DDD Sommer Invitational

September 01, 2018


Results By ENDURANCE SPORTS TIMING LLC.

Overall Finish List - Boys




 O'all   Adj

 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       



    1      1    901  Hugh Brittenham       Estero HS                               16:04.6  5:11/M        

    2      2   1567  Nickolas Kamen        Gulf Coast HS                           16:24.0  5:17/M        

    3      3   1781  Brady Gibson          Naples HS                               16:37.6  5:22/M        

    4      4    916  Colton Tucker         Estero HS                               17:05.8  5:31/M        

    5      5   1896  Ethan Tank            Southwest Florida Christian Acad        17:10.2  5:32/M        

    6      6    977  Liam Holston          Fort Myers HS                           17:11.1  5:33/M        

    7      7   1639  Christian Cruz        Immokalee HS                            17:18.4  5:35/M        

    8      8   1559  Evan Cardec           Gulf Coast HS                           17:20.5  5:35/M        

    9      9   1561  Micah Evans           Gulf Coast HS                           17:22.9  5:36/M        

   10     10   1831  Preston Dunn          Oasis HS                                17:25.7  5:37/M        

   11     11    521  Tristan Bashaw        Barron Collier HS                       17:27.6  5:38/M        

   12     12   1703  Johnathan Watt        Marco Island Academy Charter HS         17:27.9  5:38/M        

   13     13   1695  Kevin Barry           Marco Island Academy Charter HS         17:30.3  5:39/M        

   14     14    851  Terrell White         Dunbar HS                               17:31.5  5:39/M        

   15     15   1881  Josh Powers           Seacrest Country Day School             17:32.8  5:39/M        

   16     16   1876  Vojtech Horak         Seacrest Country Day School             17:33.3  5:40/M        

   17     17   1568  Joshua McHarris       Gulf Coast HS                           17:33.4  5:40/M        

   18     18    910  Brandon Palomino      Estero HS                               17:38.0  5:41/M        

   19     19   1643  Estaban Moreno        Immokalee HS                            17:38.4  5:41/M        

   20     20   1793  Alexander Rodriguez   Naples HS                               17:44.1  5:43/M        

   21     21   1595  Franklin Caceres      Ida S. Baker HS                         17:44.5  5:43/M        

   22     22    979  Paul Kolsun           Fort Myers HS                           17:49.6  5:45/M        

   23     23   1573  Chris Reynolds        Gulf Coast HS                           17:52.0  5:46/M        

   24     24    850  Damien Simmonds       Dunbar HS                               17:57.8  5:47/M        

   25     25    542  Joshua Ostler         Barron Collier HS                       18:06.7  5:50/M        

   26     26   1721  Alex Singh            Mariner HS                              18:07.0  5:51/M        

   27     27   1700  Camden Jones          Marco Island Academy Charter HS         18:07.7  5:51/M        

   28     28   1779  Austin Fernandez      Naples HS                               18:09.2  5:51/M        

   29     29    974  Philip Fischler       Fort Myers HS                           18:09.4  5:51/M        

   30     30    972  Jonathan Edwards      Fort Myers HS                           18:13.7  5:53/M        

   31     31   1938  Victor Segura         St. Brendan HS                          18:15.9  5:53/M        

   32     32    908  Edgar Laureano        Estero HS                               18:19.6  5:55/M        

   33     33   1787  Drew McLendon         Naples HS                               18:21.0  5:55/M        

   34     34    623  Raymond Kateregga     Bishop Verot HS                         18:21.4  5:55/M        

   35     35   1648  Adrian Reyes          Immokalee HS                            18:22.4  5:55/M        

   36     36    993  Josh Robrahn          Fort Myers HS                           18:24.9  5:56/M        

   37     37   1607  Ryan Ringer           Ida S. Baker HS                         18:25.2  5:56/M        

   38     38   1597  Terrance Elie         Ida S. Baker HS                         18:29.9  5:58/M        

   39     39   1817  Nekhi Perry           North Fort Myers HS                     18:31.1  5:58/M        

   40     40   1627  Nick Renaud           Imagine School at North Port            18:35.7  6:00/M        

   41     41    899  Alex Bagby            Estero HS                               18:37.0  6:00/M        

