:32.6      9:05/M
      19    Dan Casper                        Saint Petersburg  F  4118   47      227        28:41.2     28:52.0      9:15/M
      20    Rick Scott                        Tampa  FL            5091   46      229        28:44.2     28:49.9      9:16/M
      21    Jose Sanchez II                   Lakeland  FL         5222   46      232        28:48.2     35:05.0      9:17/M
      22    Carl Provencher                   Tampa  FL            4720   49      237        28:53.9     29:39.3      9:19/M
      23    Scott Wiggs                       Dunedin  FL          6238   47      240        28:58.3     29:47.7      9:21/M
      24    John Simpson                      Tampa  FL            6195   45      268        29:30.7     29:57.0      9:31/M
      25    Bill Comninel                     Palm Harbor  FL      4140   48      288        29:55.4     30:13.5      9:39/M
      26    Rico Dixson                       Riverview  FL        4207   45      293        30:05.5     31:12.5      9:42/M
      27    Chris Bomhard                     Clearwater  FL       4079   46      301        30:20.0     31:48.8      9:47/M
      28    Michael Griffiths                 Tampa  FL            5121   45      306        30:22.2     31:12.7      9:48/M
      29    Orlando Ja                        New Port Richey  FL  4399   45      315        30:29.7     32:21.1      9:50/M
      30    Daniel Goldberg                   Lutz  FL             6078   46      316        30:30.4     30:34.7      9:50/M
      31    Jeffrey McClanahan                Columbia  IL         4566   48      345        30:58.2     32:27.4      9:59/M
      32    Carl Newman                       Tampa  FL            4642   48      347        30:59.4     32:26.8     10:00/M
      33    Michael Ridgley                   Oldsmar  FL          5188   46      375        31:29.9     33:25.7     10:09/M
      34    Paul Elmore                       Clearwater  FL       5135   49      377        31:33.0     31:50.6     10:11/M
      35    Jemini Joseph                     Lutz  FL             4423   46      396        31:50.7     33:24.2     10:16/M
      36    Jim Talarchyk                     Clearwater  FL       4867   46      451        32:54.3     34:10.9     10:37/M
      37    Glenn Cohen                       Indian Rocks Beach   4138   47      464        33:05.4     34:33.9     10:40/M
      38    Gary Zinn                         New Port Richey  FL  5089   48      490        33:35.1     35:28.2     10:50/M
      39    Daniel Binette                    Tampa  FL            4063   49      499        33:45.5     35:26.5     10:53/M
      40    Jeffrey Katz                      Palm Harbor  FL      4433   49      506        33:52.2     34:19.5     10:55/M
      41    Brian Alofs                       Plant City  FL       4019   45      517        33:59.3     34:12.5     10:58/M
      42    Rich Burton                       Palm City  FL        4103   48      519        34:04.1     35:33.0     10:59/M
      43    Ed Johnson                        Newberg  OR          4409   49      520        34:04.2     35:32.2     10:59/M
      44    Patrick Kerr                      Oviedo  FL           4442   49      521        34:05.9     34:55.5     11:00/M
      45    Steve Powers                      Tampa  FL            4718   48      532        34:13.8     34:32.6     11:02/M
      46    David Lehr                        Tampa  FL            6113   49      544        34:33.7     35:55.3     11:09/M
      47    Steve Browning                    Havensville  KS      4097   49      575        35:11.6     36:11.0     11:21/M
      48    Greg Newland                      New Port Richey  FL  5062   48      641        36:49.8     38:41.5     11:53/M
      49    David Davila                      Land O Lakes  FL     5066   46      738        39:09.3     39:28.0     12:38/M
      50    Patrick McCormick                 New Port Richey  FL  4571   48      770        39:40.2     40:44.6     12:48/M
      51    Luis Nunez                        Safety Harbor  FL    4655   49      782        39:53.6     40:12.7     12:52/M
      52    Daniel Lester                     Tampa  FL            4502   46      865        42:19.8     42:27.8     13:39/M
      53    Cam Metcalf                       South Pasadena  FL   4586   49      894        42:59.6     43:52.1     13:52/M
      54    Paul Bachner                      Chicago  IL          4039   47      931        44:07.4     44:46.0     14:14/M
      55    Joseph Finelli III                Saint Petersburg  F  4251   47      949        44:54.0     45:45.3     14:29/M
      56    Pat Katz                          Oldsmar  FL          4435   48     1062        48:54.4     48:54.4     15:46/M
      57    Christopher Anderson              Palm Harbor  FL      4024   45     1078        49:43.6     50:55.6     16:02/M
      58    Joseph Capazola                   Tampa  FL            4110   48     1114        51:28.5     53:18.7     16:36/M
      59    Robert Workman                    Tampa  FL            4972   48     1115        51:29.7     53:18.8     16:36/M
      60    Kenneth Kline                     Palm Harbor  FL      4453   48     1118        51:38.6     52:29.3     16:39/M
      61    Dale Kane                         Safety Harbor  FL    4430   49     1154        54:04.2     55:18.9     17:26/M
      62    Sean Estelle                      Riverview  FL        5006   45     1198        58:03.8     58:03.8     18:44/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kelley Hewett                     Dunedin  FL          4366   48       69        24:06.5     24:17.9      7:46/M
       2    Sandi Taylor                      Palm Harbor  FL      4875   49       91        24:52.1     24:56.6      8:01/M
       3    Carol Sterling                    Clearwater  FL       6205   49      145        26:31.0     26:54.1      8:33/M
       4    Michelle Caceres                  Tampa  FL            6026   45      157        26:45.4     27:52.3      8:38/M
       5    Christina Pereyra                 Tampa  FL            6166   47      158        26:45.9     26:53.7      8:38/M
       6    Lori Dunlap                       Palm Harbor  FL      6052   48      214        28:21.6     28:35.8      9:09/M
       7    Susan Sutton                      St. Petersburg  FL   4865   47      217        28:28.4     28:55.8      9:11/M
       8    Lindsey Forsythe                  Saint Petersburg  F  6065   46      246        29:02.6     29:27.1      9:22/M
       9    Renee Cohen                       Indian Rocks Beach   4139   48      266        29:29.2     30:58.6      9:31/M
      10    Suzy Rosenblum                    Odessa  FL           4767   47      292        30:04.7     30:06.6      9:42/M
      11    Joey McDevitt                     Tampa  FL            4572   46      312        30:28.3     31:08.8      9:50/M
      12    Susan Jones                       Palm Harbor  FL      4422   46      336        30:45.9     31:08.0      9:55/M
      13    Connie Oliver                     Tampa  FL            4665   46      340        30:50.4     31:05.7      9:57/M
      14    Rhonda Harms                      Clearwater  FL       4344   49      343        30:53.3     31:41.4      9:58/M
      15    Becki Fitzgerald                  New Port Richey  FL  5184   49      350        31:04.5     31:35.3     10:01/M
      16    Dawn Graff                        St. Petersburg  FL   4310   46      352        31:05.6     32:10.0     10:02/M
      17    Kristin Kliem                     Canton  OH           6106   45      367        31:24.9     34:13.3     10:08/M
      18    Theresa Comparetto                Redington Beach  FL  4141   47      381        31:35.6     32:03.4     10:11/M
      19    Renee Foran                       Safety Harbor  FL    4265   47      405        32:05.4     33:43.8     10:21/M
