Best Damn Race - 10K

10K

February 07, 2015


Results By Endurance Sports Timing llc.


Men: Top Finishers 0-11 12-14 15-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79
Women: Top Finishers 12-14 15-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79

Top

Male Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jon Noland                        Tampa  FL               2   40        1        33:12.1     33:12.9      5:21/M
       2    Andrew Chandler                   St. Petersburg  FL      3   41        2        33:16.0     33:17.0      5:22/M
       3    Nicholas Chase                    Saint Petersburg  F   142   28        3        36:59.3     36:59.8      5:58/M
Top

Female Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Becky Howarth                     Tampa  FL            1014   26        5        37:41.3     37:43.5      6:05/M
       2    Jessica Forrester                 Tampa  FL             992   27        6        38:00.4     38:02.4      6:08/M
       3    Heather Butcher                   North Port  FL        957   42        8        38:39.9     38:41.3      6:14/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mike Lisman                       Palm Harbor  FL      1147   47        4        37:35.9     37:38.1      6:04/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Dianne Skiles                     New Port Richey  FL   783   53       21        43:27.3     43:29.8      7:01/M
Top

Male Grand Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Albert Wieringa                   St. Petersburg  FL   1172   68       15        41:55.0     41:56.6      6:46/M
Top

Female Grand Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Melissa Corp                      Lake Mary  FL         971   55       34        45:07.1     45:10.6      7:17/M
Top

Male 11 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Devlin Arnhart                    SAFETY HARBOR  FL      36   11     1009      1:35:47.8   1:36:36.7     15:35/M
Top

Male 12 to 14

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jonathan Williams                 Orlando  FL          6171   14      229        55:25.5     55:33.9      8:58/M
Top

Female 12 to 14

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Briana Melucci                    LARGO  FL             562   13      797      1:15:07.0   1:16:15.8     12:18/M
       2    Shannon Peters                    St Petersburg  FL     668   13      917      1:23:26.7   1:24:35.5     13:39/M
Top

Male 15 to 17

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Talon Nelson                      Lutz  FL              613   16      875      1:20:14.6   1:20:48.2     13:02/M
       2    Jacob Leuthold                    Odessa  FL           1146   17     1041      1:46:46.4   1:48:36.8     17:31/M
Top

Female 15 to 17

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Elizabeth Lennox                  New Port Richey  FL   486   15      270        56:51.7     57:08.6      9:13/M
       2    Kelly Williams                    Riverview  FL         917   15      357        59:19.5     59:19.5      9:34/M
       3    Maya Cox                          Tampa  FL             184   15      477      1:03:04.9   1:03:36.5     10:15/M
       4    Christy Pelletier                 St. Petersburg  FL   6120   16      594      1:06:24.8   1:08:15.8     11:00/M
       5    Paula Hough                       Tampa  FL             387   16      704      1:09:50.0   1:10:53.6     11:26/M
       6    Julia Dowd                        Valrico  FL          6038   17      983      1:30:13.2   1:32:24.8     14:54/M
       7    Taylor Kuperberg                  Heathrow  FL          464   16     1039      1:43:13.7   1:44:37.2     16:52/M
Top

Male 18 to 24

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Micah Levine                      Largo  FL             489   24       23        43:36.5     43:58.9      7:05/M
       2    Alejandro Aybar-Mota              Lakeland  FL         1114   20       71        48:42.5     50:01.0      8:04/M
       3    Nic Patrick                       Lakeland  FL         1156   18       74        48:47.4     50:05.8      8:05/M
       4    Matt Lehr                         TAMPA  FL            6085   18      406      1:00:36.9   1:02:13.1     10:02/M
       5    Jacob Gordon                      Tampa  FL            6059   24      414      1:00:53.6   1:01:52.8      9:59/M
       6    Joshua Napier                     Tampa  FL             603   24      439      1:01:47.3   1:02:19.3     10:03/M
       7    Zachary Greer                     Lakeland  FL         1133   20      483      1:03:17.8   1:04:37.0     10:25/M
       8    Matthew McGuire                   Pinellas Park  FL     549   24      696      1:09:33.5   1:10:14.1     11:20/M
       9    Christian Brinsko                 Clearwater  FL       1177   23      786      1:14:29.1   1:16:19.1     12:19/M
      10    Marcus Velazquez                  Pinellas Park  FL    1178   24      787      1:14:31.4   1:16:21.5     12:19/M
Top