   42     42   1899  Benjamin Wiggins      Southwest Florida Christian Acad        18:37.3  6:00/M        

   43  (< 5)    873  Benjamin Mekelski     East Lee County HS                      18:37.8  6:00/M        

   44     43    739  Noah McCray           Clewiston HS                            18:38.5  6:01/M        

   45     44    535  Cipriano Martinez     Barron Collier HS                       18:38.6  6:01/M        

   46     45   1778  Reed Cunningham       Naples HS                               18:38.8  6:01/M        

   47     46   1878  Justin Merrell        Seacrest Country Day School             18:40.5  6:01/M        

   48     47    626  Nick Otzko            Bishop Verot HS                         18:42.5  6:02/M        

   49     48    980  Timothy Leung         Fort Myers HS                           18:43.6  6:02/M        

   50     49   1935  Gabriel Rodriguez     St. Brendan HS                          18:46.4  6:03/M        

   51     50   1598  Brenden Faulkner      Ida S. Baker HS                         18:48.7  6:04/M        

   52     51    524  Walker Brunner        Barron Collier HS                       18:49.7  6:04/M        

   53     52   1797  Joseph Turchetta      Naples HS                               18:51.0  6:05/M        

   54     53    684  Evan Oben             Cape Coral HS                           18:52.9  6:05/M        

   55     54   1594  Cody Brown            Ida S. Baker HS                         18:53.3  6:05/M        

   56     55    756  Mike Binkowski        Community School of Naples              18:54.1  6:06/M        

   57     56   1702  Damien Tschida        Marco Island Academy Charter HS         18:59.2  6:07/M        

   58     57    967  Ashby Belcastro       Fort Myers HS                           19:02.5  6:08/M        

   59     58    848  Isreal Pelcastre      Dunbar HS                               19:03.1  6:09/M        

   60     59   1783  Jake Kampf            Naples HS                               19:07.2  6:10/M        

   61     60    764  Jamison McAdams       Community School of Naples              19:07.6  6:10/M        

   62     61   1577  Christopher Svitek    Gulf Coast HS                           19:11.3  6:11/M        

   63     62   1931  Michael Garcia        St. Brendan HS                          19:13.1  6:12/M        

   64     63    735  Troy Evans            Clewiston HS                            19:18.2  6:14/M        

   65     64   1933  Branden Hernandez     St. Brendan HS                          19:20.4  6:14/M        

   66     65    820  Noel Maldonado        DeSoto County HS                        19:20.8  6:14/M        

   67     66    843  Ronnie Brown          Dunbar HS                               19:21.1  6:15/M        

   68     67    902  Zach Dale             Estero HS                               19:21.4  6:15/M        

   69     68    530  Benjamin Galbraith    Barron Collier HS                       19:27.4  6:16/M        

   70     69   1659  Andy Gutierrez        Island Coast HS                         19:30.0  6:17/M        

   71     70   1930  Alejandro Duenas      St. Brendan HS                          19:30.6  6:17/M        

   72     71   1984  James Garva           South Ft Myers Hs                       19:31.9  6:18/M        

   73     72   1821  Joshua Varner         North Fort Myers HS                     19:32.4  6:18/M        

   74     73    717  James Stock           Charlotte HS                            19:33.2  6:18/M        

   75     74   1723  Kyle Thier            Mariner HS                              19:36.0  6:19/M        

   76     75   1641  Jean Jocirin          Immokalee HS                            19:36.0  6:19/M        

   77     76    540  Alexander Nicolau     Barron Collier HS                       19:38.3  6:20/M        

   78     77   1657  Caleb Flecha          Island Coast HS                         19:40.2  6:21/M        

   79     78   1714  Marcello Afonso       Mariner HS                              19:40.3  6:21/M        

   80  (< 5)   1957  Ryan Kohlhagen        St. John Neumann                        19:40.3  6:21/M        

   81  (< 5)   1948  Timothy Birmingham    St. John Neumann                        19:40.8  6:21/M        

   82     79    683  Zhoucai Ni            Cape Coral HS                           19:43.3  6:22/M        

   83     80    827  Marcos Ramos          DeSoto County HS                        19:43.9  6:22/M        

