ALA FIGHT FOR AIR CLIMB

OPEN

April 27, 2013


Results By Endurance Sports Timing , Inc.


Female Finishers

                                                                                                 Total  
    Place    Name                              Team               Bib No  Age Gend                Time  
      1    Maurine Martin                    LMHS Rehab & Wellne    23    48   F                4:02.1
      2    Rilo Gloria                                             141    41   F                4:04.4
      3    Maria Deleon                      Striders               78    57   F                4:29.2
      4    Samantha Scott                    Warren's Warriors      40    28   F                4:32.2
      5    Marie Nathalie Grondin            LMHS Rehab & Wellne    27    44   F                4:36.0
      6    Jessi Egizi                                              99    30   F                4:53.1
      7    Anne Kilroy-Burik                 Stair At This          57    34   F                4:53.9
      8    Katherine Graddy                                        152    10   F                4:57.7
      9    Elizabeth Bentley                 Stepaholics            74    30   F                5:06.0
     10    Barbara Miley                     LMHS Rehab & Wellne    33    49   F                5:12.8
     11    Rose Potts                        LCEC                   66    45   F                5:14.2
     12    Allison Studer                    Stair At This          58    29   F                5:17.8
     13    Angela Martin                     LMHS Rehab & Wellne    26    47   F                5:19.5
     14    Jennifer Jahn                     LMHS Rehab & Wellne    29    42   F                5:20.8
     15    Lindsey Hoover                    Two steps at a time   126    25   F                5:27.1
     16    Maria Lacagnina                   Lee Memorial Health    51    25   F                5:31.5
     17    Jenni Muench                      LMHS Rehab & Wellne    34    42   F                5:32.6
     18    Beth Goerke                       Stair Crazy 2013      128    48   F                5:39.3
     19    Denise Wheeler                    Stair Crazy 2013      133    43   F                5:41.9
     20    Kristin Cahuhan                                         147    21   F                5:44.5
     21    Zipoy Rosemarie                                         151    57   F                5:44.9
     22    Carrie Marshall                   Warren's Warriors      39    14   F                5:47.0
     23    Serene Fernandez                  LMHS Rehab & Wellne    36    16   F                5:48.6
     24    Georgine Kruedelbach              LMHS Rehab & Wellne    31    51   F                5:48.9
     25    Tracey Moulton                    Stepaholics            75    51   F                5:52.0
     26    Estefania Ramos                                          98    24   F                5:56.5
     27    Brianna Cuomo                                           159    25   F                5:56.7
     28    Terri Lollio                      SOB Save Our Breath    76    56   F                5:58.9
     29    Lexi Lopez                        LMHS Rehab & Wellne    35    22   F                6:09.5
     30    Tanesha Carhart                   LMHS Rehab & Wellne    37    39   F                6:15.3
     31    Angie Mikat                                             107    44   F                6:15.4
     32    Lisa Talbott                                            116    53   F                6:17.4
     33    Kara Winton                       Warren's Warriors      41    44   F                6:18.0
     34    Stephanie Schuetz                 Edison National Ban    94    37   F                6:19.5
     35    Bianca Siggia                                           144    32   F                6:20.3
     36    Holli Meiner                                            143    13   F                6:23.6
     37    Ginny Dickinson                                         113    50   F                6:32.0
     38    Karen Brazelton                   Edison National Ban    90    48   F                6:34.0
     39    Andrea Gedde                      Allyn International    85    27   F                6:36.9
     40    Kayla Morgenstern                 Step Sisters           56    30   F                6:41.0
     41    Heather Sutton-Lewis                                    110    38   F                6:54.2
     42    Kim Nyberg                                              153    47   F                7:05.3
     43    Willy Ocasio                      Edison National Ban    93    33   F                7:07.6
     44    Angie Smith                                             146    30   F                7:11.2
     45    Robbie Roepstorff                 Edison National Ban    95    61   F                7:11.4
     46    Mary Haase                        High Steppin          120    64   F                7:13.1
     47    Johnia Burris                                           100    32   F                7:16.0
     48    Lisa Hardy                        LCEC                   65    52   F                7:21.4
     49    Joy Turko                         SOB Save Our Breath    77    66   F                7:23.8
     50    Melissa Gilmore                                         103    44   F                7:31.0
     51    Eileen Mikolashek                 Two steps at a time   123    37   F                7:32.8
     52    ElizabethUnknow Pulte                                   148    24   F                7:44.7
     53    Leah Kirby                        Edison National Ban    92    46   F                7:49.1
     54    Darleen Pierce                    LCEC                   70    46   F                7:55.0
     55    Jarrah Moreno                                           101    28   F                7:55.2
     56    Jamie Green                       JOAN'S REMISSION RE    60    41   F                8:15.8
     57    Marilyn Covins                    High Steppin          118    57   F                8:24.8
     58    Tracia Meiner                                           142    43   F                8:25.7
     59    Linda Macdonald                                         117    63   F                8:58.6
     60    Robyn Orndoff                     Simplified Technolo    45    38   F                9:02.9
     61    Fernande Vaillancourt             LMHS Rehab & Wellne    25    66   F                9:05.2
     62    Charlene Orsine                   JOAN'S REMISSION RE    59    44   F                9:06.1
     63    Charlotte Mitchell                                      140    47   F                9:15.3
     64    Lisa Marie Ortiz-Rivera           Beast Mode ON          48    29   F                9:38.4
     65    Deanna Heminger                   JOAN'S REMISSION RE    61    43   F                9:59.0
     66    Shirley Jimmerson                                       145    84   F               10:17.2
     67    Mary Ella Douglas                                       102    55   F               10:52.8
     68    Sharon Chappelle                  High Steppin          121    60   F               11:27.3
     69    Mary Gerber                                             105    42   F               13:14.8
     70    Pam Edwards                       Edison National Ban    96    58   F               13:55.8
     71    Kristy Keyes                                            106    41   F               16:06.5