      20    Nancy Erickson                    Tampa  FL            4227   49      427        32:24.4     32:44.6     10:27/M
      21    Beverly Hendrix                   Norcross  GA         4355   46      441        32:37.6     33:53.3     10:31/M
      22    Kimberly Talarchyk                Clearwater  FL       4868   47      452        32:54.6     34:11.1     10:37/M
      23    Nanette Parris                    Palm Harbor  FL      4684   47      455        32:56.4     33:15.1     10:37/M
      24    Alexandra Modica                  Largo  FL            6142   45      479        33:19.5     34:04.9     10:45/M
      25    Diane Lane                        Tampa  FL            4480   46      509        33:55.0     34:38.9     10:56/M
      26    Lisa Norris                       Palm Harbor  FL      4651   48      518        34:00.3     34:34.0     10:58/M
      27    Stacey Pryor                      Tampa  FL            4722   46      524        34:07.3     34:57.3     11:00/M
      28    Cathy Miller                      Seminole  FL         4596   46      535        34:19.7     34:43.8     11:04/M
      29    Denise Bayless                    Oldsmar  FL          4049   47      536        34:25.4     34:54.0     11:06/M
      30    Kristie Gerber                    Oldsmar  FL          6075   45      537        34:25.5     34:54.3     11:06/M
      31    Amy Cason                         Odessa  FL           5075   48      538        34:26.2     34:46.5     11:06/M
      32    Lisa Freeman                      Tarpon Springs  FL   4274   46      547        34:36.7     36:20.0     11:10/M
      33    Julianne Harcombe                 Tampa  FL            4341   47      557        34:54.4     36:33.5     11:15/M
      34    Brenda Eads                       Wesley Chapel  FL    4220   48      569        35:05.6     35:07.7     11:19/M
      35    Heidi Slayton                     Palm Harbor  FL      4820   49      570        35:07.8     35:43.0     11:20/M
      36    Donna Sanchez                     Lakeland  FL         5221   45      574        35:11.5     41:05.2     11:21/M
      37    Sheryl Higgs                      Tampa  FL            4368   49      580        35:25.0     36:14.7     11:25/M
      38    Kazuko Neely                      Tampa  FL            6150   46      583        35:27.5     36:33.4     11:26/M
      39    Rhonda Knapp                      Saint Petersburg  F  4454   48      595        35:39.8     36:09.6     11:30/M
      40    Nina Warshofsky                   Clearwater  FL       4939   49      605        35:53.9     37:30.3     11:35/M
      41    Inja O'Brien                      Pinellas Park  FL    6158   45      615        36:08.2     37:25.0     11:39/M
      42    Christine Sterling                St Petersburg  FL    6206   47      623        36:18.1     37:04.9     11:43/M
      43    Michelle Scott                    Tampa  FL            6188   45      634        36:38.2     38:12.9     11:49/M
      44    Lisa Pages                        Tampa  FL            4678   47      637        36:44.1     37:22.6     11:51/M
      45    Leigh Huizing                     Trinity  FL          6089   45      645        36:54.1     38:21.2     11:54/M
      46    Pam McLeod                        Saint Petersburg  F  6129   48      671        37:23.8     39:20.0     12:04/M
      47    Victoria Sleeman                  Palm Harbor  FL      5012   46      691        37:56.3     39:35.6     12:14/M
      48    Christina Youngblood              Dunedin  FL          4984   45      693        38:09.2     38:42.4     12:18/M
      49    Leaann Kebart                     Clearwater  FL       4436   48      718        38:40.0     39:19.5     12:28/M
      50    Jackie Tutko                      Palm Harbor  FL      4904   47      730        39:02.8     40:15.0     12:35/M
      51    Lisa Keller                       Largo  FL            4438   45      734        39:07.6     39:42.3     12:37/M
      52    Karen Carroll                     Holiday  FL          4113   45      735        39:07.7     41:09.3     12:37/M
      53    Rhonda Riley                      Clearwater  FL       4749   49      736        39:07.9     39:42.3     12:37/M
      54    Teresa Disbennet                  Safety Harbor  FL    4203   47      740        39:11.0     41:09.0     12:38/M
      55    Celena Ossi                       Tarpon Springs  FL   4674   47      753        39:29.3     41:13.1     12:44/M
      56    Brenda Miller                     Seminole  FL         6141   49      759        39:33.1     40:05.9     12:45/M
      57    Ann Pilling                       Royal Palm Beach  F  6168   45      810        40:46.1     42:26.1     13:09/M
      58    Jenni Kennedy                     Clearwater  FL       4441   48      820        41:04.8     41:58.3     13:15/M
      59    Max Artman                        Lakeland  FL         4035   49      823        41:09.5     42:11.7     13:16/M
      60    Elmelinda Ortiz                   Safety Harbor  FL    4672   49      840        41:41.4     42:00.2     13:27/M
      61    Lori O'Connor                     New Port Richey  FL  4658   46      846        41:46.9     42:53.1     13:28/M
      62    Patsy Messinger                   Saint Petersburg  F  6138   47      855        41:58.5     43:59.6     13:32/M
      63    Crystal Leftwich                  Wesley Chapel  FL    4495   46      861        42:13.6     42:21.0     13:37/M
      64    Lisa Ridgley                      Oldsmar  FL          5187   48      864        42:18.1     44:14.5     13:39/M
      65    Gail Smiley                       Tampa  FL            4826   46      866        42:19.9     42:54.8     13:39/M
      66    Jeanie Greco                      Lithia  FL           4321   45      868        42:20.8     43:58.2     13:39/M
      67    Leanne Flewelling                 Safety Harbor  FL    4261   48      874        42:30.5     43:22.3     13:43/M
      68    Donna Palso                       Lutz  FL             4681   49      892        42:57.9     43:44.8     13:51/M
      69    Elisa MacDonald                   South Pasadena  FL   4524   49      896        43:01.2     43:52.7     13:53/M
      70    Felicia Hernandez                 Tampa  FL            4361   46      897        43:06.9     44:58.2     13:54/M
      71    Dianne Brisson                    Tarpon Springs  FL   5119   45      910        43:23.1     45:19.9     14:00/M
      72    Susan Boully                      Brandon  FL          5200   46      927        43:56.2     44:01.7     14:10/M
      73    Vicki Jackson                     Zephyrhills  FL      4400   45      928        43:57.8     45:56.6     14:11/M
      74    Brenda Skidmore                   Clearwater  FL       4817   49      933        44:08.0     45:01.7     14:14/M
      75    Corinna Bellotte                  Tarpon Springs  FL   6018   47      939        44:24.9     45:28.3     14:19/M
      76    Michele Slingluff                 Parrish  FL          4822   49      948        44:53.4     46:48.9     14:29/M
      77    Denise Wolven                     Palm Harbor  FL      6244   49      952        44:55.1     46:18.8     14:29/M
      78    Chantal Laperle                   Indian Rocks Beach   5010   45      972        45:29.8     45:29.8     14:40/M
      79    Andrea Fenical                    St. Petersburg  FL   4245   45      992        46:00.2     47:42.3     14:50/M
      80    Loretta Marcelli                  Seminole  FL         4540   48      993        46:01.3     47:41.8     14:51/M
      81    Shelley Kappeler                  Clearwater  FL       5172   47      995        46:11.0     46:40.3     14:54/M
      82    Cheryl Davis                      New Port Richey  FL  4181   46     1002        46:19.4     46:58.6     14:56/M
      83    Tracie Moore                      Saint Petersburg  F  4614   49     1003        46:19.7     47:11.1     14:56/M