   84     81   1900  Blake Wolters         Southwest Florida Christian Acad        19:44.3  6:22/M        

   85  (< 5)    926  Trevor Magner         Evangelical Christian School            19:45.3  6:22/M        

   86     82   1512  Fabian Betancourt     Gateway Charter HS                      19:46.6  6:23/M        

   87     83    834  Julian Villegas       DeSoto County HS                        19:47.2  6:23/M        

   88  (< 5)    925  Porter Crawford       Evangelical Christian School            19:47.3  6:23/M        

   89     84    621  Owen Garton           Bishop Verot HS                         19:48.2  6:23/M        

   90     85    620  Mateo Devito          Bishop Verot HS                         19:50.5  6:24/M        

   91     86   1653  Joseph Bader          Island Coast HS                         19:50.5  6:24/M        

   92     87   1562  Chris Foster          Gulf Coast HS                           19:50.7  6:24/M        

   93     88   1847  Liseo Cruz            Riverdale HS                            19:53.9  6:25/M        

   94     89   1604  Brian McKellop        Ida S. Baker HS                         19:54.5  6:25/M        

   95     90   1516  Caleb Saez            Gateway Charter HS                      19:54.8  6:25/M        

   96     91    720  Brendan T             Charlotte HS                            19:55.0  6:25/M        

   97     92   1619  Dylan Brown           Imagine School at North Port            19:55.4  6:25/M        

   98     93   1892  Nate Bosman           Southwest Florida Christian Acad        19:56.5  6:26/M        

   99  (< 5)    927  Scott Richards        Evangelical Christian School            19:57.2  6:26/M        

  100     94    713  Jake Lille            Charlotte HS                            19:59.0  6:27/M        



 O'all   Adj

 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       



  101     95   1898  Ryan Walrod           Southwest Florida Christian Acad        20:06.7  6:29/M        

  102     96   1841  Jake Zivkovic         Oasis HS                                20:06.9  6:29/M        

  103     97    737  Miguel Figureoa       Clewiston HS                            20:07.9  6:29/M        

  104  (< 5)   1524  Andres Alvarez        Golden Gate HS                          20:12.4  6:31/M        

  105     98    738  Luke Lawson           Clewiston HS                            20:13.0  6:31/M        

  106     99   1638  Armando Cruz          Immokalee HS                            20:13.7  6:31/M        

  107    100   1647  Zacqueo Perez         Immokalee HS                            20:13.9  6:31/M        

  108    101   1658  Joshua Fulham         Island Coast HS                         20:16.4  6:32/M        

  109    102    914  Brian Robinson        Estero HS                               20:16.6  6:32/M        

  110    103   1701  Juan Patino           Marco Island Academy Charter HS         20:20.0  6:34/M        

  111    104   1601  Ryan Hattemer         Ida S. Baker HS                         20:24.2  6:35/M        

  112    105    757  Justin Braverman      Community School of Naples              20:28.4  6:36/M        

  113    106    688  Dylan Rickis          Cape Coral HS                           20:30.5  6:37/M        

  114    107   1893  AJ Duda               Southwest Florida Christian Acad        20:31.0  6:37/M        

  115    108   1823  Max Zischkau          North Fort Myers HS                     20:35.9  6:38/M        

  116    109   1815  William Fraser-Nash   North Fort Myers HS                     20:36.4  6:39/M        

  117    110    648  David Cato            Canterbury School (Fort Myers)          20:40.0  6:40/M        

  118    111   1664  Kalum Makin           Island Coast HS                         20:40.1  6:40/M        

  119    112    536  Fernando Martinez     Barron Collier HS                       20:40.6  6:40/M        

  120    113    770  Mitchell Verhelle     Community School of Naples              20:42.0  6:41/M        

  121    114    755  Teddy Becotte         Community School of Naples              20:42.6  6:41/M        

  122    115    619  Zachary Avery         Bishop Verot HS                         20:46.5  6:42/M        

  123    116    652  Jeremy Summers        Canterbury School (Fort Myers)          20:47.5  6:42/M        

  124    117   1742  Massimo Listro        Mason Classical Academy                 20:48.7  6:43/M        

