Selah Freedom Run 5k and 10K

5k

October 18, 2014


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing LLC


Men: Top Finishers 1-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 0- 0 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top

Male Overall Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Joel Ahrens                       Sarasota  FL          205   26        1        22:29.9      7:15/M

Top

Female Overall Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Tara Butler                                             334   34        3        23:05.8      7:27/M

Top

Male Masters Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Eric Christiansen                 Venice  FL            109   45        5        24:31.3      7:55/M

Top

Female Masters Winners


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Regina Morris                     Bradenton  FL         453   53        9        25:14.3      8:08/M

Top

Female No Age Provided


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Brenda Acquaviva                                        325    0      123        54:20.8     17:32/M

Top

Male 14 and Under


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Jin Beutl                                               339    2       20        27:06.8      8:45/M

       2    Luke King                         Sarasota  FL          180   12       78        36:42.7     11:50/M

       3    Daron Nouri                                             336    9       88        40:36.2     13:06/M

       4    Bear Mancinni                     Venice  FL            189   10      107        49:18.4     15:54/M

Top

Female 14 and Under


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Emma Fabec                                              185   13       90        40:48.1     13:10/M

       2    Branda Walls                                            332   14       96        44:03.6     14:13/M

       3    Caroline King                     Sarasota  FL          179   10      110        50:23.5     16:15/M

       4    Emily Haywood                     Sarasota  FL          166   13      124        55:42.6     17:58/M

Top

Female 15 to 19


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Dorina Höner zu Bentrup           Sarasota  FL          217   18       89        40:43.7     13:08/M

       2    Victoria Zappala                  Sarasota  FL          158   15       95        44:03.2     14:13/M

Top

Male 20 to 24


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Lukas Pankiewicz                  Sarasota  FL          126   20        2        22:52.9      7:23/M

       2    Brad Elke                                               400   21       11        25:27.9      8:13/M

       3    Shaun Gingerich                   Sarasota  FL          146   24       23        27:21.7      8:49/M

       4    Mathew Ingham                     Bradenton  FL         170   23       26        27:44.2      8:57/M

       5    Travis Dykes                      Bradenton  FL         159   24       29        28:31.3      9:12/M

       6    Skyler Bragg                                            340   23       31        28:51.0      9:18/M

       7    Sven Stuhrmann                    Sarasota  FL          203   22       53        30:55.4      9:58/M

       8    Louis Fisher                                            333   21       65        34:17.0     11:04/M

       9    Caleb Beachy                      Sarasota  FL          155   23       79        36:46.3     11:52/M

Top

Female 20 to 24


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Clarissa Krug                     Sarasota  FL          125   21       10        25:24.5      8:12/M

       2    Gavin Metzmeier                   Sarasota  FL          122   21       16        26:10.7      8:26/M

       3    Allie Morales                     Sarasota  FL          106   24       19        26:45.1      8:38/M

       4    Kelsey Lay                        Tampa  FL             160   21       24        27:27.0      8:51/M

       5    kathryn sandland                  Bradenton  FL         147   22       28        28:30.6      9:12/M

       6    Brianne Slechta                   Cocoa Beach  FL       133   23       49        30:28.4      9:50/M

       7    L. Kay Johnson (Trinda Baxt       Sarasota  FL          211   22       64        33:47.3     10:54/M

       8    Briana Hochadel                   Sarasota  FL          177   20       67        34:29.9     11:07/M

       9    Erica Emmanuel                    Englewood  FL         163   24       80        38:19.1     12:22/M

Top

Male 25 to 29


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    David Pavkovich                   Bradenton  FL         151   25        4        23:38.8      7:37/M

       2    Stephen Swan                      Bradenton  FL         153   25        6        24:44.5      7:59/M

       3    Alvan Morales                     Sarasota  FL          107   25       18        26:45.0      8:38/M

       4    Steven Lindgren                   Sarasota  FL          207   25       32        28:51.0      9:18/M

       5    Alex Dix                          Sarasota  FL          208   27       39        29:26.9      9:30/M

       6    Mark Morris                       Englewood  FL         162   28       47        30:07.6      9:43/M

       7    Chris Mattox                      Venice  FL            115   28       57        31:46.7     10:15/M

       8    Jhonatan Martinez                 Bradenton  FL         152   27       70        34:54.1     11:15/M

       9    Keren Emmanuel                    Englewood  FL         164   25       71        35:20.2     11:24/M

      10    David Wieland                     Venice  FL            118   25      103        48:37.1     15:41/M

      11    Daniel Cicogna                    Venice  FL            111   25      108        49:21.9     15:55/M

Top

Female 25 to 29


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Rhandi Emanouil                   Tampa  FL             161   28       25        27:38.5      8:55/M