Male Finishers

                                                                                                 Total  
    Place    Name                              Team               Bib No  Age Gend                Time  
      1    Troy Alston                                             149    26   M                2:25.3
      2    Thomas Scott                                            109    48   M                2:35.3
      3    Chris Van Glahn                                         114    45   M                2:46.4
      4    Bradley Woodham                   LMHS Rehab & Wellne    20    43   M                2:51.8
      5    Lee Waller                        Beast Mode ON          46    29   M                3:04.4
      6    Chris Gray                        LMHS Rehab & Wellne    21    17   M                3:16.7
      7    Chris Scott                       Lee Memorial Health    53    40   M                3:20.4
      8    P. Thomas Gray                    LMHS Rehab & Wellne    22    49   M                3:23.9
      9    Michael Jaremback                 Rapallo                72    34   M                3:29.1
     10    Adam Winton                       Warren's Warriors      43    16   M                3:30.3
     11    Salvatore Lacagnina               Lee Memorial Health    52    54   M                3:33.2
     12    Arthur Tometich                   Allyn International    88    24   M                3:33.7
     13    Oliver Tocci                      Rapallo                73    22   M                3:42.8
     14    Kevin Sotak                       Allyn International    87    33   M                3:48.4
     15    John Thorp                        LMHS Rehab & Wellne    30    49   M                3:49.9
     16    Ray Cuesta                        Allyn International    82    27   M                3:58.3
     17    Jackson Wheeler                   Stair Crazy 2013      134    13   M                4:02.5
     18    Steve Covins                      High Steppin          119    57   M                4:04.0
     19    Dennie Hamilton                   LCEC                   71    56   M                4:04.3
     20    Dylan Bimson                                            155    15   M                4:05.6
     21    Mathew Jefferson                                        160    20   M                4:05.7
     22    Milton Cayler JR                                        156    44   M                4:11.6
     23    James Martin                      Beast Mode ON          50    29   M                4:14.9
     24    David Cato                        LMHS Rehab & Wellne    24    42   M                4:18.4
     25    George Ghawi                      Allyn International    86    27   M                4:20.0
     26    Matthew Schiavi                                          97    24   M                4:20.2
     27    Rick Higgins                      Beast Mode ON          49    35   M                4:24.7
     28    Jason Fields                      Semper Paratus         16    39   M                4:30.9
     29    Nicholas Goerke                   Stair Crazy 2013      130    13   M                4:37.9
     30    John Mantica                      Stair Crazy 2013      131    54   M                4:39.6
     31    Lyle Fitzsimmons                                        104    44   M                4:40.5
     32    Emmett Todd                       High Steppin          122    47   M                4:41.1
     33    Jeff Pakrosnis                    Edison National Ban    91    50   M                4:57.5
     34    Douglas Zell                                            158    65   M                4:58.9
     35    William Margenau                  LMHS Rehab & Wellne    38    66   M                5:00.5
     36    Ronnie Diaz                       JOAN'S REMISSION RE    62    26   M                5:06.7
     37    Tommy Scott                       Striders               81    24   M                5:09.3
     38    Dan Moser                         Striders               79    55   M                5:10.0
     39    Frank Simms                       LMHS Rehab & Wellne    28    39   M                5:12.1
     40    Hernandez Dan                     Allyn International    83    23   M                5:21.1
     41    Bryan Perera                      Celeritas Dominatio    15    27   M                5:28.4
     42    Sean Hoover                       Semper Paratus         17    37   M                5:36.0
     43    George Smith                      LCEC                   69    50   M                5:39.7
     44    Cory Heller                       Estero Fire Rescue      5    22   M                5:46.0
     45    Robert Rice                       LCEC                   64    45   M                6:04.1
     46    David Jacobs                      Fort Myers Fire Dep     1    26   M                6:14.1
     47    David Lebid                       Celeritas Dominatio    13    31   M                6:24.3
     48    Kevin Mikolashek                  Two steps at a time   124    48   M                6:24.9
     49    Jason Petaccio                    Semper Paratus         19    33   M                6:25.0
     50    A Hayward                         Striders               80    55   M                6:27.4
     51    Jimmy Heuglin                     Celeritas Dominatio    12    31   M                6:27.8
     52    Spike Mccabe                      Fort Myers Fire Dep     2    49   M                6:49.1
     53    Laszlo Biris                      LMHS Rehab & Wellne    32    63   M                6:49.3
     54    Sebastian Sutton-Lewis                                  111     6   M                7:11.0
     55    Rick Schmoker                     LCEC                   68    46   M                7:20.2
     56    John Haberman                     Celeritas Dominatio    11    45   M                7:26.2
     57    Allen Trevett                     Allyn International    89    60   M                7:46.6
     58    Paul Nader                        Celeritas Dominatio    14    42   M                7:54.3
     59    Larry Murphy                                            112    71   M                8:01.9
     60    Pete Winton                       Warren's Warriors      42    51   M                8:34.1
     61    Darius Joseph                     Simplified Technolo    44    45   M                8:54.1
     62    Bradley Packard                                         150    22   M                8:54.9
     63    TJ Jenkins                                              138    56   M                8:57.2
     64    Sean Huny                                               139    53   M                9:05.4


ALA FIGHT FOR AIR CLIMB

OPEN

Age Group Results

April 27, 2013


Results By Endurance Sports Timing , Inc.


Men: 0- 0 1-10 11-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-10 11-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Maurine Martin                    LMHS Rehab & Wellne    23   48       17         4:02.1
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Troy Alston                                             149   26        1         2:25.3
Top

Female 1 to 10

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Katherine Graddy                                        152   10       40         4:57.7
Top

Male 1 to 10

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Sebastian Sutton-Lewis                                  111    6       89         7:11.0
Top

Female 11 to 17

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Carrie Marshall                   Warren's Warriors      39   14       62         5:47.0
       2    Serene Fernandez                  LMHS Rehab & Wellne    36   16       63         5:48.6
       3    Holli Meiner                                            143   13       77         6:23.6
Top

