Best Damn Race - 5K

5k

February 07, 2015


Results By Endurance Sports Timing llc.


Men: Top Finishers 0-11 12-14 15-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: Top Finishers 0-11 12-14 15-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 80-99

Top

Male Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Lee Stephens                      St. Petersburg  FL   4001   34        1        16:23.6     16:23.8      5:17/M
       2    Steve Wilcox                      Clearwater  FL       5150   44        2        16:54.5     16:54.6      5:27/M
       3    Dror Vaknin                       Tampa  FL            5139   47        3        17:55.2     17:55.7      5:47/M
Top

Female Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Katie Waters                      Venice  FL           4871   33       11        19:56.4     19:57.8      6:26/M
       2    Christa Stephens                  St. Petersburg  FL   5161   30       12        19:59.0     20:00.0      6:27/M
       3    Andrea Cassidy                    Tampa  FL            4132   32       13        20:05.2     20:07.0      6:29/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Blair Burnett                     Tampa  FL            4956   46        4        18:23.0     18:23.7      5:56/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jennifer Sullivan                 Safety Harbor  FL    4960   50       23        21:28.7     21:30.8      6:56/M
Top

Male Grand Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    David Costello                    Palm Harbor  FL      4971   60       21        20:50.9     20:53.0      6:44/M
Top

Female Grand Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Lisa Kothe                        Clearwater  FL       4438   54       30        21:46.5     21:48.1      7:02/M
Top

Male 11 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Spencer Dayton                    Safety Harbor  FL    4980    8      310        30:28.9     30:40.1      9:54/M
       2    Nathan Kallarackal                Tampa  FL            5049   11      608        36:48.0     38:56.3     12:34/M
       3    Aidan Cameron                     Trinity  FL          4114   11      786        41:44.4     42:19.7     13:39/M
Top

Female 11 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Juliet McDevitt                   Westerville  OH      4533   10      437        33:16.6     35:09.9     11:20/M
       2    Lydia Weible                      Safety Harbor  FL    4874    9      699        39:10.1     40:01.0     12:55/M
       3    Elana Burrell                     Saint Petersburg  F  4108   10      954        48:00.9     48:12.8     15:33/M
       4    Victoria Thompson                 St. Petersburg  FL   5137    9      972        48:39.1     49:18.7     15:54/M
Top

Male 12 to 14

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Brandon Snow                      Land O Lakes  FL     4775   14        7        19:27.8     19:28.5      6:17/M
       2    Jonathan Williams                 Orlando  FL          6171   14       29        21:46.5     21:54.1      7:04/M
       3    Matthew Hom                       PAlm Harbor  FL      4366   14       34        22:01.0     22:12.4      7:10/M
       4    Michael McCarthy                  Tampa  FL            5073   14       56        23:44.6     23:45.8      7:40/M
       5    Nick Garrett                      Odessa  FL           5165   13      179        27:35.0     28:56.2      9:20/M
       6    Donovan Wood                      Clearwater  FL       5153   12      467        33:48.7     34:46.8     11:13/M
       7    Luke Funair                       Palm Harbor  FL      5004   12      507        34:42.7     35:26.5     11:26/M
       8    Freddy Beegle                     Trinity  FL          4050   14      510        34:44.9     36:14.5     11:41/M
       9    Jonathan Friess                   Clearwater  FL       5002   13      695        39:05.7     41:32.6     13:24/M
      10    Tai Ashford                       New Port Richey  FL  4038   13      838        43:31.8     44:10.2     14:15/M
      11    Nicholas Thompson                 St. Petersburg  FL   5135   12      970        48:37.7     49:18.3     15:54/M
      12    Jake Neumeyer                     Safety Harbor  FL    5090   12     1008        51:11.8     53:47.0     17:21/M
Top

Female 12 to 14

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Alaina Bernsdorf                  Westerville  OH      4060   12      158        27:08.2     27:16.5      8:48/M
       2    Christina Sanders                 Largo  FL            5115   12      274        29:52.1     30:13.0      9:45/M
       3    Sierra Vick                       New Port Richey  FL  4851   12      351        31:16.3     32:51.3     10:36/M
       4    Georgia Cox                       Tampa  FL            4170   12      434        33:12.2     35:05.3     11:19/M
       5    Alyssa Oconnor                    Clearwater  FL       5094   13      597        36:39.9     38:53.0     12:33/M
       6    Maddie Weible                     Safety Harbor  FL    4875   12      693        39:05.0     39:54.7     12:52/M
       7    Penny Laret                       Odessa  FL           4462   13      729        39:57.6     40:24.9     13:02/M
       8    Chiara Simeoni                    Safety Harbor  FL    4756   14      862        44:13.1     45:56.5     14:49/M
       9    Ella Brentzel                     Safety Harbor  FL    4954   12      979        49:03.0     50:28.1     16:17/M
      10    VERONICA GORDON                   Largo  FL            4301   14     1071        59:00.5   1:01:02.1     19:41/M
Top

Male 15 to 17

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Digby Laret                       Odessa  FL           4461   15       85        24:50.7     25:18.5      8:10/M
       2    Cuinn Crawford                    Oldsmar  FL          4173   17      727        39:57.1     40:14.4     12:59/M
       3    Alexander Boudreaux               Largo  FL            4084   15      915        46:21.5     47:38.3     15:22/M
Top

Female 15 to 17

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Lauren Manganiello                Palm Harbor  FL      4511   16      108        25:30.7     25:35.5      8:15/M
       2    Meghan Bobola                     Kissimmee  FL        4949   15      193        28:06.5     28:11.8      9:05/M
       3    Hannah Andujar                    Seminole  FL         4025   15      303        30:22.9     31:55.2     10:18/M
       4    Reagan Cosper                     Palm Harbor  FL      4163   16      519        34:56.9     35:09.3     11:20/M
       5    Kallie Heckathorn                 Largo  FL            5026   17      522        35:01.5     35:17.4     11:23/M
       6    Alexandra Ramos                   Tampa  FL            4657   16      587        36:22.5     38:47.8     12:31/M
       7    Allie Dublino                     Tarpon Springs  FL   4217   15      619        37:12.2     37:30.6     12:06/M
       8    Jabreea Johnson                   Tampa  FL            4401   15      694        39:05.3     40:28.6     13:03/M
       9    Christy Pelletier                 St. Petersburg  FL   6120   16      738        40:13.5     42:41.9     13:46/M
      10    Kimberly Vojtko                   Tampa  FL            4856   15      892        45:17.0     46:09.2     14:53/M
      11    Julia Dowd                        Valrico  FL          6038   17      937        47:26.2     47:27.9     15:18/M
      12    Rielly Boully                     Brandon  FL          4952   17      977        48:55.6     49:27.8     15:57/M
      13    Mackenzie Vojtko                  Tampa  FL            4857   17      980        49:05.2     49:57.4     16:07/M
Top

Male 18 to 24

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Brandon Agnew                     New Port Richey  FL  4011   18       20        20:44.2     20:45.7      6:42/M
       2    Matthew Ryan                      Clearwater  FL       4706   23       26        21:43.5     21:47.5      7:02/M
       3    Kevin O'Brien                     Tampa  FL            5092   21       45        23:08.4     23:11.1      7:29/M
       4    Mike Mcguckin                     Odessa  FL           5075   24       55        23:44.1     25:45.1      8:18/M
       5    Ryan Bernosky                     San Antonio  FL      4059   24       67        24:04.5     24:19.1      7:51/M
       6    Matt Olson                        Dunedin  FL          5097   21      122        25:57.6     26:08.1      8:26/M
       7    Kierian Firch                     Milford  DE          4254   18      161        27:13.7     27:26.6      8:51/M
       8    Matt Lehr                         TAMPA  FL            6085   18      403        32:34.1     33:37.1     10:51/M
       9    Rob Steeg                         Palm Harbor  FL      5127   19      470        33:50.4     34:07.0     11:00/M
      10    Jacob Gordon                      Tampa  FL            6059   24      479        34:08.1     35:08.1     11:20/M
      11    Brandon Adams                     Winter Haven  FL     4008   24      533        35:19.3     35:19.3     11:24/M
      12    Collin Feinberg                                        5187   21      584        36:19.6     38:17.9     12:21/M
      13    Nicholas Taylor                   Tampa  FL            5132   24      636        37:34.3     38:39.7     12:28/M
      14    Tyler Martins                     Palm Harbor  FL      4519   24      830        43:21.6     45:08.0     14:34/M
      15    Jordan Edwards                    Saint Peterburg  FL  4231   18      968        48:32.6     50:25.6     16:16/M
Top