       2    Geoffrey Balkcom                  Sarasota  FL          210   25       43        29:38.3      9:34/M

       3    Amanda Crawford                   Ebro  FL              204   26       46        30:04.4      9:42/M

       4    Kallie Gilbert                    Bradenton  FL         130   26       48        30:24.4      9:48/M

       5    Gretchen Gunter                   New Smyrna Beach  F   104   25       52        30:30.8      9:50/M

       6    Amanda Mattox                     Venice  FL            114   28       60        32:12.9     10:23/M

       7    Ruth Elke                         Sarasota  FL          128   28       61        32:20.5     10:26/M

       8    Meredith Lawson                                         327   25       63        33:09.6     10:42/M

       9    Ashley Ripka                      Bradenton  FL         150   26       69        34:53.6     11:15/M

      10    Sandra Höner zu Bentrup           Sarasota  FL          216   28       77        36:17.6     11:42/M

      11    Vanessa Torres                    Venice  FL            117   27       81        39:30.5     12:45/M

      12    Natasha Nethery                   Bradenton  FL         169   26       84        39:46.1     12:50/M

      13    Denisse Florian                   Venice  FL            113   29       92        40:55.9     13:12/M

      14    Brooke Blandford                  Venice  FL            108   25      105        48:38.8     15:41/M

      15    Caitlin Byrd                      Sarasota  FL          103   26      113        50:39.8     16:20/M

Top

Male 30 to 34


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Eric Hoonhout                     Sarasota  FL          209   32       12        25:31.4      8:14/M

       2    Eric Sizler                       Bradenton  FL         452   32       27        28:20.8      9:08/M

       3    Zachary Ross                      Sarasota  FL          102   34       35        28:57.2      9:20/M

Top

Female 30 to 34


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Melanie Gaffney                   Sarasota  FL          215   30       38        29:20.8      9:28/M

       2    Sara Murphy                       Sarasota  FL          323   34       40        29:27.3      9:30/M

       3    Rya Coppinger                     Bradenton  FL         123   32       73        35:45.6     11:32/M

       4    Kinsey Neesan                                           329   32       74        35:46.1     11:32/M

       5    Rebekah Nouri                                           335   34       91        40:50.3     13:10/M

       6    Daphne McDonough                  Venice  FL            120   33      101        48:31.0     15:39/M

Top

Male 35 to 39


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Juan Zorrilla                     Venice  FL            119   35       42        29:36.9      9:33/M

       2    Zach McDonough                    Venice  FL            121   39      102        48:31.8     15:39/M

       3    Matt Houmes                                             326   36      112        50:39.1     16:20/M

Top

Female 35 to 39


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Wendy Brown                       Bradenton  FL         101   36       14        26:06.7      8:25/M

       2    Jeniffer Atkins                   Sarasota  FL          134   37       36        28:57.2      9:20/M

       3    Jessica Moore                     Bradenton  FL         188   37       99        46:57.7     15:09/M

Top

Male 40 to 44


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Charles Brown                     Bradenton  FL         100   41       15        26:07.7      8:25/M

       2    Antwan Washington                 Bradenton  FL         139   41       21        27:11.2      8:46/M

       3    Demetri Konstantopoulos           Sarasota  FL          206   44       22        27:11.4      8:46/M

       4    Evan VandePolder                  Bradenton  FL         154   44       33        28:52.5      9:19/M

Top

Female 40 to 44


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Jennie Aungst                                           470   44       17        26:12.5      8:27/M

       2    Dana Mills                        Clearwater  FL        144   40       37        29:15.5      9:26/M

       3    Charmaine Potter                  Bradenton  FL         138   40       41        29:35.4      9:33/M

       4    Alicia Zappala                    Sarasota  FL          157   43       50        30:28.5      9:50/M

       5    Amy Stevenson                     Bradenton  FL         176   43       51        30:28.7      9:50/M

       6    Tonya King                        Sarasota  FL          454   44       55        31:14.1     10:05/M

       7    Victoria Stultz                   Venice  FL            168   41       56        31:24.7     10:08/M

       8    Becky Siman                       Riverview  FL         124   44       58        31:47.9     10:15/M

       9    Sam Jones                         Bradenton  FL         172   41       59        31:53.6     10:17/M

      10    Beth Adams                        Venice  FL            190   41      106        49:18.2     15:54/M

      11    Heather Dotson                    Sarasota  FL          174   41      116        52:11.3     16:50/M

      12    Joanne Fabec                                            184   44      125        55:46.7     17:59/M

Top

Male 45 to 49


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Mike ONeill                       Sarasota  FL          186   48        8        25:12.9      8:08/M

       2    Brian King                        Sarasota  FL          178   46       62        32:53.6     10:36/M

       3    John Wissler                      Sarasota  FL          167   47      111        50:26.8     16:16/M

Top

Female 45 to 49


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Laura Christiansen                Venice  FL            110   46       34        28:56.8      9:20/M

       2    Andrea Dombrowski                                       331   46       44        30:02.8      9:41/M

       3    Julie Reinhardt                   Palmetto  FL          196   45       86        39:51.9     12:51/M

       4    Dina DeLorenzo                    Venice  FL            112   47      104        48:37.7     15:41/M

       5    Karen Carr                        Bradenton  FL         191   48      109        50:04.4     16:09/M

       6    Lisa Feldner                      Ellenton  FL          142   46      118        53:57.4     17:24/M

       7    Tina McCartan                     Bradenton  FL         156   47      121        54:20.7     17:32/M

Top

Male 50 to 54


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Kenny Dotson                      Sarasota  FL          456   51        7        24:51.5      8:01/M

Top

Female 50 to 54


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Beth McNelly                                            330   54       45        30:02.8      9:41/M

       2    Rhonda Gingerich                  Sarasota  FL          137   50       66        34:17.6     11:04/M

       3    Donna deReisthal                                        199   54       68        34:50.5     11:14/M

       4    Pauline Parrish                   Sarasota  FL          140   50       72        35:20.3     11:24/M

       5    Diana Rico                        Venice  FL            116   54      100        48:22.5     15:36/M

       6    Becky Vargo                                             200   52      126        56:44.9     18:18/M

Top

Male 55 to 59


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Ed Koehler                        Venice  FL            136   59       83        39:32.7     12:45/M

       2    Joseph Hochadel                   Sarasota  FL          187   59       87        39:57.6     12:53/M

Top

Female 55 to 59


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Angie Koehler                     Venice  FL            135   57       82        39:32.6     12:45/M

       2    Vicki Cox                         Bradenton  FL         212   57       93        41:58.5     13:32/M

       3    Karen Rutherford                                        198   56       94        42:30.6     13:43/M

       4    Sue Spigel                        Sarasota  FL          149   57       97        44:42.2     14:25/M

       5    Toni Edling                       Ellenton  FL          143   55      119        53:57.4     17:24/M

Top

Male 60 to 64


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Rob Ferris                                              132   61       13        25:48.7      8:19/M

Top

Female 60 to 64


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Lynn Ferris                       Cirencester           131   61       30        28:36.5      9:14/M

       2    JoMarie Privitera                 Sarasota  FL          148   61       76        35:53.9     11:35/M

       3    Marcia McKeen                     Palmetto  FL          197   64       85        39:51.7     12:51/M

       4    Nina Iusiuna                                            328   62       98        46:16.8     14:55/M

       5    Lynn Berge                        Bradenton  FL         218   63      114        51:33.2     16:38/M

       6    Jayne Healy                       Bradenton  FL         105   60      122        54:20.8     17:32/M

Top

Male 65 to 69


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Mike Kendrick                     Bradenton  FL         451   67       54        31:08.2     10:03/M

       2    Thomas Brown                      Sarasota  FL          219   68       75        35:51.9     11:34/M

Top

Female 65 to 69


                                                                                              Total  

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  

       1    Bonnie Bradford                   Bradenton  FL         165   67      115        51:33.5     16:38/M

       2    Berdene Miller                    Sarasota  FL          129   67      117        52:12.1     16:50/M

       3    Patricia Ross                     Ellenton  FL          141   67      120        53:58.0     17:25/M