Female 18 to 24

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Hannah Schaap                     Safety Harbor  FL     735   24       66        48:27.8     49:49.6      8:02/M
       2    Courtney Herres                   Davenport  FL        1013   24      156        52:30.5     54:23.5      8:46/M
       3    Carly George                      Dunedin  FL           302   20      203        54:43.0     55:29.5      8:57/M
       4    Sarah Rountree                    Orlando  FL          6130   23      252        56:16.4     57:49.6      9:20/M
       5    Erin Howell                       Safety Harbor  FL     390   24      260        56:36.5     57:57.8      9:21/M
       6    Jessica Hall                      Oldsmar  FL           338   19      263        56:41.7     57:32.7      9:17/M
       7    Monica Switzer                    Tampa  FL            6154   24      293        57:18.6     57:38.1      9:18/M
       8    Anabel Ottersbach                 St Petersburg  FL     647   24      317        57:58.6     58:55.7      9:30/M
       9    Jessica Smith                     St Petersburg  FL    1164   23      322        58:22.8     59:42.9      9:38/M
      10    Daniela Buendia                   Ponte Vedra  FL      1122   18      352        59:04.2     59:20.8      9:34/M
      11    Miranda Noiseux                   Tampa  FL            6115   24      412      1:00:51.9   1:01:06.0      9:51/M
      12    Stephanie Brandt                  Tampa  FL            6014   24      415      1:00:54.6   1:01:53.3      9:59/M
      13    Rosa Canas                        Tampa  FL             959   23      416      1:01:01.4   1:02:54.4     10:09/M
      14    Rachel Valentín                  Oldsmar  FL           853   24      464      1:02:29.6   1:03:45.5     10:17/M
      15    Raquel Hitsman                    Lithia  FL            378   23      640      1:07:38.5   1:09:18.4     11:11/M
      16    Erika Brubaker                    Palm Harbor  FL       108   24      713      1:10:26.5   1:11:42.9     11:34/M
      17    Erica Black                       Auburndale  FL       6009   23      777      1:13:51.7   1:14:18.0     11:59/M
      18    Tara Duerst                       St Petersburg  FL     983   24      788      1:14:31.6   1:16:08.6     12:17/M
      19    Steffany Sloma                    Pinellas Park  FL    6146   23      800      1:15:20.4   1:16:25.0     12:20/M
      20    Kelly Lai                         Pinellas Park  FL     468   23      842      1:17:50.7   1:18:56.0     12:44/M
      21    Kristen Opper                     Safety Harbor  FL     638   24      844      1:18:01.2   1:18:53.0     12:43/M
      22    Jenna Funcheon                    Odessa  FL            289   21      925      1:24:31.6   1:25:23.6     13:46/M
      23    Margaret Olley                    Tampa  FL            6119   24      941      1:25:27.2   1:25:59.9     13:52/M
      24    Jenna Yates                       Palm Harbor  FL      6177   18      945      1:25:31.0   1:27:23.1     14:06/M
      25    Nicole Peters                     St Pete  FL           667   18     1024      1:39:24.2   1:41:20.3     16:21/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Andrew Main                       Pinellas Park  FL     514   28       22        43:30.3     43:42.0      7:03/M
       2    Adam Wynne                        Saint Petersburg  F   933   28       28        44:36.0     44:40.3      7:12/M
       3    James Joiner                      Tampa  FL             421   29       33        45:09.0     46:23.4      7:29/M
       4    Tyler Jarvis                      Titusville  FL        411   29       35        45:10.6     45:14.1      7:18/M
       5    Daniel McCormick                  Tampa  FL             542   27      117        51:10.6     52:40.2      8:30/M
       6    Brian Waechter                    Altamonte Springs     871   29      125        51:19.1     51:27.5      8:18/M
       7    Ryan Keough                       Tampa  FL             438   29      176        53:42.2     57:01.1      9:12/M
       8    Travis Marn                       Clearwater  FL        526   29      186        54:06.1     54:55.5      8:51/M
       9    John Ramirez                      Zephyrhills  FL      6128   29      217        55:06.5     55:52.4      9:01/M
      10    Will Brock                        Clearwater  FL       1182   29      440      1:01:48.7   1:02:47.0     10:08/M
      11    Jeffrey Kim                       Palm Coast  FL       1024   29      607      1:06:44.7   1:07:11.6     10:50/M
      12    Tim Herrmann                      Tampa  FL             373   29      648      1:08:07.6   1:10:16.3     11:20/M
      13    Zachary Grimmig                   Clearwater  FL       1004   29      658      1:08:22.1   1:08:22.1     11:02/M
      14    Jason Mohammed                    Dunedin  FL           575   28      664      1:08:29.6   1:09:15.5     11:10/M
      15    Matthew Albritton                 Largo  FL              19   27      687      1:09:18.7   1:11:06.9     11:28/M
      16    Mark Goodwin                      West Chester  PA      322   28      712      1:10:25.5   1:10:58.0     11:27/M
      17    Tyler Ragghianti                  Brandon  FL          6127   29      732      1:11:23.0   1:12:47.4     11:44/M
      18    Mike Lee                          Palm Harbor  FL       482   29      791      1:14:34.8   1:15:37.5     12:12/M
      19    Anthony Caselnova                 Tampa  FL            6021   25      833      1:17:27.0   1:18:39.0     12:41/M
      20    Jeffrey Gurski                    Riverview  FL        6061   29      860      1:19:14.9   1:20:00.3     12:54/M
      21    Brian Kohl                        Saint Petersburg  F   451   28      959      1:26:09.6   1:27:23.8     14:06/M
      22    Barclay Roman                     St Petersburg  FL    6129   29     1010      1:36:03.2   1:37:14.8     15:41/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kayla Bratcher                    Palm Harbor  FL        90   25       12        41:27.5     41:31.5      6:42/M
       2    Jennifer Libous                   Tampa  FL            1035   29       39        45:31.4     45:33.2      7:21/M
       3    Kendall Lynch                     Tampa  FL             511   29       82        49:16.4     49:39.1      8:00/M
       4    Tara Hawkins                      Fresno  CA           1009   29       94        49:56.6     50:11.9      8:06/M
       5    India Surlis                      New Port Richey  FL   827   27      126        51:19.4     51:27.1      8:18/M
       6    Erin Kourkounis                   Tampa  FL             455   27      127        51:19.8     51:27.5      8:18/M
       7    Roseanne McIntosh                 Tampa  FL             551   28      134        51:31.1     52:18.9      8:26/M
       8    Ashley Kohl                       St Petersburg  FL     450   25      146        52:02.3     52:23.8      8:27/M
       9    Anai Nava                         Dunedin  FL           609   29      161        52:41.7     53:04.0      8:34/M
      10    Sara Marr                         Tampa  FL            6096   26      183        53:59.0     54:29.4      8:47/M
      11    Shelby King                       Tampa  FL            6077   27      228        55:24.8     56:12.1      9:04/M
      12    Gabrielle Marino                  Dunedin  FL          6095   26      230        55:27.1     57:29.8      9:16/M
      13    Kari Jorgensen                    Clearwater  FL       1139   25      259        56:34.9     56:52.6      9:10/M
      14    Heather Sharpe                    Lutz  FL             6142   27      268        56:48.0     57:38.8      9:18/M
      15    Barbara Rosario                   Wesley Chapel  FL    1076   29      272        56:57.7     56:57.7      9:11/M
      16    Heather Youngberg                 Tampa  FL             939   28      287        57:09.3     58:08.4      9:23/M
      17    Hailey Lamb                       Gainesville  FL      1028   25      289        57:13.9     59:03.0      9:31/M
      18    Kelly Vaas                        Tampa  FL            6162   27      309        57:46.4     58:16.1      9:24/M
      19    Brie Fisher                       Orlando  FL          6047   29      316        57:56.8     59:13.3      9:33/M
      20    Kara Jolitz                       Land O Lakes  FL      422   29      327        58:31.4   1:00:18.5      9:44/M
      21    Amanda Stanton                    New Port Richey  FL   801   26      331        58:40.2     58:54.0      9:30/M
      22    Megan Murphy                      Clearwater  FL        599   25      354        59:13.8   1:00:43.6      9:48/M
      23    Meghann Herrmann                  Tampa  FL             372   29      372        59:49.6   1:01:37.9      9:56/M
      24    Stephanie Cooper                  Tampa  FL             170   26      390      1:00:12.8   1:01:23.1      9:54/M
      25    Hilary Armstrong                  Tampa  FL             946   28      395      1:00:20.0   1:00:58.7      9:50/M
      26    Leah Cornell                      New Port Richey  FL   176   29      409      1:00:42.9   1:00:50.4      9:49/M
      27    Lizabeth Prakobkit                Tampa  FL             688   29      417      1:01:02.0   1:03:03.9     10:10/M
      28    Crystal Parke                     Riverview  FL         652   27      429      1:01:33.1   1:02:28.7     10:05/M
      29    Alicia Tanner                     Tampa  FL             832   27      445      1:02:06.9   1:02:34.1     10:05/M
      30    Lea Oliver                        St. Petersburg  FL    635   26      450      1:02:08.7   1:02:42.6     10:07/M
      31    Staisy Kibart                     Tampa  FL            6075   27      455      1:02:17.1   1:02:29.8     10:05/M
      32    Kelsey Lubbers                    Tampa  FL             508   25      468      1:02:43.6   1:04:27.7     10:24/M
      33    Keri Hunter                       St Petersburg  FL     399   28      496      1:03:36.2   1:04:59.9     10:29/M
      34    Kat Samala                        Trinity  FL          6131   29      498      1:03:37.2   1:04:37.2     10:25/M
      35    Julie Colon                       Clearwater  FL        159   28      508      1:03:54.0   1:04:08.7     10:21/M
      36    Chelsea Lindsley                  Saint Petersburg  F   497   28      515      1:04:11.1   1:05:08.3     10:30/M
      37    Michelle Rottmund                 Clearwater  FL       1160   26      516      1:04:13.6   1:04:48.7     10:27/M
      38    Amanda Hancock                    Sanford  FL           342   26      528      1:04:41.9   1:05:55.0     10:38/M
      39    Evelyn Ortiz                      Clearwater  FL       1155   28      549      1:05:13.8   1:05:35.6     10:35/M
      40    Cynthia Saunders                  Brandon  FL           732   28      556      1:05:24.4   1:07:04.4     10:49/M
      41    Kara Kirby                        Safety Harbor  FL     442   27      569      1:05:49.0   1:07:36.8     10:54/M
      42    Lauren Wilson                     Tampa  FL            6173   27      583      1:06:08.6   1:08:08.9     10:59/M
      43    Nicole Dehnel                     Safety Harbor  FL     214   25      585      1:06:18.5   1:07:42.9     10:55/M
      44    Darla Tournat                     St Petersburg  FL     846   29      587      1:06:19.1   1:07:51.8     10:57/M
      45    Margaret Stevens                  Port Richey  FL       811   26      593      1:06:23.5   1:06:42.0     10:45/M
      46    Shannon Bertels                   Clearwater  FL       1186   25      633      1:07:26.9   1:09:26.0     11:12/M
      47    KACY NASTARI                      PINELLAS PARK  FL     606   29      660      1:08:26.5   1:09:10.1     11:09/M
      48    Kristina Marn                     Clearwater  FL        525   28      662      1:08:29.3   1:09:19.3     11:11/M
      49    Isabel Cardona                    Dunedin  FL           126   29      663      1:08:29.5   1:09:15.4     11:10/M
      50    Lauren Bishop                     St. Pete Beach  FL     76   28      677      1:08:50.6   1:09:05.9     11:09/M
      51    Nadine Mortensen                  Tampa  FL             593   28      679      1:08:58.9   1:09:41.2     11:14/M
      52    Danielle Harding                  Ruskin  FL           1007   27      684      1:09:09.1   1:10:49.7     11:25/M
      53    Katherine Watts                   Riverview  FL         891   28      716      1:10:31.6   1:12:25.6     11:41/M
      54    Mallory Maslar                    Largo  FL             532   27      734      1:11:26.9   1:12:56.0     11:46/M
      55    Erin Broderick                    Tampa  FL              99   26      738      1:11:42.8   1:13:33.0     11:52/M
      56    Megan Rhodaback                   Tampa  FL             706   26      740      1:11:44.4   1:13:33.0     11:52/M
      57    Taylor Lusher                     Saint Petersburg  F   510   27      747      1:12:02.9   1:13:42.3     11:53/M
      58    Kayla Brasch                      Clermont  FL         6015   28      782      1:14:05.9   1:14:17.9     11:59/M
      59    Rebekah Ramsdell                  Palm Harbor  FL       699   28      790      1:14:34.4   1:16:43.5     12:22/M
      60    Allison West                      Saint Petersburg  F   904   25      794      1:14:41.4   1:15:59.4     12:15/M
      61    Ingrid Schulz                     1622  FL              744   25      802      1:15:29.1   1:17:15.7     12:28/M
      62    Pamela Smith                      Lakeland  FL         1089   29      803      1:15:29.5   1:16:41.5     12:22/M
      63    Taryn Burchett                    Punta Gorda  FL      6017   28      830      1:17:13.3   1:17:38.8     12:31/M
      64    Brittney Poole                    Riverview  FL        6122   26      831      1:17:18.8   1:18:03.8     12:35/M
      65    Adrianne Berthiaume               Tampa  FL              71   27      837      1:17:33.3   1:19:03.0     12:45/M
      66    Kori Emmons                       Land O Lakes  FL      987   27      865      1:19:35.5   1:21:03.4     13:04/M
      67    Melissa Coleman                   Madeira Beach  FL     157   25      866      1:19:42.4   1:20:59.4     13:04/M
      68    Lane Dowdell                      Tampa  FL             982   25      867      1:19:44.0   1:21:21.8     13:07/M
      69    Alma Martinez                     Temple Terrace  FL   6098   29      879      1:20:36.8   1:21:57.6     13:13/M
      70    Ashley Freiberg                   Land O' Lakes  FL     994   28      885      1:20:58.0   1:21:41.4     13:10/M
      71    Jennifer Ford                     Port Richey  FL       274   29      889      1:21:17.1   1:21:56.7     13:13/M
      72    Jennifer Demasco                  Pinellas Park  FL     217   28      890      1:21:24.4   1:21:35.4     13:10/M
      73    Rosanne Ortiz                     Zephyrhills  FL       641   26      895      1:21:45.6   1:22:44.3     13:21/M
      74    Jaclyn Wagner                     Riverview  FL        6165   26      919      1:23:46.5   1:24:51.6     13:41/M
      75    Alison Duddy                      Sarasota  FL         1129   29      936      1:25:03.2   1:26:30.3     13:57/M
      76    Lauren Stamm                      Tampa  FL            1166   25      943      1:25:28.8   1:26:00.8     13:52/M
      77    Alicia Felgentreff                Saint Petersburg  F  6043   29      961      1:26:11.0   1:26:11.0     13:54/M
      78    Melissa Albritton                 Tampa  FL            6003   29      979      1:28:57.2   1:30:14.3     14:33/M
      79    Lauren Gispanski                  Tampa  FL            6055   26      987      1:31:33.5   1:32:45.5     14:58/M
      80    Courtney Meyers                   Tampa  FL            6108   26     1000      1:34:40.3   1:35:42.8     15:26/M
      81    Teresa Maxwell                    Lakeland  FL         6100   25     1008      1:35:42.8   1:35:42.8     15:26/M
      82    Anna Tingley                      Port Richey  FL      1099   27     1016      1:37:44.0   1:38:43.5     15:55/M
      83    Nicole Smith                      Largo  FL             787   26     1019      1:38:37.2   1:39:40.7     16:05/M
      84    Christina Simonetti               Largo  FL             781   28     1037      1:42:41.2   1:43:54.5     16:45/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Zachary Kessler                   Tampa  FL            1144   30       19        43:17.6     43:21.5      7:00/M
       2    James Jenkins                     Saint Petersburg  F  1137   32       55        47:17.1     47:25.8      7:39/M
       3    Ray Slapkunas                     Saint Petersburg  F  1088   34       58        47:29.6     48:16.0      7:47/M
       4    Mathew Lynch                      Tampa  FL             512   30       81        49:16.0     49:39.2      8:00/M
       5    Brad Hilimon                      Cheektowaga  NY       376   33      115        51:01.9     51:07.6      8:15/M
       6    John Leone                        Safety Harbor  FL     487   33      142        51:52.2     52:00.0      8:23/M
       7    Brian Deleon                      Tampa  FL            6032   31      153        52:26.9     52:26.9      8:27/M
       8    Angelo Mejia                      Tampa  FL             560   33      234        55:41.4     57:51.5      9:20/M
       9    Greg McFarlane                    Clearwater  FL       1046   30      253        56:22.8     56:43.3      9:09/M
      10    Brant Houston                     Clearwater  FL        388   34      264        56:43.3     57:49.4      9:20/M
      11    David DeSilva                     Saint Petersburg  F   221   32      282        57:03.4     58:24.7      9:25/M
      12    Gary Hancock                      Sanford  FL           343   32      285        57:04.6     58:13.2      9:23/M
      13    Vincent Risole                    Clearwater  FL       1159   30      307        57:44.5     58:06.0      9:22/M
      14    Mike Golz                         Tampa  FL             312   32      326        58:30.1     58:39.5      9:28/M