Female 18 to 24

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Paulina Radeka                    Tampa`  FL           4655   23      121        25:56.9     27:42.1      8:56/M
       2    Maria Anastasion                  Trinity  FL          4019   24      140        26:44.4     27:53.9      9:00/M
       3    Alex Diepholz                     Palm Harbor  FL      4207   19      149        26:53.9     27:18.3      8:48/M
       4    Monica Switzer                    Tampa  FL            6154   24      153        26:57.1     27:09.6      8:45/M
       5    Danielle Touchton                 Largo  FL            4824   22      169        27:22.0     27:37.7      8:55/M
       6    Sarah Rountree                    Orlando  FL          6130   23      213        28:36.7     29:47.2      9:36/M
       7    Alyssa Salamone                   New Port Richey  FL  4708   18      215        28:39.3     28:59.9      9:21/M
       8    Gabriella Andujar                 Pinellas Park  FL    4024   22      307        30:26.8     31:58.0     10:19/M
       9    Kayla Rodak                       Clearwater  FL       4692   24      335        30:58.0     33:14.6     10:43/M
      10    Marissa Hodgson                   Largo  FL            4361   19      352        31:17.5     32:45.8     10:34/M
      11    Kelly Dean                        Palm Harbor  FL      4981   23      388        32:11.9     32:28.9     10:28/M
      12    Ali Lamb                          Safety Harbor  FL    4452   24      400        32:30.2     33:22.9     10:46/M
      13    Brittany Doyle                    Palm Harbor  FL      4211   24      425        33:04.4     35:08.5     11:20/M
      14    Lauren Eberhart                   St Petersburg  FL    4227   22      427        33:05.4     33:25.9     10:47/M
      15    Cheyenne Riley                    St. Petersburg  FL   4681   23      430        33:07.4     33:26.7     10:47/M
      16    Arielle Adams                     Winter Haven  FL     4007   23      457        33:34.6     35:18.7     11:23/M
      17    Stephanie Brandt                  Tampa  FL            6014   24      478        34:07.3     35:07.5     11:20/M
      18    Dania Reeber                      Lutz  FL             4666   23      516        34:53.7     35:53.0     11:35/M
      19    Diedra Hery                       St. Petersburg  FL   5032   24      536        35:23.6     37:46.4     12:11/M
      20    Ericka Posyton                    Clearwater  FL       4647   21      543        35:35.0     36:45.3     11:51/M
      21    Danielle Arthur                   Tampa  FL            4035   24      589        36:23.6     38:06.1     12:17/M
      22    Alexandra Torto                   New Port Richey  FL  4823   24      591        36:27.1     39:09.5     12:38/M
      23    Shauna McBride                    Gainesville  FL      5072   24      637        37:34.4     37:49.3     12:12/M
      24    Tymber Taylor                     Tampa  FL            5133   24      638        37:35.1     38:40.2     12:28/M
      25    May Thach                         St.Petersburg  FL    4808   23      672        38:39.1     41:47.4     13:29/M
      26    Kayleigh Crowell                  Kathleen  FL         4975   21      712        39:27.3     41:41.4     13:27/M
      27    Julie Vuu                         Pinellas Park  FL    4858   23      739        40:26.7     43:41.9     14:05/M
      28    Thuy Luong                        Kenneth City  FL     4501   22      740        40:27.0     43:44.4     14:06/M
      29    Victoria Lescota                  Clearwater  FL       4480   20      743        40:32.5     41:00.0     13:14/M
      30    Tahirih Thach                     St. Petersburg  FL   4810   24      747        40:36.8     43:54.6     14:10/M
      31    Melissa Mancari                   Safety Harbor  FL    4510   24      769        41:13.6     42:44.6     13:47/M
      32    Erica Black                       Auburndale  FL       6009   23      774        41:26.2     42:04.4     13:34/M
      33    Steffany Sloma                    Pinellas Park  FL    6146   23      789        41:45.5     42:31.8     13:43/M
      34    Hannah Everett                    Palm Harbor  FL      4234   21      831        43:22.2     43:56.5     14:10/M
      35    Jaime Everett                     Palm Harbor  FL      4235   19      832        43:22.4     43:56.5     14:10/M
      36    Stephanie Matyka                  Spring Hill  FL      6099   23      843        43:36.2     45:15.6     14:36/M
      37    Jenna Yates                       Palm Harbor  FL      6177   18      884        45:00.1     47:33.9     15:20/M
      38    Katelyn Goodwin                   Tampa  FL            4298   24      901        45:28.1     47:39.1     15:22/M
      39    CLARISSA WRIGHT                   SPRING HILL  FL      5155   23      916        46:30.8     48:38.1     15:41/M
      40    Jasmine Edwards                   Saint Petersburg  F  4230   22      969        48:33.4     50:25.9     16:16/M
      41    Miranda Noiseux                   Tampa  FL            6115   24     1038        53:26.1     54:04.5     17:26/M
      42    Margaret Olley                    Tampa  FL            6119   24     1039        53:27.0     54:05.6     17:27/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Christopher VerKuilen             Saint Petersburg  F  5189   28       14        20:08.4     20:49.7      6:43/M
       2    Jared Dorosz                      Palm Harbor  FL      4991   26       18        20:33.7     20:44.9      6:41/M
       3    Brian Lesniak                     Palm Harbor  FL      4481   25       22        21:15.8     21:18.8      6:52/M
       4    Curtis Bartholomew                Deland  FL           4940   29       28        21:45.7     21:52.1      7:03/M
       5    Wesley Mazac                      Tampa  FL            4528   26       31        21:48.4     22:01.2      7:06/M
       6    Sam Waterman                      Gibsonton  FL        4870   28       44        22:58.2     25:46.8      8:19/M
       7    Ryan Cotton                       Riverview  FL        4972   29       52        23:31.1     23:44.3      7:39/M
       8    Gregory Hartney                   Palm Harbor  FL      5021   29       57        23:45.2     23:56.3      7:43/M
       9    Chris Matyka                      Spring Hill  FL      4523   25       65        24:02.0     26:21.0      8:30/M
      10    Chris Kanclerowicz                Tampa  FL            4418   29       97        25:15.9     25:23.7      8:11/M
      11    Stephen Wanamaker                 Lutz  FL             4863   26      114        25:49.9     27:34.7      8:54/M
      12    Michael Miller                    Spring Hill  FL      4554   28      166        27:21.0     27:42.3      8:56/M
      13    John Ramirez                      Zephyrhills  FL      6128   29      170        27:24.5     28:16.2      9:07/M
      14    Darin Hagerman                    Tampa  FL            4328   27      175        27:26.8     28:02.1      9:03/M
      15    Joseph Newcombe                   Clearwater  FL       4597   27      216        28:45.1     29:04.9      9:23/M
      16    Paul Samala                       Trinity  FL          4710   26      230        29:07.2     30:39.0      9:53/M
      17    Greg Bizjak                       Tampa  FL            4947   29      249        29:22.6     30:26.3      9:49/M
      18    Adam Gaudet                       Clearwater  FL       5007   27      320        30:46.5     32:46.5     10:34/M
      19    Brandon Alexander                 Largo  FL            4928   28      332        30:55.9     32:32.6     10:30/M
      20    Garry Brandt, Jr                  Palm Harbor  FL      4093   26      360        31:24.5     31:48.4     10:15/M
      21    Evangelos Antonopoulos            Tampa  FL            4030   27      362        31:24.8     32:01.5     10:20/M
      22    Barclay Roman                     St Petersburg  FL    6129   29      397        32:26.0     32:28.1     10:28/M
      23    Mario Meulener                    Apt 833  FL          5081   26      429        33:06.6     34:50.9     11:14/M
      24    Anthony Smith                     Clearwater  FL       4768   25      460        33:39.4     35:55.2     11:35/M
      25    Brian Delgado                     Tampa  FL            4202   29      462        33:39.9     35:58.8     11:36/M
      26    Jack Schabert                     Tampa  FL            4722   26      475        33:57.6     36:27.6     11:45/M
      27    Sean Christofferson               Clearwater  FL       4143   25      557        35:50.2     36:22.9     11:44/M
      28    Kris Dolen                        Tampa  FL            4988   27      601        36:42.0     37:17.5     12:02/M
      29    David McBride                     Clearwater  FL       5071   26      634        37:34.1     37:49.4     12:12/M
      30    Nicole Foster                     Clearwater  FL       4262   25      657        38:00.7     38:28.0     12:25/M
      31    Anthony Caselnova                 Tampa  FL            6021   25      662        38:09.6     39:32.2     12:45/M
      32    Iden Sinai                        Tampa  FL            4762   29      675        38:39.9     38:39.9     12:28/M
      33    Chris Rizzo                       Northport  FL        4688   28      714        39:33.0     40:28.7     13:03/M
      34    Tyler Ragghianti                  Brandon  FL          6127   29      796        42:03.9     44:12.2     14:15/M
      35    Jeffrey Gurski                    Riverview  FL        6061   29      799        42:06.7     43:04.4     13:54/M
      36    Cameron Frankovitch               Port Richey  FL      4265   26      812        42:47.1     44:52.7     14:28/M
      37    Sriram Velamuri                   Tampa  FL            4849   25      922        47:05.1     48:11.7     15:33/M
      38    Anthony Rankin                    St Petersburg  FL    4661   28     1028        52:30.3     54:44.4     17:39/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Lisa Barnes                       Tampa  FL            4046   28       49        23:21.8     24:24.7      7:52/M
       2    Katherine Davis                   Clearwater  FL       4195   29       78        24:39.4     24:44.3      7:59/M
       3    Kathryn Barrett                   St. Petersburg  FL   4048   28       81        24:43.3     24:56.9      8:03/M
       4    Larissa Bostrom                   Dunedin  FL          4080   29      106        25:27.3     27:11.3      8:46/M
       5    Molly Casey                       Tampa  FL            4130   27      109        25:37.2     25:45.6      8:18/M
       6    Megan Willoughby                  Safety Harbor  FL    4893   29      110        25:38.9     25:47.9      8:19/M
       7    Gabrielle Marino                  Dunedin  FL          6095   26      115        25:50.4     26:54.7      8:41/M
       8    Jillian Fiorentino                Orlando  FL          5174   27      119        25:53.3     25:53.3      8:21/M
       9    Candace Balcom                    Fayettville  NC      4937   27      124        26:02.7     26:31.0      8:33/M
      10    Chelsea Hardy                     Clearwater  FL       4344   27      150        26:54.5     27:34.9      8:54/M
      11    Tori McGee                        St. Peterburg  FL    5180   28      152        26:55.5     27:30.4      8:52/M
      12    Shelby King                       Tampa  FL            6077   27      180        27:35.4     27:53.7      9:00/M
      13    Kacie Lefebvre                    Land O Lakes  FL     4474   28      191        28:03.1     28:57.2      9:20/M
      14    Brittany Salerno                  Clearwater  FL       4709   29      195        28:11.0     29:57.1      9:40/M
      15    Kira Hulse                        Tampa  FL            4380   28      200        28:19.9     30:01.2      9:41/M
      16    Sara Marr                         Tampa  FL            6096   26      204        28:24.6     28:24.6      9:10/M
      17    Tiffany Doyle                     New Port Richey  FL  4212   26      218        28:54.3     30:35.8      9:52/M
      18    Jessica Petrillo                  Port Richey  FL      5107   29      221        28:58.4     30:04.0      9:42/M
      19    Heather Sharpe                    Lutz  FL             6142   27      248        29:22.4     29:37.9      9:33/M
      20    Jessica Villarreal                Saint Petersburg  F  4853   29      252        29:26.2     29:31.6      9:31/M
      21    Michelle Gaudet                   Clearwater  FL       5008   25      256        29:31.4     31:30.9     10:10/M
      22    Lauren Wojciechowski              Tampa  FL            4899   25      265        29:45.4     30:48.8      9:56/M
      23    Leslie Jarrett                    Tampa  FL            4394   29      267        29:46.4     31:15.3     10:05/M
      24    Jesse Trionfi                     Seffner  FL          4831   28      278        29:54.0     32:24.0     10:27/M
      25    Lindsey Melendez                  Clearwater  FL       5077   28      280        29:56.5     30:17.4      9:46/M
      26    Andrea Hanson                     Tampa  FL            4340   28      281        29:57.5     31:46.5     10:15/M
      27    Kelly Vaas                        Tampa  FL            6162   27      306        30:26.3     30:26.3      9:49/M
      28    Meghan Campagna                   Tampa  FL            4117   29      322        30:47.6     31:23.5     10:07/M
      29    Brie Fisher                       Orlando  FL          6047   29      326        30:49.3     32:44.5     10:34/M
      30    Christina Alexander               Largo  FL            4929   28      330        30:55.1     32:32.1     10:30/M
      31    Ashton Hall                       Tampa  FL            5020   25      367        31:33.7     31:53.5     10:17/M
      32    Tara Jaishanker                   Saint Petersburg  F  4389   28      392        32:18.4     33:44.0     10:53/M
      33    Lauren Wilson                     Tampa  FL            6173   27      394        32:22.6     34:40.3     11:11/M
      34    Alyssa Tanis                      Clearwater  FL       5130   29      395        32:23.8     34:02.5     10:59/M
      35    Jodi Wolf                         Tampa  FL            4901   26      401        32:30.8     33:08.2     10:41/M
      36    Kat Samala                        Trinity  FL          6131   29      404        32:35.4     34:07.9     11:00/M
      37    Gloria Stracener                  Clearwater  FL       4791   28      453        33:31.9     34:41.4     11:11/M
      38    Catalina Andujar                  Palm Harbor  FL      4023   25      463        33:41.3     35:14.1     11:22/M
      39    Brittney Poole                    Riverview  FL        6122   26      477        34:04.8     35:01.7     11:18/M
      40    Staisy Kibart                     Tampa  FL            6075   27      506        34:42.3     34:54.8     11:15/M
      41    Emily Zuckerman                   Tampa  FL            4922   26      529        35:09.3     35:47.1     11:33/M
      42    Jessica Hunt                      Tampa  FL            4381   26      546        35:40.4     36:13.5     11:41/M
      43    Kayla Barkalow                    Clearwater  FL       4043   26      559        35:50.7     36:23.3     11:44/M
      44    Erin McDonald                     Palm Harbor  FL      4535   25      564        35:58.8     38:09.4     12:18/M
      45    Estefania Wallis                  Palm Harbor  FL      5143   27      572        36:07.6     36:44.8     11:51/M
      46    Shannon Bertels                   Clearwater  FL       4061   25      580        36:14.2     37:44.5     12:10/M
      47    Jessica Spivey                    SPRING HILL  FL      4782   29      623        37:18.2     37:34.4     12:07/M
      48    April King                        Safety Harbor  FL    4429   28      625        37:20.4     39:37.9     12:47/M
      49    Cynthia Miner                     Dunedin  FL          4557   27      640        37:36.1     40:06.1     12:56/M
      50    Taryn Burchett                    Punta Gorda  FL      6017   28      669        38:29.2     39:14.5     12:39/M
      51    Amanda Cooley                     Clearwater  FL       4968   29      685        38:53.4     39:05.3     12:36/M
      52    Kayla Brasch                      Clermont  FL         6015   28      697        39:07.2     39:07.2     12:37/M
      53    Aubrey Kanoski                    Largo  FL            4420   27      706        39:22.2     40:57.6     13:13/M
      54    Erin Anderson                     Riverview  FL        4931   27      711        39:25.7     39:55.6     12:53/M
      55    Nicole Tapia                      Tampa  FL            4803   28      718        39:43.2     40:22.2     13:01/M
      56    Melissa Turcotte                  Largo  FL            4834   27      792        41:52.7     44:22.9     14:19/M
      57    Courtney Dufour                   Clearwater  FL       4222   27      827        43:20.5     45:26.9     14:39/M
      58    Danelle Brinkman                  Safety Harbor  FL    4096   27      829        43:21.3     45:59.2     14:50/M
      59    Tara Zimmerman                    Palm Harbor  FL      4921   29      833        43:25.0     45:31.1     14:41/M
      60    Jaclyn Wagner                     Riverview  FL        6165   26      850        43:47.1     44:29.8     14:21/M
      61    Dayna Sheppard                    Tampa  FL            4752   25      872        44:39.7     46:44.7     15:05/M
      62    Shannon Mills                     Palm Harbor  FL      4556   26      873        44:41.7     46:13.2     14:55/M
      63    Charlene Schroeder                Palm Harbir  FL      4729   29      894        45:18.4     47:05.8     15:11/M
      64    Jessica Henry                     Sarasota  FL         4353   29      897        45:20.6     47:06.0     15:12/M
      65    Taryn Goodwin                     West Chester  PA     4300   28      903        45:28.3     47:38.3     15:22/M
      66    Ashley Rankin                     St Petersburg  FL    4662   29      921        47:02.4     49:16.5     15:54/M
