4th Annual Remember the Fallen 5K

Age Group Results

September 13, 2014


Results By Endurance Sports Timing , llc. Endurance Sports Timing


5K Men: Top Finishers 0- 9 10-13 14-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79
5K Women: Top Finishers 0- 9 10-13 14-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Fire Fighter Officer Men: 1-99
Fire Fighter Officer Women: 1-99
Fire Fighter Men: 1-99
Fire Fighter Women: 1-99

5K

Top

Male Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Michael Lamb                                            594   24        1        17:04.7     17:04.7      5:30/M
Top

Female Overall Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Heather Butche                                          604   42        5        18:54.0     18:54.0      6:06/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Shanon Winkelman                  Sarasota  FL          473   44        3        18:39.1     18:39.1      6:01/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Eva Caceda                        North Port  FL        544   45       31        22:32.7     22:32.7      7:16/M
Top

Male Grand Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mickey Hooke                                            596   53        4        18:41.7     18:41.7      6:02/M
Top

Female Grand Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    O Fuentes                         Cape Coral  FL        227   51       37        22:51.7     22:51.7      7:22/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    John Bates                        Captiva  FL           120   63       29        22:19.7     22:19.7      7:12/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Maggie Miller                                           549   60       72        25:20.6     25:20.6      8:10/M
Top

Male Veterans Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Richard Queuillon                 Sarasota  FL          362   72       97        27:23.4     27:23.4      8:50/M
Top

Female Veterans Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mary Bonetz                       Port Charlotte  FL    131   70      100        27:58.9     27:58.9      9:01/M
Top

Male 9 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Roman Lermer                                            619   9        69        25:03.7     25:04.7      8:05/M
       2    Couper Carpenter                  port charlotte  FL    162    8       77        25:36.5     25:38.7      8:16/M
       3    Brendan Flavin                    Port Charlotte  FL    216    9      122        28:52.0     29:30.1      9:31/M
       4    Jailin Thorey                                           616    9      280        37:43.2     37:48.4     12:12/M
       5    Zach Simmons                      Port Charlotte  FL    414    8      289        39:06.6     39:16.4     12:40/M
       6    Kevin Vespia                                            637           426        52:53.4     53:31.1     17:16/M
Top

Female 9 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Tori Belcher                      Rotonda West  FL      124    8      161        30:49.6     30:55.3      9:58/M
       2    Emma Sineath                      North Port  FL        540    9      287        38:55.1     39:36.6     12:46/M
       3    Alexandra Canuil                  North Port  FL        566    8      318        41:27.5     41:34.8     13:25/M
       4    Abigail Pyott                     North Port  FL        483    8      363        42:35.9     43:30.1     14:02/M
       5    Emily Pyott                       North Port  FL        482    8      393        47:18.0     48:15.1     15:34/M
       6    Madison Beliveau                  Venice  FL            125    7      401        48:17.5     49:01.1     15:49/M
       7    Sharon Mathews                                          612    0      417        51:16.9     52:05.3     16:48/M
       8    Keira Allen                                             588    6      444        56:58.2     57:29.4     18:33/M
Top

Male 10 to 13

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Ryan Saunders                     Punta Gorda  FL       504   13       18        21:28.1     21:30.1      6:56/M
       2    Jackson Canuil                    North Port  FL        565   11      124        28:55.8     28:58.2      9:21/M
       3    Jalen Brown                       North Port  FL        143   11      201        32:47.0     32:59.3     10:38/M
       4    Xander Bienick                                          581   10      236        34:15.8     34:51.5     11:15/M
       5    Benjamin Ranney                   Venice  FL            365   11      329        42:14.5     42:59.2     13:52/M
       6    Joshua Cunningham                 Venice  FL            190   11      331        42:14.7     43:00.2     13:52/M
       7    Bryn McCaughlin                   Venice  FL            317   13      336        42:15.1     43:02.0     13:53/M
       8    Nicholas Rosario                  Venice  FL            381   12      338        42:15.8     42:59.9     13:52/M
       9    Thomas Lampreeht                  Venice  FL            284   11      341        42:15.9     42:58.2     13:52/M
      10    Adrian Hernandez                  Venice  FL            254   12      342        42:16.0     42:58.7     13:52/M
      11    Chris Rocheford                   Venice  FL            376   13      344        42:16.3     42:58.0     13:52/M
      12    James Harper                      Venice  FL            253   11      346        42:16.5     43:01.1     13:53/M
      13    Nicholas DiGioia                  Venice  FL            194   13      352        42:16.8     42:57.8     13:51/M
      14    Noah Lawton                       Venice  FL            290   13      354        42:16.9     42:57.7     13:51/M
      15    Matthew Kier                      North Port  FL        278   13      355        42:17.1     42:58.4     13:52/M
      16    Landen Latchford                  north Port  FL        289   12      356        42:17.1     42:59.1     13:52/M
      17    Cameron Gilreath                  Venice  FL            239   13      359        42:18.1     43:00.8     13:52/M
      18    Talon Antolak                     Venice  FL            109   12      360        42:20.3     43:02.1     13:53/M
      19    Connor Lafo                       North Port  FL        502   10      374        44:24.3     45:10.8     14:34/M
      20    Xander Cignarale                  Port Charlotte  FL    172   10      376        44:39.3     45:34.7     14:42/M
Top