      84    Debbie Simpson                    Saint Petersburg  F  5220   49     1010        46:32.4     47:15.7     15:01/M
      85    Lisa Carmack                      Hudson  FL           4111   47     1013        46:41.0     47:01.1     15:04/M
      86    Kimberly Wallingford              Largo  FL            4929   45     1020        47:02.2     49:20.4     15:10/M
      87    Deanna Tsetsekas                  Palm Harbor  FL      4998   46     1023        47:04.1     48:43.3     15:11/M
      88    Maria Corley                      Bradenton  FL        4146   47     1024        47:05.0     48:34.2     15:11/M
      89    Rachel Smith                      Saint Petersburg  F  5065   46     1032        47:22.5     48:42.1     15:17/M
      90    Kathy Davenport                   Safety Harbor  FL    5084   47     1042        47:44.0     48:22.8     15:24/M
      91    Susan Foerke                      Safety Harbor  FL    5083   49     1043        47:44.6     48:23.4     15:24/M
      92    Tammy Anderson                    Palm Harbor  FL      4028   48     1077        49:43.4     50:55.4     16:02/M
      93    Linda Bothwell                    Valrico  FL          6024   47     1083        49:58.8     51:51.7     16:07/M
      94    Edith Kimbrough                   Tampa  FL            4448   47     1084        50:02.4     51:50.5     16:08/M
      95    Rosy Desalvo                      New Port Richey  FL  4195   46     1091        50:11.8     51:52.5     16:11/M
      96    Lori McClanahan                   Columbia  IL         4567   48     1100        50:51.8     52:20.4     16:24/M
      97    Amy Newman                        Germantown  MD       4641   48     1103        50:52.4     52:19.8     16:25/M
      98    Sandy Burton                      Palm City  FL        4104   47     1105        50:58.8     52:25.6     16:26/M
      99    Julie Johnson                     Newberg  OR          4411   48     1107        50:58.9     52:25.4     16:26/M
     100    Lorri Moyer                       Winter Garden  FL    5152   46     1132        52:34.1     53:20.3     16:57/M
     101    Angela Harper                     Riverview  FL        4345   46     1151        54:03.3     54:26.3     17:26/M
     102    Susan Aman                        Tampa  FL            5144   46     1172        55:38.7     57:16.9     17:57/M
     103    Janet Biscardi                    Holiday  FL          4066   45     1183        56:34.3     58:08.8     18:15/M
     104    Melanie Smith                     Clearwater  FL       5166   49     1196        57:26.3     58:16.4     18:32/M
     105    Brenda Beaver                     Dunedin  FL          4051   47     1203      1:00:09.9   1:00:09.9     19:24/M
     106    Margie Niederkorn                 Ruskin  FL           4648   49     1206      1:00:54.3   1:02:01.8     19:39/M
     107    Christina Boebnger                Seminole  FL         4078   48     1207      1:01:17.0   1:01:49.1     19:46/M
     108    Carolyn Gilmore                   Dunedin  FL          4293   45     1208      1:01:17.2   1:01:49.6     19:46/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Richard Jansik                    Tampa  FL            6093   54       22        21:22.1     21:24.4      6:54/M
       2    Rick Brockett                     Safety Harbor  FL    5261   51       30        22:09.6     22:09.6      7:09/M
       3    Michael Newell                    Dunedin  FL          5233   53       66        24:03.2     24:12.6      7:45/M
       4    David Baney                       Clearwater  FL       4045   50      119        25:46.2     27:15.8      8:19/M
       5    Kevin Luck                        Safety Harbor  FL    4519   50      132        26:13.0     26:23.3      8:27/M
       6    Eric Walz                         Ann Arbor  MI        4932   51      133        26:15.0     27:29.3      8:28/M
       7    David Young                       Peoria  IL           4980   54      143        26:28.5     26:39.1      8:32/M
       8    Bill Grodman                      Tampa  FL            5077   54      153        26:44.0     27:03.7      8:37/M
       9    Jeffrey Moyer                     Tampa  FL            6146   50      155        26:44.1     26:56.4      8:37/M
      10    Victor Carranza                   Spring Hill  FL      6029   50      161        26:54.2     26:59.5      8:41/M
      11    Paul Giacobbe                     Wesley Chapel  FL    4287   51      167        27:04.1     27:55.9      8:44/M
      12    Arnold Jacobs                     Valrico  FL          6091   53      178        27:15.6     29:05.1      8:47/M
      13    Matt McCollough                   Odessa  FL           4569   50      189        27:41.0     28:25.8      8:56/M
      14    James Massie                      Largo  FL            6124   52      212        28:18.7     28:21.3      9:08/M
      15    David Ogden                       Valrico  FL          4660   54      267        29:30.2     31:42.9      9:31/M
      16    Andy Flagg                        Tampa  FL            4259   51      284        29:54.5     30:19.9      9:39/M
      17    Joseph Del Orbe                   Orlando  FL          4188   52      325        30:35.3     30:39.6      9:52/M
      18    Brian Hughes                      Spring Hill  FL      4391   52      327        30:38.3     30:53.1      9:53/M
      19    Mike Maziarka                     Treasure Island  FL  5107   50      342        30:53.2     31:41.3      9:58/M
      20    Peter Belair                      Valrico  FL          6016   54      346        30:58.6     32:22.6      9:59/M
      21    Scott McGaha                      Land O Lakes  FL     4574   51      385        31:36.8     35:47.9     10:12/M
      22    Craig Stanley                     Tampa  FL            5161   51      406        32:08.3     33:40.3     10:22/M
      23    James Greco                       Lithia  FL           4320   51      409        32:10.3     33:47.5     10:23/M
      24    Tom Baggett                       St Petersburg  FL    5154   53      470        33:08.5     34:35.2     10:41/M
      25    Jonathan Myers                    Palm Harbor  FL      4634   51      484        33:25.0     34:29.8     10:47/M
      26    Donald Hoffman                    Lutz  FL             4374   50      502        33:47.6     35:09.3     10:54/M
      27    Mark Farling                      Seminole  FL         4241   53      541        34:33.1     35:02.8     11:09/M
      28    Dan Pennell                       East Canton  OH      6163   52      546        34:36.3     35:06.2     11:10/M
      29    Scott Lewis                       Holiday  FL          4506   51      585        35:28.7     36:05.1     11:26/M
      30    Orlando Martinez                  Saint Petersburg  F  4550   53      586        35:29.6     35:47.1     11:27/M
      31    Brad Whitney                      Safety Harbor  FL    4949   50      603        35:48.5     37:25.5     11:33/M
      32    Jeff Falk                         Palm Harbor  FL      4238   54      700        38:17.8     39:45.7     12:21/M
      33    David Gornik                      Largo  FL            4307   51      752        39:28.5     39:59.1     12:44/M
      34    Paul Cairns                       Safety Harbor  FL    6027   52      755        39:30.5     40:37.7     12:45/M
      35    Andy Nuyianes                     Clearwater  FL       4656   51      786        39:58.5     41:01.8     12:54/M
      36    Don Biggs                         Auburndale  FL       4062   52      795        40:18.8     40:39.8     13:00/M
      37    Istvan Diego                      Saint Petersburg  F  5105   50      801        40:30.0     41:27.8     13:04/M
      38    Michael Flewelling                Safety Harbor  FL    4262   54      812        40:50.2     41:42.7     13:10/M