      67    Hannah King                       Saint Petersburg  F  5054   29      925        47:10.5     48:46.6     15:44/M
      68    Alicia Felgentreff                Saint Petersburg  F  6043   29      928        47:13.2     49:24.4     15:56/M
      69    Teresa Maxwell                    Lakeland  FL         6100   25      934        47:24.2     49:03.2     15:49/M
      70    Courtney Meyers                   Tampa  FL            6108   26      936        47:25.5     49:03.2     15:49/M
      71    Stephanie Tillquist               Palm Harbor  FL      4815   29      949        47:48.5     49:56.0     16:06/M
      72    Lindsey Schutze                   Oldsmar  FL          4731   28      976        48:51.0     51:22.9     16:34/M
      73    Christine Sorrell                 Brandon  FL          4777   27      998        50:42.1     52:55.5     17:04/M
      74    Candace Dobson                    Tampa  FL            5168   29     1002        51:01.4     52:38.5     16:59/M
      75    Lauren Gispanski                  Tampa  FL            6055   26     1005        51:09.5     52:19.3     16:53/M
      76    Yashira Santiago                  Valrico  FL          4717   29     1030        52:32.0     52:32.0     16:57/M
      77    Melissa Albritton                 Tampa  FL            6003   29     1042        53:33.6     53:33.6     17:16/M
      78    Parveen Vahora                    Tarpon  FL           5173   26     1055        54:48.1     55:38.0     17:57/M
      79    Ashlie Lynn                       Safety Harbor  FL    4504   28     1063        55:46.6     57:27.0     18:32/M
      80    Paula Matyka                      Spring Hill  FL      4524   26     1064        55:48.4     57:27.8     18:32/M
      81    Alma Martinez                     Temple Terrace  FL   6098   29     1065        56:30.6     57:56.5     18:41/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Paul Lefebvre                     Land O Lakes  FL     4475   31        8        19:45.8     19:46.9      6:23/M
       2    Theodore Anderson                 Winter Park  FL      4932   30       16        20:25.2     20:28.5      6:36/M
       3    Zachary Kessler                   Tampa  FL            4427   30       19        20:43.5     20:46.7      6:42/M
       4    Steven Tapia                      Tampa  FL            4804   31       35        22:07.3     22:13.4      7:10/M
       5    Karl Fuchs                        Safety Harbor  FL    4273   34       39        22:21.1     22:27.4      7:15/M
       6    Daniel Nelson                     Clearwater  FL       4596   30       42        22:39.8     22:43.7      7:20/M
       7    Luis Reyes                        Clearwater  FL       4671   30       51        23:24.7     24:19.7      7:51/M
       8    Bob Blasewitz                     New Port Richey  FL  4069   32       53        23:37.8     23:42.5      7:39/M
       9    Joshua Schram                     Holiday  FL          4727   33       59        23:55.7     24:06.2      7:46/M
      10    Jared Davis                       Clearwater  FL       4193   31       79        24:39.5     24:44.7      7:59/M
      11    Peter Pereira                     Palm Harbor  FL      5105   31      198        28:17.4     30:21.5      9:47/M
      12    MARK HAMMER                       Roanoke  VA          4333   34      214        28:37.3     30:53.5      9:58/M
      13    Scott Dunlap                      Tampa  FL            4223   32      233        29:09.3     29:25.9      9:29/M
      14    David Spivey                      SPRING HILL  FL      4781   33      242        29:15.9     29:31.8      9:31/M
      15    Sreejesh Nair                     Tampa  FL            5086   33      260        29:40.1     31:26.9     10:08/M
      16    Nick LeCrone                      Tampa  FL            4467   30      266        29:45.7     29:59.7      9:40/M
      17    Christian Leopold                 Clearwater  FL       4478   34      276        29:53.4     30:09.7      9:44/M
      18    Danny Olda                        Clearwater  FL       4608   32      316        30:39.0     32:23.4     10:27/M
      19    Tim Campagna                      Tampa  FL            4118   32      321        30:47.2     31:23.2     10:07/M
      20    Kyle Wilson                       Palm Harbor  FL      5152   33      324        30:48.5     31:48.9     10:15/M
      21    Tom Leechin                       Tampa  FL            5063   31      325        30:49.3     31:23.4     10:07/M
      22    Matthew Hammer                    Clearwater  FL       4334   32      345        31:08.2     33:22.1     10:46/M
      23    Jesse Chen                        Temple Terrace  FL   4137   30      374        31:48.4     32:49.6     10:35/M
      24    Frank Cheshire                    Tampa  FL            4138   34      381        32:00.0     34:01.2     10:58/M
      25    Michael Morgan                    New Port Richey  FL  4574   33      389        32:13.0     34:41.1     11:11/M
      26    Brian Deleon                      Tampa  FL            6032   31      396        32:25.4     34:41.8     11:11/M
      27    Curtis Kelly                      Land O Lakes  FL     5050   32      418        32:53.9     33:24.9     10:46/M
      28    Joseph Randolfi                   Tampa  FL            4660   30      423        33:03.8     35:08.8     11:20/M
      29    Jason Parrish                     Tampa  FL            4622   32      469        33:49.8     35:58.1     11:36/M
      30    Samuel Davis                      Clearwater  FL       4197   32      489        34:23.2     35:22.6     11:25/M
      31    Rick Albritton                    Tampa  FL            6004   33      531        35:14.2     37:10.5     11:59/M
      32    Gaurav Reshamwala                 New Port Richey  FL  4670   33      534        35:21.4     37:45.2     12:11/M
      33    Steven Strickland                 Clearwater  FL       4793   33      539        35:28.1     37:39.9     12:09/M
      34    John Nixon                                             4918   32      542        35:32.4     38:14.3     12:20/M
      35    Dan Bodack                        Lutz  FL             4950   33      556        35:48.9     36:36.2     11:48/M
      36    Jordan Beil                       Clearwater  FL       4052   33      595        36:33.4     39:12.8     12:39/M
      37    Christopher King                  Safety Harbor  FL    4430   32      621        37:15.0     39:34.7     12:46/M
      38    Matt Croft                        Clearwater  FL       4176   32      627        37:20.8     39:09.7     12:38/M
      39    Kevin Miner                       Dunedin  FL          4558   30      641        37:36.4     40:06.5     12:56/M
      40    Nick Serapiglia                   Trinity  FL          4741   33      758        40:54.1     43:17.8     13:58/M
      41    Jeff Durso                        Clearwater  FL       4225   30      814        42:52.1     44:39.3     14:24/M
      42    Anthony Wellman                   Tampa  FL            4879   34      836        43:29.9     44:48.0     14:27/M
      43    William Smith                     Largo  FL            4773   30      864        44:18.1     45:05.7     14:33/M
      44    Christoph Schutze                 Oldsmar  FL          4730   32      975        48:50.2     51:22.2     16:34/M
      45    Jonathon Baker                    Wesley Chapel  FL    4042   30      981        49:06.4     50:53.0     16:25/M
      46    Andrew Johnson                    Palm Harbor  FL      6070   30     1006        51:09.6     52:19.4     16:53/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Chanel Adams                      Winter Park  FL      4923   30       36        22:14.8     22:18.1      7:12/M
       2    Maeve Carter                      Bradenton  FL        4125   33       43        22:54.2     23:19.2      7:31/M
       3    Patricia Rieke                    Nashville  IN        4680   32       73        24:28.8     24:33.0      7:55/M
       4    Anne Pickering                    Winnipeg  XX         5109   33       84        24:48.2     24:58.9      8:03/M
       5    Jennifer Fieldson                 Tampa  FL            4251   33      101        25:21.6     25:31.6      8:14/M
       6    Jami Eastman                      New Port Richey  FL  4226   32      107        25:28.9     25:43.3      8:18/M
       7    Katherine Mayer                   Clearwater  FL       4525   34      112        25:43.7     27:08.5      8:45/M
       8    Katherine Tobin                   Largo  FL            4817   30      113        25:47.5     25:53.9      8:21/M
       9    Amy Morgan                        New Port Richey  FL  4573   31      120        25:56.6     28:25.0      9:10/M
      10    Rebecca Buidens                   Madeira Beach  FL    4102   30      130        26:31.8     26:37.3      8:35/M
      11    Ashley Simpson                    Hudson  FL           6144   31      133        26:33.4     26:41.4      8:36/M
      12    Katrina Pilkington                Riverview  FL        5110   34      173        27:25.9     28:52.1      9:19/M
      13    Kathryn Groom                     Clearwater  FL       4320   30      174        27:26.8     27:36.5      8:54/M
      14    Danielle Tyler                    St Pete  FL          4838   31      186        27:47.7     28:24.0      9:10/M
      15    Jennifer Nelson                   Clearwater  FL       4595   31      187        27:49.2     28:08.1      9:05/M
      16    Christine Kiernan-Ortiz           St Pete  FL          5053   32      189        27:53.9     30:09.1      9:44/M
      17    Hillary Pereira                   Palm Harbor  FL      5104   31      190        28:01.4     30:06.1      9:43/M
      18    Stephanie Smith                   Largo  FL            4772   30      196        28:11.6     29:39.7      9:34/M
      19    Andrea Neff                       Clearwater  FL       4594   32      201        28:20.4     30:13.2      9:45/M
      20    Stacy Morris                      Tampa  FL            4578   31      234        29:09.4     29:26.0      9:30/M
      21    ELLIE HAMMER                      Roanoka  VA          4331   31      235        29:10.2     31:25.4     10:08/M
      22    Kellen Helies                     Safety Harbor  FL    5028   33      241        29:13.1     29:25.2      9:29/M
      23    April Mazac                       Tampa  FL            4527   32      250        29:24.3     29:40.7      9:34/M
      24    Karen Sosniak                     Clearwater  FL       4779   34      251        29:25.3     29:31.5      9:31/M
      25    Marialuisa Curran                 Safety Harbor  FL    4183   30      255        29:30.3     31:24.7     10:08/M
      26    Kelly Leopold                     Clearwater  FL       4479   34      277        29:53.8     30:10.1      9:44/M
      27    Allison Freeman                   Tampa  FL            6050   30      283        29:58.7     30:43.1      9:55/M
      28    Christina Ashmore                 Clearwater  FL       4935   33      301        30:22.1     30:37.4      9:53/M
      29    Danielle Jolly                    Oldsmar  FL          4405   30      304        30:23.9     31:12.5     10:04/M
      30    Aubrey Testoni                    Trinity  FL          4807   32      311        30:29.5     32:30.4     10:29/M
      31    Jennifer Gray                     Safety Harbor  FL    4308   32      323        30:47.8     31:34.5     10:11/M
      32    Karissa Hammer                    Clearwater  FL       4332   33      347        31:08.7     33:21.9     10:45/M
      33    Christina Lucas                   Clearwater  FL       6092   32      355        31:20.3     31:41.9     10:13/M
      34    Stephanie Figueroa                Belle Isle  FL       6044   33      357        31:20.7     32:26.5     10:28/M
      35    Jaclyn Melton                     Tampa  FL            5078   34      361        31:24.7     32:22.8     10:26/M
      36    Melissa Merklinger                Riverview  FL        4548   30      366        31:33.3     33:05.0     10:40/M
      37    Linda Collashaw                   Clearwater  FL       4156   34      386        32:07.7     34:15.1     11:03/M
      38    Barbara Wilson                    Clearwater  FL       4894   33      399        32:27.6     32:39.7     10:32/M
      39    Kristina Hanson                   Clearwater  FL       4341   32      409        32:40.4     32:51.7     10:36/M
      40    Elizabeth Scholting               Land O' Lakes  FL    4726   30      410        32:43.4     32:53.3     10:36/M
      41    Sarah Major                       Lago  FL             4508   31      445        33:23.1     33:42.7     10:52/M
      42    Audrey Mclendon                   Palm Harbor  FL      6102   33      455        33:33.8     33:50.5     10:55/M
      43    Lindsay Chatleain                 Clearwater  FL       4966   31      459        33:39.1     35:42.1     11:31/M
      44    Suzanne Reyes                     Tampa  FL            4672   30      461        33:39.5     35:58.8     11:36/M
      45    Cara Fitzpatrick                  Saint Petersburg  F  4998   34      483        34:21.5     34:42.3     11:12/M
      46    Angela Davis                      Clearwater  FL       4192   32      490        34:23.5     35:23.1     11:25/M
      47    Norasha-Nya Burton                Zephyrhills  FL      6018   30      491        34:24.1     35:25.3     11:25/M
      48    Anika Williams-Lockhart           Tampa  FL            4892   34      493        34:27.4     35:32.3     11:28/M
      49    Danielle Godshall                 Tampa  FL            6057   31      494        34:28.3     35:46.0     11:32/M
      50    Sunshine High                     Clearwater  FL       5036   34      504        34:38.1     34:48.1     11:14/M
      51    Savi Thach                        St. Petersburg  FL   4809   34      520        34:58.7     38:07.6     12:18/M
      52    Olga Zapata                       Brandon  FL          4917   33      540        35:31.6     38:14.0     12:20/M
      53    Morgan Fisk                       Clearwater  FL       4255   32      545        35:39.1     36:49.2     11:53/M
      54    Gina Lombardo Gold                Trinity  FL          4489   31      549        35:43.2     36:36.5     11:48/M
      55    Cristi Jackson                    Safety Harbor  FL    4387   34      573        36:09.3     36:31.8     11:47/M
      56    Melissa Traum                     Palm Harbor  FL      4827   31      583        36:17.8     37:49.6     12:12/M
      57    Tiffany Boucher                   New Port Richey  FL  4083   32      590        36:23.7     37:05.7     11:58/M
      58    Shannon Sinai                     Tampa  FL            4763   30      615        37:05.4     38:39.3     12:28/M
      59    Betsy Wilson                      Palm Harbor  FL      4895   33      622        37:16.2     38:18.3     12:21/M
      60    Alison Weiler                     Dunedin  FL          4877   30      624        37:20.3     39:32.8     12:45/M
      61    Alicia Elliott                    Seffner  FL          6040   32      632        37:31.2     39:21.0     12:42/M
      62    Racheal Segretto                  Clearwater  FL       5122   32      645        37:42.0     39:55.9     12:53/M
      63    Jennifer Solano                   Seffner  FL          6148   33      654        37:57.0     38:41.0     12:29/M
      64    Lisa Fairchild                    Tampa  FL            4240   33      664        38:11.7     39:40.9     12:48/M
      65    Jennifer Danyluk                  Seminole  FL         5188   33      676        38:41.7     39:58.5     12:54/M
      66    Ashley Glass                      Tarpon Springs  FL   4294   31      682        38:50.2     40:38.4     13:06/M
      67    Sara Lin                          Tampa  FL            4488   32      687        38:55.5     39:57.7     12:53/M
      68    Jamie Cowens                      Pinellas Park  FL    4169   31      716        39:41.2     40:20.0     13:01/M
      69    Dayna Dennington                  Safety Harbor  FL    4205   32      720        39:48.9     40:03.2     12:55/M
      70    Carrie Tauscher                   Largo  FL            4806   34      724        39:55.9     41:54.1     13:31/M
      71    Jennifer Burtt                    New Port Richey  FL  4109   34      735        40:07.4     42:22.2     13:40/M
      72    Julie Carmichael                  Wesley Chapel  FL    6019   33      776        41:28.5     43:30.3     14:02/M
      73    Rebecca Lopez                     Palm Harbor  FL      6088   32      779        41:32.2     43:20.0     13:59/M
      74    Charline Ruiz                     Tampa  FL            4705   33      780        41:37.6     42:58.5     13:52/M
      75    Laura Joseph                      Tampa  FL            4412   34      788        41:45.1     43:47.3     14:07/M
      76    Lindsay Cheshire                  Tampa  FL            4139   34      791        41:49.5     43:50.4     14:08/M
      77    April Crabtree                    Saint Petersburg  F  4973   34      794        42:01.8     42:32.6     13:43/M
      78    Sandra Herrera                    Tampa  FL            5031   34      797        42:06.0     42:43.2     13:47/M
      79    Amanda Moyer                      Tampa  FL            4582   33      806        42:40.2     43:22.7     13:59/M
      80    Amanda Smith                      Clearwater  FL       4767   32      811        42:44.4     44:48.0     14:27/M
      81    Monica Fowler                     Palm Harbor  FL      6049   34      826        43:20.4     45:44.5     14:45/M
      82    Brandy Sanns                      Clearwater  FL       4716   30      846        43:40.0     45:27.5     14:40/M
      83    Lauren Grofic                     St. Petersburg  FL   4319   33      847        43:41.1     45:40.5     14:44/M
      84    Sarah Van Blaricum                Tampa  FL            5170   31      848        43:43.7     45:33.4     14:42/M
      85    Misty Smith                       Tampa  FL            4770   33      870        44:28.7     46:17.6     14:56/M
      86    Vonn Pelosi                       Largo  FL            4632   32      883        44:58.9     47:12.4     15:14/M