Female 10 to 13

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Caroline MacKenzie                Ft Myers  FL          533   13       22        21:44.9     21:46.8      7:01/M
       2    Leyah Ntanyaiga                   Englewood  FL         510   10      104        28:08.1     28:13.0      9:06/M
       3    Ann Lermer                                              617   11      109        28:21.4     28:29.3      9:11/M
       4    Tyler(GIRL) Briggs                North Port  FL        137   11      111        28:26.3     28:35.0      9:13/M
       5    Chloe Lear                        Venice  FL            291   12      114        28:32.0     28:35.0      9:13/M
       6    Sheralyn Hibbins                  North port  FL        259   13      130        29:07.1     29:16.0      9:26/M
       7    Lily Sikorski                     bradenton  FL         410   11      216        33:12.8     33:36.6     10:50/M
       8    Isabella Carpenter                port charlotte  FL    163   11      217        33:15.5     33:22.8     10:46/M
       9    Olivia Lermer                                           618   11      224        33:39.2     33:47.3     10:54/M
      10    Samantha Sineath                  North Port  FL        539   11      276        37:23.7     38:07.8     12:18/M
      11    Janelle Colombo                   Venice  FL            179   13      300        39:59.7     40:33.2     13:05/M
      12    Sophia Carpenter                  port charlotte  FL    165   10      317        41:25.6     41:32.9     13:24/M
      13    Chloe Barritt                     Venice  FL            116   11      327        42:14.3     43:01.2     13:53/M
      14    Thanasorn Sammacheep              Venice  FL            389   12      328        42:14.5     42:59.8     13:52/M
      15    Lilly Davis                       Venice  FL            574   12      332        42:14.7     43:00.8     13:52/M
      16    Bianney Lopez                                           577   11      337        42:15.6     43:02.2     13:53/M
      17    Sydney Hampton                    Englewood  FL         252   12      340        42:15.9     42:59.8     13:52/M
      18    Gina Scolaro                      Venice  FL            400   11      343        42:16.1     43:03.0     13:53/M
      19    Sara August                       Venice  FL            110   13      347        42:16.5     42:59.9     13:52/M
      20    Halex Rocheford                   Venice  FL            377   11      351        42:16.7     43:01.3     13:53/M
      21    Sophie Shepherd                   Venice  FL            406   11      353        42:16.8     42:59.0     13:52/M
      22    Sierra Reel                                             576   12      358        42:17.5     43:02.4     13:53/M
      23    Mariah Malmowski                  Venice  FL            306   11      389        46:14.5     47:00.3     15:10/M
      24    Kaylee Whaley                     Venice  FL            466   12      395        47:26.5     48:11.6     15:33/M
      25    Natasha Ortiz                     North Port  FL        348   11      403        48:18.9     49:05.4     15:50/M
      26    Kimberly Cuevas                   venice  FL            189   11      405        48:20.9     49:06.7     15:50/M
      27    Breanna French                                          623   13      413        49:33.7     50:11.9     16:11/M
      28    Carilina Titus                    Sarasota  FL          443   12      425        52:51.4     53:30.2     17:15/M
      29    MaKenzie Burton                   Valrico  FL           152   12      434        54:25.0     54:49.2     17:41/M
Top

Male 14 to 18

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Nicolas Gregoire                                        603   17        9        20:03.7     20:06.2      6:29/M
       2    Bryce Cleveland                   Port Charlotte  FL    520   14       89        26:24.4     26:32.5      8:34/M
       3    Cameron Weivon                                          611   14       93        26:52.0     27:05.3      8:44/M
       4    Nick Coppola                      north port  FL        542   15      137        29:39.8     30:05.7      9:42/M
       5    Chase Mathews                                           614   15      145        30:11.9     30:25.1      9:49/M
       6    Collin Brandafino                 Venice  FL            133   14      349        42:16.6     42:59.9     13:52/M
       7    Alex Vischulis                    Venice  FL            456   14      350        42:16.7     42:57.6     13:51/M
Top

Female 14 to 18

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    KATELYN MARTELL                   Nokomis  FL           311   18      133        29:24.2     29:47.2      9:36/M
       2    Katelyn O'Brien                   North Port  FL        345   18      139        29:42.4     30:06.8      9:43/M
       3    Hannah Inlou                      North Port  FL        580   15      148        30:18.9     30:31.4      9:51/M
       4    Courtney May                      North Port  FL        315   17      180        31:48.6     32:03.5     10:20/M
       5    Grace Lafo                        North Port  FL        493   15      230        34:02.5     34:42.3     11:12/M
       6    Mya Hesby                         Punta Gorda  FL       256   14      242        34:38.9     35:02.2     11:18/M
       7    Juliana Colombo                   Venice  FL            180   14      288        38:55.4     39:30.1     12:45/M
       8    Tylyn Langieri                    Venice  FL            286   14      339        42:15.8     42:59.2     13:52/M
       9    Kirstin Dooling                   Nokomis  FL           198   14      348        42:16.6     42:57.6     13:51/M
      10    Alex Gauss                        north port  FL        517   18      399        48:12.3     48:51.7     15:45/M
      11    Lilly Hampton                     Englewood  FL         251   14      420        51:57.0     52:28.2     16:55/M
Top

Male 19 to 24

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Chad Ferland                      North Port  FL        210   24       27        22:10.3     22:17.0      7:11/M
       2    Emmanuel Lima                     Fort Myers  FL        296   23      284        38:35.1     38:47.9     12:31/M
       3    Joshua Langieri                   Venice  FL            285   23      335        42:15.0     43:03.3     13:53/M
       4    Shawn Gorman                      North Port  FL        570   19      458      1:31:07.4   1:31:07.4     29:24/M
Top

