American Sprint - Elite Events

Age Group Results

July 06, 2014


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing LLC



TRIATHLON Men: Top Finishers 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
TRIATHLON Women: Top Finishers 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74
Clydesdale Triathlon Men: 0-39 40-99
Clydesdale Triathlon Women:
Athena Triathlon Men:
Athena Triathlon Women: 40-99

TRIATHLON

Top

Male Overall Winners

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Chad Kalocinski            39   34    1      5:56.5    1     27:12.0    1     18:41.3     51:49.9    
Top

Female Overall Winners

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       3  Kate Vann                  22   23    1      6:44.0    1     29:15.4    1     19:45.4     55:44.9    
Top

Male Masters Winners

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  Paul Strong                91   52    1      7:17.5    1     28:03.1    1     21:22.2     56:42.9    
Top

Female Masters Winners

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      36  Jennifer Seegers           45   40    1      9:39.6    1     33:05.4    1     24:13.0   1:06:58.1    
Top

Male Grand Masters Winners

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  Mark Erwin                 54   50    1      8:44.2    1     28:11.7    1     19:49.0     56:45.0    
Top

Female Grand Masters Winners

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      55  Linda Miller              154   54    1     10:19.8    1     36:38.9    1     22:40.2   1:09:39.0    
Top

Male 19 and under

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      44  Evelio Perez              164   16    1      9:12.9    2     37:20.8    1     22:07.2   1:08:40.9    
     2      54  Daniel Eagan               26   17    2     12:27.7    1     32:15.8    2     24:54.1   1:09:37.8    
     3     143  Edward Mulno               65   17    3     18:27.3    3     57:25.9    3     29:32.2   1:45:25.5    
Top

Female 19 and under

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      37  Florencia Almada          136   15    1      6:08.9    1     36:39.8    1     24:23.4   1:07:12.2    
     2      98  Romina Almada             137   19    2      7:05.2    2     40:51.5    2     29:58.9   1:17:55.6    
     3     104  Maggie Jerulle             19   18    4     14:02.2    3     40:26.8    3     26:26.4   1:20:55.5    
     4     116  Taylor English            114   18    3      9:02.7    5     50:27.8    4     24:43.5   1:24:14.1    
     5     124  Claire Suero               24   18                     4     57:54.5    5     28:23.1   1:26:17.7    
Top

Male 20 to 24

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      67  Ryan Puccia                82   24    1      9:16.2    1     36:21.5    1     25:37.1   1:11:15.0    
Top

Female 20 to 24

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      19  Kelsey Erlenbaugh         128   24    2      8:56.8    2     33:49.1    1     19:46.6   1:02:32.5    
     2      21  Allie Nicosia             129   24    3      9:26.4    1     31:52.3    2     22:11.7   1:03:30.4    
     3      96  Jenna Mueller             130   24    1      7:33.3    3     43:43.9    3     26:28.7   1:17:45.9    
     4     135  Ashley Roseman            199   21    4     11:05.1    4     43:11.0    4     39:27.5   1:33:43.7    
Top

Male 25 to 29

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  Nick Lichtwark             73   27    1      7:22.8    1     27:17.9    1     19:04.9     53:45.6    
     2      30  andres visbal             170   29    2      8:30.7    2     32:37.8    2     24:10.0   1:05:18.6    
     3      46  Colton White              148   25    3     10:42.3    3     34:42.6    3     23:32.3   1:08:57.3    
     4      75  Brad Banks                 33   26    4     11:54.0    4     36:08.1    4     24:45.2   1:12:47.3    
     5      99  Kirk Kreifels              25   25    5     15:56.2    6     38:27.5    5     24:16.0   1:18:39.8    
     6     101  Lance Zeek                181   26    6     19:08.0    5     34:53.7    6     25:49.6   1:19:51.4    
Top