      87    Chanda Johnson                    Tampa  FL            4400   32      896        45:19.3     46:42.4     15:04/M
      88    Marie Sabina                      Tampa  FL            4707   31      905        45:33.0     46:22.0     14:57/M
      89    Rachel Parrish                    Tampa  FL            4623   33      919        46:42.8     49:07.7     15:51/M
      90    Sarah Hardin                      Tampa  FL            4342   34      920        46:51.5     49:07.6     15:51/M
      91    Jessica Benitez                   Saint Petersburg  F  4056   33      926        47:11.6     48:27.1     15:38/M
      92    Jennifer Goldammer                Safety Harbor  FL    4295   33      944        47:42.0     50:19.6     16:14/M
      93    Natasha Boodram                   Davenport  FL        6013   32      951        47:50.7     48:52.3     15:46/M
      94    Jennifer Waterman                 Gibsonton  FL        4869   31      966        48:27.7     51:43.6     16:41/M
      95    Stephanie Anspaugh-Naples         Pinellas Park  FL    4029   32      974        48:40.6     51:16.9     16:32/M
      96    Mary Kasch                        Winter Garden  FL    6073   32      986        49:45.6     49:58.7     16:07/M
      97    ERIKA ZUNIGA                      PALM HARBOR  FL      5159   33      994        50:16.7     52:24.4     16:54/M
      98    Jerrica Fawbush                   Tampa  FL            4245   31      997        50:39.4     50:39.4     16:20/M
      99    Katherine Fand                    Tampa  FL            6042   33     1003        51:01.7     53:00.0     17:06/M
     100    Jennifer Davis                    Oneco  FL            4194   34     1007        51:11.0     52:22.3     16:54/M
     101    Theresa Demasco                   Oxford  FL           4203   32     1024        52:10.8     53:57.4     17:24/M
     102    Megan Whitehead                   Tampa  FL            4885   31     1026        52:21.9     53:34.9     17:17/M
     103    Miranda Norris                    Largo  FL            4601   33     1058        54:51.3     56:00.2     18:04/M
     104    Jessica Saric                     Dunedin  FL          4718   30     1060        55:02.7     57:27.3     18:32/M
     105    Erika Wright                      Seminole  FL         5156   31     1070        58:41.1   1:01:07.6     19:43/M
     106    Rhiannon Smith                    Wesley Chapel  FL    4771   34     1076      1:00:04.9   1:00:04.9     19:23/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Farts McCool                                           5186   36        5        18:30.6     18:31.2      5:58/M
       2    Mark Stopa                        Pinellas Park  FL    5128   38       10        19:57.6     19:57.6      6:26/M
       3    David Hughes                      Dunedin  FL          4379   37       17        20:33.2     20:34.4      6:38/M
       4    John Flores                       New Port Richey  FL  4257   36       62        23:58.8     24:03.8      7:45/M
       5    Shawn Green                       Tampa  FL            4317   36       68        24:05.0     24:35.0      7:56/M
       6    Cameron Trice                     Clearwater  FL       4829   38       80        24:43.3     24:48.1      8:00/M
       7    Jeff York                         Oldsmar  FL          5158   35       83        24:47.5     24:54.2      8:02/M
       8    Chris Sewell                      Seffner  FL          6139   37       89        24:54.6     25:40.3      8:17/M
       9    Daniel Orta                       Odessa  FL           5169   39       94        25:10.7     25:20.1      8:10/M
      10    Jameson Rabbitt                   Orlando  FL          4654   37      104        25:24.6     27:07.4      8:45/M
      11    Kevin Enderle                     Safety Harbor  FL    4233   37      126        26:20.8     27:30.8      8:52/M
      12    Jesse Shippy                      Tampa  FL            4753   35      192        28:06.2     30:48.1      9:56/M
      13    Shawn Wagner                      Safety Harbor  FL    4860   37      205        28:28.6     29:16.2      9:26/M
      14    Todd Jarrett                      Land O Lakes  FL     6069   37      212        28:36.3     29:22.6      9:28/M
      15    Christopher Wulf                  Safety Harbor  FL    4908   35      217        28:46.5     31:09.4     10:03/M
      16    Al Eastburn                       Odessa  FL           4993   39      238        29:12.2     29:54.9      9:39/M
      17    Michael Petty                     Lutz  FL             5108   36      243        29:16.1     29:32.1      9:32/M
      18    Tony Mondor                       Valrico  FL          5083   38      253        29:26.3     29:38.5      9:34/M
      19    Mike Mekelburg                    Tampa  FL            4547   39      305        30:25.8     31:46.3     10:15/M
      20    Eric Lentz                        Tampa  FL            4476   39      365        31:30.0     32:15.1     10:24/M
      21    Erick Fuchs                       New Port Richey  FL  4272   37      387        32:09.6     32:31.1     10:29/M
      22    Sam Dorsey                        Tampa  FL            6037   36      428        33:06.4     34:03.9     10:59/M
      23    Mike Fortney                      Brandon  FL          4260   39      432        33:08.9     34:50.6     11:14/M
      24    Brandon Stracener                 Clearwater  FL       4790   36      450        33:30.2     34:39.4     11:11/M
      25    Joshua Hausman                    Arcadia  FL          5025   37      472        33:52.4     35:27.2     11:26/M
      26    Scott Norris                      Largo  FL            4602   35      503        34:36.8     35:45.1     11:32/M
      27    Jarrid Crews                      Wesley Chapel  FL    4175   35      535        35:22.5     36:52.4     11:54/M
      28    Rodrigo Paredes                   Brandon  FL          4621   37      541        35:32.0     38:13.3     12:20/M
      29    Greg Long                         Sarasota  FL         4490   37      553        35:47.2     36:46.8     11:52/M
      30    Cody Tate                         Seffner  FL          4805   35      565        36:00.0     37:00.6     11:56/M
      31    Chris Pranschke                   Tarpon Springs  FL   4648   36      631        37:29.8     39:26.9     12:43/M
      32    Wilberto Rosario Jr               Largo  FL            4703   35      666        38:14.3     39:56.7     12:53/M
      33    Charles Ponder                    St Petersburg  FL    4645   37      674        38:39.7     39:17.1     12:40/M
      34    Carlos Ayala                      Saint Petersburg  F  5183   37      686        38:54.9     40:22.4     13:01/M
      35    NEIL GANCHERO                     CLEARWATER  FL       5006   39      803        42:23.1     42:53.5     13:50/M
      36    Doug Nieman                       Lutz  FL             4598   37      816        43:02.6     44:43.2     14:25/M
      37    Daniel Seyss                      Clearwater  FL       4744   38      819        43:05.8     43:30.7     14:02/M
      38    John Savage                       SAFETY HARBOR  FL    6132   36     1004        51:02.6     53:01.3     17:06/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kay Neely                         Tampa  FL            5087   38       15        20:09.1     20:10.8      6:30/M
       2    Chrissy Arrington                 Lutz  FL             4034   36       41        22:39.4     22:41.3      7:19/M
       3    Melissa Phipps                    Safety Harbor  FL    4639   37       60        23:56.4     24:05.7      7:46/M
       4    Ann Simmons                       Tarpon Springs  FL   4757   35       66        24:03.5     26:03.9      8:24/M
       5    Tiffany Reynolds                  Tampa  FL            4673   38       69        24:06.7     24:14.7      7:49/M
       6    Lea Perrino                       Clearwater  FL       5177   38       75        24:31.9     24:39.3      7:57/M
       7    Beth Trice                        Clearwater  FL       4828   37       95        25:11.1     25:17.0      8:09/M
       8    Melissa Blair                     Tampa  FL            4068   35      105        25:26.1     25:29.1      8:13/M
       9    Karen Garrett                     Clearwater  FL       4282   37      117        25:51.4     26:36.5      8:35/M
      10    Lisa Oberstar                     St. Petersburg  FL   4603   37      123        26:00.4     27:50.1      8:59/M
      11    Aline Solis-bang                  Safety Harbor  FL    5175   39      129        26:27.0     26:27.5      8:32/M
      12    Holly Sharma                      Bradenton  FL        4747   38      132        26:32.1     26:44.2      8:37/M
      13    Rachel Vitale                     Odessa  FL           4855   36      141        26:46.6     26:52.7      8:40/M
      14    Karleen Wiley                     Lutz  FL             5151   39      162        27:17.5     27:29.2      8:52/M
      15    Dawn Mong                         Land O' Lakes  FL    4563   35      184        27:45.8     28:29.6      9:11/M
      16    Mary Wagner                       Safety Harbor  FL    4859   35      208        28:29.2     29:15.6      9:26/M
      17    Morgan Sanchez                    Parrish  FL          4713   37      219        28:54.9     29:34.4      9:32/M
      18    April Schirmer                    Tampa  FL            4724   37      227        29:03.3     29:33.1      9:32/M
      19    Kathy Leone                       Safety Harbor  FL    4477   36      232        29:08.5     30:46.2      9:55/M
      20    Meredith Blocker                  Saint Petersburg  F  4072   36      236        29:11.1     30:10.0      9:44/M
      21    Amy Bailey                        Palm Harbor  FL      4936   37      240        29:12.8     31:19.9     10:06/M
      22    Janelle Ferlita                   Tampa  FL            4249   37      245        29:20.7     30:13.6      9:45/M
      23    Nicole Wise                       Tampa  FL            4898   35      259        29:36.8     31:15.7     10:05/M
      24    Alisha Meyer                      Tampa  FL            4549   38      262        29:41.4     29:46.1      9:36/M
      25    Nicole Grunsfeld doerner          Oldsmar  FL          5017   35      270        29:47.7     31:41.4     10:13/M
      26    Caroline Koerner                  Dunedin  FL          4436   39      275        29:52.2     29:58.9      9:40/M
      27    Michele Pomrink                   Tampa  FL            4644   39      289        30:01.6     31:23.6     10:07/M
      28    Brooke Brogan                     Gulfport  FL         4097   37      290        30:02.0     31:05.0     10:02/M
      29    Missy Bianculli                   New Port Richey  FL  4064   35      292        30:07.0     31:20.0     10:06/M
      30    Belinda Acosta                    Wesley Chapel  FL    4005   39      327        30:53.0     31:49.5     10:16/M
      31    Theresa Heckathorn                Largo  FL            5027   39      336        30:59.7     31:14.9     10:05/M
      32    Taimi Cardona                     Land O Lakes  FL     4961   39      337        31:00.4     31:43.5     10:14/M
      33    Heather Giard                     Clearwater  FL       4289   37      341        31:02.8     32:18.1     10:25/M
      34    Aimee Sheppard                    Seminole  FL         4751   38      342        31:03.9     31:35.7     10:11/M
      35    Jamie Hudson                      St. Petersburg  FL   4374   35      368        31:37.5     31:55.0     10:18/M
      36    Jessica Middleton Barkley         Beverly Hills  FL    6109   35      384        32:06.0     33:31.8     10:49/M
      37    Melissa Sewell                    Seffner  FL          6140   36      413        32:44.3     34:15.3     11:03/M
      38    Kammeron Findley                  St Petersburg  FL    6045   35      417        32:48.8     32:51.4     10:36/M
      39    Jennifer Petrillo                 Port Richey  FL      5106   38      420        33:00.7     34:06.4     11:00/M
      40    Mariam Fagan                      New Port Richey  FL  4239   35      422        33:02.6     33:17.8     10:44/M
      41    Denise Acosta                     Wesley Chapel  FL    4006   36      431        33:07.7     34:03.9     10:59/M
      42    Leanne Stibbard                   Trinity  FL          4789   38      440        33:17.4     33:30.9     10:48/M
      43    Regena Burgner                    Palm Harbor  FL      4103   39      441        33:17.4     33:30.6     10:48/M
      44    Jessica Gonzalez                  Brandon  FL          4297   36      442        33:17.6     35:43.2     11:31/M
      45    Jerri Kruep                       Odessa  FL           6080   38      443        33:21.4     34:29.9     11:07/M
      46    Karen Graff                       Tampa  FL            5013   39      447        33:26.9     33:58.3     10:57/M
      47    Catalina Bair                     Tampa  FL            4041   36      454        33:33.2     36:06.3     11:39/M
      48    Damary Barrero                    Caracas              4939   36      497        34:29.3     34:29.3     11:07/M
      49    Meredith Osborne                  New Port Richey  FL  5098   36      508        34:43.7     35:31.5     11:27/M
      50    Mary Reeber                       Tampa  FL            4667   38      515        34:53.6     35:52.9     11:34/M
      51    Kimberly Dreyfuss                 Clearwater  FL       4992   37      524        35:02.0     35:20.1     11:24/M
      52    Pam Long                          Sarasota  FL         4492   39      554        35:47.9     36:45.8     11:51/M
      53    Alicia Alexander                  Largo  FL            4014   36      562        35:53.4     36:34.6     11:48/M
      54    Margaret Kus                      Tampa  FL            5057   37      569        36:05.7     37:12.8     12:00/M
      55    Wendy Smith                       New Port Richey  FL  5125   37      575        36:09.6     36:29.6     11:46/M
      56    Kelly Knowlton                    Carpentersville  IL  4435   36      577        36:10.8     36:28.9     11:46/M
      57    Debbie Hausman                    Arcadia  FL          5024   35      579        36:13.0     37:44.4     12:10/M
      58    Michelle Garrett                  Odessa  FL           5164   36      585        36:19.9     38:21.6     12:22/M
      59    Amanda Patanow                    Saint Petersburg  F  4626   38      594        36:30.7     36:46.3     11:52/M
      60    Shannon Crews                     Wesley Chapel  FL    6027   35      600        36:41.1     36:41.1     11:50/M
      61    Tiffany McLauchlin                Largo  FL            4540   35      602        36:43.5     38:33.6     12:26/M
      62    Danielle Jarrett                  Land O Lakes  FL     6068   36      613        36:53.5     38:24.4     12:23/M
      63    Jen Marin                         Saint Petersburg  F  4517   36      626        37:20.5     38:53.8     12:33/M
      64    Elizabeth Meyers                  St Petersburg  FL    4550   38      642        37:38.1     37:53.2     12:13/M
      65    JoAnna Everson                    Seminole  FL         4238   38      643        37:38.2     37:48.5     12:12/M
      66    Amy Ward                          Dunedin  FL          4864   38      651        37:54.1     39:34.3     12:46/M
      67    Glicy Colby                       Safety Harbor  FL    4153   37      652        37:54.2     40:34.5     13:05/M
      68    Catalina Gonzalez                 Clearwater  FL       5012   39      683        38:50.4     39:47.3     12:50/M
      69    Kristin Powell                    Crystal River  FL    6125   39      710        39:24.8     40:53.5     13:11/M
      70    Lisa Punzo                        Tampa  FL            4650   39      723        39:53.6     41:07.8     13:16/M
      71    Sharlene Gill Byrd                Port Richey  FL      4291   38      737        40:13.1     42:08.5     13:35/M
      72    Simone Counts                     Palm Harbor  FL      4167   35      752        40:44.2     41:37.4     13:25/M
      73    Samantha Rosario                  Largo  FL            4702   35      764        41:03.9     42:46.1     13:48/M
      74    Jennifer Price                    Tarpon Springs  FL   6126   37      766        41:07.2     43:28.8     14:01/M
      75    Holly Graziadio                   Oldsmar  FL          4310   38      771        41:17.4     43:12.9     13:56/M
      76    Luz Charry                        Wesley Chapel  FL    4135   39      781        41:40.1     42:35.2     13:44/M
      77    Rosa Mercado                      Tampa  FL            5079   35      798        42:06.2     42:43.0     13:47/M
      78    Cecille Rodriguez                 Winter Park  FL      4693   37      801        42:21.9     44:16.2     14:17/M
      79    Christine Cowell                  Seminole  FL         4168   35      807        42:40.9     43:23.1     14:00/M
      80    STEPHANIE FLAHERTY                SAFETY HARBOR  FL    4999   37      817        43:03.0     44:40.8     14:25/M
      81    Christy Seyss                     Clearwater  FL       4743   39      820        43:07.0     43:31.5     14:02/M
      82    Maria Pitelis                     Tarpon Springs  FL   4978   38      823        43:09.8     45:37.4     14:43/M
      83    Melissa Wellman                   Tampa  FL            4880   39      837        43:30.3     44:48.1     14:27/M
      84    Angela Taylor                     Weeki Wachee  FL     5131   36      841        43:36.0     45:11.0     14:35/M
      85    Amy Haskedakes                    New Port Richey  FL  5023   38      842        43:36.1     45:10.7     14:34/M
      86    TJ Tran                           Trinity  FL          5178   39      859        44:07.2     44:07.2     14:14/M
      87    Alissa Buzzell                    Holiday  FL          4958   35      863        44:15.4     44:15.4     14:16/M
      88    Lynn Webb                         Largo  FL            6180   37      889        45:14.5     46:21.9     14:57/M