Female 19 to 24

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Hannah Lemke                      Sarasota  FL          632   23       15        21:19.4     21:20.7      6:53/M
       2    Andrea Stone                      Via veneto  FL        480   24       26        21:55.1     22:00.8      7:06/M
       3    Thalia Meza                       Venice  FL            325   20       45        23:10.2     23:17.1      7:31/M
       4    Karen Ambrose                     Cape Coral  FL        103   21       70        25:08.4     25:19.9      8:10/M
       5    Jocelyn Mrha                      Ft. Myers  FL         336   24      212        33:05.8     33:58.7     10:57/M
       6    Kaity Corzilius                   Placida  FL           494   19      232        34:07.3     34:36.4     11:10/M
       7    Brianna Tetzlaff                  Venice  FL            435   19      240        34:36.1     34:49.5     11:14/M
       8    Amber Flagel                      North Port  FL        212   22      291        39:11.8     39:22.5     12:42/M
       9    Amanda Frantz                                           583   21      298        39:57.8     40:11.3     12:58/M
      10    Bre Ferrero                                             608   24      373        44:21.4     44:28.1     14:21/M
      11    Summer Neeley                     port charlotte  FL    497   19      391        46:39.4     47:02.3     15:10/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Arthur Richardson                 Sarasota  FL          372   28        2        18:26.1     18:28.6      5:57/M
       2    Dane Thomas                       Englewood  FL         436   29       17        21:24.9     21:33.4      6:57/M
       3    Edgar Valdez                      naples  FL            448   25       21        21:40.5     21:42.0      7:00/M
       4    Doug Schallmoser                  Cape Coral  FL        392   26       25        21:53.8     21:57.0      7:05/M
       5    Frank Schallmoser                 Punta Gorda  FL       393   28       49        23:22.2     23:25.9      7:33/M
       6    Nicholas Newman                   Fort Myers  FL        505   29       80        25:52.4     26:02.5      8:24/M
       7    Daniel Russell                    Live Oak  FL          385   26      144        30:10.5     30:49.3      9:56/M
       8    Harrison Britt                    Sarasota  FL          138   25      178        31:41.4     31:52.5     10:17/M
       9    Joshua Mason                      Fort myers  FL        314   28      181        31:51.6     32:47.2     10:35/M
      10    Justin Cocitara                                         636   28      267        36:27.6     37:13.1     12:00/M
      11    Travis Frantz                                           584   25      299        39:58.5     40:12.9     12:58/M
      12    Matthew Tomer                                           629   29      306        40:25.4     41:09.5     13:16/M
      13    Erich Hess                        Venice  FL            258   27      333        42:14.9     43:05.3     13:54/M
      14    Mat Petia                                               622   26      446        57:12.9     57:58.2     18:42/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Lauren Nguyen                     United States  FL     342   26       58        24:11.7     24:14.5      7:49/M
       2    Alisa Denny                       Runnells  IA          532   25       71        25:15.5     25:19.0      8:10/M
       3    Stacey Jorden                                           607   28      110        28:23.9     28:50.8      9:18/M
       4    Kate Sachkar                      North Port  FL        388   26      118        28:45.5     28:59.8      9:21/M
       5    Beth Crites                       North Port  FL        187   28      138        29:39.8     29:50.8      9:37/M
       6    Tasia Doyen                       North Port  FL        199   26      163        30:58.5     31:16.7     10:05/M
       7    Jaclyn Morris                     Fort myers  FL        333   27      182        31:54.6     32:47.3     10:35/M
       8    Amanda Gauthier                   englewood  FL         634   26      191        32:21.6     32:37.7     10:31/M
       9    Holli Young                       Punta Gorda  FL       477   27      194        32:25.0     32:58.1     10:38/M
      10    Tia Nagel                         North Port  FL        339   28      199        32:39.8     32:53.7     10:36/M
      11    Kristina Kelch                    North Port  FL        274   28      214        33:09.7     33:16.4     10:44/M
      12    Tara Correia                      Port Charlotte  FL    183   28      221        33:36.2     34:02.0     10:59/M
      13    Krista Siewrattan                 Punta Gorda  FL       409   28      269        36:31.7     36:45.7     11:51/M
      14    Margo Thomas                      Port Charlotte  FL    439   29      295        39:30.8     39:59.6     12:54/M
      15    Kandece Goings                    North port  FL        535   28      304        40:14.7     40:37.0     13:06/M
      16    Carissa Tomer                                           628   28      307        40:25.5     41:08.8     13:16/M
      17    Whitney Keefer                    Venice  FL            273   27      330        42:14.5     43:05.3     13:54/M
      18    Cheyanne Loppnow                  Parrish  FL           298   27      367        43:07.7     43:28.6     14:01/M
      19    Gretchen Cronce                   Port Charlotte  FL    514   28      380        45:22.3     46:15.6     14:55/M
      20    Sarah Sarkany                                           606   28      384        45:29.2     45:41.8     14:44/M
      21    Karina Escobar                    North Port  FL        207   26      410        48:37.8     49:20.2     15:55/M
      22    Terri Bates                       Port Charlotte  FL    121   29      414        49:40.5     50:31.8     16:18/M
      23    Ashley Russell                    Live Oak  FL          384   26      427        53:22.7     54:03.4     17:26/M
      24    Heather Carlson                   North Port  FL        161   26      429        53:51.0     54:22.0     17:32/M
      25    Jennifer Allen                                          587   29      443        56:55.6     57:24.2     18:31/M
      26    Kristy Sandrock                   arcadia  FL           390   29      447        58:02.9     58:19.2     18:49/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    James Nunez                       Fort Myers  FL        344   32       59        24:26.9     24:42.0      7:58/M
       2    Dallas Canuil                     North Port  FL        563   33       62        24:33.4     24:41.0      7:58/M
       3    Timothy Wenzel                    North Port  FL        465   32       73        25:27.0     25:31.5      8:14/M
       4    Christopher Carey                 Port Charlotte  FL    160   30       99        27:34.3     28:01.4      9:02/M
       5    Dan Moser                         Osprey  FL            334   31      108        28:21.0     28:52.9      9:19/M
       6    Chris Crites                      North Port  FL        188   33      146        30:16.8     30:27.2      9:49/M
       7    Dean Kimball                      Punta Gorda  FL       280   33      155        30:30.8     30:54.2      9:58/M
       8    Kenneth Watts                     Lehigh Acres  FL      481   31      297        39:54.5     40:51.7     13:11/M
       9    John Biffar                       Cape Coral  FL        479   30      323        42:07.9     42:39.2     13:45/M
      10    Adam Roppolo                      North port  FL        380   32      379        44:46.3     45:25.9     14:39/M
      11    J Nilson                          North port  FL        491   34      394        47:21.3     48:25.2     15:37/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Melanie Gaffney                   Sarasota  FL          228   30       33        22:35.5     22:42.6      7:19/M
       2    Kati Canuil                       North Port  FL        562   34       39        22:54.1     22:58.3      7:25/M
       3    Astrid Gilbert                    North Port  FL        236   31       46        23:13.2     23:15.5      7:30/M
       4    Katrina Schenk                    Port Charlotte  FL    397   32       52        23:30.9     23:35.0      7:36/M
       5    Cara Wright                       Sarasota  FL          475   33       61        24:32.7     24:41.7      7:58/M
       6    Michelle Calaway                  Venice  FL            154   34       75        25:33.4     25:51.9      8:20/M
       7    Regina Tornichio                  north port  FL        445   32      121        28:51.9     29:16.8      9:26/M
       8    Heather Zawalick                  Potomac Falls  VA     478   33      136        29:38.3     29:51.2      9:38/M
       9    Desirae Young Nilson              North port  FL        490   30      149        30:21.2     30:39.1      9:53/M
      10    Kimmi Van Der Veen                  FL                  569   32      153        30:28.2     30:54.8      9:58/M
