Best Damn Race

Age Group Results

February 07, 2015


Results By Endurance Sports Timing llc.


Half Marathon Men: Top Finishers 12-14 15-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Half Marathon Women: Top Finishers 0-11 12-14 15-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Hand Cycle Men: 0-99
Hand Cycle Women:

Half Marathon

Top

Male Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Michael MacDonald                 Tampa  FL            2550   29        1      1:15:30.4   1:15:31.4      5:46/M
       2    James Osborne                     Lutz  FL             2006   26        2      1:18:21.1   1:18:21.8      5:59/M
       3    Jeff Lessie                       Tampa  FL            2525   53        3      1:21:48.2   1:21:49.0      6:15/M
Top

Female Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kiera Delaurier                   Clearwater  FL       2240   34        4      1:21:58.6   1:22:00.1      6:16/M
       2    Jacki Wachtel                     New Port Richey  FL  2002   35        7      1:24:45.3   1:24:45.8      6:28/M
       3    Brittany Pierce                   Saint Petersburg  F  2005   30       12      1:26:47.5   1:26:47.6      6:37/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Bill Cottrell                     Belleair  FL         2205   46       13      1:27:00.2   1:27:00.2      6:38/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Karen Sobrino                     St Gallen  XX        2825   42       15      1:28:41.6   1:28:42.3      6:46/M
Top

Male Grand Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Torsten Koeppe                    Andover  MA          3153   51       16      1:28:42.4   1:28:44.9      6:46/M
Top

Female Grand Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Susan Cooke                       Odessa  FL           2194   56       71      1:40:52.2   1:40:55.3      7:42/M
Top

Female 11 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Annie Ryan                        Saint Petersburg  F  2765    0      872      2:57:30.2   2:59:05.5     13:40/M
Top

Male 12 to 14

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    TJ Harvey                         Land O'lakes  FL     2397   14      363      2:04:19.0   2:04:32.2      9:30/M
       2    Hunter Vanderwest                 Tampa  FL            2927   14      562      2:18:59.7   2:19:18.1     10:38/M
Top

Female 12 to 14

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Alexis Caporusso                  New Port Richey  FL  2135   14      700      2:30:33.6   2:31:31.0     11:34/M
Top

Male 15 to 17

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Danny Cabeza                      Winter Park  FL      3129   17      732      2:34:02.3   2:34:47.4     11:49/M
Top

Female 15 to 17

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Johanna Freeman                   Lake Mary  FL        2320   17       55      1:39:00.6   1:39:02.8      7:34/M
       2    Lillian Wysong                    Saint Petersburg  F  2970   17      528      2:15:56.5   2:16:39.3     10:26/M
       3    Maryn Gilbert                     Tampa  FL            2346   17      791      2:42:08.5   2:43:30.9     12:29/M
Top

Male 18 to 24

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jeffrey Mistrick                  St. Petersburg  FL   2620   24       18      1:28:52.3   1:29:03.7      6:48/M
       2    Jose Saavedra                     Babson Park  FL      2766   22       19      1:29:22.0   1:29:22.6      6:49/M
       3    Justin Perkins                    Lakeland  FL         3186   24       61      1:39:31.0   1:39:32.8      7:36/M
       4    Charles Edelson                   Fort Lauderdale  FL  2287   20      227      1:55:42.4   1:56:39.8      8:54/M
       5    Brandon Armagost                  Brandon  FL          2040   24      418      2:08:23.0   2:09:24.9      9:53/M
       6    Robert McCready III               Kissimmee  FL        2581   23      550      2:18:05.1   2:18:13.9     10:33/M
       7    Benjamin Hennessey                Clearwater  FL       3028   24      794      2:42:21.1   2:43:24.5     12:28/M
       8    Melissa Anstadt                   Seminole  FL         3195   24      839      2:51:12.1   2:51:37.2     13:06/M
       9    Harris Onugha                     Tampa  FL            2666   24      897      3:09:15.9   3:10:49.3     14:34/M
Top