      39    Jeff Clogston                     Clearwater  FL       4134   50      827        41:27.4     43:11.3     13:22/M
      40    Spencer Lopez                     Safety Harbor  FL    4512   51      841        41:41.5     42:00.3     13:27/M
      41    Allan Micalizzi                   New Port Richey  FL  4593   52      888        42:44.6     43:28.9     13:47/M
      42    Jeff Parsons                      Canton  OH           4686   50      921        43:31.9     46:16.9     14:02/M
      43    Charles Arant                     Brandon  FL          5201   50      926        43:55.9     44:01.4     14:10/M
      44    David Suarez                      Safety Harbor  FL    6210   50      982        45:41.7     47:13.0     14:44/M
      45    Jeff Slayton                      Palm Harbor  FL      4821   53     1011        46:40.2     47:15.8     15:03/M
      46    Tim Adkins                        Lithia  FL           5260   51     1054        48:23.4     49:30.7     15:36/M
      47    Charles Bracey                    Clearwater  FL       4084   52     1068        49:09.3     50:55.5     15:51/M
      48    Todd Schirmer                     Tampa  FL            4789   53     1070        49:10.0     51:08.2     15:52/M
      49    Jim Levering                      Malvern  OH          5245   54     1111        51:25.0     52:54.6     16:35/M
      50    James Hampton                     Tampa  FL            4339   53     1144        53:19.6     54:17.8     17:12/M
      51    Kenneth Coats                     Valrico  FL          4135   52     1197        57:33.1     58:17.6     18:34/M
      52    Jeff Henley-Tannehill             Clearwater  FL       6082   54     1218      1:07:05.3   1:08:40.1     21:38/M
      53    Jim Henley-Tannehill              Clearwater  FL       6083   54     1219      1:07:05.6   1:08:39.9     21:38/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Sarah Ransom                      Tampa  FL            5070   54       50        23:08.0     23:10.8      7:28/M
       2    Theresa Winterhalter              Clearwater  FL       4994   51       72        24:09.7     24:16.6      7:47/M
       3    Kaye Foster                       Clearwater  FL       4267   52       93        24:55.1     25:03.1      8:02/M
       4    Melissa Schultz                   Safety Harbor  FL    4793   54      106        25:20.9     25:28.5      8:10/M
       5    Michele Payne                     Seminole  FL         4690   53      159        26:49.2     27:06.4      8:39/M
       6    Nancy Gornik                      Largo  FL            4308   52      163        26:57.1     27:07.4      8:42/M
       7    Joan Schoen                       Safey Harbor  FL     4790   52      181        27:23.9     29:18.4      8:50/M
       8    Michelle Edwards                  Dunedin  FL          6053   50      218        28:30.8     28:55.7      9:12/M
       9    Colleen Sullivan                  Pompano Beach  FL    4859   52      239        28:57.4     30:51.7      9:20/M
      10    Susan Giannetti                   Altamont  NY         4288   53      289        29:55.5     30:13.8      9:39/M
      11    Beth Ugarte                       Tampa  FL            4905   50      295        30:06.9     30:25.5      9:43/M
      12    Shari Mereness                    Riverview  FL        6137   53      299        30:15.4     31:00.4      9:45/M
      13    Luz Lewis                         Orlando  FL          4504   51      322        30:33.4     30:37.4      9:51/M
      14    Diane Marks                       Dunedin  FL          4542   54      389        31:45.3     32:10.3     10:15/M
      15    Doreen Shockley                   Temple Terrace  FL   5189   51      402        32:03.3     32:16.7     10:20/M
      16    Jill Whitney                      Safety Harbor  FL    4951   53      439        32:35.4     34:11.8     10:31/M
      17    Pat Sielski                       Safety Harbor  FL    4812   52      481        33:23.7     34:16.2     10:46/M
      18    Bonnie Martinez                   Saint Petersburg  F  4546   51      488        33:32.2     33:48.6     10:49/M
      19    Mary Larussa                      Palm Harbor  FL      4486   51      533        34:14.5     35:28.1     11:03/M
      20    Tamara Brunnock                   Lakeland  FL         4098   52      572        35:10.4     36:07.8     11:21/M
      21    Annette Miller                    Safety Harbor  FL    5004   53      576        35:13.1     35:33.7     11:22/M
      22    Denise Lewis                      Holiday  FL          4503   51      584        35:28.5     36:04.9     11:26/M
      23    Behiye Tapan-Chettri              Safety Harbor  FL    4869   54      599        35:42.4     37:08.9     11:31/M
      24    Mary Foley                        Clearwater  FL       4263   53      604        35:50.8     36:43.6     11:34/M
      25    Teresa Mendez                     Kissimmee  FL        6134   53      628        36:28.7     37:47.6     11:46/M
      26    Angela Lynn                       Tampa  FL            4522   54      632        36:34.6     37:10.5     11:48/M
      27    Penni Diviney                     Clearwater  FL       4206   52      640        36:49.6     37:48.7     11:53/M
      28    Nancy Adelmann                    Savage  MN           4014   52      650        36:59.4     38:43.6     11:56/M
      29    Diane Crook                       Tampa  FL            5215   52      651        37:00.1     37:46.1     11:56/M
      30    Sabrina Chute                     Palm Harbor  FL      4127   52      653        37:02.0     38:58.7     11:57/M
      31    Jessica Quinlan                   Riverview  FL        4724   53      664        37:11.9     38:04.0     12:00/M
      32    Kathy MacHovec                    Palm Harbor  HI      4525   50      680        37:39.6     38:09.9     12:09/M
      33    Susan Finnerty                    Gainesville  FL      4254   53      682        37:43.9     38:54.0     12:10/M
      34    Diana Eshelman                    Clearwater  FL       4228   51      688        37:53.1     38:20.9     12:13/M
      35    Lisa Nash                         Safety Harbor  FL    6148   52      723        38:56.4     39:33.4     12:34/M
      36    Barbara Morin                     Clearwater  FL       4617   54      746        39:18.8     40:18.7     12:41/M
      37    Cindi Crowe                       Elizabethtown  PA    5096   51      748        39:21.6     39:35.3     12:42/M
      38    Lu Anne Newton                    Safety Harbor  FL    4643   54      762        39:35.7     40:43.8     12:46/M
      39    Margo Leiser                      Bartow  FL           4499   50      773        39:45.3     40:09.2     12:49/M
      40    Lisa Cruciani                     Waukesha  WI         5125   51      787        40:00.3     41:35.1     12:54/M
      41    Louise Light                      Tampa  FL            4508   52      791        40:06.3     40:54.2     12:56/M
      42    Emily Vecchio                     Sunrise  FL          5048   50      803        40:31.3     40:42.6     13:04/M
      43    Barbara Monkman                   Dunedin  FL          4606   54      814        40:51.1     41:21.3     13:11/M
      44    Susan Sullivan                    Dunedin  FL          4861   50      818        41:01.3     41:41.1     13:14/M
      45    Dianne Persall                    Clearwater  FL       4702   50      822        41:09.5     42:03.7     13:16/M
      46    Christine Clogston                Clearwater  FL       4133   52      826        41:25.3     43:11.0     13:22/M
      47    Petrina Whallen                   Tampa  FL            4944   53      832        41:28.5     43:06.1     13:23/M
      48    Shirley Matthews                  Kissimmee  FL        6126   51      837        41:33.4     42:52.3     13:24/M