      11    Hope MiddaughF                                          548   30      166        31:00.4     31:25.8     10:08/M
      12    Erin Iannicca                                           635   31      170        31:18.9     31:50.9     10:16/M
      13    Allison Hagge                     venice  FL            249   32      173        31:34.8     31:47.9     10:15/M
      14    Melissa Andreae                   Punta Gorda  FL       488   33      177        31:40.8     32:00.1     10:19/M
      15    Concepcion Rodriguez              North Port  FL        378   31      193        32:22.6     32:38.7     10:32/M
      16    Heidi True                        Port Charlotte  FL    447   33      195        32:25.2     32:58.3     10:38/M
      17    Jessica Haynes                    North Port  FL        575   32      205        32:50.5     33:10.2     10:42/M
      18    Jodi Grantham                     punta gorda  FL       530   34      209        32:59.7     33:28.0     10:48/M
      19    Jacyveline Lyvndquist                                   621   33      215        33:10.3     33:17.2     10:44/M
      20    Stephanie Williams                                      639   30      229        34:01.7     34:34.1     11:09/M
      21    Ashlee Castle                     North Port  FL        167   30      233        34:14.6     34:39.0     11:11/M
      22    Katie Dunwiddie                   Naples  FL            201   30      238        34:31.0     34:45.1     11:13/M
      23    Alicia Ackels                     North Port  FL        484   30      249        35:08.4     35:39.1     11:30/M
      24    Sarah Guerin                                            631   32      255        35:28.5     35:28.5     11:26/M
      25    Lauren Wahlgren                   Port Charlotte  FL    460   31      263        35:56.2     36:11.8     11:40/M
      26    Caitlyn Junius                    North Port  FL        272   30      274        37:11.7     38:02.6     12:16/M
      27    Tara Staple                       Lehigh Acres  FL      526   33      292        39:17.0     39:42.8     12:48/M
      28    Dana Cohee                        North Port  FL        173   30      293        39:20.1     39:40.5     12:48/M
      29    Patricia Simonides                                      585   32      310        40:44.8     41:19.9     13:20/M
      30    Heather Polito                    Port Charlotte  FL    358   34      392        46:57.8     47:14.5     15:14/M
      31    Frances Steinhardt                Port Charlotte  FL    419   33      397        47:59.2     48:35.5     15:40/M
      32    Dee Hampton                       Englewood  FL         250   34      422        52:08.3     52:38.1     16:59/M
      33    Jessica Burton                    Valrico  FL           151   31      433        54:24.9     54:48.9     17:41/M
      34    Kelli Polito                      port charlotte  FL    359   32      448        58:05.8     58:21.2     18:49/M
      35    Pamela Smith                                            592   31      450        58:32.7     58:49.8     18:58/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Larry Glinsky                     North Port  FL        241   36       28        22:17.0     22:26.4      7:14/M
       2    Brian Usher                       North Port  FL        506   39       35        22:40.9     22:44.9      7:20/M
       3    Michael Whitaker                  North Port  FL        467   36       64        24:46.2     24:56.7      8:03/M
       4    Brian Beason                      NORTH PORT  FL        122   38       92        26:51.9     27:19.9      8:49/M
       5    Jason Messier                     Port Charlotte  FL    531   35      158        30:37.5     30:54.9      9:58/M
       6    Dennis Wallace                    Punta Gorda  FL       462   39      169        31:04.8     31:41.2     10:13/M
       7    Rob Blankenship                   Sarasota  FL          552   37      208        32:55.4     33:20.6     10:45/M
       8    Kenny Minnick                     Englewood  FL         328   38      272        36:39.5     37:09.4     11:59/M
       9    Jason Anderson                    North Port  FL        105   37      273        36:44.5     36:50.5     11:53/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Cindy Chamberlain                 Venice  FL            168   38       23        21:47.0     21:50.7      7:03/M
       2    Sally Van Nuland                  Englewood  FL         450   39       56        23:58.2     24:00.3      7:45/M
       3    Mariryan Heschmeyer                                     605   36       63        24:35.7     24:37.0      7:56/M
       4    Jennifer Anderson                 North Port  FL        106   37       68        24:56.8     25:01.1      8:04/M
       5    Amy Burger                        Port Charlotte  FL    148   39       83        25:59.4     26:07.4      8:25/M
       6    Tricia Horovitz                                         589   35       87        26:16.4     26:26.6      8:32/M
       7    Martha Gowans                     Lake Suzy  FL         245   36       90        26:30.7     26:37.4      8:35/M
       8    Olga Triona                                             627   35       96        27:19.3     27:25.0      8:51/M
       9    Rebecca Reich                     North Port  FL        369   37      129        29:06.7     29:33.0      9:32/M
      10    Jennifer Reed                     venice  FL            366   35      164        30:59.0     31:18.9     10:06/M
      11    Mia Snetsinger                    Barre  VT             417   36      176        31:40.7     32:09.4     10:22/M
      12    Heather Ball                      Punta Gorda  FL       114   38      189        32:19.7     32:36.5     10:31/M
      13    Terri Schapley                    North Port  FL        396   39      198        32:35.7     33:01.2     10:39/M
      14    Stephanie Dye                     punta gorda  FL       529   37      210        33:00.0     33:27.9     10:47/M
      15    Lyddie Nelson                     North Port  FL        340   37      220        33:35.8     34:02.0     10:59/M
      16    Heidi Inlow                       North Port  FL        266   39      222        33:37.4     33:50.0     10:55/M
      17    Christine Bieniek                                       582   39      259        35:37.1     36:13.3     11:41/M
      18    Jennifer Schwalm                  North Port  FL        398   39      262        35:42.8     36:15.4     11:42/M
      19    Julie Dapper                      Bradenton  FL         559   39      303        40:11.7     40:45.5     13:09/M
      20    Alicia Taylor                     Venice  FL            431   36      308        40:27.5     40:37.3     13:06/M
      21    Tiffany Park                      Bradenton  FL         353   38      311        40:47.8     41:18.0     13:19/M
      22    Tara Marshall                     NORTH PORT  FL        498   36      315        40:52.5     41:04.6     13:15/M
      23    Danielle Cohee                    north port  FL        174   35      320        41:59.8     42:20.8     13:39/M
      24    Katie Wallace                     Punta Gorda  FL       463   35      372        44:16.1     44:53.7     14:29/M
      25    Becky Crawford                    Sarasota  FL          185   36      396        47:31.6     48:20.8     15:35/M
      26    Leslye Lebron                     North Port  FL        293   38      398        48:10.0     48:52.5     15:46/M
      27    Tracy Benfield                    Port Charlotte  FL    127   39      423        52:40.2     53:07.4     17:08/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Michael Meinert                                         590   44        6        19:00.7     19:05.5      6:09/M
       2    Todd Carpenter                    port charlotte  FL    166   40        7        19:13.1     19:15.1      6:13/M
       3    Guillermo Caceda                  North Port  FL        153   44       10        20:05.7     20:08.9      6:30/M
       4    Tom Kotkiewicz                    Venice  FL            550   43       11        20:23.8     20:26.7      6:35/M
       5    Darren McBee                      Port Charlotte  FL    316   41       12        20:29.4     20:31.9      6:37/M
       6    Donald Dobbs                      Port Charlotte  FL    197   43       14        20:53.7     20:55.4      6:45/M
       7    Chad Belcher                      Rotonda West  FL      123   43       16        21:23.4     21:25.8      6:55/M
       8    Christopher Koehring              Valrico  FL           282   41       24        21:51.1     21:57.3      7:05/M
       9    Micheal Thorton                                         633   42       36        22:45.5     22:49.2      7:22/M
      10    Michel Lermer                                           620   40       38        22:53.4     22:54.3      7:23/M
      11    Sean June                         North Port  FL        271   42       41        23:01.2     23:11.5      7:29/M