Female 18 to 24

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Haley Krentz                      Tampa  FL            2497   24       25      1:32:18.7   1:32:24.0      7:03/M
       2    Caitlin Britt                     St. Petersburg  FL   2105   23      107      1:45:01.7   1:45:09.6      8:02/M
       3    Kelsie Schmidt                    Clearwater  FL       3137   24      189      1:52:38.3   1:53:12.7      8:38/M
       4    Cecilia Mejia                     Eagle Lake  FL       3043   24      240      1:56:11.0   1:56:31.7      8:54/M
       5    Allison Nielsen                   Tampa  FL            2653   24      249      1:56:22.1   1:56:36.8      8:54/M
       6    Stephanie Andel                   Tampa  FL            2029   24      285      1:58:59.7   1:59:35.2      9:08/M
       7    Victoria Ramos                    Naples  FL           2718   19      329      2:02:47.7   2:03:20.7      9:25/M
       8    Amanda Hanlon                     Canton  OH           2386   24      335      2:03:09.3   2:03:23.5      9:25/M
       9    Marissa Dietz                     Odessa  FL           2252   24      336      2:03:11.7   2:03:56.5      9:28/M
      10    Sarah Giddings                                         3194   22      338      2:03:14.6   2:04:14.9      9:29/M
      11    Katie Takeuchi                    Washington  DC       2872   20      347      2:03:39.1   2:04:17.7      9:29/M
      12    Ashley Patterson                  Palm Harbor  FL      3183   24      354      2:03:57.4   2:05:28.7      9:35/M
      13    Serena Utz                        Orlando  FL          2914   23      368      2:04:58.5   2:05:12.6      9:33/M
      14    Erica McElhinney                  TampA  FL            3136   22      470      2:12:05.1   2:12:29.3     10:07/M
      15    Lori Martinez                     Port Richey  FL      2568   22      471      2:12:09.7   2:13:09.6     10:10/M
      16    Rachel Manzo                      Saint Petersburg  F  2559   24      563      2:19:03.2   2:19:45.5     10:40/M
      17    Amanda Lankford                   Sarasota  FL         2512   24      652      2:25:01.3   2:25:45.2     11:08/M
      18    Victoria Short                    Safety Harbor  FL    2805   23      689      2:29:10.1   2:30:10.5     11:28/M
      19    Amanda Long                       Tampa  FL            2536   24      694      2:29:39.8   2:30:17.0     11:28/M
      20    Abigail Cayer                     Fitchburg  FL        2152   24      742      2:35:19.9   2:36:35.2     11:57/M
      21    Kate Hollo                        Lakeland  FL         2425   24      767      2:38:37.0   2:40:14.9     12:14/M
      22    Mallory Mettler                   Clearwater  FL       2603   22      803      2:42:43.5   2:43:56.2     12:31/M
      23    Heather Green                     Tampa  FL            2369   23      814      2:45:29.9   2:46:15.5     12:41/M
      24    Jessica Flint                     Saint Petersburg  F  2307   24      890      3:06:25.6   3:07:35.3     14:19/M
      25    Rebecca Starkman                  Land O Lakes  FL     3074   24      912      3:22:09.0   3:23:08.7     15:30/M
      26    Amy Brooks                        Land O Lakes  FL     2107   24      913      3:22:09.4   3:23:08.9     15:30/M
      27    Julia Qualls                      Lakeland  FL         2713   23      928      3:35:55.5   3:37:33.9     16:36/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jason Kolasinski                  Orlando  FL          2489   28        8      1:25:27.8   1:25:30.8      6:32/M
       2    Price Richardson                  Clearwater  FL       2734   28       11      1:26:43.4   1:26:46.6      6:37/M
       3    Matt Barrett                      Saint Petersburg  F  2062   29       34      1:36:26.2   1:36:37.5      7:23/M
       4    Patrick Carter                    Clearwater  FL       2145   27       36      1:36:58.3   1:37:00.0      7:24/M
       5    Desmond Boyd                      St Petersburg  FL    3187   28       62      1:39:36.3   1:39:38.8      7:36/M
       6    Daniel Hennessey                  Clearwater  FL       2401   27       81      1:41:51.3   1:42:55.8      7:51/M
       7    Santiago Camacho                  Ambato  FL           3095   28       83      1:42:08.8   1:42:14.2      7:48/M
       8    Kyle Setta                        Saint Petersburg  F  2798   26       92      1:43:08.1   1:43:54.7      7:56/M
       9    David Pelletier                   St. Petersburg  FL   2688   25       94      1:43:28.1   1:44:19.5      7:58/M
      10    Nickesh Kumar                     Tampa  FL            2501   28      143      1:49:07.6   1:50:35.9      8:26/M
      11    Drew Slater                       Saint Petersburg  F  2816   27      149      1:49:31.4   1:49:58.9      8:24/M
      12    Ryan Hervey                       Kissimmee  FL        2411   29      255      1:56:38.9   1:56:46.9      8:55/M
      13    Gonzalo Soriano                   Mar Del Plata  XX    3071   27      266      1:57:26.7   1:58:31.5      9:03/M
      14    Kyle Underkoffler                 Tampa  FL            2913   25      318      2:02:04.0   2:02:46.3      9:22/M
      15    Bobby Brown                       Lutz  FL             2111   26      324      2:02:22.1   2:03:07.4      9:24/M
      16    Matt Blood                        Altamonte Springs    2090   29      326      2:02:39.1   2:02:51.2      9:23/M
      17    Mike Girton                       Saint Petersburg  F  2350   29      390      2:06:13.5   2:07:48.7      9:45/M
      18    Benedict Luke Biangdan            New Port Richey  FL  2083   26      429      2:08:37.7   2:08:37.7      9:49/M
      19    Anthony Seguin                    Saint Leo  FL        2793   29      473      2:12:13.3   2:12:48.4     10:08/M
      20    Ruben Cortes                      Orlando  FL          2204   26      540      2:17:14.7   2:17:28.0     10:30/M
      21    Christopher Croteau               Winter Haven  FL     2211   26      662      2:25:57.7   2:26:45.4     11:12/M
      22    Benjamin Johnston                 Lakeland  FL         2458   29      728      2:33:36.4   2:35:05.4     11:50/M
      23    Matthew Rogers                    Kissimmee  FL        2756   28      747      2:35:56.4   2:36:04.5     11:55/M
      24    Daniel Pujol                      Land O Lakes  FL     3057   27      859      2:53:12.0   2:53:41.6     13:15/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Christine Meyer                   Brooklyn  NY         3045   28       31      1:35:19.9   1:35:25.7      7:17/M
       2    Amanda Musick                     Wesley Chapel  FL    2637   27       64      1:39:58.1   1:40:02.9      7:38/M
       3    Whitney Prueser                   Tampa  FL            3121   29       67      1:40:29.6   1:40:35.9      7:41/M
       4    Christa Conologue                 Tarpon Springs  FL   2187   27      119      1:47:07.0   1:47:16.1      8:11/M
       5    Meghan Mattson                    Saint Petersburg  F  2572   26      131      1:48:15.4   1:48:25.5      8:17/M
       6    Carly Kennedy                     Tampa  FL            2478   29      140      1:48:53.3   1:48:58.3      8:19/M
       7    Hillary Adams                     Clearwater  FL       2020   27      161      1:50:24.2   1:50:45.4      8:27/M
       8    Krista Yoho                       Oldsmar  FL          2975   29      202      1:53:43.0   1:54:16.3      8:43/M
       9    Savannah Keeble                   Clearwater  FL       3107   27      213      1:54:59.7   1:55:09.9      8:47/M
      10    Melissa Miller                    Inverness  FL        2614   27      219      1:55:26.6   1:57:17.4      8:57/M
      11    Yova Borovska                     Saint Petersburg  F  3140   29      242      1:56:14.6   1:56:24.9      8:53/M
      12    Marlee Bache                      Palm Harbor  FL      2047   28      247      1:56:21.0   1:56:36.0      8:54/M
      13    Jessica Watts                     Palm Harbor  FL      2945   29      248      1:56:21.5   1:56:31.9      8:54/M
      14    Crystal Daus                      Clearwater  FL       2228   27      251      1:56:28.5   1:56:53.9      8:55/M
      15    Tristan Nattrass                  Gibsonton  FL        2645   26      261      1:57:18.3   1:57:32.6      8:58/M
      16    Helen Jiang                       Ann Arbor  MI        2453   27      269      1:57:39.9   1:58:47.3      9:04/M
      17    Kylee Davis                       Apollo Beach  FL     2232   28      296      2:00:17.0   2:00:32.1      9:12/M
      18    Amanda Berg                       Riverview  FL        2079   26      298      2:00:31.3   2:00:31.3      9:12/M
      19    Amanda Mickle                     Oldsmar  FL          2606   27      308      2:01:14.2   2:02:10.0      9:20/M
      20    Sally Mcgeady                     New Port Richey  FL  2584   28      317      2:02:03.1   2:02:33.6      9:21/M
      21    Kimberly Morgan                   Tampa  FL            3046   29      323      2:02:20.1   2:02:27.4      9:21/M
      22    Noelle Szczes                     Elkton  FL           2869   28      373      2:05:09.2   2:05:18.8      9:34/M
      23    Lauren Portuga                    Bloomington  IL      2705   29      395      2:06:31.7   2:07:32.6      9:44/M
      24    Alexis O'Connor                   Clearwater  FL       2662   26      397      2:06:32.3   2:07:18.7      9:43/M
      25    Dominique Abrahams                Wesley Chapel  FL    2988   29      426      2:08:31.7   2:09:02.4      9:51/M
      26    Kayla Harris                      Tampa  FL            2392   25      432      2:08:42.2   2:09:25.1      9:53/M
      27    Faith Doles                       Winter Garden  FL    3015   28      433      2:08:42.7   2:09:18.1      9:52/M
      28    Ashlei Smith                      Tampa  FL            3070   25      437      2:09:00.2   2:09:43.5      9:54/M
      29    Robin Tan                         Tampa  FL            2875   27      458      2:11:02.4   2:12:10.1     10:05/M
      30    Leslie Croissant                  Ruskin  FL           2210   28      468      2:11:58.1   2:12:16.6     10:06/M
      31    Amber Seitz                       Saint Petersburg  F  3067   28      488      2:12:57.4   2:14:33.6     10:16/M
      32    Brenna Reilly                     Tampa  FL            3061   29      503      2:13:46.0   2:13:52.3     10:13/M
      33    Jeannie Gardner                   Tampa  FL            2332   26      514      2:14:33.9   2:15:06.8     10:19/M
      34    Genna Himelfarb                   Valrico  FL          2419   28      525      2:15:53.6   2:16:18.6     10:24/M
      35    Lindsey Schenker                  Tampa  FL            2782   28      538      2:17:08.6   2:18:22.1     10:34/M
      36    Brittney Flanders                 Palm Harbor  FL      2306   29      549      2:18:01.6   2:18:01.6     10:32/M
      37    Janelle Setta                     Saint Petersburg  F  2797   25      555      2:18:46.7   2:19:32.0     10:39/M
      38    Tara Michalak                     Clearwater  FL       2605   28      579      2:19:42.2   2:20:13.6     10:42/M
      39    BRITTANI ZSIDO                    Saint Petersburg  F  2984   28      667      2:26:16.8   2:27:31.6     11:16/M
      40    Kristyn Croteau                   Winter Haven  FL     2212   26      670      2:26:29.5   2:27:16.9     11:15/M
      41    Kylie Martin                      Tampa  FL            3040   26      684      2:28:15.0   2:29:10.8     11:23/M
      42    Samantha Reed                     Clearwater  FL       2729   25      688      2:29:04.2   2:30:05.5     11:27/M
      43    Ginny Stewart                     Gulfport  FL         2850   27      697      2:30:06.6   2:31:15.6     11:33/M
      44    Mandi Dodson                      Tampa  FL            3014   27      741      2:35:11.1   2:36:40.3     11:58/M
      45    Sarah Sweeney                     Clearwater  FL       2866   28      801      2:42:34.8   2:43:37.7     12:29/M
      46    Guerline Dagrin                   LAND O LAKES  FL     2225   28      829      2:48:01.8   2:48:18.8     12:51/M
      47    Kelly DeJonge                     Tampa  FL            2239   29      834      2:50:56.5   2:55:15.2     13:23/M
      48    Samantha Bachman                  Winter Haven  FL     2048   29      835      2:50:56.8   2:55:15.2     13:23/M
      49    Saviya Jean-baptiste              Tampa  FL            2450   26      836      2:51:05.5   2:52:35.5     13:10/M
      50    Ashley Mayfield                   Tampa  FL            2574   26      856      2:52:55.6   2:53:54.7     13:16/M
      51    Jo Wilensky                       Boynton Beach  FL    2959   28      870      2:56:50.8   2:57:37.6     13:34/M
      52    Victoria Chau                     Melbourne  FL        3003   29      875      2:58:04.2   2:58:53.4     13:39/M
      53    Megan Ciccocioppo                 New Port Richey  FL  2166   29      883      3:01:16.2   3:02:33.8     13:56/M
      54    Brittany Anderson                 St. Petersburg  FL   2030   26      893      3:06:37.0   3:07:46.6     14:20/M
      55    Brittani Robinson                 Marysville  OH       2746   28      905      3:14:29.2   3:15:35.2     14:56/M
      56    Jenni Walsh                       Land O Lakes  FL     2941   29      927      3:31:32.1   3:32:15.1     16:12/M
      57    Dawn Qualls                       Tampa  FL            2712   29      929      3:35:56.3   3:37:34.9     16:36/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Rick Gausche                      Tampa  FL            3024   33        5      1:24:09.7   1:24:10.4      6:25/M
       2    Adam Clausen                      Dunedin  FL          2172   33       10      1:26:01.6   1:26:03.0      6:34/M
       3    Paul Crawford                     Phoenix  AZ          2208   32       28      1:33:24.1   1:33:30.9      7:08/M
       4    Timothy Guidry                    Tampa  FL            2380   33       32      1:35:21.5   1:35:22.8      7:17/M
       5    Jonathan Hubble                   Chesapeake  VA       3031   31       54      1:38:53.7   1:38:59.9      7:33/M
       6    Derek Brunette                                         3200   30       63      1:39:48.7   1:40:24.4      7:40/M
       7    Kyle Portugal                     Bloomington  IL      2706   31       69      1:40:43.3   1:41:44.6      7:46/M
       8    Daniel Yates                      Orlando  FL          2974   32       82      1:41:51.7   1:42:21.5      7:49/M
       9    Kyle Riefler                      Tampa  FL            2736   32       89      1:42:43.2   1:42:47.5      7:51/M
      10    SCOTT LUCAS                       TAMPA  FL            2539   34       93      1:43:12.9   1:43:30.8      7:54/M
      11    Joseph Sutter                     Tampa  FL            2864   32       95      1:43:33.2   1:44:54.4      8:00/M
      12    Zachary Sarver                    Tampa  FL            2778   30      128      1:47:55.4   1:48:39.3      8:18/M
      13    Benjamin Bonk                     Dunedin  FL          2094   34      141      1:48:57.2   1:49:10.2      8:20/M
      14    Brian Brink                       Wesley Chapel  FL    2996   33      152      1:49:44.8   1:49:49.2      8:23/M
      15    Abrom Douglas III                 Pinellas Park  FL    2267   31      154      1:49:54.4   1:50:56.0      8:28/M
      16    Nicholas Mayer                    Clearwater  FL       2573   34      157      1:50:18.0   1:51:45.6      8:32/M
      17    Jorge Buendia                     Ponte Vedra  FL      3094   34      163      1:50:37.7   1:50:54.7      8:28/M
      18    BRANDON GITTS                     TAMPA  FL            3146   34      179      1:51:56.7   1:52:08.9      8:34/M
      19    Aldo Fonticiella                  St. Petersburg  FL   2309   31      182      1:52:04.5   1:52:21.1      8:35/M
      20    Michael Palmer                    Clearwater  FL       2677   30      204      1:54:02.7   1:55:35.2      8:49/M
      21    Andrew, Carlos Herrera            Wesley Chapel  FL    2406   34      217      1:55:26.4   1:55:38.0      8:50/M
