Best Damn Race

Half Marathon

Age Group Results

February 01, 2014


Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing LLC


Men: Top Finishers 0-14 15-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: Top Finishers 15-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79

Top

Male Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Sean Gallagher                    Clearwater  FL       2003   31        1      1:14:11.5   1:14:11.5      5:40/M
       2    Larry Smart                       Tampa  FL            3452   44        2      1:16:58.5   1:16:58.5      5:53/M
       3    James Osborne                     Lutz  FL             2002   25        3      1:17:46.0   1:17:46.0      5:56/M
Top

Female Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jacki Wachtel                     New Port Richey  FL  2001   34        9      1:24:05.2   1:24:05.2      6:25/M
       2    Kristina Brendzel                 Tampa  FL            3548   39       10      1:26:04.7   1:26:07.6      6:34/M
       3    Kiera Delaurier                   Clearwater  FL       2300   33       12      1:26:53.6   1:26:56.1      6:38/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Dave Nevitt                       Dartmouth  FL        2861   54        8      1:23:55.4   1:23:58.0      6:24/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Nadine Hamilton                   Allentown  PA        2497   46       50      1:37:46.6   1:37:48.6      7:28/M
Top

Male Grand Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Hermann Pohl                      Buffalo  NY          2929   51       18      1:28:33.5   1:28:34.6      6:46/M
Top

Female Grand Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Helen Lavoie                      Holiday  FL          2689   56       76      1:41:48.5   1:41:54.6      7:46/M
Top

Male 14 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Hunter Vanderwest                 Tampa  FL            3476   13      803      2:25:27.4   2:27:08.9     11:06/M
       2    Connor Vanderwest                 Tampa  FL            3474   13     1007      2:42:49.7   2:44:31.1     12:26/M
Top

Male 15 to 17

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Brad Mostowski                    Largo  FL            2837   17       11      1:26:51.6   1:26:51.6      6:38/M
       2    Parker Lewis                      Largo  FL            3515   16       74      1:41:21.6   1:41:21.6      7:44/M
       3    Tyler Hartman                     Pinellas Park  FL    2512   16      117      1:45:32.1   1:47:55.4      8:03/M
Top

Female 15 to 17

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Sierra Terrana                    Tampa  FL            3463   16      273      1:56:07.9   1:56:30.7      8:52/M
       2    Jenna Thompson                    Clearwater  FL       3466   17      319      1:58:19.8   1:59:48.5      9:02/M
       3    Ryann Cale                        Apollo Beach  FL     3340   16      694      2:19:03.2   2:19:57.1     10:37/M
       4    Claire Davis                      Saint Charles  IL    2278   17     1113      2:59:04.7   3:00:42.1     13:40/M
       5    Catherine McConnell               Geneva  IL           2769   17     1114      2:59:04.8   3:00:42.0     13:40/M
Top

Male 18 to 24

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Andrew Prince                     Hastings On Hudson   3437   21       26      1:31:53.4   1:33:13.4      7:01/M
       2    Jacob Geisler                     Tampa  FL            2444   23      103      1:44:35.6   1:44:41.8      7:59/M
       3    Benedict Luke Biangdan            New Port Richey  FL  2088   24      175      1:50:00.3   1:50:22.7      8:24/M
       4    Jeremy Bernfeld                   St. Petersburg  FL   3493   22      254      1:55:01.8   1:55:47.5      8:47/M
       5    Simon Baugher                     Washington  DC       2068   24      261      1:55:39.5   1:56:13.5      8:50/M
       6    Robert McCready III               Kissimmee  FL        2774   22      306      1:57:51.4   1:58:12.9      9:00/M
       7    Zane Plattor                      Tampa  FL            2926   20      307      1:57:51.8   1:59:57.0      9:00/M
       8    Casey Nagel                       Tampa  FL            2853   24      569      2:12:21.3   2:13:29.6     10:06/M
       9    Chris Huffman                     Pinellas Park  FL    2566   22      577      2:12:41.2   2:13:31.1     10:08/M
      10    Reed Shimberg                     Tampa  FL            3081   24      662      2:17:11.9   2:18:20.7     10:28/M
      11    Derek Allen                       Bryan  OH            3322   22      676      2:18:03.3   2:19:49.9     10:32/M
      12    Austin Wales                      Orlando  FL          3232   24      943      2:37:21.4   2:38:45.8     12:01/M
      13    Cameron Boozarjomehri             Safety Harbor  FL    3565   22     1073      2:52:14.5   2:54:02.9     13:09/M
Top