Male 11 to 17

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Chris Gray                        LMHS Rehab & Wellne    21   17        6         3:16.7
       2    Adam Winton                       Warren's Warriors      43   16       10         3:30.3
       3    Jackson Wheeler                   Stair Crazy 2013      134   13       18         4:02.5
       4    Dylan Bimson                                            155   15       22         4:05.6
       5    Nicholas Goerke                   Stair Crazy 2013      130   13       33         4:37.9
Top

Female 18 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Samantha Scott                    Warren's Warriors      40   28       31         4:32.2
       2    Allison Studer                    Stair At This          58   29       50         5:17.8
       3    Lindsey Hoover                    Two steps at a time   126   25       54         5:27.1
       4    Maria Lacagnina                   Lee Memorial Health    51   25       55         5:31.5
       5    Kristin Cahuhan                                         147   21       60         5:44.5
       6    Estefania Ramos                                          98   24       66         5:56.5
       7    Brianna Cuomo                                           159   25       67         5:56.7
       8    Lexi Lopez                        LMHS Rehab & Wellne    35   22       70         6:09.5
       9    Andrea Gedde                      Allyn International    85   27       82         6:36.9
      10    ElizabethUnknow Pulte                                   148   24       99         7:44.7
      11    Jarrah Moreno                                           101   28      103         7:55.2
      12    Lisa Marie Ortiz-Rivera           Beast Mode ON          48   29      118         9:38.4
Top