Female 25 to 29

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      40  Lori Robbins               13   29    5     11:05.1                     1     57:01.1   1:08:06.2    
     2      47  Taryn Gilbert             141   28    1      8:55.0    1     34:27.3    2     25:35.0   1:08:57.4    
     3      70  Maria Classon              63   26    6     11:22.4    4     36:30.6    3     23:54.1   1:11:47.1    
     4      76  Alanna Scaccia            147   25    7     11:40.9    6     36:55.6    4     24:34.6   1:13:11.2    
     5      77  Nicole Cholka             151   29    4      9:48.3    3     36:26.2    5     27:19.8   1:13:34.3    
     6      93  Amity Wyss                 42   26    3      9:31.7    5     38:47.7    6     28:36.6   1:16:56.0    
     7      94  Jenny Kohr                 71   27    2      9:22.6    2     36:00.0    7     32:02.6   1:17:25.4    
     8     132  Kendra Simmons            182   28    8     13:19.6    7     42:44.6    8     37:02.8   1:33:07.2    
     9     137  Leylah Drusbosky          180   28    9     19:02.1    8     45:47.9    9     31:20.9   1:36:11.0    
Top

Male 30 to 34

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      24  Michael Krisher           163   31    1      8:31.6    1     30:29.0    1     24:53.3   1:03:53.9    
     2      34  Pedro Rodriguez           183   34    2      8:58.0    3     35:56.4    2     21:21.4   1:06:15.9    
     3      43  Mario Ashley               23   30    3     10:30.1    2     32:23.8    3     25:44.7   1:08:38.6    
     4     103  Jeff Spencer               70   31    5     13:19.3    5     37:07.6    4     30:16.5   1:20:43.6    
     5     120  Jose Nolasco              169   34    6     19:35.5    6     39:06.7    5     26:27.1   1:25:09.4    
     6     121  Steven Harris             155   33    4     10:46.3    4     37:23.3    6     37:28.4   1:25:38.1    
Top

Female 30 to 34

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      38  Helena Botha              189   31    1      8:11.9    1     31:17.8    1     28:07.6   1:07:37.4    
     2      80  Sarah Hamilton            174   30    2      8:54.5    2     38:30.5    2     26:34.8   1:13:59.9    
     3      84  Amie Connolly             166   31    3     11:44.6    3     36:06.5    3     27:17.6   1:15:08.7    
     4     102  Alexis Price              191   30    4     12:50.5    4     36:15.4    4     31:23.4   1:20:29.4    
Top

Male 35 to 39

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       8  Dustin Blaich              55   38    2      8:37.0    1     29:08.6    1     20:57.5     58:43.2    
     2      17  Michael Hammersley         60   36    3      9:49.3    3     30:14.3    2     22:03.7   1:02:07.3    
     3      22  Glenn Kempa                66   36    1      7:10.8    2     32:11.0    3     24:25.4   1:03:47.3    
     4      23  Trey Rainwater            178   38    6     10:42.9    4     29:27.6    4     23:37.1   1:03:47.8    
     5      25  Pete Alcantara            124   38    4     10:12.8    5     30:21.9    5     23:58.7   1:04:33.4    
     6      29  Alejandro Leal            119   36   12     13:15.0   12     39:22.9    6     12:19.5   1:04:57.5    
     7      32  Robert Tiberio             85   38    5     10:16.8    6     30:51.9    7     24:45.8   1:05:54.6    
     8      35  Daniel Sigg               116   36    7     10:49.3    7     31:46.2    8     23:55.4   1:06:31.0    
     9      58  Jamie Booth                40   35    8     10:49.7    8     31:54.9    9     27:08.1   1:09:52.8    
    10      73  William Gaston             50   37    9     11:19.9    9     36:14.3   10     24:54.4   1:12:28.7    
    11     111  Matt Collins               83   37   13     13:33.9   11     38:06.5   11     30:43.9   1:22:24.4    
    12     113  Jose Pazos                 15   38   10     11:35.1   10     37:47.8   12     33:30.1   1:22:53.1    
    13     141  Jason Mather              158   39   11     13:00.8   13     52:14.2   13     34:14.0   1:39:29.1    
Top

