The Great Mother's Day Race - Tampa, FL

Age Group Results

May 10, 2015


Results By Endurance Sports Timing , llc. Endurance Sports Timing


Men: Top Finishers 0- 0 1-14 15-20 21-28 29-35 36-45 46-55 56-65 66-99
Women: Top Finishers 1-14 15-20 21-28 29-35 36-45 46-55 56-65 66-99

5K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JUAN CARLOS CRUZ DE ARMAS Tampa FL 118 25 1 18:39.5 6:01/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Keira D'Amato Tampa FL 128 30 5 20:14.0 6:32/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 754 754 122 32:00.7 10:19/M
2 Unknown Partic. 755 755 141 32:44.6 10:34/M
3 Unknown Partic. 729 729 369 48:36.8 15:41/M
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Franco Aleman Tampa FL 5 14 9 20:52.9 6:44/M
2 AHMEED RASHEED 721 13 30 24:52.1 8:01/M
3 Sebastian Hasbun Saint Petersburg FL 237 12 37 26:11.9 8:27/M
4 JD Valdes Tampa FL 546 9 38 26:20.0 8:30/M
5 Jadarius Pennyfeather Tampa FL 402 14 46 26:40.5 8:36/M
6 CLAUDE WARNEN 720 13 50 27:22.8 8:50/M
7 RICARDO TOMES 719 11 55 27:49.3 8:58/M
8 Mikael Roman Tampa FL 451 14 63 28:04.6 9:03/M
9 Blake Gilbert Seffner FL 202 11 95 30:22.6 9:48/M
10 Ethan Teo Wesley Chapel FL 521 14 116 31:49.5 10:16/M
11 Caleb Timmons Riverview FL 532 8 125 32:06.9 10:21/M
12 Ethan Walke Spring Hill FL 554 11 140 32:43.7 10:33/M
13 Aidan Garrity Land O Lakes FL 198 8 159 33:44.5 10:53/M
14 Nicolas Gonzalez Land O Lakes FL 203 14 198 36:36.7 11:48/M
15 Ty Cranston Largo FL 110 9 207 36:59.5 11:56/M
16 AUSTIN SAXTON Plant City FL 468 10 253 39:47.2 12:50/M
17 Christian Martinez Lutz FL 333 9 276 40:54.9 13:12/M
18 Liam Dignan Riverview FL 147 12 280 41:09.4 13:16/M
19 Jack Kruger Tampa FL 299 8 281 41:17.8 13:19/M
20 Yediel Rivera Ruskin FL 435 10 291 42:25.8 13:41/M
21 Jordan Hernandez Riverview FL 248 9 300 43:11.0 13:56/M
22 Cade Robb Tampa FL 439 8 318 45:00.3 14:31/M
23 Evan Sheppard Seminole FL 485 8 385 49:45.8 16:03/M
24 Connor Ring Tampa FL 434 8 386 49:46.3 16:03/M
25 Joseph Bartolomeo Lithia FL 31 14 395 50:51.0 16:24/M
26 Gabriel Patrick Tampa FL 394 5 420 53:54.7 17:23/M
27 Robbie Sexton Saint Petersburg FL 483 8 421 54:08.9 17:28/M
28 BANAN TRUEX 710 11 440 56:08.1 18:06/M
29 Caleb Harvey Hudson FL 236 11 475 1:03:53.3 20:36/M
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Willow Wolfe Brandon FL 567 7 44 26:29.9 8:33/M
2 Hannah Rog Valrico FL 603 11 81 29:10.6 9:25/M
3 Phoebe Teo Wesley Chapel FL 522 12 87 29:43.5 9:35/M
4 Penny Markowski Tampa FL 586 11 119 31:53.8 10:17/M
5 Talina Calvert Riverview FL 71 8 127 32:10.0 10:23/M
6 Melaina Chee-A-Tow Riverview FL 92 11 130 32:27.4 10:28/M
7 Keegan Dunnam Lutz FL 158 9 131 32:29.3 10:29/M
8 NAKAYAH BULLOCK 725 13 143 32:46.3 10:34/M
9 IMANI ALLEN 722 10 146 32:49.7 10:35/M
10 Isela Suarez Tampa FL 508 11 150 33:05.8 10:40/M
11 Amaya Pye Davenport FL 421 9 164 34:15.1 11:03/M
12 Amaya Cranston Largo FL 111 14 173 34:57.2 11:16/M
13 Lauren Sutton Saint Petersburg FL 513 14 209 37:02.9 11:57/M
14 Mackenzie Revels Wesley Chapel FL 428 11 225 37:42.8 12:10/M
15 JOI JONES 713 8 246 38:56.6 12:34/M
16 Kayla Piper Wesley Chapel FL 416 12 247 39:02.9 12:35/M
17 Destiny Rodriguez Land O Lakes FL 447 13 266 40:29.3 13:04/M
18 Kalea Baird Apollo Beach FL 583 13 274 40:54.0 13:12/M
19 Gianna Juan Tampa FL 286 7 286 42:05.8 13:35/M
20 Mia Turner Tampa FL 539 8 295 43:02.8 13:53/M
21 Halle Samerson Tampa FL 464 9 329 45:48.3 14:46/M
22 Sophia Rivera Ruskin FL 436 7 332 45:51.3 14:47/M
23 Nina Matos Tampa FL 337 14 336 46:08.6 14:53/M
24 Madison Goss-Dickinson Lakeland FL 593 14 337 46:20.9 14:57/M
25 Shelby Prevatte Tampa FL 420 9 372 48:51.5 15:45/M
26 Madison Carney Riverview FL 78 10 391 50:48.7 16:23/M
27 Anna Bartolomeo Lithia FL 32 10 394 50:51.0 16:24/M
28 Ayla Noble-Ledman Oldsmar FL 373 9 408 52:28.5 16:55/M
29 Makayla Phillips Lutz FL 415 13 409 52:41.9 17:00/M
30 Alanna Koch Tampa FL 297 14 412 53:21.1 17:13/M
31 Jadyn Strange Saint Petersburg FL 505 11 415 53:36.2 17:17/M
32 ALEX TRUEX 711 11 439 56:07.9 18:06/M
33 Kyleigh Hicks Tampa FL 250 11 443 56:17.0 18:09/M
34 Ava Juan Tampa FL 285 12 448 56:41.4 18:17/M
35 Nicole Arnone Tampa FL 19 10 465 59:12.3 19:06/M
36 Malaysia Falls Tampa FL 170 14 482 1:05:13.2 21:02/M
37 Indonesia Falls Tampa FL 171 12 483 1:05:14.8 21:03/M
Top

Male 15 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Armand Mixon Riverview FL 356 15 7 20:25.5 6:35/M
2 Matthew Harvester Plant City FL 232 15 75 28:45.9 9:16/M
3 Connor Blackmon Riverview FL 46 19 172 34:52.0 11:15/M
4 JOSH MOLLETT 707 20 184 35:41.9 11:31/M
5 Christopher Feliciano Land O Lakes FL 178 15 400 50:59.8 16:27/M
6 Jordan Strange Saint Petersburg FL 506 15 418 53:41.3 17:19/M
Top

Female 15 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Armstrong Tampa FL 16 20 33 25:17.4 8:09/M
2 Madison Harvey Hudson FL 235 15 49 27:15.5 8:47/M
3 Karen Clemens Tampa FL 97 19 59 27:57.4 9:01/M
4 Alexis Sutton Saint Petersburg FL 512 19 65 28:10.0 9:05/M
5 Olivia Diaz Tampa FL 145 18 68 28:20.6 9:08/M
6 Amanda Arnone Tampa FL 17 16 191 36:16.0 11:42/M
7 Elizabeth Critchlow Saint Petersburg FL 116 20 195 36:26.1 11:45/M
8 Madison Fiebernitz Bancroft MI 182 19 208 37:02.6 11:57/M
9 ANA GUTIENEZ 704 18 213 37:07.6 11:58/M
10 Brianna Rodriguez Land O Lakes FL 446 16 265 40:29.1 13:04/M
11 Kathy Dellroto Pinellas Park FL 136 19 272 40:45.9 13:09/M
12 Audrey Diaz Tampa FL 146 15 285 42:04.9 13:34/M
13 Allison Bartolomeo Lithia FL 30 17 397 50:52.4 16:25/M
14 Alexis Harmon Pinellas Park FL 227 15 404 52:03.3 16:47/M
15 Shellie Bryant Plant City FL 63 16 445 56:34.4 18:15/M
16 Ashley Stotts Largo FL 599 19 478 1:04:06.1 20:41/M
17 Season Strickland Tampa FL 576 19 492 1:20:54.9 26:06/M
Top

Male 21 to 28

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Kline Delray Beach FL 295 24 14 22:09.6 7:09/M
2 Maurice Swan Brooksville FL 516 27 21 23:01.7 7:25/M
3 DEVAN THOMPSON 705 28 52 27:25.2 8:51/M
4 Dalonta Hale Tampa FL 213 28 60 28:03.5 9:03/M
5 Jonathan Nunez Tampa FL 378 23 72 28:34.5 9:13/M
6 Joseph Newcombe Clearwater FL 371 27 145 32:47.9 10:35/M
7 Brett Lillo Hudson FL 314 21 174 34:57.4 11:16/M
8 Mitchell Fiebernitz Bancroft MI 181 22 218 37:15.8 12:01/M
9 Joseph Plant 3 Tampa FL 419 25 234 38:08.8 12:18/M
10 Romel Fernandez Brandon FL 179 27 248 39:03.2 12:36/M
11 Matthew Delaney Largo FL 134 25 267 40:32.6 13:05/M
12 Malcolm Cumberbatch Land O Lakes FL 121 25 282 41:54.9 13:31/M
13 Robert Bond Sun City Center FL 50 24 436 55:53.4 18:02/M
14 Michael Hollenbeck Lutz FL 256 25 488 1:11:03.8 22:55/M
Top