  125    118   1871  Grayson Albert        Seacrest Country Day School             20:49.3  6:43/M        

  126    119    687  Xathan Piazza         Cape Coral HS                           20:49.7  6:43/M        

  127    120   1697  Garrett Chamberlin    Marco Island Academy Charter HS         20:51.7  6:44/M        

  128    121   1820  Carter Reynolds       North Fort Myers HS                     20:53.7  6:44/M        

  129    122    826  Jayme Moran           DeSoto County HS                        20:55.5  6:45/M        

  130    123   1857  Jeffrey Stewart       Riverdale HS                            20:59.3  6:46/M        

  131    124    708  Jensen Desguin        Charlotte HS                            21:01.8  6:47/M        

  132    125    682  Danny Naqui           Cape Coral HS                           21:06.8  6:48/M        

  133    126   1932  Juan Gomez            St. Brendan HS                          21:11.9  6:50/M        

  134    127   1849  Kannon Davis          Riverdale HS                            21:13.0  6:51/M        

  135    128    650  Zach Loveland         Canterbury School (Fort Myers)          21:19.1  6:53/M        

  136    129    829  Leo Robles            DeSoto County HS                        21:19.5  6:53/M        

  137    130    740  Juan Moran            Clewiston HS                            21:19.5  6:53/M        

  138    131    718  Noah Tatro            Charlotte HS                            21:23.3  6:54/M        

  139  (< 5)   1953  Jonah Gal             St. John Neumann                        21:24.5  6:54/M        

  140    132   1517  Jason Sanders         Gateway Charter HS                      21:24.7  6:54/M        

  141    133    653  Joey Viacava          Canterbury School (Fort Myers)          21:30.7  6:56/M        

  142    134   1744  Jaquar Stephens       Mason Classical Academy                 21:32.8  6:57/M        

  143  (< 5)    778  Ethan Mitchell        Cypress Lake HS                         21:33.2  6:57/M        

  144    135   1662  Ryan Kinney           Island Coast HS                         21:35.3  6:58/M        

  145    136    627  Kyle Palmer           Bishop Verot HS                         21:37.9  6:58/M        

  146    137    736  Jose Fajardo          Clewiston HS                            21:38.0  6:59/M        

  147    138   1665  Caleb Pinto           Island Coast HS                         21:38.5  6:59/M        

  148    139   1718  Caden Jakacki         Mariner HS                              21:40.3  6:59/M        

  149    140    818  Eduardo Maldonado     DeSoto County HS                        21:43.2  7:00/M        

  150    141    833  Eduardo Velasco       DeSoto County HS                        21:46.4  7:01/M        

  151    142   1720  David Pol             Mariner HS                              21:48.9  7:02/M        

  152    143    690  Joseph Zidek          Cape Coral HS                           21:50.9  7:03/M        

  153    144   1840  Parker Shuler         Oasis HS                                21:54.2  7:04/M        

  154    145   1646  Ismael Pascual        Immokalee HS                            21:56.0  7:05/M        

  155    146    680  Kenny Lingley         Cape Coral HS                           21:59.0  7:05/M        

  156    147   1848  Phoenix Daniels       Riverdale HS                            22:01.5  7:06/M        

  157    148    758  Sam Dedio             Community School of Naples              22:01.9  7:06/M        

  158    149   1839  Dale Sacconne         Oasis HS                                22:02.3  7:06/M        

  159    150   1987  Khalil Palmer         South Ft Myers Hs                       22:03.3  7:07/M        

  160  (< 5)    874  Cargan Murray         East Lee County HS                      22:03.8  7:07/M        

  161    151   1621  Aaron Harris          Imagine School at North Port            22:04.7  7:07/M        

  162    152   1813  William Brooks        North Fort Myers HS                     22:05.6  7:07/M        

  163    153   1514  Vincent D'Alessandro  Gateway Charter HS                      22:11.0  7:09/M        

  164    154   1856  Miguel Sanchez        Riverdale HS                            22:12.7  7:10/M        

  165    155   1837  Alexander Mars        Oasis HS                                22:13.9  7:10/M        

  166    156   1741  Gavin Listro          Mason Classical Academy                 22:14.3  7:10/M        