Female 35 to 39

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      13  Rachelle Ginsberg          61   36    2      9:16.7    2     30:15.1    1     21:28.1   1:01:00.1    
     2      26  Susan Postma              122   35    1      7:07.4    1     32:08.4    2     25:19.6   1:04:35.5    
     3      28  Angela Blanch             105   37    3      9:44.1    3     31:01.7    3     23:55.6   1:04:41.5    
     4      79  Katie Donohue              10   35    7     12:33.7    5     35:15.1    4     25:58.9   1:13:47.8    
     5      86  Sharon Alcantara          118   38    4     10:22.8    4     32:32.8    5     32:29.1   1:15:24.8    
     6      95  Cornell Becker            153   35    5     10:38.4    8     40:40.4    6     26:18.2   1:17:37.0    
     7     109  Cynthia Mogelvang          99   35    9     13:49.8    7     36:01.0    7     32:00.9   1:21:51.8    
     8     118  Caroline Wilson            89   39    8     13:17.7    9     42:16.6    8     29:03.2   1:24:37.6    
     9     119  Rebecca Rivas             101   37    6     11:11.0    6     38:12.3    9     35:22.6   1:24:46.0    
Top

Male 40 to 44

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       6  Shaun Mcclaskey             1   41    2      7:11.7    2     29:03.4    1     20:37.0     56:52.2    
     2      10  Nicholas Plaxton           56   44    1      7:04.2    1     28:33.8    2     23:26.5     59:04.6    
     3      16  Erik Mogelvang            100   40    3      8:33.7    3     30:42.3    3     22:47.2   1:02:03.3    
     4      39  Alex Kish                 145   42    9     11:02.5    5     30:12.9    4     26:35.5   1:07:51.0    
     5      41  Juan Rossello              74   43   12     12:54.3   10     34:36.4    5     20:37.7   1:08:08.5    
     6      49  Marc Bujnicki             171   40    6     10:25.4    6     32:36.5    6     26:17.8   1:09:19.8    
     7      52  Ian Westman                17   44    4      8:34.7    4     30:58.5    7     29:56.2   1:09:29.5    
     8      53  James Zambardino          172   42   13     12:56.6    8     33:34.4    8     23:04.4   1:09:35.5    
     9      78  Michael Prosser           125   40    5     10:07.1    7     35:00.6    9     28:36.3   1:13:44.1    
    10      82  Robert Camacho             88   43    7     10:27.9    9     36:26.9   10     27:51.1   1:14:46.0    
    11     108  Brian McKenzie             52   40   10     11:45.1   12     40:25.6   11     29:38.6   1:21:49.5    
    12     125  Eric Morgan               192   40   14     13:20.7   11     36:55.8   12     36:01.5   1:26:18.0    
    13     131  David Laudano              97   43   11     11:47.9   13     43:39.3   13     37:09.9   1:32:37.2    
Top

Female 40 to 44

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      66  Nadine McClaskey           28   40    1      8:57.1    1     34:14.1    1     27:41.4   1:10:52.8    
     2      81  Anne Reed                  94   40    2      9:56.9    3     34:52.0    2     29:29.3   1:14:18.2    
     3      87  Patricia Hunt               9   40    5     12:13.4    4     36:16.8    3     27:10.6   1:15:40.9    
     4      92  Shandra Backens           194   42    3     10:29.6    2     33:45.3    4     32:38.9   1:16:53.8    
     5     110  Tammy Gomes               115   44    4     10:48.3    5     38:11.4    5     33:08.0   1:22:07.8    
     6     138  Danielle Green             84   41    6     16:40.2    6     50:50.4    6     28:51.5   1:36:22.2    
Top

Male 45 to 49

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       7  Jon Scott                 179   46    2      7:45.6    1     29:44.8    1     20:11.4     57:41.9    
     2       9  Jorge Porras Castro       112   46    1      7:44.7                     2     51:12.4     58:57.1    
     3      15  Michael Milner            106   49    8      9:31.7    2     28:46.2    3     23:22.1   1:01:40.2    
     4      18  Andy Ritums                16   47    3      8:32.3    4     31:09.0    4     22:27.6   1:02:09.0    
     5      27  Greg Stranger              29   47    9     10:02.8    3     29:34.5    5     25:02.8   1:04:40.2    
     6      45  Rick Bright                98   48    7      9:27.3    5     30:22.1    6     29:05.7   1:08:55.3    
     7      51  Kenneth Hansberry         135   46    5      9:07.1    6     33:33.0    7     26:47.2   1:09:27.4    
     8      59  Al Perry                   92   45    4      8:59.4    7     34:14.8    8     26:39.7   1:09:54.0    
     9      74  Edward Grogg                2   48    6      9:15.1    8     36:37.9    9     26:49.2   1:12:42.3    
    10      97  Simon Tracy               198   45   10     11:55.1    9     37:55.5   10     27:55.3   1:17:46.0    
    11     134  Rolando Vasallo            58   46   11     14:41.5   10     43:59.5   11     35:00.0   1:33:41.1    
Top