      22    Joe Murray                        Tampa  FL            2636   32      223      1:55:37.4   1:56:10.9      8:52/M
      23    Nicholas Jansen                   Lutz  FL             3033   31      235      1:55:58.7   1:56:09.7      8:52/M
      24    David Vieira                      Brooksville  FL      2935   34      237      1:56:03.9   1:56:09.3      8:52/M
      25    Tony Odonnell                     Dunedin  FL          2663   32      254      1:56:35.9   1:57:09.1      8:57/M
      26    Timothy Koplin                    Lakeland  FL         2492   34      306      2:01:00.2   2:01:32.6      9:17/M
      27    Daniel Heuser                     Saint Petersburg  F  2413   34      353      2:03:56.1   2:04:47.4      9:32/M
      28    Cameron O'Connell                 Safety Harbor  FL    2661   32      355      2:03:58.0   2:04:09.2      9:29/M
      29    Keith Tickner                     Oldsmar  FL          2891   34      356      2:04:04.8   2:04:22.8      9:30/M
      30    Peter Whitman                     Ruskin  FL           2957   33      366      2:04:47.1   2:05:01.9      9:33/M
      31    Jeremy Tharp                      Tampa  FL            2881   31      388      2:06:06.1   2:06:39.3      9:40/M
      32    Ian Norkin                        Wesley Chapel  FL    2658   32      419      2:08:23.4   2:09:42.3      9:54/M
      33    Giovanni Calderon                 Tampa  FL            2130   34      423      2:08:26.7   2:08:34.4      9:49/M
      34    Josh Ebner                        Riverview  FL        2283   31      425      2:08:29.0   2:09:10.3      9:52/M
      35    Adam Levesque                     Arlington  MA        2527   31      443      2:09:30.9   2:09:58.8      9:55/M
      36    David Johnson                     Wesley Chapel  FL    3149   32      447      2:09:46.3   2:09:58.3      9:55/M
      37    Daniel Allen                      Miami  FL            2989   33      463      2:11:28.1   2:11:55.9     10:04/M
      38    BEN BECKER                        COLGATE  WI          2069   34      496      2:13:32.6   2:13:53.0     10:13/M
      39    Benjamin Snyder                   Trinity  FL          2824   33      509      2:14:18.6   2:14:39.5     10:17/M
      40    Kip Michalak                      Clearwater  FL       2604   31      518      2:14:52.0   2:14:52.0     10:18/M
      41    Joseph Bailey                     Tampa  FL            3139   34      567      2:19:10.5   2:19:31.6     10:39/M
      42    Justin Barnaky                    Seminole  FL         2060   31      582      2:20:00.5   2:20:46.4     10:45/M
      43    DAN DAVIES                        SOUTH PASADENA  FL   2229   34      640      2:24:31.5   2:26:02.0     11:09/M
      44    John Robbins                      Tampa  FL            2743   32      665      2:26:13.8   2:28:06.1     11:18/M
      45    Aaron Curry                       New Port Richey  FL  2219   30      705      2:30:57.0   2:32:10.6     11:37/M
      46    Wesley Rodebush                   Tampa  FL            2753   31      727      2:33:13.8   2:34:31.9     11:48/M
      47    Derick Sheffler                   Seffner  FL          2802   34      730      2:33:58.0   2:34:40.7     11:48/M
      48    James Pierce                      Eagle Lake  FL       3056   33      736      2:34:42.6   2:36:15.0     11:56/M
      49    Jeremy Richardson                 Clearwater  FL       2733   30      762      2:37:35.8   2:38:56.8     12:08/M
      50    Michael Miller                    Dunedin  FL          2615   30      788      2:41:50.3   2:42:50.4     12:26/M
      51    Jeremy Coleman                    Safety Harbor  FL    3177   31      810      2:43:56.7   2:44:13.5     12:32/M
      52    John Myers                        Spring Lake  NC      2640   30      815      2:45:30.2   2:46:46.0     12:44/M
      53    Jason Hartley                     New Port Richey  FL  2395   34      863      2:54:28.7   2:54:50.6     13:21/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Sarah Kondo                       Brantford  XX        2491   34       33      1:35:28.9   1:35:39.3      7:18/M
       2    Amy Berland                       Tampa  FL            2080   33       47      1:37:37.2   1:38:51.6      7:33/M
       3    Jennie Alpert                                          3176   34       58      1:39:13.1   1:39:22.9      7:35/M
       4    Jessica Murphy                    Palm Harbor  FL      2634   32      109      1:45:20.9   1:46:04.7      8:06/M
       5    Laura Gipson                      Dunedin  FL          2349   31      138      1:48:47.2   1:49:15.5      8:20/M
       6    Randi Frankl                      Arlington  MA        2318   30      158      1:50:18.2   1:50:45.3      8:27/M
       7    Celeste Domico                    Clearwater  FL       3100   32      162      1:50:24.9   1:51:09.0      8:29/M
       8    Nora Mejia                        Eagle Lake  FL       3044   31      172      1:51:22.5   1:51:42.1      8:32/M
       9    Melissa Aidman                    Tampa  FL            3172   32      175      1:51:38.5   1:52:09.1      8:34/M
      10    Melissa Barnaby                   Indianapolis  IN     3091   33      197      1:53:03.4   1:53:27.6      8:40/M
      11    Karina Gardno                     CLearwater  FL       3103   31      199      1:53:40.7   1:53:45.9      8:41/M
      12    Laura Raposa                      Tampa  FL            2725   33      238      1:56:08.6   1:56:37.6      8:54/M
      13    Kathy Erickson                    Wesley Chapel  FL    2297   33      246      1:56:19.4   1:56:51.2      8:55/M
      14    Katherine Ingelright              St Pete  FL          3173   31      260      1:57:15.2   1:58:18.1      9:02/M
      15    Jamie Breibart                    Tampa  FL            2099   31      262      1:57:18.5   1:57:32.6      8:58/M
      16    Katie Jansen                      Lutz  FL             3032   31      268      1:57:30.9   1:57:42.6      8:59/M
      17    Brandy Van Vossen                 Palm Harbor  FL      2924   34      276      1:58:14.9   1:58:39.4      9:03/M
      18    Lauren Fuchsen                    Apollo Beach  FL     2322   30      300      2:00:42.0   2:00:56.6      9:14/M
      19    Christine Kasting                 Riverview  FL        2011   32      301      2:00:46.6   2:01:33.9      9:17/M
      20    Danielle Aupperlee                Safety Harbor  FL    2045   33      305      2:00:54.3   2:01:23.3      9:16/M
      21    Kristy Thompson                   Pinellas Park  FL    2888   33      321      2:02:11.9   2:03:04.0      9:24/M
      22    AMBER BARE                        TAMPA  FL            2059   32      327      2:02:43.1   2:02:58.1      9:23/M
      23    Kristin Anderson                  Tallahassee  FL      2031   31      346      2:03:36.9   2:03:57.9      9:28/M
      24    Megan Higgins                     Tallahassee  FL      2415   30      348      2:03:53.5   2:04:14.4      9:29/M
      25    Lauren Lowry                      Treasure Island  FL  3151   32      364      2:04:28.0   2:04:50.4      9:32/M
      26    Alexandra Sevillano               St. Petersburg  FL   2799   33      378      2:05:28.9   2:06:34.9      9:40/M
      27    Andrea Howell                     Windermere  FL       3030   34      383      2:05:58.7   2:06:34.3      9:40/M
      28    Margaret Brown                    Pensacola  FL        2115   34      385      2:06:02.1   2:07:09.0      9:42/M
      29    Cecilia O'Brien                   Acton  MA            3117   32      386      2:06:02.3   2:07:09.7      9:42/M
      30    LEAH COFFIN                       TRINITY  FL          2177   30      389      2:06:07.0   2:07:06.9      9:42/M
      31    Julie Sow                         Land O Lakes  FL     3073   33      403      2:07:21.0   2:08:29.6      9:48/M
      32    Amanda Seymour                    Clearwater Beach  F  2800   30      416      2:08:14.0   2:09:54.1      9:55/M
      33    Antoinette Paulk                  Orlando  FL          2686   31      438      2:09:03.2   2:09:18.1      9:52/M
      34    Jeannie Bartholomew               Deland  FL           2993   33      442      2:09:25.6   2:09:41.2      9:54/M
      35    Lindsay Graden                    Riverview  FL        2363   32      454      2:10:28.9   2:11:13.7     10:01/M
      36    Karie John                        St Petersburg  FL    2456   32      490      2:13:07.9   2:13:49.3     10:13/M
      37    Jill Bryant                       Columbus  OH         2120   34      495      2:13:24.6   2:13:57.4     10:14/M
      38    Stefanie Coleman                  Cape Coral  FL       2179   30      498      2:13:37.6   2:13:53.7     10:13/M
      39    Lindsay Palmer                    Cape Coral  FL       2676   32      500      2:13:38.0   2:13:53.9     10:13/M
      40    Priscilla Jensen                  Naples  FL           2452   33      511      2:14:28.0   2:14:53.4     10:18/M
      41    Dorota Bonkowski                  Tampa  FL            2095   33      513      2:14:33.6   2:15:25.7     10:20/M
      42    Amanda Garcia                     Tampa  FL            2329   34      521      2:15:21.9   2:16:25.9     10:25/M
      43    Melissa Deisher                   Largo  FL            2238   34      532      2:16:15.3   2:16:34.6     10:25/M
      44    Kelly Villio                      Oldsmar  FL          2937   33      544      2:17:37.2   2:17:57.0     10:32/M
      45    Michele Kahl                      Pinellas Park  FL    2466   34      545      2:17:39.9   2:19:13.0     10:38/M
      46    Kelly Chesko                      Spring Hill  FL      2159   34      548      2:18:00.0   2:18:56.4     10:36/M
      47    Lynda Chau                        Land O Lakes  FL     3002   31      551      2:18:26.7   2:19:15.4     10:38/M
      48    RAQUEL BROWN                      SPRING HILL  FL      2116   34      557      2:18:51.9   2:20:07.6     10:42/M
      49    Jennifer Gatza                    Lutz  FL             2336   32      568      2:19:11.6   2:20:36.3     10:44/M
      50    Andrea Stallard                   Port Richey  FL      2838   34      607      2:21:50.5   2:22:53.8     10:54/M
      51    Joanna Cheshire                   Tampa  FL            2158   31      610      2:22:13.5   2:23:40.8     10:58/M
      52    Jennifer St. Aubin                New Port Richey  FL  2835   34      612      2:22:19.9   2:23:18.2     10:56/M
      53    Jenelle Jozwiak                   Tampa  FL            2464   34      614      2:22:32.1   2:23:12.1     10:56/M
      54    Sara Dodds                        Trinity  FL          2258   31      615      2:22:33.8   2:23:31.2     10:57/M
      55    Katie Dolac                       Dunedin  FL          2260   33      616      2:22:42.4   2:23:21.9     10:57/M
      56    Magen Naret                       Clearwater  FL       2644   32      619      2:22:53.4   2:24:09.6     11:00/M
      57    Jessica Crump                     St. Petersburg  FL   2214   32      621      2:22:54.2   2:23:28.4     10:57/M
      58    Brittany Riefler                  Tampa  FL            2735   30      638      2:24:10.7   2:24:26.8     11:02/M
      59    Heather Williams                  Clearwater  FL       2960   33      642      2:24:39.5   2:25:27.1     11:06/M
      60    Amy Stiles                        Lakeland  FL         2853   30      643      2:24:40.9   2:25:51.7     11:08/M
      61    Julie Forman                      Oldsmar  FL          2314   31      645      2:24:44.8   2:26:04.5     11:09/M
      62    Tiffany Cooper                    Tampa  FL            2200   30      650      2:25:00.0   2:26:15.2     11:10/M
      63    Tara Rodrigues                    Tampa  FL            2754   30      661      2:25:52.6   2:27:00.8     11:13/M
      64    Kristen Robbins                   Tampa  FL            2744   31      666      2:26:13.8   2:28:05.4     11:18/M
      65    Erin Barcomb                      Tampa  FL            2992   34      672      2:26:31.0   2:27:06.7     11:14/M
      66    Melissa Szentmiklosi              Dunedin  FL          2871   30      678      2:27:04.9   2:27:53.1     11:17/M
      67    Lindsay Anderson                  St Pete  FL          2032   30      682      2:28:02.2   2:29:10.8     11:23/M
      68    Heather Ludtke                    Clearwater  FL       2543   31      691      2:29:21.1   2:30:34.7     11:30/M
      69    Yarden Alfonso                    Clearwater  FL       2025   30      707      2:31:06.5   2:32:02.6     11:36/M
      70    Lindsay Logue                     Palm Harbor  FL      2535   34      711      2:31:58.0   2:32:21.4     11:38/M
      71    Colleen Swenson                   Lutz  FL             2868   33      721      2:32:48.1   2:34:33.2     11:48/M
      72    Jennifer Rodebush                 Tampa  FL            2752   31      724      2:33:05.0   2:34:22.9     11:47/M
      73    Gina Waitt                        Saint Petersburg  F  2939   34      733      2:34:05.6   2:35:16.9     11:51/M
      74    Heather Ramous                    Palm Harbor  FL      2720   30      739      2:35:00.6   2:35:00.6     11:50/M
      75    Patty Daniels                     Tampa  FL            2227   33      749      2:36:41.0   2:37:25.4     12:01/M
      76    Casey Herschell                   Saint Petersburg  F  2410   33      758      2:37:12.7   2:38:23.9     12:05/M
      77    Cheryl Acks                       Riverview  FL        2018   34      759      2:37:14.4   2:38:02.3     12:04/M
      78    Hilary Riker                      Columbus  OH         2740   34      764      2:38:01.5   2:39:24.9     12:10/M
      79    Yamilka Delgardo                  New Port Richey  FL  2243   33      769      2:38:45.5   2:39:48.7     12:12/M
      80    Jessica Nikolich                  Clearwater  FL       2654   30      775      2:39:38.9   2:40:21.0     12:14/M
      81    Kim Western                       Tampa  FL            2952   32      780      2:40:38.0   2:41:10.5     12:18/M
      82    Sarah Dreyer                      St. Pete  FL         2272   30      790      2:42:05.6   2:43:17.2     12:28/M
      83    Ashley Gerchikov                  Tampa  FL            2342   30      793      2:42:16.7   2:43:26.2     12:29/M
      84    April Nicdao                      Orlando  FL          2651   30      797      2:42:31.6   2:43:46.0     12:30/M
      85    Erin Authier                      Dunedin  FL          2991   33      812      2:44:47.8   2:46:02.8     12:40/M
      86    Rachael Gough                     Clearwater  FL       2359   31      837      2:51:06.4   2:55:24.6     13:23/M
      87    Heather Christopher               Spring Hill  FL      2165   34      854      2:52:48.0   2:54:13.6     13:18/M
      88    Regina Seguin                     Saint Leo  FL        2794   31      858      2:53:01.7   2:54:01.3     13:17/M
      89    Alyson Brummitt                   Grand Haven  MI      2118   30      864      2:54:34.0   2:56:14.7     13:27/M
      90    Stacy Norkin                      Wesley Chapel  FL    2659   30      865      2:54:58.8   2:56:17.2     13:27/M
      91    Kristen Laraia                    Royal Palm Beach  F  2513   31      871      2:57:20.1   2:58:07.4     13:36/M
      92    Jessica Vansickle                 St. Cloud  FL        2928   34      881      2:58:46.5   3:00:18.9     13:46/M
      93    Traci Forsyth                     Brandon  FL          3102   30      900      3:10:18.8   3:11:45.4     14:38/M
      94    Beth Schoerner Rice               Tampa  FL            3165   33      908      3:16:12.2   3:17:40.1     15:05/M
      95    Jennifer Leili                    Seminole  FL         2522   30      914      3:23:39.0   3:24:26.4     15:36/M
      96    Marja Stanislaus                  Winter Haven  FL     2840   30      916      3:23:52.4   3:25:38.5     15:42/M
      97    Jessica Lattenhauer               Clearwater  FL       2517   33      917      3:24:17.6   3:25:38.9     15:42/M
      98    Emily Lodato                      Clermont  FL         2534   34      919      3:25:08.0   3:26:06.7     15:44/M