Female 18 to 24

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kayla Bratcher                    New Port Richey  FL  2122   24       25      1:30:38.2   1:30:40.0      6:55/M
       2    Kaitlyn Henricks                  Bryan  OH            3509   20      130      1:47:03.3   1:48:50.0      8:10/M
       3    Megan Kochan                      Jacksonville Beach   2651   23      163      1:48:53.5   1:49:12.2      8:19/M
       4    Amelia Wong                       Gainesville  FL      3298   20      166      1:49:07.4   1:49:19.8      8:20/M
       5    Sofia Wintheiser                  Tampa  FL            3294   21      211      1:52:33.4   1:52:48.6      8:35/M
       6    Kathryn Zaffiri                   Dunedin  FL          3315   19      265      1:55:42.9   1:55:55.8      8:50/M
       7    Kelsey Portugal                   Tallahassee  FL      2931   22      271      1:56:02.0   1:57:55.0      8:51/M
       8    Rebecca Barton                    Tampa  FL            2061   22      274      1:56:09.8   1:58:16.1      8:52/M
       9    Jennifer Burke                    Clearwater  FL       2164   21      303      1:57:48.4   1:58:01.5      9:00/M
      10    Stephanie Andel                   Tampa  FL            2023   23      380      2:02:35.6   2:04:54.4      9:21/M
      11    Kelley Kinsella                   Tampa  FL            2637   23      382      2:02:54.7   2:04:27.5      9:23/M
      12    Megan Johnson                     Jacksonville  FL     2597   23      407      2:04:16.8   2:04:40.0      9:29/M
      13    Rachel Fieman                     Tampa  FL            2391   24      415      2:04:45.5   2:06:17.1      9:31/M
      14    Tabitha King                      Tampa  FL            2636   24      419      2:04:49.3   2:06:20.5      9:32/M
      15    Samantha Reed                     Clearwater  FL       2963   24      440      2:06:07.7   2:06:57.9      9:38/M
      16    Catalina Demske                   Clearwater  FL       2306   22      537      2:11:22.2   2:13:43.3     10:02/M
      17    Kaley Witeck                      Palm Harbor  FL      3295   21      599      2:13:51.4   2:14:49.4     10:13/M
      18    Kristina Smithe                   St. Petersburg  FL   3533   24      601      2:13:53.1   2:15:45.3     10:13/M
      19    Jazmin Turney                     Brooksville  FL      3200   20      608      2:14:14.8   2:15:45.9     10:15/M
      20    Yilmarie Rosado                   Tampa  FL            3015   23      620      2:14:48.5   2:16:59.1     10:17/M
      21    Michaela Bundy                    Tampa  FL            2156   24      654      2:16:47.9   2:18:20.8     10:26/M
      22    Eilis McGranaghan                 Boca Raton  FL       2780   22      726      2:20:56.5   2:21:57.3     10:45/M
      23    Falon Blessing                    Palm Harbor  FL      2096   23      728      2:20:57.5   2:21:57.6     10:46/M
      24    Amanda Lankford                   Sarasota  FL         2680   23      755      2:22:13.4   2:24:02.3     10:51/M
      25    Kelli Dunker                      Northampton  PA      2339   23      776      2:24:14.6   2:25:23.5     11:01/M
      26    Michelle Herrera                  Miami  FL            2535   24      812      2:25:51.7   2:26:52.3     11:08/M
      27    Stephanie Bruce                   Clearwater  FL       2149   23      818      2:26:13.0   2:26:56.5     11:10/M
      28    Molly Shannon                     Ocala  FL            3079   22      889      2:31:36.2   2:32:49.1     11:34/M
      29    Stephanie Matyka                  Spring Hill  FL      3413   22      908      2:33:43.2   2:34:48.8     11:44/M
      30    Megan Bridges                     Tampa  FL            2129   24      925      2:35:10.0   2:35:31.2     11:51/M
      31    Brooke Apetz                      LAKELAND  FL         2033   18      939      2:36:29.6   2:38:14.6     11:57/M
      32    Megan DeVries                     Temple Terrace  FL   2313   23      945      2:37:42.9   2:38:44.1     12:02/M
      33    Kellsie Kehoe                     Jupiter  FL          2623   21      948      2:37:51.2   2:39:56.5     12:03/M
      34    Victoria Wang                     Tampa  FL            3568   23      969      2:39:51.7   2:40:50.3     12:12/M
      35    Aimee Miller                      Orlando  FL          2817   24      997      2:42:20.9   2:43:43.6     12:24/M
      36    Mallory Mettick                   Clearwater           3563   21     1061      2:49:38.8   2:51:02.0     12:57/M
      37    Kelsey Shaw                                            3546   23     1075      2:52:32.2   2:54:07.9     13:10/M
      38    Sara Keimig                       Palm Harbor  FL      2624   24     1085      2:54:31.6   2:56:10.8     13:19/M
      39    Kelsey Bain                       New Port Richey  FL  2050   21     1106      2:56:31.5   2:57:28.5     13:28/M
      40    Danielle Johnson                  Land O Lakes  FL     2595   24     1137      3:01:48.2   3:02:46.2     13:53/M
      41    Rebecca Robinson                  Palm Harbor  FL      2994   19     1162      3:14:10.1   3:15:07.5     14:49/M
      42    Kellie Izydorek                   Kissimmee  FL        2580   23     1163      3:15:38.5   3:17:54.0     14:56/M
      43    Caroline Kisch                    Tampa  FL            2643   18     1169      3:22:27.0   3:24:43.7     15:27/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Michael MacDonald                 Tampa  FL            2729   28        5      1:20:16.2   1:20:17.6      6:08/M
       2    Price Richardson                  Clearwater  FL       3559   27       14      1:27:19.3   1:27:22.9      6:40/M
       3    Brian Harmon                      St. Petersburg  FL   3375   26       28      1:32:22.1   1:34:21.9      7:03/M
       4    Nick Fusco                        Tampa  FL            2421   25       43      1:36:36.9   1:36:41.1      7:22/M
       5    Jonathan Koscso                   Tampa  FL            2657   25       56      1:39:09.6   1:39:18.7      7:34/M
       6    Robert Hyatt                      Charlotte  NC        2574   25       73      1:41:18.2   1:41:21.4      7:44/M
       7    Nathan Harvey                     Orlando  FL          2513   29       87      1:43:23.2   1:43:29.1      7:54/M
       8    Justin Davis                      Bradenton  FL        2281   25       90      1:43:45.4   1:44:21.7      7:55/M
       9    Moises Medina                     Saint Petersburg  F  2798   29      109      1:45:01.5   1:45:08.0      8:01/M
      10    Joseph Kienke                     Tampa  FL            3395   28      119      1:45:37.8   1:45:52.6      8:04/M
      11    Jake Wiese                        Jensen Beach  FL     3277   26      127      1:46:14.7   1:47:50.5      8:07/M
      12    Matthew Ratclifffe                Tampa  FL            2957   29      141      1:47:47.6   1:47:57.1      8:14/M
      13    Timothy Lee                       St. Petersburg  FL   2694   26      148      1:48:16.4   1:48:25.6      8:16/M
      14    Harley Nelson                     Tampa  FL            2858   27      159      1:48:38.5   1:48:54.9      8:18/M
      15    Jeffrey Sirmons                   Brandon  FL          3097   29      179      1:50:19.7   1:50:33.8      8:25/M
      16    Matthew Heath                     New Port Richey  FL  2521   26      210      1:52:31.0   1:53:32.5      8:35/M
      17    Nickesh Kumar                     Tampa  FL            2665   27      285      1:56:42.7   1:58:16.5      8:55/M
      18    Matthew Starr                     St Petersburg  FL    3456   29      342      1:59:25.2   1:59:57.2      9:07/M
      19    Ryan Talbot                       Winter Garden  FL    3460   25      343      1:59:31.8   1:59:49.7      9:07/M
      20    Nuno Delgado                                           3575   27      399      2:03:48.4   2:04:39.3      9:27/M
      21    Long Vong                         St Petersburg  FL    3226   26      423      2:05:31.2   2:06:52.8      9:35/M
      22    Dan Myers                         Tampa  FL            2850   26      453      2:07:04.9   2:08:37.4      9:42/M
      23    Brian Wyss                        Naples  FL           3308   27      510      2:09:59.5   2:10:11.3      9:55/M
      24    Sergio Encinosa                   Gulfport  FL         2357   28      516      2:10:13.1   2:12:44.3      9:56/M
      25    Christopher Tumminia              Tampa  FL            3196   25      534      2:11:16.7   2:13:17.9     10:01/M
      26    Matthew Roach                     Tallahassee  FL      2984   27      540      2:11:27.7   2:12:44.7     10:02/M
      27    Mike Palmer                       Clearwater  FL       2889   29      551      2:11:49.6   2:13:37.3     10:04/M
      28    Brian Long                        Plant City  FL       3578   29      604      2:13:57.1   2:14:48.4     10:14/M
      29    Aaron Curry                       New Port Richey  FL  2267   29      607      2:14:13.9   2:14:38.3     10:15/M
      30    Jeff Skube                        Tampa  FL            3099   29      734      2:21:08.2   2:21:55.3     10:46/M
      31    Joseph Warner                     Port Orange  FL      3242   28      749      2:21:59.3   2:24:19.1     10:50/M
      32    Orlando Torres                    Clearwater  FL       3186   28      817      2:26:12.3   2:26:56.2     11:10/M
      33    Richard Border                    Zephyrhills  FL      3333   27      872      2:30:24.3   2:31:11.7     11:29/M
      34    Bradley Tykoski                   Tampa  FL            3202   29      878      2:30:53.8   2:32:40.0     11:31/M
      35    Adam Gaudet                       Tampa  FL            2441   26      928      2:35:16.6   2:36:18.5     11:51/M
      36    Jeremy Holland                    Clearwater  FL       3557   29      978      2:41:14.9   2:42:55.6     12:18/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kiristen Windisch                 Naples  FL           3292   26       83      1:42:54.9   1:43:07.2      7:51/M
       2    Kera Simon                        Weeki Wachee  FL     3450   25      115      1:45:26.4   1:45:26.4      8:03/M
       3    Liliya Mzhen                      Tampa  FL            2851   26      160      1:48:38.8   1:48:55.3      8:18/M
       4    Meghan Mattson                    St. Petersburg  FL   2755   25      171      1:49:45.7   1:50:12.8      8:23/M
       5    Jenna Larson                      Saint Petersburg  F  2684   27      180      1:50:25.3   1:50:38.0      8:26/M
       6    Kimberly Wood                     Saint Petersburg  F  3485   29      196      1:51:15.3   1:51:26.4      8:30/M
       7    Crystal Daus                      Clearwater  FL       2274   26      199      1:51:36.7   1:51:47.3      8:31/M
       8    Carly McCord                      Tampa  FL            2773   28      227      1:53:29.0   1:53:40.5      8:40/M
       9    Rose Harris                       St. Petersburg  FL   2505   26      281      1:56:34.2   1:57:02.1      8:54/M
      10    Meghann Anderson                  Tampa  FL            2028   28      288      1:56:48.5   1:57:14.6      8:55/M
      11    Rebecca Kelley                    Valrico  FL          2627   29      289      1:56:49.1   1:57:15.9      8:55/M
      12    Lindsey Schenker                  Tampa  FL            3051   27      294      1:57:23.5   1:58:07.2      8:58/M
      13    Meg Roberts                       Saint Petersburg  F  2990   27      305      1:57:50.7   1:58:17.9      9:00/M
      14    Jenna Gluski                      Clearwater  FL       2459   27      327      1:58:49.6   2:00:08.8      9:04/M
      15    Sara Bass                         Dunedin  FL          2063   26      328      1:58:49.7   2:00:08.9      9:04/M
      16    Melanie Sheen                     Tampa  FL            3448   29      346      1:59:46.8   2:01:21.9      9:09/M
      17    Alexandra Haddad                  Tampa  FL            2491   27      385      2:03:12.3   2:03:18.1      9:24/M
      18    Meghan Campagna                   Tampa  FL            2175   28      389      2:03:27.8   2:03:55.3      9:25/M
      19    Tori Brook                        St. Petersburg  FL   2136   27      390      2:03:28.3   2:03:55.5      9:25/M
      20    Jennifer Rahn                     Safety Harbor  FL    2946   29      393      2:03:37.2   2:05:42.8      9:26/M
      21    Stephanie Saravia                 SEFFNER  FL          3037   25      421      2:05:02.0   2:05:44.7      9:33/M
      22    Bethany Rae Richards              Inverness  FL        2974   29      438      2:06:05.2   2:06:29.6      9:37/M
      23    Savannah Keeble                   Tampa                3562   25      467      2:07:47.6   2:08:18.4      9:45/M
      24    Lindsay Weaver                    Tampa  FL            3249   28      470      2:08:01.1   2:08:21.7      9:46/M
      25    Melissa Ramsey                    Redington Beach  FL  2952   29      473      2:08:04.9   2:08:26.3      9:47/M
      26    Rhandi Emanouil                   Tampa  FL            2356   27      501      2:09:34.0   2:10:57.3      9:53/M
      27    Brittney McKinney                 Jacksonville  FL     2787   27      502      2:09:35.1   2:10:32.9      9:54/M
      28    Jenni Kienke                      Tampa  FL            3394   27      528      2:10:50.1   2:11:06.4      9:59/M
      29    Andrea Cook                       Dunedin  FL          2235   25      541      2:11:30.2   2:12:32.6     10:02/M
      30    Ashley Crowl                      Brandon  FL          2262   27      548      2:11:46.4   2:13:24.3     10:04/M
      31    Kylie Martin                      Tampa  FL            3412   25      558      2:11:59.3   2:13:49.5     10:05/M
      32    Melissa Miller                    INVERNESS  FL        2819   26      560      2:12:02.9   2:12:34.3     10:05/M
      33    Natalia Nunez                     Saint Petersburg  F  2871   26      566      2:12:17.1   2:13:34.9     10:06/M
      34    Alyssa Thomas                     Tampa  FL            3169   25      628      2:15:16.0   2:15:58.7     10:20/M
      35    Christina Snyder                  Tampa  FL            3113   29      638      2:16:10.0   2:17:14.8     10:24/M
      36    Karen Kelly                       Tallahassee  FL      2631   28      646      2:16:23.8   2:17:40.1     10:25/M
      37    Andrea Veith                      Tampa  FL            3216   29      656      2:16:49.9   2:17:48.6     10:27/M
      38    Victoria Reeves                   Saint Petersburg  F  2965   25      661      2:17:09.8   2:17:55.1     10:28/M
      39    Diana Spyridakos                  Palm Harbor  FL      3123   29      669      2:17:39.7   2:19:19.5     10:30/M
      40    Brittany Brewster                 Tampa  FL            2127   28      684      2:18:32.4   2:20:23.5     10:35/M
      41    Beth McElhone                     Jacksonville  FL     2777   27      699      2:19:26.8   2:20:24.6     10:39/M
      42    Gabrielle Marino                  Dunedin  FL          2746   25      703      2:19:46.7   2:21:52.2     10:40/M
      43    Elizabeth Fuller                  Tampa  FL            2418   25      716      2:20:18.2   2:22:38.7     10:43/M
      44    Leah Coffin                       NEW PORT RICHEY  FL  2218   29      719      2:20:26.1   2:21:49.4     10:43/M
      45    Theresa Wolf                      Tampa  FL            3297   25      727      2:20:57.0   2:21:57.4     10:46/M
      46    Carrie Henry                      Tampa  FL            2532   25      744      2:21:35.3   2:23:27.0     10:48/M
      47    Lindsey Day                       Tampa  FL            2288   27      747      2:21:54.6   2:24:00.7     10:50/M
      48    Valerie Romaniello                Tampa  FL            3009   29      765      2:23:03.3   2:24:36.2     10:55/M
      49    Andrea Wherry                     Tampa  FL            3269   29      768      2:23:15.5   2:23:52.3     10:56/M
      50    Jessica Lyons                     Lakeland  FL         2727   28      822      2:26:30.2   2:27:29.7     11:11/M
      51    Genna Himelfarb                   Tampa  FL            2542   27      825      2:26:39.3   2:27:15.8     11:12/M
      52    Tara Hoover                       Clearwater  FL       2552   27      829      2:27:03.1   2:27:42.9     11:14/M
      53    Katherine Tykoski                 Tampa  FL            3203   27      877      2:30:53.2   2:32:40.0     11:31/M
      54    Sarah Sweeney                     Clearwater  FL       3148   27      880      2:31:00.4   2:33:01.3     11:32/M
      55    Lorynn Gutierrez                  San Antonio  FL      2487   28      886      2:31:22.3   2:33:01.1     11:33/M
      56    Bridget Shannon                   Ocala  FL            3078   26      888      2:31:36.1   2:32:49.3     11:34/M
      57    Samantha Brown                    Tampa  FL            2147   29      892      2:32:13.6   2:33:16.6     11:37/M
      58    Sally Burnett                     Oviedo  FL           2167   28      920      2:34:28.7   2:35:17.9     11:47/M
      59    Erin Karsky                       Clearwater  FL       2618   26      953      2:38:26.5   2:39:45.1     12:06/M
      60    Chelsea Cruz                      Riverview  FL        2263   26      968      2:39:45.6   2:40:36.7     12:12/M
      61    Evelyn AliceA                     Duneidn  FL          2018   29      972      2:40:20.4   2:41:00.1     12:14/M
      62    ASHLEY APETZ                      LAKELAND  FL         2032   26      982      2:41:28.1   2:43:12.8     12:20/M
      63    Emily Kellogg                     Tampa  FL            2628   29      984      2:41:33.5   2:43:54.0     12:20/M
      64    Christina Dembek                  St. Petersburg  FL   2304   29      987      2:41:35.9   2:42:43.3     12:20/M
      65    Jacqueline Warme                  Tampa  FL            3240   29      995      2:42:14.6   2:43:42.6     12:23/M
      66    Caitlin Jones                                          2600   27     1011      2:43:29.8   2:44:49.6     12:29/M
      67    Amanda Wheat                      Palm Harbor  FL      3267   26     1021      2:44:40.7   2:46:54.7     12:34/M
      68    Sarah Dreyer                      St. Pete  FL         3544   29     1022      2:44:44.1   2:46:40.0     12:35/M
      69    Rachel Wright                     Holiday  FL          3305   29     1026      2:45:16.4   2:47:01.1     12:37/M
      70    Beth Drury                        Weeki Wachee  FL     2335   27     1040      2:46:59.1   2:47:25.2     12:45/M
      71    Heather Ramous                    Palm Harbor  FL      2951   28     1053      2:48:45.1   2:50:19.9     12:53/M
      72    Tiffany Cooper                    Dunedin  FL          2248   28     1054      2:48:45.3   2:50:20.3     12:53/M
      73    Elizabeth Kelly                   Columbia  MO         2630   26     1059      2:49:29.4   2:50:45.1     12:56/M
      74    Elissa Reidy                      Honeoye Falls  NY    2966   27     1060      2:49:36.2   2:50:51.9     12:57/M
      75    Alicia Felgentreff                Pinellas Park  FL    2385   28     1074      2:52:18.4   2:54:05.9     13:09/M
      76    Samantha Knapton                  Brandon  FL          2648   25     1127      3:00:34.4   3:02:38.7     13:47/M
      77    Stacy Norkin                      Wesley Chapel  FL    2869   29     1130      3:01:05.2   3:03:25.4     13:49/M
      78    Janet Gadziala                    Windermere  FL       2424   29     1136      3:01:43.4   3:03:27.3     13:52/M
      79    Kristen Finical                   St Pete  FL          2392   27     1138      3:02:40.8   3:04:05.9     13:57/M
      80    Michelle Hanway                   Oldsmar  FL          2501   29     1161      3:13:32.8   3:15:41.7     14:46/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Joseph Midthun                    Dassel  MN           2814   31        4      1:18:09.8   1:18:12.3      5:58/M
       2    Rick Gausche                      Tampa  FL            3369   32        7      1:23:23.4   1:23:23.4      6:22/M
       3    Philip Thompson                   Bloomington  MN      3538   31       15      1:27:33.3   1:27:35.5      6:41/M
       4    Cory Bryant                       Bartow  FL           3336   34       16      1:27:49.4   1:27:52.4      6:42/M
       5    Anthony D'Amato                   Tampa  FL            2270   30       20      1:29:05.6   1:29:05.6      6:48/M
       6    Leo Viel                          Lutz  FL             3478   31       21      1:29:15.3   1:29:21.7      6:49/M
       7    John Profumo                      St. Petersburg  FL   2939   31       29      1:32:27.2   1:32:30.3      7:03/M
       8    Benjamin Mena                     Tampa  FL            2802   30       31      1:34:03.4   1:34:03.4      7:11/M
       9    Timothy Guidry                    Tampa  FL            2485   31       33      1:34:57.3   1:34:57.3      7:15/M
      10    Daniel Smith                      St. Petersburg  FL   3104   30       39      1:35:46.8   1:36:22.3      7:19/M
      11    Steve Walters                     Beaverton  OR        3237   33       49      1:37:43.6   1:37:43.6      7:28/M
      12    Ethan Howard                      St Petersburg  FL    2554   32       52      1:37:56.9   1:38:14.6      7:29/M
      13    Gino Sciortino                    Palmetto  FL         3067   33       72      1:41:14.0   1:41:52.4      7:44/M
      14    Ryan Nelson                       Wesley Chapel  FL    2859   34       81      1:42:33.1   1:42:39.9      7:50/M
      15    Jason Larkin                      Seminole  FL         3399   34       88      1:43:34.2   1:45:13.3      7:54/M
      16    Gary Denbigh                      Riverview  FL        3504   32       94      1:43:51.3   1:44:05.1      7:56/M
      17    Jonathan Menke                    Land O Lakes  FL     2803   33       96      1:43:52.0   1:45:26.6      7:56/M
      18    John Wood                         Largo  FL            3300   34      100      1:44:11.1   1:44:17.4      7:57/M
      19    Kyle Portugal                     Normal  IL           2932   30      107      1:44:57.7   1:46:51.0      8:01/M
      20    Joshua Elliott                    St. Petersburg  FL   3359   34      110      1:45:03.1   1:45:17.5      8:01/M
      21    Joseph Sutter                     Tampa  FL            3459   31      128      1:46:38.5   1:46:46.8      8:08/M
      22    Brian Smith                       Zephyrhills  FL      3532   31      145      1:48:06.6   1:49:33.3      8:15/M
      23    Benjamin Raposa                   Tampa  FL            2955   30      152      1:48:27.7   1:48:53.8      8:17/M
      24    Walter Thompson                   Tampa  FL            3177   30      161      1:48:42.3   1:48:49.2      8:18/M
      25    David McLatchie                   Orlando  FL          2788   34      182      1:50:26.2   1:50:43.2      8:26/M
      26    Philip Buell                      Tampa  FL            2154   30      187      1:50:50.0   1:52:30.1      8:28/M
      27    Keith Gauthier                    Tampa  FL            2442   33      189      1:50:53.8   1:51:21.6      8:28/M
      28    Tony ODonnell                     Dunedin  FL          2877   31      192      1:50:57.0   1:51:47.5      8:28/M
      29    Telia Hann                        Palm Harbor  FL      2499   34      206      1:52:09.4   1:52:21.4      8:34/M
      30    Doug Collins                      Riverview  FL        2222   33      223      1:53:04.3   1:54:11.1      8:38/M
      31    Jason Breen                       Eagan  MN            2125   34      245      1:54:43.9   1:55:28.4      8:45/M
      32    Christian Higgins                 Tampa  FL            2538   32      259      1:55:34.3   1:56:21.5      8:49/M
      33    Christopher Freiner               WINTER GARDEN  FL    2415   33      304      1:57:48.8   1:58:43.0      9:00/M
      34    Benjamin Snyder                   Tampa  FL            3111   32      312      1:58:01.3   1:59:25.0      9:01/M
      35    Justin Nymark                     Seminole  FL         2873   30      313      1:58:03.3   1:58:22.1      9:01/M
      36    Anthony DeSantis                  TAMPA  FL            2308   30      316      1:58:17.1   1:59:26.9      9:02/M
      37    Michael Graham                    Land O Lakes  FL     3371   32      336      1:59:10.1   1:59:41.0      9:06/M
      38    David Tucker                      Brandon  FL          3195   33      345      1:59:45.7   2:01:21.5      9:08/M
      39    Daniel Heuser                     St. Petersburg  FL   3380   33      349      2:00:02.4   2:00:09.8      9:10/M
      40    Bradford Ganey                    Seffner  FL          2429   32      364      2:01:30.8   2:02:13.9      9:16/M
      41    Aric Brian                        Tampa  FL            2128   34      411      2:04:23.4   2:05:07.5      9:30/M
      42    Josiah Hill                       Tampa  FL            2541   30      442      2:06:26.9   2:08:37.1      9:39/M
      43    Josh Hill                         Dunedin  FL          3382   33      449      2:06:48.6   2:07:27.1      9:41/M
      44    Peter Whitman                     Ruskin  FL           3276   32      451      2:06:51.0   2:07:25.2      9:41/M
      45    Kyle Hopewell                     Havertown  PA        2553   30      452      2:06:54.0   2:07:24.9      9:41/M
      46    Paul Lahoff                       Tampa  FL            2673   30      454      2:07:10.8   2:09:02.1      9:42/M
      47    Dontez Wherry                     Tampa  FL            3270   32      509      2:09:57.5   2:10:34.7      9:55/M
      48    Mark Engels                       Largo  FL            2361   31      529      2:10:51.4   2:11:09.6      9:59/M
      49    Antonio Rodriguez                 Tampa  FL            3550   34      572      2:12:26.8   2:14:12.3     10:07/M
      50    Ben Johnson                       Mulberry  FL         3389   32      602      2:13:53.2   2:14:28.1     10:13/M
      51    Orlando Panduro                   Plant City  FL       2890   31      625      2:15:04.5   2:17:06.5     10:19/M
      52    Anthony Battaglia                 Odessa  FL           3330   33      641      2:16:12.4   2:17:28.6     10:24/M
      53    Mike Stiles                       Davenport  FL        3457   30      649      2:16:31.0   2:17:06.5     10:25/M
      54    Charles Holmes                    Tampa  FL            3383   33      668      2:17:35.7   2:18:21.5     10:30/M
      55    Nathan Burnett                    Oviedo  FL           2166   30      677      2:18:09.9   2:18:59.1     10:33/M
      56    Joseph Roethke                    TAMPA  FL            3003   33      707      2:19:52.6   2:20:33.9     10:41/M
      57    Scott Sweeney                     Clearwater  FL       3149   34      709      2:19:55.8   2:21:56.5     10:41/M
      58    Ryan Holland                      Safety Harbor  FL    2547   34      784      2:24:38.3   2:26:10.1     11:02/M
      59    Kip Michalak                      Clearwater  FL       2812   30      798      2:25:16.8   2:25:56.7     11:05/M
      60    Scott Dunn                        Clearwater  FL       2340   30      802      2:25:23.0   2:26:11.3     11:06/M
      61    Joseph Bailey                     Tampa  FL            2048   33      806      2:25:36.2   2:26:57.9     11:07/M
      62    Josh Belaschky                    St Petersburg  FL    2073   34      811      2:25:47.5   2:27:14.8     11:08/M
      63    Daniel Dollar                     Saint Petersburg  F  3355   32      912      2:34:07.2   2:35:17.6     11:46/M
      64    Wesley Rodebush                   Tampa  FL            2998   30      927      2:35:16.5   2:37:36.2     11:51/M
      65    Joe Coffin                        New Port Richey  FL  2217   33      977      2:40:59.1   2:42:21.4     12:17/M
      66    Ian Norkin                        Wesley Chapel  FL    3426   31     1016      2:43:53.1   2:46:13.5     12:31/M
      67    Josh Stark                        Davenport  FL        3127   33     1057      2:49:09.4   2:51:28.9     12:55/M
      68    Riko Ramos                        #4  FL               2950   32     1078      2:52:56.3   2:54:45.4     13:12/M
      69    Michael Hartley                   New Port Richey  FL  2509   33     1086      2:54:47.8   2:55:58.5     13:21/M
      70    Christopher Tompkins              Seminole  FL         3183   34     1105      2:56:29.3   2:57:29.9     13:28/M
      71    John Freeman                      Mount Dora  FL       2414   33     1189      3:44:44.2   3:47:08.0     17:09/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Allison DeCort                    Tampa  FL            2292   32       75      1:41:38.2   1:41:50.8      7:45/M
       2    Roseann Profumo                   St. Petersburg  FL   3438   30       78      1:41:57.2   1:42:00.6      7:47/M
       3    Laura Warner                      Port Orange  FL      3243   30       91      1:43:48.4   1:43:51.0      7:55/M
       4    Astrid Gilbert                    North Port  FL       2454   31      102      1:44:31.6   1:44:37.0      7:59/M
       5    Rebecca Kenjerski                 Holiday  FL          2632   34      116      1:45:28.6   1:46:57.4      8:03/M
       6    Amy Pastor                        Sanford  FL          3430   31      125      1:46:10.5   1:46:14.0      8:06/M
       7    KARINA GARDANO                    St Petersburg  FL    2435   30      136      1:47:33.5   1:47:44.5      8:13/M
       8    Erin Terranella                   Tampa  FL            3464   31      173      1:49:51.5   1:50:05.3      8:23/M
       9    Amanda Brooks                     Orlando  FL          2137   32      183      1:50:26.5   1:50:43.1      8:26/M
      10    Melissa Aidman                    Tampa  FL            2010   31      191      1:50:56.3   1:52:48.4      8:28/M
      11    Rebecca Pfeiffer                  Tampa  FL            3525   30      224      1:53:09.9   1:53:15.8      8:38/M
      12    Laura Raposa                      Tampa  FL            2956   32      243      1:54:21.7   1:54:46.9      8:44/M
      13    Cindy Humphreys-Smith             Bradenton  FL        2569   34      246      1:54:44.3   1:55:01.6      8:45/M
      14    Megan Meister                     Tampa  FL            3418   30      252      1:54:54.1   1:54:58.5      8:46/M
      15    Sherah Ewusiak                    Pittsburgh  PA       2370   34      256      1:55:19.6   1:55:44.0      8:48/M
      16    Amanda Weis                       Mukwonago  WI        3257   32      283      1:56:36.9   1:58:39.7      8:54/M
      17    Jennifer Corwin                   Orlando  FL          3349   32      286      1:56:44.7   1:57:12.0      8:55/M
      18    Wendy Marks                       Clearwater  FL       2747   33      309      1:57:56.5   1:58:09.5      9:00/M
      19    Kristy Thompson                   Pinellas Park  FL    3175   32      335      1:59:07.8   1:59:22.5      9:06/M
      20    Emily Carter                      St. Petersburg  FL   3342   34      347      2:00:01.9   2:00:09.5      9:10/M
      21    Courtney O'Loughlin               Saint Petersburg  F  2880   30      360      2:01:20.6   2:01:41.4      9:16/M
      22    Shannon Simon                     Largo  FL            3095   34      366      2:01:37.3   2:02:43.6      9:17/M
      23    Brooke Walls                      Indian Shores  FL    3233   34      367      2:01:38.4   2:02:44.7      9:17/M
      24    Robin Nguyen                      Trinity  FL          3424   31      372      2:01:56.9   2:03:34.7      9:18/M
      25    Heidi Biringer                    Lutz  FL             2094   33      392      2:03:34.3   2:04:15.6      9:26/M
      26    Christine Kasting                 Riverview  FL        3392   31      401      2:03:57.1   2:05:14.0      9:28/M
      27    Rachel Goette                     Tampa  FL            2461   30      408      2:04:17.2   2:06:19.2      9:29/M
      28    Kelsey Tidler                     Tampa  FL            3178   31      422      2:05:25.9   2:06:08.9      9:34/M
      29    Amy Murphy                        Safety Harbor  FL    2843   32      433      2:05:50.4   2:06:43.5      9:36/M
      30    Elizabeth Taylor-Dixon            Tampa  FL            3462   32      457      2:07:22.8   2:08:17.4      9:43/M
      31    Dana Landacre                     Harrisonburg  VA     2677   33      477      2:08:14.4   2:10:17.3      9:47/M
      32    Amber Bare                        Tampa  FL            2054   31      503      2:09:36.3   2:10:29.5      9:54/M
      33    Catherine Trucks                  ST. PETERSBURG  FL   3193   34      517      2:10:18.9   2:10:55.9      9:57/M
      34    Elizabeth Wakefield               Ocala  FL            3229   34      531      2:10:57.9   2:11:38.4     10:00/M
      35    Kate Bauer                        Tampa  FL            2065   32      550      2:11:49.2   2:14:05.3     10:04/M
      36    Amy Thomas                        St Petersburg  FL    3170   32      565      2:12:15.6   2:12:58.5     10:06/M
      37    Jessica Baldwin                   Lutz  FL             3328   34      571      2:12:26.3   2:13:03.1     10:07/M
      38    Kristi Engels                     Largo  FL            2360   33      582      2:12:54.2   2:13:12.9     10:09/M
      39    Alissa Eng                        Lake Mary  FL        2358   34      588      2:13:16.7   2:13:49.5     10:10/M
      40    Stephani Shively                  Clearwater  FL       3083   34      593      2:13:33.2   2:14:22.0     10:12/M
      41    Nicole Fletcher                   St Petersburg  FL    2403   32      610      2:14:16.3   2:15:23.7     10:15/M
      42    Rachael Medeiros                  Palm Harbor  FL      2797   33      639      2:16:10.5   2:17:52.8     10:24/M
      43    Janine Battaglia                  Odessa  FL           2064   33      642      2:16:12.9   2:17:27.4     10:24/M
      44    Meredith Elder                    Tampa  FL            3358   32      670      2:17:40.6   2:19:43.9     10:31/M
      45    Carly Snyder                      Largo  FL            3112   31      671      2:17:44.6   2:18:50.4     10:31/M
      46    Heidi Snyder                      Altamonte Springs    3114   31      687      2:18:41.0   2:20:49.5     10:35/M
      47    Tiffany Snyder                    Altamonte Springs    3115   32      688      2:18:41.4   2:20:49.8     10:35/M
      48    Mariely Brooks                    Saint Augustine  FL  3335   31      714      2:20:09.7   2:21:07.0     10:42/M
      49    Elizabeth Van Hoy                 Savannah  GA         3208   33      725      2:20:56.1   2:23:01.2     10:45/M
      50    Candice Aiosa                     Tampa  FL            2011   33      731      2:21:05.3   2:23:28.2     10:46/M
      51    Lauren Telesmanic                 Trinity  FL          3535   31      733      2:21:07.0   2:22:48.6     10:46/M
      52    Stephanie Borba                   Oldsmar  FL          2111   30      738      2:21:20.5   2:21:59.4     10:47/M
      53    Melissa Lang                      Saint Petersburg  F  2678   31      752      2:22:06.0   2:22:22.8     10:51/M
      54    Michelle Brilhart                 Riverview  FL        2131   31      754      2:22:07.3   2:22:41.4     10:51/M
      55    Annie Ermanis                     Saint Pete Beach  F  2364   30      761      2:22:46.9   2:24:13.5     10:54/M
      56    Stephanie Bridwell                Riverview  FL        2130   34      772      2:23:54.7   2:25:15.4     10:59/M
      57    Julianna Osborne                  Wesley Chapel  FL    2881   32      778      2:24:20.8   2:26:47.5     11:01/M
      58    Clarissa Palma                    Land O' Lakes  FL    2888   33      780      2:24:30.1   2:25:33.5     11:02/M
      59    Sara Bowen                        Tampa  FL            2113   31      781      2:24:30.2   2:24:30.2     11:02/M
      60    Patricia Chun                     Sarasota  FL         2204   32      782      2:24:35.8   2:26:30.4     11:02/M
      61    Amie Carns                        Sarasota  FL         2185   32      783      2:24:36.2   2:26:30.5     11:02/M
      62    Melissa Jones                     Lutz  FL             2604   33      797      2:25:14.5   2:28:02.7     11:05/M
      63    KATY WELCH                        MIDLAND  TX          3258   34      805      2:25:35.6   2:27:06.4     11:07/M
      64    Michelle White                    Tampa  FL            3274   34      819      2:26:17.3   2:27:21.6     11:10/M
      65    Kaylin Stone                      Tampa  FL            3136   30      830      2:27:07.0   2:27:53.5     11:14/M
      66    Renaann Apple                     Saint Petersburg  F  3491   31      832      2:27:45.9   2:29:22.1     11:17/M
      67    Cindy Braden                      Tampa  FL            2117   33      844      2:28:56.0   2:29:46.4     11:22/M
      68    Kirsten Reutebuch                 Davenport  FL        3527   31      848      2:29:07.1   2:31:05.4     11:23/M
      69    Jennifer Corbett                  Tampa  FL            2249   34      851      2:29:12.0   2:30:23.0     11:23/M
      70    Vicki Shuster                     Wesley Chapel  FL    3090   34      854      2:29:21.8   2:31:14.6     11:24/M
      71    Nikki Rodgers                     Wesley Chapel  FL    2999   33      856      2:29:43.2   2:30:36.1     11:26/M
      72    Mica Butterwood                   Odessa  FL           2170   34      859      2:29:53.8   2:30:57.4     11:26/M
      73    Andrea Sakaniwa                   Tampa  FL            3026   31      863      2:30:09.3   2:31:10.8     11:28/M
      74    Tiffany Impson                    Saint Petersburg  F  2576   33      864      2:30:11.2   2:30:25.2     11:28/M
      75    Holly Kalaczynski                 Clearwater  FL       2615   33      875      2:30:44.9   2:31:41.2     11:30/M
      76    Stephanie Simms                   Saint Petersburg  F  3094   33      882      2:31:03.7   2:33:22.6     11:32/M
      77    Jenelle Jozwiak                   Tampa  FL            2610   33      890      2:31:52.5   2:32:35.6     11:36/M
      78    April Mazac                       Tampa  FL            2760   31      906      2:33:31.0   2:34:36.0     11:43/M
      79    Esther Melvin                     Tampa  FL            2801   32      909      2:33:58.6   2:36:03.3     11:45/M
      80    Tiffany Howard                    Spring Hill  FL      2556   34      913      2:34:09.0   2:36:20.2     11:46/M
      81    Nicole Rozier                     Brooksville  FL      3020   33      917      2:34:13.0   2:35:22.9     11:46/M
      82    Meredith Taylor                   Clearwater  FL       3160   33      919      2:34:21.0   2:36:08.1     11:47/M
      83    Jennifer Rodebush                 Tampa  FL            2997   30      929      2:35:17.5   2:37:36.3     11:51/M
      84    Amanda Morehead                   Orlando  FL          2831   32      934      2:35:50.5   2:36:45.7     11:54/M
      85    Jessica Hatfield                  Floral City  FL      2515   32      940      2:36:31.5   2:37:02.1     11:57/M
      86    Carla Biermann                    Winter Park  FL      2089   30      941      2:36:54.8   2:38:09.4     11:59/M
      87    Heather Czujak                    Orlando  FL          2269   32      952      2:38:16.4   2:39:46.2     12:05/M
      88    Leah Moroney                      Winter Garden  FL    2833   31      957      2:38:35.4   2:39:30.8     12:06/M
      89    Earlanne Lewis                    Winter Haven  FL     2705   32      959      2:38:52.6   2:40:06.8     12:08/M
      90    Robin Highsmith                   Brandon  FL          2540   33      963      2:39:20.1   2:40:44.5     12:10/M
      91    Katie Riston                      Clearwater  FL       3441   33      964      2:39:30.5   2:41:00.2     12:11/M
      92    Velleda VerNooy                   Harrisonburg  VA     3220   34      965      2:39:31.2   2:40:46.8     12:11/M
      93    Rachel Braukman                   Tampa  FL            2123   30      966      2:39:32.3   2:41:13.2     12:11/M
      94    Michele Lino                      Seminole  FL         2708   31      986      2:41:35.4   2:42:43.0     12:20/M
      95    Jacqueline Warner Garman          Riverview  FL        3244   33      989      2:42:02.3   2:43:22.6     12:22/M
      96    Alessia Jackson                   Dover  FL            2581   33      996      2:42:17.7   2:43:39.4     12:23/M
      97    Erin Thompson                     Palm Harbor  FL      3172   33      998      2:42:21.6   2:43:46.8     12:24/M
      98    Meghan Roth                       Altamonte Springs    3018   34     1001      2:42:29.9   2:43:52.9     12:24/M
      99    Shirley Rincon                    St. Pete Beach  FL   2980   33     1012      2:43:31.8   2:44:50.2     12:29/M
     100    Amber Eckman                      Longboat Key  FL     2348   32     1015      2:43:45.9   2:45:36.1     12:30/M
     101    Heather Christopher               Spring Hill  FL      2203   33     1031      2:45:39.6   2:46:44.9     12:39/M
     102    Traci Brooks                      Englewood  FL        2138   34     1047      2:47:44.3   2:49:40.3     12:48/M
     103    Melissa Giblin                    Orlando  FL          2452   32     1050      2:48:25.1   2:49:56.2     12:51/M
     104    Christina Laethem                 Tampa  FL            2671   31     1083      2:54:08.2   2:55:58.7     13:18/M
     105    Erin Mulligan                     Tampa  FL            2841   30     1087      2:54:52.2   2:56:27.8     13:21/M
     106    Heather Martin                    Trinity  FL          3556   30     1091      2:55:14.6   2:56:59.1     13:23/M
     107    Rachael Gough                     Palm Harbor  FL      2470   30     1102      2:56:18.1   2:57:51.0     13:27/M
     108    Lisa Mizell                       #104  FL             2825   32     1124      3:00:21.0   3:01:52.5     13:46/M
     109    Elizabeth Ward                    Temple Terrace  FL   3238   34     1152      3:07:24.2   3:09:13.1     14:18/M
     110    Lisa Hunter                       Pinellas Park  FL     402   31     1159      3:13:19.9   3:15:06.3     14:45/M
     111    Rebecca DeCerbo                   Orlando  FL          2291   30     1167      3:20:28.2   3:21:23.1     15:18/M
     112    Meredith Pennino                  Tarpon Springs  FL   2909   32     1171      3:23:13.7   3:25:08.5     15:31/M
     113    Amanda Bond                       Orlando  FL          2109   32     1182      3:33:17.7   3:35:32.2     16:17/M
     114    Kat Logan                         Clermont  FL         2714   32     1183      3:35:12.3   3:37:07.1     16:26/M
     115    Tracy Dehart                      Ocala  FL            2297   30     1184      3:35:13.5   3:37:07.2     16:26/M
     116    Kimberly Souders                  Tampa  FL            3119   32     1186      3:42:29.2   3:44:03.8     16:59/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Robert Noordstar                  Tierra Verde  FL     3425   36        6      1:21:33.0   1:21:33.0      6:14/M
       2    Billy Andonaras                   St. Petersburg  FL   3489   36       36      1:35:35.6   1:35:42.5      7:18/M
       3    Dan Kutina                        Tampa  FL            2668   36       42      1:36:25.5   1:37:12.4      7:22/M
       4    Gregory Carro                     Clearwater  FL       2186   36       45      1:37:14.1   1:37:22.5      7:25/M
       5    Mark McIntyre                     Hilton  NY           2783   38       58      1:39:15.6   1:39:18.1      7:35/M
       6    Thibaut Van Marcke                Tampa  FL            3211   38       62      1:39:59.5   1:40:03.4      7:38/M
       7    James Heuser                      St. Petersburg  FL   3381   36       66      1:40:21.2   1:40:29.5      7:40/M
       8    Mike Dickey                       Lutz  FL             2316   39       70      1:40:36.2   1:40:37.8      7:41/M
       9    Shane Warner                      Tampa  FL            3481   36       79      1:42:14.4   1:43:43.6      7:48/M
      10    Brent Crenshaw                    Saint Petersburg  F  3350   37      140      1:47:44.1   1:50:15.0      8:13/M
      11    Dan Cockrell                      Tampa  FL            2215   39      146      1:48:10.1   1:48:14.1      8:15/M
      12    Daniel Chesser                    Odessa  FL           2197   37      153      1:48:29.0   1:48:37.6      8:17/M
      13    Drew Bellucci                     Clearwater  FL       2077   35      156      1:48:30.3   1:50:16.1      8:17/M
      14    Joel Ewusiak                      Tampa  FL            2369   37      158      1:48:31.8   1:48:56.2      8:17/M
      15    John Schwartz                     Tampa  FL            3064   39      167      1:49:10.9   1:49:57.3      8:20/M
      16    Jeffrey Rothman                   Pittsburgh  PA       3019   36      181      1:50:26.0   1:50:51.0      8:26/M
      17    Mark Chiaramonte                  Tampa  FL            2199   36      194      1:50:58.7   1:53:07.4      8:28/M
      18    Matt Yankus                       Holiday  FL          3486   36      195      1:51:13.7   1:52:07.0      8:29/M
      19    Ryan Alexander                    Largo  FL            2016   36      198      1:51:36.4   1:51:47.5      8:31/M
      20    Clay Carter                                            3551   38      226      1:53:13.3   1:53:45.9      8:39/M
      21    Greg Berland                      Tampa  FL            3332   39      232      1:53:49.2   1:53:57.5      8:41/M
      22    James Shaw                        Safety Harbor  FL    3447   36      238      1:54:05.0   1:54:41.7      8:43/M
      23    Sean Heisler                      Tampa  FL            2525   38      240      1:54:13.6   1:54:47.0      8:43/M
      24    Erick Lou                         SAINT PETERSBURG  F  2719   39      251      1:54:51.4   1:55:03.5      8:46/M
      25    Jason Phipps                      New Port Richey  FL  2921   39      253      1:54:55.4   1:55:19.3      8:46/M
      26    Brandon Murphy                    Tampa  FL            3423   39      269      1:55:55.9   1:55:55.9      8:51/M
      27    Kerry Carter                      Saint Petersburg  F  3341   37      278      1:56:16.9   1:57:12.0      8:53/M
      28    Jason Edwards                     New Port Richey  FL  3581   39      308      1:57:53.9   1:58:06.9      9:00/M
      29    Timm Miller                       Clearwater  FL       2820   37      317      1:58:18.1   1:59:14.4      9:02/M
      30    Oscar De Armaas                   Weeki Wachee  FL     3353   35      321      1:58:25.8   2:00:20.3      9:02/M
      31    Andrew Brawley                    Palm Bay  FL         2124   36      324      1:58:32.2   1:59:51.9      9:03/M
      32    Richard Garzaro                   Safety Harbor  FL    2439   39      329      1:59:00.3   1:59:26.4      9:05/M
      33    Michael Lynch                     Lutz  FL             2725   37      337      1:59:10.1   1:59:50.6      9:06/M
      34    James Hunt                        Clermont  FL         2571   35      351      2:00:27.2   2:01:41.0      9:12/M
      35    Marcos Graciani                   Seminole  FL         2473   37      355      2:00:50.6   2:02:17.9      9:13/M
      36    Christopher Swink                 Tampa  FL            3152   39      363      2:01:30.5   2:02:04.8      9:16/M
      37    Michael Sosdorf                   Wesley Chapel  FL    3118   36      379      2:02:30.6   2:04:39.5      9:21/M
      38    Duane Desouza                     Clearwater  FL       2310   39      394      2:03:37.3   2:03:51.4      9:26/M
      39    Kingsley Fink                     Apollo Beach  FL     2393   38      402      2:04:00.1   2:04:21.9      9:28/M
      40    Stephen Roberts                   Ocala  FL            2991   38      414      2:04:39.0   2:04:48.5      9:31/M
      41    Keith Clark                       Safety Harbor  FL    2209   37      424      2:05:33.1   2:07:19.6      9:35/M
      42    Ron Clark                         Land O Lakes  FL     3494   39      445      2:06:39.4   2:07:27.1      9:40/M
      43    Christopher Holland               Land O Lakes  FL     2546   38      459      2:07:28.6   2:08:36.9      9:44/M
      44    Debbie Heisler                    Tampa  FL            2524   37      472      2:08:03.8   2:08:53.6      9:46/M
      45    Matthew Eng                       Lake Mary  FL        2359   36      497      2:09:22.4   2:09:54.9      9:53/M
      46    Gerard Gato                       Apollo Beach  FL     2440   35      500      2:09:33.1   2:10:10.8      9:53/M
      47    Gary Scevola                      Palm HArbor  FL      3048   39      543      2:11:43.0   2:12:26.8     10:03/M
      48    Angelo Santos                     Tampa  FL            3036   37      575      2:12:27.7   2:13:04.9     10:07/M
      49    James Leviner                     Seffner  FL          2704   36      597      2:13:46.0   2:14:07.1     10:13/M
      50    William Koger                     Riverview  FL        2652   37      609      2:14:16.0   2:15:02.4     10:15/M
      51    Craig Corwin                      Orlando  FL          3348   39      618      2:14:44.7   2:15:11.7     10:17/M
      52    Roy Hawkins                       Tampa  FL            2516   39      720      2:20:29.2   2:20:56.5     10:43/M
      53    Ryan Clarke                       Indian Shores  FL    2211   39      730      2:21:01.3   2:21:43.0     10:46/M
      54    Jamie Hemond                      Clearwater  FL       2530   37      746      2:21:52.1   2:22:44.3     10:50/M
      55    Bradly McConnell                  Lithia  FL           2768   35      753      2:22:06.8   2:22:40.8     10:51/M
      56    Wilson Botero                     Tampa  FL            2112   38      760      2:22:35.0   2:24:03.3     10:53/M
      57    Matthew Blythe                    Orlando  FL          2103   39      762      2:22:50.1   2:24:39.5     10:54/M
      58    Ted Webster                       Lakeland  FL         3540   39      777      2:24:15.6   2:26:07.4     11:01/M
      59    Ryan Parry                        Safety Harbor  FL    2898   36      792      2:25:03.6   2:26:25.5     11:04/M
      60    Micheal Furman                    Puyallup  WA         2052   37      793      2:25:08.9   2:27:09.8     11:05/M
      61    Yensys Loyola                     Tampa  FL            3407   37      821      2:26:29.7   2:27:29.2     11:11/M
      62    Jeremy Ford                       Winter Haven  FL     2407   38      960      2:38:52.7   2:40:06.6     12:08/M
      63    Brad Hanway                       Oldsmar  FL          2500   35     1000      2:42:26.2   2:44:35.6     12:24/M
      64    Thomas Cosenza                    Lutz  FL             2253   38     1032      2:45:40.7   2:46:36.8     12:39/M
      65    Cory Jones                        Riverview  FL        2602   35     1063      2:49:40.9   2:51:54.0     12:57/M
      66    Ryan McCarter                     Winter Park  FL      2766   38     1119      3:00:14.0   3:02:15.2     13:45/M
      67    Amy Grandjean                     Orlando  FL          2475   37     1121      3:00:14.8   3:02:22.3     13:45/M
      68    Joseph Hull                       Longwood  FL         3510   36     1191      3:48:28.0   3:49:34.9     17:26/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kristine Claffie                  Lithia  FL           2206   38       17      1:28:17.1   1:28:17.1      6:44/M
       2    Wendy Tocha                       Saint Petersburg  F  3470   37       40      1:35:52.6   1:35:55.9      7:19/M
       3    Stephanie Branson                 St Petersburg  FL    2120   38       44      1:36:42.3   1:37:26.4      7:23/M
       4    Katie Corbin                      Palm Harbor          3555   35       47      1:37:42.1   1:37:47.2      7:27/M
       5    Kristen Van Marcke                Tampa  FL            3210   37       55      1:38:21.0   1:38:24.8      7:30/M
       6    Michelle Thames                   Tampa  FL            3166   36       69      1:40:28.9   1:40:42.1      7:40/M
       7    Ginger Kasper                     Riverview  FL        2619   35      101      1:44:13.0   1:44:20.4      7:57/M
       8    JULIAY TIPPETT                    SPRING HILL  FL      3469   39      118      1:45:35.0   1:46:03.0      8:04/M
       9    Abby Brannan                      Dunedin  FL          3570   39      121      1:45:44.4   1:45:54.7      8:04/M
      10    Anna Smith                        Riverview  FL        3102   37      122      1:45:48.6   1:46:02.9      8:05/M
      11    Christie McMullen                 Clearwater  FL       2790   37      135      1:47:32.3   1:47:42.9      8:13/M
      12    Gwen Mars                         Fargo  ND            2748   37      143      1:48:03.1   1:48:04.6      8:15/M
      13    Angela Getty                      Tampa  FL            2450   38      149      1:48:24.5   1:48:31.8      8:16/M
      14    Charlotte Hollingsworth           St. Petersburg  FL   2550   36      186      1:50:48.7   1:50:58.4      8:27/M
      15    Lana Vargo                        Tampa  FL            3214   39      188      1:50:51.1   1:50:55.8      8:28/M
      16    Dawn Demarinis                    Tampa  FL            2303   38      203      1:51:58.9   1:53:29.4      8:33/M
      17    Carrie Kelly                      Brandon  FL          2629   35      212      1:52:35.7   1:52:46.6      8:36/M
      18    Colleen McGarvey                  St Petersburg  FL    2779   35      257      1:55:28.5   1:56:07.1      8:49/M
      19    Ciri Corbin                       Carl Junction  MO    2250   38      266      1:55:50.7   1:56:00.2      8:51/M
      20    Shaina Sine                       Tampa  FL            3096   36      272      1:56:04.3   1:56:42.4      8:52/M
      21    Kelly Brown                       Valrico  FL          2142   37      291      1:57:01.7   1:57:21.9      8:56/M
      22    Stacy Breton                      Floral City  FL      2126   39      320      1:58:22.0   1:58:45.7      9:02/M
      23    Cindy Trautmann                   Tampa  FL            3189   37      323      1:58:31.1   1:58:43.7      9:03/M
      24    Laurie Perry                      Wesley Chapel  FL    2915   37      356      2:00:52.4   2:01:26.5      9:14/M
      25    Allison Kallevig                  Palm Harbor  FL      2616   39      365      2:01:37.2   2:02:43.3      9:17/M
      26    Tabitha Jones                     Tampa  FL            2605   36      369      2:01:50.4   2:03:00.0      9:18/M
      27    Casey Bartow                      Tampa  FL            2062   35      377      2:02:14.4   2:02:32.2      9:20/M
      28    Aline Solis-bang                  Safety Harbor  FL    3117   38      425      2:05:37.8   2:06:05.5      9:35/M
      29    Stacy VanProoyen                  Riverview  FL        3213   36      436      2:05:53.6   2:06:22.0      9:37/M
      30    Jennifer Schwartzberg             Tampa  FL            3065   35      443      2:06:30.3   2:07:14.2      9:39/M
      31    Erin Schwartz                     Tampa  FL            3063   36      448      2:06:45.8   2:07:27.3      9:41/M
      32    Svetlana Dodd                     Tampa  FL            2322   39      471      2:08:01.4   2:08:21.5      9:46/M
      33    Liza Ford                         New POrt Richey, FL  2409   35      475      2:08:12.3   2:08:46.0      9:47/M
      34    Jodi Rudolph                      Eagle  WI            3021   36      489      2:08:43.8   2:10:46.3      9:50/M
      35    Alicia Prevost                    St Petersburg  FL    2938   37      490      2:08:46.3   2:09:06.8      9:50/M
      36    Meredith Blocker                  Saint Petersburg  F  2099   35      513      2:10:03.9   2:12:04.0      9:56/M
      37    Michele Cerullo                   Tampa  FL            2190   36      521      2:10:28.1   2:11:48.6      9:58/M
      38    Jamie Wassermann                  St Petersburg  FL    3245   38      539      2:11:25.1   2:12:44.5     10:02/M
      39    Maryanna Cvijic                   Clearwater  FL       3496   38      546      2:11:45.8   2:12:00.9     10:03/M
      40    Misty Raya                        St Petersburg  FL    2958   37      554      2:11:54.9   2:12:46.5     10:04/M
      41    Monika Morgan                     Saint Petersburg  F  3420   39      559      2:12:02.9   2:14:04.0     10:05/M
      42    Lina Wasson                       Land O Lakes  FL     3246   39      578      2:12:43.6   2:13:23.1     10:08/M
      43    Caroline Babik                    Pittsburgh  PA       2045   37      587      2:13:11.6   2:13:50.3     10:10/M
      44    Jennifer Beck                     Tampa  FL            2072   37      589      2:13:20.2   2:13:51.9     10:11/M
      45    Melissa Kross                     Tampa  FL            2663   38      590      2:13:26.7   2:13:52.9     10:11/M
      46    Leah Erstling                     Tampa  FL            3362   37      594      2:13:40.6   2:14:19.5     10:12/M
      47    Susie Shahab                      St. Pete  FL         3076   35      595      2:13:40.6   2:15:48.2     10:12/M
      48    Constance Trojanowski             Tampa  FL            3192   38      627      2:15:15.6   2:15:58.2     10:19/M
      49    Kristi GERATHY                    North Port  FL       2447   38      629      2:15:26.7   2:15:57.3     10:20/M
      50    Jenny Brown                       Largo  FL            3501   39      636      2:16:04.0   2:16:55.0     10:23/M
      51    Andrea Bernitt                    Palm Harbor  FL      2085   38      640      2:16:10.9   2:17:52.7     10:24/M
      52    Lauren Lawson                     Tampa  FL            2690   39      648      2:16:30.4   2:18:45.3     10:25/M
      53    Kristina Shine                    Fort White  FL       3082   35      664      2:17:18.2   2:19:27.3     10:29/M
      54    Heather Cherepkai                 Saint Petersburg  F  2195   37      675      2:17:57.6   2:19:57.9     10:32/M
      55    Angel VanDerGracht                Dunedin  FL          3473   39      682      2:18:29.6   2:20:00.0     10:34/M
      56    Nicole Huau                       St. Petersburg  FL   2563   39      683      2:18:30.4   2:19:53.5     10:34/M
      57    Maria Hayes                       Lakeland  FL         2519   35      695      2:19:04.0   2:20:52.1     10:37/M
      58    Andrea Garcia                     #421  FL             2432   35      702      2:19:39.1   2:21:51.5     10:40/M
      59    Chrissy Bell                      Odessa  FL           2075   39      705      2:19:49.8   2:20:52.7     10:40/M
      60    Jamie Bristol                     Palm Harbor  FL      2133   35      715      2:20:14.4   2:21:15.7     10:42/M
      61    Alba Escobar                      Tampa  FL            2366   37      721      2:20:30.8   2:21:30.7     10:44/M
      62    Amanda Garber                     Harrisonburg  VA     2430   39      722      2:20:30.8   2:21:46.4     10:44/M
      63    Melanie Schulkers                 Lithia  FL           3059   36      724      2:20:45.9   2:21:36.9     10:45/M
      64    Mell Comperatore                  Tampa  FL            2226   38      745      2:21:37.5   2:22:41.7     10:49/M
      65    Shannon Ferraro                   Floral City  FL      2388   37      763      2:23:00.6   2:23:30.1     10:55/M
      66    Gina Everson Hubany               Saint Petersburg  F  3363   37      775      2:23:59.4   2:24:30.9     10:59/M
      67    Virginia Longo                    Tallahassee  FL      2715   39      788      2:24:52.5   2:26:51.4     11:04/M
      68    Megan Parry                       Safety Harbor  FL    2897   35      791      2:25:03.5   2:26:25.4     11:04/M
      69    Kristina Dutton                   Lutz  FL             2344   39      794      2:25:13.0   2:28:02.7     11:05/M
      70    Julie Miller                      Safety Harbor  FL    2818   35      804      2:25:35.6   2:27:06.2     11:07/M
      71    Faith Kollen                      Tampa  FL            2654   35      814      2:26:02.3   2:26:58.0     11:09/M
      72    Dana Shuster                      Wesley Chapel  FL    3089   38      852      2:29:16.4   2:31:08.0     11:24/M
      73    Haley Duke                        Tampa  FL            2338   35      855      2:29:31.7   2:30:57.9     11:25/M
      74    Christine Sakaniwa                Tampa  FL            3028   36      865      2:30:11.2   2:31:10.9     11:28/M
      75    Melissa Walters                   Tampa  FL            3236   35      870      2:30:20.5   2:32:38.8     11:29/M
      76    Raquel Brown                      Spring Hill  FL      2146   35      904      2:33:29.3   2:35:19.4     11:43/M
      77    Lisa Canamero                     Tampa  FL            2182   36      918      2:34:15.3   2:35:20.3     11:46/M
      78    Carla Perez                       Tampa  FL            2910   37      923      2:34:51.9   2:38:15.8     11:49/M
      79    Ryan Mcgrath                      Centreville  VA      2781   35      926      2:35:10.1   2:37:58.5     11:51/M
      80    A Scott, Jr                       Odenville  AL        3069   39      942      2:37:02.6   2:39:02.0     11:59/M
      81    Natasha Dharmaratnam              Tampa  FL            2314   38      946      2:37:46.0   2:39:27.9     12:03/M
      82    Melanie Redding                   Tampa  FL            2961   38      949      2:38:07.5   2:39:29.9     12:04/M
      83    Judi Morrell                      Tampa  FL            2834   39      958      2:38:47.8   2:39:38.7     12:07/M
      84    Stephany Curchy                   Tampa  FL            2265   36      962      2:39:19.2   2:40:44.5     12:10/M
      85    Barbara Keenan                    Clearwater  FL       2621   35      967      2:39:34.9   2:40:57.8     12:11/M
      86    Kimberly Poulin                   Treasure Island  FL  2935   38      983      2:41:32.3   2:42:33.6     12:20/M
      87    Chantia McClelland                Largo  FL            3415   38      994      2:42:14.2   2:43:31.4     12:23/M
      88    Breezi Stanislaus                 Winter Haven  FL     3126   36     1005      2:42:39.8   2:43:40.0     12:25/M
      89    Amy Radano                        Lakeland  FL         3439   39     1008      2:42:51.4   2:44:12.4     12:26/M
      90    Michelle Buchanan                 Colorado Springs  C  2153   37     1013      2:43:32.1   2:44:50.2     12:29/M
      91    Nicole Mercer                     Tallahassee  FL      2808   39     1027      2:45:19.4   2:47:18.2     12:37/M
      92    JENN AYER                         ENGLEWOOD  FL        2044   38     1028      2:45:19.6   2:46:15.5     12:37/M
      93    Laura Rodriguez                   Land O Lakes  FL     3000   36     1037      2:46:36.6   2:48:10.5     12:43/M
      94    Heather Farris                    Pinellas Park  FL    2379   36     1038      2:46:42.2   2:48:37.9     12:44/M
      95    Jennifer Wade                     Pinellas Park  FL    3227   38     1039      2:46:44.2   2:48:40.0     12:44/M
      96    Laura Jenkins                     Seminole  FL         3388   35     1042      2:47:05.3   2:48:13.1     12:45/M
      97    Shannon Temming                   Clearwater  FL       3161   36     1044      2:47:24.3   2:49:10.8     12:47/M
      98    Dana Williams                     Tampa  FL            3282   36     1048      2:47:51.9   2:50:03.9     12:49/M
      99    Allison Guagliardo                Tampa  FL            3373   39     1066      2:49:45.4   2:52:02.0     12:57/M
     100    Kristen Williams                  Dade City  FL        3285   35     1069      2:50:56.5   2:52:54.2     13:03/M
     101    Amanda Reutimann                  Zephyrhills  FL      2969   37     1071      2:50:58.0   2:52:54.8     13:03/M
     102    Jessica Strauss                   Ocala  FL            3144   36     1084      2:54:09.7   2:56:04.6     13:18/M
     103    Cynthia Parlante                  Land O Lakes  FL     2896   38     1088      2:54:55.1   2:57:11.4     13:21/M
     104    Amy Anderson                      Longwood  FL         2025   36     1095      2:55:48.1   2:57:56.7     13:25/M
     105    Molly novosael                                         3571   37     1099      2:56:10.4   2:57:39.8     13:27/M
     106    Kristin Margetis                  Tampa  FL            2744   38     1100      2:56:16.6   2:57:48.3     13:27/M
     107    Solymar Marengo                   Largo  FL            2743   35     1103      2:56:20.8   2:57:05.3     13:28/M
     108    Jill Alvarez                      Lutz  FL             2021   37     1116      2:59:29.4   3:01:33.8     13:42/M
     109    Robin Fitzwater                   Winter Park  FL      2398   39     1120      3:00:14.7   3:02:15.1     13:45/M
     110    Kym Householder                   Safety Harbor  FL    3385   39     1139      3:02:41.0   3:03:41.5     13:57/M
     111    Sally Collins                     Duette  FL           2224   39     1141      3:03:16.4   3:05:29.6     13:59/M
     112    Amie Leckwold                     Green Cove Springs   2692   38     1145      3:04:03.6   3:05:31.1     14:03/M
     113    Amy Perry                         Valrico  FL          2913   37     1147      3:04:23.9   3:05:47.7     14:05/M
     114    Cindy Christie                    Tarpon Springs  FL   2202   37     1158      3:11:59.1   3:13:56.0     14:39/M
     115    Lynn Webb                         Largo  FL            3253   36     1160      3:13:22.4   3:15:06.3     14:46/M
     116    Jenny Hemond                      Clearwater  FL       2531   35     1166      3:20:20.6   3:21:51.9     15:18/M
     117    Jennifer Erwin                    Clearwater  FL       2365   38     1187      3:42:29.8   3:44:04.8     16:59/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Michael Poirier                   Fayetteville  NC     3434   40       13      1:27:14.0   1:27:16.1      6:40/M
       2    Scott Hacking                     Palm Harbor  FL      2489   43       23      1:29:59.4   1:30:01.0      6:52/M
       3    Chris Conte                       Marietta  GA         2232   42       24      1:30:02.0   1:30:04.2      6:52/M
       4    Jeff Ellis                        Tampa  FL            3360   40       34      1:34:57.4   1:35:00.3      7:15/M
       5    Chad Clark                        Winter Garden  FL    2207   42       41      1:36:20.9   1:36:22.5      7:21/M
       6    Derrick Davis                     Palm Harbor  FL      2279   42       48      1:37:42.4   1:37:46.1      7:27/M
       7    Derek Magnuson                    Tampa  FL            2734   43       53      1:37:57.1   1:38:05.6      7:29/M
       8    David Leung                       Riverview  FL        2703   41       59      1:39:21.8   1:39:31.9      7:35/M
       9    Rob Hoyt                          Palm Harbor  FL      2561   44       60      1:39:28.1   1:39:32.9      7:36/M
      10    Michael Ferguson                  Safety Harbor  FL    3365   42       61      1:39:50.4   1:40:04.7      7:37/M
      11    Matt McNally                      St Petersburg  FL    3520   41       64      1:40:12.4   1:40:19.9      7:39/M
      12    Ken Page                          Lutz  FL             3524   40       65      1:40:15.5   1:40:38.0      7:39/M
      13    Douglas Whiteley                  Trinity  FL          3275   43       68      1:40:26.1   1:40:36.0      7:40/M
      14    Stan Fivecoat                     Trinity  FL          2399   44       84      1:42:57.8   1:43:02.2      7:52/M
      15    Dave Jansen                       Safety Harbor  FL    3386   43       89      1:43:42.8   1:43:49.7      7:55/M
      16    Mete Acar                         Safety Harbor  FL    2006   42       98      1:44:04.4   1:44:16.2      7:57/M
      17    Tony Richgels                     Tampa  FL            2977   44      106      1:44:55.4   1:45:14.8      8:01/M
      18    David Hepner                      Clearwater  FL       2533   43      112      1:45:06.4   1:45:47.9      8:01/M
      19    Glen Richard                      St. Petersburg  FL   2973   44      120      1:45:43.2   1:45:53.7      8:04/M
      20    Olav Van Hunnik                   Palm Harbor  FL      3209   43      126      1:46:13.3   1:46:31.0      8:06/M
      21    David Kaufman                     St Petersburg  FL    2620   44      138      1:47:42.7   1:47:56.2      8:13/M
      22    Tedd Constantine                  Clearwater  FL       2231   41      142      1:47:48.8   1:48:30.3      8:14/M
      23    Steve Hasselbach                  Tampa  FL            3376   40      174      1:49:55.7   1:50:05.0      8:23/M
      24    Michael Farrier                   Valrico  FL          2378   43      176      1:50:02.6   1:50:24.2      8:24/M
      25    Daniel Tillis                     Eeustisustis  FL     3180   40      202      1:51:55.5   1:52:24.1      8:33/M
      26    Nate Brogdon                      Tampa  FL            2135   42      204      1:52:07.0   1:53:01.6      8:34/M
      27    Andrew Safko                      St. Petersburg  FL   3024   44      214      1:52:41.4   1:52:55.8      8:36/M
      28    Dan Kurina                        Clearwater  FL       2666   40      222      1:53:02.5   1:54:18.0      8:38/M
      29    Eric Zaretsky                     Safety Harbor  FL    3317   41      225      1:53:12.1   1:54:06.5      8:38/M
      30    Nicholas Lavenant                 Tampa  FL            3400   40      247      1:54:46.0   1:56:12.3      8:46/M
      31    Darren Eaton                      Clearwater  FL       2346   43      250      1:54:51.0   1:55:18.4      8:46/M
      32    Steven Gyurkovics                 Clearwater Beach  F  3508   41      258      1:55:33.9   1:55:42.2      8:49/M
      33    Travis Corbin                     Carl Junction  MO    2251   40      267      1:55:50.9   1:56:00.1      8:51/M
      34    Jason Gonzales                    Tampa  FL            2464   41      270      1:55:59.2   1:56:31.3      8:51/M
      35    Mike Nixon                        Lithia  FL           2867   43      284      1:56:41.2   1:58:33.6      8:54/M
      36    Greg Mitchell                     New Port Richey  FL  2824   42      295      1:57:25.4   1:58:05.7      8:58/M
      37    Kevin Jans                        Saint Petersburg  F  2590   40      297      1:57:29.3   1:57:44.1      8:58/M
      38    Albert Smith                      Yulee  FL            3101   44      315      1:58:12.2   1:58:34.0      9:01/M
      39    Evan OSullivan                    Safety Harbor  FL    2882   41      325      1:58:38.7   1:59:27.2      9:03/M
      40    Jean-Paul Deeb                    Land O Lakes  FL     2293   41      332      1:59:04.6   1:59:33.2      9:05/M
      41    Brian Coleman                     Tampa  FL            2221   42      333      1:59:04.7   1:59:42.5      9:05/M
      42    David Taylor                      Tampa  FL            3461   44      338      1:59:13.5   2:00:22.8      9:06/M
      43    Kevin Murphy                      St. Petersburg  FL   2845   43      358      2:01:08.7   2:01:42.0      9:15/M
      44    Michael Perry                     Wesley Chapel  FL    2916   42      388      2:03:22.7   2:03:57.2      9:25/M
      45    CAREY BIRCH                       CLEARWATER  FL       2092   44      395      2:03:38.1   2:05:43.8      9:26/M
      46    Matteo Arena                      Milwaukee  WI        2038   40      413      2:04:29.0   2:04:53.8      9:30/M
      47    Richard Menold                    Tampa  FL            2804   43      427      2:05:41.4   2:06:11.1      9:36/M
      48    Joseph Rosenberger                Clearwater  FL       3017   44      430      2:05:48.0   2:06:41.1      9:36/M
      49    Colby Arends                      Tampa  FL            3327   41      435      2:05:53.2   2:06:30.2      9:37/M
      50    Jeff Callahan                     Clearwater  FL       3542   42      441      2:06:24.0   2:06:47.2      9:39/M
      51    David Shiner                                           3577   42      456      2:07:15.3   2:07:22.6      9:43/M
      52    Sean Pirone                       Brandon  FL          2925   43      462      2:07:41.1   2:09:48.1      9:45/M
      53    Jason Lindholm                    Clarion  PA          3406   40      476      2:08:13.4   2:10:03.3      9:47/M
      54    Jon Abresch                       St Robert  MO        2004   42      478      2:08:15.0   2:09:08.9      9:47/M
      55    David Kirkwood                    Odessa  FL           2641   44      483      2:08:35.9   2:10:06.5      9:49/M
      56    Eduardo Wolf                      Tarpon Springs  FL   3541   42      504      2:09:41.3   2:11:37.8      9:54/M
      57    David Boyle                       TAMPA  FL            2115   40      508      2:09:51.0   2:10:35.7      9:55/M
      58    K Marzban                         Palm Harbor  FL      3517   43      563      2:12:12.4   2:14:08.2     10:05/M
      59    Chad Isbell                       Tampa  FL            2577   41      570      2:12:23.4   2:14:08.8     10:06/M
      60    J. Bangos                         Clearwater  FL       2053   43      583      2:12:59.4   2:13:30.9     10:09/M
      61    Sean Ferguson                     Wellington  FL       2387   44      585      2:13:06.9   2:13:24.1     10:10/M
      62    Andrew Messiah                    Lutz  FL             3566   40      612      2:14:22.1   2:14:22.1     10:15/M
      63    Aaron Stopford                    Tarpon  FL           3143   41      615      2:14:27.3   2:14:27.3     10:16/M
      64    Brad Bell                         Tampa  FL            2074   41      616      2:14:27.6   2:15:34.8     10:16/M
      65    Irand Smith                       Tampa  FL            3105   40      624      2:15:00.2   2:15:25.6     10:18/M
      66    Brian McKinley                    Bradenton  FL        2785   43      644      2:16:19.8   2:17:12.8     10:24/M
      67    Geoff Kress                       Palm Harbor  FL      2661   41      651      2:16:34.9   2:17:01.1     10:25/M
      68    Joshua Kolanko                    Odessa  FL           2653   41      685      2:18:33.8   2:20:49.3     10:35/M
      69    Vernon Uhlenbrauck                Cary  NC             3204   41      689      2:18:44.0   2:18:44.0     10:35/M
      70    Bob Schaecher                     Olsdmar  FL          3444   41      692      2:19:02.7   2:21:24.0     10:37/M
      71    Mark McDaniel                     St Petersburg  FL    2776   43      708      2:19:53.6   2:22:20.2     10:41/M
      72    Tom Costello                      Land O Lakes  FL     2255   44      713      2:20:09.3   2:22:16.9     10:42/M
      73    Billy Hartman                     Pinellas Park  FL    2510   41      732      2:21:05.4   2:23:28.5     10:46/M
      74    Roger McMullen                    Casselberry  FL      2791   44      736      2:21:10.8   2:21:46.5     10:47/M
      75    Jerry White                       Tampa  FL            3272   40      756      2:22:13.8   2:23:17.5     10:51/M
      76    Ricardo Kanahan                   Tampa  FL            2617   43      757      2:22:16.1   2:24:29.9     10:52/M
      77    Shawn Tabor                       Wesley Chapel  FL    3154   43      764      2:23:00.6   2:24:35.0     10:55/M
      78    JJ Johnston                       Odessa  FL           2598   43      766      2:23:10.2   2:25:06.6     10:56/M
      79    Michael Campbell                  Apollo Beach  FL     2177   41      770      2:23:41.4   2:24:15.8     10:58/M
      80    Mark Dutton                       Lutz  FL             2345   43      785      2:24:38.4   2:28:02.8     11:02/M
      81    Bjorn Holmstrom                   Tampa  FL            3384   43      790      2:24:57.3   2:26:04.3     11:04/M
      82    Frank Massotto                    Palm Harbor  FL      2754   40      799      2:25:17.5   2:27:11.7     11:05/M
      83    Kevin Oatman                      Sarasota  FL         2874   44      813      2:25:55.2   2:26:48.6     11:08/M
      84    Robert Rodriguez                  Seffner  FL          3001   43      839      2:28:38.7   2:29:46.8     11:21/M
      85    Mike Smith                        Hudson  FL           3108   41      858      2:29:51.6   2:30:57.3     11:26/M
      86    Shawn Wolf                        Safety Harbor  FL    3296   43      896      2:32:32.6   2:33:10.6     11:39/M
      87    Jc Martin                         Tampa  FL            2751   40      900      2:32:47.8   2:33:28.3     11:40/M
      88    Alex Gregory                      Land O' Lakes  FL    2478   44      931      2:35:35.4   2:36:40.5     11:53/M
      89    John Garber                       Harrisonburg  VA     2431   43      951      2:38:14.0   2:39:28.9     12:05/M
      90    Shawn Gregory                     Lithia  FL           3372   43      955      2:38:32.9   2:39:57.6     12:06/M
      91    Russ Sarratt                      Palm Harbor  FL      3041   44      973      2:40:30.9   2:42:15.5     12:15/M
      92    Eric Staffin                      Tampa  FL            3124   42     1009      2:42:55.1   2:44:52.6     12:26/M
      93    Kevin Gallagher                   Tarpon Springs  FL   3505   44     1110      2:58:20.9   3:00:36.8     13:37/M
      94    Keon Boozarjomehri                Safety Harbor  FL    2110   44     1165      3:19:47.8   3:21:36.7     15:15/M
      95    Dave Mari                                              3576   40     1185      3:36:52.6   3:38:12.3     16:33/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Beth Wimberly                     Tampa  FL            3291   41       85      1:43:01.1   1:43:13.3      7:52/M
       2    Natalie Conte                     Marietta  GA         2233   41       86      1:43:23.1   1:43:38.7      7:54/M
       3    Heather Bilotta                   Tampa  FL            2091   41       92      1:43:49.8   1:44:06.3      7:55/M
       4    Jennifer Grow                     Inverness  FL        2482   43      105      1:44:48.7   1:45:18.9      8:00/M
       5    Trude Hellesen                    Tampa  FL            2526   40      113      1:45:14.6   1:45:29.8      8:02/M
       6    Monica Bradley                    Saint Petersburg  F  3334   41      124      1:46:05.1   1:46:09.1      8:06/M
       7    Lori Stone                        Largo  FL            3137   40      151      1:48:25.5   1:49:49.3      8:17/M
       8    Lori Lichtenwalter                Macungie  PA         2706   43      168      1:49:17.1   1:49:24.3      8:21/M
       9    Mary Ann Giese                    Tampa  FL            3458   43      169      1:49:23.5   1:49:33.9      8:21/M
      10    Chris Fox                         Whitefish Bay  WI    2411   40      178      1:50:19.6   1:50:35.8      8:25/M
      11    Becky Shum                        Orlando  FL          3085   40      185      1:50:47.0   1:51:24.6      8:27/M
      12    Debbie Latham                     New Port Richey  FL  2686   44      190      1:50:55.0   1:51:37.5      8:28/M
      13    Gilly Garcia                      Wesley Chapel  FL    2433   42      193      1:50:58.3   1:51:34.0      8:28/M
      14    Tracy Christensen                 Tampa  FL            2201   40      213      1:52:40.1   1:53:01.6      8:36/M
      15    Autumn Besselman                  Pittsburgh  PA       2086   44      215      1:52:42.2   1:52:48.9      8:36/M
      16    Eve Barrett                       Dunedin  FL          2057   43      217      1:52:44.8   1:53:42.4      8:36/M
      17    Laura Enie                        Crystal Beach  FL    3361   43      218      1:52:46.8   1:53:43.9      8:36/M
      18    Carol-Lynn Lakey Roman            Clearwater  FL       2675   40      220      1:52:58.6   1:53:06.4      8:37/M
      19    Stephanie Siewert                 Tampa  FL            3091   41      228      1:53:33.3   1:53:44.4      8:40/M
      20    Lynn Donofrio                     Land O Lakes  FL     2326   43      233      1:53:49.4   1:54:01.1      8:41/M
      21    Christina Ramasanto               St Petersburg  FL    2948   41      236      1:53:52.5   1:54:10.5      8:42/M
      22    Michelle Gallagher                Safety Harbor  FL    2428   40      237      1:53:57.8   1:55:19.6      8:42/M
      23    Tracey Tripp                      Tampa  FL            3191   40      242      1:54:19.5   1:54:46.5      8:44/M
      24    Aprile Destefano                  Palm Harbor  FL      2311   41      249      1:54:49.4   1:55:54.7      8:46/M
      25    Adrienne Barrett                  Seminole  FL         2056   43      276      1:56:12.4   1:56:31.9      8:52/M
      26    Cherie Slusser                    Largo  FL            3100   43      277      1:56:13.3   1:56:34.6      8:52/M
      27    Lisa Safko                        St. Petersburg  FL   3025   44      279      1:56:22.9   1:56:36.5      8:53/M
      28    Marie-Josee Lepine                Candiac, Quebec  FL  2701   41      301      1:57:37.1   1:58:23.8      8:59/M
      29    Bonnie Smith                      Palm Harbor  FL      3103   43      331      1:59:04.4   1:59:17.9      9:05/M
      30    Anna Schlemmer                    Land O Lakes  FL     3053   40      341      1:59:22.7   1:59:38.4      9:07/M
      31    Jill Brown                        Clearwater  FL       3502   44      352      2:00:40.6   2:01:29.3      9:13/M
      32    Sandy Epstein                     Pinellas Park  FL    2363   43      374      2:02:07.0   2:02:22.9      9:19/M
      33    Kendra Richgels                   Tampa  FL            2975   42      384      2:03:00.0   2:03:19.5      9:23/M
      34    Paula Signorelli                  Clearwater  FL       3092   41      387      2:03:20.5   2:05:24.0      9:25/M
      35    Rebecca Chesser                   Odessa  FL           2198   40      397      2:03:40.1   2:04:05.4      9:26/M
      36    Nicole Ford                       New Port Richey  FL  3366   43      400      2:03:50.7   2:04:23.3      9:27/M
      37    Emily Craig                       St. Petersburg  FL   2259   43      404      2:04:08.5   2:04:38.6      9:29/M