      49    Loan Nguyen                       St. Petersburg  FL   4646   50      853        41:56.9     42:44.4     13:32/M
      50    Karen Hayes                       Tampa  FL            4351   51      854        41:57.7     42:33.4     13:32/M
      51    Arlette Violenes                  Land O Lakes  FL     4920   52      871        42:25.7     43:55.9     13:41/M
      52    Kimberly Williams                 Tampa  FL            4959   54      875        42:31.7     44:26.1     13:43/M
      53    Claudia Torkilsen                 Lutz  FL             4883   50      903        43:13.9     44:55.1     13:56/M
      54    Crystal Wilson                    Ocala  FL            6243   54      920        43:31.7     46:16.6     14:02/M
      55    Jamie Seagren                     Apollo Beach  FL     4798   51      934        44:15.3     45:33.9     14:16/M
      56    Sharon Dorish                     Ruskin  FL           4212   50      935        44:15.4     45:33.7     14:16/M
      57    Ellen Dexter                      Crystal Beach  FL    4197   51      942        44:28.2     46:22.4     14:21/M
      58    Deb Plummer                       Indian Rocks Beach   5011   52      945        44:40.1     45:29.2     14:25/M
      59    Marcie Gnage                      Mary Esther  FL      4297   54      958        45:02.5     45:35.1     14:32/M
      60    Terri Kinsey                      Saint Petersburg  F  5052   53      959        45:02.8     46:48.3     14:32/M
      61    Kathy Walz                        Ann Arbor  FL        4933   52      977        45:37.6     46:52.5     14:43/M
      62    Pat Sanchez                       Spring Hill  FL      4780   53      980        45:39.2     46:55.9     14:44/M
      63    Shirley Ambrogio                  Hudson  FL           4022   50      981        45:40.2     47:10.5     14:44/M
      64    Penny Pollard                     Winter Haven  FL     6169   53     1000        46:16.2     47:56.8     14:55/M
      65    Margaret Kralovich                Dunedin  FL          4459   51     1016        46:53.1     47:40.7     15:07/M
      66    Tracey Greenlees                  Palm Harbor  FL      4999   50     1022        47:03.0     48:41.7     15:11/M
      67    Betty Luska                       St. Petersburg  FL   6117   51     1047        47:58.9     49:40.9     15:28/M
      68    Leela Lanier                      Marietta  GA         4482   53     1064        48:56.3     50:56.9     15:47/M
      69    Elizabeth Moore                   Tampa  FL            4610   50     1081        49:56.1     51:44.1     16:06/M
      70    Deborah Kelley                    Clearwater  FL       5253   50     1101        50:52.0     51:21.2     16:25/M
      71    Lynn Walker                       Safety Harbor  FL    4926   52     1108        51:14.0     52:59.5     16:32/M
      72    Susan Massarsky                   Safety Harbor  FL    5015   51     1109        51:17.4     52:53.3     16:33/M
      73    Sheila Goodman                    Beachwood  OH        4303   52     1110        51:17.5     52:52.7     16:33/M
      74    Mary Jo Levering                  Malvern  OH          5246   52     1112        51:25.0     52:54.5     16:35/M
      75    Sandra Ann McKeever               Palm Harbor  FL      4576   54     1117        51:37.8     52:28.7     16:39/M
      76    Gabrial Lott                      Safety Harbor  FL    5195   51     1122        51:59.4     52:47.9     16:46/M
      77    Stephanie Thompson                Saint Petersburg  F  5093   50     1134        52:37.4     53:45.1     16:58/M
      78    Patty Workman                     Tampa  FL            4971   50     1141        53:15.3     55:04.4     17:11/M
      79    Lynn Davis                        Clearwater  FL       4183   53     1142        53:15.6     53:54.7     17:11/M
      80    Maria Mendoza                     Tampa  FL            6135   54     1143        53:17.5     55:06.5     17:11/M
      81    Angie Eisele                      Clearwater  FL       4224   53     1150        53:57.2     55:20.9     17:24/M
      82    Angela Wright                     Tarpon Springs  FL   4974   52     1164        54:32.7     56:30.8     17:35/M
      83    Laura Passarella                  Safety Harbor  FL    5055   51     1168        55:05.7     57:04.6     17:46/M
      84    Abigail Harris                    Safety Harbor  FL    5056   51     1169        55:06.0     57:04.9     17:46/M
      85    Annette Decato                    Palm Harbor  FL      4186   54     1186        56:35.3     58:08.6     18:15/M
      86    Robbie Clyman                     Saint Petersburg  F  5247   53     1194        57:23.2     58:38.9     18:31/M
      87    Sumyr Dehart                      Tampa  FL            6045   53     1215      1:04:17.2   1:06:11.8     20:44/M
      88    Debbie Ashworth                   Lakeland  FL         6007   54     1216      1:04:17.4   1:06:11.2     20:44/M
      89    Gloris Young                      Peoria  IL           4981   54     1223      1:09:14.7   1:09:56.7     22:20/M
      90    Christine Maskrey                 Largo  FL            4554   54     1228      1:19:40.8   1:21:22.0     25:42/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Francisco Pablos                  Saint Petersburg  F  5185   55       25        21:39.1     21:39.1      6:59/M
       2    Gary Mac Donald                   Largo  FL            4523   58       46        23:02.2     23:09.6      7:26/M
       3    Richard Yanacek                   Palm Harbor  FL      4979   59       51        23:11.0     23:13.0      7:29/M
       4    David Pelham                      Dunedin  FL          4699   57       57        23:27.6     23:34.5      7:34/M
       5    Gordy Mereness                    Riverview  FL        6136   56       87        24:34.4     24:34.4      7:55/M
       6    Art Ward                          Caledonia  NY        4936   56      113        25:38.8     25:44.5      8:16/M
       7    Jeff Segert                       Palm Harbor  FL      4799   58      128        26:05.2     26:09.6      8:25/M
       8    Robert Fanning                    Holiday  FL          4239   55      154        26:44.1     26:47.3      8:37/M
       9    Ed Vasquez                        Lecanto  FL          4912   57      156        26:45.3     26:55.3      8:38/M
      10    James Reagan                      Safety Harbor  FL    4735   56      191        27:42.2     27:48.8      8:56/M
      11    Bryan Miehe                       Temple Terrace  FL   4594   56      222        28:37.3     29:03.4      9:14/M
      12    Chris Gagen                       St Petersburg  FL    4278   55      259        29:23.7     29:39.6      9:29/M
      13    David Chesser                     Tampa  FL            5028   58      261        29:26.6     29:41.6      9:30/M
      14    Dean Robbins                      Schenectady  NY      4754   58      285        29:54.5     30:12.8      9:39/M
      15    David Peterson                    Saint Petersburg  F  4704   56      320        30:32.5     30:47.3      9:51/M
      16    Timothy Vinoski                   Tampa  FL            4917   56      334        30:45.7     32:23.2      9:55/M
      17    David Root                        Palm Harbor  FL      4764   58      339        30:49.5     31:37.4      9:56/M
      18    Mike Newton                       Safety Harbor  FL    6154   55      341        30:51.3     31:15.6      9:57/M
      19    Steven Meyer                      Gulfport  FL         4589   57      376        31:32.2     31:44.2     10:10/M
      20    Mark Roman                        Clearwater  FL       4761   56      391        31:47.1     32:40.5     10:15/M
      21    George Smetzer                    Safety Harbor  FL    4825   55      395        31:49.2     33:34.0     10:16/M