  167    157   1735  Theodore Drake        Mason Classical Academy                 22:20.0  7:12/M        

  168  (< 5)   1867  William Wilkinson     Sarasota Military Academy               22:26.7  7:14/M        

  169    158    707  Mason Cronin          Charlotte HS                            22:29.8  7:15/M        

  170    159   1620  Cohen Fincannon       Imagine School at North Port            22:30.1  7:15/M        

  171  (> 7)   1655  Alex Crespo           Island Coast HS                         22:39.3  7:18/M        

  172    160   1716  Caleb Corson          Mariner HS                              22:41.5  7:19/M        

  173  (< 5)   1527  Miguel Nieto          Golden Gate HS                          22:42.0  7:19/M        

  174  (< 5)   1954  Joshua Gulapa         St. John Neumann                        22:46.6  7:21/M        

  175    161   1850  Parmesh Deodat        Riverdale HS                            22:54.3  7:23/M        

  176    162    762  Blade Kalikow         Community School of Naples              22:57.0  7:24/M        

  177    163    744  Juan Puentes          Clewiston HS                            22:57.3  7:24/M        

  178    164   1895  Jeremy Seitz          Southwest Florida Christian Acad        22:59.2  7:25/M        

  179    165    710  Vincent Havel         Charlotte HS                            23:06.3  7:27/M        

  180    166    849  morigene sauveur      Dunbar HS                               23:11.2  7:29/M        

  181    167   1985  Alejandro Mojica      South Ft Myers Hs                       23:17.7  7:31/M        

  182  (> 7)   1660  Branden Harshman      Island Coast HS                         23:29.6  7:35/M        

  183    168   1852  Nathan Horvath        Riverdale HS                            23:35.7  7:36/M        

  184    169    649  Charles Gunnels       Canterbury School (Fort Myers)          23:41.5  7:38/M        

  185    170   1717  Aden Helm             Mariner HS                              23:41.7  7:38/M        

  186  (< 5)    777  Trevor Kates          Cypress Lake HS                         24:00.3  7:45/M        

  187    171   1740  Joshua Lewis          Mason Classical Academy                 24:12.1  7:48/M        

  188  (< 5)    779  Henry Singer          Cypress Lake HS                         24:19.8  7:51/M        

  189    172   1981  Joseph Atia           South Ft Myers Hs                       24:24.3  7:52/M        

  190  (> 7)   1663  Ryan Logan            Island Coast HS                         24:25.0  7:53/M        

  191    173    844  Nike Hogrefe          Dunbar HS                               24:30.0  7:54/M        

  192  (< 5)    872  Edsel Lopez Ramos     East Lee County HS                      24:30.4  7:54/M        

  193    174   1630  Jacob Terrell         Imagine School at North Port            24:36.0  7:56/M        

  194    175   1626  Armando Luis          Imagine School at North Port            24:43.6  7:58/M        

  195    176   1988  Kelby Piper           South Ft Myers Hs                       25:32.0  8:14/M        

  196  (> 7)   1656  Joivan Cruz           Island Coast HS                         25:39.8  8:16/M        

  197    177   1513  Ian Bunnell           Gateway Charter HS                      25:47.5  8:19/M        

  198    178   1738  Kade Higham           Mason Classical Academy                 25:55.5  8:22/M        

  199    179    624  Dylan McCormick       Bishop Verot HS                         25:59.7  8:23/M        

  200    180   1880  Daniel Nassif         Seacrest Country Day School             26:13.7  8:27/M        



 O'all   Adj

 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       



  201    181    647  Sebastian Aguedo      Canterbury School (Fort Myers)          26:41.0  8:36/M        

  202    182   1986  Andrew Nguyen         South Ft Myers Hs                       27:08.4  8:45/M        

  203    183   1983  Arian Figueroa        South Ft Myers Hs                       27:09.6  8:45/M        

  204  (< 5)   1864  Daniel Hernandez      Sarasota Military Academy               28:10.7  9:05/M        

  205  (< 5)   1866  Robert Sprick         Sarasota Military Academy               28:23.5  9:09/M        

  206    184   1511  Colin Arnold          Gateway Charter HS                      29:19.9  9:27/M        