      89    Sarah Simmons                     Parrish  FL          5124   38      908        45:47.1     46:23.5     14:58/M
      90    Michelle Wulf                     Safety Harbor  FL    4909   36      911        45:52.9     48:16.7     15:34/M
      91    Nikki Reid-Glover                 Tampa  FL            4668   37      912        45:58.0     45:58.0     14:50/M
      92    Jennifer Martin                   Tampa  FL            4518   36      923        47:07.7     48:27.8     15:38/M
      93    Rosemary Woolever                 Safety Harbor  FL    4903   36      927        47:13.0     47:34.4     15:21/M
      94    Randi Fuchs                       New Port Richey  FL  4274   37      929        47:13.2     47:34.6     15:21/M
      95    Elizabeth Casale                  Tampa  FL            4128   39      931        47:17.4     48:12.1     15:33/M
      96    Josephine Angel                   New Port Richey  FL  4027   39      939        47:30.0     49:08.0     15:51/M
      97    Lesley White                      Riverview  FL        5149   35      947        47:44.1     49:05.7     15:50/M
      98    Laura Boodram                     Riverview  FL        6012   36      950        47:50.3     48:52.4     15:46/M
      99    Lottie Williams                   WESLEY CHAPEL  FL    4891   38      955        48:07.9     49:03.9     15:49/M
     100    Jenny Hemond                      Clearwater  FL       6063   36      962        48:20.6     50:55.5     16:25/M
     101    Christine Jenkins                 APOLLO BEACH  FL     4395   36      967        48:29.7     50:04.7     16:09/M
     102    Andrea Stahl                      Oldsmar  FL          6149   36      988        49:47.0     52:15.3     16:51/M
     103    Reina Naylor                      Tampa  FL            4593   35      990        49:57.2     52:30.9     16:56/M
     104    Tracy Shaw                        Land O Lakes  FL     4748   38      993        50:16.5     51:52.8     16:44/M
     105    Meredith Hoffman                  Largo  FL            4362   39     1014        51:52.0     53:15.4     17:11/M
     106    Stacy Mosback                     Winter Garden  FL    4580   39     1015        51:56.3     53:36.3     17:17/M
     107    Christina Kadinger                Saint Cloud  FL      6072   36     1019        51:59.7     52:18.6     16:52/M
     108    Karen David                       Clearwater  FL       4977   37     1057        54:50.2     55:20.5     17:51/M
     109    Yvette Giuffre                    Largo  FL            4293   36     1072        59:03.1   1:01:03.3     19:42/M
     110    Jennifer Laber                    Oldsmar  FL          4446   35     1075      1:00:04.2   1:00:04.2     19:23/M
     111    Dawn Curinga                      New Port Richey  FL  4180   39     1080      1:01:52.8   1:04:25.8     20:47/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Charles Schauer                   Treasure Island  FL  5117   40        6        18:31.5     18:32.6      5:59/M
       2    Jason Allen                       Safety Harbor  FL    4017   41        9        19:54.2     19:55.2      6:25/M
       3    Scott Green                       Tampa  FL            4316   44       24        21:36.7     21:50.6      7:03/M
       4    Michael Culligan                  DUNEDIN  FL          4178   40       25        21:40.6     21:43.8      7:00/M
       5    Jerry Glass                       Tarpon Springs  FL   6056   40       33        21:55.1     22:03.8      7:07/M
       6    Jason Paul                        Clearwater  FL       4627   42       64        24:01.3     24:35.5      7:56/M
       7    Chris Wolfe                       Tampa  FL            5185   43       71        24:22.9     25:04.8      8:05/M
       8    Peter Garratt                     Bellefonaine  OH     6053   42       74        24:31.3     24:39.6      7:57/M
       9    Glen Alan                         Safety Harbor  FL    4012   40       86        24:52.4     25:47.9      8:19/M
      10    Ray White                         Land O Lakes  FL     4884   42       88        24:53.4     24:58.7      8:03/M
      11    Jason Tregler                     Seffner  FL          6159   41       90        24:58.0     25:04.1      8:05/M
      12    Samir Hasanbasic                  St. Petersburg  FL   5022   43       99        25:16.2     25:42.4      8:17/M
      13    Craig Urquhart                    Tampa  FL            6160   43      111        25:42.8     25:48.4      8:19/M
      14    Zachary Holmes                    Tampa  FL            4365   40      125        26:19.3     26:32.6      8:34/M
      15    Jeff Rimar                        Pinellas Park  FL    4682   42      139        26:43.3     27:24.9      8:50/M
      16    Jeff Crawford                     Oldsmar  FL          4974   42      147        26:51.6     27:20.5      8:49/M
      17    Edward Ramous                     Palm Harbor  FL      4658   40      155        27:01.2     29:14.4      9:26/M
      18    Clinton Freeman                   Tampa  FL            4266   41      165        27:19.7     27:31.5      8:53/M
      19    Mike Muroff                       Tampa  FL            4587   41      167        27:21.0     27:29.4      8:52/M
      20    Kumar Annamraju                   Tampa  FL            4933   41      183        27:45.6     28:35.1      9:13/M
      21    ALEX JARMOLYCH                    PALM HARBOR  FL      4393   43      185        27:45.8     27:53.0      9:00/M
      22    Kiran Josyula                     Tampa  FL            5048   40      203        28:22.6     29:12.7      9:25/M
      23    Michael Tomacruz                  Tampa  FL            4818   41      220        28:57.7     29:23.6      9:29/M
      24    BOONE PARNELL                     TAMPA  FL            5101   41      237        29:11.9     29:54.6      9:39/M
      25    Michael Griffiths                 Tampa  FL            5016   44      273        29:50.4     30:35.2      9:52/M
      26    Marcus Mayer                      Clearwater  FL       4526   40      279        29:54.7     31:18.3     10:06/M
      27    Thomas Kohler                     Palm Harbor  FL      5055   42      293        30:10.9     30:40.0      9:54/M
      28    Greg Surla                        Gibsonton  FL        4798   44      308        30:28.5     31:29.7     10:09/M
      29    Paul Raymond                      Tampa  FL            5184   41      314        30:33.3     32:12.9     10:23/M
      30    Doug White                        Tampa  FL            6169   41      329        30:54.6     32:58.7     10:38/M
      31    Ramon Jimenez Ananos              Tampa  FL            5044   42      331        30:55.8     31:38.3     10:12/M
      32    Brad Lane                         Safety Harbor  FL    4458   44      333        30:56.1     31:18.8     10:06/M
      33    Ron Klemm                         St. Petersburg  FL   4433   43      344        31:07.7     32:48.8     10:35/M
      34    Chris Tillman                     Lutz  FL             6158   41      363        31:26.7     31:31.8     10:10/M
      35    Jay Bloomer                       New Port Richey  FL  4073   44      375        31:49.7     32:06.2     10:21/M
      36    Scott Long                        Safety Harbor  FL    4493   42      377        31:54.6     33:23.9     10:46/M
      37    Aaron McCracken                   Safety Harbor  FL    4532   44      378        31:55.0     33:16.0     10:44/M
      38    Raymond Howell                    Tampa  FL            4373   43      391        32:17.3     32:50.3     10:35/M
      39    Joe Gorecki                       Safety Harbor  FL    4304   40      419        32:55.1     35:19.5     11:24/M
      40    Glen Pettersen                    Dunedin  FL          4636   44      436        33:14.0     34:56.2     11:16/M
      41    Paul Weinstein                    Tampa  FL            4878   44      448        33:27.7     35:14.3     11:22/M
      42    Cecil Riddle                      Clearwater  FL       4675   43      452        33:31.7     34:45.5     11:13/M
      43    Mark Scott                        Tampa  FL            4738   41      480        34:08.5     34:08.5     11:01/M
      44    Adam Wilkinson                    Tampa  FL            6170   41      482        34:20.1     35:41.1     11:31/M
      45    Gary Scevola                      Palm Harbor  FL      6133   40      484        34:21.5     35:41.4     11:31/M
      46    Skip Sprague                      Palm Harbor  FL      4783   41      487        34:22.6     35:41.1     11:31/M
      47    Fred Daus                         Clearwater  FL       4190   40      563        35:54.0     36:35.2     11:48/M
      48    Tom Venad                         Tampa  FL            5140   41      574        36:09.4     37:55.1     12:14/M
      49    Jaison Dominic                    Tampa  FL            4989   43      609        36:48.1     38:56.3     12:34/M
      50    Mike Cernak                       Clearwater  FL       6023   42      665        38:13.6     40:01.2     12:55/M
      51    Sean Colby                        Safety Harbor  FL    4152   40      701        39:11.2     41:51.4     13:30/M
      52    Jonathan Cox                      Tampa  FL            4171   41      717        39:42.6     41:35.9     13:25/M
      53    Steve Byrd                        Port Richey  FL      4111   43      736        40:12.3     42:08.4     13:35/M
      54    Charles Graziadio                 Oldsmar  FL          4309   44      772        41:17.6     43:13.1     13:56/M
      55    Thomas Cameron                    Trinity  FL          4116   44      784        41:44.0     42:19.7     13:39/M
      56    Sebastian Kinzer                  Tampa  FL            4432   40      790        41:47.7     43:49.4     14:08/M
      57    Terry Besnier                     Tampa  FL            4062   41      818        43:04.9     44:42.9     14:25/M
      58    Craig Stephanski                  PALM HARBOR  FL      4787   44      924        47:10.1     47:42.8     15:23/M
      59    SCOTT JAKUBIK                     PALM HARBOR  FL      4391   44      959        48:19.8     50:26.3     16:16/M
      60    Brian McRae                       Temple Terrace  FL   4543   40      996        50:21.2     52:04.5     16:48/M
      61    Timothy Love                      Largo  FL            6090   43     1021        52:07.4     54:38.3     17:37/M
      62    Fernando De la Espriella          Tarpon Springs  FL   4199   42     1048        53:40.3     55:14.6     17:49/M
      63    Christopher Anderson              Palm Harbor  FL      4020   44     1062        55:25.5     55:25.5     17:53/M
      64    Michael Curinga                   New Port Richey  FL  4181   43     1081      1:01:53.5   1:04:25.6     20:47/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Stacey Hendry                     Tampa  FL            4352   43       37        22:17.4     22:24.7      7:14/M
       2    Tracey Blackwell                  New Port Richey  FL  4948   41       40        22:28.0     22:31.4      7:16/M
       3    Mariryan Heschmeyer               North Port  FL       5033   43       61        23:56.5     23:59.0      7:44/M
       4    Susan DeBuhr                      Holiday  FL          4200   40       72        24:23.1     24:26.7      7:53/M
       5    Amy Allen                         Tampa  FL            4015   41       87        24:52.6     24:55.2      8:02/M
       6    Mayling Kromolicki                New Port Richey  FL  4441   40      127        26:22.0     26:36.5      8:35/M
       7    Angela Meyers                     Sarasota  FL         6107   41      145        26:49.3     27:19.4      8:49/M
       8    Georgia Malpartida                Palm Harbor  FL      4509   43      146        26:49.3     26:57.1      8:42/M
       9    Camelia Del Valle                 Safety Harbor  FL    4982   42      154        26:57.8     27:07.5      8:45/M
      10    SHAWNA JARMOLYCH                  PALM HARBOR  FL      6067   40      164        27:19.6     27:27.6      8:51/M
      11    Lisa Antle                        Port Richey  FL      4934   44      181        27:40.4     27:46.6      8:57/M
      12    Jennifer Bumbalough               Safety Harbor  FL    6016   43      197        28:16.2     28:44.5      9:16/M
      13    JILL FREIRE                       PALM HARBOR  FL      6051   42      209        28:30.7     30:54.6      9:58/M
      14    Celeste Juan                      Tampa  FL            4413   41      223        29:01.4     29:18.6      9:27/M
      15    Jan Bodack                        Lutz  FL             4951   44      224        29:01.7     29:48.0      9:37/M
      16    Susan Jenik                       Casselberry  FL      5043   41      285        29:59.4     31:10.6     10:03/M
      17    Sandy Webb                        Largo  FL            4873   41      287        30:00.2     30:10.5      9:44/M
      18    Dawn Snow                         Land O' Lakes  FL    4776   43      300        30:22.1     31:47.2     10:15/M
      19    Cory Dayton                       Safety Harbor  FL    4979   41      309        30:28.6     30:39.8      9:53/M
      20    Stephanie Lane                    Safety Harbor  FL    4459   42      334        30:56.4     31:19.3     10:06/M
      21    Tanya Ogalesco                    Palm Harbor  FL      4606   42      343        31:05.3     31:05.3     10:02/M
      22    Kelly Barnash                     Clearwater  FL       4045   40      369        31:38.0     32:54.8     10:37/M
      23    Kerry McRae                       Temple Terrace  FL   6103   41      373        31:48.3     32:26.8     10:28/M
      24    Jennifer Bloomer                  New Port Richey  FL  4074   40      379        31:57.0     32:12.9     10:23/M
      25    Debbie Layton-cote                Seminole  FL         4465   42      380        31:59.9     33:41.7     10:52/M
      26    Christine Cassara                 St. Petersburg  FL   6022   41      382        32:02.6     33:32.1     10:49/M
      27    Quyen Bui                         Safety Harbor  FL    4101   41      405        32:36.8     35:47.8     11:33/M
      28    Moon Frijouf                      Tampa  FL            6052   41      407        32:37.3     33:31.0     10:49/M
      29    Maria Puma                        Crystal Beach  FL    5111   43      415        32:45.6     35:12.1     11:21/M
      30    HEATHER Mosher                    Clearwater  FL       4581   42      421        33:01.9     33:41.4     10:52/M
      31    Rachel Mita                       Clearwater  FL       4560   41      424        33:04.2     34:47.9     11:13/M
      32    Erin Root                         Palm Harbor  FL      4701   40      438        33:16.8     34:12.4     11:02/M
      33    Michelle Day                      Clearwater  FL       4198   40      444        33:23.0     34:30.3     11:08/M
      34    Raechal Friess                    Clearwater  FL       5003   43      451        33:31.3     35:57.6     11:36/M
      35    Bethann Vick                      New Port Richey  FL  4850   41      465        33:45.5     35:22.1     11:25/M
      36    Kristin Martin                    Safety Harbor  FL    6097   44      474        33:57.5     35:05.9     11:19/M
      37    Carole Lark                       Palm Harbor  FL      5060   41      481        34:15.4     36:09.2     11:40/M
      38    Kym Householder                   Safety Harbor  FL    4371   40      486        34:21.8     35:53.0     11:35/M
      39    Kristen Madison                   Palm Harbor  FL      5066   44      492        34:25.6     35:02.4     11:18/M
      40    Debbie Riddle                     Clearwater  FL       4676   40      499        34:30.4     35:44.7     11:32/M
      41    Constantina Karagiannis           Tampa  FL            4421   41      500        34:30.7     36:32.9     11:47/M
      42    Kristin Kliem                     Canton  OH           6079   44      502        34:34.0     36:52.0     11:54/M
      43    Debra Aalberg                     Tampa  FL            4002   43      509        34:44.2     36:47.3     11:52/M
      44    Tammy Mulrain                     Parrish  FL          6112   42      512        34:48.1     36:42.9     11:50/M
      45    Christy Smith                     Seminole  FL         4769   44      538        35:26.1     37:28.5     12:05/M
      46    Kiley Johnston                    Safety Harbor  FL    4404   40      544        35:36.8     36:02.9     11:37/M
      47    Melissa Hempfling                 Tarpon Springs  FL   5029   41      552        35:45.1     37:38.9     12:08/M
      48    Donna Sanchez                     Lakeland  FL         4711   44      588        36:22.8     38:26.0     12:24/M
      49    Joe Rodriguez                     Winter Park  FL      4694   40      596        36:38.2     38:31.9     12:25/M
      50    Kiki Bergman                      Tampa  FL            4945   41      611        36:50.8     38:15.3     12:20/M
      51    Nydia Villafane                   Land O Lakes  FL     4852   41      639        37:35.9     38:13.0     12:20/M
      52    Colleen Gorecki                   Safety Harbor  FL    4302   40      648        37:44.4     40:08.7     12:57/M
      53    Maraquet Edquid                   Riverview  FL        4994   43      656        38:00.6     40:45.4     13:09/M
      54    Andi Washington                   Sarasota  FL         5145   43      658        38:01.0     38:59.6     12:35/M
      55    Rebecca Kyeretwie                 Land O Lakes  FL     4445   43      691        38:59.7     39:03.3     12:36/M
      56    Jennifer Cofield                  Clearwater  FL       4148   41      696        39:06.3     39:52.0     12:52/M
      57    Xiomaira Webster                  St Petersburg  FL    5148   41      700        39:10.5     39:34.0     12:46/M
      58    Melissa Weible                    Safety Harbor  FL    4876   43      704        39:20.2     40:10.1     12:57/M
      59    Kelly Renaud                      Palm Harbor  FL      4669   43      707        39:22.8     41:24.8     13:21/M
      60    Carla Uhlenbrauck                 Safety Harbor  FL    4841   43      713        39:32.4     39:59.4     12:54/M