Female 21 to 28

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Martin Morrill ME 327 22 47 27:03.7 8:44/M
2 Katrina Kryzaniak Tampa FL 300 22 70 28:25.0 9:10/M
3 Alice Daly Venice FL 126 25 71 28:29.6 9:11/M
4 Ericka Duncan Tampa FL 156 24 78 29:02.6 9:22/M
5 Anabel Ottersbach Saint Petersburg FL 385 24 83 29:23.8 9:29/M
6 Averill Daly Hampton NH 125 21 84 29:29.8 9:31/M
7 Helen Richards Bancroft MI 432 24 99 30:46.9 9:55/M
8 Crystal Jimenez Riverview FL 275 28 101 30:53.2 9:58/M
9 Melissa Barulli Holiday FL 34 28 106 31:11.3 10:04/M
10 Stephanie Mothershead Tampa FL 363 25 108 31:21.2 10:07/M
11 Kaia Udell Odessa FL 541 28 112 31:41.3 10:13/M
12 Erica Csunyo Clearwater FL 119 21 121 31:55.4 10:18/M
13 Tiffany Timmons Riverview FL 531 27 124 32:06.9 10:21/M
14 Brandee Heidbreder Saint Petersburg FL 245 26 128 32:19.6 10:25/M
15 Amanda Brown Winter Haven FL 56 27 178 35:32.2 11:28/M
16 STEPHANIE BUEHM 749 22 182 35:35.7 11:29/M
17 Stephanie Martin Carrboro NC 325 24 185 35:42.3 11:31/M
18 Krissy Martin Ellington CT 328 21 186 35:42.6 11:31/M
19 Areins DeMar Pelayo Tampa FL 139 21 192 36:18.3 11:43/M
20 Katharine Kennedy Tampa FL 290 27 203 36:46.5 11:52/M
21 Brittany Mills Bartow FL 355 28 226 37:46.5 12:11/M
22 Alexandra Herring Seffner FL 249 23 227 37:46.7 12:11/M
23 Kori Emmons Land O Lakes FL 165 27 237 38:13.0 12:20/M
24 Maria Hortencia Espinoza Tampa FL 167 28 244 38:53.8 12:33/M
25 Brittany Dellorto Pinellas Park FL 135 25 271 40:44.5 13:08/M
26 Melissa Turcotte Largo FL 538 27 290 42:22.0 13:40/M
27 Marissa Stutler Largo FL 507 22 310 44:26.6 14:20/M
28 Robin Roup Tampa FL 456 28 312 44:30.3 14:21/M
29 Katie Stahl Lutz FL 500 27 325 45:31.8 14:41/M
30 Alisia Sowden Ocklawaha FL 496 28 338 46:24.5 14:58/M
31 VERONICA GATERAL 750 28 339 46:25.0 14:58/M
32 Natalie Towey Tampa FL 535 27 352 47:16.7 15:15/M
33 Jamie Swan Brooksville FL 515 27 356 47:30.3 15:19/M
34 Angela Bedoya Ruskin FL 38 27 357 47:37.3 15:22/M
35 Alexus Smith Land O Lakes FL 492 21 359 47:43.7 15:24/M
36 Carolyn Hassan Tampa FL 239 26 370 48:36.9 15:41/M
37 Brittany Hill Riverview FL 252 26 425 54:21.9 17:32/M
38 Heather Flowers Tampa FL 185 28 427 54:46.7 17:40/M
39 Jacklynn McMillen Winter Haven FL 347 26 429 54:58.3 17:44/M
40 Natalie Oshnock Tampa FL 384 24 430 55:02.3 17:45/M
41 Alexis Harmon Pinellas Park FL 230 21 431 55:02.8 17:45/M
42 Hayley Norris Winter Haven FL 374 22 437 56:04.6 18:05/M
43 Gabrielle Ruiz Tampa FL 459 26 454 58:25.3 18:51/M
44 Emily Brown Land O Lakes FL 60 21 479 1:04:15.4 20:44/M
45 Katie Jepson Saint Petersburg FL 273 25 487 1:05:57.2 21:16/M
46 Brandy Minkos New Port Richey FL 577 22 489 1:11:04.6 22:55/M
47 Jaime Hollenbeck Lutz FL 257 27 490 1:11:05.1 22:56/M
48 Jessica Price Fort Myers FL 590 24 493 1:20:55.4 26:06/M
49 Paola Lugo Tampa FL 322 28 494 1:26:06.3 27:46/M
Top

Male 29 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony D'Amato Tampa FL 129 31 6 20:14.6 6:32/M
2 Michael Taylor Sarasota FL 519 34 8 20:47.6 6:42/M
3 Nicholas Schey Tampa FL 471 32 27 23:51.5 7:42/M
4 Roy Galvez Utica NY 195 33 39 26:20.6 8:30/M
5 Raj Samala Tampa FL 462 31 76 28:57.0 9:20/M
6 Chad Bass Tampa FL 37 31 94 30:18.7 9:46/M
7 Ty Udell Odessa FL 542 31 103 31:00.4 10:00/M
8 Phillip Calvert Riverview FL 70 32 126 32:09.5 10:22/M
9 Jose Pequeno Riverview FL 405 32 135 32:38.7 10:32/M
10 William Burke Jr. Largo FL 68 32 181 35:35.3 11:29/M
11 Patrick Barley Tampa FL 601 32 354 47:20.7 15:16/M
12 Sean Barry Tampa FL 991 29 376 49:03.9 15:49/M
13 JAMES NELSON 715 32 381 49:22.8 15:55/M
14 Ronald Phifer Ruskin FL 411 30 401 51:18.5 16:33/M
15 Vincent Como Saint Petersburg FL 103 30 416 53:38.0 17:18/M
Top

Female 29 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KALEA LEHMAN 728 30 10 20:57.0 6:45/M
2 Allison DeCort Tampa FLORIDA FL 131 33 11 20:58.2 6:46/M
3 Natalie Dallaire 124 32 15 22:14.2 7:10/M
4 Monica Landers Tampa FL 597 30 25 23:30.8 7:35/M
5 Lisa Barnes Tampa FL 23 29 26 23:32.6 7:35/M
6 Monique Vigil Davenport FL 549 35 28 23:55.5 7:43/M
7 Megan Meister Tampa FL 350 32 29 24:42.9 7:58/M
8 Tamra Wolfe Brandon FL 566 29 41 26:29.3 8:33/M
9 Nadia Woodson Tampa FL 570 29 56 27:50.3 8:59/M
10 Anna Schey Tampa FL 470 30 80 29:08.3 9:24/M
11 Ayanna Thomas Tampa FL 526 29 85 29:32.3 9:32/M
12 Nicole Lovan Tampa FL 321 32 89 29:50.0 9:37/M
13 Claudia Alvarez Tampa FL 9 34 113 31:41.9 10:13/M
14 Jennifer Welsh Brandon FL 560 33 129 32:23.0 10:27/M
15 Jessi Linberg Brandon FL 316 35 133 32:30.7 10:29/M
16 Katie Pequeno Riverview FL 404 31 134 32:35.1 10:31/M
17 Christine Smith Saint Petersburg FL 491 29 138 32:42.1 10:33/M
18 Lindsay Walke Spring Hill FL 553 35 144 32:46.7 10:34/M
19 Colleen Budden Brandon FL 65 31 154 33:24.8 10:46/M
20 Daphanee Waters Tampa FL 558 29 161 33:48.7 10:54/M
21 Nicole Huneke Ho Tampa FL 262 34 163 33:57.7 10:57/M
22 Candice Perry Tampa FL 408 30 165 34:15.4 11:03/M
23 Nicci Tomlin-Baker Riverview FL 533 32 193 36:18.7 11:43/M
24 Joana Cook Tampa FL 104 30 200 36:42.7 11:50/M
25 Jennifer Perry Tampa FL 409 30 201 36:43.0 11:51/M
26 Julia Jones Land O Lakes FL 282 34 205 36:49.4 11:53/M
27 Christy kievit Port Richey FL 292 33 206 36:51.5 11:53/M
28 Beatrice LeViner Seffner FL 312 34 214 37:10.7 11:59/M
29 Patricia Ridge Fountain CO 588 33 220 37:21.2 12:03/M
30 AMANDA CASTRO Tampa FL 84 30 221 37:21.9 12:03/M
31 Amanda Revels Wesley Chapel FL 427 34 224 37:42.6 12:10/M
32 Julie Devine Apollo Beach FL 140 34 232 38:02.4 12:16/M
33 Wendy Martinez Odessa FL 331 35 233 38:07.5 12:18/M
34 Megan Medina Riverview FL 349 33 239 38:35.0 12:27/M
35 Rebecca Cooper Tampa FL 105 29 243 38:53.3 12:33/M
36 BJ HUNTER Plant City FL 263 34 254 39:47.9 12:50/M
37 Barbara Mudd Tampa FL 364 33 277 40:55.7 13:12/M
38 Kelly Thompson Gibsonton FL 528 32 278 41:05.6 13:15/M
39 Haley Dignan Riverview FL 148 34 279 41:09.2 13:16/M
40 Divya Chalasani Tampa FL 86 29 293 42:43.0 13:47/M
41 Micaela Barter Tampa FL 28 30 296 43:03.0 13:53/M
42 Julie Patricio-Sow Land O Lakes FL 392 33 298 43:07.8 13:55/M
43 Nicole Hernandez Riverview FL 247 33 299 43:10.9 13:55/M
44 Rachel Barron Valrico FL 26 32 304 43:27.8 14:01/M
45 Jennifer Hanes Apopka FL 221 31 315 44:43.0 14:25/M
46 Karla Diaz Brandon FL 142 29 322 45:11.1 14:35/M
47 Stephanie Walters Tampa FL 555 30 333 45:51.9 14:47/M
48 Heidi Barley Tampa FL 600 31 351 47:16.3 15:15/M
49 Robin Akers Tampa FL 4 34 355 47:28.7 15:19/M
50 Amber Loring Clearwater FL 320 33 364 48:18.5 15:35/M
51 Ashley Alvarez Tampa FL 7 32 365 48:19.0 15:35/M
52 Fralia Rosario Brandon FL 452 33 378 49:12.8 15:52/M
53 Amarilys Colón Lehigh Acres FL 101 34 379 49:14.9 15:53/M
54 Erica Ring Tampa FL 433 32 382 49:44.8 16:03/M
55 Alisha Shields Tampa FL 487 35 393 50:50.9 16:24/M
56 Lindsy Noble Oldsmar FL 372 34 407 52:28.4 16:55/M
57 Tracy Como Saint Petersburg FL 102 33 417 53:39.0 17:18/M
58 Jerrica Fawbush Tampa FL 176 31 444 56:17.2 18:09/M
59 Elizabeth Neri Tampa FL 368 35 451 56:43.5 18:18/M
60 Hope Barile Riverview FL 22 31 463 59:11.6 19:05/M
61 Robin Young Tampa FL 572 34 481 1:05:13.1 21:02/M
62 Teresa Bashaw Land O Lakes FL 36 32 491 1:11:09.3 22:57/M
Top

Male 36 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Charles Schauer Treasure Island FL 712 40 2 18:50.3 6:05/M
2 Andy Goodridge 204 37 3 19:04.5 6:09/M
3 Tim Valdes Tampa FL 544 43 16 22:17.5 7:11/M
4 Jared Stinebeck Tampa FL 502 43 20 22:54.6 7:23/M
5 Edwin Santana Tampa FL 465 41 23 23:14.8 7:30/M
6 Dan Lewis Valrico FL 703 42 61 28:03.8 9:03/M
7 Mike Lamarca Apollo Beach FL 303 43 62 28:04.4 9:03/M
8 Carmelo Roman Tampa FL 450 40 147 32:52.2 10:36/M
9 William Leagan Land O Lakes FL 309 42 149 32:54.9 10:37/M
10 Ramon Jimenez Tampa FL 274 42 167 34:18.0 11:04/M
11 Paul Oosterhouse Malone WI 382 44 170 34:49.0 11:14/M
12 Chris Hanes Ocala FL 219 36 175 35:02.7 11:18/M
13 RYAN HUNTER Plant City FL 264 36 176 35:12.6 11:21/M
14 Ernesto Aponte Gainesville FL 11 45 177 35:21.5 11:24/M
15 Christihan Echavarria Tampa FL 160 36 199 36:41.6 11:50/M
16 Andre Howard Orlando FL 260 44 249 39:12.3 12:39/M
17 Orlando Juan Tampa FL 284 42 289 42:20.7 13:39/M
18 Michael Dignan Riverview FL 149 38 388 49:55.4 16:06/M
19 Chris Bartolomeo Lithia FL 33 42 399 50:52.8 16:25/M
20 Fred Behner Tampa FL 39 38 447 56:41.4 18:17/M
21 Felix Deloatch Tampa FL 138 44 455 58:35.6 18:54/M
22 Will Shields Tampa FL 488 37 461 58:53.7 19:00/M
23 Eric Harvey Hudson FL 234 39 474 1:03:53.1 20:36/M
Top