  207  (> 7)   1654  Wyatt Braddock        Island Coast HS                         29:40.0  9:34/M        

  208  (< 5)    871  Pierre Lalanne        East Lee County HS                      29:48.2  9:37/M        

  209  (< 5)    775  Nate Dusenberry       Cypress Lake HS                         30:20.3  9:47/M        

  210    185   1836  Richard Lantigua      Oasis HS                                32:05.5 10:21/M        

Team Summary Report - Boys




                                          Top  5             ------- Finishers -------

 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        



    1 Gulf Coast HS                          59               2   8   9  17  23  61  87         

        Top  5 Times: 1:26:32.9



    2 Estero HS                              96               1   4  18  32  41  67 102         

        Top  5 Times: 1:27:45.2



    3 Fort Myers HS                         123               6  22  29  30  36  48  57         

        Top  5 Times: 1:29:48.9



    4 Naples HS                             129               3  20  28  33  45  52  59         

        Top  5 Times: 1:29:30.9



    5 Barron Collier HS                     199              11  25  44  51  68  76 112         

        Top  5 Times: 1:32:30.1



    6 Ida S. Baker HS                       200              21  37  38  50  54  89 104         

        Top  5 Times: 1:32:21.8



    7 Marco Island Academy Charter HS       211              12  13  27  56 103 120             

        Top  5 Times: 1:32:25.3



    8 Immokalee HS                          235               7  19  35  75  99 100 145         

        Top  5 Times: 1:33:09.2



    9 St. Brendan HS                        276              31  49  62  64  70 126             

        Top  5 Times: 1:35:06.6



   10 Southwest Florida Christian Acad      316               5  42  81  93  95 107 164         

        Top  5 Times: 1:35:35.2



   11 Dunbar HS                             328              14  24  58  66 166 173             

        Top  5 Times: 1:37:04.9



   12 Bishop Verot HS                       365              34  47  84  85 115 136 179         

        Top  5 Times: 1:37:29.3



   13 Seacrest Country Day School           375              15  16  46 118 180                 

        Top  5 Times: 1:40:49.7



   14 Clewiston HS                          431              43  63  97  98 130 137 163         

        Top  5 Times: 1:39:37.3



   15 Island Coast HS                       444              69  77  86 101 111 135 138         

        Top  5 Times: 1:39:57.4



   16 Community School of Naples            447              55  60 105 113 114 148 162         

        Top  5 Times: 1:39:55.0



   17 North Fort Myers HS                   449              39  72 108 109 121 152             

        Top  5 Times: 1:40:09.8



   18 Mariner HS                            459              26  74  78 139 142 160 170         

        Top  5 Times: 1:40:52.7



   19 DeSoto County HS                      479              65  80  83 122 129 140 141         

        Top  5 Times: 1:41:07.1



   20 Cape Coral HS                         482              53  79 106 119 125 143 146         

        Top  5 Times: 1:41:03.3



   21 Charlotte HS                          513              73  91  94 124 131 158 165         

        Top  5 Times: 1:41:52.5



   22 Oasis HS                              554              10  96 144 149 155 185             

        Top  5 Times: 1:43:43.2



   23 Imagine School at North Port          616              40  92 151 159 174 175             

        Top  5 Times: 1:47:42.0



   24 Gateway Charter HS                    634              82  90 132 153 177 184             

        Top  5 Times: 1:49:04.8



   25 Riverdale HS                          639              88 123 127 147 154 161 168         

        Top  5 Times: 1:46:20.4



   26 Canterbury School (Fort Myers)        656             110 116 128 133 169 181             

        Top  5 Times: 1:47:58.9



   27 Mason Classical Academy               735             117 134 156 157 171 178             

        Top  5 Times: 1:51:08.0



   28 South Ft Myers Hs                     736              71 150 167 172 176 182 183         

        Top  5 Times: 1:54:49.3



 Inc. Cypress Lake HS                      4 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. East Lee County HS                   4 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Evangelical Christian School         3 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. St. John Neumann                     4 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Golden Gate HS                       2 finishers                                          

        Top  5 Times: 



 Inc. Sarasota Military Academy            3 finishers                                          

        Top  5 Times: