Lake Avalon - Elite Events

Age Group Results

May 18, 2014


Results By Endurance Sports Timing , Inc. Endurance Sports Timing


TRIATHLON Men: Top Finishers 0-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
TRIATHLON Women: Top Finishers 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74
Clydesdale Triathlon Men: 0-99
Clydesdale Triathlon Women:
Athena Triathlon Men:
Athena Triathlon Women: 0-99

TRIATHLON

Top

Male Overall Winners


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1       1  Chad Kalocinski          34    34    1     18:01.0    1      0:25.2    1     26:56.4    1      0:15.7    1      6:11.1     51:49.7         

Top

Female Overall Winners


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      11  Jennifer Bristow         25    43    1     22:42.2    1      0:48.3    1     30:35.7    1      0:34.5    1      9:01.3   1:03:42.3         

Top

Male Masters Winners


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1       4  Eddie Diehl              55    47    1     20:26.9    1      0:42.5    1     28:28.0    1      0:24.5    1      8:32.4     58:34.6         

Top

Female Masters Winners


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      18  Yasmeen Wilson           38    49    1     22:16.4    1      1:09.0    1     33:00.3    1      0:29.5    1      9:28.2   1:06:23.5         

Top

Male Grand Masters Winners


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1       8  Thomas Balzer            62    68    1     23:45.0    1      0:40.7    1     29:28.2    1      0:35.7    1      8:13.5   1:02:43.2         

Top

Female Grand Masters Winners


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      32  Nancy Wentink            87    60    1     28:46.8    1      1:11.9    1     31:05.7    1      0:53.9    1      9:13.4   1:11:11.9         

Top

Male 19 and under


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1       2  Santiago Ospina          77    18    1     17:42.8    1      0:21.8    1     28:59.1    1      0:22.1    1      7:15.9     54:41.9         

Top

Female 19 and under


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      19  Elizabeth Norton         37    19    1     21:44.4    1      0:26.2    1     34:41.1    1      0:40.0    1      9:51.0   1:07:22.9         

Top

Male 20 to 24


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1       3  Michael Louis Resnick    63    23    1     18:42.3    1      0:40.4    1     27:23.1    1      0:26.2    1      6:52.0     58:04.2   4:00    

Top

Female 20 to 24


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      21  Marissa Bukstel          90    24    1     23:16.5    2      0:38.0    1     34:50.9    1      0:28.7    1      9:02.4   1:08:16.6         

     2      44  Viviana Mendoza          96    20    2     25:43.1    1      0:29.9    2     37:25.6    2      0:43.2    2     10:59.5   1:15:21.5         

Top

Female 25 to 29


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      43  Alanna Scaccia           30    25    1     24:39.5    1      1:05.9    2     35:11.1    4      2:50.2    1     11:08.2   1:14:55.1         

     2      48  Kara Weigle              32    27    2     24:39.8    2      1:06.5    1     35:08.5    5      2:51.8    3     12:13.8   1:16:00.7         

     3      72  Julia Valentine          48    26    5     36:18.7    5      1:55.0    3     42:45.4    3      2:07.9    2     12:11.1   1:35:18.1         

     4      75  Marilu Sanchez           69    29    3     31:00.7    3      1:14.2    4     44:41.7    2      1:50.6    5     21:19.3   1:40:06.6         

     5      76  Beth Ullrich             47    28    4     34:28.9    4      1:22.0    5     47:15.0    1      1:05.7    4     16:31.5   1:40:43.4         

Top

Male 30 to 34


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      13  Michael Krisher          29    32    1     23:48.5    1      0:53.3    1     30:10.9    2      0:41.0    1      9:16.2   1:04:50.0         

     2      30  Corey Sinetar            51    31    2     24:37.3    2      0:54.3    2     34:30.5    1      0:40.4    2     10:07.9   1:10:50.6         

Top

Female 30 to 34


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      38  Leigh Williamson         74    33    1     25:07.7    1      0:52.5    1     35:09.2    3      0:55.0    3     12:03.3   1:14:07.9         

     2      39  Erin Morrison           174    30    3     28:05.3    3      1:08.0    3     35:48.6    1      0:38.4    1      8:38.4   1:14:18.9         

     3      46  Chris Vaile              49    33    2     27:18.1    2      0:58.7    2     35:48.0    2      0:46.1    2     11:09.1   1:16:00.1         

Top

Male 35 to 39


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1       6  Christopher Bare         13    38    3     21:52.5    5      0:59.9    1     28:57.0    1      0:23.3    1      7:10.4     59:23.4         

     2       7  Stan Chrzanowski         73    39    1     21:51.7    4      0:57.9    2     28:57.4    4      0:35.6    3      9:53.5   1:02:16.3         

     3      10  Daniel Sigg              52    36    2     21:52.3    2      0:46.7    3     29:30.3    2      0:31.9    4     10:41.1   1:03:22.6         

     4      22  Jamie Booth               5    35    5     24:16.4    3      0:51.9    4     31:36.1    5      0:40.0    5     11:06.7   1:08:31.3         

     5      34  Mike Hammersley          50    36    4     22:01.8    1      0:41.7    5     38:50.9    3      0:32.7    2      9:44.9   1:11:52.2         

Top

Female 35 to 39


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      20  Annie Wheeler            27    35    1     23:11.7    2      1:05.9    2     32:28.8    2      0:40.9    1     10:12.2   1:07:39.7         

     2      26  Laura Van Fleet          43    38    2     27:20.9    1      0:31.2    1     30:41.1    1      0:24.4    2     10:13.2   1:09:11.0         

     3      71  Shannon Sedio            94    37    3     33:46.2    3      1:42.3    3     38:41.1    3      1:17.1    3     17:57.8   1:33:24.6         

Top

Male 40 to 44


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1       9  Chad Wills               82    42    2     23:12.1    2      0:41.5    1     29:19.5    1      0:35.4    1      9:03.1   1:02:51.8         

     2      35  Simon Tracy              76    44    1     22:21.6    1      0:35.0    3     36:43.4                     2     12:48.3   1:12:28.5         

     3      53  Rudy Bershadski          75    42    3     24:22.0    3      0:57.9    2     34:26.0                     3     18:11.5   1:17:57.5         

Top

Female 40 to 44


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      24  Jennifer Seegers         89    40    1     23:36.4    2      0:56.2    1     33:49.5    1      0:28.1    1     10:02.6   1:08:53.1         

     2      57  Melissa Belz             83    42    2     28:55.9    1      0:47.7    2     37:13.1    3      1:27.8    3     13:04.9   1:21:29.6         

     3      60  Tammy Gomes              72    44    3     32:33.8    3      1:05.2    3     38:43.7    2      0:48.0    2     11:25.4   1:24:36.2         

Top

Male 45 to 49


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1       5  Roy Borrego              81    49    1     20:58.8    6      1:00.5    1     28:01.4    1      0:15.7    1      8:55.7     59:12.2         

     2      14  Michael Milner           68    49    4     24:54.8    4      0:49.7    2     29:04.6    2      0:25.6    2      9:40.9   1:04:55.8         

     3      23  Mark Anderson             8    48    2     23:19.7    5      0:59.4    3     32:03.3    4      1:14.2    4     11:11.4   1:08:48.2         

     4      33  Brad Davis               66    49    5     25:24.8    3      0:49.2    4     33:09.2    3      0:44.3    5     11:36.2   1:11:44.0         

     5      59  Joe Belz                 84    47    6     28:55.3    1      0:45.2    5     37:11.5    6      1:22.2    6     15:19.6   1:23:33.9         

     6      61  Gary Mccallister         16    49    3     24:45.3    2      0:48.6    7     46:59.2    5      1:14.7    3     10:53.6   1:24:41.6         

     7      73  Danny Williams           10    48    7     35:13.9    7      2:03.0    6     43:02.2    7      2:02.0    7     16:04.4   1:38:25.7         

Top

Female 45 to 49


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      29  Laurie Rose              78    48    2     25:24.1    6      1:01.7    1     30:12.7    3      0:37.1    5     13:31.3   1:10:47.0         

     2      31  Jami Price               70    45    1     24:21.1    4      0:57.4    3     34:15.0    1      0:31.4    2     11:03.6   1:11:08.7         

     3      41  Yochi Melnick            23    45    3     26:01.7    7      1:04.3    2     32:28.5    5      0:50.3    6     14:25.9   1:14:50.8         

     4      50  Candy Lippincott         40    47    4     26:29.7    3      0:54.6    6     38:11.5    7      1:14.1    1     10:51.5   1:17:41.6         

     5      58  Lauren Carlyle           64    49    7     30:40.7    1      0:32.7    5     37:37.0    2      0:33.1    3     12:44.8   1:22:08.5         

     6      64  Christie Cardinal        91    49    6     29:49.9    2      0:50.5    8     40:24.4    6      0:52.1    7     14:40.4   1:26:37.4         

     7      69  Fran Bird                85    48    9     35:26.2    5      1:00.2    7     40:19.3    4      0:40.0    4     13:12.9   1:30:38.8         

     8      70  Cheryl Kepsel            36    47    5     29:39.6    8      1:28.3    4     37:14.6    8      1:17.7    9     22:09.4   1:31:49.8         

     9      74  Marcia Devries           17    46    8     35:15.0    9      2:04.2    9     43:06.5    9      1:55.6    8     16:04.2   1:38:25.7         

Top

Male 50 to 54


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      15  Jack Carter              14    54    1     23:43.7    2      1:10.5    1     30:43.5    1      0:38.2    1      8:40.2   1:04:56.2         

     2      36  Wayne Boone              79    51    3     27:53.1    3      1:34.7    2     32:56.9    2      0:58.5    2      9:38.4   1:13:01.8         

     3      37  Dana Vannatta            26    50    2     25:12.5    1      0:35.9    3     33:50.7    3      1:33.8    3     11:55.0   1:13:08.1         

Top

Female 50 to 54


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      42  Judith Merritt           53    52    2     28:16.8    1      0:54.6    3     33:55.4    2      0:44.0    1     11:03.2   1:14:54.3         