      12    John Libonati                     Englewood  FL         295   41       51        23:28.3     23:34.1      7:36/M
      13    John Briggs                       North Port  FL        135   43       79        25:49.2     25:57.3      8:22/M
      14    Kevin Schapley                    North Port  FL        395   41       85        26:08.9     26:18.7      8:29/M
      15    Kenneth Lafo                      North Port  FL        492   42      119        28:46.3     29:25.1      9:29/M
      16    Joseph Reed                       venice  FL            367   40      165        30:59.0     31:18.9     10:06/M
      17    Peter Lear                        Venice  FL            292   44      219        33:33.9     33:40.9     10:52/M
      18    Walton Stawarski                  Punta Gorda  FL       567   43      243        34:50.7     35:02.9     11:18/M
      19    Scott Schwalm                     North Port  FL        399   42      261        35:42.5     36:15.2     11:42/M
      20    Eric Sineath                      North Port  FL        538   41      270        36:33.9     37:15.1     12:01/M
      21    Lenny Hills                                             591   42      290        39:08.1     39:49.7     12:51/M
      22    Ken Teague                        punta gorda  FL       433   42      313        40:50.0     41:15.0     13:18/M
      23    Drew Drake                        Cape Coral  FL        501   43      314        40:51.9     41:14.3     13:18/M
      24    Kurt Schaefer                     Venice  FL            391   42      334        42:14.9     43:02.9     13:53/M
      25    Mike Dubrule                      Nokomis  FL           200   44      345        42:16.4     42:59.8     13:52/M
      26    John Scolaro                      Venice  FL            401   41      357        42:17.3     43:04.4     13:54/M
      27    Oley Koshewy                                            625   42      362        42:32.2     43:08.4     13:55/M
      28    Wilfred Jr Manning                Port Charlotte  FL    307   44      377        44:39.9     45:38.4     14:43/M
      29    Darrell Seckendorf                North Port  FL        403   42      378        44:46.3     45:25.5     14:39/M
      30    Deron Freatis                     Lehigh Acres  FL      507   42      411        48:38.9     49:29.2     15:58/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Manuela Lyons                                           600   42       40        22:59.2     23:02.9      7:26/M
       2    Jessica Stevenson                 North Port  FL        422   41       50        23:27.0     23:32.2      7:35/M
       3    Sandra Hack                       Venice  FL            248   42       53        23:33.5     23:37.9      7:37/M
       4    Monica Silva                      North Port  FL        413   42       95        26:57.3     27:00.9      8:43/M
       5    Heather Hooper                    Englewood  FL         264   43       98        27:32.0     28:02.2      9:03/M
       6    Maritza Gonnelli                  North Port  FL        244   40      101        28:00.2     28:08.5      9:05/M
       7    Raren Steinacker                                        597   42      112        28:26.6     28:40.9      9:15/M
       8    Indira Gomez-Tugmen               Punta Gorda  FL       243   42      115        28:33.2     28:42.1      9:15/M
       9    Lisa Briggs                       North Port  FL        136   42      116        28:34.3     28:42.1      9:15/M
      10    Violie Larsen                                           598   43      120        28:50.0     29:09.9      9:24/M
      11    STEPHANIE BELKNAP                 Nokomis  FL           126   40      123        28:53.0     29:15.5      9:26/M
      12    Terri Miller                      North Port  FL        528   41      132        29:16.9     29:44.5      9:35/M
      13    Jennifer Thomas                   North Port  FL        438   44      140        29:47.7     30:06.9      9:43/M
      14    Maristela Jones                   North Port  FL        547   41      141        29:49.5     30:04.7      9:42/M
      15    Joy Franks                        Englewood  FL         224   44      167        31:00.6     31:10.4     10:03/M
      16    Barbara Berrios                   North Port  FL        129   42      192        32:22.3     32:38.3     10:32/M
      17    Bridget Hesby                     Punta Gorda  FL       255   42      203        32:47.7     33:10.9     10:42/M
      18    Lisa Ryan                         Port Charlotte  FL    387   43      228        33:59.2     34:08.2     11:01/M
      19    Katherine Rinehart                North Port  FL        373   43      247        35:05.0     35:16.4     11:23/M
      20    Kelly Louttit                     punta gorda  FL       299   43      250        35:13.4     35:50.9     11:34/M
      21    Stacey Coffee                                           599   40      251        35:14.9     35:32.8     11:28/M
      22    Jennifer Barto                    North Port  FL        118   44      268        36:27.9     36:47.1     11:52/M
      23    Sherri Taulbee                    port charlotte  FL    496   41      271        36:35.6     36:57.9     11:55/M
      24    Jean Drake                        Cape Coral  FL        500   41      283        38:28.6     38:50.8     12:32/M
      25    Jessica Dahl                      pt charlotte  FL      191   40      285        38:44.6     39:02.2     12:35/M
      26    Marlen Castaneda                  North Port  FL        108   40      286        38:47.5     39:04.6     12:36/M
      27    Wendy Cannizzaro                  Venice  FL            156   44      305        40:22.3     40:36.3     13:06/M
      28    Shelley Morandi                   North Port  FL        332   44      324        42:13.7     43:01.4     13:53/M
      29    Nichole Davis                     Venice  FL            573   41      326        42:14.1     43:00.2     13:52/M
      30    Renee Hoffer                      Port Charlotte  FL    485   41      364        42:39.4     42:48.4     13:48/M
      31    Melissa Mason                     Venice  FL            564   43      371        44:01.1     44:35.4     14:23/M
      32    Belinda Brandafino                Venice  FL            132   42      390        46:17.9     47:05.5     15:11/M
      33    Shawn Macchia                     Port Charlotte  FL    305   43      409        48:33.8     48:44.7     15:43/M
      34    Alicia Koshewy                                          624   42      412        49:32.7     50:11.0     16:11/M
      35    Laura Boehmler                    Port Orange  FL       536   40      424        52:41.0     53:07.5     17:08/M
      36    Donna O'Malley                    North Port  FL        346   43      438        56:30.1     56:59.7     18:23/M
      37    Cheryl Greiner                    North Port  FL        247   44      456      1:08:15.4   1:09:15.4     22:20/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Marc Renick                       North Port  FL        371   45       20        21:38.3     21:40.4      6:59/M
       2    Tim Steger                        North port  FL        418   46       34        22:38.9     22:55.3      7:24/M
       3    Patrick Vasquez                   Port Charlotte  FL    452   49       42        23:03.6     23:06.6      7:27/M
       4    Chris Fleeman                     North Port  FL        217   46       78        25:37.4     25:41.6      8:17/M
       5    Mark Anderson                     North Port  FL        107   49       82        25:59.2     26:05.8      8:25/M
       6    Jim Coppola                       north port  FL        541   48       88        26:16.4     26:37.0      8:35/M
       7    Jeffrey Mertes                    Port Charlotte  FL    324   46       94        26:52.2     27:18.9      8:48/M
       8    Louis Chiappetta                  Cape Coral  FL        170   46      102        28:06.1     28:18.2      9:08/M
       9    David Gatlin                      South Pasadena  FL    231   49      131        29:11.0     29:28.0      9:30/M
      10    Kirk Bailey                       sarasota  FL          111   47      152        30:24.8     31:01.9     10:00/M
      11    Chris Montalbano                  North Port  FL        329   46      159        30:47.2     31:04.8     10:01/M
      12    Larry Stafford                    Punta Gorda  FL       508   49      179        31:43.1     32:14.7     10:24/M
      13    Guy Worrell                       Port Charlotte  FL    474   49      190        32:21.1     32:26.9     10:28/M
      14    Alicia Nelson                                           638   47      213        33:07.9     33:14.6     10:43/M
      15    Greg Golombo                      Venice  FL            242   46      223        33:37.4     34:09.6     11:01/M
      16    Mike Fox                                                609   46      227        33:57.5     34:27.8     11:07/M
      17    Eric Tiefenthaler                 Bradenton  FL         440   46      312        40:48.4     41:18.0     13:19/M
      18    Paul Cignarale                    Port Charlotte  FL    171   46      406        48:29.0     49:23.2     15:56/M
      19    Steve Mathews                                           613   47      421        51:57.1     52:44.8     17:01/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Laura Dempsey                     Safety Harbor  FL     193   45       44        23:09.8     23:13.5      7:29/M
       2    Christine Murno                   Port Charlotte  FL    337   45       54        23:41.1     23:44.0      7:39/M
       3    Gail Marinari                     Port Charlotte  FL    308   49       65        24:50.7     24:57.6      8:03/M
       4    Laura Hayes                       North Port  FL        537   49       74        25:29.1     25:44.9      8:18/M
       5    Deborah Wilson                    NORTH FORT MYERS  F   472   45       81        25:54.2     26:21.8      8:30/M
       6    Kerry Nelson                                            630   45       84        26:06.7     26:11.7      8:27/M
       7    Elizabeth Marshall                Port Charlotte  FL    309   49      151        30:22.0     30:37.3      9:53/M
       8    Maureen Ambrose                   Cape Coral  FL        104   46      171        31:22.6     31:35.3     10:11/M
       9    Dawn Brown                        North Port  FL        142   45      174        31:34.8     31:47.1     10:15/M
      10    Angie Ross                        South Pasadena  FL    382   45      184        31:57.0     32:16.5     10:25/M
      11    Cathlene Rouy                                           610   46      188        32:16.9     32:48.0     10:35/M
      12    Pamela Pagley                     North Port  FL        349   48      196        32:28.1     32:59.8     10:38/M
      13    Cali-Harris Flores                North Port  FL        218   45      200        32:46.8     33:16.4     10:44/M
      14    Kellie Ackernecht                 Port Charlotte  FL    101   47      204        32:47.9     32:59.3     10:38/M
      15    Sherry Montalbano                 North Port  FL        330   48      206        32:50.8     33:10.5     10:42/M
      16    Darlene Capdarest                 North Port  FL        157   47      207        32:54.6     33:06.0     10:41/M
      17    Christine Lowe                    Punta Gorda  FL       300   45      235        34:15.7     34:46.2     11:13/M
      18    Lori Sikorski                     bradenton  FL         411   47      241        34:36.8     35:03.1     11:18/M
      19    Tinarae Gregoire                                        602   46      244        34:51.6     35:04.1     11:19/M
      20    Cindy Allen                       Punta Gorda  FL       102   48      246        35:04.3     35:14.0     11:22/M
      21    Kathy OConnell                    Englewood  FL         347   46      257        35:29.1     35:49.3     11:33/M
      22    Michelle Galluppi                 Port Charlotte  FL    229   48      265        36:09.7     36:45.4     11:51/M
      23    Colleen Mertes                    Port Charlotte  FL    323   46      266        36:17.4     36:46.7     11:52/M
      24    Yvette Biggs                      North Port  FL        130   47      275        37:17.4     37:52.0     12:13/M
      25    Susan Flagel                      North Port  FL        214   45      294        39:20.4     39:31.2     12:45/M
      26    Susan Roberts                     Myakka City  FL       557   49      309        40:28.7     41:15.5     13:18/M
      27    Michelle Teague                   punta gorda  FL       434   45      316        40:53.2     41:14.7     13:18/M
      28    Debbie Colombo                    Venice  FL            178   46      319        41:33.4     42:07.6     13:35/M
      29    Julie Ryan                        North Port  FL        386   45      385        45:44.1     46:47.2     15:05/M
      30    Jennifer Wilson                   Bradenton  MO         523   45      388        46:09.6     46:42.4     15:04/M
      31    Rhonda Ellsworth                  North Port  FL        204   49      407        48:30.6     49:24.3     15:56/M
      32    Kathy Cash                        Punta Gorda  FL       568   45      408        48:33.4     48:44.4     15:43/M
      33    Diane Moll                                              615   49      419        51:54.7     52:43.4     17:00/M
      34    Maria Wagoner                     North Port  FL        459   46      432        54:21.8     54:40.5     17:38/M
      35    Denise White                      North Port  FL        468   46      436        56:19.3     56:54.6     18:21/M
      36    Jean Trapani                      North Port  FL        446   47      437        56:20.0     56:55.0     18:22/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    George Chamberlain                Venice  FL            169   50       13        20:33.8     20:35.0      6:38/M
       2    Kenneth Varner                    port charlotte  FL    451   52       19        21:28.9     21:30.2      6:56/M
       3    George Silva                      North Port  FL        412   53       30        22:20.7     22:23.9      7:13/M
       4    Scott Schantz                     venice  FL            394   50       32        22:34.6     22:36.1      7:17/M
       5    David Flagel                      North Port  FL        213   52       55        23:58.2     24:00.9      7:45/M
       6    David Herzog                      Port Charlotte  FL    512   53       76        25:36.3     25:42.7      8:17/M
       7    Gene Peters                       Venice  FL            534   52       91        26:42.7     26:48.7      8:39/M
       8    Chuck Metras                                            595   54      134        29:30.0     29:51.4      9:38/M
       9    Michael Fox                       North Port  FL        222   50      186        32:06.1     32:39.8     10:32/M
      10    Paul Da Costa                     North Port  FL        524   52      211        33:03.4     33:18.4     10:45/M
      11    Donald Barto                      North Port  FL        117   52      264        35:57.0     36:16.1     11:42/M
      12    Stephen Hill                      sarasota  FL          262   50      281        37:50.2     38:18.2     12:21/M
      13    Ron Haynes                                              593   50      386        46:07.7     47:08.0     15:12/M
      14    Patrick LaRose                    North Port  FL        287   50      428        53:34.5     54:10.8     17:28/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kevin Burckley                    Port Charlotte  FL    147   51       67        24:54.9     25:02.6      8:05/M
       2    Patti Stanley                     Bradenton  FL         521   50      107        28:16.2     28:21.8      9:09/M
       3    Traci Myers                       Punta Gorda  FL       338   50      125        28:56.9     29:33.4      9:32/M
       4    Debra Walker                      Punta Gorda  FL       461   52      156        30:31.0     31:00.0     10:00/M
       5    Penny Luana                       North Port  FL        302   52      160        30:48.2     31:06.9     10:02/M
       6    Debbie Gibbons                    North Port  FL        235   53      168        31:00.8     31:07.9     10:02/M
       7    Linda Britt                       North Port  FL        139   50      175        31:40.3     31:52.5     10:17/M
       8    Lauri Snetsinger                  Marshfield  VT        416   52      218        33:23.1     33:51.9     10:55/M
       9    Stacey Fox                        North Port  FL        223   50      226        33:56.4     34:30.2     11:08/M
      10    Roxanne Gillen                    Port Charlotte  FL    238   51      234        34:15.3     34:46.3     11:13/M
      11    Pam Kern                          Port Charlotte  FL    276   50      253        35:23.5     35:59.6     11:36/M
      12    Janette Knowlton                  Punta Gorda  FL       281   54      256        35:28.9     36:05.5     11:38/M
      13    Laura Bruno                       Venice  FL            145   52      278        37:30.3     37:50.7     12:12/M
      14    Celeste Penacho                   Cape Coral  FL        355   54      279        37:30.8     38:20.0     12:22/M
      15    Lorie Kidwell                     Port Charlotte  FL    277   54      282        38:20.3     38:40.9     12:28/M
      16    Shari Parker                      Englewood  FL         519   50      365        42:40.9     42:50.2     13:49/M
      17    Christine Leary                                         601   53      381        45:23.1     45:44.4     14:45/M
      18    Suzanne Roberts                   Punta Gorda  FL       375   54      382        45:27.1     45:36.5     14:43/M
      19    Kelley Brummeler                  Port Charlotte  FL    499   53      383        45:29.1     45:41.1     14:44/M
      20    Lesli Crawford                    Bradenton  FL         522   54      387        46:09.5     46:42.3     15:04/M
      21    Tracy Miller                      North Port  FL        327   53      435        55:00.3     55:26.1     17:53/M