Female 36 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Holly Hartman - 231 40 12 21:12.9 6:50/M
2 Christine Valdes Tampa FL 545 39 17 22:22.7 7:13/M
3 Jennifer Rufo Tampa FL 458 38 18 22:52.9 7:23/M
4 Kerri Dienhart St Petersburg FL 604 39 19 22:53.9 7:23/M
5 Amy Canavan Palm Harbor FL 73 39 31 24:52.7 8:01/M
6 Amy Passarella Spring Hill FL 391 39 34 25:46.4 8:19/M
7 KATINA MARKOWSKI 724 38 36 26:06.7 8:25/M
8 PHIRE WHITE 714 36 40 26:23.0 8:31/M
9 Sonia King Saint Petersburg FL 294 40 43 26:29.8 8:33/M
10 Marie Oosterhouse Malone WI 381 43 53 27:32.6 8:53/M
11 Natasha Pennyfeather Tampa FL 401 36 57 27:50.4 8:59/M
12 Mari Lewis Tampa FL 702 40 58 27:56.5 9:01/M
13 Janice Harvey Hudson FL 233 42 67 28:20.0 9:08/M
14 Andrea Faria Land O Lakes FL 172 37 69 28:24.9 9:10/M
15 Kristina Adams St Pete FL 591 45 73 28:39.8 9:15/M
16 Elen Robinson Ellenton FL 441 39 79 29:06.9 9:23/M
17 Megan Rog Valrico FL 602 44 82 29:10.9 9:25/M
18 Isabel Dewey Tampa FL 141 38 86 29:35.0 9:33/M
19 Amanda Stevens Odessa FL 585 39 92 30:04.8 9:42/M
20 Marisol Garcia Tampa FL 196 36 98 30:32.2 9:51/M
21 Elaine McGinnis Tampa FL 345 36 100 30:48.0 9:56/M
22 mayette leuzze Tampa FL 311 39 104 31:01.8 10:00/M
23 Christen Gray Lutz FL 207 39 111 31:34.1 10:11/M
24 Cecily Burke Largo FL 67 40 118 31:53.1 10:17/M
25 Tania Corujo Tampa FL 106 38 120 31:55.2 10:18/M
26 Maria Trice Brandon FL 537 42 123 32:03.7 10:20/M
27 Michele Dunnam Lutz FL 157 39 132 32:29.5 10:29/M
28 Aimee Sheppard Seminole FL 484 38 136 32:39.2 10:32/M
29 Yaniree Roman Tampa FL 449 36 148 32:52.9 10:36/M
30 Nadia Groves Tampa FL 208 37 151 33:07.7 10:41/M
31 Alyse Chatelain Palm Harbor FL 89 41 152 33:19.1 10:45/M
32 Angela Duncan Tampa FL 154 36 155 33:29.9 10:48/M
33 Shawntel Lamarca Apollo Beach FL 302 39 157 33:38.2 10:51/M
34 Erika Williner 565 37 162 33:57.0 10:57/M
35 Jennifer Cutlip Tampa FL 122 37 188 35:49.3 11:33/M
36 Peggy Neal Safety Harbor FL 366 39 189 35:53.5 11:35/M
37 TEQUESTA THOMAS-ALLEN 723 37 190 36:06.2 11:39/M
38 Tasha Bradley Apollo Beach FL 52 39 194 36:22.7 11:44/M
39 Heather Hohman Lutz FL 255 39 197 36:29.9 11:46/M
40 Agatha Chee-A-Tow Riverview FL 91 40 210 37:05.2 11:58/M
41 Amanda Harlan Saint Petersburg FL 224 38 217 37:13.7 12:00/M
42 Lisa McQuiston Tampa FL 348 38 219 37:19.2 12:02/M
43 Sandra Canfield Brandon FL 74 40 228 37:47.6 12:11/M
44 Carmen Saldana Winter Haven FL 461 44 230 37:59.6 12:15/M
45 Allison Gilbert Seffner FL 201 38 242 38:49.6 12:31/M
46 Kearsten Jones Riverview FL 281 37 245 38:56.5 12:34/M
47 Danielle Guzzetta Lithia FL 211 37 251 39:29.6 12:44/M
48 Malisa Arledge Tampa FL 15 40 255 39:54.4 12:52/M
49 Kenya Wicks Riverview FL 563 41 256 39:56.9 12:53/M
50 Jesselyn Ebanks Tampa FL 589 43 258 40:04.8 12:55/M
51 Amy Keener Tampa FL 288 37 259 40:16.7 12:59/M
52 Kristin Baird Apollo Beach FL 582 38 268 40:43.7 13:08/M
53 Jennifer Jeffries Riverview FL 271 37 273 40:52.7 13:11/M
54 Terry Hanna Apollo Beach FL 223 38 284 42:00.6 13:33/M
55 Kari Tosh Wesley Chapel FL 534 40 287 42:13.3 13:37/M
56 Cheri Martir Immokalee FL 334 44 292 42:30.3 13:43/M
57 Luisa Rosas Land O Lakes FL 453 44 302 43:20.9 13:59/M
58 Viviana Rosas Tampa FL 454 45 303 43:21.2 13:59/M
59 Stephanie Sheridan Plant City FL 486 41 314 44:34.7 14:23/M
60 Callie Sears Brandon FL 481 43 317 44:46.9 14:26/M
61 Kerri Robb Tampa FL 438 42 319 45:05.8 14:33/M
62 Olga Courtney Tampa FL 107 38 324 45:25.2 14:39/M
63 Maria Samerson Tampa FL 463 39 330 45:48.5 14:46/M
64 Gloria Quinones Ruskin FL 423 38 331 45:51.0 14:47/M
65 Indya Lawless Land O Lakes FL 307 39 334 45:53.8 14:48/M
66 Jennifer Dickinson Lakeland FL 592 42 340 46:25.1 14:58/M
67 DaNaque Leagan Land O Lakes FL 308 36 358 47:43.4 15:24/M
68 Laura Saunders Tampa FL 467 42 371 48:51.2 15:45/M
69 Elizabeth Casale Tampa FL 80 39 373 48:51.7 15:45/M
70 Michelle Johnson Inverness FL 280 41 374 48:57.8 15:47/M
71 Leanne Carney Riverview FL 77 40 392 50:49.0 16:24/M
72 Cheryl Bartolomeo Lithia FL 29 42 398 50:52.5 16:25/M
73 Mandy Harmon Pinellas Park FL 226 39 405 52:03.8 16:47/M
74 Myrna Behner Tampa FL 40 42 413 53:21.4 17:13/M
75 Charmarie Peppers Wesley Chapel FL 403 44 414 53:31.9 17:16/M
76 Christine Patrick Tampa FL 393 38 419 53:54.5 17:23/M
77 Cathy Sexton Saint Petersburg FL 482 42 422 54:09.0 17:28/M
78 Cristina Martinez Lutz FL 332 42 426 54:36.6 17:37/M
79 Kelly Norris Winter Haven FL 375 42 438 56:05.2 18:05/M
80 Tammy Curtis Land O Lakes FL 997 42 446 56:37.7 18:16/M
81 Kristine Brown Largo FL 59 43 452 57:03.7 18:24/M
82 Beatrice Deloatch Tampa FL 137 37 456 58:37.6 18:55/M
83 Crystal Fulton Tampa FL 190 44 457 58:44.0 18:57/M
84 Shannon Spencer Riverview FL 497 45 458 58:49.6 18:58/M
85 Becky Patterson Smith Tampa FL 395 39 459 58:50.8 18:59/M
86 MICHELLE WULF Safety Harbor FL 571 36 472 1:03:47.1 20:35/M
87 Karen Reynolds Tampa FL 429 37 480 1:04:55.7 20:56/M
88 Katrina Falls Tampa FL 169 37 484 1:05:36.3 21:10/M
89 Colleen Kilbride New Port Richey FL 293 40 495 1:26:06.5 27:46/M
90 Charmaine SPIKES Tampa FL 499 44 496 1:33:36.9 30:12/M
91 Vaughan Chambers Tampa FL 87 41 497 1:33:37.0 30:12/M
Top