      99    Shannon Harrison                  Safety Harbor  FL    2393   33      925      3:29:06.4   3:30:50.9     16:06/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jesse Laskowske                   Clearwater  FL       2515   35        6      1:24:25.7   1:24:27.6      6:27/M
       2    Aric Brian                        Tampa  FL            2103   35        9      1:25:38.0   1:26:25.4      6:36/M
       3    Nathan Sylves                     Hockessin  DE        3078   38       20      1:29:23.2   1:29:27.5      6:50/M
       4    Jason Jones                       Clearwater  FL       3162   35       21      1:29:47.5   1:29:50.0      6:51/M
       5    Greg Carro                        Clearwater  FL       2143   38       30      1:34:02.0   1:34:04.8      7:11/M
       6    Rory McDonald                     Brandon  FL          3115   37       37      1:37:04.5   1:37:05.9      7:25/M
       7    BURTON ALDRICH                    Dunedin  FL          3090   35       38      1:37:05.0   1:37:10.2      7:25/M
       8    Rudy Maduro                       New Port Richey  FL  2552   39       42      1:37:17.8   1:37:55.2      7:28/M
       9    Brent Crenshaw                    St. Petersburg  FL   3009   38       44      1:37:24.7   1:38:31.5      7:31/M
      10    Billy Andonaras                   St. Petersburg  FL   3159   37       45      1:37:29.6   1:38:04.3      7:29/M
      11    Matt Yankus                       Holiday  FL          2973   37       52      1:38:33.6   1:38:56.7      7:33/M
      12    Jeff Iosa                         Dunedin  FL          3104   37       65      1:39:58.4   1:40:44.0      7:41/M
      13    David Milleman                    Seffner  FL          2609   37       79      1:41:26.5   1:41:46.5      7:46/M
      14    Joshua Elliott                    ST PETERSBURG  FL    2290   35       87      1:42:23.6   1:42:27.1      7:49/M
      15    Oscar De Armas                    Weeki Wachee  FL     2235   36      100      1:44:07.3   1:45:02.2      8:01/M
      16    John Mortellite II                Seminole  FL         3116   39      103      1:44:17.5   1:44:23.7      7:58/M
      17    Jeff McGinn                       Clearwater  FL       2586   39      115      1:46:28.2   1:47:03.5      8:10/M
      18    Markus Hughes                     Saint Petersburg  F  2432   38      118      1:47:06.5   1:47:44.7      8:13/M
      19    Douglas Higley                    Saint Petersburg  F  2417   37      130      1:48:14.0   1:48:31.6      8:17/M
      20    Drew Bellucci                     Palm Harbor  FL      2072   36      137      1:48:45.5   1:49:41.7      8:22/M
      21    Brian Kramer                      Tampa  FL            2495   37      145      1:49:10.2   1:49:22.4      8:21/M
      22    Dan Chesser                       Odessa  FL           2160   38      155      1:50:11.1   1:50:44.7      8:27/M
      23    Alex Conguta                      Tampa  FL            2183   38      176      1:51:43.7   1:51:53.9      8:32/M
      24    Eric Barsema                      Clearwater Beach  F  2063   35      194      1:52:53.2   1:52:53.2      8:37/M
      25    Christos Politis                  Safety Harbor  FL    3170   38      207      1:54:24.3   1:55:18.7      8:48/M
      26    Michael Sosdorf                   Wesley Chapel  FL    2830   37      218      1:55:26.4   1:56:22.0      8:53/M
      27    Aaron Stopford                    Tarpon Springs  FL   2859   39      226      1:55:42.2   1:56:13.0      8:52/M
      28    Ryan Alexander                    Largo  FL            2022   37      250      1:56:28.3   1:56:54.0      8:55/M
      29    William Starcevic                 Tampa  FL            2841   38      282      1:58:52.7   1:59:22.7      9:07/M
      30    Parag Patel                       Palm Harbor  FL      3052   35      291      1:59:38.1   2:00:17.8      9:11/M
      31    Jeffrey Cobb                      Tampa  FL            2175   38      311      2:01:29.3   2:01:42.1      9:17/M
      32    Leo Chau                          Wesley Chapel  FL    3001   38      339      2:03:19.3   2:04:08.2      9:29/M
      33    James Heuser                      St. Petersburg  FL   2414   37      351      2:03:54.4   2:04:47.3      9:32/M
      34    Justin Starnes                    Lutz  FL             2843   36      371      2:05:04.6   2:05:41.4      9:36/M
      35    Gregory Friess                    Clearwater  FL       3021   39      381      2:05:44.3   2:06:30.2      9:39/M
      36    Craig Turner                      Land O' Lakes  FL    2910   35      413      2:07:57.4   2:08:31.1      9:49/M
      37    Shane Carlson                     Hudson  FL           2142   36      448      2:09:54.7   2:09:54.7      9:55/M
      38    Jason Livermore                   Lakeland  FL         2531   36      485      2:12:50.2   2:13:15.4     10:10/M
      39    Wayne Cheng                       Tampa  FL            3004   39      504      2:13:49.7   2:14:29.4     10:16/M
      40    Brian Forman                      Oldsmar  FL          2313   36      523      2:15:29.9   2:16:49.9     10:27/M
      41    Graham Fox                        St Petersbug  FL     3020   38      546      2:17:40.2   2:18:02.9     10:32/M
      42    Aleksandra Karolak                Tampa  FL            3106   38      584      2:20:01.1   2:20:24.2     10:43/M
      43    Sean Dimas                        Lutz  FL             2253   36      585      2:20:01.4   2:20:41.1     10:44/M
      44    MARK BREWER                       TAMPA  FL            2102   35      641      2:24:34.2   2:26:04.7     11:09/M
      45    Dave Harris                       Tampa  FL            2391   39      654      2:25:06.7   2:25:55.0     11:08/M
      46    James Hemond                      Clearwater  FL       2400   38      709      2:31:37.6   2:32:50.5     11:40/M
      47    Michael Lynch                     Lutz  FL             2548   38      751      2:36:44.7   2:37:43.2     12:02/M
      48    Scott Sweeney                     Clearwater  FL       2867   35      832      2:50:35.7   2:51:39.0     13:06/M
      49    Mike Robinson                     Orlando  FL          2748   36      884      3:01:44.5   3:02:56.7     13:58/M
      50    Angelo Santos                     Tampa  FL            2776   38      924      3:26:34.5   3:28:07.7     15:53/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Corrie Hacking                    Palm Harbor  FL      2382   38       29      1:33:58.8   1:34:01.0      7:11/M
       2    Tabitha Jones                     Tampa  FL            2461   37       43      1:37:21.0   1:37:30.6      7:27/M
       3    Caitlin Constantine               Largo  FL            2190   35       60      1:39:21.2   1:39:24.5      7:35/M
       4    Elizabeth Sylves                  Hockessin  DE        3077   37       91      1:43:06.5   1:44:41.7      7:59/M
       5    Rosa Laura Elbooz                 Tampa  FL            2289   39       99      1:44:07.2   1:44:18.3      7:58/M
       6    Gwen Mars                         Fargo  ND            2564   38      108      1:45:12.3   1:45:15.3      8:02/M
       7    Christine Valdes                  Tampa  FL            2916   39      112      1:45:50.5   1:45:59.6      8:05/M
       8    Colleen McGarvey                  Saint Petersburg  F  3042   36      121      1:47:19.8   1:47:36.4      8:13/M
       9    Sharon Kaylor                     Palm Harbor  FL      2471   39      122      1:47:24.6   1:47:56.5      8:14/M
      10    Courtney Clark                    Tampa  FL            2167   35      147      1:49:29.7   1:49:34.5      8:22/M
      11    Effie Politis                     SAFETY HARBOR  FL    3171   38      166      1:51:10.7   1:52:05.9      8:33/M
      12    Leslie Bell                       Cumming  GA          2070   38      170      1:51:19.7   1:51:48.8      8:32/M
      13    Rebecca Shafer                    Wesley Chapel  FL    3069   36      184      1:52:16.7   1:52:23.4      8:35/M
      14    Kendra Karagozian                 Oldsmar  FL          2468   35      198      1:53:17.8   1:53:58.5      8:42/M
      15    Deanna Rieke                      Tampa  FL            2737   35      220      1:55:31.7   1:55:39.7      8:50/M
      16    Lisa Stalbaum                     Riverview  FL        2836   35      222      1:55:36.6   1:56:20.3      8:53/M
      17    Shannon Bogle                     Land O Lakes  FL     2093   38      231      1:55:52.9   1:56:07.6      8:52/M
      18    Cindy Trautmann                   Tampa  FL            2903   38      241      1:56:11.9   1:57:26.3      8:58/M
      19    Shaina Sine                       Tampa  FL            2812   37      244      1:56:18.1   1:56:28.3      8:53/M
      20    Cynthia Flanagan                  Gainesville  FL      2305   38      259      1:57:10.6   1:57:55.0      9:00/M
      21    Dawn DeMarinis                    Tampa  FL            2244   39      280      1:58:34.6   1:59:30.9      9:07/M
      22    Tiffany Dimas                     Lutz  FL             2254   36      289      1:59:13.8   1:59:52.8      9:09/M
      23    Sandra Matthews                   Laguna Niguel  CA    2571   36      295      2:00:02.2   2:00:47.3      9:13/M
      24    Jessica Catlin                    Clearwater  FL       2999   35      307      2:01:09.1   2:01:42.6      9:17/M
      25    Shannon Dempsey                   Wesley Chapel  FL    2247   37      315      2:01:34.1   2:01:57.7      9:19/M
      26    Amber Bills                       Lutz  FL             2085   37      319      2:02:04.7   2:03:00.2      9:23/M
      27    Angelina Failla                   Tampa  FL            2298   39      325      2:02:25.5   2:03:30.2      9:26/M
      28    Melissa Dowd                      Saint Petersburg  F  3016   38      333      2:02:59.8   2:03:22.7      9:25/M
      29    Molly Ketcham                     Cleveland  OH        2480   38      350      2:03:54.3   2:05:31.4      9:35/M
      30    Emily Carter                      Saint Petersburg  F  2144   35      352      2:03:55.5   2:04:47.2      9:32/M
      31    Jennifer Bronson                  Trinity  FL          2106   38      357      2:04:06.4   2:05:19.4      9:34/M
      32    Heidi Dingfelder                  Tampa  FL            2255   37      358      2:04:07.8   2:04:33.5      9:30/M
      33    Tara Katt                         Tampa  FL            2469   36      361      2:04:14.1   2:05:32.4      9:35/M
      34    Perla Medina                      TAMPA  FL            2599   35      374      2:05:18.4   2:05:32.3      9:35/M
      35    Leslie Zieba                      Palm Harbor  FL      2983   38      377      2:05:27.9   2:06:38.2      9:40/M
      36    Catherine Colby                   Clearwater  FL       2178   36      384      2:06:00.2   2:07:07.1      9:42/M
      37    Mirjana Cvijic                    Clearwater  FL       2222   39      401      2:07:14.4   2:08:05.7      9:47/M
      38    Stacy Sourini                     Safety Harbor  FL    2832   36      410      2:07:47.7   2:08:26.4      9:48/M
      39    Maria Hayes                       Lakeland  FL         2399   36      414      2:08:04.4   2:09:42.8      9:54/M
      40    Barbara Ruscetta                  #102  FL             2762   37      431      2:08:42.0   2:09:01.3      9:51/M
      41    Alba Murillo                      Tampa  FL            2633   38      435      2:08:56.0   2:09:27.8      9:53/M
      42    Karin Tallent                     Largo  FL            2873   39      444      2:09:31.5   2:10:12.7      9:56/M
      43    Kris Norcross                     Palm Harbor  FL      2657   38      455      2:10:38.8   2:11:49.3     10:04/M
      44    Dianne Chen                       Oldsmar  FL          2156   38      457      2:10:47.4   2:12:09.1     10:05/M
      45    Jennifer Bardill                  Tampa  FL            2058   35      461      2:11:23.1   2:12:43.1     10:08/M
      46    Audrey Trudell                    Land O Lakes  FL     2907   37      464      2:11:28.9   2:12:48.7     10:08/M
      47    Basthi Mckittrick                 Winter Haven  FL     2590   39      465      2:11:30.1   2:13:08.5     10:10/M
      48    Michelle Caravello                Spring Hill  FL      2138   39      472      2:12:10.0   2:13:06.2     10:10/M
      49    Lisa Skelton                      Palm Harbor  FL      2814   35      479      2:12:32.7   2:12:59.4     10:09/M
      50    Jill Daffinee Jaronik             Granger  IN          2223   39      480      2:12:33.0   2:12:59.5     10:09/M
      51    Jackie Brown                      Fort Myers  FL       2113   35      497      2:13:37.1   2:13:53.3     10:13/M
      52    Ada Bromley                       Fort Myers  FL       3092   35      499      2:13:37.9   2:13:53.9     10:13/M
      53    Ashley Blaylock                   Tampa  FL            2089   35      510      2:14:19.3   2:15:11.5     10:19/M
      54    Amanda Miller                     Largo  FL            2612   36      520      2:15:19.4   2:16:35.4     10:26/M
      55    Annalisa Marzocca Baez            Trinity  FL          2570   37      535      2:16:27.5   2:16:56.0     10:27/M
      56    Michelle White                    Tampa  FL            2954   36      560      2:18:56.7   2:19:19.1     10:38/M
      57    Faith Kollen                      Tampa  FL            2490   36      569      2:19:14.0   2:19:35.9     10:39/M
      58    Carrie Goldstein                  New Port Richey  FL  2357   37      574      2:19:24.7   2:20:09.6     10:42/M
      59    Kendra Archer                     Tampa  FL            2038   37      576      2:19:37.0   2:20:17.5     10:43/M
      60    Wendy Fitzsimmons                 Lakeland  FL         3018   36      577      2:19:37.3   2:19:59.8     10:41/M
      61    Jenniferl Little                  Bradenton  FL        3134   35      586      2:20:05.4   2:20:44.2     10:45/M
      62    Rebecca Green                     St Petersburg  FL    2370   39      588      2:20:13.0   2:20:52.2     10:45/M
      63    Nini Werking                      Tampa  FL            3150   37      589      2:20:14.7   2:21:24.8     10:48/M
      64    Chris Spicer                      Atlanta  GA          2834   39      590      2:20:19.9   2:20:55.9     10:45/M
      65    Tara Maduro                       New Port Richey  FL  2553   39      591      2:20:28.1   2:21:25.0     10:48/M
      66    Melissa Walters                   Tampa  FL            2942   36      597      2:20:43.8   2:21:24.3     10:48/M
      67    LAURA ZARLENGA                    LAND O LAKES  FL     2981   37      598      2:20:56.5   2:21:59.0     10:50/M
      68    Bethany Votaw                     Tampa  FL            2938   35      603      2:21:14.7   2:21:36.6     10:49/M
      69    Jennifer Watson                   Oldsmar  FL          2944   38      604      2:21:15.6   2:22:01.3     10:50/M
      70    Andrea Bernitt                    Palm Harbor  FL      2081   39      605      2:21:28.2   2:22:27.8     10:52/M
      71    Jamie Humphrey                    Seffner  FL          2435   36      624      2:23:00.2   2:24:41.4     11:03/M
      72    Brannin Parker                    Pensacola  FL        3142   35      625      2:23:03.7   2:23:39.8     10:58/M
      73    Prima Burney                      Winter Haven  FL     2123   35      635      2:23:56.5   2:24:30.3     11:02/M
      74    Shannon Ferraro                   Floral City  FL      2302   38      644      2:24:41.1   2:25:25.8     11:06/M
      75    Jobita Saldana                    Ft Pierce  FL        2770   39      648      2:24:58.1   2:25:35.8     11:07/M
      76    Julie Weaver                      Trinity  FL          3125   39      655      2:25:14.5   2:26:13.6     11:10/M
      77    Malena Welan                      Tampa  FL            2948   35      671      2:26:30.5   2:27:07.3     11:14/M
      78    Alissa Phillipoff                 Largo  FL            2697   37      674      2:26:45.6   2:28:02.0     11:18/M
      79    Deann Marasco                     Land O Lakes  FL     2560   39      680      2:27:19.3   2:27:34.5     11:16/M