      22    Donna Burckley                    Port Charlotte  FL    146   51      439        56:30.8     56:59.6     18:23/M
      23    Alicia Miller                     North Port  FL        326   50      451      1:00:16.6   1:00:41.3     19:35/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mark Stueve                       englewood  FL         427   58        8        19:37.5     19:39.4      6:20/M
       2    Ray Moyer                         Rotunda West Valley   546   57       43        23:07.4     23:12.7      7:29/M
       3    Dave Luana                        North Port  FL        301   59       47        23:15.6     23:20.9      7:32/M
       4    Louis Colon                       Port Charlotte  FL    181   55       57        24:01.9     24:11.5      7:48/M
       5    Charlie Coury                     North Port  FL        184   57       60        24:27.6     24:30.2      7:54/M
       6    Randy Peachy                      North Port  FL        545   59       66        24:52.9     25:00.4      8:04/M
       7    Jim Divito                        North Port  FL        195   59      126        29:01.4     29:13.8      9:25/M
       8    Kevin Voigt                       Osprey  FL            457   55      128        29:04.7     29:37.4      9:33/M
       9    John Walsh                        port charlotte  FL    464   57      135        29:31.4     29:52.7      9:38/M
      10    Ed Gillen                         Port Charlotte  FL    237   57      154        30:29.6     30:56.4      9:59/M
      11    John Young                        North port  FL        515   55      183        31:55.8     32:15.1     10:24/M
      12    George Flores                     North Port  FL        219   59      202        32:47.1     33:16.5     10:44/M
      13    Richard Berman                    North Port  FL        128   55      361        42:29.0     42:44.4     13:47/M
      14    Rick Baisch                       Port Charlotte  FL    113   59      454      1:06:59.3   1:06:59.3     21:36/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mary Quinn                        Bradenton  FL         363   58       48        23:21.8     23:24.6      7:33/M
       2    Sylvia Velez-de Jesus             north port  FL        454   57      147        30:18.4     30:22.2      9:48/M
       3    Maureen Martinello                Fort Myers  FL        313   56      162        30:50.9     30:59.6     10:00/M
       4    Doris Fox                         Punta Gorda  FL       221   57      237        34:25.7     34:57.2     11:16/M
       5    Deborah Reich                     Port Charlotte  FL    368   59      260        35:39.2     36:05.3     11:38/M
       6    April Hess                        Venice  FL            257   58      325        42:14.1     43:03.1     13:53/M
       7    Marsha Lewis                      Arcadia  FL           294   57      366        42:41.5     43:59.5     14:11/M
       8    Elizabeth Crawford                North Port  FL        579   57      368        43:22.2     44:10.4     14:15/M
       9    Sue Carron                        north port  FL        516   59      400        48:13.3     48:52.7     15:46/M
      10    Susan Maas Lyon                   Osprey  FL            303   55      404        48:20.2     49:07.7     15:51/M
      11    Carol Kozabo                      North Port  FL        283   59      430        53:51.4     54:22.7     17:32/M
      12    Mary Hogg                         Venice  FL            263   56      442        56:49.6     57:12.5     18:27/M
      13    Julies Nlastasek                                        586   56      445        56:58.4     57:26.5     18:32/M
      14    Mona Ery-Baisch                   Port Charlotte  FL    206   57      455      1:06:59.5   1:06:59.5     21:36/M
      15    Susan Gorman                      North Port  FL        571   55      457      1:30:12.1   1:31:06.7     29:23/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Billy Tampsett                    englewood  FL         430   61      157        30:37.4     30:52.8      9:57/M
       2    KEN CARPENTER                     venice  FL            164   62      185        31:58.2     32:02.0     10:20/M
       3    Bill Taylor                       North Port  FL        432   64      245        35:02.7     35:40.2     11:30/M
       4    Frank Wagner                      North Port  FL        458   60      248        35:07.5     35:35.8     11:29/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Laura Williams                    Myakka City  FL       558   61       86        26:14.8     26:27.3      8:32/M
       2    Lucy Linet                        Port Charlotte  FL    297   60      117        28:42.7     29:12.6      9:25/M
       3    Karen Reiner-Hayes                VENICE  FL            370   64      231        34:03.7     34:30.1     11:08/M
       4    Janet Wilcox                      Punta Gorda  FL       469   63      296        39:41.2     40:19.0     13:00/M
       5    Dee Stout                         Port Charlotte  FL    424   61      302        40:04.0     40:43.0     13:08/M
       6    Beverly Eaton                     Englewood  FL         202   62      321        42:00.7     42:32.9     13:43/M
       7    Meta Roth                         Fort Myers  FL        383   60      375        44:35.1     44:53.6     14:29/M
       8    Gala Van Nuland                   Shicton  WI           449   63      402        48:17.8     48:58.6     15:48/M
       9    Terri Stoltzner                   Venice  FL            423   63      440        56:48.1     57:12.5     18:27/M
      10    Karen Ball                        Venice  FL            115   61      441        56:48.6     57:12.5     18:27/M
      11    Sandra Gosses                     Port Charlotte  FL    572   60      453      1:00:31.2   1:01:12.1     19:45/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Gordon Caldwell                                         626   66      103        28:07.7     28:21.5      9:09/M
       2    Vann Johnson                      Port Charlotte  FL    269   66      105        28:09.8     28:26.6      9:10/M
       3    Roland Frank                      Englewood  FL         509   65      106        28:10.3     28:14.6      9:06/M
       4    Guy Emerich                       Punta Gorda  FL       205   69      113        28:27.9     28:38.4      9:14/M
       5    Bob Geyer                         Port Charlotte  FL    233   67      142        29:51.3     30:03.5      9:42/M
       6    Frank Nist                        Vemice  FL            343   67      150        30:21.9     30:47.0      9:56/M
       7    Greg Hill                         North Fort Myers  F   261   66      197        32:35.5     32:46.0     10:34/M
       8    Joe Martinello                    Fort Myers  FL        312   69      225        33:48.0     34:08.1     11:01/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Linda Kennedy                     Englrwood  FL         275   65      143        30:06.2     30:40.5      9:54/M
       2    Joanne Stratos                    Punta Gorda  FL       425   65      252        35:17.9     35:54.5     11:35/M
       3    Donna McGinn                      North Port  FL        320   67      322        42:02.2     42:36.1     13:45/M
       4    Ann Williams                      Port Charlotte  FL    470   66      369        43:50.7     44:33.2     14:22/M
       5    Ilene Lafo                        North Port  FL        503   67      370        43:57.4     43:57.4     14:11/M
       6    Pamela York                       North Port  FL        476   66      415        51:04.7     51:39.1     16:40/M
       7    Cindi Bassett                     North Port  FL        119   68      416        51:05.6     51:39.5     16:40/M
       8    Carol Geyer                       Port Charlotte  FL    234   67      418        51:28.5     52:03.3     16:47/M
       9    Darlene Cohee                     Port Charlotte  FL    175   65      431        53:56.5     54:18.3     17:31/M
      10    Rita Burke                        North Port  FL        149   68      449        58:23.3     58:50.9     18:59/M
      11    Jean Ann Caporaso                 North Port  FL        158   65      452      1:00:29.2   1:01:09.2     19:44/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Donald Fialka                     Venice  FL            211   73      127        29:03.8     29:13.4      9:25/M
       2    David Pierce                      Venice  FL            356   71      239        34:31.2     34:49.7     11:14/M
       3    Robert Joynson                    Venice  FL            270   70      258        35:31.4     35:52.1     11:34/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Anne Marie Paradiso               Venice  FL            351   72      172        31:33.2     31:44.7     10:14/M
       2    June Suller                       Punta Gorda  FL       428   72      254        35:24.1     35:59.6     11:36/M
       3    Ida Velasaquez                    Port Charlotte  FL    561   71      301        40:00.3     40:39.0     13:07/M
Top