Male 46 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blair Burnett Tampa FL 69 46 4 19:20.6 6:14/M
2 MARTIN COLAN Tampa FL 100 47 13 21:19.1 6:53/M
3 Jerry Woodard Lincoln NE 568 55 22 23:12.0 7:29/M
4 Larry Aiello Tampa FL 3 48 24 23:24.3 7:33/M
5 Alan Teo Wesley Chapel FL 520 46 48 27:13.1 8:47/M
6 Jim Thompson Tampa FL 529 54 64 28:05.2 9:04/M
7 Stanley Spencer jr Riverview FL 498 50 66 28:19.8 9:08/M
8 Steve Knox Land O Lakes FL 296 51 115 31:45.6 10:15/M
9 ERNIE COTRIM 718 47 117 31:51.8 10:16/M
10 David Fiebernitz Bancroft MI 180 51 153 33:19.7 10:45/M
11 Bernard Hyden Tampa FL 265 52 158 33:41.6 10:52/M
12 Devin Garrity Land O Lakes FL 200 46 160 33:44.8 10:53/M
13 Chris Naylor Brandon FL 365 51 169 34:35.1 11:09/M
14 Andrew Diaz Tampa FL 144 51 216 37:11.6 12:00/M
15 joseph plant Tampa FL 417 48 235 38:09.0 12:18/M
16 Christopher Martin Ellington CT 329 49 252 39:41.4 12:48/M
17 Darren Ross Largo FL 455 48 288 42:19.3 13:39/M
18 Ronald Brown Valrico FL 57 49 320 45:08.5 14:34/M
19 Paul Robertson Tampa FL 440 51 342 46:32.4 15:01/M
20 Craig Schneider Riverview FL 474 49 406 52:11.0 16:50/M
21 Chris Harmon Tampa FL 229 52 433 55:37.1 17:56/M
Top