Male 18 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Lee Waller                        Beast Mode ON          46   29        5         3:04.4
       2    Arthur Tometich                   Allyn International    88   24       12         3:33.7
       3    Oliver Tocci                      Rapallo                73   22       13         3:42.8
       4    Ray Cuesta                        Allyn International    82   27       16         3:58.3
       5    Mathew Jefferson                                        160   20       23         4:05.7
       6    James Martin                      Beast Mode ON          50   29       25         4:14.9
       7    George Ghawi                      Allyn International    86   27       27         4:20.0
       8    Matthew Schiavi                                          97   24       28         4:20.2
       9    Ronnie Diaz                       JOAN'S REMISSION RE    62   26       44         5:06.7
      10    Tommy Scott                       Striders               81   24       45         5:09.3
      11    Hernandez Dan                     Allyn International    83   23       53         5:21.1
      12    Bryan Perera                      Celeritas Dominatio    15   27        2         5:28.4
      13    Cory Heller                       Estero Fire Rescue      5   22        1         5:46.0
      14    David Jacobs                      Fort Myers Fire Dep     1   26        2         6:14.1
      15    Bradley Packard                                         150   22      110         8:54.9
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Jessi Egizi                                              99   30       37         4:53.1
       2    Anne Kilroy-Burik                 Stair At This          57   34       38         4:53.9
       3    Elizabeth Bentley                 Stepaholics            74   30       43         5:06.0
       4    Tanesha Carhart                   LMHS Rehab & Wellne    37   39       71         6:15.3
       5    Stephanie Schuetz                 Edison National Ban    94   37       75         6:19.5
       6    Bianca Siggia                                           144   32       76         6:20.3
       7    Kayla Morgenstern                 Step Sisters           56   30       83         6:41.0
       8    Heather Sutton-Lewis                                    110   38       86         6:54.2
       9    Willy Ocasio                      Edison National Ban    93   33       88         7:07.6
      10    Angie Smith                                             146   30       90         7:11.2
      11    Johnia Burris                                           100   32       93         7:16.0
      12    Eileen Mikolashek                 Two steps at a time   123   37       98         7:32.8
      13    Robyn Orndoff                     Simplified Technolo    45   38      113         9:02.9
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Michael Jaremback                 Rapallo                72   34        9         3:29.1
       2    Kevin Sotak                       Allyn International    87   33       14         3:48.4
       3    Rick Higgins                      Beast Mode ON          49   35       29         4:24.7
       4    Jason Fields                      Semper Paratus         16   39        1         4:30.9
       5    Frank Simms                       LMHS Rehab & Wellne    28   39       47         5:12.1
       6    Sean Hoover                       Semper Paratus         17   37        3         5:36.0
       7    David Lebid                       Celeritas Dominatio    13   31        4         6:24.3
       8    Jason Petaccio                    Semper Paratus         19   33        5         6:25.0
       9    Jimmy Heuglin                     Celeritas Dominatio    12   31        6         6:27.8
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Rilo Gloria                                             141   41       21         4:04.4
       2    Marie Nathalie Grondin            LMHS Rehab & Wellne    27   44       32         4:36.0
       3    Barbara Miley                     LMHS Rehab & Wellne    33   49       48         5:12.8
       4    Rose Potts                        LCEC                   66   45       49         5:14.2
       5    Angela Martin                     LMHS Rehab & Wellne    26   47       51         5:19.5
       6    Jennifer Jahn                     LMHS Rehab & Wellne    29   42       52         5:20.8
       7    Jenni Muench                      LMHS Rehab & Wellne    34   42       56         5:32.6
       8    Beth Goerke                       Stair Crazy 2013      128   48       57         5:39.3
       9    Denise Wheeler                    Stair Crazy 2013      133   43       59         5:41.9
      10    Angie Mikat                                             107   44       72         6:15.4
      11    Kara Winton                       Warren's Warriors      41   44       74         6:18.0
      12    Karen Brazelton                   Edison National Ban    90   48       81         6:34.0
      13    Kim Nyberg                                              153   47       87         7:05.3
      14    Melissa Gilmore                                         103   44       97         7:31.0
      15    Leah Kirby                        Edison National Ban    92   46      101         7:49.1
      16    Darleen Pierce                    LCEC                   70   46      102         7:55.0
      17    Jamie Green                       JOAN'S REMISSION RE    60   41      105         8:15.8
      18    Tracia Meiner                                           142   43      107         8:25.7