      22    Michael McCarty                   Clearwater  FL       5068   59      466        33:05.9     33:30.2     10:40/M
      23    Mark Morin                        Clearwater  FL       4618   58      467        33:07.1     34:07.2     10:41/M
      24    Barry Lanier                      Marietta  GA         4481   56      504        33:50.2     35:51.3     10:55/M
      25    Dale Schweinsberg                 New Port Richey  FL  4795   56      525        34:07.3     35:29.3     11:00/M
      26    Lawrence Farrell                  Riverview  FL        4244   55      560        34:56.8     36:42.6     11:16/M
      27    Mark Everett                      Palm Harbor  FL      4234   59      594        35:39.6     36:26.8     11:30/M
      28    Rahul Chettri                     Safety Harbor  FL    4125   57      598        35:42.3     37:08.7     11:31/M
      29    Ron Henry                         Tampa  FL            4360   56      638        36:45.9     38:11.8     11:51/M
      30    Michael Busjahn                   Saint Petersburg  F  5194   55      695        38:11.3     38:49.2     12:19/M
      31    William McMahan                   New Port Richey  FL  4581   58      698        38:16.2     38:39.6     12:21/M
      32    Martin Solano                     Tampa  FL            4837   58      743        39:15.5     40:32.4     12:40/M
      33    Todd Cruciani                     Waukesha  WI         5126   56      756        39:30.8     41:05.7     12:45/M
      34    Ray Sola                          Palm Harbor  FL      6199   58      758        39:32.9     40:18.2     12:45/M
      35    Chuck Crook                       Tampa  FL            4167   56      780        39:52.9     40:54.7     12:52/M
      36    Marc Mulbarger                    Ocala  FL            4626   55      813        40:50.2     41:42.5     13:10/M
      37    George Persall                    Clearwater  FL       4703   59      821        41:09.4     42:03.5     13:16/M
      38    Alfred Hadick                     Brandon  FL          4332   56      964        45:18.1     46:53.1     14:37/M
      39    Gary Imel                         Clearwater  FL       4397   57     1079        49:45.7     51:32.9     16:03/M
      40    Lenny Skelton                     Tampa  FL            5021   57     1153        54:03.7     55:25.6     17:26/M
      41    John Lawrence                     Riverview  FL        4488   58     1175        55:51.5     56:50.1     18:01/M
      42    Keith Stone                       Seffner  FL          4850   55     1199        58:06.4     59:22.9     18:45/M
      43    Zigmund Matsago                   Largo  FL            4556   59     1210      1:01:20.9   1:01:50.3     19:47/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jeanne Wellings                   Palm Harbor  FL      4943   56      219        28:33.8     30:15.5      9:13/M
       2    Sharon Byers                      Ashburn  VA          4105   55      244        29:01.8     29:24.8      9:22/M
       3    Carolyn Kiper                     Saint Petersburg  F  6105   56      247        29:03.3     29:27.9      9:22/M
       4    Leslie Godwin                     Tampa  FL            4298   58      305        30:21.9     30:33.3      9:47/M
       5    Laurie Meyer                      Gulfport  FL         4588   56      378        31:33.1     31:44.6     10:11/M
       6    Karen Griner                      New Port Richey  FL  6079   55      401        32:02.7     33:46.8     10:20/M
       7    Za Johnson                        Ozona  FL            4414   55      403        32:05.0     32:23.5     10:21/M
       8    Jan Luck                          Riiverview  FL       4517   57      430        32:28.8     32:28.8     10:28/M
       9    Susan Buck                        Safety Harbor  FL    5257   56      447        32:47.6     33:08.8     10:35/M
      10    Yvette Acosta MacMillan           Tampa  FL            6002   58      454        32:55.9     33:41.7     10:37/M
      11    Donna Provencher                  Tampa  FL            4721   55      476        33:18.2     34:03.3     10:45/M
      12    Shari Hilliard                    Clearwater  FL       4372   59      489        33:32.3     33:50.5     10:49/M
      13    Sandy Everett                     Palm Harbor  FL      4235   56      507        33:52.3     34:38.3     10:55/M
      14    Riorita Gaon                      Clearwater  FL       4281   59      510        33:55.2     35:31.9     10:56/M
      15    Cindy Hadick                      Brandon  FL          4333   58      523        34:07.3     34:39.2     11:00/M
      16    Debra Lagattuta                   Tampa  FL            4474   56      582        35:26.9     35:47.4     11:26/M
      17    Diana Maguire                     Clearwater  FL       4530   55      587        35:30.9     35:38.3     11:27/M
      18    Lori Kull                         Parrish  FL          4464   59      591        35:37.7     35:58.8     11:29/M
      19    Kaycee Jenkins                    Tampa  HI            4403   55      606        35:55.2     36:18.5     11:35/M
      20    Martha Wallace                    Tampa  FL            4928   57      614        36:04.1     36:46.7     11:38/M
      21    Cheryl Zambroski                  Tampa  FL            6248   59      627        36:27.4     37:23.5     11:45/M
      22    Pam Kilpatrick                    Oldsmar  FL          4446   57      668        37:17.7     38:15.6     12:02/M
      23    Tammy Crutchfield                 Lutz  FL             4169   56      673        37:25.8     37:39.8     12:04/M
      24    Pat O'Connor                      Palm Harbor  FL      4659   59      675        37:33.0     38:12.6     12:07/M
      25    Erin Moore                        Tarpon Springs  FL   4611   58      696        38:14.1     40:07.0     12:20/M
      26    Lisa Murfield                     Odessa  FL           4630   57      697        38:15.4     38:51.7     12:20/M
      27    Debbie Brandt                     Palm Harbor  FL      4088   56      713        38:32.8     40:18.8     12:26/M
      28    Lori Casalvieri                   Beverly Hills  FL    4117   56      732        39:04.9     40:52.7     12:36/M
      29    Cathy Johnson                     Oldsmar  FL          5053   57      767        39:37.8     41:31.1     12:47/M
      30    Brenda Curtwright                 New Port Richey  FL  4177   55      817        40:54.2     41:38.6     13:12/M
      31    Suzanne Trout                     Land O Lakes  FL     4890   59      835        41:29.1     42:08.3     13:23/M
      32    Laurie Cateriny                   Orange City  FL      4121   58      862        42:14.8     43:57.1     13:37/M
      33    Kelly Siegel                      Safety Harbor  FL    4811   57      883        42:38.8     43:59.0     13:45/M
      34    Jody Dulmes                       Clearwater  ID       4214   58      957        45:00.8     46:01.3     14:31/M
      35    Lesa McCarty                      Clearwater  FL       5069   59      979        45:39.1     46:03.5     14:44/M
      36    Lisa Pablos                       Saint Petersburg  F  5186   56     1019        47:01.4     47:57.3     15:10/M
      37    Isabel Ringelspaugh               Tarpon Springs  FL   4751   58     1027        47:12.1     47:19.6     15:14/M
      38    Lisa Brachna                      Safety Harbor  FL    5258   56     1040        47:41.0     48:02.8     15:23/M
      39    Beverly Adkins                    Lithia  FL           5259   56     1055        48:23.5     49:30.6     15:36/M
      40    Cynthia Anderson                  Clearwater  FL       4025   57     1060        48:52.0     49:52.8     15:46/M
      41    Doris Bracey                      Clearwater  FL       4085   56     1067        49:08.8     50:55.3     15:51/M
      42    Eugenia Denman                    Tarpon Springs  FL   4192   56     1075        49:21.5     50:44.4     15:55/M