Female 46 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kasey Fiebernitz Bancroft MI 183 46 32 25:04.1 8:05/M
2 Judy Matheson Tampa FL 584 50 45 26:34.0 8:34/M
3 Theresa Rodriguez Land O Lakes FL 444 50 54 27:33.3 8:53/M
4 Michelle Garrity Land O Lakes FL 199 49 74 28:42.1 9:15/M
5 Giovana Feliciano Land O Lakes FL 177 48 88 29:47.4 9:36/M
6 Janet Nelson Bath ME 367 53 91 30:00.0 9:41/M
7 CINDY WILLIAMS 756 55 96 30:25.5 9:49/M
8 Yvonne Santiago Tampa FL 466 48 97 30:29.5 9:50/M
9 Julie Wetmore Lincoln IL 561 51 102 30:54.4 9:58/M
10 Milagros Matos Land O Lakes FL 336 54 105 31:06.5 10:02/M
11 Paula Delage Tampa FL 132 53 109 31:21.3 10:07/M
12 Maribel D-Pelayo Pompano Beach FL 152 55 156 33:32.6 10:49/M
13 Yasmin Jamieson 700 53 166 34:17.6 11:04/M
14 Angela Blackmon Riverview FL 44 46 171 34:51.8 11:15/M
15 LYNN MOLLETT 706 55 183 35:41.9 11:31/M
16 Dana Palla Saint Petersburg FL 386 47 187 35:47.6 11:33/M
17 Callie Chua Wesley Chapel FL 95 46 202 36:46.4 11:52/M
18 Sheryl Higgs Tampa FL 251 48 204 36:46.8 11:52/M
19 Wendy Rodriguez Tampa FL 448 50 211 37:05.9 11:58/M
20 Susan Sutton St Peterburg FL 511 46 212 37:06.1 11:58/M
21 Robin Diaz Tampa FL 143 46 222 37:24.6 12:04/M
22 SHIRLEY MATTHEWS Kissimmee FL 338 50 223 37:41.1 12:09/M
23 Karen Maziarz Tampa FL 341 53 240 38:35.4 12:27/M
24 Jacqueline Thomas Orlando FL 523 47 250 39:12.3 12:39/M
25 Susan Druss Middletown DE 153 53 260 40:23.3 13:02/M
26 Troney Haney Lewes DE 222 52 261 40:23.3 13:02/M
27 Linda Evans Tampa FL 168 51 263 40:26.8 13:03/M
28 Milissa Laven Riverview FL 306 50 264 40:27.4 13:03/M
29 Corrina /cori Smith Pinellas Park FL 493 46 269 40:43.7 13:08/M
30 Denise Martin Ellington CT 326 51 270 40:43.9 13:08/M
31 Aileen Brickley Bluffton IN 54 55 275 40:54.2 13:12/M
32 Arlette Violenes Land O Lakes FL 550 51 283 41:57.1 13:32/M
33 Suzette Phillips Lutz FL 414 46 294 42:50.5 13:49/M
34 Angelia Handlon Wesley Chapel FL 218 53 297 43:06.2 13:54/M
35 Patti Majecic Saint Petersburg FL 323 54 301 43:14.1 13:57/M
36 Cristine Kruger Tampa FL 298 46 307 43:54.7 14:10/M
37 Camey Bell Apollo Beach FL 41 49 308 44:16.2 14:17/M
38 Cherrie Weathington Land O Lakes FL 559 54 311 44:28.1 14:21/M
39 Jill Delaney Clearwater FL 133 55 313 44:30.9 14:21/M
40 Ann Craigg-Brown Valrico FL 108 53 321 45:08.7 14:34/M
41 Monica Bond Sun City Center FL 49 53 323 45:21.2 14:38/M
42 Lisa McCormick Tarpon Springs FL 343 53 327 45:40.9 14:44/M
43 Christine Swahn Tampa FL 514 50 328 45:43.3 14:45/M
44 Melanie Schwer Tampa FL 479 49 335 46:07.4 14:53/M
45 Dawn Guillory Port Charlotte FL 210 50 341 46:29.2 15:00/M
46 Debra Manley Tampa FL 324 49 343 46:33.0 15:01/M
47 Arvilla Johnson Chapel Hill NC 277 53 345 46:53.8 15:07/M
48 AILEEN BRICKLEY 758 55 347 47:12.4 15:14/M
49 Dawn Bryant Plant City FL 62 48 348 47:12.7 15:14/M
50 Donna Nunley Seffner FL 379 49 349 47:13.8 15:14/M
51 Jerri Cobine Tampa FL 99 53 350 47:15.5 15:15/M
52 Apolline Towey Tampa FL 536 55 353 47:16.9 15:15/M
53 Diana Funk Tampa FL 191 51 360 47:46.8 15:25/M
54 Linda Bothwell Valrico FL 51 46 362 48:13.6 15:33/M
55 Sandi Jepson Largo FL 272 46 363 48:13.9 15:33/M
56 TINA GAIR Tampa FL 192 46 368 48:35.5 15:40/M
57 Anne Westley Lutz FL 992 54 375 49:03.0 15:49/M
58 NANCY THEODATE 717 53 387 49:47.6 16:04/M
59 Carol Ahquin Orlando FL 1 47 396 50:52.2 16:25/M
60 Selena Phifer Riverview FL 410 51 402 51:19.2 16:33/M
61 Anita Durr New Port Richey FL 159 52 403 51:24.2 16:35/M
62 Elizabeth Parker Tampa FL 388 48 411 53:20.5 17:12/M
63 Theresa Rivera Tampa FL 437 48 423 54:10.0 17:28/M
64 Valerie Harmon Tampa FL 228 52 428 54:55.6 17:43/M
65 MONICA BOND 757 53 435 55:53.2 18:02/M
66 JANET TRUEX 708 54 441 56:08.2 18:06/M
67 Jimmie Michelle Jacques Tampa FL 267 49 453 58:25.3 18:51/M
68 Melanie Smith 494 49 460 58:52.1 18:59/M
69 Michelle Carlsen Ocala FL 76 50 462 58:57.3 19:01/M
70 Joan Arnone Tampa FL 18 49 464 59:12.2 19:06/M
71 Sharon Plant Tampa FL 418 50 468 1:00:57.6 19:40/M
72 Debbie Stotts Largo FL 598 47 477 1:04:05.9 20:40/M
Top