      80    Suzan Lund                        New Port Richey  FL  2546   39      702      2:30:41.1   2:31:42.3     11:35/M
      81    Christina Rigas                   Clearwater  FL       3063   37      712      2:32:13.5   2:32:48.0     11:40/M
      82    Kim Hardgrove                     New Port Richey  FL  2389   37      715      2:32:28.2   2:34:52.7     11:49/M
      83    Nicole Cofrancesco                Lutz  FL             3007   36      718      2:32:47.3   2:34:33.4     11:48/M
      84    Megan Bennett                     Tampa  FL            2077   39      720      2:32:47.8   2:34:33.0     11:48/M
      85    Kimberly Daniels                  Saint Petersburg  F  2226   35      726      2:33:13.4   2:34:36.8     11:48/M
      86    Amber Gleason                     Gibsonton  FL        2353   35      744      2:35:43.9   2:37:07.4     12:00/M
      87    Cindy Christie                    Tarpon Springs  FL   2164   38      756      2:37:06.6   2:38:50.9     12:07/M
      88    Erin Houlihan                     St Petersburg  FL    3029   37      771      2:39:17.0   2:40:36.0     12:16/M
      89    Ania DeDiego                      Tampa  FL            2236   38      772      2:39:25.1   2:40:22.8     12:15/M
      90    Jennifer Eckelkamp                Trinity  FL          2285   36      777      2:39:55.2   2:41:08.4     12:18/M
      91    Jeniffer Herrera                  Cape Coral  FL       2408   39      779      2:40:26.7   2:41:03.4     12:18/M
      92    Stephanie Reynolds                                     1903   39      781      2:40:53.4   2:41:51.3     12:21/M
      93    Heidi Carver                      Riverview  FL        2147   35      784      2:41:17.3   2:41:53.9     12:21/M
      94    Haley Duke                        Tampa  FL            2273   36      785      2:41:17.9   2:41:53.7     12:21/M
      95    Christina Ward                    Orlando  FL          2943   37      789      2:42:02.7   2:43:11.2     12:27/M
      96    JoAnn Chang                       New Port Richey  FL  2155   37      798      2:42:33.4   2:43:58.9     12:31/M
      97    Joanna Flower                     Trinity  FL          2308   35      799      2:42:33.5   2:43:58.3     12:31/M
      98    Nina Williams                     Ayer  MA             2962   39      827      2:47:50.3   2:49:08.0     12:55/M
      99    Krissy Schrift                    Largo  FL            2789   39      828      2:47:50.9   2:49:04.5     12:54/M
     100    Kimberly Mabee                    Fort Myers  FL       2549   39      830      2:48:38.1   2:49:52.9     12:58/M
     101    Heidi Personett                   Fernandina Beach  F  3120   39      833      2:50:54.9   2:52:34.4     13:10/M
     102    Heather Hartman                   Tampa  FL            2396   35      852      2:52:23.1   2:53:00.1     13:12/M
     103    Amy Grandjean                     Orlando  FL          2365   38      862      2:54:22.2   2:55:38.2     13:24/M
     104    Alicia Solano                     St Pete Beach  FL    2827   37      895      3:08:00.7   3:09:28.7     14:28/M
     105    TANYA PISTILLO                    LARGO  FL            2702   39      922      3:26:22.5   3:28:01.0     15:53/M
     106    Rachel Santos                     Tampa  FL            2777   37      923      3:26:33.3   3:28:06.5     15:53/M
     107    Michelle Shinlever                Largo  FL            2803   37      926      3:31:19.8   3:31:19.8     16:08/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    John Atkins                       St Petersburg  FL    2043   41       14      1:27:26.7   1:27:27.0      6:41/M
       2    Scott Hacking                     Palm Harbor  FL      2383   44       17      1:28:51.5   1:28:52.0      6:47/M
       3    Kenneth Page                      Lutz  FL             2673   41       23      1:31:08.0   1:31:10.8      6:58/M
       4    Derek Magnuson                    Tampa  FL            2554   44       26      1:32:52.1   1:32:58.8      7:06/M
       5    Matt Dolitsky                     Tampa  FL            3154   44       40      1:37:12.1   1:37:17.1      7:26/M
       6    William Stone                     Largo  FL            2857   42       46      1:37:32.3   1:37:35.9      7:27/M
       7    Zoltan Szigeti                    Palm Harbor  FL      3079   40       50      1:38:01.8   1:38:17.1      7:30/M
       8    Dan Kurina                        Clearwater  FL       2505   41       57      1:39:04.8   1:39:23.0      7:35/M
       9    Douglas Whiteley                  Trinity  FL          2956   44       70      1:40:49.4   1:41:30.4      7:45/M
      10    Sean Casey                        Saint Petersburg  F  2148   40       75      1:41:15.8   1:41:17.2      7:44/M
      11    Jeff McCloskey                    Tampa  FL            3188   41       78      1:41:22.4   1:41:24.5      7:44/M
      12    Carlos Arroyo                     Orlando  FL          2041   42      111      1:45:39.9   1:45:50.9      8:05/M
      13    David Hepner                      Clearwater  FL       2402   44      116      1:46:28.8   1:46:32.7      8:08/M
      14    Eduardo Wolf                      Tarpon Springs  FL   3126   43      117      1:46:56.0   1:47:12.1      8:11/M
      15    Thune Tran                        Odessa  FL           2902   41      129      1:47:56.3   1:48:09.9      8:15/M
      16    Tim Valdes                        Tampa  FL            2917   43      146      1:49:23.2   1:49:33.1      8:22/M
      17    SERGIO ABRENICA                   LITHIA  FL           2015   42      150      1:49:38.8   1:49:45.0      8:23/M
      18    Thomas Fre                        Spring Hill  FL      2319   41      156      1:50:13.1   1:50:31.8      8:26/M
      19    Scott Rathke                      Tampa  FL            2727   44      164      1:50:50.7   1:51:22.8      8:30/M
      20    Joe Giunta                        Lake Mary  FL        2351   44      181      1:52:03.2   1:52:39.1      8:36/M
      21    Jay Krueger                       Tampa  FL            2500   42      192      1:52:52.5   1:53:42.8      8:41/M
      22    Peter Doyle                       St. Petersburg  FL   3161   43      214      1:55:10.0   1:55:23.2      8:48/M
      23    Erica Stein                       Seminole  FL         2846   41      234      1:55:55.8   1:56:21.0      8:53/M
      24    DUANE DESOUZA                     CLEARWATER  FL       2248   40      245      1:56:19.0   1:56:48.2      8:55/M
      25    Richard Menold                    Tampa  FL            2602   44      272      1:57:41.9   1:58:10.7      9:01/M
      26    Ron Favali                        Palm Harbor  FL      3101   42      281      1:58:35.0   1:58:49.1      9:04/M
      27    Jean Paul Deeb                    Land O Lakes  FL     2237   42      292      1:59:38.6   2:00:55.6      9:14/M
      28    Darren Eaton                      Clearwater  FL       2281   44      297      2:00:21.8   2:01:26.7      9:16/M
      29    Richard Green                     Lakeland  FL         2371   43      299      2:00:40.4   2:01:06.5      9:15/M
      30    Kevin Jans                        Saint Petersburg  F  2447   41      310      2:01:18.2   2:02:25.6      9:21/M
      31    Jason Marshall                    Largo  FL            2565   40      330      2:02:50.2   2:04:26.8      9:30/M
      32    John Simpson                      Tampa  FL            2810   44      360      2:04:13.1   2:05:32.4      9:35/M
      33    Jason Mills                       Dane  WI             2617   41      367      2:04:51.5   2:06:31.5      9:39/M
      34    Gregory Galvin                    Tampa  FL            3023   43      372      2:05:08.5   2:05:35.9      9:35/M
      35    Rick Partridge                    Brandon  FL          2682   44      376      2:05:25.6   2:07:00.7      9:42/M
      36    Allen Kent                        LAKELAND  FL         2479   42      398      2:06:34.4   2:06:59.2      9:42/M
      37    Mike Nixon                        Lithia  FL           2656   44      406      2:07:27.9   2:09:08.7      9:51/M
      38    Steve Schlabach                   Sarasota  FL         2783   43      411      2:07:49.7   2:08:04.8      9:47/M
      39    Rick Tidrow                       Palm Harbor  FL      2892   40      412      2:07:50.5   2:08:23.2      9:48/M
      40    Nicholas Nelson                   New Albany  OH       2646   43      445      2:09:41.8   2:10:14.8      9:56/M
      41    Shawn Gregory                     Lithia  FL           2372   44      553      2:18:41.5   2:19:09.5     10:37/M
      42    Mike Smith                        Spring Hill  FL      2818   42      556      2:18:47.0   2:20:36.6     10:44/M
      43    Ted Webster                       Lakeland  FL         2946   40      558      2:18:52.9   2:19:43.7     10:40/M
      44    Christopher Youngblood            Dunedin  FL          2978   44      561      2:18:56.9   2:19:44.8     10:40/M
      45    Donald Brown                      Tarpon Springs  FL   2112   44      572      2:19:21.2   2:20:25.7     10:43/M
      46    Chad Isbell                       Tampa  FL            2439   42      581      2:19:55.6   2:25:22.0     11:06/M
      47    Bartlomiej Sikora                 Tampa  FL            3123   43      583      2:20:00.6   2:20:24.0     10:43/M
      48    Roy Hawkins                       Tampa  FL            2398   40      596      2:20:37.9   2:21:34.6     10:48/M
      49    Michael Campbell                  Apollo Beach  FL     2133   42      622      2:22:56.7   2:23:24.9     10:57/M
      50    Eric Moore                        Aiken  SC            2623   40      629      2:23:26.8   2:24:55.5     11:04/M
      51    Gary Croucher                     Alma  KS             2213   43      686      2:28:33.9   2:29:51.1     11:26/M
      52    Kevin Williams                    Ayer  MA             2961   40      693      2:29:38.5   2:30:56.2     11:31/M
      53    Mark Dutton                       Lutz  FL             2280   44      710      2:31:42.6   2:33:28.8     11:43/M
      54    Ringo Breton                      Lakeland  FL         2100   43      729      2:33:46.0   2:35:15.4     11:51/M
      55    Jay Jakubowski                    Tampa  FL            3178   42      823      2:47:01.8   2:48:06.3     12:50/M
      56    Amy Howe                          Morriston  FL        2429   42      855      2:52:49.8   2:54:26.6     13:19/M
      57    Mark Taylor                       Morriston  FL        2877   42      867      2:56:24.8   2:58:00.7     13:35/M
      58    BRADLEY THOMAS                    RIVERVIEW  FL        2884   41      876      2:58:21.3   3:00:01.3     13:45/M
      59    Shawn Wolf                        Clearwater  FL       3127   44      878      2:58:37.8   3:00:04.4     13:45/M
      60    J. Jason Bangos                   Clearwater  FL       2057   44      903      3:12:46.3   3:13:47.7     14:48/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Heather Bilotta                   Tampa  FL            2086   42       53      1:38:38.2   1:38:57.7      7:33/M
       2    Nancy Smith                       Saint Petersburg  F  2819   43       56      1:39:02.3   1:39:06.2      7:34/M
       3    Allison Kallevig                  Palm Harbor  FL      2467   40       59      1:39:18.6   1:39:23.5      7:35/M
       4    Abby Brannan                      Dunedin  FL          3128   40       84      1:42:10.9   1:42:22.8      7:49/M
       5    Laura Lennox                      New Port Richey  FL  2523   44       85      1:42:13.4   1:42:23.8      7:49/M
       6    Lisa McFadden                     Seminole  FL         2582   44       96      1:43:35.7   1:43:41.3      7:55/M
       7    Beth Wimberly                     Tampa  FL            2966   42       97      1:43:55.7   1:43:58.6      7:56/M
       8    LINDA GABOURY                     TAMPA  FL            3022   44      101      1:44:10.5   1:44:30.7      7:59/M
       9    Kourtnay Sweeney                  Glenside  PA         3167   43      106      1:44:53.7   1:45:05.9      8:01/M
      10    Aprile DeStefano                  Palm Harbor  FL      2249   42      125      1:47:31.7   1:48:38.4      8:18/M
      11    Jennifer Nuce                     Largo  FL            2660   43      139      1:48:51.9   1:49:09.3      8:20/M
      12    Dominique Rudajev                 Tampa  FL            2761   40      151      1:49:40.5   1:49:48.8      8:23/M
      13    Jennifer Grow                     Inverness  FL        2379   44      165      1:50:51.2   1:52:42.6      8:36/M
      14    Rose Doyle                        Tampa  FL            2270   42      168      1:51:14.0   1:51:21.7      8:30/M
      15    Tracy Christensen                 Tampa  FL            2163   41      169      1:51:17.4   1:52:10.1      8:34/M
      16    HEATHER MCCARTY                   LAKELAND  FL         2580   40      177      1:51:47.5   1:53:28.2      8:40/M
      17    Dawn Dinsdale-Salliotte           Pinellas Park  FL    2256   42      183      1:52:13.9   1:52:38.4      8:36/M
      18    Sally Sells                       Clearwater  FL       3068   41      190      1:52:44.9   1:52:50.8      8:37/M
      19    Lisa Taylor                       Clearwater  FL       2879   40      193      1:52:52.7   1:53:42.7      8:41/M
      20    Charlene LePane                   Orlando  FL          2524   41      201      1:53:41.4   1:54:25.4      8:44/M
      21    Margi Furey                       Lakewood Ranch  FL   2324   42      208      1:54:32.7   1:54:41.5      8:45/M
      22    Diana Connor                      Tampa  FL            3152   43      212      1:54:52.8   1:55:27.6      8:49/M
      23    Dawn LaCroix                      Sarasota  FL         2510   42      224      1:55:37.7   1:55:51.5      8:51/M
      24    Meredith Pritchard                Granville  OH        2710   42      225      1:55:41.4   1:56:35.6      8:54/M
      25    Briana Kennedy                    Palm Harbor  FL      2477   41      233      1:55:54.4   1:56:10.0      8:52/M
      26    Tracey Tripp                      Tampa  FL            2904   41      239      1:56:09.5   1:56:38.2      8:54/M
      27    Cheryl LaHair                     Hudson  FL           2511   44      253      1:56:30.0   1:57:13.3      8:57/M
      28    Gabriela Rego                     Tampa  FL            3060   42      263      1:57:22.8   1:57:39.3      8:59/M
      29    Carol Lynn Roman                  Clearwater  FL       3064   41      278      1:58:18.6   1:58:45.1      9:04/M
      30    Adaobi Oguchi                     Sanford  FL          2664   40      279      1:58:27.2   1:58:58.7      9:05/M
      31    Susie Leuthold                    Odessa  FL           3111   42      283      1:58:54.0   1:58:59.6      9:05/M
      32    Rebecca Majoros                   Pinellas Park  FL    3038   43      284      1:58:54.4   1:59:41.0      9:08/M
      33    Kelly Tobin                       Hoboken  NJ          2896   40      287      1:59:05.5   2:00:17.1      9:11/M
      34    Michelle Bartolazo                Clearwater  FL       2994   44      293      1:59:52.6   2:00:21.7      9:11/M
      35    Deana Graebner                    Clearwater  FL       2364   40      309      2:01:17.7   2:01:35.3      9:17/M
      36    Fiona Melvin                      Safety Harbor  FL    2600   40      312      2:01:29.8   2:01:55.5      9:18/M
      37    Annie Schlemmer                   Land O Lakes  FL     2785   41      313      2:01:33.8   2:01:57.5      9:19/M
      38    Rebecca Chesser                   Odessa  FL           2161   41      331      2:02:52.1   2:03:30.8      9:26/M
      39    Sandy Epstein                     Pinellas Park  FL    2296   44      340      2:03:22.7   2:04:12.6      9:29/M
      40    Joyce Golden                      CLEARWATER  FL       2356   44      341      2:03:30.3   2:04:20.2      9:29/M
      41    Lenka Bernth                      Wesley Chapel  FL    2082   42      343      2:03:30.9   2:04:16.4      9:29/M