      38    Amy Anderson                      St. Petersburg  FL   2024   43      406      2:04:09.4   2:04:38.5      9:29/M
      39    Melanie Walters                   Clearwater  FL       3235   43      409      2:04:21.7   2:05:14.0      9:30/M
      40    Tammy Bennett                     Mulberry  FL         2081   40      418      2:04:48.1   2:05:06.7      9:32/M
      41    DONNA STERLING                    LAKELAND  FL         3132   42      426      2:05:38.1   2:07:26.2      9:35/M
      42    Robin Moen                        Pinellas Park  FL    2827   43      428      2:05:44.5   2:06:29.1      9:36/M
      43    Stasia Lehmann                    Tampa  FL            2696   42      429      2:05:48.0   2:06:08.8      9:36/M
      44    Vanessa Del Orbe                  Jacksonville  FL     2298   43      431      2:05:49.7   2:06:29.7      9:36/M
      45    Erin Meconnahey                   Palm Harbor  FL      2796   44      434      2:05:50.9   2:06:48.1      9:36/M
      46    Lisa Yttri                        Bradenton  FL        3313   43      439      2:06:05.7   2:06:17.1      9:37/M
      47    Stacie Mason                      Sarasota  FL         2752   43      469      2:08:00.1   2:08:53.9      9:46/M
      48    Claire Coolbeth                   Falls Village  CT    2241   40      492      2:09:07.8   2:09:28.3      9:51/M
      49    Joyce Golden                      Clearwater  FL       2463   43      499      2:09:27.5   2:09:43.5      9:53/M
      50    Sherry Smith                      Tampa  FL            3109   42      512      2:10:00.8   2:10:26.0      9:55/M
      51    Angie May                         Wesley Chapel  FL    2757   44      520      2:10:21.8   2:10:41.9      9:57/M
      52    MaryPat Miguel                    Tampa  FL            2815   40      522      2:10:29.4   2:11:18.6      9:58/M
      53    Ingrid Stavish                    Odessa  FL           3128   42      532      2:11:07.8   2:11:36.3     10:01/M
      54    Sarah Ellis                       Tampa  FL            2355   42      536      2:11:21.9   2:11:57.4     10:02/M
      55    Trang Bryan                       Lutz  FL             2152   40      542      2:11:36.9   2:12:48.8     10:03/M
      56    Elizabeth Richard                 St. Petersburg  FL   2972   43      553      2:11:51.9   2:12:47.1     10:04/M
      57    Jennifer Loefgren                 Parrish  FL          2711   40      555      2:11:56.6   2:12:13.2     10:04/M
      58    Kellie Eaton                      Clearwater  FL       2347   41      557      2:11:58.6   2:12:26.2     10:04/M
      59    Lisa Webb                         Clearwater  FL       3252   43      562      2:12:07.5   2:14:07.7     10:05/M
      60    Lisa Polk                         Tampa  FL            2930   42      573      2:12:26.8   2:13:03.3     10:07/M
      61    Gretchen Denninger                Land O Laks  FL      2307   41      579      2:12:43.9   2:13:22.9     10:08/M
      62    Cindy Ziegler                     Tampa  FL            3488   40      581      2:12:52.4   2:13:48.9     10:09/M
      63    Carla Wilson                      Apollo Beach  FL     3483   44      592      2:13:31.1   2:14:05.9     10:12/M
      64    Tracey Kaly                       Oldsmar  FL          3391   40      598      2:13:48.9   2:14:27.4     10:13/M
      65    Katie Yu                          Pinellas Park  FL    3314   43      605      2:14:07.3   2:15:33.8     10:14/M
      66    Anne Gilbert                      Clearwater  FL       2453   42      613      2:14:22.9   2:15:24.3     10:15/M
      67    Heather Elliott                   Muskego  WI          2353   43      619      2:14:45.9   2:16:48.2     10:17/M
      68    Cheryl Dion                       St. Petersburg  FL   3497   42      621      2:14:49.5   2:16:06.9     10:17/M
      69    Theresa Macdonald                 Dunedin  FL          3516   43      626      2:15:12.4   2:15:58.0     10:19/M
      70    Adina Rincon                      Largo  FL            2979   43      637      2:16:04.2   2:16:55.3     10:23/M
      71    Kimberly McKinley                 Bradenton  FL        2786   42      643      2:16:19.6   2:17:12.9     10:24/M
      72    Brandi Quinn                      Tampa  FL            2941   42      650      2:16:33.7   2:17:04.7     10:25/M
      73    Karen Willis                      St Petersburg  FL    3287   41      652      2:16:35.3   2:17:17.7     10:26/M
      74    Laura Jeffers                     Tarpon Springs  FL   2592   40      655      2:16:48.7   2:17:40.6     10:27/M
      75    Linda Gaboury                     Tampa  FL            2422   43      658      2:17:00.1   2:18:15.3     10:27/M
      76    Celeste Ramirez                   Tampa  FL            2949   42      667      2:17:33.4   2:17:51.0     10:30/M
      77    Wendy Melton                      VALRICO  FL          2799   42      674      2:17:50.9   2:18:33.1     10:31/M
      78    Nanci Cernak                      Clearwater  FL       2189   41      691      2:18:59.8   2:21:06.7     10:37/M
      79    Tammy Schwarz                     New Port Richey  FL  3066   44      696      2:19:11.3   2:20:43.4     10:37/M
      80    Annette Stephen                   Miramar  FL          3131   43      758      2:22:30.1   2:23:14.6     10:53/M
      81    Kristin Anderson                  Tampa  FL            2026   40      759      2:22:31.2   2:24:08.5     10:53/M
      82    Deanne Costello                   Land O Lakes  FL     2254   40      773      2:23:57.3   2:26:04.1     10:59/M
      83    Jan Bodack                        Lutz  FL             2107   43      774      2:23:57.6   2:25:09.1     10:59/M
      84    Angi Falzoi                       Tallahasee  FL       2372   41      787      2:24:42.6   2:25:53.7     11:03/M
      85    Amy Beatty                        Dunedin  FL          2070   43      795      2:25:13.4   2:26:18.3     11:05/M
      86    Amy Peters                        Lagrange  GA         2917   43      800      2:25:21.2   2:26:29.4     11:06/M
      87    Angela Gould                      Tampa  FL            2471   42      809      2:25:42.8   2:27:43.0     11:07/M
      88    Laura Redfern                     Tallahassee  FL      2962   40      816      2:26:07.2   2:27:18.3     11:09/M
      89    Michelle Salgado                  Tampa  FL            3030   41      823      2:26:35.8   2:27:46.4     11:11/M
      90    Alexandra James                   Largo  FL            2588   43      826      2:26:40.2   2:28:58.4     11:12/M
      91    Lauren Pearson                    Cherry Hill  NJ      2905   40      828      2:27:00.5   2:28:05.2     11:13/M
      92    Johanne Caglianone                Tampa  FL            2172   40      831      2:27:09.7   2:28:30.6     11:14/M
      93    Lisa Ford                         Clearwater  FL       2408   41      834      2:27:59.2   2:28:19.2     11:18/M
      94    Angie Doyle                       Tampa  FL            2332   40      837      2:28:18.7   2:29:29.3     11:19/M
      95    Dawn McMahon                      New Port Richey  FL  2789   41      843      2:28:48.3   2:30:39.3     11:22/M
      96    Katharine Sellers                 Oldsmar  FL          3074   44      850      2:29:09.8   2:30:20.6     11:23/M
      97    Gwenn Hartley                     New Port Richey  FL  2508   40      857      2:29:49.8   2:31:00.0     11:26/M
      98    Holly Ritland                     Aplharetta  GA       2981   41      868      2:30:13.8   2:31:33.7     11:28/M
      99    Jennifer Williams                 Bradenton  FL        3283   41      876      2:30:51.5   2:33:01.8     11:31/M
     100    Jodi Teper                        Seminole  FL         3165   40      884      2:31:15.0   2:32:02.3     11:33/M
     101    Sarah Rada                        Saint Petersburg  F  2942   44      894      2:32:14.0   2:34:33.4     11:37/M
     102    Kristina Parkin-Buchman           Lutz  FL             2895   42      901      2:32:52.3   2:34:51.8     11:40/M
     103    Lori Ackerman                     Oldsmar  FL          3321   44      902      2:33:14.3   2:34:42.2     11:42/M
     104    Jennifer Tillis                   Eustis  FL           3181   44      921      2:34:34.8   2:35:38.6     11:48/M
     105    Carol Andrade                     Parrish  FL          3324   40      924      2:35:00.6   2:37:18.5     11:50/M
     106    Jody Criswell                     Clearwater  FL       2261   42      932      2:35:43.5   2:37:31.1     11:53/M
     107    Jennifer Paul                     Tampa  FL            2901   44      933      2:35:45.8   2:36:44.5     11:53/M
     108    Maria Santiago                    Largo  FL            3034   43      935      2:35:52.5   2:38:05.6     11:54/M
     109    Jessica Brasington                Gainesville  FL      2121   43      936      2:36:13.5   2:38:08.2     11:55/M
     110    Wendi Romano                      Lakeland  FL         3010   43      961      2:39:02.6   2:40:42.8     12:08/M
     111    Patricia Vanderwest               Tampa  FL            3475   41      970      2:39:58.2   2:41:42.5     12:13/M
     112    Josie Stewart                     Gainesville  FL      3133   41      971      2:40:11.3   2:42:06.8     12:14/M
     113    Nancy Sarratt                     Palm Harbor  FL      3040   43      974      2:40:31.1   2:42:15.3     12:15/M
     114    Denyce Robinson                   Land O'Lakes  FL     2992   43      976      2:40:40.2   2:41:54.7     12:16/M
     115    Dawn Wilson                       Tampa  FL            3289   44     1002      2:42:35.1   2:43:23.3     12:25/M
     116    Kathie Kobelski                   Clearwater  FL       2650   42     1018      2:44:20.4   2:46:07.4     12:33/M
     117    Alma Alvarado-jones               Placida  FL          3323   42     1029      2:45:19.6   2:46:15.3     12:37/M
     118    Michelle Clark                    Pinellas Park  FL    2210   44     1030      2:45:34.2   2:46:58.4     12:38/M
     119    Karen Rich                        Tampa  FL            2971   42     1033      2:45:41.3   2:46:50.8     12:39/M
     120    Tracy Wilcox                      Lakeland  FL         3280   41     1035      2:46:00.4   2:47:39.6     12:40/M
     121    Kimberly Townsend                 Seminole  FL         3187   40     1043      2:47:24.3   2:49:10.8     12:47/M
     122    Beth Grimshaw                     Hope Mills  NC       2480   40     1046      2:47:44.0   2:49:40.0     12:48/M
     123    Amy Gall                          Tampa  FL            2426   41     1049      2:47:52.0   2:50:04.2     12:49/M
     124    Cathy Jones                       Riverview  FL        2601   44     1062      2:49:40.4   2:51:52.9     12:57/M
     125    Kim Laase                         Lithia  FL           3396   42     1064      2:49:42.3   2:51:06.3     12:57/M
     126    Stephanie Holland                 Land O Lales  FL     2548   42     1067      2:50:17.4   2:51:26.5     13:00/M
     127    Kathleen Robinson                 Omaha  NE            2993   43     1068      2:50:42.0   2:52:28.0     13:02/M
     128    Joy Boatman                       Naples  FL           2105   43     1072      2:52:12.6   2:53:54.6     13:09/M
     129    Kello Chickos                     Safety Harbor  FL    3554   43     1076      2:52:41.6   2:54:32.6     13:11/M
     130    Merna Dickey                      Valrico  FL          2315   44     1079      2:53:12.9   2:54:25.1     13:13/M
     131    Gloria Seda                       Orlando  FL          3070   43     1082      2:54:04.5   2:55:34.4     13:17/M
     132    Nicole Dickman                    Palm Harbor  FL      2318   40     1094      2:55:45.0   2:57:07.9     13:25/M
     133    Susanne Martell                   Palm Harbor  FL      2750   42     1098      2:56:09.4   2:57:58.2     13:27/M
     134    Rosa Walsh                        Lakeland  FL         3479   40     1107      2:57:23.7   2:59:06.8     13:32/M
     135    Maribel Grajales                  Wesley Chapel  FL    2474   41     1112      2:58:50.4   3:00:14.0     13:39/M
     136    Rachel Dowd                       Brandon  FL          3498   41     1115      2:59:05.4   2:59:05.4     13:40/M
     137    Sherri Cohen                      Deltona  FL          2220   43     1122      3:00:19.9   3:01:48.0     13:46/M
     138    Bridget McGuire                   Tampa  FL            2782   40     1133      3:01:33.9   3:03:19.3     13:52/M
     139    Jessica Auerbach                  Sarasota  FL         2042   43     1140      3:03:16.3   3:05:29.1     13:59/M
     140    Corinna Bellotte                  Tarpon Springs  FL   3331   44     1146      3:04:13.7   3:06:20.7     14:04/M
     141    Wendy Buheit                      Clearwater  FL       2155   44     1151      3:06:13.7   3:07:31.4     14:13/M
     142    Michelle Dusseau                  Winter Park  FL      2343   40     1155      3:09:58.5   3:10:14.7     14:30/M
     143    Vikki Caradonna                   Oldsmar  FL          2184   42     1156      3:10:10.3   3:11:42.7     14:31/M
     144    Gerri Kisch                       Tampa  FL            2644   44     1170      3:22:34.3   3:24:51.1     15:28/M
     145    Megan Rowland                     Tampa  FL            3442   43     1172      3:23:25.4   3:25:42.1     15:32/M
     146    Shelley Bowles                    Ocoee  FL            2114   44     1173      3:24:08.5   3:26:22.9     15:35/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    John Pierdomenico                 Temple  PA           2923   48       19      1:28:56.0   1:28:57.9      6:47/M
       2    David Moorehouse                  Palm Harbor  FL      3419   46       22      1:29:52.8   1:29:55.2      6:52/M
       3    kevin Bradbury                                         3579   47       30      1:33:23.6   1:33:41.5      7:08/M
       4    Vincent Vercamen                  Dunedin  FL          3218   47       35      1:35:29.8   1:35:29.8      7:17/M
       5    Mike Pontrelli                                         3582   46       37      1:35:40.0   1:35:52.7      7:18/M
       6    Bill Cottrell                     Belleair  FL         2257   45       46      1:37:20.8   1:37:22.5      7:26/M
       7    Aado Kommendant                   Howell  NJ           2655   46       77      1:41:54.7   1:42:05.3      7:47/M
       8    Mark Pietras                      Apollo Beach  FL     2924   45       95      1:43:51.6   1:44:00.3      7:56/M
       9    Petter Hellesen                   Tampa  FL            3378   48       99      1:44:05.9   1:44:21.4      7:57/M
      10    Jerry Meade                       Huntington  WV       2795   45      108      1:44:58.1   1:47:22.5      8:01/M
      11    Jack Shuten                       St Pete Beach  FL    3543   49      111      1:45:03.3   1:45:15.1      8:01/M
      12    Al Latchford, Jr.                 Tarpon Springs  FL   2685   49      123      1:45:57.0   1:46:26.3      8:05/M
      13    Ed Korshin                        Tampa  FL            2656   49      129      1:46:55.8   1:47:04.7      8:10/M
      14    Tom Gregoire                      Seminole  FL         2477   47      134      1:47:27.1   1:47:37.2      8:12/M
      15    Dow Johnson                       Clearwater  FL       2596   45      137      1:47:37.4   1:48:06.5      8:13/M
      16    Rich Larkin                       Winter Garden  FL    3398   45      139      1:47:42.9   1:47:52.6      8:13/M
      17    Bryan McGuire                                          3561   48      154      1:48:29.6   1:48:49.0      8:17/M
      18    Brad Glantz                       Lecanto  FL          3545   49      155      1:48:30.2   1:48:43.9      8:17/M
      19    Steve Hall                        Tampa  FL            2496   49      165      1:49:05.2   1:49:28.7      8:20/M
      20    Alan Teo                          Wesley Chapel  FL    3164   45      219      1:52:54.4   1:53:52.6      8:37/M
      21    Daniel Crawford                   New Port Richey  FL  2260   49      255      1:55:11.2   1:55:43.4      8:48/M
      22    Bill Day                          Valrico  FL          2286   47      260      1:55:34.8   1:55:48.7      8:49/M
      23    Mike Loefgren                     Parrish  FL          2712   48      280      1:56:24.5   1:56:41.2      8:53/M
      24    Chris Tucker                      South Pasadena  FL   3194   45      282      1:56:36.4   1:57:09.0      8:54/M
      25    Keith Rust                        Saint Petersburg  F  3443   49      293      1:57:14.2   1:57:23.3      8:57/M
      26    Frank Swekosky                    Safety Harbor  FL    3150   45      298      1:57:32.3   1:57:59.3      8:58/M
      27    David Goodman                     Tampa  FL            2467   49      318      1:58:18.8   1:58:18.8      9:02/M
      28    John Schlemmer                    Land O Lakes  FL     3054   47      339      1:59:22.0   1:59:38.5      9:07/M
      29    Kevin McDonnell                   Lakeville  MA        3519   49      373      2:02:01.3   2:02:39.9      9:19/M
      30    Sean Cooney                       Plymouth  MI         2243   46      376      2:02:10.6   2:04:08.8      9:20/M
      31    A Marzban                         Palm Harbor  FL      3518   47      396      2:03:40.1   2:05:35.9      9:26/M
      32    Vernon Lawter                     Hernando  FL         3401   48      403      2:04:02.3   2:04:35.4      9:28/M
      33    Hugo Scavino                      Wesley Chapel  FL    3046   46      416      2:04:46.2   2:06:26.7      9:31/M
      34    Lawrence Davis                    Niskayuna  NY        3351   46      461      2:07:34.7   2:07:57.4      9:44/M
      35    Michael Blue                      Clearwater  FL       2102   46      474      2:08:07.7   2:09:00.2      9:47/M
      36    Charles Birchall                  Mentor  FL           2093   49      485      2:08:39.5   2:09:21.8      9:49/M
      37    Sayyed Hussain                    Tampa  FL            2572   47      487      2:08:41.9   2:09:15.8      9:49/M
      38    Curtis Turney                     Brooksville  FL      3199   48      511      2:10:00.2   2:11:30.0      9:55/M
      39    Paul Cook                         Oldsmar  FL          3346   48      524      2:10:37.9   2:11:36.8      9:58/M
      40    John Thompson                     St Petersburg  FL    3173   46      623      2:14:58.1   2:16:24.0     10:18/M
      41    Alfonso Broxton                   St. Petersburg  FL   2148   47      630      2:15:43.6   2:16:30.9     10:22/M
      42    SANJAY MADAN                      SAFETY HARBOR  FL    2732   47      680      2:18:24.7   2:20:43.0     10:34/M
      43    James Justice                     Lithia  FL           2613   49      748      2:21:57.2   2:22:49.8     10:50/M
      44    Michael Turner                    Tampa  FL            3198   45      767      2:23:14.6   2:24:01.1     10:56/M
      45    Steve Buss                        Houston  TX          2169   47      779      2:24:27.4   2:24:44.9     11:02/M
      46    James Boatman                     Naples  FL           2104   45      849      2:29:09.5   2:30:52.5     11:23/M
      47    Kyle Bailey                       Tarpon Springs  FL   2049   46      869      2:30:16.6   2:31:34.7     11:28/M
      48    Jeoffrey Walters                  Tampa  FL            3234   45      871      2:30:21.1   2:32:38.9     11:29/M
      49    Paul Latham                       New Port Richey  FL  2687   49      885      2:31:18.2   2:32:01.8     11:33/M
      50    Ron Wertley                       Land O Lakes  FL     3263   45      911      2:34:05.9   2:34:28.7     11:46/M
      51    Daniel Schnorrenberg              Spring Hill  FL      3058   46     1017      2:43:54.1   2:44:23.6     12:31/M
      52    Kim Stoner                        Tampa  FL            3139   49     1020      2:44:27.9   2:46:25.5     12:33/M
      53    Thomas Harden                     Tampa  FL            2502   45     1024      2:45:01.4   2:47:12.5     12:36/M
      54    David Suarez                      Tampa  FL            3146   48     1045      2:47:27.3   2:49:39.0     12:47/M
      55    Matthew Ryan                      Orlando  FL          3529   45     1129      3:00:44.8   3:02:04.1     13:48/M
      56    Wesley Cherry                     Largo  FL            2196   49     1148      3:05:37.0   3:07:37.6     14:10/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Denise Landes                     Lutz  FL             3397   46       54      1:38:13.0   1:38:16.2      7:30/M