      61    Carrie Watson                     New Port Richey  FL  5182   41      715        39:39.8     41:30.1     13:23/M
      62    Tami Collinsworth                 Largo  FL            4157   43      721        39:49.6     40:18.2     13:00/M
      63    Michelle Scott                    Tampa  FL            4739   44      725        39:55.9     40:52.8     13:11/M
      64    Amy Skinner                       Huntley  IL          4765   40      733        40:05.7     42:40.0     13:46/M
      65    KELLY REEB                        TAMPA  FL            4665   40      734        40:06.4     41:51.0     13:30/M
      66    Andrea Fenical                    St. Petersburg  FL   4248   44      753        40:44.3     41:56.3     13:32/M
      67    Natashia Meade                    Clearwater  FL       4544   41      756        40:48.0     41:11.3     13:17/M
      68    Nicky Sarris                      Tarpon Springs  FL   4719   42      759        40:54.8     43:22.1     13:59/M
      69    Kimberly Munzner                  Kathleen  FL         6113   40      763        41:00.5     43:13.2     13:56/M
      70    Rena Tuttle                       Seminole  FL         4837   42      809        42:43.9     44:19.9     14:18/M
      71    Deb Sprouse                       Plant City  FL       5126   41      813        42:49.8     45:33.0     14:42/M
      72    LORI BUTCHER                      SAFETY HARBOR  FL    4957   42      824        43:10.6     44:49.4     14:27/M
      73    Laura Long                        Safety Harbor  FL    4491   44      839        43:34.1     45:02.3     14:32/M
      74    Patti Ellis                       New Port Richey  FL  4232   44      840        43:36.0     45:15.5     14:36/M
      75    Meredith Jewell                   New Port Richey  FL  4398   40      844        43:36.3     44:48.8     14:27/M
      76    Lucille Hampton                   New Port Richey  FL  4337   42      845        43:38.1     44:49.3     14:27/M
      77    Tessa Tetlow Gaudin               Lakeland  FL         5134   41      849        43:44.0     44:36.7     14:23/M
      78    Shannon Shea                      Port Richey  FL      5123   44      855        43:56.3     46:03.6     14:51/M
      79    Melinda Green                     Lakeland  FL         4315   42      874        44:42.1     45:10.1     14:34/M
      80    Jocelyn Finocchiaro               Tampa  FL            4253   41      875        44:42.9     45:58.9     14:50/M
      81    Natalie Thompson                  Longwood  FL         4813   41      880        44:54.7     45:55.5     14:49/M
      82    Tara Funair                       Palm Harbor  FL      4277   41      888        45:06.4     45:06.4     14:33/M
      83    Samantha Murchie                  Trinity  FL          5085   43      891        45:16.8     46:29.0     15:00/M
      84    Shannon Morgan                    Dunedin  FL          4575   40      899        45:21.8     46:42.5     15:04/M
      85    Ana Cunningham                    Tempel Terrace  FL   4179   42      907        45:35.7     46:50.3     15:06/M
      86    Sabrina Ridout                    Tampa  FL            4679   40      932        47:21.7     48:47.0     15:44/M
      87    RHONDA MCLENDON                   TAMPA  FL            4541   40      945        47:42.7     49:04.3     15:50/M
      88    AMY JAKUBIK                       PALM HARBOR  FL      4390   42      960        48:20.0     50:26.5     16:16/M
      89    Vicki Jackson                     Zephyrhills  FL      5042   44      963        48:23.6     51:07.1     16:29/M
      90    Rhonda Dunn                       Seminole  FL         4224   43      973        48:40.3     51:16.7     16:32/M
      91    Jennifer Boucher                  Wesley Chapel  FL    4082   41      992        50:16.0     51:52.7     16:44/M
      92    Cheryl Elshaer                    Trinity  FL          6041   40     1001        50:51.1     52:18.1     16:52/M
      93    Christine Alejandro               Tampa  FL            5181   42     1009        51:22.0     53:50.7     17:22/M
      94    Christine Lacy                    New Port Richey  FL  4448   43     1012        51:45.0     52:09.7     16:49/M
      95    Melanie Nieman                    Lutz  FL             4599   40     1016        51:57.0     53:36.5     17:17/M
      96    Kimberly Laudadio                 Clearwater  FL       4464   42     1018        51:58.7     54:20.4     17:32/M
      97    Amy Boylen                        Clearwater  FL       4087   40     1020        52:05.8     53:58.3     17:25/M
      98    Jennifer Jenkinson                Tampa  FL            4396   44     1027        52:23.2     53:36.2     17:17/M
      99    Amy Block                         Pinellas Park  FL    4071   41     1034        53:06.4     55:09.8     17:47/M
     100    LORMA CRUZ                        LARGO  FL            4976   44     1056        54:49.4     55:19.3     17:51/M
     101    Janet Biscardi                    Holiday  FL          4065   44     1059        55:01.3     56:00.5     18:04/M
     102    Carolyn Gilmore                   Dunedin  FL          4292   44     1073        59:13.1   1:00:25.1     19:29/M
     103    Angie Johnson                     Riverview  FL        5045   41     1086      1:07:31.6   1:08:55.3     22:14/M
     104    Chrysteile Murphy                 Safety Harbor  FL    4588   41     1089      1:09:04.5   1:11:16.7     22:59/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Marc Droste                       Oldsmar  FL          4216   47       27        21:44.8     21:44.8      7:01/M
       2    Michael Payette                   Tampa  FL            4628   46       32        21:51.8     21:53.5      7:04/M
       3    Jim Bonenfant                     Tampa  FL            4076   45       48        23:21.7     23:48.5      7:41/M
       4    Joseph Capazola                   Tampa  FL            4120   47       50        23:22.9     24:17.4      7:50/M
       5    Bill Cosper                       Palm Harbor  FL      4162   47       58        23:52.1     23:57.9      7:44/M
       6    Kevin Luck                        Safety Harbor  FL    4498   49       82        24:45.9     25:23.7      8:11/M
       7    Dennis Odden                      Parker  CO           6117   47       91        25:01.9     26:18.2      8:29/M
       8    Victor Carranza                   Spring Hill  FL      6020   49       93        25:08.8     25:45.7      8:18/M
       9    Jeffrey Moyer                     Tampa  FL            6111   49       98        25:16.1     25:44.0      8:18/M
      10    Dale Kane                         Safety Harbor  FL    4419   48      103        25:24.5     27:10.9      8:46/M
      11    Ron Hypes                         Blacksburg  VA       4384   47      131        26:31.9     28:46.9      9:17/M
      12    Sean Mong                         Land O' Lakes  FL    4564   46      135        26:40.3     27:25.2      8:51/M
      13    Brian O'Connor                    TAMPA  FL            5093   48      138        26:42.4     27:28.4      8:52/M
      14    Andre Martel                      Winnipeg  XX         5069   45      148        26:53.5     27:04.5      8:44/M
      15    Mike Firch                        Milford  DE          6046   46      168        27:21.6     27:34.8      8:54/M
      16    Matthew McCollough                Odessa  FL           4530   49      176        27:31.0     28:14.8      9:06/M
      17    Daniel Goldberg                   Lutz  FL             5010   45      182        27:43.4     27:48.5      8:58/M
      18    Alan Binko                        Trinity  FL          4946   48      211        28:35.4     28:54.2      9:19/M
      19    Tim Litteral                      Largo  FL            6087   48      264        29:42.4     31:01.6     10:00/M
      20    Jose Sanchez II                   Lakeland  FL         4715   45      282        29:57.9     32:01.3     10:20/M
      21    Ronald Bennett                    Greeley  CO          4943   45      284        29:59.2     30:23.8      9:48/M
      22    Erik Kallevig                     Palm Harbor  FL      4416   45      297        30:18.6     32:27.7     10:28/M
      23    Mark Bolle                        Tampa  FL            6011   45      348        31:08.9     32:08.7     10:22/M
      24    David Lehr                        TAMPA  FL            6084   48      349        31:10.8     32:14.6     10:24/M
      25    Glenn Cohen                       Indian Rocks Beach   4149   46      376        31:50.4     32:46.8     10:34/M
      26    Cam Metccalf                      Tampa  FL            5080   48      466        33:47.0     34:30.5     11:08/M
      27    Craig Irish                       Fort Myers  FL       4385   48      468        33:49.7     34:04.0     10:59/M
      28    Carlos Ocasio                     Hudson  FL           6116   49      488        34:23.2     35:43.3     11:31/M
      29    John Vest                         Clearwater  FL       5141   49      505        34:40.2     36:06.9     11:39/M
      30    Brad Whitney                      Safety Harbor  FL    4886   49      513        34:52.8     35:56.9     11:35/M
      31    Frank Armitage                    Clearwater  FL       4032   45      566        36:03.6     36:48.8     11:52/M
      32    Patrick McCormick                 New Port Richey  FL  4531   47      567        36:04.7     36:43.1     11:51/M
      33    Patrick Wallis                    Palm Harbor  FL      5144   48      571        36:07.4     36:44.5     11:51/M
      34    Michael Hackelton                 Nanjemoy  MD         4325   49      576        36:10.6     36:39.5     11:49/M
      35    Jeff Clogston                     Clearwater  FL       4146   49      647        37:42.7     39:09.5     12:38/M
      36    Myke Hanna                        New Port Richey  FL  4338   45      667        38:17.1     40:07.5     12:56/M
      37    Darren Ross                       Largo  FL            4704   47      690        38:59.0     41:01.2     13:14/M
      38    Daniel Lester                     Saint Petersburg  F  4483   45      731        40:01.8     40:47.8     13:09/M
      39    Denis O'connor                    New Port Richey  FL  4604   45      761        40:56.9     41:40.2     13:26/M
      40    Jeffery Parsons                   Canton  OH           4624   49      802        42:22.2     44:38.7     14:24/M
      41    Joseph Costa                      Cape Coral  FL       4166   47      852        43:50.2     45:25.5     14:39/M
      42    Vernon Wellington                 Trinity  FL          5179   47      858        44:06.1     44:06.1     14:14/M
      43    Shawn Lewis                       Safety Harbor  FL    4487   45      868        44:24.8     45:57.7     14:49/M
      44    Jeffery Yates                     Palm Harbor  FL      6176   47      886        45:00.5     47:33.9     15:20/M
      45    Dernell Freshley                  Clearwateer  FL      4270   48      893        45:17.3     46:37.4     15:02/M
      46    Kurt Brust                        Trinity  FL          4955   45      906        45:34.6     46:50.1     15:06/M
      47    Jerry Watts                       Clearwater  FL       5147   49      965        48:26.4     50:36.2     16:19/M
      48    Christopher Casale                Tampa  FL            4127   47     1000        50:50.4     51:44.3     16:41/M
      49    Robert Workman                    Tampa  FL            4905   47     1035        53:10.9     55:31.8     17:55/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Sheila Mapakoi                    Palm Harbor  FL      4514   45       47        23:12.5     23:16.8      7:30/M
       2    Kelley Hewett                     Dunedin  FL          4356   47       70        24:13.4     24:39.0      7:57/M
       3    Lori Reckley                      Marco Island  FL     4664   49       96        25:13.4     25:21.3      8:11/M
       4    Susan Sutton                      St Peterburg  FL     4799   46      136        26:41.8     27:06.1      8:45/M
       5    Renee Cohen                       Indian Rocks Beach   4150   47      142        26:47.3     27:43.7      8:56/M
       6    Stephanie Schriefer               Palm Harbor  FL      4728   49      143        26:48.0     27:29.1      8:52/M
       7    Michele Bates                     Palm Harbor  FL      4049   45      156        27:03.2     27:27.4      8:51/M
       8    Dawn Oetjen                       Hathrow  FL          6118   47      160        27:10.4     27:17.3      8:48/M
       9    Christina Pereyra                 Tampa  FL            6121   46      172        27:25.2     28:07.1      9:04/M
      10    Karen Klukow                      Odessa  FL           4434   46      177        27:32.7     28:39.3      9:15/M
      11    Beth Carroll                      Seminole, Fl.  FL    4123   47      178        27:33.1     28:35.9      9:13/M
      12    Stacey Shook                      Tampa  FL            6143   46      207        28:29.1     28:36.0      9:14/M
      13    Kim Poore                         Kenneth City  FL     6123   45      210        28:30.9     29:00.1      9:21/M
      14    Tracy Grice                       Lakeland  FL         6060   46      222        29:01.2     29:32.5      9:32/M
      15    Robin Ducker                      Tampa  FL            4219   49      225        29:01.9     30:10.5      9:44/M
      16    Kimberly Ballish                  Wesley Chapel  FL    6007   47      269        29:46.7     31:15.5     10:05/M
      17    Deb Madley                        Clearwater  FL       4507   48      272        29:50.2     30:46.0      9:55/M
      18    Patricia Blauvelt                 Clearwater  FL       4070   46      291        30:03.0     30:07.1      9:43/M
      19    Nancy Erickson                    Tampa  FL            4996   48      294        30:11.3     30:32.8      9:51/M
      20    Joy Forrester                     Dunedin  FL          5001   49      296        30:12.0     30:24.7      9:48/M
      21    Rosemary Willhite                 402  FL              4889   45      298        30:18.9     31:11.7     10:04/M
      22    Marianne Mekelburg                Tampa  FL            4546   45      312        30:31.5     31:46.1     10:15/M
      23    Maritha Ferreira                  Clearwater  FL       4250   46      328        30:53.7     31:34.8     10:11/M
      24    Jennifer Winchell                 The Villages  FL     6174   49      356        31:20.7     32:26.9     10:28/M
      25    Jennifer Colern                   Odessa  FL           4155   45      364        31:28.7     33:07.8     10:41/M
      26    Fralee Swanton                    Tampa  FL            6153   46      370        31:40.6     33:35.2     10:50/M
      27    Michelle Scholet                  New Port Richey  FL  6135   45      383        32:04.7     32:49.3     10:35/M
      28    Susan Jones                       Palm Harbor  FL      4410   45      393        32:18.7     33:04.1     10:40/M
      29    Barbara Ledford                   Lakeland  FL         4468   46      398        32:26.3     34:04.9     10:59/M
      30    Laura Fren                        Safety Harbor  FL    4269   48      408        32:37.4     33:04.0     10:40/M
      31    Lisa Pages                        Tampa  FL            4616   46      416        32:46.9     33:58.9     10:57/M
      32    Katharine Sellers                 Oldsmar  FL          6138   45      433        33:10.0     34:14.6     11:03/M
      33    Paula Scott                       Valrico  FL          4740   45      464        33:45.1     34:38.1     11:10/M
      34    Nina Warshofsky                   Clearwater  FL       4868   48      495        34:28.9     35:32.6     11:28/M
      35    Amy Cason                         Odessa  FL           4963   47      514        34:53.5     36:57.1     11:55/M
      36    Kelly Moseley                     Land O Lakes  FL     5167   45      521        35:00.9     35:41.8     11:31/M
      37    Paula Saathoff                    Palm Harbor  FL      5114   47      523        35:01.6     37:08.9     11:59/M
      38    Cindy Thatcher                    New Port Richey  FL  6155   46      527        35:06.4     37:06.0     11:58/M
      39    Tanya Lenhardt                    New Port Richey  FL  6086   45      528        35:06.8     37:07.5     11:58/M
      40    Lisa Freeman                      Tarpon Springs  FL   4267   45      537        35:23.9     38:02.5     12:16/M
      41    Cristin Younker                   Tampa  FL            4913   48      578        36:12.0     37:28.5     12:05/M
      42    Cheryl Lee                        Tarpon Springs  FL   4472   49      582        36:17.3     37:49.6     12:12/M
      43    Dana Palla                        St. Petersburg  FL   4619   47      586        36:22.5     37:04.7     11:57/M
      44    Cathy Curylo                      Schaumburg  IL       4184   49      629        37:26.4     40:00.4     12:54/M
      45    Susan Sullivan                    Dunedin  FL          5129   49      633        37:33.0     37:57.0     12:15/M
      46    Loretta Marcelli                  Seminole  FL         4515   47      649        37:45.7     39:00.4     12:35/M
      47    Lori O'Connor                     New Port Richey  FL  4605   45      661        38:09.0     38:52.5     12:32/M
      48    Nanette Dolsen                    Wesley Chapel  FL    4210   46      663        38:09.8     40:21.3     13:01/M
      49    Casey Woodruff                    PALM HARBOR  FL      5154   47      671        38:34.2     39:41.1     12:48/M
      50    Heather Sipple                    New Port Richey  FL  6145   48      688        38:56.6     41:17.3     13:19/M
      51    Max Artman                        Lakeland  FL         4036   48      692        39:04.7     39:37.5     12:47/M
      52    Leslie Dernulc                    Highland  IN         4206   49      698        39:09.0     41:41.7     13:27/M
      53    Sandi Burke-Taylor                Palm Harbor  FL      4104   48      709        39:23.1     39:53.8     12:52/M