Male 56 to 65

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Edwin Rodriguez Land O Lakes FL 445 56 51 27:23.5 8:50/M
2 PAUL HASKINS Wesley Chapel FL 238 58 77 29:01.6 9:22/M
3 Patrick McKeefery Saint Petersburg FL 346 62 107 31:18.8 10:06/M
4 Philip Matthews Kissimmee FL 339 65 137 32:39.5 10:32/M
5 Carlos Rodgers Wimauma FL 442 57 168 34:30.3 11:08/M
6 Randy Blackmon Riverview FL 45 56 215 37:11.1 12:00/M
7 George Heier Largo FL 246 61 361 47:59.0 15:29/M
8 PHILLIP JUSTICE Holiday FL 594 57 367 48:32.9 15:39/M
9 Jeff Curtis Tampa FL 995 59 450 56:42.2 18:17/M
10 Cecil Hampton San Antonio FL 217 65 471 1:02:01.9 20:00/M
Top

Female 56 to 65

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rosemary Rodrigues Winter Haven FL 443 57 42 26:29.7 8:33/M
2 Marlene Csunyo Clearwater FL 120 61 93 30:08.1 9:43/M
3 Florelle Barron Tampa FL 25 60 139 32:42.8 10:33/M
4 Pam Brewer Tampa FL 53 59 142 32:46.3 10:34/M
5 Amelia Brown Winter Haven FL 55 56 179 35:32.3 11:28/M
6 Kimberly Lewis Tampa FL 313 57 180 35:34.6 11:28/M
7 Victoria Critchlow Saint Petersburg FL 117 60 196 36:26.3 11:45/M
8 Cheryl Carroll Tampa FL 79 57 229 37:54.9 12:14/M
9 Alicia Lee Riverview FL 310 61 231 38:01.3 12:16/M
10 Karen Smuz Holiday FL 495 62 236 38:11.6 12:19/M
11 Judy Wichterman Tampa FL 562 64 241 38:35.4 12:27/M
12 Elizabeth Canton Tampa FL 75 65 257 40:01.1 12:55/M
13 robin haan New Port Richey FL 212 61 305 43:32.0 14:03/M
14 Elaine Payne Tampa FL 396 62 316 44:43.6 14:25/M
15 Sara Kennedy Tampa FL 291 65 326 45:33.8 14:42/M
16 Diane Sparks-Justice Holiday FL 595 60 366 48:32.5 15:39/M
17 Julia Alvarez Tampa FL 8 59 377 49:10.3 15:52/M
18 SENA NELSON 716 60 380 49:21.9 15:55/M
19 Debbie Pembelton Tampa FL 399 57 383 49:44.8 16:03/M
20 Donna Roup Lady Lake FL 457 59 384 49:45.2 16:03/M
21 Sandy Schlott Tampa FL 472 61 389 50:06.6 16:10/M
22 Donna Scanga Seminole FL 469 65 390 50:17.0 16:13/M
23 Tonja Bryant Brandon FL 61 57 424 54:18.1 17:31/M
24 Patti Hampton San Antonio FL 216 65 432 55:02.8 17:45/M
25 DONNA MILES 709 56 442 56:14.5 18:08/M
26 Deborah Clairmont New Port Richey FL 96 60 466 59:50.8 19:18/M
27 sandy schweitzer Tampa FL 477 63 469 1:01:17.4 19:46/M
28 Becky Thompson Gainesville FL 530 61 476 1:03:54.1 20:37/M
29 Lois Reynolds Tampa FL 430 63 485 1:05:42.8 21:12/M
Top

Male 66 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 silky sullivan seminole FL 510 71 35 25:51.2 8:20/M
2 Augusto Aponte Gainesville FL 12 75 90 29:55.6 9:39/M
3 Ed Crann cape coral FL 109 67 110 31:29.2 10:09/M
4 William Lambert Winter Haven FL 304 70 238 38:15.0 12:20/M
5 Greg Huff Lithia FL 261 67 262 40:24.2 13:02/M
6 James Payne Tampa FL 397 69 344 46:40.9 15:03/M
7 Rob Morito Jr. Lutz FL 361 66 410 52:45.1 17:01/M
8 Tom Floyd Tampa FL 186 67 470 1:01:18.7 19:46/M
9 Ivan Reynolds Tampa FL 431 66 486 1:05:42.9 21:12/M
Top

Female 66 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luisa Igartua Tampa FL 266 72 114 31:45.2 10:15/M
2 Marsha Brown Venice FL 58 66 306 43:44.6 14:06/M
3 Marcella Steward Hudson FL 501 66 309 44:20.0 14:18/M
4 Maria Nunez Tampa FL 377 70 346 46:57.5 15:09/M
5 Gina Juan Tampa FL 283 99 434 55:41.1 17:58/M
6 Bonnie Donahue Spring Hill FL 151 68 449 56:42.0 18:17/M
7 Carolyn Ball New Port Richey FL 20 71 467 1:00:13.5 19:25/M
8 LATIFA JOHNSON 279 66 473 1:03:47.4 20:35/M