Male 75 to 79

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Tim Paradiso                      Venice  FL            352   76      187        32:12.6     32:24.7     10:27/M
       2    Ray Tilghman                      Fort Myers  FL        442   75      277        37:26.9     38:16.5     12:21/M

Fire Fighter Officer

Top

Male 99 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Matt McElroy                      Port Charlotte  FL    319   43        1        32:11.0     32:20.5     10:26/M
       2    Scott Titus                       Sarasota  FL          444   44        2        33:22.3     33:23.8     10:46/M
       3    Pete Macchia                      Port Charlotte  FL    304   45        3        34:10.4     34:18.7     11:04/M
Top

Female 99 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Brooke Ricciardi                  Lehigh Acres  FL      525   35        4        35:46.1     36:12.2     11:41/M

Fire Fighter

Top

Male 99 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Joshua David Carvajal             Tampa  FL             543   35        1        25:44.0     25:53.4      8:21/M
       2    John Willis III                   Punta Gorda  FL       471   41        2        26:24.3     26:41.0      8:36/M
       3    Claude Giraud                     sarasota  FL          240   43        3        26:30.8     26:38.4      8:35/M
       4    David Burton                      Valrico  FL           150   35        5        29:21.2     29:37.8      9:33/M
       5    Clint Sherbet                     land O Lakes  FL      407   49        7        32:11.3     37:35.8     12:07/M
       6    George Stuart                     Bradenton  FL         426   43       12        38:33.4     39:21.3     12:42/M
       7    Mike Hansen                       North Port  FL        513   40       13        38:43.2     38:51.7     12:32/M
       8    Mike Cohee                        North Port  FL        176   31       15        39:20.2     39:41.3     12:48/M
       9    Simon Cannizzaro                  Venice  FL            155   49       16        40:50.5     41:06.7     13:15/M
      10    Brad Johnson                      Bradenton  FL         267   36       17        41:09.9     41:57.5     13:32/M
      11    Joshua Jacobs                     Port Charotte  FL     518   23       18        42:33.9     42:47.9     13:48/M
      12    Mark Farrier                      Sarasota  FL          209   24       19        43:07.2     43:57.1     14:11/M
      13    Leland Crawford                   North Port  FL        186   59       20        43:11.6     43:58.2     14:11/M
      14    Richard Collette                  Wakefield  MA         177   63       21        43:49.3     44:08.2     14:14/M
      15    Jason Farrier                     Bradenton  FL         208   29       22        44:56.9     45:46.6     14:46/M
      16    Simon Tildsley                    Bradenton  FL         441   44       23        49:03.4     49:53.5     16:05/M
      17    Aaron Morales                     arcadia  FL           331    5       24        58:03.5     58:19.7     18:49/M
Top

Female 99 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Tania Velikova                    sarasota  FL          455   43        4        28:12.3     28:20.4      9:08/M
       2    Kimberly Grabbe                   Sarasota  FL          246   35        6        32:07.6     32:30.4     10:29/M
       3    Famke Thomas                      sarasota  FL          437   32        8        34:43.5     34:49.6     11:14/M
       4    Mollie Taaffe                     St. Petersburg  FL    429   31        9        35:57.6     36:20.1     11:43/M
       5    Jamie Dixon                       sarasota  FL          196   31       10        37:28.6     37:36.1     12:08/M
       6    Aubrey Brooks                     Sarasota  FL          140   14       11        38:17.2     38:38.9     12:28/M
       7    Sabrina Freeman                   sarasota  FL          226   24       14        39:07.4     39:14.5     12:39/M