      43    Cheryl Gardner                    Valrico  FL          6071   55     1082        49:58.5     51:51.8     16:07/M
      44    Lisa Wagner                       Ozona  FL            6231   55     1094        50:16.1     51:47.9     16:13/M
      45    Louann Chesser                    Tampa  FL            5029   57     1125        52:18.2     53:12.1     16:52/M
      46    Sabrina Peacock                   Tampa  FL            4691   59     1127        52:19.0     54:08.4     16:53/M
      47    Jamie Hoople                      Oldsmar  FL          4382   56     1128        52:22.0     53:44.2     16:54/M
      48    Jill Hampton                      Tampa  FL            4340   58     1145        53:20.7     54:18.0     17:12/M
      49    Lorraine Suarez                   Safety Harbor  FL    4856   58     1148        53:45.1     55:16.0     17:20/M
      50    Donna Whatley                     Lakeland  FL         5022   58     1149        53:49.4     55:10.2     17:22/M
      51    Robin Staker                      Land O Lakes  FL     4844   58     1152        54:03.6     55:28.1     17:26/M
      52    Brenda Tracy                      Tampa  FL            4887   56     1179        56:20.0     57:03.3     18:10/M
      53    Sharon Owen                       Spring Hill  FL      4676   55     1184        56:34.9     58:08.5     18:15/M
      54    Mary Tyler                        Seminole  FL         5204   55     1192        57:15.1     58:18.5     18:28/M
      55    Ann Cox                           Saint Petersburg  F  5228   57     1193        57:22.7     57:56.4     18:30/M
      56    Rebecca Graham Culkar             Safety Harbor  FL    4311   56     1204      1:00:15.0   1:01:35.3     19:26/M
      57    Mindy Crawford                    Clearwater  FL       4162   57     1211      1:01:38.0   1:03:20.7     19:53/M
      58    Virginia Wilson                   Clearwater  FL       4961   56     1212      1:01:38.4   1:03:20.3     19:53/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    David Costello                    Tampa  FL            4150   61       21        21:12.9     21:12.9      6:50/M
       2    Tom Beyer                         Glen Ellyn  IL       6020   61       83        24:27.3     24:35.8      7:53/M
       3    Steven Grande                     St Petersburg  FL    4313   61       88        24:39.3     24:42.3      7:57/M
       4    Paul Olden                        St Petersburg  FL    4663   61      149        26:37.9     27:03.0      8:35/M
       5    Robert Paratore                   Charlotte  NC        4682   64      179        27:16.5     27:20.5      8:48/M
       6    Donald Stiffler                   The Villages  FL     4847   63      185        27:31.4     28:58.8      8:53/M
       7    Vasa Olda                         Clearwater  FL       5038   62      211        28:15.4     28:23.7      9:07/M
       8    Bruce Thayer                      Palm Harbor  FL      6214   62      228        28:43.7     28:56.5      9:16/M
       9    Loren Murfield                    Odessa  FL           4631   60      272        29:32.9     30:08.1      9:32/M
      10    Peter Maliszewski                 Safety Harbor  FL    4534   64      435        32:33.9     32:53.8     10:30/M
      11    Michael Hilimon                   Williamsville  NY    4370   61      597        35:40.9     36:40.1     11:30/M
      12    Russ Heise                        Tarpon Springs  FL   4354   62      602        35:46.9     36:29.5     11:32/M
      13    Ed Medvic                         Oldsmar  FL          4583   61      824        41:10.0     42:28.1     13:17/M
      14    Elio Blanco                       Saint Petersburg  F  4069   62      851        41:55.0     42:48.1     13:31/M
      15    Bruce Ladewig                     Lecanto  FL          4471   64     1018        46:59.4     48:16.0     15:09/M
      16    Lee Cubley                        Palm Harbor  FL      5224   62     1037        47:34.6     48:48.4     15:21/M
      17    Keith Chaisson                    Tampa  FL            4122   60     1121        51:57.9     52:59.1     16:45/M
      18    Terry Peacock                     Tampa  FL            4692   62     1126        52:18.9     54:08.6     16:52/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mary Kummer                       Caledonia  NY        4465   60      175        27:13.8     27:19.1      8:47/M
       2    Marcelle Timmons                  Palm Harbor  FL      4881   61      257        29:20.6     30:41.5      9:28/M
       3    Cindy Medvic                      Oldsmar  FL          4582   60      269        29:31.0     30:50.1      9:31/M
       4    Molly Johnson                     Safety Harbor  FL    4993   63      270        29:32.7     30:00.7      9:32/M
       5    Marge Curran                      Safety Harbor  FL    4175   64      383        31:36.3     32:35.0     10:12/M
       6    Norma Fraser                      Clearwater  FL       4270   60      429        32:27.8     33:01.5     10:28/M
       7    Monica Hilton                     Dunedin  FL          5241   64      503        33:49.6     34:27.0     10:55/M
       8    Lynn Nill                         Salem  NH            6156   63      553        34:47.2     34:47.2     11:13/M
       9    Norma Jamie                       Tampa  FL            4402   63      558        34:54.7     36:33.8     11:15/M
      10    Donna Pascoe                      St Petersburg  FL    4687   64      588        35:31.7     35:51.0     11:27/M
      11    Theresa Kelly                     Naughton  FL         4440   63      666        37:15.2     39:00.0     12:01/M
      12    Gay Hazlewood                     Holiday  FL          4352   64      764        39:36.1     41:39.1     12:46/M
      13    Darlene Igartua                   Sarasota  FL         5230   61      793        40:15.5     40:36.8     12:59/M
      14    Gail Hurn                         Clearwater  FL       4393   62      828        41:27.4     43:03.9     13:22/M
      15    Nancy Wheat                       Palm Harbor  FL      4946   60      863        42:16.6     43:06.2     13:38/M
      16    Deborah Bradshaw                  Tampa  FL            4087   61      876        42:32.5     44:26.2     13:43/M
      17    Liz Lacorte                       Clearwater  FL       4469   64      901        43:12.1     44:12.6     13:56/M
      18    Susan Wurl                        Clearwater  FL       4978   61      905        43:17.8     44:18.2     13:58/M
      19    Debra Orenic                      Palm Harbor  FL      4669   61      919        43:31.2     44:23.1     14:02/M
      20    Virginia Gini Oliva               Largo  FL            4664   61      925        43:54.7     44:57.4     14:10/M
      21    Rebecca Bennett                   Skokie  IL           4059   61      932        44:07.4     44:46.0     14:14/M
      22    Janice Hilimon                    Williamsville  NY    4369   60      954        44:56.3     45:55.0     14:30/M
      23    Katie Demambro                    Clearwater  FL       4190   60      961        45:06.8     46:44.3     14:33/M
      24    Gail Lundberg                     Hoffman Estates  IL  6116   60      988        45:50.5     46:45.5     14:47/M
      25    Carol Morris                      Columbia  MO         6145   60      989        45:50.9     46:45.6     14:47/M
      26    Colleen Danielski                 Tampa  FL            4179   60     1028        47:12.2     47:19.6     15:14/M
      27    Marti Myers                       Flushing  MI         4635   64     1045        47:45.3     49:31.2     15:24/M
      28    Cheryl Brush                      Tampa  FL            4099   62     1119        51:38.8     52:53.6     16:39/M
      29    Deborah Hamilton                  Odessa  FL           4338   64     1129        52:22.7     53:44.6     16:54/M