      15    John White                        St Petersburg  FL     910   31      346        58:59.5     59:11.7      9:33/M
      16    Kyle Wilson                       Palm Harbor  FL       918   33      386      1:00:11.7   1:01:32.6      9:55/M
      17    Nick Giordano                     Palm Harbor  FL       306   31      388      1:00:12.3   1:01:22.1      9:54/M
      18    Kyle DeLeonard                    Tampa  FL             977   31      397      1:00:27.7   1:01:05.7      9:51/M
      19    Parinya Prakobkit                 Tampa  FL             689   30      418      1:01:02.7   1:03:03.7     10:10/M
      20    Alex Taranoff                     Tampa  FL            1094   32      502      1:03:41.6   1:05:04.9     10:30/M
      21    Nathaniel Stevenson               Largo  FL             813   31      533      1:04:48.2   1:06:23.5     10:42/M
      22    Natalie Hutchings                 Valrico  FL           401   33      631      1:07:24.3   1:09:08.0     11:09/M
      23    Nathan Hatcher                    Tampa  FL             357   32      644      1:07:43.6   1:08:17.1     11:01/M
      24    Rick Albritton                    Tampa  FL            6004   33      657      1:08:20.3   1:09:36.1     11:14/M
      25    James Rankin                      Tampa  FL            1158   33      666      1:08:32.7   1:08:53.7     11:07/M
      26    Kenny Nguyen                      Saint Petersburg  F   617   32      690      1:09:25.5   1:11:05.1     11:28/M
      27    Gerard Siegler                    Tampa  FL            1086   30      735      1:11:30.7   1:12:37.4     11:43/M
      28    Greg Gundle                       Seminole  FL          333   33      752      1:12:21.1   1:14:08.8     11:57/M
      29    Andrew Johnson                    Palm Harbor  FL      6070   30      956      1:26:02.7   1:27:15.3     14:04/M
      30    Jason Bootle                      Tampa  FL              82   34      962      1:26:12.4   1:27:54.1     14:11/M
      31    Kevin Poulin                      St Petersburg  FL     685   33      968      1:27:20.1   1:32:09.5     14:52/M
      32    Arthur Castaner                   Tampa  FL             135   32      974      1:28:09.3   1:30:24.3     14:35/M
      33    David Eno                         Palm Harbor  FL       249   30     1032      1:41:11.3   1:43:17.2     16:40/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Katie Waters                      Venice  FL            886   33       10        40:56.4     40:59.2      6:37/M
       2    Valerie Blasewitz                 New Port Richey  FL    78   32       37        45:13.9     46:10.3      7:27/M
       3    KellyAnn Jenkins                  Saint Petersburg  F  1138   30       47        46:26.8     46:33.8      7:30/M
       4    Rene Espinosa                     Tampa  FL             988   34       48        46:35.7     46:39.0      7:31/M
       5    Maeve Carter                      Bradenton  FL         132   33       57        47:28.0     47:38.5      7:41/M
       6    Sarah Tomacruz                    Tampa  FL             843   34       59        47:37.1     47:56.0      7:44/M
       7    Liz Decot                         Hudson  FL            212   34      110        50:46.2     50:52.7      8:12/M
       8    Victoria Tomberlin                Clearwater  FL        844   34      113        50:50.2     52:23.3      8:27/M
       9    Kristin Alongi                    Tampa  FL              24   30      136        51:33.2     51:58.4      8:23/M
      10    Laura Tanner                      Tampa  FL             833   32      147        52:04.4     52:30.8      8:28/M
      11    Kristen Foley                     Saint Petersburg  F   272   32      148        52:05.7     53:03.1      8:33/M
      12    Genna Donahue                     Tampa  FL             235   32      149        52:07.9     54:16.0      8:45/M
      13    Amanda Stapleton                  Pinellas Park  FL     802   31      154        52:28.1     53:39.7      8:39/M
      14    Colleen Villalobos                Clearwater  FL        865   31      162        52:44.7     54:07.2      8:44/M
      15    Karen Anthony                     St. Petersburg  FL    945   33      166        53:07.1     53:16.9      8:35/M
      16    Ashley Simpson                    Hudson  FL           6144   31      177        53:43.0     53:50.7      8:41/M
      17    JILLIAN CLAYTON                   TAMPA  FL             968   31      223        55:16.9     57:30.5      9:16/M
      18    Samantha Brown                    Tampa  FL             107   30      238        55:51.7     56:14.8      9:04/M
      19    Esther Melvin                     Riverview  FL         564   33      258        56:34.9   1:03:04.8     10:10/M
      20    Shelly Fowler                     Palm Harbor  FL       280   31      274        56:59.4     57:26.5      9:16/M
      21    Melissa Adamczewski               Wesley Chapel  FL      14   33      299        57:31.3     59:18.3      9:34/M
      22    Rebecca Cunningham                Safety Harbor  FL     195   34      302        57:36.2     59:28.8      9:35/M
      23    Heather Duncan                    ST PETERSBURG  FL     984   34      303        57:37.1     58:16.4      9:24/M
      24    Nicole Fletcher                   St. Petersburg  FL    990   33      318        58:01.7     58:51.7      9:30/M
      25    Krisztina Lele                    Clearwater  FL       1034   34      330        58:37.6     59:08.8      9:32/M
      26    Meghan Poole-Van Swol             Safety Harbor  FL     682   33      333        58:41.9     59:33.5      9:36/M
      27    Amber Johnson                     Palm Harbor  FL       417   32      340        58:55.0   1:00:24.7      9:45/M
      28    Amanda Zayas                      Oldsmar  FL           940   32      344        58:58.9   1:00:38.0      9:47/M
      29    Joanna Sherling                   Lakeland  FL          769   34      347        58:59.7   1:00:06.2      9:42/M
      30    Kimberly Terenzi                  Tampa  FL            1095   30      355        59:15.1   1:01:07.3      9:51/M
      31    Rebecca Leynes                    Tampa  FL             493   33      361        59:33.7   1:01:31.3      9:55/M
      32    Audrey Mclendon                   Palm Harbor  FL      6102   33      380      1:00:01.6   1:00:06.4      9:42/M
      33    Alicia Elliott                    Seffner  FL          6040   32      401      1:00:35.1   1:02:29.7     10:05/M
      34    Jacqueline Warner Garman          Riverview  FL         884   34      433      1:01:40.2   1:03:26.4     10:14/M
      35    Marsha Beffrey                    Saint Petersburg  F  1119   33      441      1:01:50.1   1:03:10.4     10:11/M
      36    Mellissa Madera                   Tampa  FL            1038   33      452      1:02:11.1   1:02:36.2     10:06/M
      37    Allison Freeman                   Tampa  FL            6050   30      456      1:02:20.9   1:03:08.0     10:11/M
      38    Katherine Claussen                Largo  FL             967   32      458      1:02:22.2   1:04:07.4     10:20/M
      39    Lisa Fairchild                    Tampa  FL             258   33      461      1:02:25.3   1:03:44.1     10:17/M
      40    Christina Lucas                   Clearwater  FL       6092   32      469      1:02:43.7   1:04:11.9     10:21/M
      41    Kristen St Jean                   Clearwater  FL        798   34      474      1:02:59.2   1:05:12.4     10:31/M
      42    Katie Laux                        St Petersburg  FL    1030   34      479      1:03:06.8   1:04:23.8     10:23/M
      43    Heather Shortt                    Trinity  FL           772   32      489      1:03:23.9   1:03:45.5     10:17/M
      44    Nicole Selly                      Tampa  FL             759   34      490      1:03:24.3   1:04:00.4     10:19/M
      45    Rebecca Lopez                     Palm Harbor  FL      6088   32      525      1:04:38.7   1:06:27.6     10:43/M
      46    Stephanie Figueroa                Belle Isle  FL       6044   33      532      1:04:47.6   1:05:33.1     10:34/M
      47    Muria Nisbett                     Tampa  FL             622   33      546      1:05:07.0   1:05:49.6     10:37/M
      48    Danielle Godshall                 Tampa  FL            6057   31      550      1:05:14.5   1:06:35.9     10:44/M
      49    Norasha-Nya Burton                Zephyrhills  FL      6018   30      552      1:05:16.6   1:06:02.8     10:39/M
      50    Ashley Young                      Tampa  FL            1107   31      554      1:05:21.8   1:06:24.2     10:43/M
      51    Erin Leyendecker                  Trinity  FL           492   30      555      1:05:24.1   1:06:07.2     10:40/M
      52    Min Stevenson                     Largo  FL             812   32      567      1:05:48.7   1:07:24.2     10:52/M
      53    Melissa Deleeuw                   Seminole  FL          216   34      573      1:05:59.7   1:07:51.4     10:57/M
      54    Stacy Zebrick                     Tampa  FL             941   31      614      1:07:00.2   1:07:45.0     10:56/M
      55    Sarina DiPiazza                   Seffner  FL           979   30      642      1:07:40.2   1:09:22.1     11:11/M
      56    Katie Hatcher                     Tampa  FL             356   30      645      1:07:43.7   1:08:17.2     11:01/M
      57    Summyr Dravis                     Tampa  FL             238   34      649      1:08:08.6   1:10:06.7     11:18/M
      58    Jessica White                     St Petersburg  FL     909   30      669      1:08:36.4   1:08:49.0     11:06/M
      59    Jeanette Sigona                   Haines City  FL       780   32      671      1:08:39.2   1:09:03.0     11:08/M
      60    Kelly Stemble                     Tampa  FL             807   30      673      1:08:41.6   1:10:46.0     11:25/M
      61    Becky Gunter                      Seminole  FL          334   34      698      1:09:33.9   1:11:10.1     11:29/M
      62    Elle Dodard                       Temple Terrace  FL    981   30      709      1:10:13.4   1:11:11.7     11:29/M
      63    Christi Campos                    Oldsmar  FL           123   30      717      1:10:33.0   1:11:36.0     11:33/M
      64    Melissa Signoracci                Oldsmar  FL           779   31      718      1:10:33.9   1:11:36.9     11:33/M
      65    Emily Bowen                       Saint Petersburg  F    85   30      739      1:11:43.3   1:13:01.1     11:47/M
      66    Jessica Doaty                     Inverness  FL         980   33      748      1:12:08.4   1:13:04.6     11:47/M
      67    Brittany Yates                    Clearwater  FL        936   31      750      1:12:18.7   1:12:33.1     11:42/M
      68    Heather Ross                      Seminole  FL          721   30      753      1:12:21.8   1:14:08.5     11:57/M
      69    Julie Wason                       Clearwater  FL        885   33      755      1:12:41.0   1:14:42.5     12:03/M
      70    Lauren Roginski                   Apollo Beach  FL      715   30      760      1:12:47.4   1:14:37.9     12:02/M
      71    Amy Stein                         Baltimore  MD        1167   30      761      1:12:50.4   1:14:26.7     12:00/M
      72    Jaime Settle                      Saint Petersburg  F   763   32      772      1:13:32.8   1:14:42.9     12:03/M
      73    Jennifer Solano                   Seffner  FL          6148   33      792      1:14:36.0   1:15:13.7     12:08/M
      74    Emily Schichtl                    Lithia  FL           1161   30      795      1:14:46.3   1:16:27.1     12:20/M
      75    Hope Robinson                     Orlando  FL           711   32      819      1:16:36.6   1:18:10.8     12:36/M
      76    Katherine Fand                    Tampa  FL            6042   33      823      1:16:43.6   1:17:49.4     12:33/M
      77    Colleen Solomon                   New Port Richey  FL   789   34      825      1:16:48.7   1:17:43.4     12:32/M
      78    Shannon Ulrich                    Oldsmar  FL           851   32      828      1:16:59.6   1:17:58.8     12:35/M
      79    Rebekah Mason                     Oldsmar  FL           533   31      829      1:17:03.3   1:17:58.3     12:35/M
      80    Beth Chernes                      Oldsmar  FL           143   31      850      1:18:26.6   1:19:14.1     12:47/M
      81    Janie Gibson                      Odessa  FL           6054   30      852      1:18:36.1   1:20:43.4     13:01/M
      82    Julie Carmichael                  Wesley Chapel  FL    6019   33      873      1:19:55.0   1:21:52.5     13:12/M
      83    Sylvia Tough                      Windermere  FL       1170   30      876      1:20:22.1   1:20:34.7     13:00/M
      84    Kim Chipps                        Tampa  FL             966   31      886      1:21:01.8   1:22:33.0     13:19/M
      85    Karoline Leyva                    Safety Harbor  FL     494   30      888      1:21:16.3   1:23:05.7     13:24/M
      86    Aliyah McGowan                    Largo  FL            1047   30      898      1:22:03.4   1:23:17.4     13:26/M
      87    Natasha Boodram                   Davenport  FL        6013   32      926      1:24:40.6   1:25:28.3     13:47/M
      88    Victoria Affonso                  Clearwater  FL       1110   34      929      1:24:44.9   1:37:30.6     15:44/M
      89    DANA BECKER                       DUNEDIN  FL            62   33      933      1:24:48.2   1:26:07.1     13:53/M
      90    Aimee Sierra                      Tampa  FL             777   33      934      1:24:51.6   1:26:53.0     14:01/M
      91    Lindsey Nelson                    Riverview  FL         612   32      952      1:25:52.8   1:26:44.9     13:59/M
      92    Mary Kasch                        Winter Garden  FL    6073   32      955      1:25:54.6   1:26:28.6     13:57/M
      93    Monica Fowler                     Palm Harbor  FL      6049   34      982      1:29:20.2   1:30:49.3     14:39/M
      94    Daisy Quinn                       St.petersburg  FL     695   33      988      1:31:52.9   1:33:19.6     15:03/M
      95    Johanna Nattress                  Safety Harbor  FL     607   33      994      1:32:34.4   1:33:27.1     15:04/M
      96    Shelley Peters                    St Petersburg  FL     669   34     1023      1:39:23.9   1:41:20.9     16:21/M
      97    Stephanie Dent                    Palm Harbor  FL       219   32     1033      1:41:21.3   1:43:26.4     16:41/M
      98    Karly Fedina                      St. Petersburg  FL    263   30     1038      1:42:41.9   1:43:54.6     16:45/M
      99    Nicole Maestri                    Palm Beach Gardens   1039   30     1042      1:47:08.1   1:48:35.0     17:31/M
     100    Amy Cosens                        Bradenton  FL         178   30     1043      1:47:09.7   1:48:36.7     17:31/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    David Osterweil                   Tampa  FL             642   37        7        38:36.4     38:36.4      6:14/M
       2    Dan Kutina                        Tampa  FL             466   37        9        40:44.4     40:48.9      6:35/M
       3    Benjamin Oconnor                  Odessa  FL            631   35       17        42:29.8     42:32.7      6:52/M
       4    Josh Wilkins                      Tampa  FL            1174   39       18        42:40.5     42:41.9      6:53/M
       5    Tony Valentín                    Tampa  FL             854   39       32        44:45.0     44:47.5      7:13/M
       6    Michael Husband                   Tampa  FL            1016   35       42        46:06.6     46:57.2      7:34/M
       7    Robert Hegedus                    Kew Gardens Hill  N   361   38       52        46:59.9     47:01.3      7:35/M
       8    Stephen Bearce                    Clearwater  FL       1118   37       69        48:36.3     48:48.4      7:52/M
       9    Jason Ester                       Clearwater  FL        257   39       73        48:47.3     48:53.8      7:53/M
      10    Matthew Mehltretter               Largo  FL            1152   36       89        49:46.0     49:58.0      8:04/M
      11    Jeff Davis                        Seminole  FL          204   39       91        49:47.7     50:44.0      8:11/M
      12    Chris Sewell                      Seffner  FL          6139   37      137        51:33.7     51:33.7      8:19/M
      13    Jeremy Selbst                     Tampa  FL             758   35      150        52:12.6     52:52.4      8:32/M
      14    Ronald Hay                        Brooksville  FL       359   38      194        54:22.5     56:13.0      9:04/M
      15    Warren Holding                    Tampa  FL             380   36      202        54:40.4     55:40.4      8:59/M
      16    Meredith Freeman III              Tampa  FL             285   38      205        54:46.8     56:13.9      9:04/M
      17    Christopher Wilke                 Pinellas Park  FL     914   39      214        55:00.5     55:21.2      8:56/M
      18    Andrew Liggett                    Lakeland  FL          495   35      216        55:03.6     56:44.6      9:09/M
      19    Aaron Westgate                    Tampa  FL             905   39      239        55:54.8     57:50.3      9:20/M
      20    Todd Jarrett                      Land O Lakes  FL     6069   37      305        57:38.9     58:40.1      9:28/M
      21    Wendell Watts                     Wesley Chapel  FL     892   39      320        58:10.1     58:13.9      9:23/M
      22    Wayne Johansen                    Riverview  FL         415   35      343        58:57.9   1:01:08.0      9:52/M
      23    Scott Sigety                      South Elgin  IL       778   37      345        58:59.3     59:42.3      9:38/M
      24    William Mapakoi                   Palm Harbor  FL       520   38      359        59:31.1   1:01:15.1      9:53/M
      25    Kevin Deleeuw                     Seminole  FL          215   37      366        59:42.8   1:01:36.3      9:56/M
      26    Christopher Covert                Safety Harbor  FL     182   38      460      1:02:24.6   1:03:10.1     10:11/M
      27    Max Montes                        Tampa  FL             580   37      574      1:06:00.2   1:06:30.0     10:44/M
      28    Brad Davis                        Palm Harbor  FL       975   39      599      1:06:30.9   1:07:53.6     10:57/M
      29    Sam Dorsey                        Tampa  FL            6037   36      604      1:06:38.6   1:07:32.7     10:54/M
      30    Brett Oliver                      Safety Harbor  FL     633   37      630      1:07:21.3   1:07:47.7     10:56/M
      31    Carlos Ayala                      Saint Petersburg  F    42   37      661      1:08:27.9   1:09:47.6     11:15/M
      32    Daniel Solomon                    New Port Richey  FL   790   39      705      1:09:50.5   1:10:43.5     11:24/M
      33    BRAD KOPPELMAN                    TAMPA  FL             454   39      710      1:10:20.2   1:11:03.6     11:28/M
      34    Michael Tate                      Clearwater  FL       1169   36      719      1:10:39.6   1:11:37.3     11:33/M
      35    Andrew Lusher                     Saint Petersburg  F   509   35      746      1:12:02.8   1:13:42.9     11:53/M
      36    Ryan Androff                      Land O Lakes  FL     1112   36      783      1:14:06.1   1:16:10.3     12:17/M
      37    John Savage                       SAFETY HARBOR  FL    6132   36      822      1:16:43.1   1:17:49.8     12:33/M
      38    Hector Casta                      St Petersburg  FL     964   35      887      1:21:07.9   1:21:07.9     13:05/M
      39    Michael Kilpatrick                Clearwater  FL        439   38      935      1:24:59.4   1:25:31.5     13:48/M
      40    Joseph Hull                       Longwood  FL          396   37      953      1:25:53.5   1:27:53.4     14:10/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Leslie Beauchamp                  St Petersburg  FL      60   36       11        41:20.8     41:23.3      6:40/M
       2    Kristin Margetis                  Winter Garden  FL    1183   39       16        42:17.7     42:19.4      6:50/M
       3    Kim Myers                         Tampa  FL            1056   35       20        43:20.8     43:25.4      7:00/M
       4    Christine Anderson                Tampa  FL              25   38       46        46:26.2     46:50.3      7:33/M
       5    Jackie Bradley                    Odessa  FL             87   39       51        46:50.3     46:54.8      7:34/M
       6    Carrie Mehltretter                Largo  FL            1151   35       90        49:46.3     49:58.2      8:04/M
       7    Nazach Snapp                      Land O Lakes  FL     1090   38      116        51:05.7     51:25.9      8:18/M
       8    Alicia Prevost                    St Petersburg  FL     691   38      118        51:11.4     51:38.3      8:20/M
       9    Kelly Atkins                      St. Petersburg  FL     40   35      121        51:15.7     52:26.2      8:27/M
      10    Jaimee Carleton                   Tarpon Springs  FL    128   37      129        51:20.7     51:29.5      8:18/M
      11    Jaimie Bryan                      New Port Richey  FL  1184   36      131        51:26.1     51:33.3      8:19/M
      12    Jasmin Atiyeh                     Land O Lakes  FL      947   36      144        52:00.8     52:24.6      8:27/M
      13    Julie Miller                      SAFETY HARBOR  FL     572   36      145        52:01.3     52:07.9      8:24/M
      14    Darlene Henwood                   Saint Petersburg  F  1188   38      151        52:16.9     52:21.2      8:27/M
      15    Jennifer Azzarelli                Tampa  FL              43   36      158        52:37.5     53:22.7      8:36/M
      16    Tanja Christensen                 Palm Harbor  FL       144   37      175        53:35.7     53:41.7      8:40/M
      17    Sharlee Workman                   Largo  FL             929   36      188        54:08.6     55:04.4      8:53/M
      18    Rachel Gandee                     New Port Richey  FL   996   38      189        54:08.9     56:11.3      9:04/M
      19    Tracy Hay                         Brooksville  FL       360   37      192        54:20.7     56:11.3      9:04/M
      20    Veronica Rich                     Valrico  FL          1073   37      196        54:30.8     55:00.7      8:52/M
      21    Kelly Daniel                      Tampa  FL             199   37      199        54:37.1     56:45.6      9:09/M
      22    Myra Long                         Saint Petersburg  F   500   36      208        54:54.8     56:17.0      9:05/M
      23    Melanie Hynes                     New Port Richey  FL   402   36      219        55:13.2     56:22.8      9:05/M
      24    Heather VanAllen                  Tampa  FL             855   38      240        55:57.6     57:05.2      9:12/M
      25    Laura Hudson                      Clearwater  FL        394   36      241        55:58.6     56:08.8      9:03/M
      26    Rebecca Vigil                     Dunedin  FL           862   39      254        56:25.3     56:50.3      9:10/M
      27    Nicole Polsky                     Tampa  FL            1066   39      255        56:33.5     57:57.9      9:21/M
      28    Jane Castaner                     Tampa  FL             136   37      257        56:34.8     57:36.7      9:17/M
      29    Cara Olson-Kolb                   St Petersburg  FL    1062   37      301        57:34.8     58:05.7      9:22/M
      30    Amanda March                      Tampa  FL            1042   35      304        57:37.2     58:16.3      9:24/M
      31    Erin Ester                        Clearwater  FL        256   39      306        57:40.0     57:57.0      9:21/M
      32    Shannon Crews                     Wesley Chapel  FL    6027   35      311        57:48.0     58:48.8      9:29/M
      33    Mellissa Yeloushan                Tampa  FL             937   37      319        58:07.3     59:05.7      9:32/M
      34    Jodie Lindgren                    Saint Anne  IL       1037   39      321        58:18.8     58:59.9      9:31/M
      35    Margarita Brown                   Valrico  FL           103   39      335        58:47.7     59:44.2      9:38/M
      36    Karen Fellers                     Tampa  MD             265   35      342        58:56.1     58:59.7      9:31/M
      37    Mell Comperatore                  Tampa  FL             166   39      363        59:37.8   1:00:28.1      9:45/M
      38    Becki Goniwiecha                  Seminole  FL          313   39      369        59:45.4   1:00:47.8      9:48/M
      39    Andrea Faria                      Land O Lakes  FL      989   37      376        59:58.5   1:00:56.2      9:50/M
      40    Alicia Buchanan                   Baltimore  MD         955   37      377        59:59.4   1:01:36.6      9:56/M
      41    Andrea Graham                     St. Petersburg  FL    323   37      384      1:00:08.8   1:00:40.1      9:47/M
      42    Janae Pranschke                   Tarpon Springs  FL    690   38      389      1:00:12.7   1:01:22.0      9:54/M
      43    Cathy Corso                       Tampa  FL             177   37      393      1:00:18.7   1:00:49.4      9:49/M
      44    Tara Dillon                       Saint Petersburg  F   228   37      420      1:01:07.9   1:01:59.7     10:00/M
      45    Patricia Ardes                    Dunedin  FL            33   37      426      1:01:25.7   1:01:45.8      9:58/M
      46    Jessica Middleton Barkley         Beverly Hills  FL    6109   35      428      1:01:28.2   1:02:28.3     10:05/M
      47    Tracey McSheffrey                 Odessa  FL            557   39      448      1:02:08.0   1:03:00.6     10:10/M
      48    Robin Secco                       Tampa  FL             754   39      457      1:02:22.0   1:02:35.2     10:06/M
      49    Natilsha LaCount                  Tampa  FL             467   37      465      1:02:30.2   1:04:17.3     10:22/M
      50    Brenda Montenegro                 Riverview  FL         577   39      480      1:03:10.5   1:05:09.8     10:30/M
      51    Jenny Locy                        Clearwater  FL        499   36      495      1:03:35.7   1:04:54.1     10:28/M
      52    Kristen White                     Land O Lakes  FL      911   37      503      1:03:41.9   1:05:20.3     10:32/M
      53    Victoria Primeau                  Land O Lakes  FL      692   35      507      1:03:49.8   1:05:37.4     10:35/M
      54    Emily Mills                       Ocala  FL            1052   35      520      1:04:24.5   1:04:43.0     10:26/M
      55    Lindsay Summer                    St. Petersburg  FL   1092   38      522      1:04:34.5   1:05:04.0     10:30/M
      56    Kristen Powers                    Saint Petersburg  F  1067   37      526      1:04:41.1   1:05:38.3     10:35/M
      57    Lauren LaLiberte                  Trinity  FL           469   35      539      1:04:58.6   1:06:03.7     10:39/M
      58    Tania Corujo                      Tampa  FL            1127   37      544      1:05:05.9   1:06:05.6     10:40/M
      59    Paris Taylor                      Valrico  FL           836   36      545      1:05:06.8   1:05:49.7     10:37/M
      60    Melissa Sewell                    Seffner  FL          6140   36      568      1:05:48.9   1:06:54.7     10:47/M
      61    April Mesagno                     Seminole  FL         1049   35      570      1:05:53.6   1:07:45.7     10:56/M
      62    Jeannie Morris                    Saint Petersburg  F   591   36      589      1:06:21.4   1:07:54.5     10:57/M
      63    Allison Weidner                   Seminole  FL          898   38      595      1:06:25.8   1:07:58.3     10:58/M
      64    Rosa Cuda                         Largo  FL             193   39      601      1:06:32.4   1:06:59.3     10:48/M
      65    Lucia Duarte                      Largo  FL             239   38      602      1:06:33.0   1:06:59.3     10:48/M
      66    Judit Takacs                      Clearwater  FL       1093   35      623      1:07:10.5   1:08:37.3     11:04/M
      67    Natalie Horn                      Tampa  FL             384   36      624      1:07:11.1   1:08:37.4     11:04/M
      68    Malissa Binkley                   Valrico  FL            75   38      628      1:07:18.1   1:09:25.3     11:12/M
      69    Julie Pollock                     Safety Harbor  FL     681   35      629      1:07:20.5   1:07:46.7     10:56/M
      70    Vicki Shuster                     Tampa  FL             775   35      647      1:07:45.0   1:09:33.1     11:13/M
      71    Christie O'Sullivan               Safety Harbor  FL     646   39      650      1:08:08.9   1:09:06.7     11:09/M
      72    Kim Thiel                         Appleton  WI         1096   36      654      1:08:17.6   1:09:22.7     11:11/M
      73    Brandi Musial                     Clearwater  FL        601   35      688      1:09:19.6   1:11:06.9     11:28/M
      74    Shannon Heller                    Seminole  FL          366   36      691      1:09:25.9   1:11:02.4     11:27/M
      75    Kristin Powell                    Crystal River  FL    6125   39      702      1:09:38.8   1:10:41.0     11:24/M
      76    Danielle Jarrett                  Land O Lakes  FL     6068   36      706      1:09:51.1   1:10:56.9     11:26/M
      77    Nikki Schmid                      Brandon  FL           741   35      708      1:10:08.3   1:10:45.7     11:25/M
      78    Kristyna Burczyk                  Holiday  FL           113   38      715      1:10:29.4   1:11:24.4     11:31/M
      79    Elizabeth Liggett                 Lakeland  FL          496   35      720      1:10:43.8   1:12:25.9     11:41/M
      80    Carrie Esposito                   Pinellas Park  FL     254   38      721      1:10:44.2   1:10:47.2     11:25/M
      81    Lara Salvo                        Safety Harbor  FL    1079   36      730      1:11:22.4   1:12:54.0     11:45/M
      82    Cheryl Hernandez                  North Port  FL       1012   35      742      1:11:59.3   1:11:59.3     11:37/M
      83    Amy Davis                         St. Petersburg  FL    202   35      743      1:11:59.9   1:12:48.5     11:45/M
      84    Raiza Calderon                    Riverview  FL        1124   37      744      1:12:00.5   1:13:00.0     11:46/M
      85    Virginia Bryan                    Safety Harbor  FL    1121   38      749      1:12:15.0   1:12:28.6     11:41/M
      86    Stacy Wrenn                       Valrico  FL           930   39      756      1:12:42.0   1:14:24.7     12:00/M
      87    Natasha Harden                    Tampa  FL            1006   35      774      1:13:35.8   1:15:07.5     12:07/M
      88    Jennifer Price                    Tarpon Springs  FL   6126   37      779      1:14:00.0   1:15:28.6     12:10/M
      89    Corrie Crew                       St Petersburg  FL     186   38      784      1:14:12.6   1:14:50.8     12:04/M
      90    Crystal Bikos                     Trinity  FL            74   35      804      1:15:39.4   1:16:13.7     12:18/M
      91    Nicole LeBaron                    Odessa  FL            480   39      808      1:15:50.1   1:16:30.9     12:20/M
      92    Zabrina Glenn                     St. Petersburg  FL    308   39      813      1:16:03.7   1:16:47.3     12:23/M
      93    Ashaki Daniels                    Tampa  FL             200   39      816      1:16:33.4   1:17:30.0     12:30/M
      94    Laura Shaw                        Port Richey  FL       766   38      821      1:16:42.2   1:17:37.3     12:31/M
      95    Chantel Corbett                   Seffner  FL           171   36      824      1:16:44.1   1:17:20.9     12:28/M
      96    Melissa Cameron                   Trinity  FL           120   38      826      1:16:52.1   1:19:02.3     12:45/M
      97    Jina Martin                       Clearwater  FL        529   36      827      1:16:59.2   1:19:00.1     12:45/M
      98    Marylouise Wilkerson              Saint Petersburg  F   915   36      853      1:18:36.6   1:20:27.1     12:59/M
      99    Leya Ellison-Thompson             Land O' Lakes  FL     986   39      864      1:19:35.4   1:21:03.2     13:04/M
     100    Stephanie Jurva                   Warren  MI           1140   38      869      1:19:46.2   1:20:39.3     13:00/M
     101    Jenny Basile                      Nashville  TN         949   39      880      1:20:43.0   1:20:46.3     13:02/M
     102    Amanda Newton                     Largo  FL            1058   39      884      1:20:55.3   1:21:38.6     13:10/M
     103    Amy Peerless                      Valrico  FL           663   38      891      1:21:24.5   1:22:40.2     13:20/M
     104    Angela Parsons                    Gibsonton  FL         654   37      892      1:21:31.9   1:23:39.0     13:30/M
     105    Kendra Velilla                    Tampa  FL             859   39      893      1:21:32.2   1:23:16.5     13:26/M
     106    Lisa Winningham                   Trinity  FL           922   36      906      1:22:34.7   1:23:42.6     13:30/M
     107    Breezi Stanislaus                 Winter Haven  FL      800   37      920      1:23:47.8   1:25:30.0     13:47/M
     108    Laura Boodram                     Riverview  FL        6012   36      924      1:24:29.3   1:25:17.5     13:45/M
     109    Corrie Bradish                    Largo  FL            1120   38      930      1:24:45.0   1:37:30.8     15:44/M
     110    Denise Daney                      Lithia  FL            198   37      939      1:25:09.7   1:27:13.3     14:04/M
     111    Melinda Dumas                     Seminole  FL          241   38      957      1:26:07.0   1:27:42.5     14:09/M
     112    Terra Corbin                      Valrico  FL           173   36      960      1:26:10.9   1:27:54.1     14:11/M
     113    Christina Kadinger                Saint Cloud  FL      6072   36      970      1:27:57.5   1:28:03.1     14:12/M
     114    Lynn Webb                         Largo  FL            6180   37      985      1:30:35.6   1:31:17.6     14:43/M
     115    Kristen Hunt                      Safety Harbor  FL    1136   38     1001      1:34:47.2   1:35:10.4     15:21/M
     116    Lori Egelston                     Safety Harbor  FL     247   39     1002      1:34:47.4   1:35:10.5     15:21/M
     117    Andrea Stahl                      Oldsmar  FL          6149   36     1004      1:34:51.2   1:36:21.6     15:32/M
     118    Rachel Weibel                     Tampa  FL             896   37     1006      1:35:11.4   1:37:10.4     15:40/M
     119    Jenny Hemond                      Clearwater  FL       6063   36     1007      1:35:35.2   1:37:05.5     15:40/M
     120    Kammeron Findley                  St Petersburg  FL    6045   35     1011      1:36:06.5   1:37:17.0     15:41/M
     121    Kristen Downs                     Trinity  FL           237   35     1015      1:36:43.9   1:38:54.9     15:57/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Ryan Kaelin                       Trinity  FL           429   42       13        41:34.9     41:36.5      6:43/M
       2    Gavin Hawken                      St Petersburg  FL     358   41       24        43:54.3     43:57.1      7:05/M
       3    JoJo Young                        Tampa  FL             938   43       27        44:30.1     44:35.6      7:11/M
       4    Scott Chambers                    Saint Petersburg  F    11   42       30        44:41.7     44:56.9      7:15/M
       5    Jerry Glass                       Tarpon Springs  FL   6056   40       31        44:44.5     44:50.0      7:14/M
       6    Carl Zumbano                      Land O Lakes  FL      942   41       36        45:12.8     45:12.8      7:17/M
       7    Craig Comperatore                 Tampa  FL             165   40       40        45:40.2     45:48.7      7:23/M
       8    David Beach                       SAFETY HARBOR  FL     951   40       54        47:04.4     47:14.4      7:37/M
       9    Dave Baker                        Trinity  FL            47   44       56        47:25.3     47:26.9      7:39/M
      10    Beck Besecker                     Safety Harbor  FL     952   44       76        48:56.2     49:03.4      7:55/M
      11    Trent Inman                       Tampa  FL             404   40       86        49:37.9     50:52.6      8:12/M
