Best Damn Race

Age Group Results

February 01, 2014


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing LLC


Men: Top Finishers 0-14 15-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: Top Finishers 0-14 15-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79

Top

Male Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jake Poore                        Land O Lakes  FL     5103   18        1        16:23.5     16:23.5      5:17/M
       2    David Allworthy                                        5537   37        2        16:52.1     16:52.1      5:26/M
       3    Jeremy Richardson                 Palm Harbor  FL      5423   24        3        17:08.5     17:08.5      5:32/M
Top

Female Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jessica Forrester                 Tampa  FL            5349   26        9        18:32.2     18:34.0      5:59/M
       2    Katie Robinson                    Bradenton  FL        6073   32       14        19:52.6     19:55.1      6:25/M
       3    Amber Maxwell                     Wesley Chapel  FL    4506   15       22        20:44.4     20:48.4      6:41/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Dan Bergeson                      Oldsmar  FL          4882   48        4        17:21.9     17:21.9      5:36/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Wibke Rees                                             5555   41       30        21:06.8     21:10.2      6:48/M
Top

Male Grand Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mark Stueve                       Englewood  FL        4746   57       11        18:55.4     18:55.4      6:06/M
Top

Female Grand Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Lisa Kothe                        Clearwater  FL       5414   53       38        21:28.9     21:30.1      6:55/M
Top

Male 14 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Tj Harvey                         Land O Lakes  FL     4337   13       45        22:09.5     22:13.1      7:09/M
       2    Camden George                     Pinellas Park  FL    4961   12       64        23:19.7     23:53.4      7:31/M
       3    Anuj Bhatia                       Tampa  FL            5488   14       76        23:43.2     23:50.6      7:39/M
       4    Dan Wentermeuir                                        5547   13      112        24:52.8     26:51.2      8:01/M
       5    Michael Waggoner                  Valrico  FL          5320   14      207        27:14.4     27:45.5      8:47/M
       6    Vincent Mondrella                 Seminole  FL         4544   13      262        28:18.5     30:35.3      9:08/M
       7    Spencer Bragan                    Tampa  FL            4075   13      326        29:17.5     30:33.8      9:27/M
       8    Bryant Paez                       Tarpon Springs  FL   4594   13      393        30:24.1     31:20.3      9:48/M
       9    Steven Werking                    Tampa  FL            5452   12      436        30:59.1     30:59.1     10:00/M
      10    Brandon Snow                      Land O Lakes  FL     4727   13      608        33:22.9     33:26.5     10:46/M
      11    Jaxon Coleman                     Safety Harbor  FL    5475   13      617        33:31.5     33:53.2     10:49/M
      12    Marco Benson                      Safety Harbor  FL    5471   14      663        34:20.2     36:08.0     11:05/M
      13    Josh Martin                       Tampa  FL            4503   12      973        40:22.8     42:06.1     13:01/M
      14    Nathan Hepner                                          5520   10     1123        43:52.8     44:18.2     14:09/M
Top

Female 14 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Carly Bredal                      Safety Harbor  FL    4895   13      275        28:32.9     30:00.0      9:12/M
       2    Shannon Keelin                    Clearwater  FL       4405   13      357        29:51.1     29:56.9      9:38/M
       3    Chelsea Donald                    Dunedin  FL          5341   13      435        30:58.6     31:21.3      9:59/M
       4    Megan Binette                     Tampa  FL            4050   14      507        31:54.4     34:41.2     10:17/M
       5    Lizzie Dolan                                           5550   14      661        34:19.9     36:07.7     11:04/M
       6    Maya Cox                          Tampa  FL            4169   14      679        34:36.6     36:20.6     11:10/M
       7    Madison Bragan                    Tampa  FL            4073   14      728        35:16.9     36:33.9     11:23/M
       8    Nicole Werking                    Tampa  FL            5454   13      808        36:50.8     36:50.8     11:53/M
       9    Katie Eichen                                           5511   12      830        37:16.2     38:24.9     12:01/M
      10    Georgia Cox                       Tampa  FL            4166   12      952        39:50.9     41:33.9     12:51/M
      11    Madalynn Weible                   Safety Harbor  FL    5399   12      959        40:01.2     42:29.6     12:55/M
      12    Alexis Weston                     Brandon  FL          5197   13     1019        41:11.9     42:26.2     13:17/M
      13    Alyssa Edwards                    New Port Richey  FL  4217   12     1039        41:47.3     42:14.7     13:29/M
      14    Sierra Vick                       New Port Richey  FL  5461   12     1058        42:09.0     42:43.9     13:36/M
      15    Grace Prior                       St Petersburg  FL    5107   12     1074        42:23.2     43:54.5     13:40/M
      16    Ella Brentel                                           5560   11     1157        45:15.1     47:51.7     14:36/M
      17    McKenna LaLomia                   Largo  FL            5271   14     1185        46:14.6     47:00.1     14:55/M
      18    Aulbrey Weston                    Brandon  FL          5198   14     1227        47:59.2     49:14.1     15:29/M
      19    Sarah Crandall                    Largo  FL            4170   14     1291        54:24.3     56:46.4     17:33/M
Top

Male 15 to 17

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Logan Rogers                      Pinella Park  FL     4660   16      134        25:22.8     28:32.6      8:11/M
       2    Nicholas Valdes                   Land O Lakes  FL     4790   16      157        25:56.8     27:20.4      8:22/M
       3    Matt Lehr                         Tampa  FL            5274   17      170        26:23.5     28:32.4      8:31/M
       4    Cuinn Crawford                    Oldsmar  FL          4914   16      798        36:45.0     36:56.4     11:51/M
       5    Nicholas Cosper                   Palm Harbor  FL      4162   17      924        39:16.6     40:13.5     12:40/M
       6    Patrick Whalen                    Land O Lakes  FL     4833   16      950        39:48.7     41:13.2     12:50/M
       7    Megan Hepner                                           5519   15     1124        43:52.9     44:18.3     14:09/M
       8    Christopher Kwiat                 Casselberry  FL      4428   15     1292        54:30.8     56:47.8     17:35/M
       9    Matthew Gutman                    Lutz  FL             5412   16     1300        55:41.2     57:49.1     17:58/M
Top

Female 15 to 17

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Lauren Manganiello                Palm Harbor  FL      4494   15      117        24:59.6     25:04.9      8:04/M
       2    Lina Miller                                            5551   16      358        29:52.3     31:03.3      9:38/M
       3    Kelly Frering                                          5552   17      359        29:52.9     31:03.9      9:38/M
       4    Christy Pelletier                 St. Petersburg  FL   6062   15      511        31:55.4     32:20.3     10:18/M
       5    Chad Martin                       Tampa  FL            4499   15      651        34:12.4     35:57.0     11:02/M
       6    Ally Hibbert                      Wesley Chapel  FL    5435   17      824        37:13.2     38:53.5     12:00/M
       7    Abigail Howard                    Lutz  FL             4365   16      856        37:38.8     37:45.6     12:08/M
       8    Reagan Cosper                     Palm Harbor  FL      4163   15      923        39:16.3     40:13.3     12:40/M
       9    Alexandra Fox                     Pinellas Park  FL    4954   16      987        40:37.8     42:53.6     13:06/M
      10    Julia Dowd                        Brandon  FL          5241   16     1041        41:48.1     41:52.4     13:29/M
      11    Emily Molinowski                  Plant City  FL       4541   15     1138        44:16.7     45:36.1     14:17/M
      12    Jenna Yates                       Palm Harbor  FL      5213   17     1225        47:54.0     49:10.9     15:27/M
Top

Male 18 to 24

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Spencer Carter                    Tampa  FL            5228   23       20        20:38.1     20:47.6      6:39/M
       2    Austin Venhaus                    Mill Creek  WA       5319   18       55        22:28.4     23:48.4      7:15/M
       3    Evan Upham                        Clearwater  FL       5317   23       56        22:30.4     22:36.0      7:15/M
       4    Mickey Cassidy                                         5521   20       88        24:02.7     24:12.5      7:45/M
       5    Ricky Aspuria                     Tampa  FL            6003   22      102        24:39.3     24:57.1      7:57/M
       6    Wesley Wood                       Gainesville  FL      4847   21      119        25:01.8     25:06.5      8:04/M
       7    Charles Edelson                   Ft Lauderdale  FL    4933   19      153        25:52.9     27:13.6      8:21/M
       8    Nick Abboud                       Sarasota,FL  FL      5217   19      154        25:53.0     27:13.8      8:21/M
       9    Michael McGuckin                  Odessa  FL           4520   23      184        26:43.2     28:23.4      8:37/M
      10    Neal Shah                         Clearwater  FL       5389   23      188        26:51.0     29:57.1      8:40/M
      11    Norm Bottie                       Saftey Harbor  FL    4065   18      208        27:15.0     28:27.2      8:47/M
      12    Xavier Zambrano                   Lake Mary  FL        5323   24      230        27:36.1     29:57.2      8:54/M
      13    Benjamin Ray                      Temple Terrace  FL   5112   22      241        27:57.9     28:47.1      9:01/M
      14    Joshua Lindemann                  Clearwater  FL       4465   18      316        29:11.4     30:13.3      9:25/M
      15    Neel Gakhar                       Tampa  FL            4274   23      395        30:25.4     32:55.2      9:49/M
      16    Michael Rehkopf                   New Port Richey  FL  5114   22      398        30:25.8     44:09.5      9:49/M
      17    Adam Seevers                      Plant City  FL       5304   23      558        32:41.0     35:15.5     10:33/M
      18    Michael Wright                    Seffned  FL          5404   24      847        37:26.1     39:25.1     12:05/M
      19    Peter Kavanagh                                         5564   20      963        40:08.4     50:27.6     12:57/M
      20    Sriram Velamuri                   Tampa  FL            4794   24     1215        47:20.4     49:50.6     15:16/M
      21    Andrew Liscinski                  Pinellas Park  FL    5039   19     1277        52:41.0     53:01.7     17:00/M
Top