      30    Geraldine Sterlicchi              Clearwater  FL       5250   62     1157        54:12.4     55:45.4     17:29/M
      31    Sharon Tracy                      Safety Harbor  FL    4888   60     1180        56:20.0     57:03.0     18:10/M
      32    L Moore                           Ormond Beach  FL     4613   64     1224      1:09:58.7   1:09:58.7     22:34/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Glen Hilton                       Dunedin  FL          5240   69      364        31:22.4     31:47.3     10:07/M
       2    Edward Curran                     Clearwater  FL       4174   66      450        32:54.1     33:29.5     10:37/M
       3    Robert Henry                      Brechin, On., Canad  4359   67      609        35:59.6     37:46.6     11:36/M
       4    Wayne Perrault                    Saint Petersburg  F  4701   68      707        38:27.2     39:41.5     12:24/M
       5    Stanley Lesniak                   Ridley Park  PA      4501   66      769        39:40.2     40:36.0     12:48/M
       6    Philip Matthews                   Kissimmee  FL        6125   66      789        40:04.3     40:18.2     12:55/M
       7    Robert Bourne                     Palm Harbor  FL      4083   67      790        40:05.0     40:57.0     12:56/M
       8    Bob McKenna                       Largo  FL            4577   69      833        41:29.0     42:38.7     13:23/M
       9    Al Curran                         Safety Harbor  FL    4172   65      904        43:16.5     43:20.2     13:57/M
      10    Jim Kitching                      Dunedin  FL          4452   69      943        44:30.0     46:06.8     14:21/M
      11    James Brush                       Tampa  FL            4100   68     1120        51:48.0     53:02.0     16:43/M
      12    William Smeltzer                  Clearwater  FL       4824   65     1156        54:12.2     55:45.2     17:29/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jean Connolly-Cochrane            Tarpon Springs  FL   5202   65      172        27:09.5     27:09.5      8:45/M
       2    Sharon Shanahan                   New Port Richey  FL  4802   66      423        32:21.2     32:42.7     10:26/M
       3    Ginny Bailey-Perrault             Saint Petersburg  F  4041   68      424        32:22.2     33:37.2     10:26/M
       4    Gaydonna Baker                    Dunedin  FL          6011   67      495        33:42.6     33:55.0     10:52/M
       5    Joan Benedetto                    Clearwater  FL       4057   69      607        35:58.1     36:53.5     11:36/M
       6    Fran Sola                         Palm Harbor  FL      4836   68      757        39:32.5     40:18.0     12:45/M
       7    Carol White                       Treasure  Island  F  4947   69      766        39:37.3     40:14.1     12:47/M
       8    Susan Pickett                     Tampa  FL            4706   69      819        41:04.0     41:18.2     13:15/M
       9    Judith Henry                      Brechin              4358   68      847        41:50.6     43:38.5     13:30/M
      10    Suzanne Garszczynski              Lakeland  FL         6074   69      878        42:33.1     44:11.8     13:44/M
      11    Edwina Rohrbach                   West Hempstead  NY   4759   69      884        42:39.0     42:52.3     13:45/M
      12    Mary Ann Cassey                   Clearwater  FL       4119   66      969        45:25.4     46:59.6     14:39/M
      13    Jo Anne Gillespie                 Oakdale  CT          4291   66      994        46:07.4     47:15.5     14:53/M
      14    Laura Lukasik                     Longwood  FL         4521   66     1031        47:20.0     49:00.7     15:16/M
      15    Suzi Turner                       St Petersburg  FL    4903   69     1033        47:28.4     48:08.9     15:19/M
      16    Ginny Cubley                      Palm Harbor  FL      5225   66     1038        47:36.7     48:50.5     15:21/M
      17    Lynda Kus                         Tampa  FL            5014   67     1080        49:53.4     50:59.3     16:05/M
      18    Bonnie Grant-Berry                Palm Harbor  FL      4315   66     1095        50:28.9     51:51.9     16:17/M
      19    Donna Garrett                     Dunedin  FL          4283   66     1139        52:59.1     53:58.9     17:05/M
      20    Andrea Steible                    Reynoldsburg  OH     5159   69     1187        56:35.5     57:24.8     18:15/M
      21    Bess Kennedy                      Largo  FL            5227   67     1191        57:13.7     57:47.4     18:27/M
      22    Brenda Black                      Clyde  OH            4068   69     1214      1:03:58.9   1:05:13.3     20:38/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Gar Flisek                        Holiday  FL          5155   70       53        23:16.6     23:18.7      7:30/M
       2    Tom Hoke                          Binghamton  NY       4376   70      117        25:44.7     25:56.1      8:18/M
       3    Jon Priolo                        Spring Hill  FL      6173   72      180        27:18.3     27:33.0      8:48/M
       4    Thomas Schwindler                 Pinellas Park  FL    5251   72      231        28:47.7     28:57.1      9:17/M
       5    Morley Davidson                   Oshawa  ON           4180   73      258        29:22.2     29:28.5      9:28/M
       6    Kerry Blette                      Safety Harbor  FL    4070   72      314        30:29.4     30:40.5      9:50/M
       7    Stephen Lauko                     Wesley Chapel  FL    4487   73      317        30:31.1     30:40.4      9:51/M
       8    Duane Wilson                      Springfield  IL      5149   74      938        44:23.8     45:48.7     14:19/M
       9    Bill Demambro                     Clearwater  FL       6047   74      951        44:55.0     46:45.1     14:29/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kathleen Hoover                   Palm Harbor  FL      4384   72      513        33:55.7     34:29.1     10:56/M
       2    Patty Cooper                      Davison  MI          5180   72      669        37:18.8     38:15.2     12:02/M
       3    Maureen Hourigan                  Oldsmar  FL          4388   73      859        42:03.4     42:37.9     13:34/M
       4    Nancy Lewis                       Safety Harbor  FL    4505   70      898        43:07.1     43:53.9     13:55/M
       5    Ruth Robertson                    Holiday  FL          5199   70      944        44:35.9     45:11.2     14:23/M
       6    Cathy Ladewig                     Lecanto  FL          4472   70      974        45:34.1     46:50.5     14:42/M
       7    Sue Brown                         Livingston  TX       5146   73      983        45:44.4     47:38.2     14:45/M
       8    Charlene Zimmerman                Largo  FL            4988   70     1066        49:08.6     50:06.0     15:51/M
Top

Male 75 to 79

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mike O'Hara                       Plant City  FL       4661   77      264        29:27.4     29:36.4      9:30/M
       2    Doug Hicks                        Tampa  FL            4367   76      890        42:45.9     42:51.1     13:47/M
Top

Female 75 to 79

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mary Anne Marullo                 Clearwater  FL       4552   78     1202      1:00:02.5   1:01:03.5     19:22/M
       2    Janet Young                       Peoria  IL           4982   78     1222      1:09:13.4   1:09:56.9     22:20/M
Top

Male 80 and Over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Ted Vazquez                       Dundedin  FL         4913   80      772        39:44.7     40:22.0     12:49/M
Top

Female 80 and Over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Carolyn Roberts                   Lakeland  FL         4755   81     1097        50:36.7     51:39.4     16:19/M