       2    Katherine Leahy                   Valrico  FL          2691   45       67      1:40:22.9   1:40:27.5      7:40/M
       3    Michele Howard                    Odessa  FL           2555   47      157      1:48:30.9   1:48:46.3      8:17/M
       4    Susan Hales                       Tarpon Springs  FL   2493   49      177      1:50:09.6   1:50:20.5      8:25/M
       5    Ileane Altamura                   Oldsmar  FL          2020   46      201      1:51:50.5   1:51:58.4      8:32/M
       6    Louise Donato                     Clearwater  FL       2325   49      229      1:53:39.1   1:53:58.9      8:41/M
       7    Lynn Villemure                    Tampa  FL            3223   46      241      1:54:15.8   1:56:01.1      8:43/M
       8    Ellie Teng                        Tampa  FL            3163   45      290      1:56:51.3   1:58:20.4      8:55/M
       9    Tracy Hart                        Ocala  FL            2507   48      300      1:57:36.4   1:57:58.8      8:59/M
      10    Shari Palasti                     Tampa  FL            2887   49      311      1:57:57.8   1:58:11.1      9:00/M
      11    Laurie Meyer                      Winter Haven  FL     2810   48      330      1:59:03.5   1:59:22.2      9:05/M
      12    Heidi Kelchner                    Tampa  FL            2625   49      344      1:59:43.5   2:00:06.5      9:08/M
      13    Tonya Svoboda                     Lutz  FL             3147   45      348      2:00:02.3   2:01:03.9      9:10/M
      14    Charlotte Thompson                Palm Harbor  FL      3536   46      353      2:00:40.7   2:01:29.3      9:13/M
      15    Susan Schaub                      Tampa  FL            3050   46      359      2:01:16.0   2:01:48.1      9:15/M
      16    Maryann LeBus                     Orefield  PA         3402   46      368      2:01:46.4   2:03:25.3      9:18/M
      17    Hope Bennett                      Tampa  FL            2079   48      370      2:01:52.8   2:02:24.3      9:18/M
      18    Renee Cohen                       Indian Rocks Beach   2219   46      378      2:02:26.6   2:02:45.3      9:21/M
      19    Michelle Nutting                  St.petersburg  FL    2872   47      381      2:02:52.6   2:04:17.0      9:23/M
      20    Susan Carbone                     Clearwater  FL       3012   48      386      2:03:12.6   2:03:57.9      9:24/M
      21    Shawn Woodworth                   St. Petersburg  FL   3303   45      405      2:04:08.9   2:04:38.6      9:29/M
      22    Deb Nazzari                       Ocala  FL            2855   45      410      2:04:23.2   2:04:48.5      9:30/M
      23    Susanne Donovan                   Clearwater  FL       2327   49      417      2:04:46.3   2:05:07.9      9:31/M
      24    Lisa Montie                       Palm Harbor  FL      2829   46      432      2:05:50.0   2:06:24.6      9:36/M
      25    Yolaine Groeller                                       3552   45      446      2:06:40.1   2:07:03.2      9:40/M
      26    Renee Harris                      Oldsmar  FL          2504   48      455      2:07:14.0   2:08:17.2      9:43/M
      27    Meri Galantis                     St. Petersburg  FL   3368   49      468      2:07:57.4   2:08:18.5      9:46/M
      28    Lynnette Apetz                    Lakeland  FL         2034   45      488      2:08:42.9   2:10:21.2      9:49/M
      29    Meryl Fuller                      Tampa  FL            2420   48      491      2:08:58.2   2:09:47.7      9:51/M
      30    Regina Walsh                      INDIAN ROCKS BEACH   3480   46      493      2:09:12.5   2:09:42.6      9:52/M
      31    Denise Day                        Tampa  FL            3352   45      494      2:09:16.4   2:10:46.6      9:52/M
      32    Sheila Kirkpatrick                Winter Garden  FL    2640   49      498      2:09:24.0   2:10:33.0      9:53/M
      33    Claudia Aguilar                   New Port Richey  FL  2141   47      505      2:09:47.4   2:10:51.6      9:54/M
      34    Sarah Robinson                    Safety Harbor  FL    2995   49      507      2:09:49.6   2:11:13.7      9:55/M
      35    Sue Edwards                       Odessa  FL           2351   47      514      2:10:04.3   2:10:39.6      9:56/M
      36    Michelle Backlund                 Safety Harbor  FL    2046   49      519      2:10:21.2   2:12:26.8      9:57/M
      37    Stacy Wilters                                          3484   49      525      2:10:38.8   2:11:03.4      9:58/M
      38    Brenda Copper                     Tampa  FL            3347   49      533      2:11:15.8   2:12:32.0     10:01/M
      39    Flower Jovia                      CLearwater  FL       3390   48      535      2:11:17.4   2:11:46.0     10:01/M
      40    Carmen Demske                     Clearwater  FL       2305   45      538      2:11:22.6   2:13:43.6     10:02/M
      41    Marai Vales                       At. Petersburg  FL   3205   48      545      2:11:45.0   2:12:50.9     10:03/M
      42    Althea Stearns                    Orlando  FL          3129   45      547      2:11:46.1   2:12:29.5     10:04/M
      43    Jacqueline Barnes                 Tampa  FL            2055   46      552      2:11:50.4   2:13:56.9     10:04/M
      44    Dianne Andresen                   Allentown  PA        3325   46      561      2:12:06.9   2:13:45.9     10:05/M
      45    Robin Greiwe                      Tampa  FL            2479   48      576      2:12:34.8   2:12:58.1     10:07/M
      46    Tammie Keyes                      Odessa  FL           2635   49      591      2:13:27.3   2:14:51.7     10:11/M
      47    Gina Munger                       Palm Harbor  FL      2842   47      603      2:13:54.6   2:16:09.5     10:13/M
      48    Kelly McBride                     Saint Petersburg  F  3414   47      611      2:14:21.8   2:15:03.9     10:15/M
      49    Ann Marie Barry                   Lithia  FL           2058   46      622      2:14:54.5   2:16:20.0     10:18/M
      50    Shirley Jump                      Palm Harbor  FL      2612   45      632      2:15:54.6   2:16:40.0     10:22/M
      51    Nikki Sobel                       Tampa  FL            3116   49      645      2:16:19.8   2:17:28.9     10:24/M
      52    Holly Columbo                     Land O Lakes  FL     2225   47      653      2:16:47.6   2:18:53.8     10:26/M
      53    Terri Potter                      Tampa  FL            2934   49      666      2:17:29.4   2:18:32.3     10:30/M
      54    Mary Rogers                       Springfield  IL      3006   48      681      2:18:26.0   2:18:51.8     10:34/M
      55    Suzanne Thatcher                  Lutz  FL             3167   47      693      2:19:03.2   2:20:55.7     10:37/M
      56    Sylvia Rivera                     Weston  FL           2982   47      697      2:19:24.4   2:19:41.5     10:38/M
      57    Christine Fazio                   Tampa  FL            2381   48      701      2:19:39.0   2:21:51.6     10:40/M
      58    Kimberle Darden                   Coral Springs  FL    2272   49      704      2:19:49.0   2:21:23.0     10:40/M
      59    Ginger Cox                        Tampa  FL            2258   45      729      2:20:59.4   2:22:40.9     10:46/M
      60    Yvonne Santiago                   Tampa  FL            3035   47      735      2:21:10.3   2:21:50.3     10:47/M
      61    Michele Bobala                    New Port Richye  FL  2106   46      737      2:21:12.7   2:21:28.1     10:47/M
      62    April Lott                        Clearwater  FL       2718   49      739      2:21:21.0   2:22:33.3     10:47/M
      63    Karla Turner                      Land O Lakes  FL     3197   48      740      2:21:26.1   2:23:25.2     10:48/M
      64    Dawn Clark                        Clearwater  FL       2208   49      742      2:21:34.1   2:22:46.1     10:48/M
      65    Robin Warnberg                    Wesley Chapel  FL    3241   47      743      2:21:35.1   2:23:26.8     10:48/M
      66    Sondra Elder                      Forest Park  IL      2352   48      751      2:22:04.6   2:24:08.0     10:51/M
      67    Jennifer Kern                     Gainesville  FL      2633   45      789      2:24:53.5   2:26:48.8     11:04/M
      68    Sharilyn Alatorre                 Odessa  FL           2013   46      796      2:25:14.2   2:26:48.8     11:05/M
      69    Shannon ODonnell                  TAmpa,  FL           3429   46      807      2:25:37.5   2:27:04.4     11:07/M
      70    Laurie Shumate                    Wesley Chapel  FL    3088   47      833      2:27:55.2   2:28:57.3     11:17/M
      71    Danielle Cooper                   Winter Garden  FL    2246   46      846      2:29:00.7   2:29:42.4     11:22/M
      72    Jane Burnette                     Lakeland  FL         3338   49      861      2:30:03.3   2:30:53.1     11:27/M
      73    Yvonne Jacobi                     Clearwater  FL       2585   48      866      2:30:13.1   2:31:30.2     11:28/M
      74    Lorraine Bennett                  Valrico  FL          2080   46      883      2:31:09.6   2:32:17.4     11:32/M
      75    Carine Paar                       Safety Harbor  FL    2885   46      891      2:32:12.1   2:32:50.7     11:37/M
      76    Julie Wooten                      Palm Harbor  FL      3304   48      899      2:32:38.0   2:34:45.2     11:39/M
      77    Claire Farnell                    Clearwater  FL       2375   49      905      2:33:29.5   2:35:13.0     11:43/M
      78    Kimberly Eppley                   Brooksville  FL      2362   49      914      2:34:09.2   2:36:20.1     11:46/M
      79    Lorena Flores Ortiz               Saint Petersburg  F  2405   48      915      2:34:10.6   2:35:23.6     11:46/M
      80    Colette Kovacs                    Palm Harbor  FL      2659   47      937      2:36:21.1   2:38:01.6     11:56/M
      81    Brenda Thompson                   Odessa  FL           3537   48      950      2:38:11.3   2:39:33.3     12:05/M
      82    Lydia Holt                        Palm Harbor  FL      2551   48      954      2:38:30.3   2:40:18.2     12:06/M
      83    Denise Cadien                     Apopka  FL           2171   46      956      2:38:35.1   2:39:31.2     12:06/M
      84    Denise Durrance                   Lutz  FL             2341   45      975      2:40:38.7   2:42:28.8     12:16/M
      85    Michelle Turney                   Brooksville  FL      3201   46      990      2:42:04.9   2:43:38.5     12:22/M
      86    Julie Fitzpatrick                 Temple Terrace  FL   2397   45     1004      2:42:35.5   2:43:39.7     12:25/M
      87    Lisette Childers                  Fort Collins  CO     3343   46     1006      2:42:41.0   2:44:45.5     12:25/M
      88    Gina Hadala                       St. Petersburg  FL   2490   46     1014      2:43:45.5   2:43:45.5     12:30/M
      89    Angela Klusman                    Winter Park  FL      2647   47     1051      2:48:32.1   2:49:51.2     12:52/M
      90    Marcia Wiggins                    Weirsdale  FL        3278   45     1056      2:49:05.5   2:51:00.7     12:54/M
      91    Dionja Dyer                       Tampa  FL            3357   46     1065      2:49:44.9   2:52:01.7     12:57/M
      92    Migdalia Esoff                    Wesley Chapel  FL    2367   46     1070      2:50:57.4   2:52:54.2     13:03/M
      93    Susan Forney                      Dover  FL            3500   49     1081      2:53:35.4   2:55:00.3     13:15/M
      94    Victoria Coffee                   Pinellas Park  FL    2216   45     1089      2:55:00.8   2:56:48.3     13:22/M
      95    Michaela Mallon                   Safety Harbor  FL    2736   49     1096      2:56:07.4   2:57:55.6     13:27/M
      96    Cathleen Schmitt                  Oldsmar  FL          3445   47     1101      2:56:16.7   2:58:37.8     13:27/M
      97    Lora Burnett                                           3337   46     1104      2:56:25.0   2:57:53.7     13:28/M
      98    Jenni Goodrich                    Saint Johns  FL      2468   49     1109      2:58:11.8   3:00:28.6     13:36/M
      99    Consuelo Fennell                  Lake Mary  FL        2386   49     1125      3:00:23.8   3:01:56.0     13:46/M
     100    Karen Gallagher                   Tarpon Springs  FL   2427   45     1128      3:00:43.6   3:02:59.3     13:48/M
     101    Debra Motes                       Tampa  FL            2838   49     1132      3:01:27.1   3:03:13.0     13:51/M
     102    Connie Schwab                     Lutz  FL             3061   48     1135      3:01:40.1   3:02:43.6     13:52/M
     103    Susan Massarsky                   Safety Harbor  FL    2753   49     1143      3:03:49.7   3:05:06.4     14:02/M
     104    Patricia Howland                  Potterville  MI      2558   45     1175      3:25:06.2   3:26:55.9     15:39/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Doug White                        Tampa  FL            3271   50       27      1:32:07.5   1:32:11.9      7:02/M
       2    Stephen Karpacs                   Tampa  FL            3549   51       38      1:35:41.1   1:35:45.9      7:18/M
       3    Patt Flynn                                             3560   52       71      1:40:50.6   1:40:54.7      7:42/M
       4    Francis Pinckers                  Gemmenich  XX        3526   51       80      1:42:27.7   1:42:30.8      7:49/M
       5    Chris Macklem                     Tolland  CT          2731   50       97      1:43:54.4   1:44:10.4      7:56/M
       6    Mike Miles                        Wayland  MA          3521   52      132      1:47:08.3   1:47:23.3      8:11/M
       7    Michael Walden                    Tampa  FL            3231   53      133      1:47:25.6   1:47:25.6      8:12/M
       8    Gary Cook                         Safety Harbor  FL    2237   54      162      1:48:50.8   1:49:02.8      8:18/M
       9    Dale Posey                        Lutz  FL             3435   50      164      1:48:58.7   1:48:58.7      8:19/M
      10    Jim Wells                         Kissimmee  FL        3261   50      172      1:49:50.8   1:49:54.5      8:23/M
      11    Charles Clennan                   Clearwater  FL       2213   53      200      1:51:49.1   1:52:00.0      8:32/M
      12    Bob Samples jr.                   St. Pete  FL         3530   51      205      1:52:08.0   1:52:28.4      8:34/M
      13    Ron Davis                         Bradenton  FL        2284   51      216      1:52:43.3   1:53:19.2      8:36/M
      14    Joe Sanchez                       Dade City  FL        3031   51      230      1:53:46.2   1:54:08.2      8:41/M
      15    Robert Cooper                     Odessa  FL           2247   54      322      1:58:25.9   1:58:45.7      9:02/M
      16    Dennis Ide                        Little Silver  NJ    2575   50      350      2:00:08.2   2:01:34.1      9:10/M
      17    Kenneth Klinker                   Dunedin  FL          2646   53      357      2:01:03.1   2:01:40.7      9:14/M
      18    Keith Roberts                     Clearwater  FL       2987   53      375      2:02:10.2   2:03:35.8      9:20/M
      19    Henry Smoot                       Largo  FL            3453   52      398      2:03:42.7   2:04:02.7      9:27/M
      20    Juan Serrano                      Tampa  FL            3075   50      420      2:04:56.9   2:05:14.1      9:32/M
      21    Dan Owens                         Tallahassee  FL      2884   54      447      2:06:44.5   2:08:28.1      9:40/M
      22    Ed Curry                          New Port Richey  FL  2268   52      450      2:06:49.2   2:07:13.3      9:41/M
      23    Thomas Prichard                   Woodstock  IL        3436   52      458      2:07:27.5   2:07:59.4      9:44/M
      24    Vince Cauterucci                  Odessa  FL           2188   53      463      2:07:41.1   2:08:39.2      9:45/M
      25    George Baker                      Plant City  FL       3492   53      464      2:07:44.6   2:08:21.9      9:45/M
      26    Richard Greco                     Palm Harbor  FL      3506   54      479      2:08:15.4   2:09:02.5      9:47/M
      27    Donald Feazell                    St Petersburg  FL    2382   54      481      2:08:23.7   2:09:01.2      9:48/M
      28    Robert Mosley                     St. Petersburg  FL   3422   54      495      2:09:16.9   2:09:46.8      9:52/M
      29    Fred Kreusch                      Seminole  FL         2662   53      530      2:10:57.3   2:12:18.2     10:00/M
      30    Karsten Jacobi                    Clearwater  FL       2584   51      564      2:12:13.5   2:13:30.9     10:06/M
      31    Don Disler                        #1503  FL            2320   52      567      2:12:18.8   2:12:42.1     10:06/M
      32    Tim Backlund                      Safety Harbor  FL    2047   52      580      2:12:45.4   2:14:49.0     10:08/M
      33    Tom Wilson                        Tampa  FL            3290   51      606      2:14:08.4   2:14:56.5     10:14/M
      34    Roberto Lluch                     Tampa  FL            2710   54      614      2:14:24.9   2:14:24.9     10:16/M
      35    Billy Cooper                      Wesley Chapel  FL    2244   53      663      2:17:17.9   2:17:38.2     10:29/M
      36    Jim Goodrich                      Saint Johns  FL      2469   50      711      2:20:01.4   2:20:51.5     10:41/M
      37    Bill Brown                        St Petersburg  FL    2140   50      718      2:20:23.5   2:22:21.2     10:43/M
      38    Mark Anderson                     Wesley Chapel  FL    2027   54      827      2:26:58.6   2:28:58.2     11:13/M
      39    Chris Coogan                      Fairfax  VA          2234   53      836      2:28:12.1   2:28:56.1     11:19/M
      40    Terry Saverson                    Land O Lakes  FL     3042   52      840      2:28:39.5   2:29:31.5     11:21/M
      41    Michael Busjahn                   Treasure Island  FL  3339   53      847      2:29:04.6   2:31:02.1     11:23/M
      42    Bobby Futch                       Tampa  FL            3367   54      860      2:29:58.0   2:31:05.9     11:27/M
      43    Lewis Langford                    Clearwater  FL       2679   52      874      2:30:32.5   2:32:00.3     11:29/M
      44    Nelson Snow                       Brooksville  FL      3110   50      907      2:33:41.1   2:34:46.3     11:44/M
      45    Kurt Hermann                      St. Petersburg  FL   2534   50      944      2:37:32.2   2:39:25.0     12:02/M
      46    Luis Allen                        Maitland  FL         2019   50     1023      2:44:58.5   2:45:53.9     12:36/M
      47    Kerry Brown                       Land O Lakes  FL     2143   52     1052      2:48:34.1   2:49:53.2     12:52/M
      48    Mark Schwab                       Lutz  FL             3062   53     1134      3:01:39.8   3:02:43.7     13:52/M
      49    David Zamora                      Tampa  FL            3316   54     1154      3:09:14.8   3:11:38.2     14:27/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Nancy Deskins                     Tampa  FL            2309   51      150      1:48:24.5   1:48:32.1      8:16/M
       2    Teresa Gadient                    Tampa  FL            2423   50      197      1:51:33.3   1:51:42.6      8:31/M
       3    Tina Rosato                       Palm Harbor  FL      3016   52      207      1:52:09.8   1:52:38.7      8:34/M
       4    Tracy Sanderson                   Valrico  FL          3033   52      209      1:52:17.2   1:52:17.2      8:34/M
       5    Lisa Sode                         Valrico  FL          3454   51      231      1:53:46.3   1:54:10.8      8:41/M
       6    Jackie Bernabe                    Lutz  FL             2084   51      235      1:53:51.6   1:53:51.6      8:41/M
       7    Jayne Baugher                     Madison  WI          2067   54      262      1:55:39.6   1:56:13.6      8:50/M
       8    Carol Nicholas                    Lecanto  FL          2863   50      287      1:56:46.3   1:57:16.7      8:55/M
       9    Leda Day                          Tampa  FL            2287   50      299      1:57:34.7   1:58:19.5      8:58/M
      10    Elena Debler                      Windermere  FL       2290   51      302      1:57:42.6   1:57:50.5      8:59/M
      11    Vera Sanchez                      Dade City  FL        3032   50      340      1:59:22.1   1:59:44.7      9:07/M
      12    Susan Devlin                      Orchard Park  NY     2312   53      362      2:01:26.4   2:02:16.8      9:16/M
      13    Christine Lenyo                   Palm Harbor  FL      3404   52      371      2:01:54.2   2:02:49.8      9:18/M
      14    Kathy Buresh                      Lutz  FL             2162   53      391      2:03:33.3   2:04:59.1      9:26/M