      19    Charlene Orsine                   JOAN'S REMISSION RE    59   44      116         9:06.1
      20    Charlotte Mitchell                                      140   47      117         9:15.3
      21    Deanna Heminger                   JOAN'S REMISSION RE    61   43      119         9:59.0
      22    Mary Gerber                                             105   42      123        13:14.8
      23    Kristy Keyes                                            106   41      125        16:06.5
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Thomas Scott                                            109   48        2         2:35.3
       2    Chris Van Glahn                                         114   45        3         2:46.4
       3    Bradley Woodham                   LMHS Rehab & Wellne    20   43        4         2:51.8
       4    Chris Scott                       Lee Memorial Health    53   40        7         3:20.4
       5    P. Thomas Gray                    LMHS Rehab & Wellne    22   49        8         3:23.9
       6    John Thorp                        LMHS Rehab & Wellne    30   49       15         3:49.9
       7    Milton Cayler JR                                        156   44       24         4:11.6
       8    David Cato                        LMHS Rehab & Wellne    24   42       26         4:18.4
       9    Lyle Fitzsimmons                                        104   44       35         4:40.5
      10    Emmett Todd                       High Steppin          122   47       36         4:41.1
      11    Robert Rice                       LCEC                   64   45       69         6:04.1
      12    Kevin Mikolashek                  Two steps at a time   124   48       78         6:24.9
      13    Spike Mccabe                      Fort Myers Fire Dep     2   49       84         6:49.1
      14    Rick Schmoker                     LCEC                   68   46       94         7:20.2
      15    John Haberman                     Celeritas Dominatio    11   45        7         7:26.2
      16    Paul Nader                        Celeritas Dominatio    14   42        8         7:54.3
      17    Darius Joseph                     Simplified Technolo    44   45      109         8:54.1
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Maria Deleon                      Striders               78   57       30         4:29.2
       2    Zipoy Rosemarie                                         151   57       61         5:44.9
       3    Georgine Kruedelbach              LMHS Rehab & Wellne    31   51       64         5:48.9
       4    Tracey Moulton                    Stepaholics            75   51       65         5:52.0
       5    Terri Lollio                      SOB Save Our Breath    76   56       68         5:58.9
       6    Lisa Talbott                                            116   53       73         6:17.4
       7    Ginny Dickinson                                         113   50       80         6:32.0
       8    Lisa Hardy                        LCEC                   65   52       95         7:21.4
       9    Marilyn Covins                    High Steppin          118   57      106         8:24.8
      10    Mary Ella Douglas                                       102   55      121        10:52.8
      11    Pam Edwards                       Edison National Ban    96   58      124        13:55.8
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Salvatore Lacagnina               Lee Memorial Health    52   54       11         3:33.2
       2    Steve Covins                      High Steppin          119   57       19         4:04.0
       3    Dennie Hamilton                   LCEC                   71   56       20         4:04.3
       4    John Mantica                      Stair Crazy 2013      131   54       34         4:39.6
       5    Jeff Pakrosnis                    Edison National Ban    91   50       39         4:57.5
       6    Dan Moser                         Striders               79   55       46         5:10.0
       7    George Smith                      LCEC                   69   50       58         5:39.7
       8    A Hayward                         Striders               80   55       79         6:27.4
       9    Pete Winton                       Warren's Warriors      42   51      108         8:34.1
      10    TJ Jenkins                                              138   56      111         8:57.2
      11    Sean Huny                                               139   53      115         9:05.4
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Robbie Roepstorff                 Edison National Ban    95   61       91         7:11.4
       2    Mary Haase                        High Steppin          120   64       92         7:13.1
       3    Joy Turko                         SOB Save Our Breath    77   66       96         7:23.8
       4    Linda Macdonald                                         117   63      112         8:58.6
       5    Fernande Vaillancourt             LMHS Rehab & Wellne    25   66      114         9:05.2
       6    Sharon Chappelle                  High Steppin          121   60      122        11:27.3
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Douglas Zell                                            158   65       41         4:58.9
       2    William Margenau                  LMHS Rehab & Wellne    38   66       42         5:00.5
       3    Laszlo Biris                      LMHS Rehab & Wellne    32   63       85         6:49.3
       4    Allen Trevett                     Allyn International    89   60      100         7:46.6
Top