      42    Narissa Staley                    Tampa  FL            2837   42      369      2:05:02.8   2:05:07.8      9:33/M
      43    Ethel Gould                       St Petersburg  FL    2360   43      370      2:05:03.2   2:05:58.6      9:37/M
      44    Susan Charles                     Largo  FL            3000   44      375      2:05:22.6   2:05:52.0      9:36/M
      45    Lori Patterson                    Palm Coast  FL       3053   44      382      2:05:51.9   2:07:24.8      9:44/M
      46    Anne O'Roake                      Riverview  FL        2668   43      392      2:06:27.1   2:06:50.2      9:41/M
      47    Sharon Causin                     Parrish  FL          2150   42      402      2:07:20.9   2:07:57.5      9:46/M
      48    Ingrid Stavish                    Odessa  FL           2844   43      405      2:07:25.5   2:07:46.0      9:45/M
      49    Katia Matte                       Land O Lakes  FL     3041   44      427      2:08:32.1   2:08:36.6      9:49/M
      50    Elizabeth Richard                 St. Petersburg  FL   2731   44      428      2:08:35.8   2:09:30.4      9:53/M
      51    Christine Ketelsen                Land O Lakes  FL     2481   43      440      2:09:09.5   2:09:58.0      9:55/M
      52    Kelly Newbill                     Largo  FL            2648   41      460      2:11:07.2   2:11:29.0     10:02/M
      53    Julia Smith                                            1904   42      462      2:11:26.8   2:12:19.6     10:06/M
      54    Melissa Mita                      Clearwater  FL       2621   42      466      2:11:34.6   2:12:29.6     10:07/M
      55    Gwenn Hartley                     New Port Richey  FL  2394   41      467      2:11:50.0   2:12:11.8     10:05/M
      56    Kira Zwygart                      Tampa  FL            2986   43      475      2:12:21.1   2:13:23.2     10:11/M
      57    Elizabeth Tan                     La Minerve  XX       2874   44      476      2:12:21.8   2:13:04.0     10:09/M
      58    La Vida Es #1 La Vida Es #1       LandoLakes  FL       3110   40      481      2:12:34.7   2:12:40.2     10:08/M
      59    Tracy Milleman                    Seffner  FL          2610   41      489      2:13:05.4   2:13:26.8     10:11/M
      60    Nicole Huau                       St Petersburg  FL    2430   40      492      2:13:15.0   2:14:10.1     10:15/M
      61    JULIETERESA REED                  TAMPA  FL            3059   40      517      2:14:49.7   2:15:23.8     10:20/M
      62    Susan Stevens                     Hendersonville  TN   2849   44      526      2:15:56.1   2:16:23.9     10:25/M
      63    Peggy Mies                        Alma  KS             2607   41      534      2:16:27.4   2:17:43.7     10:31/M
      64    Angela Provenzano                 Tampa  FL            2711   43      539      2:17:09.0   2:18:22.5     10:34/M
      65    Michaela Keats                    Safety Harbor  FL    5176   42      541      2:17:31.3   2:17:31.3     10:30/M
      66    Jessica Elizabeth                 Sarasota  FL         3143   42      543      2:17:34.4   2:18:34.0     10:35/M
      67    Deborah Zecchini                  St Petersburg  FL    2982   43      552      2:18:30.9   2:18:59.2     10:37/M
      68    Marie Anderson                    Tampa  FL            2990   42      554      2:18:42.3   2:19:41.2     10:40/M
      69    Johanne Caglianone                Tampa  FL            2128   41      564      2:19:06.9   2:19:27.1     10:39/M
      70    Lisa Polk                         Tampa  FL            2703   43      578      2:19:41.2   2:20:10.4     10:42/M
      71    Alexandra Innes                   Tampa  FL            2438   41      587      2:20:10.8   2:21:15.8     10:47/M
      72    Nancy Herrick                     Dublin  OH           2409   40      601      2:21:11.8   2:22:18.0     10:52/M
      73    Gwen Myers                        Powell  OH           2639   42      602      2:21:14.1   2:22:17.7     10:52/M
      74    Rachel Dowd                       Valrico  FL          2268   42      617      2:22:45.3   2:22:45.3     10:54/M
      75    Christine Calianno                Spring Hill  FL      2131   44      618      2:22:52.5   2:24:09.5     11:00/M
      76    Amy Peters                        Lagrange  GA         2692   44      627      2:23:19.0   2:24:12.9     11:00/M
      77    Liana Diaz                        Orlando  FL          2251   41      646      2:24:53.7   2:25:04.8     11:04/M
      78    Sharin Cerniglia                  Clearwater  FL       2154   42      647      2:24:55.4   2:25:39.0     11:07/M
      79    Kellie Eaton                      Clearwater  FL       2282   42      658      2:25:22.8   2:26:25.8     11:11/M
      80    Monique Parker                    Safety Harbor  FL    2680   42      668      2:26:17.4   2:27:23.0     11:15/M
      81    Amy Beatty                        Dunedin  FL          2067   44      676      2:26:51.2   2:28:06.9     11:18/M
      82    Melissa Szentmiklosi              Orlando  FL          2870   40      677      2:27:04.3   2:27:52.4     11:17/M
      83    Gayle Clark                       Trinity  FL          3169   44      681      2:27:21.6   2:28:47.1     11:21/M
      84    Lori Donnell                      PALM HARBOR  FL      2264   43      685      2:28:15.5   2:28:54.6     11:22/M
      85    Amy Radano                        Lakeland  FL         3058   40      695      2:30:02.1   2:30:41.2     11:30/M
      86    Rosa Walsh                        Lakeland  FL         3084   41      696      2:30:02.6   2:30:41.9     11:30/M
      87    Rebecca Caporusso                 New Port Richey  FL  2136   40      703      2:30:45.9   2:31:42.9     11:35/M
      88    Sarah McKee                       Palm Harbor  FL      2589   43      706      2:31:00.7   2:31:57.3     11:36/M
      89    Lauren Pearson                    Cherry Hill  NJ      2687   41      713      2:32:14.3   2:33:19.0     11:42/M
      90    Leigh Ann Huizing                 Trinity  FL          2433   44      714      2:32:25.8   2:34:50.2     11:49/M
      91    Jen Batchelor                     Land O Lake  FL      2065   42      716      2:32:44.9   2:33:15.3     11:42/M
      92    Kristina Dutton                   Lutz  FL             2279   40      717      2:32:46.6   2:34:32.7     11:48/M
      93    Christine Traina                  Land O' Lakes  FL    2899   44      719      2:32:47.6   2:34:33.3     11:48/M
      94    Valerie Smith                     Safety Harbor  FL    2822   41      735      2:34:40.4   2:35:44.5     11:53/M
      95    Deborah Nagorka                   Tampa  FL            2643   42      748      2:36:15.6   2:37:54.0     12:03/M
      96    Robin White                       Land O Lakes  FL     2955   42      750      2:36:42.3   2:38:27.3     12:06/M
      97    Tammy Steele                      Seminole  FL         2845   41      752      2:36:47.9   2:37:40.1     12:02/M
      98    Christina Youngblood              Dunedin  FL          2977   44      760      2:37:15.8   2:38:03.9     12:04/M
      99    Maribel Grajales                                       1902   42      765      2:38:26.0   2:40:30.7     12:15/M
     100    Angela Taylor                     Tampa  FL            2876   41      766      2:38:33.5   2:39:55.1     12:12/M
     101    Cheri Gray                        Largo  FL            2366   44      773      2:39:29.4   2:40:20.7     12:14/M
     102    Amy Dougherty                     Palm Harbor  FL      2265   40      782      2:41:16.2   2:42:53.3     12:26/M
     103    Debbie Martin                     Seminole  FL         2566   42      787      2:41:39.1   2:42:37.2     12:25/M
     104    Melissa Coleman                   Naples  FL           2987   40      804      2:42:43.6   2:44:00.4     12:31/M
     105    Connie Keehn                      Sorrento  FL         2474   41      807      2:43:26.6   2:44:20.1     12:33/M
     106    Kelli Chickos                     Safety Harbor  FL    3096   44      808      2:43:33.1   2:44:43.8     12:34/M
     107    Denise La Roche                   Saint Petersburg  F  3109   44      813      2:45:26.1   2:46:18.0     12:42/M
     108    DAWN MCMAHON                      NEW PORT RICHEY  FL  2592   42      817      2:45:35.5   2:46:51.5     12:44/M
     109    Hildarys Partridge                Brandon  FL          2681   41      818      2:45:52.3   2:47:26.0     12:47/M
     110    Julie Shoup                       Lakeland  FL         2806   42      821      2:46:40.8   2:47:34.2     12:47/M
     111    Rebecca Bastian                   Ocoee  FL            2064   43      842      2:51:17.4   2:51:23.4     13:05/M
     112    Sally Collins                     Duette  FL           2181   40      844      2:51:42.5   2:53:05.8     13:13/M
     113    Jessica Auerbach                  Sarasota  FL         2044   44      845      2:51:43.0   2:53:06.0     13:13/M
     114    Scarlett Silwany                  Cape Coral  FL       2809   43      846      2:51:46.8   2:53:14.7     13:13/M
     115    Pamela Patrick                    Aiken  SC            2683   41      849      2:51:55.0   2:53:24.3     13:14/M
     116    Thea Moore                        Wesley Chapel  FL    2624   41      853      2:52:44.8   2:54:20.1     13:18/M
     117    Terri Taylor                      Tampa  FL            3081   44      857      2:53:00.6   2:54:35.6     13:20/M
     118    Brandi Jackson                    Tampa  FL            2442   44      861      2:54:00.5   2:55:26.7     13:24/M
     119    Yarisi Valero                     Tampa  FL            2918   43      868      2:56:40.1   2:58:06.3     13:36/M
     120    Angela Thomas                     Windermere  FL       2883   40      873      2:57:46.2   2:59:10.0     13:41/M
     121    Aimee Maher                       Winter Garden  FL    2555   44      874      2:57:46.3   2:59:09.8     13:41/M
     122    Erika Luedtke                     Severn  MD           2544   43      879      2:58:37.8   2:59:56.1     13:44/M
     123    Tami Rogers                       Fort Myers  FL       2758   41      880      2:58:43.4   2:59:57.8     13:44/M
     124    Nanci Cernak                      Clearwater  FL       2153   43      885      3:03:15.6   3:04:57.6     14:07/M
     125    Michelle Schultz                  St. Petersburg  FL   2791   44      887      3:03:27.4   3:04:34.2     14:05/M
     126    Taina Garcia                      Brandon  FL          2331   41      899      3:10:18.2   3:11:45.3     14:38/M
     127    Teresa McGee                      Brandon  FL          2585   43      901      3:10:19.8   3:11:45.4     14:38/M
     128    Michelle Burrell                  Saint Petersburg  F  2125   44      909      3:17:20.2   3:18:46.6     15:10/M
     129    Lauren Birks                      Seminole  FL         2087   43      921      3:25:55.2   3:27:27.6     15:50/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Stan Fivecoat                     Trinity  FL          2304   45       22      1:30:54.9   1:30:56.2      6:56/M
       2    John Pierdomenico                 Temple  PA           2699   49       24      1:31:41.2   1:31:42.6      7:00/M
       3    Mark Palamar                      New Port Richey  FL  3163   48       27      1:33:11.7   1:33:23.0      7:08/M
       4    David Kaufman                     St Petersburg  FL    2470   45       41      1:37:14.2   1:37:30.2      7:27/M
       5    Dow Johnson                       Clearwater  FL       2457   46       74      1:41:14.6   1:41:56.8      7:47/M
       6    Brian Nieuman                                          1906   45       76      1:41:20.5   1:42:40.4      7:50/M
       7    Glen Richard                      St. Petersburg  FL   2732   45       80      1:41:48.4   1:42:28.9      7:49/M
       8    A Marzan                          Palm Harbor  FL      3135   46       90      1:42:46.0   1:43:00.6      7:52/M
       9    Ken Zambito                       Tampa  FL            3088   49      102      1:44:12.2   1:44:30.4      7:59/M
      10    Paul Gray                         Largo  FL            2367   48      104      1:44:19.9   1:44:28.8      7:58/M
      11    Bryan McGuire                     Saint Petersburg  F  2588   49      105      1:44:31.6   1:44:35.5      7:59/M
      12    David Cawley                      Riverview  FL        2151   49      110      1:45:39.6   1:46:21.7      8:07/M
      13    Nick Bendle                       Somerset  OH         2074   49      114      1:46:19.6   1:46:26.5      8:07/M
      14    James Gallagher                   Clermont  FL         2327   47      142      1:49:03.5   1:50:43.5      8:27/M
      15    David Abdullaj                    Clearwater  FL       2013   48      153      1:49:49.6   1:50:36.1      8:27/M
      16    Ron Bedlack                       Safety Harbor  FL    2995   45      187      1:52:28.0   1:52:52.5      8:37/M
      17    Sean Groome                       Tampa  FL            2375   46      191      1:52:48.5   1:53:11.4      8:38/M
      18    David Taylor                      Apopka  FL           3080   45      200      1:53:40.8   1:53:46.0      8:41/M
      19    Douglas Gignac                    Windermere  FL       2343   49      210      1:54:45.9   1:56:05.6      8:52/M
      20    Randy Wiemer                      New Port Richey  FL  2958   46      211      1:54:47.0   1:55:30.8      8:49/M
      21    Marc Edquid                       Riverview  FL        2288   45      216      1:55:25.6   1:56:06.2      8:52/M
      22    Mark Roman                        St. Petersburg  FL   2759   49      230      1:55:48.4   1:55:54.5      8:51/M
      23    Joseph Rosenberger                Clearwater  FL       3182   45      258      1:56:47.2   1:56:59.5      8:56/M
      24    Scott Nagorka                     Tampa  FL            3181   48      264      1:57:23.5   1:59:02.8      9:05/M
      25    DAVID NEWELL                      ST PETERSBURG  FL    2649   48      274      1:57:49.0   1:59:29.3      9:07/M
      26    John Schlemmer                    Land O Lakes  FL     2786   48      314      2:01:33.8   2:01:57.5      9:19/M
      27    Rene Tirado                       Lakeland  FL         2895   46      400      2:06:59.2   2:07:22.6      9:43/M
      28    Tim Lima                          Palm Harbor  FL      2529   47      430      2:08:41.6   2:09:25.2      9:53/M
      29    Hugo Scavino                      Wesley Chapel  FL    2780   47      456      2:10:45.1   2:11:04.6     10:00/M
      30    Steve Buss                        Hudson  WI           2127   48      474      2:12:16.0   2:12:42.6     10:08/M
      31    John Marbury Sr.                  Fleming Island  FL   2561   49      486      2:12:51.8   2:13:30.7     10:11/M
      32    Robert Cherinka                   Safety Harbor  FL    3005   49      505      2:13:50.8   2:14:48.7     10:17/M
      33    Brian Fenner                      Safety Harbor  FL    2301   46      522      2:15:25.4   2:16:27.9     10:25/M
      34    JIm Stevens                       Hendersonville  TN   2848   46      527      2:15:56.1   2:16:23.7     10:25/M
      35    Ron Wertley                       Land O Lakes  FL     2951   46      575      2:19:33.5   2:19:46.8     10:40/M
      36    John Mutnansky                    Clearwater  FL       2638   45      632      2:23:47.9   2:24:26.5     11:02/M
      37    Thomas Harden                     Tampa  FL            3026   46      649      2:24:58.1   2:26:14.0     11:10/M
      38    Paul Elmore                       Clearwater  FL       2294   48      675      2:26:48.6   2:26:48.6     11:12/M
      39    Christopher Ortega                Longwood  FL         3050   45      692      2:29:35.0   2:30:15.2     11:28/M
      40    Rich Batchelor                    Land O Lake  FL      2066   48      743      2:35:41.4   2:36:11.8     11:55/M
      41    Joel Dougherty                    Palm Harbor  FL      2266   47      783      2:41:16.5   2:42:53.5     12:26/M
      42    David Suarez                      Safety Harbor  FL    2862   49      795      2:42:25.6   2:44:14.5     12:32/M