      54    Melisa Cameron                    Hoffman Estates  IL  4115   49      722        39:53.5     42:27.1     13:42/M
      55    Tasha Sullivan                    Tampa  FL            4797   47      728        39:57.5     40:52.3     13:11/M
      56    Linda Schwerer                    Clearwater  FL       4734   49      732        40:05.2     40:57.0     13:13/M
      57    Sharon Dorish                     Ruskin  FL           4990   49      742        40:31.9     41:46.3     13:28/M
      58    Maricia Driggers                  Safety Harbor  FL    4215   47      745        40:36.6     41:00.3     13:14/M
      59    Kimberly Talarchyk                Clearwater  FL       4801   46      746        40:36.6     41:00.1     13:14/M
      60    Jenni Kennedy                     Clearwater  FL       4424   47      748        40:38.4     41:26.8     13:22/M
      61    Celena Ossi                       Tarpon Springs  FL   4613   46      762        40:57.8     43:20.8     13:59/M
      62    Dianne Persall                    Clearwater  FL       4634   49      767        41:07.7     41:58.0     13:32/M
      63    Amber Ashford                     New Port Richey  FL  4037   46      770        41:16.2     41:56.2     13:32/M
      64    Brenda Miller                     Seminole  FL         6110   48      775        41:28.5     43:29.9     14:02/M
      65    Hope Rising                       Tampa  FL            4686   49      782        41:40.7     42:27.2     13:42/M
      66    Felicia Hernandez                 Tampa  FL            5030   46      785        41:44.4     43:08.8     13:55/M
      67    Julie Johnson                     Newberg  OR          6071   47      834        43:27.7     46:02.9     14:51/M
      68    LORI MCCLANAHAN                   COLUMBIA  IL         6101   47      835        43:28.3     46:03.1     14:51/M
      69    Dawn Costa                        Cape Coral  FL       4165   48      851        43:49.1     45:23.8     14:38/M
      70    Kelly Sanchez                     St Petersburg  FL    4712   47      854        43:55.8     44:31.1     14:22/M
      71    Linda Bothwell                    Valrico  FL          4081   46      860        44:12.0     45:06.1     14:33/M
      72    Valeria Torri                     Safety Harbor  FL    4821   45      861        44:13.0     45:56.6     14:49/M
      73    Yary Sewell                       Safety Harbor  FL    4742   49      869        44:26.3     46:07.3     14:53/M
      74    Olga Carr                         Clearwater  FL       4122   49      879        44:52.7     45:21.4     14:38/M
      75    Diane Lucas                       Tampa  FL            4496   45      898        45:21.0     46:24.8     14:58/M
      76    Victoria Coffee                   Pinellas Park  FL    6025   46      930        47:16.7     49:27.1     15:57/M
      77    Wendy Beegle                      New Port Richey  FL  4051   46      943        47:40.3     49:09.6     15:51/M
      78    Lori Ludick                       Oldsmar  FL          4499   46      952        47:51.8     48:42.2     15:43/M
      79    Tonia Simmons                     Tampa  FL            4760   45      961        48:20.0     49:42.5     16:02/M
      80    Alena Watts                       Clearwater  FL       5146   47      964        48:26.2     50:36.1     16:19/M
      81    Stephanie Thompson                St. Petersburh  FL   5136   49      971        48:38.6     49:18.6     15:54/M
      82    Susan Boully                      Brandon  FL          4953   45      978        48:57.3     49:29.3     15:58/M
      83    Angela Edwards                    Saint Petersburg  F  4228   47      982        49:08.6     51:00.6     16:27/M
      84    Angela Young                      Riverview  FL        4911   45      991        50:00.5     52:27.3     16:55/M
      85    Kristi Allen                      Wimauma  FL          4018   48      999        50:50.0     51:58.1     16:46/M
      86    Elizabeth Moore                   Tampa  FL            4568   49     1010        51:38.2     52:53.4     17:04/M
      87    Iris Murray-Brown                 Saint Petersburg  F  4589   46     1022        52:08.2     54:30.3     17:35/M
      88    Nikki Trionfi                     Seffner  FL          4832   49     1023        52:09.8     54:40.8     17:38/M
      89    Tammy Anderson                    Palm Harbor  FL      4022   47     1033        52:59.8     55:26.0     17:53/M
      90    Patty Workman                     Tampa  FL            4904   49     1041        53:30.9     55:50.0     18:01/M
      91    Lori Jones                        St. Petersburg  FL   4409   45     1061        55:03.0     56:29.9     18:13/M
      92    Karen Laney                       New Port Richey  FL  4460   47     1066        56:33.5     57:22.1     18:30/M
      93    Noreen Gavin                      Holiday  FL          4284   45     1079      1:01:40.2   1:01:40.2     19:54/M
      94    Dana Ritz                         New Port Richey  FL  4687   47     1090      1:09:17.2   1:11:48.7     23:10/M
      95    Ingrid James                      Tampa  FL            4392   45     1091      1:09:25.6   1:10:52.7     22:52/M
      96    Ellen Heath                       Pine;;as Park  FL    4350   48     1092      1:09:28.5   1:10:52.7     22:52/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Karl Denninger                    Niceville  FL        4204   51       38        22:18.1     22:24.0      7:14/M
       2    Frank Fren                        Safety Harbor  FL    4268   51       46        23:12.2     23:16.7      7:30/M
       3    Paul MacLean                      Tampa  FL            6093   51       77        24:37.2     25:04.8      8:05/M
       4    Greg Mallare                      Tampa  FL            6094   52      100        25:16.3     26:24.5      8:31/M
       5    Paul Giacobbe                     Wesley Chapel  FL    4286   50      116        25:51.2     26:01.0      8:24/M
       6    Robert Fanning                    Holiday  FL          4244   54      137        26:41.8     26:50.3      8:39/M
       7    Chris Gagen                       St Petersburg  FL    4278   54      144        26:48.6     27:56.3      9:01/M
       8    Raymond Benfante                  Tampa  FL            4055   53      188        27:52.9     28:42.5      9:15/M
       9    James Massie                      Largo  FL            5070   51      194        28:08.0     28:52.8      9:19/M
      10    James Greco                       Lithia  FL           4311   50      226        29:02.8     30:33.9      9:51/M
      11    Todd Schirmer                     Tampa  FL            4725   52      254        29:27.6     29:57.2      9:40/M
      12    Brian Sharf                       Clearwater  FL       4746   52      257        29:32.2     29:39.8      9:34/M
      13    Nigel Duffett                     Clearwater  FL       4221   53      286        29:59.7     30:29.5      9:50/M
      14    Paul Cairns                       Safety Harbor  FL    4112   51      339        31:01.4     31:34.1     10:11/M
      15    Andrew Flagg                      Tampa  FL            4256   50      340        31:01.6     32:17.8     10:25/M
      16    Dwayne King                       Tampa  FL            6076   53      354        31:18.3     32:05.3     10:21/M
      17    CRAIG STANLEY                     TAMPA  FL            4785   50      411        32:43.5     35:06.8     11:19/M
      18    Bernard Hyden                     Tampa  FL            4383   52      412        32:44.2     33:46.8     10:54/M
      19    Charles Bracey                    Clearwater  FL       4088   51      498        34:30.1     35:50.4     11:34/M
      20    Jonathan Myers                    Palm Harbor  FL      4590   50      517        34:54.4     36:45.5     11:51/M
      21    Scott Lewis                       Holdiay  FL          4486   50      526        35:04.8     35:53.5     11:35/M
      22    Vincent Schwerer                  Clearwater  FL       4735   50      568        36:04.9     36:56.6     11:55/M
      23    Charlie Jones                     Tampa  FL            5046   53      616        37:06.1     39:35.5     12:46/M
      24    James Hampton                     Tampa  FL            4335   52      703        39:17.2     42:15.5     13:38/M
      25    Brian Sullivan                    Tampa  FL            4795   50      730        39:58.0     40:52.6     13:11/M
      26    Kenneth Coats                     Valrico  FL          4147   51      750        40:43.1     42:34.7     13:44/M
      27    Ron Hill                          Winter Haven  FL     6066   54      754        40:46.0     41:12.4     13:17/M
      28    Tod Stutzman                      New Port Richey  FL  4794   51      804        42:28.1     43:19.7     13:58/M
      29    Kirk Pacheco                      Palm Harbor  FL      4615   52      865        44:21.6     45:28.7     14:40/M
      30    Dwight Edwards                    Saint Petersburg  F  4229   53      983        49:09.1     51:01.0     16:27/M
      31    Paul Chavez                       Tampa  FL            4136   51     1011        51:38.8     52:54.2     17:04/M
      32    Jeff Borden                       TAMPA  FL            4078   53     1036        53:21.2     55:42.3     17:58/M
      33    Steve Corcoran                    Tampa  FL            4970   52     1046        53:40.0     54:14.1     17:30/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Susan Hales                       Tarpon Springs  FL   6062   50      118        25:51.7     26:30.4      8:33/M
       2    Anna Bianchi                      HOLIDAY  FL          4063   54      159        27:09.2     27:18.5      8:48/M
       3    Brenda DeBoer                     Tampa  FL            6030   50      206        28:29.0     29:13.0      9:25/M
       4    Anastasia Nelson                  Valrico  FL          5089   52      228        29:04.3     30:28.3      9:50/M
       5    Teresa Mendez                     Kissimmee  FL        6104   52      239        29:12.7     29:22.7      9:28/M
       6    Lisa Giancana                     Apple Valley  MN     4288   54      244        29:16.3     30:38.2      9:53/M
       7    Nikki Sobel                       Tampa  FL            6147   50      299        30:19.3     31:25.3     10:08/M
       8    Elizabeth Schmidt                 Seminole  FL         6134   54      302        30:22.9     31:25.0     10:08/M
       9    Arlie West                        Bradenton  FL        6168   53      318        30:43.6     31:39.4     10:13/M
      10    Patricia Hom                      Palm Harbor  FL      4367   50      319        30:45.7     31:19.6     10:06/M
      11    Karen Begley                      Gulfport  FL         4942   53      372        31:45.9     32:04.6     10:21/M
      12    Donna Touchton                    Largo  FL            4825   54      390        32:14.0     32:38.7     10:32/M
      13    Kanae Kurashima                   Clearwater  FL       5056   54      402        32:32.3     32:57.9     10:38/M
      14    Kim Ringus                        New Port Richey  FL  4685   50      414        32:45.2     33:33.4     10:49/M
      15    Chris Clogston                    Clearwater  FL       4145   51      439        33:16.8     34:43.3     11:12/M
      16    Pat Sielski                       Safety Harbor  FL    4754   51      446        33:24.4     34:03.9     10:59/M
      17    Za Johnson                        Ozona  FL            4402   54      449        33:29.9     33:47.4     10:54/M
      18    Jill Whitney                      Safety Harbor  FL    4887   52      496        34:29.2     35:33.2     11:28/M
      19    Inge Sanders                      Largo  FL            5116   51      511        34:46.5     35:07.4     11:20/M
      20    Denise Lewis                      Holiday  FL          4484   50      525        35:04.8     35:53.7     11:35/M
      21    Mary Foley                        Clearwater  FL       4259   52      532        35:14.7     35:55.0     11:35/M
      22    Nicole Irish                      Fort Myers  FL       4386   50      550        35:44.0     35:58.3     11:36/M
      23    Nora Dublino                      Tarpon Springs  FL   4218   50      558        35:50.3     36:08.5     11:39/M
      24    Kaye Foster                       Clearwater  FL       4261   51      570        36:06.1     36:13.6     11:41/M
      25    Pat Sanchez                       Spring Hill  FL      4714   52      581        36:16.8     37:30.7     12:06/M
      26    Cristina Jones                    Tampa  FL            5047   54      593        36:30.2     38:51.7     12:32/M
      27    Mary LaRussa                      Palm Harbor  FL      4463   50      598        36:40.1     37:07.9     11:58/M
      28    Behiye Tapan-Chettri              Safety Harbor  FL    4802   53      614        36:54.8     37:32.5     12:06/M
      29    Sherri McLauchlin                 St Petersburg  FL    4539   51      617        37:06.9     38:57.3     12:34/M
      30    Shari Mereness                    Riverview  FL        6106   52      644        37:41.5     39:38.2     12:47/M
      31    Suasan Guarino                    Safety Harbor  FL    4321   51      659        38:02.4     39:43.1     12:49/M
      32    Crystal Wilson                    Ocala  FL            6172   53      660        38:05.4     38:05.4     12:17/M
      33    Patricia Guzman                   Palm City  FL        5019   51      668        38:26.5     39:57.7     12:53/M
      34    Kimberly Williams                 Kanapolis  NC        4890   53      677        38:42.4     41:19.2     13:20/M
      35    Jamie Seagren                     Apollo Beach  FL     5121   50      744        40:32.9     41:46.4     13:28/M
      36    Cheryl Gardner                    Valrico  FL          4280   54      757        40:51.6     41:45.0     13:28/M
      37    Diana Carnahan                    Tarpon Springs  FL   4962   54      777        41:29.1     43:10.9     13:55/M
      38    Kris Wilson                       Seminole  FL         4896   51      800        42:11.0     43:29.5     14:02/M
      39    Marileta Bloodworth               Clearwater Beach  F  6010   54      805        42:34.5     44:23.5     14:19/M
      40    Petrina Whallen                   Tampa  FL            4881   52      810        42:44.1     44:39.6     14:24/M
      41    Renita Sullivan                   Tampa  FL            6152   51      853        43:53.6     46:18.1     14:56/M
      42    Michelle Lovely                   Tampa  FL            6091   50      871        44:37.1     47:01.9     15:10/M
      43    Colleen Sullivan                  Pompano Beach  FL    4796   51      900        45:22.3     46:34.6     15:01/M
      44    Virginia Goodwin                  Exton  PA            4299   52      902        45:28.1     47:39.2     15:22/M
      45    Jodi Ball                         Palm Harbor  FL      6006   52      904        45:31.7     46:21.5     14:57/M
      46    Sharon Owen                       Spring Hill  FL      4614   54      909        45:47.3     46:44.2     15:05/M
      47    Sonja Boudreaux                   Largo  FL            4085   50      914        46:19.6     47:37.3     15:22/M
      48    Michelle Chartier                 Safety Harbor  FL    4964   53      918        46:42.5     47:15.5     15:15/M
      49    Pamala Kelly                      Pinellas Park  FL    5172   50      941        47:33.2     47:33.2     15:20/M
      50    Karen Ringelspaugh                Clearwater  FL       4684   54      957        48:16.8     50:44.8     16:22/M
      51    Lynn Walker                       Safety Harbor  FL    5142   51      984        49:24.5     50:49.8     16:24/M
      52    Kimberly Kelly                    Riverview  FL        5051   51      995        50:17.2     51:39.6     16:40/M
      53    Michele Ranalli                   St. Petersburg  FL   4659   52     1013        51:51.0     53:14.3     17:10/M
      54    Debbie Borden                     TAMPA  FL            4077   53     1040        53:30.0     55:50.2     18:01/M
      55    Lori Corcoran                     Tampa  FL            4969   51     1043        53:39.1     54:14.1     17:30/M
      56    Mary Tyler                        Seminole  FL         4839   54     1044        53:39.3     55:15.1     17:49/M
      57    Eunice Oliver                     St. Petersburg  FL   4609   53     1045        53:39.9     54:40.2     17:38/M
      58    Annette DeCato                    Palm Harbor  FL      4201   53     1047        53:40.1     54:40.9     17:38/M
      59    Annalisa Zimmerman                Tallahassee  FL      4920   50     1069        57:35.6     57:35.6     18:35/M
      60    Sue Francis                       Palm Harbor  FL      4264   50     1077      1:00:32.4   1:00:41.4     19:35/M
      61    Lynn Davis                        Clearwater  FL       4196   52     1078      1:00:40.8   1:02:26.1     20:08/M
      62    Michelle Hirschberg               Safety Harbor  FL    5037   50     1082      1:03:24.9   1:04:42.5     20:52/M
      63    Christine Maskrey-Ross            Largo  FL            4520   53     1084      1:04:25.5   1:05:37.9     21:10/M
      64    Maria Furtado                     St Petersburg  FL    5005   53     1085      1:05:17.2   1:08:04.6     21:57/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    David Pelham                      Dunedin  FL          4630   56       76        24:34.5     24:41.4      7:58/M
       2    David Kuches                      Saint Petersburg  F  6082   59       92        25:03.5     26:11.0      8:27/M
       3    Ed Vasquez                        Lecanto  FL          6163   56      157        27:03.5     27:12.6      8:46/M
       4    Derryl O'Neal                     Madeira Beach  FL    4610   55      229        29:05.8     30:17.2      9:46/M
       5    David Root                        Palm Harbor  FL      4700   57      247        29:21.3     30:15.7      9:45/M
       6    James Reagan                      Safety Harbor  FL    5112   55      261        29:41.3     30:29.0      9:50/M
       7    Mark Hales                        Tarpon Springs  FL   4330   57      271        29:48.3     30:26.5      9:49/M