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Shirley Jimmerson                                       145   84      120        10:17.2
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Larry Murphy                                            112   71      104         8:01.9



ALA FIGHT FOR AIR CLIMB

April 27, 2013


Results By Endurance Sports Timing , Inc.


Final Team Results

SWAT

Team - Semper Paratus Finish Position - 1

Team Score (times): 16:32.0

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     16  Jason Fields                                   M     1      1      4:30.9     4:30.9
      2     17  Sean Hoover                                    M     3      4      5:36.0    10:07.0
      3     19  Jason Petaccio                                 M     5      9      6:25.0    16:32.0

Team - Celeritas Dominatio Finish Position - 2

Team Score (times): 18:20.6

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     15  Bryan Perera                                   M     2      2      5:28.4     5:28.4
      2     13  David Lebid                                    M     4      6      6:24.3    11:52.8
      3     12  Jimmy Heuglin                                  M     6     12      6:27.8    18:20.6
      4     11  John Haberman                                  M     7     19      7:26.2    25:46.8
      5     14  Paul Nader                                     M     8     27      7:54.3    33:41.2



Final Team Results

FIREFIGHTERS

Team - Estero Fire Rescue Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1      5  Cory Heller                                    M     1      1      5:46.0     5:46.0

Team - Fort Myers Fire Department Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1      1  David Jacobs                                   M     2      2      6:14.1     6:14.1
      2      2  Spike Mccabe                                   M     3      5      7:49.1    14:03.3