     2      45  Connie Johnson           22    51    1     27:37.3    3      1:03.7    2     33:25.3    3      0:51.0    4     12:29.1   1:15:26.7         

     3      51  Susan Gaire              65    51    3     28:57.7    2      0:56.4    4     35:47.6    1      0:43.3    3     11:21.0   1:17:46.2         

     4      62  Maribeth Lichty          86    50    4     30:19.0    4      1:04.0    5     41:49.5    4      1:10.5    2     11:17.3   1:25:40.5         

Top

Male 55 to 59


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      12  John Banks               71    59    2     24:28.5    1      0:30.6    2     29:48.5    1      0:19.5    1      9:16.3   1:04:23.6         

     2      16  Rick Lonergan            60    55    4     25:50.4    2      0:38.0    1     28:44.2    2      0:34.1    3     10:07.7   1:05:54.8         

     3      17  Steven Priest            41    56    1     23:39.3    3      0:43.7    3     31:06.8    4      0:40.1    2      9:49.2   1:05:59.3         

     4      25  Ron Gotti                67    56    3     25:26.2    4      1:13.3    4     31:21.3    3      0:36.8    4     10:30.1   1:09:07.9         

     5      56  Michael Hagen             9    55    5     27:08.8    6      2:09.4    5     37:17.0    6      2:02.6    5     11:47.2   1:20:25.1         

     6      68  Thomas Cerami            21    55    6     35:55.9    5      1:27.4    6     39:26.6    5      1:51.3    6     11:52.9   1:30:34.2         

Top

Female 55 to 59


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      49  Ann Daly                 20    57    1     29:47.6    3      1:06.7    2     35:10.2    1      0:41.1    1     10:40.0   1:17:25.8         

     2      65  Laura Bender             57    58    3     35:21.6    4      1:14.4    1     35:08.9    2      0:47.1    3     14:53.4   1:27:25.6         

     3      66  Judy Collins             80    55    2     34:09.0    1      0:55.4    3     38:40.1    3      0:58.7    2     13:08.6   1:27:51.9         

     4      78  Robin Galvin             15    58    4     41:04.9    2      0:56.7    4     46:24.1                     4     18:14.0   1:46:39.8         

Top

Male 60 to 64


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      27  Joaquin Arias            59    63    1     25:29.1    1      1:31.8    1     30:35.9    1      1:30.0    1     10:33.2   1:09:40.2         

Top

Female 60 to 64


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      77  Marjorie Pedersen        95    64    1     39:33.3    1      2:57.2    1     42:59.4    1      2:36.4    1     15:23.4   1:43:30.0         

Top

Male 65 to 69


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      28  Glenn Guadi              54    67    2     27:17.2    2      1:06.0    1     29:40.7    1      0:49.0    2     11:39.9   1:10:32.9         

     2      47  Jack Cumming             56    69    1     26:40.9    1      0:36.4    2     34:30.2    2      1:04.3    3     13:08.5   1:16:00.5         

     3      52  Rich Sobel              129    66    3     28:28.5    3      1:28.9    3     37:45.3    3      1:26.2    1      8:46.3   1:17:55.4         

Top

Male 70 to 74


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      40  Charles Lamb             18    70    1     26:43.7    1      0:40.1    1     35:07.8    1      0:40.5    1     11:29.6   1:14:41.8         

     2      54  Chris Fenwick            35    71    2     29:51.1    2      0:58.5    2     35:33.8    3      1:32.7    2     12:06.4   1:20:02.6         

     3      63  Robert Owen              58    70    3     35:21.5    3      1:13.8    3     36:11.2    2      0:54.0    3     12:25.2   1:26:05.9         

Top

Female 70 to 74


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      67  Kathleen Bauer           31    71    1     31:36.3    1      1:26.3    1     40:05.2    1      1:18.4    1     15:03.1   1:29:29.5         

Top

Male 75 and over


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1      55  Craig Carlson            28    77    1     27:36.1    1      1:24.3    1     36:30.0    1      1:23.4    1     13:15.7   1:20:09.7         

Clydesdale Triathlon

Top

Male 99 and Under


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1       1  Nick Wychocki            61    32    1     24:26.8    1      0:24.4    1     29:12.5    1      0:22.7    1     10:35.5   1:05:02.2         

     2       2  Michael Eastman          92    45    2     28:30.7    3      0:53.4    2     33:51.3    3      1:22.8    2     11:08.5   1:15:46.9         

     3       3  Thomas Lamorte           39    45    3     32:31.6    2      0:42.0    3     36:16.0    2      0:55.5    3     14:47.2   1:25:12.4         

Athena Triathlon

Top

Female 99 and Under


         Overall                                   ---- Run ----    ----- T1 -----   ---- Bike ----   ----- T2 -----   -- Run/Swim --       Total  

  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  Penalty

     1       1  Toni Peck                33    33    1     32:07.1                     1     35:55.3    1      0:52.1    1      9:49.2   1:18:43.8         

     2       2  Christina Lowe           44    34    2     33:41.9    1      1:11.6    2     43:25.0    2      1:26.4    2     14:19.4   1:34:04.5