       8    Loren Murfield                    Odessa  FL           4586   59      313        30:32.9     30:54.3      9:58/M
       9    Bryan Miehe                       Temple Terrace  FL   4553   55      315        30:33.9     31:14.3     10:05/M
      10    Layne Schoonover                  Clearwater  FL       5119   56      358        31:20.8     31:46.9     10:15/M
      11    Tom Mackinnon                     Land O Lakes  FL     5065   55      560        35:51.6     36:38.4     11:49/M
      12    Patrick LaRocko                   Clearwater  FL       5062   59      561        35:51.8     36:06.6     11:39/M
      13    Michael Cook                      Tampa  FL            4160   55      592        36:28.3     38:54.1     12:33/M
      14    Rahul Chettri                     Safety Harbor  FL    4140   56      635        37:34.2     37:34.2     12:07/M
      15    Gordy Mereness                    Riverview  FL        6105   55      646        37:42.5     39:38.0     12:47/M
      16    Timothy Vinoski                   Tampa  FL            4854   55      679        38:43.0     41:19.5     13:20/M
      17    PAUL BOSCO                        TARPON SPRINGS  FL   4079   59      680        38:43.9     40:19.6     13:00/M
      18    Dale Schweinsberg                 New Port Richey  FL  4732   55      681        38:49.1     38:49.1     12:31/M
      19    Mark Everett                      Palm Harbor  FL      4236   58      684        38:53.1     39:24.3     12:43/M
      20    Steve Persall                     Clearwater  FL       4635   58      768        41:09.0     41:58.1     13:32/M
      21    Al Hadick                         Brandon  FL          4326   55      783        41:43.0     42:01.0     13:33/M
      22    Roman Giamarese                   Land O Lakes  FL     4287   58      913        46:16.0     48:09.9     15:32/M
      23    Keith Chaisson                    Tampa  FL            4134   59     1052        54:04.1     55:30.4     17:54/M
      24    ZIGMUND MATSAGO                   LARGO  FL            4522   58     1074        59:14.8   1:00:25.8     19:29/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kathy Wyss                        Tierra Verde  FL     5157   59      102        25:21.9     25:24.4      8:12/M
       2    Shawn LaRock                      Clearwater  FL       5061   57      134        26:36.5     26:49.1      8:39/M
       3    Janice Callaway                   Clearwater  FL       4113   57      171        27:24.8     27:35.4      8:54/M
       4    Leslie Godwin                     Tampa  FL            5009   57      231        29:07.9     29:26.7      9:30/M
       5    Debra LaGattuta                   Tampa  FL            5059   55      338        31:01.2     31:23.1     10:07/M
       6    Laurie Meyer                      Gulfport  FL         5082   55      371        31:44.4     32:03.3     10:20/M
       7    Pat Schoonover                    Clearwater  FL       5120   58      385        32:06.6     32:32.7     10:30/M
       8    Joan McDonald                     St. Petersburg  FL   5074   56      406        32:37.0     33:06.0     10:41/M
       9    Sandra Fairman                    Safety Harbor  FL    4242   59      426        33:04.5     33:47.5     10:54/M
      10    Maria ThomS                       Land O Lakes  FL     4814   55      456        33:33.9     33:38.1     10:51/M
      11    Yvette Acosta MacMillan           Tampa  FL            6002   57      473        33:57.5     35:36.1     11:29/M
      12    Doris Bracey                      Clearwater  FL       4089   55      501        34:30.9     35:50.9     11:34/M
      13    Nancy Dickman                     Palm Harbor  FL      6033   58      530        35:11.5     35:44.7     11:32/M
      14    Sandy Everett                     Palm Harbor  FL      4237   55      548        35:41.2     36:16.3     11:42/M
      15    Mary Campbell                     Saint Petersburg  F  4959   59      555        35:48.0     37:46.7     12:11/M
      16    Lori Casalvieri                   Beverly Hills  FL    4129   55      605        36:45.8     38:10.8     12:19/M
      17    Pat Oconnor                       Palm Harbor  FL      5095   58      606        36:46.3     37:10.3     11:59/M
      18    Debbie Brandt                     Palm Harbor  FL      4091   55      612        36:51.4     37:13.7     12:00/M
      19    Lisa Murfield                     Odessa  FL           4585   56      618        37:11.8     37:34.0     12:07/M
      20    CIndy Hadick                      Brandon  FL          4327   57      653        37:55.3     38:12.7     12:19/M
      21    Jan Luck                          Riverview  FL        4497   56      705        39:20.3     39:20.3     12:41/M
      22    Jill Hampton                      Tampa  FL            4336   57      778        41:31.4     44:30.0     14:21/M
      23    Dorothy Garrett                   Odessa  FL           5163   56      793        42:00.7     44:02.1     14:12/M
      24    Connie Lowe                       Plant City  FL       4495   55      795        42:01.9     42:56.3     13:51/M
      25    Katie DeMambro                    Clearwater  FL       4985   59      808        42:43.9     44:39.9     14:24/M
      26    Laurie Cateriny                   Orange City  FL      4133   57      815        42:59.1     44:00.2     14:12/M
      27    Mary Larsson                      Clearwater  FL       6083   57      828        43:21.0     45:44.4     14:45/M
      28    Debbie Carlson                    Clearwater  FL       4121   57      857        43:58.4     45:09.0     14:34/M
      29    Jamie Hoople                      Oldsmar  FL          4368   55      885        45:00.3     47:28.1     15:19/M
      30    Kim Benoit                        Saint Petersburg  F  4944   55      890        45:16.6     47:34.1     15:21/M
      31    Jan Hilimon                       Williamsville  NY    4357   59      938        47:29.3     48:01.7     15:29/M
      32    Isabel Ringelspaugh               Tarpon Springs  FL   4683   57      958        48:16.9     50:45.4     16:22/M
      33    Krisanne Horsch                   Eagan  MN            4370   55      985        49:26.3     50:48.0     16:23/M
      34    Sharon Simonetti                  Largo  FL            4761   58      987        49:46.8     50:34.0     16:19/M
      35    Joanne Nordmeier                  Oldsmar  FL          4600   55     1037        53:24.9     54:23.9     17:33/M
      36    Rebecca Graham                    Safety Harbor  FL    5014   55     1051        53:50.5     55:59.2     18:04/M
      37    Susan Kresin                      Holiday  FL          4440   56     1068        56:59.7     57:44.6     18:37/M
      38    Virginia Wilson                   Clearwater`  FL      4897   55     1087      1:08:22.5   1:10:07.0     22:37/M
      39    Melinda Crawford                  Oldsmar  FL          4174   56     1088      1:08:23.0   1:10:06.7     22:37/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Steven Grande                     Saint Petersburg  F  4305   60       54        23:39.7     23:43.6      7:39/M
       2    Ed Monti                          Tarpon Springs  FL   4565   62       63        23:59.5     24:06.4      7:46/M
       3    Robert Paratore                   Charlotte  NC        4620   63      151        26:55.1     27:03.0      8:44/M
       4    Bruce Thayer                      Palm Harbor  FL      6157   61      199        28:19.9     28:42.8      9:15/M
       5    WILLIAM SMELTZER                  CLEARWATER  FL       4766   64      263        29:41.6     30:30.4      9:50/M
       6    Paul Thibault                     Westerville  OH      4811   64      288        30:01.5     30:10.8      9:44/M
       7    Mike Hilimon                      Williamsvillw  NY    4358   60      295        30:11.3     30:42.7      9:54/M
       8    Harold Jacobs                     Dunedin  FL          4388   62      317        30:40.3     30:54.8      9:58/M
       9    Peter Maliszewski                 Safety Harbor  FL    5067   63      350        31:15.8     31:34.8     10:11/M
      10    Fred Vasconi                      Tampa  FL            5162   64      353        31:18.0     33:16.8     10:44/M
      11    Monty Seidler                     Palm Harbor  FL      6137   64      620        37:13.2     39:00.9     12:35/M
      12    Bruce Ladewig                     Lecanto  FL          4449   63      877        44:45.6     46:55.2     15:08/M
      13    Gar Brandt                        Palm Harbor  FL      4092   60      917        46:34.1     46:59.4     15:09/M
      14    Calvin Simmons                    Tampa  FL            4759   63      956        48:12.1     49:33.4     15:59/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Marion Dilegge                    Largo  FL            4987   60      346        31:08.2     31:51.6     10:16/M
       2    Virginia Gini Oliva               Largo  FL            5096   60      435        33:13.4     34:28.9     11:07/M
       3    Donna Pascoe                      St Petersburg  FL    4625   63      471        33:50.7     34:02.1     10:59/M
       4    Karen Smuz                        Holiday  FL          4774   61      551        35:44.3     36:19.1     11:43/M
       5    Susan Mitchell                    Tampa  FL            4561   64      604        36:45.4     37:37.2     12:08/M
       6    Theresa Kelly                     Sarasota  FL         5052   62      670        38:33.8     40:49.9     13:10/M
       7    Deborah Bradshaw                  China Grove  NC      4090   60      678        38:42.7     41:19.2     13:20/M
       8    Gay Hazlewood                     HOLIDAY  FL          4349   63      689        38:57.0     39:47.9     12:50/M
       9    Cindy Miller                      Clearwater  FL       4555   60      708        39:22.9     39:47.9     12:50/M
      10    Jeanette Moody                    Palm Harbor  FL      4566   61      749        40:38.5     42:18.5     13:39/M
      11    Randy Schilling                   Largo  FL            4723   64      787        41:44.9     43:02.7     13:53/M
      12    Susan Wurl                        Clearwater  FL       4910   60      822        43:09.0     45:41.7     14:44/M
      13    Liz LaCorte                       Clearwater  FL       5058   63      825        43:19.3     44:32.9     14:22/M
      14    Janet Landt                       Seminole  FL         4457   63      866        44:23.2     45:12.5     14:35/M
      15    Lin Kurant                        Sarasota  FL         4443   63      948        47:45.8     49:51.2     16:05/M
      16    Marti Heuer-Myers                 Flushing  MI         5034   63      953        47:55.2     50:14.7     16:12/M
      17    Pat Dearth                        Palm Harbor  FL      6029   62      989        49:47.4     52:15.3     16:51/M
      18    Denise Thomas                     Trinity  FL          4812   61     1017        51:57.3     53:29.5     17:15/M
      19    Vicki Wright                      Springfield  IL      4907   61     1025        52:15.5     52:15.5     16:51/M
      20    Paula Tison                       Safety Harbor  FL    4816   61     1031        52:54.9     55:17.1     17:50/M
      21    Melanie Paul                      Clearwater  FL       5102   60     1053        54:37.6     56:28.6     18:13/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Tom Hoke                          Safety Harbor  FL    4363   69      128        26:26.9     27:33.4      8:53/M
       2    James Fairman                     Safety Harbor  FL    4241   66      246        29:20.7     30:03.9      9:42/M
       3    Myron Hansen                      Redington Beach  FL  4339   69      258        29:33.1     30:16.2      9:46/M
       4    Timothy Zauner                    Trinity  FL          4919   68      359        31:21.7     31:41.1     10:13/M
       5    Edward Curran                     Clearwater  FL       4182   65      458        33:37.7     34:44.7     11:12/M
       6    Robert Henry                      Brechin, Ontario, C  4355   66      476        34:04.0     36:23.4     11:44/M
       7    Ernie Dinkel                      Tampa  FL            6034   69      485        34:21.7     34:51.2     11:15/M
       8    Stanley Lesniak                   Ridley Park  PA      4482   65      607        36:47.3     37:52.7     12:13/M
       9    Bob McKenna                       Largo  FL            4538   68      726        39:56.9     41:53.7     13:31/M
      10    Robert Bourne                     Palm Harbor  FL      4086   66      765        41:06.4     42:16.4     13:38/M
      11    William Geiger                    Tampa  FL            4285   67      882        44:56.0     45:48.5     14:46/M
      12    Ivan Wright                       Springfield  IL      4906   68      887        45:01.1     46:18.0     14:56/M
      13    Victor DeRuggiero                 Pinellas Park  FL    4986   68      910        45:51.0     47:18.8     15:15/M
      14    Skip Garrett                      Dunedin  FL          4283   68      940        47:32.6     48:24.0     15:37/M
      15    Raymond Tison                     Safety Harbor  FL    4303   67     1032        52:55.7     55:17.8     17:50/M
      16    Robin Hirschberg                  Safety Haror  FL     5038   66     1083      1:03:25.2   1:04:42.8     20:52/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    MaryEllen Holbrook                Land O Lakes  FL     5039   65      268        29:46.6     29:57.1      9:40/M
       2    Carole Torreano                   Largo  FL            4820   66      518        34:56.3     35:15.8     11:22/M
       3    Sharon Shanahan                   New Port Richey  FL  4745   65      547        35:41.2     36:05.7     11:38/M
       4    Jeanne Chase                      St. Pete Beach  FL   4965   66      610        36:49.3     38:36.8     12:27/M
       5    Rosalie Ledford                   Clearwater  FL       4470   68      628        37:24.9     38:37.9     12:27/M
       6    Joan Benedetto                    Hackettstown  NJ     4054   68      655        37:59.3     39:05.0     12:36/M
       7    Carol White                       Treasure Island  FL  4882   68      719        39:44.2     40:07.3     12:56/M
       8    Karen France                      Clearwater  FL       4263   66      741        40:28.5     41:21.3     13:20/M
       9    Karen Morse                       St Petersburg  FL    4579   67      751        40:43.4     42:23.2     13:40/M
      10    Judy Henry                        Brechin, Ontario, C  4354   67      773        41:21.6     43:40.9     14:05/M
      11    Edwina Rohrbach                   West Hempstead  NY   4697   68      856        43:58.1     44:52.3     14:28/M
      12    Nancy Lewis                       Safety Harbor  FL    4485   69      867        44:24.5     45:57.6     14:49/M
      13    Cathy Ladewig                     Lecanto  FL          4450   69      876        44:45.0     46:54.9     15:08/M
      14    Suzi Turner                       St Petersburg  FL    5138   68      878        44:47.0     45:21.5     14:38/M
      15    Terry Finch                       Clearwateer  FL      4252   66      895        45:19.2     46:39.2     15:03/M
      16    Diane Armstrong                   SARASOTA  FL         4033   65      935        47:25.0     49:17.7     15:54/M
      17    Donna Garrett                     Dunedin  FL          4281   65      942        47:35.0     48:24.9     15:37/M
      18    Laura Lukasik                     Longwood  FL         4500   66      946        47:43.7     48:45.5     15:44/M
      19    Bess Kennedy                      Seminole  FL         4423   66     1029        52:31.9     52:31.9     16:56/M
      20    Bonnie Grant-Berry                Palm Harbor  FL      5015   65     1054        54:38.1     56:28.9     18:13/M
      21    Carolyn Jones                     New Port Richey  FL  4406   69     1067        56:33.6     57:22.3     18:30/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Thomas Schwindler                 Pinellas Park  FL    4736   71      163        27:18.3     27:40.7      8:55/M
       2    Morley Davidson                   Oshawa, Ontario, Ca  4191   72      202        28:22.3     28:29.1      9:11/M
       3    Eugene Ledford                    Clearwater  FL       4469   70      603        36:45.3     38:39.3     12:28/M
       4    Richard LeBeau                    Largo  FL            4466   71      673        38:39.2     38:59.2     12:35/M
       5    Bill DeMambro                     Clearwater  FL       4984   73      755        40:47.2     42:46.6     13:48/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Bonnie Moore                      ROSCOE  IL           4567   74      599        36:40.3     38:48.3     12:31/M
       2    Sue Brown                         Livingston  TX       4098   72      702        39:16.2     39:56.4     12:53/M
       3    Maureen Hourigan                  Oldsmar  FL          5041   72      821        43:07.7     44:26.2     14:20/M
       4    Dorothy Conte                     Clearwater  FL       4158   74      881        44:55.6     46:11.8     14:54/M
Top

Male 75 to 79

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Doug Hicks                        Tampa  FL            5035   75      650        37:49.6     38:20.1     12:22/M
       2    Ted Vazquez                       Dunedin  FL          4847   79      760        40:56.9     42:26.4     13:41/M
       3    Dana Johannes                     Rising Fawn  GA      4399   75      933        47:22.2     48:46.4     15:44/M
Top

Male 80 and Over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Thomas Moore                      Roscoe  IL           4572   82      630        37:29.6     37:29.6     12:05/M
       2    Don Roberts                       Lakeland  FL         4690   82     1050        53:44.8     55:03.6     17:45/M
Top

Female 80 and Over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Carolyn Roberts                   Lakeland  FL         4689   80     1049        53:44.4     55:03.7     17:45/M