      43    Stella Chinwubah                  Tampa  FL            2162   47      898      3:09:19.0   3:10:52.1     14:34/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Lisa Sandusky                     Tampa  FL            2774   46       35      1:36:55.1   1:36:57.6      7:24/M
       2    Jill Kralovanec                   Tampa  FL            3108   47      113      1:46:12.7   1:46:17.1      8:07/M
       3    Lynn Villemure                    Tampa  FL            2936   47      136      1:48:45.0   1:49:41.9      8:22/M
       4    Christine Opiela                  Clearwater  FL       2667   45      159      1:50:18.8   1:51:04.9      8:29/M
       5    Linda McBeth                      Palm Harbor  FL      2578   49      173      1:51:23.4   1:51:30.9      8:31/M
       6    Linda Sanchez-Dowers              Lakeland  FL         2771   47      174      1:51:24.5   1:51:33.4      8:31/M
       7    Shannon Higgs                     Winter Garden  FL    2416   46      221      1:55:33.3   1:56:24.0      8:53/M
       8    Kimberley Jordan                  Tampa  FL            2462   49      229      1:55:48.4   1:56:34.4      8:54/M
       9    Ileane Altamura                   Oldsmar  FL          2027   47      277      1:58:18.6   1:58:45.2      9:04/M
      10    Rebecca Dowden                    Tampa  FL            3145   49      290      1:59:20.4   2:00:26.5      9:12/M
      11    Linda Starcevic-Dunleavy          Ormond Beach  FL     2842   49      302      2:00:50.4   2:01:20.1      9:16/M
      12    Miranda Lessie                    Tampa  FL            2526   46      303      2:00:52.1   2:01:37.3      9:17/M
      13    Gay Quinones                      Brandon  FL          2714   46      316      2:01:37.6   2:01:53.5      9:18/M
      14    Lisa LeBlanc-Hutchings            Bonita Springs  FL   2520   49      332      2:02:53.0   2:03:25.3      9:25/M
      15    Jill Brown                        Clearwater  FL       2114   45      334      2:03:07.1   2:03:57.4      9:28/M
      16    Charlotte Thompson                Palm Harbior  FL     2886   47      342      2:03:30.9   2:04:20.8      9:29/M
      17    Flower Jovia                      Clearwater  FL       2463   49      394      2:06:28.5   2:06:55.0      9:41/M
      18    Marai Vales                       St. Petersburg  FL   2919   49      399      2:06:44.5   2:07:19.6      9:43/M
      19    Julie Fitzpatrick                 Bartlett  IL         2303   45      408      2:07:32.7   2:08:49.7      9:50/M
      20    Erin Meconnahey                   Palm Harbor  FL      2597   45      409      2:07:38.4   2:08:33.3      9:49/M
      21    Jenna Wells                       Clearwater  FL       2950   46      439      2:09:04.0   2:09:53.8      9:55/M
      22    April Chonsky                     ST PETERSBURG  FL    3130   48      441      2:09:20.2   2:09:42.3      9:54/M
      23    Lisa Ware                         St. Petersburg  FL   3085   47      450      2:09:57.7   2:10:38.7      9:58/M
      24    Yvonne Jacobi                     Clearwater  FL       2445   49      453      2:10:24.7   2:11:26.6     10:02/M
      25    Lindsey Forsythe                  St. Petersburg  FL   2315   45      493      2:13:19.8   2:14:06.8     10:14/M
      26    Kelly DeLeo                       Indian Rocks Beach   2242   49      494      2:13:22.3   2:15:00.7     10:18/M
      27    Genny Otts                        Palm Bay  FL         1901   46      507      2:14:04.4   2:14:12.6     10:15/M
      28    Patricia Myers                    Safety Harbor  FL    2641   45      515      2:14:39.5   2:15:42.7     10:22/M
      29    Denise Day                        Tampa  FL            2234   46      530      2:16:04.7   2:17:00.5     10:27/M
      30    Adriana Otto                      Winter Park  FL      3118   47      531      2:16:11.8   2:17:16.7     10:29/M
      31    Alfonso Broxton                   St. Petersburg  FL   2997   48      537      2:17:06.7   2:17:06.7     10:28/M
      32    Yvonne Santiago                   Tampa  FL            2775   48      542      2:17:32.3   2:18:03.5     10:32/M
      33    Mindy Cain                        Safety Harbor  FL    2129   45      565      2:19:07.8   2:19:34.8     10:39/M
      34    Shirley Jump                      Palm Harbor  FL      2465   46      573      2:19:22.3   2:19:38.7     10:40/M
      35    Elizabeth Isbell                  Tampa  FL            2440   48      580      2:19:55.3   2:25:22.0     11:06/M
      36    Odona Winzer                      Land O Lakes  FL     2967   47      593      2:20:31.5   2:20:56.3     10:45/M
      37    Lori Dunlap                       Palm Harbor  FL      2275   47      594      2:20:35.5   2:20:59.0     10:46/M
      38    Selena Holmes                     St Pete Beach  FL    2426   49      599      2:21:07.1   2:22:28.8     10:53/M
      39    Lesley Gillen                     Estero  FL           2347   47      628      2:23:19.2   2:24:21.7     11:01/M
      40    Kelly Gdovic                      Yorktown  VA         2338   46      630      2:23:28.9   2:24:49.4     11:03/M
      41    Sandra Piloto                     Port Saint Lucie  F  2701   49      639      2:24:19.7   2:24:57.6     11:04/M
      42    Elizabeth Vickery                 Safety Harbor  FL    2934   48      657      2:25:21.8   2:26:25.6     11:11/M
      43    JOANNE KINGSTON                   FEURA BUSH  NY       2483   49      663      2:25:59.5   2:26:44.2     11:12/M
      44    Teresa Short                      Safety Harbor  FL    2804   48      664      2:26:02.5   2:27:03.1     11:14/M
      45    Kristen Collins                   Saint Petersburg  F  2180   47      701      2:30:38.4   2:31:37.7     11:34/M
      46    Jeanie Vetowich                   Apopka  FL           2932   45      723      2:32:58.0   2:33:53.8     11:45/M
      47    Phyllis Petrochko                 Melbourne  FL        3155   46      725      2:33:11.5   2:33:49.2     11:45/M
      48    Shannon O'Donnell                 Tampa  FL            3049   47      734      2:34:36.3   2:36:13.8     11:55/M
      49    Carine Paar                       Safety Harbor  FL    2671   47      757      2:37:07.0   2:37:46.7     12:03/M
      50    Lauren Dungy                      Tampa  FL            2274   48      770      2:38:46.0   2:39:50.1     12:12/M
      51    Sue Thompson                      Tampa  FL            2889   46      786      2:41:34.3   2:42:59.1     12:26/M
      52    Denise Durrance                   Lutz  FL             2278   46      826      2:47:35.0   2:49:05.6     12:54/M
      53    LORA BURNETT                      PONTE VEDRA BEACH    2122   47      838      2:51:08.0   2:52:47.0     13:11/M
      54    Maribel Ortiz                     Tampa  FL            3051   46      869      2:56:40.2   2:58:06.9     13:36/M
      55    Corinna Bellotte                  Tarpon Springs  FL   2071   46      886      3:03:15.8   3:04:57.6     14:07/M
      56    Lori Ackley                       Largo  FL            2017   48      891      3:06:30.7   3:07:42.4     14:20/M
      57    Honey Rand                        Lutz  FL             2721   46      894      3:06:44.7   3:08:15.6     14:22/M
      58    Cheryl Davis                      New Port Richey  FL  2230   45      907      3:16:12.0   3:17:40.2     15:05/M
      59    Theresa Robinson                  Hawkinsville  GA     2751   48      920      3:25:13.0   3:25:13.0     15:40/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Allen Jones                       Palm Harbor  FL      3105   50       48      1:37:38.9   1:37:42.4      7:27/M
       2    David Goodman                     Tampa  FL            2358   50       77      1:41:21.1   1:41:24.5      7:44/M
       3    Jack Shuten                       Safey Harbor  FL     3089   50       86      1:42:23.4   1:42:31.7      7:50/M
       4    Albert Latchford                  Tarpon Springs  FL   2516   51       88      1:42:38.5   1:42:41.8      7:50/M
       5    Edward Korshin                    Tampa  FL            2493   50      123      1:47:25.3   1:47:32.0      8:13/M
       6    DONALD RASDALL                    SEMINOLE  FL         2726   54      124      1:47:30.6   1:47:37.6      8:13/M
       7    Gus Lloyd                         Odessa  FL           3112   54      127      1:47:35.8   1:47:42.8      8:13/M
       8    Michael Walden                    Tampa  FL            2940   54      132      1:48:30.9   1:48:40.3      8:18/M
       9    Scott Dietsch                     Trinity  FL          3012   52      133      1:48:33.8   1:48:36.2      8:17/M
      10    Benjamin Thomas                   Fargo  ND            3082   50      134      1:48:34.0   1:48:53.6      8:19/M
      11    Mark Stiers                       Harrison Twp  MI     2852   52      135      1:48:41.8   1:48:58.6      8:19/M
      12    Joe Seiler                        Saint Petersburg  F  2795   54      144      1:49:08.3   1:49:18.8      8:21/M
      13    Charlie Clennan                   Clearwater  FL       3006   54      167      1:51:11.9   1:51:16.2      8:30/M
      14    Colin Taylor                      Tampa  FL            3138   52      205      1:54:17.3   1:54:22.4      8:44/M
      15    Normand Jacques                   Sarasota  FL         2446   51      209      1:54:41.2   1:56:00.3      8:51/M
      16    Pat Flynn                         Treasure Island  FL  3131   53      215      1:55:21.5   1:55:31.9      8:49/M
      17    Richard Tramel                    Tampa  FL            2900   50      232      1:55:53.9   1:56:00.5      8:51/M
      18    Horacio Soriano                   Mar Del Plata  XX    3072   51      265      1:57:26.3   1:58:31.8      9:03/M
      19    Jay Dixon                         Lakeland  FL         3013   52      273      1:57:42.0   1:57:55.9      9:00/M
      20    Jeff Hahn                         Apollo Beach  FL     3132   50      286      1:59:04.9   2:00:16.9      9:11/M
      21    Juan Serrano                      Pinellas Park  FL    2796   51      320      2:02:11.7   2:03:04.0      9:24/M
      22    Kenneth Klinker                   Dunedin  FL          2487   54      322      2:02:12.4   2:02:34.4      9:21/M
      23    Joseph McBeth                     Palm Harbor  FL      2577   51      328      2:02:47.0   2:03:16.9      9:25/M
      24    Vincent Spoto                     Winter Park  FL      3124   52      345      2:03:35.7   2:04:41.1      9:31/M
      25    Fred Kreusch                      Seminole  FL         2498   54      359      2:04:12.1   2:04:37.0      9:31/M
      26    RICARDO SANCHEZ                   LAND O' LAKES  FL    3066   50      396      2:06:31.7   2:06:51.6      9:41/M
      27    Richard Lush                      Lutz  FL             2547   51      422      2:08:26.3   2:09:00.2      9:51/M
      28    Robert Williams                   Orlando  FL          2963   50      459      2:11:05.4   2:11:35.8     10:03/M
      29    Tim Backlund                      Safety Harbor  FL    2050   53      491      2:13:08.2   2:13:27.4     10:11/M
      30    Anthony DeLeo                     Indian Rocks Beach   2241   51      595      2:20:37.5   2:22:16.3     10:52/M
      31    Terry Saverson                    Land O Lakes  FL     2779   53      608      2:22:00.4   2:22:53.4     10:54/M
      32    Donald Disler                     Tampa  FL            2257   53      620      2:22:54.1   2:23:30.8     10:57/M
      33    Kevin Connell                     Tampa  FL            3008   50      631      2:23:39.9   2:24:48.0     11:03/M
      34    Jim Grotkopf                      Chuluota  FL         2378   53      637      2:24:07.1   2:25:55.1     11:08/M
      35    Christopher Brunk                 Kissimmee  FL        3093   51      673      2:26:44.1   2:27:41.9     11:16/M
      36    Ed Curry                          New Port RIchey  FL  2220   53      800      2:42:33.5   2:43:58.5     12:31/M
      37    Norman Levesque                   Safety Harbor  FL    2528   54      904      3:13:04.4   3:14:50.2     14:52/M
      38    Martin Ellis                      Land O Lakes  FL     2292   54      911      3:21:40.2   3:22:46.4     15:29/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Lynda Kusuma                      Orlando  FL          2506   50       72      1:41:03.7   1:41:30.7      7:45/M
       2    Ellen Gerth                       Lutz  FL             3025   53      160      1:50:22.8   1:50:30.1      8:26/M
       3    Holly Tripp                       Bradenton  FL        3083   52      185      1:52:17.9   1:52:25.6      8:35/M
       4    Denise Becker                     Safety Harbor  FL    3160   50      196      1:52:58.3   1:52:58.3      8:37/M
       5    Teresa Gadient                    Tampa  FL            2325   51      206      1:54:20.6   1:54:27.9      8:44/M
       6    Kathy Gasparini                   Oldsmar  FL          2334   51      243      1:56:16.4   1:56:36.7      8:54/M
       7    Lynn Carbonelli                   Palm Harbor  FL      2998   52      257      1:56:45.8   1:56:54.8      8:55/M
       8    Christine Lenyo                   Palm Harbor  FL      3184   53      294      2:00:00.2   2:00:17.9      9:11/M
       9    Michelle Backlund                 Safety Harbor  FL    2049   50      337      2:03:13.6   2:03:33.8      9:26/M
      10    Sheila Kirkpatrick                Winter Garden  FL    2484   50      362      2:04:16.8   2:05:09.5      9:33/M
      11    Shari Palasti                     Tampa  FL            2675   50      393      2:06:27.5   2:07:17.2      9:43/M
      12    Yoko Moore                        PALM HARBOR  FL      2626   50      404      2:07:25.0   2:08:15.0      9:47/M
      13    Pam Dickens                       Odessa  FL           3098   53      407      2:07:32.1   2:08:08.3      9:47/M
      14    Pamela Sabella                    Tampa  FL            2767   52      421      2:08:25.1   2:09:00.0      9:51/M
      15    Mary Cooley                       Land O'Lakes  FL     2196   50      434      2:08:53.0   2:09:13.4      9:52/M
      16    April Lott                        Clearwater  FL       2538   50      482      2:12:38.9   2:12:58.2     10:09/M
      17    Joan Schoen                       Safey Harbor  FL     2788   51      483      2:12:39.9   2:13:44.3     10:13/M
      18    Elda Gentry                       Tampa  FL            2340   52      487      2:12:54.9   2:13:48.1     10:13/M
      19    Sarah Robinson                    Circle  FL           2750   50      501      2:13:43.0   2:14:21.5     10:15/M
      20    Tammied Keyes                     Odessa  FL           2482   50      502      2:13:43.8   2:14:21.5     10:15/M
      21    Trish Taylor                      Bellaire Bluffs  FL  3168   54      506      2:14:01.3   2:14:26.7     10:16/M
      22    Carol Nicholas                    Lecanto  FL          2652   51      547      2:17:45.4   2:19:00.0     10:37/M
      23    Dawn Clark                        St. Petersburg  FL   2168   50      566      2:19:09.7   2:19:29.0     10:39/M
      24    ANDREA ALLISON                    BRADENTON  FL        2026   50      571      2:19:15.2   2:19:24.2     10:38/M
      25    Jill Gould                        Largo  FL            2361   52      600      2:21:07.9   2:22:01.9     10:50/M
      26    Carrie Hueston                    Tampa  FL            3054   51      623      2:22:57.8   2:23:50.7     10:59/M
      27    Julie Cameron                     Wexford  PA          2132   54      634      2:23:55.4   2:25:07.1     11:05/M
      28    Kimberly Braley                   Dunedin  FL          2096   53      651      2:25:00.1   2:26:15.6     11:10/M
      29    Linda Connolly                    New Port Richey  FL  2186   53      653      2:25:05.7   2:26:16.3     11:10/M
      30    Karen Mulroe                      Tampa  FL            2632   50      656      2:25:16.5   2:26:07.1     11:09/M
      31    Katherine Forde                   Land O Lakes  FL     2311   50      659      2:25:24.7   2:26:48.5     11:12/M
      32    Becky McAfee                      Tampa  FL            2576   51      660      2:25:43.4   2:26:44.3     11:12/M