Final Team Results

OPEN

Team - LMHS Rehab & Wellness Team Finish Position - 1

Team Score (times): 9:32.4

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     20  Bradley Woodham                                M     4      4      2:51.8     2:51.8
      2     21  Chris Gray                                     M     6     10      3:16.7     6:08.5
      3     22  P. Thomas Gray                                 M     8     18      3:23.9     9:32.4
      4     30  John Thorp                                     M    15     33      3:49.9    13:22.3
      5     23  Maurine Martin                                 F    17     50      4:02.1    17:24.4
      6     24  David Cato                                     M    26     76      4:18.4    21:42.8
      7     27  Marie Nathalie Grondin                         F    32    108      4:36.0    26:18.9
      8     38  William Margenau                               M    42    150      5:00.5    31:19.4
      9     28  Frank Simms                                    M    47    197      5:12.1    36:31.6
     10     33  Barbara Miley                                  F    48    245      5:12.8    41:44.4
     11     26  Angela Martin                                  F    51    296      5:19.5    47:04.0
     12     29  Jennifer Jahn                                  F    52    348      5:20.8    52:24.9
     13     34  Jenni Muench                                   F    56    404      5:32.6    57:57.5
     14     36  Serene Fernandez                               F    63    467      5:48.6  1:03:46.1
     15     31  Georgine Kruedelbach                           F    64    531      5:48.9  1:09:35.1
     16     35  Lexi Lopez                                     F    70    601      6:09.5  1:15:44.6
     17     37  Tanesha Carhart                                F    71    672      6:15.3  1:22:00.0
     18     32  Laszlo Biris                                   M    84    756      6:49.3  1:28:49.3
     19     25  Fernande Vaillancourt                          F   113    869      9:05.2  1:37:54.6

Team - Allyn International Finish Position - 2

Team Score (times): 11:20.4

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     88  Arthur Tometich                                M    12     12      3:33.7     3:33.7
      2     87  Kevin Sotak                                    M    14     26      3:48.4     7:22.1
      3     82  Ray Cuesta                                     M    16     42      3:58.3    11:20.4
      4     86  George Ghawi                                   M    27     69      4:20.0    15:40.4
      5     83  Hernandez Dan                                  M    53    122      5:21.1    21:01.6
      6     85  Andrea Gedde                                   F    82    204      6:36.9    27:38.5
      7     89  Allen Trevett                                  M    99    303      7:46.6    35:25.1

Team - Beast Mode ON Finish Position - 3

Team Score (times): 11:44.1

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     46  Lee Waller                                     M     5      5      3:04.4     3:04.4
      2     50  James Martin                                   M    25     30      4:14.9     7:19.4
      3     49  Rick Higgins                                   M    29     59      4:24.7    11:44.1
      4     48  Lisa Marie Ortiz-Rivera                        F   117    176      9:38.4    21:22.6

Team - Lee Memorial Health System "To the Top" Finish Position - 4

Team Score (times): 12:25.2

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     53  Chris Scott                                    M     7      7      3:20.4     3:20.4
      2     52  Salvatore Lacagnina                            M    11     18      3:33.2     6:53.7
      3     51  Maria Lacagnina                                F    55     73      5:31.5    12:25.2

Team - Stair Crazy 2013 Finish Position - 5

Team Score (times): 13:20.1

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    134  Jackson Wheeler                                M    18     18      4:02.5     4:02.5
      2    130  Nicholas Goerke                                M    33     51      4:37.9     8:40.4
      3    131  John Mantica                                   M    34     85      4:39.6    13:20.1
      4    128  Beth Goerke                                    F    57    142      5:39.3    18:59.4
      5    133  Denise Wheeler                                 F    59    201      5:41.9    24:41.3

Team - Warren's Warriors Finish Position - 6

Team Score (times): 13:49.6

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     43  Adam Winton                                    M    10     10      3:30.3     3:30.3
      2     40  Samantha Scott                                 F    31     41      4:32.2     8:02.6
      3     39  Carrie Marshall                                F    62    103      5:47.0    13:49.6
      4     41  Kara Winton                                    F    74    177      6:18.0    20:07.6
      5     42  Pete Winton                                    M   107    284      8:34.1    28:41.8