      12    Charlie Colquitt                  Saint Petersburg  F   160   42      101        50:24.2     51:19.4      8:17/M
      13    Jason Tregler                     Seffner  FL          6159   41      107        50:34.9     50:45.6      8:11/M
      14    Mark Bagley                       Safety Harbor  FL      46   44      109        50:41.1     50:50.4      8:12/M
      15    David Henwood                     SAINT PETERSBURG  F  1011   42      124        51:19.0     51:23.5      8:17/M
      16    Craig Urquhart                    Tampa  FL            6160   43      130        51:25.5     53:47.3      8:40/M
      17    Jason Peters                      Lutz  FL              665   40      132        51:30.5     52:17.8      8:26/M
      18    Peter Garratt                     Bellefonaine  OH     6053   42      135        51:32.9     51:54.8      8:22/M
      19    John Salvo                        Safety Harbor  FL    1078   41      213        54:59.7     56:31.7      9:07/M
      20    Dan Gillen                        Lithia  FL           1000   44      232        55:37.7     55:54.1      9:01/M
      21    Chris Dayton                      Safety Harbor  FL     976   42      245        56:04.9     57:58.6      9:21/M
      22    Gary Scevola                      Palm Harbor  FL      6133   40      246        56:09.4     57:33.4      9:17/M
      23    Csaba Kiss                        Clearwater  FL       1025   41      248        56:11.6     56:39.5      9:08/M
      24    Adam Wilkinson                    Tampa  FL            6170   41      249        56:14.4     57:33.4      9:17/M
      25    Mike Newton                       Saint Petersburg  F   616   42      256        56:34.7     58:00.1      9:21/M
      26    Tod Duffield                      New Port Richey  FL  1130   43      267        56:46.4     57:41.8      9:18/M
      27    Tom Sutherland                    St. Petersburg  FL    828   44      296        57:26.2     59:20.3      9:34/M
      28    Doug White                        Tampa  FL            6169   41      348        59:02.6   1:00:59.2      9:50/M
      29    Brock Bryan                       Lutz  FL              110   42      358        59:26.7     59:54.7      9:40/M
      30    Darryl Knight                     Tampa  FL             445   43      375        59:58.0   1:00:26.8      9:45/M
      31    Chris Tillman                     Lutz  FL             6158   41      421      1:01:08.4   1:01:32.3      9:55/M
      32    Luis Daza                         Tampa  FL             211   44      425      1:01:20.8   1:03:13.1     10:12/M
      33    Braton Cole                       Tampa  FL             155   42      471      1:02:49.9   1:03:43.0     10:17/M
      34    Kayle Shoop                       Land O Lakes  FL      770   42      481      1:03:13.4   1:04:17.3     10:22/M
      35    Clive Gavin                       Lutz  FL              300   44      487      1:03:22.9   1:03:42.4     10:16/M
      36    Eric Foreman                      Tampa  FL             275   42      557      1:05:25.6   1:07:04.8     10:49/M
      37    Luis Montenegro                   Lakeland  FL          578   40      577      1:06:04.5   1:08:04.5     10:59/M
      38    Howard Gerber                     Oldsmar  FL           303   41      606      1:06:43.7   1:06:43.7     10:46/M
      39    Paul Wrisley                      Safety Harbor  FL     932   41      681      1:09:03.4   1:10:12.3     11:19/M
      40    Mike Cernak                       Clearwater  FL       6023   42      764      1:13:02.0   1:13:56.2     11:55/M
      41    Richard Prado                     Tampa  FL            1157   41      796      1:15:04.0   1:15:35.2     12:11/M
      42    Scott Scribner                    Tampa  FL             752   43      899      1:22:04.9   1:23:53.5     13:32/M
      43    Terence Ware                      St Petesrburg  FL    1171   42      950      1:25:45.2   1:27:08.2     14:03/M
      44    Timothy Love                      Largo  FL            6090   43      971      1:28:02.3   1:30:17.0     14:34/M
      45    Michae Lovejoy                    Tampa  FL             506   42      975      1:28:09.7   1:30:23.9     14:35/M
      46    Don Thatcher                      New Port Richey  FL  6156   44      986      1:31:17.4   1:33:07.3     15:01/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Renee Marcus                      Odessa  FL            522   42       50        46:40.8     46:44.3      7:32/M
       2    Jackie Cahill                     Tampa  FL             117   40       77        48:57.6     49:02.6      7:55/M
       3    Michelle Pope                     St. Petersburg  FL    683   40       84        49:18.4     49:22.3      7:58/M
       4    Eva Krisel                        Clearwater  FL        459   40       93        49:53.4     50:02.6      8:04/M
       5    Candi Dutschke                    Brandon  FL           243   42      104        50:28.8     51:49.7      8:21/M
       6    DONNA STERLING                    Wesley Chapel  FL     810   43      128        51:20.1     51:23.6      8:17/M
       7    Betsy Banks                       Tierra Verde  FL       52   44      133        51:30.8     52:43.0      8:30/M
       8    Kathleen Benson                   Plant City  FL       1185   40      140        51:42.1     51:48.7      8:21/M
       9    Allison Zager                     Tampa  FL            1175   43      168        53:20.3     53:40.1      8:39/M
      10    Angela Meyers                     Sarasota  FL         6107   41      180        53:53.2     55:38.7      8:58/M
      11    Mandi Bagley                      Safety Harbor  FL      45   42      200        54:37.3     55:18.8      8:55/M
      12    Jennifer Gagnon                   Tampa  FL             995   43      201        54:37.8     55:18.9      8:55/M
      13    JODI VETTER                       ST. PETERSBURG  FL   1102   43      210        54:56.2     55:02.2      8:53/M
      14    Heather Fenske Grates             New Port Richey  FL   266   40      218        55:06.6     55:23.3      8:56/M
      15    Jennifer Bumbalough               Safety Harbor  FL    6016   43      220        55:13.5     56:29.8      9:07/M
      16    Chrissy Bell                      Odessa  FL             65   40      222        55:15.9     56:24.0      9:06/M
      17    Dawn Meyer                        Clearwater  FL        568   44      224        55:17.9     57:30.7      9:16/M
      18    Lisa O'Connor                     Tampa  FL            1061   42      226        55:22.1     55:32.7      8:57/M
      19    SHAWNA JARMOLYCH                  PALM HARBOR  FL      6067   40      237        55:51.1     56:07.7      9:03/M
      20    JILL FREIRE                       PALM HARBOR  FL      6051   42      243        56:02.3     56:20.1      9:05/M
      21    Cheryl Gendebien                  New Port Richey  FL   301   43      247        56:09.5     56:24.1      9:06/M
      22    Gila Fox                          Clearwater  FL        282   41      269        56:50.6     57:03.1      9:12/M
      23    Patti Scott                       Tampa  FL             749   43      271        56:57.3     57:08.1      9:13/M
      24    Trang Bryan                       Lutz  FL              111   41      281        57:03.1     57:31.3      9:17/M
      25    Patrice Hubbard                   Saint Petersburg  F   393   42      286        57:07.0     57:23.2      9:15/M
      26    Liz Vultao                        New Port Richey  FL   870   44      290        57:14.4     57:30.3      9:16/M
      27    Yuko Monachella                   Clearwater  FL        576   43      292        57:17.4     57:46.0      9:19/M
      28    Tina Hall                         Tampa  FL             340   41      308        57:45.7     57:54.1      9:20/M
      29    Amber Turner                      Tampa  FL             850   41      312        57:48.1     59:25.9      9:35/M
      30    MICHELLE KUNITZER                 ST PETERSBURG  FL    1027   44      323        58:24.9     58:30.3      9:26/M
      31    Ghislaine Baird                   Palm Harbor  FL      1116   42      324        58:27.1     58:55.1      9:30/M
      32    Mellissa Federico                 Palm Harbor  FL       262   42      334        58:45.8   1:00:08.4      9:42/M
      33    Larissa Maloney                   Inverness  FL         517   43      336        58:48.0     59:48.6      9:39/M
      34    Gwen Odmark                       Safety Harbor  FL     632   41      351        59:03.5     59:14.3      9:33/M
      35    Kristen Czeck                     Clearwater  FL        197   43      356        59:17.3   1:00:55.0      9:50/M
      36    Karen Gonzalez                    Clearwater  FL        315   44      373        59:53.5   1:00:07.4      9:42/M
      37    Laura Sehres                      Tampa  FL             755   44      383      1:00:08.8   1:00:25.9      9:45/M
      38    Alexandra James                   Largo  FL             408   44      404      1:00:36.7   1:01:11.0      9:52/M
      39    Kerri Garrett                     New Port Richey  FL   296   41      405      1:00:36.9   1:01:46.6      9:58/M
      40    Michelle Kilpatrick               Clearwater  FL        440   40      410      1:00:44.8   1:01:17.7      9:53/M
      41    Jen Baker                         Trinity  FL            49   40      413      1:00:51.9   1:01:20.0      9:54/M
      42    Kelli Stickrath                   Oldsmar  FL           814   44      419      1:01:03.1   1:01:21.7      9:54/M
      43    Robin Lenczden                    Wesley Chapel  FL     485   43      430      1:01:35.2   1:02:59.8     10:10/M
      44    Jennifer Green                    Tampa  FL            1003   42      431      1:01:35.5   1:03:29.5     10:14/M
      45    Marit Santiago                    Seminole  FL          727   44      435      1:01:43.4   1:01:45.5      9:58/M
      46    Kerry McRae                       Temple Terrace  FL   6103   41      442      1:02:00.8   1:02:26.2     10:04/M
      47    Mindee Besnard                    Tampa  FL              72   41      446      1:02:07.7   1:03:00.4     10:10/M
      48    Amy Franks                        Odessa  FL            283   40      451      1:02:09.3   1:03:00.8     10:10/M
      49    Sandra Vigil                      Tampa  FL             863   42      453      1:02:12.7   1:02:35.6     10:06/M
      50    Pamela Lempicki                   Saint Petersburg  F   484   44      454      1:02:15.3   1:02:45.8     10:07/M
      51    Christine Cassara                 St. Petersburg  FL   6022   41      459      1:02:24.1   1:03:57.7     10:19/M
      52    Karen Branch                      Tampa  FL              88   43      462      1:02:25.4   1:02:49.4     10:08/M
      53    Cindy Stutz                       South Elgin  IL       825   40      466      1:02:30.8   1:03:13.2     10:12/M
      54    MINGBIH HSU                       TAMPA  FL             392   42      476      1:03:00.3   1:04:40.2     10:26/M
      55    Lisa Cavazos                      London  FL            965   44      478      1:03:05.9   1:04:45.5     10:27/M
      56    Kim Mccague                       Safety Harbor  FL     540   40      482      1:03:17.3   1:05:12.3     10:31/M
      57    Mary Brown                        Tampa  FL             104   42      488      1:03:23.8   1:04:00.5     10:19/M
      58    Inja O'Brien                      Pinellas Park  FL     629   44      497      1:03:36.8   1:04:00.4     10:19/M
      59    Melanie Myers                     Palm Harbor  FL       602   42      513      1:04:05.8   1:06:02.2     10:39/M
      60    Dawn Szulewski                    Port Richey  FL       830   40      514      1:04:06.2   1:05:33.1     10:34/M
      61    Kristie Gerber                    Oldsmar  FL           304   44      517      1:04:16.2   1:04:34.9     10:25/M
      62    Sara Anderson                     New Port Richey  FL    26   40      521      1:04:24.7   1:04:54.1     10:28/M
      63    Michelle Scott                    Tampa  FL             748   44      535      1:04:50.1   1:05:57.4     10:38/M
      64    Jen Heinisch Nero                 Trinity  FL           363   41      540      1:04:59.4   1:06:05.3     10:40/M
      65    Irenes Morales                    St Petersburg  FL     587   44      542      1:05:01.6   1:05:47.2     10:37/M
      66    Moon Frijouf                      Tampa  FL            6052   41      547      1:05:07.4   1:05:49.4     10:37/M
      67    Tracy Moorman                     Gainesville  FL       586   43      551      1:05:16.3   1:07:33.5     10:54/M
      68    Kimberly Falconio                 Clearwater  FL        259   41      553      1:05:21.6   1:06:22.1     10:42/M
      69    Merle Trichon                     Tampa  FL            1100   44      571      1:05:54.7   1:07:34.8     10:54/M
      70    Rhonda Paul                       Brandon  FL           656   44      579      1:06:05.4   1:06:34.4     10:44/M
      71    Kristin Kliem                     Canton  OH           6079   44      586      1:06:18.9   1:08:18.9     11:01/M
      72    Jodi Teper                        Seminole  FL          837   41      588      1:06:20.3   1:06:58.1     10:48/M
      73    Lisa Malinowski                   Hudson  FL            516   41      600      1:06:32.3   1:07:15.7     10:51/M
      74    Anna Maroudis                     Safety Harbor  FL     527   40      610      1:06:50.6   1:08:58.7     11:07/M
      75    Andria Franks                     Lutz  FL              993   44      617      1:07:05.0   1:07:49.8     10:56/M
      76    Kari Eichen                       Tampa  FL             985   41      622      1:07:09.8   1:08:52.0     11:06/M
      77    Dana Shuster                      Tampa  FL             774   40      646      1:07:44.9   1:09:33.3     11:13/M
      78    Heather Moon                      Lutz  FL              583   42      653      1:08:17.0   1:09:10.8     11:09/M
      79    Stephanie Orosco                  Tampa  FL            1063   42      656      1:08:19.5   1:10:03.2     11:18/M
      80    Antoinette Lugo                   Tampa  FL            1148   41      667      1:08:33.4   1:08:53.4     11:07/M
      81    Jen Neumeyer                      Safety Harbor  FL     614   40      672      1:08:41.0   1:09:16.4     11:10/M
      82    Julie Gentry                      Tampa  FL             997   42      675      1:08:42.7   1:10:47.3     11:25/M
      83    Sharon Armitage                   Clearwater  FL         34   42      685      1:09:11.7   1:11:06.8     11:28/M
      84    Audra Montero                     Tampa  FL             579   41      689      1:09:24.4   1:11:04.8     11:28/M
      85    Jennifer Ditro                    Dunedin  FL           231   44      695      1:09:32.9   1:10:54.6     11:26/M
      86    Tammy Mulrain                     Parrish  FL          6112   42      711      1:10:21.6   1:12:09.6     11:38/M
      87    Nicole Rish                       Dunedin  FL           710   43      726      1:11:11.2   1:13:28.1     11:51/M
      88    Sandy Ward                        Lutz  FL              879   42      728      1:11:14.9   1:13:07.8     11:48/M
      89    Lisa Thomas                       Trinity  FL          1098   42      737      1:11:42.2   1:13:36.4     11:52/M
      90    Denyce Robinson                   Land O Lakes  FL     1074   44      741      1:11:46.8   1:12:15.1     11:39/M
      91    Tara Mills                        Clearwater  FL       1153   40      757      1:12:44.2   1:14:14.6     11:58/M
      92    Melissa Mazalewski                New Port Richey  FL   539   43      758      1:12:45.2   1:14:14.5     11:58/M
      93    Dhyana Lopez                      Clearwater  FL        502   40      768      1:13:18.6   1:14:48.8     12:04/M
      94    Amy Reynolds                      Sanford  FL          1071   41      769      1:13:18.6   1:14:50.5     12:04/M
      95    Karen Rich                        Tampa  FL            1072   43      771      1:13:32.7   1:14:57.3     12:05/M
      96    Juliet Collins                    Tampa  FL             970   42      773      1:13:35.1   1:15:00.1     12:06/M
      97    Vanessa Panzarella Watkins        Largo  FL             650   44      776      1:13:51.7   1:14:51.5     12:04/M
      98    Anna Winneker                     St Petersburg  FL     921   41      778      1:13:54.5   1:17:03.7     12:26/M
      99    Kimberly Munzner                  Kathleen  FL         6113   40      809      1:15:51.6   1:17:05.0     12:26/M
     100    Angela Neale                      Tampa  FL             610   40      814      1:16:05.9   1:17:54.3     12:34/M
     101    Stephanie Scott                   Jacksonville  FL      750   44      836      1:17:32.6   1:18:43.1     12:42/M
     102    Stacie Wood                       Seffner  FL           927   43      839      1:17:40.5   1:19:39.0     12:51/M
     103    Jennifer Steinbrueck              Safety Harbor  FL     806   44      845      1:18:09.6   1:19:20.7     12:48/M
     104    Angela Serrano                    Tampa  FL             762   40      848      1:18:19.3   1:20:04.3     12:55/M
     105    Krista Collins                    Wesley Chapel  FL     158   40      854      1:18:43.6   1:19:39.9     12:51/M
     106    Kristine Hann                     Safety Harbor  FL     344   43      858      1:19:14.1   1:19:33.9     12:50/M
     107    Nicole Dickman                    Palm Harbor  FL       226   41      894      1:21:42.6   1:23:02.9     13:24/M
     108    Kristie Kennington-otto           Lutz  FL              437   40      905      1:22:34.4   1:23:42.5     13:30/M
     109    Kelley Swanman                    Clearwater  FL        829   40      908      1:22:46.7   1:22:46.7     13:21/M
     110    Heather Harris                    Tampa  FL             348   44      927      1:24:41.2   1:26:39.9     13:59/M
     111    Michelle Jarrell                  Tampa  FL             410   40      966      1:27:14.8   1:28:34.7     14:17/M
     112    Kimberly Joller                   Oldsmar  FL           423   42      967      1:27:18.8   1:29:20.7     14:25/M
     113    Diantha Johnson                   Miarmar  FL           419   44      977      1:28:24.3   1:30:38.4     14:37/M
     114    Juli Burger                       Kissimmee  FL         114   44      992      1:32:11.6   1:34:06.6     15:11/M
     115    Cheryl Elshaer                    Trinity  FL          6041   40     1017      1:38:00.2   1:38:36.0     15:54/M
     116    Gina Day                          Valrico  FL           209   41     1018      1:38:01.6   1:39:17.6     16:01/M
     117    LynnMarie Brown                   North Port  FL        102   44     1022      1:39:22.9   1:41:20.4     16:21/M
     118    Michelle Pedigo                   St. Petersburg  FL    662   44     1036      1:42:39.1   1:43:52.4     16:45/M
     119    Nicole Kuperberg                  Heathrow  FL          462   44     1040      1:43:14.0   1:44:36.7     16:52/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Bill McKnight                     Treasure Island  FL   554   48       14        41:53.5     41:54.2      6:45/M
       2    Brett Hendricks                   Boca Grande  FL      1010   47       25        43:54.4     43:59.7      7:06/M
       3    JORGE Ochoa                       Land O Lakes  FL      630   49       38        45:18.8     45:21.9      7:19/M
       4    Kenny Bobola                      Kissimmee  FL         953   46       41        45:41.5     45:47.4      7:23/M
       5    Brian Weible                      Safety Harbor  FL     897   45       62        48:08.1     48:33.9      7:50/M
       6    Paul Coccagna                     South Pasadena  FL   1125   47       63        48:15.4     48:23.2      7:48/M
       7    Christopher Yacino                Dudley  MA            934   48       65        48:24.8     48:28.2      7:49/M
       8    Tony Cuda                         Largo  FL             194   47       67        48:31.6     48:41.3      7:51/M
       9    Mike Shaw                         Safety Harbor  FL     767   49       68        48:35.8     48:45.3      7:52/M
      10    Chuck Muchnok                     Palm Harbor  FL      1055   49       72        48:47.2     49:09.8      7:56/M
      11    Dennis Odden                      Parker  CO           6117   47       88        49:44.0     50:37.9      8:10/M
      12    Daniel Goldberg                   Lutz  FL             1001   45       92        49:53.2     50:05.6      8:05/M
      13    Bill Reid                         Odessa  FL            702   45       97        50:05.4     51:23.2      8:17/M
      14    Aado Kommendant                   Howell  NJ            452   47      112        50:49.4     51:16.3      8:16/M
      15    Victor Carranza                   Spring Hill  FL      6020   49      114        50:52.5     51:20.0      8:17/M
      16    Mike Firch                        Milford  DE          6046   46      122        51:16.8     51:28.2      8:18/M
      17    Alfredo Acosta                    Clearwater  FL         13   45      141        51:48.4     51:58.6      8:23/M
      18    Taylor Chapman Jr                 Tampa  FL             140   45      152        52:24.9     54:25.4      8:47/M
      19    Blair McKee                       Palm Harbor  FL       552   46      159        52:39.7     52:50.8      8:31/M
      20    Don Crowell                       Clearwater  FL        188   45      169        53:20.6     53:31.9      8:38/M
      21    Jeffrey Moyer                     Tampa  FL            6111   49      174        53:28.7     54:21.7      8:46/M
      22    Carlos Ocasio                     Hudson  FL           6116   49      197        54:31.1     55:55.3      9:01/M
      23    Jonathan Lett                     US CENTCOM 7115 S B   488   45      209        54:55.3     55:28.4      8:57/M
      24    James Stirling                    Tampa  FL             817   46      266        56:44.1     57:52.3      9:20/M
      25    Tim Litteral                      Largo  FL            6087   48      275        56:59.9     57:27.0      9:16/M
      26    David Harris                      Tampa  FL            1008   46      284        57:04.4     57:20.3      9:15/M
      27    Antonio Rodriguez                 Tampa  FL             712   46      310        57:47.3     59:42.6      9:38/M
      28    Scott Wiggs                       Dunedin  FL          1181   46      328        58:32.0     59:58.1      9:40/M
      29    Richard Kennedy                   Tampa  FL            1143   47      338        58:53.2   1:00:45.8      9:48/M
      30    Brian Shafran                     Palm Harbor  FL       765   45      353        59:13.2   1:00:36.8      9:46/M
      31    David Lehr                        TAMPA  FL            6084   48      368        59:45.4   1:01:21.3      9:54/M
      32    Gregory Spear                     St Petersburg  FL     796   45      370        59:45.8   1:01:41.5      9:57/M
      33    Rich Kelly                        Largo  FL            1142   45      387      1:00:12.3   1:01:21.9      9:54/M
      34    Mark Bolle                        Tampa  FL            6011   45      396      1:00:27.3   1:00:51.9      9:49/M
      35    Geoffrey Donahoe                  Safety Harbor  FL     234   49      432      1:01:39.8   1:02:38.8     10:06/M
      36    Rob Hall                          Safety Harbor  FL     339   46      443      1:02:01.5   1:02:52.5     10:08/M
      37    Dana Scott                        Clearwater  FL       1163   47      484      1:03:19.1   1:03:30.9     10:15/M
      38    Tim Tran                          Seminole  FL          847   46      505      1:03:43.2   1:03:43.2     10:17/M
      39    Al Cruz                           Safety Harbor  FL     190   47      523      1:04:36.7   1:05:50.5     10:37/M
      40    Paul Martinez                     Pinellas Park  FL     531   48      543      1:05:02.5   1:05:46.6     10:36/M
      41    Hoyt Lee                          Tampa  FL            1031   46      548      1:05:09.1   1:06:04.0     10:39/M
      42    Mike Kerutis                      St Petersburg  FL    1023   47      561      1:05:28.4   1:05:47.9     10:37/M
      43    Russ Voor                         Palm Harbor  FL       869   46      564      1:05:38.5   1:06:50.1     10:47/M
      44    William Hutto                     Largo  FL            1017   48      611      1:06:51.0   1:07:16.0     10:51/M
      45    Brad Kalter                       Johns Creek  GA      1019   48      626      1:07:15.2   1:09:20.4     11:11/M
      46    DOUG ERWIN                        PALM HARBOR  FL       250   49      652      1:08:15.5   1:09:05.1     11:09/M
      47    Robert Davis                      Dunedin  FL           207   45      665      1:08:30.0   1:09:06.4     11:09/M
      48    Mario Penalosa                    Oldsmar  FL           664   48      682      1:09:03.5   1:09:59.4     11:17/M
      49    Darryl Boggess                    Saint Petersburg  F  1180   46      693      1:09:27.8   1:11:01.3     11:27/M
      50    Jeffery Yates                     Palm Harbor  FL      6176   47      944      1:25:31.0   1:27:23.1     14:06/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Suzanne Espinosa                  Orlando  FL           253   45       26        44:11.4     44:15.2      7:08/M
       2    LAURA CARRON                      TAMPA  FL             130   48       29        44:38.4     44:42.8      7:13/M
       3    Cynthia Spidell                   Odessa  FL            797   47       53        47:00.0     47:03.4      7:35/M
       4    Michele Howard                    Odess  FL             389   48       64        48:16.1     48:21.6      7:48/M
       5    Kimberli Loumakos                 New Port Richey  FL   505   45      108        50:38.8     50:44.3      8:11/M
       6    Michael Wilsey                    Tampa  FL            1106   45      119        51:14.9     52:38.2      8:29/M
       7    Michele Sale                      Lutz  FL              725   45      123        51:18.4     53:04.0      8:34/M
       8    Nola Johnson                      Clearwater  FL        420   47      160        52:40.5     52:47.6      8:31/M
       9    Leah Edwards                      Dunedin  FL           245   49      164        52:57.2     53:07.9      8:34/M
      10    Linda Huffman                     Tampa  FL            1015   48      165        52:58.9     53:19.9      8:36/M
      11    Michle Weinstock                  Tampa  FL             899   48      172        53:24.3     53:30.9      8:38/M
      12    Christina Pereyra                 Tampa  FL            6121   46      178        53:45.6     53:58.3      8:42/M
      13    Alexandra Stirling                Tampa  FL             816   45      179        53:52.8     55:00.1      8:52/M
      14    Melanie Beaudin                   Tampa  FL              61   47      181        53:55.7     54:09.6      8:44/M
      15    Susan Glickman                    Odessa  FL            309   48      182        53:58.3     54:41.5      8:49/M
      16    Susan Murphy                      Clearwater  FL        600   48      187        54:08.4     54:23.4      8:46/M
      17    Tracy Grice                       Lakeland  FL         6060   46      190        54:19.0     55:22.9      8:56/M
      18    Dawn Oetjen                       Hathrow  FL          6118   47      195        54:25.9     54:43.6      8:50/M
      19    Stacey Shook                      Tampa  FL            6143   46      211        54:58.6     55:08.4      8:54/M
      20    Claudia Aguilar                   New Port Richey  FL    15   48      215        55:02.5     55:19.2      8:55/M
      21    Lor Kennedy                       Treasure Island  FL  1022   46      221        55:15.7     55:32.2      8:57/M
      22    Amanda Kellogg                    Palm Harbor  FL       435   48      227        55:23.3     55:31.6      8:57/M
      23    Lisa McKnight                     Treasure Island  FL   555   45      233        55:40.5     56:06.7      9:03/M
      24    Teresa Kurfiss                    Wesley Chapel  FL     465   46      279        57:02.5     57:16.4      9:14/M
      25    Sue Brockett                      Oldsmar  FL            98   48      295        57:23.9     57:34.2      9:17/M
      26    Kimberly Ballish                  Wesley Chapel  FL    6007   47      313        57:48.4     58:49.0      9:29/M
      27    Karen Wildermuth                  Palm Harbor  FL      1173   48      314        57:51.0     58:13.4      9:23/M
      28    Mariem Talavera                   Tampa  FL             831   47      339        58:53.3     59:19.1      9:34/M
      29    Amy Shafran                       Palm Harbor  FL       764   46      349        59:03.2   1:00:26.1      9:45/M
      30    Trudy Bedessem                    Lutz  FL               64   48      350        59:03.4   1:00:43.9      9:48/M
      31    Amy Muchnok                       Palm Harbor  FL      1054   47      362        59:36.3   1:00:27.1      9:45/M
      32    Sue Kowalski                      Dunedin  FL           456   48      364        59:41.9   1:00:34.5      9:46/M
      33    Kim Poore                         Kenneth City  FL     6123   45      371        59:48.2   1:00:49.8      9:49/M
      34    Stephanie Lee                     Tampa  FL            1032   45      402      1:00:35.2   1:01:30.0      9:55/M
      35    Joey McDevitt                     Westerville  OH       544   45      403      1:00:36.2   1:01:08.7      9:52/M
      36    Theresa Michalski-Bobola          Kissimmee  FL        1051   46      408      1:00:42.6   1:00:48.0      9:48/M
      37    Jennifer Campbell                 Orlando  FL           122   49      423      1:01:11.2   1:02:09.0     10:01/M
      38    Kathleen Cambria                  Safety Harbor  FL     119   46      427      1:01:25.7   1:01:44.0      9:57/M
      39    Annemarie Christodoulou           Clearwater  FL        145   49      434      1:01:41.2   1:02:06.5     10:01/M
      40    Andrea LaLomia                    Largo  FL             470   45      436      1:01:44.4   1:02:20.8     10:03/M
      41    Camilla Diloreto                  Tarpon Springs  FL    229   48      444      1:02:02.1   1:02:34.1     10:05/M
      42    Annette Sunshin Lloyd             Orange City  FL       498   45      463      1:02:27.2   1:03:44.1     10:17/M
      43    Barbra Mastrota                   Palm Harbor  FL      1045   45      473      1:02:56.8   1:04:22.1     10:23/M
      44    Alice Mcdonough                   Clearwater  FL       1150   46      492      1:03:29.3   1:04:51.2     10:28/M
      45    Connie Oliver                     Tampa  FL             634   45      493      1:03:34.2   1:05:19.4     10:32/M
      46    Mindi Fitch                       Lakeland  FL          269   47      499      1:03:37.8   1:04:44.9     10:26/M
      47    Michelle Scholet                  New Port Richey  FL  6135   45      500      1:03:38.8   1:04:56.2     10:28/M
      48    Debra Sharkey                     Riverview  FL        1085   47      510      1:03:56.2   1:04:11.5     10:21/M
      49    Sid Lekane                        Wesley Chapel  FL    1033   47      511      1:04:03.6   1:06:04.5     10:39/M
      50    Vicki Root                        Tampa  FL             717   46      527      1:04:41.5   1:05:37.2     10:35/M
      51    Phyllis Beckom                    Nokomis  FL            63   48      529      1:04:42.4   1:06:24.1     10:43/M
      52    Jennifer Winchell                 The Villages  FL     6174   49      531      1:04:46.9   1:05:33.0     10:34/M
      53    Michelle Lamb                     Merritt Island  FL   1029   48      534      1:04:49.6   1:06:40.7     10:45/M
      54    Michele Bobala                    New Port Richey  FL    80   47      541      1:04:59.5   1:06:05.4     10:40/M
      55    Jackie Doucrtte                   Largo  FL             236   48      558      1:05:25.7   1:06:05.7     10:40/M
      56    Brenda Wando                      Lithia  FL            878   46      562      1:05:30.0   1:07:11.3     10:50/M
      57    Rhonda Riley                      Clearwater  FL        708   48      565      1:05:40.6   1:06:38.2     10:45/M
      58    Kristin Guerrero                  Tampa  FL             331   45      575      1:06:01.2   1:07:52.3     10:57/M
      59    Lynette Arnhart                   SAFETY HARBOR  FL      37   48      576      1:06:04.2   1:07:47.3     10:56/M
      60    Katharine Sellers                 Oldsmar  FL          6138   45      582      1:06:07.3   1:07:21.9     10:52/M
      61    Ginger Cox                        Tampa  FL             183   46      591      1:06:22.2   1:06:54.2     10:47/M
      62    Fralee Swanton                    Tampa  FL            6153   46      596      1:06:27.3   1:08:15.3     11:00/M
      63    Margie Sanfilippo                 Bradenton  FL        1082   49      613      1:06:57.8   1:07:45.8     10:56/M
      64    Wendy Buheit                      Clearwater  FL        112   45      615      1:07:02.2   1:07:30.3     10:53/M
      65    Rhonda Candreva                   Tampa  FL             960   46      616      1:07:04.7   1:09:09.0     11:09/M
      66    Tiffani Wernick                   Safety Harbor  FL     903   47      619      1:07:06.9   1:09:10.6     11:09/M
      67    Kimberli Radtke                   Sarasota  FL         1069   47      620      1:07:07.1   1:09:07.7     11:09/M
      68    Julie Kalter                      Johns Creek  GA      1020   46      627      1:07:16.0   1:09:20.7     11:11/M
      69    Judy Berce                        Clearwater  FL         69   49      635      1:07:31.8   1:07:46.2     10:56/M
      70    Michele Stagliano Kelley          Palm Harbor  FL      1165   46      636      1:07:32.5   1:07:40.5     10:55/M
      71    Tanya Lenhardt                    New Port Richey  FL  6086   45      637      1:07:36.4   1:09:24.8     11:12/M
      72    Cindy Thatcher                    New Port Richey  FL  6155   46      638      1:07:36.7   1:09:24.2     11:12/M
      73    Dawn Costa                        Cape Coral  FL        972   48      639      1:07:37.3   1:09:23.6     11:11/M
      74    Stacie Marlin                     Tampa  FL             524   46      643      1:07:42.0   1:09:39.1     11:14/M
      75    Stephanie Cline                   Safety Harbor  FL     152   45      655      1:08:19.1   1:10:22.8     11:21/M
      76    Denise Fontes                     Lutz  FL              273   48      668      1:08:36.2   1:10:22.7     11:21/M
      77    Mary Smith                        Clearwater  FL        786   49      676      1:08:48.6   1:09:53.9     11:16/M
      78    Lisa Gross                        Seminole  FL          329   49      701      1:09:36.0   1:10:11.7     11:19/M
      79    Amy Voor                          Palm Harbor  FL       868   46      703      1:09:47.4   1:11:00.6     11:27/M
      80    Robin Erwin                       PALM HARBOR  FL       251   45      707      1:09:57.3   1:10:35.0     11:23/M
      81    Liz Hernandez                     Lakeland  FL          371   45      722      1:10:44.6   1:12:26.5     11:41/M
      82    Susan Yacino                      Dudley  MA            935   46      751      1:12:19.1   1:12:32.1     11:42/M
      83    Christine Sterling                SAINT PETERSBURG  F   809   46      770      1:13:24.1   1:14:57.0     12:05/M
      84    Heather Sipple                    New Port Richey  FL  6145   48      780      1:14:02.3   1:15:34.2     12:11/M
      85    Patsy Messinger                   Tierra Verde  FL      567   46      785      1:14:15.4   1:15:54.5     12:15/M
      86    Lori Ackerman                     Oldsmar  FL          1109   45      793      1:14:40.6   1:14:40.6     12:03/M
      87    Nancy Chapman                     Tampa  FL             139   46      799      1:15:15.9   1:17:15.2     12:28/M
      88    Perlie Poblete                    Wesley Chapel  FL    1065   47      805      1:15:41.5   1:17:41.2     12:32/M
      89    Monica Brown                      Safety Harbor  FL     105   46      807      1:15:44.1   1:17:21.5     12:29/M
      90    MARVELY SANCHEZ                   Land O' Lakes  FL    1081   48      820      1:16:36.9   1:17:56.8     12:34/M
      91    Sheila Porter                     Clearwater  FL        684   49      832      1:17:24.5   1:18:38.4     12:41/M
      92    Tracey Derival                    Riverview  FL         220   46      851      1:18:34.8   1:20:43.2     13:01/M
      93    Janet Carini                      Temple Terrace  FL    127   49      856      1:19:00.9   1:21:09.3     13:05/M
      94    Ann Keen                          Tampa  FL            1141   47      857      1:19:03.5   1:19:56.8     12:54/M
      95    Brenda Miller                     Seminole  FL         6110   48      872      1:19:54.4   1:21:52.6     13:12/M
      96    Jill Sassone                      Clearwater  FL        731   49      874      1:20:05.4   1:21:37.2     13:10/M
      97    Karen Corkery                     Odessa  FL            175   49      881      1:20:45.0   1:28:53.5     14:20/M
      98    Carrie Humberger                  St Petersburg  FL     397   48      883      1:20:51.0   1:21:38.8     13:10/M
      99    Diana Fehling                     Lithia  FL            264   47      896      1:21:54.0   1:23:34.1     13:29/M
     100    Kelly Stryjewski                  , Palm Harbor  FL     824   45      901      1:22:25.2   1:24:35.9     13:39/M
     101    Merna Dickey                      Valrico  FL           225   45      903      1:22:29.3   1:22:29.3     13:18/M
     102    LoAn Nguyen                       Saint Petersburg  F   618   49      904      1:22:31.2   1:24:10.5     13:35/M
     103    Christine Cook                    Largo  FL             167   48      909      1:22:51.3   1:23:29.8     13:28/M
     104    Susan Carbone                     Palm Harbor  FL      2139   49      921      1:23:57.7   1:25:18.7     13:45/M
     105    Shannon Anderson                  Tarpon Springs  FL     28   45      923      1:24:16.2   1:25:36.8     13:48/M
     106    Victoria Coffee                   Pinellas Park  FL    6025   46      931      1:24:45.7   1:26:10.9     13:54/M
     107    Shani Davis                       Dunedin  FL           208   45      937      1:25:06.1   1:25:42.4     13:49/M
     108    Rubi Ison                         Tarpon Springs  FL    405   46      947      1:25:37.2   1:27:10.2     14:04/M
     109    Alesha Looper                     Temple Terrace  FL    501   46      949      1:25:41.8   1:26:26.3     13:56/M
     110    Doreen Keane                      Tampa  FL             433   49      954      1:25:54.6   1:27:38.7     14:08/M
     111    Marie Lieving                     Venice  FL           1036   48      963      1:26:30.7   1:26:30.7     13:57/M
     112    Lorraine Parker                   Kissimmee  FL        1179   45      989      1:31:55.6   1:33:50.6     15:08/M
     113    Susan Foerke                      Safety Harbor  FL     991   48      990      1:32:10.2   1:33:18.2     15:03/M
     114    Kathy Davenport                   Safety Harbor  FL     974   46      991      1:32:11.6   1:33:18.2     15:03/M
     115    LORI MCCLANAHAN                   COLUMBIA  IL         6101   47     1012      1:36:06.7   1:39:02.3     15:58/M
     116    Julie Johnson                     Newberg  OR          6071   47     1013      1:36:07.7   1:39:02.2     15:58/M
     117    Renee Davis                       Clearwater  FL        206   47     1025      1:39:25.8   1:40:00.7     16:08/M
     118    Amy Newman                        Germantown  MD        615   47     1028      1:40:00.1   1:42:55.3     16:36/M
     119    Sandy Burton                      Palm City  FL         956   46     1029      1:40:02.8   1:42:55.7     16:36/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Louis Sebastian                   Tampa  FL             753   51       49        46:39.8     46:40.5      7:32/M
       2    Chris Clark                       Tampa  FL             148   52       61        47:41.5     48:03.8      7:45/M
       3    Rick Schaub                       Tampa  FL             738   51       70        48:38.7     49:29.0      7:59/M
       4    James Malloy                      Tampa  FL            1149   52       75        48:49.4     49:05.3      7:55/M
       5    Brian Constantine                 Largo  FL            1126   53       95        50:00.7     50:20.0      8:07/M
       6    Paul MacLean                      Tampa  FL            6093   51      103        50:28.6     51:21.5      8:17/M
       7    James Wingate                     Dade City  FL         920   54      106        50:33.8     51:56.2      8:23/M
       8    JOHN ALLEN                        ST PETERSBURG  FL      23   51      139        51:40.5     52:51.1      8:31/M
       9    Greg Mallare                      Tampa  FL            6094   52      155        52:29.0     54:11.9      8:44/M
      10    Dave Pierce                       Palm Harbor  FL       672   54      198        54:35.2     55:05.8      8:53/M
      11    Robert Sams                       Brandon  FL          1080   52      242        55:59.2     56:10.2      9:04/M
      12    James Massie                      Largo  FL            1044   51      273        56:59.4     56:59.4      9:11/M
      13    Lewis Langford                    Clearwater  FL        473   53      283        57:04.2     57:48.8      9:19/M
      14    Jim Goodrich                      St Johns  FL          320   51      291        57:17.0     57:37.0      9:18/M
      15    Michael Newton                    Safety Harbor  FL    1059   54      315        57:51.2     58:38.4      9:27/M
      16    Dwayne King                       Tampa  FL            6076   53      329        58:33.6     59:23.2      9:35/M
      17    Bob Henderson                     Tarpon Springs  FL    367   54      367        59:43.3   1:00:49.3      9:49/M
      18    Tony Kowalski                     Dunedin  FL           457   52      424      1:01:20.2   1:02:15.4     10:02/M
      19    Jeff Allen                        Tampa  FL            1111   53      470      1:02:45.6   1:04:38.7     10:25/M
      20    Jeff Wernick                      Safety Harbor  FL     902   50      621      1:07:07.2   1:09:10.7     11:09/M
      21    Mark Goodwin                      Exton  PA             321   53      714      1:10:27.5   1:10:59.4     11:27/M
      22    Mark Hopkins                      New Port Richey  FL  1135   52      725      1:10:59.1   1:11:17.2     11:30/M
      23    David Schall                      WESLEY CHAPEL  FL     736   53      727      1:11:11.2   1:13:28.1     11:51/M
      24    John Cassidy                      Palm Harbor  FL       133   51      733      1:11:26.7   1:12:34.1     11:42/M
      25    Thomas Gaspari                    Clearwater  FL        298   54      789      1:14:34.0   1:15:23.1     12:10/M
      26    Kim Stoner                        Tampa  FL             818   50      862      1:19:25.9   1:20:14.4     12:56/M
      27    Ron Hill                          Winter Haven  FL     6066   54      868      1:19:44.1   1:19:44.1     12:52/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Susan Hales                       Tarpon Springs  FL   6062   50       60        47:41.3     47:46.3      7:42/M
       2    Lisa Sode                         Valrico  FL          1091   52       87        49:38.6     50:58.7      8:13/M
       3    Mary Jo Rodrigues                 New Port Richey  FL  1075   53       99        50:17.3     50:23.4      8:08/M
       4    Nancy Deskins                     Tampa  FL             222   52      120        51:15.5     51:24.8      8:17/M
       5    Kathy Arthur                      Tampa  FL            1113   51      157        52:34.9     53:42.5      8:40/M
       6    Susan Williams                    New Port Richey  FL  1105   54      163        52:47.1     52:54.4      8:32/M
       7    Patrica Scott                     Seminole  FL         1084   54      171        53:22.8     53:42.0      8:40/M
       8    Louise Donato                     Clearwater  FL       1128   50      185        54:01.7     54:35.3      8:48/M
       9    Julia Harris                      Safety Harbor  FL     350   51      191        54:20.4     54:33.6      8:48/M
      10    Karen Laret                       ODessa  FL            475   54      193        54:21.3     55:04.5      8:53/M
      11    Sheila Kalteux                    Seminole  FL          431   53      204        54:43.6     54:52.7      8:51/M
      12    Liz Quay                          Tampa  FL             693   50      206        54:47.0     56:14.3      9:04/M
      13    Marie McClelland                  Tampa  FL             541   52      207        54:49.7     55:44.2      8:59/M
      14    Cassie Hopkins                    New  Port Rich  FL    382   51      236        55:47.9     56:05.6      9:03/M
      15    Nancy Schultz                     St Pete Beach  FL     742   52      250        56:15.3     56:29.0      9:07/M
      16    Theresa George                    Dunedin  FL           998   50      262        56:41.3     57:27.2      9:16/M
      17    Kathryn Martin                    Indian Rocks Beach    530   51      265        56:43.6     56:56.1      9:11/M
      18    Brenda DeBoer                     Tampa  FL            6030   50      277        57:01.9     57:14.4      9:14/M
      19    Natalie Davis                     St. Petersburg  FL    205   51      278        57:01.9     57:23.3      9:15/M
      20    Judy Williams                     Riverview  FL         916   52      288        57:13.3     59:20.9      9:34/M
      21    Teresa Mendez                     Kissimmee  FL        6104   52      300        57:31.7     57:52.9      9:20/M
      22    Elizabeth Schmidt                 Seminole  FL         6134   54      325        58:29.6     58:47.7      9:29/M
      23    Kathleen Gaspari                  Clearwater  FL        297   54      337        58:49.2     59:38.7      9:37/M
      24    Marisela Hendricks                Seminole  FL          368   52      360        59:31.8     59:55.7      9:40/M
      25    Karen Griner                      New Port Richey  FL   327   54      365        59:42.4   1:00:20.9      9:44/M
      26    Annette Montford                  Tampa  FL             581   54      381      1:00:05.1   1:00:15.6      9:43/M
      27    Nikki Sobel                       Tampa  FL            6147   50      391      1:00:17.1   1:02:01.4     10:00/M
      28    Bonny Stephens                    Tampa  FL             808   51      392      1:00:18.6   1:01:16.9      9:53/M
      29    Becky Russell                     Pinellas Park  FL     722   53      437      1:01:44.5   1:02:21.1     10:03/M
      30    Carol Parker                      St Petersburg  FL     653   52      449      1:02:08.4   1:02:23.3     10:04/M
      31    Barbara Savelle                   Oldsmar  FL           733   54      467      1:02:42.0   1:03:09.0     10:11/M
      32    Arlie West                        Bradenton  FL        6168   53      472      1:02:51.5   1:03:24.3     10:14/M
      33    Margie Jennelle                   Palm Harbor  FL       414   54      475      1:03:00.3   1:05:13.3     10:31/M
      34    Cheryl Forgang                    Safety Harbor  FL     276   50      486      1:03:22.7   1:04:19.4     10:22/M
      35    Angela Baker                      Largo  FL            1117   54      491      1:03:27.8   1:04:06.0     10:20/M
      36    Lisa Nash                         Safety Harbor  FL     605   51      504      1:03:42.3   1:04:17.5     10:22/M
      37    Tammy Randle                      Tampa  FL             700   51      509      1:03:54.1   1:05:36.8     10:35/M
      38    Katie Siegel                      Safety Harbor  FL     776   52      512      1:04:05.7   1:05:32.6     10:34/M
      39    Christiane Cimon                  Riverview  FL         146   50      519      1:04:18.6   1:04:56.3     10:28/M
      40    Patty Schweinsberg                New Port Richey  FL   746   53      530      1:04:45.8   1:06:46.8     10:46/M
      41    Suzanne Hudson                    Tallahassee  FL       395   51      559      1:05:28.1   1:06:31.4     10:44/M
      42    Melinda Clark                     Tampa  FL             150   50      560      1:05:28.3   1:06:31.3     10:44/M
      43    Carol Ann Jenkins                 Tampa  FL             413   51      578      1:06:04.8   1:07:42.5     10:55/M
      44    Melissa Shuten                    Saint Petersburg  F  1108   51      590      1:06:21.9   1:07:34.2     10:54/M
      45    Crystal Wilson                    Ocala  FL            6172   53      598      1:06:30.0   1:08:30.0     11:03/M
      46    Lori Mento                        Safety Harbor  FL     565   51      609      1:06:47.5   1:07:23.5     10:52/M
      47    MICHELLE HAERS                    PINELLAS PARK  FL     336   51      618      1:07:05.2   1:07:55.3     10:57/M
      48    Deborah Rasmussin                 St. Petersburg  FL   1070   51      632      1:07:26.1   1:07:38.0     10:55/M
      49    Lisa Hansel                       Saint Petersburg  F   345   52      634      1:07:28.9   1:08:29.6     11:03/M
      50    Stacey Glogowski                  Clearwater  FL        310   50      674      1:08:42.4   1:09:53.0     11:16/M
      51    Karen Salesky                     Port Richey  FL       726   54      686      1:09:18.3   1:10:02.2     11:18/M
      52    Georgia Duerden                   Clearwater  FL        240   53      692      1:09:26.2   1:11:02.0     11:27/M
      53    Annie Johnson                     Seminole  FL          418   50      700      1:09:36.0   1:11:10.9     11:29/M
      54    Lori Gagen                        St Petersburg  FL     290   50      723      1:10:52.8   1:12:26.4     11:41/M
      55    Shelley Ward                      Tampa  FL             880   54      729      1:11:16.1   1:13:00.1     11:46/M
      56    Shirley Matthews                  Kissimmee  FL         537   50      731      1:11:22.7   1:12:50.5     11:45/M
      57    Jenni Goodrich                    St Johns  FL          319   50      736      1:11:40.9   1:13:05.6     11:47/M
      58    Ann Joslin                        St. Pete Beach  FL    426   53      754      1:12:27.8   1:13:02.7     11:47/M
      59    Donna Hanson                      Pinellas Park  FL     346   52      762      1:12:56.8   1:13:45.7     11:54/M
      60    Kyle Barr                         Safety Harbor  FL      54   53      763      1:12:57.6   1:14:40.6     12:03/M
      61    Dora Mari                         Sarasota  FL          523   54      765      1:13:08.8   1:15:07.6     12:07/M
      62    Barbara Foster                    Indian Shores  FL     279   53      767      1:13:15.0   1:14:43.7     12:03/M
      63    Terrie WEbb                       Lakeland  FL          895   52      810      1:15:58.7   1:16:14.6     12:18/M
      64    Denise Steele                     Lakeland  FL          803   50      811      1:15:58.8   1:16:14.3     12:18/M
      65    Babette Campagna Aiosa            Seminole  FL          121   50      815      1:16:15.7   1:17:48.5     12:33/M
      66    Jessica Quinlan                   Riverview  FL         694   52      835      1:17:32.1   1:18:26.2     12:39/M
      67    Shari Mereness                    Riverview  FL        6106   52      838      1:17:39.0   1:18:56.3     12:44/M
      68    Nancy Watkins                     St. Petersburg  FL    887   53      840      1:17:47.6   1:18:26.9     12:39/M
      69    Tammy Crawford                    Clearwater  FL        185   54      843      1:17:57.1   1:19:08.5     12:46/M
      70    Marileta Bloodworth               Clearwater Beach  F  6010   54      859      1:19:14.6   1:20:58.7     13:04/M
      71    Tracy Stoner                      Tampa  FL             819   54      861      1:19:24.8   1:20:14.3     12:56/M
      72    Shelly Stein                      Tampa  FL             805   51      863      1:19:27.6   1:20:14.6     12:56/M
      73    Michelle Lovely                   Tampa  FL            6091   50      871      1:19:47.6   1:21:53.7     13:12/M
      74    Sharon Cassidy                    Palm Harbor  FL       134   51      900      1:22:16.2   1:23:22.8     13:27/M
      75    KARLA MACKE                       BRANDON  FL           513   53      902      1:22:27.5   1:22:48.4     13:21/M
      76    Karen Main                        Seminole  FL          515   50      907      1:22:37.0   1:23:40.9     13:30/M
      77    Sandra Melucci                    LARGO  FL             563   53      910      1:22:53.1   1:23:30.3     13:28/M
      78    Pamela Paul                       Largo  FL             655   53      914      1:23:06.0   1:23:43.8     13:30/M
      79    Lisa Wagner                       Ozona  FL             873   54      915      1:23:08.9   1:25:01.0     13:43/M
      80    Teresa Oberst                     Clearwater  FL        627   54      916      1:23:22.9   1:23:28.3     13:28/M
      81    Karen Plat                        Clearwater  FL        675   53      922      1:24:07.6   1:25:23.2     13:46/M
      82    Mildred Vera                      Palm Harbor  FL       860   51      932      1:24:47.8   1:25:22.2     13:46/M
      83    Jenny Hall                        Clearwater  FL        337   54      938      1:25:07.6   1:25:42.4     13:49/M
      84    Jodi Ball                         Palm Harbor  FL      6006   52      940      1:25:09.9   1:25:38.7     13:49/M
      85    Lisa Chamberland                  Pinellas Park  FL     137   53      964      1:26:34.5   1:28:36.7     14:17/M
      86    Bobbianne Cole                    Tarpon Springs  FL    153   54      965      1:26:43.6   1:28:15.6     14:14/M
      87    Yetta Jaworski                    Indian Rocks Beach    412   54      980      1:29:04.5   1:30:39.2     14:37/M
      88    Cynthia Ramirez                   Temperance  MI        698   53      995      1:32:59.3   1:34:27.5     15:14/M
      89    Marsha Strickhouser               Clearwater  FL        821   53     1005      1:35:02.2   1:36:14.0     15:31/M
      90    Karen Dimassi                     Largo  FL             230   52     1020      1:38:38.4   1:39:41.1     16:05/M
      91    Darren Seidler                    Palm Harbor  FL       756   53     1030      1:40:48.9   1:42:34.1     16:33/M
      92    Renita Sullivan                   Tampa  FL            6152   51     1031      1:41:05.8   1:42:33.6     16:32/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Gordy Mereness                    Riverview  FL        6105   55       79        49:00.7     50:13.8      8:06/M
       2    Paul Hough                        Tampa  FL             386   57       83        49:18.1     50:04.4      8:05/M
       3    Barry Bahr                        Tampa  FL            1115   55       96        50:04.0     50:11.6      8:06/M
       4    Jeff Ross                         Lakeland  FL         1077   58      102        50:25.2     50:44.1      8:11/M
       5    David Griner                      New Port Richey  FL   326   56      143        51:58.9     52:06.9      8:24/M
       6    Donald Whallen                    Tampa  FL             906   55      167        53:10.0     53:33.8      8:38/M
       7    ALLEN AHERN                       REDINGTON SHORES  F    16   55      170        53:22.8     53:37.1      8:39/M
       8    Feyzi Serim                       Safety Harbor  FL     761   55      173        53:28.5     53:37.3      8:39/M
       9    Edward Malone                     Tampa  FL            1040   59      212        54:59.6     55:22.3      8:56/M
      10    Alan Grose                        Esko  MN              328   58      225        55:19.0     55:34.1      8:58/M
      11    Eric Harmon                       Tampa  FL             347   57      244        56:04.0     57:45.2      9:19/M
      12    David Kuches                      Saint Petersburg  F  6082   59      261        56:40.8     57:22.8      9:15/M
      13    Ed Vasquez                        Lecanto  FL          6163   56      294        57:22.5     58:42.3      9:28/M
      14    Mike Selavka                      Tampa  FL             757   59      341        58:55.4   1:00:09.1      9:42/M
      15    Bob Hilliard                      Clearwater  FL        377   58      422      1:01:10.0   1:01:27.4      9:55/M
      16    Michael DeWaal                    Kaysville  UT         224   59      603      1:06:33.6   1:07:05.6     10:49/M
      17    Herman Hunter                     Valrico  FL           398   58      605      1:06:40.8   1:08:42.1     11:05/M
      18    Kevin Carnahan                    Tarpon Springs  FL    961   56      608      1:06:44.8   1:07:13.4     10:50/M
      19    Kirk Andrus                       West Jordan  UT        29   59      625      1:07:14.9   1:07:46.8     10:56/M
      20    Stephen Gannon                    Austin  TX            293   57      847      1:18:14.2   1:18:43.1     12:42/M
      21    James Nimmo                       Safety Harbor  FL     619   56      976      1:28:21.8   1:28:51.3     14:20/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Carol Bancroft                    Safety Harbor  FL      51   55       43        46:07.6     46:09.6      7:27/M
       2    Cheryl Currier                    Dunedin  FL           196   56      184        53:59.5     55:18.9      8:55/M
       3    Janice Callaway                   Clearwater  FL        118   57      251        56:16.0     56:38.1      9:08/M
       4    Diane Berberian                   St. Petersburg  FL   1176   57      276        57:01.3     57:23.4      9:15/M
       5    Mary Anne Malone                  Tampa  FL            1041   58      280        57:02.8     57:24.6      9:15/M
       6    Peggy Sills                       Palm Harbor  FL      1087   58      298        57:26.9     57:35.4      9:17/M
       7    Karen Lamb                        Safety Harbor  FL     471   58      374        59:54.2   1:00:34.6      9:46/M
       8    Marikay Bernicky                  Tampa  FL              70   57      399      1:00:32.4   1:01:00.2      9:50/M
       9    Tracy Gleghorn                    Palm Harbor  FL       307   56      400      1:00:34.5   1:00:53.0      9:49/M
      10    Patty Mew                         Largo  FL            1050   57      447      1:02:07.8   1:03:31.8     10:15/M
      11    Trish Burnett                     Tampa  FL             115   57      485      1:03:21.6   1:04:14.8     10:22/M
      12    Yvette Acosta MacMillan           Tampa  FL            6002   57      494      1:03:34.4   1:04:22.0     10:23/M
      13    Eileen Mcdonald                   Palm Harbor  FL       546   57      536      1:04:52.5   1:06:26.9     10:43/M
      14    Julie Weakley                     Clearwater  FL        893   57      537      1:04:52.5   1:06:09.3     10:40/M
      15    Marsha McCoy                      St Petersburg  FL     543   58      538      1:04:54.9   1:05:36.4     10:35/M
      16    Dana Krueger                      St.Pete  FL          1026   55      563      1:05:36.7   1:06:25.1     10:43/M
      17    Diane Niendorf                    St.Petersburg  FL    1060   55      566      1:05:43.9   1:06:33.9     10:44/M
      18    Carolyn Hamilton                  Largo  FL             341   56      659      1:08:25.4   1:09:02.3     11:08/M
      19    Jaana Jala                        Port Richey  FL      1018   55      678      1:08:50.7   1:09:51.5     11:16/M
      20    Jeanne Keeney                     Apollo Beach  FL     1021   58      680      1:09:03.2   1:10:48.2     11:25/M
      21    Nancy Dickman                     Palm Harbor  FL      6033   58      699      1:09:34.5   1:10:52.6     11:26/M
      22    Susan Dicarlo                     Palm Harbor  FL       978   59      724      1:10:55.1   1:11:53.7     11:36/M
      23    Lisa Wright                       Sarasota  FL          931   56      766      1:13:09.4   1:15:07.8     12:07/M
      24    Linda Jacobsen                    New Port Richey  FL   407   59      775      1:13:51.2   1:15:44.8     12:13/M
      25    Denise Meyer                      South Pasadena  FL    569   56      806      1:15:42.3   1:15:49.8     12:14/M
      26    Karen Thompson                    Lakeland  FL          841   58      812      1:15:58.8   1:16:14.3     12:18/M
      27    Cathy Ordiway                     Palm Harbor  FL       639   56      818      1:16:36.6   1:18:39.4     12:41/M
      28    Susan Hotho                       Largo  FL             385   59      834      1:17:30.5   1:18:11.3     12:37/M
      29    Kim Knowlton                      Largo  FL             448   55      841      1:17:47.7   1:18:26.9     12:39/M
      30    Joanne Arbucci                    Sarasota  FL           32   58      855      1:18:57.6   1:20:55.6     13:03/M
      31    Lynne Coleman                     Madeira Beach  FL     156   57      870      1:19:46.5   1:21:03.4     13:04/M
      32    Denise Fialkosky                  New Port Richey  FL  1131   58      882      1:20:49.5   1:21:29.7     13:09/M
      33    P Baskette                        Tampa  FL              57   58      912      1:22:58.4   1:24:24.0     13:37/M
      34    Debra Martin                      Safety Harbor  FL     528   58      942      1:25:27.5   1:27:24.7     14:06/M
      35    Janet VanHook                     Palm Harbor  FL       856   55      951      1:25:46.6   1:27:49.5     14:10/M
      36    Nancy Nimmo                       Safety Harbor  FL     620   56      958      1:26:07.2   1:26:36.7     13:58/M
      37    Donna Arvanitis Misewich          Seminole  FL           38   59      978      1:28:25.0   1:29:03.2     14:22/M
      38    Mary Larsson                      Clearwater  FL       6083   57      981      1:29:20.2   1:30:49.3     14:39/M
      39    Pamela Strobeck                   Tampa  FL             823   58      997      1:33:20.3   1:35:16.4     15:22/M
      40    Pattie Cleberg                    St. Petersburg  FL    151   57      998      1:33:40.5   1:35:19.1     15:22/M
      41    Heidi Stein                       Palm Harbor  FL      1168   59      999      1:34:29.5   1:36:05.8     15:30/M
      42    Cynthia Weller                    Tierra Verde  FL     1104   58     1014      1:36:38.4   1:38:44.0     15:55/M
      43    Bo Bray                           Valrico  FL            91   59     1021      1:38:45.4   1:39:26.7     16:02/M
      44    Carolyn Benham                    Orlando  FL            67   57     1027      1:39:43.1   1:40:47.2     16:15/M
      45    Heather Harteneck                 Clearwater  FL        353   55     1047      1:49:38.5   1:49:38.5     17:41/M
      46    Joy Harris                        Tampa  FL             349   56     1048      1:50:21.2   1:51:40.7     18:01/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Lewis Bowser                      Valrico  FL            86   60       44        46:11.6     46:14.2      7:27/M
       2    Frank Armstrong                   Dunedin  FL            35   60       45        46:11.9     46:20.8      7:28/M
       3    Flash Cunningham                  Newport Richey  FL    973   63       78        49:00.6     49:05.2      7:55/M
       4    Patrick Schultz                   Wimauma  FL           743   64       80        49:02.5     49:16.2      7:57/M
       5    Joe Guidry                        Lutz  FL              332   63       85        49:19.5     49:29.2      7:59/M
       6    Robert Anderson                   Palm Harbor  FL       944   63       98        50:13.9     50:19.3      8:07/M
       7    Don Carson                        Tampa  FL             131   60      100        50:19.8     50:40.7      8:10/M
       8    Brian OSullivan                   Clearwater Beach  F   645   61      105        50:30.8     52:21.3      8:27/M
       9    Jorge Ayub                        New Port Richey  FL   948   62      111        50:47.4     50:54.0      8:13/M
      10    Mike Peters                       New Port Richey  FL   666   60      138        51:35.9     51:56.3      8:23/M
      11    Bruce Thayer                      Palm Harbor  FL      6157   61      332        58:41.4     59:12.3      9:33/M
      12    Rickey Kendall                    Valrico  FL           436   60      501      1:03:40.7   1:04:10.1     10:21/M
      13    Maurice Kurtz                     St Petersburg  FL    1187   62      641      1:07:40.0   1:08:40.0     11:05/M
      14    Monty Seidler                     Palm Harbor  FL      6137   64      697      1:09:33.6   1:10:54.7     11:26/M
      15    Duncan McDonald                   Palm Harbor  FL       545   60      745      1:12:02.6   1:13:38.7     11:53/M
      16    John Viverito                     Clearwater  FL        867   61      798      1:15:11.7   1:16:44.3     12:23/M
      17    Peter Nattress                    Safety Harbor  FL     608   62      993      1:32:34.2   1:33:27.3     15:04/M
      18    Donald Strobeck                   Tampa  FL             822   60      996      1:33:19.8   1:35:16.8     15:22/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Terry Repp                        Palm Harbor  FL       705   60      231        55:34.5     56:19.0      9:05/M
       2    Gail Hurn                         Clearwater  FL        400   61      378        59:59.6   1:00:24.2      9:45/M
       3    Diana Garrand                     Largo  FL             295   62      382      1:00:07.5   1:00:30.9      9:45/M
       4    Elaine Martino                    Tampa  FL            1043   61      385      1:00:09.7   1:01:46.7      9:58/M
       5    Marci Sadorf                      St. Petersburg  FL    724   60      398      1:00:31.5   1:01:11.7      9:52/M
       6    Marlene Csunyo                    Clearwater  FL        192   61      407      1:00:37.7   1:00:53.3      9:49/M
       7    Florelle Barron                   Tampa  FL              55   60      518      1:04:18.0   1:05:59.3     10:39/M
       8    Renee Koenig                      Palm Harbor  FL       449   60      524      1:04:37.3   1:05:11.4     10:31/M
       9    Bonnie Coto                       Valrico  FL           180   64      572      1:05:59.5   1:06:29.0     10:43/M
      10    Patricia Carson                   Tampa  FL             189   63      581      1:06:06.6   1:06:29.0     10:43/M
      11    Sandy Ingram                      Lutz  FL              403   62      597      1:06:27.7   1:08:21.3     11:01/M
      12    Bonnie Smith                      Orlando  FL           784   62      612      1:06:56.0   1:08:00.4     10:58/M
      13    Sherry Baerg                      Thunder Bay, Ontari    44   62      670      1:08:37.2   1:09:45.6     11:15/M
      14    Mieka Gerard                      Oldsmar  FL          2341   64      694      1:09:27.8   1:11:05.4     11:28/M
      15    Marilyn Paulson                   Palm Harbor  FL       657   63      846      1:18:09.7   1:19:20.9     12:48/M
      16    Anne Nolan                        Valrico  FL           624   60      877      1:20:23.3   1:20:48.0     13:02/M
      17    Diana Miller                      Tampa  FL             571   60      911      1:22:57.5   1:24:23.3     13:37/M
      18    Paula Cryer                       Seminole  FL          191   62      913      1:23:02.9   1:23:43.8     13:30/M
      19    Darlene Schilling                 Largo  FL             740   63      928      1:24:43.2   1:26:18.7     13:55/M
      20    Kathleen Mathews                  Longboat Key  FL      535   63      948      1:25:40.6   1:26:11.5     13:54/M
      21    Pat Dearth                        Palm Harbor  FL      6029   62     1003      1:34:50.6   1:36:21.6     15:32/M
      22    Debra Dent                        Oldsmar  FL           218   60     1034      1:41:21.4   1:43:26.4     16:41/M
      23    Gudrun Morgan                     Sarasota  FL          589   64     1045      1:49:31.0   1:51:40.2     18:01/M
      24    Debbie Frederick                  Osprey  FL            284   61     1046      1:49:31.3   1:51:40.9     18:01/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    MARTIN MEEHAN                     BAY SHORE  NY        1048   68      235        55:46.8     56:19.7      9:05/M
       2    Jeff Neelon                       Lumberton  NC        1057   66      584      1:06:14.7   1:07:05.7     10:49/M
       3    Ernie Dinkel                      Tampa  FL            6034   69      592      1:06:22.4   1:07:18.1     10:51/M
       4    Robert Chambers                   Estero  FL            138   67      651      1:08:12.8   1:08:27.2     11:02/M
       5    Dan Thomas                        Trinity  FL           839   68      759      1:12:46.0   1:14:11.6     11:58/M
       6    Philip Matthews                   Kissimmee  FL         536   65      781      1:14:05.2   1:15:32.9     12:11/M
       7    Kevin Byrne                       Garden City  NY       116   65      801      1:15:28.5   1:16:57.0     12:25/M
       8    Taylor Chapman Sr                 Brandon  FL           141   68      849      1:18:23.0   1:20:25.4     12:58/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Gaydonna Baker                    Dunedin  FL            48   66      438      1:01:46.6   1:02:05.7     10:01/M
       2    Linda Thibault                    Westerville  OH       838   66      506      1:03:44.2   1:04:16.8     10:22/M
       3    Carole Torreano                   Largo  FL             845   66      683      1:09:07.7   1:09:30.1     11:13/M
       4    Nan Ryan                          Sun City Center  FL   723   68      817      1:16:34.0   1:18:20.6     12:38/M
       5    Maria Vigil-Kennedy               Hudson  FL            864   66      878      1:20:31.5   1:21:15.1     13:06/M
       6    Fran Sola                         Palm Harbor  FL       788   67      897      1:22:01.7   1:24:11.2     13:35/M
       7    Kay Dietz                         Dunedin  FL           227   65      918      1:23:27.3   1:24:18.6     13:36/M
       8    Vernadean Dixon                   Clearwater  FL        232   67      946      1:25:31.5   1:26:06.6     13:53/M
       9    Maxine Solomon                    Tampa  FL             791   68      972      1:28:04.4   1:29:50.1     14:29/M
      10    Debbie Sayles                     Seminole  FL          734   65      984      1:30:21.2   1:31:12.5     14:43/M
      11    Jan Bosworth                      Bradenton  FL          83   68     1026      1:39:38.7   1:40:43.2     16:15/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    George Gillespie                  Oakdale  CT           305   73      297        57:26.3     57:29.1      9:16/M
       2    Robert Edwards                    Valparaiso  IN        246   74      394      1:00:19.6   1:00:27.9      9:45/M
       3    Paul Timm                         Wimauma  FL           842   71      411      1:00:50.4   1:01:51.7      9:59/M
       4    John Brown                        Livingston  TX        101   72      580      1:06:05.7   1:07:20.6     10:52/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Barbara Kotimaki                  New Port Richey  FL  1145   71      969      1:27:45.9   1:28:54.9     14:20/M
       2    Maria Nunez                       Tampa  FL             626   70     1035      1:42:00.6   1:43:37.8     16:43/M
       3    Libby Burke                       Palm Harbor  FL      1123   71     1044      1:47:50.3   1:49:19.3     17:38/M
Top

Male 75 to 79

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Bill Mooney                       Clearwater  FL        585   77      379      1:00:01.6   1:01:35.9      9:56/M
Top

Female 75 to 79

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Patricia Rice                     Tampa  FL             707   75      973      1:28:05.9   1:29:50.3     14:29/M