      33    Maria Mendoza                     Tampa  FL            2601   53      669      2:26:26.8   2:27:27.6     11:15/M
      34    Eileen Boyle                      Trinity  FL          3141   53      679      2:27:16.1   2:27:36.1     11:16/M
      35    Dwana Grotkopf                    Chuluota  FL         2377   50      683      2:28:13.5   2:30:01.3     11:27/M
      36    Deborah Zionc                     Rome  NY             3147   53      687      2:28:38.2   2:28:51.8     11:22/M
      37    Donna Stengel                     North Lewisburg  OH  2847   50      690      2:29:15.6   2:30:11.4     11:28/M
      38    Joan Hollifield                   Lutz  FL             2423   50      722      2:32:48.5   2:34:33.2     11:48/M
      39    Donna Pierce                      St Petersburg  FL    2698   51      731      2:34:01.3   2:35:10.3     11:51/M
      40    Deborah Loizides                  St Petersburg  FL    3036   52      737      2:34:49.6   2:35:58.6     11:54/M
      41    Bonnie Reuther                    St. Petersburg  FL   3062   53      738      2:34:49.7   2:35:58.7     11:54/M
      42    Kate Brass                        St Pete Beach  FL    2097   50      746      2:35:51.6   2:37:13.4     12:00/M
      43    Jill Keating                      St. Pete  FL         2472   53      755      2:37:04.8   2:38:11.6     12:05/M
      44    Linda Davis                       Saint Charles  IL    2233   52      761      2:37:33.7   2:38:38.1     12:07/M
      45    Julie Hunter                      Largo  FL            2436   51      768      2:38:43.1   2:39:25.4     12:10/M
      46    Cheryl Hoffman Zsido Poage        Tampa  FL            2421   51      774      2:39:29.6   2:40:43.2     12:16/M
      47    AnaMaria Verdugo Plumridge        Seminole  FL         2931   52      778      2:40:21.3   2:41:59.5     12:22/M
      48    Lilly Billiot                     Sanford  FL          2084   51      806      2:43:22.5   2:44:17.0     12:32/M
      49    Carolyn Xanten                    Palm Harbor  FL      2971   51      809      2:43:56.7   2:44:46.8     12:35/M
      50    Tina Cardinale                    Temple Terrace  FL   2140   51      811      2:44:39.7   2:46:02.1     12:40/M
      51    Diane Marks                       Dunedin  FL          3113   53      822      2:46:59.9   2:47:47.1     12:48/M
      52    Norma Rodriguez                   Clearwater  FL       2755   50      824      2:47:31.9   2:48:06.9     12:50/M
      53    Anne Marie Youlio                 Palm Harbor  FL      2976   50      841      2:51:16.2   2:51:57.3     13:08/M
      54    Brenda Hamby                      Gainesville  FL      2385   54      843      2:51:28.6   2:52:59.7     13:12/M
      55    Robin Piaggione                   Cape Coral  FL       3055   54      850      2:51:58.1   2:52:35.5     13:10/M
      56    Julia Murphy                      Narragansett  RI     2635   53      860      2:53:43.3   2:55:25.0     13:23/M
      57    Debra Motes                       Tampa  FL            2629   50      866      2:55:05.5   2:56:22.6     13:28/M
      58    KIM RANKIN                        Apollo Beach  FL     2722   53      882      2:59:38.1   3:01:19.9     13:50/M
      59    Tammy Knoll-Anderson              Wesley Chapel  FL    2488   50      889      3:05:26.0   3:07:11.5     14:17/M
      60    Tracy Sanderson                   Valrico  FL          2773   53      902      3:11:58.6   3:13:01.2     14:44/M
      61    Betty Minto-Luska                 St. Petersburg  FL   2619   50      910      3:19:44.5   3:20:58.4     15:20/M
      62    Gale Lacey                        Perrysburg  OH       2508   53      930      3:36:08.7   3:37:49.5     16:38/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    David Lehosit                     Riverview  FL        2521   57       51      1:38:11.7   1:38:21.8      7:30/M
       2    Greg Fischer                      Chico  CA            3017   59       73      1:41:05.3   1:41:12.9      7:44/M
       3    Gregory Mazman                    Palm Harbor  FL      2575   57      120      1:47:14.2   1:47:25.1      8:12/M
       4    Chuck Forrest                     Tampa  FL            3019   55      148      1:49:29.9   1:49:40.4      8:22/M
       5    TORAMI WILLIAMS                   Tampa  FL            3156   57      186      1:52:25.0   1:52:38.3      8:36/M
       6    William Zulas                     Clearwater  FL       2985   57      252      1:56:29.8   1:56:55.8      8:55/M
       7    Robert Cooper                     Odessa  FL           2199   55      256      1:56:39.6   1:56:51.2      8:55/M
       8    Eric Garrett                      Winter Garden  FL    2333   55      288      1:59:09.2   2:00:02.0      9:10/M
       9    Edwin Humphrey                    St Pete Beach  FL    2434   57      349      2:03:54.0   2:04:46.0      9:31/M
      10    Tom Miller                        Tampa  FL            2616   59      365      2:04:31.6   2:05:48.5      9:36/M
      11    Mike Lacey                        Perrysburg  OH       2509   57      387      2:06:03.4   2:07:37.7      9:45/M
      12    Mark Van Osdal                    Tampa  FL            2922   55      391      2:06:15.2   2:07:04.9      9:42/M
      13    Mark King                         St Petersburg  FL    3034   58      415      2:08:07.0   2:08:29.0      9:48/M
      14    Dino Romito                       Palm Harbor  FL      3065   56      417      2:08:21.4   2:09:02.7      9:51/M
      15    Montie Ray Bailey Jr              Clearwater  FL       2053   55      449      2:09:56.8   2:10:27.8      9:57/M
      16    Richard Greco                     Palm Harbor  FL      2368   55      452      2:10:12.7   2:11:02.3     10:00/M
      17    Jeffrey Briggs                    Palm Harbor  FL      2104   55      484      2:12:50.1   2:13:33.4     10:12/M
      18    Nelson Cardona                                         3198   56      592      2:20:30.7   2:21:56.8     10:50/M
      19    Ray Sola                          Palm Harbor  FL      2826   57      609      2:22:00.5   2:23:09.7     10:56/M
      20    Mike Woods                        Holiday  FL          2969   55      611      2:22:15.9   2:22:27.9     10:52/M
      21    Bill Jarrett                      Avon Park  FL        2449   57      633      2:23:51.2   2:24:11.2     11:00/M
      22    Brian Steele                      Brockton  MA         3075   57      753      2:36:47.9   2:37:41.4     12:02/M
      23    Dave Zamora                       Tampa  FL            2980   55      805      2:42:56.9   2:44:40.3     12:34/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Helen Lavoie                      Holiday  FL          2519   57      126      1:47:34.8   1:47:40.7      8:13/M
       2    Judy Jimenez                      Tampa  FL            2454   59      203      1:53:56.0   1:54:46.3      8:46/M
       3    Mary Jane Schriver                Glenshaw  PA         2790   57      228      1:55:45.5   1:55:55.5      8:51/M
       4    Linda Fuller                      Old Town  ME         2323   57      270      1:57:40.4   1:57:54.5      9:00/M
       5    Susan Appenzeller                 Tarpon Springs  FL   2036   57      420      2:08:24.8   2:08:46.8      9:50/M
       6    Carol Pettit                      Holmes Beach  FL     2695   58      424      2:08:27.1   2:08:44.6      9:50/M
       7    DAHLIA SUAREZ                     LUTZ  FL             2861   56      436      2:08:59.5   2:09:31.2      9:53/M
       8    Heidi Williams                    Punta Gorda  FL      3087   55      469      2:12:00.3   2:12:38.7     10:07/M
       9    Mary Culbertson                   Mulberry  FL         2215   56      524      2:15:37.0   2:16:38.3     10:26/M
      10    Mahshid Arasteh                   Safety Harbor  FL    2037   57      536      2:16:33.3   2:17:24.5     10:29/M
      11    Sherry Bencetic                   Odessa  FL           2073   55      606      2:21:42.5   2:22:41.4     10:54/M
      12    Suzanne Brosseau                  Safety Harbor  FL    2108   58      613      2:22:31.3   2:23:41.7     10:58/M
      13    Mary DeWaal                       Kaysville  UT        2250   57      626      2:23:07.9   2:23:48.4     10:59/M
      14    Mary Hoke                         Lakeland  FL         2422   58      708      2:31:22.4   2:32:33.8     11:39/M
      15    Melinda Jonatzke                  New Port Richey  FL  2459   57      745      2:35:48.6   2:36:59.0     11:59/M
      16    Kimberly Lewis                    Tampa  FL            3035   56      796      2:42:29.4   2:44:18.2     12:33/M
      17    Laura Gignac                      Tampa  FL            2344   58      816      2:45:35.3   2:46:57.8     12:45/M
      18    Bonnie Bischoff                   Safety Harbor  FL    2088   55      825      2:47:32.9   2:49:15.0     12:55/M
      19    Pim Thukral                       Rockville  MD        2890   55      831      2:49:53.2   2:51:20.4     13:05/M
      20    CONNIE GASTON                     CHELTENHAM  MD       2335   55      847      2:51:48.0   2:53:22.0     13:14/M
      21    Violet Grimmettt                  Bracebridge  FL      2373   58      906      3:15:04.4   3:16:27.7     15:00/M
      22    Candace Curtiss                   Tampa  FL            2221   56      918      3:24:55.0   3:25:24.7     15:41/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Daniel Lavoie                     The Villages  FL     2518   63       39      1:37:11.7   1:37:13.3      7:25/M
       2    Vincent Cafferty                                       3197   64       49      1:37:55.3   1:37:58.0      7:29/M
       3    Brendan Veitch                    Newfoundland Canada  2929   61       66      1:40:16.0   1:40:26.1      7:40/M
       4    Rob Faw                           Safety Harbor  FL    2300   61       68      1:40:40.1   1:40:41.9      7:41/M
       5    Keith Appenzeller                 Tarpon Springs  FL   2035   62       98      1:44:06.4   1:44:14.0      7:57/M
       6    Dan Mcclenathan                   Clearwater  FL       3157   63      180      1:52:00.3   1:52:36.1      8:36/M
       7    Mark Olderog                      Palm Harbor  FL      2665   62      188      1:52:30.5   1:53:10.6      8:38/M
       8    Charles Mayer                     Rotonda West  FL     3114   60      236      1:56:01.2   1:57:28.5      8:58/M
       9    Gerald Myers                      Flushing  MI         3047   60      304      2:00:53.1   2:02:05.9      9:19/M
      10    FRANK ALFANO                      TAMPA  FL            2024   60      446      2:09:43.2   2:11:12.8     10:01/M
      11    Hans Hollinsworth                 Bradenton  FL        2424   63      478      2:12:26.8   2:13:19.2     10:11/M
      12    James Howard                      Trinity  FL          2427   60      533      2:16:17.0   2:17:41.7     10:31/M
      13    Larry Oatka                       Dunedin  FL          3048   61      559      2:18:54.4   2:19:53.2     10:41/M
      14    Joe Stancliff                     Tampa  FL            2839   61      636      2:23:57.9   2:25:21.1     11:06/M
      15    Thomas Riherd                     Belleview  FL        2739   62      704      2:30:48.3   2:31:42.5     11:35/M
      16    Jack Stone                        Tampa  FL            2856   63      763      2:37:42.2   2:38:50.2     12:07/M
      17    Michael Maresca                   Tampa  FL            3039   63      819      2:45:59.6   2:47:29.1     12:47/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Char Cooper                       Noblesville  IN      2198   64      171      1:51:20.5   1:51:29.2      8:31/M
       2    Karen Alexeev                     Saint Petersburg  F  2023   62      195      1:52:53.5   1:53:00.7      8:38/M
       3    Roxann Mcnany                     Marysville  OH       2594   64      271      1:57:41.3   1:58:07.0      9:01/M
       4    Sheila Rogers                     Tampa  FL            2757   60      451      2:10:09.2   2:10:30.6      9:58/M
       5    Fran Stifel                       St Petersburg  FL    3076   61      512      2:14:30.8   2:15:05.3     10:19/M
       6    Victoria Krivacs                  Clearwater  FL       2499   61      698      2:30:16.2   2:31:24.6     11:33/M
       7    Cathy Hambidge                    Reddick  FL          2384   62      802      2:42:36.4   2:44:10.5     12:32/M
       8    Kathy Riherd                      Belleview  FL        2738   60      840      2:51:15.2   2:52:50.0     13:12/M
       9    Maria Antonucci                   #306  FL             2034   61      851      2:52:01.6   2:52:39.7     13:11/M
      10    Mandy Mills                       Seminole  FL         2618   62      888      3:03:28.0   3:04:35.0     14:05/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Joseph Siever                     Bradenton  FL        3122   67      267      1:57:29.7   1:58:06.1      9:01/M
       2    Bob Reid                          New Glasgow, Nova S  2730   67      275      1:57:55.1   1:58:53.6      9:05/M
       3    Larry Headley                     Clearwater  FL       3027   67      344      2:03:32.4   2:03:49.2      9:27/M
       4    Andrew McLaren                    Pittsburgh  PA       2591   65      379      2:05:34.3   2:05:34.3      9:35/M
       5    Dan Burress                       Prospect  KY         2126   67      380      2:05:44.3   2:06:38.1      9:40/M
       6    Sandy Patterson                   Valley Nova Scotia   2684   67      519      2:15:06.6   2:16:03.0     10:23/M
       7    Richard Darden                    Windermere  FL       3097   68      529      2:16:02.3   2:16:17.0     10:24/M
       8    Ted Crawford                      Ft Myers  FL         2209   67      570      2:19:14.2   2:19:56.4     10:41/M
       9    Mike Dunlap                       Palm Harbor  FL      2276   65      754      2:37:03.7   2:37:28.6     12:01/M
      10    Kenneth Wise                      Bradenton  FL        2968   66      820      2:46:25.5   2:47:48.5     12:49/M
      11    Gary Sova                         Cape Coral  FL       2833   68      877      2:58:37.5   2:59:56.2     13:44/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Melanie Perrone                   Bradenton  FL        2689   69      477      2:12:23.5   2:13:15.4     10:10/M
       2    Barbara Ann Morrissey             Owego  NY            2628   67      508      2:14:06.2   2:14:24.5     10:16/M
       3    Cheryl Ransom                     Fort Washington,  M  2723   66      848      2:51:48.7   2:53:23.3     13:14/M
       4    Beryl Adams                       Warner Robins  GA    2019   66      915      3:23:42.0   3:25:13.9     15:40/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Roger Little                      St. Petersburg  FL   2530   74      178      1:51:47.7   1:51:56.7      8:33/M
       2    Nelson Porteous                   Bridgetown  XX       2704   71      699      2:30:23.8   2:31:21.5     11:33/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Esther Van Duzee                  Bradenton  FL        2921   74      792      2:42:13.9   2:43:33.2     12:29/M
       2    Judith Johannes                   RISING FAWN  GA      3158   72      896      3:08:17.4   3:09:37.6     14:28/M
Top

Male 75 to 79

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Chuck Van Duzee                   Bradenton  FL        2920   77      516      2:14:41.3   2:16:00.8     10:23/M
       2    Paul Kunz                         Clermont  FL         2503   76      740      2:35:10.1   2:35:52.1     11:54/M
Top

Male 80 and Over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Bobby Crim                        Lakeland  FL         3010   83      776      2:39:45.1   2:40:57.8     12:17/M
       2    Wayne HINAMAN                     Cincinnati  OH       2420   80      892      3:06:35.9   3:08:23.9     14:23/M

Hand Cycle

Top

Male 99 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mark Dobersch                     Lakeland  FL         3099   47        1      1:15:20.5   1:15:20.5      5:45/M