Female 45 to 49

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      42  Laurie Rose               126   49    2     10:58.4    1     31:54.5    1     25:24.4   1:08:17.3    
     2     100  Amy Grandelli             168   48    1     10:11.4    3     40:51.6    2     28:28.8   1:19:31.8    
     3     107  Martha Morphonios          87   45    3     12:04.5    2     36:44.3    3     32:42.5   1:21:31.4    
     4     144  Dolores Classon            64   47    4     18:26.2    4     57:26.7    4     29:59.5   1:45:52.5    
Top

Male 50 to 54

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      11  Brad Plaster              144   50    1      8:57.4    1     28:29.6    1     21:48.3     59:15.4    
     2      12  Roy Borrego                43   50    3      9:34.2    2     29:04.0    2     21:38.2   1:00:16.5    
     3      20  Glen Dodson               165   52    2      9:26.0    3     30:12.4    3     23:19.1   1:02:57.6    
     4      48  Tim Barrett               132   51    5     11:30.2    5     32:21.4    4     25:09.5   1:09:01.3    
     5      63  Christopher Palumbo        59   51    4     10:26.5    4     33:07.5    5     27:04.6   1:10:38.7    
     6      68  Matt McMillan             197   53   11     13:23.3    6     33:27.0    6     24:29.7   1:11:20.1    
     7      71  Pat Flynn                 173   53   12     13:44.2    8     34:20.7    7     23:46.0   1:11:51.0    
     8      85  Dana Vannatta             107   51    6     11:37.7    7     36:00.8    8     27:30.1   1:15:08.7    
     9     105  John Rizzo                150   52    7     12:10.5    9     37:08.3    9     31:45.8   1:21:04.6    
    10     106  Jerry Schoenfeld           77   53   10     13:04.4   10     38:02.6   10     30:12.6   1:21:19.8    
    11     117  Rick Treder                53   50    8     12:15.3   11     39:29.0   11     32:44.5   1:24:29.0    
    12     129  Mark Chelette              51   53    9     12:40.2   12     46:01.6   12     32:06.7   1:30:48.6    
Top

Female 50 to 54

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      60  Karen Borrego              41   50    2     11:11.6    2     34:53.1    1     23:51.6   1:09:56.4    
     2      72  Amanda Parbus              20   52    3     11:45.1    1     33:38.8    2     26:50.5   1:12:14.6    
     3      88  Renee Resnick              27   50    1     10:23.6    3     36:50.5    3     28:34.1   1:15:48.3    
     4      91  Kathy Rizzo               149   50    4     12:27.6    4     36:40.4    4     27:37.8   1:16:45.8    
     5     114  Christie Cardinal          46   50    5     12:46.0    5     37:21.8    5     33:08.3   1:23:16.2    
Top

Male 55 to 59

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      31  Jef Frost                  38   56    1      9:09.0    1     31:53.0    1     24:40.2   1:05:42.3    
     2      56  David Neary               117   58    6     11:21.4    5     33:37.0    2     24:45.2   1:09:43.7    
     3      57  Marc Harnois               69   55    5     10:55.6    2     32:08.7    3     26:46.1   1:09:50.5    
     4      62  Philip Abbott              72   56    4     10:17.4    4     34:35.9    4     25:33.1   1:10:26.5    
     5      64  Steven Priest               3   56    2      9:46.5    3     33:51.3    5     27:03.5   1:10:41.4    
     6      83  Bobby Wynn                 68   58    9     15:04.3    7     33:31.2    6     26:26.5   1:15:02.1    
     7     123  Vincent Puccia             81   59                     8     54:24.5    7     31:39.4   1:26:03.9    
     8     127  Kenneth Watson            133   55    8     13:38.1   10     41:46.4    8     34:56.2   1:30:20.8    
     9     130  Kevin Delaney             120   55    3      9:59.2    6     37:56.7    9     43:53.9   1:31:49.9    
    10     133  Thomas Cerami             102   55    7     12:17.3    9     43:02.3   10     37:52.1   1:33:11.8    
Top