      15    Marilyn Kirchgesner               Springfield  IL      2639   54      412      2:04:29.0   2:04:51.6      9:30/M
      16    Julia Harrisd                     Safety Harbor  FL    2506   50      444      2:06:35.2   2:06:56.9      9:40/M
      17    Sandra Young                      Tampa  FL            3311   51      466      2:07:47.5   2:07:52.1      9:45/M
      18    Heidi Williams                                         3580   54      484      2:08:39.0   2:08:57.8      9:49/M
      19    Charlene Weaver                   Land O Lakes  FL     3248   51      486      2:08:40.1   2:09:21.9      9:49/M
      20    Elizabeth Vitek                   St. Petersburg  FL   3224   52      526      2:10:39.4   2:11:14.3      9:58/M
      21    Brenda Della Penna                Land O Lakes  FL     2302   53      544      2:11:44.5   2:12:36.6     10:03/M
      22    LORI POWELL                       PORT RICHEY  FL      2936   50      556      2:11:57.4   2:13:16.2     10:04/M
      23    Diane Lincoln                     INDIAN ROCKS BEACH   3405   50      586      2:13:10.1   2:13:46.2     10:10/M
      24    LInda Noyes                       Tampa  FL            2870   50      617      2:14:32.6   2:15:13.2     10:16/M
      25    Carla Codd                        Lakeland  FL         3344   53      631      2:15:47.8   2:16:37.2     10:22/M
      26    Debbie Hoy                        Plant City  FL       2559   50      634      2:15:59.7   2:18:09.7     10:23/M
      27    Jessica McWilliams                Englewood  FL        2794   54      657      2:16:52.4   2:18:10.8     10:27/M
      28    Shawn Kronenberger                Suwanee  GA          3512   50      665      2:17:25.3   2:18:45.5     10:29/M
      29    Kathy Arthur                      Tampa  FL            2040   50      672      2:17:48.3   2:19:08.7     10:31/M
      30    Arlie West                        Bradenton  FL        3264   52      673      2:17:49.8   2:18:39.3     10:31/M
      31    Michele Musto                     Lutz  FL             2847   53      679      2:18:15.4   2:19:17.6     10:33/M
      32    Teresa Bunn                       Tampa  FL            2157   54      690      2:18:53.6   2:19:05.4     10:36/M
      33    Sherry Nowotarski                 Seminole  FL         3427   53      700      2:19:34.1   2:19:58.6     10:39/M
      34    Margaret Reeser                   Tarpon Springs  FL   2964   54      717      2:20:22.7   2:22:21.4     10:43/M
      35    Robin Perkins                     Saint Petersburg  F  2911   50      741      2:21:31.8   2:22:45.9     10:48/M
      36    Sandra Dussalt                    Venice  FL           2342   50      771      2:23:42.5   2:24:42.6     10:58/M
      37    Patsy Stills                      Clearwater  FL       3134   51      786      2:24:39.0   2:26:45.3     11:03/M
      38    Jill Gould                        Largi  FL            2472   51      801      2:25:21.7   2:26:28.8     11:06/M
      39    Julie Cameron                     Wexford  PA          2174   53      815      2:26:04.5   2:26:50.8     11:09/M
      40    Marilee Mowinski                  Treasure Island  FL  3522   52      824      2:26:36.4   2:27:24.3     11:11/M
      41    Eileen Boyle                      Trinity  FL          2116   52      835      2:28:10.6   2:28:55.6     11:19/M
      42    Susan McConkey                    St. Petersburg  FL   2767   50      842      2:28:46.4   2:30:03.9     11:21/M
      43    Michelle Cook                     Safety Harbor  FL    2239   52      881      2:31:02.3   2:32:18.4     11:32/M
      44    DELLA LAPIERRE                    LARGO  FL            2682   53      887      2:31:33.1   2:32:34.7     11:34/M
      45    Lori-Ann Kuhn                     Wesley Chapel  FL    2664   51      893      2:32:13.9   2:33:16.9     11:37/M
      46    Lynn Hugus                        Clearwater  FL       2567   52      898      2:32:37.5   2:34:45.1     11:39/M
      47    Carolyn Kiper                     Saint Petersburg  F  2638   54      916      2:34:11.6   2:35:24.4     11:46/M
      48    Dawn Similo                       Lakewood Ranch  FL   3449   52      930      2:35:27.5   2:37:45.5     11:52/M
      49    Debbie May                        Attleboro  MA        2758   50      947      2:37:50.6   2:39:10.2     12:03/M
      50    Anne Baker                        Chatham  IL          2051   52      979      2:41:22.9   2:42:29.3     12:19/M
      51    Christine McConnell               Geneva  IL           2770   50      980      2:41:24.3   2:42:59.9     12:19/M
      52    Linda Davis                       Saint Charles  IL    2282   51      981      2:41:25.9   2:43:01.2     12:19/M
      53    Alison Hay                        Brandon  FL          2517   50     1010      2:42:55.1   2:44:52.2     12:26/M
      54    Tracy Stoner                      Tampa  FL            3140   53     1019      2:44:27.8   2:46:25.5     12:33/M
      55    LeeAnn Meltzer                    Jupiter  FL          2800   50     1041      2:47:01.4   2:48:16.5     12:45/M
      56    Amy Lein                          Altamonte Springs    2697   50     1092      2:55:15.8   2:56:52.2     13:23/M
      57    Vicki Howard                      Lutz  FL             2557   52     1108      2:58:11.3   3:00:28.4     13:36/M
      58    Sunshine Steph Taylor                                  3572   53     1117      3:00:04.6   3:01:34.5     13:45/M
      59    Sandy Kellenberger                Rancho Palos Verdes  2626   52     1131      3:01:07.9   3:02:49.5     13:50/M
      60    Marileta Bloodworth               Clearwater Beach  F  2101   53     1142      3:03:49.4   3:05:06.3     14:02/M
      61    Wendy Herlich                     Odessa  FL           3379   54     1144      3:03:55.2   3:05:04.3     14:02/M
      62    Anna Saether                      Center Moriches  NY  3023   52     1149      3:05:44.3   3:06:56.6     14:11/M
      63    Elda Gentry                       Tampa  FL            2445   51     1153      3:09:14.6   3:11:37.7     14:27/M
      64    Peg Menos                         Nashotah  WI         2805   54     1176      3:30:43.1   3:32:52.9     16:05/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    George Mccreary                   Treasure Island  FL  2775   57       51      1:37:50.7   1:37:54.8      7:28/M
       2    John Yanchunis                    Tampa  FL            3309   58       57      1:39:11.8   1:40:25.2      7:34/M
       3    David Lehosit Lehosit             Riverview  FL        3403   56       63      1:40:02.6   1:40:17.5      7:38/M
       4    Bill Clinton                                           3574   56       82      1:42:39.4   1:42:44.4      7:50/M
       5    Kevin Drury                       Weeki Wachee  FL     2336   55       93      1:43:51.3   1:44:02.6      7:56/M
       6    Terry Gruchow                     Oldsmar  FL          2483   58      104      1:44:40.1   1:45:27.9      7:59/M
       7    Gregory Mazman                    Palm Harbor  FL      2761   56      147      1:48:14.7   1:48:28.9      8:16/M
       8    Abilio Vieira                     St. Petersburg  FL   3477   55      234      1:53:50.2   1:54:01.9      8:41/M
       9    Mark Russell                      Orlando  FL          3528   57      239      1:54:10.3   1:54:16.6      8:43/M
      10    Greg Baugher                      Chippewa Falls  WI   2066   57      263      1:55:40.4   1:56:13.4      8:50/M
      11    William Zulas                     Clearwater  FL       3320   56      275      1:56:11.7   1:56:52.4      8:52/M
      12    George Stones                     St. Petersburg  FL   3141   56      296      1:57:27.0   1:58:03.2      8:58/M
      13    Emery Ivery                       Apollo Beach  HI     2579   58      361      2:01:21.4   2:02:05.4      9:16/M
      14    Tom Miller                        Tampa  FL            2821   58      437      2:06:03.4   2:06:31.9      9:37/M
      15    Mark King                         St Petersburg  FL    3511   57      480      2:08:17.3   2:10:06.8      9:48/M
      16    Paul Macleish                     Safety Harbor  FL    3410   56      506      2:09:49.5   2:11:41.0      9:55/M
      17    Barry Deetz                       New Port Richey  FL  2294   56      549      2:11:47.1   2:13:25.3     10:04/M
      18    Dino Romito                       Palm Harbor  FL      3011   55      568      2:12:19.1   2:13:07.2     10:06/M
      19    Bill Jarrett                      Avon Park  FL        3387   56      659      2:17:02.0   2:17:32.2     10:28/M
      20    Richard Hanisko                   Trinity  FL          2498   57      838      2:28:18.9   2:29:33.5     11:19/M
      21    Ed Del Favero                     St Petersburg  FL    3354   56      853      2:29:20.2   2:30:57.4     11:24/M
      22    Dennis Brandon                    Weeki Wachee  FL     2119   57      938      2:36:27.6   2:38:48.6     11:57/M
      23    Samuel Rorer                      Wimauma  FL          3014   57      992      2:42:12.6   2:43:11.4     12:23/M
      24    Wayne Shriver                     St Petersburg  FL    3084   57     1055      2:48:51.6   2:50:10.6     12:53/M
      25    Lynn Parkin                                            3573   56     1118      3:00:04.9   3:01:35.2     13:45/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Susan Cooke                       Odessa  FL           2240   55      131      1:47:06.2   1:47:11.9      8:11/M
       2    Judy Jimenez                      Tampa  FL            2593   58      208      1:52:16.7   1:52:16.7      8:34/M
       3    Mary Fairclough                   Springfield  IL      2371   58      221      1:52:59.9   1:53:22.0      8:37/M
       4    Lynn Morton                       Safety Harbor  FL    2836   55      268      1:55:55.1   1:56:20.3      8:51/M
       5    Ann Malloy                        Indian Shores  FL    3411   59      310      1:57:56.9   1:58:19.3      9:00/M
       6    Sherrie Mauzy                     Hudson  FL           2756   55      334      1:59:05.1   1:59:18.0      9:05/M
       7    Lisa Brown                        Odessa  FL           2144   59      383      2:02:58.7   2:03:24.3      9:23/M
       8    Susan Appenzeller                 Tarpon Springs  FL   2036   56      518      2:10:19.7   2:10:39.0      9:57/M
       9    Sheila Rogers                     Tampa  FL            3005   59      523      2:10:37.2   2:11:18.9      9:58/M
      10    Ann Burr                          Palm Harbor  FL      2168   56      584      2:13:02.6   2:13:54.9     10:09/M
      11    Janice Callaway                   Clearwater  FL       2173   56      600      2:13:52.5   2:14:41.6     10:13/M
      12    Sharon Campbell                   Tampa  FL            2178   57      635      2:16:03.8   2:16:50.3     10:23/M
      13    Muffie Sarginger                  Lutz  FL             3038   57      678      2:18:14.9   2:19:17.5     10:33/M
      14    Michelle Bell                     Safety Harbor  FL    2076   57      686      2:18:35.2   2:20:12.6     10:35/M
      15    Mahshid Arasteh                   Safety Harbor  FL    2037   56      706      2:19:51.0   2:21:39.3     10:41/M
      16    DAHLIA SUAREZ                     Lutz  FL             3145   55      723      2:20:31.7   2:21:31.0     10:44/M
      17    Jacqueline Conniff                Venice  FL           2229   56      769      2:23:24.1   2:23:59.0     10:57/M
      18    Lynn Sakaniwa                     Tampa  FL            3029   58      810      2:25:43.7   2:26:44.6     11:07/M
      19    Suzanne Brosseau                  Safety Harbor  FL    2139   57      820      2:26:18.8   2:27:58.0     11:10/M
      20    Julie Weakley                     Saint Petersburg  F  3482   56      841      2:28:45.4   2:30:04.0     11:21/M
      21    Nancy Robbins                     Palm Harbor  FL      2985   57      867      2:30:13.6   2:31:50.9     11:28/M
      22    Sue Hellmann                      Jacksonville  FL     2527   59      873      2:30:24.6   2:30:53.0     11:29/M
      23    Karen Florin                      Tarpon Springs  FL   2406   57      897      2:32:37.5   2:34:45.1     11:39/M
      24    Claire Keneally                   Tampa  FL            3553   58      988      2:41:49.8   2:42:35.8     12:21/M
      25    Nancy Wentink                     Bradenton  FL        3262   59      991      2:42:11.9   2:44:28.6     12:23/M
      26    Pat Rorer                         Wimauma  FL          3013   55      993      2:42:13.3   2:43:11.5     12:23/M
      27    Helen Plummer                     Jacksonville  FL     3433   57      999      2:42:22.7   2:42:50.5     12:24/M
      28    BJ Wajdowicz                      Lutz  FL             3228   55     1025      2:45:15.0   2:45:59.5     12:37/M
      29    Karen Farnham                     Palm Harbor  FL      2376   57     1034      2:45:55.6   2:47:33.7     12:40/M
      30    Anne Nolan                        Valrico  FL          2868   59     1090      2:55:09.4   2:56:45.5     13:22/M
      31    Nancy Austin                      Winter Park  FL      2043   57     1097      2:56:08.1   2:57:40.1     13:27/M
      32    Linda Jacobsen                    New Port Richey  FL  2586   58     1111      2:58:45.1   3:00:18.9     13:39/M
      33    Lee Anna Klele                    Orlando  FL          2645   55     1123      3:00:20.1   3:01:48.5     13:46/M
      34    Nancy Wheat                       Palm Harbor  FL      3268   58     1157      3:10:52.6   3:13:07.2     14:34/M
      35    Lynn Davis                        New Port Richey  FL  2283   59     1188      3:43:11.1   3:45:22.3     17:02/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Daniel Lavoie                     The Villages  FL     2688   62       32      1:34:14.0   1:34:14.0      7:12/M
       2    Keith Appenzeller                 Tarpon Springs  FL   2035   61      114      1:45:23.1   1:45:41.8      8:03/M
       3    Rob Faw                           Safety Harbor  FL    2380   60      170      1:49:30.2   1:49:36.4      8:22/M
       4    Rick Guyer                        WESLEY CHAPEL  FL    3507   62      248      1:54:46.9   1:55:44.4      8:46/M
       5    Dan Fisher                        West Olive  MI       2394   60      264      1:55:41.3   1:55:56.7      8:50/M
       6    Robert Morris                     Crystal Beach  FL    3421   60      354      2:00:49.4   2:01:08.0      9:13/M
       7    James McConnell, Jr               St. Petersburg  FL   2772   60      527      2:10:50.0   2:12:46.1      9:59/M
       8    Anthony Sakaniwa                  Tampa  FL            3027   64      574      2:12:26.9   2:13:23.7     10:07/M
       9    Joe Stancliff                     Tampa  FL            3125   60      698      2:19:26.0   2:19:56.6     10:39/M
      10    Jack Stone                        Tampa  FL            3135   62      710      2:19:55.8   2:19:55.8     10:41/M
      11    Roger Remec                       Sun City Center  FL  2967   64      750      2:22:04.0   2:24:26.7     10:51/M
      12    Monty Seidler                     Palm Harbor  FL      3073   63      903      2:33:26.2   2:34:40.2     11:43/M
      13    Edward Curran                     Clearwater  FL       2266   64      922      2:34:38.7   2:35:55.3     11:48/M
      14    Ted Pettus                        Dunedin  FL          2918   62     1077      2:52:52.3   2:54:45.4     13:12/M
      15    Paul Thibault                     WESTERVILLE  OH      3168   63     1093      2:55:28.3   2:57:08.3     13:24/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Karen Alexeev                     Gulfport  FL         2017   61      244      1:54:32.3   1:54:36.8      8:45/M
       2    Char Cooper                       Noblesville  IN      2245   63      292      1:57:03.5   1:57:27.0      8:56/M
       3    Liz Grasso                        Sarasota  FL         2476   63      482      2:08:31.0   2:09:24.8      9:49/M
       4    LINDA YORE                        Odessa  FL           3487   61      515      2:10:04.4   2:10:37.9      9:56/M
       5    Bonnie Wilson                     Longwood  FL         3288   60      596      2:13:45.8   2:14:30.6     10:13/M
       6    Debbie Wroten                     Lakeland  FL         3307   60      647      2:16:30.2   2:17:06.4     10:25/M
       7    Kathy Lundberg                    Spring Lake  MI      3408   63      845      2:28:56.5   2:30:41.3     11:22/M
       8    Lynn Capoziello                   Saint Johns  FL      2183   63      879      2:30:54.0   2:31:01.6     11:31/M
       9    Laurie Germann                    ST PETERSBURG  FL    2449   61      895      2:32:18.9   2:33:21.6     11:38/M
      10    Linda Crawley                     Toronto  FL          3495   62      985      2:41:34.6   2:43:07.6     12:20/M
      11    Carol Helminski                   Bonita Springs  FL   2529   63     1150      3:05:58.6   3:06:19.6     14:12/M
      12    Stefanie Schatzman                Land O'Lakes  FL     3049   63     1168      3:20:55.7   3:22:29.8     15:20/M
      13    Susanne Papa                      Oldsmar  FL          2893   63     1174      3:24:32.0   3:26:05.3     15:37/M
      14    Kathryn Murphy                    Yorkville  IL        2844   62     1177      3:30:45.5   3:32:54.5     16:05/M
      15    Karen Niederkorn                  Niles  IL            2865   61     1178      3:30:48.4   3:32:57.1     16:05/M
      16    Helen Knecht                      Lincoln  IL          2649   60     1179      3:30:59.0   3:33:00.8     16:06/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Bruce Shephard                    Tampa  FL            3080   69      144      1:48:05.4   1:48:10.8      8:15/M
       2    CRAIG WEBER                       Pine Grove  CA       3255   68      314      1:58:11.0   1:58:33.1      9:01/M
       3    Timothy Mullady                   Springfield  IL      2840   67      326      1:58:45.6   1:59:09.0      9:04/M
       4    Norman Turner                     Indian Shores  FL    3471   65      460      2:07:28.7   2:08:20.7      9:44/M
       5    Larry Headley                     Clearwater  FL       3377   66      660      2:17:02.7   2:17:27.0     10:28/M
       6    DAn Thomas                        Trinity  FL          3171   67      862      2:30:06.2   2:31:03.0     11:27/M
       7    RICHARD BETZEL                    Nottingham  MD       2087   65     1058      2:49:26.0   2:50:53.2     12:56/M
       8    George Tarsitano                  Cleawater Beach  FL  3534   67     1180      3:32:14.4   3:33:40.2     16:12/M
       9    David Mc Namee                    Oldsmar  FL          2762   65     1181      3:33:11.9   3:34:07.2     16:16/M
      10    John Frawley                      Safety Harbor  FL    2413   68     1190      3:47:38.9   3:51:22.4     17:23/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Melanie Perrone                   Bradenton  FL        2912   68      633      2:15:54.6   2:16:36.6     10:22/M
       2    Carol Pressman                    Trinity  FL          2937   65      910      2:34:04.6   2:35:19.1     11:46/M
       3    Linda Schumacher                  Palm Harbor  FL      3060   65     1036      2:46:02.6   2:47:41.0     12:40/M
       4    Donna Tarsitano                   Clearwater  FL       3590   67     1164      3:16:26.1   3:17:51.5     15:00/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Rogera Little                     Bedford  MA          3564   73      184      1:50:34.1   1:51:08.3      8:26/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Esther Van Duzee                  Bradenton  FL        3207   73     1003      2:42:35.2   2:43:47.9     12:25/M
Top

Male 75 to 79

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Chuck Van Duzee                   Bradenton  FL        3206   76      712      2:20:08.6   2:22:18.8     10:42/M
       2    Paul Kunz                         Clermont  FL         3513   75      808      2:25:38.5   2:26:29.9     11:07/M
Top

Female 75 to 79

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Sandra Webber                     Nokomis  FL          3254   75     1126      3:00:30.7   3:01:52.9     13:47/M
Top

Male 80 and Over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jack Taylor                       Tampa  FL            3157   80      465      2:07:47.1   2:07:52.3      9:45/M
       2    Thomas Patterson                  Westfield  IN        2900   94      496      2:09:17.4   2:10:27.4      9:52/M
       3    Larry Larson                      Bradenton  FL        2683   80     1080      2:53:19.6   2:55:10.5     13:14/M