Team - Striders Finish Position - 7

Team Score (times): 14:48.5

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     78  Maria Deleon                                   F    30     30      4:29.2     4:29.2
      2     81  Tommy Scott                                    M    45     75      5:09.3     9:38.5
      3     79  Dan Moser                                      M    46    121      5:10.0    14:48.5
      4     80  A Hayward                                      M    79    200      6:27.4    21:16.0

Team - LCEC Finish Position - 8

Team Score (times): 14:58.3

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     71  Dennie Hamilton                                M    20     20      4:04.3     4:04.3
      2     66  Rose Potts                                     F    49     69      5:14.2     9:18.5
      3     69  George Smith                                   M    58    127      5:39.7    14:58.3
      4     64  Robert Rice                                    M    69    196      6:04.1    21:02.4
      5     68  Rick Schmoker                                  M    93    289      7:20.2    28:22.7
      6     65  Lisa Hardy                                     F    94    383      7:21.4    35:44.1
      7     70  Darleen Pierce                                 F   101    484      7:55.0    43:39.2

Team - High Steppin Finish Position - 9

Team Score (times): 15:58.3

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    119  Steve Covins                                   M    19     19      4:04.0     4:04.0
      2    122  Emmett Todd                                    M    36     55      4:41.1     8:45.2
      3    120  Mary Haase                                     F    91    146      7:13.1    15:58.3
      4    118  Marilyn Covins                                 F   105    251      8:24.8    24:23.1
      5    121  Sharon Chappelle                               F   121    372     11:27.3    35:50.4

Team - Edison National Bank Aim High Finish Position - 10

Team Score (times): 17:51.1

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     91  Jeff Pakrosnis                                 M    39     39      4:57.5     4:57.5
      2     94  Stephanie Schuetz                              F    75    114      6:19.5    11:17.0
      3     90  Karen Brazelton                                F    81    195      6:34.0    17:51.1
      4     93  Willy Ocasio                                   F    87    282      7:07.6    24:58.7
      5     95  Robbie Roepstorff                              F    90    372      7:11.4    32:10.1
      6     92  Leah Kirby                                     F   100    472      7:49.1    39:59.3
      7     96  Pam Edwards                                    F   123    595     13:55.8    53:55.1

Team - Two steps at a time Finish Position - 11

Team Score (times): 19:24.8

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    126  Lindsey Hoover                                 F    54     54      5:27.1     5:27.1
      2    124  Kevin Mikolashek                               M    78    132      6:24.9    11:52.0
      3    123  Eileen Mikolashek                              F    97    229      7:32.8    19:24.8

Team - JOAN'S REMISSION RENEGADES Finish Position - 12

Team Score (times): 22:28.6

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     62  Ronnie Diaz                                    M    44     44      5:06.7     5:06.7
      2     60  Jamie Green                                    F   104    148      8:15.8    13:22.5
      3     59  Charlene Orsine                                F   115    263      9:06.1    22:28.6
      4     61  Deanna Heminger                                F   118    381      9:59.0    32:27.7

Team - Step Sisters Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     56  Kayla Morgenstern                              F    83     83      6:41.0     6:41.0

Team - Simplified Technologies Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     44  Darius Joseph                                  M   108    108      8:54.1     8:54.1
      2     45  Robyn Orndoff                                  F   112    220      9:02.9    17:57.0

Team - Stair At This Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     57  Anne Kilroy-Burik       Fort Myers  FL         F    38     38      4:53.9     4:53.9
      2     58  Allison Studer                                 F    50     88      5:17.8    10:11.8

Team - Rapallo Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     72  Michael Jaremback                              M     9      9      3:29.1     3:29.1
      2     73  Oliver Tocci                                   M    13     22      3:42.8     7:11.9

Team - Stepaholics Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     74  Elizabeth Bentley                              F    43     43      5:06.0     5:06.0
      2     75  Tracey Moulton                                 F    65    108      5:52.0    10:58.0

Team - SOB Save Our Breath Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     76  Terri Lollio                                   F    68     68      5:58.9     5:58.9
      2     77  Joy Turko                                      F    95    163      7:23.8    13:22.7