Female 18 to 24

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Alyse Keller                                           5541   24       66        23:22.6     23:33.3      7:32/M
       2    Paulina Radeka                    Tampa  FL            5293   22      219        27:23.3     28:32.3      8:50/M
       3    Caitlin Swenson                   Clearwater  FL       4754   23      289        28:51.9     31:24.3      9:18/M
       4    Megan Buttel                      Gainesville  FL      4100   24      319        29:12.3     29:17.0      9:25/M
       5    Alyssa Bellini                    Tierra Verde  FL     4880   22      338        29:30.6     31:59.5      9:31/M
       6    Kristen Opper                     Safety Harbor  FL    5497   23      365        29:56.3     33:07.5      9:39/M
       7    Skyler Wilkinson                  Odessa  FL           5200   19      380        30:07.5     30:23.3      9:43/M
       8    Ladarryen Stephens                Clearwater  FL       5311   24      415        30:38.7     30:54.3      9:53/M
       9    Stephanie Boehm                   Land O Lakes  FL     4059   21      427        30:50.1     32:27.2      9:57/M
      10    Carly Wright                      Ozona  FL            5210   20      458        31:14.7     31:33.0     10:05/M
      11    Ashley Andersen                   Fort Myers  FL       4869   19      473        31:23.1     32:50.1     10:07/M
      12    AMANDA Twiggs                     Belleair Bluffs  FL  5530   22      475        31:23.8     32:28.0     10:07/M
      13    Courtney Morris                   Tampa  FL            4553   23      486        31:35.6     32:16.4     10:11/M
      14    Stephanie Potter                  New Port Richey  FL  5292   23      509        31:55.0     32:27.4     10:18/M
      15    Valerie Ellis                     New Port Richey  FL  4224   22      514        31:57.6     35:15.1     10:18/M
      16    Laurel Midthun                    Bloomington  MN      4531   22      625        33:41.5     34:29.7     10:52/M
      17    Ashley Zirkle                     Orange Park  FL      4865   23      652        34:12.5     35:38.8     11:02/M
      18    Dania Reeber                      Lutz  FL             4641   22      696        34:49.6     36:21.0     11:14/M
      19    Julia Moore                       Clearwater Beach  F  5375   18      699        34:51.9     36:04.9     11:15/M
      20    Phuong Huynh                      Largo  FL            5361   19      708        34:58.4     36:05.2     11:17/M
      21    Kelsey Vadelund                   Brandon  FL          4787   24      711        35:00.7     35:29.0     11:17/M
      22    Chloe Trinh                       Dunedin  FL          5474   22      724        35:13.3     37:23.2     11:22/M
      23    Gabriella Andujar                 Seminole  FL         5484   21      739        35:28.3     37:04.9     11:26/M
      24    Alyssa Saracino                   Tampa  FL            4678   24      777        36:05.8     36:37.1     11:38/M
      25    Kristin Hubbell                   Seminole  FL         4996   21      781        36:14.5     36:19.4     11:41/M
      26    Ann Kelly                         Honeoye Falls  NY    4406   21      819        37:01.9     39:01.3     11:56/M
      27    Sarah Reekstin                    Clearwater  FL       5383   24      884        38:28.2     41:34.1     12:25/M
      28    Sarah Graham                      Largo  FL            4303   23      900        38:38.3     40:58.3     12:28/M
      29    Teri Hardy                        Land O Lakes  FL     4329   21      938        39:31.6     41:09.5     12:45/M
      30    Brooke Force                      Hudson  FL           4952   19      948        39:47.0     40:41.8     12:50/M
      31    Samantha Rydzik                   Lakeland  FL         5137   20      969        40:21.0     41:28.7     13:01/M
      32    Jessica McGarry                   Clearwater  FL       5062   23     1020        41:18.0     42:13.9     13:19/M
      33    Samantha Cobb                     Clearwater  FL       4909   24     1022        41:18.6     42:14.1     13:19/M
      34    Savannah Molinowski               Plant City  FL       4542   21     1037        41:43.4     43:02.5     13:27/M
      35    Sarah Hall                        Tampa  FL            5353   22     1047        41:57.2     44:35.0     13:32/M
      36    Kelsey Hurst                      Hudson  FL           5000   18     1048        41:59.7     42:54.9     13:33/M
      37    Amanda Cleland                    TarpoN Springs  FL   4146   23     1050        42:01.9     45:09.0     13:33/M
      38    Chelsea Maxwell                   Bradenton  FL        4507   24     1052        42:03.9     42:48.7     13:34/M
      39    Dionne Bernard                    Tampa  FL            5327   21     1080        42:28.7     45:06.7     13:42/M
      40    Angelica Austin                   Orlando  FL          5464   23     1084        42:32.3     42:54.3     13:43/M
      41    Lynsee Crichton                   Cape Coral  FL       5233   19     1166        45:36.4     45:58.0     14:43/M
      42    Jasmine Edwards                   Saint Petersburg  F  4220   21     1167        45:36.7     45:58.2     14:43/M
      43    Ashley Ciokajlo                   Port Richey  FL      5439   18     1200        47:00.5     49:12.9     15:10/M
      44    Kendra Kennedy                    Seminole  FL         4408   19     1205        47:03.9     47:39.8     15:11/M
      45    Mattie McCord                     Brandon  FL          6052   24     1244        49:16.2     52:15.4     15:54/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jason Kolasinski                  Winter Garden  FL    5365   27        8        18:25.4     18:26.2      5:56/M
       2    Adam Wynne                        Saint Petersburg  F  4856   27       27        21:05.1     21:09.7      6:48/M
       3    Andrew Main                       Seminole  FL         4489   27       34        21:19.0     21:35.7      6:53/M
       4    Bo Partin                                              5514   25       44        22:08.2     22:32.2      7:08/M
       5    Daniel Nelson                     Clearwater  FL       5089   29       53        22:25.7     22:35.6      7:14/M
       6    Gregory Thomas                    Cape Coral  FL       4764   26       62        23:06.0     23:21.0      7:27/M
       7    Brian Krostue                     Safety Harbor  FL    4423   27       65        23:20.0     23:33.9      7:32/M
       8    Chris Kanclerowicz                Tampa  FL            4398   28       97        24:31.0     24:38.2      7:55/M
       9    Peter Keppler                     Bradenton  FL        6043   26      101        24:38.8     24:56.9      7:57/M
      10    Jeffrey Higbee                    Memphis  MI          4349   27      108        24:47.5     26:26.2      8:00/M
      11    Charles O'Maley                   Olds Mar  FL         5495   27      114        24:55.3     24:59.2      8:02/M
      12    Trevor Greene                     Ellenton  FL         5411   28      130        25:21.0     26:00.0      8:11/M
      13    Daniel Mccormick                  Tampa  FL            5281   26      158        25:58.8     28:41.4      8:23/M
      14    Patrick Mitton                    Safety Harbor  FL    5076   29      168        26:18.5     26:46.1      8:29/M
      15    Jordan Gerlofs                    Bloomington  MN      4282   29      220        27:24.7     28:36.1      8:50/M
      16    Alexander Roman                   Tampa  FL            5299   26      280        28:45.5     29:55.5      9:16/M
      17    MATTHEW SAXON                     BROOKSVILLE  FL      5144   27      288        28:51.0     33:49.1      9:18/M
      18    PARINYA PRAKOBKIT                 TAMPA  FL            4631   29      306        29:04.9     31:05.2      9:23/M
      19    Ryan Keough                       Apt. 149, Tampa  FL  5012   28      337        29:30.5     31:59.4      9:31/M
      20    Tad Wentzell                      Tampa  FL            4826   28      348        29:40.3     31:34.7      9:34/M
      21    Edin Delic                        Pinellas Park  FL    4199   29      373        30:05.0     32:14.7      9:42/M
      22    Mario Meulener                    Tampa  FL            4529   25      418        30:41.7     32:23.7      9:54/M
      23    Paul Samala                       New Port Richey  FL  4677   25      426        30:49.2     33:51.1      9:56/M
      24    Samuel Medina                     Tampa  FL            4524   25      431        30:53.8     32:45.2      9:58/M
      25    Brian Delgado                     Tampa  FL            4197   28      487        31:36.1     32:59.4     10:12/M
      26    Jeff Traum                        Palm Harbor  FL      4770   26      525        32:14.8     32:52.6     10:24/M
      27    Derek Lesperance                  Safety Harbor  FL    4462   26      586        33:06.9     34:06.9     10:41/M
      28    Brian Reekstin                    Palm Harbor  FL      4644   28      670        34:28.3     37:36.0     11:07/M
      29    Leroy Bridges                     Tampa  FL            4080   28      677        34:35.6     36:10.5     11:09/M
      30    David King                        Oldsmar  FL          5014   27      705        34:56.3     37:45.2     11:16/M
      31    Jeffrey Durso                     Clearwater  FL       4214   28      716        35:03.7     35:48.3     11:18/M
      32    Christopher Larson                Land O Lakes  FL     4442   28      731        35:18.3     36:10.2     11:23/M
      33    Josh Zarbaugh                     Lakeland  FL         4863   28      789        36:28.6     38:00.9     11:46/M
      34    Rodrigo Almeida                   Saint Petersburg  F  4868   29      822        37:03.4     38:59.6     11:57/M
      35    Adonis Lomibao                    Riverview  FL        4472   26      874        38:16.8     39:43.7     12:21/M
      36    Chris Rizzo                       North Port  FL       5123   27      918        39:04.3     40:15.8     12:36/M
      37    Ben Wilson                        Land O Lakes  FL     5204   28      984        40:36.3     42:58.4     13:06/M
      38    Grover Murrell                    Tampa  FL            4564   29     1290        54:10.0     56:25.7     17:28/M
      39    Jose Sanchez                      Tampa  FL            5303   29     1324      1:01:59.0   1:04:17.6     20:00/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kelly Gicale                      Tampa  FL            4288   27      136        25:23.0     26:13.4      8:11/M
       2    Caroline Cannici                  Safety Harbor  FL    4114   29      150        25:46.6     26:34.1      8:19/M
       3    Allison Freeman                   Tampa  FL            4266   29      176        26:27.0     26:42.3      8:32/M
       4    Kristina Weatherilt               Tampa  FL            5193   27      203        27:11.2     27:47.8      8:46/M
       5    Jen Sirois                        Oldsmar  FL          4716   29      210        27:16.1     27:37.6      8:48/M
       6    Andrea Shimko                     Seminole  FL         4710   25      229        27:35.1     28:34.1      8:54/M
       7    Stephanie Rerick                  Clearwater  FL       5117   29      238        27:51.8     29:49.1      8:59/M
       8    Kathryn Groom                     Clearwater  FL       4315   29      245        28:05.4     28:15.7      9:04/M
       9    Caitlyn Connolly                  Tampa  FL            5450   29      246        28:05.7     28:19.9      9:04/M
      10    Stephanie Jo                      Clearwater  FL       4389   27      251        28:12.4     28:33.0      9:06/M
      11    Jennifer Maligaya                 ST. PETERSBURG  FL   5055   25      252        28:12.9     29:27.1      9:06/M
      12    Kristen Bott                                           5522   29      266        28:23.2     29:00.5      9:09/M
      13    Bria Fleming                      Morocco  IN          4257   27      279        28:41.7     30:40.7      9:15/M
      14    Leslie Cole                       Pinellas Park  FL    6015   27      284        28:49.8     29:00.2      9:18/M
      15    Kattrina Miller                   Oldsmar  FL          4535   29      308        29:06.7     29:27.8      9:23/M
      16    Heather Sharpe                    Lutz  FL             5149   26      314        29:10.8     29:23.4      9:25/M
      17    LIZABETH PRAKOBKIT                TAMPA  FL            4630   28      321        29:14.7     31:15.3      9:26/M
      18    Chelsea Lindsley                  Saint Petersburg  F  5276   27      322        29:14.7     30:08.4      9:26/M
      19    Leah Mandichak                    Safety Harbor  FL    5417   29      324        29:16.4     30:04.3      9:26/M
      20    Andrea Hanson                     Clearwater  FL       4326   27      343        29:37.4     30:07.6      9:33/M
      21    Courtney Griner                   Seffner  FL          4314   26      355        29:47.6     31:13.6      9:36/M
      22    Valerie Noel                      Tampa  FL            6060   29      368        29:58.0     31:22.4      9:40/M
      23    Alexis O'Connor                   Apartment 205  FL    5286   25      387        30:12.3     30:35.4      9:45/M
      24    Kat Samala                        New Port Richey  FL  4676   28      408        30:34.8     33:36.3      9:52/M
      25    Kristen Greene                    Ellenton  FL         5410   27      419        30:42.4     31:20.8      9:54/M
      26    Richelle Manalang                 Seminole  FL         5056   26      421        30:43.4     30:53.9      9:55/M
      27    Katherine Lamore                                       5533   28      429        30:51.0     33:43.8      9:57/M
      28    Cassie Baumgardner                Lithia  FL           4878   28      441        31:03.0     31:09.3     10:01/M
      29    Jennifer Gould                    Gulfport  FL         5425   28      456        31:11.6     32:44.2     10:04/M
      30    Marialuisa Curran                 Safety Harbor  FL    4180   29      459        31:15.5     32:31.3     10:05/M
      31    Jesse Trionfi                     Seffner  FL          4774   27      462        31:17.2     33:19.3     10:05/M
      32    Sarah Levinson                    St Petersburg  FL    5275   27      465        31:18.3     32:51.1     10:06/M
      33    Taylor Jones                      St. Petersburg  FL   4394   26      469        31:21.4     32:11.4     10:07/M
      34    Lisa Heath                        New Port Richey  FL  4340   26      472        31:22.9     34:20.1     10:07/M
      35    Courtney Strack                   Tampa  FL            5168   27      476        31:24.0     32:36.5     10:08/M
      36    Noelia Medina                     Tampa  FL            5067   26      491        31:42.7     33:01.7     10:14/M
      37    Suzanne Reyes                     Tampa  FL            4648   29      492        31:43.1     33:02.1     10:14/M
      38    Jessica Spivey                    Odessa  FL           6084   28      500        31:51.4     34:39.3     10:16/M
      39    Tiffany Yip                       Wesley Chapel  FL    4859   28      502        31:52.1     34:48.9     10:17/M
      40    Joanna Blaz                       Pinellas Park  FL    5470   26      522        32:11.4     33:28.2     10:23/M
      41    Amy Stiles                        Lakeland  FL         4742   29      523        32:12.9     32:44.5     10:23/M
      42    Loly Romero                       Dade City  FL        4661   27      529        32:18.5     33:17.4     10:25/M
      43    Christina VanWorp                 Palm Harbor  FL      5429   27      552        32:37.6     35:28.5     10:31/M
      44    Stephanie McKinnon                St. Petersburg  FL    579   29      556        32:40.3     32:40.3     10:32/M
      45    Lauren Bishop                     St. Pete Beach  FL   4053   27      560        32:42.5     35:23.9     10:33/M
      46    Amber Herbert                     Palm Harbor  FL      4986   26      563        32:44.1     35:43.5     10:34/M
      47    Lyndsey McConnell                 Clearwater  FL       5371   28      565        32:44.4     34:23.3     10:34/M
      48    Katie Onorato                     Holiday  FL          5094   27      568        32:44.7     35:43.5     10:34/M
      49    Tricia Albertson                  Seminole  FL         4004   25      579        33:01.8     35:21.1     10:39/M
      50    Mara Glazer                       Towson  MD           4965   28      581        33:02.1     35:57.8     10:39/M
      51    Sara Campbell                     St. Petersburg  FL   4109   27      590        33:11.0     34:51.7     10:42/M
      52    Lindsay Brookins                  Clearwater  FL       4086   25      594        33:14.1     33:35.6     10:43/M
      53    Melanie Young                     Riverview  FL        4860   27      603        33:21.2     33:54.7     10:45/M
      54    Lauren Nelson                     St. Petersburg  FL   4572   26      604        33:21.3     35:08.2     10:45/M
      55    Danielle Kirsner                  Clearwater  FL       4412   29      605        33:22.0     33:42.8     10:46/M
      56    Ana Delgado                       Clearwater  FL       5234   29      624        33:41.4     35:25.3     10:52/M
      57    Julia Gerlofs                     Bloomington  MN      4283   29      627        33:41.9     34:29.6     10:52/M
      58    Kathryn Ward                      Fort Lauderdale  FL  5191   29      635        33:50.7     35:12.6     10:55/M
      59    Marissa Verbel                    Land O Lakes  FL     5189   28      646        34:07.0     37:03.1     11:00/M
      60    Nicole Hignett                    Tampa  FL            4350   29      647        34:07.5     35:26.8     11:00/M
      61    Colby Wright                      Crystal River  FL    4853   28      654        34:15.3     37:03.0     11:03/M
      62    Amanda Schneider                  Tampa  FL            5386   26      659        34:17.9     34:24.1     11:04/M
      63    Amity Wyss                        Naples  FL           6099   25      660        34:19.3     36:12.2     11:04/M
      64    Preeti Potnis                     Clearwater  FL       5104   29      666        34:25.3     35:33.1     11:06/M
      65    Brittany Salerno                  Clearwater  FL       6076   28      717        35:05.7     35:49.1     11:19/M
      66    Rachel Kat-Enmyer                                      5526   29      735        35:23.6     35:56.0     11:25/M
      67    Lindsey Larson                    Land O Lakes  FL     4445   27      736        35:26.1     36:18.9     11:26/M
      68    Ashley Bartolucci                 St. Petersburg  FL   4030   27      741        35:35.7     37:22.3     11:29/M
      69    Jessie Cook                       St. Petersburg  FL   4155   28      744        35:38.4     37:23.9     11:30/M
      70    Ryan Wendt                        Tampa  FL            4825   29      746        35:39.2     36:31.2     11:30/M
      71    Tara Coyle                        Tampa  FL            5337   27      753        35:43.4     38:08.8     11:31/M
      72    Megan Wilson                      Ocala  FL            4841   29      757        35:46.1     37:54.2     11:32/M
      73    Jennifer Trier                    Orlando  FL          4773   27      758        35:46.8     36:37.8     11:32/M
      74    Aubrie Farrell                    Apollo Beach  FL     4237   29      778        36:06.7     37:19.3     11:39/M
      75    Emily Gordon                      Brandon  FL          4298   28      780        36:12.1     36:43.3     11:41/M
      76    Nequita Torres                    Bradenton  FL        4768   27      783        36:15.4     38:03.1     11:42/M
      77    Theresa Peacock                   Bartow  FL           4612   26      791        36:30.0     38:01.7     11:46/M
      78    Amanda Kraemer                    Oldsmar  FL          5019   27      796        36:39.5     39:28.2     11:49/M
      79    Lindsey Davis                     Tampa  FL            5338   26      811        36:54.3     38:37.6     11:54/M
      80    Adrianne Berthiaume               Tampa  FL            5223   26      814        36:56.1     39:38.2     11:55/M
      81    Cynthia Miner                     Dunedin  FL          5074   26      829        37:14.8     37:36.1     12:01/M
      82    Valerie Christou                  Palm Harbor  FL      4907   28      837        37:20.3     38:36.1     12:03/M
      83    Rhiannon Nelson                   Tarpon Springs  FL   4573   29      872        38:13.5     40:53.5     12:20/M
      84    Emma Antolinez                    Clearwater  FL       5221   28      883        38:24.6     39:45.5     12:23/M
      85    Erica Stevens                     Tampa  FL            5167   29      885        38:30.1     40:45.8     12:25/M
      86    Rebecca Walters                   Lakeland  FL         4807   29      892        38:34.8     40:54.0     12:26/M
      87    Natalie Rivers                    Clermont  FL         5122   27      916        39:02.6     40:23.7     12:35/M
      88    Shana Florio                      Inverness  FL        4258   25      931        39:25.3     41:34.8     12:43/M
      89    Melissa Calder                    Largo  FL            4105   26      937        39:30.2     40:11.9     12:45/M
      90    Lisa Lanier                       Largo  FL            5272   29      944        39:44.1     40:31.3     12:49/M
      91    Sara Kaye                         St. Petersburg  FL   4401   28      945        39:44.5     41:24.6     12:49/M
      92    Patrina Brickman                  Wesley Chapel  FL    4079   28      955        39:53.2     39:58.8     12:52/M
      93    Jessica Kenyon                    Safety Harbor  FL    4409   26      961        40:02.8     41:24.5     12:55/M
      94    Dana Minerick                     Land O Lakes  FL     4536   25      985        40:36.4     42:58.4     13:06/M
      95    Jennifer Demasco                  Sarasota  FL         4200   27      988        40:38.1     40:55.6     13:06/M
      96    Ashley Larsen                     Valrico  FL          4441   26     1018        41:11.0     42:25.8     13:17/M
      97    Autumn Stacy                      Saint Petersburg  F  4734   29     1044        41:54.9     42:11.9     13:31/M
      98    Torri Brown                       Sarasota  FL         4092   26     1049        42:01.6     42:46.3     13:33/M
      99    Keri Mccain                       Bradenton  FL        4511   25     1053        42:04.2     42:49.0     13:34/M
     100    Audra Johnston                    St Petersburg  FL    5507   28     1069        42:19.1     44:26.8     13:39/M
     101    RaShonda Dennie                   Tampa  FL            5339   28     1071        42:20.9     42:22.8     13:39/M
     102    Carrie Fleeman                    Dunedin  FL          4256   29     1076        42:26.6     44:45.3     13:41/M
     103    Jenny Olding                      Tampa  FL            5378   29     1096        42:55.8     45:22.4     13:51/M
     104    Alli Casciotti                    Tampa  FL            4127   29     1097        42:59.8     44:53.6     13:52/M
     105    Kristin Hernandez                 Safety Harbor  FL    4344   26     1116        43:30.6     45:56.3     14:02/M
     106    Kaitlyn Tainter                   Tampa  FL            5173   28     1120        43:50.4     45:33.6     14:08/M
     107    Shannon Buckingham                Palm Harbor  FL      4094   27     1129        44:01.9     45:48.5     14:12/M
     108    Kristen Cyr                       Holiday  FL          4920   27     1131        44:02.3     45:48.3     14:12/M
     109    Anne Lucas                        Safety Harbor  FL    5047   28     1141        44:20.4     44:47.5     14:18/M
     110    Tara Boyle                        Tarpon Springs  FL   4069   25     1145        44:34.5     46:59.2     14:23/M
     111    Rachell Bollinger                 Seminole  FL         4062   25     1150        44:45.1     46:31.0     14:26/M
     112    Jennifer Reyes                    Tampa  FL            1391   29     1153        44:56.3     45:40.6     14:30/M
     113    Erica Blake                       Riverview  FL        4054   28     1163        45:24.8     46:00.4     14:39/M
     114    Kimberly Bell                     Palm Harbor  FL      4040   25     1165        45:26.8     46:23.7     14:39/M
     115    Jean Kitner                       Port Richey  FL      4413   29     1187        46:17.0     47:47.7     14:56/M
     116    Lydia Warren                      Tampa  FL            4811   28     1196        46:48.8     48:32.9     15:06/M
     117    Charlene Schroeder                Palm Harbor  FL      4696   28     1212        47:17.2     48:09.1     15:15/M
     118    Jessica Henry                     Sarasota  FL         4342   28     1213        47:17.4     48:08.9     15:15/M
     119    Terri Stanier                     Riverview  FL        5392   26     1239        48:57.1     51:30.7     15:47/M
     120    Corinna Griffin                   Poland  OH           4311   29     1251        49:42.2     50:53.9     16:02/M
     121    Jessica Nadalin                   Tampa  FL            5441   27     1258        50:37.2     53:04.1     16:20/M
     122    Tiffany Arick                     Brooksville  FL      4015   28     1259        50:37.4     53:03.6     16:20/M
     123    Lindsey Schutze                   Oldsmar  FL          4699   27     1282        52:43.1     55:35.8     17:00/M
     124    Amanda Savacool                   Riverview  FL        4679   28     1285        52:57.0     55:33.7     17:05/M
     125    Miranda Booher                    Dunedin  FL          4064   28     1304        56:15.6     58:07.8     18:09/M
     126    Carrie Hancock                    Bradenton  FL        5258   25     1311        58:50.6   1:01:11.5     18:59/M
     127    Jessica Hudacko                   Tampa  FL            4370   28     1314        59:07.8   1:00:56.3     19:04/M
     128    Paula Matyka                      Spring Hill  FL      4505   25     1316      1:00:11.3   1:02:56.0     19:25/M
     129    Ashlie Lynn                       Safety Harbor  FL    4482   27     1317      1:00:11.4   1:02:56.3     19:25/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    John Robida                       Tampa  FL            5124   33        5        17:24.2     17:24.2      5:37/M
       2    David Johnson                                          5518   30       10        18:46.2     18:46.2      6:03/M
       3    Paul Crawford                     Tampa  FL            6018   31       25        21:00.8     21:08.7      6:46/M
       4    Mark Whittaker                    Tampa  FL            5321   34       31        21:14.2     21:22.2      6:51/M
       5    Scott Dunlap                      Tampa  FL            4212   31       32        21:14.7     21:54.8      6:51/M
       6    Boris Mzhen                       Tampa  FL            4566   30       35        21:23.5     21:25.7      6:54/M
       7    Juan Uribe                        Saint Petersburg  F  4785   31       40        21:41.3     21:49.4      7:00/M
       8    Kris Dunn                         Saint Petersburg  F  4213   33       42        22:01.1     22:28.6      7:06/M
       9    John Leone                        Safety Harbor  FL    4461   32       48        22:19.2     23:11.9      7:12/M
      10    David Vieira                      Brooksville  FL      4796   33       49        22:19.3     22:24.3      7:12/M
      11    Anthony Corbett                                        5540   31       54        22:25.8     24:50.3      7:14/M
      12    Thomas Taylor                     Dunedin  FL          4759   30       58        22:45.0     25:01.8      7:20/M
      13    Jason Berset                      St. Petersburg  FL   5328   34       74        23:39.9     23:45.1      7:38/M
      14    PHILLIP BROWN                     ST. PETERSBURG  FL   4897   31       96        24:29.4     25:43.1      7:54/M
      15    Wayne Williams                    Clearwater  FL       5202   32       99        24:36.4     24:53.5      7:56/M
      16    Karl Fuchs                        Safety Harbor  FL    5350   33      110        24:48.5     24:56.1      8:00/M
      17    Mike Golz                         Tampa  FL            4294   31      111        24:50.1     26:45.0      8:01/M
      18    Peter Midthun                     St. Paul  MN         4532   33      115        24:56.8     25:46.4      8:03/M
      19    Cameron O'Connell                 Safety Harbor  FL    5554   31      143        25:38.2     26:36.0      8:16/M
      20    Jeffrey York                      Oldsmar  FL          5214   34      156        25:56.6     26:27.0      8:22/M
      21    John-Michael Cabot                Tampa  FL            4102   30      174        26:26.7     27:03.2      8:32/M
      22    Arnel Senson                      Tampa  FL            5147   32      181        26:35.0     27:15.3      8:35/M
      23    Robert Blayet                     Clearwater  FL       4888   34      196        27:00.9     27:32.0      8:43/M
      24    Grant Krapf                       Safety Harbor  FL    5023   30      200        27:10.6     29:26.4      8:46/M
      25    Kevin Landseadel                                       5532   31      209        27:15.7     30:09.8      8:47/M
      26    Brian Eddleman                    Saint Petersburg  F  4215   31      227        27:31.8     27:59.3      8:53/M
      27    Jeremy Lavin                      Saint Petersburg, F  4451   33      235        27:49.8     28:13.5      8:58/M
      28    Jacob Flanagan                    Tampa  FL            5348   32      276        28:38.9     31:29.5      9:14/M
      29    David Vega                        Tampa  FL            5188   34      287        28:50.5     31:20.5      9:18/M
      30    Matthew Starkey                   Tampa  FL            5165   34      313        29:10.6     32:09.5      9:25/M
      31    Cody Tate                         Seffner  FL          5176   34      335        29:27.9     30:51.7      9:30/M
      32    Kyle Howell                       Land O Lakes  FL     4367   34      350        29:41.4     32:21.4      9:35/M
      33    Ryan Blanchett                    Monroe  MI           4055   33      366        29:57.4     32:58.3      9:40/M
      34    David Eisenmann                   Riverview  FL        4222   34      372        30:04.5     31:58.7      9:42/M
      35    Sean Ready                        Tampa  FL            4639   33      386        30:12.1     33:13.0      9:45/M
      36    James Townsend                    Tampa  FL            5395   33      434        30:57.7     33:41.3      9:59/M
      37    Indrani Trocous                                        5573   32      443        31:04.9     45:34.1     10:01/M
      38    Brian Swope                       Wesley Chapel  FL    6090   33      468        31:21.1     31:41.6     10:07/M
      39    Andrew Lusher                     Saint Petersburg  F  4480   34      470        31:21.8     32:11.5     10:07/M
      40    Gaurav Reshamwala                 Elfers  FL           5296   32      477        31:24.5     32:08.2     10:08/M
      41    Deric Gainer                      Saint Petersburg  F  4273   32      483        31:32.2     32:46.0     10:10/M
      42    Nick Serapiglia                   Trinity  FL          5148   32      508        31:54.8     32:37.2     10:17/M
      43    Jason Rath                        Safety Harbor  FL    5496   34      515        32:01.3     35:12.4     10:20/M
      44    Mike Morgan                       New Port Richey  FL  4551   32      520        32:05.5     36:12.3     10:21/M
      45    Michael Citro                     Oldsmar  FL          4140   31      539        32:27.8     34:21.6     10:28/M
      46    Anthony Fusco                     Tampa  FL            4956   31      575        32:53.1     35:49.3     10:36/M
      47    Corey MacDonald                   New Port Richey  FL  4486   32      592        33:13.5     33:57.5     10:43/M
      48    Jeremy Coleman                    Safety Harbor  FL    5473   30      619        33:33.3     33:55.4     10:49/M
      49    Basil Wong                        Longwood  FL         4845   32      630        33:43.1     36:21.6     10:53/M
      50    Jordan Beil                       Clearwater  FL       5478   32      665        34:22.9     36:26.4     11:05/M
      51    David Spivey                      Odessa  FL           4732   31      676        34:35.5     37:24.9     11:09/M
      52    Doug Charlton                     Land O Lakes  FL     4130   33      691        34:45.9     36:41.1     11:13/M
      53    Chaitanya Kasarkod                Clearwater  FL       5010   30      697        34:50.4     35:58.2     11:14/M
      54    Eric Farber                       Tampa  FL            4233   33      702        34:54.1     36:23.4     11:15/M
      55    Mike Valenti                      Orlando  FL          4791   31      754        35:44.1     36:34.8     11:32/M
      56    Matt Croft                        Clearwater  FL       4173   31      769        35:59.8     36:56.9     11:36/M
      57    Xavier Zayas                      Tampa  FL            4864   31      840        37:21.4     38:10.3     12:03/M
      58    Kenneth Miller                    Palm Harbor  FL      5072   30      850        37:28.3     39:36.0     12:05/M
      59    Andrew Holly                      Saint Petersburg  F  4356   34      878        38:20.0     39:33.7     12:22/M
      60    Jason Turner                      Tampa  FL            4781   34      890        38:34.0     41:31.2     12:26/M
      61    Travis Walters                                         5524   32      891        38:34.6     40:53.8     12:26/M
      62    Jeremy Stantz                     Pinellas Park  FL    6086   31      911        38:59.6     40:43.4     12:35/M
      63    Douglas Hamilton                  Safety Harbor  FL    4322   33      960        40:02.6     41:24.9     12:55/M
      64    Anthony Wellman                   Tampa  FL            4821   33      991        40:39.7     43:34.8     13:07/M
      65    Joshua Jesulaitis                 New Port Richey  FL  4388   33     1000        40:46.4     41:40.0     13:09/M
      66    Joshua Schram                     Holiday  FL          4694   32     1045        41:55.4     42:36.4     13:31/M
      67    Steve Pekala                      Deerfield Beach  FL  4616   34     1274        51:51.6     51:51.6     16:44/M
      68    Christoph Schutze                 Oldsmar  FL          4698   31     1283        52:43.8     55:36.3     17:00/M
      69    Gregg Rollo                       Tampa  FL            6074   32     1302        55:47.2     58:23.0     18:00/M
      70    Michael Feltovic                  Safety Harbor  FL    4243   31     1308        58:48.4   1:01:49.8     18:58/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Olivia Sirshirll                                       5546   33       43        22:05.7     22:08.5      7:07/M
       2    Maeve Waters                      Bradenton  FL        6096   32       67        23:29.5     23:31.9      7:35/M
       3    Laura Stott-Allworthy                                  5536   30       79        23:49.0     23:54.8      7:41/M
       4    Kelsey Midthun                    Dassel  MN           4530   31       87        23:58.1     24:45.1      7:44/M
       5    ERIN WILLIS                       DUNEDIN  FL          4839   32      131        25:21.4     26:31.2      8:11/M
       6    Brandy Van Vossen                 Palm Harbor  FL      5318   33      133        25:22.7     25:33.6      8:11/M
       7    Katie Welch                       Dunedin  FL          4820   33      137        25:23.2     26:26.4      8:11/M
       8    Karen Anthony                     St. Petersburg  FL   6002   32      152        25:50.5     25:51.5      8:20/M
       9    Erin Mockler Eaton                Land O Lakes  FL     5077   30      169        26:22.7     28:52.3      8:30/M
      10    Brandi Musial                     Clearwater  FL       6057   34      172        26:24.9     27:09.0      8:31/M
      11    Jodi Lambert                      New Port Richey  FL  4436   30      173        26:26.2     26:41.1      8:32/M
      12    Michaelle White                   Unit 311  FL         5401   30      178        26:28.0     27:38.9      8:32/M
      13    Barbara Wilson                    Clearwater  FL       6098   32      180        26:33.8     26:35.5      8:34/M
      14    Nellie Hunter                     Tampa  FL            4372   33      183        26:38.0     27:58.0      8:35/M
      15    Danielle Micklitsch               St Pete Beach  FL    6054   32      185        26:44.4     26:53.5      8:37/M
      16    Andrea Roman                      Tampa  FL            5300   33      187        26:47.9     27:12.3      8:38/M
      17    Laura Brienza                     New Port Richey  FL  6102   32      191        26:53.8     29:06.4      8:40/M
      18    Angela Candiano                   Oldsmar  FL          4110   31      215        27:19.7     27:21.7      8:49/M
      19    August Swope                      Wesley Chapel  FL    6089   34      223        27:30.0     27:49.5      8:52/M
      20    Stephanie Troxell                 New Port Richey  FL  4776   34      232        27:37.9     27:52.5      8:55/M
      21    Irene Lelekis                     Palm Harbor  FL      5036   30      233        27:47.6     27:57.0      8:58/M
      22    Melissa Deisher                   Largo  FL            5408   33      239        27:53.9     29:01.1      9:00/M
      23    Amy Morgn                         New Port Richey  FL  4552   30      243        27:59.1     32:05.8      9:02/M
      24    Tiffany Harris                    St. Petersburg  FL   4982   30      255        28:14.3     28:56.9      9:06/M
      25    Mextli Lermont                    Tampa  FL            5038   32      271        28:28.8     28:49.4      9:11/M
      26    Kristen Foley                     Saint Petersburg  F  4260   31      272        28:28.8     29:22.6      9:11/M
      27    Jennifer Eisenmann                Riverview  FL        4223   33      292        28:53.3     30:45.4      9:19/M
      28    Shannon Sutton                    Hernando Beach  FL   4751   32      305        29:04.6     31:17.4      9:23/M
      29    Jennifer Nelson                   Clearwater  FL       5090   30      311        29:10.0     29:50.3      9:25/M
      30    Sarabeth Dilla                    Safety Harbor  FL    4207   34      336        29:28.6     31:30.2      9:30/M
      31    Angeliza Frye                     Largo  FL            4955   31      362        29:54.8     30:04.3      9:39/M
      32    Ivette Barrionuevo                Dunedin  FL          4028   31      363        29:55.7     31:53.8      9:39/M
      33    Stefania Perciballi               Tecumseh  MI         4617   34      367        29:57.6     32:58.0      9:40/M
      34    Sarah Tomacruz                    Tampa  FL            5481   33      375        30:05.3     30:46.9      9:42/M
      35    Elizabeth Roosevelt               Clearwater  FL       4664   34      383        30:09.3     30:16.0      9:44/M
      36    Angela Binkley                    Seffner  FL          6011   31      413        30:38.1     31:41.5      9:53/M
      37    Christina King                    Wesley Chapel  FL    5015   31      423        30:46.8     33:26.1      9:55/M
      38    Anne McMullen                     Land O Lakes  FL     5282   34      440        31:02.5     32:08.5     10:01/M
      39    Melissa Traum                     Palm Harbor  FL      4771   30      449        31:07.4     31:44.8     10:02/M
      40    Desiree Soule                     Safety Harbor  FL    5308   31      461        31:16.8     31:56.8     10:05/M
      41    Rebekah Mason                     Oldsmar  FL          5280   30      474        31:23.2     31:46.0     10:07/M
      42    Stacy Morris                      Tampa  FL            6056   30      484        31:34.9     32:16.0     10:11/M
      43    Ashley Glass                      Tarpon Springs  FL   4290   30      494        31:45.3     32:41.8     10:15/M
      44    MARIE FERRITO                     TAMPA  FL            4251   34      496        31:46.5     32:18.4     10:15/M
      45    Kelly Hlavka                      St Petersburg  FL    5420   34      516        32:01.9     32:41.5     10:20/M
      46    Natalie Moore                     New Port Richey  FL  5082   34      518        32:04.8     32:20.0     10:21/M
      47    Dawn Mong                         Land O' Lakes  FL    5079   34      524        32:14.4     33:30.9     10:24/M
      48    Angie Farrell                     Riverview  FL        4944   31      527        32:16.4     34:47.7     10:25/M
      49    Mariah Foster                     Gibsonton  FL        4264   34      530        32:18.8     32:25.5     10:25/M
      50    Nicole Temperton                  Safety Harbor  FL    5178   30      531        32:20.0     34:56.8     10:26/M
      51    Lisa Krakosky                     Clawson  MI          4422   30      533        32:20.9     33:59.8     10:26/M
      52    Elizabeth Citro                   Oldsmar  FL          4139   34      538        32:27.7     34:21.6     10:28/M
      53    Sara Dixon                        Land O Lakes  FL     4929   33      554        32:38.9     33:14.9     10:32/M
      54    Hillary Pereira                   Palm Harbor  FL      5289   30      555        32:39.4     34:41.3     10:32/M
      55    Lindsay Chatleain                 Clearwater  FL       4132   30      557        32:40.8     34:42.4     10:32/M
      56    Chrissy Carter                    St Petersburg  FL    5100   34      562        32:43.7     33:14.2     10:33/M
      57    Brooke Leitch                     Tampa  FL            5035   33      570        32:46.6     34:44.2     10:34/M
      58    Sarah Calandra                    Palmetto  FL         4104   33      595        33:14.7     35:02.8     10:43/M
      59    Ivana Mihljevic                   Tampa  FL            5070   30      596        33:15.8     36:14.5     10:44/M
      60    LISA KNOX                         TAMPA  FL            4415   34      611        33:26.8     33:47.2     10:47/M
      61    Misty Crowder                     Fulton  MS           5559   34      612        33:28.1     35:39.9     10:48/M
      62    Amy Beam                          Saint Petersburg  F  4879   34      641        34:04.1     35:59.2     10:59/M
      63    Natasha Harden                    Tampa  FL            4328   34      642        34:04.4     35:06.0     10:59/M
      64    Michelle Nall                     Mulberry  FL         5088   30      643        34:04.9     37:03.3     10:59/M
      65    Shelley Ewusiak                   Follansbee  WV       4229   30      658        34:17.0     34:40.0     11:04/M
      66    Hope Robinson                     Orlando  FL          5489   31      669        34:27.1     36:44.9     11:07/M
      67    Shelby Villa                      Oldsmar  FL          4798   33      671        34:28.8     35:40.4     11:07/M
      68    Colleen Solomon                   New Port Richey  FL  5162   33      672        34:34.2     37:06.3     11:09/M
      69    Valerie Huynh                     Tampa  FL            4373   33      673        34:34.4     36:38.9     11:09/M
      70    Shalimar Menendez                 Tampa  FL            4527   31      678        34:36.2     35:06.6     11:10/M
      71    Jamie Hauser Sheets               Clearwater  FL       4984   34      680        34:36.9     36:50.5     11:10/M
      72    Melissa Starkey                   Tampa  FL            5166   34      688        34:44.5     37:44.3     11:12/M
      73    Kelly Farnham                     Tampa  FL            5247   33      695        34:49.5     37:10.9     11:14/M
      74    Tara Flanagan                     Tampa  FL            5347   33      698        34:51.4     37:41.7     11:15/M
      75    Linda Collashaw                   Clearwater  FL        161   33      701        34:54.1     34:54.1     11:15/M
      76    Ana Turner                        Tampa  FL            4779   32      703        34:54.5     37:51.2     11:15/M
      77    Michelle Tranten                  Apollo Beach  FL     4769   34      710        35:00.2     36:45.0     11:17/M
      78    Heather Gallman                                        5535   30      715        35:03.6     35:21.2     11:18/M
      79    Nikki Craig                       Safety Harbor  FL    4913   30      723        35:10.8     38:25.6     11:21/M
      80    Jessica Bryant                    Bartow  FL           5225   32      725        35:13.8     37:39.3     11:22/M
      81    Aimee Sierra                      Tampa  FL            4713   32      745        35:39.2     36:10.1     11:30/M
      82    Meredith Mazanek                  St. Petersburg  FL   5059   31      755        35:45.1     37:39.4     11:32/M
      83    Tamara Alboschy                   Clearwater  FL       4005   30      761        35:49.9     36:06.9     11:33/M
      84    Lauren Smith                      Riverview  FL        5160   32      770        36:00.0     36:19.5     11:37/M
      85    Christina Culver                  Tampa  FL            4918   33      771        36:00.2     36:19.7     11:37/M
      86    Diana Wagner                      Tampa  FL            4802   30      788        36:28.3     36:59.6     11:46/M
      87    Shannon Lathan                    Pinellas Park  FL    5032   33      793        36:34.0     38:23.4     11:48/M
      88    Stephanei Ruiz                    Tampa  FL            5135   32      801        36:46.6     39:15.5     11:52/M
      89    Ann Simmons                       Tarpon Springs  FL   5156   34      816        37:00.6     39:30.3     11:56/M
      90    Colleen Rowe                      Oldsmar  FL          5133   34      820        37:02.9     39:14.4     11:57/M
      91    Kathryn Farber                    Tampa  FL            4234   30      821        37:03.3     38:32.2     11:57/M
      92    Sarah Major                       Largo  FL            4490   30      828        37:14.8     37:54.2     12:01/M
      93    Megan Ryan                        Land O Lakes  FL     5136   34      835        37:18.2     38:35.4     12:02/M
      94    Jamie Cullen                      Clearwater  FL       4176   34      841        37:22.0     40:08.7     12:03/M
      95    Jennifer Ramos                    Tampa  FL            4637   32      854        37:34.1     38:25.0     12:07/M
      96    Nancy Ibrahim                     Clearwater  FL       4375   32      869        38:10.1     40:53.7     12:19/M
      97    Tiffany Crosby                    St. Petersburg  FL   4174   33      875        38:18.1     39:31.0     12:21/M
      98    Alison Krapf                      Safety Harbor  FL    5022   32      880        38:23.6     40:39.6     12:23/M
      99    Nicole Byram                      Tampa  FL            4101   30      903        38:47.5     41:12.6     12:31/M
     100    Sherise Rivera                    Tampa  FL            5121   30      908        38:56.4     41:52.5     12:34/M
     101    Patricia Knapp                    Clermont  FL         5017   32      913        39:00.9     40:22.0     12:35/M
     102    Shannon McQuaig                   Oldsmar  FL          4522   31      915        39:02.6     41:57.6     12:35/M
     103    CARIE HUEY                        NEW PORT RICHEY  FL   396   34      922        39:11.7     41:06.7     12:38/M
     104    Karen Salemme                     Clearwater  FL       5138   30      929        39:23.8     42:26.8     12:42/M
     105    Jessica Barker                    Homosassa  FL        4026   33      933        39:26.1     41:35.7     12:43/M
     106    Lauren Brigman                    Safety Harbor  FL    4082   32      935        39:26.7     39:35.6     12:43/M
     107    Rachel Holler                     Clearwater  FL       4355   30      940        39:31.9     40:13.6     12:45/M
     108    Fatima Tioseco                    Safety Harbor  FL    5183   33      951        39:49.4     41:56.4     12:51/M
     109    Elizabeth Lynch                   Lutz  FL             4481   34      962        40:04.5     40:48.3     12:55/M
     110    Amy Will                          Tampa  FL            5201   32      993        40:41.7     43:11.6     13:07/M
     111    Aubrey Testoni                    Trinity  FL          5180   31      995        40:42.7     43:11.5     13:08/M
     112    Kristen Onufer                    Safety Harbor  FL    4588   33      999        40:45.9     40:48.4     13:09/M
     113    Chanda Johnson                    Tampa  FL            5007   31     1010        40:54.7     41:10.0     13:12/M
     114    Charline Ruiz                     Tampa  FL            4670   32     1012        40:56.1     41:10.1     13:12/M
     115    Melanie Brockmeier                Lithia  FL           4085   33     1023        41:23.1     44:03.9     13:21/M
     116    Suzan Kurtz                       Port Orange  FL      6045   34     1033        41:38.4     44:09.6     13:26/M
     117    Jennifer Sims                     Ruskin  FL           5305   33     1035        41:41.8     42:24.4     13:27/M
     118    Tifini Hill                       Riverview  FL        4987   34     1043        41:51.7     42:28.0     13:30/M
     119    Stefanie Macaluso                 Holiday  FL          4485   30     1046        41:56.2     42:36.6     13:32/M
     120    Demi Nguyen                       St. Petersburg  FL   4576   32     1051        42:02.2     44:07.1     13:34/M
     121    Allyson Smith                     St, Petersburg  FL   4720   30     1055        42:08.1     42:25.1     13:35/M
     122    Autumn Kinsey                     Clearwater  FL       5016   30     1066        42:16.7     43:32.1     13:38/M
     123    Nicole Sokolowski                 Pinellas Park  FL    4728   33     1075        42:25.6     44:45.1     13:41/M
     124    Jacquelyne Rios                   Tampa  FL            4652   32     1086        42:34.7     44:40.7     13:44/M
     125    Jodi Howell                       Land O Lakes  FL     4366   32     1099        43:02.7     45:43.2     13:53/M
     126    Jennifer Goldammer                Clearwater  FL       4293   32     1102        43:08.5     44:33.6     13:55/M
     127    Nicole Perttu                     Tampa  FL            5099   31     1110        43:22.7     45:07.3     13:59/M
     128    Peggy Anne Prudhomme              Riverview  FL        6068   33     1115        43:30.5     45:23.7     14:02/M
     129    Cheryl Houser                     Tampa  FL            4364   33     1121        43:50.4     45:33.6     14:08/M
     130    Angie Dishon                      Saint Petersburg  F  5238   34     1136        44:10.9     46:31.8     14:15/M
     131    Susan Harrell                     Largo  FL            4332   30     1137        44:15.0     46:42.8     14:16/M
     132    Christina Ramona                  Largo  FL            5111   31     1144        44:33.5     47:30.6     14:22/M
     133    Sarah Graciani                    Seminole  FL         4301   30     1151        44:45.4     46:31.3     14:26/M
     134    Jessica Rimel                     Tarpon Springs  FL   5119   34     1161        45:22.8     46:58.4     14:38/M
     135    Monica DeMilta                    Palm Harbor  FL      4202   34     1190        46:19.5     48:54.1     14:56/M
     136    Amy Decker                        Riverview  FL        6021   32     1199        46:57.9     47:46.6     15:09/M
     137    Amanda Jesulaitis                 New Port Richey  FL  4387   33     1210        47:13.4     48:06.7     15:14/M
     138    Klarika Caplano                   St. Petersburg  FL   4118   31     1216        47:21.6     48:06.4     15:16/M
     139    Reina Naylor                      Tampa  FL            4568   34     1237        48:45.3     50:10.6     15:44/M
     140    Michelle Carter                   Lithia  FL           4902   32     1243        49:10.6     52:10.3     15:52/M
     141    Kim Pekala                        Deerfield Beach  FL  4615   34     1245        49:19.0     51:51.9     15:55/M
     142    Natasha Dickrell                  Clearwater  FL       4206   32     1249        49:32.1     51:43.3     15:59/M
     143    Jerrica Fawbush                   Tampa  FL            4238   30     1257        50:23.3     51:37.4     16:15/M
     144    Huong Le                          Palmetto  FL         4453   33     1267        51:20.7     53:26.4     16:34/M
     145    Theresa Demasco                   Oxford  FL           4201   31     1268        51:25.9     51:44.2     16:35/M
     146    Afiya Al-fayiz                    Tampa  FL            4007   33     1276        52:30.1     55:36.8     16:56/M
     147    Paulette Hatch                    Clearwater  FL       4983   34     1288        53:37.3     54:11.1     17:18/M
     148    Andrea Denny                      Tampa  FL            4203   32     1301        55:45.9     58:21.3     17:59/M
     149    Alexis Feltovic                   Safety Harbor  FL    4242   30     1309        58:49.7   1:01:50.8     18:58/M
     150    Stephanie Patterson               Valrico  FL          4609   30     1315        59:44.5   1:02:10.1     19:16/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Antonio Valentin                  Tampa  FL            5467   38       17        20:24.7     20:24.7      6:35/M
       2    Blake Glass                       Tarpon Springs  FL   4289   39       23        20:48.0     20:58.3      6:43/M
       3    David Hughes                      Dunedin  FL          4997   36       37        21:27.3     21:29.1      6:55/M
       4    Michael Culligan                  Holiday  FL          4178   39       41        21:43.2     21:56.0      7:00/M
       5    Marco Scotella                    Palm Harbor  FL      4700   37       60        23:00.9     23:00.9      7:25/M
       6    Josh Wilkins                      Tampa  FL            5402   38       69        23:31.3     24:02.4      7:35/M
       7    Stephen Ames                      Tampa  FL            5324   38       73        23:37.5     24:06.9      7:37/M
       8    Brian Forman                      Oldsmar  FL          5251   35       84        23:53.8     24:40.9      7:42/M
       9    Carlos Sosa                       Lake Mary  FL        5307   35      116        24:58.5     27:19.6      8:03/M
      10    Jason Howard                                           5513   39      122        25:04.6     25:29.7      8:05/M
      11    Mark Cudia                        Safety Harbor  FL    4917   35      124        25:08.4     25:32.3      8:06/M
      12    Devon Walls                       Indian Shores  FL    4805   36      127        25:10.2     27:52.1      8:07/M
      13    Kevin Harris                      Palm Harbor  FL      4333   36      132        25:22.1     27:54.1      8:11/M
      14    Scott Chamoff                     Safety Harbor  FL    4906   39      148        25:44.8     25:55.4      8:18/M
      15    Joshua Beckwith                   Clearwater  FL       4039   39      159        25:59.8     27:19.3      8:23/M
      16    Charles Haueter                   Land O' Lakes  FL    6039   36      163        26:10.6     26:17.8      8:26/M
      17    Ryan Grannan                      Tampa  FL            4972   35      165        26:14.1     26:31.1      8:28/M
      18    Dave Harris                       Tampa  FL            6037   38      171        26:24.6     26:24.6      8:31/M
      19    Michael Armstrong                 Lutz  FL             4872   36      193        26:55.8     27:17.7      8:41/M
      20    William Sedey                     Tampa  FL            5388   36      198        27:08.8     29:23.2      8:45/M
      21    Matt Weatherilt                   Tampa  FL            5194   39      201        27:10.7     27:47.3      8:46/M
      22    Bryan Bethany                     Oldsmar  FL          4884   37      204        27:11.5     29:24.5      8:46/M
      23    Billy Kruthers                    Tampa  FL            5024   36      205        27:12.3     28:16.9      8:46/M
      24    Mike Mestre                       Odessa  FL           5069   35      214        27:19.5     28:42.8      8:49/M
      25    Jose Ramos                        Brandon  FL          5294   35      234        27:49.3     28:12.3      8:58/M
      26    Dan Livoti                        Clearwater  FL       4470   38      237        27:51.6     28:30.9      8:59/M
      27    Wendell Watts                     Wesley Chapel  FL    4816   38      248        28:08.8     28:13.7      9:05/M
      28    Jesse Kokotek                     Tarpon Springs  FL   6044   36      250        28:09.3     28:09.3      9:05/M
      29    Brian Rhatigan                    Oldsmar  FL          5297   37      256        28:14.5     29:29.5      9:06/M
      30    William Mapakoi Sr.               Palm Harbor  FL      4497   37      259        28:16.6     30:18.9      9:07/M
      31    Christopher Weston                Odessa  FL           5196   37      268        28:23.7     30:35.7      9:09/M
      32    David Gervais                     Valrico  FL          4962   38      269        28:26.3     29:04.7      9:10/M
      33    Tom Engelsman                     Tampa  FL            4939   38      283        28:49.4     29:35.7      9:18/M
      34    Christopher Wilson                Clearwater  FL       5431   38      295        28:57.2     30:54.0      9:20/M
      35    Eric Moore                        Aiken  SC            4545   39      318        29:12.1     30:53.9      9:25/M
      36    Owen Fullerton                    Land O Lakes  FL     4271   35      351        29:42.9     30:55.1      9:35/M
      37    Roderick Breem                    Port Richey  FL      4896   36      453        31:08.7     31:23.8     10:03/M
      38    Larry Smith                       Tampa  FL            5390   39      501        31:52.0     31:52.0     10:17/M
      39    Edward Laugen                     Safety Harbor  FL    5367   39      551        32:36.9     32:57.5     10:31/M
      40    David Winkles                     Belleair  FL         5322   38      637        33:53.8     35:13.3     10:56/M
      41    Pieter Lyall                      Pinellas Park  FL    5048   35      645        34:06.7     36:26.0     11:00/M
      42    Ryan Androff                      Land O Lakes  FL     4871   35      707        34:57.3     35:39.2     11:16/M
      43    ANGELO ROSAURO ANGELES            SAFETY HARBOR  FL    4013   36      714        35:03.1     36:00.9     11:18/M
      44    Matthew Rozier                    Brooksville  FL      4668   37      768        35:58.7     37:22.4     11:36/M
      45    Sean Colby                        Safety Harbor  FL    5479   39      782        36:15.3     38:20.4     11:42/M
      46    Jason Contino                     Wesley Chapel  FL    4912   38      784        36:20.0     39:16.8     11:43/M
      47    Steve Cullen                      Clearwater  FL       4177   38      843        37:23.3     40:10.0     12:04/M
      48    Anthony Ibrahim                   CLEARWATER  FL       4374   36      871        38:10.3     40:54.2     12:19/M
      49    Scott Anderson                    Wesley Chapel  FL    4009   37      873        38:16.4     38:28.3     12:21/M
      50    Alan Ledford                      Clearwater  FL       4456   37      876        38:19.4     39:53.6     12:22/M
      51    Ryan Clark                        Orlando  FL          6014   39      886        38:31.1     40:57.6     12:25/M
      52    NEIL GANCHERO                     CLEARWATER  FL       4276   38      905        38:51.6     39:50.0     12:32/M
      53    Wilberto Rosario Jr               Largo  FL            5130   35      998        40:45.5     42:20.0     13:09/M
      54    Greppl Giatto                                          5566   38     1054        42:05.3     49:41.8     13:35/M
      55    David Goode                       Kenneth City  FL     4968   38     1062        42:14.9     44:05.1     13:37/M
      56    Matthew Werhner                   Palm Harbor  FL      4827   37     1083        42:32.0     45:38.8     13:43/M
      57    Joe Humphrey                      Tampa  FL            5446   36     1126        43:56.5     44:56.6     14:10/M
      58    Richard Temperton                 Safety Harbor  FL    5179   37     1133        44:03.7     45:35.7     14:13/M
      59    Frank Tsang                       St. Petersburg  FL   4777   37     1220        47:44.9     49:36.5     15:24/M
      60    Nickolas Suarez                   Lakeland  FL         4747   35     1232        48:11.7     49:39.7     15:33/M
      61    Robert Petry                      Safety Harbor  FL    4623   38     1241        49:09.0     49:48.2     15:51/M
      62    Clare Osbourne                    Seminole  FL         5095   35     1318      1:00:31.7   1:03:25.1     19:31/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Tracey Cooper                     New Port Richey  FL  4158   39       46        22:12.7     22:28.7      7:10/M
       2    Kelly Farnan                      Tampa  FL            5468   38       77        23:45.6     23:45.6      7:40/M
       3    Kristin Dennis                    Clearwater  FL       5237   35       82        23:52.0     23:58.1      7:42/M
       4    Wendy Brown                       Bradenton  FL        5332   35      109        24:48.1     24:54.9      8:00/M
       5    Sonya Sherrell                    Oldsmar  FL          5153   37      118        25:01.7     26:20.7      8:04/M
       6    Stephanie Estes                   Clearwater  FL       4226   38      121        25:03.3     25:46.4      8:05/M
       7    Alison Jimenez                    Tampa  FL            5005   37      125        25:09.5     25:13.7      8:07/M
       8    Holli Ashbrook                    Dunedin  FL          4874   37      138        25:25.4     25:28.1      8:12/M
       9    Susan DeBuhr                      Holiday  FL          4194   39      161        26:05.7     26:19.2      8:25/M
      10    Karen Garrett                     Clearwater  FL       4959   36      182        26:36.8     27:18.5      8:35/M
      11    ORINTA DELAIN                     CLEARWATER  FL       4196   36      186        26:45.9     26:48.2      8:38/M
      12    Angela Pulsifer                   Saint Petersburg  F  6069   36      231        27:37.6     28:26.0      8:55/M
      13    April Schirmer                    Tampa  FL            4686   36      254        28:14.0     29:02.2      9:06/M
      14    Melani Rocheleau                  Clearwater  FL       4655   36      263        28:18.6     29:54.5      9:08/M
      15    Carly Evans                       New Port Richey  FL  4941   38      273        28:29.3     30:16.3      9:11/M
      16    Rayna Vega                        Lutz  FL             5187   36      285        28:50.0     31:19.5      9:18/M
      17    Samantha Oberst                   Clearwater  FL       5421   37      294        28:57.2     30:54.0      9:20/M
      18    Mellissa Yeloushan                Odesa  FL            4857   36      300        29:02.3     30:18.3      9:22/M
      19    Amy Archer                                             5558   38      304        29:04.1     37:25.3      9:23/M
      20    Christine Gomez                   Spring Hill  FL      4966   36      333        29:26.1     32:26.6      9:30/M
      21    Morgan Hickey                     Parrish  FL          4348   36      339        29:31.9     30:17.1      9:31/M
      22    Abbie Hundt                       Wesley Chapel  FL    4998   38      376        30:05.8     30:47.3      9:42/M
      23    Meredith Ward                     Land O Lakes  FL     6094   35      381        30:08.4     30:28.6      9:43/M
      24    Shannon Dobson                    Tampa  FL            5240   35      392        30:22.1     33:03.8      9:48/M
      25    Dawn Heinrichs                    Valrico  FL          6040   35      397        30:25.6     31:27.0      9:49/M
      26    Rachel Vitael                     Trinity  FL          4801   35      409        30:35.3     30:42.6      9:52/M
      27    Dawn Szulewski                    Port Richey  FL      5171   39      412        30:38.0     32:35.3      9:53/M
      28    Nicole Scheman                    Dunedin  FL          4685   36      420        30:43.0     31:53.8      9:55/M
      29    Nicole LeBaron                    Odessa  FL           5033   38      422        30:45.2     31:18.9      9:55/M
      30    Janelle Ferlita                   Tampa  FL            4948   36      430        30:53.4     32:00.9      9:58/M
      31    Erin Pierce                       Dunedin  FL          4625   39      437        30:59.3     31:46.5     10:00/M
      32    Catalina Bair                     Tampa  FL            4022   35      438        30:59.9     32:25.3     10:00/M
      33    Mindi Williams                    Tampa  FL            4837   36      445        31:06.2     31:29.8     10:02/M
      34    Mary Nguyen                       Clearwater  FL       6058   37      447        31:06.8     32:16.5     10:02/M
      35    Michelle Lyall                    Pinellas PArk  FL    5049   36      460        31:15.5     33:33.6     10:05/M
      36    Aimee Sheppard                    Seminole  FL         5152   37      464        31:18.2     31:26.2     10:06/M
      37    Kristen Asure Reilly              Largo  FL            4875   39      482        31:29.3     32:37.8     10:09/M
      38    Heather McMillin                                       5563   38      498        31:47.3     32:57.5     10:15/M
      39    Christina Gato                    Apollo Beach  FL     5447   35      499        31:48.8     33:22.6     10:15/M
      40    Rebecca Munn                      Land O Lakes  FL     4559   38      517        32:03.3     33:39.9     10:20/M
      41    Jennifer Clemans                  Palm Harbor  FL      5230   37      526        32:15.3     34:42.6     10:24/M
      42    Miriam Humphrey                   Tampa  FL            5448   36      528        32:18.5     33:18.2     10:25/M
      43    Theresa Laing                     Tampa  FL            5269   36      534        32:24.1     34:41.0     10:27/M
      44    Tamara Sedey                      Tampa  FL            5387   37      535        32:24.5     34:26.4     10:27/M
      45    Erin Root                         Palm Harbor  FL      5128   39      540        32:28.2     32:50.1     10:28/M
      46    Donna Corpuz                      Temple Terrace  FL   6017   39      544        32:33.4     34:56.8     10:30/M
      47    Christine Freiherr                Tampa  FL            4268   35      545        32:33.9     35:31.2     10:30/M
      48    Trina Theodorovich                Clearwater  FL       5181   37      546        32:34.3     35:02.0     10:30/M
      49    Kalby Chanthalansy                Largo  FL            4128   35      559        32:41.9     32:41.9     10:33/M
      50    Jill Rogier                       Palm Harbor  FL      5126   39      572        32:47.7     34:07.1     10:35/M
      51    Sarah Contino                     Wesley Chapel  FL    4911   36      576        32:53.3     35:49.9     10:36/M
      52    Rosemary Woolever                 Safety Harbor  FL    4849   35      577        32:56.2     33:02.8     10:37/M
      53    Yvonne Acquafredda                New Port Richey  FL  6001   37      578        32:56.3     34:14.8     10:37/M
      54    Sarah Frame                       Dunedin  FL          5252   37      583        33:04.8     35:32.1     10:40/M
      55    Tonya Kramer                      Homosassa  FL        5366   37      588        33:09.4     35:21.9     10:42/M
      56    Karlene Rowell                    Lutz  FL             4667   36      600        33:17.9     33:19.7     10:44/M
      57    Luisa Lara                        Riverview  FL        4440   36      601        33:18.9     35:34.0     10:45/M
      58    Lori Milo                         Dunedin  FL          5073   37      606        33:22.3     34:15.0     10:46/M
      59    Pebbles Pangrazio                 Ruskin  FL           4599   39      623        33:41.3     34:39.9     10:52/M
      60    Shantel Cumbie                    Land O Lakes  FL     4179   36      629        33:43.0     35:43.3     10:53/M
      61    Debbie Riddle                     Palm Harbor  FL      5384   39      656        34:15.7     36:29.3     11:03/M
      62    Heather Giard                     Clearwater  FL       4287   36      667        34:25.8     35:05.8     11:06/M
      63    Christine Stover                  Saint Petersburg  F  5428   36      675        34:35.3     36:25.4     11:09/M
      64    Stacy Sciarra                     St. Petersburg  FL   6082   37      685        34:42.4     35:52.8     11:12/M
      65    Therese Woolley                   Palm Harbor  FL      5462   38      692        34:46.4     37:25.4     11:13/M
      66    JESSICA GONZALEZ                  BRANDON  FL          4296   35      693        34:48.5     35:23.0     11:14/M
      67    Mary Reeber                       Tampa  FL            4642   37      694        34:48.9     36:21.2     11:14/M
      68    Micki McLeod                      Tampa  FL            5372   37      700        34:53.4     35:47.6     11:15/M
      69    Barbara Ruscetta                  Tampa  FL            6101   36      706        34:56.6     35:38.9     11:16/M
      70    Kristina Mccallum                 Hudson  FL           4512   37      730        35:18.3     36:00.2     11:23/M
      71    Jennifer Schauer                  Tampa  FL            6077   36      732        35:18.5     37:20.7     11:23/M
      72    Ginger Edwards                    New Port Richey  FL  4219   39      756        35:45.6     36:28.3     11:32/M
      73    Kelly Reeb                        Tampa  FL            4640   39      774        36:03.5     38:35.0     11:38/M
      74    Jeniffer Ross Lawson              Tampa  FL            5132   39      775        36:03.6     38:14.2     11:38/M
      75    Amy Dougherty                     Palm Harbor  FL      5342   39      800        36:46.4     38:04.2     11:52/M
      76    Marylouise Wilkerson              St. Petersburg  FL   4835   35      804        36:48.7     38:31.1     11:52/M
      77    Nini Werking                      Tampa  FL            5455   36      809        36:51.3     36:51.3     11:53/M
      78    Traci Weston                      Tampa  FL            5195   38      812        36:54.9     39:06.5     11:54/M
      79    Katie Milanes                     Land O Lakes  FL     5071   35      815        36:57.9     38:15.2     11:55/M
      80    Kristin Powell                    Crystal River  FL    5382   38      817        37:00.7     38:41.8     11:56/M
      81    Wendy Smith                       New Port Richey  FL  5159   36      823        37:08.3     37:42.1     11:59/M
      82    Donna Fink                        Apollo Beach  FL     5346   37      827        37:14.5     38:56.3     12:01/M
      83    Sarah Defosses                    Clearwater  FL       4195   36      832        37:16.6     37:22.9     12:01/M
      84    Erika Saunders                    Tampa  FL            5143   36      844        37:23.4     37:47.7     12:04/M
      85    Dana Novak                        Safety Harbor  FL    4580   39      846        37:26.0     39:45.9     12:05/M
      86    Angie Berry                       Tarpon Springs  FL   4046   39      848        37:26.1     38:38.5     12:05/M
      87    Kristy Blouvet                    Wesley Chapel  FL    4057   35      853        37:33.8     38:25.1     12:07/M
      88    Renee Contessa-Mango              Brooksville,  FL     5232   38      855        37:36.2     39:40.8     12:08/M
      89    Shandria Lopez                                         5562   35      859        37:49.9     40:36.6     12:12/M
      90    Jennifer Johnson                  Tampa  FL            5006   35      882        38:24.3     41:24.1     12:23/M
      91    Terra Corbin                      Valrico  FL          4159   35      887        38:31.8     39:34.1     12:25/M
      92    Sasha Mackin                      Saint Paul  MN       4487   35      894        38:35.6     40:49.5     12:27/M
      93    Angela Serrano                    Tampa  FL            4704   39      901        38:43.7     41:06.7     12:29/M
      94    Amy Skinner                       Huntley  IL          4719   39      914        39:01.4     39:30.8     12:35/M
      95    Kelly Pruitt                      Tampa  FL            5108   36      939        39:31.7     41:29.7     12:45/M
      96    Audra Ferlan                      Largo  FL            5248   36      946        39:44.8     41:31.6     12:49/M
      97    Maribell Figueroa                 Port Richey  FL      6029   38      947        39:46.4     42:10.5     12:50/M
      98    Melissa Rominski                  Saint Petersburg  F  4662   35      970        40:21.1     43:24.0     13:01/M
      99    Crystal Callahan Estes            Safety Harbor  FL    4900   35      990        40:39.0     41:51.9     13:07/M
     100    Melissa Wellman                   Tampa  FL            4822   38      992        40:40.1     43:35.1     13:07/M
     101    Kala Hamilton                                          5556   35      996        40:42.9     43:12.2     13:08/M
     102    Krisinda Short                    Clearwater  FL       5155   38     1001        40:46.6     41:40.2     13:09/M
     103    Shannon Morgan                    Dunedin  FL          5083   39     1011        40:55.6     41:09.9     13:12/M
     104    Allison Lyon                      Clearwater  FL       5538   35     1026        41:32.0     41:47.2     13:24/M
     105    Donna Barrett                     Homosassa  FL        6006   35     1031        41:37.9     44:09.4     13:25/M
     106    Angela Neale                      Tampa  FL            5377   39     1032        41:38.4     44:09.5     13:26/M
     107    Melanie Giartto                                        5565   38     1056        42:08.5     49:44.7     13:35/M
     108    Andrea Gatlin                     Wesley Chapel  FL    4960   36     1064        42:15.3     43:32.5     13:38/M
     109    Kelly Simms                       Wesley Chapel  FL    4715   37     1065        42:15.9     45:08.3     13:38/M
     110    Tiffany Werhner                   Palm Harbor  FL      4828   37     1081        42:29.1     45:36.9     13:42/M
     111    Nydia Vargas                      Seffner  FL          6093   37     1089        42:45.1     43:47.5     13:47/M
     112    Danielle O'Neil                   Ruskin  FL           4586   35     1098        43:02.1     44:55.8     13:53/M
     113    Suzanne Binette                   Tampa  FL            4051   39     1104        43:11.4     45:58.7     13:56/M
     114    Julia Jenkins                     PALM HARBOR  FL      4385   35     1109        43:20.5     45:54.0     13:59/M
     115    Tham Le                           Pinellas Park  FL    4454   37     1112        43:25.4     45:34.9     14:00/M
     116    Helen Rogers                      Pinellas Park  FL    4659   37     1119        43:44.1     46:54.1     14:06/M
     117    Brandy Rozier                     Lutz  FL             5134   36     1125        43:54.8     43:56.2     14:10/M
     118    Josephine Angel                   New Port Richey  FL  4012   38     1149        44:41.0     45:15.4     14:25/M
     119    Barb Race                         St Petersburg  FL    4636   38     1154        45:09.1     47:25.3     14:34/M
     120    Andrea Stahl                      Oldsmar  FL          6085   35     1172        45:42.4     47:12.2     14:45/M
     121    Amy Ward                          Dunedin  FL          4808   37     1178        45:58.5     47:09.4     14:50/M
     122    Tamika Ganzy                      Winter Haven  FL     4958   38     1195        46:45.5     49:19.2     15:05/M
     123    Tatiana Suarez                    Lakeland  FL         4748   35     1201        47:01.5     48:29.1     15:10/M
     124    Rachel Weibel                     Tampa  FL            5397   36     1208        47:07.9     48:01.9     15:12/M
     125    Jenni Stenicka                    Wesley Chapel  FL    6087   38     1209        47:11.0     49:42.8     15:13/M
     126    TARA DILLON                       St, Petersburg  FL   4208   36     1217        47:21.7     48:06.2     15:16/M
     127    Lisa Stokes                       Tampa  FL            5313   35     1218        47:34.2     50:14.1     15:21/M
     128    Melissa Lester                    Tampa  FL            4463   38     1219        47:39.2     50:14.4     15:22/M
     129    Michelle Maxey-Reinecke           Wesley Chapel  FL    5058   37     1223        47:50.4     49:57.5     15:26/M
     130    Jane Studstill                    Brandon  FL          5169   36     1226        47:58.8     49:14.0     15:28/M
     131    Tina Santoro                      Clearwater  FL       5142   38     1236        48:28.0     50:24.7     15:38/M
     132    Wendy La Rosa                     Land O Lakes  FL     4432   39     1246        49:19.5     50:00.4     15:55/M
     133    Lottiel Williams                                       5534   37     1254        49:45.0     50:03.4     16:03/M
     134    Sabrina Ridout                    Tampa  FL            4651   39     1256        50:22.9     51:37.6     16:15/M
     135    Danielle Petry                    Safety Harbor  FL    4622   37     1279        52:41.9     53:17.1     17:00/M
     136    Nicole Hennagir                   Tampa  FL            4985   39     1281        52:42.4     55:28.4     17:00/M
     137    Karen Forrester                   Holiday  FL          4953   38     1289        53:37.5     54:11.4     17:18/M
     138    Stephanie Diaz                    St. Petersburg  FL   4205   39     1298        55:41.1     57:49.0     17:58/M
     139    Melanie Kalbach                   Clearwater  FL       4396   38     1305        56:16.4     58:07.2     18:09/M
     140    Noelle Sharpe                     New Port RicheyCity  4706   39     1312        58:57.8   1:01:41.9     19:01/M
     141    Alyssa Barry                      Tampa  FL            5432   35     1325      1:01:59.5   1:04:18.7     20:00/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Greg Fann                         Clearwater  FL       4231   44       15        20:09.0     20:10.8      6:30/M
       2    John Atkins                       St Petersburg  FL    6004   40       19        20:31.4     20:32.6      6:37/M
       3    Keith Harcombe                    Palm Harbor  FL      4980   41       24        20:58.0     21:14.1      6:46/M
       4    Chris White                       Tampa  FL            5443   44       33        21:18.8     21:22.2      6:52/M
       5    Jason Allen                       Safety Harbor  FL    5218   40       36        21:23.7     21:28.2      6:54/M
       6    Thomas McNeill                    Palm Harbor  FL      5065   43       59        22:54.1     23:06.9      7:23/M
       7    Chuck Brown                       Bradenton  FL        5333   40       61        23:04.9     23:11.1      7:26/M
       8    Robert McClintock                 Safety Harbor  FL    5370   43       68        23:30.7     25:58.7      7:35/M
       9    PJ Ermatinger                     St. Petersburg  FL   4940   43       72        23:35.7     24:01.6      7:36/M
      10    Chris Alexander                   Clearwater  FL       4006   43       89        24:04.0     24:04.0      7:46/M
      11    Dion Sigona                                            5457   40      103        24:39.9     24:43.9      7:57/M
      12    Brian Jonas                                            5531   40      106        24:43.2     24:56.0      7:58/M
      13    Angel Martinez                    Saint Petersburg  F  5057   43      128        25:13.8     27:46.0      8:08/M
      14    Chris Wolfe                       Tampa  FL            4843   42      129        25:14.9     25:23.5      8:08/M
      15    Darrin Payne                      New Port Richey  FL  4611   43      151        25:50.1     25:57.4      8:20/M
      16    Jim Flynn                         Trinity  FL          4259   44      166        26:14.6     26:21.8      8:28/M
      17    Darrell Brown                     Land O Lakes  FL     4898   43      192        26:54.9     27:16.8      8:41/M
      18    Kunal Jain                        Safety Harbor  FL    4382   40      195        26:58.4     27:20.5      8:42/M
      19    Ryan Riley                                             5553   40      199        27:09.7     29:24.5      8:45/M
      20    Jose Sanchez II                   Lakeland  FL         5140   44      202        27:11.2     28:16.5      8:46/M
      21    Tim Valdes                        Tampa  FL            6092   42      206        27:13.7     27:43.1      8:47/M
      22    Raymond Candiano                  Oldsmar  FL          4111   44      216        27:20.0     27:22.0      8:49/M
      23    Eddie Whalen                      Rockville Centre  N  4832   42      224        27:30.1     28:54.4      8:52/M
      24    Craig Urquhart                    Tampa  FL            4786   42      236        27:50.0     31:32.3      8:59/M
      25    Luis Figueroa                     Ridgewood  NY        6028   40      240        27:56.2     30:20.9      9:01/M
      26    Rick Partridge                    Brandon  FL          5097   43      247        28:06.4     29:03.5      9:04/M
      27    Ryan Legere                       Odessa  FL           5034   40      253        28:13.4     30:08.6      9:06/M
      28    Michael DiDio                     St,Petersburg  FL    4927   40      261        28:18.3     28:45.1      9:08/M
      29    Kenneth Kallevig                  Palm Harbor  FL      4397   44      291        28:53.1     31:35.8      9:19/M
      30    Michael Muroff                    Tampa  FL            4562   40      320        29:13.2     29:16.5      9:25/M
      31    Andres La Rosa                    Land O Lakes  FL     4431   42      334        29:27.3     30:10.8      9:30/M
      32    Mark Wilson                       Apollo Beach  FL     5205   40      371        30:02.1     31:38.5      9:41/M
      33    Anthony Sparacino                 Apollo Beach  FL     5309   42      388        30:15.3     32:03.8      9:45/M
      34    Jim Bonenfant                     Dunedin  FL          4063   44      391        30:21.2     31:30.6      9:47/M
      35    Michael Griffiths                 Tampa  FL            5440   43      411        30:36.7     30:59.6      9:52/M
      36    Cecil Riddle                      Palm Harbor  FL      5118   42      416        30:38.9     32:52.5      9:53/M
      37    Trevor Powell                     Wesley Chapel  FL    5105   44      424        30:46.8     33:26.3      9:55/M
      38    Kevin Morrison                    Tampa  FL            5085   42      455        31:11.4     31:22.7     10:04/M
      39    Robert Durham                     Tampa  FL            6027   43      463        31:17.6     31:36.2     10:05/M
      40    William Humphrey                  Naples  FL           5264   42      467        31:20.0     35:02.3     10:06/M
      41    Chad Gustafson                    Bradenton  FL        4976   42      471        31:21.9     35:03.8     10:07/M
      42    Eric Foreman                      Tampa  FL            4263   41      478        31:25.9     33:24.6     10:08/M
      43    Kevin Schaefer                    Casselberry  FL      4682   42      504        31:53.2     34:31.7     10:17/M
      44    Jimmy Linville                    Tampa  FL            4467   44      505        31:53.6     32:51.7     10:17/M
      45    Scott Long                        Safety Harbor  FL    5044   41      506        31:54.3     32:31.6     10:17/M
      46    Daniel Binette                    Tampa  FL            4049   44      519        32:04.9     33:58.5     10:21/M
      47    JD Blackmon                       Indian Rocks Beach   4887   41      532        32:20.9     32:47.0     10:26/M
      48    Steve Farnan                      Tampa  FL            4236   41      536        32:26.2     32:56.6     10:28/M
      49    Kayle Shoop                       Land O Lakes  FL     5154   41      553        32:38.7     33:26.8     10:32/M
      50    Richard Crowley                   Homosassa  FL        6019   40      571        32:46.7     34:55.7     10:34/M
      51    Michael Frostad                   Tampa  FL            4270   41      573        32:47.9     33:40.3     10:35/M
      52    David Garcia                                           5515   41      609        33:23.8     34:06.1     10:46/M
      53    Jason Hinkley                     Tampa  FL            4988   42      613        33:28.9     35:39.5     10:48/M
      54    William Sebastian                 Clearwater  FL       4702   44      626        33:41.6     34:37.2     10:52/M
      55    Raymond Kraker                    Tampa  FL            4421   44      638        33:54.9     37:12.5     10:56/M
      56    Cole Thomas                       Palm Harbor  FL      5182   41      655        34:15.4     37:20.1     11:03/M
      57    David Burness                     Riverview  FL        4099   42      686        34:42.5     36:10.0     11:12/M
      58    Aaron McCracken                   Safety Harbor  FL    5061   42      737        35:26.9     37:39.8     11:26/M
      59    Chris Clarke                      Lakeland  FL         4142   44      759        35:48.3     36:46.7     11:33/M
      60    Sean Lamey                        Tampa  FL            5030   44      792        36:31.6     36:56.0     11:47/M
      61    Chris Shaw                        Lakeland  FL         4707   44      805        36:49.5     37:48.8     11:53/M
      62    Myke Hanna                        New Port Richey  FL  4979   44      807        36:50.0     39:13.0     11:53/M
      63    Russell Mercer                    Tallahassee  FL      5502   41      866        37:57.4     39:17.6     12:15/M
      64    Robert VerNooy                    Harrisonburg  VA     5483   44      889        38:32.6     39:28.2     12:26/M
      65    Jodi Marshall                     Tampa  FL            4498   44      909        38:59.2     40:29.6     12:35/M
      66    Jonathan Cox                      Tampa  FL            4167   40      956        39:54.0     41:34.9     12:52/M
      67    Sean Halter                       St Pete  FL          5354   44      975        40:23.3     42:13.5     13:02/M
      68    Mike Brill                        Safety Harbor  FL    4084   43      977        40:23.6     41:29.0     13:02/M
      69    Charles Berridge                  Tampa  FL            4045   44      983        40:34.2     41:06.5     13:05/M
      70    Eric Williams                     Bradenton  FL        5403   44     1006        40:50.0     41:32.5     13:10/M
      71    Drew Crestani                     Bradenton  FL        4915   43     1007        40:52.4     44:18.7     13:11/M
      72    Michael Eddy                      Bradenton  FL        5245   44     1008        40:53.2     44:17.5     13:11/M
      73    Christopher Anderson              Palm Harbor  FL      5219   43     1092        42:50.0     44:50.1     13:49/M
      74    Sean Ryle                         Tampa  FL            4673   40     1168        45:39.1     48:10.1     14:44/M
      75    Robert Figueroa                   Port Richey  FL      4951   43     1191        46:26.1     49:24.3     14:59/M
      76    Edward Martin                     Tampa  FL            4501   43     1229        48:09.7     49:55.0     15:32/M
      77    Curtis Larson                     Clearwater  FL       4443   42     1265        51:09.5     51:59.0     16:30/M
      78    Joseph Abiera                     Brandon  FL          4002   42     1269        51:32.3     52:02.8     16:37/M
      79    Fernando De la Espriella          Tarpon Springs  FL   4193   41     1307        58:42.9   1:01:46.5     18:56/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Tammy O'Neil                      Wesley Chapel  FL    5093   41       63        23:09.4     23:48.6      7:28/M
       2    Agnieszka Hunter                  Seminole  FL         4999   43       95        24:26.7     24:31.4      7:53/M
       3    Cory Dayton                       Safety Harbor  FL    4925   40      100        24:38.6     25:11.6      7:57/M
       4    Rebecca Davis                     Tampa  FL            4924   42      105        24:42.5     25:08.3      7:58/M
       5    Beverly Hendrix                   Norcross  GA         4341   44      175        26:27.0     27:12.4      8:32/M
       6    Mary Liro                         Tampa  FL            6049   43      179        26:31.4     27:21.1      8:33/M
       7    Kim Poore                         Kenneth City  FL     6065   44      218        27:22.7     27:26.1      8:50/M
       8    Angela Meyers                     Sarasota  FL         6053   40      221        27:25.7     28:48.2      8:51/M
       9    Teresa McCoy                      Tampa  FL            4514   40      225        27:30.1     28:08.4      8:52/M
      10    Karen Gonzalez                    Clearwater  FL       4967   43      242        27:58.0     28:16.1      9:01/M
      11    Sheila Mapakoi                    Palm Harbor  FL      4496   44      257        28:15.7     30:18.9      9:07/M
      12    Dawn Snow                         Land O' Lakes  FL    5161   42      258        28:16.1     28:34.7      9:07/M
      13    Kerry McRae                       Temple Terrace  FL   4523   40      277        28:40.5     28:48.7      9:15/M
      14    Brenda George                     Pinellas Park  FL    5427   43      290        28:52.4     30:00.5      9:19/M
      15    Jennifer Graham                   Clearwater  FL       4302   41      302        29:02.4     29:13.5      9:22/M
      16    Christine Cassara                 St. Petersburg  FL   6013   40      344        29:37.7     29:46.1      9:33/M
      17    Denise Taylor                     Land O Lakes  FL     6091   42      349        29:40.9     29:48.9      9:34/M
      18    Joey McDevitt                     Westerville  OH      4517   44      352        29:44.0     31:19.0      9:35/M
      19    Donna Sanchez                     Lakeland  FL         5139   43      353        29:45.3     30:49.6      9:36/M
      20    Julia Scott                       Seminole  FL         4701   42      354        29:45.7     30:35.0      9:36/M
      21    Connie Oliver                     Tampa  FL            5092   44      369        30:00.4     32:44.0      9:41/M
      22    Kathleen Benson                   Safety Harbor  FL    5472   43      378        30:07.0     31:57.4      9:43/M
      23    Pam Lempicki                      Saint Petersburg  F  4460   43      384        30:10.8     32:41.7      9:44/M
      24    Jennifer Sparacino                Apollo Beach  FL     5391   41      389        30:15.6     32:03.5      9:45/M
      25    Wendi Carter                      Tampa  FL            5229   43      390        30:17.0     31:48.8      9:46/M
      26    Bridget Mccrea                    Dunedin  FL          4515   44      410        30:36.2     31:08.4      9:52/M
      27    Jennifer Ferrer                   Tampa  FL            4949   40      425        30:48.9     31:00.9      9:56/M
      28    Robin Rogers                      Land O Lakes  FL     5125   42      439        31:02.5     32:08.5     10:01/M
      29    Tracy Moorman                     Gainesville  FL      4549   42      454        31:09.9     33:52.8     10:03/M
      30    Penny Frosini                     Clearwater  FL       4269   43      466        31:18.9     31:59.0     10:06/M
      31    Maria Puma                        Crystal Beach  FL    5493   42      479        31:27.5     33:22.9     10:09/M
      32    Jacqueline Francis                Trinity  FL          4265   42      489        31:37.3     32:23.4     10:12/M
      33    Debbie Cote                       Largo  FL            4165   41      490        31:38.3     33:42.0     10:12/M
      34    Cathy Miller                      Seminole  FL         4533   44      493        31:44.5     33:48.7     10:14/M
      35    Nicole Rish                       Dunedin  FL          5298   41      495        31:45.3     33:03.0     10:15/M
      36    Kelli Stickrath                   Oldsmar  FL          4741   43      542        32:30.1     35:24.8     10:29/M
      37    Carrie Kukuda                     Land O'Lakes  FL     4424   41      580        33:01.9     35:57.5     10:39/M
      38    Kim Ross                          Tarpon Springs  FL   4665   42      587        33:07.3     33:20.1     10:41/M
      39    Melissa Mita                      Clearwater  FL       5075   41      589        33:10.2     34:37.9     10:42/M
      40    Jacqueline Eisenhauer             Lutz  FL             4221   44      593        33:13.7     35:24.5     10:43/M
      41    Gail Trayling                     Oldsmar  FL          4772   40      598        33:17.0     35:37.2     10:44/M
      42    Lisa Freeman                      Tarpon Springs  FL   4267   44      599        33:17.4     41:41.5     10:44/M
      43    Alexandra Innes                   Tampa  FL            4376   40      607        33:22.5     36:18.6     10:46/M
      44    Kazuko Neely                      Tampa  FL            4569   44      610        33:26.8     33:41.6     10:47/M
      45    Amy Baker                         Palm Harbor  FL      5326   42      614        33:28.9     41:53.3     10:48/M
      46    Margaret Baron                    Tampa  FL            4027   41      618        33:32.1     36:41.8     10:49/M
      47    Michelle Werden                   St. Petersburg  FL   6097   41      639        33:56.6     34:47.6     10:57/M
      48    Lisa Fallin                       Palm Harbor  FL      5246   44      664        34:21.5     36:13.6     11:05/M
      49    Valerie Ellis                     Tampa  FL            4937   41      681        34:37.2     37:32.9     11:10/M
      50    Cindy Wolfe                       Tampa  FL            4844   41      687        34:43.1     34:56.4     11:12/M
      51    Lenka Bernth                      Wesley Chapel  FL    6009   41      733        35:18.5     37:20.7     11:23/M
      52    Christy Smith                     Seminole  FL         4721   43      738        35:27.5     37:30.2     11:26/M
      53    Julee Bialobok                    Riverview  FL        4047   43      740        35:34.7     38:12.1     11:28/M
      54    Elaine Miller                     Clearwater  FL       4534   41      743        35:37.5     37:40.2     11:29/M
      55    Nellie Taracido                   Wesley Fhapel  FL    5174   42      748        35:39.9     36:44.2     11:30/M
      56    Pam Patrick                       Spring Hill  FL      4607   40      751        35:41.9     37:23.8     11:31/M
      57    Laura Davis                       Clearwater  FL       4191   44      752        35:42.3     36:34.9     11:31/M
      58    Cynthia Clarke                    Lakeland  FL         4143   42      760        35:48.3     36:46.7     11:33/M
      59    Laura Long                        Safety Harbor  FL    5043   43      762        35:50.0     36:27.7     11:34/M
      60    Vikki Larson                      CLearwater  FL       4447   43      764        35:51.3     36:43.4     11:34/M
      61    Agnes Ramirez                     Madeira Beach        1458   42      773        36:02.0     39:11.1     11:37/M
      62    Missy Hussey                      Land O' Lakes  FL    5001   42      787        36:26.8     37:43.7     11:45/M
      63    Tricia Shaw                       Lakeland  FL         4708   41      806        36:49.7     37:49.0     11:53/M
      64    AMY Brill                         Safety Harbor  FL    4083   40      825        37:13.5     38:18.6     12:00/M
      65    Julie Cook                        Land O Lakes  FL     4156   41      831        37:16.2     39:17.7     12:01/M
      66    Kari Eichen                                            5512   40      834        37:16.8     38:26.5     12:01/M
      67    Marie Konnen                      Land O Lakes  FL     4418   44      838        37:20.8     38:36.2     12:03/M
      68    Lisa Thomas                                            5539   41      881        38:23.6     38:56.8     12:23/M
      69    Tami Collinsworth                 Largo  FL            4154   42      895        38:37.2     39:10.4     12:27/M
      70    Kelly Renaud                      Palm Harbor  FL      5116   42      920        39:07.5     41:04.7     12:37/M
      71    Nicole Sarris                     Tarpon Springs  FL   5492   40      925        39:19.7     41:12.9     12:41/M
      72    Jody Ketring                      Indian Rocks Beach   5013   43      927        39:20.9     39:49.4     12:41/M
      73    Silvia West                       Trinity  FL          4831   44      936        39:29.2     39:29.2     12:44/M
      74    Larette Stephens                  Clearwater  FL       5310   44      941        39:36.0     39:52.4     12:46/M
      75    Cynthia Diana                     Palm Harbor  FL      4926   44      943        39:40.1     40:57.2     12:48/M
      76    Kimberly Joller                   Oldsmar  FL          4390   41      953        39:51.8     42:42.3     12:51/M
      77    Melissa Weible                    Safety Harbor  FL    5398   42      964        40:08.8     42:37.0     12:57/M
      78    CONSTANTINA KARAGIANNIS           TAMPA  FL            4400   40      965        40:13.5     42:30.3     12:58/M
      79    Susan Boully                      Brandon  FL          4067   44      967        40:15.8     40:19.8     12:59/M
      80    Darla Seifried                                         5528   42      974        40:23.1     42:13.6     13:02/M
      81    Lisa Halter                                            5529   42      976        40:23.3     42:13.5     13:02/M
      82    Lyndie House                      Lutz  FL             4363   40      982        40:34.0     40:47.1     13:05/M
      83    Wendy Ramirez                     Seminole  FL         5110   42      989        40:38.4     41:51.4     13:06/M
      84    Stephanie Kolanko                 Odessa  FL           4417   40     1009        40:54.0     42:45.4     13:12/M
      85    Cindy Roark                       Spring Hill  FL      6072   44     1017        41:10.9     41:36.1     13:17/M
      86    Erika Lance                       Clearwater  FL       5031   40     1021        41:18.4     42:14.0     13:19/M
      87    Murphy Chrystelle                                      5542   40     1024        41:25.9     41:58.0     13:22/M
      88    Hildarys Partridge                Brandon  FL          5096   40     1025        41:30.7     42:27.2     13:23/M
      89    Renee Santana                     Lutz  FL             5141   43     1028        41:33.2     44:10.4     13:24/M
      90    Eve Gervais                       Valrico  FL          4963   40     1029        41:34.0     42:09.9     13:25/M
      91    Jenny Mannion                     RIVERVIEW  FL        4495   41     1030        41:36.4     59:26.7     13:25/M
      92    Nancy Candy                       Spring Hill  FL      4113   40     1036        41:43.1     43:48.8     13:27/M
      93    Bethann Vick                      Port Richey  FL      4795   40     1060        42:09.4     42:43.7     13:36/M
      94    Tiffini Gothard                   Tampa  FL            4969   42     1079        42:28.7     45:32.7     13:42/M
      95    Venessa Diaz                      Tampa  FL            6024   40     1082        42:31.3     44:41.8     13:43/M
      96    Daisy Lopez                       Saint Petersburg  F  5045   44     1085        42:34.0     45:17.8     13:44/M
      97    Kathy Horten                      Port Richey  FL      4360   43     1087        42:39.5     44:51.5     13:45/M
      98    Erika Bragan                      Tampa  FL            4072   42     1101        43:06.6     44:23.6     13:54/M
      99    Tammy Moncrief                    Tampa  FL            5078   43     1106        43:13.1     43:48.3     13:56/M
     100    Anna Ryan                         Odessa  FL           4672   44     1111        43:25.3     45:02.7     14:00/M
     101    Doris Linville                    Tampa  FL            4466   40     1113        43:25.5     44:23.9     14:00/M
     102    Darcy Gonzales                    Tampa  FL            6032   43     1114        43:25.8     45:25.3     14:00/M
     103    Tracy Hampton                     Dunedin  FL          5355   44     1122        43:52.6     44:04.9     14:09/M
     104    Deb Sprouse                       Plant City  FL       4733   40     1127        43:56.7     46:50.6     14:10/M
     105    Theresa Mont                      Trinity  FL          5080   44     1130        44:02.3     45:39.0     14:12/M
     106    Deanna Critchfield                Lithia  FL           4172   41     1132        44:03.0     45:01.9     14:13/M
     107    Nancy Haschak                     Clearwater  FL       4338   40     1146        44:34.9     46:59.2     14:23/M
     108    VICKI JACKSON                     ZEPHYRHILLS  FL      5003   43     1159        45:19.7     48:13.6     14:37/M
     109    Martha Tyson                      Wesley Chapel  FL    4782   43     1173        45:43.1     47:28.5     14:45/M
     110    Vitoria Machado                   Tampa  FL            5052   44     1176        45:54.3     48:35.9     14:48/M
     111    Susan Lee                         Safety Harbor  FL    4459   40     1179        45:58.5     47:09.3     14:50/M
     112    Amy Burness                       Riverview  FL        4098   41     1180        46:02.3     47:26.6     14:51/M
     113    Andrea LaLomia                    Largo  FL            5270   44     1184        46:14.5     46:59.7     14:55/M
     114    Jennifer Smith                    Hudson  FL           5527   40     1188        46:17.3     47:47.9     14:56/M
     115    J Waugh                           Saint Leo  FL        4817   40     1189        46:19.3     48:53.7     14:56/M
     116    Susana Cant                       Ruskin  FL           4115   43     1193        46:36.7     48:39.9     15:02/M
     117    Jamee Martin                      Tampa  FL            4502   43     1231        48:10.9     49:56.9     15:32/M
     118    Angela Harper                     Riverview  FL        4331   44     1233        48:12.1     48:49.6     15:33/M
     119    Meley Lorren                      Fort Meade  FL       4474   43     1247        49:24.0     50:08.3     15:56/M
     120    Michelle McBride                  Tampa  FL            6051   44     1248        49:31.7     51:43.5     15:58/M
     121    Melissa Birch                     Clearwater  FL       4052   43     1262        50:45.3     51:20.1     16:22/M
     122    Tracey Nelson                     Palm Harbor  FL      4574   44     1270        51:35.5     52:40.5     16:38/M
     123    Carolyn Gilmore                   Dunedin              5498   43     1271        51:35.8     51:47.1     16:38/M
     124    Kimberly Laudadio                 Clearwater  FL       4450   41     1284        52:53.8     54:33.4     17:04/M
     125    Christine Lacy                    New Port Richey  FL  5028   42     1306        58:36.3     59:59.7     18:54/M
     126    Cristy Skaggs                     Saint Pete  FL       4717   40     1320      1:00:39.0   1:01:07.0     19:34/M
     127    ERIKA SIEMIET                     ODESSA  FL           4712   40     1327      1:02:25.0   1:02:25.0     20:08/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Tri Thornhill                     Winter Haven  FL     5499   45        6        17:42.0     17:42.0      5:43/M
       2    Dror Vaknin                                            5523   46        7        18:02.2     18:02.2      5:49/M
       3    Austin Simmons                    Safety Hargor  FL    5157   45       21        20:43.2     20:44.1      6:41/M
       4    William Brower                                         5525   45       50        22:20.1     22:51.7      7:12/M
       5    Marc Droste                       Oldsmar  FL          5242   46       52        22:23.3     22:23.3      7:13/M
       6    Jon Carter                        Tampa  FL            5227   49       71        23:34.4     25:06.6      7:36/M
       7    Mike Firch                        Milford  DE          6030   45       75        23:41.2     23:44.8      7:38/M
       8    Victor Carranza                   Spring Hill  FL      4123   48       80        23:50.6     24:31.0      7:41/M
       9    Bill Cosper                       Palm Harbor  FL      4161   46       83        23:52.1     23:57.8      7:42/M
      10    Joseph Capazola                   Tampa  FL            4117   46       91        24:13.0     24:30.6      7:49/M
      11    Kevin Luck                        Safety Harbor  FL    4479   48      126        25:09.8     25:24.2      8:07/M
      12    John Wintermeier                  Palm Harbor  FL      5208   47      135        25:22.9     27:20.7      8:11/M
      13    DAle Kane                         Tampa  FL            4399   47      140        25:35.8     25:42.5      8:15/M
      14    Paul Giacobbe                     Wesley Chapel  FL    4285   49      146        25:44.0     26:02.9      8:18/M
      15    Richard Kennedy                   Tampa  FL            5451   46      194        26:57.6     27:27.1      8:42/M
      16    Matt McCollough                   Odessa  FL           4513   48      197        27:01.6     27:15.3      8:43/M
      17    Andrew Pistocchi                  Wesley Chapel  FL    6064   49      222        27:29.5     27:37.9      8:52/M
      18    David Donofrio                    Land O Lakes  FL     4211   47      282        28:48.9     29:52.5      9:17/M
      19    David Schramel                    New Port Richey  FL  4695   45      296        28:59.2     32:16.8      9:21/M
      20    John Kukuda                       Land O Lakes  FL     4425   45      298        28:59.7     31:53.2      9:21/M
      21    David Lehr                        Tampa  FL            5273   47      301        29:02.3     31:11.3      9:22/M
      22    Scott Bragan                      Tampa  FL            4074   45      325        29:17.4     30:33.8      9:27/M
      23    David Allen                       St. Petersburg  FL   4008   49      328        29:19.7     30:45.4      9:27/M
      24    Kirk Horn                         Lutz  FL             4994   48      329        29:20.6     29:32.4      9:28/M
      25    Francis Bautista                  Wesley Chapel  FL    4033   45      377        30:06.0     31:04.0      9:43/M
      26    Pat Davis                         Clearwater  FL       4192   45      385        30:11.8     31:04.6      9:44/M
      27    Alan Binko                        Trinity  FL          4886   47      399        30:26.0     30:59.7      9:49/M
      28    Andy Flagg                        Tampa  FL            5250   49      428        30:50.3     31:28.5      9:57/M
      29    Jeff Wernick                      SAFETY HARBOR  FL    4829   49      452        31:08.1     31:46.6     10:03/M
      30    Glenn Cohen                       Indian Rocks Beach   4151   45      510        31:55.3     32:08.9     10:18/M
      31    Kevin Dupont                      Marshfield  VT       5244   48      548        32:35.4     34:08.9     10:31/M
      32    Stephen Molinowski                Plant City  FL       4543   49      591        33:12.1     34:30.9     10:43/M
      33    Craig Irish                       Fort Myers  FL       4377   47      636        33:53.1     34:04.8     10:56/M
      34    Kevin Priest                                           5561   45      657        34:17.0     37:18.6     11:04/M
      35    Robert Workman                    Tampa  FL            4851   46      726        35:15.4     36:39.4     11:22/M
      36    James Hays                        Seffner  FL          5358   46      779        36:08.3     38:06.6     11:39/M
      37    Doug Guido                        Safety Harbor  FL    4318   46      797        36:39.5     39:02.8     11:49/M
      38    Joel Dougherty                    Palm Harbor  FL      4931   46      802        36:46.7     38:04.7     11:52/M
      39    David Wood                        Seffner  FL          4846   47      826        37:14.1     38:56.8     12:01/M
      40    Perry Reed                        Tampa  FL            4643   46      888        38:32.0     38:32.0     12:26/M
      41    Jeffery Parsons                   Canton  OH           4601   48      893        38:35.2     40:43.3     12:27/M
      42    Jeff Clogston                     Clearwater  FL       4148   48      897        38:37.7     40:21.4     12:27/M
      43    Charles Arant                     Wesley Chaple  FL    4014   48      966        40:15.5     40:19.2     12:59/M
      44    Shawn Roark                       Spring Hill  FL      4654   47      981        40:33.5     40:58.0     13:05/M
      45    Darren Ross                       Largo  FL            5131   46     1016        41:01.0     41:59.8     13:14/M
      46    Jeffery Yates                     Palm Harbor  FL      5212   46     1034        41:38.5     42:55.7     13:26/M
      47    James Gothard Jr                  Tampa  FL            4970   48     1078        42:28.6     45:32.6     13:42/M
      48    Don Candy                         Spring Hill  FL      4112   45     1108        43:17.0     45:22.9     13:58/M
      49    Eric Worsham                      Trinity  FL          5209   48     1143        44:21.7     45:58.8     14:18/M
      50    Kyle Brown                        Clermont  FL         4090   48     1177        45:55.0     47:43.6     14:49/M
      51    Jerry Watts                       Clearwater  FL       4815   48     1261        50:41.4     52:39.7     16:21/M
      52    Joe Morris                        Wesley Chapel  FL    4554   48     1295        54:57.8     57:52.6     17:44/M
      53    Jon Hancock                       Bradenton  FL        5259   49     1310        58:49.9   1:01:11.2     18:58/M
      54    Dale Griffen                      Seminole  FL         4310   46     1322      1:00:47.6   1:03:39.9     19:36/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    RHONDA HARMS                      CLEARWATER  FL       4330   47       70        23:31.6     23:34.3      7:35/M
       2    Ashley Haselwood                  Lutz  FL             5434   45       78        23:48.5     23:54.1      7:41/M
       3    Melissa Haist                                          5543   48       81        23:51.2     23:55.2      7:42/M
       4    Tracy Hart                        Ocala  FL            2507   48       90        24:12.3     24:12.3      7:48/M
       5    Dawn Burke                        Dunedin  FL          5334   49       92        24:13.6     24:36.0      7:49/M
       6    Lisa Swanson                      Oldsmar  FL          4752   46      104        24:40.4     24:57.9      7:57/M
       7    Cathy Dupont                      Marshfield  VT       5243   49      113        24:54.4     26:22.5      8:02/M
       8    Kristin Stewart                   Clearwater  FL       4739   47      120        25:02.9     25:46.1      8:05/M
       9    Kattie Horn                       Lutz  FL             4993   49      139        25:32.3     25:43.4      8:14/M
      10    Kelly Ware                        St. Petersburg  FL   6095   48      141        25:36.1     25:44.1      8:15/M
      11    Holly Wintermeier                 Palm Harbor  FL      5545   48      142        25:36.9     27:34.7      8:15/M
      12    Virginia Lisle                    Palm Harbor  FL      5277   48      147        25:44.2     27:00.8      8:18/M
      13    Elaine Schirmer                   Oldsmar  FL          6078   49      189        26:52.6     27:11.4      8:40/M
      14    Meg Mandakis                      CLEARWATER  FL       6050   48      213        27:17.0     28:24.2      8:48/M
      15    Kelley Hewett                     Dunedin  FL          4347   46      228        27:32.4     28:39.7      8:53/M
      16    Allyn Curry                       Crystal Beach  FL    4919   49      244        28:05.0     30:24.8      9:04/M
      17    Noelle Clark                      Safety Harbor  FL    4141   48      274        28:30.6     29:42.2      9:12/M
      18    Christina Butler                  Palm Harbor  FL      4899   47      303        29:02.6     30:14.2      9:22/M
      19    Leslie Gentilella                 Wesley Chapel  FL    4281   47      310        29:09.9     31:05.5      9:24/M
      20    Gayla Poythress                   Fleming Island  FL   6066   46      317        29:11.5     29:24.0      9:25/M
      21    Christiane Cimon                  Riverview  FL        4137   49      330        29:22.2     30:23.6      9:28/M
      22    Irene Jonas                       New Port Richey  FL  4391   46      360        29:53.6     30:06.8      9:38/M
      23    Kim Harcrow                       Tampa  FL            5260   49      364        29:55.9     30:15.1      9:39/M
      24    Shana Schmidt                     Tampa  FL            4690   49      374        30:05.1     30:05.1      9:42/M
      25    Marcy Dolan                                            5549   46      379        30:07.2     31:58.0      9:43/M
      26    Kat Yamazato                      Clearwater  FL       5211   46      444        31:06.0     32:51.3     10:02/M
      27    Sharon DeLuca                     Largo  FL            6023   49      450        31:07.6     32:16.0     10:02/M
      28    Tiffani Wernick                   SAFETY HARBOR  FL    4830   45      451        31:08.1     31:46.8     10:03/M
      29    Claudia Hibbert                   Wesley Chapel  FL    5360   48      485        31:35.0     33:24.7     10:11/M
      30    Julianne Harcombe                 Palm Harbor  FL      4981   45      547        32:34.4     32:51.0     10:30/M
      31    Diana Perez                       Riverview  FL        4618   49      549        32:36.0     33:10.8     10:31/M
      32    Shana Muse                                             5504   49      631        33:44.1     36:10.5     10:53/M
      33    Cathy Curylo                      Schaumburg  IL       4181   48      650        34:10.5     34:39.5     11:01/M
      34    Ketsana Phommalee                 Riverview  FL        5381   45      668        34:26.1     37:01.3     11:06/M
      35    Mary Mulligan                     Palm Harbor  FL      4558   45      674        34:35.3     42:59.8     11:09/M
      36    Donna Mack                        Clearwater  FL       5278   48      682        34:37.2     35:00.3     11:10/M
      37    Marilyn Triassi                   Trinity  FL          5185   46      690        34:45.5     36:59.3     11:13/M
      38    Connie Piatt                      Odessa  FL           5101   48      712        35:01.0     35:25.4     11:18/M
      39    Nicole Irish                      Fort Myers  FL       4378   49      713        35:02.0     35:14.0     11:18/M
      40    Nina Warshofsky                   Clearwater  FL       4812   47      721        35:09.0     35:41.3     11:20/M
      41    Julianna Stolz                    Largo  FL            5415   47      722        35:09.7     36:16.2     11:20/M
      42    Cynthia Jansen                    Lakeland  FL         4384   46      763        35:51.1     37:51.6     11:34/M
      43    Sheri Middlemas                   Clearwater  FL       5284   46      786        36:25.1     37:17.3     11:45/M
      44    Paula Saathoff                    Palm Harbor  FL      4674   46      813        36:55.6     38:05.2     11:55/M
      45    Nanette Dolsen                    Wesley Chapel  FL    4210   45      833        37:16.6     39:18.0     12:01/M
      46    Kerri Ryan                        Tampa  FL            5301   47      839        37:21.3     38:24.8     12:03/M
      47    Alena Watts                       Cleawater  FL        4814   46      851        37:31.7     39:15.1     12:06/M
      48    Max Artman                        Wesley Chapel  FL    4873   47      863        37:54.6     39:15.9     12:14/M
      49    Lisa Messinger                    Largo  FL            5068   48      864        37:54.7     39:08.3     12:14/M
      50    Yvette Gray                       Tampa  FL            4973   48      868        38:08.9     39:35.7     12:18/M
      51    Debra Prior                       St Petersburg  FL    5106   49      877        38:19.8     39:50.2     12:22/M
      52    Casey Woodruff                    Clearwater  FL       4848   46      898        38:37.7     40:58.2     12:27/M
      53    Marilyn Bolling                   Odessa  FL           4061   46      899        38:38.0     40:16.4     12:28/M
      54    Susan Malone                      Valrico  FL          4492   49      907        38:55.9     41:00.3     12:33/M
      55    Sandi Burke-Taylor                Palm Harbor  FL      4096   47      919        39:06.6     39:54.5     12:37/M
      56    Ann Keen                          Tampa  FL            5363   46      926        39:20.8     41:37.3     12:41/M
      57    Leslie Dernulc                    Highland  IN         4204   48      958        40:00.9     40:31.1     12:54/M
      58    Lisa Waldner Morgan               Lutz  FL             4804   45      980        40:32.3     40:46.8     13:05/M
      59    Melisa Cameron                    Hoffman Estates  IL  4107   48      986        40:37.1     41:06.8     13:06/M
      60    Suzanne Cosper                    Palm Harbor  FL      4164   46      997        40:44.5     41:41.9     13:08/M
      61    Lori McLain                       Safety Harbor  FL    5418   47     1014        41:00.4     42:01.3     13:14/M
      62    Dawn OLaughlin                    Palm Harbor  FL      4585   49     1072        42:22.6     43:31.8     13:40/M
      63    Doreen Keane                      Tampa  FL            5011   48     1091        42:48.6     45:28.9     13:48/M
      64    Tammy Anderson                    Palm Harbor  FL      5220   46     1093        42:50.5     44:49.7     13:49/M
      65    Patricia Workman                  Tampa  FL            4850   48     1103        43:09.1     44:32.4     13:55/M
      66    Kimberly Finn                     Tampa  FL            5249   46     1105        43:12.8     44:37.0     13:56/M
      67    Yvette Wilson                     Odessa  FL           5206   49     1117        43:34.7     45:04.9     14:03/M
      68    Laura St. John                    Trinity  FL          5164   49     1148        44:40.5     45:15.5     14:25/M
      69    Judy Molnar Wilson                Oldsmar  FL          6055   48     1162        45:23.4     47:02.1     14:38/M
      70    Angela Edwards                    Saint Petersburg  F  4218   46     1169        45:39.3     45:59.8     14:44/M
      71    Carin Brown                       Clermont  FL         4089   47     1175        45:53.7     47:41.9     14:48/M
      72    Hilary Tonelis                    Safety Harbor  FL    5394   47     1206        47:06.0     48:11.4     15:12/M
      73    Judy Bevin                        Safety Harbor  FL    4946   49     1222        47:47.7     47:47.7     15:25/M
      74    Suzanne Pedlow                    Clearwater  FL       4614   46     1235        48:24.7     49:19.1     15:37/M
      75    Wendy Chapkis                     Tampa  FL            4129   48     1242        49:10.2     51:26.2     15:52/M
      76    Janice Liscinski                  Pinellas Park  FL    4468   46     1280        52:42.0     53:01.6     17:00/M
      77    Pati Morris                       Wesley Chapel  FL    4555   49     1296        54:58.3     57:52.5     17:44/M
      78    Nikki Trionfi                     Seffner  FL          4775   48     1303        55:59.7     58:12.1     18:04/M
      79    Celena Ossi                       Tarpon Springs  FL   4590   45     1326      1:02:25.0   1:02:25.0     20:08/M
      80    Dana Ritz                         New Port Richey  FL  4653   46     1330      1:05:35.6   1:07:22.7     21:09/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Gregory Dodson                    St Petersburg  FL    5340   52       12        19:26.0     19:27.0      6:16/M
       2    Orin Inniss                       Tampa  FL            5002   50       13        19:41.7     19:46.2      6:21/M
       3    Jeff Lessie                       Tampa  FL            6047   52       18        20:28.9     20:30.5      6:36/M
       4    Keith Poythress                   Fleming Island  FL   6067   50       26        21:03.2     21:04.4      6:47/M
       5    Brian Landman                     Tampa  FL            4439   52       28        21:05.8     21:08.3      6:48/M
       6    Tim Steiner                       Riverview  FL        5485   53       39        21:30.6     21:33.3      6:56/M
       7    Ronny Medlock                     New Port Richey  FL  5283   51       57        22:39.3     22:42.1      7:18/M
       8    Doug Gillotte                     Raleigh  NC          5438   53       94        24:14.0     24:19.1      7:49/M
       9    Dave Pierce                       Palm Harbor  FL      4624   53      149        25:45.8     26:04.8      8:18/M
      10    Fred Taft                         Pinellas Park  FL    5172   52      167        26:15.6     26:28.2      8:28/M
      11    Jim Zwers                         Clearwater  FL       4867   50      177        26:28.0     26:29.7      8:32/M
      12    Robert Fanning                    Holiday  FL          4232   53      212        27:16.9     27:50.3      8:48/M
      13    Fred Larson                       Trinity  FL          4444   54      260        28:18.3     30:59.2      9:08/M
      14    Timothy Vinoski                   Tampa  FL            4800   54      265        28:23.1     31:10.5      9:09/M
      15    Mike Newton                       Safety Harbor  FL    5285   53      293        28:53.8     29:26.3      9:19/M
      16    Brian Reith                       Lafayette  IN        5115   51      315        29:10.9     30:17.5      9:25/M
      17    David DiSipio                     Seminole  FL         5239   53      327        29:19.3     30:33.4      9:27/M
      18    Kapil Bhatis                      Tampa  FL            5487   50      342        29:37.1     29:44.5      9:33/M
      19    John Gentilella                   Wesley Chapel  FL    4280   52      345        29:38.1     31:38.6      9:34/M
      20    Ron Moore                         Clearwater Beach  F  5374   54      347        29:40.3     30:53.0      9:34/M
      21    Mike Schmidt                      Tampa  FL            5145   52      361        29:53.8     30:05.2      9:38/M
      22    Todd Schirmer                     Tampa  FL            4687   51      382        30:08.9     30:57.3      9:43/M
      23    Stuart MacMillan                  Safety Harbor  FL    5053   52      394        30:24.2     31:14.3      9:48/M
      24    Paul Cairns                       Safety Harbor  FL    4103   50      400        30:26.6     31:50.8      9:49/M
      25    Jeff Hibbert                      Wesley Chapel  FL    5359   52      401        30:26.7     32:17.3      9:49/M
      26    Jim Orchard                       Tampa  FL            4589   53      403        30:29.9     30:56.9      9:50/M
      27    Robert Dunne                      Peabody  MA          5501   53      404        30:30.2     31:14.7      9:50/M
      28    Jeffrey Allen                     Tampa  FL            5444   52      442        31:04.0     31:33.5     10:01/M
      29    Joseph DeLuca                     Largo  FL            6022   51      448        31:06.9     32:16.5     10:02/M
      30    Ray Gurka                         Tampa  FL            5257   52      481        31:27.6     33:18.3     10:09/M
      31    Eric Chizmar                      Temple Terrace  FL   5406   53      512        31:56.0     32:53.8     10:18/M
      32    James Kraft                       York  PA             5021   53      564        32:44.2     33:47.9     10:34/M
      33    David Parady                      Dunedin  FL          5379   51      628        33:42.5     36:45.9     10:52/M
      34    Jim Bevin                         Safety Harbor  FL    4947   50      649        34:10.1     34:33.3     11:01/M
      35    James Keelin Keelin               Clearwater  FL       4404   52      765        35:52.5     35:59.2     11:34/M
      36    Dale Schweinsberg                 New Port Richey  FL  5437   54      790        36:28.7     38:55.9     11:46/M
      37    James Hampton                     Tampa  FL            4323   51      861        37:52.2     40:10.6     12:13/M
      38    Tod Stutzman                      New Port Richey  FL  5170   50      949        39:48.3     40:21.1     12:50/M
      39    Mark Swanson                      Oldsmar  FL          4753   50     1147        44:40.2     45:46.9     14:25/M
      40    William Hampton                   Dunedin  FL          5356   54     1158        45:16.6     45:28.8     14:36/M
      41    Brad Richlin                      Ruskin  FL           4650   54     1192        46:36.7     48:40.0     15:02/M
      42    Kenneth Coats                     Valrico  FL          5231   50     1198        46:53.7     49:19.7     15:07/M
      43    Jefferey Borden                   Tampa  FL            4892   52     1202        47:01.8     48:32.9     15:10/M
      44    Charles Bracey                    CLEARWATER  FL       4893   50     1260        50:39.6     52:39.0     16:20/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Carol Bancroft                    Safety Harbor  FL    5222   54       51        22:21.8     22:23.0      7:13/M
       2    Lynne Vadelund                    Valrico  FL          4788   53       93        24:14.0     24:41.6      7:49/M
       3    Lori Graham                       Clintonville  PA     4971   50      123        25:07.7     25:18.0      8:06/M
       4    Kathy Gasparini                   Oldsmar  FL          5253   50      144        25:38.6     25:50.7      8:16/M
       5    Trish Marshall                    Troy  MI             5279   50      145        25:39.5     28:21.2      8:16/M
       6    Catherine Keelin                  Clearwater  FL       4403   50      226        27:30.5     27:36.7      8:52/M
       7    Maria Mendoza                     Tampa  FL            4526   52      264        28:22.4     29:42.4      9:09/M
       8    Lana Austin                       Tampa  FL            4019   53      270        28:28.4     30:24.6      9:11/M
       9    CARRIE CARNES                     BROOKSVILLE  FL      4901   52      286        28:50.2     33:48.4      9:18/M
      10    Bonny Stephens                    Tampa  FL            4738   50      299        29:00.2     30:16.2      9:21/M
      11    Estrella Cibreiro-Couce           Tolland  CT          4136   52      309        29:08.0     30:03.5      9:24/M
      12    Lisa Giancana                     Apple Valley  MN     5409   53      323        29:16.3     31:52.1      9:26/M
      13    Elizabeth Trask                   Lithia  FL           5184   51      341        29:36.3     31:56.6      9:33/M
      14    Patty Schweinsberg                New Port Richey  FL  5436   52      406        30:33.5     32:06.6      9:51/M
      15    Linda Hoard                       Riverview  FL        6041   52      414        30:38.3     31:41.5      9:53/M
      16    Sherry Bencetic                   Odessa  FL           4881   54      433        30:56.9     32:23.0      9:59/M
      17    Lucy Gurka                        Tampa  FL            5256   52      480        31:27.6     33:18.1     10:09/M
      18    Becky Mc Afee                     Tampa  FL            4510   50      550        32:36.1     34:22.2     10:31/M
      19    Doris Bracey                      Clearwater  FL       4070   54      561        32:43.2     33:45.7     10:33/M
      20    Carol Kraft                       York  PA             5020   53      566        32:44.5     33:47.9     10:34/M
      21    Colleen Sullivan                  Pompano Beach  FL    4749   50      567        32:44.7     35:27.6     10:34/M
      22    Chris Clogston                    Clearwater  FL       4147   50      615        33:28.9     35:10.7     10:48/M
      23    Karen Tatjes                      Palm Harbor  FL      5177   50      620        33:35.8     34:43.5     10:50/M
      24    Calli Baldock                     Palm Harbor  FL      4023   51      621        33:35.9     34:43.6     10:50/M
      25    Debbie Squier                     Safety Harbor  FL    5163   50      622        33:40.0     34:30.1     10:52/M
      26    Liza Johnson                      Ozona  FL            5265   53      632        33:44.1     34:03.3     10:53/M
      27    Donna Pierce                      Saint Petersburg  F  6063   50      633        33:47.0     33:56.7     10:54/M
      28    Petrina Whallen                   Tampa  FL            4834   51      683        34:37.5     35:59.3     11:10/M
      29    Lauri Snetsinger                  Marshfield  VT       5306   51      709        34:58.9     36:38.3     11:17/M
      30    Diane Wasoff                      Safety Harbor  FL    4813   54      720        35:08.7     35:41.5     11:20/M
      31    Kim Morledge                      Winter Haven  FL     5084   51      727        35:16.2     38:26.8     11:23/M
      32    Wendy Reagan                      Clearwater  FL       5113   54      742        35:36.0     37:25.7     11:29/M
      33    Michelle Chartier                 Safety Harbor  FL    5335   52      776        36:03.7     39:11.9     11:38/M
      34    Renita Sullivan                   Tampa  FL            6088   50      795        36:38.8     38:13.0     11:49/M
      35    Carol Dates                       St. Petersburg  FL   4188   54      799        36:45.1     38:12.2     11:51/M
      36    Susan Guarino                     Safety Harbor  FL    4317   50      836        37:18.2     38:17.9     12:02/M
      37    Sue Thomas                        Palm Harbor  FL      4765   52      842        37:22.1     39:06.9     12:03/M
      38    Scarlett Ferstl                   Tampa  FL            4252   51      845        37:25.3     38:34.8     12:04/M
      39    Lori Casalvieri                   Beverly Hills  FL    4126   54      852        37:33.6     39:15.3     12:07/M
      40    Jennifer Van Nostran              Crystal Beach  FL    5186   50      865        37:55.7     39:08.5     12:14/M
      41    Sharon Paranto                    Odessa  FL           4600   51      867        38:05.2     38:19.7     12:17/M
      42    Sharon Cassidy                    Palm Harbor  FL      4904   53      879        38:21.6     38:48.0     12:22/M
      43    Valarie Jiles                     St Petersburg  FL    5004   52      912        39:00.2     40:26.3     12:35/M
      44    Cheryl Bielecki                   Clearwater  FL       4885   53      930        39:24.0     42:26.6     12:43/M
      45    Shirley Schaffer                  Bolingbrook  IL      4684   51      934        39:26.5     39:42.0     12:43/M
      46    Kelly Collier                     Palm Harbor  FL      4153   50      942        39:38.8     42:02.2     12:47/M
      47    Betsy Fishburne                   St. Augustine  FL    4254   51      957        39:54.1     41:15.3     12:52/M
      48    Vicki Delgado                     Tampa  FL            4198   51      968        40:16.5     41:42.9     12:59/M
      49    Kimberly Williams                 Tampa  FL            4836   52      971        40:22.0     43:10.6     13:01/M
      50    Sandy Everett                     Palm Harbor  FL      4942   54     1003        40:49.2     42:26.9     13:10/M
      51    Debbie Brandt                     Palm Harbor  FL      4076   54     1015        41:00.6     43:05.6     13:14/M
      52    Connie Lowe                       Plant City  FL       4476   54     1038        41:46.1     43:20.4     13:28/M
      53    Sandy Surran                      St Petersburg  FL    4750   54     1059        42:09.1     42:19.4     13:36/M
      54    Karrie Kopech                     Clearwater  FL       4419   50     1061        42:13.7     42:24.4     13:37/M
      55    Sandra Galpin                     Tampa  FL            4275   50     1063        42:15.2     45:07.8     13:38/M
      56    Behiye Tapan-Chettri              Safety Harbor  FL    4757   52     1068        42:19.0     43:52.9     13:39/M
      57    Linda Calhoun                     St Petersburg  FL    4106   53     1070        42:19.4     43:53.5     13:39/M
      58    Stephanie Feazell                 St Petersburg  FL    4239   51     1094        42:51.1     44:55.6     13:49/M
      59    Helen Kwiat                       Casselberry  FL      6046   51     1107        43:13.7     43:55.0     13:56/M
      60    Penny Cyr                         Palm Harbor  FL      4921   53     1128        43:58.8     45:45.1     14:11/M
      61    Robin Wells                       Kissimmee  FL        4824   50     1135        44:10.2     45:17.6     14:15/M
      62    Christine Molinowski              Plant City  FL       4540   50     1142        44:21.5     45:41.1     14:18/M
      63    Jamie Hoople                      Oldsmar  FL          4990   53     1155        45:09.5     45:47.4     14:34/M
      64    Kris Wilson                       Seminole  FL         4840   50     1160        45:22.3     48:04.0     14:38/M
      65    Krisanne Horsch                   Eagan  MN            5490   54     1164        45:26.1     48:02.4     14:39/M
      66    Sharon Jenkins                    Saint Petersburg  F  4386   51     1170        45:39.6     46:00.2     14:44/M
      67    Corrina Mears                     Safety Harbor  FL    5066   53     1174        45:44.2     48:29.8     14:45/M
      68    Tawana Hardiman                   Seminole  FL         5476   50     1194        46:45.2     48:53.6     15:05/M
      69    Debbie Borden                     Tampa  FL            4891   52     1204        47:02.9     48:33.5     15:10/M
      70    Derly Rubish                      Safety Harbor  FL    5503   51     1207        47:06.5     48:12.1     15:12/M
      71    Cheryl Gardner                    Valrico  FL          4278   53     1238        48:55.2     50:29.8     15:47/M
      72    Luanne Smith Horton               Coral Springs  FL    6083   52     1240        49:03.5     50:09.2     15:49/M
      73    Michele Ranalli                   Saint Petersburg  F  5295   51     1250        49:33.0     50:32.7     15:59/M
      74    Jeannette Cofino                  Wesley Chapel  FL    4150   52     1266        51:15.3     51:56.7     16:32/M
      75    Jackie Morris                     Largo  FL            5376   50     1294        54:49.0     56:58.4     17:41/M
      76    DONNA RUSH                        CLEARWATER  FL       5385   54     1297        55:40.9     57:04.4     17:57/M
      77    Debbie Kampel                     Palm  Harbor  FL     5009   53     1319      1:00:32.0   1:03:25.1     19:32/M
      78    Annie Stobbs                      Tampa  FL            5393   53     1331      1:16:27.8   1:19:07.7     24:40/M
      79    Heidi Loughran                    Hamilton  OH         5046   52     1332      1:16:28.5   1:19:07.6     24:40/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    George Medler                     Spring Hill  FL      5373   55       16        20:22.9     20:25.6      6:34/M
       2    Mike Ellington                    Tampa  FL            4934   57       29        21:06.5     21:06.5      6:48/M
       3    Rick Harcrow                      Tampa  FL            5261   56      162        26:07.1     26:26.6      8:25/M
       4    David Root                        Palm Harbor  FL      5129   56      331        29:22.5     29:45.1      9:28/M
       5    John Schneider                    Petersburg  NJ       4692   58      332        29:22.5     29:32.2      9:28/M
       6    William Meier                     Palm Harbour  FL     4525   56      340        29:35.9     29:45.2      9:33/M
       7    Bernie Rochford                   Akron  OH            4656   56      346        29:38.3     30:41.0      9:34/M
       8    David Atkins                      Clearwater  FL       4018   57      396        30:25.6     31:21.3      9:49/M
       9    John Kudryk                       CLEARWATER  FL       5026   59      402        30:27.0     30:56.1      9:49/M
      10    Terry Hoos                        Valrico  FL          4991   56      488        31:36.7     32:05.5     10:12/M
      11    Garry Schultz                     Regina  XX           6081   56      543        32:33.4     33:37.2     10:30/M
      12    David Ward                        Tarpon Springs  FL   4809   59      574        32:50.9     33:52.2     10:35/M
      13    Loren Murfield                    Odessa  FL           4561   58      616        33:29.3     34:53.2     10:48/M
      14    Marc Blouin                       Palm Harbor  FL      5477   55      640        34:00.7     35:01.0     10:58/M
      15    Don Strobeck                      Tampa  FL            4744   58      644        34:06.5     35:46.2     11:00/M
      16    Jim Dowis                         Tampa  FL            4932   58      648        34:09.6     34:33.3     11:01/M
      17    Scott Fullerton                   Land O Lakes  FL     4272   59      684        34:37.6     35:49.0     11:10/M
      18    James Kehoe                       Jupiter  FL          5364   57      747        35:39.5     37:28.8     11:30/M
      19    Pam Strobeck                      Tampa  FL            4745   57      803        36:47.0     38:34.9     11:52/M
      20    Mark Stewart                      Clearwater  FL       4740   56      857        37:45.1     38:28.4     12:11/M
      21    David Schaffer                    Bolingbrook  IL      4683   55      932        39:25.9     39:41.8     12:43/M
      22    Mark Everett                      Palm Harbor  FL      4228   57     1002        40:48.6     42:26.3     13:10/M
      23    Brian Feist                       Safety Harbor  FL    4240   56     1027        41:32.7     43:33.8     13:24/M
      24    Rahul Chettri                     Safety Harbor  FL    4133   55     1067        42:17.5     43:52.4     13:38/M
      25    Gary Imel                                              5456   55     1118        43:38.8     43:38.8     14:05/M
      26    Duncan Mcdonald                   Palm Harbor  FL      5486   59     1186        46:15.0     48:20.9     14:55/M
      27    William McMahan                   New Port Richey  FL  4521   56     1203        47:02.9     47:58.0     15:10/M
      28    Bruce Pedlow                      Clearwater  FL       4613   58     1234        48:23.9     49:17.7     15:36/M
      29    Ken Lynch                         Safety Harbor  FL    5050   57     1252        49:42.6     51:19.8     16:02/M
      30    Darryl Kwiat                      Casselberry  FL      4429   55     1293        54:32.0     56:49.3     17:35/M
      31    Thomas Beanland                   Orlando  FL          4036   58     1329      1:02:46.5   1:04:15.5     20:15/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Julie Schmidt                     Odessa  FL           6079   55      249        28:09.2     29:02.6      9:05/M
       2    Karen Lamb                        Safety Harbor  FL    4435   57      307        29:05.4     29:21.3      9:23/M
       3    Anne Azzoli                       Land O Lakes  FL     4020   55      432        30:55.6     32:11.7      9:58/M
       4    Sherrie Williams                                       5517   57      503        31:53.1     32:45.1     10:17/M
       5    Florelle Barron                   Tampa  FL            6007   59      513        31:57.2     32:58.3     10:18/M
       6    Laurie Bond                       Valrico  FL          4890   59      537        32:27.6     34:23.2     10:28/M
       7    Donna-Lee Fabian                  Tampa  FL            4943   57      582        33:02.3     33:37.3     10:39/M
       8    Mary Hoke                         Lakeland  FL         4354   57      597        33:16.0     33:47.3     10:44/M
       9    Donna DeBello                     Tampa  FL            5407   58      602        33:20.4     34:38.7     10:45/M
      10    Rosemary Novario                  St Petersburg  FL    5419   58      749        35:41.1     36:45.6     11:31/M
      11    Joan Laubmeier                    Land O Lakes  FL     4448   59      767        35:55.0     37:55.9     11:35/M
      12    Michelle LeBeau                   St Petersburg  FL    5368   58      772        36:00.5     39:08.7     11:37/M
      13    Jill Hampton                      Tampa  FL            4324   56      870        38:10.3     40:28.4     12:19/M
      14    Suzi Bell                         Palm Harbor  FL      4041   55      896        38:37.5     39:34.1     12:27/M
      15    Lisa Murfield                     Odessa  FL           4560   55      904        38:47.8     40:12.9     12:31/M
      16    David Reynolds                    Apollo Beach  FL     6070   57      928        39:23.7     40:52.1     12:42/M
      17    Deborah Bradshaw                  Tampa  FL            4071   59      972        40:22.3     43:10.9     13:01/M
      18    Katherine Vinoski                 Tampa  FL            4799   57      978        40:24.1     43:11.2     13:02/M
      19    Erin Moore                        Tarpon Springs  FL   4546   56      994        40:42.5     42:24.7     13:08/M
      20    Nancy Dickman                     Palm Harbor  FL      6025   57     1013        40:58.4     41:14.8     13:13/M
      21    Terri Jordan                      The Villages  FL     4395   57     1042        41:51.0     43:35.7     13:30/M
      22    Sarah Schneider                   Petersburg  NJ       4693   58     1057        42:08.7     42:19.3     13:35/M
      23    Rhonda Hermann                    St. Petersburg  FL   5422   55     1077        42:28.4     42:52.2     13:42/M
      24    Susan Wurl                        Clearwater  FL       4854   59     1090        42:48.0     43:16.1     13:48/M
      25    Sharon Ursula Colombo             Riverview  FL        5442   56     1095        42:51.4     43:00.2     13:49/M
      26    Debbie Carlson                    Clearwater  FL       4122   56     1100        43:04.6     44:42.6     13:54/M
      27    Sue Reynolds                      Apollo Beach  FL     6071   56     1139        44:19.1     45:47.2     14:18/M
      28    Debra Martin                      Safety Harbor  FL    4500   57     1140        44:19.3     44:38.6     14:18/M
      29    Nancy Besore                                           5516   57     1181        46:12.6     47:07.3     14:54/M
      30    Patricia Dahne                    Hudson  FL           4182   59     1182        46:13.1     46:55.6     14:55/M
      31    Rena Politis                      Safety Harbo  FL     5291   57     1197        46:51.0     47:00.7     15:07/M
      32    Cathy Green                       Largo  FL            4308   55     1230        48:10.2     48:59.2     15:32/M
      33    Carolyn Hamilton                  Largo  FL            4977   55     1253        49:42.7     51:49.7     16:02/M
      34    Carolyn Benham                    Orlando  FL          5480   56     1255        49:51.4     51:24.2     16:05/M
      35    Patricia Brown                    Fayetteville  NC     5508   56     1287        53:09.8     55:26.8     17:09/M
      36    Emily Dierlam                     Safety Harbor  FL    4928   59     1299        55:41.2     57:04.7     17:58/M
      37    Beverly Beanland                  Orlando  FL          4035   58     1328      1:02:42.7   1:04:12.3     20:14/M
      38    Melinda Crawford                  Oldsmar  FL          4171   55     1333      1:16:28.5   1:19:08.0     24:40/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Al Kohn                           Palm Harbor  FL      5469   62       47        22:18.2     22:21.5      7:12/M
       2    Dan McClenahan                                         5557   62       85        23:54.4     23:56.8      7:43/M
       3    Ed Monti                          Tarpon Springs  FL   5081   61      107        24:45.8     25:04.6      7:59/M
       4    Richard Anfinson                  Cedar Falls  IA      4011   62      155        25:55.2     25:59.2      8:22/M
       5    Mike Korenvaes                    TampaCity  FL        4420   63      164        26:13.4     26:18.7      8:27/M
       6    Robert Paratore                   Charlotte  NC        5287   62      190        26:53.6     26:59.5      8:40/M
       7    Don Brown                         Raleigh  NC          5331   64      217        27:21.5     27:46.1      8:49/M
       8    Pete Maliszewski                  Safety Harbor  FL    4491   62      370        30:01.9     30:40.1      9:41/M
       9    Fred Vasconi                      Tampa  FL            4793   63      446        31:06.4     31:55.4     10:02/M
      10    David McGee                       Oldsmar  FL          5063   60      584        33:05.0     35:28.4     10:40/M
      11    Gregory Politis                   Safety Harbor  FL    5290   61      704        34:55.7     35:05.0     11:16/M
      12    John Ulm                          Saint Petersburg  F  4784   64      734        35:21.3     36:18.2     11:24/M
      13    Robert Laubmeier                  Land O Lakes  FL     4449   60      766        35:54.3     37:55.5     11:35/M
      14    Randy Evans                       Brighton  MI         5344   62      917        39:04.2     39:04.2     12:36/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Judith Shepard                    Odessa  FL           5430   62       86        23:56.6     24:01.1      7:43/M
       2    Ellen Kohn                        Palm Harbor  FL      4416   63       98        24:34.3     24:37.7      7:55/M
       3    Dawn Pendola                      Safety Harbor  FL    5380   60      211        27:16.3     28:11.0      8:48/M
       4    Susan Mueller                     Tampa  FL            5087   64      281        28:46.3     30:26.4      9:17/M
       5    Geraldine Sterlicchi              Clearwater  FL       5312   60      312        29:10.2     29:55.9      9:25/M
       6    Marlene Csunyo                    Clearwater  FL       4175   60      356        29:49.7     29:54.2      9:37/M
       7    Tee Kudryk                        Clearwater  FL       5025   62      521        32:09.0     32:39.0     10:22/M
       8    Bill Mazza                        Safety Harbor  FL    4508   61      541        32:29.6     33:32.4     10:29/M
       9    Kathy Mathues                     Oley  PA             4504   63      569        32:44.9     33:31.6     10:34/M
      10    Linda Shutt                       Tarpon Springs  FL   4711   62      585        33:06.4     34:02.6     10:41/M
      11    Monica Hilton                     Dunedin  FL          4353   62      653        34:15.2     35:16.1     11:03/M
      12    Diane Whitman                     Thonotosassa  FL     5463   62      718        35:05.8     37:45.5     11:19/M
      13    Karen Smuz                        Holiday  FL          4725   60      729        35:18.2     35:46.1     11:23/M
      14    Jane Evans                        Brighton  MI         5343   62      818        37:01.0     39:04.3     11:56/M
      15    Kay Hill                          Spring Hill  FL      4351   62      849        37:26.3     38:33.5     12:05/M
      16    Lorraine Mazza                    Safety Harbor  FL    4509   61      862        37:53.2     38:57.5     12:13/M
      17    Jay Remec                         Sun City Center  FL  4646   62      902        38:46.5     41:12.3     12:30/M
      18    Kathleen Moore                    Ormond Beach  FL     4547   61      910        38:59.4     40:40.8     12:35/M
      19    Carla Webb                        Thonotosassa  FL     4819   62      954        39:51.9     42:37.0     12:51/M
      20    Pattie Glassford                  Spring Hill  FL      4291   62      979        40:26.9     41:06.1     13:03/M
      21    Lori Bolan                        Indian Rocks Beach   4060   61     1073        42:22.7     43:31.5     13:40/M
      22    Susan Powell                      Riverview  FL        5445   64     1088        42:41.7     42:50.6     13:46/M
      23    Jackie FENIMORE                   TAMPA  FL            4247   61     1156        45:12.9     49:25.0     14:35/M
      24    Pat Dearth                        Palm Harbor  FL      6020   61     1171        45:41.2     47:12.5     14:44/M
      25    Linda Laguna                      Clearwater  FL       4434   62     1224        47:53.1     48:18.2     15:27/M
      26    Karen Nielsen                     Clearwater  FL       6059   63     1264        51:07.2     52:35.1     16:29/M
      27    Jan Carpenter                     Venice  FL           6012   64     1272        51:44.1     54:06.6     16:41/M
      28    Denise Thomas                     Trinity  FL          4763   60     1275        52:06.2     54:12.8     16:48/M
      29    Lynn Horn                         Safety Harbor  FL    4358   62     1278        52:41.3     53:17.4     17:00/M
      30    Barbara Pacholski                 Enfield  CT          4593   61     1286        53:04.4     55:37.4     17:07/M
      31    Gayle LaBonte                     Clearwater  FL       5027   61     1321      1:00:46.5   1:03:40.2     19:36/M
      32    Debra Skaggs                      Saint Pete  FL       4718   62     1323      1:00:51.9   1:01:20.0     19:38/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    John Mueller                      Tampa  FL            5086   67      278        28:40.6     30:20.1      9:15/M
       2    Wayne Sibole                      Safety Harbor        5459   65      405        30:33.1     30:59.0      9:51/M
       3    Tim Zauner                        New Port Richey  FL  5215   67      407        30:33.7     32:01.4      9:51/M
       4    Ernest Dinkel, Jr.                Tampa  FL            4209   68      417        30:40.7     30:55.2      9:54/M
       5    Granville Hilton                  Dunedin  FL          4352   67      497        31:46.9     32:48.4     10:15/M
       6    ROSARIO RUSTY PASCUAL             CLEARWATER  FL       4602   69      662        34:20.0     34:42.6     11:05/M
       7    Eugene Ledford                    Clearwater  FL       4457   69      785        36:23.0     37:58.9     11:44/M
       8    Peter Bond                        Valrico  FL          4889   69     1004        40:49.5     42:46.7     13:10/M
       9    Tom Asselin                       Palm Harbor  FL      4016   68     1134        44:07.7     46:56.5     14:14/M
      10    Robert Bourne                     Palm Harbor  FL      4068   65     1152        44:47.7     44:47.7     14:27/M
      11    Ron Horn                          Largo  FL            4359   68     1214        47:18.5     47:54.9     15:15/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Joan Benedetto                    Clearwater  FL       4044   67      794        36:35.4     37:07.2     11:48/M
       2    Rosalie Ledford                   Clearwater  FL       4458   67      810        36:53.7     38:29.0     11:54/M
       3    Sharon Andrews                    South Pasadena  FL   5416   69      858        37:45.2     38:07.1     12:11/M
       4    Madelynne Turner                  Safety Harbor  FL    5316   65      906        38:53.7     41:39.4     12:33/M
       5    JOAN DALE                         APOLLO BEACH  FL     4183   66     1040        41:47.5     42:16.4     13:29/M
       6    Bess Kennedy                      Seminole  FL         4407   65     1211        47:15.6     47:51.4     15:15/M
       7    Cynthia Owens                     Mountville  PA       4592   66     1221        47:47.6     48:36.5     15:25/M
       8    June Chittenden                   Indian Rocks Beach   4134   66     1228        48:07.4     49:16.6     15:31/M
       9    Myrna Stancliff                   Tampa  FL            4735   66     1273        51:45.5     52:31.7     16:42/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Morley Davidson                   Oshawa, Ontario, Ca  4189   71      160        26:03.3     26:08.3      8:24/M
       2    Win Lindeman                      Palm Harbor  FL      4464   70      457        31:14.1     31:32.7     10:05/M
       3    Edward Hopkins                    Tampa  FL            4992   70      689        34:44.6     37:29.7     11:12/M
       4    Thomas Smith                      Ellicott City  MD    4724   71     1183        46:13.5     47:06.5     14:55/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kathleen Hoover                   Chesterfield  MI     4357   70      634        33:48.0     34:14.7     10:54/M
       2    Sue Brown                         Livingston  TX       4091   71     1005        40:49.7     41:51.5     13:10/M
       3    Brigitte Lucenti                  New Port Richey  FL  4478   71     1313        58:59.1   1:01:42.9     19:02/M
Top

Male 75 to 79

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Don Hendry                        Oldsmar  FL          5494   76      267        28:23.6     28:34.1      9:09/M
       2    Michael OHARA                     Newbury  MA          4584   75      297        28:59.7     29:08.3      9:21/M
       3    Hugh Balboni                      Safety Harbor  FL    4876   76      860        37:51.9     39:46.9     12:13/M
Top

Female 75 to 79

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Ann Tedeschi                      Clearwater  FL       4760   77      719        35:08.5     35:55.1     11:20/M
       2    Betty Nevitt                      Clearwater  FL       4575   77      750        35:41.1     36:30.9     11:31/M
       3    ARLETTE GRINER                    TRINITY  FL          4313   77     1263        50:49.5     52:42.3     16:24/M
Top

Male 80 and Over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    John Andersen                     Mississauga  LA      4870   87      921        39:10.9     40:11.8     12:38/M