Female 55 to 59

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      65  Grace Plager              108   55    3     10:57.4    1     31:44.2    1     28:08.7   1:10:50.5    
     2      89  Ann Daly                  143   57    1     10:27.9    2     35:36.2    2     29:49.5   1:15:53.7    
     3      90  alexa phillips            138   56    2     10:42.1    3     37:18.5    3     28:13.7   1:16:14.4    
     4     115  Cindy Williams            156   55    4     11:13.3    4     37:22.4    4     35:13.4   1:23:49.2    
     5     139  Beverly Brennan            86   55    5     18:36.4    5     43:43.7    5     34:36.9   1:36:57.1    
Top

Male 60 to 64

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      33  Steven Hein                37   63    2     11:06.8    1     32:31.2    1     22:31.1   1:06:09.2    
     2     112  STEPHEN MAIN               96   64    3     12:01.3    2     37:42.6    2     32:59.6   1:22:43.6    
     3     122  Keith Miller              187   60    1      9:08.9    3     42:21.4    3     34:13.8   1:25:44.2    
Top

Female 60 to 64

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1     142  Kathy Norman               48   60    1     13:32.0    1     49:15.2    1     39:23.7   1:42:11.1    
     2     145  Marjorie Pedersen          35   64    2     15:57.9    2     48:25.5    2     45:31.2   1:49:54.7    
Top

Male 65 to 69

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      14  Thomas Balzer              14   68    1      8:18.5    1     29:43.5    1     23:10.2   1:01:12.2    
     2      50  Bill Keeler                30   67    3     10:21.8    3     32:55.3    2     26:06.1   1:09:23.4    
     3      61  Glenn Guadi                 7   67    2      9:49.7    2     30:05.8    3     30:09.4   1:10:05.0    
     4     126  Phillip Mckee              95   68    4     12:45.2    4     41:21.1    4     34:12.6   1:28:19.0    
     5     136  Richard Kennedy           131   66    5     15:59.2    5     39:26.5    5     38:22.9   1:33:48.6    
Top

Male 70 to 74

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      69  Charles Lamb               79   70    1     11:01.7    1     34:15.4    1     26:25.7   1:11:42.8    
     2     128  Bob Owen                   80   70    2     11:52.0    2     39:52.6    2     38:52.0   1:30:36.7    
Top

Female 70 to 74

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1     140  Martha Cole               140   74    1     16:34.0    1     38:52.5    1     43:52.6   1:39:19.2    

Clydesdale Triathlon

Top

Male 39 and Under

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  Steven Hayes Jr           146   31    2      9:33.7    1     33:14.6    1     28:43.8   1:11:32.2    
     2       4  Stephen O'Donnell           5   33    1      9:09.3    2     35:59.9    2     35:00.3   1:20:09.5    
     3       8  Lennon Cabrera            110   33    3     20:36.8                     3   1:23:45.2   1:44:22.1    
Top

Male 40 and Over

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Michael Joel              162   44    1      6:43.9    1     31:43.9    1     26:47.5   1:05:15.4    
     2       3  Dennis Coleman            184   48    2     10:53.7    2     36:05.4    2     30:44.6   1:17:43.7    
     3       5  Thomas Albert             152   43    4     14:33.8    3     36:38.7    3     36:46.7   1:27:59.3    
     4       6  Frank English             113   54    3     10:59.9    4     49:37.5    4     30:41.9   1:31:19.4    
     5       7  Dennis Hunt               186   56    5     19:36.5    5     42:51.2    5     31:28.3   1:33:56.1    

Athena Triathlon

Top

Female 40 and Over

         Overall                                    -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Pamela Staricha            44   46    1     10:36.4    1     40:41.4    1     39:19.3   1:30:37.2    
     2       2  Kathleen Karpovich         11   55    2     16:48.1    2     43:12.4    2     32:35.5   1:32:36.0    

Team Finish List


                                         -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----         Total  
 
                                         -- Run/Swim --   - T1+Bike+T2 -   ---- Run ----         Total  
 Place  Name                     Bib      Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time          Time  
    1  Juicebox                   104       1     14:32.3    1     37:28.9    1     24:30.4    1:16:31.7